Feest bij de Juliaantjes Met de Camera door Afrika r KINDERSTEMMEN rondom het tabernakel Cooperatie Geestmer-Ambacht Leerzame avond van de „Schola Publico' J N.H.D.-Journaal EEN UNIEK JUBILEUM „Hoe longer hoe gekker DE LITURGIE VAN DE DAG PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 3 Februari 1948 Nuts spaarbank K.V.P.-ledenvergadering Dierenbescherming K.J.M.V. „St. George" De „keep" door de mand Onze agenda Zwakke broeders voor de politierechter K.V.P.-jONGEREN IN OPMARS FANCY-FAIR Verkennersgroep „St. Laurentius" K.J.B. Heiloo „Hallo met Soerabaia" Stevige Meervogels' zege Putter scoort vier maal DINSDAG 3 FEBRUARI K.G.B. had het niet gemakkelijk Wilt U een veilig wegverkeer? Houdt de regels dan in eer HET BESTUUR van de „Schola Publico" constateert met vreugde, dat het streven, goede en leerzame avonden te bieden, bij de leden weerklank vindt. De belangstelling is steeds nog stijgende en de school is bijna geheel volgeboekt. De iilm- avond, Maandag in het Gulden Vlies gehouden, bewijst voorts ook, dat men emst maakt met de plannen, variatie in het pro- gramma te brengen hetgeen door de leden zeker hoog op prijs wordt gesteld. kon herstellen. Daarbij was een grote factor de missie en de zen- ding, die pr^chtig werk geleverd hebben. Was vroeger slechts 2 pet. der bevolking van 12 millioen zie- len katholiek, nu is 27 pet. katho- liek en 6 pet. christelijk, dus ruim een derde gelovig. Aan de hand van een prachtige kleurenfilm, waaruit wij konden er- varen dat mr. Regout een even goed filmer is als sprekor, leidde de Afri- ka-reiziger zijn publiek over woes- tijnen en rivieren, door dorpen en oerwouden en gaf hij een zeer mooi beeld van dit mooie land, dat nog zo'n geweldige toekomst heeft en zo grote mogelijkheden biedt. Met de gewoonten der negerstammen, met vele wetenswaardige dingen maakte hij zijn toehoorders bekend, zodat zeker gezegd kan worden, dat deze lezing on filmavond wel een der best geslaagde is geweest van het seizoen. Er wcrdt op gewezen, dat nog enkele tientallen leden zich voor de Sehcjla Publica op kunnen geven. Men wachtte niet, daar er voor de volgende avonden anders geen plaatsen meer beschikbaar zijn. In de maand Januari werd op de spaarbankboekjes ingelegd een be- drag van f 431.500.43 en terugbe- taald f 308.760.41, alzo meer inge legd dan terugbetaald f 122.740.02 (v.j. f 70.256.36). Het aan de inleggers verschul- digde kapitaal, bij de aanvang van 't jaar bedraagt thans f 10.519.033.65. Het aantal in de loop van Jan. nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 226. Ingetrokken werden 145 boek jes. Onder de in Januari nieuw uit gegeven boekjes zijn begrepen 45 voor pasgeborenen (op deze boek jes plaatst de spaarbank een eerste inleg van f 1. De lediging in de loop der maand Januari van 514 spaarbusjes leverde een bedrag van 8042.20 op. Jongeren voor: Wij herinneren voor het laatst aan de morgenavond 8 uur in Vic tory Hotel te houden algemene le- denvergadering van de K.V.P. (in- gang v. d. Boschstraat). Ook de K.V.P.-jongeren en de dames zijn van harte welkom! Zwervend te Alkmaar zijn aan- getroffen een middelmatig grote hond type bovier-zwart. Ter beschikking een klein ruw- harig bruin hondje. Te Egmond aan Zee is bij mevr. Koeman aan komen lopen een jon- ge hond pl.m. 3 maanden oud, type herder. Om teleurstelling te voorkomen wordt nogmaals medegedeeld dat geen zwervers door de Inspecteur worden aangenomen, uitgezonderd overreden dieren. Adres Inspecteur C. Verwer, Baanstraat Alkmaar. DAMMEN Sehagen ID.D.D. II Woensdag 28 Januari speelde D.D.D. II haar iaatste competitie- wedstrijd. Aan alle borden ontwik- kelde zich een felle strijd. Vooral tegen het einde steeg de spanning ten top, want na met 40 te heb ben achtergestaan, wist zij dit in een 68 voorsprong om te zetten. Drie partijen moesten. worden af- gebroken. In twee hierVan staan de D.D.D.'ers zo goed als gewonnen, de andere staat gelijk. Een overwin- ning is dus wel zo goed als zeker. Proficiat, D.D.D.'ers, met dit prach tige resuitaat. Om de sterkste der afdeling in eigen huis te slaan, houdt zeker een - belofte voor het komende seizoen in. De uitslag Zijpe II—D.D.D. II werd 10—10. Tot slot nog de gedetailleerde uitslag: Sehagen ID.D.D. II J. de VosC. P. Mooijboer 02 W. TesselaarP. de Wijn 20 J oh. BremerM. J. Langras Sr. 20 J., KeetD. Stam afgebr. S. EriksM. J. Langras Jr. 02 G. StuijtC. Bijwaard afgebr. K. Winkel—C. J. Helder 1—1 C. SprenkelingA. v. Leeuwen 11 Jb. PronkJ. H. Brinkhof afgebr. G. Kos—A. Veen 0—2 Voorlopige uitslag 68 Nadat de voorzitter, dr. Hofstee, met een kort woord de lesavond, want dat was de voordracht van mr. drs. Th. Regout eigenlijk, had geopend, was het woord aan de heer Regcgjt, die op een vlotte en aan- gename wijze, zodat de lesstof er heel gemakkelijk inging, vertelde van zijn reis door de Franse kolo- niale gebieden in Afrika en de Congo. Nadat hij had geschetst, hoe moeilijk het was om uit Europa weg te komen en verteld had van de vele obstakels, die zich bij de tocht naar het zwarte werelddeel voor- deden, voerde de spreker zijn ge- hoor mede naar Algiers en vandaar naar de rand van de Sahara, waar rust en vrijheid heerst en de Euro- peaan, gewend aan drukte en tal van tijdrovende beslommenngen, eigenlijk pas tot zichzelf kan komen. Hier, begon zijn 3000 km lange tocht naar Gao aan de Niger, door een gebied waarin over een ^fstand van 1500 km geen boom te vinden is en geen druppel water verfrissing brengt. Een dode streek, waar zelfs geen vogel zich waagt en die de veelzeggende naam draagt van „het land van de huiveringwekkende schrik". Vandaar ging het door de sleppp en het land der Mossi's, een stam van 2 millioen mensen, met aan het hoofd een Moro Naba, de keizer, naar de Ivoorkust. die niet dan na talrijke, door- mr. Regout op smakelijke wijze vertelde, avontu- ren bereikt werd. Hier leeft een aantal zeer primitieve stammen, waarvan de leden fetisch-vereerders zijn. In Damako begon dan het tweede deel van de reis, 12000 km lang, naar de Congo en de Oostkust van Afrika. Deze monstertocht ging o.a. door het weinig tot ontwikke- ling komende Kameroen, ten Zui- den van het Tsadmeer, dat een wel schrille tegenstelling vormt met het de Iaatste vijftien jaren zo geweldig opgekomen Congogebied. Wafc onze Zuiderburen, de Belgen, daar op alle gebied gepresteerd hebben, grenst aan* het ongelooflijke. Was dit land enkele decennia terug nog een oord van slavenjagers, kanniba- len, een stapelplaats van de meest weerzinwekkende ziekten, zodat men sprak van ,.het graf van de witte man", nu blijkt dat gebied geweldig tot ontwikkeling te zijn gekomen. Als wij horen, dat de Congo het eerste land ter wereld werd op het geoied van export van Cobalt, het derde tinland en het zesde koperland, dat aan de Kassai- rivier een diamant-industrie bloeit, die 80 pet. van de wereldproductie vertegenwoordigt, dat de Congo oorts het derde katoenland is. met 300.000 ha aan plantages en dat de uitvoer van palmolie nu 100 mil lioen liter per jaar bedraagt. dan begrijpen wij, hoe Belgie na de oorlog zich economisch zo spoedig K.J.M.V.-ers, zoals jullie weten gaan we morgenavond allemaal, zonder uitzondering, naar Hoorn om met de Hoornse K.J.M.V.-ers carnaval te vieren. Ieder K.J.M.V.- er maakt van deze unieke gelegen- heid gebruik om de bloemetjes op zo'n buitengewone manier buiten te zetten. Geef je als nog op bij tie secre- taris Prins Hendrikstraat 32. We vertrekken vanaf de Stenenbrug. eind Langestraat, om 7 uur met extra bussen. Om op tijd te kunnen starten dient ieder om vijf voor zeven aanwezig te zijn. Op laatko- mers wordt niet gewacht, daar we op tijd in Hoorn moeten zijn. Dus tot op de Stenenbrug om vijf voor zeven. Enige weken geleden werd ..klep" P. uit St. Pancras gearresteerd door de C.C.D., wegens het slachten van een koe. die, zoals men zich zal herinneren. zwaar t.b.c. was. De ..Klep" heeft bij het verhoor be kend nog meerdere clandestiene slachtingen op zijn naam te heb ben Aan slagers in Alkmaar en Oudom verkocht hij het vlees. Tegen de betreffende slagers is eveneens Procesverbaal opgemaakt. F.P.C. VAN DE NED. KOLFBOND Het bestuur van de P.P.C. van de Ned. Kolfbond kwam bijeen ter vaststelling van de a.s. kolfwedstrij- den. Evenals vorig jaar zullen er wedstrijden worden geo.rganiseerd in vier verschillende rayons en wel: le. in Qudkarspel bij de heer C. v. Liempt voor de kolvers uit Lan- gedijk en St. Maartensbrug; 2e. in Spanbroek voor de kolvers uit Barsi^erhorn, Nieuwe Niedorp, Spanbroek, Hoogwoud, Wognum, Berkhout en Oostwoud; 3e. in Bovenkarspel voor de kol vers uit de Streek; 4e. in Krommenie voor de kolvers uit de Zaan. Alkmaar en Utrecht. De wedstrijden zullen worden ge- houden op Zaterdag en Zondag. Alle kolvers van de Ned. Kolf bond kunnen aan de wedstrijden deelncmen. PENSIOENVERZEKERING ZELFSTANDIGE TUINDERS Er is de Iaatste jaren veel ge- sproken over de voorziening van de oude dag van zelfstandige tuinders. In vele vergaderingen kwam de wens naar voren, dat maatregelen werden getroffen om de zelfstandige bewerkers van de bodem na een leven van hard werken een onbe-» zorgjle oude dag te verschaffen. Naar aanleiding van die bespre- kingen is een commissie ingesteld, die deze aangelegenheid aan een nauwgezet onderzoek heeft onder- worpen en thans zover is, dat de tarieven reeds zijn samengesteld. Men gaat uit van een premiebeta- ling door middel van inhouding van een bepaald percentage van de vei- lingomzet. Aan de hand van de op deze wijze betaalde bedragen wor den dan ieder jaar de pensioenbe- dragen vastgesteld. Onder de tuin ders bestaat echter nog veel mis- - verstand over deze regelipg, zodat het aantal aanmeldingen, ook in de streken, waar het meest om het pensioen is geroepen, nog zeer ge- ring is. De hepr Toma, hoofdaccountant van het Centraal Bureau van de Vellingen in Nederland, zal nu op Donderdag 5 Februari in ..Concor- dia" te Noord-Scharwoude een in- leiding over dit onderwerp houden, waarbij gelegenheid zal bestaan.om vragen te stellen. Cinema: „49ste breedtegraad" 14 jaar. Victoria: „Grof gesChut alle leeftijden". Harmonie: „Het huis der ver- loren kinderen", 18 jaar. A.B.T.: „Feest in de Jordaan" Harmonie (dancing): 8 uur:' Volksuniversiteit. Spreker: J. Verhagen .onderw.: „De geheime zender" G-elf. ..Wapen van Heemskerk": 8 uur: donateursconcert „St Caecilia". Apotheken: Dr H. Hartong v. Ark, Langestraat 1. MARINE-UITGAVEN Een restaurant-kellner te Alk maar wenste van betrekking te veranderen en vroeg een der stam- gasten van de zaak, waar hij werk- te: als u eens iets voor me weet? En de stamgast wist iets voor hem; hij kon gerant worden van 'n Marine-etablissement in een ha- venstad op Java. De ober accep- teerde het .baantje eri werd voor rekening van het departement van Marine naar Indie gevlogen door de K.L.M. Men vertelde me, dat zo'n enkele-reis f 1800.kost. Maar. de Marine kijkt niet op een stuiver. Dat blijkt ook uit het volgende: een sea-minded schrijver gaat eerstdaags als gast van de Ma rine voor 6 maanden naar ons heer- lijke Insulinde. Ik gun hem dat snoepreisje graag; maar vraag me toch af: wie zal dat betalen? Het zal nogal een aardige grijpstuiver kosten. Ik herinner me echter, dat onlangs de Marine-begroting met ik weet niet hoeveel millioen is verhoogd voor dit jaar? Maar zei Lieftinck c.s. niet her- haaldelijk. dat Nederland een arm land is? Wij moeten ons aanpassen, zei destijds Colijn; wie zegt het hem na? Zwakke ogenblikken Vanaf 1946 was C. H. uit Alkmaar in dienst geweest bij een kruide- nier als magazijnbediende. Hij had zich geruime tijd het recht geno- men. van de' voorraden kleine hoe- veelheden „over te nemen". Zo waren er kleine partijen snoep, koffie e.d., ook zeep uit het maga- zijn verdwenen. Bij de vermissing van toffee's viel hij eindelijk door 4e mand. Het feit, dat hij reeds in een kamp had gezeten voor jeugd- opvoeding, scheen niet veel te heb ben geholpen. „Het is een zwak ogenblik geweest" was zijn verde- diging, toen hij Maandag voor de Alkmaarse politierechter verscheen. „Ja, maar het waren toch heel wat zwakke ogenblikken". Vroeger heeft hij al eens een dergelijk zaakje bij de hand gehad en de of- ficier van justitie vond het maar beter, een flinke straf op te leg'- gen, vooral waar hij zich indertijd aan het opgelegde toezicht had onttrokken. Conform de eis .ver- oordeelde de politierechter hem tot vier maanden met onmiddellijke gevangenneming. Kleine gapperij H. J. v. d. W. uit Alkmaar stond terecht wegens de verduistering van gedistilleerd. Er waren ver- zachtende omstandigheden en al- hoewel iets dergelijks vroeger ook wel eens gebeurd is, -yvas er toch een guristig rapport over verdachte. De officier eiste 6 maanden, waarvan 2 voorwaardelijk. De po litierechter achtte de man met vier maanden voorwaardelijk en een boete van f 50 of 25 dagen hech- tenis voldoende gestraft, mits hij het toezicht van de R.K. Reclasse- ring te Alkmaar voor lief wil ne men. N. J. V. uit Bergen had zich schuldig gemaakt aan het omzagen van bomen, liefst maar op 't erf van zijn buurvrouw. Hij werd ver- oordeeld conform de eis, zijnde f 10 boete subs. 5 dagen. Aardappeldrama Op 7 November van het vorig jaar had de schipper T. C. L. uit Noord-Scharwoude een schip met aardappelen. geladen in Texel, in de haven van Oude Schild aan het bc- slae. dat door rijksambtenaren op schip en lading was gelegd wegens het onthreken van geldige papieren onttrokken. en was rustig wegge- varen. Alles in oRdracht van N. P. v. d. W. uit Broek op Langedijk. 't Sehippertje beweerde. dat de aardappelen voor uitvoer bestemd wargn en dat vervoer niet kon wacnten zonder schade aan devie- zen te wcee te brengen. Er werd door de officier een boete gevraaed van f 200 of 30 dagen. waartoe T. C. L. veroordeeld werd. Onder overgrote belangstelling, zowel van kcrkelijke als van we- reldlljke zljde, heeft de algemeen overste van de Congregatie der Liefdezusters van de H. Juliana v. Falconerie, de Eerwaarde Moeder Agatha, in het Julian^-klooster aan de Hogeweg te Heiloo haar vUf en twintig jarig jubileum als bestuurster van de nog jonge Congregatie gevierd. De geestelijke dochteren van de H. Juliana, kortweg Juliaantjes ge- nocmd, de ijverige zusters, die reeds in zovele gezinncn een hulp in de nood waren, hebben, voor zover mogelijk, voor een dag eens het bijl- tje er bij neergelegd om hun over ste een welverdiende hulde te gaan brengen. De kleine, met tal van bloemstuk- ken weelderig gesierde kapel, kon nauwelijks de vele zusters en geno- digden, waaronder tal van familie- leden van de jubilaresse, bevatten toen mgr. N. L. A. Ammerlaan, de Vicaris-Generaal van ons Bisdom de plechtige H. Mis van dankbaarheid opdrocg, geassisteerd door de pas- loor van Heiloo, de Zeereerw. Heer J. van Muyen als diaken en Pater G. Toebosch, Montfortaan, de Rec tor van O.L. Vrouw ter Nood als sub-diaken. Van hun belangstelling hadden verder blijk gegeven het bestuur van de Congregatie, waarvan Pas- toor Stumpel S.J. van Be Krijtberg te Amsterdam directeur is. alsmede Pater W. Schneiders, Montf. en Kap. A. Bisschop. de conrector van de Willibrordusstichting te Heiloo. De feestpredikatie werd gehouden door mgr. Ammerlaan, die deze l'eestdag schetste als een wel zeer bijzondere. Maria Lichtmis is bij uitstek de feestdag voor alle aan God toegewijde personen. zowel de religieuzen als Priesters. Mgr. wees ook op het mooie werk, dat door deze Congregatie verricht wordt en gewaagde met dankbaarheid van de ijver en toewijding, waarmede de juliaantjes haar zware ta&k ver- richten. Het komt zelden in Orden en Congregates voor, dat een overste zolang eft leiding heeft, als Moeder Agatha heeft gehad. Het bewijst echter wel, dat die leiding goed is geweest. Dat constateerde mgr. Ook toen hij sprak over de geest onder de zustefs, die door de algemeen overste steeds zo goed is gehouden. Voor dit alles bracht mgr. Ammer laan, de jubilereode Overste de dank der Kerkelijke Overheid over en riep Gods zegen af voor het ver- dere leven van deze ijverige reli- gieuze, die nog zovele plannen ten uitvoer wil brengen. In de loop van de dag was het een komen en gaan van talloze belang- stellenden. die vaak van verre kwamen om Moeder Agatha hunne gelukwensen aan te bieden. De ro de postauto, overigens een zeldza- me verschijning in de oprijlaan, was vandaag driemaal voor de poort met zakken post. Daarbij was ook een schriftelijke gelukwens van de Bisschop van ons Diocees, Mgr. Huibers. Ook uit andere plaatsen, waar de Congregatie huizen heeft, waren zusters gekomen om van hun belangstelling voor Moeder Agatha, de enige overlevende van de op- richtsters der Congregatie, blijk te geven. 's Middags was er van twee tot vier uur receptie, waarvan door velen gebruik werd gemaakt om de overste te feliciteren, terwijl de dag wej;d besloten met een danklof, ge- celebreerd door Rector Toebosch. Het mas weer feest voor de kleuters van ijLe St. Jozefparo- chie. Maandag 2 Februari ston- den hekken en deuren der kerk magenwijd open, om de vele moeders met baby's en kleuters, met of zonder gerij, naar binnen te noden. Evenals verleden jaar op het feest van Maria Lichtmis, had onze pastoor een middag georganiseerd voor „het grut" van zijn parochie. Het weer was heel wat gunstiger dan verleden jaar, toen we met alle mogelijke krachtinspanning de wagen door de sneeuw moesten duwen. De opkomst was weer geweldig Alles was weer vertegenwoor- digd, kraaiende baby's, ernstig kijkende hummels, lachende kleuters en daarbij bezorgde moeders. Om half vier begon.het korte, doch plechtige lof voor alle parochiaantjes en hun moe ders. Maria Lichtmis, de dag bij uitstek om de moeders en hun kinderen op een speciale wijze wederom aan Maria, ons aller Moeder, toe te wijden en onder haar bescherming te stellen. In een kort woord van de Zeer Eerw. Heer Pastoor werd ons nog uitleg gegeven van de be- tekenis van deze dag. Het Ma ria Altaar was zorgvol versierd en rijk verlicht. Het orgel bgge- leidde 'n dameskoortje, dat toe- passelijke liederen zong. Nu volgde aan het Maria-altaar de algemene opdracht. Na het Lof ontvingen alien de Zegen met hef Allerheiligste, waarna de Blasiuszegen werd gegeven. Het geheel was weer een heerlijke bevredigende middag. Niet alle kinderen waren een en al aan- dacht, maar denkt u vooral niet moeders, dat de plechtigheid al- leen op u indruk maakte, want wat vertelden u die heerlijk lachende kinderoogjes Een moeder. In cafe Haring te Alkmaar is Za- terdagmiddag de Kring van de K VP-jongeren opgericht. Met alge mene stemmen werden de heren Luijckx, Hofman, Boots, Merckx en Konijn tot bestuursleden gekozen. De drie eerstgenoemden resp. tot voorzitter, secretaris en penningm. Tot afgevaardigden naar de Jon- gerenraad werden benoemd de he ren Luijckx en Hofman. Behalve het feit, dat enkele huishoudelijke aan- gelegenheden werden afgehandeld, verdient het vermelding, dat ook de voorzitter van de Kring Den Hel der van de senior^en van zijn be langstelling blijk gaf, door deze ver- gadering te bezoeken. Burgemeester Nolet sprak de ver- gadering toe, waarbij hij vooral de nadruk legde op het belang van 't bestaan van een politieke jonge- renorganisatie. Ook nam burgem. Nolet enthousiast deel aan de de- batten en gaf hiermede blijk, het werk van de KVP-jongeren met belangstelling te volgen. Henriette Davids en Sylvain Poons kwamen in 't Wapen van Heemskerk met hun revue „Hoe langer hoe gekker", waarin ver- scheiden bekende artisten, zoals Beb v. Dongen, Dolf Driesen, Leont. Ja- cobi e.a. meespeelden. De namen der acteurs geven al voldoende aan, dat het gehele pro- gramma bestemd was voor het grote publiek en de vrolijkheid werd dan ook door Heintje en Sylvain danig uitgebuit. Sylvain Poons bracht on- vergetelijke volkshumor en Heintje Davids zong haar uitbundige en schallende liedjes, zoals ze dat al tientallen jaren gewend is. In de pauze maakte ze bekend, dat haar collega gylvain Poons een driemaandelijkse trip door Indone sia ging maken en ze wenste hem onder het overreiken van enige bloemstukken een goede reis en een behouden terugkomst. De honderden bezoekers van de fancy fair, die de verkennersgroep „St Laurentius" Zaterdag en Zon dag in het gymnastieklokaal aan de Bleekerskade had georganiseerd, zullen alien kunnen getuigen, dat deze miniatuur-kermis voor de voile 100 pet. is geslaagd. Op plechtige wijze opende de Hoogeerw. heer Deken Zaterdagmiddag de fancy fair. De H E. Deken werd ontvan- gen door verkenners en welpen, die keurig in carre stonden opgesteld. De groepenleider G. Eeltink open de met gebed, waarna de vlag werd gehesen. Vervolgens werd 't woord gegeven aan de H.E. Deken, die in enige enthousiaste woorden zijn grote voldoening uitsprak voor het geen hier tot stand was gebracht. Tenslotte verklaarde spr. de fancy fair voor geopend. Inmiddels waren de eerste bezoe kers al naar de Bleekerskade geto- gen en tot 's avonds laat werd de fancy fair door stromen mensen be- zocht. v Ook de gehele Zondag liep' het storm. Zondagmiddag moesten de bezoekers zelfs buiten in de rij wachten. Geen ogenblik hebben de bezoekers zich verveeld, integen- deel. Van de verschillende attracties werd een druk gebruik gemaakt. Madame de Bruxelles heeft onafge- broken sterke verhalen uit het ver leden en het heden en nog sterkere over de toekomst zitten vertellen. Het snoeptentje stond vooral in de belangstelling van de jeugdige be zoekers. Ook het pompstation kreeg veel liefhebbers te verwerken. Niet minder dan 126 ballonnetjes zijn ge- sprongen. et ..touwtje-trek" en de grabbelton hadden ook een grote aftre^. terwijl de sprveersters" van ..Klein Kinheim", waarin een „heu- se" Kinheim-bewoner achter het buffet stond!, zich de benen onder het lichaam vandaan liepen. Ook het rad van avontuur maakte goede zaken, terwijl de Amerikaan- se verloting buitengewoon in de smaak viel. De werkstukken van de verken ners kregen eveneens de nodige aandacht. De reclamezuil was zeer origineel en miste haar uitwejking niet. Tenslotte willen wit de uitslag van de verloting niet onvermeld la- ten. Het theemeubel. dat gratis werd verloot. werd gewonnen door de heer Eeltink Sr. Theo Dunker kon zijn moeder verrassen met de prach tige stofzuiger, die werd getrojiken op zijn lotnummer 1619 rood De fles-met-bonen" bevatte 5252 bo- nen. De heer A. Hemels kwam er het dichtst bij met 5300 te raden. Al met al kunnen de verkenners met trots terugzien op deze buiten gewoon geslaagde fancy fair, waar- voor. zoals is gebleken. meer dan voldoende belangstelling bestond. Met een variatie op een bekend verkennerslied willen wij besluitcn Hoort, gaat zo voort!" NIEUWE BONNEN AFHALEN Voor het afhalen van nieuwe bon- kaarten en schoenenbonnen zijn morgen aan de beurt. zij, wier fa- milienaam begint met de letters I en J. KAJOTTERSNIEUWS Woensdag 4 Februari a.s. gaan wij, Kajotters, onze Vastenavond vieren. In onze tent, met onze eigen band. Met de drie rhythmische dwa- zen en met gevulde glazen. Carna- valstemming moet er zijn. Deze avond moet klinken als een Big- Ben iklok). Mensen met lange gezichten kun nen we niet toclstcn, wart op deze avond is de leus (en de titel van deze revue) „Met de zon in je hart". Met de zon in je hart wordt je verwacht, Woensdagavond om half acht! BURGERLIJKE STAND Geboren: Odette M., d. v. A. J. Gjjzen en M. Rijkenberg; Jan, z. v. P. Hoogland en A. L. Groenveld; Marga, M. T., d. v. M. F. Koers en J. B. van der Gulik; Herman C., z. v. C. J. S. Tikkel en C. J. de Beurs; Jteindert A., z. v. R. Quast en A. N, de Groot; Dingena A. C., d. v. P. C. de Moel en C. J. Schouten. Gehuwd: F. J. Ris en N. Vennik; J. C. van Bennekom en M. B. H. Beekman. Overleden: Tonia de Jong, 38 jaar, gescheiden van J. Kuiper. EEjV GOED VOORBEELD HEERHUGOWAARD NRD. De L.T.B.-leden van Heerhugowaard- Noord hielden een inzameling ten bate van de armen en zieken van onze parochie. Deze inzameling werd gehouden onder de leden van de L.T.B. bij wijze van dank voor de Oogstdankdag. Er werd o.a. op- gehaald een hoeveell^pid tarwe, aardappelen, erwten, bonen, appe- len, peren, groenten, boter, kaas en sp^k. Zoals wij van de voorzitter van de L.T.B. van H.Hugowaard- Noord vernamen, is het een waar succes geworden. K.V.P. HEILOO HEILOO. De leden van de K VP worden herinnerd aan de be- langrijke vergadering, welke ge houden zal worden op Woensdag 4 Febr (morgen) om 7.30 uur bij P. H. Morsch. ^\an de orde komt o.a. de voorlopige aanwijzing van candidaten van de Tweede Kamer, terwijl een hoogst belangrijk on derwerp door een spreker zal wor den behandeld. Laten niet alleen de ouderen, maar ook vooral de jongeren deze avond present zijn. Het bestuur vertrouwt dat zeer veel leden van de KVP van hun be langstelling blijk zullen geven. HEILOO. Woensdag 4 Febr. a.s. de langverwachte filmavond over de Ned. Spoorwegen. Deze zal plaats vinden in het BrunogeboRw 6n begint 's avonds om 8 uur. Zaal- opening 19.45. Deze avond vormt 'n z.g. ouderenavond. Alle ouders onzer leden zijn voor deze avond schriftelijk uitgenodigd. Ouders, toont uw belangstelling, wij hebben uw steun zo dringend nodig tot het in stand houden van onze Kath. Jongemannen Beweging In de afgelopen week hebben zich voor onze vereniging gunstige veranderingen voorgedaan. o.a. iedere jongeman van 1824 jaar is, te beginnen met a.s. Woensdag. in de gelegenheid de bijeenkomsten steeds' trouw te bezoeken. Jongemannen, toont nu je goede geest. Wij rekenen op je volste me- dewerking. In verband met de stipte tijd van aanvang wordt de Congregatie noodgedwongen naar Woensdag 11 Februari verschoven. Vrienden tot Woensdag 4 Febr. in de Bruno. JAARVERGADERING KAB HEILOO. De voorzitter de heer J. Bolten, opende deze zeer goed be- zochte jaarvergadering van de KAB. Hij heette in 't bijzonder wel kom de zeereerw. heer pastoor van Muyen en dankte diverse functio- narissen, die in het afgelopen jaar alles gedaan hadden wat zij kon den voor de beweging. Tevens moe- digde hij de jongeren aan om ac- tief lid te zijn en wees vooral op de actie die"door de C.P.N, momen- teel op het platteland gevoerd wordt. Hierna volgde het jaarverslag, hetgeen deze maal zeer origineel gedaan werd. Pa Pinkelman en Tante Pollewop (resp. de heer J. Lammers en mej. A. Wit) becriti- seerden datgene wat gedaan was; deelden „pluimpjes" of vermanin- gen uit. Dit tweetal kweet zich heel goed van zijn taak. De voorz. dankte beiden en bood mej. Wit bloemen en de heer Lammers een doos sigaren aan. Bij de bespreking van de uitga- ven over 1947 en begroting 1948 merkte de heer Lieshout op, dat het bedrag van de culturele dienst z.i. rijkelijk hoog was. De. voorzitter deelde mede, dat dit gebruikt was voor kindermiddagen, sprekers en uitvoeringen door ,,'t Masker" voor de K.A.B. De heer A. Borst (voorz. van „'t Masker") gaf een ze6r dui- delijke uiteenzetting, waarna de heer Lieshout tevreden gesteld was. Hierna deelde de voorzitter med^ dat het aantal leden momenteel tot 320 gestegen is; een aanwinst in het afgelopen jaar van 40. 17 Maart: St. Joseph-viering. De heer Domini- cus uit Alkmaar is aangezocht om een causerie te houden over „de groei van de arbeidersbeweging in het algemeen vanaf 1850". Op 4 April arbeidszondag ofwel feest van de arbeid, zal pater Engelbertus, leider der Credo Pugno-clubs. spre- ken. Hierna sprak de heer Pen^ers over de R.K. Begrafenisvereniging St. Willibrord en spoorde alle K.A.B.'ers aan zich met bun gezin- nen als lid op te geven. In het bestuur werden herkozen de heren J. Borst en J. Stoelinga (resp. penningmeester en secreta ris). Tot lid van de kascommissie werd benoemd de heer Jac. Wasse- naar. Vervolgens sprak de G.A., de weleerw. heer kapelaan Adank nog enige kernachtige woorden en sloot de voorzitter onder dankzegging deje geanimeerde vergadering met de Christ, groet. De K.A.J.-band uil^ Alkmaar verzorgde het muzikale gedeelte. DAMMEN HEILOO Voor de Kennemer Damkring speelde Castricum tegen Heiloo te Castricum. De uitslagen waren: Groep I: CastricumeHiloo G. SprenkelingJ. Geuzebroek afg. H. de ZeeuwH. Verver 02 R. StetK. Tuinman 02 G. v. d. HimstJ. Sprenkeling afg. P. RuiterA. Dekker O—2 G. BakkerA. Kroon 02 J. WoutC. Adrichem afg. C. JuffermansC. de Groot afg. C. OryS. de Geus 02 J. KabelJ.Spaans 02 Voorlopig 012 Groep II: CastricumHeiloo C. ReyndersA. Winterink 20 C. IdlteC. de Geus 02 J. v. VelsenD. Langedijk afg. S GroentjesB. Hofman afg. H. PoelC. de Jong afg. G. Tromp—J. Helder 02 J. Steeman—P. Houtenbos 20 W. BaarsC. v. Lieshout 11 J. WelagenJ. Marsman 20 J. YpelaanA. Alleman 20 Voorlopig 95 De afgebroken partijen worden bij arbitrage beslist. Het eerste tien- tal heeft keurig werk verricht. Al zouden de afgebr. partijen bij arbi trage in het nadeel van Heiloo uit- vallen, is de overwinning toch ver- zekerd. Het 2e tiental heeft nog een goede kans om gelijk te komen. OUDORP. Ten bate van Ka tholiek Thuisfront is er in het ver- enigingsgebouw een revue ten to- nele gebracht: ..Hallo met Soe- rabaja" Niemand heeft deze avond onvoldaan de zaal verlaten. Wat er door de dames en heren van het Thuisfront gepresteerd is, was in e6n woord af. Het verliep vlot en zonder haperen en de wijze waar- op geacteerd is. verdient alle hulde; vooral het dubbel dameskwartet „Harten Acht" oogstte veel succes. De heer J. Sprinkhuizen, die deze revue samengesteld heeft, mag te rugzien op een voor 100 pCt. ge slaagde opvoering. Onder de pauze werd er een ver loting gehouden, waarvoor schitte- rende prijzen beschikbaar gesteld waren. Na afloop was er nog gelegenheid voor een dansje, door het duo Mul derEngelsman gratis met hun mu- ziek begeleid. Al spoedig moet de Z. keeper han- delend optreden als hij schoten krijgt van Zoon en Kaandorp, maar het gaat hem goed af. Een vliegend schot van Putter houdt hij schit- terend. Steeds is het M. die de toon aangeeft en gesteund door de wind zitten de M.-ers steeds voor het doel. Een hard schot van Kaandorp stopt de Z-keeper maar half en Putter doet de rest, 10 voor M. Aangemoedigg dioor dit succes gooit M. er nog een schepje op. Handig omspeelt Lou enige spe lers en met een goed schot ver- groot hij de voorsprong 20. Kort hierop brengt Lou de bal mooi op, handig geeft Zoon door en voor dat de Z. keeper - er aan te pas komt jaagt Putter nummer 3 in de touwen. Weer is het M. die het doel belaagt en vlak voor de rust is het weer de midvoor die een mooi doorgegeven bal van Sprot in een doelpunt omzet 40. i Na de rust komt Z. met de wind in de rug* verwoed opzetten en dringt M. terug in de yerdediging Ze komen echter niet verder dan de achterhoede, die eer) uitsteken- de wedstrijd speelt en de gevaar- lijke Z-midvoor krijgt van onze spil maar weinig -kans. Een ver doorgespeelde bal komt bij Kleuter die mooi voorzet en Putter geeft voor de 5de maal de Z-keeper het nakijken. M. vind het nu welletjes en Z. vecht voor de eer, die on- verwachts kan komen, als Sprot de bal in het beruchte gebied met de handen bewerk. Dte Z.-keeper wordt met dit werk belast. Kee per Schoon stompt het harde schot echter corner. Einde 05. ST BLASIUS, arts, bisschop van Sebaste in Ar- menie. Gemarteld rond 310. Patroon tegen keelziekte; Blasius-zegen: 2 kaarsen gekruist J^egen de keel ge houden (kaarsen van de vorige dag); Namen: Blasis.laasen, Laes. HUGO BOYS 1—TEXELSE BOYS I 20 Direct was H.B. in de meerder- heid en de midvoor wist na enke le minuten het lste doelpunt te scoren. We kregen daarna mooi open spel- te zien, waarbij de H.B. sterk' op de voorgrond traden. Dat kwam wel uit, want na 29 min. kwam het 2de doelpunt en wel van de voet van de linksbinnen.. Na de rust zetten de Tex. Boys een offensief in en er waren ook verschillende mooie kansen, maar men kwam niet tot doelpunten toe. Ook de H.B. kregen na de rust nog mooie kansen, vooral de rechtsbui- ten en de midvoor, die jammerlijk mistte. Het 2de wist het ook deze keer eens te winnen en wel met 10 van Kolping Boys 2. Maar we staan nog steeds onderaan jongens. De adsspiranten kregen een 20 nederlaag van de AFC adspiranten. Jammer jongens, moar volhouden. Woensdagavond a.s. is er weer training en wel om 7 uur in de zal van de heer Jac. Groenland. Aller opkomst gewenst. Als B. aftrapt gaat ze al direct tot de aanval over, maar- B. verdedigde stug door haar uit 3 man bestaande verdediging. Na een kwartier weet K. door haar midvoor te doelpunten 10. B. beanwoordt hierop wel met enige tegenaanvallen, maar veel kracht gi/ig er niet van uit. B. had haar zwaartepunt in de verdediging gelegd. K. kreeg nog enkele kansen voor de rust, maar deze werden niet benut. Na de rust is K. weer het meest in de aanval, enkele corners, goed door de rechtsbuiten genomen leveren evenals voor de rust "niets op. Als B. er dan eens tussen uit- trekt is het 11. De K. aanhang is er down van. K. gaat onverstoord ■verder, maar de B. verdediging, die nu nog extra is versterkt wijkt niet. J. Dekker krijgt weer een cor ner te nemen, deze wordt hard voor- gezet en even hard door de B.-spil ingeschotfcn 21. B. probeert het ook weer eens, maar Jaap weet, ten koste van een corner, de moeilijke situatie uitstekenji te klaren. Deze corner leverde niets op en meteen is K. weer weg en als de B .achter hoede wegens vermeend buitenspel staan blijft, maak C. de Jong aan alle onzekerheid een einde 31. KGB 2 won in Hoogwoud.- Heel goed gedaan, nu doorzetten, hoor. Jullie kunnen best nog enkele plaatsen stijgen. KGB 3 speelde ge lijk tegen Zouaven 4, goed zo. KGB adsp. a verloren in Wervershoof. Volgende keer beter! Zondag a.s. ligt de voetbal voor KGB stil wegens Aanbiddingsfeest. Dien dag doen wij dan wat anders en kunnen we weer krachten verza- melen voor de volgende ontmoetin- gen. SUCCES—B.K.C. 0—0 WIERINGEN. De opkomst van het publiek was traditiegetrouw 't Werd de recordrecette van het seizoen. Het legioen roerde zich echter niet. Het was saai en futloos In l'/« uur hebben we slechts enkele fraai opgezette aanvallen gezien. Verder speelden beide elftallen een afbraak systeem. In beide elftallen waren de keepers voor hun taak berekden, hoewel Klaas Schipper van BKC meer bravour vertoonde dan de Succes-doelman Slikker. Ook de backstellen hielden van op- ruimen. Bij Succes trad Dick Veer- dig ook nu weer op de voorgrond. Voor halftime golfde het spel vrijwel geregeld op en neer, doch mede door de schuin over het veld staande wind, kreeg de rechterwing van Succes alle ballen en de links- buiten niets. Enkele malen ver richt de BKC-keeper fraaie saves. Na de rust een tijdlang hetzelfde spelbeeld. Dan geruime tijd een flink overwicht van Succes, over- gaande in een BKC-kwartiertje. Alles echter zonder doelpunten. 't Was een wedstrijd om spoedig te vergeten. LANGEDIJK. Door het bestuur van de werktuigenexploitatie-ver- eniging ..Geestmerambacht" zijn de afgelopen week vier vergaderingen belegd en wel te Noord-Scharwou de, Koedijk, Zuid-Scharwoude en Bropk op Langedijk. De vergaderingen werden bezocht door ruim 100 leden. De voorzitter, de heer L. Kalv'erdijk, schetste de situatie in het Geestmerambacht, zoals deze was direct na de oorlog. Door 'n groot tekort aan paarden en materiaal om de grond te be- werken. kwamen de producten veel te laat in de grond. De prijzen van de grondbewerkipg werden opge- schroefd, terwijl er veelal slecht werk werd geleverd. Deze toestand kon en mocht niet voprtduren. De cooperatie werd in het leven geroe pen. Het bestuur zag zich direct voor grote moeilijkheden geplaatst. Ondanks dit alles kan worden geconstateerd, dat de zaak mar- cheert. De cooperatie werkt echter met verlies. De oorzaken hiervoor zijn de hoge afschrljvingen, welke moeten worden toegepast en de lange dure winter 1945—1946. De voornc^amste oorzaak van het ver lies moet echter worden gezocht in het geringe cooperatie-gevoel, dat onder de leden leeft. Als ieder lid een dag langer door de cooperatie had laten werken, dan zou er geen verlies geweest zijn. De voornaam- ste reden om deze vier vergaderin gen te houden, is dan ook, om de cooperatie-geest bij de leden op te wekken. De leden moeten goed be- seffen, dat al het materiaal. waar mede wordt gewerkt feitelijk hun eigen materiaal is en dat de arbei- ders van de cooperatie hun eigen arbeiders zijn. Als het mogelijk is, moet men zijn eigen spullen gebrui- ken en niet naar iemand anders gaan. Als de paarden, de arbeiders en het materiaal een dag stil staan dan kost dit, en deze kosten druk- ken uiteindelijk op de bedrijven van de leden persoonlijk. Hierte-' genover staat, dat, hoe meer het materiaal van de cooperatie wordt gebruikt, hoe goedkoper het wordt. Wanneer de cooperatie onver- hoopt weer zou moeten verdwijnen, dan zouden we spoedig weer met de vooroorlogse kwalen. te doen hebben, n.l. hogere tarieven en slechter werk. De leuze van de coopgratie is „goed en goedkoop". Het eerste is bereikt en het tweede zal komen met de medewerking van alle leden. Hierna werd het woord gelaten aan de leden. Steekhoudende klachten waren er maar weinig. Deze hadden alle zonder uitzondering voorkomen kunnen worden, indien men ze maar tijdig ter kennis had gebracht van de directeur. Als wensen noteerden we o.a. dat de ploegers in de drukste tijd wat eerder zouden beginnen. Dit is reeds geregeld. Ook wenste men 'n betere regc- ling betreffende het aardappel- sproeien. Dit is bij het bestuur in studie. Het is 'n zeer moeilijk pro- bleem, gezien de wisselvalligheden, welke zich hierbij voordoen. Ge- streefd zal worden naar 'n goed koper tarief en meer sproeiwerk voor niet-leden tegen hetzelfde ta rief, behoudens voorrang voor de leden. Tevredenheid werd betuigd over het werk van de tractor. Het is ge bleken, dat we hiermede op de goede weg z'jn. 'n Tweede tractor is thans aangekomen. 'n Tractor doet hetzelfde werk als 4 paarden, maar is in het onderhoud veel goedkoper. De voorzitter waarschuwt de le den voor dc mechanisatie-manie, welke er op het ogenblik heerst. Vooral voor kleine tuinders kan dit funeste gevolgcn hebben. 'n Opge- maai.te kostprijsberekening voor 'n gecombineerde freesmachine wees uit, dat deze voor kleine tuinders veel 'te duur uit zou komen. Het bestuur heeft de indruk ge- kregen, dat de leden, die op de ver gaderingen aanwezig \^uen. er 'n les in eigen belang mee hebben op- gedaan. 0

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2