1 JAN GROENHAAR Nationaal Centrum van de Kath. Vrouwelijke Jeugdleiding RADIO OVER UW KINDEREN, OUDERS De moeilijkheden in Kasjmir Geen doodstraf voor v. d. Spek? Actie aandelen Mevrouw Spoor PAG. 4 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - van Woensdag 4 Februari 1948 1 Ij Hi Heden in de Domstad geopend AUTODIEVEN ZAKTEN IN DE MODDER WEC PROGRAMMA De boeren namcn de eieren mee terug Koning Leopold te Havanna 8 CANTINEWACENS NAAR INDIE December-balans der C.C.D. Ik heb m'n scheepje volgeladen Eis voor Raad van Cassatie levenslang Boekbespreking Een zware snoekbaars Visserijweekend op de Volkshogeschool VISSERS IN HET ZAND /v\£f "pe west" m stbowAiew WAT RONDfc "fkffcus KU(V<V£A> KOM£(m voo/^ ALi.es 'Nj Voor de revalidisatie van onze gewonde en inva/ide jongens in de Archipel Spel met revolver had ernstig gevolg Il HET KATHOLIEK vrouwelijk jeugdwerk is ons land bereikte gistermorgen een belangrijke mijlpaal in zijn ontwikkelings- g geschiedenis. Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong heeft namelijk in een prachtig oud herenhuis aan de Nieuwe Gracht te Utrecht het Nationale Centrum van de R.K. Vrouwelijke Jeugdleiding plech- tig ingezegend en geopend. In dit tehuis is qndergebraclit het Na tionaal Secretariaat van de Katholieke Actie der Vrouwelijke Jeugd in Nederland, dat is bedoeld als federatief verband tussen de vijf diocesane eenheden K.A., Vrouwelijke Jeugd en de auto- nome landelijke meisjesorganisaties. Dit nieuwe centrum wil echter meer zijn dan een werk- en ontmoe- tingscentrum van landelijke orga- nisaties. De nagestreefde eenheid is meer omvattend en ontleent haar betekenis aan het officiele leken- apostolaat van de Kerk: De Katho- neke Actie. Daar de Katholieke Actie het enige publiek-rechtelijke lekenor- gaan is in de Kerk en de zending van de K.A. het constituarende ele ment er van, moet de VrouweliffctS Jeugdbeweging er een eer in stellen dat haar leidsters door de bisschop van het eigen diocees tot de zending worden geroepen en belast met een officiele zielzorg-verantwoordelijk- lieid, waardoor zij „deelnemen aan het Apostolaat der hierachie Als ..gezondene van de Kerk vor- men de leidsteas een eenheid in haar K.A. groepen en in deze eenheid be- perken zij haar verantwoordelijk- heid niet tot de haar toevertrouwde jeugd, maar beleven zij haar ver- antwoordelijkheid tot de vrouwe lijke Jeugd in haar geheel. Deze groepering der K.A. Vrouwelijke Jeugd is daarom op de eerste plaats het orgaan, tot beinvloeding van het persoonlijk geestelijk levcn, tot vor- ming der Apostolaatsgedachten en bovendien het ontmoetingscentrum voor gemeei .happelijk beraad en overleg en tegelijk het uitvoerende orgaan van die activiteit, welke voor de gehele vrouwelijke jeugd van be tekenis is. Bestond reeds v6or de oorlog de behoefte aan een grotere eenheid de diocesane jeugdleidingen naar een representatief orgaan voor het gehele Nederlandse vrouwelijke jeugdwerk, na de oorlog kon aan de verwezenlijking van deze wens naar meer eenheid doqr de stichting van dit Nationale Centrum worden vol- daan. Daarbij mag de thans bereik te eenheid niet worden gezien als een nivellerende eenheid, waarbij de autonomic van de afzonderlijke jeugdbewegingen worden aangetast. In dit overkoepelende Nationale Centrum zijn ondergebracht de Ne- derlandse Gidsenbeweging met haar 45.000 leden, zomede de diocesane meisjes-jeugdorganisaties als het Genoveva-gilde, de Jonge Garde en Trekvogels. Voorts vindt men hier onder de naam Jongerengemeenschap. de jeugdbeweging voor meisjes boven de 17 jaar, waarin langs de methode van groeps-indeling, op een aan deze leeftijd aangepaste wijze aan- vullende opvoeding wordt gegeven op religieus, cultureel en maat- schappelijk gebied. In deze gemeen- schap wordt vooral door specialisa- tie ernstig rekening gehouden met de noden en behoeften van de af zonderlijke standen. Deze jeugdbe weging met inbegrip van de jeugd- standsorganisaties in de bisdommen Breda en Den Bosch telt ongeveer 48.000 leden. En tenslotte zal hier Twee Amsterdammers wisten een adres in Belgie. waar zij auto's met Nederlandse papieren voor een flin. ke prijs konden verkopen. Na enig speuren ontdekten zij. dat o.a. een ingenieur in de Beethovenlaan te Amsterdam iedere avond zijn nieu we Studebaker met de papieren er in voor zijn woning liet'staan. Zaterdagavond sloegen zij hun slag Zij stapten in de wagen en reden met grote snelheid naar Vlissingen om vandaar naar Breskens over te varen. Zij kwamen echter juist te laat voor de laatste boot en parkeer- den toen de wagen net buiten de kom van Vlissingen terzijde van een weg. Zij hadden echter niet gere- kend op de nog steeds dikke laag modder, die de Walcherense velden nedekt Nauwelijks startte de wa gen dan ook. of deze zakte tot de assen in de zilte brij. Deze pogin- gen van de mannen om de auto weer los te krijgen trokken de aan- daeht van een voorbij ganger, die de politic waarschuwde. Toen de dieven de politie zagen naderen sloegen zij op de vluchi. Een hunner werd Zondag in de vroegte dooor de Vlis- singse politie in zeer bemodderde toestand aangetroffen en gearres- teerd. De ander werd door de Am- sterdamse recherche in Amsterdam opgewacht. Men verwacht. dat hier- mede een goede vangst is gedaan en meerdere autodiefstallen zullen worden opgehelderd. DONDERDAG HILVERSUM I 5 FEBRUARI (301 Ml. KRO 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnast.; 7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws gr.pl.; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 gr. pi.; NCRV 10.45 gr.pl.; KRO 11.00 Zonnebloem radio-zieken-bezoek; 12.00 Angelus; 12.03 Licht pianospel; 12.30 Weeroverzicht; 12.33 Lunch- concert; 13.00 Nieuws katholiek nieuws; 13.25 Lunchconcert; 13.45 Hors d'oeuvre; NCRV 14.00 Giacon- da ensemble; 14.40 Causerie voor de vrouw; 15.00 Engelse componisten; 15.30 Viool en piano; 17.00 Radio jeugdjournaal; 17.30 ..Het moderne Franse lied". 18.00 Klanken van Ha waii; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws: 19.30 Het actueel geluid; 1945 Regerings-uitzending; 20.00 Nieuws: 20.05 Programma-proloog; 20.15 Studio-Steravood: 22.15 De vaart der v'olken; 22.30 Nieuws; 23.00 Nederlands Kamerkoor; 23.30 Klas- siek avondco'vert; 23.57 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II (415 M). AVRO 7.00 Nieuwn gr.pl.; 8.00 Nieuws gr.pl.; 9.35 gr.pl.; 10.30 Voor de vrouw; 1050 Voor de kleuters; 11.00 Vrouwen in de omroep; 12.00 Orgel- eoncert; 12.30 Weerpraatje; 12.33 ..In 't spionnetje"; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole-orkest; 14.00 Voor de vrouw; 15.00 Voor zieken en gezon- den; 17.00 AVRO-kaleidoscoop; 17.30 The Skymasters; 17.50 Regerings- uitzending; 18.00 Nieuws: 18.15 Sportpraatje; 19.00 Voor de kleuters 19.30 Radio volksmuziekschool; 20.00 Nieuws in 't kort; 20.15 Concert- gebouworkest; 22.45 over de interne politiek: 23.00 Nieuws; 23.15 Avond- melodieen. haar zetel vipden de hoofdleiding van het landeljjk verband van ver- schillende diocesane vormen van jeugdzorg voor de a-sociale jonge- ren. waarvan de stichting binncn- kort is te verwachten. De massa-jeugd Een probleem, dat zeer bijzonder de leiding van het Vrouwelijk Jeugdwerk bezighoudt is de z.g. massa-jeugd. Wei worden veel meisjes bereikt via vormingsweken en" cursussen, maar er zal meer moe- ten worden gedaan. Op het pro- gramma staat de uitgave van een Nationaal Meisjesblad resp. voor de jeugd onder en boven de 17 jaar. Bijzondere aandacht zal worden be- stced aan de noden en behoeften van de arbeidende meisjes. Ook bij het vrouwelijk jeugdwerk heerst een ontstellend tekort aan leidsters, waardoor veel plannen op uitvoering moeten wachten. Moge vele jonge vrouwen zich geroepen voelen om het schone werk der K.A. Vrouwe lijke Jeugd metterdaad te steunen. Het was onder geen gelukkig ge. sternte, dat Maandagmiddag de vrije eiermarkt te Ede heropend werd. De devaluatie van de Franse franc is een van de factoren, die op het ogenblik de export bemoeilijken Spanje, dat naar het zich eerst liet aanzien. ook een afnemer beloofde te worden, achtte de Nederlandse prijs achteraf te hoog en importeert thans Canadese eieren. Mede daar- door is de handel flauw. Van land- bouwerszijde was er grote belang- stelling. maar de aanvoer was daar- mede niet in overeenstemming. Me- nige boer had zijn eitjes thuis ge- laten, omdat de prijs bij geringe vraag het markten wel niet zou lo- nen. De allerbeste kwaliteit kon niet hoger komen dan f 14.60 de 100 stuks. hetgeen tot gevolg had, dat sommige boeren hun eieren weer mee naar huis namen. Er werden in totaal 15.000 eieren aangevoerd. Koning Leopold van Belgie is met zijn echtgenote en Prins Boudewijn te Havanna aangekomen, waar hij door het hoofd van de Cubaanse strijdkrachten. Generaal-Majoor Pe rez, werd ontvangen. Acht Niwin-cantinewagens. ge- schonken door de gemeenten Barne- veld, Nijkerk, Schiedam. Utrecht, Den Haag. Wassenaar, Voorburg en daor Noord-Brabant. Krimpener- waard en Friesland. zullen 5 Febr. per m.s. ..Singkep" naar Indie wor den verscheept. i. COEDE AVOND, Vader, goede avond. Moeder. Heeft u een ogenblikje tijd voor ons? Nee, blijft u zitten; we komen zo maar even een babbeltje maken. Wat zegt u? Kent u ons niet? Zegt u maar gerust: ..nog" niet, want dank zij de redactie van uw krant, zullen we zo nu en dan eens bij u binnenvallen, om een praatje te maken. En dan hebben we maar ben wens: gauw goede bekenden te worden. ja. zelfs 'Vrienden. Zullen we dan maar meteen met de deur in huis vallen? Het gaat over uw kind. Of liever gezegd: uw kinderen. want, God zij dank, het is bij ons nog regel, dat we over onze kinderen kunnen spreken. Nog duidelijker: het gaat over de opvoeding van uw kinderen. Het is toch eigenlijk een eigen- aardige situatie. Als je kruidenier wil worden. moet je eerst cursussen voleen. examens voor vakbekwaam- heid afleggen en bewiizen. dat je wat weet van wcht en wet. Pas daarna mag je je goede zorgen gaan be=teden aan suiker. koffio en zeep. Wil je smid worden? Eerst weer cursussen. examens en bewii zen, Daarna wordt pas het ruwe iizer aan je toevertrouwd. om er allerlei nuttigs en moois van te maken. En zo is het tegenwoordig in biina aile vakken en beroepen. Vergeliik daa-- nu eens mee; onze huiseezinnen. Wat zegt u? Znudt u uw kinderen niet graae met die sin ker of dat iizer vergeliiken? Vindt u die kinderen van veel meer be- lang? Praehtig. dan zijn we juist, waar we ziin moeten. Dan zult u zich met ons verwon- deren over die grote tegenstelling. Voor de ODleidin® van de vakman; de grootste 7org Eerst vakman zijn! En daar bewiizen van afleggen. Stel. daarteeenover het vader- sehan. bet moederschap. Oeh. dat goat zo wel' Nee wacht u even. We weton wel. dat er veel ouders ziin. die ziph ernstig on hun zware taak vonrbereiden. maar het wordt heiemaal aan u zelf overgelaten. We gaan nog een stanje verder. Tedere vo«de tuinder. slager. smid. boer. winkelier kortom ieder goed vakman leest ziin vakblad. Om zo goed mogeliik te kunnen zorgen voor dood (tenminste zielloos) ma- teriaal' Is het dan niet nog veelmeer no- Diverse vraagstukken met betrekking tot onderwijs en opvoeding zijn thans van meer dan gewoon actueel belong, ook in verband met het streven naar „vemieuwing". Wij prijzen ons daarom geluk kig, enige deskundiger op dit gebied bereid ge- vonden te hebben, onze lezers van voor- lichting te dienen. Zij en wij houden ons aanbevolen voor opmer- kingen en het vragen van inlichtingen. Brieven", bij voorkeur met vermelding: „Onderwijs en opvoe ding", te richten tot de redactie. dig. dat er eens wat meer aandacht besteed wordt aan het levende ma- teriaal, dat God aan uw zorgen heeft toevertrouwd? Aan uw kinderen? Nee. nu moet u ons goed begrij- pen. We weten ook wel, dat u ge- bukt gaat onder zware zorgen voor uw kinderen. vooral tegenwoordig. We merken ze immers zelf ook. die dagelijkse zorgen voor jassen, jurk- jes, schoenen, voedsel. Maar hun opvoeding, wat er van uw kinderen groeit, die verantwoor- delijkheid bedoelen we! Eens zult u boven voor de goede God staan, God. die u Zijn schepse- len toevertrouwde. Hij zal u niet vragen: Had u ze netjes in de kle- ren? Zagen ze er altijd netjes uit? (Hoewel dat natuurlijk ook van be- lang is. Moeder!) Maar. Vader, wel zal Hij vragen. of u alles hebt ge- probeerd om flinke kerels te maken van uw zonen. En. Moeders, de hoofdzaak zal zijn, of uit uw doch- ters goede huisvrouwen enweer een nieuw geslacht van goede moe ders is gegroeid! Dat is uw verantwoordelijkheid. laten we gerust zeggen. uw zeer grote verantwoordelijkheid. Vindt u het goed. dat we daar binnenkort nog eens op terug ko men? RKANQ KHOTAN 3 1 G.T 'ARAB ISC M TWKEBim E. SA SRINAGA PAKISTA INDIA 12 k.sjwib 13 M W &BENS BBOVWOC M PENOSJAAB BALOCTSJIJTAR SINO 17 BENCALEM IS ASSAM 19 BHOETAM VERENKSDC M*7,INCIES 2 BA OS J BOE TANA ST VAN BEST IMOIA ST VAN CENTSAAS INDIA CENTBALE BBOVINCIES b BINAB 7 OBISSA 8 Mai DE B ABAO 9 BOMBAT 'O MT SO BE MADBAS LAHO* "AUR'TSA Kasjmir! Ver in het Noorden van India, in de schaduw van het rr.ach- tige Himalaja-gebergte, ligt 't land, dat velen van onze lezers zullen kennen uit de boeiende vertellin- gen van de Karakorum-reizigers, 't echtpaar Visser't Hooft, die Sri- nagar, de hoofdstad van Kasjmir, steeds als uitgangspunt van hun tochten kozen. De tragedie van het vrij gewor- den India, dat thans ten prooi dreigt te vallen aan opgezweepte politieke hartstochten, beleeft hier een reprise op kleinere schaal. Klein, gemeten naar Indische maat- staven, want er zijn toch altijd nog enkele millioenen mensen mee ge- moeid. Gelijk het voormalige Brits Indie uiteenviel in twee Staten, India voor de Hindoes en Pakistan voor de Mohammedanen, zo is ook Kasj mir verdeeld in twee kampen. Drie van de vier millioen inwoners be- horen tot de Islam, maar de rijke bovenlaag en de regerende families zijn Hindoes. Dit is vele jaren vrij goed gegaan, onder het oppertoe- zicht van het Britse Gouvernement, al behoorde Kasjmir niet tot de vooruitstrevendste der Indische Sta ten. Het onderwijs was slecht ver- zorgd, bij de cigen bestuursorganen kwam vaak corruptie voor, en de Maharadja, Sir Hari Singh, heeft al eens een opstand te bedwingen gehad. Hindoe en Mohammedaan verdra- gen elkaar nu eenmaal slechter dan water en vuur. Voor een Hindoe is een koe een heilig dier. Wie een koe doodde, zelfs al gebeurt dit per ongeluk. werd eens volgens Hindoe- wetten met de dood gestraft. Een Mohammedaan daarentegen ziet in een koe alleen maar een nuttig dier, dat tijdens haar leven zuivel, en na haar dood nog eens vlees en leder verschaft. Dit is ££n belang- rijk verschilpunt, maar zo zijn er tientallen anderen te noemen. De Hindoese Maharadja wil het land aansluiten bij India, prompt is hierop onder de Mohammedanen een opstand uitgebroken. Zij wen- sen aansluiting bij Pakistan, het geen afgezien van de godsdienstige overwegingen, ook geografisch en Ambtenaren van de C. C. D. maakten in December 1947 in totaal 7379 processen-verbaal op. Hierbij waren 10419 verdachten betrokken, van wie er 351 in verzekerde be waring werden gesteld. In 1554 ge- vallen werd tot inbeslagneming van goederen overgegaan. De meeste overtredingen werden begaan op 't gebied van vee en vlees n.l. 2842. Het aantal geconstateerde fraudes met akkerbouwproducten beliep 2232. In beslag genomen wer den gedurende genoemde maand o. m. 9802? kg. zaden, granen en peul- vruchten, 8312 kg. vlees en spek, 329 varkens, 50 runderen en 75.915 stuks De ..Modjokerto" van de Kon. Rotterd. Lloyd is met een maximum aan lading naar Batavia vertrokken. Het schip heeft thans een uitzon- derlijke en buitengewoon zware deklast, n.l. van 250 ton. Er zijn n.l. op het dek niet minder dan vijf zware binnenschepen opgesteld; in de eerste plaats vier lichters en in de tweede plaats een tjalk. Tussen dit vijftal binnenvaartuigen zijn talrijke hokken getimmerd. waarin een 50-tal varkens staat te knorren. Zij moeten in Indonesie de varkens- stapel op peil helpen brengen. Mijnheer de Redacteur. Gretig en met grote belangstel- ling begon ik de verslagen in uw blad te lezen. Belangstelling welke, naar mate mijn ogen de letters ver- slonden. veranderde in ontsteltenis en verbittering. Ik kon het niet ge- loven en herlas. Vergeef me mijn heer de Redacteur, uw krant heb ik in een hoek gesmeten. Ik ben de deur uitgesneld en heb getracht in de buitenlucht enige afkoeling te vinden. Ik heb naar de sterren staan kij- ken, mijnheer de redacteur. De hel- dere sterren. dezelfde als toen toen onze vrienden van de R.A.F., Canadezen. Engelsen, Polen. Ameri- kanen enz. in het nachtelijk donker onder deze sterrenhemel over onze hoofden vlogen. ToenIn deze na-oorlogse wereld van corruptie en vijandigheid kan ik er haast naar te rug verlangen. Ik weet er soms geen weg mee. Dezelfde sterren mijnheer de re dacteur, welke ons begeleidden op onze nachtelijke tochten bij het ver- voer van joodse landgenoten of an- dere onderduikers, bij droppings, kraken en eliminaties. Altijd deze sterren als stille en betrouwbare ge- tuigen. Stille getuigen ook bij het vallen van een der onzen. zijn laat ste blik juist daarop richtende. Ik en mijn vrienden weten het mijnheer de redacteur. We hebben het zo vaak gelezen. ook in uw blad. Hij en al onze dode makkers vielen voor ..Vrijheid en Recht". Het Ne derlandse Volk eert zijn „dode" hel- den. Koopt een vierkante c.m. Na tionale monumenten verrijzen. Onder deze heldere sterren wordt mij alles weer helder.-De mist trekt op. Ik sta weer bij de plechtige her- denking. Ik had thuis willen blij- ven, maar ben toch gegaan. Vanuit de achterste rijen zie ik in de verte zo nu en dan de deftige heren met hoge hoeden. Deftig, mijnheer de redacteur. Grote kransen worden aangedragen. Klaroengeschal! Rond- om <fe plaats bij de kerk, waar vijf Nederlanders werden vermoord, als represaille op de eliminatie van 'n gevaarlijk landverrader. Twee mi- nuten stilte. Ik staar in het niet en heb het gevoel dat ik sta te wiegen. Voor mij staat een heer. De hoed op zijn hoofd lijkt me onmenselijk groot. Een paar kwajongens nemen hun kans waar, spelen krijgertje en slippen tussen onze benen door. De hoed draait zich plotseling om en lispelt: ..Schande, schande!" Ik knik zonder te begrijpen. De jongens of de hoed? Hij wordt duidelijker. ..Die man daar in uniform. Politie- man! Een van de moordenaars van deze vijf mensen. Onverantwoorde- liik". Ik volg onbewust met mijn blik zijn beschuldigende wijsvinger en zie.... e£n van de jongens. E£n van ons tiental. Thans politieman. Ik begreep, mijnheer de redac teur. Ik ben een van die tien, nu nog negen. Ook ik ben schuldig. Moordenaar! Mei 1946! Schuldig aan moord op de Rottenfuhrer en daardoor schuldig aan de dood van deze vijf Nederlanders. Wij hielden bij onze acties immers geen reke ning met de gevolgen daarvan voor mensen als deze mijnheer met de hoed. Stilletjes ben ik geretireerd met mijn 5 tulpen. De strijd voor ..Vrij heid en Recht" was gestreden. Voor het eerst voelde ik duidelijk dat eens de dag zou komen dat wij met zijn negenen verantwoording zullen moeten afleggen voor de daden in die strijd begaan. ..De procureur-fiscaal bij de" ..Bijzondere Raad van Cassatie" „concludeerde in verband met de" ..uitzonderlijke toestand, n.l. het ,.feit, dat gehandeld werd onder" „hoge druk van de illegaliteit, tot" ..verandering van de doodstraf in" ..levenslange gevangenisstraf." Van der Spek heeft drie jongens in Zwaag neergeschoten in een im- puls. Nu weet ik het. Hij heeft geen moment gedacht aan zijn drie ,.ka- meraden", die enige weken daar- voor waren neergeknald en schoot op een verdachte beweging van een verdachte. Dat was gevaarlijk! Een gevangene temidden van de land- wacht en de onwillige Duitse hon- den. Klokslag twaalf schoot hij im- pulsief! En dan onder hoge druk van de illegaliteit!! Ik begin onder de heldere ster renhemel te begrijpen wat er in de ze goedige, onschuldige en onder hoge druk staande door de Duitse honden misleide mannetjes moet zijn omgegaan. toen van der Spek uit zelfverdediging en impulsief de gevangene, ik bedoel de drie gevan- genen, neerschoot. Ik kan me nu ook indenken dat hij onder hoge druk aan zijn gevangene soms be- val of liet bevelen ..rechts af!" en door die druk zelf „links af" ging. Dan was er in die tijd toch eer- lijk sprake van een poging tot ont- vluchten, mijnheer de redacteur. Stelt U zich voor dat U zijn gevan gene is. U bent terrorist en van- wege de hoge druk moet U voor- over in het gras liggen. Aan „b e i- d e" kanten dus hoge druk. De land- wachter probeert te stamelen: ..SJaat U als 't U blieft op, mijn heer!" Maar vanwege de hoge druk wordt het slechts een gefluister. Een misverstand! U hoort het niet. U blijft liggen. Onder hoge druk denkt uw tegenstander dan natuur lijk dat U iets uitbroeit. In deze ge- vallen moesten ze dan toch wel schieten. Het was een complete oor log. mijnheer de redacteur. Uitslui- tend uitgelokt door de illegaliteit. Vergeet U dat niet! Mijnheer de redacteur, ik heb nog geen connecties met de Bijzon dere Raad van Cassatie. Misschien wilt U zo vriendeljjk zijn als verte- genwoordiger van een blad met een illegaal verleden, de procureur-fis caal mede te delen dat ik, ik bedoel ..wij die per ongeluk zijn blijven leven". onze schuld erkennen. Wij, wij alleen hebben deze acties uitge lokt. Moge van der Spek en zijn „ka- meraden" ons onze misdaden verge- ven en eenmaal. als hij zijn „J'accu- se" schrijft, zich de berouwvolle schuldbekentenis van zijn vroegere verdwaasde tegenstanders herinne- ren. En als het ,.Vrij Nederland" tegen die tijd onverhoopt nog niet voor haar „Rechter" is rooeten verschij- nen, moge de directie en redactie zich dan herinneren dat ook wij eens honderden exemplaren van het „Vrij Nederland" hebben gevouwen en vertroeteld en als dankbare, doch mogelijk gevaarlijke herinnering, nogmaals aan deze berouwvolle bekentenis bekendheid geven door plaatsing in haar veel gelezen blad. Mijnheer de redacteur, onder dankzegging voor de medewerking en plaatsing in uw blad, So long! Pardon! Auf Wiedersehn. Namens de L.K.P. te Hoorn: Ab. Kees. Lange Henk e.a. Hoorn, Jan. 1948. economisch verantwoora geacht kan worden. Srinagar is het toneel geweest van een felle strijd tussen de re- bellen en het derwaarts gezonden leger van India: Ook om Dhamma en Poonch is verbitterd gestreden. De Maharadja moest de vlucht ne men om zich het vege lijf te red den. India beschuldigt thans Pa kistan. dat het in deze kwestie niet onzijdig is gebleven, doch aan de rebellen steun heeft verleend. Zeer onwaarschijnlijk lijkt dit niet Hoe het ook zij, er vloeit in deze schone streken bloed, en de Veilig- heidsraad staat voor de moeilijke taak deze kwestie te ontwarren, hetzij door een volksstemming, het- zij door instelling van een Com- missie van Drie. ZO WAS HET MARIA- CONGRES. Uitgave: Wi- nants, Heerlen. Met de stad Maastricht heeft heel Katholiek Nederland in de Sep- temberdagen van 1947 door middel van pers en radio, voorzover men er zelf niet bij tegenwoordig kon zijn, medegeleefd met het Mariacon- gres, dat op een zo grootse wijze tot een geloofsdemonstratie van machtige omvang is gemaakt. De herinnering aan dit unieke gebeu- ren in de oude, sprookjesachtig versierde Maasstad zal velen nog lange tijd bijblijven. Desondanks is het toch een goede gedachte ge weest van de Uitgeverij Winants om tegen een betrekkelijk lage prijs (f 2,25) een herinneringsalbum uit te geven, waarin de meest ont- roerende momenten, waaraan die Mariaweek zo rijk was. voor latere tijden zijn vastgelegd. Het is een stuk documentatie van blijvende waarde, waarin het goed is van tijd tot tijd te bladeren om zich nog eens de onvergetelijke congresdagen helderder voor de geest te halen. De fraai uitgegeven album, die meer dan 250 foto's in koperdiep- druk bevat, werd van een spreken- de tekst voorzien door Paul Haimon en verlucht met tekeningen van George Grein. De gebr. Poepjes Lzn., uit Mak- kum, vingen in het IJselmeer een snoekbaars van 19 pond en 3 ons. Uit alle hoeken van ons land waren dit weekend vissers, reders, ambtenaren en anderen, die bij de visserij belang hebben, naar de Volkshogeschool „De Zandhoeve" te Bergen gekomen, om met elkaar over de vraagstukken van de vis- serijwereld in Nederland van ge- dachten te wisselen. Bedroeg vo- rig jaar het aantal deelnemers aan een dergelijke bijeenkomst een kleine 40, ditmaal waren er een 125 belangstellenden; zeevissers, binnenWatervissers en vooral lJselmcervissers, waaronder de Volendammers domineerden, ga- ven acte de presence en groot was de verscheidenheid van kleder- dracht en tongval, die er te zien en te horen viel. Na de gemeenschappelijke maal- tijd en nadat volgens Volkshoge- schoolgebruik gezamenlijk een lied gezongen was, sprak drs. A. G. U. Hildebrandt over „De noodzaak van sterkere organisatie van de visserij". Spr. begon met er op te wijzen, dat de vissers momenteel nog maar zwak georganiseerd zijn; de visser- man, die een doorgefourneerde indi vidualist is, ziet de noodzaak van organisatie niet voldoende in. Dit vindt ook zijn oorzaak in het feit, dat de visserij ten tijde van de land- bouwcrisis van '80 een periode van bloei tegemoet ging. Het gevolg van het gemis'aan organisatie was; geen visserij-consulenten, geen visserij- onderwijs en een visserij-pers. Tot op de huidige dag was de belangstelling van de overheid voor de' visserij gering. Eerst na de crisis van de dertiger jaren kwamen de crisiscentrales, met het doel de be- drijven door de gevolgen van de conjunctuurcrisis heen te helpen. Wat organisatie betreft staat de visserij nog op het peil, dat de land- bouw 50 jaar geleden al bereikt had. Met het herstel na de bevrij- ding hield de nieuwbouw van een visserijvloot geen gelijke tred; de kust- en waddenvisserij verkeert dientengevolge in een noodtoestand. Onze jeugd weet van de visserij niets af en in de Kamer beperkt men zich met te klagen over te dure paling. De slechte economische positie van ons land eist de volledige ex- ploitatie van deze tak van ons volksbestaan. Al is slechts pet. van onze be- volking in de visserij werkzaam, de productie bedroeg voor de oorlog 20 millioen, welke waarde thans 3>/s maal zoveel bedraagt; de vooroor- logse export beliep 14 millioen, of IV: pet. van onze totale goederen- uitvoer. Als de vissers klagen, dat het zo slecht gaat, dienen zij zich af te vragen, of dat niet aan henzelf ligt. Gemeenschappelijke belangen moe ten in de goede geest en gemeen- schappelijk behartigd worden, wil men gereed zijn voor de komende depressie. Recht op erkenning Ir. G. Lienesch, directeur voor de Visserij aan het Departement voor Landbouw en Voedselvoorziening, trok, in aansluiting op het betoog van drs. Hildebrandt, enige paral- lellen met de landbouw. Al is de boer een even verstokte individua list als de visser, door e.conomische noodzaak kwam hij eerder tot orga nisatie en cooperatie; spr. schetste de geschiedenis van de organisatie der boeren. Hij herinnerde aan de Landbouwcommissie, die in 1896 voorstelde sanering van de boter- handel, landbouwonderwijs en rege- ling van het credietwezen; evenzo zijn thans voor de visserij sanering, onderwijs en credietregeling actueel. Spr. ging voorts na, hoe de labiele positie van de producenten in de landbouw en de prijzenbinding door de particuliere nijverheid de coope ratie tengevolge hadden, zodat 85 pet. van de aardappelmeelindustrie en 82 pet. van de boterfabrikatie in handen is van de boerencooperatie. Waarmee spr. nog niet wilde zeg gen, dat hij tegen de cooperatie geen bezwaren heeft. Hij wees er op, hoe de Coop. Boerenleenbanken, die een kapitaal van 1'/: milliard boerengeld bezitten, de boeren in de crisis jaren op hun bedrijf hielden en hoe door de boeren zelf een Boter- en Kaascontr61estation met erkende Rijkskeur werd ge- sticht. Een controle op de te expor- teren visconserven met erkende Rijkskeur, was weer de parallel, die hij hier trok. Ook hij pleitte voor de erkenning van de kleine zelf- standige werker en spoorde de vis sers aan, om door zelfwerkzaam- heid de passiviteit van de overheid te overwinnen. Na deze periode van verlenging der bezettingseconomie volgt een andere periode, waarin het bedrijf een woordje mee zal spreken. Aan de hand van de geschiedenis con- cludeerde spr., dat de visserij van Nederland recht heeft op erkenning en op een sociale en economische bestaansmogelijkheid. Een levendige gedachtenwisseling volgde op beide inleidingen. Heden spraken mr. H. J. Louwes van de Nat. Coop. Raad en dr. H. Kranenburg, secretaris van de Re- dersvereniging en de Ned. Haring- visserij. pE RONDEfAf£i COWfE-RENtie LA1EN we &R "T VAN viopeiM - als \aj£ ecKiER AAN D6 gang VANZAK6AT 005T" pen KgN-PAN ZOUPSN NOC ff/A//- MCCOO/fp/ Dezer dagen zal een grootscheep- se actie van de Niwin ten bate van de gewonde en invalide rrlilitairen in de hospitalen in Indie beginnen. Deze actie zal de naam dragen „Actie aandelen mevrouw Spoor". Doel is aandelen van f 1,te ver kopen, waarvan de opbrengst ter beschikking zal worden gesteld, het zij in geld, hetzij in voor dit geld gekochte goederen, van de commis- sie Mevrouw Spoor in Batavia. De actie heeft een drieledig doel. Ten eerste: het verstrekken van ra- dio-installaties aan de hospitalen. Vervolgens de z.g. geschenkendienst welke tot doel heeft de patienten op dagen. welke voor henzelf belang- rijk zijm een kleine attentie te be- wijzen. En dan ten derde bedoelt de actie het inzamelen van gelden ten behoeve van de toepassing der rehabilitation of revalidisatie der patienten. De rehabilitation, of, zoals de Ne derlandse term is: revalidisatie, heeft een drieledig doel. Ten eerste: het zo spoedig moge lijk weer terugbrengen in het ar- beidsproces van de gewonde, zieke of invalide militairen. Ten tweede: het wegnemen van hun sociale zor gen. Ten derde: het wegnemen van een eventueel ontstaan minderwaardig- heidscomplex. In Nederland bestaat op het ogen blik reeds een centrum voor reva lidisatie, n.l. het landgoed „Aarden- burg" nabij Doorn, waar gunstige resultaten zijn en worden bereikt. Het werk der revalidisatie dient dan ook reeds direct in de hospita len in Indie te beginnen. Hiervoor is evenwel veel materiaal nodig: sportartikelen, werktuigen, gereed- schappen, materialen enz. enz. De kisten. welke de Niwin in Zweden gaat samenstellen voor dit doel. bevatten dan ook allejhande artikelen. Het doel is thans een vijftigtal van dergelijke kisten sa- men te stellen en te verspreiden over de hospitalen in Indie. Drie jongens uit Helmond van on geveer 17 jaar die met een revolver speelden, dachten met een onbruik- bare revolver te doen te hebben, toen een der knapen op het voor- hoofd van de 16 jarige H. Evers richtte en vuurde. Er bleek echter een kogel in de revolver te zitten. De kogel drong in het hoofd van de jongen. Het slachtoffer werd onmid- delijk naar het ziekenhuis overge- bracht waar direct operatief werd ingegrepen. De kogel kon verwij- derd worden. De toestand was des middags nog levensgevaarlijk. 54. Soms vloog hij achter op een auto en reed dan heel lang mee. Later vloog hij weer naar huis. Op een keer moest Jan bij de groenteboer een mand aardappelen halen. Eerst liep hij naar huis, want't was niet zo ver. Maar die mand was lelijk zwaar. Hij leek wel al zwaarder te worden. Dat duurt me te lang, dacht Jan. Omhoog! Daar ging het al de lucht in. Maar wat was het vreemdste? De mand woog niets meer. 't Ding hing aan Jan zijn hand, maar de jongen voelde er niets van. 1 Naar de grond, dacht de vliegenier. Pas raakte hij de grond aan, of de mand woog weer zwaar. Weer omhoog! En weer woog de mand niets. t Wordt toch al mooier, dacht Jan. Thuis zag hij zakken meel staan. De jongen wist wel, dat hij zo'n zak lang niet tillen kon. Met twee vingers pakte hij een zak beet en dacht: Omhoog! Wat Jan verwachtte gebeurde werkeijk: de zware zak met meel ging mee omhoog.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4