1 SLALOM, spel von behendigheid Voor Alkmaar en omgeving ALLE oorlogsgetroffenen vragen volledige schadeloosstelling Scandinaviers teruggedrongen Juwelen tussen de havermout 4 INVESTERINGEN DIENEN TOT HET UITERSTE BEPERKT Beschikbare deviezen minder dan de helft van de behoefte mw A j Koninklijke rede Pakketten voor Nederlanders te Aken Mr. Sassen tegen het vetorecht Souvereine gelijkheid wordt er door aangetast n Oreiller en Trude Beiser winnaars Drukpersen voor valse distributiebonnen en bankbiljetten ontdekt Ontvluchte S.S/er speelde hoofdrol Hevige gevechten in Noord-Palestina Olympische Winterspelen De bliksem sloeg in scheidsrechtersfluit Marshall confereert met Frank Graham Soberheid bij openbare werken Bij de bomaanslag op de Prinsegracht te Den Haag Geen appelen naar Engeland Ze zijn te duur voor de Britten MOH. ROEM: Geen verdere concessies MULTI-MILLIONNAIR betrokken bij Gandhi's dood? Hindoe-organisatie verboden Spoorwagens uit Duitsland terug Nieuuj Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 5 FEBRUARI 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11447 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank KONINGIN WILHELMINA heeft een in het huidige stadium veel- zeggende rede gehouden over het Indische probleem tot de bondge- noten in de wereldoorlog. Een krachtig, duidelijk, soms ver- heven woord, dat niet zal nalaten indruk te maken, bijzonder in Ame- rika en Engeland. En dat ook ver- staan mag worden door ons volk in zijn geheel. Er wordt rondom deze »kwestie veel demagogie bedreven, en al zouden wij dit Koninklijke woord niet graag in de partijpolitieke strijd betrekken, men moet het toch zien als een bevestiging van de poli- tiek der regering, waarvan de Ko- ningin trouwens het hoofd is. Dit Koninklijke woord, maakt een einde aan veel misverstanden. Dit woord vaagt de gedachte weg, dat de meer- derheid van het volk met de poli- tiek van H.M.'s regering niet accoord zou gaan. Want als de Koningin spreekt, dan luistert het gehele volk en dan voelt het gehele volk, dat gedachten ontspruiten aan de bron, waaruit ook het symbool van natio- nale eenheid en van een ware band van gemeenschappelijkheid en eens- gezindheid voortkomt. Deze Koninklijke rede is een be vestiging en nadere uitwerking van de befaamde en zo vaak misbruikte Koninklijke rede van 7 Dec. 1942: Wij hebben als Nederland met de koloniale gedachte afgedaan, wij willen de volkeren daar hun vrij- heden en rechten geven, op de voet van de beginselen, ruim vijf iaar geledep ontwikkeld en nu uitge- werkt in het nieuwe staatkundige program, dat „wijze en bekwame mannen" hier en ginds aan het vol- voeren zijn. Zo willen wij meewerken aan de practische toepassing van de 'oelof- ten van het Atlantische Handvest, „de werela vrij te maken van angst en van gebrek, te maken tot een plaats, waar de mens vrij is God te dienen op zijn wijze en waar hij vrij zijn mening uiten kan". En dan gaat het er, bij onze poli- tiek, om, het nieuwe Indonesie dienstbaar te maken aan de belan- gen van de ganse mensheid. Dit willen wij doen op de grondslag van gelijkheid en wederzijds vertrou- wen. Wij verloochenen ons verleden niet, zei de Koningin, „noch het grote werk, dat daar is verricht". Maar wij hebben de kracht, om een nieuw begin te maken! Moge eok de oppositie in en buiten het parlemer.i de vermaning van dit Koninklijk woord verstaan! Maandag zijn te Aken door de Nederlan<j;e consul aan ruim 150 Nederlandse ouden van dagen voed- selpakketten uitgereikt. Velen werd de ontroering te groot, toen zij daar hun pakketje met aardappelen, wat vet, suiker, koffie en thee, cacao, bloem en groenten in ontvangst na- men. MR. E. SASSEN, lid der Tweede Kamer en lid van onze dele gatie bij de Ver. Naties, heeft op een vergadering van de K.V.P. te Helmond verklaard, dat zijn oor- deel over de U.N.O. helaas niet gunstig kan zijn, hoewel hij het nut van deze wereldorganisatie niet wil betwijfelen. De U.N.O.- centrale is de Veiligheidsraad. Dit instrument, waarmede op het ogenblik de wereldpolitiek wordt uitgevoerd, is door het vetorecht geworden tot een onbespeelbaar instrument. De souvereine gelijk heid, waarvan het Handvest van San Francisco toch duidelijk spreekt, is door dit recht aangc- daan en is uitgegroeid tot een souvereine onrechtvaardigheid. Aan geen der grote mogendheden kan een bepaalde wil worden op- gelegd en alleen Rusland maakte bij een laatste zitting niet minder dan 22 maal van dit recht gebruik. Over- eenkomstig de verklaring van San Francisco zouden de grote mogend heden van dit recht slechts een spaarzaam gebruik maken en dit nog alleen, indien het militaire ac- ties betrof. Aan deze verklaring heeft Rusland zich tot op heden echter niet gehouden. Spreker wei- gerde tenslotte te geloven, dat Europa een verloren zaak is en hij was voor de ondergang van dit evondland nog niet bang. ..Wij zijn dankbaar, dat een gedeelte der oorlogsgetroffenen, en wel speciaal de minst draagkrachtigen, aanzienlyke hulp zullen kunnen ondervinden van het pas ingediende wetsont- werp Materiele Oorlogsschaden, maar dat neemt niet weg, dat het ontwerp, zoals het daar thans ligt, voor ons principieel on- aanvaardbaar is. De oorlogsschade moet geheel worden ver- goed op basis van de vervangingswaarde". aldus luidt kort samengevat de mening van het bestuur van de landelijke fede- ratie van oorlogsslachtofers, kenbaar gemaakt op een Dinsdag te Utrecht belegde persconferentie. De directeur van deze federatie, de heer J. C. A. Merx, knoopte zijn eerste beschouwingen vast aan een uitspraak in de memorie van toelichting, waarin de stelling werd geponeerd, dat „de economisch zwakkeren niet behoeven in te staan voor de economisch sterke- ren, maar wel omgekeerd." Hij stelde hiertegenover, dat geledcn oorlogsschade geheel moet worden vergoed, wie het ook betreft, dat is recht. De uilspiaak van de mi nister gaat eerst dan op, als het er op aan komt de kosten te verde! en, maar eerder niet. Weliswaar wijst de minister op de moeilijkc monetaire positie van ons land, welke geen hogere uit- gave gedoogt, maar waarom volgt men dan ook hier niet het Belgi- sche systeem? Daarbij erkent men onvoorwaardelijk het recht op vol- komen genoegdoening, met de re- strictie, dat deze op het ogenblik weliswaar niet kan worden gege- ven, maar op een later tijdstip op- nieuw zal worden bezien. Daar weet het bedrijfsleven tenminste, waar het aan toe is. Als dit wetsontwerp inderdaad zo wet wordt, dan zullen de ge- troffen gebieden nooit meer die economische activiteit kunnen ont- plooien, welke zij voor de oorlog te zien gaven. De bedragen van f 5000.voor een huis en 8000 voor huis annex bedrijf, zijn geen differentiate, maar een begrenzing, waarbij aller- minst rekening gehouden worden met de draagkracht der getroffe- nen. Als iem^nd een huis had van f 4000.en daarnaast f 100.000. aan effecten bezat, krijgt hij vol ledige schadevergoeding, maar ie- mand, die een huis had van f 6000 waar nog f 2000 hypotheek op zat, die zit er naast. Daarenboven is er geen rekening gehouden met de eisen, welke elk bedrijf stelt. Een juwelier b.v. kon zijn be- roep uitoefenen in een pand, dat betrekkelijk klein was en dus on- der de f 5000 grens valt, maar een garagehouder of een meubelfabri- kant? De credietregeling was een an- der punt, waar de heer Merx scherpe critiek op leverde. Niet alleen de bepaling van de in- houdmaat (500 M3.) laakte hij, maar vooral de willekeur, welke mogelijk is, doordat het toestaan van credieten afhankelijk gesteld wordt van het belang van het be drijf voor de nationale economie. Is hier niet te duchten, dat grote bedrjjven wel geholpen zullen worden en kleine middenstands- bedrijven niet? Een schril voorbeeld, dat aange- haald werd, was dat van een pa- pierfabrikant, wiens bedrijf bij de oorlogshandelingen volkomen was verwoest. Hij poogde een volkomen gelijksoortig bedrijf, dat vijandelijk bezit was en dus momenteel onder beheer staat en waar het grootste gedeelte van zijn technisch perso- neel thans werkzaam is, in handen te krijgen. Voor dit bedrijf, dat op 9 Mei 1940 te boek stond voor 800.000.— wordt thans 4.5 mill, gevraagd. Iemand, die zijn machi- nerieen verloren heeft, krijgt een crediet van 30 van de boekwaar- de (na afschrijving) en moet dan maar zien hoe hij aan nieuwe appa- raten komt, die thans een veelvoud van het oorspronkelijke kosten. Ook de vergoeding voor huisraad- schade achtte de heer Merx te ge- ring. Men kan zich op het ogen blik onmogelijk installeren voor f 11.250; hij oordeelde het dubbele van dit bedrag noodzakelijk. De hypotheekregeling voorrang van aflossing voor opbouwcredieten en de beroepsregeling waren on- derwerpen, welke evenmin naar 't oordeel van de heer Merx bevredi- gend waren seregeld. Zijn conclusie was dan ook: dit wetsontwerp is principieel onaan- vaardbaar, tarwijl er practisch ern- stige bezwaren tegen zijn in te brengen. Na de ondertekening van het Engels-Iraanse verdrag, kwam het in Bag dad tot ernstige demonstraties togen dit Verdrag. Woedende studenten in de straten van Bagdad. In de vroege morgenuren van Woensdag begaven duizenden toeschouwers zich op weg naar de omgeving van het Suvretta- huis, waar de slalom voor de combinatie met de afdaling, zowel voor dames als heren, plaats vond. De heren begonnen het eerst en hadden bij een hoogteverschil van 220 meter 45 poortjes te doorlopen, waarbij zij al hun technisch kunnen in de strijd moesten gooien om snelle tijden te kunnen maken. Er werd gestart volgens het regie- moeten lopen. Het mag verwonder- ment, dat aangeeft, dat de besten van de afdaling het eerst zouden Jan Langendijk en Cees Broek- man tijdens de race over 5000 meter op de Olympische Win- terspelen te St. Moritz. lijk heten, maar de Centraal Euro- pese landen zijn op de alpinenum- mers nu eenmaal beter dan de Scandinaviers, die meer uitmunten op de lange afstanden. Het was de Fransman James Couttet, die in de eerste rit de snelste tijd maakte, nl. 68.7 sec., gevolga door Edi Mall, de Oos- tenrijkse specialist, met 69.5 sec. Zeer fraai was ook de prestatie van de Italiaan Vittorio Chieroni met 70.8 sec. De wlunaar van de afdaling, Henri Oreiller, die als vjjfde startte, deed er 72.3 sec. over, terwijl de Zwitserse favoriet Molitor eveneens een uitstekende tijd maakte. Men moest bewondering hebben voor de enorme technische presta- ties van deze lopers, het snelle reactievermogen, wanneer zij van het ene poortje naar het andere vlogen, de schitterende beheersing van het gehele lichaam, de durf om op het juiste moment scherp te remmen en dan weer in razende snelheid de grillige heuvel af .te schieten op weg naar de finish. In het totaal-klassement (afda ling plus slalom) stond de Frans man Oreiller als eerste en behaalde de titel van Olympisch kampioen met 3.27 pnt. Na hem kwamen: 2. Carl Molitor (Zwits.) 6.44 pnt. 3. James Couttet (Fr.) 6.95 pnt. 4. Edi Mall (Oost.) 8.54 pnt. 5. Silvio Al- vera (It.) 8.71 pnt. 6. Hans Hansson (Zw.) 9.31 pnt. Techniek en lenigheid Bij de dames, waarvoor nog geen dertig loopsters aan de start ver- schenen, kwamen de nodige verras- singen voor. De winnares van de afdaling, Hedy Schlunegger, miste de nodige zekerheid en bij een van de moeilijkste gedeelten schoot zij Door langdurig speurderswerk van de groot-Haarlemmermeer in samenwerking met de Amster- damse recherche der rijkspolitie zijn niet alleen een groot aantal inbraken opgehelderd, doch kwa men bovendien drukpersen te Z.-K. H. Prins Bernhard heeft een bezoek gebracht aan de Stormschool te Bloemendaal waar h(j verschillende oefeningen met veel belangstel- ling volgde. voorschijn, die gebruikt werden voor valse bankbiljetten en valse distributiebonnen. Nadat talloze inbraken in ver- band waren gebracht met herhaal- delijke diefstallen van distributie bonnen uit winkels, Stap voor stap ging de rijkspolitie de weg, die deze bonnen hadden afgelegd, na. en arresteerde ten slotte een heler, op wie nog enkele coupures werden aangetroffen. Dit was de Amsterdammer B., in wiens woning men huiszoeking verrichtte. Daarbij kwam de bank- biljetten-drukpers te voorschijn. Intussen bevond de inbreker zelf zich nog op vrije voeten .Gister- avond ging de rijkspolitie tot ar- restatie van deze SS-er over, die zich in een woning te Amsterdam weelderig had geinstalleerd. Deze SS-er heeft ongeveer een jaar geleden vele inbraken in de omgeving van Den Haag gepleegd, nadat hij uit een interneringskamp was ontsnapt. Hij werd bij een zij- ner inbraken gesnapt en in het in terneringskamp Crailo te Laren op- gesloten. Opnieuw slaagde hij er echter in te ontvluchten en vatte wederom zijn beroep van inbreker op, in welke •hoedanigheid hij enige maanden lucratief zaken deed. In z'n woning troffen de rechercheurs op allerlei geheime bergplaatsen kostbare sieraden aan. Een van hen slaagde er zelfs in een zakje juwe len te ontdekken midden tussen de vlokken van een onschuldig uit- ziend, aangebroken pakje haver mout, dat in de keukenkast stond. De rijkspolitie onder leiding van majoor Van Stedum kwam bij de voortzetting van het onderzoek ver- der nog een belangrijke bonnen- vervalsing op het spoor. Het ver- moeden bestond, dat er nog een derde hoofdschuldige was in het complot der valse zilvgrbonnen van 2.50. In de loop van gisteren ont- dekte de rijkspolitie het adres van deze man, deed een inval en vond er behalve de man zelf een com plete drukinstallatie voor valse distributiebonnen: handpers, pa pier, fotocopieen, etc. etc., stonden keurig opgesteld en men stond op het puht boterbon 188 te gaan drukken. Deze bon, welke in tegen- stelling met de andere een twee- kleurendruk vereist en geen drie kleurendruk, heeft een lange gel- digheidsduur. Bovendien is de prijs ,.goed", n.l. f 3.50 per bon. De in- stallatie was ingericht voor het drukken van vellen. elk bevattende 100 bonnen no. 188. De capaciteit was 30 van dergelijke vellen per uur. Zou de vlieger zijn opgegaan, dan was de vrees gerechtvaardigd. dat weldra een groot aantal valse boterbonnen in omloop was ge bracht. De man. die de politie zocht, bleek te zijn de 50-jarige kunst- schilder-lithograaf K. Tevens trof men in het huis een Pool aan, die reeds geruime tijd wordt gezocht, yerdacht van handel in verdovende middelen. Naar de politie mededeelde, is de zaak thans geheel „rond". Er zijn in totaal zes arrestanten. Een groep van 600 gewapende Arabieren is vanuit Syrie in Noord- Palestina binnengekomen, waar zij in hevige strijd zijn gewikkeld met Britse valschermtroepen en wacht- troepen. Volgens Radio-Cairo zijn de Arabieren vrijwilligers voor het „leger van Jarmoek", die zich in sterke stellingen hebben genesteld. De Britten kregen steun van de Palestijnse politie. Ten noorden van het Meer van Galilea werd drie uur lang gevochten. Twaalf Arabieren zouden zijn gedood. Aan Britse zijde waren geen verliezen. De Ara bieren waren gekleed in nieuwe khaki-uniformen en bewapend met moderne Franse geweren. „By de besprekingen, welke tussen de betrokken regeringsinstan- ties hebben plaats gehad met betrekking tot het bouwplan en het investeringsprogramma voor 1948, is komen vast te staan, dat in 1948, in sterkere mate dan in vorige jaren, rekening za": moeten worden gehouden met beschikbaar kapitaal en devie zen, als bepalende factoren voor de omvang van hetgeen er in dat jaar gebouwd en op andere wijze ge'investeerd zal kunnen worden", aids schrijft de minister van binnenlandse zaken in een circulaire aan de gemeentebesturen. even haar doel voorbij, hetgeen haar wederom kostbare seconden kostte. De grote verrassing was het lo pen van de Oostenrijkse meisjes, waarbij er een binnen de minuut liep, nl. Erika Mahringer, die met een schitterende techniek, in vloeiende vaart en soepele li- chaamsbeheersing de piste nam en een tijd noteerde binnen de minuut, nl. 58.4 sec. Zeer snel liep haar landgenote Trude Beiser met een tijd van 61.8 sec., welke tijd ook werd genoteerd door het Amerikaantje Gretchen Frazer. Celina Seghi kwam te val- len, hetgeen haar kostbare seconden scheelde. Een van de favorieten van deze combinatie, Georgetti Thiol- liere, die bij de afdaling door een val een slechte plaats had gekre-. gen, herstelde zich bij de slalom enigszina. De bekende Noorse schaatsenrijdster Laila Schou Nil- sen, die reeds in 1936 te Garmisch Partenkirchen heeft meegedaan, miste de soepelheid van haar jon- gere zusters. Zo werd dit een feest van gratie en schoonheid, hetwelk nog lang in de herinnering van hen, die deze wedstrijden hebben aanschouwd, zal blijven voortleven. De samengestelde wedstrijd, be- staande uit slalom en afdaling, werd bij de dames gewonnen door Trude Beiser (Oost.) met 6.20 pnt. voor de slalom, 0.38 voor de afdaling en een totaal van 6.58 pnt. Hier volgt het gedetailleerde klas- sement voor de eerste zes: 1. Trude Beiser (Oost.) 6.20 pnt., 0.38 pnt., totaal 6.58. 2. Gretchen Frazer (VS) 0.45 pnt., 6.50 pnt., totaal 6.95. 3. Erika Mahringer (Oost.) 0.00 pnt., 7.04 pnt., totaal 7.04. 4. Celina Seghi (It.) 5.80 pnt., 1.66 pnt, totaal 7.46. 5. Frangoise Gignoux (Fr.) 5.45 pnt., 2.69 pnt., totaal 8.14. 6. Rosemarie Bleuer (Zwits.) 5.6 pnt., 3.2 pnt., totaal 8.8. De vijfkamp De totale puntentoekenning voor de onderdelen van de vijfkamp aan de zes best geplaatste deelnemers was: Lindh (Zweden) 14 pnt., Grut (Zweden) 15 pnt., Haase (Zweden) 17 pnt., Somazzi (Zwitserland) 25 pnt., Rumpf (Zwitserland) 26 pnt. en Allhusen (G.B.) 44 pnt. De Engelsman Stanley D. Cocayne is de eerste voetbalscheidsrechter, die er prat op kan gaan dat zijn fluitje door de bliksem werd ge- troffen. Hij wil nu aan de F.A. vra gen 't gebruik van bakelieten fluit- jes toe te staan, teneinde dergelijke incidenten in de toekomst te voor- komen. Mr. Cockayne bracht tijdens een wedstrijd te Wolverhampton de fluit I naar zijn lippen, want er was een overtreding in het strafschopgebied begaan, toen er een lichtstraal uit zijn hand scheen te komen. Hij bleef stokstijf staan, met de fluit tegen zijn lippen, maar er kwam geen ge- luid uit, tot stomme verbazing van de spelers die een penalty verwach- ten. De scheidsrechter bleek ver- doofd en wist niet wat er gebeurd was. Enkele minuten later kon hij zijn taak hervatten, met alleen maar een raar gevoel in zijn arm. Maar aangezien hij zich hoegenaamd niet kon herinneren voor welke over treding hij had willen fluiten, moest het spel zonder strafschop na een opgooi worden voortgezet. Sindsdien is de heer Cockayne 'n absoluut voorstander van de bake lieten fluit geworden. Marshall, de minister van buiten- landse zaken van de Verenigde Sta- ten heeft Woensdagmorgen een langdurig onderhoud gehad met Frank Graham, het Amerikaanse lid van de Commissie van Goede Dienster, Marshall weigerde com- mentaar op de rede van Hare Ma- jesteit de Koningin te geven, om- dat hij, naar hij zeide, nog geen tijd had gehad deze rede te bestuderen. In deze circulaire heet het verder o.m.: „Ook al worden de beste verwach- tingen omtrent het plan-Marshall vervuld, dan nog zal geenszins een gunstig beeld van de financiele mo- gelijkheden ontstaan. Globale becijferingen hebben aan- getoond, dat het eindbedrag, dat als maximum in het kader van onze totale betalingsbalans. voor investe- ringen beschikbaar kan worden ge steld, minder dan de helft bedraagt van de voorlopige berekende be hoefte." „Bij de betrokken regeringsinstan- ties is nog in onderzoek, of, en zo ja, welke maatregelen moeten wor den getroffen, om niet strikt-nood- zakelijke investeringen tegeh te gaan. In afwachting van de resultaten, waartoe bedoeld onderzoek zal lei- den, vind ik, mede ten verzoeke van mijn ambtgenoten van Weder- opbouw en Volkshuisvesting en van Financien, aanleiding, er in het be lang van onze nationale economie op aan te dringen, bij het onderhoud en de aanleg van openbare werken de grootst mogelijke soberheid, ja meer dan die, te betrachten. Wanneer het achterwege laten van een werk of aanschaffing niet rechtstreeks de welvaart aantast, behoort het te worden nagelaten. of althans uitge- steld, ook al zouden andere belangen in het gedrang komen en b.v. het uiterlijk. aanzien van de gemeente daaronder lijden. Niet alleen echter de openbare werken, ook andere investeringen dienen tot het uiterste te worden beperkt. In dit verband moge ik ook uw aandacht vestigen op de Memorie van Toelichting tot het Wetsontwerp De 3 hoofdverdachten in de bom aanslag aan de Prinsegracht te Den Haag op St. Nicolaasavond, werden door het Hoog Gerechtshof, conform de vonnissen van de Krijgsraad te Velde West, veroordeeld. Kapitein T. J. J. Baron van Heem- stra en sergeant A. T. de Boer be- hielden hun straffen van dertien jaar. Soldaat J. P. J. Peterse bleef tot negen jaar veroordeeld. Noodvoorziening Gemeentefinancien waarin met nadruk er op is gewe- zen, dat op de gemeentebesturen de verantwoordelijkheid rust voor het bewaren van het verkregen even- wicht tussen de inkomsten en uit- gaven van de gewone dienst. Een der belangrijkste eisen, welke ter verwezenlijking daarvan moe ten worden gesteld. is, dat de ge meentebesturen zich bij het voteren van kapitaalsuitgaven nauwkeurig rekenschap geven van de financiele gevolgen, welke daaraan dikwijls voor een reeks van jaren voor de gewone dienst der begroting zijn verbonden. In het algemeen zal dan ook ze- ker moeten worden verlangd, dat bij de desbetreffende aan Ged. Staten in te zenden financiele besluiten door middel van een sluitende wij- ziging van de gewone dienst der be groting aannemelijk wordt gemaakt, dat deze dienst de nieuwe lasten kan dragen. De minister heeft aan de college's van Ged. Staten verzocht, hieraan streng de hand te willen houden," De onderhandelingen, welke van midden December 1947 af ^evoerd zijn tussen het Engelse ministerie van voedselvoorziening enerzijds en het Centraal Bureau voor de Tuin- bouwveilingen en de „Groefex" (Stichting Groenten- en Fruitex- port) anderzijds over de verkoop van tien millioen k.g. Nederlandse appelen naar Engeland, hebben geen resultaten opgeleverd: In ver band met het vergevorderde sei- zoen bleek het slechts mogelijk van Nederlandse zijde de levering te ga- randeren van de helft van het Mi nimum kwantum, waarvoor Enge land belangstelling had, terwijl er bovendien een aanzienlijk verschil was tussen de door het Engelse Mi nisterie van Voedselvoorziening aangeboden prijs en de aan Neder landse zijde gevraagde prijs, welk verschil niet te overbruggen bleek. Engeland -heeft daarop een zeer groot kwantum appelen in Belgie gekocht, evenwel tegen prijzen en voorwaarden, die voor Nederland onaanvaardbaar waren. 11 -1 M| Schepen en varkens worden met het s.s. „Modjokerto" naar Indonesie verzonden. Het zijn vtjf zware binnenschepen, waarvan vier lichters en een tjalk. Deze laatste zal ongetwjjfeld sterk afsteken tegen de pranwen die in Indie gebouwd worden. De vijftig varkens moeten dienen om de varkensfokkerij weer op peil te brengen. MR. MOH. ROEM, de nieuwe voorzitter van de republi- keinse delegatie, heeft aan een correspondent van de ..Berita In donesia" verklaard, dat de repu- bliek onder leiding van de linkse groepen te veel concessies heeft gedaan bij de onderhandelingen met de Nederlanders en dat de huidige delegatie er naar zal stre- ven geen verdere concessies te doen. De val van het kabinet-Sjarifoed- din was niet slechts veroorzaakt door teleurstelling van de zijde van de P.N.I, en de Masjoemi omtrent het verloop der onderhandelingen onder leiding van de linkse voor- mannen, maar de oorzaak lag ook in de onbevredigende binnen landse toestanden in 'de ogen van genoemde partijen. Het Chinese dagblad „Sin Po" schrijft,- dat het opgevallen is, dat het kabinet-Hatta geen Chinees lid bezit, hetgeen bij de vorige republi- keinse kabinetten wel het geval is geweest. Het blad voegt hieraan toe, dat Hatta de reputatie heeft van anti-Chinees te zijn, terwijl ook de Masjoemi, die de meeste invloed in het kabinet heeft, de Chinese groep „niet erg mag". A.F.P. verneemt van welingelichte zijde, dat Gandhi's moordenaar een bekentenis van zes-en-dertig blad- zijden heeft geschreven, waarin hij leden van de Mahasabha beschul- digt. met name een ijzermpgnaat, multi-millionnair uit New-Delhi. Van andere zijde wordt vernomen dat de Mahasabha de samenzwering voorbereid zou hebben en dat de le den zelfs op de dag van de aanslag uitgenodigd waren naar huh radio te luisteren om „ongelofelijk en groot nieuws" te vememen. De militante geheime Hindoe-or ganisatie Rasjtrije Swajamseval Sangh, die naar schatting enkele honderdduizenden leden telt, is in geheel India verboden. 300 leden van deze organisatie zijn door de politie van Bombay gearresteerd. Via Gronau zijn gisteren opnieuw een aantal rijtuigen van de Ned. Spoorwegen uit Duitschland naar Nederland teruggekeerd. Het zijn 5 lichtbeschadigde electrische rijtui gen en een 10-tal bijna geheel ver- nielde diesel-rijtuigen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1