i ALKMAAR Gedetineerden zeggen vaarwel aan Fort Erfprins r Hoge vermakelijkheidsbelasting en de kermis De distributiefraude te Schagen Lange rij van distributiezondaren Laatste nieuws PAG. 2 N1EUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 5 Februari 1948 Interneringskamp geliquideerd BIJ DE POL1TIERECHTER Zwarte slachters voor de bijl J Gids voor Katholiek Alkmaar f,NHD-Journaal" Zwart pak Onze agenda V. J Strenge straff en uitgedeeld Prijsovertreders voor de politierechter K.V.P.-VERGADERING Candidaatstelling voor de Tweede Kamer Welk weer morgen jam niet' van de bon K.J.M.V.'ers reiken, elkander de hand Vergeet God ons? Vanuit een kamer in het hoofdgebouw van het interneringskamp „Fort Eriprins" kijken we uit op een complex van gebouwen en barakken, keurig onderhouden grasperken en een wir-war van wegen die de verbinding in het uitgestrekte fort mogelijk maken. Dat alles wordt omzoomd door een gordel van wallen, symbo- liek van defensieve kracht uit lang vervlogen jaren. Direct na de oorlog werden SS'ers, NSB'ers en collaborateurs, die zich maesten verantwoorden voor hun misdragingen in de bezettings- tyd op Erfprins geinterneerd. Niet alleen Hollanders, ook Denen, Duitsers, Noren en Belgen, van wie vaststond, dat zij tot een gevaarlijke categorie vreemdelingen hadden behoord, hebben de wallen van 't fort aan de andere zijde kunnen bekijken. Naar schatting heeft de kampleiding 20.000 man geregistreerd, ge- deeltelijk bestemd voor Den Helder, gedeeltelijk voor doorgang naar andere kampen. De sociale gevolgen Met de uniformpet diep in de ogen gedrukt, loopt een bewaker druipend van het regenwater voor- bij ons raam. Hij is een van de 24U leden van het kamppersoneel, dat dezer dagen de mededeling ontving die wet kon worden verwacht, maar toch eigenlijk nog verrassend snel kwarrv Het interneringskamp is met ingang van 1 Februari ge liquideerd. Dat betekent voor het personeel, dat aan hun arbeidsperi- ode hier een eind is gekomen en dat het tijd wordt naar een andere baan uit te zien. Sommigen hebben hun ontslag per 1 Maart gekregen, anderen, die meer dan een jaar in dienst zijn. zullen per 1 April het kamp verlaten. Voor de betreffenden is deze be- slissing van het directoraatgeneraal voor de bijzondere rechtspleging zeer onplezierig, wat geen nadere toelichting behoeft. Het bewakings- personeel is indertijd voornamelijk en op aandringen van het depar- tement van social^ zaken gere- cruteerd uit oudere. ongeschoolde werkkrachten. Zij moesten een be- paalde leeftijdsgrens hebben be- reikt, omdat dit een waarborg zou zijn voor hun optreden tegenover de gedetineerden; dat voornamelijk ongeschoolden werden aangenomen was niet meer dan billijk tegenover de maatschappij,.die op allerlei ter- rein behoefte heeft aan vakmensen. Juist om hun leeftyd en van- wege hun ongeschoold-zyn, ko- men de voormalige bewakers thans niet zo gcmakkelijk aan een andere betrekking. De kamp leiding verleent in deze alle me- dewerking en ook de burgemees- ter heeft toegezegd zoveel in zijn vermogen is steun aan de werk- zoekendcn te geven. Voor sommigen zal de kans be- staan dat zij in andere kampen worden aangesteld. maar ook daar zullen zij slechts tijdelijk werkzaam zijn, want de kampen worden alle binnen korten of langere tijd ge liquideerd. Concentratie was vereist Van de 120 kampen die in ons land na de bevrijding noodzakelijk werden geacht, zijn er nu nog 30 over. Vele gedetineerden werden in de afgelopen jaren vrijgelaten en het tempo waarmede dit geschiedde is de laatste maanden versneld. Fort Erfprins telde op 1 Febr. pl.m. 900 gedetineerden. Het kamp was dus onderbezet, want de eapa- citeit is op 2000 man berekend. Het D.G.B.R. heeft dan oak ten aan- zien van Fort Erfprins dezelfde ge- dragslijn moeten volgen als bi.i de andere kampen en tot opheffing moeten besluiten. Voor de gedetineerden kan deze liquidatie geen teleurstelling bete- kenen. Ook al heeft het voor hen niet het directe gevolg van invrij- heidstelling, zij weten toch dat de niet-zware gevallen binnen afzien- bare tijd in de maatschappij kun nen terugkeren. Heeds is men enige dagen geleden begonnen de gedetineerden in groepjes over te brengen naar an- re kampen. Voornamelijk West- vaart, Bender-Ribben, Westerbork en Vught zijn voor de Erfprins-be- woners aangewezpn. De jeugdige delinquenten gaan naar het jeugd- kamp in Eesen. Voor Den Helder heeft de op heffing van Fort Erfprins als in- ALKMAAR. J. B. uit Oudorp had iemand geholpen met het vast- houden van een koe, die op clan- destiene wijze geslacht moest wor den. Dat drama speelde zich af in de schuur van A. J. van V. Met dat vasthouden had hij f 20.verdiend. Verdachte beweerde dat hij niets had vastgehouden, dat hij alleen maar mest had weggewerkt. Zal wel een frisse beweging zijn geweest, die slachterij. De Officier vond het wel niet zo vreselijk, wat B. had gedaan, maar aan de andere kant was hij een goede klant van de Politierechter en goede klanten worden goed be- diend. Een maand voorwaardelijk. R. P. uit Sint Pancras had twee koeien geslacht. Bang voor de ge volgen week hij uit naar een der Benelux-landen, te weten Belgie. Om alles weer goed te maken, keer- cie hij na verloop van tijd terug en slachtte een derde koe! Maar nu zal hij het nooit weer doen. Maar de Officier trapte er niet in. Hij vroeg veerti^n dagen gevangenis voor de knajp om bij te komen en dan een jaar Rijkswerkinrichting. Mr. Bob van Hilten voerde aan, dat zijn client lang in moeilijke om- standigheden had verkeerJ, in een Duits concentratiekamp had gezeten en het verder ook niet erg best maakte. Eind van het drama een maand hechtenis en negen maanden .rijkswerkinrichting. A. J. van V. nad eigenlijk met de hele slachterij niets te maken. In zoverre tenminste, deze eerzame burger van Oudkarspel had zijn schuur voor het onfrisse bedrijf der clandestiene slachterij beschikbaar gesteld. Het werd een maand hech tenis. De volgende klant was Joh. van T. uit Amsterdam, die met medeweten van H. van S. bonnen had gekocht. Toen hij gesnapt werd had hij 79 textielkaarten en 79 levensmiddelenkaarten in zijn vest- zakje zitten. Hij ging natuurlijV voor de bijl! Vooral daar bekend was, dat hij meer van die van duister allooi uitvoerde. De eis was zes maanden. Mr. Leesberg, die de man verdedigde, vroeg een ge- combineerde straf en wilde een voorlichtingsrapport over zijn client laten samenstellen. De politierech ter deed echter uitspraak: 4 maan den. terneringskamp wel degeiyk zfjn nadelen. Reeds wezen we op de gevolgen voor het personeel, maar er is nog een andere onaangename kant aan deze zaak. Leveranciers in Den Helder missen een van hun beste klanten. Het Fort met zijn honderden bewoners was een gezin waarin heel wat omging. Bovendien waren verscheiden le den van het personeel niet in Den Helder woonachtig, en daardoor verteerden zij gemakkelijk wat meer dan wanneer ze in gezins- verband leefden. Wat nu7 Voor onze zakenlieden is het daarom zeker te hopen, dat aan Fort Erfprins zo spoedig mogelijk een andere bestemming wordt ge- geven. Het is thans nog een open vraag, welke de plannen van over- heidswege zullen zijn. Er zijn immers verschillende mo- gelijkheden. Erfprins kan worden gebruikt als gevangenkamp voor veroordeelde politieke delinquen ten. de marine kan er voor haar opleiding gebruik van maken en misschien ook de landmacht, wan neer hier eventueel weer kustartil- lerie zou komen. Hoe het zal gaan is dus nog on- zeker. Maar dat Erfprins met zijn uitgebreide gebouwen-complexen ongebruikt zal blijven. zal wel nie- mand durven veronderstellen. Zoals eerder aangekondigd. zijn de invulformulieren aan de bekende adressen verzonden. Wij vragen u beleefd zo volledig mogelijk opgave van alles wat u meent dat gunstig is om in de gids te worden opgeno- men. Voor instellingen b.v.: openstelling spreekuren, bezoekuren. telefoon, giro, enz. Voor verenigingen niet alleen dag. bestuur, doch ook onder- afdelingen met dag. bestuur enz. Zij, die nog niets ontvingen. wor den beleefd verzocht enige formu la eren aan te vragen (telef. 3892 of 2985). Voor inlichtingen staan wij steeds gereed. R.K. BOUWVAKARBEIDERSBOND Het bestuur roept de leden op om de jaarvergadering op Vrijdag 6 Februari a.s. te bezoeken. Beste vrienden! Dit is een bijzon dere vergadering. Niemand van on ze leden mag hier ontbreken. Na een zware dagtaak is het misschien wat moeilijk. maar toch rekenen wij op jullie. Maak gebruik van je rechten en als je wat op je hart hebt, kom er mee naar vorcn. Dus tot a.s. Vrijdag. Het bestuur. „KLIMOP" Alle leden worden herinnerd aan de ontwikkelingsavond van mej. Schaap in de bovenzaal van de Laat-school. Kom deze keer vooral op tijd, 8 uur -precies, want na de cursus hebben we nog heel wat huishoudelijke plannen te bespre- ken. BODEDIENST BERGEN—AMSTERDAM Door overname van de bodedienst BergenAlkmaarZaandam-^Am- sterdam, van de fa. L. Visser Co. heeft de fa. C. H. v. d. Veer en Zo- nen haar bestaande auto-vracht- diensten naar Den Helder en Bever- wijkHaarlem e.o. uitgebreid. BURGELIJKE STAND Geboren: Gerard H. z. van C. Ma- zereeuw en J. Bakker; Huberta C. d. van D. J. Stavenuiter en E. M. Kleverlaan; Pieternella A. d. van P. E. Rijstman en G. Bakkum. Gehuwd: Cornells Mijer en Jo hanna W. Sibeijn. Oyerleden: Jan Bloodhooft, oud 82 jaar, weduwnaar van A. Zgpl- berg-van Zelt; Maria W. Hoek, oud 82 jaar. BATHBRUG GESLOTEN Wegens herstelwerkzaamheden is de Bathbrug voor het verkeer afge- sloten. MEDAL-TEST VOOR AMATEUK- DANSERS Maandag 9 Febr. a.s. organiseert het bekende Dansinstituut Arendsen in 't Wapen v. Heemskerk een Vas- tenavondbal. Dit nu behoeft geen extra vermelding, doch er wordt op die avond tevens een z.g. Medal- test gehouden, d.i. een vaardigheids. proef in correct dansen. Enige Kath. leerlingen van dit instituut zullen voor 't eerst in Alkmaar, in bijzijn van publiek, deze proef afleggen voor het behalen van Certificaat met Bronzen Insigne ten overstaan van een Bondsjury De bedoeling van alle bonafide dansleraren is propaganda voor beschaafd dansen, dus strijd tegen alle uitwassen, zo als swing, jitterbug en meer van dergelijk ge.'importeerd gedoe en bovendien eenheid te brengen in het lesprogramma. Engeland gaf reeds enige jaren het voorbeeld, Neder- land volgde het afgelopen jaar en thans ook Belgie, Frankrijk, Dene- marken enz. Laten wij hopen, dat het streven van de dansleraren die toch een aanvullende taak hebben in de opvoeding. succes mag heb ben in het belang van het moreel der opgroeiende jeugd. SCHAKEN Hoofdklasse-competitie K.N.S.B. VVV I (Alkmaar)—Hilversum 7—3 Zondagmiddag j.l. behaalde de Alkmaarse Schaakclub VVV I een fraaie overwinning op het Hilver- sumse Schaak Genootschap. De ge- detailleerde uitslag luidt: D. Appel Jr.C. Potharst V»"t P. SeewaldJ. v. Helden 1 P. HoekstraP. de Ruiter 10 C. Kieft-j^D. de Lange E. KayserP. Kuperus 10 W. KwakH. v. Hofwegen 1 1 i P. DeugdIr. C. v. Meerten 10 G. BoonH. Hamers 01 W. v. d. VeenJ. Versluis 10 P. VreekenC. Westerveld 10 7—3 Van de reeds drie gespeelde wed- strijden wist VW er twee te win- nen en een gelijk te spelen. 15 Fe bruari a.s. vindt de ontmoeting plaats tegen het sterke VAS te Am sterdam. Aan een voorspelling zul len we ons maar niet wagen! TOONTJE HEEFT EEN PAARD GETEKEND Dinsdag 10 Februari des avonds 8 uur wordt in '.t Gulden Vlies een voorstelling gegeven van het succes aller tijden n.l. Toontje heeft een paard getekend. Dit is dan tevens de eerste abonnementstfoorstelling van Serie C. Medewerkenden zijn: Tilly Perin-Bouwmeester, Mathieu van Eysden, Diny Spronk, Lily Bouwmeester, Wim Pauw. Dirk Verbeek. Anny Leenders, Marja van Bergen, Diny v. d. Sluvs en Steye van Brandenberg. De regie is van Bets Ranucci-Beckman. Het Handelsblad schreef o.m.: Over de kwaliteit van dit origineel, frisse blijspel, zo kostelijk van dia- loog, behoeven we niet to spreken, want de roep erover is heel wat verder doorgedrongen dan gewoon- lijk rpet blijspelen in dit land het geval is. Wij hebben in langen tijd in de schouwburg niet zo hartelijk horen lachen' als bij deze gelegen- heid. MENSLIEVENDE N.S.B.-ER De vroegere koster van de kapel- kerk, G. Harmsen, was vanaf 1935 lid van de N.S.B. geworden en tij- dens de bezetting werd hij lid vap de Vierschaar Kennemerland en voorts boekhoudcr op het bureau van de Landstand. Aan zi.in lid- maatschap scheen mr. dr. N. van Leeuwen wel schuld te hebben, volgens enige getuigen. maar toch had hij zich, behalve deze politieke afwijkingen, niet tegenover de Ne- derlanders misdragei^ Zijn menslle- vendheid hleek wel uit het feit, dat hij in 19 als boekhouder bij de N.V. IJzergieterij vervroegd pensi- oen aanvroeg. om een jonge man met een groot gezin niet door ont slag te duperen. Na drie maanden echter kreeg hij bericht van de fabriek, dat zUn pensioen niet meer kon worden uit- betaald. Deze behandeling gaf hem een grote schok en verstevigde zijn houding om bij de N.S.B. te blijven. Van verraad of van enige onjuiste houding is al die jaren bij hem geen sprake geweest en zplfs domine en kerkeraad vertrouwden hem in alle cpzichten. In 1944 overleed hij en nu diende zijn zaak als een posthume berech- ting voor het Tribunaal. De weduwe van H. vertelde, hoe- veel zorg en ellende het gezin sinds de bevrijding heeft moeten door- staan na boeten die betaald moesten worden en na inbeslagname van meubelen, kleren en linnengoed. Mr, Dr. C. Berkhouwer belichtte deze figuur zoals hij in Alkmaar be kend was en hij vroeg uiterste cle- mentie, ook al om het gezin met langer te duperen. Uitspraak over een week. VRIJGESPROKEN A. R. uit Heiloo, van wie geruch- len gingen dat hij N.S.B.-er was ge weest, werd ter zitting van het Tri bunaal onder mr. A. Schenkeveld geheel vrijgesproken van de be- schuldiging. Die motivering gold, dat niets aangaf. dat hij lid was ge weest, terwijl er wel aanwijzingen waren, dat hij het niet was geweest. Bij monde van de President werd verklaard, dat o.m. gczien de zeer goede houding van de familie het Tribunaal tot deze uitspraak was gekomen. ALKMAAR. Dezer dagen w erd te Zaandam het kermister- rein verpacht voor de Zaandamse kermis, waarvan de twee eerste dagen samenvallen met de twee laatste dagen van de Alkmaarse kermis. Voor dat de inschrijvingen werden bekend gemaakt, decide de wethauder-voorzitter mede, dat de gemeente Zaandam besloten had de maximale 50 pet. verma kelijkheidsbelasting te zullen hef- fen. De kermis-exploitanten hadden zich niet gestoord aan de voor- waarde, dat ingeschreven moest worden voor twee gevallen, nl. voor een heffing van 20 pet. en voor 50 pet. belasting. Hun woordvoerder maakte zich de tolk van zijn be- drijfsgenoten, door er zijn teleur stelling over te uiten, dat het „voor- uitstrevende" en „sociaal-voelende" gemeentebestuur van Zaandam zich aan de 50 pet. gehouden had. pij wees op de pas verschenen circu- laire van de Minister, waarin de ge- meentebesturen vrij werden gelaten 20 pet. of 50 pet. vermakelijkheids belasting voor kermis-attracties te heffen. De minister was hierbij af- gestapt van zijn aanvankelijk voor- nemen. om. wanneer 20 pet. geheven zou worden, de Rijksuitkering te verminderen met een bedrag. dat hierdoor de gemeente moest derven. De Zaandamse wethouder was met deze circulaire nog niet bekend. De meeste exploitanten hadden alleen ingeschreven, rekenipg hou- dende met een belasjing van 20 pet.; slechts een enkele had rekening ge houden met 50 pet. belasting. Over het algemeen was voor lage bedra- gen ingeschreven. Er zal in Zaan dam iets moeten gebeuren: of een ander besluit van het gemeentebe stuur, of geen kermis. Over enkele weken zal te Alkmaar de inschrijving voor de kermis plaats hebben. De Raad heeft nog geen beslissing genomen t.a.v. de vermakelijkheidsbelasting. Hij zal er o.i. wijs aan doen, nu de Minister zulks mogelijk heeft gemaakt, om de vermakelijkheidsbelasting voor de kermis niet hoger te stellen dap 20 pet.; de gemeente heeft met de kermis-exploitanten steeds de aan- genaamste betrekkingen onderhou den en de kermis verliep meestal tot beiderzijdse tevredenheid. De kermis-exploitanten leven in een wereld. waar niet alles goud is, wat er blinkt en zijn ook harde werkers voor het dagelijks brood. Men be- dreige daarom hun bestaansmoge- lijkheid niet met een heffing van 50 pet. vermakelijkheidsbelasting. Ons bericht over de 9000 valse textielpunten. die vanuit Alkmaar naar het C.D.K. waren gezonden, heeft de textielgemoederen nogal in beweging gebracht. Men vindt het ietwat raadselachtig, dat van slechts een derde de bron achterhaald kon worden en vraagt zich af, van wie kwamen die andere 6000. Wij zou- den willen adviseren: even geduld; het politieel onderzoek wordt voort- gezet. Weer anderen zijn nieuwsgierig, welke Alkmaarders er in zo'n zwart pak rondlopen en kans hebben ge- zien, om hun garderobe zonder in- levering van textielpunten aan te vullen. Ook zij zullen geduld moe ten hebben, want wij mogen toch aannemen, dat deze textiel-affaire ter gelegener tijd volkomen uit de doeken zal worden gedaan door de economische politierechter, die ge- woon is er geen doekjes om te win- den. Eerst dan is o.i. het tijdstip ge komen, om over de klanten van het zwarte pak het voile licht der openbaarheid te laten schijnen. Het belooft echter een unieke zit ting te worden. want de mogelijk- heid bestaat, dat een dezer klanten, na in zijn modieus „zwart" pak op het verdachtenbankje de eis van de Officier te hebben aangehoord, zich gaat steken in zijn zwarte toga en achter de advocatenkatheder plaats gaat nemen, om zich zelf te verde- digen. Want, naar ons ter ore kwam. bevir.dt zich onder de klanten van de gesnapte coupeur een van Alk- maar's populairste strafpleiters, die thans een unieke gelegenheid krijgt om hetgeen hij graag doet een philipica af te steken tegen de ge- leide economie en te pleiten voor vrijheid in het bedrijfsleven. Een troost zal hij dan hebben, dat hij naast een eventuele geldboete met nog eens een hoge advocatenreke- ning zal behoeven te betalen. Het is ook mogelijk, dat ons dit schouwspel onthouden wordt en deze textiel-affaire geheel of gedeel telijk ..geseponeerd" zal worden, zo als de justitjele term luidt. Afwach- ten maar. ONZE AGENDA CINEMA: 49ste Breedtegraad, 14 jaar. VICTORIA: Grof geschut. alle leef tijden. HARMONIE: Het huis der verloren kinderen, 18 jaar. A.B.T.: Feest in de Jordaan, 14 jaar. WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur, donateursconcert „St Caecilia". APOTHEKEN: Dr H. Harong van Ark, Langestraat 1. NIEUWE BONNEN AFHALEN Voor het afhalen van nieuwe bonkaarten en schoenenbonnen zijn morgen aan de beurt zij, wier fami- lienaam begint met de letter K van af Koomen tot einde letter K. CADICLUB OPGEHEVEN Naar wij vernemen wordt de Ca- diclub alhier Dinsdag a.s. gesloten en met ingang van 1 Maart ver- plaatst naar Den Helder. 55-JARIG JUBILEUM SINT PANCRAS Dinsdag j.l. herdacht het echtpaar Wever-Lam- merts de dag, dat zij voor 55 jaren te Oostzee in het huwelijk traden. Zij zijn nu reeds 35 jaar in onze gemeente woonachtig. De beide oud- jes genieten nog een goede gezond- heid en we zien ze dan ook vaak nog samen langs de weg wandelen. Des avonds bracht de muziekver- eniging „Irene" de gelukkigen een serenade. Laten we dan ook maar hopen, dat de beide oudjes hun 60- jarig feest ook nog mogen mee- maken, wat volgens de oude Wever nog lang niet onmogelijk is. LI JDENSMEDITATIE CASTRICUM De jaarlijkse lijdensmeditatie zal worden gehou den door Rector van der Hoek, ad- viseur der r.k. sportverenigingen en i Kath. Actie te Alkmaar en omge- ving. Voor de Alkmaarse Bijz. Poli tierechter speelde gisteren het laatste bedrijf van de fraude op het distributiebureau te Schagen. Tegen de verdachten werden straffen opgelegd, die zeker niet mals waren. doch in dit licht ge- zien hadden de ..bonnenscharre- laars" niet anderS kunnen ver- wacbten. De eerste verdachte, die op het matje plaats nam, was de distribu- tieambtenaar Johannes D. uit War- menhuizen. Op onrechtmatige wijze had hij 10 wisselbonnen voor le vensmiddelenkaarten in zijn bezit gekregen, waarmede hij gedurende 10 achtereenvolgende perioden le vensmiddelenkaarten kon bemach- tigen, welke kaarten natuurlijk op de zwarte markt verdwenen. De koper van de kaarten was Nic. K. ook uit Warmenhuizen. Aan K. verkocht de corrupte ambtenaar trouwens ook nog textiel- en ta- bakskaarten. Aan deze transacties verdiende D. ongeveer fl500. De Officier van Justitie wees er in zijn requisitoir op, dat vele men- sen zeggen, dat de ambtenaren cor rupt zijn en dat hier nu werkelijk een corrupt ambtenaar stond. Hij eiste 7 maanden gev. straf'met af- trek van voorarrest alsmede ontne- ming van de gemaakte winst, zijnde een bedrag van fl500.De uit spraak luidde conform. Hie.rna stond Nic. K. terecht. Deze had van een zekere B. 5 distributie- bonnen gekocht. hetgeen met deze fraude niets had te maken. Maar van D. had hij, zoals hierboven al is omschreven, verschillende distribu- tiekaarten gekocht. De Politierech ter wees verdachte erop, dat hij hiermede een grote morele schuld op zich had genomen. De eis tegen K. luidde 4 maanden plus verbeurd verklaring van fl79,het bedrag. dat op K. bij zijn aanhouding werd gevonden. Voor het eerstgenoemde feit bovendien 1 week hechtenis. Uitspraak conform. Vanaf Woensdagmorgen half tien heeft de Economische Politie rechter ie Alkmaar de gehele dag door „in lopende band" distri butiezondaren en overtreders van de prjjsvoorschriften verwerkt. De eerste wetsovertreder was Arend M. uit Heerhugowaard, die voor te hqge prijzen vloerkleden te koop had aangeboden. Op ver schillende adressen in Alkmaar bood hij de kleden te koop aan, totdat de zaak aan het licht kwam. Een kleed werd bij zijn aanhou ding in beslag genomen. De offi cier van justitie eiste f 200 of vier maanden plus verbeurdverklaring van het inbeslag genomen kleed. Uitspraak conform. De kermisreiziger Arend van H., eveneens uit Heerhugowaard. was samen met de vorige ve,rdachte op stap geweest. Bij hem werden vijf vloerkleden in beslag genomen. Hij werd conform de vorige eis ver- oordeeld. Joh. B. uit Alkmaar had melk zonder bon verkocht. De eis van 25 of 15 dagen deed hem schrik- ken. Hij vond het wel wat te hoog. ,.flr zijn honderden mensen, die het dagelijks doen. Ik zou u wel een paar adressen kunnen bezorgen", aldus verdedigde verdachte zich. De politierechter bracht hem ech ter aan het verstand, dat zijn ver- radersrollen niet in de smaak vie- len bij de rechtbank. Uitspraak 20 of 10 dagen. Het echtpaar Johannes H. en Maartje de B. uit Alkmaar, woon achtig in een logement, had een jaar lang alle distributiebescheiden verkocht. Op het distributiebureau vertelde H. dan, dat hij de kaarten kwijt was. Deze zaak werd aange- houden voor het inwinnen van een voorlichtingsrapport. De Alkmaarder Petrus Z. had clandestien een schaap geslacht. Hij moet nu f 150 in 's lands schatkist deponeren of 45 dagen gaan brom- men. Bovendien kreeg hij 2 maan den voorwaardelijk met een proef- tijd van 3 jaar. Voor de tuchij-echter te Alkmaar was Nic. D., vishandelaar in Alk maar, veroordeeld tot 40 boete, cmdat hij'de gebakken haring en de schelvis te duur had verkocht, resp. voor 0.15 en f 0.88. Verd. verweerde zich door te zeggen, dat de mensen, dife de prijzen vaststel- len, geen vaklui zijn. Dit maakte op de officier weinig indruk. Hij eiste bevestiging van het vonnis van de tuchtrechter. De uitspraak luidde 20 voor de schelvis en f 10 voor de haring. Dat het niet geoorloofd is, om zonder vergunning in textiel te handelen, kwam Hendricus Sp. uit Hoorn aan de weet, die zich hier- aan had schuldig gemaakt. Hij werd conform de eis veroordeeld tot f 25 of 15 dagen. Cornelia W. uit Medemblik had mengvoer zonder vervoerbewijs doen vervoeren. hetgeen ook al niet geoorloofd is. De officier eiste f 10 of 6 dagen. De politierechter dacht er milder over en veroordeelde Cornelia tot 1 of 1 dag. Vervolgens kwam Cornelis S. uit Oude Niedorp op het matje. Hij had een partij geperst stro te duur In de gisteravond in Victory- Hotel gehouden ledenvergadering van de afd. Alkmaar van dc KVP, welke vergadering maar matig be- zocht was, werden door het be stuur de volgende candidaten ge steld upor de Tweede Kamerver- kiezing: prof, mr C. P. Romme, M. J. v. d. Weuden, Jac. Groen, Th. Stcinmetz, mej. A. Nolten en mej. dr J. de Vink; uit de ver gadering werden hier nog aan toegevoegd de candidaten Jan Bakker en M. P. A. Meissen. De voorzitter, de heer C. Venne- ker, wenste in zijn openingswoord de heer Van blingerland geluk met zijn onderscheiding tot ridder in de Orde van Oranje Nassau en wees voorts op de voortgang en ontwik- keling van het probleem-Indonesie, op de verbreiding van de Benelux- gedachte en op het wetsontwerp, regelende de financiele verhouding tussen rijk en gemeenten, welk ont- werp ten doel heeft de gemeente meer zelfstandigheid te geven. Voor Alkmaar, dat al een stuk op weg is naar de financiele zelfstandigheid, betekent dit weer een stap verder op de weg naar het einde van de noodlijdendheid, al zal de gemeente ook in de toekomst de tering naar de nering moeten blijven zetten. Spr. herinnerde voorts aan de ontslagaanvrage door mr Koelma, hetgeen zeker door alle Alkmaar ders zal betreurd zijn; het zou spr. niet verwonderen, dat, als de afd. weer bijeenkomt, er een nieuwe burgemeester zou zijn. Ook herin- nerbe spr .aan de afwijzing door de raad van het adres inzake het mo nument; spr. stelde vast, dat hier geen kwestie is van anti-papisrqp; veeleer van een niet begrijpen van de houding der katholieken. Spr. deelde mede, dat de heer C. Tros tot propagandaleider was benoemd en zei vol verwachtingen te zjjn wat betreft de propaganda voor deKVP, waarvoor naar hij hoopt in de na- bije toekomst meer belangstelling zal zijn. Woonruimlevraagstuk Hij bracht vervolgens in behande ling een schrijven van de K.A., waarin de samenstelling van de woningcommissie niet juist werd geacht, waarin voorts betoogd werd, dat het de schijn wekt. dat er wille- keur geschiedt bij de toewijzing van woningen en dat de kinderrijke ge- zinncn hierbij in een ongunstige positie komen. Er werd in dit schrijven voorts op aangedrongen, dat iedere poging worde benut om het woningvraagstuk tqt zo klein- mogelijke proporties terug te bren gen. Het schrijven werd toegelicht door de heer v. d. Erenbeemt, die aandrong op een meer radicale op- lossing van het woningvraagstuk. Gaarne zag hij, dat de commissie meer een weerspiegeling was van de bevolking. De omstandigheden moeten voorts aangepast worden aan het kindertal en niet omge- keerd. De heer Van Slingerland vond het schrijven, zowel als de toelichting, wat vaag en herinnerde er aan, dat door het bedanken van mr Smal de samenstelling der commissie anders was geworden. Voor gerechtvaar- digde klachten en concrete feiten heeft spr .steeds een open oor. Spr. wees echter op de vele moeilijkhe- den, die het woningvraagstuk met zich brengt en op het feit, dat nog 888 woningzoekenden staan inge schreven. Nadat nog enige tijd over dit punt was doorgepraat, was de V oorzittersver kiezing aan de orde, daar de heer C. Ven- neker zich door drukke bezigheden genoodzaakt zag als zodanig te be danken. Na een tweetal vrye stem- mingen, moest een stemming plaats hebben tussen de heren F. Otten en D. Woldendorp, welke laatste de stem op eerstgenoemde uit te bren- stem op eerstgeneemde uit te bren gen, met het resultaat, dat deze met grote meerderheid gekozen werd. Onder dankzegging voor het ver- trouwen, dat uit de stemming was gebleken, accepteerde de heer Ot ten de benoeming, daarbij de wens uitsprekende, dat het hem mocht gelukken een goed voorzitter te zijn en de politieke belangstelling, speciaal de belangstelling voor de K.V.P. in Alkmaar wat hoger op te voeren; hij bracht de aftredgnde voorzitter dank voor hetgeen deze als voorzitter voor de afdeling had gedaan en hoopte nog lang van diens adviezen te mogen profiteren. Bij de rondvraag kwamen nog enkele punten van organisatori- sche aard ter sprake, waarna de voorzitter sloot op de gebruikelijke wijze. verkocht. De tuchtrechter voor de prijzen had hem desiijds veroor deeld tot f 200 boete, waartegen S. in verzet was gegaan. De officier vond geen termen aanwezig om de boete te verlagen en ook de politie rechter veroordeelde verdachte conform het .vonnis van de tucht rechter. Niet minder dan 1200 kg fruit had Herke R. uit Bovenkarspel zonder vergunning verhandeld. De eis luidde f 75 of 40 dagen. De po litierechter maakte er 50 of 30 dagen van. Met Antonie V. uit Alkmaar werd het -middaggedeelte van de zitting begonnen. Op 23 Oct. van het vorig jaar had hij in Bergen aan een ze kere V. een lap stof verkocht voor 120 en 40 punten. Behalve dat verdachte hiervoor geen vergun ning had, overtrad hij ook nog de prijsvoorschriften en tevens was het aantal punten, dat hij ervoor ont ving, te groot. Voorts had hij sa men met Willem S. uit Alkmaar van een zekere van H., cafehouder te Bergen, 10 kg koffie en kg thee gekocht zonder bon. Voor de verkoop van de lap stof eiste de officier 1 dag hechtenis en 3 maan den R.W.I, en voor de koffie- en thee-affaire 3 weken hechtenis en 3 maanden R.W.I. Mr Schuurman bepleitte vermindering van de straf De uitspraak." luidde resp. 1 maand (textiel) en 3 weken plus 3 maan den R.W.I, (koffie en thee). Willem S., die samen met V. de koffie- transactie op touw had gezet, was al 17 maal veroordeeld. Tegen hem eiste de officier 1 week hechtenis en 6 maanden R.W.I. Verdachte gaat echter proberen om op een schip te komen, waarmede de po litierechter rekening wilde houden. De uitspraak luidde dan ook 1 mnd gevangenisstraf. De Bergense cafe houder Willem van H. werd ver oordeeld tot 250 of 3 maanden plus I mnd voorw. met een proef- tijd van 3 jaar. De Alkmaarder Lambert L. had van zijn plaatsgenoot Jan K. 14 brandstoffenbonnen gekocht, welke bonnen van diefstal afkomstig wa ren. L. werd veroordeeld tot f 250 of 6 weken plus verbeurdverkla ring van 6 mud inbeslaggenomen orandstoffen. K. werd conform de eis veroordeeld tot f 300 of 3 maan den plus 2 maanden voorw. met een proeftijd van 3 jaar. ..ALLES VOOR ADRIAAN" EGMOND a. d. HOEF Zondag 8 en Dinsdag 10 Februari wordt in de zaal van de heer Mooij door de R.K. Toneelvereniging ..Inter Nos" opgevoerd een lachstuk, genaamd Alles voor Adriaan". Omdat lachen gezond is, wordt een ieder aange- raden dit toneelstuk te gaan zien. De goede naam van ..Inter Nos" waarborgt u een avond van genot en pleizier. Hiermede wordt de reeks van toneeluitvoeringen door boven- genoemde vereniging tevens geslo ten. R.K. TONEELVERENIGING „DE HUYGENOTEN" HEERHUGOWAARD. Voor 'n slecht bezette zaal voerde dit gezel- schap voor de derde maal op het interessante tonelstuk „Regina". Qit gezelschap van jonge spelers, gaf een zeer goede uitvqering van het toch waarlijk niet zo eenvoudig te spelen toneelstuk. Dank zij de speeltechniek en voordracht was het publiek er onmiddellijk ..in". Met voldoening kunnen Regina v. d. Meulen en dokter Aart Donus op hun spel terugzien. K.A.B.-NIEUWS HEERHUGOWAARD De afde ling Heerhugowaard van de K.A.B. houdt op Vrijdag 6 Februari a.s., bij H. Veenboer, des avonds om 7.30 uur. haar jaarvergadering. Er staan belangrijke punten op de agenda. Het bestuur verwacht bij gunstig weer een goede opkomst. Districtsbestiljurder v. Jaarsveld zal, indien mogelijk, aanwezig zijn, ter wijl onze geestelijk adviseur het geestelijk kwartiertje zal houden. Er staat verder nog een gratis ver- loting op het programma. Dus, vrienSen, Vrijdagavond pre sent. JAARVERGADERING L.T.J. BEEMSTER Vrijdag 30 Januari Jl. hield de L.T.J, haar jaarverga- ring. Na de opening en de notulen volgde een financieel jaaroverzicht door de penningmeester. Hieruit bleek, dat de kas er momenteel gun stig voorstaat. Ook uit het jaarover zicht van de secretaris bleek de bloei der vereniging. Het aantal vergaderingen is vooruitgegaan, evenals het aantal en de medewer- king van de leden met de zomer- activiteiten. Hierop volgde bestuurs- verkiezing. In plaats van de heer J. Droog werd de heer C. Schilder gekozen. zodat het bestuur thans als volgt is samengesteld: J. Ruijter, voorzitter; C. Vlaar, secretaris; P. Poel, penningmeester; J. Dekker en C. 6childer, bestuursleden. Na een stukje hersengymnastiek werd de vergadering met gebed gesloten. BURGELIJKE STAND BEEMSTER Geboren: Jan zoon van D. van Berge en J. Bruijne; Hendrik zoon van P. Hopman en H. M. van Breugel; Gertrudis Joanna Maria dochter van C. J. Bijvoet en G. Twint Ferdinandus Wilhelmus Petrus zoon van R. A. J. Karskens en van C. A. F. Koning. Overleden: Aaltje Bijl, oud 82 jr., weduwe van Gerrit Smit; Hillegon- da Bakker, oud 87 jr., weduwe van Jan Hogetoorn; Pieter Langerijs oud 72 jr., weduwnaar van Trijntje Bootter. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bjlt, geldig tot Vrijdagavond. WEER TOENEMENDE WIND Krachtige, aan de kust ttjde- HJke harde wind tussen Zuid en Zuid-West. Meest zwaar bewolkt met tydelijk regen. Weinig verandering van tem- peratuur. De jeugdactie papierinzameling bracht over dc maanden November en December ca. 1.500.000 kg oud papier bij elkaar, hetgeen overcen- komt met ca. f 255.000, een bedrag, dat voor de import van oud papier betaald moet worden. Tinus Osendarp is heden door het Bijz. Hof te Den Haag veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf. New York wordt weer geteisterd door hevige sneeuwstormen. Al 't lucht- verkeer moest worden gestaakt en de treinen ondervinden veel ver- traging. De ministers van bui- tenlandse zaken der Scandinavische landen komen heden te Stockholm bijeen om de plannen voor nauwerc samenwerking te bespreken. Dc socialistische Volkspartij van Tsje- cho-Slowakije heeft een voorstel ingedienfl voor een n\guwe consti- tutie. Hierbij zou Tsjecho-Slowakije in drie aparte landen worden ver- deeld, met elk een eigen parlement en regering. Daar de laatste tijd meermalen opnieuw de vraag wordt gesteld, waarom de /rm niet vrijgegeven of op een aparte bon verkrijgbaar wordt gesteld, heeft men van over- heidszijde ons medegedeeld, dat na het invoeren van de keuzebon de consumptie van suiker is gestegen en die van jam gedaald. Voor het overgrootste gedeelte geeft de be volking voorkeur aan suiker boven de duurdere jam, waarin suiker is verwerkt. Wanneer de jam van de bon zou gaan dan zou de kooplust voor dit artikel sterk stijgen en de beschik- bare hoeveelheid grondstof (suiker) zou niet toestaan aan de verhoogde vraag te voldoen. Suiker»import, die dan nodig zou zijn, is wegens vnze deviezenpositie niet mogelijk, ter wijl vervanging door glucose te duur is. Het was een zeer loffelyk ini- tiatief van het bestuur van de afdeling Hoorn van de K.J.M.V. om een contactavond, zoals die in Hotel „Sopar" met de afdeling Alkmaar gehouden werd, te orga- niseren. Alle K.J.M.V.-ers, met hun vriendinnetjes, verloofden of a.s. verloofden waren uitgenodigd. En dit voornameiyk om de een- dracht en de samenwerking van de toch altud enc K.J.M.V. in de afdelingen te bevorderen en te bestendigen. De heren Gerard Dijkman en Jan Kuhne, resp. voorzitters van de afd. Hoorn en Alkmaar gewaagden bei- den hiervan in hun openingswoord, waarbij de lof- en dankbetuigingen aan ieders adres over en weer vlo- gen. Een carnayalsavond. Een feest- avond. Een dansavond. Een prettige sfeer van kameraadschap en een zich een-voelen. Ongetwijfeld kun nen we zo het beste aangeven, hoe en wat deze avond is geweest. De K.J.M.V.-band speelde haar mooiste nummers, voor wals, fox- trott en polonaise, onder het gegons van vele"fclijdenc^e stappen der dan- sende paren. Vele Hoornse schonen handig daartussendoor balancerend met hun bladen vol tractaties: een verfrissing hier, een lekkertje .daar en blijheid verspreidend overal. Zangstukjes, voordrachten en en kele gezelschapsspelen wisselden elkaar af in een luchtig en vlot tempo. Ook vielen er echter noten te kra- ken. De energieke voorzitter van Alkmaar hield een kort maaT krach- tige inleiding waarin hij het doel en het streven van de K.J.M.V. uit- eenzette. Vooral benadrukte hij de onderlinge samenwerking, zowel van de afdelingen onderling, als de samenwerking die er en dat wordt maar al te vaak vergeten, terwijl het van onschatbaar belang is moet bestaan tussen K.J.M.V., K.A.J, en L.T.J, binnen het kader van de N.K.J.B. Ook de oud-voor- zitter van Alkmaar, de heer Kees Tros, liet van zich horen. In een kort propagandistisch woord spoor- de hij alien aan om trouw lid te zijn van de jongerenorganisatie. Daarna zette de band haar schal- meiende tonen weer in. Dansen. Lachen. Eten. Praten. Zo werd het tien uur, elf uur, twaalf uur, het tijdstip waarop de Alkmaarders moesten vertrekken. Weer dank- en loftuitingen, weer vele vriendelijke woorden. En beloften: de „Horine- zen" moesten het in Alkmaar maar eens dunnetjes over komen doen. Dan een bevel van opperman Jan: ..Opschieten mensen, we moeten weg". En twee bussen reden vol juichende mensen, de zwarte hori zon tegemoet. G. P. |JV EENS, HARD, WREED, kan het leed, de beproeving in ons leven komen. Alles was zo mooi, zo goed. De dagen waren zo vre- dig, zo gelukkig. Men voelde zich een en de banden, die ons verenigden, leken onverbreek- baar. Dan, plotseling, onvoor- zien en onverhoopt, de zwarte, donkere schaduw van het ver- ariet, de bitterheid van onze tra- nen. Een slag heeft ons getrof- fen, een offer, groot en zwaar, is ons gevraagd, een kruis ons op gelegd. Wat drukt het ons zwaar! Het doet ons gebukt gaan onder zijn voile gewicht, het doet ons pijn. Zondag Sexa- gesima, deze week, is er in de Intro'itus van de Zondags-mis die kreet van ons gepijnigd hart: „Wendt Gij Uw aangezicht van ons af? Vergeet Gij onze beproe ving?" Laten wij in deze onze grote nood doorgaan met bid den: „Rijc op, Heer, help ons." Het antwoord vinden we in het Epistel: „Mijn genade is u ge- noeg." Mogen we daar onze troost en bemoediging vindeft in moeilijke dagen. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2