Europees Economisch Bestuur OM ERICS LIEFDE KLEINEDRIE BEHOEVEN GEEN GROTE PARTNER RADIO UIT DE KERMIS DER WERELD Afzet van geie kool niet zo gemakkelijk als vorig jaar Benelux trede als geheel toe tot groter verband Geen Fra-be-ne-lux BAT AVI A, ST AD IN DE ZON Oost en West ontmoeten elkaar Zachte winter en handelsbelemmeringen de oorzaak 32 chirurgen zien unieke operatie Zei U iets? Witlof naar de belt De bonnenlijst NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Donderdag 5 Februarl 1948 PAG. 3 PROGRAMMA Fijnvis stijgt snel in prijs m t f! If Van Gogh-t-entoonstelling nog steeds in trek Positie Nederlandse passagiersschepen MARIN E-OFFICIER Ridder Mil, Willemsorde Brand op de Laura b# Hk Lector R.K. Universiteit Zuinig met' huishoudzeep Het rantsoen toiletzeep Keuzebon. brood/gebak voortaan twee weken geldig FEUILLETON (Van onze bijzondere medewerker) IK tweeerlei opzicht, zo zeiden wij inn ons vorig artikel, zal men verder moeten gaan dan Benelux meer landen dan deze drie zullen in een economisch geheel moeten worden verenigd; en meer bevoegdheden zullen de nationals regeringen moeten aistaan aan een Europees Economisch Bestuur. Dat mogen wij nog wel eens nader bekijken. Het Marshall-plan werkt voor zes- tien West-Europese landen. Dat was niet zijn opzet. want Marshall's oproep werd gedaan tot alle Europese landen. Deze zestien hebben er gehoor aan gegeven, omdat zij dat vrijwillig verkozen en ook wij konden verkiezen. De Oost-Europese mo- gendheden, hoewel ook zij graag hadden meegedaan, mochten niet van Moskou, en zij konden of durfden dit Sovjet-verbod niet trotseren. MET deze 16 onderhandelen nu Frankrijk en Engeland, om tot e£n Europees economisch bestuur te geraken. In een weekblad lazen wij onlangs het voorstel, om Benelux uit te breiden tot Frankrijk en er een „Fra-be-ne-lux" van te maken. Wij geloven niet, dat dit een goed plan is. Niet alleen de Kleine Drie plus Frankrijk moeten economisch tot een eenheid worden, maar ook Engeland. Italie, de Scandinavische landen, IJsland, Iqrland, Portugal, Zwitserland, Oostenrijk en tenmin- ste West-Duitsland behoren daarbij. Een tweede reden, waajom wij voor een „Fra-be-ne-Iux" niet voelen is, dat niet Benelux moet worden uitgebreid, maar dat Be nelux met anderen ook anderen nog dan Frankrijk in een West- Europese, economische federatic zullen moeten treden. De Kleine Drie zullen daartoe als Bene lux moeten toetreden. zoals die Drie reeds als een deelnamen aan de Parijse voorbesprekingen over het Marshallplan. Het blijkt al moeilijk genoeg te zijn, de volledige economische unie, die Belgie, Nederland en Luxem burg willen, tot werkelijkheid te maken. Die moeilijkheden moet men niet vergroten, door er nog een vierde, grote en nogal onevenwich- tige partner bij te halen. Wel moet zoals ook de Belgische minister- president Spaak in ons land terecht zei Benelux bereid zijn, met hair economische unie (in wording) toe te treden tot een wijdere econo mische samenhang. En die bereid- heid bestaat. Ons derde bezwaar tegen een Fra-be-ne-lux" is dit: de Kleine Drie kunnen samen heel wat eco nomisch gewicht in de schaal leg- gen. Met elkaar verenigd vormen zij op economisch terrein een grote mogendheid. Gaan zij zich, in het- zelfde innige contact, met Frank- De Wageningse toren. welke bij de gevechten in 1944 geheel verwoest werd, is weer zover hersteld, dat deze binnenkort weer in gebruik zal worden genomen. VRIJDAG 6 FEBRUARI HILVERSUM I (301 M.) K.R.O. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend- gym.; 7.30 Ochtendgebed; 8.00 Het Nieuws en gramofoonpl.; 9.00 Och- tendconcert. 10.15 Uit het boek der boeken; 10.40 Populaire Italiaanse liedererjreeksen; 11.00 De Zonne- bloem; 11.35 Als de ziele luistert; 12.00 Angelus; 12.33 Lunchconcert, 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Kath. Nieuws: 13.25 Lunchconcert; 14.00 Uit Nederlands Glorietijdperk; 14.30 Elck wat wils (gr. pi.)15.30 Musicaal sprookje; 16.00 Viool en piano; 17.00 „Na schooltijd". voor de jeugd; 17.45 Wat 't buitenland leest; 18.00 Dinerconcert; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.30 Oude melo- dieen met nieuwe harmonieen; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.12 De Zilvervloot; 20.45 Benelux pro- gramma; 21.00 Metropole orkest; 21.50 ..Davids zonde en boete" Bij- bels luisterspel; 22.37 Actualiteiten; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws en gramofoonplaten. HILVERSUM II (415 M.) VARA. 7.00 Nieuws en gr.pl.; 8.00 Nieuws en gramofoonpl.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Werken van Schu bert; 9.35 Gr.pl.; 10.30 Voor de vrouw; 11.10 Voordracht; 11.30 Licht orkestconcert. AVRO 12.30 Weerpraatje; 12.33 Sportagenda; 12.38 Pierre Palla; 13.00 Nieuws; 13.15 Virtuosa-sextet; 14.00 Kook- kunst; 15.00 Ons volk in zijn dich- ters; VARA 16.00 Omroeporkest; 16.30 „Tussen 12 en 16"; 17.00 Om roeporkest; 18.00 Nieuws; 18.15 Jan Vogel en zijn accordeonorkest; 18.40 Kwartet van Jan Corduwener; 19.15 Regeringsuitzending; 20.00 Nieuws; 21.50 Viool en piano; 22.00 Buiten- lands weekoverzicht; 22.15 Swing and Sweet; 23.00 Nieuws; 23.15 Sym- pboeisch Vrijdagavondconcert. rijk verbinden, dan zal Frankrijk in die combinatie de eerste viool gaan spelen. Het voordeel, dat ver- enigde, kleine landen, door hun een- drachtig samengaan, evenveel in- vloed uit kunnen oefenen dan e£n groot land, zou daarmede weer te- loor zijn gegaan. Bevoegdheden afstaan HET afstaan van grotere bevoegd heden aan zulk een Europees economisch bestuur groter dan geschiedde in Benelux is een eis, die ons de ervaring met Belgie en Luxemburg leerde. Benelux heeft geen enkel orgaan, dat op enig ge- bied bindende regelen kgn vaststel- len voor alle drie betrokken landen. Over gemeenschappelijke douane- tarieven; over aanpassing van el- kaars belastingsystemen voor zover dat voor de samenwerking van be- lang is; over de onderlinge waarde- verhouding der munteenheden van de drie landen, kortom over alles wat gezamenlijk moet worden ge- regeld, moeten de drie regeringen met elkaar onderhandelen. Dat be- tekent, dat drie groepen ambtena- ren uit elk land een iedere zaak eerst moeten voorbereiden. Dan komen de ministers uit de drie landen samen, om de resultaten dier voorbereidingen met elkaar te be- handelen en om te trachten tot over- eenstemming te komen. Zo'n bijeen- komst had b.v. afgelop^n week in Luxemburg plaats. Natuurlijk is men het over lang niet alles in e£n keer eens en dan moeten de ambtenaren dus weer gaan studeren en over- leggen. Is men tot een accoord ge- komen, dan moet dat accoord naar elk der drie parlementen, om door de volksvertegenwoordiging te wor den goedgekeurd. Daarna moeten er soms nog uitvoeringsvoorschriften worden gegeven, die met elkaar moeten kloppen en pas daarna kan een accoord in werking treden. Omslachtige methode DEZE gang van zaken, hoe dege- lijk ook, is langdurig, ingewik- keld en omslachtig, omdat elk der deelgenoten iedere beslissing over elk onderdeel in eigen hand wil houen. Wij vrezen echter zeer, dat de nood in Europa zo hoog is ge- stegen, dat dezelfde methoden tus- sen zestien landen onmogelijk ge- volgd kunnen worden. Zou dat toch gebeuren, dan zou Europa hoogst- waarschijnlijk al pratende, delibe- rerende en confererende ten onder gaan. Daarom menen wij, dat een an- dere weg moet worden ingeslagen. De zestien landen, of tenminste een groot deel daarvan, zullen gemeen schappelijke organen in het leven moeten roepen. die onder be- paalde voorwaarden en waarborgen voor alien bindende regelingen kunnen maken. Wij weten, dat dit h£el ver gaat. Maar wij geloven stellig, dat men niet minder ver kin gaan. Wat nodig is, is niet nog eens conferenties zonder einde. Nodig is een Westelijk Europees econo misch bestuur. dat besturen kan. d.w.z. binderyie maatregelen kan nemen. Zonder eensgezinde maat regelen of met halve maatregelen komt men er niet. Het moge een harde eis zijn: Het is evenwel een eis van zelfbehoud. (Van onze speciale correspondent) WAT weet de geiniddelde Nederlander van Batcrvia? Wat stelt hij zich voor? Eigenlijk weten zo weinig mensen hoe Batavia is. Zij kennen de witte, ver uit elkaar liggende huizen niet en zij zagen nooit de inlanders baden in de gele kali. Zij kennen niet het silhouet van de palmen, scherp getekend in het nachtelijke weerlichten van deze regentijd. Batavia Batavia evolueert langzaam tot een rustige stad. Een stad, waarin men zich een tourist kan voelen, die gei'nteresseerd kijkt naar het jachtige leven rondom. Want jach- tig is het leven hier, in deze over- volle straten. Auto's, zeer glanzend en zeer luxe, suizen voorbij en de bedjah's, een soort fiets-taxi, met een transpirerende jongen erop, wiegen in langzamer tempo langs de troittairranden. Daartussen zijn de voetgangers: langzaam stappen- de Europeanen, zwoegende koop- lui met hun waren aan een bam- boestok balancerend op de schou— der, baboes en kinderen. En solda- ten. Soldaten Ja, soldaten, vooral soldaten. Ge- huld in vele soorten luchtige kle- dipgstukken zag ik ze passagieren op Passar Baroe of aandachtig kij- ken naar bezienswaardigheden er- gens in de benedenstad. Ik sprak er tientallen. Veel wilden ze we ten over Holland, want Holland is erg ver weg voor deze jongens in hun dagelijkse slew. ..Dus koud is het eigenlyk niet dit jaar?", vroeg een soldaat uit Alkmaar me en hjj zei het zo, alsof het hem erg speet. Alsof het hem wat koelte zou hebben ge- bracht voor zijn rood-verbrande K rai oh t onder de branie-achttige vechtpet en voor zijn bezwete handen. Evert Levinson uit Breda wilde weten hoe het met „de baantjes" was in Nederland. Een andere Bredhnaar, Adrie Kloet, vertelde met trots, hoe hij al zestien wilde varkens had geschoten en ze eigen- handig had geslacht. Deze laatste was met verlof in Batavia. Het is een speciaal soort, deze verlofgan- gers. De eerste dagen zeggen ze weinig. .Daarna komen ze los. Over hun posten in het binnen- land, waar het dikwijls „bloed- link" is. ..Druk je snor maar voor die snipers". Ze praten en laehen, vragen over Nederland. Ze zitten in de hete bioscppen (..Drie maanden geleden dat ik een film zag", zei naast me een matroos uit Amersfoort), eten fantastische glazen Sjanghai-ijs en drinken ontzettende hoeveelheden limonade in het Katholieke Mili- taire tehuis op het Waterlooplein. Dat zijn de soldaten in Batavia. „Zit, wel rustig, mijnheer! Geen drukkies in Hollands- We fixen 't best!" Burgers De burgers in Batavia zijn min der optimistisch. O nee, geen stem ming van bloed en tranen, maar ook geen heisah-geroep meer. En daar zijn de problemen van de woonruimte en levensonderhoud. Voeding. Fantastisch zijn de prij- zen dikwijls. Een gulden veertig voor een liter rijst, zestig cent voor een ei en vijf gulden voor 'n kilo vlees. Over prijzen, gesproken, wat zegt U van 900 gulden voor een fiets en duizend gulden voor een normale radio? Dat zijn de prij- zen. Meestal is het zo, dat de sa- larissen juist voldoende zijn voor levensonderhoud. Voor soms iets extra's, wat kle- ren, wat meubels, hebben heel wat mensen hier een extra-baantje, hetgeen door het ontstellende ge- brek aan arbeidskrachten in de hand ^ewerkt wordt. Dan de woonruimte. Het aantal semi-permanente en stenen gebou- wen in Batavia bedraagt 50.000. Het aantal inwoners dat vroeger 650.000 was, is, naar iemand van de Huisvestingsorganisatie me vertel de, naar schatting gestegen tot 1.200.000. Het gevolg: gezinnen op een kamer, in garages, in goedangs. En dit zijn nog maar enkele van de vele problemen. Dit is zo'n beetje het leven in Batavia. Moei lijk soms, verrassend dikwijls, jachtig en vol verrassingen altijd. En over alles heen is de zon. Over de witte huizen en het flitsende varkeer, over de Indonesische ver- keersagent, over de kooplui en de soldaten, over de wassende baboes in de kali. Koningsplein, Oranjeboulevard, Molenvliet. Het leven in Batavia draait, steeds door in de hitte van de regentijd. De afschaffing van maximumprij- zen voor de zgn. fijnvis (tarbot, tong, enz.) heeft tengevolge gehad, dat op de Woensdagmarkt te IJmui- den een zeer scherpe prijsstijging viel te constateren. Voor 1 kg. tong werd 12 tot 14 gulden betaald en tarbot noteerde 5 tot 8 gulden per kilogram. Men verwacht dat dit verschijnsel slechts van korte duur zal zijn. aangezien de Nederlandse vissers. die tot dusver hun vangst in buitenlandse havenS verkochten, deze thans naar Nederland zullen brengen om van de prijsstijging te profiteren. De dan vergrote aanvoer zal de prijzen waarschijnlijk weer doen dalen. ERGERNIS Een dame in Londen werd door de recht- bank verplicht haar bovenhuis te verlaten, daar het getik van haar hoge hakken de buren beneden ergerden. Spul- baas vindt de uitspraak niet a la Salomon. Veel eenvoudiger was ge- weest: pantoffels dra gon. DE KOUS OP Op een aanvraag van een Engelse luitenant om benzine voor zijn auto, antwoordde de betreffendg regerings- instantie, dat men niet inzag, waarom de luit niet naar zijn bureau kon fietsen. Zei u iets? mo6erne „catse WIJSHEID" Wanneer er meer En gelse sigaretten tegen normale prijzen in Ne derland te koop waren. dan zouden er veel minder klachten zijn over onze voedselvoor- ziening. MISTER 1948 Op de internationale kattententoonstelling. werd een kampioenkat 1948 gekozen. Voor mis- verstanden wijst Spul- baas er op, dat het een kat op vier poten was. MIS, POES! In Keulen werd van het station 3000 kilo gram meel gestolen en vermoedelijk in de zwarte handel gebracht Er is grote paniek ont- staan in de stad nadat aangekondigd was. dat het meel een vergiftig anti-rattenmiddel was. Spulbaas heeft het nu in Keulen horen don- deren. CONCLUSIE In de Schotse stad Edinburgh zijn de straatlichten vermeer- derd om de criminali- teit tegen te gaan. Spulbaas heeft nu aan de straatverlichting de criminaliteit in West. Friesland getoetst en deze zeer miniem be- vonden. SPULBAAS Te IJmuiden is de derde hoogovcn officieel in gebruik genomen. Dit betekent een belangrjjke verhoging van de ruwijzer-productie en het brengt ons deviezen in. Prof. Ten Doesschate steekt de hoogoven aan. De afzet van gele kool onder- vindt ernstige moeilijkheden. Spe- culerend op een inogelijk strenge winter als die van 1946/47, toen de gele kool een behoorlijke afzet vond, hebben de tuinders zich in de koolstreken vooral, omdat de teelt van de gele kool teelt- technisch minder moeilijkheden oplevert dan de teelt van andere koolsoorten voor het seizoen 1947/48 betrekkelijk eenzijdig toe- gelegd op de teelt van dit product. Bovencjjen werd een onevenredig deel van de ca. 1000 ha., verkregen door uitbreiding der teeltvergun- ningen, voor de teelt van dit pro duct bestemd. Het gevolg was een grote gele kool-productie, waarvan de afzet thans moeilijkheden on r- vindt. In de eerste pla,ats is dit een ge volg van het feit, dat de gele kool zolang er nog andere groenten verkrijgbaar zijn niet erg gewild is bij de consument. In de tweede plaats is de exportmogelijkheid tot nog toe zeer beperkt. Duitsland zit nog steeds dicht, terwijl de export naar andere landen eveneens aan handelsbelemmeringen onderhevig is. Maar bovenal is de tot dusver Undanks de monetaire maatregelen en moeilijkheden in Frankrijk wordt het Carnavalsfeest op uitbundige wijze gevierd. Hier een earnavais- optocht in Nice. In de tien dagen, dat de Van GoghtentoOnstelling te Birmingham geopend was, hebben meer dan 44.000 personen haar bezocht. Dit is voor deze stad een record, dat alle v'orige verre overtreft. ..Aagterkerk, RotterdamSydney, 3 Febr. te Marseille; „Amstelkerk" 4 Febr. van Monrovia te Takoradi; ..Bali", AmsterdamJavg. pass. 3 Febr. Minicoy; „Cottica". Amster damParamaribo, pass. 3 Febr. Fi- nisterre; „Java", AmsterdamJava, 3 Febr. van Londen; „Johan de Witt". AmsterdamJava, 3 Febr. van Suez; „Johan van Oldebarne- veldt", BataviaAmsterdam, pass. 3 Febr. Malta; „InXapoera", 3 Febr. van Singapore naar Rotterdam; „K,doe", 3 Febr. te 4 uur van Rot terdam te Oslo; „Lcenerkerk", Rot terdamCalcutta. 3 Febr. te Alexan dria; ..Maetsuycker", Amsterdam Java. 3 Febr. van Suez; ..Modjoker- to", 3 Febr. 12.40 u. van Rotterdam naar Batavia; „Nieuw Amsterdam", 3 Febr. 4 uur namiddag van New York naar Rotterdam, via Sout hampton en Le Havre; ..Ophir" 3 Febr. van Soerabaja naar Makas sar; „Poelau Laut". NederlandMa kassar 2 Febr. te Tarakan; „Riouw", 3 Febr. van Soerabaja naar Fre- mantle; „Sommelsdijk", 2 Febr. van Havanna naar Nw Orleans; ..Straat Malakka", 2 Febr. van East London naar Buenos Aires; „Tamo". Rotter damBuenos Aires, passeerde 4 Fe- bruari Ffnisterre; „Tarakan", Ma kassarAmsterdam 3 Febr. te Suez; .,Tiba". 3 Febr. van Buenos Aires naar Montevideo; „Tjisadane" 30 Jan. van Manilla te Hongkong; ..Veendam", 3 Febr. 7 uur v.m. te New York; „Zuiderkruis", Java Rotterdam, 3 Febr, 14.00 uur van Aden. abnormaal zachte winter de oorzaak van de huidige moeilijkheden. An dere groenten,' die in vorige jaren om deze tijd schaars waren, zijn thans alom verkrijgbaar, zodat de gele kool in discrediet is. De opge- slagen kool ondervindt de nadelige gevolgen van het zachte wlnterweer, zodat verschillende partijen snel in kwaliteit teruggaan. De oplossing van het probleem is afhankelijk van de exportmogelijk- heden onderhandelingen met Tsjecho-Slowakije tot levering van gele kool zijn gaande en van de weersgesteldheid. Een dezer dagen had in Stockholm een merkwaardige operatie plaats. De Zweedse chirurg C. Graaford wist de Fransman Havard het leven te redden ck>or bij hem een gedeelte van de aorta of grote lichaamsslag- ader te verwijderen, waarna hij de 2 uiteinden weer aan elkaar hechtte. Dat dit uiterst snel moest geschie- den, behoeft wel geen betoog, als men zich realiseert, dat het hart op het critieke moment moest stilstaan. hetgeen vanzelfsprekend slechts en kele seconden kan duren. Raymond Havard die 24 jaar oud en gehuwd is hij heeft een doch- tertje van enkele maanden oud leed reeds twee jaar aan een ver- nauwing in de aorta. De artsen, die hem behandelden, beschouwden zijn geval als volkomen hopeloos en gaven hem nog slechts anderhalf jaar te leven. Een redacteur van het blad ..Paris Presse", die toeval- lig van het geval op de hoogte was. had echter van de grote kundigheid van de Zweedse chirurg gehoord en stelde zich met hem in verbinding. Aangezien Havard niet in staat was de hoge kosten. aan een moeilijke operatie verbonden, te dragen, ver- klaarde Dr. Graaford zich bereid deze gratis te verrichten. De K.L.M. tezamen met de Air France ver- voerde Havard naar Stockholm. De operatie werd bijgewoond door 32 chirurgen uit 8 verschillende landen. H.M. de Koningin heeft benoemd tot Ridder der 4e kl. der M.W.O. de luitenant ter zee der lste kl. H. M. L. F. E. van Oostrom Soede, wegens het zich in de strijd onderscheiden door het bedrijven van uitstekende daden van moed, beleid en trouw, door in de jaren 1942 tot en met 1944 in de Middellandse Zee als commandant van H. M. onderzee- boot „Dolfijn" op zeer gedurfde en bekwame wijze belangrijke succes- sen voor de oorlogvoering tegen de vijand te behalen. Vermoedelijk ten gevolge van kortsluiting is gisteren brand uit- gebroken in de houten directiekeet op het emplacement van de mijn Laura. De gemeente-brandweer was na ruim twee uur de brand meester. De keet ging geheel in de vlammen op. De materiele schade is vrij aanzienlijk. De nacht brengt raad, dat is een leidend beginsel van minis ter Fanfani in Italie. Hij conje- reert bij voorlceur in de nachte lijke uren, omdat, zo meent hij, het physieke weerstandsvermo- gen van zijn tegenpatfij dan veel minder is. Dit zou het geheim verraden van zijn succes, want hij werd herhaaldelijk de sta- kers de baas. Het schijnt me toe, dat dit een sociale omwenteling inluidt, die een merkwaardige stunt genoemd mag worden in het jaar, dat de uitvaardiging van het communistische mani fest van Marx wordt herdacht. En het is dus niet meer, zoals de dichter zegt, dat de nacht de tijd is voor Lucifer „de hater van het licht", die bij voorkeur, „de nacht tot zijnen optocht kiest". Ik vraag me alleen af, of die lui in Italie dat kunstje nog niet doorhebben, nu minister Fanfani zo openhartig voor de waarheid uitkomt. Maar zo lang het lukt, lijkt het me een goed recept, ook voor andere landen. Tot nog toe zeiden wij hier, als er bonje was tussen werkgevers en werknemers: laten we er een nachtje over slapen, nu zullen we zeggen: Laten we er een nachtje over confereren -I/A De eerste bloeiende sneeuwklokjes zjjn er al weer. De officiele bloeitijd van deze bolbloemen is einde Maart, doch door de zachte winter zijn ze twee maanden vroeger dan gewoon- lijk. Een partij van 26.000 kilo witlof, die op de veiling te Venlo onver- koopbaar was, is in de verboden strook langs de Duitse grens ver- nietigd. De witlof bestond groten- deels uit tweede soort. Een en ander is een gevolg van de grote aanvoer van kwaliteitswitlof uit Belgie, dat zelf overstroomd wordt door nog goedkoper Italiaans witlof. Boven- dien is er meer vraag naar bloem- kool, welke als gevolg van de zach te winter nog steeds op de veiling wordt aangevoerd. De heer Hans Hermans, secretaris van de Minister-President, is be noemd tot Lector in de Dagblad- wetenschap aan de R.K. Universiteit te Nijmegen. De heer Hermans zal tevens zijn huidige functie blijven vervullen. Voor het tijdvak van 8 t.m. 21 Febr. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB. KC 802: 175 Algemeen 500 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz., of 1000 gr. jam, stroop enz., of 500 gram versnaperingen 176 Algemeen 1600 gram brood (geldig t.m 14 Febr. a.s.) 177 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak (geldig t.m. 21 Febr. a.s.) 179 Algemeen 250 gram zachte zeep en 125 gram soda 165 Reserve 800 gram brood (geldig t.m. 14 Febr. a.s.) 168 Reserve 400 gram brood (geldig t.m. 14 Febr. a.s.) BONKAARTEN KD. KE 802 673 Algemeen 500 gram bananen (voorinlevering) 674, 675 Algemeen 250 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. of 500 gr. jam, stroop. enz., of 250 gram versnaperingen 676 Algemeen 400 gram brood (geldig t.m. 14 Febr. a.s.) 677 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak (geldig t.m. 21 Febr. a.s.) 679 Algemeen 500 gram zachte zeep en 250 gram soda 664 Reserve 400 gram brood (geldig t.m. 14 Febr. a.s.) 668 Reserve 500 gr. bloem of zelf- rijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MH 802 (Bijg. Arbeid, a.s. moe- ders en zieken): 1055 Suiker 250 gram suiker, bo terhamstrooisel, enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen TABAK- EN VERSNAPERING- KAARTEN enz. QA, QB, QC 802: 07, 11 Tabak 2 rantsoenen cigaret- ten of kerftabak 09 Versnaperingen 200 gram ver snaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. of 400 gram jam. stroop, enz. 12 Versnaperingen 100 gram ver snaperingen. of 100 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. of 200 gram jam, stroop, enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 6 Februari worden gebruikt. De bon 673 Algemeen voor bananen moet uiterlijk op 14 Febr. a.s. bij een handelaar in groente en/of fruit worden ingeleverd. De Directeur van het Rijksbureau voor chemische producten deelt mede, dat door verschillende om- standigheden de laatste bonaanwij- zing voor huishoudzeep 14 dagen is vervroegd. Aangezien de volgende bon voor huishoudzeep op het nor male tijdstip zal worden aangewe- zen. zal het publiek thans acht in plaats van zes weken met dit rant soen moeten toekomen. Men wordt derhalve aangeraden de nodige zui- nigheid te betrachten. De bonaan- wijzing voor zachte zeep, aanvanke- lijk vastgesteld op 18 Maart j.l. zal in verband met het bovenstaande een week worden vervroegd. Daar is gebleken, dat de publica- tie in de dagbladen van het uit de Staatscourant van 20 Januari 1948 overgenomen bericht, waarbij een rantsoen toiletzeep wordt vastge steld op 180 gram, enig misverstand heeft doen ontstaan. maakt de di recteur van het Rijksbureau voor chemische producten het volgende bekend: bedoeld bericht behelst niets anders dan de officiele beves- tiging van een sinds Juli 1947 be- staande toestand. Op 3 Juli 1947 werd namelijk voor de eerste maal een bon gepubliceerd voor 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep in tegenstelling met het vroegere rantsoen van 90 gram toiletzeep. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor ge bak in den vervolge in plaats van vier, twee weken geldig zullen zijn. door HARRIS BURLAND 26. De vermomming had een groot voordeel, want zijn heen en weer trekken zou niets opvallends heb ben voor zulk een uienhandelaar. Ze trokken van plaats tot plaats en niemand bekommerde zich er over, waarheen ze gingen. Tien dagen had Eric te voet ge- reisd en de frisse lucht en de bewe- ging hadden hem beslist goed ge daan. Hij trok nu uiterst behoed- zaam voort. Heel de nacht was hij heuvel op. heuvel af gegaan. totdat hij eindelijk op de top van de Pic Mauve was aangeland. Hij was voornemens, de volgende dag zich scljuil te houden in de bossen van Linanvaux. Toen de lucht in het Oosten rood begon te kleuren, daalde hij omlaag naar het punt, waar een houten spoorbrug over de Linon gebouwd was. Tussen de rails lopend. ging hij verder en voordat het volop licht was. beklom hij de beboste hellin- gen der heuvels, die boven Tretou liggen. Hij kwam slechts twee arbei- ders tegen, die hem stug groetten. Tegen negen uur had hij een met gras begroeid plekje, vlak bij een waterval gevonden in het dichtst van het woud, waar hij zijn ver- moeide leden op de zachte bodem uitstrekte en weldra in slaap viel. Hij werd tegen vier uur wakker. Het was een windstille hete dag en hij was blij met de schaduw der bomen en de koelte van het water in zijn nabijheid. Hij at nog een stuk brood, ditmaal met een hompje kaaas erbij. Daarna haalde hij een pijp te voorschijn, zocht wat blaad- jes tabak uit een zakje en rookte rustig een pijpje. Vervolgens zocht hij zijn weg door het bos naar een plek. waar hij het huis van Solange zien kon. Ver onder zich zag hij het dak en de schoorstenen en het grote grasveld dat zich aan de ringmuur uitrekte. En bij die muur zag hij een stille gedaante in het zwart. die staarde over de zee. Het kon nie mand anders zijn dan Solange. Hij bleef naar haar staan kijken, totdat ze eindelijk naar binnen ging. Hij ging op een amgevallen boom zitten en overdacht al de plannen, die hij reeds in het wilde weg ge- maakt had. om haar te spreken te krijgen. Maar geen er van scheen erg veilig. Eindelijk besloot hij het aan het toeval over te laten. Hij stak zijn hand in zijn zak en telde zijn geid. Alles bij elkaar had hij nog vier gulden vijf en tachtig cent. Daar kon hij nog wel een week van rondkomen en in die tijd zou zich wel een gelegenheid voordoen. Daarna zou hij het land verlaten, totdat het raadsel van de moord van I Charles Vallon was opgelost. Toen de zon onder was, kroop hij I voorzichtig de heuvel af, sloop door 't bos en bleef wachten vlak aan de zoom, waar hij de ringmuur kon zien. ..Misschien komt ze hier weer na tafel", dacht hij. Misschien wel al leen." Hij wachtte een vol uur. Het maanlicht scheen op de muur. zodat hij alles goed kon zien. Zelf hield hij zich in de diepe schaduwen ver- borgen. Ten lange leste hoorde hij lichte voetstappen op het grint en viel het maanlicht op het bleke gelaat en de zwarte japon van 'n vrouwenge- daante. Het was Solange. Hij had niet vergeefs gewacht. Hij kon haar gelaat duidelijk zien. Wat was ze bl^ek. Hij zag slechts een enkele ring aan haar vingers en herkende die, als de ring die hij haar voor zijn vertrek gegeven had. „Solange", fluisterde hij zacht, want hij wist niet zeker, of er soms iemand in de nabijheid was. „So- lange!" Ze schrok. In de stille zomer- nacht klonk dit gefluister als 'n geestenroep. Ze leunde over de lage muur en staarde in het duister. ..Solange, schrik niet.... ik ben het.... Eric.... Ben je alleen?" Ze wankelde. maar wist zich op de been te houden, keek achter zich om, knikte hem dan toe. Hij kwam uit het donker in het licht en vatte haar handen over de muur heen. ..Erie!" zei ze zachtjes. „Eric!" Ze maakte haar handen uit de zijne los en loosde een diepe zucht. ..Liefste", fluisterde hij. ..Je ge- looft toch niet, dat ik schuldig ben? Ik heb niets op mijn geweten! Dat weet je toch ook wel?" Ze hief haar betraand gelaat naar hem op en keek hem strak aan. „Ik weet, dat je onschuldig.bent, Eric", zei ze zachtjes. ,.Maar wat doe je hier? Je bent hier in gevaar! In hemelsnaam ga toch heen!" „Ik ben gekomen om jou nog eens te zien, Solange. Ik kon niet langer buiten je. Ik durfde niet te schrij- ven. Je weet niet, hoe ik er naar verlangd heb je te zien. En nu kom ik afscheid nemen. Binnen een paar dagen moet ik het land uit zijn.... misschien wel voor goed!" „Voor goedherhaalde ze werktuigelijk. „Totdat de moordenaar van Char les Vallon gevonden is.... en dat kon wel eens nooit gebeuren...." „Had ik die brief toch maar nooit geschreven.daarop heeft de jury je schuldig verklaard. Zonder die brief hadden ze geen reden er voor gehad!" „H* heb het verslag van het on- derzoek geheel gelezen. De deur was op slot. Zowel Charles Vallon, als de moordenaar moeten door het raam naar binnen geklommen zijn. Er waren geen voetstappen buiten, want onder het raam ligt plaveisel. Maar wat geeft het ook? Ik ben nu eenmaal in de ogen der wereld een veroordeelde. Ik moet weg gaan uit het land.... of anders.... Hier blij ven en voor het gerecht verschijnen en trachten mijn onschuld te bewij- zen." „Neen! Neen!" riep ze, „alles lie- ver dan dat!" ..Dan moeten we afscheid nemen. Solange. ,.Ik ga met je mee, Eric!" zei ze gejaagd. „Ik kan je niet weer ver- liezen. nu je uit de dood bij me te- ruggekeerd bent. Ik ga met je mee. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3