ITALIAAN WINT WILDE SKELETON "1 Nederlandse militairen zouden Negla en Karangdjoenti in brand hebben gestoken Voor Alkmaar en omgeving Honderden Indonesiers gedood als represaille voor sabotage? Niet alleen de luxe-goederen zijn in prijs verlaagd IJshockey wordt spannend D' r Republikeinse klacht bij UNO-commissie Ook een protest van Nederland Trouw" en de Koninklijke rede Reeds duizend arrestaties in India Antwoord aan de Eerste Kamer TEXTIELDISTRIBUTIE WORDT NIET OPCEHEVEN Technische herziening Bezoldigingsbesluit? IN llllll jPpiL mmmmemm Olympische Winterspelen J RENVILLE" vertrekt 10 Februari CRIjSAARD LANGZAAM LATEN STERVEN Om erfenis fe pakken te krijgen EXPLOTEN WORDEN DUURDER Deurwaarders krijgen 25 pet. meer Uitnodiging aan de Benelux Dubois definitief in Commissie van Drie Nieuwe Hoogleraren te Nijmegen Enquete wordt voortgezet Indien nodig echter stopzef-ting Katholiek Lyceum in West-Friesland Ook von Stuelpnagel pleegt zelfmoord Welk weer morgen? Een „neutTaal bloc" der Scan.dinavische landen? DE KERK in Oost-Europa Net niet Nieuw Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum f 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. NoonUiollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) VRIJDAG 6 FEBRUARI 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11448 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE REPUBLIEK heeft aan de Commissie vaA Goede Diensten een brief doen toekomen, bevattende een opgave van onge- veer 300 doden en gewonden aan Indonesische zijde, gevallen in 30 beweerde incidenten met de Nederlanders, voorgekomen sedert het sluiten der Bestandsovereenkomst van 17 Januari j.L De belangrijkste incidenten zouden hebben plaats gehad op 26 Januari te Karangdjoenti en Negla. Een honderdtal Neder landse militairen zou in deze kampongs zijn binnengedron- gen en in Karangdjoenti 258 en in Negla 27 inwoners hebben gedood, waaronder vrouwen en kinderen. In Karangdjoenti zouden, vol- gens de Republikeinse brief, 36 huizen zijn verbrand en in Negla 100. De aanleiding tot de Nederlandse „operatie", die vijf uren duurde, zou deze zijn, dat de bevolking er van be- schuldigd werd, te hebben deel- genomen aan vernieling van de spoorwegen. Aan Neder landse zijde droeg men geen kennis van een Republikeinse brief in deze geest. Wei is, naar werd meegedeeld, van Nederlandse zijde bij de Com missie van Goede Diensten 'n protest ingediend tegen sabo tages en beschietingen opOost- Java, die sedert de onderteke- ning van het Bestand in onver- minderde mate voortgang heb ben gevonden. Sinds de onder- tekening van hgt Bestand wer- den, naar werd medegedeeld, minstens 23 Nederlandse mili tairen gedood en 50 gewond in botsingen met Republikei- nen. Aneta vemam gisteren uit ge- zaghebbende Nederlandse kringen, dai de uitvoering van de Be standsovereenkomst niet overal even bevredigend verloopt en dat, sedert de ondertekening dezer overeenkomst, nu drie weken ge- leden, in sommige delen van Java, zulks tegen de verwachtingen van Batavia en Djogja in, in de toe- stand geen merkbare verandering is gekomen. Inmiddels zijn er reeds geruime tijd geen politieke besprekingen ge- houden. Men wees er echter op, dat van Nederlandse zijde steeds is ge- steld, dat er geen sprake kan zijn van substantiele politieke bespre kingen, zolang de order tot het sta- ken van het vuren niet metterdaad tot uitvoering is gebracht. Men voegde hieraan toe, dat van Neder landse zijde thans de grootste voor- zichtigheid in acht wordt genomen. De voorbereidende besprekingen kunnen uiteraard voortgang vinden. Ook uit de radio-rede van Gene- raal Spoor is gebleken, dat de uit voering van het Bestand, vooral in Oost-Java, op moeilijkheden stuit. Anderzijds verneemt Aneta van offi- ciele zijde, dat in het Buitenzorgse de evacuatie der T.N.I.-troepen een vlot verloop. Een correspondent van de dienst „Legercontacten" meldt, dat zowel aan Nederlandse als aan Republikeinse zijde, de al- gemene indruk er een is van ver- rassing over de uitstekende ver- standhouding tussen de beide groe- pen militairen, die elkander tot voor kort nog zo hevig bcstreden. Omtrent de evacuatie van T.N.I.- troepen uit.de Oosthoek verneemt Aneta, dat Woensdag 330 man het Nederlandse gebied bij Pakisadji in het Malangse hebben verlaten. Donderdagmorgen vertrokken nog 100 man T.N.I, uit Djember naar Bangal, die in de loop van de dag of morgen eveneens via Pakisadji naar het Republikeinse gebied zul- len vertrekken. Donderdagmorgen arriveerden de republikeinse Gen.-Majoor Djatiko Soemo en Kolonel Bambangsoepeno met enige verbindingsofficieren te Soerabaja voor besprekingen met de commandant van de A-divisie, Gen.- Majoor Baay, en de Resident H.T.B. te Soerabaja, van Liere. Na een ge- zamenlijke lunch keerden de repu- blikeinen naar Djombang terug. Oproep van Soedirman. In een Woensdagavond gehouden radiorede zeide de republikeinse op- perbevelhebber, Generaal Soedir man, dat, nu het Bestand onderte- kend is, een ieder bijzonder voor ogen dient te staan, dat het belang van de staat boven het eigenbelang gediend moet worden. Het leger dient zich disciplinair te gedragen en zich niet te laten be'invloeden door wat dan ook, daar het de sou- vereiniteit en de vrijheid van de staat moet verdedigen. Soedirman zeide, dat het leger de gegeven in- structies naar beste vermogen dient uit te voeren en zich moet verdedi gen, indien het wordt aangevallen. „De ogen van de gehele wereld zijn op ons gericht en wij moeten be- wijzen, in hoeverre de Republiek haar bereidheid tot uitvoering der gesloten overeenkomst kan aan- tonen." r/ p IJKSEENHEID" d.w.z. het I* Nationale comite Handhaving Rijkseenheid, had al bezwaar tegen de rede van de Koningin nog voor zij uitgesproken was. En het uitte dit bezwaar in een telegram aan Minister Beel. Dat is een vreemd geval. Want het brengt die rede al bij voorbaat in opspraak, ook in het buitenland, ivaarvoor ze juist verhelderend jnoest werken. De Koningin immers is het hoofd van de Regering. Zeker, zij is de constitutionele vorstin, d.w.z. de uit- oefening van Haar Rechten is ge- bonden aan de Grondwet. Maar zij is toch het Hoofd der Regering en geen marionet. Als Hoofd der Regering sprak zij en nu is het typerend, dat „Rijks- eenheid", (Gerbrandy, Welter c.s.) de positie van de Koningin al te voren in het geding bracht, terwijl het steeds zo Koningsgezinde „Trouw" betoogt, dat het in-consti- tutioneel is, de Koningin in het de- bat te betrekken! Nu zou men menen, dat „Trouw" ondanks de Indonesische zielever- wantschap met Gerbrandy, de hou- ding van „Rijkseenheid" zou laken. Het tegendeel is waar. „Trouw" laakt alleen prof. Romme, die, na de rede had geschreven, dat hij er ook een persoonlijk accent in had ontdekt. Wat helemaal zo gek niet lijkt. „Trouw" gaat nog een stapje ver- der, door te zeggen dat „men deze rede in Nederland met rust moet laten", want ze was kennelijk voor het buitenland bestemd.... Maar hoe hebben we het nou? Mag het ons volk niet interesseren, dat en hoe de Koningin het buiten land inlicht over „het hoe en waar- om" van onze Indische politiek, een der meest-vitale belangen van ons Koninkrijk in deze tijd? Ja, natuurlijk, met de rede van 7 December 1942 was het heel wat anders; die was van het „Londense" kabinet-Gerbrandy en luidde „een nieuwe politiek in". Nu was er „geen nieuw program ontwikkeld' Dus de Koningin mag alleen maar tot bet buitenland spreken, als er een nieuw program ontwikkeld wordt, en niet als er een vroeger program, waarvoor het buitenland een intense belangstelling aan de dag legt, wordt uitgewerkt! Op die uitwerking komt het echter, dunkt ons, aan, en daar is, geloven wij, in de hele wereli? nogal wat over te doen! Foei, foei, wat is „Trouw" aan de Koninklijke zaak ontrouw. Alleen omdat wat de Koningin zei, met m de Trouw-kraam te pas komt. En dan zegt het blad nog dat men „deze rede niet voor binnenlandse politiek gebruiken mag". Wie het vatten kan, vatte het! De restauratie van de St. Euse- biuskerk te Amhem is thans zover gevorderd, dat men het koor onder de kap heeft. Een dezer dagen is men begonnen met de opbouw van de geheel vernielde ZuidgeveL Volgens officieuse berichten uit New Dehli zfln reeds meer dan duizend personen gearresteerd in verband met ondervraging van le- den der V.S.S. aangaande de moord op Ghandi. Lucknow werd door burgerlijke en militaire po litic afgezet en personen die de stad binnenkwamen, werden door ambtenaren van de geheime dienst ondervraagd. Te Bombay werden ongeveer 300 personen gearres teerd en te Dehli ongeveer 100. Volgens een woordvoerder van de regering werden de meesten der gearresteerden na ondervraagd te zijn weer vrijgelaten. Honderden personen blijven Birla House, waar Ghandi vermoord werd, en de plaats waar zijn ver- branding plaats had, bezoeken. De laatste berichten, welke be- wijzen hoe Ghandi's dood de bevol king heeft aangegrepen, waren. dat een Sadhoe (een Hindoese heilige), zelfmoord heeft gepleegd en een koopman krankzinnig werd. Een man. wiens achternaam Godse was de naam van de moordenaar liet die naam veranderen in „Ghan- di". I d -A 1 itfLi -> - \v mLJv v. -.14 De volksstemming op Madoera, waarbij de overgrote meerder- heid van de kiezers zich uitsprak voor Negara-vorming. Het voorlezen van de resolutie in de dessa Padjagan bij Bangkalan. de memorie van antwoord der regering aan de Eerste Kamer betreffende de ruksbegro- ting wordt gezegd, dat niet juist is de stelling, dat tegenover een prijsverhoging van enkele belang- rijke dagelijkse gebruiks- en voe- dingsmiddelen slochts een verla- ging van de pryzen van luxe- aritkelen staat. Behalve de pryzen van een groot a'antal industriele gebruiksartikelen, als textiel, schoenen, huisraad, keukengerei e.d., zijn ook nog de pryzen van een aantal levensmiddelen, als peulvruchten, jam, stroop, haver- mout, banket en koek, verlaagd. Voorts zjjn de prijzen vdn winter- groenten dit jaar, mede door de in- voering van een vrijwillige regeling in overleg met de overheid, aan- zienlijk lager dan zij de laatste jaren waren, hetgeen voor de kosten van levensonderhoud van grote beteke- nis is. Tenslotte zijn ook de prijzen van sigaretten en kerftabak en di verse andere artikelen verlaagd. In dien men deze maatregelen tot prijs- verlaging afweegt tegen de prijsver hoging van de zuivelproducten, re- sulteert hieruit, dat de regering er in geslaagd is de kosten van levens onderhoud ongeveer stabiel te hou- den. In hoeverre in de toekomst enigszins belangrijke verlaging van de kosten van levensonderhoud kan I Ver. Staten Gr. Brittannie Polen Zweden Oostenrijk Italie 66-24 19-32 27-70 15-23 31-42 0 17-119 kE OLYMPISCHE SKELETONRACES hebben Donderdag een verrassende wending genomen, want niet de Brit John Gor don Crammond of de Amerikaan Jack Heaton, die beiden sterk fcrvoriet waren, wonnen de Olympische titel doch de Italiaan Nino Bibbia ging met de eer strijken. Nadat Dinsdag van Junction ge- start werd, wierpen de deelnemers zich vanmorgen op het hoogste punt van de Cresta Run op hun sleden, voor hun tocht door de smalle ijs- greppel, welke nu 1201 meter lang was. Het vroor licht en het was zonnig. Evenals Dinsdag moesten ook nu drie ritten gemaakt worden en reeds bij zijn eerste afdaling maakte Bibbia. die een inwoner is van St. Moritz, doch de Italiaanse nationaliteit draagt, verreweg de snelste tijd van de dag, nl. 59.5 sec. Crammond antwoordde met 60.9 en Heaton met 60 sec., waardoor zij beiden achter kwamen te liggen. Deze achterstand viel niet meer in te lopen, daar Bibbia, veel risico's nemend, snelle tijden bleef maken in de twee andere ritten. Zijn tij den waren 60.2 en 60.3. Hiertegen- over stelden Heaton 60.2 en 61.2 en Crammond 60.9 en 60.3. De uitslag was: 1. en Olympisch kampioen Nino Bibbia (Italie) in 323.2 sec. (tijd over zes ritten). 2. Jack Heaton (V.S.) 324.6 sec. 3. John Crammond (Engeland) 325.1 sec. 4. Martin (V.S.) 328 sec. 5. Kaegi (Zwitserland) 329.9 sec. 6. Bott (Engeland) 330.7 sec. IJshockey gaat spannen Drie landen zijn nog steeds onge- slagen. nl. Tsjecho-Slowakije. Ca nada en Zwitserland, die na de 6e dag alle drie vijf wedstrijden speel- den en wonnen. Zwitserland won met 82 van Zweden. Engeland sloeg Polen met 72. Oostenrijk won van Italie met 165 en Canada zette zijn reeks overwinningen voort met een 123 zege op de Verenigde Staten. De stand na de zesde dag luidt thans: Tsj. Slowakije 5 5 0 0 10 69-14 I Canada 5 5 0 0 10 54- 5 Zwitserland 5 5 0 0 10 52-11 n De „Renville" zal, naar Aneta meldt, na een verblijf van twee maanden in de Indonesische wate- ren, op 10 Februari vertrekken. Het is nog niet bekend op welke plaats of plaatsen in het vervolg de ont- moetingen tussen de delegaties zul- len plaats vinden. Wei is de sug- gestie gedaan om afwisselend te Batavia en te Djogja bijeen te ko men, doch een besluit dienaangaan- de is nog niet genomen. Een speci- aal ingestelde sub-commissie onder- zoekt thans het vraagstuk van de toekomstige ontmoetingsplaats of plaatsen. H.M. de Koningin heeft de hoofdstad, waar zij sinds 1 Dec. 1947 verblijf hield, verlaten, om zich naar het Loo te begeven. Bij het verlaten van het Paleis op de Dam te Amsterdam. worden bewerkstelligd, hangt van zoveel factoren af, die onzeker en onberekenbaar zijn, dat de rege ring hieromtrent generlei voorspel- ling kan doen. Het kabinet is van oordeel, dat de teweeggebrachte verdeling van het nationale inkomen, bij alle onvol- komenheid, welke aan mensenwerk eigen is, er toe heeft bijgedragen, dat Nederland in generlei opzicht is achtergebleven bij andere, even sterk door de oorlog getroffen lan den, wat betreft het tempo van herstel. Het ligt vooralsnog niet in het voornemen der regering de tex- tieldistributie op te heffen. Met het Georganlaeerd Overleg worden besprekingen gevoerd, ten- einde binnen het kader van een technische herziening van het Be zoldigingsbesiuit tot de nodige aanpassing te komen van de lonen van die groepen van overheids- personeel, voor wie de tot dusver toegepaste verhogingen inderdaad onvoldoende zullen blijken te zijn. Hoewel de regering zich bewust is van de bezwaren, welke een zware belastingdruk als de thans heersende medebrengt, is zij zich eveneens ten zeerste bewust van de gevaren van begrotingstekorten en van de noodzakelijkheid van tal van bijzondere overheidsuitgaven. Zij is derhalve van mening, dat onder de huidige omstandigheden, ondanks een voortdurend streven naar be- zuiniging, de bestaande belasting druk een onvermijdelijk kwaad is. Het loslaten van de loonstop, zo gaat de regering verder, met hand- having van een strakke prijscon- trole, kan bezwaarlijk geacht wor den een gunstig gevolg te zullen hebben. In een aantal bedrijfstakken zal het niet mogelijk zijn de lonen te verhogen zonder een dienover- eenkomstige prijsverhoging toe te staan, tenzij de subsidies in aantal en hoogte worden uitgebreid. Dit laatste stuit op zeer ernstige bezwa ren. Het alternatief is een ongelijk- matige loonsverhoging. Zowel in het ene als in het andere geval zouden zich dan nieuwe spanningen voor- doen, waardoor de met zoveel waar- dering door vele Eerste Kamerleden geconstateerde stabiliteit van het economisch bestel opnieuw in ge- vaar zou worden gebracht. De 80-jarige Fr. van Trijp was enige tijd geleden bij de 66-jange M. Dankers te Roosendaal mge- trokken, onder voorwaarde, dat deze dan ook voor T. zou zorgen. De oude man had D. zijn geld beloofd, indien hij eerder zou sterven. D. aasde zodanig op de erfenis, dat hij met opzet de oude man zo slecht verzorgde, dat deze door gebrek overleed. Zo weigerde D. een CSk- ter te halen, toen T. deze nodig had en onthield hem voedsel, zodat de oude man steeds meer verma- gerde en verzwakte. Tenslotte kreeg T. longontsteking en is mede door onhygienische ver- zorging, overleden. Donderdag moest Dankers zich voor zijn nalatigheid voor de Bre- dase rechtbank verantwoorden. De Officier eiste 8 maanden gevange- nisstraf. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp om de beloningen, verschuldigd aan deurwaartj rs krachtens het bepaalde in de vijfde titel van het tarief van justitiekos- ten en salarissen in burgerlijke za- ken met 25 pet. te verhogen. In de M.v.T. wordt gezegd, dat de beloningen der deurwaarders sedert 1922 geen wijzigingen hebben onder- gaan en zich dus nog niet hebben aangepast aan het huidige prijspeil. terwijl daarentegen de uitgaven van de deurwaarder (kantoorkosten. sala rissen personeel. enz.) wel in de al- gemene prijsstijging gedeeld hebben Hector McNeil, de Britse minister van staat, heeft te Brussel ver- klaard, dat de Britse regering erop aangedrongen heeft, dat Belgie, Nederland en Luxemburg uitgeno- digd zouden worden om op de drie- mogendhedenconferentie, die 19 Fe bruari te Londen zal beginnen, hun standpunt over de toekomst van West-Duitsland uiteen te zetten. Washington, 6 Febr. (ANPAneta) De benoeming van Coert Dubois tot Amerikaans vertegenwoordiger in de commissie van goede diensten, die onlangs door ANP-Aneta werd gemeld, is door het departement van buitenlandse zaken te Washing ton bevestigd. In aansluiting op reeds eerder in de pers verschenen berichten over de inrichting van een leergang der politieke en sociale wetenschappen aan de R.K. Universiteit, kan thans worden medegedeeld dat het be- stuur der Sint Radboudstichting be- sloten heeft de opleiding tot de Ne derlandse politiek, de diplomatieke opleiding, alsmede de volledige journalistenopleiding, welke gedeel- telijk reeds in de aanvang van dit studiejaar begonnen1 is, op korte ter- mijn te doen aanvangen. In verband hiermede zijn de vol- gende benoemingen geschied: Prof. dr. R. W. Heere te Rotter dam tot buitengewoon hoogleraar om onderwijs te geven in de poli tieke, economische en sociale aard- rijkskunde; Prof. dr. L. J. Verberne te Breda tot buitengewoon Hoogleraar om onderwijs te geven in de politieke, economische en sociale geschiedenis; Dr. A. Oldendorff te Haarlem tot buitengewoon Hoogleraar en onder wijs te geven in de positieve socio- logie; H. Hermans te Voorburg (Z.H.) tot lector om onderwijs te geven in de dagbladwetenschap en tot tutor van de studenten in de journalistiek Hoewel de verwerping door de Eerste Kamer van de wijziging van de Enquetewet, de Enquete- Commissie, die een onderzoek zal instellen naar het regeringsbeleid 19401945, in een moeilijke positie is gebracht, is zij na rijp beraad tot de conclusie gekomen, dat het onderzoek, althans voorlopig, be- hoort te worden voortgezet. PEN langgekoesterde wens zal binnenkort in vervulling gaan. Na vele besprekingen en moeizaam overleg met verschil- lende instanties, komt het Katho liek Lyceum ook voor West-Fries land tot stand. Het zal met Sep tember a.s. kunnen beginnen en te Hoom gqevestigd worden. Lei- ding en beheer berusten by een daartoe gevormde Stichting. Een en ander geschiedt in volledige overeenstemming met het bestuur van het Katholieke Lyceum te Alkmaar. Sinds geruime tijd was een co mite van actie voor de stichting van deze nieuwe katholieke middelbare school in ons gewest werkzaam en men zal zich herinneren, dat de Ka tholieke Westfriese Landdag van deze zomer, te Bovenkarspel gehou den, de noodzaak van de oprichting dezer onderwijs-instelling krachtig gepropageerd heeft, waarbij na een algemene inleiding van prof. An ton van Duinkerken, vooral de practische redevoering van prof. Cleophas tot verheldering van in- zichten bijdroeg. Met grote vreugde en voldoening zal Katholiek Westfriesland van dit bericht kennis nemen; nadere bij- zonderheden hopen wij spoedig te kunnen bekend maken. Hedenmorgen vroeg is de voor- malige generaal van de Duitse luchtmacht en tydens de Duitse bezetting militair gouvemeur van Parijs, Otto von Stuelpnagel, in zijn eel van de militaire gevange- nis te Cherche-Midi, levenloos aangetroffen. Het bleek, dat hy zich had opgehangen. Von Stuelp nagel werd op 16 Juni 1878 te Ber- lyn geboren. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. 1ETS KOUDER Wisselend bewolkt met enkele buien en aanvankelijk nog een krachtige Westelijke wind. lets kouder. Mochten - echter daarbij de moei- lijkheden zo emstig blijken, dat een voortzetting niet verantwoord is, dan zal zij niet nalaten een voorstel tot stopzetting te doen. Het risico, dat het thans aangevangen werk zal blijken tevergeefs te zijn gedaan, zal naar haar oordeel moeten wor den aanvaard. Men verwacht te Stockholm, aldus meldt Reuter, dat de vor- ming door de Scandinavische lan den van een neutraal „bloc" tus sen de Westelijke mogendheden en de Sovjet-Unie het voornaam- ste onderwerp zal zijn van de be sprekingen, die de minister-pre- sidenten van Zweden, Denemar- ken en Noorwegen over nauwere samenwerking zullen voeren. Volgens het Gothenburgse liberale blad ..Handels Ochsjofartstidingen" zijn de ministers van buitenlandse zaken der drie landen reeds over- eengekombn zich te distancieren van het plan voor een verbond van West-Europa en nauwer samen te werken, voordat de Zweedse minis ter van buitenlandse zaken in het parlement had meegedeeld, dat zijn land niet deel zou nemen aan het plan-Bevin. Waarnemers te Stockholm ver- wachten, dat het ,.bloc" het karak- ter zal dragen van een „geestelijk verbond" in losse samenhang, geen officieel verdrag, opdat men zich niet het misnoegen van He S. U. op de hals haalt. PAUSELIJKE VOLMACHTEN VOOR DE BISSCHOPPEN Z.H. de Paus heeft, volgens het Italiaanse persbureau „Informazio- ne" ter beveiliging van de belangen der kerk in de Oost- en Zuid-Oost- Europese landen, Zijn vertegen- woordigers aldaar gerechtigd alle maatregelen te nemen, die nodig zijn zonder voorafgaande rugge- spraak met de H. Stoel. Tijdens de oorlog reeds mochten de bisschoppen, wanneer zij slechts moeilijk in contact konden komen met het Vaticaan, maatregelen ne men en besluiten uitvaardigen, die in normale omstandigheden aan de goedkeuring van de H. Stoel moes ten worden voorgelegd. De gedeel- telijke delegatie van Zijn macht, die de Paus thans heeft overge- dragen aan de bisschoppen ..achter het ijzeren gordijn", is tekenend voor de toestand, waarin de met Rome verbonden kerken daar ver- keren! Oude tradities herleven weer. De eerste automarkt in Amers- foort is voor het eerst na de bevrijding weer gehouden. Voor de oorlog was dit de grootste markt in tweede hands auto's, misschien wordt het weer als voorheen. Hoe nodig redevoeringen als die van de Koningin van jX Dinsdag zijn, om het buitenland in te lich- ten, blijkt wel uit enige commentaar van de „New York Times". Dit invloedrijke Amerikaanse blad gaat nog steeds van de veron- derstelling uit, dat Nederland de souvereiniteit van de republiek heeft erkend, en daar bouwt het enige conclusies op, die natuurlijk averechts uitkomen. De souvereini teit van de republiek erkend, dat heeft Nederland nou net niet. Noch in Linggadjati, noch ergens anders, nooit, nergens. Wat Nederland wel heeft gedaan, dat is erkend, dat de republiek in f e i t e oftewel de facto, het gezag uitoefent over Java, Sumatra en Madoera. Het is dus onjuist, zoals de „New "¥ork Times" stelt, dat Nederland in de interim-regering geen lieden zou mogen erkennen „die voorgeven vertegenwoordigers te zijn van ge- bieden, waarvan „de republiek de souvereiniteit opeist". Want die souvereiniteit bestaat niet en de betrokkenen „geven niet iets voor", maar bezitten ook d e facto i6ts. Dat de feitelijke gezagsuitoefe- ning van de republiek over Java enz. danig ingeperkt is, mag voor haar vreselijk naar zijn, het is een gevolg van de ontwikkeling der feiten, gebaseerd op het program van Linggadjati. Zelfs de New York Times zal het moeten geloven, omdat het de waarheid is en niets dan de waar- heid!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1