Nieuuj «Het lijden en sterven des Heren bron yon alle goed Ook in katholieke kringen moet de liefde worden teruggevonden Italiaanse vloot verdeeld De Regering eert een groot Nederlonder Voor Alkmaar en omgeving Graf ontdekt MA AND AG 9 FEBRUARI 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11450 De lijdensmeditatie in de kerk Nieuwe bonnen Consumentencrediet IN GROTE KERK TE SCHIEDAM Niet van de H. Liduina Japanse kabinet wil aftreden Bonnen voor zachte zeep en soda Dr. Koets gematigd optimistisch Benoemingen in het Bisdom Haarlem GOODWILL-MISS IE NAAR ETHIOPIe Autoriteiten voor de Enquete-commissie Verhoor begint 17 Febr. K.L.M. krijgt miskoffer Engeland en Amerika bedanken voor hun deel Mgr. Dr. Poels Zaterdag 80 jaar Gij hebt ons vertrouv/d gemaakt met de mogelijkheden van de sociale vrede" Uit Duitsland zijn vijftien wagons in ons land teruggekeerd, die de Duitsers tijdens de bezetting hebben geroofd. De toestand waarin deze wagens zich bevinden is zo erg, dat het elke be- schrijving tart. De foto toont het interieur waar alleen nog de kale latten van de zitbanken zijn te zien. Zij werden terugge- bracht met het Duitse praedicaat „licht beschadigd" Prins Bernhard verwelkomt repatrierende militairen Schaatsen INTERN. WEDSTRIJDEN TE OSLO Z. H. de Paus tegen atoomenergie als wapen MOEILIJKHEDEN IN OOST-JAVA bij uitvoering van Bestand De Valera ontevreden Dochter van de Gaulle overleden TOCH BENZINE Voor naar Frankrijk reizende automobilisten TWAALF DODEN bij verkeersongeval in Belgie Vrouw door gas bedwelmd en overleden Stichting v. d. Landbouw bij Dr. Beel Hoog water bij Nijmegen Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank i. JOANNES PETRUS HUIBERS door de genade Gods en de gunst van de Apostolische Stoel Bisschop van Haarlem Aan de Hem toevertrouwde geestelijkheid en gelovigen, Zaligheid in de Heer. In het Evangelic van deze Zon- dag, die onmiddellyk aan de grote Vasten voorafgaat, horen wij onze Goddelijke Zaligmaker spreken: „Ziet, Wij gaan op naar Jerusa lem en alies zal ycrvuld worden, wat door de Profeten over de Zoon des Mensen geschreven staat". En dan voorspelt Hij in bijzonderheden: „Want Hij zal worden overgeleverd aan de hei- denen en Hij zal worden bespot, mishandeid en bespuwd enzij zullen Hem geselen en doden en de derde dag zal Hij verrijzen". Onze Moeder de H. Kerk roept haar kinderen op om in de geest met Hem mee te gaan en gedu- rende de heilige Vastentyd ons bezig te houden met de overwe- ging van het lijden en sterven van onze Goddelijke Verlosser. Dit is van heel de wereldgeschie- denis de allergrootste gebeurtenis, waarvan het heil der ganse we- reld en van ieder van ons afhan- kelyk is. Het lijden en sterven van Jesus, dat is de bron waaruit alle goed ons toevloeit. Alle heldhaftige deug- den en de allerhoogste glorie van alle heiligen in de hemel zijn de vruchten van Jesus' heilig - lijden. Maar ook iedere genade, die wij zelf ontvangen en al het werkelijk goede, dat wij verwerven, verkrij- gen wij alleen door de verdiensten van Zijn Goddelijk bloed. Wij zijn dus, ieder van ons, aan onze Goddelijke Verlosser allereerst eindeloze dank en liefde schuldig voor dat lijden en sterven, dat Hij uit liefde voor ieder van ons vrij- willig heeft gedragen. Maar het lijden en sterven des Heren is niet alleen de Bron van alle goed, het is ook de hoogste leerschool der ondoorgrondelijke Wijsheid en der Goddelijke Liefde van de Zoon van God. Alles wat onze Goddelijke Zaligmaker tijdens Zijn aardse leven ons door woord en voorbeeld heeft geleerd, zien wij pas in voile duidelijkheid op het ogenblik van Zijn allersmartelijkst lijden en allersmadelijkst sterven, dat Hij in alle bijzonderheden kende en toch geheel vrijwillig op Zich neemt. Daar zien wij eerst goed, wat liefde is en wat Hij bedoelde toen Hy sprak van liefde tot God, Zijn Vader, en wat Hij bedoelde met naastenliefde, toen Hij zeide: „Dit is Mijn gebod, dat gij elkander lief hebt, z6, als Ik U heb liefgehad". Daar leren wij de afschuwelijk- heid van de zonde, de enige bron van alle ellenden, en de oneindige rechtvaardigheid van God, die iedere zonde, welke niet is uitgeboet, on- verbiddelijk straffen moet. Daar leren wij ook de kracht, welke het lijden ons biedt en de troost, welke wij daarin vinden, wanneer voj het aannemen uit de hand van God. D6ar kunnen wij met Gods heiligen zelfs leren, hoe wij in moeilijkheden de goede God kunnen loven en danken. In e£n woord: het lijden des He ren is de leerschool van alle deugd en de bron van alle kracht. Niets is in staat onze harten z6 te ont- steken in liefde tot Jesus, ons te vervullen met walging voor de zonde, ons bereid te maken tot edel- moedige offers als het aandachtig overdenken van het lijden van Je sus. Dat ondervond St. Paulus, die uitriep: „Hij heeft mij liefgehad en heeft Zich voor mij overgeleverd" en die niet anders meer wilde ken- nen en niet anders prediken „dan Jesus en Die gekruist". Hoe treft ons dan in onze dagen die oproep om op te gaan naar Jerusalem en getuigen te zijn van het lijden en sterven van Onze Heer. Er is misschien geen tijdvak aan te wijzen, waarin „de liefde Gods in zoveel harten zo sterk is verkild en de ongerechtigheid zo hoogtij viert". Lichtzinniger dan ooit wordt de zonde openlijk bedreven en niet ge- teld en worden afgrijselijke misda- den goed gepraat en er is geen schim te bekennen van berouw of boete of inkeer. Ja zelfs Wij moeten het met droefheid zeggen het schijnt soms of ook in vroeger zo brave katho- lilke gezinnen de liefde Gods aan het kwijnen is, de godsdienstigheid afneemt, het kerkbezoek vermin- dert, de drang naar de H.H. Sacra- menten minder groot is dan de zucht naar vermaak en dat zij niet meer zeggen met de Psalmist: ..Heer. hoe lief heb ik Uw wet en Uw geboden", maar ieder gebod aanvoelen als een drukkende last. Hoe nodig is het dan, hoe h6og nodig, dat wij met Jesus opgaan naar Jerusalem en aan de voeten van het kruis de liefde weer terug- vinden. Hoe zullen wij dit nu in deze Vasten doen? Zien wij naar het voorbeeld van onze ouders en voorouders. Vooreerst zullen wij trouw de lijdensmeditaties bijwonen, die in onze kerken gehouden worden. Dat is altijd een vrome gewoonte geweest van onze vaders en moe- ders. Dat moet ook 6nze vaste regel zijn. Daarbij mag niemand ontbre- ken, als hij niet volstrekt verhin- derd is. En zeg nu niet: „Ik luister naar de radio, ik behoef dus niet meer naar de kerk te gaan". B.G., Wij weten zeer wel en Wij verheugen Ons er over, dat door bekende sprekers, dikwerf op zeer treffende wijze, de meditatie over het lijden des Heren door middel van de Katholieke Radio Omroep wordt uitgezonden. Dat is een grote zegen voor alien, die werkelijk ver- hinderd zijn om naar de kerk te gaan, en ook voor alle anderen die er naar luisteren en hun gedachten van het aardse weten af te trekken en liefdevol te vestigen op onze Heer. Maar het moet niet een reden worden om de meditatie in onze pa- rochiekerken te verzuimen. Ook met, al zou zij daar wat minder welsprekend worden voorgedragen. In onze parochiekerken, daar ho ren wij thuis. Dat is de meest ge- schikte plaats. Daar zijn wij bij Jesus zelf, Die in zijn H. Sacrament de gedachte- nis van zijn lijden heeft ingesteld. Daar bidden en zingen wij teza- men, als leden van een grote fami- liekring. Daar zijn wij een met onze priesters, aan wie God de zorg voor 6nze zielen heeft opgelegd en die Hij verlicht en helpt om 6ns te lei- den. Daar komen wij samen om op onze feesten onze dank uit te zin gen in een jubelend Te Deum, maar ook om in tijden van rouw en boete en vooral in de voorbereiding van het heilige Paasfeest, dat parochie- feest bij uitstek, in ons „Miserere" en „Parce Domine" gemeenschap- pelijk onze schuld te belijden en vergiffenis en barmhartigheid voor elkander af te smeken. Daar luiste ren wij naar het woord, dat speci- aal voor ons gesproken wordt. Daar geven wij elkander een goed en stichtend voorbeeld en leren onze kinderen de godsvrucht hunner ouders navolgen. En al wie met een eenvoudig ge- loof en met een gewillig gemoed luistert naar het woord van de een- voudigste priester, die over Jesus' lijden spreekt en welke priester zou dat niet gaarne en met liefde doen? hij zal in het diepste van zyn hart de stem van God mogen vernemen en het zal hem zijn tot grote zegen. Laat dus niemand de meditaties in de kerk verzuimen zonder wet- tige reden. (Slot volgt) Twee Sovjet-correspondenten, resp. van het Sovjet-informatie- bureau en van Radio Moskou interviewden een groot aantal door de Amerikanen gevangen genomen Russen, in verband met het feit, dat de Russische maarschalk Sokolovsky beweerd zou hebben dat een groot aantal Russen zonder enige reden in de Amerikaanse zone van Duitsland werd vastgehouden ten einde hun repatriering te verhinderen. Door de twee correspon- denten Werd echter vastgesteld, dat onder de gevangenen zich minstens 61 zware misdadigers bevonden. De twee Sovjet-verte- genwoordigers in gesprek door de tralies van de Beierse Staats- gevangenis. Het ministerie van financien deelt mede dat met ingang van 9 Februari a.s. de waardebonnen nos. 11, 14 en 15 worden geldig verklaard. Tijdens de restauratiewerken in de Grote of St. Janskerk te Schie dam is onlangs op de plaats, waar zich eertijds de kapel van de H. Liduina bevond, een graf ontdekt, dat door zijn bijzontlere verzor- ging de aandacht heeft getrokken. Het graf, dat gebouwd was van baksteen, was van binnen gepleis- terd en versierd met beschilderde, in een cirkel gevatte, kruizen. Men dacht aanvankelijk met het graf van de H. Liduina, die in 1433 stierf, te doen te hebben, doch de Deken van Schiedam, de Hoogeerw. Heer R. Reijnen, deelde mede, dat hier zyns inziens abso- luut geen sprake kan zijn van overblijfselen van de Schiedamse heilige. Het graf kan de eerste rustplaats van de H. Liduina zijn geweest. Haar stoffelijke resten zijn, volgens de Deken, later naar Belgie over- gebracht. Een gedeelte daarvan werd ongeveer 60 jaar geleden afgestaan aan de Frankelandse kerk te Schie dam, die genoemd is naar de Heilige. De in het graf gevonden skelet- resten zijn door bemiddeling van de Rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek in veiligheid ge- bracht en zullen op een anatomisch laboratorium wetenschappelijk wor den onderzocht. Vermoedelijk be- treft het hier fragmenten van een skelet van een vrouw. Het socialistische kabinet van Japan onder leiding van Tetsoe ivatayama, heeft aan het geai- lieerd opperbevei om toestemming gevraagd te mogen aftreden. Waarnemers te Tokio verwachten dat het kabinet. waarvan de ineen- storting verwacht werd na de jong- ste onenigheden tussen de rechter- en bnkervleugel van de Japanse sociaal-democratische partij. moge- li'k vrrvangen ?al worden door oen coalitierqgering met een door de landdag gekozen minister-president van de liberale of van de democra- tische partij. C. T). K. deelt mede, dat van Maandag 9 Febr. af de rantsoen- bonnen G 40 voor 250 gram zachte zeep recht geven op het kopen van zoo gr. zachte zeep, benevens 125 gr soda. 6 ,.De overeenkomst op de „Ren- ville" is in Batavia met niet meer optimisme ontvangen dan dit by vorige gelegenheden het geval is geweest", aldus verkiaarde dr. P. J. Koets, directeur van het kabi net van dr. van Mook, die, na een 11-jarig verblijf in de tropen, Zondagmiddag op Schiphol arri- veerde. „Men is nu eenmaal door de opgedane ervaringen enigs- zins sceptisch geworden" zo ging dr. Koets verder. Hy zelf beziet de situatie met een gematigd op timisme. Het aftreden van Sjarifoeddin is naar de mening van dr. Koets, ge- schied op overwegingen van bin- nenlandse partypolitiek. Ten aan- zien van het nieuwe Republikeinse kabinet, zei dr. Koets. zich nog geen oordeel te hebben kunnen vormen. De publicaties in een der dagbla- den, volgens welke de Nederlandse regering in het bezit zou zyn van voor Lord Killearn bezwarende do cumented verwees dr. Koets naar het rijk der fabelen. Dl> Koets zal twee maanden va- cantie in Nederland doorbrengen. Zijn dokter had hem bevolen naar een plaats te gaan, waar men niet beter weet dan dat Indonesie de naam is van een scheermiddel. Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot Kapelaan te Duivendrecht de Weleerw. Heer Th. J. M. H. Wanna; te 's-Gravenhage (H. Agnes) de Weleerw. Heer J. Breed veld; te Rotterdam (H. Bar bara) de Weleerw. Heer G. A. J.~ van der Meer, die Kapelaan was te Duivendrecht. Vervolgens tot Kapelaan te Rot terdam (H. Willibrordus) de Wel eerw. Heer N. J. Donkers; te Lange- dijk de Weleerw. Heer S. Schut, die Kapelaan was te Zwaag. Zondagmorgen vertrok per spe- ciaal gecharterd K.L.M.-toestel een Nederlandse goodwill-missie naar Ethiopie. Zij gaat naar Addis Abeba voor het voeren van besprekingen en komt over een maand eveneens met een gecharterd vliegtuig terug. Met dit toestel vertrok ook een aantal missionarissen van de H. Geest en zusters van het H. Bloed naar Tanganyih, om de aldaar ge- stationneerde missionarissen en zusters af te lossen. He enquetecommissie regerings- beleid 1940—1945 zal op 17 Febru ari een aanvang maken met de verhoren. Zy heeft tegen die da tum opgeroepen om voor een der subcommissies te verschijnen de gep. generaal I. H. Reijnders, oud- opperbevehebber van land- en zee- macht en mr. dr. A. A. van Rhyn, die te Londen voorzitter was van de algemene rekenkamer. De eerste zal verhoord worden over het militaire bele:id gedurende de Meidagen van 1940 en voor zover in onmiddellijk verband staande, voordien. Laatstgenoemde is opge roepen voor het geven van nadere inlichtingen omtrent het financiele beleid, daaronder begrepen het aan- koopbeleid. Op 18 Februari zullen voor de enquete-commissie verschijnen de oud luit.-generaal A. Q. H. Dijx- hoorn ,oud-minister van oorlog en oud-minister-president jhr. mr. D. J de Geer, die resp. zullen worden verhoord over het militaire- en het financiele- en aankoopbeleid. 19 Februari zal worden verhoord prof. mr. A. M. de Jong, directeur- secretaris van de Nederlandse Bank wien inlichtingen over het finan ciele- en aankoopbeleid zullen wor den gevraagd. Medio Maart a.s. zal de K. L. M. voor priesters op haar interconti- nentale lijnen miskoffers ter be- schikking hebben om hen de ge- legenheid te geven gedurende reis- onderbrekingen op de tussenhavens de H. Mij te lezen. Deze koffers, welke opengeklapt een klein altaar vormen, bevatten alle benodigdheden, die voor het lezen van een H. Mis zijn vereist, zoals een altaarsteen, kruisbeeld, kelk, ampullen. misboek tot altaar- dwalen en kazuifels toe. De Italiaanse regering heeft be- kend gemaakt, hoe, ingevolge de beslissing van de vloot-commissie aer urote Vier, de oorlogsbo- dems der Italiaanse vloot onder de geallieerden verdeeld zullen wor den. De schepen zijn toegewezen aan Albanie, Frankrijk, Griekenland, Uroot-Britttannie, Joego-Slavie, de Sowjet-Unie en de Ver. Staten. Groot-Brittannie en de Ver. Sta ten hebben doen weten, dat zij de schepen niet in ontvangst zul len nemen, maar dat deze bij italiaansche werven zullen wor den opgelegd. Het grootste aantal schepen ont- vangt de Sowjet-Unie, hieronder het lagschip Julio Cesare (bijna 24.000 ton). Ook Engeland en de V. S. zou- den elk 'n slagschip hebben gekre- gen, resp. de Vittorio Veneto en de Italia, beide 35000 ton metend. Frankrijk krijgt kruisers en tor- nedobootjagers. Griekenland een kruiser, Joego-Slavie torpedoboot- iiGR. DR. POELS, de ver over de grenzen bekende Limburgse priester en sociale baanbreker, wordt Zaterdag 14 Februari a.s. 80 jaar. Bij gelegenheid hiervan was minister-president dr. Beel Zaterdag naar Venray, de woonplaats van de Doctor geko- men, om hem, mede namens zijn ambtgenoten van Sociale en Economische Zaken, mede te delen, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd. Mgr. Dr. Poels te bevorderen tot groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau. Zoals bekend was Mgr. Poels tot was ,Mgr-Foels tot - laten voorbij gaan alles wat gij in kort zeer ernstig ziek, zodat I deze bijna voltooide 80 jaren tot stand hebt gebracht. Bij uw ere- hy voorzien werd van de H.H. Sa cramenten der Stervenden. Zijn toe- stand is echter in zoverre verbeterd dat de behandelende geneesheren er in hebben toegestemd. dat hij 1 a 2 uur per dag zijn bed mag ver- laten. Nadat Z. Em. Kardinaal de Jong een dezer dagen een bezoek had ge bracht aan de bijna 80-jarige sociale pionier, die enkele maanden geleden nog het eredoctoraat ontving van de Tilburgse Hogeschool, was het Za terdag de beurt aan de regering om dr. Poels te huldigen. De versierse- len van de koninklijke onderschei- ding werden dr. Poels overhandigd door minister-president dr. Beel in tegenwoordigheid van mr. dr. F. J. Houben, commissaris der Koningin in Limburg, Jos. Maenen, lid der Tweede Kamer, de hoofdaalmoeze- nier van de arbeid in de Mijnstreek, dr. K. Roncken, alsmede van de Deken en burgemeester van Venray. Dr. Beel hield een hartelijke toe- spraak, waarin hij allereerst zeide, te zijn gekomen om, zij het ook enkele dagen voor de eigenlijke datum, de hartelijke gelukwensen van hem en de, ministers Drees en van den Brink aan te bieden „met het voltooien van uw 80ste levens- jaar". Ik zal geen poging doen. aldus dr. Beel, om nog eens aan de geest te promotie enige maanden geleden is dit zo uitvoerig en zo voortreffelijk geschied, dat ik slechts in herhaling zou vervallen, wilde ik een poging in die geest ondernemen. Een ding echter meen ik u nog te moeten zeggen: de Nederlandse regering beschouwt uw werk niet slechts als dat van een groot priester, niet slechts als dat van een groot baanbreker op de weg naar de sociale VTede, maar ook als dat van een groot Nederlander. Men heeft u een wereldburger ge noemd, omdat gij u met een repu- tatie van wetenschap hebt bewogen ver buiten de grenzen van ons va- derland. En ongetwijfeld: gij hebt, vorsend in het boek der boeken, dat ons hele Nederlandse volk zo dier- baar is, de naam van Nederland in Rome en in Amerika hoog gehouden en nooit hebt gij geaarzeld om het gemak, waarmee gij u in de wereld bewoogt, te gebruiken voor het heil van de arbeiders, die hun vertrou- wen op u hadden gesteld. Men heeft u een Limburger ge noemd en ongetwijfeld ook dat ge heel terecht. Uw sociale arbeidsveld is de Mijnstreek geweest en gy hebt er u op gericht. oproeiend tegen de stroom, die juist deze industriege- bieden overal ter wereld los sloeg van eigen aard en traditie, er op gericht, in de Limburgse Mijnstreek de beste tradities van Limburg vast te houden en te verankeren zowel in het steen van uw woningen, uw sociale tehuizen en uw kerken als in het vlees en bloed van uw men- sen en uw organisaties. Als goed Limburger zijt gij ook een groot Nederlander geweest. Uw arbeid is niet slechts Limburgs, maar is het hele vaderland ten voor- deel geweest, omdat gij een der grootsten zijt geweest, die ons in Nederland vertrouwd hebben ge maakt met de mogelijkheden van de sociale vrede en omdat gij in het grote werk van de standsorganisa- ties ons volk de weg hebt gewezen om ieder in zijn eigen milieu de grote strijd der geesten aan te bin- den, van de dreiging waarvan ons hele volk zich geleidelijk bewust aan het worden is. Hierna overhandigde dr. Beel de versierselen der onderscheiding. jagers en mynenvegers en Albanie een kanonneerboot. Deze regeling is tot stand geko men na lange beraadslagingen tus sen Frankrijk, Groot-Brittannie, de Sowjet-Unie en de Ver. Staten. De vaartuigen moeten als zeewaardige schepen, die strijd kunnen leveren, worden overgedragen. Daartoe zul len herstellingen aan een reeks sche pen nodig zijn. Engeland en de V. S. hebben als voorwaarde gesteld, dat de hun toegewezen vaartuigen (die zij niet aanvaarden) buiten dienst komen. Italie houdt 'n vloot over, die o.m twee slagschepen en vier kruisers telt, voorts torpedobootjagers. duifc. boten, mijnenvegers, transportsche pen, enz. Op welke wijze de Italiaanse schepen overgedragen zullen worden kon men in Italiaanse vlootkringen nog niet meedelen. Deze kwestie wordt bediscussieerd door de vloot- commissie der grote vier De Sow jet-Unie zal, wanneer zij haar deel van de Italiaanse vloot ontvangt, de oorlogsbodems moeten teruggeven. die zij gedurende de oorlog van Amerika en Engeland heeft geleend Aangaande de Abanie toegekende kanonneerboot was verschil van mening gerezen, daar de Italianen ontkenden ,dat dit schip vroeger deel van de Albaanse vloot heeft uitgemaakt. Drie oorlogsbodems, een tank- schip en twee sloepen, toegewezen aan Frankrijk. hebben Napels ver- laten, met bestemming Marseille. Z.K.H. Prins Bernhard zal namens H.M. de Koningin op Dinsdag 10 Februari a.s. repatrierende militai ren van zee- en landmacht verwel- komen. Z.K.H. zal daartoe te plus minus 12.30 uur aan boord van het motor- schip „Johan van Oldenbarnevelt" embarqueren in de sluizen te IJmui- den en meevaren tot Amsterdam. Zaterdag begonnen te Oslo inter- nationale schaatswedstrijden waar- aan ta van rijders hebben deel- genomen ,die ook te St. Moritz zijn uitgekomen. De uitslagen waren: 500 meter: 1. Farstadt, Noorwegen 44.3. Voorts werden o.m. de vol- gende tijden gemaakt door Broek- man, Nederland 47.1 en Langediik Nederland, 47.2. De uitslag van de 5000 meter luidt: 1. Hedlund, Zweden, 8 min. 31.3; 7. Broekman, Nederland. 8 min. 45.8; 9. Langedijk, Nederland, 8 min. 49.9 Het klassement voor de 3000 me ter luidt: 1. Gothe Hedlund, Zweden 5 min. 03 sec.; 8. Kees Broekman, Nederland, 5 min. 8.1 sec.; 17. Jan Langedijk, Nederland, 5 min 15 4 sec. De uitslag van de 1500 m. luidt: 1. Farstad, Noorwegen, 2 min 21 5- 4. Broekman, Nederland, 2 min. 23.8; 12 Langedijk. Nederland, 2 min. 26,6 Het totaal klassement voor de 4 wedstrijden ziet er aldus uit: I. Hedlund. Zweden, 194.447 pnt.; 2. Seyffarth, Zweden, 194.987; 3. Ivar Martinsen. Noorwegen, 196.837; 4. Henry Wahl. Noorwegen, 197.683; 5. Lundberg. Noorwegen, 197.713; 6. Hjalmar Andersen, Noorw.. 197.0f)3; 7. Kees Broekman. Nederl., 198.903; 13. Jan Langedijk, Nederl, 201.624. Z.H. de Paus heeft tegenover le den van de Pauselijke wetenschap- pelijke academie verklaard, dat Hij met vast vertrouwen hoopt, dat men de atoomenergie uitsluitend voor vredesdoeleinden zal gaan gebrui ken. De Paus noemde de atoombom het vreselijkste wapen ooit door het menselijk vernuft uitgevonden en hij zeide, dat de wetenschappelijke ontdekkingen opnieuw bewyzen, dat de natuurwetten deel uitmaken van Gods eeuwige wetten. De correspondent van Aneta meldt, dat het bevel aan de T.N.I, tot melding in Loemadjang, Pro- bolinggo en Besoeki tot dusver practisch niet is opgevolgd. Daar- om heeft de divisiecommandant der T.N.I.kolonel It am bang, door middel van de radio een oproep gericht tot de betreffende com- mandanten der T.N.I., bestemd voor de vier T.N.I.-officieren, die de evacuatie moeten leiden, om naar Soerabaja te komen. Deze officieren zyn inmiddels te Soera baja aangekomen en weer naar Loemadjang en Djember vertrok- ken, om te trachten, de evacuatie volgens dit deel der bestandsover- eenkomst te doen uitvoeren. Aneta verneemt uit Soerabaja, dat Zaterdag: de Nederlandse veilig- heidspolitie in de gedemilitariseerde zones tussen Grissee en Goenoeng Smeroe in Oost Java, haar posten aan de Nederlandse zijde van de status quolijn heeft betrokken, ter handhaving van orde en rust, zulks in overeenstemming met de bepa- lmgen der wapenstilstandsovereen- komst. Vrydag zijn 640 militairen van de T.N.I, uit Djember via Ban- gil naar Malang vervoerd, terwyi er heden nog 150 zullen volgen. Eamon de Valera heeft in een rede te Carlow-Kilkenney, waar de verkiezingen tot Dinsdag uitgesteld zijn, verklaard, dat het resultaat der verkiezingen uit een oogpunt van stabiliteit onbevredigend was. Hij zeide dat zijn partij, de Fianna Fail, bereid was een regering te vormen, indien andere partijen haar steun- den. Anne de Gaulle, de jongste doch ter van Generaal Charles de Gaulle, is Zaterdagmorgen vroeg te Colom- bey les deux Eglises overleden. Zij was 22 jaar oud en sinds haar jeugd invalide. Generaal de Gaulle heeft, in ver band met het overlijden van zyn jengste dochter, de I'ede, die hy Zondag zou uitspreken, afgelast. Naar aanleiding van het bericht, volgens hetwelk in Frankrijk geen benzine is te krygen, deelt de A.N. ,f- m.ed«> dat zich alleen in Parijs enige moeilijkheden schijnen te hebben Voorgedaan. Buiten Parijs is de toestand nagenoeg normaal. Om moeilijkheden voor Nederlandse automobilisten te voorkomen, heeft het ministerie van financien, op verzoek van de A.N.W.B., tijdelijk teogestaan, dat men extra jerrycans met benzine uit Nederland mag meenemen. Deze faciliteit geldt vanzelfsprekend alleen voor hen die naar Frankrijk reizen en Franse benzinebons hebben gekregen. LUIK, 9 Febr. (A.N.P.) Zondag- avond is in Belgie de autobus, die de verbmding onderhoudt tussen y en Weerst, geslipt en tegen een boom gereden. De autobus, die een 50-tal reizigers vervoerde, geraakte onmiddellijk in brand en ondanks ed onmiddellyk geboden hulp kwa- men 12 personen in de vlammen om. Dertig andere reizigers moester. in het ziekenhuis te Luik worden on- genomen. Zaterdagmorgen is de 21-iariee Amsterdamse vrouw E. G. in hair wonmg aan de Raadhuisstraat dood m bed aangetroffen. Buren hadden s morgens gaslucht waargenomen en waarschuwden de G. G D By on" derzoek bleek, dat de vrouw Vrii- dagavond een emmer water on het gascomfoor had gezet. Toen de gas- druk s nachts minder werd gine de vlam uit. In de vroege morgen- uren is zij door het uitstromende gas bedwelmd. Naar wy vernemen is de Stich- ting voor de Landbouw door de minister-president uitgenodigd Dins dag a.s. besprekingen te voeren over de verschillende landbouw- vraagstukken, welke indertijd in de Tweede Kamer behandeld zijn bij de interpellatie-Vondeling en waar. by ook de motie-Groen ter sprake kwam. Bij Nijmegen is de laatste dagen de Waal nog voortdurend gestegen Zaterdag was de stand 11.95 met 13 cm was. Zondag was de was heel wat minder, nl. 2 cm, zodat de stand van de rivier voor Nijmegen 11.97 was. Zondagmiddag was de hoge Made weer overstroomd en de uiter- waarden staan geheel blank. Geluk- kig wordt de val van het water op de Boven-Rijn steeds gunstiger. Keulen seinde Zondag nog 16 cm val.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1