Tussen de stamgasten van ons Tehuis „DRIE WIJZE GEKKEN" Cantecleer in Vastenavondsfeer ALKMAAR EN OMSTREKEN N.H.D.-Journoal Vasten-avpnd Algemene toestand bevredigend DAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 10 Februari 1948 r a: w v« vr [>ij „vader en moeder" Winder Peddel je kano zelf ""A Onze agenda Koninklijke onderscheiding Controverse tussen spel en gegeven 20 DRAKA-ARBEIDERS staan, wegens diefstal terecht Wij in het Noorden kennen niet de uitbundigheid waarmee men in het Zuiden Car naval viert. Toch is het ook voor ons vandaag dikke Dinsdag, zoals wij met de Fransen zeggen, want morgen begint de Vasten. Er is een onderscheid, een ver- schil tussen deze twee dagen. Vandaag is er iets extra's, iets feestelijks aan tafel; morgen ts het een vasten- en onthoudings- dag. Vanavond wordt er getrac- teerd in onze gezinnen. Mis schien is er onder ons wel een of andere kok of kookster met er- kende bekwaamheden op dit gebied. Laat hij of zij dan eens zien, welke heerlijkheden er met weinig ingredienten moge lijk zijn. Dan kan het vanavond een gezellige avond worden. Ge zelligheid moeten wij plegen in onze gezinnen. Dat houdt de band bijeen. Juist gelegenheden als deze moeten wij aangrijpen en uitbuiten om de onderlinge eenheid te bevorderen. MARCUS Stoutjesdijk krijgt negen jaar AUTO TE WATER CEREDEN De drie inzittenden verdronken GENERAAL SPOOR OVER DE UITVOERING VAN HET BESTAND FRANCIS DURBRIDGE IN ONS LAND De schrijver van „Paul Vlaanderen" Wereldconferentie van advocaten te Den Haag i F F I E N E ft IV V E B A L H H L V B V V SI El Z1 Di H Er /I 3t 1 5\ rt Jr J Irit V }e 1 IF til C IK )C Huiseljjkhcid en gezelligheid, het is een belangrijk element in ons leven. Degene, die er niet van lioudt. van tijd tot tijd zich op ongedwongen wijze tussen zijn medemensen te bewegen, wordt, eh niet zonder reden, voor een iturks, voor iets abnormaals ge houden. In andere landen is dat wel even anders, inaar in Holland .s de huiselijke haard toch nog steeds de grootste trekpleister van jong en oud. Geen wonder, dat men Zaterdags, na afloop der weektaak, duizenden en auizenden naar bussen en treinen ziet sneixen, om maar zo snel moge- xijk bij moeder de vrouw, of achter moeders pappot te geraken. De meesten van aeze weekend-trekkers zijn momenteel militairen. Het zijn veeial de jongeren, wie de drang naar gezelligheid veeial nog sterker in het bloed zit, dan bij hen, die er al ettelijke tientaxien jaartjes op hebben zitten. al versmaden ook dezen een pijpje „toeback" en een kopje „troost", in de huiseiijke kring gcnoten, geenszins. Hoe gaat het in de week met hen, die voor kortere of langere tijd s iionings Wapenrok moeten, of willen, dragen? Naar huis kunnen zij veeial niet en het gevaar is niet denk- beelxjig, dat zij, vrij van dienst, des avonds ,.met hun ziel onder de arm lopen", zoals de geijkte term luidt. Met al de gevaren die daaraan, vooral in een grote stad, verbonden zijn. De militaire cantines konden geen uitkomst brengen, ook de na de oorlog overal in den lande ver- rezen Cadiclubs konden het meren- cieel der jongens niet bevredigen. De spullen waren en zijn er goed, de bediening uitstekend, maar de mens leeft niet van brood alleen, ook de soldaat niet. En hij zoekt naar iets, dat meer waarde heeft dan een gevulde reep, een pakje Lucky Strike of een goedkope borrel. Het is de huiselijke sfeer, het contact met gelijkgestemden. gele- genheid om zich te ontwikkelen, dat de meesten zoeken en die de jongens de weg leren vinden naar de militaire tehuizen. Meer belangstelling nodig Het is een mooi werk, dat in onze militaire tehuizen verricht wordt. De militairen waarderen het zeer, maar de belangstelling van de bur- gerij is helaas niet zo groot. Dat was voor de secretaris van het mili taire tehuis een aanleiding om ons tens een avondje uit te nodigen. „Je moet hier eigenlijk Dinsdags- avonds komen, dan hebben we de meeste klanten", zei de „vader", de i.eer Winder, terwijl hij ons de can- tine in loodste. We kwamen terecht midden in een groepje kaarters, allemaal vaste gasten van het R.K. iilitair Tehuis op de Laat. Som- .nigen hadden in hun enthousiasme ergeten hun lederen vest uit te i ekken, hetgeen hun, ook achter net gezellige bakje koffie, nog een .irijgshaftig aanzien gaf. Het is kiaverjassen. Een van de v.einige spelen, 'afgezien van ..zwarte pieten", dat we machtig zijn. We schuiven aan en leggen een kaartje. Inzet: een kop koffie met heerlijke koek. kosten: de somma tan 15 cents. We winnen en genie- ten de koffie. Moeder Winder neemt ons plaatsje in als wij, met onze koffie, naar de ieestafel verhuizen. Is het toeval, dat ons oog het eerst op de Narren- /,ap valt? Maar we vinden er ook De Tijd, De Linie, „onze krant", erder een massa tijdschriften en nioppenblaadjes. En terwijl de radio de ruimte vult met een melodie van Tsjaikowski, vcrnemen wij, achter de berg kran- ten verscholen, wat er zoal omgaat in het militaire tehuis aan de Laat. Het is een geregeld komen en gaan. Groepjes van tien, twintig man, ko men plotseling binnen vallen. om na een uurtje weer te verdwijnen. Anderen installeren zich achter de kachel of tijgen naar boven, naar het schrijfkamertje, om rustig een brief naar huis, naar hun meisje te gaan pennen. Je hebt daar alleen maar een bsetje fantasie nodig, papier en inkt worden gratis ter beschikking ge steld. Jn de achterkamer ketsen de biljartballen met een korte klik tcgen elkaar en klinkt het venijnige geklik-klak van de ping-pongbailen. Het huis aan de Laat is sinds Mei 1947 in gebruik, onder leiding van vader en moeder Winder; die al een hele staat van dienst achter de rug hebben. En voor de oorlog zaten ze aan de Langestraat. Om vljf uur gaan ze na hun eerste dag- taak, thuis en op kantoor, vlug een stukje eten, om spoedig aan de tweede, die op het Militair Tehuis, te kunnen beginnen. Om zes uur gaat de deur open, om niet eerder dan elf uur, half twaalf te worden gesloten. Ze maken het er de jongens zo ALKMAAR. Onder deze naam werd Zondagavond door de Gidsen van de St. Rafaelgroep een ..Elk wat Wils" programma aangeboden, dat gezien de grote belangstelling van de donateurs, voor wie deze avond georganiseerd was, zeer op prijs werd gesteld. De Aalmoezenier, pater Trooster, verwelkomde de aanwezigen, waar- onder verschillende Heren Geeste- iijken en de loco-Burgemeester, de heer v. Slingerland. De ietwat ru- moerige gidsen spoorde hij aan om de genodigden een prettige avond te bezorgen. Het programma was met zorg ge- kozen en er werd getoond dat de Gidsen ook op het toneel hun gid- senwet indachtig, kunnen lachen en zingen bij alle moeilijkheden. Want voor velen was het de eerste keer dat zij op de planken stonden. Er waren heel wat stukjes die bij zonder de aandacht vroegen zoals b.v.: Het kabouterspel, keurig af- gewerkt door de kleine kabouter- tjes. De installatie, die nog net op het nippertje moest geschieden met behulp van een namaak-aalmoeze- nier. De fciscuit-etende dames op 't toneel. Kortom, de gidsen hebben hun best gedaan om deze avond te doen slagen. Jammer was het echter, dat er voor enige "toneelstukjes, waarvan de instudering veel tijd en moeite heeft gevergd. geen tijd meer was. Misschlen is het raadzaam om de volgende keer de programma's zo in te delen. dat alle gidsen de gele- genheid krijgen om hun stukjes voor 't voetlicht te brengen. gezellig mogelijk. En ze waarderen dat ook. Zelden zal een afgezwaaide of een overgeplaatste in Alkmaar komen, zonder even langs te lopen bij vaaer en moeder Winder. De geestelijke verzorging Het behoelt eigenlijK geen betoog, dat ook aan de geestexyke verzor ging veel aandacnt besteed wordt. xJal is eigenlijk nog beiangrijker dan het scnenken van een tas koffie of een pint bier. Daarom moeten de jongens, die geen geld hebben zo xegen het eind van de maand heb ben we er allemaal last van met wegblijven. Dan verteert men maar minder, daar gaat het niet om. Men kan er altijd nog uren door- brengen met een goed boek. Er is een prima bibliotheek met meer dan zeshonuerd werken, ook in andere taxen. ial van tijdschritten e.d. Des avonds wordt er, zoals in elk ehris- teiijk gezm oetaamt, het avondge- bed geoeden. De geestelijke direc- teur, aaimoezenier Buurman, houdt van tijd tot tyd een praatje en steekt zo nodig de mannen een hart onder de riem. Dit werk is eigenlijk een belang voor heel de bevolking. We behoe- ven er niet verder over te praten. Maar waar we wel over moeten pra ten is de belangstulling van de burgerij. Zeker, er is al veel gedaan. Maar er moet meer gedaan worden. Het R.K. Militair Tehuis, waarop we zo trots zijn, moet kunnen blij- ven bestaan. Het zou toch te gek zijn als straks richtingaanwijzers ze zijn al binnen, we hebben ze leeds gezien wijzen naar het Militair Tenuis, dat er al lang niet meer staat, opgeheven wegens ge- brek aan baten! En als over enige tijd eens een beroep op de burgerij gedaan zal worden, laat men dan eens een extra duit in het zakje doen. Want het mag niet zo worden, dat wij 's avonds gezellig thuis zitten en onze militairen, de jongens in het khaki, met hun ziel onder de arm lopen. SPREEKUUR KATHOLIEK THUISFRONT Wij vestigen er nogmaals de aan dacht op, dat elke Zaterdagavond tussen 7 en 8 uur in het R.K. Mili tair Tehuis, Laat 221, gelegenheid bestaat vragen te stellen met be- trekking tot het verblijf van onze jongens in militaire dienst. Heeft u moeilijkheden over demobilisatie, verzenden van post en, of pakketten, richt u dan tot Kath. Thuisfront. JUBILEUM Op 12 Februari a.s. zal de ploeg- baas bij het N.S.-seinwezen, de heer R. Dijkstra, zijn 25-jarig jubileum vieren bij de Spoorwegen. CYCLE CROSS W.V. ALCMARIA VICTRIX De Alkmaarse Wielrenvereniging heeft Zondag het seizoen 1948 ge- opend met het houden van een cycle cross. Voor deze rit was een traject gekozen, waarop de 15 deelnemers veel moeilijkheden hadden te over- winnen; het voerde naast goed-be- rijdbare wegen ook langs mulle bos- paden en steile hellingen. De wed- strijd werd een mooi succes voor K. Eenhoorn, die op dit terrein zijn jongere collega's een lesje gegeven heeft. Reeds direct na de start nam hij de leiding, alleen J. Ottenbros was nog in staat hem te volgen, maar tijdens de. laatste zware kilo meters deed Eenhoorn weer een poging zich los te rukken en Otten bros was niet meer tegen die ver- beten aanval bestand, zodat Een hoorn met 150 m. voorsprong als no. 1 de finish bereikte. Hier volgt de" volledige uitslag: 1. K. Eenhoorn, 2. J. Ottenbros, 3. J. Mol, 4. Jb. Pool, 5. J. de Bruijn, 6. P. de Groot, 7. W. de Zeeuw, 8. K. Middelbeek, 9. W. Wouters, 10. J. Nierop. J. Hennink, onze candidaat voor de Olympische ploeg. heeft te kam- pen met een griepaanval en ontbrak daardoor op het appel. CINEMA: ,,Twee jaar voor de boeg", 18 jaar. VICTORIA: „De klokken van St. Mary", alle leeftijden. HARMONIE: „De Woeste Hoogte", volwassenen. A.B.T.: „South of the Bor der", 14 jaar. GULDEN VLIES: 8 uur, Abonnementsvoorstelling. APOTHEKEN: Apoth. Wan na, Ritsevoort 5. NIEUWE BONNEN: Morgen de letters P en Q. KOLENGELD: Morgen de letters Mi t.m. No LENTESYMPTOMEN Vandaag hadden wij eigenlijk niets voor het N.H.D.-journaal, hele- maal niets! Behalve dan een brief van een van onze lezers, op mooie blauwe damespost geschreven. We hebben er om gevochten om hem open te mogen maken! Maar het was een brief van een lezer, zoals wij zeiden. Toch straalde de ro- mantiek ons tegen vanuit zijn inkt- moppen en doorhalingen. Deze lezer, die onze courant een warm hart toedraagt, dat voelden wij tussen de- regels door, en het deed ons j goed, vertelde aardige dingen over de lente. In een dorp, even buiten Alkmaar blijkt het al veel langer lente te zijn dan wij vermoedden. De lezer zag er een vlucht kieviten van on- geveer tweehonderd vogels. Dat was een week geleden. Ze zijn er dit jaar dus vroeg bij! Maar er is nog iets. Er zijn in die streek ver schillende kieviten, die de hele winter overbleven. Het verschijnen van de kievit op onze landerijen kan dus in de toekomst moeiljjk meer een lente-symptoom genoemd worden, zoals al onze collega's met ons dit jaar, voor de hoeveelste keer, vei-kondigden! De lezer wxl nu al deze verschijnselen als lente- symptomen maar afschrijven en gaf ons de raad ons voorlopig maar te houden aan de sneeuwklokjes. Of hij het bij het rechte eind heeft zullen wij het volgend jaar moeten ervaren. H.M. de Koningin heeft benoemd tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau, ir. P. T.j. Poppens. in- genieur bij het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier te Alkmaar. BILJARTEN ALKMAAR. 3e kl. Libre per- soonjijk kampioenschap Alkmaar en Omstreken. gespeeld in het club- lokaal van de B.V. „De Gekroonde Valk", Peperstraat 1. Alkmaar, op Maandag 9 Febr. 1948: Car. Brt. h.s. morj. C. Beentjes 97 48 15 2.02 D. Weisenborn 100 48 11 2.08 P. Apeldoorn 72 37 9 1.94 N. Koelman 100 37 19 2.70 A. Dekker P. Kamp 38 29 100 29 5 13 1.31 3.44 C. Hoogland 95 39 17 2.43 H. Insing 100 39 12 2.56 A.F.C.-NIEUWS AFC 3Alcm. Victr. 5 3—0. Zeevogels aAFC e 15. Niet veel, maar uit een goed hart zullen wij zeggen. Het derde behaalde een keurige overwinning, houdt vol! De adspiranten betoonden ook hun suprematie. Goed zo. Junioren, vanavond 8.30 uur aan- wezig in de school Koornlaan. Allen present. Denkt u alien om de belangrijke ledenvergadgring van a.s. Maandag 16 Februari! AFC-ers van het eerste, zorgt er voor de nog te spelen wedstrijden met alle energie, die in je zit te spelen. want er is nog een kleine kans. Daarom trainen, trainen. trai- en! De P.P.C.-er. Op een uitstekende wijze heeft „Cantecleer" haar naam als ama- teur-gezeiscnap iviaandagavond bij de opvoering van Austin Strong's toneelstuk ..Drie Wijze Uekken" hoog gehouden. al ver- helcn wij niet dat het probleem, nat overigens niet nieuw meer is, het leven van vrijgezellen, die plotseling geconfronteerd worden met het bruisende leven, in dit geval In de vorm van een jong meisje door schrijver en vertaler wel zo scherp werd gesteld, als men zou mogen verwachten. Dat het, overigens op zeer ver- dienstelijke wijze voor het voet licht gebrachte stuk. innerlijk wei- nig diepgang vertoonde ligt dan ook niet zozeer aan de vertolking. dan aan de tekst zelve, die o.i. op ver- scheidene momenten ernstig in ge- breke bleef. Het moet ons van het hart, dat wij dit stuk niet bijzonder goed gekozen achten. Hier demon- streerde zich weer duidelijk het feit, dat er, vooral voor amateur- toneel een schrikbarend tekort is aan goede stukken. Met dat al heeft Cantecleer er iets van gemaakt, dat hoewel niet steeds overtuigend, toch in alle op. zichten aanvaardbaar was. Zoals altijd, heeft men zorg, veel zorg besteed aan de uitvoering en wat Maandagavond in Het Gulden Vlies geboden werd was amateur-toneel van de bovenste plank. De drie wijze gekken zijn vrij gezellen. een dokter, een bankier en een rechter, die vastgeroest zitten in gepatenteerde gewoonten. In hun huis gaat alles op de klok. hun leven is een sleur. waar zij niet meer uit kunnen. Dat constateert dokter Gaunt, als hij zijn huisge- noten schetst als onbegraven doden. Er moet verandering komen. En die komt in de vorm van een avon- tuur, waarin een jongcdame, de dochter van een oude vlam, de hoofdrol speelt. Deze heeft connec- ties, hoe dat verklaart de schrijver niet, met een valse munter, haar pleegvader zit ook op een of andere manier ,.in de knoei" en daaetus- sen speelt de genegenheid van de neef van Findley ook een rol. De drie oude heren worden natuurlijk verliefd op de jeugdige schone en we krijgen allerlei complicates, die in het derde bedrijf tot een voor alle partijen bevredigende oplossing worden herleid. Zoals gezegd, het stuk kreeg be- koring, door de wijze waarop het opgevoerd werd. De matheid, die ontegenzeggelijk sommige taferelen kenmerkte. wijten wij meer aan de tekst, die niet altijd even vlot te hanteren was, dan aan gebrek aan enthousiasme bij de spelers. Jan Fernee gaf een nukkige, hu- meurige bankier. de man van de klok, die niet gaat slapen zonder zijn appel en zijn glas melk. Een kostelijk oud heertje met zijn eigenaardigheden. die hem in de ogen van het pubiek kenmerkten als een zonderling. Nol Wohrmann als medicus bracht een rustige, bedaarde en begrijpen- de geneesheer voor het voetlicht. De rechter, Jac Beentjes. die zijn rol er goed in had. zou zich meer hebben kunnen geven. Hij kwam niet met beide benen aan de grond. De uiterst moeilijke rol van miss Fairchild werd op onberispelijke wijze. althans wat spel en mimiek betreft. vertolkt door Mea Cop- pens. Gaarne hadden wij haar stem die overigens een goede klank heeft wat duidelijker in de zaal gehoord. Een beetje meer warmte had Mea trouwens ook geen kwaad gedaan. Het geheel zou aan spirit gewon- nen hebben Van de overige spelers noemen wij Buisink. die als Fred, de neef zijn aanvankejijke schroom wel verloor maar toch nog te vast aan zijn teksten zat. De boef, Kees Schroder, gaf goed spel, zijn mimiek in het 3de bedrijf was kostelijk. Ook de huisknecht. Joop Coppens. wist van zijn rol iets goeds te ma ken. Resumerend kunnen wij wel zeg gen, dat ..Cantecleer" goed voor de dag gekomen is. Ook in Leeuwarden zal men met dit stuk wel succes oogsten. Een volgende keer hopen wij echter ook over het stuk zelve enthousiast te kunnen zijn. Decors en grime werden op de bekende zorgvuldige wijze verzorgd door de Gebr. Groothuizen. de fa. Spruyt zorgde voor de meubels en Lienesch voor de japonnetjes. Met bloemen en planten van Kessel een keurig, smakelijk geheel. L. S. K. J. B. HEILOO HEILOO. Met grote belangstel ling zien wij uit naar Woensdag 11 Februari a.s. Wie van ons zal de eer hebben een bestuursfunctie te bekleden? K.J.B.-ers, voor deze gewichtige avond mag niemand ontbreken. Overweegt goed of de candidaten voor een eventuele functie geschikt zijn. Niet alleen krijgen we een herziening van het dagelijks bestuur maar ook worden verschillende commissies gevof nd, o.a. biljart-, tafeltennis-, keuken-, kachel-, etc. Alvorens naar de bijeenkomst te gaan, worden wij eerst in de Con- gregatip verwacht. Denkt aan onze belofte: Minstens 5 banken bezet. Tot Woensdag. CONSULTATIEBUREAU SCHERMER. Woensdag a.s.. kwart over drib, wordt in de St Michaelschool door het Consultatie- bureau voor zuigelingen spreekuur gehouden. OUDORP Zondag 8 Februarx hield de Visvereniging „De Henge- laar" zijn voorlaatste viswedstrijd in dit seizoen. Als viswater was deze keer uitgezocht de Hoornse Vaart. Er werd gevist op baars. Het was praeht visweer, maar daar stoorden de baarsjes zich niet aan. Er wer den 11 baarsjes gevangen met een gezamenlijke lengte van 170.4 cm. De uitslag was: le prijs F. Nieman, 2e prijs "W. Corbie, 3e prijs P. v. d. Heide en 4e prijs G. Staa. W. Corbie was zo gelukkig om de grootste baars te vangen, nl. 20.7 cm'. In het clubgebouw werden de prijzen door de voorzitter aan de prijswinnaars uitgereikt. GOED WONEN KOEDIJK. De vereniging ..Goed Wonen" alhier hield voor de leden van Zuid een vergadering om de gemaakte plannen bekend te maken. In de plaats van de heer C. Middelburg, die van woonplaats is veranderd, werd de heer J. Bruin tot bestuurslid gekozen. Na een grondige bespreking werd door de leden machtiging verleend, om bouwterrein voor 4 tot 6 womn- gen aan te kopen. Deze 4 woningen zijn bijna gereed en zullen onder de vele gegadigden nog wel moeite opleveren om tot een goede verde- ling te komen. Een van de wonin gen moet daarbij nog aan een rijks- ambtenaar worden toegewezen. Na grondige toelichting van voorzitter P. Hart werden de vragen tot aller tevredenheid opgelost. WITLOF OP GASVERWARMINU Grote oogst op een klein oppervlak CASTRICUM. De 75-jarige tuin- der B. Scheerman, Beverwijkse- straatweg alhier, oogstte op zijn ruim 6 M2. gasverwarmingsinstalla- tie 213/4 kist witlof, wegende 310 kg. Volgens deskundigen was het lof van prima kwaliteit. Dit prach- tig resultaat wist de heer Scheer man in de tijd van slechts 25 dagen te bereiken. BRIDGE DE EGMONDEN. Uitslag Bridge-drive van 3 Febr.: A: 1. HopmanKoopman 62'/i m.p. 2. HopmanDe Goede 62'/3. Hui- bertsDe Raadt 61V»; 4. Hopman Ruiter 57'/t; 5. Gebr. v. d. Molen 54"»; 6. Burger—Rozing 53; 7. Apel doornKloes 51; 8. Nieuwenhuys Buis 50; 9. KarelsKlay 45; 10. DekkerBas 42'/i. B: 1. HopmanVerver 71'/« m.p.; 2. PeppingGroot 61'/i; 3. Burger- Dekker 6C"«; mej. HopmanHart- grink 57; 5. ScholtenBurger 54Vt; 6. HopmanModder 54; 7. Smit Dekker 51'/<; 8. Dames DekkerDe Graaff 45; 9. Gebr. Dekker 44'/:; 10. BerkhoutLiefting 40. C: Heddes—v. Pel 35 m.p.; 2. Zwart.Duin 26; 3. AdmiraalDe Raadt 26; 4. GoudaDekker 24; 5. WaltaLeyen 20; 6. De Waard Groot 20; 7. BotmanZwart 17. K.V.P. AFD. HEERHUGOWAARD t KRUIS In de afgelopen week hield de K.V.P. afdeling 't Kruis een druk- bezochte vergadering. Voorzitter A. Strooper opent de vergadering met de christelijke groet. Hij deelt mede dat de wer- vingsactie van nieuwe leden een ongekend succes is geweest. Voor zitter bracht dank aan de leden van de propagandaclub voor hun ijver. Na lezing en goedkeuring der notulen kwam de candidaatstelling ter sprake. Op voorstel van de heer H. Struyk zal aan de lijst nog ebn worden toegevoegd n.l. burgemees- ter Elders van Bovenkarspel. Zon der verdere discussies werd de lijst door het bestuxxr samengesteld door de vergadering aanvaard. Hierna was het woord aan dhr. A. van der Ende uit Alkmaar, voor het houden van zijn lezing over Indonesie. De heer van der Ende. die een 20-tal jaren in Indie heeft doorgebracht, hield de vergadering enige uren aangenaam bezig met het vertellen van zijn ondervindin- gen. Aan de hand van kaarten reisden de toehoorders met de heer van der Ende naar Indie. Bijzonder- heden over het Suez-kanaal en er- varingen opgedaan in de Rode Zee hadden de bijzondere aandacht van het publiek. De geachte inleider behandelde nog velerlei interessante bij^onder- heden over de Indo-Europeaan, be volking, godsdiensten en in ver- band hiermede de strenge 30-daag- se vasten. Pandjeshuizen, wegen. spoorwegen, Slametan, Arabieren en Mekkagangers, dit alles boeide de vergadering. Na de pauze vertelde de heer v. d. Ende over z'n ervaringen in de strijd tegen Japan, z'n krijgsgevan- genschap en verblijf in de Japanse concentratiekampen, het werk aan de Birmaspoorweg en zijn werk- zaamheden als ziekenverpleger, waardoor de inleider in staat was, vele krijgsgevangenen in hun laat ste levensuur geestelijke bijstand te verrichten. Het aandachtige gehoor betoonde de spreker met een hartelijk op- plaus en in zijn slotwoord deelde de voorzitter mede, dat hef bestuur de heer van der Ende graag nog eens terugzag. ..HEDENAVOND OM 11 UUR" HEERHUGOWAARD-NOORD. Dit excentrieke stuk in 3 bedrijven werd Zondag en Maandag j.l. opge voerd door de Gem. Toneelvereni- ging „Pius XI" in de zaal van de heer Jac. Groenland. De Weleerw. Heer Kapelaan sprak een openingswoordje, daarna begon het spel, dat tot in de puntjes ver zorgd was. Tijdens de pauze werd de tradi- tionele verloting gehouden, waarbij ook de sterke arm vertegenwoor- digd was. De taarten, taartjes en worsten smaakten de winnaars. De decors waren uitstekend ver zorgd en wel door een lid van de vereniging zelve. de heer P. van Egmond. En de opheldering in 't stuk kwam zo heel anders dan ve len van het publiek verwacht had den, want de grootste gentleman was de schurk van het complot.„ Aan het einde van het stuk nam de heer Molenaar nog even het woord en zei daarin o.a. dat twee van de tonelisten pas in gesloten kring hun 25-jarig jubileum als lid van „Pius XI" gevierd hadden. Hij verwachtte dan voor de twee jubi- larissen, de heer A. Jongkind en de heer J. Botman, een hartelijk ap- plaus. Na afloop was nog een ge zellig samenzijn. HUGO-BOYS NIEUWS HEERHUGOWAARD-NOORD. De regen heeft de meeste wedstrij den doen vervallen. Zo ook het eerste, het tweede en de adspiran ten. Behalve de junioren, die had den geen bericht gkregen dat de wedstrijd was afgelast, dus gingen ze plichtsgetrouw naar Geel-Zwart in de veronderstelling dat het veld wel in goede conditie zou zijn. Na een busreisje van anderhalf uur kwamen we dan in 't Zand aan. Na anderhalf uur wachten. want de verbinding was niet beter, gingen we het veld eens bekijken. Wat een teleurstelling. Er stonden grote plassen op het veld en het was zeer drassig. Hoe het mogelijk is dat het veld niet afgekeurd is, is ons nog steeds een raadsel. Hoewel de scheidsrechter het veld afkehren wilde ging de wedstrijd toch door, omdat er reeds vele onkosten ge maakt waren. Ondanks de grote watermassa wisten de Hugo-Boys het nog tot een 110 overwinning te brengen. Na de wedstrijd was 't veld in een modderpoel veranderd. Ga zo door Junioren, dan krijgen jullie nog een mooie kans op de ranglijst. K.A.B. HEERHUGOWAARD De afde ling hield Vrijdag haar jaarvergade- ring onder voorzitterschap van C. Kok. De opkomst was zeer goed. De bestuursleden C. Kok en J. Laan werden herkozen, eerstgenoemde ook als voorzitter. De geestelijk adviseur hield nu het gebruikelijke geestelijk kwar- tiertje, waarna een gratis verloting volgde. waardoor 30 der leden met een prijs naar huis gingen. De districtsbestuurder L. v. Jaars- veld hield een kernachtig betoog en toonde met gezonde bewijzen aan, dat onze r.k. organisatie voor onze mensen noodzakelijk is, hierbij ook niet vergetend de jeugd, waarop aller ogen gericht zijn. Er werd een beroep gedaan op de leden om een enkele keer per jaar toezicht te willen houden bij de ontspanning in Eigen Haard op Zondagavond. Hiervoor gaven zich 12 vrienden op. Op 19 Febr. a.s. wordt in zaal Veenboer een vrouwenavond gehou den vanwege de K.A.B., waar als spreekster zal optreden mejuffrouw Stringa uit Den Haag, hoofdbestuurs- lid der K.A.B. Er wordt een mooie. goede film vertoond en er is ook nog een gratis verloting en mis- schien nog meer. Zo moet het gaan, Heerhugowaard. K. V. P. URSEM URSEM. De afdeling Ursem van de K.V.P. hield haar jaarver- gadering op 6 Februari 1948 in het cafe „De Landbouw". Hoewel iedereen uit de toegezon- den agenda kon opmaken, dat deze vergadering belangrijk genoeg was, waren er in totaal toch maar 30 leden aanwezig. En dat op een to taal van 450! Het jaarverslag van de secretaris was in mineur gesteld. 'n Grute actie van de propaganda- club om in ieder gezin ,.De Opmars" te plaatsen tegen gereduceerde prijs was mislukt; verscheidene sprekers waren uitgenodigd om op Ursem 'n spreekbeurt te vervullen, niemand was beschikbaar. De penningmees- ter kon 'n beter geluid laten horen. Hij was het afgelopen jaar ingegaan met 'n nadelig saldo van f 3.41; maar zijn boeken sloten nu met 'n batig saldo van f 126.79. Ondanks dit batig saldo moest de contributie toch verhoogd worden met 0.25 per persoon. Deze bedraagt nu thuisblijvers opgelet voor gehuw- den f 1.50 per persoon, voor onge- huwden 1.75 per persoon. Deze verhoging was noodzakelijk gewor- den in verband met de verhoogde afdracht. Mej. dr J. de Vink en de heren J. Groen, W. Steinmetz, v. d. Weijden, Th. S. J. Hooij, E. P. Clijnck, Romme en dr J. de Boer werden voorlopig aangewezen als candidaten voor de Tweede Kamer- verkiezing. Nog werd besloten aan de zwemvereniging „Ursem" f 25 te verstrekken voor renteloos aandeel in het door deze vereniging te stich- ten zwembad. „ST. BAVO"-NIEUWS URSEM. Ons eerste elftal toog naar de Beemster met enige junio ren, om daar de strijd aan te binden tegen de club van die naam. Hoe verdienstelijk de junioren ook speel- den C't hele elftal speelde aardig), op 't spekgladde terrein kregen ze de grootste nederlaag te slikken in deze competitie. 't Werd nl. 81 voor Beemster. Jongens, Zondag de laatste wed strijd tegen Graftdijk, denkt er om, lest-best, dus winnen. Het 2e elftal speelde de Ursemse derby tegen Ursem I, eveneens op 'n veld dat wel 'n ijsbaan geleek, zo glad, maar ze wisten toch nog 1 punt thuis te houden, wat 'n mooi resultaat is. 't Werd 33. Gaat zo door, mannen van de ,.De Beer", dan kennen we elkaar weer. Het 3e elftal speelde thuis tegen Schellinkhout II en verloor met 3-0. Dit was helemaal niet nodig ge weest, jongens. maar juilie misten een paar kansen, nou die had Cor Ursem er nog ingeschoten. Volgende Zondag thuis tegen An- dijk 4 om 2.30 uur. Het le elftal gaat naar Graftdijk om 2.30 uur. Junioren en adspiranten gaan naar D.W.B. Tot de volgende week. MOEDER, GEEF JE JONGENS GELD, WANT 'T IS VASTENAVOND WIERINGERMEER. De NJKB- ers van de Wieringermeer, ditmaal in het gezelschap van de bloem onzer polder, hebben hun vasten- avond gevierd op een leutige wijze. Vooral de Zuiderlingen onder hen voelden hun hart springen van vreugde. Wat te noemen uit de keurcollectie van deze avond? De gemaskerden hadden veel succes, vooral met hun pilletjes voor ieder een. De bitterheid ervan was door de rijm en het rhythme kostelijk verguld. Piet, die ,,'t zo maar niet neemt", bracht een serie kostelijke voordrachten en zowaar kwamen ook een paar meisjes het gezelschap vergasten* ener tussen nemen. Dat zo'n oude technische adviseur er tweemaal aan moetgeloven, is ei genlijk niet mooi! Maar alia, het is vastenavond. Pieter Bas gaf nog een cursus in het-huwelijks-aanzoek-plegen. Hij verhaalde zijn kennismaking met Catherina Dorre. De heren beloof- den de les ter harte te zullen nemen maar.... na de vasten. Tenslotte nog een gezellig dansje en we hebben voor 40 dagen af- scheid genomen van de „genoegens des vleses". Het afscheid was goed. Onze adspirantsoldaatjes Jan Wouts en Jan Schouten zullen er zeker lang op teren! Ik vrees trouwens voor de NKJB, want bovengenoem- den zijn resp. penningmeester en secretaris. OOK DE WIERINGERMEER DOET MEE AAN DE STILLE OMGANG WIERINGERMEER. Gingen vo- rig jaar slechts weinige particulie- ren naar de H. Stede, dit jaar spat de Wieringermeer in massaal ver band ter beevaart. Deelnemers wor- d enverzocht zich tijdig op te geven bij P. Hoffer, Westerterpweg; H. van Heerwaarden, Wierweg; A. Scholten, Praamweg. In de nacht van 15 op 16 Maart gaan wij naar Amsterdam. DE DANSCLUB VIERT VASTENAVOND WIERINGERMEER. „Zondag- middag om 3 uur Lof in Midden- meer en daarna dansclub. Eerst O. L. Heer en dan wij zelf", aldus onze kapelaan vanaf de kansel. En zo ge- beurde. Nu is het feest gevierd met allerlei gezellige variaties en last not least een gezamenlijk souper. De storpi en de regen van Zondag avond (wij sluiten altijd om 10 uur!) waaide en regende dwars door ons heen. Toen wij thuiskwamen, was „al het menselijke vreemd aan ons". Wij waren gereed voor de vasten! DE LAATSTE DILETTANTEN- AVOND TUITJENHORN. De dilettanten avonden van Thuisfront vallen hij het publiek bijzonder in de smaak. Reeds viermaal trok het zeer ge- varieerde programma een stampvol- le zaal. Het financiele resultaat was evenredig aan de belangstelling. Er was een batig saldo van bijna 200. Het laatste optreden der dilettan ten is nu vastgesteld op Maandag 19 Februari in cafe Strooper te Eenigenburg. Voor de bewoners van Eenigenburg zal dit geen be- zwaar opleveren, omdat zij gratis gehaald en thuisgebracht worden met auto's. Dank zij de medewer- king van de heer Kaandorp staat cafe Strooper dus voor een avond in Tuitjenhorn en zal ,'t Thuisfront- comite misschien in staat zijn alle belangstellenden een plaatsje te geven. Op deze avond zal tevens de uitslag door de jury worden ge maakt. Tot nu toe hebben de dilet- tanten-avonden een batig saldo op- geleverd van 622.50. Een respecta- bel bedrag, als men weet, dat er vr#j entree en een gratis bal gegeven wordt, terwijl er niet gecollecteerd wordt. RAADSVERGADERING ZIJPE. De burgemeester heeft de gemeenteraad bijeengeroepen tegen Vrijdag 13 Februari a.s., des namiddags te 1.30 uur. De agenda vermeldt als de be- langrijkste punten de volgende: Vaststelling van een nieuwe in- structie voor de geneeskundigen, belast met de armenpraktijken; vaststelling van een nieuwe ver- ordening op de heffing van een be- lasting op de honden; Herziening van de vermakelijk- heidsbelasting; Verhoging van de jaarwedde van de gemeentewerkman; Behandeling en vaststelling van de gemeentebegroting, dienst 1948; Hierbij wordt voorgesteld een subsidie te verlenen van f 200 aan de vereniging ..Huisverzorging" en van 50 aan de volkshogeschool te Bergen (N.H.). Voorstel tot het aangaan van een rekening- courant- overeenkomst, subsidiair een kasgeldlening van hoogstens f 200.000. SPREEKUUR ZIJPE. De secretaris van de so- ciale raad (districts-armenraad) te Alkmaar zal voortaan in deze ge- meente voor besturen van instellin- gen en particulieren spreekuur hou den in het gemeentehuis op elke le Woensdag der maand van 11.30 12.30 uur. Zeer zeker zal dit door de ingezetenen op prijs worden gesteld. BURGEKLEJKE STAND OUDE NIEDORP. - Geboren: Hermanus Jozef Jacobus, zoon van C. van Schouten en A. W. van Duin; Petrus Cornelis Clemens, zoon van S. W. de Boer en J. M. E. Dekker; Jacobus Petrus Maria, zoon van P. Th. Breg en C. Besseling; Marianna Afra, dochter van N. Th. Vlaar en A. Goedhart: Carla Anna, dochter van C. Th. Droog en C. van Egmond. Getrouwd: Nicolaas Zomerdijk. 28 jaar. landarbeider en Cornelia Ca- tharina Maria de Graaf, 23 jaar, zonder beroep. GF.VONDEN OUDE NIEDORP. Een leren handschoen op de Provinciale weg bij 't Verlaat. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER Geboren: Jeltje, dochter van K. Tolman en H. Schut Ondertrouwd: Pieter Cornelis Dik 24 jaar en Nelly Hellenberg, oud 20 jaar. Getrouwd: Cornelis de Lange. 23 jaar en Catharina Johanna van Et- ten. 23 jaar; Dirk Muntjeswerff. 22 jaar en Marijtje Beets. 22 jaar. SPORTNIEUWS DE RIJP Het vlot niet erg met de afwerking van de competities. Waren voor Dreo kerkelijke feesten aanleiding tot uitstel van wedstrij den, ook het weer speelde een rol, waardoor ook de Rijp een vrije dag had. Dreo 3 speelde in een goed ge- speelde wedstrijd gelijk tegen EVC 4. Dit is een aardige prestatie, als men in aanmerking neemt, dat zij de uitwedstrijd tegen deze ploeg verloren met 80. Dreo a jun. wonnen van SVA jun. met 2—1. Deze ploeg speelde voor de rust met 10 man en wist ondanks dat toch te winnen. Tevens moesten zij het met dezelfde keeper doen, die zich uitstekend weerde en twee goede wedstrijden speelde. Door een wijziging in het bestuur van Dreo is de, heer J. Bommer ge kozen als penningmeester. 10 van de 20 arbeiders, die in de eerste twee jaar na de bevrij- ding in dienst van de N.V. Holl. Draad- en Kabelfabriek te Am sterdam uit deze fabriek kleine hoeveelheden katoen, plastic en koperdraad ontvreemdden, zijn door de Amsterdamse politiereeh- ter tot gevangenisstraffen varie- rend tussen 14 dagen en 3 mnd. veroordeeld. De overige tien wenste de politie- rechter nog een kans te geven. Hij hield daartoe de uitspraak tegen hen tot Maandag 14 Juni a.s. aan. In die tusSentijd heeft hij een reeds bestaande arbeiderscommissie van de Draka, die in nauw contact met de directie de diefstallen tot klaar- heid heeft gebracht, opdracht ge geven rapport uit te brengen over de eerlijkheid van alle bij de Draka werkzame arbeiders. Mochten de diefstallen niet aanzienlijk in aan- tal afnemen, dan zullen op 14 Juni ook de laatste 10 yerdachten tot on- voorwaardelijke straffen worden veroordeeld. Indien er echter gun- stige verandering in de fabriek wordt waargenomen, dan zal de politierechter „een grote mate van clementie" in acht nemen. Het Bijz. Gerechtshof te Amster dam heeft de 53-jarige D. Stoutjes dijk uit Zuid-Scharwoude, die in de periode April 1943 tot Mei 1944 waarnemend burgemeester van de Langedijk was, veroordeeld tot 9 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontzetting van de rechten. De veroordeelde was beschuldigd burgers van zijn gemeente te heb ben opgeroepen voor graafwerk en de namen van hen, die weigerden aan deze oproep gevolg te geven, aan de Duitsers te hebben doorge- geven. De procureur-fiscaal had 14 dagen geleden 19 jaar tegen S. ge- eist. Gisteravond om half acht is te Utrecht op de Hogeianden WeSt- zijde een auto met drie persnen, de 28-jarige S., die de wagen be- stunrde, zijn 25-jarige echtgenote en haar 61-jarige moeder, in de Vecht gereden. Nadat de wagen was opgehaald, bleek dat zich in de auto slechts twee personen bevgnden. De bestuurder had blijkbaar nog kans gezien uit de auto te komen, maar de sterke stroom, die het ge volg was van het feit, dat op het- zelfde tijdstip de nabijgelegen slui- zen geopend waren, heeft hem be- let de wal te bereiken. Naar het stoffelijk overschot van S. wordt nog gedregd. De lichamen van de beide gevon- den slachtoffers zijn naar 't hoofd- bureau van politie overgebracht. Men veronderstelt. dat de por- zaak van het ongeluk moet worden gezocht in een defect aan de stuur- inrichting, omr>it S. in de nabij- heid van de plaats waar het onge luk gebeurde woonachtig is en dus stellig met de situatie ter plaatse bekend moet zijn gewees. BATAVIA, 10 Februari. (Aneta) Seaert de inwerkingtreding van het bestand op 1 Februari is inderdaad het aantal inbreuken op de bepalin- gen van het bestand verminderd, aldus heeft de ll-generaal S. H. Spoor heden in een interview met Aneta medegedeeld. Hij voegde toe, dat nochtans da gelijks gevallen van kidnapping, vernielingen en beschietingen van convooien worden gerapporteerd. De indruk bestaat. dat men in Djog- ja ernstig tracht de bepalingen van hef bestand behoorlijk uit te voe- ren, aldus Generaal Spoor. Een aan tal ondercommandanten en cpere- rende benden stoort zich echter niet aan de bevelen. De algemene situa tie in vogelvlucht doornemend zeide Generaal Spoor, dat hij de gang van zaken op Sumatra bevredigend achtte, terwijl ook in Midden-Java geen reden tot klagen bestaat, a! komen daar, zoals overal nog inci- df.r.ten voor. De evacuatie in West-Java, die 7 Februari had moeten zijn beeindigd, duurt nog voort, doordat de mel- dingen in verschillende' plaatsen niet tijdig geschiedden. Intussen zijn reeds ongeveer 11.000 man uit West- Java afgevoerd. hoofdzakelijk naar de haven van Rembang, aan de N.- kust. De situatie in Oost-Java noemde generaal Spoor zorgelijk. Het eerste contact voor besprekin- gen baarde moeilijkheden, waardoor de evacuatie van republikeinse mi litairen in dit deel van Java be- langarijk vertraagd werd. De laat ste dagen zijn ook in Oost-Java verbeteringen te bespeuren, de eva cuatie betreft hier niet alleen TNIL doch ook veel benden. De bekende Engelse schrijver van detectiveverhalen Francis Dur- bridge arriveerde Maandagmiddag met het KLM-toestel uit Londen in ons land. Deze moderne Conan Doyle, die niet alleen detective hoorspelen. maar ook boeken en toneelstukken in dit genre schrijft, zal enkele dagen de gast van de AVRO zijn. In Nijmegen zal hij de opvoering van een van zijn sket ches met de Nederlandse Paul Vlaanderen-vertolker Jan van Ees, bijwonen. Woensdag zal hij te Rot terdam de priizen uitreiken voor de naar aanleiding van een zijner hoorspelen uitgeschreven wedstrijd In het Vredespaleis te Den Haag zal van 16 tot 22 Augustus a.s. een internationale advocaten-conferen- tie gehouden worden. Als een van de belangrijkste punten op de agen da zal het vraagstuk „rechtsher- stel" besproken worden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2