Het Potiscollege te Leuven Mr. van der Deure verzweeg f 320.000.- van zijn vermogen OM ERIC'S LIEFDE RADIO m mc m MGR. MUTSAERTS waarschuwt tegen de neutraliteit In vier jaar 720.000 gulden te weinig belasting betaald VASTEN Zegenrifke stichting van Adriaan VI Boekenfeest weer op komst Zei U iets? DE LITURGIE VAN DE DAG WEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Woensdog 11 Februori 1948 PAG. 3 ^j^ANNEER Zijne Eminentie Kardinaal de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, a.s. Donderdag het ere-doctoraat van de al- o«de Universiteit van Leuven zal zijn uitgereikt, zullen de oude banden tussen Noord en Zuid, tussen Leuven en Utrecht weer npuwer toegehaald zijn. In het raam van deze feiten brengen wij onze lezers de historische herinnering van het Leuvense „Pausco!lege", eenmaal gesticht door de Nederlandse Paus Adriaan VI. Het is in het Groot-Auditorium van dit eerbiedwaar- dige Collegium, dat Zijne Eminentie de ere-toga zal ontvangen. rR IS WELLICHT geen plaats in de oude Hertogstad Leu ven, waar men* de ruim vijf eeuwen geestelijke en culturele activiteit der oudste Alma Ma ter in de Nederlanden, de „Se- des Sapientiae", zo intens- sprekend ondergaat, dan voor het Pauscollege op het kleine Hogeschoolplein. Buiten de col- lege-uren is het er meestal rus- tig, want het moderne snel- verkeer, waarin ook Leuven is opgenomen, kan zich door de hobbelige, vaak nauwe en stij- gende straten geen weg ba- nen. Hoe goed en hoe schoon hier de sfeer is, weten alleen zij, die tijdens een zomerse avond op een der rondom het gazon geschaarde banken ge- zeten hebben, om er de stilte en iets van het vijf eeuwen menselijk denken, dat zich hier concentreerde, te laten inwer- ken. PROGRAMME FOKKER BLIJFT NEUTRAAL Geen oordeel over vliegveldplan Presences en. prijsvragen Positie Nederlandse passagiersschepen DE VERSOBERING IN DE RESTAURANTS Nog geen beslissing Incasso-Bank geeft 6 pet. dividend Steunt de Katholieke pers en radio! Staking te Liverpool De wrakstukken en een reddingboot was alles wat overbleef van het Deense schip „Lotte Skou", dat nabij Wijk aan Zee verging. De bemanning werd door de „Neeltje Jacoba" geheel gered. HAAGSE AMBTENAREN DER P.T.T. GEDUPEERD Distributiebescheiden ontvreemd FEUILLETON door HARRIS BURLAND Terwijl buiten alles nog kaal en dor is, i3 het in de grote „waren- huizen" bij onze tuinders reeds volop voorjaar. Het wieden van koolplantjes, die reeds spoedig uitgeplant kunnen worden. Hier midden op het plein stond eertijds het beroemde paedagogium ,,'t Verken" en de naam is op het nog bestaande Pauscollege overge- gaan. In de gebouwen die er thans nog staan. of in de onmiddellijke omgeving .leefde en werkte Adriaan VI, hield Thomas Morus wiens ..Utopia" te Leuven werd gedrukt zijn geestige gesprekken, zopg Eras mus ^e lof van Leuven, ving de be- ginstrijd voor of tegen Luther, die voor de Kerk zulke verstrekkende gevolgen had,' aan en werd er ge- leid. Rondom dit plein kan men de schimmen van vrijwel alle zestien- de eeuwse grote denkers oproepen want Leuven met zijn toen reeds drieduizend studenten was een ge- leerdencentrum van wereldver- maardheid. Adriaan VI te Leuven. Op 1 Juni 1476 schreef Rector Ro bert van den Poele een nieuwe leer- l'ng van 18 jaar in. Het was Adriaan viorensz Boeyens uit Utrecht. A1 spoedig bleek hij een der meest be- gaafde leerlingen der ..facultas ar- tium", de latere faculteit voor wijs- begeerte en letteren te zijn. In de academische wedstrijden was hij meermalen onbetwist de eerste en alles scheen er op te wijzen, dat hij voor hogere functies geroepen was. Na professor in de theologie ge- weest te zijn, was Adriaan Florensz tweemaaj, in 1493 en 1501, Rector en later Kanselier der Universiteit. In 1507 werd hem door Maximiliaan de opvoeding van de jonge Karel V, die met zijn familie het hertogelijk slot op de Keizersberg bewoonde, toevertrouwd. Na als raadgever van Ferdinand van Castilie te zijn or%e- treden, benoemde Paus Leo X hem tot Bisschop van Tortosa in Spanje, verhief hem tot kardinaal, waarna hij tenslotte op 9 Januari 1522 tot Paus gekozen werd. Stichting van het Pauscollege Gedurende bijna veertig jaren verbleef Adriaan VI te Leuven. en vormde zich in die tijd een gedetail- leerd beeld van het uitgestrekte academische leven. Zelf oud-student van het paedagogium ,,'t Verken", kende hij ongetwijfeld de noden en idealen der Leuvense studenten- wereld. Als deken van het Kapittel der St. Pieterskerk bewoonde hij tot zijn vertrek naar Spanje een ruim huis. naast het grote herenhuis van Guillaume de Croy, gouverneur van Karel V. Deze vergrote woning zou het latere Pauscollege worden. Een week voor zijn dood te Rome, dic- teerde Adriaan VI zijn testament, waarbij hij aan zijn vriend en land- genoot Kardinaal Willem van En- ckevoirt als executeur-testementair opdroeg. om zijn bezittingen en huis met gehele inboedels te Leuven over te maken aan de Universiteit, en te laten inrichten als college voor min der bevoorrechte studenten in de theologie. Zo werd een jaar na zijn dood, in 1524, het Pauscollege te- DONDERDAG 12 FEBRUAKI HILVERSUM I (301 M.): KRO: 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgym, 7.30 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Gram.pl.; 9.00 Voor de Vrouw; 9.05 Ochtendconcert; NCRV: 10.00 Das Italienische Konzert; 10.45 Werken van Franck; KRO: 11.00 De Zonne- bloem, Radio-ziekenbezoek; 11.45 Orgel, 12.00 Angelus, 12.03 Musicale Melange. 12.30 Weeroverzicht, 12.33 Lunchconcert, 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.25 Lpnchconcert 13.45 Hors d'Oeuvre; NCRV: 14.40 Voor de Vrouw. 15.15 Kamerorkest. 17.00 Radio-jeugd- journaal. 17.30 Het moderne Franse lied. 18.15 Land- en Tuinbouw, 18.30 Neil. Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 1935 NCRV:kwartet, 19.45 Wat doet de Oorlogs-documentatie? 20.00 Ifteuws. 20.15 Hongaarse Steravond 22'30 Nieuws, 23.00 Cello-recital, 28*57 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II (415 M»)AVRO: 7.00 Nieuws en gram., 8.00 Nieuws en gram., 10.30 Voor de Vrouw, 10,35 Don Kozakkenkoor, 10.50 Voor de kleuters, 12.00 Musette- orkest, 12.30 Weerpraatje. 12.38 Frans Operetteconcert, 13.15 Pierre Palla, orgel, 14.00 Voor de Vrouw, 15lD0 Voor zieken en gezonden, 16»5 Vergeten Nederlandse muziek, 17:00 Ayro-kaleidoscoop, 17.30 Jeugd- ensenrble; 17.50 Uitbending voor de jeiugfcl. 18.00 Nieuws, 18.15 Sport- praajje, 18.30 Dansorkest The Sky- masters, 19."00 Het klokje van 7 uur en d»s19.30 Radio Volksmuz.- hool, 20.00 Nieuws, 20.15 Omroep- genover ,,'t Verken" geopend. Sinds- dien heeft dit historisch gebouw der Universiteit een veelbewogen ge- schiedenis gekregen. In 1660 werd het gedeeltelijk herbouwd, en in 1775 was het in zodanige staat van ver- waarlozing geraakt, dat een deel van de rechtervleugel inzakte, waarbij een student omkwam. Tij dens het despotisch regeren van Jo seph II werd er zijn „Seminarium generale" in gevestigd, waarna het in de Franse tijd achtereenvolgens nog gebruikt werd als reunieclub voor de republikeinen, hospitaal voor Franse invaliden en kazerne. Met de heropening der Universiteit in 1835, kreeg het Pauscollege weer zijn oude bestemming: huisvesting en studiecentrum voor talrijke stu denten. Huidige inrichting van het college. Het Pauscollege is een van die ongeveer 40 merkwaardige gebou wen die oorspronkelijk als paedago gium dienst deden. Zij liggen over de gehele stad verspreid en vallen een ieder bij een eerste bezoek aan Leuven direct op wegens hun hoge ouderdom en voornaamheid van stijl. In zijn huidige vorm werd het Pauscollege of ..Verken" in 1778 herbouwd door de bekende archi tect Louis Montoyer. Boven in het grote fronton prijkt het wapen van de stichter. een gevierendeeld veld met drie crampons in sabel op een goud veld en twee zilveren leeu- wen op een sabel veld, het geheel bekroond met de tiara. Doqr de gro te inrijpoort geflankeerd met zes Ionische zuilen. kijkt men als bij de meeste ..pedagogies" op een rustige binnenplaats met bomen en struiken beplant. Op deze binnenplaats ge- ven de ruim 125 studeervertrekken der studenten uitzicht. Thans wordt het gehele college door lekenstu- denten bewoond, die er een zelf- standig leven leiden. Zij hebben er ieder hun eigen kamer, slapen en eten er en zijn slechts aan enige practisch-noodzakelijke regelmaat van het huis gebonden. Volgens een oude traditie is de leiding van het college in handen gelegd van een gegradueerde in de theologie. thans is dit Magister Prof. J. Coppens, de- ken van de faculteit. Zuid en Noord. In 1826 liet Koning Willem I voor het bekende Philosophicum dat van 18251829 bestond. aan het Pauscol lege de zogenaamde ..grote rotonde" bouwen. Het grote aantal van ruim 7000 studenten heeft er toe geleid, dat juist in deze grote zaal dage- lijks honderden studenten uit Zuid en Noord hun eerste vorming in de metaphysica moesten krijgen. in de geest van een Kerkvorst-wijsgeer wiens naam onverbrekelijk met Leuven is vergroeid: Kardinaal Mercier. Sedertdien is Leuven aan haar roeping ook voor Noord-Ne- derland trouw gebleven en moch- ten vele vooraanstaande personen in ons land op theologisch en wijsge- rig, op politiek en sociaal en op al- lerlei andere wetenschappelijke ter- reinen hun vorming aan de oude en modern aangepaste Alma Mater ontvangen. Toen men onlangs te Amsterdam aan H.M. de Koningin het ere-doctoraat van Leuven aan- bood, kon men op een reeds zeer oude band wijzen. Immers, op in- stignatie van Engelbert van Nassau, eqn der voorvaderen van ops Vor- stenhuis, werd in 1425 door Jan IV de Leuvense Universiteit gesticht. Zo zal a.s. Donderdag bij de promo- tie van de kardinaal opnieuw een oude band Zuid-Noord, tussen Leu ven en Utrecht worden gelegd, waar- mede de bindende functie voor de Nederlanden, van deze Unir/ersiteit opnieuw tot uitdrukking komt. De Directie van de Fokker-fa- briek te Amsterdam heeft een ver- klaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat zij zich niet kan en wenst uit te spreken over de argu- menten, die van verschillende zij- den worden aangevoerd vdor en te gen het plan Burgerveen, o.a. omdat haar daartoe in een aantal opzich- ten de deskundigheid ontbreekt. Wei kan worden gezegd, dat, in- dien de aanleg van Burgerveen, na grondige studie doorgang zou vin- den, dit, uit Fokker's standpunt ge- zien. de situatie op Schiphol zoveel gunstiger zou maken, dat de keuze voor vestiging van de nieuwe fa- briek niet meer twijfelachtig zou zijn. In de onderhavige strijdvraag Schiphol-Schieveen-Burgerveen, wil de fabriek zich echter niet men- gen. (Van onze eigen redacteur) AMSTERDAM. Dc Boeken- week, welke de Commissie voor de Propaganda van het Neder landse boek tclkenjare, en dittnaal voor de dcrtiende maal organi- seert, belooft in enkele opzichten haar voorgangers te overtreffen. Allerecrst zal dit litterair festijn in afwijking van de tot nil toe ge- volgde gewoonte, 10 dagen duren. Vervolgens zal er naast 't tradi- tionele ..geschenk" thans voor de eerste maal ook aan de jeugd der middelbare spliolen een cadeautje, zy het niet geheel gratis, worden aangeboden, terwijl de jongens en meisjes van 12 tot 15 jaar een kruiswoord-puzzle zullen ontvan gen. En tenslotte zal op de litte- raire gala-avond op 25 Febr. a.s.' in de Stadsschouwbiirg te Am sterdam het toneelstuk „Jan Pie- tersz. Coen" van de ruim tien .jaar geledcn gestorven dichter J. Slau- erhoff in premiere worden opge- voerd onder regie van de beken de regisseur Carel Briels. Deze drie feiten leggen hun stem- pel op de Boekenweek 1948, welke van 26 Februari tot 6 Maart over het gehele land worden gehouden. Op twee van deze feiten zullen wij uiteraard ter gelegener tijd nog eens terugkomen. Slauerhoff's toneelstuk over J. P. Coen trekt in Hoorn en West-Fr. vanzelfsprekend de aandacht. Het was wel bekend, dat dit theaterstuk van Slauerhoff bestond, doch we gens de nogal grote bezetting had tot nu toe geen enkel (beroeps-) gezelschap het aangedurfd, deze uit tien taferelen bestaande levens- schets van onze grote stadgenoot op de planken te brengeij. Het initiatief (of moeten wij zeggen: het experi ment) van Carel Briels, de stadion- regisseur, zal zeker eens tot navol- ging aansporen, wanneer deze op- voering slaagt. Over het „Jeugd-geschenk", een boekje, getiteld: ..Loganthmen en Rozen" van Anne H. Mulder, I hoogstwaarschijnlijk het laatsie woord nog niet gezegd. Reeds op de gistermorgen in Amsterdam ge houden pers-conferentie, bleek dui- delijk, dat de mogelijkheid van „moeilijkheden" van de zijde van zekere directies van middelbare onderwijsinrichtingen, lang niet denkbeeldig was. Uiteraard is dit „ontwikkelend" boekje neutraal en tracht het geen enkele godsdienstige of politieke levensrichting te kwet- sen. Tot welke onverkwikkeiykhe- den dit aanleiding kan geven, be- hoeven wij niet nader uiteen te zetten. Over neutraliteit hebben- wij. katholieken, onze opvatting. Het gewone „Geschenk" is een novelle van hetzelfde formaat als die van vorig jaar. 150 auteurs wer- den aangeschreven, om aan de prijs- vraag deel te nemen. 19 daarvan zonden een novelle in. De lezer zal uit deze 19 namen de autaur van ..Oeroeg" moeten uitkiezen. Van dit boekje worden 145.qpo exempl. verspreid en van het jeugdgeschgnk 45.000 exemplaren. Tenslotte zij vermeld. dat reprises van het toneelspel: ,.J. Pz. Coen" zullen gegeven worden te Arnhem, Haarlem, Rotterdam en Utrecht, ter wijl in verschillende plaatsen litte- raaire avonden zullen worden ge- organiseerd. ..Aldabi", RotterdamRio de Ja neiro, pass. 9 Febr. Fernandono- ronha. ..Barendrecht", 9 Febr van Aba- dan naar Singapore. Congostroom", West Afrika—Am sterdam, 9 Febr. ter hoogte van Oporto. ..Delftdijk", 5 Febr. van Vancou ver te New Westminster. ..Delftshaven", 9 Febr. van St. Vincent naar Rotterdam. ..Gaasterkerk", Rotterdam—Japan 9 Febr. van Port Said." „Joh. de Witt", AmsterdamBa- tavia, pass. 9 Febr. Socotra. ..Kertosono", Java Rotterdam pass. 9 Febr. 21 uur Finisterre. „Kota Inten", 10 Febr. van Java te Rotterdam. ..Laurenskerk", Rotterdam—Cal cutta, 9 Febr. te Marseille. ,.Li lenjjerg". 9 Febr. van Borde aux naar Las Palmas. „Lindekerk", CalcuttaRotterdam 10 Febr. te Antwerpen. „Lutterkerk" 9 Febr. van Bom- ba naar Aden. ..Maaskerk", West Afrika—Am sterdam, 10 Febr. te Le Havre ver- wacht. Amsterdam, „Mapia", Batavia - 10 Febr. te Londen. ..Marken", RotterdamJava, 8 Febr. te Singapore. „Meerkerk", 8 Febr. van Singa pore te Manilla. ..Meliskerk", 10 Febr. van Dakar te Freetown verwacht. ..Modjokerto". RotterdamJava, 9 Febr. te Marseille. „Molerlkerk". JapanRotterdam, 10 Jan. van Shanghai. ..Nigerstroom, 10 Febr. van Doua- le te San Thome verwacht. ..Nijkerk". 9 Febr. van Marseille naar Port Said. „Oranje" 9 Febr. van Batavia te Singapore. oi^cest, 21.15 ..Anna en de Koning vap Siam", hoorspel. 22.15 Neder- lajjdse tekst en toondichters, 22.45 ZAji'dprze.e-vraagstuk, 23.00 28*15'Gram. De fietsbanden zijn vrij, en de koppen en schotels en borden. Vooral dit laatste is een f e e s t voor de huisvrouwen, die onze vriend Andriessen en de nieuwe K.V.P.-minister v. d. Brink, wel dankbaar mogen zijn. Want zij hebben het 'm dan toch maar geflikt. Nu lees ik in een van de commentaren op dit besluit, dat het serviesgoed al lang eerder vrij had kunnen komen, maar dat men nog zocht naar andere artikelen, die tegelijk vrij kon- den worden, „anders zou de koopkracht zich eenzijdig ont- wikkelen in de richting van het servies". Dat is economische theorie, die ik niet versta. Want als ik een kopje nodig heb of een bord of een drinkbeker, dan neem ik toch heus geen fiets- band, noch een fiets. Koffie drinken uit een binnenband, dat lijkt me niet zo leuk en ik nou ja, mijn vrouw dan kan geen erwtensoep maken van een frame. Dit wat deze perscommentaar betreft. Overi- gens juich ik met de blijden. Nou het geld nog vrij, en we zijn d'r Het lopende overleg tussen de Regering en het bedrijfsleven in zake maatregelen tot bepaalde ver- sobering in het Nederlandse Ho tel-, Caf6- en Restaurantwezen, heeft, aldus deelt het JMinisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor- ziening mede, nog niet tot resulta- ten geleid. Eerst na beeindiging van het lo pende overleg zal de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor- ziening de invoering van bepaalde maatregelen overwegen. Naar wij vernemen zal in de eerstvolgende algemene vergade- ring van aandeelhouders van de Incasso-Bank N.V. worden voorge- steld het dividend, uit te keren over het boekjaar 1947, vast te stellen op 6'/i pet. Nadat Z. H. Exa Mgr. W. P. A. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch in Zijn vastenbrief de geestelijke rijkdom van de Christenmens ge- schilderd heeft, wijst Mgr. er op, dat men niet moef menen van alle genademiddelen in zalig niets-doen te kunnen genieten. ,.Wij moetgn er" zo vervolgt het schrijven „mee arbeiden." Die verbondenheid met Christus die ons zo dankbaar stemt, legt ons nog een andere verplichting op. Wy moeten volbloed katholiek zijn niet alleen in de kerk, niet alleen in de intimiteit van ons gezin, maar ook in het voile open- bare leven. Hier stoten wy op een gevaar dat Ons met zorg vervult, name- Hjk de zogenaamde neutraliteit die geen kleur durft bekennen. die de katholieke beginselen zoal niet verzaakt dan toch verzwakt, die balfslachtige mensen kweekt, die naar alle kanten zoekt te be- hagen en bang is aan iemand te mishagen die de hoofdzaak uit het oog verliest en uitvluchten zoekt van twijfelachtige waarde. Om een paar voorbeelden te noe- men: Men abonneert zich op neu- trale bladen en tijdschriften, die zijn immers veel ruimer in hun opvattingen en beschouwingen. Men studeert, zonder noodzaak. aan een neutrale universiteit, die geeft im mers voor later veel betere rela- ties. Men pleit voor een neutrale radio-omroep, die kan immers veel betere programs uitzenden. Men organiseeri zich neutraal, dan kan men immers veel meer invloed uit- oefenen. Bij ons bezoek aan Rome in Oc tober van het vorig jaar heeft Zij ne Heiligheid de Pays er Ons in levendige bewoordingen aan her- innerd, dat onze eigen katholieke beginselen ook in deze tijd krachtig en ruim genoeg zijn dan dat wij daarbij steun zouden moeten zoe- ken bij andere beginselen of opvat tingen. Daarom. als Gij geheel van Chris tus wilt, zijn, wacht U voor de ver- derfelijke neutraliteit. Steunt de ka tholieke pers en de katholieke ra dio. Volgt het katholiek onderwijs, niet alleen het lager, maar ook het middelbaar en het hoger onderwijs. Sluit U als beginselvaste kptholie- ken aan bij de katholieke organisa- ties zowel 'van mannen als van vrouwen. De 7.000 arbeiders van de scheeps- werven van Harland en "Wolff te Liverpool, Engelands grootste scheepsbouwers. zijn in staking ge- gaan uit protest tegen de beeindi ging van een „betaling naar resul- taten", een premiesysteem. DE ARNHEMSE RECHTBANK heeft Dinsdagmorgen behandeld de strafzaak tegen de bijkans 60-jarige Bennekomse advo- caat en procureur mr. A. van der Deure, gewezen voorzitter van de N.C.R.V., die in 1945 in Ede onjuiste aangifte heeft gedaan aan de inspecteur van de Rijksbelastingen over de stand van zijn vermogens. Hij heeft n.L als zuiver vermogen opgegeven f 188.899.daarbij een waarde van f 320.000.aan effecten, contanten en sieraden verzwijgend, die hij ook nog bezat ..Hij knoeide in de neg%n boekhoudingen, die hij er op na hield en liet diverse posten door elkaar lopen, waardoor het erg moeilijk was om een juist verloop van de finantiele transacties te recon- strueren". Dit vertelde de Arnhemse accountant van de Rijksbe lastingen, de heer J. J. Mulder van de Rijksaccountantdienst, die het onderzoek in deze zaak heeft geleid. Men was bij controle er achter gekomen, dat mr. van der D. in het begin van 1943 een huis had aan- gekocht en deze aankoop werd in de boekhouding verwerkt op een te late datum, hetgeen de bedoeling had. dat f 20.000 aan bankbiljetten alsnog kon worden verantwoord. Mr. van der D. heeft in de loop van de oorlog verscheidene malen onder de naam van „Piet de Vries" in Amsterdam en andere plaatsen 'van het land „zwarte" effecten ge- kocht. Hij borg deze op tal van plaatsen weg. zodat veel van zijn bezit niet in zijn huis gevonden zou kunnen worden. Bij een drukkerij in Wageningen liet hij een pakje in bewaring geven, dat bij opening liefst f 98.800 - aan bankbiljetten en andere waardepapieren bleek te be- vatten. Volgens getuige Mulder is op zyn minst f 320.000 van het vermogen verzwegen en is resp. met dc vol- gende bedragen de vermogensbe- lasting ontdoken: 1941 f 120.000, 1942: f 125.000, 1943: f 175.000 en 1944: f 300.000. De officier van justitie vroeg aan de getuige: ..Heeft u de indruk, dat mr. van der Deure thans open kaart speelt?" ..Niet geheel", was het antwoord van de getuige,, ..ik heb zo het vermoeden, dat er nog elders bezittingen verborgen wor den gehouden." Een opmerking, welke de verdachte kort maar hevig weersprak met de bewering: „Er is niets meer dan dat ik tot nu toe heb opgegeven". Op een vraag van de president deelde de getuige me de. dat aan mr. van der D. een hoge zekerheidsstelling is opgelegd en dat beslag is gelegd op diens ver mogen. Requisitoir De officier van justitie, mr. van IJssendijk, hekelde het optreden van de verdachte. die als advoeaat en procureur tal van maatschappelijke posities van belang innam, voorzit ter van de N.C.R.V. was en een voorbeeld had moeten zijn voor de rest van zijn landgenoten. Dat zo'n man nu tonnen heeft achtergehouden en de kans, hem in- dertijd door de belastingen gebo- den open spel te spelen. had laten voorbijgaan, laakte spr. ten zeerste, evenals de omstandigheid, dat mr. van der Deure zo geraffineerd had geknoeid in zyn negen boekhou dingen en pas na veel leugens en gedraai eindelijk tot de bekentenis is gebracht. Dit geval is niet te straffen met een voorwaardelijke straf, dit zpl niet nodig zijn. De fis- cus zal mr. van der Deure wel fi- naal uitkleden, terwijl bovendien verdachte genoeg gestraft is, door- dat zijn maatschappelijk leven hem is ontnomen." Intussen vond spr. de genoemde feiten te ernstig om met enkele maanden gevangenisstraf af te doen. Hij eiste 1 jaar gevangenis met aftrek. Verdediging. Verdachtes raadsman mr. de Cocq uit Arnhem zeide, zeer geschrok- ken te zijn van deze eis. „Het doen van onjuiste aangiften zit de Ne- derlhnder. evenals het smokkelen, in het bloed. Daarmede is het ge- beurde natuurlijk niet goed te pra- ten, maar deze zaken plegen ge- meenlijk fiscaal te worden afge- daan. Dat zou waarschijnlijk ook in dit geval gebeurd zijn. ware het niet dat mr. van der Deure de ambtena- ren bij het onderzoek ten zeerste heeft geprikkeld door geen open kaart te spelen. Volgens mr. de Cocq was de ver dachte reeds voldoende gestraft met de voorlopige hechtenis van 5 maanden, mede in verband met het feit, dat mr. van der D. erg moei lijk de rheumatische aandoeningen, waaraan hij de laatste tien dagen lijdt, in sententie kan doorstaan, vroeg pleiter aan de rechtbank mr. van der D. onmiddellijk in vrijheid te stellen. Na in raadkamer te zijn geweest, deelde de reclttbank mede, dat zij daartoe nog geen termen aanwezig acht. Tenslotte heeft mr. van der D. zelf tegenover de rechtbank zijn spijt betuigd over het gebeurde. Over 14 dagen zal de rechtbank vonnis wijzen. HET ZIJN eigenlijk twee uiter- sten, twee merkwaardige con- trasten, waarmede wij gedurende deze dagen worden geconfronteerd: Carnaval en Aswoensdag. Als de Vastenavondspret haar hoogtepunt heeft bereikt, dan doemt onwille- keurig reeds de dag der boete voo:- onze geest op. Wij -Noorderlingen kennen wel niet die uitgelaten, dolle dagen zo- als men ze in het Zuiden mede kan maken. Onze Carnaval beperkt zich veelal tot een reeks, min of meer conventioneie balpartijen en de kleurige, fleurige stoeten van dwa- zen en zotten, die een Pieter Breu ghel ons zo meesterlijk schilderde, kennen wij over het algemeen slechts van horen zeggen, van plaat- jes in de krant of van het filmjour- naal. Maar toch is de ware vasten- geest, die onvermydelijk op alle zotternij volgen moet, wil men met vrucht de volgende morgen het as- kruisje halen, in onze streken altijd in hoog aanzien geweest. Het vasten als middel tot zelfhei- liging, tot boetedoening, is al zeer oud. Grieken, Romeinen, alle oude volkeren beseften wel degelijk de waarde er van. In de Bijbel komen wij de vasten en ook het strooien van as op het hoofd, geregeld tegen. De koning van Ninive zat „in zak" en as" toen hem de ondergang der stad door een profeet was voorspeld. En in tijden van rampspoed werd een algemene vasten voorgeschre- ven. Zelfkastijding is veelal het enige middel om de geest aan het lichaam ondergeschikt te maken. Wij heb ben kort geleden nog gezien hoe iemand zich tot een hoge graad van. menselijke, volmaaktheid bracht door te vasten: Gandhi. Toch is vandaag de dag het woord vasten een begrip, dat de moderne mens moeilijk begrijpt. Gehecht aan he{ vlees, is het zo moeilijk er veer- tig dagen afstand van te doen. Af- stand van de genoegens die men zich verschaffen kan; afstand van rechten, veelal vermeende; afstand doen van eigen misferes om zich die van anderen aan te trekken. Vasten is niet 's n orgens de bo- terham laten staan, die meestal half gekauwd naar binnen wordt ge- spoeld. Het bestaat ook niet in het overslaan van een bioscoopvoorstel- ling, waarvan het bijwonen wegens financiele omstandigh^en toch zou worden vermeden. Vasten is ook niet de drie eerste dagen 's mor- gens vroeg de H. Mis bij wonen en de overige zeven en dertig dagen uit$lapen. Vasten is wel, het borrel- rantsoen netjes in de kast zetten, het pakje sigaretten niet te openen voor Zondag na de Hoogmis, Vas ten is ook eigen zorgen vergeten en een ander de helpende hand bieden, vasten is, zich wegcijferen voor anderen. Nu nog is, terwijl wij met as he- strooid, beschaamd het huis van God verlaten, op ons toepasselijk het woord van de dichter van- een der zeven boetpsalmen: „Miserere mei Domine quoniam infirmus sum, „Ontferm U mijner O Heer, want ik ben ziek." Laten wij trachten ons in de komende boetetijd te herstellen opdat de komende veertig dagen in waarheid moge zijn, een heilige vas- tentijd. L. S. Ten gerieve van het PTT-perso- neel, werkzaam in het gebouw Kortenaerkade te Den Haag wor den distributiebescheiden centraal afgehaald. Ook Zaterdag was dit weer gedaan en in een stalen kast van het Hoofdbestuursgebouw der P.T.T. waren 115^ stamkaarten, 1153 levensmiddelen-, 1153 textielkaar- ten almede een 107 schoenenbon- nen opgeborgen, die Maandag zou den worden uitgedeeld. Toen men met dit werk wilde beginnen, bleek de stalen kast geforceerd te zijn. Kaarten en bonnen waren verdwe- nen. Ruim 1100 personen werden hierdoor ernstig gedupeerd. De Haagse recherche stelt een diepgaand onderzoek in. Donderdag 12 Februari: 12 Februari en de weekdagen in de Vasten. Aanvankelijk werd in de Vasten alleen op de Vrijdagen en Zaterdagen het H. Offer opgedra- gen. In de loop der Ve eeuw volg- den de Woensdag, Dinsdag. Maan dag en Donderdag. In de eerste we. ken van de Vasten kenmerken zich de Misteksten door een echte oud- romeinse geest der oraties. Het megsterlijke Latijn verenigt. in on- overtroffen kortheid. deemoed dt*r smeking en adel der menselijke waardigheid. 31. Vallon greep zijn revol ver. hief die op, maar durfde niet te vuren. om de vluchteling niet te raken. Toen liet deze zich plotseling plat voorover vallen. Vallon greep bliksemsnel die gelegenheid beet en vuurde op de vervolger. Hij miste en voordat hij tijd had, nogmaals te vuren. rolden de twee gedaanten over de grond en weerklonk er een snerpende gil en het gekraak van beenderen. Vallon was gepn lafaard. Toen hij schoot, wist hij heel goed, dat hij tegenover de moordenaar van drie mensen stond. Hij liep snel op de worstelende gedaanten af, om te zien. of hij schieten kon, maar hij gleed uit over een hoopje zeewier en viel languit tegen de grond. Zijn revolver vloog hem uit de hand. Hij kwam terstond overeind. maar voordat hij zijn wapen grijpen' kon, werd hij van achteren beetgepakt en tegen de grond geslingerd. Hij bewoog zich niet. De bruine ge- daante boog zich over hem heen greep hem bij de armen, maar voor dat ze iets verder doen kon, werd haar keel vastgegrepen in een ijze- ren omsnoering en werd ze van haar prooi losgetrokken. Tregat had dit ogenblik afge- wacht, om tussenbeiden te komen. Hij had er alle reden voor Jean Vallon te bevrijden uit de klauwen van zijn vijand. Het wezen liet Vallon los en richt- te zich tegen zijn nieuwe vijand. Het greep Tregat bij zijn kraag en scheurde hem letterlijk de helft van zijn kleren met een enkele ruk van het lijf. Ze hingen er bij en Zijn ont- blote zijde was overdekt met bloe- dende schrammen. Hij kromp van pijn ineen, maar gaf het monster toch zulk een geweldige slag tegen het gezicht. dat het bloed hem uit de neus spoot en zijn haren en baard rood verfde. Maar voordat hij nog maals kon slaan, had het monster zich uit zijn greep losgerukt en was op de vlucht geslagen. Huilend hol- de het weg over 't strand. Tregat greep de revolver, die in het kiezel lag en vuurde alle pa- tronen af op het vluchtende mon- ser. Hij was geen bijzonder goed schutter en nu mistte hij ieder schot door zijn opgewondenheid en de in- spanning van de worsteling. Met een verwerising wierp hij het wapen tegen de grond en keerde zich naar Vallon. Deze opende de ogen en keek naar de lucht. Toen eerst zag hij Tregat voor zich en greep naar de revolver. Vijf maal achtereen trok hij de revolver af, zonder enig resultaat. Er klonk geen enkele knal en zijn vertrok- ken gelaat werd lijkbleek. Hij rees overeind op zijn xnieen en wierp het wapen met alle krachc naar ae man, die hij als zijn vijand be- schouwde. Tregat greep zijn pols beet en zei beuaarci: „Nu is het wel genoeg, mijnheer Vallon. Ik weet niet, waarom u me zoudt willen neerschieten. Als ik een minuut later gekomen was, dan waart u nu verloren geweest. Ik ben er zelf ook niet ongedeerd aigekomen. Vallon gal geen aniwoord, maar staarde woest naar Tregat. Zijn reusachtige gestalte zag er in h'et maanlicht schrikwekkend genoeg uit. Zijn kleren hingen in Harden langs zijn lijf en hij droop van het bloed. „U herkent me toch zeker wel?" vroeg hij. „Ja, zeker". antwoordde Vallon. „Of ik je herken". Een minder dapper man zou mis- schien om genade gesmeekt heb ben, maar Vallon vroeg zich slechts af, hoe hij kon ontsnappen, Hij sprong plotseling op en wist buiten het bereik van Tregat te komen. Maar deze was met een sprong bij hem. „Wat is dit voor onzin?" vroeg hij bars. „Ik heb je het leven gered en je vlucht van me weg, alsof ik je wilde vermoorden. Morgen ver- tel je zeker overal rond dat je aan de gekke Tregat ontsnapt bent? Je zult gauw genoeg bemerken dat je de verkeerde achterna zit. Ik zou je hier gemakkelijk kunnen doden. Maar als ik je spaar, zul je mis- schien gaan beseffen, dat ik geen moordenaar ben!" „Maar je zult me moeten beloven je mond te houden, totdat ik in vei- ligheid ben. Dwaze idoot dat je bent, als je eens goed wist, wat je eigenlijk te vrezen hebt, dan zou je God op je blote knieen moeten smeken om gespaard te blijven" Woest van nijd, scheurde Tregat enige flarden van zijn kleren af en wist er Vallon's voeten mee te bin- den, zodat hij zich niet bewegen kon. Daarna bracht hij hem hoger boven het strand, zodat het w&ter hem ook bij vloed niet bereiken kon. Vallon zweeg hardnekkig, maar schuimbekte van woede. •,Weet je wel, dat ik je van- nacht gespaard heb? En je zult je dankbaarheid tonen door me tot de dood toe te achtervolgen. Maar als ik je nog ooit ontmoet, dan zul je gewaar worden, met wat voor iemand je te doen hebt, begrepen?" Met deze woorden verliet hij hem en ging naar de andere gedaante die op het strand lag. Hij draaide het lijk om, zodat 't maanlicht op het gelaat viel. Het was een vreem- deling met rood haar en spits ge zicht. Trdgat zocht in zijn zakken naar papieren, om te weten te ko men. wie hy was. Tussen enige brieven. geadressseerd aan de heer Jacques Ferrat, De Rode Leeuw, Lafihan, vond hij er een met een bekend handschrift. Hij was heel kort: Waarde heer, Hierby sluit ik nog honderd gulden in. Ik hoop, dat u spoedig enig bericht over uwe nasporin- gen geven kunt. S. C'.' Tregat verkreukelde de brief in zijn hand en keek op de dode neer. ..Detective!", mompelde hij bit ter. „In dienst van Simone Cantri!" (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3