i ALKMAAR Beemster gaat procederen r r Bergen had een druk seizoen Jaarvergadering van V. V. V. Het was maar half met Halff PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 12 Februari 1948 J ERE-TENTOONSTELLING JOH. PLAS Egyptische Processie Berger Kunstkring Onze agenda V. Bijzondere Politierechter N.H.D.-journaal Lantaarns RAAD BEEMSTER om bouwgrond in handen te krijgen De badplaats nog in desolate toestand UITSPRAKEN TRIBUNAAL Hoofdprijzen Staatsloterij Maar hij kwam vrij Wat moeten wij doen? Dc traditie getrouw organiseert dc Schildersver. ..Doorwerken" ook dit voorjaar weer 'n expositie, ech- ter nog niet ter gelegenheid van het komende 12's jarig bestaan der ver eniging. Deze zal waarschijnlijk in het najaar plaats vinden. De nu komende tentoonstelling zal uitsluitend in het teken staan van werken der Alkmaarse schilder Joh. Plas. Ter gelegenheid van z'n zestigste verjaardag heeft de vere- niging gemeend een collectie van de door deze schilder vervaardigde werken bijeen te brengen. Joh. Plas medeoprichter en ..nestor" van ..Doorwerken" zal het zeker aan be- langstelling niet ontbreken. De expositie wordt officieel ge- opend door Mr. C. J. de Lange op Zaterdag 6 Maart a.s. Het Comite voor aanbeveling wordt gevormd door de heren: G. v. Slingerland. Loco-Burgemeester; M. Coerts, Wethouder; Mr. C. J. de Lange, Beschermheer ..Doorwer- ken"; Mr. Dr. C. Berkhouwer; Mr. C. A. Hoogstra; Th. P. H. Wortel (Gemeente Archivaris); Koos Stik- voort; W. Godijn; B. Godijn; Theo Groothuizen (voorzitter tekenge- nootschap ..Kunst zij ons doel"). In het Murmellius-gymnasium had een bijeenkomst plaats van de afde- ling van het genootschap „Ex Oriente Lux", waar Prof. Dr. C. J. Bleeker een lezing hield over de Egyptische Processie. En de Proces sie ter ere van de God Min, die pe- riodiek gehouden werd vormde het onder\wrp van betoog. Als diepe zin in godsdienst-historjsche ont- wikkeling van de processie duidde spr. op de verschijning der Godheid onder de mensen, die hun vreugde uiten in een levende pathos. Aan de hand van een afbeelding van de Min-processie op een steen, ver- haalde Professor Bleeker het ver- loop ervan, dat al mag het door vele eeuwen van onze tijd gescheiden zijn. ons toch treft door de diepe symboliek die er in tot uiting komt, waar de mens eer bewijst aan de God van vruchtbaarheid in een oogstfeest en processie. De voor de leek onbegrijpelijke afbeeldingen en tekens op de Egyp tische steen werden door de Egyp- toloog vertaald, in een begrijpelijke taal. ondanks de vele hypothesen, die de leemten van argumentering onvermijdelijk moeten aanvullen. Voor wie zich er voor interesseert, kan deze lezing niet dan boeiend zijn geweest. ..Jjchool der Dapperen" Het probleem der rassenhaat is voor de Amerikaanse toneeflschrij- ver Arthur Laurents een dankbare bron geweest waaruit hij naar har- telust putten kon bij het schrijven van zijn ..School der dapperen". We zijn hier getuige van de be- handeling die een psychiater toepast op zijn patient, een Joodse jongen, die in 't leger achtervolgd wordt zoals dat ook in t burgerleven 't geval was, door de haat voor zijn ras. Het bewustzijn, geminacht te zijn wordt een complex, waar de psychiater hem van moet genezen. De werkelijkheid komt in dit stuk wel weinig tot haar recht. Als psy- chiatrisch geval werpt het ook geen enkel probleem op. De scenes in het oerwoud, sterk en goed gespeeld vermogen echter niet de leegte te vullen, die er onts^ian is in het hart van de toeschouwer. Deze emotio- nele scenes verdringen iedere an- dere gemqedsaandoening en we staan dan ook tegenover het gehele geval even vreemd als de psychia ter, die wel verklaringen geeft, maar niet tot het wezen der dingen ver- mag door te dringen. Liefhebbers van toneel hebben echter kunnen genieten van de ma gistrate regie en het spel van van Dalsum. Robert de Vries als Conny was voortreffelijk. Deze zware rol werd met overgave gespeeld, de zaal heeft ervan genoten. Jacques Snoek gaf een ietwat geforceerde majoor. Ben Grpenier zette een goede doorsnee Amerikaanse mili- tair op de planken, ruw en onver- schillig maar met een gouden hart. Cas Baas en Lo van Hensbergen ga- ven militairen weer, zoals er twaalf in een dozijn gaan maar die zuiver gespeeld werden. Een gul applaus beloonde de spe- lers. L. S. K.J.M.V. ST. GEORGE Nogmaals herinneren wij onze leden er aan om a.s. Zaterdagavond cm 8 uui- in Kinheim te komen, voor een speciale vergadering, met het oo£ op de installatie en ouder- avond. Op jullie opkomst wordt ge- rekend. A. B. PERS. KAMPIOENSCHAP 3e KLASSE Gespeelde partijen op Dinsdag 10 Febr. voor het persoonlijk kam- pioenschap biljarten 3e klasse libre i Alkmaar en Omstreken): Car. Brt. Hs. Moyenne A. Dekker 57 39 11 1.46 N. Koelman 100 39 11 2.56 H. Insing 60 40 8 1.50 P. Apeldoorn 100 34 12 2.94 C. Beentjes 96 41 10 2.29 P. Kamp 100 41 10 2.43 C. Hoogland 56 23 9 2.43 D. Weisenborn 100 23 18 4.34 C. Beentjes 88 34 25 2.58 P. Apeldoorn 100 23 12 2.94 De stand na de 2 eerste wedstrijd- avonden is als volgt: aant. brt. alg. match- car. moyenne pnt. P. Kamp (Z.E.K.Z.?) 200 70 2.85 4 D Weisenborn i Onder Ons) 200 71 2.81 4 N. Koelman (Excelsior) 200 76 2.63 4 P. Apeldoorn (Excelsior) 272 111 2.45 4 H. Insing (Optimisten) 160 79 2.02 2 C. Hoogland (Volharden) 151 62 2.43 0 C. Beentjes (Alcmaria) 281 123 2.28 0 A. Dekker (Z.E.K.Z.?) 95 68 1.39 0 CINEMA: ..Twee jaar voor de boeg", 18 jaar. VICTORIA: „De klokken van St. Mary", alle leeftijden. HARMONIE: ,,De Woeste Hoogte", volwasscnen. A.B.T.: ..South of the Bor der", 14 jaar. GULDEN VLIES: 8 uur, Abonnementsvoorstelling. APOTHEKEN: Apoth. Wan na, Ritsevoort 5. NIEUWE BONNEN: Morgen de letters S tot Smit. KOLENGELD: Morgen letters Po t.e.m. Rod. de ACT1E AD REM! Een surveillerende agent van po- litie ontdekte, dat in een op het Waagplein geparkeerde auto kort- sluiting was ontstaan. Door het ver- wijderen van de zekering werd crgcr voorkomen. DE LICHTINGSTIJD DEK BIJ-BRIEVENBUSSEN De directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Alkmaar brengt ter kennis dat met ingang van Maandag 16 Februari a.s. de bij- brievenbussen te dezer stede op werkdagen op de volgende uren zullen worden gelicht: 6 uur (alleen op Maandag). 7 uur (niet op Maandag). 13 uur 17 uur (alleen Zaterdags) 19.30 uur (aansluitend op de nachtposttrein). 22.15 uur. De laatste beide lichtingen gel- den niet voor de Zaterdagen. Deze lichtingstijden zullen op de brievenbussen worden vermeld. In verband met de nog steeds moei- lijke materiaalpositie kunnen de cijfeas aangevende de lichting wel- ke is geschied. niet op alle Dussen worden aangebracht. FEESTAVOND ,.ST ISIDORUS" De vereniging „St Isidorus" heeft vastenavond gevierd met de opvoe- ring van de klucht: „Als muggen om de kaars", een niemendalletje zonder diepe inhoud. Waren de spe- lers in het begin nog wat onwennig en stijf, later kwamen ze wat meer los, en verschillende komische si- tuaties werden goed vertolkt. Wan- neer men in aanmerking neemt, dat de toneelclub nog zeer jong is, mag men over de uitvoering zeer tevre- den zijn. Alle hulde aan de regis- seuse voor wie geen moeite te veel is geweest. Bij verdere studie mo- gen we van dit gezelschap nog veel verwachten. Het is te hopen, dat men bij een volgende gelegen heid wat dieper graaft en een stuk kiest met meer inhoud. Het dankbare publiek heeft speel- sters en spelers met veel applaus beloond. GERUCHTEN ROND HET ZEDEN- MISDRIJF STERK OVERDREVEN In verband met de ontdekking van een zedenmisdrijf te Alkmaar waarbij enige weken geleden een tweetal personen is aangehouden, deelt men van politiezijde mede, dat 't onderzoek in deze zaak met de grootste nauwkeurigheid is voortge- zet, als gevolg waarvan nog een jeugdig persoon is aangehouden, die inmiddels ter beschikking van de Justitie is gesteld. De politic wijst er met klem op, dat de geruchten die naar aanlei- ding van deze zaak in de gemeente de ronde doen, zeer sterk overdre- ven zijn. Voor de bijzondere politierechter te Alkmaar moest J. B. te St Pan- eras tere,cht staan, omdat hij een schaap clandestien had geslacht. Hij vond zelf, dat het maar een klein beestje geweest was, maar dat kon de rechter niet vermur- wen, evenmin toen hij vertelde. dat hij geen vleesbonnen meer had als huisslachter. „Dit was ook een klein beestje en daarom had ik niet ge- noeg," verontschuldigde hij zich. De officier vond, dat het slachten hier een soort familiekwaal was gewor- den, want een lid van dit geslacht zit te brommen, ook al voor zulk een feit en deze B. stond niet erg gunstig bekend. ook al slachtingen. De officier eiste 150 en 1 mnd voqrwaardelijk met een proeftijd v. 3 jaar. De rechter, die B. onder het oog wilde brengen, dat de voorw. straf voor een man op leeftijd toch wel erg was. kon B. niet overtui- gen; hij vond het zelfs fijn, die voor- waardelijke straf. Daarom bleef het bij de eis van de officier. Tevens stonden verschillende per sonen terecht, die hun personeel te hoog loon hadden uitbetaald. C. V., J. K. en J. V. werden hiervoor ver- oordeeld. tot ieder 100.boete of veertig dagen. Tenslotte nog een paar heren, die met tabaksbonnen hadden geknoeid, waardoor tekorten ontstonden. of valse werden ingeleverd. P. R. uit H.H.Waard werd veroordeeld tot S 150; P. J. uit Oude Niedorp tot f 80. omdat hij ruim 400 rantsoe- nen tekort had en O. M. J. K. uit Schagen tot f 200. De bewoners van het Bergerhof zullen zich binnenkort kunnen ver- heugen in een behoorlijke straatver- liqjiting. In deze modern-gebouwde wijk komt vanzelfsprekend een mo- derne electrische verlichting. Een andere wijk in het Westen van de stad, waar de straten aan rozen, lelies. .tulpen, dahlia's en andere flora herinneren deze wijk is minder modern heeft nog een ouderwetse gasverlichting, welke naar gebleken is. niet altijd bestand is tegen de stormwinden, die van de zeekant met voile kracht door deze op het westen uitkomen- de straten kunnen blazen. Zij blazen dan de gaslampen uit, met het gevolg, dat in dit bloe- menkwartier op stormachtige avon- den vaak een Egyptische duisternis heerst. En ook hier wonen Alkmaar- ders, die niet altijd voor donker thuis zijn. Thuiskomen doen ze tenslotte wel in die inktzwarte duisternis, als de wind de lantaarns heeft uit- geblazen, maar je moet niet vragen hoe! Het trottoir het aangewezen pad voor voetgangers staat op sommige avonden bezet met vuil- nisbakken, die de volgende mor gen geledigd moeten worden. Kunt u zich voorstellen. hoe de late thuiskomer reageert. als hij in de onverlichte straat met zo'n vuilnis- bak in onzachte aanraking komt? Ik kan het me levendig voorstel len. En dat ze daarom vragen, de 19de eeuwse gasverlichting door electrische verlichting te vervangen, is begrijpelijk. BURGELIJKE STAND Gehuwd: L. Alders en A. Penning; H. C. Broek en H. G. Hesselman; J. Kos en C. J. Hutting. Overleden: Neeltje Harteveld oud 69 jaar, wed. van C. Mulder. WIE IS DE EIGENAAR? Aan het bureau van politie is een autoped gedepo.neerd, die reeds enige dagen op de rechtmatige eige- naar staat te wachten. Inlichtingen zijn te verkarijgen bij de kinder- politie. Voor het eerst kwam de gemeen- teraad van Beemster in vergadering bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester J. A. Pesman, die in deze eerste vergadering wel blijk gaf van vlot een raadsvergadering te kunnen leiden. Alle raadsleden waren aanwezig. Bij de ingekomen stukken was een brief van de Minister van On- derwijs, Kunsten en Wetenschap- pen waarin werd medegedeeld dat het Rijk bereid is subsidie te ver- lenen voor de reparatie van de to- ren der Ned. Herv. Kerk. Hoe groot de subsidie zal zijn zal deels afhan- gen van de financiele draagkracht der gemeente. waarop nog nader zal worden teruggekomen. Bij de behandeling van de agenda- punten werd allereerst besloten om in plaats van oud-burgemeester Ni- naber tot ambtenaar van de Burg. Stand te benoemen Burgemeester J. A. Pesman. Tot lid van het Burg. Armbestuur werd herbenoemd de heer R. Mid- delburg. Afgewezen werd een verzoek van K. Ossebaar wonende Zuiddijk 22, om een vergoeding van kosten. ver- bonden aan het schoolbezoek zijner leerplichtige kinderen. Aangezien deze adressant woont binnen de af- stand van 1 K.M. van de school, kan de vergoeding niet worden gegeven. Bij de bespseking over dit punt kwam zeer nadrukkelijk de noodza- kelijkheid naar voren om het pol- derbestuur te verzoeken aldaar een verhard voetpad te doen aanleggen. B. en W. zullen dit bij het polder- bestuur ter tafel brengen. Op voorstel van Ged. Staten werd besloten om een regeling vast te stellen voor het toekennen van een gratificatie over 1947. overeenkom- stig de voor het Rijkspersoneel gel- dende. Eveneens werd besloten om in te voei^n een kinderbijslagrege- ling zoals ook voor de Rijksambte- naren geldende is. Besloten werd vervolgens om deel te nemen in de kosten van het restaureren van de dampoort van de boerderij ..Rustenhove" van Joh. v. Twisk. De totale kosten van de restauratie bedragen f 3906,Het Rijk zal 50% vergoeden en de ge meente f 390.60. De boerderij j.Rus- tenhove" dateert uit de 18e eeuw en B. en W„ evenals Monumentenzorg in Den Haag, zijn van menlng dat het verlenen van steun in deze zeer gewenst is. Op voorstel van B. en W. werd be sloten om de verzekering tegen fraude voor de gemeenteontvanger te verhogen van f 10.000,op f 20.000,Vastgesteld werd een nieuwe regeling voor de belegging van gelden bij de Nutsspaarbank te Midden Beemster en eveneens een verordening wijzigende de Bouw- verordening dezer gemeente. Aan A. Ensink, Purm. weg 16, wordt een vergoeding van kosten van vervoer per autobus toegekend met dien verstande dat als het kind 10 jaar is, da.t een rywielvergoeding wordt gegeven. Besloten wordt om enkele perce- len grond, voorkomende in het uit- breidingsplan te Midden Beemster aan te kopen. Van de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente 2.87.80 H.A. voor f 28.780,van de erven Gerrit Mars 12.50 H.A. voor f 1875,van P. Smit Wz. 20.70 H.A. voor f 4140,—. Voorts willen B. en W. een ont- eigeningsprocedure aangaan inzake grond van F. Schoenmaker voor 1.01.30 H.A. en idem 73.20 H.A. en 2 keer een stukje van 13 H.A. van Joh v. d. Molen en een stukje van 10.60 H.A. van C. Buurs Pzn. Als laatste punt van de agenda was het voorstel van B. en W. om een stuk grond van het onlangs ge- kochte terrein van tie fam. Dinkla aan de Zuid-Oost Beemster te ver- huren aan de Ned. Herv. Gemeente te Beemster, zulks met het °°g om op dat terrein een noodgebouw te stichten voor het houden van Jcer- kelijke bij^pnkomsten, als gods- dienstonderwijs, jeugdwerk enz. De Ned. Herv. Gemeente is met een ge- bouw geslaagd door aankoop van een 3 lokalen bevattende nood- school. Deze oplossing is ook wel een tijdelijke, doch de Ra.ad meende dat daaraan de voorkeur moest wor den gegeven boven een definitieve. Later kan dan nog met alle moge- De lange, warme en droge zo- mer van 1947 was oorzaak dat Bergen op een bljzonder druk sei zoen kan terugzien. De secretaris van V.V.V., die in de gisteren- avond gehouden jaarvergadering zijn jaarverslag uitbracht, schat het aantal overnachtende bezoe- kers op de drukste dag van het seizoen 23 Augustus in de 511 geregistreerde Iogeergelegenheden op 3756, hetgeen weliswaar bene- den het record van 5 Aug. 1939 (5472) blijft, doch dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat Bergen aan Zee nog niet die logeergele- genheid biedt als voor de oorlog. Het totaal aantal verschillende gasten, dat in Bergen overnachtte, wordt geschat op 20.000 waaronder ruim 200 buitenlanders, meest Bel- gen. De V.V.V. Bergen sluit met dit jaarverslag haar 40ste seizoen af. Het ledental bedraagt meer dan 700. De secretaris herinnerde aan het zware verlies, dat de V.V.V. in 1947 leed door het overlijden van de voorzitter, de heer D. A. Klomp, die niet alleen voorzitter was, doch bijna al het propagandistische werk in de V.V.V. voor zijn rekening nam. Het grafmonument, dat bin nenkort gereed komt en zijn nage- dachtenis zal eren, werd opgericht uit de bijdragen van talrijke Berge- naren en plaatselijke verenigingen. Voorts hednnert het verslag aan 't overlijden van de kunstverzamelaar P. Boendermaker, die Bergen als schildersdorp bekendheid gaf, als- mede van oud-burgemeester Lovink het bestuurslid Miltenburg en de leden H. Blank. R. Kalsbeek, P. Leering. H. Maat, F. Kok en mej. M. Spiering. Wederopbouw Bergen aan Zee De wederopbouw van Bergen aan Zee stelt, wat het tempo betreft, teleur. De parkeerterreinen en 2 van de 4 tennisbanen werden her- steld, evenals enkele beschadigde lyrizen; het badbedrijf kreeg weer waterleiding en sanitair; pension Frisia (thans hotel ..Casablanca") nadert zijn voltooiing en hotel Nas sau Bergen breidde zijn noodbedrijf met een dependance uit. Het wach ten is echter op grotere dingen. Nog steeds is geen spade in de grond gestoken voor de nieuwe boulevard. Ergernis gaf dit jaar het betonpuin aan het strand, achtergelaten bij de weinig oordeelkundige opruiming van de betonversperring. Nieuw- bouw blijft nog uit. Bij het gemeen- tebestuur is herhaaldelijk krachtig aangedrongen op herverkaveling van het verwoeste gedeelte, waar- mede dezer dagen een begin werd gemaakt. T.a.v. het strand zijn ver schillende verbeteringen in 't voor- uitzicht gesteld. Met de gemeente zal overleg worden gepleegd inzalce reddingsmiddelen op 't vrije strand. In dit verband werd een woord van lof gebracht aan de Rode Kruis- hulppost voor haar voortreffelijk werk. In Bergen-Binnen werden enkele hotels, die jaren lang door militairen van vriend en vijand be zet waren. weer in exploitatie ge- nomen. Het rijwielpad naar zee werd hersteld. bos en duin zijn op een tweetal omheinde terrein- tjes aan zee na, geheel mijnvrij. Slechts het vliegveld, dat nog een ruine is, ontsiert het dorp. Het ziet er naar uit, dat de militairen van dit terrein zullen afzien. De stich- ting van het kunstcnaarscentrum bewijst, dat de schilders van de jonge generatie Bergen als schil dersdorp in ere wensen te houden. Bergen groeide van 6600 inwo- ners in 1940 tot thans 8100. Tussen die 2 cijfers liggen 7 jaar oorlog en de verwoesting van 53 panden. Dat het huisvestingsvraagstuk in Bergen dus bijzonder accuut is, laat zich aanzien. V.V.V. is in de adviescommissie voor de huisves- tnig vertegenwoordigd en tracht de belangen van de woningzoe- kenden met die van het vreemde- lingenverkeer in overcenstemming te brengen. De logeer-capaciteit bedraagt thans ongeveer 80 »/o van 1939. De woningbouw bleek nog ver ten achter by de behoefte. Door een financieringsregeling tracht de gemeente woningbouw der ingezetenen te stimuleren. Bestuurswerkzaamheden De heer Roggeveen, sinds jaren vice-voorzitter, werd tot voorzitter benoemd. De heer Haakman nam BERGEN. Onder voorzitter schap van de heer J. Roggeveen werd gisteravond in De Rustende Jager de jaarvergadering van V.V. V. - Bergen gehouden. De vergade ring was zeer druk bezocht* De voorzitter heette speciaal burge meester Huygens welkom en her- dacht het overleden bestuurslid, de heer Miltenburg met wie het be- stuur steeds prettig samenwerkte en wiens heengaan een* groot verlies betekent. Door enkele ogenblikken stilte werden de overleden leden herdacht. De voorzitter deelde me de, dat binnenkort het monument op het graf van de heer Klomp za worden onthuld. waarbij hij een grote belangstelling van de leden verwacht. Hij deelde voorts me de, dat er plannen zijn voor een nieuw eigen gebouw; ais deze plan nen verwezenlijkt worden, zal de nagedachtenis van de overleden be- stuursleden C. F. Zeiler en D. A. Klomp in de vorm van een gevel- steen worden levendig gehouden. ue wederopbouw van Bergen aan Zee gaat te langzaam, aldus spr., doch een der volgende maanden zal de aanieg van nieu we wegen aldaar aanbesteed wor den, alsmede nieuwe toegangs- trappen naar het strand en het opruimen van het puin. Op de in Maart te Bergen aan Zee in sa- menwerking met „Paal 33" te houden ledenvergadering zullen ae plannen nader besproken worden. Nadat spr. belangstelling gevraagd had voor de Badbode, riep hij de medewerking in van de leden, om in '48 klachten van gasten te voor komen en zo de naam van Bergen hoog te houden. Tegen lage prjjs zal een gids met kleine plattegrond beschikbaar wor den gesteld; in samenwerking met de gemeente zal getracht worden een nieuw adresboek uit te geven. Van het bestuurslid de heer J. Haakman, wiens gezondheidstoe- stand vooruitgaand is, en die hem verzocht de vergadering zijn groe- ten over te brengen, had spr. ver- nomen, dat hij voornemens is in 1948 in het openluchttheater op te voeren ..Don Quichotte" van Pieter Langendijk; voorts komen er enige heropvoeringen van „De Paradijs- vloek". Spr. herinnerdg aan het 40-jarig bestaan van de vereniging; de he ren Jb. v. R^enen, C. Bogtman, P. Blankendaal en J. C. Leijen zijn 40 jaar lid. Tenslotte vestigde spr. nog de aandacht op alarmerende berichten over het mijnengevaar in de kust- streek en spr. wees er op, dat dit mijnengevaar hier niet bestaat, als men zich maar aan de paden houdt. Van de heer Verver was een voor stel ingekomen inzake een nieuwe bijdrageheffing van de leden, om daaruit een propagandafonds te vor- men. Het bestuur zal dit voorstel nader bestuderen en op de volgen de vergadering met een nader voor stel komen. De secretaris riep de medewer king van de leden in voor de op- gave van het aantal gasten. Het bestuurslid H. L. Baron Taets v. Amerongen werd herkozen met 135 van de 160 stemmen. In de vacature-D. Klomp werd de heer J. de Sonnaville door het bestuur warm aanbevolen; door „Paal 3?' te Bergen aan Zee was de heer C. Berkhouwer candidaat gesteld, terwijl namens de pen- sionhouders de heer J. M. de Lan ge candidaat werd gesteld. Uit de vergadering gingen stem- men op. om ook de vacature-Mil- tenburg te vervullen. doch het be stuur verzette zich hiertegen, daar de heer Miltenburg de gemeente vertegenwoordigde en het bestuur zich eerst over deze vacature wilde beraden. Bij eerste stemming verkreeg de heer De Sonnaville 72 st.; de heer Berkhouwer 70 st. en de heer De Lange 14 st. Toen er herstemming moest plaats vinden, trok de heer Berkhouwer zijn candidatuur in, waarna de heren v. d. Linden en Mosk candidaat werden gesteld. Ook de. 2de stemming had geen resultaat; De Sonnavile kreeg 75 st.; de heer Mosk 64; v. d. Linden 15 st. en De Lange 4 st. Bij herstemming tussen de heren De Sonnaville en Mosk, kregen de ze resp. 71 en 92 st., zodat laatst- genoemde gekozen was. De begroting '48 werd goedge- keurd met een bedrag aan ontvang- sten van f7350,en aan uitgaven van f 8440.Mevr. Evenhuis maak- te bezwaar tegen de uitgaaf van f 1400,voor de administratrice en f 500,voor de secr.-penningmees- ter. Na verdediging door de voor zitter bleven deze posten gehand- haafd. Bij de rondvraag vroeg de heer Beyneveld aandacht voor het bos, waar nog veel rommel ligt; voorts zag hij gaarne de bordjes ..mijnen gevaar" verwijderd. Voorts zag hij gaarne maatregelen getroffen tegen het euvel dat ruiters zich buiten de ruiterpaden begeven. De heer Verver vroeg pogingen aan te wenden voor 'n verbindings- weg van Bergen aan Zee naar de nieuwe zeeweg van Schoorl; de heer Peetoom meende, dat de ge meente. nu zij belasting heft op het vuilnis-ophalen. wel twee keer per week het vuil kan laten opha- len. De heer Hopman gaf contribu- tie-verhoging in overweging. Na afloop van de vergadering werden ondanks het verge"orderde uur nog enige films vertoond door de heer De Jong, waarvoor de voor zitter hem namen; de vergadering dank bradit de artistieke leiding van het open luchttheater op zich; voor de publi- citeit hoopt het bestuur t.z.t. een geschikt persoon te vinden. Het be stuur vergaderde 14 maal. onder andere over het vraagstuk der pen- sionprijzen. Met de autoriteiten had het bestuur tal van besprekingen hierover met het gevolg, dat 37 pen sions en 5 hotels een speciale prijs- vaststelling hebben gekregen. Later is het aantal nog uitgebreid. De leden werden per circulaire op de hoogte gehouden van de nieuwe voorschriften. Bij het rijkskolenbu- reau werd met succes aangedrongen op hervatting van de kolentoewij- zingen aan pensions. De wensen t.a. v. een betere tramverbinding naar Bergen aan Zee werden gedeeltelijk ingewilligd. Geen succes hadden de adressen om meer etalageverlich- ting, een ruimere broodbezorging, een latere winkelsluiting en tegen verhoging van de vermakelijkheids- belasting. doch het bestuur blijft hierin attent. Van de samenwerking met de federatie van V.V.V.'s in Noord-Holland kan veel verwacht worden. In 1948 komt er een ge- meenschappelijk badplaatsen-folder in het Engels. Het bestuur ontying 17 klachten over pensionhouders en huurders. Na onderzoek leidde dit tot £6n waarschuwing en een royement. informatiebureau opende op 1 Maart, toen er nog dik sneeuw lag. Er werden 4267 inlichtingen veistrekt, waarvan 1339 aan Am- sterdammers. Er waren 30 buiten- landse aanvragen. De pensionlijst v"?chcen in 4100 exemplaren, ter- niVtiivV„ng<lkomen aanvragen in 52 J ter kennis van de verhuur- ders werden gebracht. De ontvang- sten bedroegen f 6477, w.o. f 2000 aan subsidie en f 2415 aan contri butes. De uitgaven waren f 6.927 ^653 de reserve daalde tot Hoewel contributievcrhoging ge wenst is, wordt hiervan voor 1948 afgezien, doch de bydragen voor de bemiddeling moet worden ver- hoogd. Openluchttheater „,dr,le Bitvoeringen van het Zuid-Nederlands toneel in het openlucht-theater bleven beneden net artistieke peil van vorig jaar en het bezoek was slecht. Een buiten- gewoon succes hadden de Bergense spelers met drie uitverkochte voor- stellingen van de Paradijsvloek De voorlopige lichtinstallatie voor de ze uitvoenngen aangebracht, zal door een definitieve worden ver vangen. De exploitatie leverde een bate op van f 568.waardoor de reserve steeg tot f 1257.—. Emge malen werd het openlucht-theater aan andere instellingen verhuurd. Herinnerd werd aan de goed ge- slaagde verlichtingsavond en aan 't zeer geslaagde muziekconcours van Bergens harmonie, waaraan V.V.V. financiele medewerking verleende! Het concours-hippique kon niet doorgaan bij gebrek aan een be hoorlijke financiele basis. Voor 1948 wordt een grote toe- loop van gasten verwacht; zolang Bergen aan Zee in zijn tegen- woordige desolate toestand blyft, kan het zich echter op de duur niet als toeristenplaats handha- ven. Het duingebied van Bergen aan Zee zal binnenkort in eigen- dom aan de provincie overgaan. De V.V.V. heeft er op aangedron gen, dat de gunstige voorwaar- den van toegang behouden zullen blijven. Het verslag eindigt met de verwachting, dat 1948 in het herstel van onze Noordzeebad- plaats een belangrijk jaar moge worden. CULTURELE AVOND K.A.B. BERGEN. Morgenavond komt de heer Broersma van 't Verbonds- bestuur een uiteenzetting geven over de taak van de katholieke arbeider. bezien in het licht van de komende publiekrechtelijke bedrijfsorganisa- tie. Na deze uiteenze Ving zullen enkele interessante en vlotte films worden vertoond. Let wel, er wordt om 7.45 uur begonnen. H. S. V. HEILOO. Het programma voor a.s. Zondag is als TDlgt: USVU 1—H-S7 1 KVV 5—IISV 2 HSV 3—ADO 3 Liinmen aHSV a Voor het eerste elftal is dit weer lang geen gemakkelijke opgave. Als alle zeilen bijgezet worden is er echter 'n redelijke kans op winst en., 't is dringend nodig. We zijn de wedstrijd die op eigen terrein verloren werd nog niet vergeten. Heiloo rekent op revanche!! lijkheden rekening worden gehou den. Bij de rondvraag klaagde de heer Poel over te verregaande maatrege len van de Schoonheidscommissie, welke perse bakstenen bruggen eist en betonnen bruggen niet toestaat te bouwen. Dit is voor de betrokke- nen zeer nadelig. Ook klaagt de heer Poel over het feit dat men o.a. afkeurde dat men in de Beem ster vijf Bruynzeelwoningen wilde bouwen. Spr. zegt als lid van de wo- ningtoewijzingscommissie een zeer groot woningtekort in de Beemster te zien. Dan mogen zulke afkeurin- gen z.i. niet plaats hebben. De voor zitter zegt dat in het algemeen de Schoqjiheidscommissie goed werk doet. Wat mooi is in de Beemster moet behouden blijven. Ook moeten we de schoonheid bevorderen door het bouwen van bruggen van bak- steen. Er kunnen echter gevallen zijn dat van strenge bepalingen moet worden afgyveken. Spr. be- loofde daar aandacht aan te zullen schenktn. Hierna sluiting der ver gadering. FEESTAVQND K.A.B. EGMOND AAN DE HOEF. De afd. van de K.A.B. hield, in samen werking met de afdeling van de Lahdarbeidersbond „St. Deus Dedit" een feestavond in de zaal P. Mooij. De R.K. Toneelveren. „Inter Nos" kwam ten tonele met het blijspel ..Alles voor Adriaan", een stuk, dat bij de aanwezigen veel bijval oogst- te. Na afloop werd het woord ge- voerd door de heer JaarSveld, die nog enige punten aanstipte, welke voor de arbeidgrs van het grootste belang zijn en die in het kort hierop neerkomen. dat er voor de katho lieke arbeider geen andere keus is dan zich ten voile achter de Katho lieke Arbeidersbeweging te scharen en niet alleen voor de materiele no- den, maar ook als christen. Na de toespraak volgde een grote verloting. De vele prijzen waren ge heel door de middenstand ter be schikking gesteld, een geste. die door publiek en bestuur op hoge prijs werd gesteld. De dames ont- vingen tussen de bedrijven door versnaperingen. De Geestel. Adviseur, Pastoor A. G. de Boer, sprak nog een kort woord en sloot zich aan bij de heer Jaarsveld. door er op te wijzen. dat de arbeiders door organisatie sterk kunnen staan. Na nog enige tijd van gezellig sa- menzijn keerden alien voldaan huis- waarts. Het bestuur kan op een zeer geslaagde avond terugzien. TONEELUITVOERING „HET MASKER" WARMENHUIZEN Door de Toneelvereniging „Het Masker" is Zondag en Maandag opgevoerd „Het Gouden Kalf", vrolijke verwikkeling in 3 bedrijven. Dit blijspel is op een zeer goede wijze voor het voetlicht gebracht. Jozef Smith -speelde een ro}, die getuigde van toneelgevoel en was een uitstekende oom. Magde, zijn vrouw, was een goede tegenspeel- ster en liet het contrast wel blijken, zonder in overdrijving te vervallen. Elly, als de nicht, was als altijd berekend voor haar rol, speelde on- gekunsteld, los en bevallig. Eugene en Forster gaven elkaar niets toe en speelden een goede partij. Eva als dochter en Adinda als vriendin in hun verliefde rollen, en op slot in hun illusie hevig teleur- gesteld, kweten zich goed van hun taak. Bertha, als dienstbode, speelde natuurlijk. Freddy, als de zoon en Tom. als huisknecht, deden niets voor de anderen onder, alsook v. d. Bilt. Decor en aankleding waren af. „Het Masker" kan als het zo door- gaat gerust op voile zalen rekenen, dat is verdiend. K.V.P. AKERSLOOT AKERSLOOT. Onder voorzit terschap van de heer A. Leyen hield de afd. van de KVP haar jaarver gadering. welke goed bezocht was. De voorzitter uitte de wens, dat de K.V.P. deze zomer goed uit de bus mocht komen. Blijkens het jaarver slag was het ledental gedaald van 560 tot 471; het Hn. jaarverslag toonde een batig slot van f 31,76. Als candidaten voor de Tweede Kamerverkiezing werden voorlopig aangewezen Jac. Groen Azn., J. El ders, M. P. v. d. Weyden, Jan Bak- ker en J. de Boer Wzn. De bestuurs- leden A. Leyen, G. v. Vliet en R. Swart werden herkozen, terwijl in de vacature door het bedanken van de heer C. de Jong op aanbeveling van het bestuor de heer W. v. d. Eng, propagandaleider werd geko zen. De voorzitter- bracht dp heer de Jong hartelijk dank voor het vele goede werk, dat hij als be stuurslid had gedaan en hoopte o.ok in de toekomst op zijn belangstel ling te mogen rekenen. De heer Leyen werd als voorzitter herkozen. De heer Jak zou graag willen zien, dat in het bestuur ook bepaalde kwaliteiten vertegenwoor digd waren. De voorzitter zag hier van de noodzaak niet i"! tenslotte is er nog een adviesbureau in Den Helder. De secretaris zou gaarne zien, dat eens per jaar door een der raadsleden verslag werd gegeven van het werk in de Raad, waartoe weth. Schouten zich gaarne bereid verklaarde. SPREEKUUR SOCIALE HULPVERLENING SINT PANCRAS. Teneinde alle instellingen en particulieren in de tot het ressort van de Sociale Raad behorende gemeenten ook monde- ling te kunnen dienen van raad, ad- vies. voorlichting en bemiddeling, is besloten 'n aantal regionale spreek- uren te houden, waar de secretaris voor een ieder te spreken zal zijn. Dit geldt ook voor de burgers en instellingen van Sint Pancras. De aangewezen dag is dan de tweede Woensdag van iedere maand en wel van 3.30—4.30 ten gemeentehuize. Een ieder die op sociaal terrein moeilijkheden heeft zal deze dan naar voren kunnen brengen. Willem Gaastra, Alkmaar, die NSB-er gewordm was, teneinde *tln Joodse vrouw en kinderen te vrij- waren, werd veroordeeld tot een jaar internering gelijk aan detentie. Andere maatregelen werden hem met opgelegd. Het bejaarde echtpaar A. Grys- paarde-v. d. Molen uit Heiloo werd ontzet uit de kiesrechten enz. met verbeurd verklaring van fl700. Naar de financiele omstandighe- den van P. Nieuwland te Schoorl werd bij interlocutoir vonnis een nader onderzoek gelast. T.o.v. H. Hoogzaad (overleden) wiens vermogen als zijnde vijande- lijk vermogen reeds aan de staat was gekomen, werden geen verdere maaticgelen genomen. G. Harmsen geen maatregelen op gelegd. De weermachtsaannemer IJ. Kro- nenburg te Heiloo, wiens vermogen van f225.000,dcrmate door de fis- cus werd belast, zodat er een deficit is van f28.000,en tegen wie door de 2e Kamer een internering van 3 jaar was opgelegd, werd veroor deeld tr-'< eenzelfde strai wat de In ternering betreft. De door de 2e ka mer opgelegde maatregel inzake verbeurdverklaringen werd vernie- tigd, de overige maatregelen wer den bevestigd. 's-Gravenhage, 11 Febr. Staats loterij. 2e kl., 2e lijst. Prijzen van: 20.000 21091 f 5.000 10688 f 1.500 3132 f 1.000 1735 10814 f 400 6507 13208 17064 200 2772 13250 21281 100 2524 10898 14671 16444 18866 2017.3 De 64-jarige Engel Halff uit Eg- mond aan Zee stond terecht wegens het sympathiserend lidmaatschap en het lidmaatschap van Economisch Front. Voorts leveranties van vis en gevogelte aan de Duitsers en we gens het schrijven van 2 minder mooie brieven. In de ene had hij aan Seys Inquart gevraagd om een erkenning als wildhandelaar en in de andere, gericht aan de Commis- saris van Politie te Alkmaar, van Maarleveld,' had hij de namen ge- noemd van een aantal dorpsgenoten, dat z.i. voor evacuatie in aanmer king kwam. Dank zij inspecteur ten Benzel, die deze brief in zijn bureau liet liggen, had dit schrijven voor de betrokkenen geen nadelige gevolgen Voorts had Halff op het station te Heiloo iemand, die hem had ge vraagd waar al die kisten vis naar toe moesten, toegevoegd: „U moet Uw mond houden. anders zal ik zorgen, dat U bij de Ortskomman- dant moet komen!" Vooral deze laatste drie beschul- digingen nam het tribunaal de oude man kwalijk. Tenslotte was er nog enige correspondentie, waarin Halff er van beschuldigd werd zijn dorps- genoot Japie Schol te hebben ver- raden, die later in Duitse gevangen- schap is omgekomen. Een tweetal getuigen Neeltje Groen-Kok en Antje Zwart-Vis legde hierover ver klaringen af, die wel bezwarend wa ren, doch die gezien in het licht der dorpsverhoudingen blijkbaar niet al te serieus werden geaccepteerd. Bij de uitspraak, die na raadkamer volgde, verklaarde de president dan ook, dat het tribunaal er van over- tuigd is, dat Halff dit verraad niet heeft gepleegd. Uit het kamprapport werd beschuldigde geschilderd als een geexalteerd mens, die niet voor 100% toerekenbaar moet worden ge- acht. In verband met zijn psychische gesteldheid en zijn hoge leeftijd legde het tribunaal hem een inter nering op voor de tijd in detentie doorgebracht, nl. van 23 Mei '45 tot 27 Juni '46 en van 24 September '46 tot heden. Hij kreeg echter nog een half jaar voorwaardelijk met 'een proeftijd van 3 jaren en komt onder toezieht van de Stichting voor Poli- tieke Delinquenten. Voorts werd hij ontzet uit de rechten. Jeugdige delinquenten De nog jeugdige J. Logger uit Alkmaar had zich in Juli 1944 aan- gemeld bij de Wasserschutzpolizei en had als zodanig het laatste jaar van de oorlog dienst gedaan te Enk- huizen. Daar deze Duitse instantie een onderdeel vormde van Waffen- SS had hij de Nederlandse nationa- liteit verloren. Zijn verdediger, Mr. Leesberg Jr., wees er op, dat be schuldigde niet door zijn politieke overtuiging tot zijn daad was geko men, doch dit had gedaan tengevol- ge van moeilijkheden in het gezin. Hij drong aan op een internering gelijk aan de detentie met een voor- waardelijke straf, zodat hij nog eni ge tijd onder toezieht blijft. Hij werd na de zitting vrijgelaten, doch de uitspraak volgt nog. Op 17-jarige leeftijd had Chr. Bos vroeger uit Alkmaar, thans te Hui- zen, zich gemeld voor de Wehr- macht. Dit was in Juni 1942 en sindsdien diende hij de vijand als chauffeur bij een pantserjagerafde ling, bij de Kriegsmarine en als In- fanterist in Hongarije. Ook hij had gehandeld onder invloed van huise- lijke omstandigheden. Hij was uit het kamp ontvlucht, doch na een jaar ondergedoken te zijn bij een Joodse familie in Huizen werd hij weer gearresteerd. In deze onder- duikperiode was hij gehuwd met de dochter des huizes. Thans was hij als verpleger werkzaam in het kamp te Crailoo, waar hij met zijn mede- gevangenen niet goed kon opschie- ten, omdat zij nog steeds scholden op de Joden. hetgeen hij, omdat zijn vrouw een Jodin was, moeilijk kon verdragen. Zijn vrouw, die de rol van advocaat vervulde, vroeg on- middellijke vrijlating, maar gezien het feit, dat nesch. zien een jaar lang aan internering had onttrok- ken, waaraan zijn vrouw mede schuldig was, ging het tribunaal niet op dit verzoek in. Uitspraak over 14 dagen. VASTEN is begonnen. Wij willen iets doen. Maar wat? Wij kunnen geen beter antwoord geven dan wat de Kerk zelf ons zegt. Kijk eens in Uw Missaal. U ziet, dat in deze tijd elke dag een eigen Mis-formulier staat aangegeven. Dat zijn oude, eer- biedwaardige teksten, vol lering en onderrichting, hoe wij het moeten doen. Vandaag wordt ge- wezen op het gebed, op de be- fejeenis en waarde van het ge bed. Wat wij moeten doen? Meer bidden, beter bidden, inniger bidden, hartelijker bidden! Bid den voor onszelf, bidden geza- menlijk in ons gezin, bidden met de Kerk mee in de Litur'gie. Er zou elke dag van de Vasten min- stens een lid van ons gezin de H. Mis moeten gaan bijwonen. Dat is toch niet teveel gevraagd? Laat dat voor dit jaar eens een practisch Vastenpuntje voor ons zijn! MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2