Minder invoeruitde doiSar-Sanden JOHN COSTELLO lerland's nieuwe premier Rusland en Hongarije sluiten vriendschapsverdrag Voor Atkmaar en omgeving Amerikaanse effecten zullen van hun bezitters worden gevorderd Komt het FALKLAND-GESCHIL voor de Ver. Naties? Zestienjarig van de Valera ten einde BIJNA 72 MILLE VAN DE PLEISTER-ACTIE MINISTER LIEFTINCK KONDIGT AAN: Desnoods verkoop van goudvoorraad De classificatie Australische oorlogsbodems naar Zuid-Poolgebied Manifestatie van nieuwe geest imn Truman vraagt 570 millioen voor China MINISTER MAARSEVEEN tegen voetbalpools Enkhuizer te Antwerpen j verongelukt HENRI DE CREEVE OVERHANDICT CHEQUE Voor slachtoffers van de brandrampen Engelse anthraciet naar Nederland Zeehondenjacht in Kaspische zee Koningin bezichtigt schilderijen WONINCNOOD SCHAADT VOLKSCEZONDHEID Motie van Nederl. Artsen DE VOGEL GEVLOCEN maar weer teruggekeerd Heden belangrijke rede van Truman Nieuuf Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 19 FEBRUARI 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11459 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank MINISTER LIEFTINCK heeft gisteren in de Eerste Kamer bij zijn antwoord. op de algemeen financiele beschouwingen medegedeeld, dat de regering in verband met onze behoefte aan deviezen zal overgaan tot verdere beknotting van het dollar- invoerprogramma en tot het vorderen van Amerikaanse efiecten. Mochten deze maatregelen in de practijk onvoldoende blijken te zijn, dan is de regering bereid ook een deel van de goudvoor raad in dollars om te zetten om zodoende een emstige stagnatie in de bedrijvigheid en werkloosheid te voorkomen. De minister betoogde, dat deze maatregelen onvermijde- lijk zijn om een dollar-liquidi- teitscrisis te voorkomen. De be knotting van het dollar-invoer- programma zal op drieerlei wijzen worden nagestreefd: le. zullen zoveel mogelijk invoeren niet uit dollar-gebie- den maar uit andere gebieden worden betrokken; 2e. door noodzakelijke aan- kopen naar een later tijdstip uit te stellen; 3e. door een acmtal noodza kelijke etankopen geheel ach- terwege te laten. De minister deelde mede, dat een derde deviezennota in voorbereiding is, n.l. over de tweede helft van 1947 en over de aspecten van het eerste halfjaar van 1948. DE MINISTER van Binnenlandse Zaken heeft aan de Eerste Ka mer meegedeeld, dat er, vanwege het departement van Sociale Zaken een commissie is ingesteld, om de kwestie van de gemeentelijke klasse-indeling wetenschappe- 1 ij k te onderzoeken, met behulp van sociografische en economische deskundigen. Dat wordt dus een heel geval. De commissie zal zich beperken tot het opstellen van ob- jectieve maatstaven voor een ge meentelijke klasse-indeling. Het blijkt dus, dat hierbij prm- cipieel van handhaving van een klasse-indeling wordt uitgegaan. Dit klopt men kan het onthou- dent met het punt van het urgen- tie-program van de K.V.P., dat ..ber- ziening van de klasse-indeling vraagt. Op de Partijraad van het voorjaar van 1946 is over deze zaak een en ander in het midden ge- bracht en welbewust heeft de ver- gadering tegen de aandrang, om afschaffing van de classificatie te vragen, zich op het program be- paald tot herziening. Op het Congres is het punt in de sectie voor lonen en prijzen uitvoe- rig besproken; ook daar is men (October 1947, anderhalf jaar later), niet tot de conclusie gekomen, dat de classificatie moest worden afge- schaft. Nu wederom blijkt pas nog op een vergadering in ons gewest dat ook met dit vraagstuk nogal eens een beetje demagogie bedre- ven wordt, is het toch wel nuttig, het probleem duidelijk te stellen. Niet wetenschappelijk, want dat zal de departementale commis sie doen. Maar daar kan de herzie ning niet op wachten. Hoe staat het nu met die herzie ning? Laten wij de zaak goed uit elkaar houden: ze loopt over ver- schillende departementen. Binnen landse Zaken heeft er mee te maken voor zover het de ambtenaren be- treft, Onderwijs in zoverre het de onderwijzers. Sociale Zaken voor zover het diverse collectieve loon- contracten aangaat, enz. enz. Hier gaat het dus tevens om de vraag of zoals prof. v. d. Brink het op het Congres stelde hand- having van de klasse-indeling be- slist meebrengt dat die handhaving voor alle groepen geschieden moet. Wij hebben dat nooit begrepen. Wel menen wij, dat waar de re gering de tot nog toe gevolgde loon- en prijspolitiek als gegeven aan- vaardt, totale afschaffing van de klasse-indeling over de gehele linie onaannemelijk geacht moet wor den. Dit zou twee dingen kunnen betekenen, zoals mr. Ch. Rutten deed uitkomen op de jaarvergadering van de Statenkring Hoorn: of het loon- niveau zou worden opgetrokken tot het peil van de eerste klasse, en dat is thans onmogelijk, of dit niveau zou moeten worden t e r u ggebracht tot een verlaagd gemiddelde, maar wie denkt er aan verlaging nu? In de Congres-resolutie is ook uit- gesproken, dat de grondslagen van de classificatie moeten worden herzien, omdat ze ook volgens minister Beel verouderd zijn. Die herziening is nu zeer weten schappelijk aan de orde van de dag. Maarmoet de overige her ziening daarop wachten? Of zal dit wetenschappelijk werk zo snel gaan, dat het binnen redelijke termijn resultaten oplevert? En wat zijn nu precies afgezien van het weten schappelijk onderzoek de bedoe- lingen van de technische herziening. Komt er werkelijk zo iets? Wij hebben het gelezen in enkele bladen, maar die mededeling klopt niet met de tekst van de Memorie van Ant woord. Wat medegedeeld wordt oyer „een technische herziening, aan de Wie zou denken, dat de Eerste Kamer een instelling is, waar maar weinig belangwekkends meer ver- teld wordt, daar alles wat daar nog eens uitvoerig wordt behandeld reeds een debat in de Tweede Ka mer achter de rug heeft, moet dus na de vergadering van gisteren zijn mening wel herzien. Van de financiele specialisten had o.a. mr. Stikker, die namens de Volkspartij voor Vrijh. en Dem. sprak, de minister nog heel wat ver- wijten te maken. Nadat Z. Exc. twee uur lang onvermoeid ieder de tail van de tegenwerpingen onder de loupe had genomen, kwam de- zelfde heer Stikker al replicerende tot de ontboezeming, dat de minis ter aan zijn stoutste verwachtingen had voldaan! Dit had prof. Lieftinck voornamelijk bereikt met een toe- zegging, dat hij het voogdijschap over de zeer grote belangen van ons volk in Indie z^er ernstig op- vat. Voorts, dat hij voor zich al een plan had, waardoor transfer van winsten en afschrijvingen uit oud kapitaal in Indie naar ons land mo gelijk zou zijn. Hij zou deze bedra- gen dan in een fonds willen verza- melen dat alleen voor nieuwe in- vesteringen gebruikt kan worden en dus niet als circulerend geld het inflatiegevaar kan doen toenemen Deze twee mededelingen zijn het geweest, die, hoewel laat op de mid- dag uitgesproken, toch niet nagela- ten hebben aanstonds ter beurze van Amsterdam het koerspeil te bein- vloeden en daar de beursbarometer te doen stijgen. Er schijnen snelle verbindingen te bestaan tussen beurs en parlement! Of heeft he minister misschien een ambtenaar, die in de financiele geheimen van het Damrak evengoed thuis is als in die van de Kneuterdijk? De minister heeft nog veel meer geruststellends gezegd, zonder in vaag optimisme te vervallen, het- geen aan ministers vaak verweten wordt. Hij heeft met name belang- rijke credietbesprekingen geopen- baard met het buitenland, om Indie de middelen te verschaffen het her- stel te financieren, terwijl ook bin- nenkort een wetsontwerp de Twee de Kamer zal bereiken, waarin een kasgeldlening in guldens zal worden voorgesteld van f850 millioen voor ongeveer hetzelfde doel. Voorts heeft de minister de liberalen ge- rust gesteld, die van de verhouding Nederland-Indie het caricaturale beeld van „een pijpleiding langs een politiek waslijntje" hadden op- gehangen „langs welke hoogst pri- mitieve riolering onze laatste finan ciele krachten naar het land van onze aloude koloniale rijkdommen zou worden weggezogen." Het beeld van deze zuigende poliep aan de andere zijde van de Schiphol-Bata- via-lijn werd door de minister om- vergeworpen met de mededeling dat er op het ogenblik al sprake is van een gunstige invloed op onze beta- lingsbalans van het handelsverkeer met Indonesie. De minjster was van oordeel dat een deel van de pro- ducten, die wij nog met dure devie zen in het buitenland moeten kopen, straks in toenemende mate tegen onze eigen munt dus niet tegen de ongrijpbare deviezen in onze Oost zullen kunnen worden opgeno- men. Maar daarvoor moet men dan ook de lasten willen opbrengen, die met name de 300.000 man op Java ons kosten en de verdere apparatuur waarmede onze regering al jaren- lang heeft moeten werken. Er zijn er, aldus de Minister, die mij verwijten, dat mijn geldsanering niets heeft uitgericht, hoewel ik toch destijds met een geldhoeveel- heid van II milliard ben gaan blok- keren en er nu, na deblokkeringen zonder tal nog altijd maar 7 milliard meer in omloop is. Anderen dit aan het adres van de heer Pollema hebben mij verweten, dat ik des tijds niet voor de sanering ben gaan consolideren, om de bedragen die ik nu weggeblokkeerd heb voor dit doel te benutten. Maar mijn ant woord is: beter geen schuld dan een geconsolideerde. Ik ben er n.l. in geslaagd de door deze criticus be- doelde sommen in de schatkist te deponeren door belastingheffing. De Minister was weer goed op dreef. Men heeft hem ook op een ander hoogst belangrijk punt aan het pra- ten gekregen. n.l. over zijn deviezen- beleid. De klachten dat het Neder- landse volk over de stand van za ken niet voldoende ingelicht wordt, pareerde de minister met erop te wijzen, dat hij reeds twee uitvoerige deviezennota's het licht heeft doen zien, terwijl een derde in de maak is op zijn departement. En hij ver- telde daarna het belangrijke nieuws over de wijze waarop hij de bus van het Marshall-plan denkt te halen. LONDEN, 18 Februari. (A.P.) Een verantwoordelijke regerings- woordvoerder heeft vandaag ge zegd, dat het „mogelijk" is, dat het geschil over de Falkland-eilan- den voor de Ver. Naties wordt ge- bracht, hoewel Engeland de kwes tie liever zelf wilde regelen. De woordvoerder hechtte niet t veel waarde aan gissingen, dat het geschil zon leiden tot vcrwijdering in de betrekkingen tussen Enge land, Argentinie en Chili door te zeggen: „Deze dingen leiden ge- woonlijk niet tot een crisis." Enge land is echter niet van plap van zijn rechtmatige aanspraken af te zien. Argentinie heeft zich gisteren be- roepen op het verdrag van Rio de Janeiro, waarin uiteengezet wordt dat de Falkland-eilanden en de daarvan afhankelijke gebieden deel uitmaken van de inter-Amerikaanse veiligheidszone. In anttvoord op de rede in het Lagerhuis van de Britse Minister van Staat Hector Mcneil heeft Luis Irigoyen. vice-Minister van Buiten- landse Zaken, verklaard, dat Argen tinie krachtens het accoord van Rio de Janeiro het bestaan van kolonien of bezittingen van Europese naties in het omstreden gebied niet erkent. Hij herhaalde het aanbod van Ar gentinie, om het geschil op een spe- ciale Poolconferentie aan arbitrage te onderwerpen. Engeland is er voorstander van de totstandkoming waaraan met kracht wordt gewerkt" slaat nl. niet op de gemeente-classificatie, maar op de regeling van de salariering van ambtenaren. Nu is er wel verband tussen beide, maar het is niet het zelfde! Ende classificatie raakt niet alle£n de ambtenaren »i onder wijzers. Wat we nu graag zouden weten is dit: komt er een technische herzie ning van de classificatie-regeling naast het, vermoedelijk tijdwinnen- de wetenschappelijke onderzoek, ja of neen? En zo ja, hoever strekt dat? In dit verband moet ook worden opgemerkt, dat nu de minuter ver- klaart, zeer onder de indruk te zijn van de financiele moeilijkheden van vele ambtenaren. verwacht mag worden, dat hij elk bruikbaar mid- del, om die moeilijkheden te ver- lichten, zal benutten. En ten tweede: in het licht van de feiten is de sug- gestie, als zou de Katholieke Volks partij zich om deze zaak niet zo druk maken, volstrekt on- j u i s t! in de bibliotheek van het paleis Soestdijk waren wij gisterenmorgen in staat ons jarige Prinsesje Marijke te feliciteren en een kijkje te nemen bij de cadeaux, die zij had gekregen. Onwillekeurig gingen onze gedach- ten terug naar de dag nu bijna een jaar geleden waarop een gelukkige en trotse vader een klein mensenkind toonde aan de minister- president, de vice-voorzitter van de Raad van State en de burgemeester van Baarn. Dat jaar is snel voorbijgegaan en het kleine meisje is opge- groeid tot een flinke en stevige baby, die vol bewondering luisterde naar de muziek uit de muziekspeeldoos,* aangeboden door het personeel van het Ooglijdersgasthuis te Utrecht en met haar stevige knuistjes vol be- langstelling greep naar de leuke speelgoedbeestjes, haar gestuurd door de militairen in de ziekenhuizen in Indie. De jongens, die in de hand- arbeid-afdelingen in de diverse hospitalen aldaar hun uiterste best heb ben gedaan om deze aardige attentie te verzorgen, hebben eer van hun werk. kwestie aan het Internationaal Hof te Den Haag voor te leggen. Volgens een te Port Stanley (Falklands-eilanden) uit Buenos Aires ontvangen bericht wordt er te Ushuaia in Terra del Fuego (de zuidelijkste punt van Zuid-Ame- rika) een Argentijnse vloot van twee kruisers en zes torpedojagers verwacht, die op weg zou zijn naar het Zuidpoolgebied. De krui sers zouden zijn de „Almirante Brown" 6 (.800 ton) en de „Ken- ticinco del Mayo" (eveneens 6800 ton). De Australische bladen besteden veel aandacht aan het incident rond de Falkland-eilanden. De belangstelling in Australie voor het Zuidpoolgebied is zeer groot. Australie maakt aanspraken op een sector, welke bijna even groot is als het land zelf. Binnen een maand zal het gemenebest drie permanente bases ingericht hebben in het Zuidpoolgebied. In de ..Sydney Daily Telegraph" wordt Groot-Brittafinie de raad ge geven de indringers er uit te gooien. De meeste bladen eisen van Groot- Brittannie een krachtige houding. Woensdag is te Moskou een verdrag van wederzijdse bijstand tussen de Sovjet-Unie en Honga rije ondertekend. Bij de onderte- kening, die werd verricht door Molotof en Dinnyes, de Hongaarse minister-president, waren genera- lissimus Stalin en president Zol- tan Tildy van Hongarije aanwe- zig. De beide landen verbinden zich telkander bijstand te verlenen indien een van hen wordt aange- vallen. Zij zullen niet deelnemen aan een verbond, dat tegen een van hen is gericht. Zij zullen ver- der de culturele en economische banden versterken. De Hongaarse premier verklaarde bij het ondertekenen van het ver drag, dat hij het samen met de an dere verdragen met Hongarije's bu- ren de belangrijkste maatregel voor het tot stand brengen van de Hon gaarse onafhankelijkheid beschouw- de. De Sowjet-Unie helpt Hongarije belangeloos en zonder verdere mo- tieven bij het verzekeren van vrede en onafhankelijkheid, aldus de pre mier. Molotof heeft het nieuwe verdrag tussen de Sowjet-Unie en Hongarije begroet als een „belangrijk nieuw middel om vrede en veiligheid in Europa tot stand te brengen". Hij voegde hieraan toe: „Indien de lessen van de eerste wereldoorlog niet voldoende zijn, dan moeten de lessen van de tweede wereldoorlog dienen om te tonen, dat de vrede- lievende Europese naties geen agressie hetzij van Duitsland hetzij van enig ander land, dat zich in een politiek van agressie met dit land zou verenigen, toestaan". Het huidige verdrag werd geslo- ten met dit doel, aldus vervolgde Molotof, en is daarom in overeen- stemming met de oogmerken en principes van de V.N. ,.Na het teke- nen van dit verdrag, zal de Sowjet- Unie verdragen voor wederzijdse hulp hebben met alio staten, die langs haar Westelijke grenzen gele- gen zijn, van de Zwarte tot de Bal- tische Zee. Hierin zien wij, burgers van de Sowjet-Unie, een belangrijk succes voor de verwerkelijking van Stalins buitenlandse politiek, welke is gericht op de versterking van vriendschap met alle nabuurlanden en de versterking van de wereld- vrede". Radio Moskou voegde hieraan nog toe, dat het verdrag twintig jaar van kracht zal zijn en dat de uitvoering zou geschieden „in overeenstem- ming met de principes van het handvest der V.N.". Het Ierse Parlement heeft giste ren de 57-jarig" advocaat John Costello tot minister-president gekozen. Hiermede is een eind ge komen aan het zestien-jarig pre- mierschap van Eamon de Valera. De Valera werd door een combi- natie der oppositie-partijen versla- gen. Zijn opvolger, John Costello, is lid van de Fine Gael, de partij van Richard Mulcahy, die - 36 zetels in de Dail bezet. Bij de eerste stemming in de overbezette vergaderzaal werd De Valera met 74 tegen 70 stemmen verslagen en bij de tweede stem ming koos de Dail John Costello met 75 tegen 68 stemmen tot minis ter-president. Een analyse van de stemming toonde aan, dat vier onafhankelijken voor De Valera hadden gestemd. Bij de 2de stemming onthielden zich twee hunner van stemming tegen Costello. Costello had de steun van zijn eigen partij, de Fine Gael, voorts van de republikeinen, de La bour-Party en de nationale arbei- ders- en boerenpartij. Toen het resultaat bekend was, stond Flannagan, een onafhankelijk lid van het parlemeni op en riep: „De hemel zij dank, dat ik deze dag heb mogen beleven". Mulcahy noemde de verkiezing van Costello „geen handelszaakje, doch een manifestatie van een nieuwe geest". Sean MacBride, de leider van de nieuwe reptiblikeinse partij, ver klaarde, dat alle partijen die Costello hebben gesteund, zijn verenigd in het verlangen, een eind te maken aan de verdeling van Ierland in Eire en Ulster;, dat verenigd is met Groot-Brit- tannie. De Valera's partij, de Fianna Fail, slaagde er bij de onlangs gehouden algemene verkiezingen niet in, een absolute meerderheid te behalen. Zij heeft thans 68 zetels in de Dail, terwijl de andere partijen er 74 hebben. De partij van De Valera kreeg in 1932 de vereiste meerderheid. Sinds dien is De Valera ministerpresident geweest. Wegens het aandeel in de opstand tegen Engeland in 1916 werd De Valera ter dood veroordeeld, De Minister van Justitie heeft een aantal aanvragen voor het ex- ploiteren van voetbalpools afge- wezen op grond, dat zodanige ex- ploltatie onder de huidige loterij- wet niet mogelijk is. Een politiek medewerker van het ANP tekent hierbij aan, dat het weinig waarschijnlijk is, dat de re gering een wijziging van de loterij- wet zal bevorderen om de voorstan- ders van voetbalpools tegemoet te komen. In het parlement toch heerst vrij grote tegenstand tegen dergelij- ke loterijen, hetgeen onlangs nog bleek uit het voorlopig verslag, door de Tweede Kamer uitgebracht over het wetsontwerp tot het invoeren van de totalisator. De Nederlander Johan Kelder, oud 20 jaar en afkomstig uit Enk- huizen, is te Antwerpen 'bij het schilderen van de grote mast van het s.s. ..Helena" van een hoogte van vijf meter gevallen. Hij bl'eek 'n schedelbasisfractuur te hebben en overleed enige tijd later. De evacuatie van Republikeinse troepen in vrachtauto s van Nederlands naar Republikeins gebied duurt nog voort. Tussen Soreang en Tjiwidey op Wcst-IaVa, waar geen spoorwegverbin- ding bestaat, worden de Republikeinse troepen in auto s naar Republikeins gebied afgevoerd. Woensdagmiddag heeft pater Henri de Greeve aan de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant een cheque overhandigd ter waarde van f 71.925.bestemd voor de slacht offers der brandrampen in Noord- Brabant. tijdens de afgelopen zomer De Commissaris der Koningin heeft pater de Greeve hiervoor dank gezegd, omdat deze -net zijn actie zoveel succes heeft behaald. De Commissaris deelde mede, dat volgens ruwe schatting de totale schade in de gemeenten Beers, So- merer. en Asten een millioen gulden bedraagt. Het Ned. Rampen-Fonds. het Ned. Volt- Ivrstel, de brandweer corpsen en Btibants Volksherstel brachten f 249.000.bijeen. In andere gemeenten der provin- cie brandoen nog een aantal bocr- derijen af. Ook hiervan bedroeg de schade ongeveer f 1.000.000.waar- voor door Brabants Volksherstel en de Boerenleenbanken resp. f 20.000 en f 5000 werd bijeengebracht. Buitengewoon verrast toonde zich zich prof, dr De Quay door deze koninklijke gift en ontroerd drukte hij de brenger van deze goede gave warm de hand, namens de boeren, hun vrouwen en kinderen, die nu weer een huisje zullen hebben met huisraad, met een koetfe en veel meer. Maar hij dankte ook de stille medewerkers aan deze actie, en niet minder de gevers uit het ganse land, rijk en arm. die dit kapitaal gul en offergezind hebben bijeen gebracht. In het bijzonder richtte de commissaris zich tot Henri de Greeve, niet alleen omdat hij nu weer geholpen heeft dit te berei ken, maar tevens omdat hij de van God ontvangen talenten zo onbaat- zuchtig, en steeds met de bedoeling de evenmens goed te doen en hem beter te maken, gebruikt. Doch de priest'er van de Bond Zonder Naam wenste geen hulde- betuiging aan zijn persoon; hij eiste ze voor wat deze actie betreft op voor het personeel van zijn bureau, dat er dag en nacht voor in de weer is geweest, voor de moeder van _de Bond, mevr. Moes, die het initiatief heeft genomen, doch nu wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, voor de commissie en mr L. Minderop. Bij het overhandigen van de che que uitte Henri de Greeve de wens, dat bij de verdeling van het be- drag ook aandacht zou worden ge- schonken aan brandgevallen, los- staande van die in de zwaar getrof- fen drie gemeenten. Prof, dr De Quay gaf uitdrukking aan zijn verheugenis over deze wens, wiil de rechtvaardigheid ge- biedt niet alleen Beers, Someren en Asten van ,de gaven te laten profi- teren. Immers buiten deze gemeen ten zijn in het tijdvak van 1 Aug. tot 15 September nog ruim twintig boerderijen ten gevolge van de ab- normale hitte verbrand. LONDEN, 18 Febr. (AP) Het s.s. ..Holdernore" neemt vandaag in Swansea 1060 ton voor Nederland bestemde anthraciet in. Dit is de eerste lading steenkool. die sinds 1940 naar Nederland wordt ver- scheept. Radio Moskou deelde heden mede dat vijftig schepen, deelnemend aan de heropende jacht op zeehonden in het Noorden van ™e Kaspische Zee 17.000 zeehonden hebben gevangen. H.M. de Koningin heeft Woens- dagmorgen in het atelier van de heer Roeland Koning te Wassenaar werk van deze schilder bezichtigd. kreeg gratie en werd gevangen ge- zet. Daarna ging hij in het geheim naar zijn geboorteland Amerika, waar hij steun trachtte te krijgen voor een vrije Ierse republiek. Hij keerde in 1932 terug. De Va lera is altijd beschouwd als een ge- boren geleerde. In zijn toespraken wist hij te boeien door de inhoud van zijn woorden en niet door de wijze van spreken. Costello heeft veql waardering ontvangen door zijn bijdrage als prpcureur-generaal aan het statuut van Westminster in 1931, waardoor de dominions onafhankelijkheid kregen. Hierdoor was Eire»in (staat in de tweede wereldoorlog neutraal te blijven. Costello's regering bestaat uit 13 ministers buiten hemzelf. Zes zijn lid van de Fine Gael, twee zijn nieuwe republikeinen, twee Labour- leden, twee National-Labour-leden, een is onafhankelijk en een behoort tot de boerenpartij. Sean MacBride (nieuwe republ.) heeft buitenlandse zaken. Plaatsver- vangend premier is William Norton (Labour) WASHINGTON, 18 Febr. (AP) Truman heeft vandaag het Congres om 570 millioen dollar gevraagd voor hulp aan China. De wet, waarbij hulp verleend zou worden, zal China in het kader van het Europese herstelplan doen vallen. Het programma zou omvatten: credieten voor China ten bedrage van 510 millioen dollar voor het ko pen van voedsel. petroleum, kolen, kunstmest en andere goederen. De overige 60 millioen dollar zou den bestemd zijn voor enkele bij- zondere reconsructieprojecten, waar- mee vodr 30 Juni 1949 een aanvang gemaakt zou moeten worden. De hulp zou van kracht worden, wanneer het Congres zijn goedkeu- ring er aan gehecht heeft en zou duren tot 30 Juni 1949. Aan de hulp moet de voorwaarde verbonden worden, dat China pas- sende' maatregeleri zou nemen „om economische stabiliteit en herstel" tot stand te brengen. De Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunde heeft in een motie, ter kennis gebracht aan de leden der Eerste en Tweede Kamer van de Staten Generaal en van de Minister van Binnenlandse Zaken, als hun mening te kennen gegeven, dat de heersende woning- nood een zeer ernstig gevaar ople vert voor de volksgezondheid, zo als hen dagelijks blijkt uit de ge- volgen, die zich onder andere uiten in sterke demoralisatie en vele stoornissen van geestelijk evenwicht benevens toeneming van geslachts- ziekten en tuberculose, dat bij het thans bestaande tempo van de we- deropbouw dit leidt tot een cata- strophale toestand, dat mede daar om het probleem van de volkshuis- vesting een uiterst belangrijk bin- nenlands vraagstuk is, dat des noods met voorbijgaan van andere belangrijke problemen onmiddellij- ke en radicale behandeling vereist" Wegens verschillende omstandig- heden werd de 37-jarige mej. Sophia M, N Noot uit Amsterdam, die van jodenverraad was beschuldigd verleden' jaar voorlopig in vrijheid gesteld. Gisteren werd haar zaak voor het Amsterdams Bijzondere Gerechtshof behandeld. Gisterenochtend ontving de Pre sident van het Hof, van verd. de mededeling, dat zij wegens ziekte niet voor het hof kon verschijnen. Hij twijfelde echter aan de waar- heid en liet in haar woning een on derzoek instellen: de vogel was Ech ter gevlogen en niemand wist waar zij gebleven was. Voor de aanvang van de middag- zitting gelastte de president onmid- dellijke inhechtenisneming van So phia, nadat zij des morgens bij ver- stek tot een gevangenisstraf van 10 jaar was veroordeeld. Wie schetst echter de verbazing van het Hof, toen Sophia 's middags om half vier in het gerechtsgebouw versoheen? Zij had, zo vertelde ze, op aanraden van haar advocaat de ziektevermelding verstuurd, maar toen ze thuis kwam hoorde ze, dat de politie haar voor was geweest en zij spoedde zich daarop naar het Bijzonder Gerechtshof. De eis tot on- middellijke inhechtenisneming werd toen weer ingetrokken. Verd. had een familielid van ze- kere W. bij wie ze, na scheiding van haar man. was gaan inwonen, verraden, tengevolge waarvan deze omkwam. Bovendien deelden enke le gedupeerden het hof mede, dat verd. hen in de oorlog geld en sie- raden had afhandig gemaakt. onder voorwendsel daarmede gevangen vrienden los te kopen. Verd. be- nutte het geld echter ten eigen bate De procureur-fiscaal eiste 10 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 3 Maart. Naar het Witte Huis mededeelt, zal president Truman zich Donder- dag in een ..belangrijke rede" tot democratische partijleiders richten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1