Alkmaar van nu en straks: r Textielaffaire als een sneeuv/bal Generaal Schellenberg herkend Het stadsbeeld gaat veranderen N.H.D.-journaal Als leider van het grensincident bij Venlo 1939 Welk weer morgen? F P. PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdog 19 Februori 1948 I :jj i B Vergadering K.V.P.-jongeren ,,Boerenstrijd" Vlaggen en ijs GETUIGEN Onze. agenda V. In dienststet'ling nieuw Postkantoor R.K. Rijwielclub St. Nicolaas Veehouders kijken steeds verder vooruit Noordelijk XI in Deventer geklopt Nederlandse groenten naar Engeldnd? Moforraces compefifie op komst DE DISTRIBUTIEFRAUDE TE SCHAGEN Tweede vervolg voor Politierechter Marktoverzicht Nagekomen markten I C 1 i c 1 t 1 p zi s< b e ii e f v 1< c ii v v v e V b a l f b t: k b f h P e I t z Z t f f c k Y L HET MOET voor iedere inwoner langzamerhand wel duidelijk geworden ziin, dat het beeld van de stad Alkmaar bezig is te veranderen. Maandenlang zijn de arbeiders van Gemeente- werken al aan het zagen en opruimen en deze maand worden allerlei plannen in de raad gebracht, die wanneer ze worden goedgekeurd aanzienlijke verbeteringen te weeg zullen bren- gen. Op de begroting zijn verschillende posten geraaftld, om de plannen te kunnen verwezenlijken, maar daarnaast zijn er toch voldoende tekenen om ons heen, die er op wijzen, dat er met man en macht wordt gewerkt. i E Het zal voor velen wel een jam- merlijk gezicht zijn, dat die mooie oude bomen op Westerweg, Oude- gracht en anaere plaatsen worden omgekapt. Verleden jaar is er reeds een actie van de burgerij uitgegaan, om bijv. op de Wester weg bomen te kappen, omdat die forse reuzen te veel licht in de huizen ontnamen. Er was een te- genstroming, maar na grondig on- derzoek werden iepzieke bomen ■omgezaagd en gerooid. Bij voortge- zet onderzoek is echter gebleken, dat de iepziekte verder was ge- gaan dan men kon denken en daardoor moest ook op andere plaatsen worden ingegrepen. Zo is rigoureus de zaag gezet daar, waar het absoluut dringend nodig was. Voor de Oude Gracht is dat wel heel erg te betreuren, want een buitengewoon mooi stadsgedeelte is op die manier verloren gegaan. Ge- lukkig zijn niet alle oude bomen het slachtoffer van de iepziekte ge worden. zodat verschillende gedeel- te.n in dezelfde toestand zullen kun nen blijven. Voor de bomen .die moeten wor den gerooid. is een jonge beplan- ting in de plagts gekomen. of zal er worden aangebracht. zodra het jonge gewas er zal zijn. Ook de oorlogs^chade aan de oiide beplan- ting zal ^por jong hout worden her- steld en in de Hout is dit al op diverse plaatsen gebeurd. Vele inwoners hebben ons meer- malen gevraagd. of we iets wisten over de beplantjng van het Ver- dronkerword. Zehebben gelijk dit te vragen. want dit mooie gedeelte is nu totaal ontsierd zonder be- planting. In de. begroting stond vermeld. dat de weg van Verdronkenoord- Zuid zou wocden verbreed. Maar waarom kan dit niet langs beide kanten van de gracht? Wanneer deze aan beide kanten bijv. 6£n meter zou worden versmald, dan kon een beplanting worden aan gebracht, terwijl het £6nrichting- verkeer ruimte genoeg zou over- houden. Als het zuidelijk gedeel te .op deze manier kan worden hersteld. is dit voor het gehele Verdronkenoord mogelijk. Op de oude manier is het niet te doen. Daarvoor zou dan de verkeers- mimte veel te smal vmrdem Wel- licht kan dc raad er bij dc be- sprekingen de nodlge aandacht aan besteden. Er kan veel stads- scheon mee gewonnen worden. Hier en daar zijn de sloten en grachten, o.a. Zandersloot en het Vijvertje. grondig uitgebaggerd en daarmede konden de plantsoenen weer bemest worden. Met koorts- In Paviljoen Kinheim komen de KVP-jongeren morgenavond om 8 uur ter vergadering bijeen. Het be- stuur heeft gemeend om deze keer tens geen spreker uit te nodigen, maar om zelf eens aan de slag te gaan. Onze voorzitter, Piet Boots, zal een begin maken met de behan- deling van de politieke cursus, zo dat we werkelijk een leerzame avond zullen krijgen. Voorts komen er nog enige be- langrijke bestuursvoorstellen ter tafel, zoals b.v. de vraag: moeten wc eens per maand of een keer in de veertien dagen bijeen komen? Vrienden, toont jullie belangstel- ling en kamt zonder uitzondering naar Kinheim. Ook niet-leden zijn van harte welkom; gratis entree enhet verplicht ,u tot niets! Ook vrouwelijke belangstelling wordt ten zcerste op prijs gesteld. De jonge vrouwen en meisjes moe ten beseffen. dat ook zij een plaats in de pojitiek moeten bezetten. Zij bdhoeven heus niet beschroomd te zijn om morgenavond ook naar Kin heim to komen, want het doel van de KVP-jongerenorganisatie is o.a. politieke scholing. waarmee we maar willen zeggen, dat de manne- lijke leden er net zoveel van af weten als de toekomstige vrouwe lijke leden. Is het nodig om te zeg gen. dat we een voile zaal ver- wachten. Vrienden, tot morgenavond in Kinheim! Het bestuur. Voor de kring IV van de H. M. v. L. gaf gisteravond in 't Gulden Vlies de toneelvereniging „Harmo- nie" uit Heerhugowaard een opvoe- ling van het Westfriese toneelspel ..Boerenstrijd". Het is de geschie- denis van een boerengezin in de crisisjaren, zoals er zich zovele in onze boerderijen van Hollands Noorderkwartier hebben afgespeeld. Vader weet met veel moeite en veel crediet een bedrijfje op te boiswen; de zoon voelt niet voor het boerenbedrijf en gaat de we- relfl in. De dochter wordt verliefd op" een rijke boerezeun, wiens va der tegen het huwelijk gekant is, omdat hij standsbezwaren hecft en tenslotte. na tien jaar plocteren, srhijnt de ondergang nabij. Natuur- lijk komt het daar is het een t'oneelstuk voor op zijn pootjes terecht; de verloren zoon keert weer en weet het bedrijfje te red- den en de twee geliefden krijgen mekaar. De leden van ..Harmonie" hebben van dit echt-boerenstuk een goede vertolking gegeven. Het Westfries liet weliswaar hier en daar iets te wensen over, maar .de sfeer van het milieu werd goed weergegeven. Er waren geen geweldige uit- blinkers ep er waren er ook niet, die uit de toon vielen; alien gaven hun beste krachten en het geheel was een succ^s. De heer E. Govers maakte zich de tolk van de aanwezigen door het gezelschap dank te brengen en de jongste dame ih de ploeg. mej. Beers, bloemen aan te bieden. Ook mevr. de Moor, die op haar accor- dcon voor de entr'actemuziek had gczorgd, kreeg bloemen. DIERENBESCHERMING Sinds enige weken zwerft in Alk maar een klein bruin hondje, plm. 1 jaar oud. teef. Ter beschikking een poes. plm. 4 maanden oud. Beide dieren zijn in 2eer goede conditie. Adres: insp. C. Verwer, Baanstraat Ikmaar. achtige haast worden deze plant soenen in orde gebracht en ver- fraaid, zodat ze in de komende zomer een sieraad voor de inwo ners en de te verwachten duizenden bezoekers zullen zijn. Alleen de jeugd zal er op gewe- zen moeten worden, dat bomen en plantsoenen de edelstenen van een landelijke stad zijn. Want schrik niet voor duizenden guldens wordt er door die lieve knapen en meisjes vernield aan struikgewas, bloemen. jonge bomen. boompalen en -banden. Dat vandalisme gaat een beetje al te ver. Ook de verschillende straten wor den grondig onder handen geno men. als de plannen hun goedkeu- ring ontvangen. Zo zal de Lange- straat een nieuw wegdek krijgen van asphaltbeton, evenals de Laat, terwijl de Koningsweg zal worden vernieuwd, waarbij ook trottoirs zullen komen. Natuurlijk vallen onder deze werkzaamheden ook de kleinere herstellingen en verbeteringen, die overigens dringend noodzakelijk zijn. gezien de vreemde ervaringen, die het rijdend verkeer nu en dan opdoet in de verschillende straten van binnenstad en buitenwijken. In de geegt der vernieuwing is dit alles nog betrekkelijk gering te no§men. doch deze verbeteringen zijn nodig om aan te sluiten aan het groot geheel van veranderingen. die in de toekomst zullen plaats vinden. Voor het eerst deze winter was de singelgracht gisterenmorgen be- dekt met een laagje ijs; 'n late po- ging van de winter 1947-48 om zich nog te doen gelden. Maar de vlaggen in de stad herin- nerden er ons aan, dat een jaar geleden, toen wij volop zaten in de sneeuw- en ijsgnisere van de streng- ste winter sinds mensenheugenis, in het witte paleis te Soestdijk ons vierde prinsesje geboren werd. Ons Marijke, die haar eerste verjaardag vierde. Die vlaggen werden zo stil en nuchter uit de huizen gestoken in de koude vrieslucht^ van de late winter; zij vertelden ons van de liefde voor ons Oranjehuis, van de liefde voor ons jongste prinsesje, dat zich nog niets bewust is van de trouw, waarvan die vele vlaggen in stad en land het symbool zijn. DE DIESEL-ACTIE De Bond van R.K. Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael'' organiseert op Zondag 7 Maart a s. in de zaal van het Gulden Vlies een z.g. Diesel-actie ten bate van het Mgr. Mutsaertsoord bij Nijmegen, waar leden van de bond, die aan t.b.c. lijden, verpieegd worden. Er wordt die Zondag een prach- tige kleurenfilm vertoond, opgeno- men tijdens het Mariacongres, waar bij gesproken commentaar van de bekende filmcriticus A. van Dom- burg. Het uitstekende programma wordt omlijst met toepasselijke koorzang van het Haagse Mat'rozen- koor en is zeker waard, door iedere katholiek te worden bijgewoond. Kaarten zijn aan het kantoor van ons blad verkrijgbaar. Bij de behandeling van recht- zaken komen er dikwijls getuigen aan te pas. Dat deze getuigen op allerlei manieren varieren, is haast vanzelfsprekend. Van de week kwam er bijvoorbeeld een knaapje van 10 jaar voor de balie. Het ventje kwam net met zijn neus boven het hekje uit en keek iet- wat nerveus naar de heren daar voor hem, die hem met de zwarte toga's en de witte befjes werke lijk ontzag inboezemden. Wellicht js deze kleding speciaal voorge- schreven voor jeugdige getuigen. Kinderen beneden de leeftijd van 16 jaar mogert volgens de wet geen eed afleggen, maar moeten op hun „erewoord" beloven, dat zij de waarheid en niets dan de waar- heid zoals de gerechtelijke term nu eenmaal luidt zullen zeggerj. Het scherpe contrast wit- zwart moet dan blijkbaar indruk maken op dergelijke jonge helpers der wet. Bovenbedoeld knaapje gaf er een sprekend voorbeeld van. Ook hij moest plechtig beloven, dat hij de waarheid zou vertellen en vol- deed enigszins verlegen aan de gestelde eis. In geuren en kleuren vertelde hij vervolgens het hele verhaal, tot in de kleinste bijzon- derheden. Op een gegeven mo ment vroeg de president aan de jeugdige getuige: ..Weet je nog, waar je de verdachte ongeveer ontmoette?" En het antwoord luidde: ..Zowat midden in de straat, bij het winkeltje, waar ze wit-op-zwart verkopen". De president was tevreden en glimlachte. CINEMA: ..Haven der verlei- ding', 18 jaar. VICTORIA: „Eiland-Prinses", volwassenen. HARMONIE: „Hoogste roem", 18 jaar. A.B.T.: „Jungle-Koningin", 14 jaar. WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur, Jaarvergadering KAB GULDEN VLIES: 8 uur, Volks universiteit. APOTHEKEN: Mevr. de wed. C. M. B. Wanna. Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: Koopman, Lindegracht 43, tel. 3916. KOLENGELD: Morgen de let ters U t.m. Vir. GEDIPLOMEERDE GEZINSHULP VANWEGE HET WIT-GELE KRUIS ALKMAAR. Het Wit-Gele Kruis, hetwelk de volksgezondheid in de ruimste zin van het woord behartigt, heeft de nood van de tijd volledig begrijpende, naast de ge- diplomeerde kraamhulp ook de ge- djplomeerde gezinshulp bij ziekte en soortgelijke omstandigheden, krachtdadig ter hand genomen. Het heeft daartoe in het district Alkmaar, waarbinnen het vorig jaar een kraamzorgcentrum werd opge- richt, met daarbij behorend kraam- zorg-bemiddelingsbureau, gevestigd in het 'St. Vincentiusgebouw, Laat 194, Alkmaar, opleidingscursussen georganiseerd, bestaande uit een theoretische en een praktische op- leiding. De lessen in huishoudelijke vakken e.d. worden gegeven aan de R.K. Huishoudschool te Bergen. De praktijkopleiding geschiedt in ge- zinnen onder deskundige leiding. Na afgelegd examen ontvangen de leerlingen, bij slagen een diplo ma en een insigne als gediplomecrde gezinshelpster van het Wit-Gele Kruis. Elk flink ljatholiek meisje hopelijk toekomstig moeder en' daarmee leidster van een gezin, zal hier een pracht gelegenheid vinden zich bekwamen en voor kortere of langere duur een ideele taak te vervullen door hulp te bren gen als gediplomeerde Wit-Gele Kruis-gezinshelpster. De eerste groep cursisten heeft oniangs de Huishoudschool verlaten en staat nu klaar voor het prac- tische werk, toegerust rjiet de ken- nis, verkregen onder de bekwame leiding van de Eerw. Zusters aan dc Bergense Huishoudschool. Voor de 2e cursus is plaats voor 18 leerlingen. Er is nog plaats. maar aanmelding moet v6or 23 Februari a.s. geschieden (mondeling of schrif- telijk) aan het Bureau Wit-Gele Kruis, Laat 194, Alkmaar). De cursus is toegankelijk voor flinke katho- lieke meisjes uit Alkmaar en andere plaatsen. Enige tijd geleden werd Alkmaar 'n tlkje in beweging gebracht door 'n textielaffaire. die als 'n sneeuw- bal ging rollen en steeds groter werd. Het tikje bewogenheid ging op die manier over tot een bepaal- de opschudding en de geruchten, door de goegemeente verspreid, begonnen abnormale afmetingen aan te nemen, zodat zo ongeveer drie-kwart van de stad er debet aan scheen te zijn. Zo'n wilde vaart heeft het niet direct gelo- pen, hoewel de zaak toch ook weer niet al te eenvoudig was. De eerste acte van dit (treur)-spel werd besloten met een door de po- litie verstrekt communique, waarin werd bekend gemaakt, dat er 8000 valse textielpunten in omloop wa ren geweest, ingeleverd werden bij de Distributiedienst en op het Cen- traal Distributiekantoor als vals werden aangemerkt. Nadien was het niet moeilijk te achterhalen, welke textielhandela- ren deze valse punten hadden inge leverd en na enkele verhoren kwam er een uitgebreide geschiedenis op papier te staan met n groot aantal namen erbij. De tweede acte speelde nu voor de Bijzondere Politierechter Mr. Stoffels, waarbij als ..personae dra matis" een zestal verdachten terecht moest staan, detaillisten, tussenper- sonen en zwarte handelaren, waar- tussen de 8000 valse punten hadden gezweefd. A. H. te Alkmaar was, zo bleek uit de zitting. de persoon, die door middel van 'n groot aantal punten zijn werkvoorraad had kunnen ver- groten en aldus aan heel wat men- sen costuums en mantelpakken zon der punten kon afleveren, niet 2°- zeer om veel geld te kunnen verdie- nen. want de kleding werd vrij nor- maal verkocht, maar om een zo uit- gebreid mogelijke client^lekring te kunnen vormen. Daarnaast had hij nogal veel ..zwarte" textielstoffen gekocht en dit alles werd in beslag genomen. De enkele duizend punten had hij gekocht van B. T. uit Alk maar. die momenteel in voorarrest zit wegens deze en andere economi- sche delicten. T. had 't er bij de transactie niet over gehad, dat deze punten vals waren, dit punt van dc ten lastelegging werd voor A. H. derhalve niet bewezen geacht. B. T. had ook aan W. P. Q. te Alk maar punten verkocht, maar deze verdachte kreeg •ucht van de valse papieren en bracht het hele geval bij de oorsprong van alles, L. J. uit Alkmaar, terug. Deze J. had op de een of andore manier 8000 punten bij elkaar kun nen krijgen en wilde ze door mid- del van T. verkopen. Met ruim 3000 lukte het, maar met enige duizen den andere ging T. er van door, terwijl J. er uit angst, omdat lang zamerhand alles begon door te lek- ken, 2000 verbrandde. F. P. had A. H. nog een vrienden- dier^t willen bewijzen, door wat punten voor deze bij de distributie dienst in te leveren. maar ook deze bleken vals te zijn, waarvan P. dus geheel te goeder trouw, het slacht offer werd. Eisen en uitspraken. Mr. Vellinga gaf in zijn ver schillende requisitoirs enige lessen ten beste over het systeem van distributic en de funeste werking van zwarte handel in het alge- meen. Hij eistc tegen A. H. f 3000 boete, verbeurdverklaring van het in beslaggenomene en 3 maanden voorwaardelijk met 'n proeftijd van 3 jaar; tegen W. P. Q. 14 da gen voorwaardelijk en tegen L. J. 3 maanden onvoorwaardelijk. Mr. Schuurman haalde in zijn verdediging voor A. H. aan, dat de eerbied vooral voor de textiel- bepalingen bij het gros der men- sen ernstig was gedaald, omdat dc inkels vol liggen en er bijna niets kan worden gekocht. Dit ontl.okte de Bijzondere Politie rechter mr. Stoffels het gezegde, dat hij. als dat in Alkmaar zo was, ernstige maatregelen zou nemen, omdat hij eerbied'voor de distri- butiebepalingen eiste. A. H. werd veroordeeld tot f 1100 boete en 3 maanden voorwaardelijke hechtenis met 'n proeftijd van 2 ja- ren met verbeurdverklaring van de in beslaggenomen textielvoorraden. W. P. Q. kreeg f 75,— boete en 4 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en L. J. 3 maanden on- voorwaardelijke hechtenis. F. P. werd van het ten laste ge- legde vrijgesproken, omdat kon worden aangetoond dat hij geheel buiten zijn schuld om. valse punten afkomstlg van H. had ingeleverd. De derde acte van deze textiel affaire zal over enige weken vol- gen, wanneer de lange rij nieuwe gecostuum-de en gemantel-pak-te klanten voor de groene tafel zal moeten Verschijnen. De zaak van B. T. werd aangehou- den voor het inwinnen van een voorlichtingsrapport. Daar opzet niet bewezen \\;as werd het misdrijf in een overtreding veranderd. Dien- tengevolge werd T. in vrijheid ge steld. GOUDEN EREMEDAILLE VOOR MR KOELMA In een vergadering van B. en W. heeft de loco-burgemeester aan mr Koelma namens 't gemeentebestuur de grote gouden eremedaille der stad aangeboden, waarin een in- scriptie, welke herinnert aan 't feit, dat de heer Koelma 25 jaar het ambt van magistraat heeft vervuld. BURGERLIJKE STAND Geboren: Anna M., d. van O T. van Hoven en W. A. Stuart; Johan- nes J., z. van G. Kuilboer en M. Buter; Petronella E.. d. van J Lan- genberg en S. P. Arts. Gehuwd: J. van Alfen en G. van den Berg; L. F. van den Burg en B. C. Schreuder. LIMMEN. Maandagmiddag is het nieuwe Hulppostkantoor Kerk- weg 35, officieel in dienst gesteld hetgeen voor de gemeente een be langrijke verbetering betekent. In hSt centrum van ons dorp en toch niet aan de drukke verkeers- weg, is het Postkantoor gelegen op een prachtig punt in de gemeente Het gebouw, dat voorheen ingc- richt was als Distributiekantoor is veranderd en voldoet aan de eisen des tqds. Het westelijk gedeelte is geheel ingericht voor de Postdienst. ter wijl het Oostelijk deel is omge- bouwd tot woonhuis voor de nieuwe kantoorhouder, de heer J. Rem. Een ruime 4n fleurige wacht- kamer geven de bezoekers een ge- zellig entree. De indeling van het Postkantoor, de vrije telefooncel en de toiletten voor het personeel, alles is practisch en keurig ingericht. Het geheel is ontworpen door de gemeente opzichter de heer Oosterlee, in sa- menwerking met de heer N. Revers en is opgebouwd door de aannemers Pepping en Glorie, terwijl de heer Kuilman het schilderwerk verzorgde 's Namiddags 3 uur was men ten raadhuize bijeengekomen. Aanwezig waren B. en W„ de gemeente-op- zichter de heer Oosterlee, de nieuwe kantoorhouder J. Rem en de uit- voerders van de werkzaamheden. Namens de Inspecteur van de P.T.T. waren tegenwoordig de adj.- inspecteur de heer Groeneveld en de heer Meijer. Burgemeester Nieuwenhuijzen dankte alien voor hun belangstel ling, speciaal de heren van de PTT, en memoreerde het goede wat hier in het belang van de gemeente Lim men is tot stand gekomen. Namens de Inspecteur van de PTT sprak de heer Groeneveld en memo reerde in het kort de eisen van vroeger en nu, gesteld aan een post kantoor. In Limmen heeft het oude afgedaan. Het Staatsbedrijf P.T.T. stelde het dan ook zeer op prijs, dat de ge meente Limmen op zo spontane wijze hiervoor een gebouw beschik- baar heeft gesteld. Ook zal spr. trachten aan de wens van de Burge meester te voldoen, dat het perso neel geen overbelasting van werk. zaamheden zal verkrijgen. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de heren Meijer, Oos terlee en Commandeur. De heer Meijer noemde het tot stand komen van het geheel een unicum. Alhoewel het interieur en de meubilering nog niet geheel com- pleet is, zal dit toch binnen een maand gereed zijn. Spr. sprak de wens uit. dat het Postkan.oor een sieraad moge blijven voor de ge meente Limmen. Hierna toog men gezamenlijk naar het nieuwe gebouw, dat na het hij - sen van de Nederlandse vlag offi cieel in dienst werd gesteld. Tijdens een onderhoud met het personeel werden woorden van dank en waardering gesproken tot de waarnemend postkantoorhoudster me'j. A. Pascha. die zich 2' •- jaar op buitengewone serieuze wijze van haar taak heeft gekweten. ZAANSE BOYS LIMMEN 1—2 LIMMEN. Ondanks de zeer sterke tegenstand van de Zaanse Boys, is het Linimen toch gelukt beide punten mee naar huis te ne men. Voor de rust was Limmen sterk in de meerderheid. Er wer den goede aanvallen opgebouwd, maar de afwerking liet veel te wen- sen over, wat wel vaak zijn oorzaak vond, is het zwaar te bespelen veld. Toch wist Limmen uit een goede aanval door Bakker de leiding te nemen. Rust 01. Na de rust deed Zaanse Boys fa- natieke pogingen om verandering in de stand te brengen, wat hen niet eerder gelukte. dan 3 minuten voor het einde 11. Maar in de laatste minuut wist Limmen door 'n penalty de stand op 12 te bren gen, waarmee het einde kwam. TUINBOUW-VOORLICHTING LIMMEN. Voor de tuinbouwers en bloembollenkwekers van Limmen en fleiloo zal op Vrijdag 20 Febr., 's morgens te 10 uur. in Caf£ Ruyter aan de Kapelweg (Hefloo) ter alge- mene voorlichting een bespreking plaats hebben. De ondgj-werpen, die besproken zullen worden, zijn: 1. de teelt van klein fruit; 2. ziektebestrijding in de bloembollenteelt; 3. combinatie- teelten in- de vollegrondsgroente- Jeelt. Gezien het nut van de tuinbouw- voorlichting, zal het zeker niet aan belangstelling ontbreken. NIEUW LEVEN IN DE K.A.B. BURGERBRUG In een verga dering van de katholieke arbeiders, waar de heer van Jaarsveld het woord voerde, werden plannen be sproken om een wat meer stevige organisatie te brengen onder de katholieke arbeiders. De K.A.B., al dus de heer van Jaarsveld, bestaat wel, doch is in ..stervensgevaar". Daardoor ook 'is er in de organisatie een schadepost ontstaan van f 100. Daar moet meer leven komen, want de K.A.B. is een noodzakelijke in- stelling, welke voor allerlei nood zakelijke aangelegenheden zorg draagt, zoals priesterstudenten, t.b.c.- strijding, herstellingsoordwerk, rust- behoevende moeders e.d. Door krach tig samenwerken alleen kan er iets bereikt worden. Het bestuur werd als volgt samen- gesteld: de heer A. Hoogland, voor zitter, de heer G. Telleman. secre- taris en de heren P. de Boer en J Metselaar. bestuursleden. Aan de heer P. Koortens zal verzocht wor den of hij de functie van penning- meester weer op zich wil nemen, LANGEDIJK Bovengenoemde vereniging hield haar jaarvergade ring in de Burg. Aanwezig waren 46 leden. Naar aanleiding van een verzoek van het Genootschap van de Stille Omgang te Amsterdam werd besloten om een bijdrage te verlenen voor de noodzakelijke res- tauratie van de Bagijnhofkerk. Uit het jaarverslag van de secretaris vernemen we, dat het ledental van 114 steeg tot 125. Het jaarverslag van de penningmeester gaf aan in ontvangsten f 123.30 en in uitgaven f 158.41. alzo een nadelig saldo van f 35.11. Het bezit van de vereniging liep .hierdoor terug van f 67.tot f 32.89. Zaterdag 28 Februari wordt de Stille Omgang gehouden naar Am sterdam. Vertrek vanaf de Burg voor de fietsers om half acht en voor de deelnemers die per bus y gaan om 11 uur. Men sluit zich aan bij de andere rijwielclubs van de bond. De aftredende bestuursleden A. Oud, G. de Boer en W. J. van der Stok werden herkozen. Met 34 tegen 11" stemmen en 1 bianco werd het bestuursvoorstel om de contributie te verhogen van f 1.op f 1.50 per lid aangenomen. L.T.J.-DAG HEILOO A.s. Zaterdag 21 Febr. is er in Alkmaar wederom een groots opgezette LTJ-dag, waarbij alle jonge boeren en tuinders van Hei- loo worden uitgenodigd aanwezig te zijn. De dagindeling is als volgt: Om 9.30 uur: Stille H. Mis in Huize AugustinQs aan de Emma- straat tot intentie van de jongens m Indie (rijwielstalling aanwezig bij het ziekenhuis). 10 uur: In het Wapen van Heems- kerk, spreker over „Emigratie". 12.30—13.30: Pauze. 13.30: Spreker (d? heer Jac. Groen, Tweede Kamerlid) over „Industria- lisatie". Deze bijeenkomst duurt tot 4 uur. Alle deelnemers uit Heiloo wor den verzocht brood mede te nemen. Wij vertrouwen, dat door alle LTJ ers aan deze oproep gehoor wordt gegeven. Het bestuur. BEGIN VAN BRAND WAARLAND. Maandagmiddag omstreeks 4 uur ontstond in een schuur van de heer G. Pancras. welke aan zijn woonhuis grenst, een begin van brand. De heer P. was toevallig afwezig. De buren ont- dekten de brand en wisten met ver- eende krachten de brand te blussen. Zij konden echter niet verhinderen dat een geit in de rook stikte. Dc brandweer van Dirkshorn, die spoedig ter plaatse was, behoefde geen diensten te verrichten. Indien dit brandje niet tijdig ontdekt was, zou vermoedelijk het gehele pand, woonhuis en schuur. verloren zijn geweest. JAARVERGADERING HUGO BOYS HEERHUGOWAARD-NRD. De voorzitter, C. Plak, opende de jaar vergadering, die Maandagavond jl. gehouden werd, met een openings- woord, waarin hij o.a. zeide, dat de samenwerking tussen bestuur en leden uitstekend was en wenste, dat dit altijd zo blijven zal. Nu kwam de penningmeester aan de beurt. Het batig saldo bestond uit f 45.68 contant en op de bank f 9.32. Hij bracht dank aan de leden, die de contributie op tijd voldoen. Het eerste en het tweede elftal waren voor de gouden kruis-wedstrijden ingeschreven. De vergadering be- treurde het, dat het tweede waar- schijnlijk wel deze klas verlaten zal. De heren Magielsen en van Woerkom werden resp. met 42 en 41 stemmen als bestuursleden her kozen. Het bestuur zag graag. dat de elftalcommissie met enkele leden werd uitgebreid, daar de tegen- woordige leden veel critiek te ver- dqren hadden. Daarna werd tot stemming overgegaan. De heren G. Groot en D. Doodeman, die reeds lange tijd in deze commissie zitting hebben, werden herkozen. Tot nieu we leden werden verkozen de heren N. Praat, G. Tesselaar en A. Plak. De heer Jac. Groenland Wz. be- dankte als lid van de elftalcom missie. Daatna kwam het punt van de training aan de orde. Vooral de senioren verschenen slecht op deze avonden. Het bestuur zag gaarne verbetering in deze toestand, want het was een groot financieel offer voor de vereniging. Daar de kas bijna leeg is, is de vereniging van plan een verloting op touw te zet- ten met als hoofdprijs een fiets. Nu nam de geestelijk adviseur het woord en sprak met de leden over het verloop na de wedstrijden. Hierna kwam de rondvraag, waarin weer heel wat goede voor- nemens gemaakt werden en waarin de leden vele nieuwe problemen naar voren brachten. TONEEL HEERHUGOWAARD-N. Naar we vernemen heeft de R.K. Gem. Toneelvereniging Pius XI in studie genomen Marjatta's Offer", 't derde deel van de Marjatta-trilogie, door A. v. d. Lugt. Het oud-lid van deze vereniging, de heer Th. Jongkind, heeft zich bereid verklaard een gastrol te vervullen. Marjatta en Marjatta's Kerst, de beide eerste delen van de trilogie, zijn door deze vereniging met veel succes opgevoerd, zodat we er niet aan twijfelen of met Pasen heeft Heerhugowaard een mooie uitvoe- ring. VERKOPING BERGEN. pe uitslag van de gisteren door Notaris G. A. Ver- kade in Cafe Hilbrand gehouden veiling van het perceel dubbel- woonhuis met erf, schuurtje en tuin a. d. Voert nr. 1. is geweest, dat het perceel is opgeboden tot de max. prijs ad 4250.waarna het bod door de mede-eigenaar S. Bakker te Bergen a. d. Voert, is verhoogd tot f 4275.voor welke som de' toewijzing aan hem heeft plaats gehad. De Nederlander Jean Lemmens, die op 9 September 1939 te Venlo met twee kapiteins van de Engel- se geheime dienst. S. P. Best en R. Stevens, die hij reed, door een groep S.S.-mannen met geweld de grens over, Duitsland werd in- gehaald, heeft als getuige in het proces te Neurenberg tegen 21 voormalige hoge functionarissen van het Duitse ministerie van bui- tenlandse zaken Generaal Walter Schellenberg, die de „vredesbe- sprekingen" van Himmler met Graaf Bernadotte van ZweHen regelde, herkend als degeen, die de aanval op de Engelse officieren leidde. - Volgens Lemmens had Schellen berg onder de naam Schemmel de twee officieren meermalen aan de grens ontmoet. Op de dag van de schaking, toen zij weer op enkele meters van de grens op Nederlands grondgebied bijeen waren, zag hij Schellenberg een teken geven. On- middellijk rOed een auto met S.S.- lieden de grens over en opende het vuur, waarbij de Nederlandse eerste luitenant Klop gewond werd. De beide Engelse officieren en Lem mens zelf werden gevangen geno men, vastgebonden en Duitsland bfnnen gebracht. aldus het verhaal van Lemmens. Zij werden eerjst naar Diisseldorff gebracht en onder- vraagd. 10 December 1939 werd Lemmens van de beruchte Gestapokelder in de Prins Albrechtstrasse naar het concentratiekamp Sachsenhausen overgebracht. Reuter voegt hier aan toe. dat men van de beide Engelse kapiteins na hun verdwiji^ing niets meer ge- hoord had, doch dat zij in 1945 be- houden in Duitsland werden aange- troffen. Zij bevinden zich thans in Engeland. Dinsdag is in het Lagerhuis juist een vraag gesteld over de veroorde- ling tot levenslange gevangenisstraf. die een Sowjetrussisch tribunaal over twee bewakers van het ka/"p Sachsenhausen heeft uitgesprc/.en op grond van de beschuldiging. dat zij de twee hier boven genoemde Engelse officieren hebben opgehan- gen. Naar aanleiding hiervan kan het volgende in herinnering worden te rug geroepen. Het D.N.B. heeft op 21 November 1939 bekend gemaakt, dat de in Den Haag aanwezige centrale van de Britse Intelligence Service voor West-Europa reeds geruime tijd trachtte in Duitsland complotten te doen smeden en aanslagen te orga- niseren, respectievelijk contact tot stand te brengen met door de ge heime .dienst vermoede revolutio- naire organisaties in Duitsland. D.e veiligheidsdienst der S.S. kreeg op- dracht zich in verbinding te stellen met de Britse revolutie-cetitrale in Den Haag. Enkele Duitse beambten slaagden erin Captain Stevens en de heer Best te doen geloven. dat zij werkelijk onderhandelden met Duitse revolutionaire officieren, waarna de Engelsen hun planpen en voornemens onthulden. Op 9 No vember 1939 nu, zo meldde het D.N.B.trachtten de leiders van deze Intelligence Service voor Euro- pa bij Venlo de grens Duitsland te overschrijden. Zij werden daarbij door de hen bewakende Duitse or- ganen overweldigd en als gevange- nen der staatspolitie afgeleverd. Vijf dagen na de bekendmaking van het D.N.B, werd het in Neder- land officieel bekend, dat de eerste luitenant D. Klop uit Den Haag. bij de overval op de auto in de buurt van Venlo op Nederlands grondge bied door een achttal Duitsers werd gedood. Weersverwachting, medegedeeid door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond: AANHOUDENDE VORST! Wissclend bewolkt met op sommige plaatsen af en toe enige lichte sneeuwval. Nu en dan vrij krachtige Noord- oosteljjke wind. Langs de Wad- denkust overdag temperaturen om het vriespunt, overigens lichte tot matige vorst. Aan het Weeroverzicht van het K.N.M.I. te De Bilt ontlenen wij nog het volgende: De luchtdrukverdeling vertoont een zo grote stabiliteit, dat ver- wacht mag worden, dat de vorst nog wel ten minste vier a vijf da gen zal kunnen aanhouden. Aan- vankelijk worden de temperaturen daarbij nog lager en waarschijnlijk zullen er enkele zgn. ijsdagen ko men. waarbij de temperatuur ook midden overdag niet meer boven 't vriespunt komt. URSEM. De veehouders van Ursem en omstreken kijken steeds verder vooruit. Naast de bestaande Controle-vereniging voor Ursem en omstreken hebben de veehouders besloten een fokvereniging er bij op te richten, waarbij zich thans een zestiental veehouders hebben aan- gesloten. Door deze fokvereniging zal getracht worden product en fok- kerij van de veestapel der veehou ders steeds hoger op te voeren. Wij twijfelen er niet aan. of dit ledenaantal zal spoedig stijgen. daar productie-controle en veeverbetering door goede fokstieren een bedrijfs- belang is. De directie van de N.V. „De Prin- ses" te Ursem. heeft evenals voor de bestaande Controle-vereniging alle medewerking toegezegd en het labo- ratorium voor het onderzoek be- schikbaar gesteld. GEMEENTEBODE ONDERSCHEIDEN LANGEDIJK. Bij K.B. is de bronzen ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toegekend aan de heer F. H. Prins, gemeentebode van Langedijk. Het Noordelijk elftal, dat gisteren zonder Lenstra en de Be-Quickspe- lers op het Go-Aheadveld het Oos telijk team partij gaf, werd een vrij gemakkelijke prooi voor de laatste, waarin de Wageningenspelers Van der Weert en Holleman, die de lin- kervleugel vormden en Jansen in de achterhoede, uitblonken. Het hardbevroren veld maakte het de spelers verder niet gemak- kelijk. Het Oostelijk elftal verdiende de zege volkomen, doch het werd hem gemakkeljjk gemaakt door de Noor- delijke achterhoede, die practisch aan alle doelpunten schuldig was. De wedstrijd werd tot diep in de* tweede helft in hoog tempo ge- speeld. Van der Weert maakte de eerste goal voor Oost, Van der Elst (Theole) bracht de stand op 20 en rechtsbuiten Beumer (AGOVV) scoorde het derde doelpunt <jer Oostelijken. Tien minuten na de rust was het wederom Van der Elst, die Hofkamn passeerde en daarna wist Roosen- burg (Neptunia) uit een corner de eer voor het Noorden te redden. Een seconde voor het einde bracht Pezie (Heracles) de stand op 51. LONDEN, 18 Febr. (AP) Het Ministerie van Voedsplvoorziening heeft Woensdagmiddag bekend ge maakt, dat soep in blik, tomatensap en groenten nu in Engeland mogen worden ingevoerd in beperkte hoe- veelheden, waarbij elke vergunning apart zal worden behandeld. In de bekendmaking staat, dat aanvragen van de volgende landen in overweging zullen worden geno men: Britse kolonien en mandaats- gebieden, -Ierland, Belgie, Neder- land, Frankrijk (en Frans Noord- Afrika), Luxemburg en Hongarije. In het komend seizoen zullen de motorraces op de gewone grasbaan waarop het publiek in verband met de superioriteit van enkele ronners uitgekeken raakt. vermoedelijk heb ben afgedaan. Zij zullen plaats maken voor Speedway-rennen op de korte baan. die veel meer pu- eke belangstelling zullen trek- ken. temeer daar men deze in een aantrekkelijke vorm gaat gieten. Naar wjj vernemen, zijn de onder- handelingen thans zo ver gevor- derd. dat men in het aanstaande seizoen Speedway-races in compe- titieverband tegemoet zal kunnen zien. De exploitanten van daartoe in aanmerking komende banen te Amsterdam, Rotterdam, Rijswijk, Huversum en wellicht een enkele baan in het Zuiden des lands zijn overeengekomen. dat men een Speedway-competitie tussen de verschillende steden met uit- en thuiswedstrijden gaat organise- ren. De K.N.M.V. zal de beschik- bare motorrenners voor deze aan trekkelijke wedstrijden over de- ver schillende stedelijke ploegen verde- len. ten einde zo veel mogelijk ge- lijkwaardige equipes en daardoor de nodige spanning te verkrij gen. Inmiddels oefenen vele bekende motorrenners zich reeds op de sin- telbaan van het Hilversumse sport- park voor deze komende races. Alkmaarse politierechter, mr. Stoffels, behandelde het tweede ver- kr,vLV!nv,de dlstributiefraude in de kring Schagen. Evenals in de zaak tegen de overige ambtenaren van veertien dagen geleden werden ook nu door de officier, mr. Vellinga zware straffen geeist, vooral ook omdat nu de ..auctores intellectua ls terecht stonden. De ambtenaar J. S. uit Warmen- huizen was in contact gekomen met l. ft. uit Amsterdam, v.h. Warmen- huizen en na een twintigtal inle«- velbonnen gekregen te hebben. wis- seide hij deze in voor bonkaarten, die zwart werden verkocht. Dit ging steeds verder en enige andere amb- tenaien kwamen eveneens in het complot. Zo gingen in de loop der maanden 1947 honderden kaarten van allerlei soort voor duur geld weg en rolden er duizenden guldens °\e,r de ambtenaren werden verdeeld. Van al het geld was niet» veel meer over, maar bij hun arres table werden nog heel wat distri- butiebcscheiden in beslag genomen. J. S. had een en ander nog al ge- raifineerd gedaan en mr. Vellinga noemde dit doortrapt, zoals verd. b.v. bonnetjes van inlegvellen be- machtigde en de mensen dan om een proces-verbaal van vermissing naar de politie stuurde. Familie-omstandigheden speelden in deze geschiedenis een grote rol, vandaar dat van het verdiende geld met veel meer overgebleven is. De officier eiste tegen J. S. 15 maanden gevdngenisstraf met ver beurdverklaring van alle in beslag ?e?^?en, 8°e5'eren en betaling van i 5000 als winstderving. De politierechter mr. Stoffels ver- oordeelde hem conform de eis met uitzondering van f 5000. C. H. te Amsterdam, die de bon kaarten voortdurend verkocht en zich .pan meer zwarte-handel-delic- ten schuldig had gemaakt, kreeg eveneens 15 maanden en verbeurd verklaring van alle in beslag ge nomen gocderen. terwijl over Ca. Z. uit Amsterdam, die na de arrestatie van H. de nog verborgen bonkaar ten had verkocht, een rapport zal worden ingewonnen. PURMEREND. Het wordt met het bezoek op de markt drukker en het aanbod wordt beter. Vooral gel- dekoeien waren er aardig te vin den. Toch zat er minder gang in dan de vorige week, alhoewel de welders wel goed vertegenwoor- digd waren. De vraagprijzen waren lets hoger en de weergesteldheid werd er ook niet beter op, zodat de omzet een heel wat trager verloop had. Bovendien hielpen de bonnen de prijzen van de geldekoeien op prijs houden daar deze voor 11 a 12 cent werden verhandeld. hetgeen een tamelijke verhoging is bij de vorige week. De verse melkkoeien gingen traag, de prijzen waren te veel opgeschroefd, wat een vlugge gang van zaken tegenhoudt. Voor de enkele kalfdragende koeien was de liefhebberij niet zo groot meer Met het jonge vee gaat het wel iets beter. Bij de stieren wordt bijna uitsluitend naar stamboek gevraagd en goede opbrengstpapieren. De le vering heeft weinig betekenis meer, er is een heel klein aanbod en de kwaliteit laat ook veel te wensen over. Er was slechts £<5n A onder te vinden. Op de nuchtere kalveren- markt wordt het al aardig druk ker, maar het aantal fokkers dat aangeboden wordt is nog heel klein. Handel vlug. Op de bokken- en geitenmarkt was het weer droevig gesteld. Handel stug. Met de big- gen ging het ook niet zo gemakke- lijk als de vorige week, de prijzen zijn ook daar te veel opgeschroefd. Op de paardenmarkt was in de vroegte nog wel wat te doen, maar de afloop was weer heel stug. Het aanbod op de pluimveemarkt was niet groot. maar door goede vraag werden de prijzen vaster. SCHAGEN. Aanvoer matig. Geldekoeien 325460; verse koeien 500750; kalfvaarzen 300—380; pin- ken 180—250; jonge werkpaarden 600900; luxe rijpaarden 6001100; oude tuig- en werkpaarden 300—600. Handel matig. LANGEDIJK. 19 Februari. 24.000 kg rode kool 12—13.30; 34.000 kg gele kool 6—7; 12.000 kg witte kool 16.50—18.50; 2000 kg witlof 17.20— 19.80; 7400 kg uien 30.70—34.30; 4300 kg peen II 10^0—10.70;' peen III 11.40—11.80: IV 8.50; 12.500 kg afw. gele kool 1.50.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2