1 m OM ERIC'S LIEFDE Gromyko beschuldigt Commissie von Drie van partijdigheid RUNDVEEFOKVERENIGINGEN IN NOORDHOLLAND UIT DE KERMIS DER WERELD VAN CANADA Verdeling en verdeeldheid De gevolgen van de prijsdaling in Amerika Voor Nederland ongunstig materiaal is de Veiligheidsraad onthouden RESOLUTIE Algemene Jaarvergadering Zei U iets? De Quatertemper- dagen De bonnenlijst NIEUW NOORPHOLLANDS DACBLAD - Donderdag 19 Februari 1948 PAG. 3 SOCIALE VOORZIENINGEN Voor gedemobiliseenden van hef K.N.I.L. Suiker naar Nederland Hcnderdjarige te Breda Chocoladefiguren duurder Composite ter nagcdachtenis van Roosevelt Peron niet naar Zuidpool-gebied? K.V.P. en Internationale politiek Vroege veldsla Zwarte Handel in tapijten KEUZEBONNEN Veertien dagen geldig Zeer Oude Genever Likeuren Dry Gin n. Franse dollar-tekort 120 millioen per maand Britse werkgevers tegen loonsverhoging ,,Le Sage" in brailleschrift FEUILLETON door HARRIS BURLAND t GROMYKO, de afgevaardigde van Sovjet-Rusland in de Vei ligheidsraad, heeft gisteren bij de voortzetting van het debat over Indonesie, de Commissie van Drie van partijdigheid be- schuldigd. Hij betoogde, dat de Commissie Nederland had be- voordeeld doordat zij het materiaal, dat voor de Nederlanders ongunstig is, heeft achtergehouden. Hij wilde weten, waarom het verslag van waarnemers betreffende de „Nederlandse aan- val op Madoera" niet in het rapport der U.N.O.-commissie was opgenomen. van het Indonesische volk, onderte- kend door de Verenigde NatieS, wier plicht het is behulpzaam te zijn bij de bevrijding der koloniale volken. Hij noemde het 'n schande, dat alle leden van de Commissie voor Goe- de fiiensten vertegenwoordigers wa- ren van koloniale machten. Gromy ko verklaarde, dat de Verenigde Staten terwiji zij krokodillentranen schreien over het lot van Indonesie, al het mogelijke doen om Nederland Gromyko, vroeg aan de raad een verklaring van de onbevredigende situatie in Indonesie. Hij verklaar de, dat de landen, die zich aan de zijde van Nederland hebben ge- schaard, de bespotting van het ge- zag der Veiligheidsraad door dit land hebben aangemoedigd. Het rapport van de Commissie van Goede Diensten is in de eerste plaats niet betrokken op de Veilig heidsraad en de Commissie heeft de Raad niet geraadpleegd, aangezien zij slechts de belangen van de drie landen yertegenwoordigt. Hij be- schuldigde de Commissie er van, dat zij de raad voor een fait accompli heeft gesteld. Voorts heeft de com missie de instructies van de raad niet opgevolgd in zover zij faalde in het tot standbrengen van een on- middellijke wapenstilstand, terwiji zijttrachtte een beslissing bij de Indonesiers af te dwingen. Gromyko betoogde uitvoerig, dat de bezetting van Madoera door de Nederlanders een aanval was, die de resolutie van de Veiligheidsraad schond. Het feit, dat de commissie het materiaal, dat voqr de Nederlanders ongunstig was, achterhield, had tot resultaat, dat de Nederlanders zich vrij voelden, hun militaire operaties voort te zetten, totdat zij het groot- ste deel van.de belangrijke republi- keinse gebieden bezet hadden. „De Commissie van Goede Diensten was het werktuig in handen van de Ne- derlandse militairisten, die de weer- stand van het Indonesische volk. dat strijdt voor het herwinnen van zijn onafhankelijkheid, beogen te bre- ken",aldus Gromyko. Gromyko verzekerde, dat de plan- nen tot oprichting van de Verenigde Staten van Indonesie behoren tot de Nederlandse middelen ,,tot vestiging van toekomstige heerschappij over Indonesie". Hij noemde de Renville-overeen- komst een verraad aan de belangen te ljelpen ,je onderdrukking van de vrijheidsbeweging, omdat zij voe- len, dat Nederland beter hun eco- nomische belangen kan beschermen. Hij hernieuwde zijn voorstel tot te* rugtrekking van de Nederlandse troepen op de demarcatielijnen van v66r de politionele actie. De vertegenwoordiger van Ca nada, generaal Mac Naughton, in- troduceerde een resolutie, die hy beschouwde als door beide par- tijen reeds aanvaard, welke in- houdt: „De Veiligheidsraad neemt met voldoening kennis van de ondertekening van de Renville- overeenkomst en beveelt aan, dat de commissie haar goede diensten zal voortzetten en verzoekt bei de partpen en de Commissie van Goede Diensten de Veiligheids raad direct op de hoogte te stelien van de vorderingen inzake de po- litieke opiossing van het conflict" Hiernl werd de zitting verdaagd tot Vrijdag. Na afloop der bespre- kingen vernam Aneta uit gezagheb- bende bron, dat Australie zal trach- ten tijdens informele besprekingen de Canadese resolutie uit te breiden in die zin, dat de Commissie van Goede diensten tevens de bevoegd- heid krijgt zelf voorstellen te for- muleren en openbaar te maken. I (JET WERELD GEBEUREN QP het einde van de vorige maand y* heeft de Engelse afgevaardigde in Lake Success de Ver. Naties er nogmaals op attent gemaakt, dat zi.in land verantwoordelijk is voor de orde in Palestina. totdat het mandaat wordt opgeheven en dat het niet kan toestaan. dat nog meer risico's en moeilijkheden aan die taak worden toegevoegd. Hij ver klaarde bovendien. dat Engeland met het voorstel, gewapende militie- legers van Joden en Arabieren te vorrnen, niet accoord gaat. De com missie voor Palestina zal slechts met de afbakening der voorgestelde grenzen mogen beginnen voordat de Britse contro^e ten einde is. Dergelijke verklaringen helpen eraan mee de atmosfeer te zuive- ren op een ogenblik. dat de com missie zelf erg aarzelend en onzeker schijnt te staan tegenover de ma- nier om haar werk in Palestina te beginnen en nu over het algemeen verwacht wordt dat Engeland het grootste gedeelte van de last zal dragen. Gedurende al de besprekin gen betreffende de Palestina- kwestie werd gewezen op 't gevaar ten gun- ste van een verdeling te beslissen zonder gelij- kertijd de middelen te verschaffen deze verdeling te waarborgen. De waarschuwingen werden genegeerd deels in de hoop, dat de Britse regering, ondanks de vele verkla ringen. overtuigd zou kunnen wor den de administratieve en militai re apparaten te gebruiken de ver deling met geweld door te dri ven en deels doordat de vertegen woordigers van bet Joodse agent- schap het gevaar van Arabische tegenstand een fictie noemde van de Britse verbeeldingskracht. Ha- gana was op alle onvoorziene oiji- standigheid voorbereid: Het is nu duidelijk geworden. dat de structuur van de publieke veiligheid in Palestina. zelfs vlug- ger is ineengestort dan wie ook had verwacht en nu is het Joodse agentschap zeer ongerust. Zegslie- den van dit agentschap trachten de schuld op de Britten af te schui- ven, terwiji alles een gevolg is van hun eigen misrekening. Er worden straffe maatregelen genomen tegen de Arabische agres- sie en de omliggende landen wer den in nota's verzocht inbreuken op de Palestijnse grenzen mee te helpen voorkomen. De Arabieren echter blijken zich tot een guerilla- strijd te bepalen. en de doden. die zij in de Britse en Joodse gelederen veroorzaken bewijzen maar al te zeer, dat in deze guerilla hun grote kracht ligt. De Palestijnse regering werkt de Joodse organisatie Haganah niet tegen, zolang deze op zelfverdedi- ging gericht is. doch de eis om een haven te ontruimen, teneinde de binnenkomst van emigranten en munitie te vergemakkelijken kan niet ingewilligd worden, daar het niet zou stroken met de neu- trale politiek, waartoe Engeland besloot. Hoe eerder de commissie voor Palestina naar Palestina gaat hoe beter. De leden zouden de noden ter plaatse leren kennen en deze kunnen bestrijden. Bovendien heb ben de leden van de Ver. Naties, die verantwoordelijk zijn voor de verdeling. de Joden in Palestina blootgesteld aan moeilijkheden en gevaren en zij mogen hen niet in de steek laten. Sic Transit. /8'^S® y'W De Britse kruiser ..Nigeria" is o& weg naar de Falkland etlanden, waar de Argentijnen en Chilenen op het ogenblik inbreuk zou den doen op de Britse rechten. In de Parkzaal te Hoorn verga- derde gisterenmorgen de Provin ciate Bond van Rundveefokvereni- gingen. Als voorzitter fungeerde de heer Wb v. d. Oord, die de aan- wezige verenigingen van harte welkom heette. In het bijzonder richtte spr. een woord van welkom tot ir. K. P. Stapel, ir. E. J. Alder- kamp en de heren de Vries en Bakker. Hierna verzocht de wnd. voorzitter de aanwezigen te willen opstaan, om dan met enige gevoel- volle woorden de overleden voor zitter, de heer R. L. Waiboer uit Anna Paulowna, te gedenken. Ver- volgens deelde spr. mede. dat de vereniging thans ruim 3000 aange- sloten leden telt. Ook bracht spr. enige algemene grieven naar voren. Zo zijn er momenteel plannen om grote voorraden boter. die liggen opgesloten in de koelhuizen, naar het buitenland te sturen onder een niet-Nederlandse naam, dus als bo ter, die niet van ons land afkom- stig is. Ook keek de heer v. d. Oord even terug op het jaar 1947. Vooral de weersgesteldheden hebben de boerenstand ernstige schade berok- kend. Over de gezondheidsdienst v. dieren en de verplichte t.b.c.-be- strijding koesterde spr. gro'n ver- wachtingen. Hierna bracht de com missie tot het nazien van de reke- ningen over 4947 rapport uit met het verzoek aan de vergadering om de penningmeester te willen de- chargeren. Over het afgelopen jaar was ruim f 1300.winst gemaakt. Begroting De aanbieding van de begroting voor het jaar 1948 leverde de ver gadering niet veel moeilijkheden op. Bij de ontvangsten werd de con- tributie per lid-veefokker op 2. gehandhaafd, evenals de omslag per melkkoe op f 0.20. Voor de op Woensdag 8 Sept. a.s. in Hoorn te houden jaarlijkse provinciale fok- veedag werd op de begroting een bedrag van 4100.uitgetrokken, tegen f 2000.in het vorige jaar. Over de plaats, waar de jaarlijkse folfveedag zal worden gehouden, was men het spoedig eens, hoewel er toch stemmen opgingen om deze dag in het vervolg in een meer cen- traal gelegen plaats te houden. C. Laan voorzitter Alvorens tot verkiezing van een nieuwe voorzitter over te gaan, moest het bestuur worden aange- vuld met 1 lid. Candidaat voor een bestuursfunctie waren gesteld de heren Blauw uit Stompetoren, Mondsma uit de Wieringermeer en Fijnheer uit Lutjewinkel. Resp. be- haalden deze heren het volgend aantaal stemmen: 94, 56 en 18, zodat de heer Blauw met grote meerder- heid in het bestuur werd gekozen. Voor de hierna volgende voorzit- tersverkiezing bleek maar weinig animo te bestaan. Van de negen be- stuursleden stelden zich er maar twee candidaat, t.w. de heer C. N. Laan en het nieuwbenoemde be- stuurslid, welke laatste niet op de vergadering tegenwoordig was. Van de 168 stemmen kreeg de heer C. Laan er 164, terwiji er 4 stemmen bianco waren, zodat de heer Laan met algemene stemmen tot voor zitter was gekozen. De nieuwe voor zitter nam de benoeming aan en sprak de vergadering in een kort woord toe, waarin hij zijn dank be- tuigde voor het in hem gestelde vertrouwen. De heer Laan beloofde zich ten voile in 'te zullen spannen om een goed voorzitter te zullen zijn. Rondvraag Voor de rondvraag bleek een flinke belangstelling te bestaan. De vereniging Heerhugowaard had klachten over de stierenkeuringen in Alkmaar. Er zouden volgens de ze verenigingen te veel mensen bin- nen de ring vertoeven. Het bestuur zal er op toezien, dat dit niet meer febeurt. De ver. Hauwert had een eval van fraude vernomen en wil de in het vervolg frauderende le den geroyeerd zien. welke wens door het bestuur werd gedeeld. Ook had deze vereniging klachten over de verdeling van het stro, doch dit is een noodzakelijk kwaad. De heer v. d. Oord wees er op, dat de stich- ting v. d. landbouw al het moge lijke doet om de boeren spoedig stro te leveren. De resterende vragen waren van meer interne aard en zullen op de afzonderlijke verenigingsvergade- ringen nog wel ter sprake komen. Vergadering N.R.S. Om ongeveer half drie werd in dezelfde zaal en met dezelfde aan wezigen de districtsvergadering '48 van het N.R.S. geopend. Het afge lopen jaar zijn er 3700 leden bijge- komen, zodat het ledental de 26.000 ruim is gepasseerd. Het bestuur had slechts een paar punten ter bespreking, welke echter niet geheel onbelangrijk waren. Al- lereerst werd er de jubileumten- toonstelling 1949 besproken. Het is nog niet zeker te zeggen, waar deze tentoonstelling zal worden gehou den. doch het gaat tussen Utrecht en 's Hertogenbosch. Het bestuur had gemeend. omdat deze tentoon stelling wordt gehouden t.g.v. het 75-jarig bestaan van het Stamboek, op deze tentoonstelling alleen die ren toe te laten, die geboren en op- gefokt zijn bij en door de leden van het J4.R.S. Ook de vergadering was hier sterk voor en wilde in geen geval Friese dieren op de ten toonstelling zien. Ir E. Alderkamp, die deze besprekingen leidde, deel de mede, dat alleen dieren met een minimum-vetgehalte van 3.40 aan oe tentoonstelling kunnen deelnemen. Voorts kan eik dier slechts in een individueel nummer mededingen. De rubriek stierkalveren zal ver- vallen. De instelling van het predicaat Preference Stammoeders bleek bij de vergadering in goede aarde te vallen. De eisen, waaraan dan moet worden voldaan, zijn de volgende: in een periode van 4 jaar moeten er ten minste 3 volbloed kalveren ter wereld komen. het vetgehalte is bepaald op 3.80, terwiji de minimum -produetie ongeveer gelijk staat aan de stierenpremie. Tenslotte had ir Alderkamp nog enige mededelingen te doen, waar- na een interessante N.R.S.film werd vertoond. hetgeen door de aanwezi gen op hoge prijs werd gesteld. Er zijn sociale voorzieningen ge- troffen ten behoeve van gedemobi- liseerde militairen van het Kon. Ned Ind. leger, die op 15 Augustus 1945 in werkelijke dienst waren. De voorzieningen omvatten: Uitkering in eens (bonus), premie kledingtoelage (voor zover zij niet uit anderen hoofde kleding hebben ontvangen), arbeidsbemiddeling (al dan niet met scholing), studietege- moetkomingen, wachtgeld.Alle ge- demobiliseerden, die vallen onder deze regeling, komen in aanmerking voor bonus en premie. Men wende zich hiervoor schriftelijk tot de de- mobilisatie-officier van het KNIL centrum Nederland te Nijmegen. Zij, die zich reeds gemeld hebben bij deze officier behoeven dit uiter- aard niet te herhalen. Evenmin zij, die na 17 December in Nederland zijn aangekomen en reeds bij aan- komst werden geregistreerd. Op 8 Februari is met het s.s. ..Roe- pat" van de Mij. ..Nederland" een kwantum vari 2000 ton suiker uit Nederlands-Indie naar Nederland verzonden. Het betreft hier de eer ste zending van een groter kwantum van 15.000 ton, hetwelk met Neder land voor directe levering (d.w.z. voor 1 J-uli a.s.) is gecontracteerd. Het is me tegenwoordig ioat met die persdelicten. Die kran- tenlui schrijven hun pen nog al eens voorbij. En nou is me daar pas notabene de man, die op het ogenblik voorzitter is van de journalistenfederatie, veroor- deeld, omdat hij er verantwoor delijk voor was, dat in zijn krant iemand ten onrechte voor landverrader was uitgemaakt, in een kop boven een bijzondere rechtszaak. Nu zal men wel den- ken, als dat van het groene hovt gesfhiedt, wat hebben we dan van het dorre te verwachten. Maar het is allemaal anders. Een .misgreep van een redacteukan in een dynamisch bedrijf ais de krant nu eenmaal is, gemakke- lijk voorkomen en de beledigde partij was niet zo onredelijk, om dat niet in te zien. Toen dan ook gisteren het beslissende arrest van het Haagse Hof ten uitvoer werd gelegd, kwam het er op neer, dat de grote baas van de journalisten, die bereids in zijn blad een spijtbetuiging had ge- plaatst, nogmaals tegenover het Hof zijn spijt betuigde. Hij vroeg verontsohuldiging met de ver klaring, dat hij de eiser voor een man van eer houdt. Intussen werd de hoofdredacteur form eel veroordeeld tot vergoeding der schade en tot beterinq van het nadeel, in eer en goede naam door eiser geleden, weshalve be- taald moest worden de somma van een gulden. Ik zou natuurlijk niet graag beweren, dat de eer en de goede naam van de betrokkene niet meer dan 1 piek waard is, wgnt dan zou er wellicht opnieuw een rechtsgeding ontstaan. Maar toen ik las, dat eiser aan de pers verklaarde, dat hij de gulden vergoeding als een „symboli- sche" beschouwde, heb ik toch even een klein binnenpretje ge- had. Hij heeft gedacht, dat men nooit secuur genoeg kan zijn Groot feest was het Woensdag in de buurtschap Effen, behorend tot de gemeente Breda, geweest, in ver- band met de lOOste verjaardag van mej. Cath. Peters-Rycken. Drie harer kleinzoons, droegen in de kerk te Effen een H. Mis op, waarna tijdens een koffiemaaltijd zeer velen de eeuwelinge te hand kwamen drukken. Omdat het feest op de dag viel, dat ook Prinses Maryke verjaarde, verzond de 100-jarige een geluk- wens-telegram aan de 1-jarige. Als gevolg van de stijging der cacaoprijzen zijn thans ook de prij- zen voor chocoladefiguren enigszins verhoogd. De maximumwinkelprijs voor holle chocoladefiguren (Paas- eieren enz.) met een gewicht van ten minste 15 gram per stuk be- draagt nu ten hoogste 70 cent per 100 gram. Wanneer de figuren zijn gekleurd en bewerkt met suiker of opgespoten chocolade is deze prijs 80 cent per 100 gram. Voor figuren met een luxe opmaak mag een naar verhouding hogere prijs worden be- rekend. De Nederlandse dirigent en com- ponist Nico van der Linden zal op Dinsdag 24 Februari naar de Ver. Staten vertrekken om daar de eer ste ui,tvoering te leiden van zijn nieuwste werk. een eendelige com- positie voor groot orkest, gewijd aan wijlen president Roosevelt. Nico van der Linden is vermoe- delijk de eerste com ponist, die bij het componeren ook letterlijk in ho- ger sferen is. Hij is n.l. van plan de impressies van zijn reis op 6000 M. hoogte naar de nieuwe wereld op te tekenen en later uit te werken tot 'n symphonie. Het motief voor dit werk zal zijn: ..Als vrij mens, als vrije vogel in de lucht, naar het land der vrijheid". Hoge functionarissen van het Argentijnse ministerie van buiten- landse zaken hebben verklaard, dat zij, in tegenstelling tot de pers, niets hadden vernomen omtrent een reis van president Peron naar het Zuid- poolgebied, alwaar hij een ontmoe- ting zou hebben met president Vi- dela van Chili. Zondag 22 Februari a.s. zal de ondervoorzitter der Partij, mr. E. M. J. A. Sassen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 3.30 tot 3.40 via de KRO-zender een korte beschouwing geven over de Katholieke Volkspartij en het inter national politieke leven. Op de Zwijndrechtse veiling is de eerste veldsla aangevoerd. De prijzencontrole te Delft heeft een uitgebreide handel in vloerkle- den achterhaald, waarbij over de Belgische grens gesmokkelde tapij ten, die een waarde hadden van 75 tot f 175, werden verkocht tegen prijzen van f 220 tot 375. Verschei- de personen zijn in arrest gesteld. Reeds enige tijd zijn besprekin gen gaande over de aanwijzing der broodbonnen en over de keuzebon- nen voor gebak en vermicelli. De laatstgenoemde bonnen zullen blij- ven bestaan. Over de aanwijzing der broodbonnen is nog geen definitieve beslissing gevallen. Het lag in het vqornemen met ingang van 29 Febr. de broodbonnen eenmaal per veer tien dagen aan te wijzen. De keuzebon voor vermicelli evenals die voor gebak zal twee weken geldig blijven. Bekendma- king der broodbonnen voor twee weken tegelijk blijkt evenwel nog zodanige bezwaren te hebben. dat van de zijde van het bakkerijbedrijf verzocht is deze maatregel voorals- nog niet in te voeren. Wel zullen de keuzebonnen veertien dagen gel dig blijven. Voorts zal er naar gestreefd wor den de broodbonnen op zodanige wijze*aan te wijzen, dat daarop steeds veelvouden van 400 gram verkrijgbaar zullen zijn. VERLOREN ZOON John Richard. een Brits soldaat was na de slag bij El Alamein als vermist opgegeven. Vijf jaar en 69 dagen later (10 Febr. j.l.) kwam hij' thuis. Hij had al die tijd z'n ge- heugen verloren. doch herinnerde zich plotse- ling enkele weken ge leden hoe( hij heette. WELKOM. VREDE. Een herinneringsmunt van 1919 waarop staat: ..Wekom. vrede" werd voor f 420,verkocht. Zo duur kost thans de vrede. NEUTRALISEREND Een distillateur in Kentucky verkoopt whiskey met vitamine. zinnigengesticht gin- Hierdoor worden ka- gen staken zijn 8 pa ters voorkomen. Spul- tienten ontsnapt. Zo baas noemt dat heP gek waren ze dus niet! ene gat met het andere vullen. GEHRIG In Bridgeport, een stad in Connecticut kan men 216.000 verschil- lende geuren ruiken. De industrie bestaat grotendeels uit parfu- meriefabrieken. De mannen in Brjidgeport zullen hun yVouwen, volgens Spulbaas, het grootste pleizier kun nen doen met een fla- con frisse lucht. OORZAAK EN GEVOLGEN. Doordat 230 verpleeg- sters van een zwak- DUIZELIG Carl Hansen uit Ko- penhagen viel uit een 3e verdieping van een groot gebouw. Hij stond op en zei tot de mensen op het trot- toir, dat hij een beetje duizelig was. Spulbaas vraagt zich af wan neer Carl dat niet is! WELKOM GEI.UID In Belgie verdwijnt binnenkort het minis terie van voedselvoor- ziening. Niet dringen s. v. p. Pantserauto's sijn uitverkocht. SPULBAAS (Adv.) Toen de speculanten zich van hun graanvoorraden trachtten te ont- doen, was er niemand om te kopgn. Daarmee is, althans op het gebied der essentiele levensmiddelen, de balans tussen vraag en aanbod weer epigszins hersteld. Het lijkt ook niet waarschijnlijk, dat de terugslag veel verdgr zal doorzetten. Nog een jaar lang heeft de regering immers aan de landbouw de prijzen van essen tiele levensmiddelen gegarandeerd op een niveau, dat nog 25 pet. be- neden het prijspeil van vandaag ligt. Maar bovendien is er het ge- ruststellende' feit, dat er van een graanoverschot allerminst sprake is. Niettemin beinvloedt deze gang van zaken het bedrijfsleven. Ook daar- voor zijn er tal van aanwijzingen. Een soortgelijk verzet van kopers is al ontstaan op het voor Amerikanen zeer essentiele gebied van personen- auto's. De prijzen van nieuwe auto's zijn hoog en achterstallige orders bij de fabrieken lopen nog tot in de millioenen. De grote vraag naar auto's heeft geleid tot ongekende bloei voor een nevenbedrijf: de ver- koop van tweedehands auto's. Een tijd lang, kort na de oorlog, plach- ten de verkopers ook op tweede hands wagens een premie te plaat- sen.- Ze waren wel bereid een auto te verkopen, maar dan moest de adspirant-koper er de hoed van de eigenaar bij kopen, en die hoed kostte liefst 500 dollar. Deze zwarte- markt-tactiek behoort alweer tot het verleden. Nog steeds zijn de prijzen van tweedehands auto's hoog, maar een reactie begint zich duide lijk af te tekenen bij dalende prij zen. Een soortgelijke reactie vindt men ook bij de verkopers van 'nieu we auto's van de duurdere prijs- klasse. De wachtlijst, voor men deze auto's kon krijgen, bedroeg een paar maanden geleden nog 6 maan- den en meer. Nu is ze slechts lut- tele weken of dagen. Januari is hier de grote uitver- koopmaand. Maar de omzet is over de gehele linie tegengevallen. Tal van firma's zetten een ongekend verschijnsel hun uitverkoop voort lot midden en einde Februari. Niet temin blijft de grafiek nog dalende; De Franse ministerpresident, Ro bert Schuman. Jieeft Dinsdag op een bijeenkomst van Franse exporteur^ med^gedeeld, dat het Franse dollar- tekon geraamd wordt op 120 mil lioen dollars per maand. „De Ame- rikaanse hulpverlening voor&de pe riode van vier maanden van half December tot half April bedraagt 284 millioen dollar", zo zeide hij verder, „en het is dus drfngend nodig een grote exportcampagne op touw te zetten om de kloof te over- bruggen." de kopers nemen een afwachtgnde houding aan tot de algemene ver- wachting van prijsdaling over de gehele linie verwezenlijkt zal zijn. Er zou nog aan toe te voegen zijn, dat de dure nachtclubs op Braod- way de laatste weken een maand van ongekende stilte hebben door- gemaakt en dat tal van eigenaars van deze instellingen, die toch zo'n scherp functionerende barometer van de stemming in „kapitalistische kringen" geacht kunnen worden, voor een appel en een ei hun bedrijf van de hand willen doen. Bij deze voorbeelden willen wij het echter laten. Op een ding willen wij echter nog de aandacht vestigen. Er is, in Washington, in r^gerings- en con- greskringen, en vooral ook in de boezem van ..de gegoede midden- stand", een toenemend bewustzijn merkbaar, dat in tijden als deze het speculeren in essentiele levensmid delen eigenlijk ongeoorloofd is. In Europa is een fiergelijke uiting wei nig nieuws. In het kapitalistische Amerika is het echter een revolu- tionnaire gedachte. Het is wel een scherp contrast met de aan dit kapitalistische volk toegeschreven principe: ieder voor zich en God voor ons alien. J^ATEN WE er voor zorgen, ons leven niet te vervlakken, het te ver-doen in een inhoud- loos, leeg bestaan. Ons leven heeft toch immers een hogere zin dan alleen maar werken en tobben, eten en drinken, gebruik maken van allerlei genot- en ontspanningsmiddelen. Men be- grijpe ons goed: wij zijn geens- zins teaen gepaste genoegens. Maar wij willen er alleen op wijzen, dat erjets hogers, iets beters bestaat, iets dat eigenlijk de richting van heel ons leven moet bepalen. Wie mcleeft met de Kerk en dat doet toch ieder goed Katholiek weet dat hij ein groot doel heeft, waar alles op aan komt. Het is goed, dat we ons dat nog eens duidelijk be- wust maken. De Quatertemper- dagen, morgen en Zaterdag, zijn hizonder in deze Vasten, dagen van z'lf-inkeer en bezinning. Gaan we daar niet achteloos aan voorbii! MARCUS Voor het tijdvak van 22 Februari t.e.m. 6 Maart 1948 geven onder- staande bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 802 150 Alg. 2 eieren (geldig t.e.m. 28 Febr.) 207 Alg. 750 gr. suiker, boterham- strooisel enz., of 1500 gr. jam, stroop, enz., of 750 gr. versnaperingen 205 Alg. 250 gram waspoeder 203 Alg. 100 gram bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel 202 Alg. 400 gram brood of 1 rts. gebak (geldig t.e.m. 6 Maart) 201 Alg. 1600 gram brood (geldig t.e.m. 28 Febr.) 200 Alg. 200 gram brood (geldig t.e.m. 28 Febr.) 194 Res. 800 gram brood (geldig t.e.m. 28 Febr.) 196 Res. 400 gram brood (geldig t.e.m. 28 Febr.) Bonkaarten KD, KE 802 650 Alg. 2 eieren (geldig t.e.m. 28 Februari). 709, 707 Alg. 250 gr. suiker, boter- hamstrooisel, enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen 705 Alg. 500 gram waspoeder 703 Alg. 100 gram bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits 702 Alg. 400 gram brood of 1 rts. geba^ (geldig t.e.m. 6 Maart a.s.) 701 Alg. 400 gram brood (geldig t.e.m. 28 Februari a.s.) 700 Res. 200 gram brood (geldig t.e.m. 28 Februari a.s.) 694 Res. 400 gram brood (geldig t.e.m. 28 Februari a.s.) 696 Res. 500 gram bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits Bonkaarten MA. MB. MC, MD, Mil 803 (biiz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1065 suiker 250 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperin gen. Tabak- en Versnaneringenkaarten enz. QA. OB. QC 802 13, 14, 17 tabak 2 rts. sigaretten of kerftabak 15 Versnaperingen: 200 gram ver- snaDeringen of 200 gram suiker. boterhamstroojsel enz. of 400 gram jam, stroop enz. 18 Versnaperingen: 100 gram ver snaperingen of 100 gram suiker. boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop. enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds on Vrijdag 20 Febr. worden gebruikt. Niet aangewezen zijn en vehnietigd kunnen worden: de bon nen 152. 154. 155. 654 en 655 melk. 160. 161. 162. 164 167. 666 en 667 reserve 169 en 669 algemeen. De werkgevers in de Verenigde Nationale Raad voor de Britse gas- bedrijven hebben de eis tot lo<jns- verhoging voor 100.000 arbeiders in het gasbedriif van de hand gewe zen. Dit is de eerste maal, dat een eis tot loonsverhoging van de hand gewezen wordt sinds het bekend maken van de regeringspolitiek voor lonen en winsten. Tom Williamson, de secretaris- generaal van de Unie van Rijks- en gemeentearbeiders, heeft verklaard, dat de betrokken vakverenigingen de toestand de volgende week zul len bestuderen. De „Le Sage ten Broek biblio- theek", een internationale bekende boekenverzameling voor blinden in het blindeninstituut te Grave, is een nieuwe aanwinst rijker geworden. Het onlangs verschenen eerste deel van de biografie van Le Sage ten Broek. geschreven door dr. Gorris, is thans geheel in braille omgezet. Dit eerste deel is in brailleschrift uitgegroeid tot een werk van 11 grote banden. Ook het tweede deel zal na verschijnen in Brailleschrift worder omgezet. 38. Vallon deed alsof hij de kamer rondkeek. Het flaconnetje stond op het tafeltje. waarbij Solange geze- ten had. Hij grijnslachte, zodra hij het zag en stak het vlug in zijn zak, maar bleef met vrij veel vertoon zoeken. ..Ik kan het nergens vinden", zei hij, alsof hij heftig teleurgesteld was. „Zoudt U misschien zelf even willen komen kijken?" Ze deed de deur een beetje ver der open en bleef staan. alsof ze erg verlegen was. Vallon keek van- uit de hoek, waar hij zogenaamd aan het zoeken was naar haar om en kreeg een kleur. Nog zelden had hij haar zo schitterend gezien. De goudblonde haren om het bleke gelaat, waarop een flauw blosje schemerde, de even geopende lip- pen, de schitterende stenen van haar collier, alles aan haar scheen te trillen van een geheimzinnige verwachting. Hii deed enige schre- den naar haar toe. ,.Komt u toch binnen, juffrouw Cantri! U hoeft toch zeker niet bang voor me te zijn?" Ze lachte zenuwachtig en begon rond te zoeken naar het flesje met ylugzout. Natuurlijk vond ze het niet. Val lon gnuifde van plezier. Hij wist immers niet, dat het een voorop- gezet plan van haar was, dat ze nu tot in de kleinste bijzonderheden en tot het bittere einde wilde door- voeren. Terwiji ze samen aan het zoeken waren tussen verschiilende snuiste- rijen. die op een tafeltje stonden, raakte zijn hand even de hare. Val lon greep haar koude handje vast. Ze deed een zwakke poging, om haar hand terug te trekken. „Toe, mijnheer Vallon, laat me los. ik kan zo immers niet zoe ken?" I Hij greep echter ook haar andere hand beet. Daarop trok hij haar naar zich toe en fluisterde schor: „Simone.... ik heb je lief.... lief-' ste. ik houd toch z6 veel van je." Ze kreeg een rilling van afschuw en kon nauwelijks een kreet van af- keer onderdrukken. Daarop barstte ze in tranen uit en liet hij haar los. ..Simone", zei hij, „ik heb je toch hoop ik, niet beledigd? Ik kon er heus niets aan doen. Ik houd zo zielsveel van je. Wil je mijn vrouw worden?" ,,Uw vrouw?" vroeg ze langzaam. ,.Uw vrouw?" Daar had ze nog geen ogenblik aan gedacht. Ze had gehoopt, wat ze zich voorgesteld had, van hem te verkrijgen met een beetje vriende- itjkheid. Maar zijn vrouw worden.... dat offer was toch wel wat te erg! ,.Ik heb u niet lief, mijnheer Val lon", zei ze eenvoudig weg. „0, dat komt wel", zei hij vurig. „Ik ben rijk. Ik zal je alles geven, wat je maar verlangen kunt. Kijk maar eens!" Hij ging naar de kleine kluisdeur in de muur en haalde er een kistje uit te voorschijn, welks schitterende inhoud hij op het fluwelen tafel- kleed uitstortte. 't Bevatte alle mo gelijke edelstenen, die schitterden en ze betastte dc juwelen met be- vende vingers. VOor een ogenblik was ze zelfs Tregat vergeten. „Die zijn van mij", zei hij, „en ik heb er nog heel wat meer. Je vader is bezig, mijn collectie voor me te verkopen. Misschien heb je er een deel van gezien." Haar gedachten gingen terug naar het sombere vertrek in de Vliet- straat en zodoende ook naar Tr^ggt. Ze wendde haar gelaat af en zweeg. Vallon kwam dichter bij "haar staan en trachtte haar hgnd te vatten. Ze ging voor hem uit de weg. „Ik moet er over nadenken", zei ze zachtjes. „Toe, laat u me daar-' voor tijd." Gedurende enige ogenblikken stonden ze zwijgend bij elkaar, tot dat ze eindelijk haar gelaat naar hem toewendde. ..Ik wil met u trouwen, mijnheer Vallon". zei ze bijna fluisterend, ,,op een voorwaarde. U moet me iets geven." „Zeg het maar", antwoordde hij, „alas ik het u geven kan doe ik het." ..Ik wil de sleutel hebben van de kelder, waarin mijnheer Tregat ge- vangen ligt. .Ik wil ook de sleutel hebben van zijn boeien. Vannacht nog moet hij als vrij man uitgaan. Dat is mijn voorwaarde." ..Tregat vrij?" barstte hij in een vlaag van ijverzucht los. „Wat heb je danNeen.... dat gebeurt niet!" „En u zegt, dat u alles voor me over' hebt! Laat ik u zeggen, dat er tussen mij en mijnheer Tregal niets bestaat. Ik doe het alleen om dat arme kind boven. Als hem iets over- komt, dan zal ze het besterven. En hij heeft haar lief en is onschuldig!" „Dat zal hij voor het gerecht moe ten bewijzen", zei Vallon grimmig. ,.Dusu weigert?" Vallon zweeg. Hij nam een hand- vol stenen en liet ze door zijn vin gers in het kistje glijden. „Ik zou u liever al die stenen ge ven", zei hij. „U moogt ze allemaal hebben, als u met me trouwen wilt". ..Ik heb u de voorwaarde gezegd", antwoordde ze, zich naar de deur wendepd. „Zo erg is het toch werke- lijk niet, om een onschuldige vrij te laten en het leven van een jong meisje te redden?" Hij keek haar wantrouwend aan. Maar haar schoonheid overweldig- de hem. 4 ..Ik wil'alles doen, wat je vraagt! Ik kan je niets weigeren!" Ze voelde een stekende pijn in haar hart en dacht flauw te vallen. Maar ze wilde sterk zijn. Ze haalde enige malen diep adem en zei dan zo rustig mogelijk: ..Geef me nu alsjeblieft de sleutels." „Je moogt er hem zelf niet uitla- ten. Je denkt wel. dat hij onschul dig is, maar hij is in werkelijkheid een razende gek." (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3