1 m Za! President Benesj toch buigen voor de communistische eisen? Benelux-landen worden geen volledig lid van de Driemogendhedenconferentie Tuinders willen minimum-prijzenfonds zelf in handen houden NIET OVERLATEN AAN CENTRAAL BUREAU Voor Alkmaar en omgeving Alleen meepraten over punten die hen direct aangaan Openbare gebouwen te Praag onder politie-bewaking V DINSDAG 24 FEBRUARI 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11463 BUREAUX: EEN UITNODIGIN Hooglerarenbenoemingen door de Kroon niet bekrachtigd Kaasrantsoen 15 MAART WEER OP HET OUDE PEIL BINNENKORT WEER SLAOLIE Maar levert eerst Uw lege flessen in THANS 21 DODEN bij treinon,geluk in Zwitserland Prinselijk gezin naar Zwitserland Laatste nieuws Koning van Jemen Welk weer morgenr DOOR ZIJN ZOON VERMOORD DISPENSATIE HUWELIJK MICHAEL - ANNE? Z. H. de Paus ontvangt ex-koningin van Roemenie MINISTER NEHER naar Nederland Eerste bunkerschip te Vlissingen Mislukte roofoverval Uitreiking insignes „Vliegerarts" 50 jaar Cymnasium Augustinianum Vrijgevige Bloemendalers schenken openluchttheater Emotlonele zitting voor Bijz. Hof Moeder van gefusilleerde wil verdachte te lijf Het nieuwe lid van de Commis- sie van Goede Diensten, de Amerikaan Coert Dubois is in Indonesie aangekomen en heeft reeds een bezoek aan Djokja gebracht: Ter nagedachtenis aan Paus Leo XIII werd te Brussel een ge- denksteen onthuld in het bij zijn van Kardinaal van Roey, de Pauselijke Gezant en Mr. Van Cauwelaert. De politieke toestand in Tsjecho-Slowakije is zeer gespannen. De communistische premier Gottwald sprak in Praag op een openluchtmeeting. Zullen de sociaal-democraten stand houden? Gespannen toestand in Tsjecho-Slowakije Buitenlandse reizen onder controle Uitbetaling gevraagd van minimumprijs over '41 en 48 PLEECDE POOLSE GEZANT VERDUISTERING? Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. No o rdh ollands Buiten God is 't nergens veilig Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank LONDEN, 23 Febr. (Reuter). Engeland heeft de Benelux-landen uitgenodigd voor de Driemogendhedenconierentie over Duitsland, doch alleen voor besprekingen over die agendapunten, waarin deze landen direct zijn ge'interesseerd. Deze uitnodiging was een unaniem besluit op de eerste dag van de conierentie. In officiele kringen te Londen weigerde men de termen van de uitnodiging nauwkeurig bekend te maken, waardoor het nog niet dui- delijk is, of de Benelux-landen zelf zullen bepalen, welke agendapun ten voor hen van direct belang zijn. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken noemde de bijeenkomst „nauwelijks een conferentie doch besprekingen van meer formele aard". Engeland is in de conferentie ver- tegenwoordigd door Sir William Strang, Frankrijk en de V. S. door hun ambassadeurs te Londen, Rene Massigli en Lewis Douglas. Men besloot elke dag ongeveer 3 uur te vergaderen. In het algemeen zullen de besprekingen geheim wor den gehouden. Sir William Strang werd tot per manent voorzitter van de conferen tie gekozen. De vertegenwoordigers van de V.S., Frankrijk en Engeland zijn 't gisteren in grote lijnen eens ge- worden over de agenda. Het eerste punt van bespreking was de vraag, in welke vorm de Benelux bij de besprekingen zal worden ingescha- keld. Als zes volgende punten zijn voorgesteld: 1. Algemene toekomst van de 3 westelijke zones, waaronder begre- pen bespreking van het nieuwe bij- zonale handvest en fusie van de Franse zone met de Engels-Ameri- kaanse. 2. De plaats van Duitsland in 't Europese herstelprogramma. 3. Beheer van het Ruhrgebied met de mogelijkheid van een in- ternationaal bestuur. 4. Veiligheid. 5. Herstelbetalingen. 6. Territoriale wijzigingen, on- der meer de toekomst van het Saar- gebied. dat Frankrijk in zijn eco- nomische systeem wil opnemen. De benoeming van dr. S. K. Baschwits tot hoogleraar in de leer van pers, openbare mening en pro paganda aan de gemeentelijke uni- versiteit te Amsterdam is door de kroon bekrachtigd. Aan de drie andere hoogleraars- benoemingen in de Amsterdamse faculteit van politieke en sociale wetenschappen is de bekrachtiging evenwel onthouden. Met ingang van 15 Maart 1948 zal het kaasrantsoen geheel op het oude peil worden gebracht. Van die da tum af zullen de volwassenen van 21 jaar en ouder (houders van A- kaarten) en kinderen van 5 tot en met 14 jaar (houders van C-kaar- ten) 100 gram kaas per week ont- vangen en de z.g. rijpere jeugd van 15 tot en met 20 jaar (houders van B-kaarten) 150 gram. De rantsoe- nen voor de leeftijdsgroepen D en E dat zijn de allerjongsten wor den op het niveau gebracht van 50 gram per week. Het verloop van de melkproductie kan, behalve tot het herstel van het kaasrantsoen, voorshands geen aan- leiding geven tot opvoering van de voorziening met melk en melkpro- ducten als b.v. boter, laat staan, dat thans gedacht kan worden aan op- heffing van de distribute van melk en/of melkproducten. Op deze za ken hebben meer factoren invloed dan alleerl een tijdelijke factor als de stand der melkproductie in het vroege voorjaar. In officiele Nederlandse kringen had men gisterenavond nog geen uitnodiging ontvangen. Men wist dus niet op welke punten de deelneming der Bencluxlanden is bedoeld. Er werd overigens op gewezen, dat deze landen reeds meermalen gehoord zijn maar nog nooit gelegenheid hadden alles uit te spreken wat zij op het hart hebben. Het gaat er om dat de drie landen, die zo nauw betrok- ken zijn bij het Duitse vraagstuk, over de oplossing daarvan willen meespreken. Het was giste renavond te Den Haag nog niet bekend hoe de voorstellen op dit punt zullen luiden. Zodra hierin klaarheid zal zijn gekomen, zul len de voorstellen worden bezien. in het kader van het verlangen, dat zo herhaaldelijk is kenbaar gemaakt. In de komende voorzomer zal er voor alle leeftijdsgroepen weder- om een rantsoen van 120 gram spijsolie beschikbaar worden ge- steld. Op een bon zal dezelfde hoeveelheid slaolie kunnen wor den gekocht als in Augustus en December 1947 in distribute werd gebracht. De fabrieken van spijsolie en de handelaren in dit artikel hebben echter een zeer groot tekort aan flessen, daar zij bij de laatste dis tribute een ten enemale onvol- doende hoeveelheid flessen hebben terugontvangen, hetgeen een vlotte distribute dreigt te verstoren. Teneinde de voorgenomen distri bute niet in gevaar te brengen en het de huisvrouw mogelijk te ma ken, dat zij na het bekendmaken van de koopbon haar spijsolie zon- der uitstel kan kopen, is het dan ook van het allergrootste belang de spijsolieflessen zo spoedig mogelijk bij de leverancier. respectievelijk handelaar in te leveren. De Zwitserse radio heeft medege- deeld, dat volgens officiele opgave bij de treinramp aan het Meer van Zurich 21 personen om het leven zijn gekomen. Het secretariaat van H.K.H. Prin- ses Juliana deelt mede, dat het Prinselijk gezjn het voornemen heeft in het midden van de maand Maart voor enige weken met va- cantie naar Zwitserland te gaan. Men verwacht te Praag dat de Tsjechoslowaakse president Beneej heden de communistische minister- president, Clement Gottwald. zal verzoeken een nieuwe ..nationale regering" te vormen waarin verte genwoordigers zullen zijn opgeno- men van alle partijen en nationale organisaties, alsmede vooraanstaan- de onafhankeljjke persoonljjkhe- den. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond TAMELIJK RUSTIG WINTEKWEEB Hier en daar nog enkele overdrijvende wolkenbanken. Droog weer. Aanvankelyk zwaKKe, later voornamelijk In het Zuiden van het land weer iets toenemende Ooste- lijke wind. Des nachts lichte tot matige vorst, op het mid den van de dag tijdens zonne- schijn temperatuur stijgend tot even boven het vriespunt Van officiele zijde verneemt Reu ter, dat Imam Jahia, de gestorven koning van Jemen, vorige maand door leden van „het Jemenitische bevrijdingsfront" in zijn bed ge- worgd is. De leider dergenen, die vorige maand de koning. van Jemen ver- moord hebben, zou een van 's ko- nings zonen geweest zijn. Er zou hevig gevochten wordbn tussen 2 groepen, die elk door een zoon van de overleden Imam worden aange- voerd. Z. H. de Paus heeft giSteren ex- koningin Helena van Roemenie en prinses Renee de Bourbon-Parma, moeder van de verloofde van ex- koning Michael in audientie ont vangen, v In Vaticaanse kringen meende men te weten, dat bij dit bezoek om dispensatie voor het aanstaande huwelijk van prinses Anne mett ex-koning Michael is ge- vraagd. Prinses Anne is katholiek, terwijl Michael tot de Grieks- Orthodoxe kerk behoort. Gewoonlijk wordt een dergelijke dispensatie verleend onder voor- waarde dat de niet-katholieke partij zfch schriftelijk verbindt er in toe te stemmen, dat de uit het huwelijk voort gekomen kinderen in de ka- tholieke godsdienst worden opge- voed BATAVIA, 24 Febr. (Aneta) Naar Aneta verneemt, is minister Neher voornemens op 8 Maart voor besprekingen naar Nederland te vertrekken. Het verblijf in Neder land zal circa veertien dagen duren Te Vlissingen arriveerde het 5200 ton metende Ned. stoomschip „Noordwijk", van de rederij Erhardt en Dekkers uit Rotterdam, als eer ste bunkerschip na de oorlog bij de Steenkolenhandelsvereniging aan de huitenhaven. Het bunkeren verliep vlot en reeds enkele uren later kon het schip zijn reis naar Huelva (Spanje) vervolgen. Aan de kapi- tein De Zuur werd ter gelegenheid van deze gebeurtenis door de direc- tie van de S.H.V. een foto van Vlis singen aangeboden. Zondagmiddag can 5 uur zijn twee gemaskerde mannen binnengedron- gen in de woning van een 69-jarige koopman te Amsterdam. De beide onverlaten grepen de oude man beet en dreigden hem dood te schieten als hij zijn geld niet zou geven. De man verzette zich echter en riep luid om hulp, waarop een der ro vers hem een hevige slag op het linkeroog gaf, wat een bloedende wonde ten gevolge had. Aangezien hun bedoelingen geen succes had den, namen de twee mannen de vlucht. Op 18 Februari werd in het mili- tair hospitaal I te Batavia het in- signe van „vliegerarts" door de le- gercommandant. luitenant-generaal S. H. Spoor, uitgereikt aan de re- serve-officieren van gezondheid 2e klasse van het K.N.I.L., J. G. Grimm, Th. B. van Wettum, D. W den Herder en J. W. Terburg. Deze uitreiking, die een bijzonder ka- rakter droeg, omdat zij kwam aan het einde van de eerste officiele cursus voor vliegerarts, welke ooit in Indie of Nederland is gehouden. werd bijgewoond door een groot aantal autoriteiten van leger, ma rine en burgerluchtvaart. Het Gymnasium Augustinianum, der paters Augustijnen te Eindho ven zal in het najaar 1948 zijn vijf- tigjarig bestaan herdenken. Er zul len twee reunies voor oud-leerlin- gen worden gehouden. In Octotv zal de officiele herdenkingsfeestvie- ring geschieden. Het Gymnasium werd in 1898 door de eerste rector, pater Alph. Clae- sen, gesticht in de oude noodkerk van het kloostergebouw ..Marieha- ge", het oudste gebouw van Eind hoven. Vier en tachtig inwoners van Bloemendaal hebben zich bereid verklaard ieder duizend gulden neer te tellen voor de bouw van een openluchttheater, aldus heeft de Haarlemse wethouder van Openba re Werken, de heer A. van Geluk, in de Gemeenteraadsvergadering medegedeeld. Deze f 84.000 vormen 84 procent van het bedrag, dat het nieuwe theater zal moeten kosten, zodat nog een bedrag van f 16.000 zal moeten worden bijeengebracht. De heer van Geluk had goede hoop dat dit binnenkort het geval zal zijn. Het nieuwe theater zal worden gebouwd aan de Duin en Daalseweg en zal reeds dienst doen bij de vie- ring van het regeringsjubileum. Maandag stond voor het Bijzonder Gerechtshof te Roermond terecht de 44-jarige D. V. uit Roermond, die het verraad van dertien onderdui- kers, die alien door de vijand war den gedood, op zijn geweten heeft. Het verraad had plaats op Kerstmis 1944 en twee en een half jaar heeft het geduurd alvorens men er in slaagde de graven van de dertien ongelukkigen te vinden £n klaarheid in deze zaak te brengen. De belangstelling voor deze zaak was zeer groot. Niet minder dan 16 getuigen werden gehoord. Tijdens de zitting kwam het enige malen tot incidenten, zo o.a. toen de verdachte uitriep, dat hij onschuldig was en met de dertien doden niets te maken had. Dit was te veel voor de moeder van een der gefusilleerden. Zij wilde de verdachte te lijf en moest wor den weggeleid. De procureur-fiscaal zei, dat ver dachte dient te worden „afgemaakt" Dertien doden klagen deze verdachte aan door de mond van de getuigen en de nagelaten betrekkingen. Het leven van de medemens gold niets en zijn leven betekent voor onze samenleving ook niets. Hij is een brutale hond. Spr. eiste hierop hem de doodstraf. "i' de communist Kle- OLGENS de Tsjecho-Slowaakse premier, ment Gottwald, zal er zeer spoedig een nieuwe regering gevormd worden. Hij verklaarde, dat in de laatste 48 uur de standpunten van President Benesj en van hem „elkaar genaderd waren en Gottwald was van mening, dat Benesj, na de politieke leiders geraadpleegd te hebben, zeker de lijst van ministers zou accepteren, die hij hem zou voorleggen. Hieruit kan men aflei- den, dat Benesj zal zwichten voor de communisten, welke opvat- ting nog wordt versterlct door dat Reuter de president aanduidt als ..voormalig" lid van de nationale socialistische partij. Alle openbare gebouwen te Praag zijn onder politiebe'waking ge- plaatst De premier, die voor een verga- dering van afgevaardigden van na tionale organisaties en politieke partijen het woord voerde, voegde er aan toe, dat hij ernaar streefde de crisis op te lossen op een demo- cratisch-constitutionele manier en langs parlementaire weg, doch dat geen der ministers, die hun ontslag hadden aangeboden, zou kunnen te- rugkeren. Voorts was het naar zijn mening niet voldoende andere mensen neer te zetten. Gottwald wenste niet meer samen te werken met de par- tijleiders, die de crisis veroorzaakt hadden. Volgens een officiele verkla- ring van het departement van bin- nenlandse zaken zullen van heden af Tsjechoslowaakse paspoorten slechts voor reizen naar het buiten- land gebruikt kunnen worden mits voorzien van een exit-vergunning van het departement. Deze exit- vergunning zal slechts gegeven worden in gevallen van dringende IN EEN BUITENGEWONE algemene vergadering van de Vak- groep Tuinders van de L.T.B. kwam gisteren te Haarlem ter sprake het voorstel van het Centraal Bureau voor de Veilingen, om over te gaan tot een minimum-prijzen-fonds voor afzonder- lijke producten. De georganiseerde tuinbouwers voelen wel voor fondsvorming, doch maken er bezwaar tegen, dat het C.B. dit in handen neemt. Besloten werd zich hiertegen te verzetten. Voorts werd besloten bij de Regering nogmaals aan te dringen op uit betaling van de minimumprijs over 1947, zoals in de motie- Groen gevraagd, en deie regeling ook voor 1948 toe te passen. ,.Dat niet de voorstellen van het Bedrijfschap de grondslag van het Regeringsbeleid hebben gevormd; dat niettegenstaande een rege ling zij het veel te laat is in- gevoerd, die bevredigend had kun nen werken, als het leggen van een bodem in de markt niet, juist op de tijdstippen, dat dit het hoogst nodig was, achterwege was geble- ven; dat de Regering een voorstel tot selfsupporting, waaraan de Staat geen cent bij te passen had, heeft afgewezen en zelfs heeft belet zelfstandig regaiingen te treffen; dat door een en ander de tuin ders een schade is berokkend, die voorkomen had kunnen worden, een schade, die vooral het econo- misch-zwakkere bedrijf wegens ge- ringe weerstand klappen op te van- gen, heeft getroffen; dat het zo niet 'n zaak van recht dan toch van billijkheid is, dat de getroffenen, waarbij er hon- derden zijn, voor wie de instand- houding van het bedrijf (een be drijf, nuttig voor ons economisch leven) erbij betrokken is, dat deze schade alsnog worde vergoed.'' Dit was de conclusie van het be- toog, waarmee de heer Jac. Groen Azn. de gisteren te Haarlem gehou den buitengewone vergadering van de tuindersvakgroep van de L.T.B. opende. Vooraf had hij een kranten- verslag van de rede, welke Minister Mansholt vorige week te Naaldwijk heeft gehouden. geciteerd; de mi nister had daar o.m. gezegd, dat de tuinders niet tot die categorie ho- ren, die het buitengewoon slecht hebben; dat er geen noodtoestand in de tuinbouw heerst, die invoering vraagt van zekere minimum-prij- zen. Maar.... aldus de heer Groen, er behoeft geen noodtoestand te be staan, om middelen te beramen voor de instandhouding van de tuinbouw, in bepaalde sectoren waarvan welis- waar geen noodtoestand, maar dan toch wel nood heerst en waar be- hoefte bestaat aan uitkering van de minimum-prijs. De Stichting van de Landbouw en het Bedrijfsschap wilden een conse- quente toepa4feing van de regeling van '46, d.w.z. een bodem in de markt, hetgeen van vitaal belang is. Nadat reeds lang diverse producten aan marktbederf onderhevig waren, dus te laat, kwam er in Juli een regeling; voor sommige producten kwam er, nooit een bodem in de markt; voor hoofdproducten als wintergroenten was de regeling blijkbaar slechts op papier. Eerst na langdurige moeilijkheden met de afzet ging de minister over tot steun door een bodem in de markt te leggen; dit is, aldus spr. een denaturering van de regeling zo als door de Stichting en het Be drijfsschap gewild werd. Wanneer alsnog wordt overge- gaan tot uitkering van de minimum- prijzen over '47 zou dat z.i. 3''> mil- lioen kosten; dat kan voor de Re gering geen bezwaar zijn. Spr. vindt het ongehoord, dat, terwijl het overleg met de minister nog niet geeindigd is. deze een der gelijke rede houdt; dat is onparle- mentair. Wat me het meest tegenstaat, al dus spr. is de vrees van de Rege ring, dat men producten zal gaan telen, die met de minimum-prijs ge- steund worden en dat rribn beweert, dat er zo'n rijkdom in de tuinbouw is. In '46 bedroeg de omzet aan de gez. veilingen: groenten en uien f 143'/! millioen; fruit (druiven in- begr.) 1381/! millioen; vroege aard- appelen 27'/> millioen. Over de 9 eerste maanden van '47 waren deze cijfers resp. 108 - 85 en 16 millioen; deze cijfers wijzen op een belangrijk slechtere gang van zaken in '47. Na de rede van Min. Mansholt te Naaldwijk koestert spr. niet de illusie, dat alsnog de minimumprijs zal worden uitgekeerd. Wij mogen daar echter niet in berusten, aldus spr.; alsnog vervullen van deze wens, is ook voor '48 van de aller grootste betekenis. Wij vragen geen fooi, maar herstel van onrecht en de 3'/« millioen, dat het host, zijn door de tuinders zelf betaald. Nadat de heer Weel gewezen had op de verre van rooskleurige toe stand in de gele'kool, waarvoor met toestemming van de Regering het areaal met 1000 H.A. vergroot was, hetgeen voor de Regering de conse- kwentie van een behoorlijke rege ling meebrengt, zegde de Voorzitter namens het bestuur toe, dat het in deze zal doen wat mogelijk is; komt er alsnog export, dan is de zaak opgelost; komt die niet, dan wordt de bestaansmogelijkheid van vele tuinders bedreigd. Na nog enige discussie werd het bestuur opgedragen bij de Regering aan te dringen, alsnog vergoqding van de minimum-prijzen over '47 te krijgen. Ook voor 1948 aldus de heer Groen, vragen wij een regeling, om marktbederf te voorkomen. Een consekwente prijspolitiek is niet al leen een consumenten- maar ook een producentenbelang. Spr. wees erop, dat de Tuinbouw in 1947 voor 121 millioen deviezen opleverde. De Tuinbouw wil zelf bijdragen tot deze regeling door het egalisatie- fonds voor dit doel aan te wenden. Daarom betreurt spr. het. dat het Bedrijfsschap besloot de heffing van 1% tot terug te brengen, waardoor de mogelijkheid, deze re geling door te voeren, verminderd is. Fondsvorming In bespreking kwam hierna het voorstel van het Centraal Bureau voor de Veilingen om in te stellen een minimum-prijzenfonds voor door het bestuur van het C. B. aan te wijzen producten, in dier voege, dat voor ieder aangewezen product een afzonderlijk fonds gevprmd wordt. De voorzitter ontwikkelde ver- schillende bezwaren t.a.v. de fonds vorming door het zwakke product, de uitkering, als het product Jiver de hele linie slecht is, de uitvoer- baarheid over het hele land bezien wat betreft de speculatieve produc ten. Een levendige discussie volgde hierop, waaruit bleek, dat men het algemeen meer voelde voor een Algemeen Fonds, waarvan echter de vorming niet mogelijk werd ge- acht zonder de invoering van een minimum-prijs. Als we per product heffen. aldus de heer Reus, gaan we per product naar de kelder. Het Westlarid scheen echter geneigd met het C.B.-voorstel accoord te gaan. De heer Bijvoet kreeg bijv&l, toen hij een beroep deed op het sociaal gevoel en een Algemeen Fonds be- pleitte. (Vervolg pag. 3) reizen in het belang van de staat of spoed-zakenreizen, welke geen uit stel gedogen. De Tsjechoslowaakse wetgevende vergadering is voor onbepaalde tijd verdaagd. De president heeft de be- volking vermaand rustig te blijven. De kanselarij heeft verklaard, dat Benesj binnen enkele dagen een radiorede zal houden, waarin hij uiteen zal zetten, dat zijn opvattin- gen zoals steeds gebaseerd zijn op parlementaire democratie.De rede van Benesj is bedoeld als antwoord op duizenden telegrammen, welke l\ij ontvangen heeft van personen die aan de grens teruggestuurd zijn omdat zij niet de vereiste uitreisver- gunning hadden. De piloten van luchtlijnen konden Maandag niet vertrekken. Uit Bratislava wordt gemeld, dat Gustav Husak, voorzitter van de Slowaakse regering de democrati- sche leden ontslagen heeft en een geheel uit communisten bestaande regering heeft gevormd. Bohumil Lausman, voorzitter van de sociaal-democratische partij heeft een bestuursvergadering onderbro- ken om een bezoek te brengen aan communistische leiders. Ter gelegenheid van het dertig- jarige jubileum van het Rode Leger heeft generaal Bohumil Bocek, stafchef zich tot het Tsje choslowaakse leger gericht. „In- dien onze republiek een onafhan- kelijk land wil blijven", aldus de generaal, „moeten wij in het kamp van vooruitgang en democratie blijven. De Sowjet-Unie is ons schild en onze vesting''. In een dagorder wordt het Sovjetleger „sinds 1935 onze bondgenoot" ge- noemd. „Het is de hoogste plicht van iedere Tsjechoslowaakse va- derlander en vooral van ieder sol- daat dit bondgenootschap en deze vriendschap te versterken. Met het Sowjetleger tot bondgenoot, hebben wij alle kans ons land te gen de sterkste vijand te kunnen verdedigen", zo besluit de dag order. Twee kapiteins van het Tsjecho slowaakse leger. Techman en Ne- mecek. beiden leden van de Natio nale Socialistische Partij, zijn gear- resteerd omdat zij van plan waren het Praagse radiozendstation te be- zetten of, indien zij hierin niet zou- den slagen, de zendapparaten te vernielen", aldus deelt radio-Praag mede. De orde is gehandhaafd, zo ver- volgt radio-Praag, doordat de mi nisters van defensie en binnenland- se zaken bijtijds de instigators van een gewapende staatsgreep door or ganisaties der nationale socialisten hebben ontdekt. De Sociaal Democratische Partij heeft een communique uitgegeven. waarin zij verklaart, dat zij op het standpunt van de parlementaire de mocratie staat en dat zij een op lossing van de crisis wenst door middel van de coalitie van het na tionale front. Hoewel de Poolse gezant te Den Haag, de heer B. Elmer beweert, dat hij zijn ontslag heeft gevraagd, omdat hij tot de overtuiging is ge komen, dat zijn lidmaatschap van de Poolse socialistische partij, niet alleen de samenwerking met zijn regering bemoeilijkt, maar. ook het normale contact met het ministerie van buitenlandse zaken te War- schau belet, is er thans een andere oorzaak van zijn ontslag opgegeven door het Frans persbureau A.F.P., nadat het blad der Poolse socialis tische partij reeds had gemeld, dat Elmer als lid was geroyeerd. A.F.P. meldt. dat na een officieel onderzoek reeds in September 1947 gebleken is, dat de gezant zich schuldig maakte aan onrechtmatige handelingen ten eigen bate en tot schade van de Poolse schatkist. Het is nog niet bekend of de Poolse re gering zijn uitlevering zal vragen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1