Rode hand grijpt naar de macht in Tsjecho-Slowakije Het Federalism# in de Eerste Kamer Voor Alkmaar en omgeving Linkse socialisten werken somen met de communisten VORMING VAN ACTIE-COMlTe'S Voorzichtige minister draait om de kern heen V.S. stellen nieuwe besprekingen voor over de Palestijnse kwestie Onze Jantjes gast van Hollandse kol nie te Venezuela De wereld der bezetenen Kleine meerderheid voor Schuman President Benesj enige hinderpaalP PLAN-BEVIN EN DUITSLAND Stijgende productie van penicilline 26.7 millioen gulden aan goud IN DOLLARS OMGEZET Engeland houdt voet bij stuk „HUP HOLLANDERS" WOENSDAG 25 FEBRUARI 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11464 BUREAUX: Nieuwe looneisen van C.C.T. Nieuwe Sovjet- ambassadeur in Turkije Geen besluiten te Londen In verband met de herdenking van de Februari-staking, welke op 25 Febr. 1941 als fel protest tegen het wegvoeren van Jood- se Nederlanders te Amsterdam gehouden werd, is op het Wa- terlooplein te Amsterdam een toorts opgericht. Alle politieke partijen zullen vandaag bij de herdenking van het geboorte- uur van het nationale verzet aanwezig zijn. Door de zachte winter staan in de grote vruchtenkassen de prui- menbomen in voile vloei. Door de thans ingetreden koude vlie- gen er nog geen bij en, die anders door de geopende ramen de kassen konden binnen komen om honing te zuigen entegelijker- tijd de bloesems bestoven. Nu verricht de kweker deze hande- lingen zelf met behulp van een plumo, waarmede hij het stuif- meel op de bloesems overbrengt. Minister Lieftinck naar Brussel Prins Born hard te Londen Bankbiljettencirculatie weer gedaald 2Vz jaar geeist tegen huwelijkszwendelaar DR. VISSER Ned. Ambassadeur te Moskou Ned. Middenstandsbank geeft 5 pCt. dividend SCANDINAVIe doet mee aan het Marshall-plan Door het ijs gezakt en verdronken Nieuuj Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel)^ ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstrlbt 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank MERKWAARDIG is het, hoe schrijvers en denkers in de laatste jaren in hun werken over de geestelijke strijd van onze tijd dik- wijls een vergelijking maken tussen de verwachtingen en visioenen uit de Apocalyps van Joannes, de zie- ner van Patmos, Dante, die visioe nen had van de hel, en de Russische schrijver Dostojewsky, die zeventig jaar geleden de verschrikkingen van het Bolsjewisme voorspelde in de felle bladzijden van zijn roman „De Bezetenen". De verschrikkingen uit het Boek der Openbaring, de demonische ver- gezichten van Dante en de legioe- nen duivelen van Dostojewsky, zijn •vergelijkbaar met de verwachtingen en visioenen, welke de terreur van het Bolsjewisme voor ons opent. Zijn geliefde Rusland zag Dosto jewsky als bezeten door duivelse legioenen en hij vergelijkt dit met de bezetene van het Evangelie. Hij voorspelt dat de dag zal komen, dat pldtseling, door een hogere macht en wil, de duivels op de vlucht ge- dreven zullen worden. Op die dag zal de zieke genezen, hij zal zich neerzetten aan de voeten van Jezus en alien zullen ontsteld staan. Hij meende dus, dat om genezen te worden van de Bolsjewistische besmetting evenzeer als om ervan gevrijwaard te blijven! een wonder nodig is: God moet de zieke aanraken. Wonderen behoren tot de boven- natuurlijke orde, maar we kunnen ervoor bidden. En een wonder schijnt wel nodig te zijn, want dr. Iw-an de Kologwirof beschrijft het Bolsjewisme als een geestesziekte, een gevaarlijke besmetting, die naar een weloverwogen plan wordt ver- breid. Het is een onheilsleer, die alle staatkunde en economie drijft naar gemeenheid. Ook de christelijke Russische wijsgeer Berdiajef beschrijft het Bolsjewisme, het Godloze Commu- nisme, als een ziekte, die het Rus sische volk heeft aangetast, en die van binnen-uit moet genezen. En Maria vroeg al dertig jaar geleden in Fatima te bidden voor de beke- ring van Rusland, met dit hoopvolle vooruitzicht immers, dat het dan vrede zou zijn! Slechts een wonder schijnt de wereld van de Bolsjewistische gees- tesbesmetting te kunnen redden. Wij kunnen niet anders doen, dan daarvoor bidden, de mogelijkheid van dit wonder verder overlatend aan de goedheid. en de li£fde van Onze~Lieve Heer. Ma^r God wenst, dat we, behalve bidden dat is activiteit in de bovennatuurlijke orde ook wer ken dat is activiteit in de na- tuurlijke orde. Werken, op sociaal, economisch en politiek terrein. Deze tijd eist weer het idealisme van de Katholieke Middeleeuwen. Ons heimwee naar deze natuur- 1 ij k e samenleving mag ons de rea- liteit van de huidige kunstma- t i g e maatschappij niet over het hoofd doen zien, aldus Friedrich Muckermann, in zijn dezer dagen verschenen boek ,,De mens in de eeuw van de techniek", dat wij deze week nader zullen b^spreken. Het Christendom moet de feite- lijke kunstmatige maatschappij met critische ogen bezien en met een scheppende adem bezielen. Moderne visioenen en apocalyp- tische allures mogen ons soms be- nauwen, zij iqpgen ons niet ont- moedigen. Er is een grote strijd gaande tussen grote machten, om de ware vrijheid en de ware men- selijkheid. Wie in deze strijd thuis blijft wordt verdacht van desertie". Zijn plaats is daar, „waar de strijd- bare scharen voor Christus staan". De Franse nationale vergadering heeft Dinsdag met 291 tegen 268 stemmen en 39 onthoudingen een motie van vertrouwen in de rege- ring-Schuman aangenomen. De vertrouwenskwestie had betrekking op de verwerping van het wetsont- werp tot vergoeding van de ingele- verde biljetten van 5000 frc. Ter- stond nadat het parlement zijn ver trouwen in Robert Schuman had uitgesproken, kondigde de C. G. T. aan, dat zij nieuwe looneisen zal stellen. In een scherp gestelde ver- klaring roept de CGT de arbeiders op aan te dringen op een loons- verhoging van 50 procent boven het op 1 December geldende peil. De CGT eist een loonschaal, geba- seerd op een minimumloon van 12900 fr. per maand inplaats van het minimumloon van nu, dat 10500 fr. bedraagt. De arbeiders moeten op hun macht tot organiseren en op hun eenheid vertrouwen om in- williging van hun eisen te verkrij- gen, adus de oproep. „De regering is niet van plan zijn beloften te houden." Het presidium van de Opperste Sovjet van de USSR heeft Alexan der Lavrisjtsjef benoemd tot buiten- gewoon ambassadeur en gevolmach- tigd minister der USSR in Turkije en Sergei Vinogradof van deze functie ontheven in verband met zijn benoeming tot een andere func tie. De besprekingen tussen Engeland. de V.S. en Frankrijk over de toe- komst van West-Duitsland, zijn Dinsdag te Londen voortgezet zon- der dat besluiten zijn genomen, zo heeft een woordvoerder vah de Franse Ambassade verklaard. Hij wilde verder niets meedelen. Er is geen communique over de vergade ring uitgegeven. PRAAG (Reuter en A.P.) De communisten in Tsjecho-Slowakije doen steeds meer pogingen om de macht in handen te krijgen. Nadat de communistische premier. Element Gottwald, zijn oproep had gedaan tot vorming, in alle fabrieken en bedrijven, van „actie-comite's", als kernen van een nieuw „nationaal" front, is thans besloten tot oprichting van een centraal actie-comite, als hoogste orgaan voor de „democratische" eenheid van het volk. Een dezer zuiver communistische actie-comite's heeft het sociaal- democratische blad „Pravo Lidu" in bezit genomen „ten behoeve van de linkse elementen in de partij". Ook in de ministeries zijn actie-comite's gevormd. De voorzitter van de Slowaakse afdeling der sociaal-democratische partij heeft zich bereid verklaard de onderhandelingen met de Slo waakse communisten te openen. Radio-Praag heeft gisteren een beroep gedaan op de sociaal-demo- craten om met de communisten te gaan sarpenwerken. In deze verkla- ring, die mede ondertekend was door sociaal-democraten, waaronder de voormalige plaatsvervangende premier Zdenek Fierlinger, wordt gezegd, dat de verantwoordelijkheid voor de verdere ontwikkeling van het socialisme berust bij de com munistische en sociaal-democrati sche partijen. De tegenstanders trachten de samenwerking tussen deze partijen te verstoren maar zon- der samenwerking kan „de demo cratic in ons land niet blijven be- staan". Wij zouden zelfs tot anti- Sovjet-neigingen kunnen vervallen en daarmede de veiligheid van de Staat in gevaar brengen. De recente gebeurtenissen, zo gaat de verkla- ring verder. hebben aangetoond, dat er geen regeling kan worden ge vormd zonder socialistische meer derheid en dat de communistische en sociaal-democratische partijen dienen samen te werken. Fierlinger was tot het laatste partijcongres in November 1947 voorzitter van de sociaal-democrati sche partij. Hij werd opgevolgd door Borumil Lausman, die de ver- klaring niet heeft getekend. Fier linger is voorstander van fusie van de communistische en sociaal-demo cratische partij. Fierlinger alsmede Dr. John, ook een sociaal-democraat en voorzitter van de parlements- eommissie voor de nieuwe grond- wet, zijn lid geworden van het centrale actie-comite te Praag, na dat de sociaal-democratische partij besloten had, dat haar leden tot deze comite's mochten toetreden. De actie-comite's hebben alle bla- den te Praag onder controle geno men, zodat de pers geheel onder communistische censuur staat. President Benesj is de enige hinderpaal, die een volledige overheersing van het land door de communisten in de weg staat. Hij heeft zich sinds de vorige week Vrfjdag verzet tegen de eis van de premier, om het ontslag van de 12 anti-communistische ministers aan te nemen die door Gottwald agenten van de buitenlandse reac- ties werden genoemd en Gott wald toe te staan, zijn eigen kabi- net te benoemen. De President heeft erop aange- drongen, dat de partijen, die in 1945 in Kosice de na-oorlogse republiek hebben gevestigd, in de regering moeten blijven en deze door middel van een coalitie van het nationale front moeten besturen. Volgens Radio-Praag heeft de ge- hele arbeidende bevolking in Tsje cho-Slowakije gisterenmiddag een symbolische staking van een uur gehouden, daartoe opgeroepen door de vakverenigingsraad ter onder- steuning van de eisen om verdere nationalisatie van industrie en han sel. De Tsjechoslowaakse pers legt er de nadruk op, dat in het centrale actiecomite naast de communisten en sociaal-democraten ook een lid van de Tsjechische Katholieke Volkspartij zitting heeft en dat 2 zetels gereserveerd zijn voor leden van de nationale socialistische partij. De communistische voorzitter van de algemene raad van Bohemen heeft bekend gemaakt, dat hij door de omstandigheden gedwongen is geheel alleen de verantwoordelijk heid van de raad op zich te nemen ten einde deze te kunnen toever- trouwen aan de waarlijke vertegen- woordigers van het Tsjechoslowaak se volk. Hij heeft de vertegenwoor- digers van de nationale socialisti sche partij en van de Tsjechische Katholieke Partij uit deze bestuurs- instantie van Bohemen uitgesloten. De voorzitter deed deze medede-r ling tijdens de zitting van de alge mene raad en verdaagde haar daar- na voor onbepaalde tijd. Na de zuivering van het bestuur, zal ook de Tsjechoslowaakse econo mie worden gezuiverd, aldus meldt het communistische blad ..Rudo Pra- vo'\ Tijdens een conferentie van communisten, die in de economische sector werkzaam zijn. heeft de voorzitter, Frekja, verklaard, dat ..alle belangrijke posten in de na tionale economie van reactionnairen moeten worden gezuiverd". Een te Ostrava verschijnend blad van de nationale socialistische par tij. de „Novo Slovo" is door de po- litie ..wegens zijn subversieve in- houd" in beslag genomen. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft in een dommuniqu£ verklaard dat uit. de ondervraging van de nationale socialisten, die Maandag onder beschuldiging van voorbereiding van een putsch gear- resteerd zijn, is komen vast te staan, dat de leiders der nationale socia listische partij „reeds maanden lang een gewapende actie organiseerden''. Voorts is een leidende politie- functionaris gearresteerd. die aan een nationale socialist plannen tot de verdedigin'g van belangrijke Praagse doelen zou hebben verra- den. De Aartsbisschop van Praag, Monseigneur Beran, heeft de pers medegedeeld, dat naar zijn me- ning een broederkrijg i vermeden diende te worden. ..Vernietig niet", zo schrijft hij, ,.het werk van Masaryk en Benesj." merkwaardig argument voor de stelling van de federalisten, dat men door groepsvorming wel* het een en ander bereikt in het trieste werelddeel waarin wij leven! Maar dan komt .de minister weer met bedenkingen. Het plan-Bevin b.v. is zeker niet gericht tegen de Sovjet-regering, merkt hij op. Toch werkt het als een rode lap op de communistische stier. Daar schuilt het gevaar van 't plan-Bevin, meent de heer van Boetzelaer en vandaar mijn wantrouwen tegen alles wat op blokvorming lijkt. Met de mi ning van de heer Brongersma, die OP HET HERHAALDE AANDRINGEN van enkele senatoren heeft minister van Boetzelaer dan in de Eerste Kamer het standpunt, dat de regering tegenover het federalisme in Europa inneemt, kenbaar gemaakt. Hij heeft er lang over gepraat en het federalisme ,,an sich" besproken, naast de verschillende strevin- gen die reeds een iets meer concretere vorm van dit pogen be- tekenen, maar het effect van dat «lles was slechts dat zijn voor- naamste tegenspeler in de Eerste Kamer, de heer Piet Kerstens, tot de uitspraak kwam, dat dezelfde minister die in zijn Memorie van Antwoord in grote cirkels om de kern van deze zaak heen had gedraaid, nu slechts zover was gegaan om er in een vier- kante beweging omheen te lopen. Toch zag de heer Kerstens een lichtpunt in het betoog van de mi nister. Men mag dan al niet vinden, dat hij van een Saulus een Paulus voor het federalisme is geworden, de weg naar ..Damascus" is-hij toch opgegaan. De minister had nl. toe- gezega, dat hij dit streven naar groepsvorming in Europa waar mo- gelijk en voor zover het on$ niet in strijd brengt met het Handvest van de Verenigde Naties, zal trachten te verwezenlijken. Hij blijft het echter een onvoorzichtige politiek vinden, om voOr deze nog al te vage idee in ons land op dit tijdstip al te veel propaganda te maken. Men weet dus althans iets beter waar men met deze minister aan toe is op dit uiterst gewichtige punt, dat vooral voor de kleine naties een onmisken- bare bestaansmogelijkheid biedt, zo- als dr. Brongersma nog eens terecht heeft aangetoond. Het merkwaardige is, dat de mi nister de West-Europa-plannen van Btvin niet afwijst. „Getracht zal worden deze te verwezenlijken", zijn zijn woorden. Hij bracht er ook het probleem^Duitsland mee in verband en herinnerde er aan, dat de regering herhaaldelijk de grote mogendheden, die dat land bezetten, er op heeft gewezen, dat Nederland zonder een werkend Duitsland niet kan leven. Vooral nu wij in Bene- lux-verband onze belafigen beplei- ten, vinden wij "meer aandacht, moest de minister toegeven. Een De voorraad penicilline, waarover wij jaarlijks de beschikking hebben wordt geleidelijk groter. Tot nu. toe werd deze voor het grootste deel uit de import verkregen. Onze eigen productie die van de Ned. Gist- en Spiritusfabriek in Delft is nog nitet voldoende, doch on- langs bereikte die productie reeds 30 tot 40 pet. van de in Nederland gebruikte penicilline. Dank zij de toeneming dezer productie wordt de toewijzing aan ziekenhuizen, welke dit geneesmiddel in depot opnemen, al verhoogd. Men heeft de hoop, dat die eigen productie op het ein de van dit jaar het mogelijk zal maken. om ons land te voorzien met een hoeveelheid, welke gelijk is aan de voorraad, waarover wij thans jaarlijks door importen en eigen productie de beschikking heb ben. blokvorming een knokploeg noemde en federalisme een vredelievend sa- rnengaan van state.r, die zich open- stellen voor zoveel mogelijk deel- neming van anderen, was hij het niet eens. ..Federalisme zou feven- goed een knokploeg kunnen worden. Pas op vo'or dat vage begrip", was het diplomatiek-voorzichtige ant woord van de bewinasman, die daar- bij inderdaad weer op het ..carre" ging staan waarop de heer Kerstens hem deze middag plaatste! In enkele andere opzichten was de minister lets duidelijker in zijn bedoelingen. Zo tieeft hij ronduit gezegd, dat hij er niet over denkt het rapport over de Nederlandse missie in Berlijn de bekende rr.'ssie-Doormai voor publicatie vrij te geven. Vermelden wij nog, dat de heer Brongersma een motie heeft inge- diend, die, wanneer zij in de vol- gende zitting wordt aangenomen, het bezoek van een parlementaire commissie aan West-Duitsland tot gevolg zal hebben. Er schijnen en kele Kamerleden te zijn, die het voor het vormen van een goed oor- deel onmisbaar achten zich ter plaatse van de toestanden op de hoogte te stellen. Alhoewel de mi nister het nut daarvan in twijfel heeft getrokken. heeft hij toch aan- stOnds met een minzaam gebaar toe- gezegd, de zorg voor de reis van de commissie op zich te zullennemen, als het zover mocht komen. Welnu, het gaat er naar uitzien, dat dit inderdaad het geval zal zijn. Minister Lieftinck zal zich Vrij- dag a.s. naar Brussel begeven om besprekingen te voeren met de Bel- gische minister van Financien, Eys- kens, over de financiele betrekkin- gen tussen de beide landen. Prins Bernhard is Dinsdag in zijn vliegtuig,' dat hij zelf bestuurde. op het vliegveld Northolt aangekomen. De prins zal enige dagen te Lon den doorbrengen. ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Ne derlandse vereniging. De verkorte balans van de Ned. Bank van deze week vertoont als opmerkelijkste wijziging de da- ling van de goudvoorraad ten be- drage van 26.7 millioen gulden, welke daling, volgens de toelich- ting, het gevolg is van omzet- ting in dollars, ter voorzienlng in de lopende dollarsbehoeftcn, van een deel van het uit Duits land terug ontvangen goud, waar- van in de weekstaat van 24 No vember 1947 melding werd ge maakt. De totale goudvoorraad is hier- mede van 578.1 geslonken tot 551.4 millioen gulden en aangezien de zilvervoorraad iets is toegenomen, vertegenwoordigt de totale hoeveel heid munt en muntmateriaal op de balans een waarde van 554.2 tegen vorige week 580.9 millioen gulden. Voor de derde maal van deze maand is de bankbiljettencircula tie teruggelopen, hoewel thans in bescheiden mate, en wel tot 2896 6 millioen gulden, waarmede de bankbiljettenomloop voor het eerst sinds 24 November van het vorig jaar zich weer beneden de 2900 millioen beweegt. Ook de circula te der muntbiljetten vertoont een lichte afneming. Voor de Arnhemse rechtbank stond gisteren terecht de huwelijks zwendelaar in het groot en ..UNO- agent", de 32-jarige Nederlandse technicus J. Anneveld. die o.m. 'n meisje uit Velp oplichtte voot f 20.000.Slechts de oplichting voor f 14.000.was hem ten laste gelegd, daar dit het enige bedrag was, waarvoor A. een schuldbeken- tenis had getekend en welk geld moest dienen om de overtocht naar Amerika te betalen. A. legde een volledige bekentenis af. De Officier van Justitie vroeg een gevangenis- straf van twee jaar en zes maanden. De verdediger vroeg de rechtbank een psychiatrisch onderzoek in te stellen. Uitspraak over 14 dagen: Binnenkort is de benoeming te verwachten van dr. Ph. C: Visser, Nederlands gezant te Pretoria tot Nederlands ambassadeur te Moskou De commissarissen van de Neder landse Middenstandsbank N.V. heb ben besloten o'p_de a.s. vergadering van aandeelhouaers voor te stellen het dividend op de preferente aan- delen en op de gewone aandelen te bepalen op 5 pCt. WARREN AUSTIN, de Ameri- kaanse afgevaardigde in de Vei- ligheidsraad. heeft Dinsdag voor- gesteld, onmiddellijk besprekin gen te openen met de Britse, Joodse en Arabische vertegen- woordigers te New York, om tot overeenstemnjing te komen over de verdeling van Palestina. Indien de Veiligfjeidsraad het gebruik van een gewapende macht noodzakelijk zou achten, om in dit JTE1V lezer van onze Indie-krant, een matroos dienende aan boord van H.Ms. „Van Speyk", onze oorlogsbodem te Curacao, schrijft ons over het bezoek, dat dit schip van 12 tot 19 Februari aan Venezuela bracht ter gele genheid van de feesten bij de ambtsaanvaarding van de nieu we president van dit land en over de buitengewoon hartelijke ontvangst, die de gehele beman- ning, van hoog tot laag, van de Hollandse Kolonie aldaar ten deel viel. Donderdag 12 Febrpari kwam de „Van Speyk" aan te La Gua- ria, een haven van Venezuela. De volgende dag werd met een autobus het eerste bezoek ge- bracht aan de hoofdstad Cara cas. Onze Jantjes ontmoetten al spoedig enkele leden van de Hollandse Kolonie, die hoe kan het anders uitermate ver- heugd waren, vertegenwoordi- gers van onze roemrijke Ko- ninklijke Marine in hun midden te zien. Onze landgenoten blijk- baar zich herinnerende, dat mi- litairen veelal platzak zijn, vroegen al spoedig of ze genoeg Bolivars (een geldstuk ter waar de van 80 Hollandse centen) bij zich hadden. En zonder op een antwoord te wachten, werd een van de Jantjes een biljet van 20 Bolivars in de-handen gestopt. De eerste kennismaking was dus al uitermate prettig. Het hoogtepunt van het be zoek vormde de Zondag, 15 Fe bruari, waarop de President of- ficieel zijn ambt aanvaardde. Om half een vertrokken de Jantjes voor deze gelegen heid alien in keurig blauw, al leen de hoofdbedekking was wit per autobus van LA Guaria naar Caracas. Om drie uur was het „aantreden" geblazen voor de inspectie. Twqp uur was het „op de plaats rust", zodat eerst om vijf uur de nieuwe president langs de in de houding staande militairen waaronder ook Amerikanen en Engelsen schreed. Hierna volgde het defi le. Een duizendkoppige menigte stoAd langs de kanten opgesteld. Onze Jantjes defileerden onmid dellijk achter de Amerikaanse Marine. Toen de Hollandse Ma rine voorbij kwam, begon het publiek te applaudiseren en klonk het meermalen uit de dik op elkaar gepakte massa: „Hup Hollanders", een attentie, die alleen onze jongens ten deel viel waarmee ze uiteraard zeer in hun schik en trots op waren. Na de parade probeerden onze „marineklanten" weer met de autobus naar de haven te ver- trekken maar door de enorme mensenmassa was dit onmoge- lijk. De Jantjes besloten daarom de geweren in de autobus te stoppen en nog enkele uurtjes te „passagieren" in het feestelijk uitgedoste Caracas. Dinsdag, 17 Februari, trad de Hollandse Kolonie te Caracas als gastheer van onze Marine op 's Morgens om elf uur werden 50 man ontvangen op de Hol landse Club, een luxe gebouw in een prachtige omgeving met een fraai zwembad. De Neder landse Dames en Heren beoefen den op uitstekende wijze de oud Hollandse deugd van gast- vrijheid. Alles werd gedaan om het onze Jantjes zo aangenaam mogelijk te maken. 's Middags nam iedere Hollander elk 3 Jan tjes in zijn auto mee voor een tocht door de prachtige omge ving en vervolgens naar zijn huis voor een diner. Daarna gin- gen alien weer naar de Hol landse Club, waar een bal was georganiseerd, dat ook werd bij- gewoond door Dr. P. Khsteel, de gouverneur van Curacao, die in gezelschap van onze vroegere Ambassadeur te Washington, Dr. A. Loudon, de reis met de ,,Van Speyk" van Curacao naar Vene zuela had gemaakt. Dit bal was het einde van een bezoek, dat en onze Jantjes en onze Hollandse Kolonie te Venezuela nog lang zal heugen. Vrijdag 20 Februari was dc „Van Speyk" met Gou verneur Kasteel aan boord populair „Ome Piet" genaamd weer te Willemstad. geval de international vrede te verzekeren, zullen de Ver. Staten zo ging Austin voort bereid zijn hierover te beraadslagen. Een dergelijke beraadslaging is nodig. omdat men nog niet besloten heeft. ingevolge het Handvest van de Ver. Naties, strijdkrachten ter be schikking van de Veiligheidsraad te stellen. Austin zei voorts. dat. indien de Raad zou vaststellen, dat er ge vaar voor de internationale vrede bestaat. alle ledenstaten verplicht zijn. de Veiligheidsraad bij het handhaven van de vrede te steu- nen. Hij voegde hieraan toe. dat deze actie slechts mag zijn gericht op het bewaren van de vrede en niet om het besluit tot verdeling van Palestina ten uitvoer te bren gen. Te Lake Success beschouwt men algemeen Austins verklaring als een der meest dubbelzinnige en raadselachtige verklaringen. welke men ooit gehoord heeft en die het gehele Palestijnse probleem volko- men in de lucht laat hangen. In antwoord op Austins verzoek aan de Veiligheidsraad om in be sprekingen te treden met de Brit se. Joodse en Arabische vertegen- woordigers te New York, heeft men Dinsdagavond in regerings- kringen te Londen opnieuw beves- tigd, dat Engeland zijn mandaat over Palestina 15 Mei zal beeindi- gen en uiterlijk 1 Augustus zi.in laatste strijdkrachten zal hebben teruggetrokken. Noorwegen, Zweden, Denemarken en IJsland hebben besloten deel te nemen aan het planMarshall en aan de voorgestelde werkcommissie voor het bevorderen van de economische samenwerking tussen de 16 landen, die de economische conferentie van Parijs hebben bijgewoond, aldus werd Dinsdag door de Ministers van Buitenlandse Zaken van deze landen na afloop van een bijeenkomst be kend gemaakt. WAARLAND. Maandagmorgen omstreeks half 11 liep het 5-jarig zoontje van P. Groen nabij de ouder- lijke woning .Spoorhuis Slootgaard op het ijs, geraakte in een wak en verdronk jammerlijk. Dokter Schreuder van Oude Nie- dorp en de politie, die spoedig ter plaatse waren. pasten kunstmatige ademhaalingen toe, welke helaas niet mochten baten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1