OM ERIC'S LIEFDE NS-directie en zusterorganisaties complimenteren „St. Raphael" RADIO SL DeelnemersW.-Java-conferentie ontvangen dreigbrieven DUROI UIT DE KERMIS DER WERELD Gemeentelijke zdfstandigheid overgeleverd aan ambtenaren 42-jarige zeeman zat 18 jaar in Amerikaanse gevangenissen NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Woensdag 25 Februari 1948 PAG. Gisteren werkvergadering RUIM 22 MILLIOEN PER JAAR Voor dekking tekort spoorwegpensioenfonds Zei U iets? mf Door, het niet functioneren van de remmen, raasde een sporttrein van de sterk hellende baan van Samstagem naar Wtidenswil (Zwitserland). Na op een dood spoor door een stootblok gereden te zijn, ramde de trein een gebouw. 21 personen kwamen om het leven en het aantal zwaargewonden bedroeg 48. Een over- zicht van de ravage. Incident tijdens de zitting van Dinsdag Pseudo-liquidateur verduisterde f 10.000 MR. v. d. DEURE tot 6 maanden veroordeeld Filmnieuws OLYMPISCHE SPELEN 1948 Opgenomen in Technicolor Evacuatie voltooid Haar man vergiftigd Emissie Albert Heijn vele malen, overtekend Mr. Dr. S. Mok overleden Tweeling gedood door gasverstikking Naar wij vernemen De verwijdering van ongewenste Duitsers Audienf-ie C. d. K. Bij Ruwe Handen, HOOGLERARENKWESTIE TE AMSTERDAM B. en W. contra de minister Rijkspolitie en burgemeester AMBTENAREN WORDEN SLECHT BETAALD En pleegde daarna roofoverval op Amsterdamse sigarenwinkelier Thans een goed huisvader Sportsprokkelingen Dienen FEUILLETON door HARRIS BURLAND Tijdens de receptie van „St. Ra phael'' werd o.m. het woord gevoerd door de heer Joustr'a, voorzitter der Ned. Veren. van Spoorwegpersoneel, om namens de Personeelsraad der Ned. Spoorwegen zijn gevoelens van sympathie en erkentelijkheid tot uiting te brengen voor de wijze, waarop ,,St. Raphael" sinds 1926 inhoud heeft gegeven aan de gere- glementeerde samenwerkirig. Ook als voorzitter der Ned. Veren. van Spoor- en Tramwegpersoneel ge- tuigde spr. van zijn gryte waarde- ring voor het werk der jongere zus- terorganisatie. Dan sprak de heer A. Meenes, voorzitter van de Prot. Chr. of^anisatie, die zijn gelukwen- sen vergezeld deed gaan van een stoffelijk blijk van waardering, de geschilderde voorstelling van een kerk. Hierna werd gecomplimen- teerd door de heer C. v. d. Broek namens de Kath. Herstellingsoord- vereniging, diverse chefs van dienst der Ned. Spoorwegen, waarna de volledige Directie der Ned. Spoor wegen met gejuich begroet werd, t.w. F. Q. den Hollander, DCS. Was- sink en de heer Giesberger. De president-directeur. ir. Den Hollander, noemde „St. Raphael" 'n prominente organisatie en verze- kerde grote waardering te hebben voor de mannen, die 45 jaar gele- den het grootse werk der organi satie hebben ingezet. U alien, aldus spr., werkt thans niet alleen voor 't heaen, maar ook om welvaart te blijven brengen in de toekomst aan alien, die het wel menen. De kracht voor de hiertoe benodigde strijd is zeker aanwezig in de Raphael-orga- nisatie, waarin de heer Timmermans volgens spr. een figuur van bete- kenis moet genoemd worden, terwijl de huidige voorzitter zeker de rechte man op de rechte plaats is. Spr. be- sloot zijn toespraak met het uitspre- ken van de beste wen*n voor de toekomst van deze mooie organisatie De^heer Nieuwenhuis sprak nog namens de Ned. Veren. v. Transport- bedrijven, de heer v. Houten namens de A.T.O. en nog lang duurde 't geanimeerde samenzijn, waar velen kwamen en, velerlei blijken van be- langstelling betoond werden. Een waardig besluit. Tot besluit van de eerste herden- kingsdag waren de afgbvaardigden uit het gehele land en de vrienden Ger afd. Utrecht met hun huisgeno- ten samengekomen in het N.V.-Huis waar de „Geshellen van de Spele- wei'\ onder leiding van Anton Sweers een opvoering gaven van 't stemmige. Mariaspel van Herman Divendal: ..Het prentenboek van de Rozenkrans". Met dit stuk had men een zeer goede keuze gedaan, welke door het talrijke publiek hogelijk werd gewaardeerd. De muziek en zang waren goed verzorgd en ver- leenden aan het geheel het nodige relief. Gisteren begin in Tivoli de werk vergadering. Arbeidsveld van 75.000 personen Voorzitter Blommers hield een uitvoerige openingsrede en deelde daarin o.a. mede, dat bij de N.S. on- geveer 42.000 personen werken en bij de dochterondernemingen pl.m. 12.000. Het N.S. pensioenfonds keert pl.m. 24.000 pensioenen uit. Dat be- tekent een arbeidsveld van 75.000 personen. Nemen wij aan, aldus spr., dat sen derde van het personeel katholiek is, dan kan St. Raphael zeker nog groeien en moet vo6r de zomer zeker groeien tot 17.000. In het bij de Tweede Kamer in- gediende wetsontwerp tot dekking van het tekort van het Spoorweg pensioenfonds, stellen de ministers van Verkeer en Waterstaat alsmede van Financien voor, gedurende vijf- tig jaar, vanaf 1 Juli 1946, een bedrag ban f 22.483.174 per jaar in het Spoorwegpensioenfonds te stor- ten. Met de door de commissie-Beu- mer, die in 1938 werd ingesteld en op 19 April 1939 haar rapport uit- bracht, voorgestelde maatregel, om de nieuw aan te stellen spoorweg- ambtenaren te brengen onder het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds 4n in verband hiermede het Spoor wegpensioenfonds te sluiten,' kun- nen genoemde ministers niet zich verenigen. De ministers willen het bedrijf niet van elk risico ten aan- zien van de pensionering van het personeel ontheffen. PROGRAMMA DONDERDAG 26 FEBRUARI HILVERSUM I (301 M.) KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend- gym; 7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws en gram.pl.; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Ochtendconcert; 11.00 De Zon- nebloem; Radio ziekeribezoek; 1125 Koorzang; 12.00 Angelus; 12.03 Mu- sicale melange; 12.30 Weeroverzicht; 12.33 Lunchconcert; 12.55 Zonnewij- zer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; Boekennieuws; 13.25 Lunchconcert; 13.45 Hors d' Oeuvre; NCRV 14.00 Musetteorkest; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Piano; 15.30 Cyclus ,.Ned. Sti-ijkkwartetten"; 16.45 NCRV- kwartet; 17.00 Radio-jeugdjournaal; 17.30 Zangrecital; 18.00 Spaanse en Zuid-Amerikaanse klanken; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 20.00 Nieuws; 20.15 Scandinavisch pro- gramma; 22.30 Nieuws; 22.45 Avond- overdenking; 23.00 Muziek van Bruckner; 23.57 Sluiting en Wilhel- mus. HILVERSUM II (415 M.- AVRO. 7.00 Nieuws; 8.00 Nieuws; 10.30 Voor de vrouw; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Orgel; 12.00 De Kwin- tetspelers; 12.30 Weerpraatje; 13.00 Nieuws 13.15 Metropole-orkest; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Nederlandse c'omponisten; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.25 Vraaggesprek met Henriette Davids; 16.40 Vergeten Nederlandse muziek; 17.00 Avro- Ka- leidoscoop; 17.50 Regerings uitzen- ding; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport- praatje; 19.00 Voor de kleuters; 19.30 Radio-volksmuziekschool; 20.00 Het nieuws; 20.05 Echo van de dag; 20.15 Die Jahreszeiten van Haydn; 22.15 „The Romancers"; 22.45 „De Wie- ringermeerpoider, ontginning en kolonisatie"; 23.00 Nieuws; 23.15 Ge rald© en zijn dansorkest; 23.45 Orgel. Terzake de thans met succes af- gesloten loononderhandelingen (aan 6</': duizend mensen uit de laagste loonschalen wordt thans 2Vs millioen meer uitgekeerd) „leek het er.soms op", aldus de voorzitter, ..alsof de president- directeur der Spoorwegen onze vrijgestelde was". Een belangrijk deel van het weg- verkeerspersoneei staat echter nog iu een positie van rechteloosheid. Aangezien het Kindertehuis van het Herstellingsoord nog geheel in puin ligt. wekte de voorzitter op, het ledentat der HOV voor de zomer op te voeien tot 10.000. Na deze openingsrede heeft de geestelijk adviseur van de bond een algemeen opwekkend woord gespro- ken en er in het bijzonder op aan- gedrongen, dat van elke 50 leden der afdelingen minstens 6en jongere lid zal worden van de Credo Pugno- clubs. Toen de nieuwe secretaris, de heer A. Wijsman, zich had voorgesteld, begon een uitvoerige gedachtenwis- seling. De verkiezing van een bondsvoor- zitter en 4 hoofdbestuursleden had tot resultaat, dat waar geen tegen- candidaten waren ingediend de periodiek aftredende heren J. Blom mers (voorzitter) en P. Dimmers, J. Goossens, L. Wilbers en A. Wijs man herkozen werden verklaard. De begroting 19481949 werd vastgesteld op f 460.844.42. Met belangstelling las ik een stukje in de persrubriek over „Ondergrondse Verbindingen" Het was ontleend aan het „Vrije Volk" en nu zou ik, van onder- grondse verbindingen gespro- ken, mijn vrienden van het He- kelveld een geheim willen toe- vertrouwen. Een diep geheim. Daar kwam ik op, toen ik de burgemeester van Rotterdam met die van Arnhem weer op een plaatje zag, tijdens hun ver- blijf in Amerika. Die reis, dat is natuurlijk allemaal larie. Kijk eens, burgemeester Oud is in zijn vrije tijd ook politicus, lei- dend voorwerp in de collectie- Oudstikker, oftewel de Partij voor Vrijheid en Democratie. En Chris Matser kennen we als de kwieke burgemeester van Ar nhem en als een der onder- voorzitters van de K.V.P. Voelt u'm nou? Die twee bekokstoven natuurlijk, via de ondergrondse verbinding van de bootreis naar Amerika, de nieuwe coalitie tus- se;t K.V.P.P.v.d.A. en V-.V.D. En dacht u, dat de socialisten nou ja, de democratische socia listen daar bezwaar *tegen zouden hebben, als het zover toch moet komen. Kun je dan niet beter met K.V.P. en V.V.D. in zee gaan, dan met de Com- munisten? Zoals in het bekla- genswaardige -Praag? )SK55— ker, dr. Hassan (uit Buitenzorgj hierover het woord had gevoerd, zegde de voorzitter toe de ingeko- men stukken te lezen. Een der stuk- ken was een amendement, ingediend door dr. Hassan, Adil Poeradiredja en 5 andere leden. Dit amendement wijst er op, dat de vergadering vol gens het reglement van orde het recht heeft de agenda samen te stellen of te wijzigen. De onderte- kenaars besluiten met aan de ver gadering voor te stellen op demo cratische wijze de samenstelling van een nieuwe agenda te bespreken, opdat door de vergadering een com- missie voor deze samenstelling kan worden gevormd. Het amendement werd door verschillende personen toegelicht, terwijl ook tegenstanders het woord voerden. De laatste spre- ker drong aan op een rustig verloop der vergadering. Hierna schorste de voorzitterde vergadering voor een uur, doch zij werd niet meer voort- gezet. Een uur schorsing en een uur verlenging hiervan bleek voor informed overleg niet voldoende. Thans is de vergadering verdaagd tot Woensdag. Het is niet onwaar- schijnlijk, dat een compromis tot stand komt. De 49-jarige bedrijfsinspecteur C. P. G. Hage. die in Mei '45 uit een caf4, staande in het kantoor van de NSB-orgamsatie de ..Nederlandse Landstand" 10.000 had weggeno- men, terwijl hij voorts schrijfmachi- nes en meubelen uit dit pand naar zijn woning had laten vervoeren, werd door de Rotterdamse recht- bank veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van 6 maanden. De sleutel van de safe had hij. door zich uit te geven voor liquidateur van voor- noemde organisatie, van de waar- nemend directeur van het Huis van Bewaring weten los te krijgen. Aneta's bijzondere correspon dent bij de derde West-Java-con- ferentie te Bandoeng meldt, dat een aantal deelnemers dreigbrie ven heeft ontvangen. Voor zover de regeringscommissaris bekend is, zijn dreigbrieven verzonden aan alle leden van de voorberei- dende commissie en tevens aan een aantal afgevaardigden. De brieven waren afkomstig van Toko Sorga, Grote Postweg 113, Bandoeng. Dit adres was gefingeerd. De inhoud van alle brieven luidde hetzelfde. Zij bevatten o.m. het vol- gende: „Waarschuwing. Alle aan- dacht wordt gevestigd op vele per sonen onder u. Torn niet aan de status van West-Java zonder K.T.N, (dit betekent Kommissie Tiga Nega- ra en is de Indonesische naam voor Uno-commissie) en republiek. Denkt er om, dat alles wat u nu doet, ook onze verantwoordelijkheid en die onzer nakomelingen is. Dus nu hangt het af van uw principe of uw leven van nu is op deze aarde of niet. Wij kijken toe." De onderteke- ning luidt „Bole Mati" (getrouw tot in de dood). De brieven waren in de Indonesische taal gesteld. Zij waren aanleiding tot de zinsnede in de openingsrede van de rege ringscommissaris, waarin gesproken werd van moeilijkfieden en gevaren. De recomba zeide aan Aneta, dat deze keer alle voorzorgsmaatrege- len waren genomen, opdat de deel nemers der conference geen hinder ondervinden. De hotels te Ban doeng, waar zij logeren, zijn be- waakt. Over de zitting der West-Java- conferentie van Dinsdag meldt Aneta, dat de tweede dag enige verrassingen brach-t. De agenda vermeldde een verzoek van de commissie van voorbereiding om tussenkomst van de regerings commissaris tot het verkrijgen van erkenning van deze conferentie door de algemene overheid bis voorlopig vertegenwoordigend lichaam in W. Java. Toen echter de recomba zich naar het spreekgestoelte begaf om hierop te antwoorden, stond een ge- kozen afgevaardigde uit Batavia. de republikein Raden Soejoso, van zijn zitplaats achter in de zaal op en begon onder het gehamer van de voorzitter te spreken. Soejoso hield aan en kreeg het woord. Hij wees op art. 7 van het reglement van orde, waarin staat, dat bij opening van de vergadering de voorzitter mededeling doet van de ingekomen stukken en beslissingen aan de con ferentie voorstelt. Dit Was niet ge- schied en Soejoso vroeg voorlezing der stukken. Nadat de tweede spre- De Arnhemse rechtbaqk heeft de Bennekomse advocaat en procureur Mr. v. d. Deure, tegen wie een jaar gevangenisstraf was geeist, wegens opzettelijke belastingontduiking hij had van zijn vermogen f 320.000 verzwegen veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van prevehtieve hechtenis van 20 September 1947 af. Na afloop van de Olympische Spelen zal binnen korte tijd, men spreekt van een dag of tien a veer- tien, een grote film, opgenomen in technicolor, over dit wereldsport- festijn in omloop gebracht worden. De grote aantrekkelijkheid van deze vfij lange film ligt voorname- lijk hierin, dat men gemakkelijk zijn spelers uit eigen land kan her- kennen aan de kleuren der shirts en vlaggen. De film wordt uitge- bracht door de J. Arthur Rank- organisatie, die de vervaardiging heeft opgedragen aan Castleton Knight, die ook de kleurenfilm van het huwelijk van Prinses Elisa beth van Engeland maakte. de ..Victory Parade" vervaardigde en naam verwierf met „De slag om Arnhem''. Een speciale filmdienst heeft in Wembley haar tenten op- geslagen, teneinde de zaken zo vlug mogelijk af te werken. Als men bedenkt, dat de grote Olympische film, door Leni Riefenstahl in 1936 in Berlijn gemaakt. nog zes maan den werk vroeg, blijkt wel. hoe de techniek sinds de dagen van het Derde Rijk is voortgegaan. De Commissie van Goede Dien- sten heeft Maandagavond in een communique medegedeeld, dat het totale aantal uit de z.g. „Pockets" geevacueerde republikeinse militai- ren. volgens de laatste gegevens, 29000 bedraagt. De Nederlandse en de republikeinse commandanten zijn overeengekomen zo gaat het communique verder dat de eva- cuatie 22 Februari middernacht is beeindigd. Het communique ver- volgt: ,.Men is het er over eens, dat de republikeinse regering dus geen verantwoordelijkheid kan nemen voor enige strijdkrachten aan .Ne derlandse zijde der statusquo-lijnen. die zich niet voor evacuatie hebben gemeld of voor eventuele daden door hun verricht." De Rechtbank te Almelo heeft Engelina L., te ^wolle, die destijds te Wierden haar echtgenoot door middel van rattenkruid om het le ven had gebracht, veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek, door te brengen 'n Bijzondere ge- vangenis. Tevens werd ter beschik- kingstelling van de rqgering gelast. Dc Officier van Justitie had 12 jaar met aftrek geeist. Bij de Dinsdag gehouden inschrij- ving op 2500 aandelen aan toonder in stukken van f 1000.nom, ten voile delende in de winst van 1 Jan. 1948 af, in de Albert Heijn N.V. te Zaandam, tot de koers van 148 pro- cent, is het uitgegeven bedrag vele malen overtekend. De toewijzing zal dan ook uiterst gering zijn. Op 45-jarige leeftijd is te Utrecht overleden mr. dr. S. Mok, voorzitter van de Raad van Arbeid aldaar en oud-voorzitter van de Raad van Arbeid te Leiden. De heer Mok, die te Amsterdam zijn universitaire opleiding ontving, was na zijn studie werkzaam bij het N.V.V. te Leiden. Gedurende de be- zetting deelde hij het lot van zovele anderen, doch hij overleefde zijn 2-jarig verblijf in een concentratie- kamp en hervatte na de bevrijding zijn functie te Leiden. In het begin van 1947 verwisselde hij deze voor het ambt van voorzitter van de Raad van Arbeid te Utrecht. De heer Mok stond bekend als een zeer kundig man en vooral de so- ciale verzekeringen vonden in hem een pleitbezorger. Hij was tevens secretaris van de Vereniging voor Arbeidsrecht en privaatdocent te Utrecht voor Ar beidsrecht. Te Veendam heeft zich een tra- gisch ongeval voorgedaan. Toen mevr. Reurich des morgens bij de wieg kw'am vond zjj haar tweeling dood in het bedje figgen. De kinde- ren waren gestikt doordat een pe- troleumvergasser onklaar was ge- raakt. De babies waren slechts negen weken oud. Hebben arbeiders in een leder- fabriek een aanzienlijke partij chroom- en ander schoenleder ge- stolen. Zij vervoerden de gestoien goederen naar Deventer waar zij net aan de man brachten. Maar de goederen gedijden niet. Stelers en helers werden ingesloten. Waren, alweer in Deventer, een paar dieven zo gek, om in de psy- chiatrische inrichting aldaar, man- chesterpakken, meters gordijnstof, beddetijk en een damesfiets weg te halen. "Heeft een commissie uit de bur- gerij van Vlissingen een dankbe- zoek gebracht aan Leiden, voor de vele en velerlei bemoeii'ngen, wel ke de Sleutelstad zich heeft willen getroosten in de na-oorlogse her- stelactie voor de zo zwaar getrof- fen Scheldestad. Werd het eerste concert van dit seizoen van het Koninklijk Man- nenkoor „Die Haghe Sanghers" op- geluisterd door de aanwezigheid van H.M. de Koningin. Wordt van 110 Juni in de Jaar- beurshallen te Utrecht een inter- nationale bakkerstentoonstelling in- gericht. Inzendingen worden ver- wacht uit Engeland. Zwitserland, Canada, Belgie, Zweden en Ame rika. Dagelijkfe zullen wedstrijden worden gehouden. Is in de kringen yan de varkens- houders beroering ontstaan als ge- volg van een nieuwe regeling voor het houden van een huisslachtvar- ken, waardoor vele varkenshouders zich het recht zien ontnomen een varkentje te houden. Stappen wor den ondernomen bij overheidsin- stanties, om te bewerkstelligen, dat elk zijn vette vriendje weer kon krijgen. Werd onder grote belangstelling te Hilversum, een tehuis voor Jood- se oorlogswezen „Beth Refoeah" geopend. Naar aanleiding van de door de Minister van Justitie gedane toezeg- ging bij de behandeling der Justitie- begroting is aan de Tweede Kamer ter kennis gebracht het resultaat der bemoei'ingen tot 1 Januari j.l. van de door de minister ingestelde zeven commissies van advies in zake de voorgenomen verwijdering uit Ne- derland van ongewenste personen van Duitse nationaliteit. In totaal werden 531 gevallen be- handeld, waarvan in 270 gevallen tot uitleiding, in 179 gevallen tot 't verlenen van eqn verblijfsvergun- ning en in 62 gevallen tot het instel- len van een nader - onderzoek werd geadviseerd. De audienties van de Commissaris der Koningin op Donderdag 4 en 11 Maart gaan niet door. In plaats daarvan komen audienties op Dins dag 2 en Vrijdag 12 Maart. MIJNHARDT M Ruwe Huid, Ruwe Lippen. 30 ct. Nu de Kroon de benoemingen van Dr. J. Suys, Dr. S. Kleerekoper en Dr. J. Presser tot hoogleraar aan de 7e faculteit van de gemeentelijke Universiteit niet heeft bekrachtigd, hebben B. en W. van de hoofdstad op voorstel van de voorzitter van de faculteit, curatoren gehoord. be- sloten van de hen, in de verorde- ning tot regeling der Universiteit gegeven bevoegdheid bij ontstente- nis van een hoogleraar, voorzienin- ben te treffen, gebruik te maken. Zij hebben derhalve voor zolang nodig, in afwachting van de her- nieuwde behandeling van de bezet- ting der leerstoelen, de betrokken hoogleraren tot tijdelijk hoogleraar benoemd. HET ARME HOLLYWOOD Wat kunnen we nu doen voor die arme filmsterren van Holly wood, die zonder werk zijn? Wie kan het met droge ogen lezen, dat Frank Sinatra aan zijn laatste motorboot toe is, dat Ingrid Berg man vier chauffeurs en drie koks heeft ontslagen. dat Lana Turner 82 kamers van haar huis heeft afge- sloten en haar verza- meling van Italiaanse primitieven heeft ver- kocht, dat James Ma son moet leven van zijn 5 minuten radio- toespraken, die maar 10.000 gulden per keer opbrengen, dat miss Grable haar order voor 2 zwembaden heeft moeten intrekljen en het goud en platina heeft laten verwijde- ren van de propellers van haar prive-vlieg- tuigen? Hoe lang zal het nog duren dat de heren Power en Gary Cooper in een kamer zullen leven, die Cary Grant hun verhuurt, dat Janet Mac Donald schoenveteas moet ven- ten en Rita Hayworth haar eigen schoenen repareert? Ik vraag u mijn dierbare lezers, hoe lang nog? TYPISCH AMERIKA ANS. Het is typisch Ameri- kaans, dat de rijkste jongeman van Amerika Winthrop Rockefeller een mijnwerker tot schoonvader heeft en dat deze mijnwerker met betrekking tot het- huwelijk van zijn doch- ter Eva zegt: ..Teveel geld is goed voor Eva maar niet voor mij." MECHANISATIE Om in Amerika te blij ven deelt Spulbaas mede, dat er in de Ver. Staten een machine is uitgevonden, die soUL citanten ondervraagt. Je beantwoordt nog wel de vragen van je toekomstige baas doch de machine en niet de baas beslist of je het baantje •krijgt. Het re- gistreert en analyseert de tijd, die je nodig hebt om de vragen te beantwoorden. Hieruit kan worden afgeleid of je dynamisch of slor- dig bent. Verder toont het alle neigingen om te interrupteren, argu- menteren en te domi- neren. Fijn zo'n ma- chientje. Spulbaas. In de namiddag heeft de Eerste Kamer een begin gemaakt met de algemene beschbuwingen over het hoofdstuk „Binnenlandse Zaken" van de begroting voor 1948. Zowel de heer Zegering Hadders (Vrijh. en Dem.), als de heren Den Dreu (P.v.d.A.) Reyers (C.H.) en Kolfschoten (K.V.P.) hebben ge- waarschuwd tegen het dreigend ge- vaar van het verloren gaan van de gemeentelijke zelfstandigheid in het licht van het ingediende wetsont werp betreffende de noodvoorzie- Voor de Amsterdamse rechtbank stond Dinsdag terecht de 42-jarige J. Duykers uit Amsterdam, we gens het plegen van de roofover val op 8 October van het vorig jaar in de sigarenwinkel van v. d. G. aan de Linnaeusparkweg te Amsterdam. Geassisteerd door een kornult, de 37-jarige J. de Boer, bedreigde de zeeman de 83-jarige schoonvader van de sigarenwinke lier, die juist zijn vrouw in het zlekenhuis een bezoek bracht. Zij sloten de grijsaard op in een kast en roofden bijna 5000 gulden, ju- welen, een groot aantal nylon- kousen en tabakskaarten dit de winkel. Dc zeeman heeft, alhoewel nog slechts 42 jaar oud zijnde. een ..prachtige staat van dienst" achter de rug. In 1929 was hij in Amerika als gangster tot levenslangplus 80 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Op 20-jarige leeftijd had hij op een schip gemonsterd en enkele jaren later kwam hij in Amerika in aan- raking met een gangsterbende, waar hij zich bij aansloot. In zes dagen tijd pleegde hij 4 roofovervallen in Philadelphia plus een moord te Bal timore. Zijn slachtoffer in Balti more was een ,,zakenrelatie", die weigerde kisten met i* flessen ver- pakte sterke drank te betalen. Op 27 Maart 1929 werd Duykers door de rechtbank van Baltimore City tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld wegens moord. Voor ieder der 4 roofovervallen kreeg hij 20 jaar. dus gezamenlijk 80 jaar. 18 jaar lang (waarvan 14 jaar cellulair) verbleef deze Nederlandse zeeman in Amerikaanse gevangenissen. Hij legde zich toe op de studie van de psychologie. Eind 1946 werd hij voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Hij werd uitgewezen en keerde naar zijn vaderland terug. ..Niemand wenste mij werk te ge ven", zo zeide Duykers gisteren voor de rechtbank", omdat ik een misda- diger was. Mijn vonnis achtervolgde me waar ik ook kwam. Zo nood- zaakten de omstandigheden mij me met zwarte handel' op te/houden." De verdedigster. Mevr. Mr. Groen- Korthof deelde mede. dat de man inmiddels een gezin had gesticht, waarover niets dan goeds te melden was en dat hij zich een voorbeeld van een goed huisvader had ge- toond. ..die in wezen geen vlieg kwaad kan doen". Volgens een gra- pholoog. die zijn handschrift had onderzocht. bezat hij echter psycho- patische eigenschappen. De raads- vrouwe verzocht daarom de recht bank een psychiatrisch onderzoek in te stellen, hetgeen de rechtbank inwilligde. zodat de zaak voor on- bepaalde tijd werd geschorst. Tegen verdachte werdeen straf van zes jaar geeist. Tegen zijn mededader. J. d. B. een gevangenisstraf van 3 jaar. Te Spaarnedam zijn gisteren de kortebaan kampioenschappen voor Noord-Holland over 140 meter voor dames amateurs verreden. Er wa ren 11 deelneemsters. De uitslagen luiden: 1. Mej. Rolf. Alkmaar, 15.8; 2. Mej. G. Swart. Oostzaan; 3. Mej. N. Nijssen, Hoofddorp. De, Nederlandse schaatskam- pioenschappen op de lange baan, die Vrijdag 27 en Zaterdag 28 Fe bruari door de ijsclub „Groningen" te Groningen zouden worden ge- organiseerd. zijn in verband met de sleehte toestand van het ijs afge- last. De ijshockey-wedstrijd TIJSC— SC Bern, die gisterennvond te Til- burg werd gespeeld. is in een 4wa- re nederlaae voor de Tilburgenaren ge#lndigd. Het uiterst gnelle team van SC Bern won met 183. De scores van de drie speeltijden lui den 18, 16, 14. Het organisatiecomite voor de Olympische zomerspelen maakt be kend, dat nu ook de Zuid-Ameri kaanse staat San Salvador de in- schrijving tot deelneming aan de zomerspelen heeft teruggetrokken. Dit is de vierde Zuid-Amerikaanse staat die uitvalt. tezamen met Pa raguay. Venezuela en Guatemala. San Salvador zou oorspronkelijk aan de Olympische zwemwedstrij- den hebben deelgenomen, doch men scheeh moeilijkheden te verwachten bij de samenstelling van een olym- pisch team. ning voor de gemeentefinancien. Blijkens de Memorie van Antwoord waren er onder de Kamerleden ve len die kunnen instemmen met het beleid der regering inzake de sane- ring der gemeentefinancien, maar de vier genoemde leden behoorden daar zeker niet toe. Zij wezen erop, dat de zelfstandigheid die de rege ring zegt te willen bevorderen, een wassen neus is en dat er geen ob- jectieve normen worden gesteld bij het vaststellen van de rijkslqijdra- gen. Vele gemeenten zullen geen enkel initiatief meer kunnen nemen en dit zal leiden tot een situatie waarbij het verantwoordelijkheids- besef der gemeentebesturen verlo ren dreigt te gaan. Men komt met ieder plan voor een ambtenaar te staan in den Haag, die bezuinigt en dat heet dan het departement dat weigert, aldus de heer Zegerjng Hadders. Ook over de taak van de rijkspo litie heeft de Kamer druk gespro ken. Men achtte het een gevaarlijk verschijnsel, dat de burgemeesters de zeggenschap over de zaak in hunne gemeenten werkzame rijks politie moeten missen. De burge meester is in een landelijke plgats vaak het boogste gezag en nog een werkelijk gezag. Het is bet onder- mijnen van het gezag, wanneer men de rijkspolitie niet aan hem onder- geschikt doet zijn. Eenderde onderwerp dat door alle sprekers naar voren werd ge bracht was de salariering der amb tenaren. De lonen in de industrie zijn met 70 pCt. gestegen, die van de ambtenaren-slechts met 45 pCt. Er heerst grote nood in de gezinnen der ambtenaren. Hun salarissen vormen een lappendeken van ver schillende factoren met een mini mum en een plafond en een keurs- lijf, waarbinnen het leven vrijwel onmogelijk wordt, riep de heer Reyers uit, die zelf plattelandsbur- gemeester is. Geen wonder dat de gemeentebesturen klagen, dat zij nergens personeel meer kunnen vinden. De commissie die de sociale zorg van de ambtenaren ter harte zegt te nemen. studeert en adviseert zo langzaam, dat er al weer een nieuwe loonronde aan de gang is, wanneer de ambtenaren eindelijk in de vorige terecht komen. De heer Kolfjchoten vroeg in dit verband om een herstel van het authentieke Georganiseerd Overleg. 43. Toen ze de deur open hadden en de ontsnapping van de gevan- gene ontdekten, toonde niemand zich dan ook meer verwonderd, dan Vallon zelf. Hij raasde als een be- zettene en schold de politie voor stomme sufferds uit! Hij liet de be- dienden ontbieden en beschuldigde hen ieder op hun beurt. dat ze de ontsnapping in de hand gewerkt haadden. Hij keerde naar zijn werk- kamer terug en liet het slot van de lade onderzoeken met een vergroot- glas of er soms sporen van braak op waren te entdekken. Hi) stelde zich zo aan, dat de politie tot de over- tuiging komen moest. dat hij een persoonlijke vijand van Tregat was. Tenslotte zond hij drie hunner er op uit, om de gehele omgeving op een algemene klopjacht en liet de brigadier in zijn werkvertrek komen „Iemand hier in huis moet een duplicaat van deze sleutel hebben", zei hij op strenge toon. „Dat moet jij uitvinden. brigadier." De briga dier lachte bij wijze van veront- schuldiging. „Neemt u me niet kwalijk, mijn- heer", zei hij, „maar kan er geen geheime uitgang in de kelder zijn, die alleen aan mijnheer Tr6gat be kend was? Het is hier een oud. huis en ik heb meer van dat soort dingen gehoord.... stenen bij voor beeld, die door de druk op een knop opzij geschoven kunnen wor- 1 den en zo meer." „En zijn handboeien dan?" wierp Vallon minachtend tegen. „Die zijn immers met een sleutel openge- maakt?" „Dat is zo", gaf de man toe, „maar dat zou ook gebeurd kun nen zijn, voordat hij ingesloten werd. Of misschien heeft iemand hem een sleutel gegeven." „Gewoonweg ongelooflijk." ,.Er gebeuren wel meer wonder- lijke dingen, mijnheer", meends de brigadier. ..Onderzoek in elk geval, Ivetot", antwoordde Vallon scherp, „en denk er om, dat ik me niet ver- antwoordelijk acht voor deze ont snapping. Er moet ergens een on- achtzaamheid begaan zijn." „Kan iemand die sleutel van u weggenomen hebben, mijnheer?" ..Onmogelijk. Ik draag de sleutel van die lade altijd aan mijn sleu- telring. En er is niet aan het slot gemorreld. Kijk zelf nog mSar eens." De brigadier bezorgde alle bewo- ners van het huis een onaange- naam uurtje. Zelfs de gasten liet hij niet ongemoeid en deze werden streng ondervraagd. Solange kon zich nauwelijks goed houden. Ieder wist, dat Tregat en zij elkander lief hadden en de brigadier liet dat niet onaangeroerd. Alleen Si- mone was bedaard, gaf zulke hoog- hartig kille antwoorden, dat de politieman haar duizend veront- schuldigingen aanbood. Maar voor dat hij heenging, vroeg hij mijnheer Margau even te spreken en gaf hem te kennen, dat de politie het haar plicht achtte, Linonvaux te bewaken. De gehele omgeving was in rep en roer en nog diezelfde avond werd een grote gedaante. die veel op Tregat geleek, door drie zeelui in de bossen van Linonvaux ge- zien. Ze hadden de man niet kun nen achterhalen en hij was in de moerassen van Caperduis verdwe- nen. Maar zijn- verschijning was voldoende reden. om de achtervol- ging voorlopig te beperken tot de omgeving van Gartuche. Na het maal verliet Simone met haar vader Huize Tregat. Toen hij hoorde, dat ze toegestemd had Val- lon's vrouw te worden, grinnikte hij van voldoening. Hij doorzag de zaak volkomen en zegende Eric Tregat in zijn bin- nenste en hoopte vurig, dat hij aan zijn vervolgers zou ontsnappen. Hij was er van overtuigd, dat Tr£gat's ontsnapping en de "verloving van Simone niet geheel los van elkan der stonden. Zodra Simone in haar logement terug was, ging ze naar haar ka mer en liet zich op haar bed neer- vallen. Zij had 'n barstende hoofd- pijn. De gebeurtenissen der laatste vier en twintig uur warrelden vormloos in haar hoofd rond. De halve penning, die ze op de lessenaar van Jean Vallon gezien had, kwam haar ook voor de geest. Tot nu toe had ze er niet verder over nagedacht. Gewichtiger ge- yfAT EEN PRACHTIG woord stond er vanmorgen in het Evangelie van de Mis! U weet, dat er in de Vasten elke dag een eigen Mis-tekst is in uw missaal. Daar moesten we wat meer aan- dacht aan schenken om er ook meer van te leren. Vanmorgen stond er dit: „Gij weet dat de leiders der volkeren over hen heersen en die de groten zijn, macht over hen uitoefenen. Maar zd moet het niet zijn onder u. Alwie groot onder u wil zijn, weze uw dienaar en wie de eer ste onder u wil zijn,'zal uw die naar wezen." Dit is eenles van nederigheid, die Christus Zelf door Zijn voorbeeld heeft be- vestigd. En wij lopen zo graag met het hoofd verwaand in de hals! Wij denken zo hoogmoe- dijj, kijken zo ncer op anderen, geven zo vlot op dingen en toe- standen af! Maar helpen, iets doen om bij te springen, de stille verborgen krachten van de. ach- tergrond te zijn daar komt het op aan! MARCUS dachten hadden haar bezig gehou den. Ze stond op, haalde haar ju- welenkistje te voorschijn en nam de kostbare inhoud er uit. In het onderste laadje lag de halve pen ning. Ze schrok. Ze had er slechts voor de vorm naar gezocht. want zp was vast overtuigd, dat Vallon haar penning op de een of andere ma- nier In zijn bezit had gekregen. Maar daar lag hij in haar eigen kitsje en Vallon kon hem er on mogelijk in gelegd hebben. Verstomd bleef ze er naar sta- ren. alsof ze een vreemde ver schijning zag, die ze niet te verkla- ren wist. Eindelijk werd de waar- heid haar duidelijk. Ze herinnerde zich, dat er aan de andere helft geen schakels gezeten hadden. Ze kon zich bovendien niet herinne- ren, dat er een gaatje in geweest was. waar de schakels doorheen konden. Hoe meer ze er over na- dacht, des te duidelijker kwam haar de waarheid voor ogen te staan. Het was meer dan zeker, dat het stuk goud, dat ze de avond te- voren gezien had, de andere helft van de penning was. Haar hoofd duizelde, toen ze de ze buitengewone sarqpnloop van omstandigheden trachtte te besef- fen en enig verband te zoeken tus- sen de eigenaars van die beide helften. Maar ze kon tot geen be- paalde conclusie komen. Honderden onmogelijke veronderstellingen do- ken voor haar geest op, maar hid den slechts heel kort stand. Slechts £en ding stond haar dui delijk voor ogenhet gelaat van haar gestorven echtgenoot. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3