COMMUNISTEN HEER EN MEESTER IN TSJECHO-SLOWAKIJE Voor Alkmaar en omgeving Duizenden gewapendearbeiders marcheren in Praag MINISTER WITTEMAN over de ambtenarensalarissen Boekenweek plechtig ingezet Bidault: Tsjechische crisis vormt bedreiging voor de vrede Wmmm V Sll wmm. DONDERDAG 26 FEBRUARI 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11465 BUREAUX: Gottwald heeft zijn zin gekregen Studenten protesteren tegen rode terreur Lessen uit Praag Het benoemen van burgemeesters is een kunst! Het eiland Marken is geheel ge'isoleerd. Een prachtige K.L.M.- foto toont aan hoe het eiland van alle kanten door het ijs inge- sloten is. Jehudi Menuhin naar Tilburg VAN DER SPEK houdt doodstraf Jonker en Mayer thans levenslang Op 4 Maart ban voor twee eieren Gala-avond in Stadsschouwburg Marshall-landen komen tweede helft van Maart bijeen Smokkelauto geramd door pantserwagen Grote brand te Hollywood Principiele strijd Een vreemde geschiedenis fEr bestaat geen democratie waar men de oppositie doodschiet" Ernest van der Hallen overleden Het duizendste schip te Rotterdam Zweden op zoek naar vermiste schepen Eieren naar Frankrijk en Engeland Ex-burgemeester van Haarlem voor Tribunaal Nieuw Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs /3.75 'per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordliollancls Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei <59, Tel. 4243 (K 229d) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank PRAAG (Reuter en A.P.) President Benesj is gezwicht voor de eisen van de communisten. Element Gottwald heeft zijo zin ge kregen. Het nieuwe kabinet, bestaande uit 24 leden, waaronder 12 communisten, 4 sociaal-democraten, 2 nationals socialisten. 2 leden van de katholieke volkspartij, 1 Slowaaks democraat, 1 lid van de Slowaakse .partij van de vrijheid en 2 partijlozen, nL Jan Masarijk, minister van buitenlandse zaken en generaal Svoboda, minister van defensie, is door Benesj aanvaard. De communisten zijn thans onbetwist heer en meester in Tsjecho- Slowakije. Gottwald kan de leden van de andere partijen, die hij in zijn kabinet heeft opgenomen, volkomen vertrouwen. On- der het dreigement van een algemene staking was Benesj ge- dwongen genoegen te nemen met de nieuwe regering. Stralend van genoegen keerde Kle- ment Gottwald terug van zijn bezoek aan president Benesj om zijn tien- duizenden aanhangers op het grote plein te vertellen, dat hij zijn strijd gewonnen had en dat het nieuwe kabinet „de volkswil zal uitvoe- ren". De reactie, die een beslissen- de slag tegen onze volks-democra- tische orde beraamde, is verslagen en vernietigd, aldus Gottwald. Hij zeide, dat het voor president Be nesj niet makkelijk was geweest de voorstellen van het nieuwe ka binet te aanvaarden. Het duurde enige tijd voordat de president de noodzakelijkheid van deze maat- regelen besefte. Gottwald zeide ech- ter de president dankbaar te zijn, dat hij „de wil van het volk had gerespecteerd, zelfs in zaken, die hij persoonlijk moeilijk kon aan vaarden". Gottwald riep het volk op de arbeid te hervatten om het twee-jarenplan te realiseren". Dit werk zal niet langer gesaboteerd worden door subversieve elemen- ten, Het optreden van het nieuwe ka binet betekent, dat alle eisen van de vakverenigingen zullen worden ingewilligd. Alle industrieen met HET IS OVERBODIG lang stil te staan bij de feiten der commu- nistische staatsgreep in Tsjecho- Slowakije. Men kan ze elke dag van uur tot uur volgen in onze krant. Maar de vraag is, of iedereen de les verstaat. Het is een les met veel hoofdstukken. le hoofdstuk: Watin Praag ge- beurt lijkt als twee druppels water op wat 10 jaar geleden geschiedde in Wenen, toen Oostenrijk overweldigd werd. Het bewijst opnieuw met ont- stellende duidelijkheid, dat bolsje- wisme en nationaal-socialisme niet alleen in theorie, maar ook in prac- tijk en methode, hetzelfde zijn. De vrees is gewettigd, dat het bolsje- wisme nog een graad onmenselij- ker is. Tweede hoofdstuk: Samenwerken met de communisten is als regel het begin van het einde. Wij ontkennen niet, dat in bepaalde omstandig- heden een zeker samengaan in een regering, met de communisten, nood- zakelijk kwaad kan zijn. Maar de nadruk valt toch wel heel erg op kwaad. En God beware het steeds kleiner wordende restant der lan- den voor deze noodzaak. Volk en regering ook in Nederland hebben dit tenslotte zelf in de hand. Derde hoofdstuk: Opportuniteit is absoluut geen doeltreffende bestrij- ding van het bolsjewistische gevaar. Dat hebben de katholieken in Tsje- cho-Slowakije ondervonden, toen de Kerk een concilliante houding in t vraagstuk der samenwerking met de communisten aannam. (Ook Duitse Bisschoppen kwamen sinds 1933 in Nazi-landen bedrogen uit)Het ge vaar der opportuniteit ondervonden in nog sterker mate de socialisten. Vierde hoofdstuk: De Katholieken van Tsjecho-Slowakije betreuren diep het gemis van een principiele politieke partij, die de gaafheid van de katholieke leer voor staat en maatschappij stelt boven de oppor tuniteit. Het beste uitgangspunt voor een doeltreffende bestrijding van het bolsjewistische communisme is fundamentele positief-christelijk politiek, zoals in ons land de Katho lieke Volkspartij die voorstaat. Vijfde, en voorlopig laatste, hoofd stuk: Wat in Praag c.a. gebeurt, be wijst de juistheid der -beweringen van Kravchenko e.a., dat Rusland een weloverwogen plan in voorbe- rdfding (en grotendeels al in uit- voering) heeft, om de landen van Europa met bolsjewistische denk- beeWen en methoden te overmees- terem, langzaam maar zeker; zo lang mogelijk langs de weg der „pe- rvetratie", die men valselijk nog ..pacifique" noemt, dat wil zeggen, langs de weg der „vreedzame in- dringing1'. Maar dat vreedzame bhjkt slechts camouflage, als de iudr i n g i n g voltooid is. Ben vreselijke les uit Praag, voors- hands in vijf hoofdstukken. Hoeveel ritensre hoofdstukken zal de dag van hssden ons besphrijven? Nederland, let op uw zaak. Bescherm ons volk, v66r het te last is! meer dan 50 arbeiders zullen wor den genationaliseerd. 6et ministerie van Justitie staat thans ook onder leiding van een communist. Zeven hoge ambtena- ren werden onmiddellijk ontslagen. Zij zouden zijn gearresteerd. Ongeveer 8000 gewapende man- nen paradeerden gisterenavond in de hoofdstraten van Praag. Het waren leden van de zgn. fabrieks- militie, die een rode band om de arm droegen en gewapend waren met geweren. In het stadhuis wer den zij toegesproken door hun lei- der het communistische parlements- lid Smerkocsky. *Bij wijze van tegendemonstratie tegen de communistische betoging, verzamelden zich gisterenavond meer dan 10.000 studenten op het plein van de oude Karel Universi- teit.Ondanks dat de politie pro- beerde het te beletten, bereikten duizenden studenten het paleis van Benesj. De politie maakte gebruik van geweerkolven om de studenten uiteen te drijven. Vijftig studenten zijn in arrest gesteld. De nieuw gevormde comite's van actie zijn gisteren meer en meer op dreef gekomen. De fabrieken werken thans onder de nieuwe or de, volgens welke de arbeiders, die tegenstanders zijn van het nieuwe bewind, zonder recht van beroep kunnen worden ontslagen. In politieke kringen te Praag is men van mening, dat president Benesj de eisen van de communis ten niet heeft kunnen afslaan, om- dat de communistische partij 114 van de 300 parlementszetels bezet, waardoor zij met steun van de 39 sociaal-democratische zetels de meerderheid in het parlement ach- ter zich heeft. Nieuw complot Het departement van binnen- landse zaken heeft, even voordat het nieuwe kabinet bekend werd gemaakt, de ontdekking van een nieuw Slowaaks complot tegen de staat gemeld. De leider van het complot zou een employe van een der Slowaak se departementen zijn. Een hoge legerofficier en een employe van een buitenlands consulaat zouden verder deel van het complot uit- maken. Zij zouden door gebruik te maken van 'verzegelde diplomatie- ke zendingen van buitenlandse vertegenwoordigers te Bratislava, in verbinding hebben gestaan met „subversieve groepen van uitge- wekenen" in Engeland en de V.S. Beroep op de Katholieken Het Tsjecho-Slowaakse persbu- reau Ceteka meldt, dat de nieuw- benoemde ministers uit de Volks partij (Katholiek), Alois Petr en Josef Jlojhar, in een manifest een beroep hebben gedaan op de leden van hun partij. Zij verklaarden, dat er een nationaal front was ge- vormd op de breedst mogelijke basis. De Volkspartij, gezuiverd van destructieve elementen, neemt aan dit front deel. De ministers voegen er aan toe, dat hun de ver- zekering is gegeven, dat net poli tieke leven op democratische par- lementaire basis zal voortgaan. Het centrale actie-comite van het nationale front te Praag, waarvan ook Plojhar, die tot vice-voorzitter werd gekozen. lid is, is thans of- ficieel gevormd. •T- aw Vooral de twee laatste jaren van de bezettingstijd kon aan het onderhoud van onze duinen niet gedacht worden. Thans is men echter bezig deze achterstand in te halen en worden langs de gehele kuststrook de kale plekken in de duinen weer met helm beplant om verstuiving te voorkomen. Het werk is echter niet zonder gevaar en opletten blijft voor achtergebleven landmijnen de boodschap. IN DE EERSTE KAMER heeft de minister van Binnenlandse Za ken bij de beantwoording van de sprekers, die een en ander over zijn begroting in het midden heb ben gebracht, vooral uitvoeriger gesproken over de salarissen van de ambtenaren. Hjj zette voorop, dat hjj is uitgegaan van het rege- ringsbeleid inzake ionen en prjj- zen. Binnen het kader daarvan dient de verdelende rechtvaardig- heid in aanmerking genomen te worden. Is de regering geslaagd dat te bereiken? Natuuriyk niet, want zo eenvoudig is het niet. het is een zaak van dageljjkse zorg. De technische herziening bedoelt om binnen het kader van het re- geringsbeleid inzake Ionen en prflzen een verdeicude rechtvaar- digheid te bereiken. De bedoeling der technische her ziening is de schrijnende tegenstel- lingen weg te nemen. De betekenis is dus niet, dat alle ambtenaren salarissen omhoog zullen gaan Aan de herziening zal terugwerkende kracht tot 1 Januari 1948 worden gegeven. De minister betoogt, dat in verge- lijking met 1939 het gros der amb tenaren 45 pet. in salaris omhoog is gegaan. Voor de lagere salarissen is dat percentage 65 en voor de hogere 37. Daarbij is dan geen rekening ge- houden met kindertoeslagen e.d. De kwestie van het Georganiseerd Overleg is niet zo eenvoudig als men blijkbaar denkt, zei de minister, daaraan toevoegend, dat ze in ieder geval binnenkort haar beslag krijgt. De zaak van niet-deelneming van de E.V.C. is voor hem niet afgedaan, al gaat hij grotendeels accoord met het beleid van zijn ambtsvoorganger Hij wacht het advies der salaris- commissie ad hoc. Benoeming van burgemeesters is meer dan wetenschap een kunst, betoogt de minister. Er moet met zoveel subtiele dingen rekening ge- houden worden en ook de verde lende rechtvaardigheid' dient een rol te spelen. Hij vroeg enig vertrou wen in hem te willen hebben en hij belooft zoveel mogelijk met de ge- maakte opmerkingen rekening te zullen houden. Ten aanzien van het politievraag- stuk merkte hij o.m. op, dat er moet zijn een corps Rijkspolitie, goed ge- schoold, verspreid over de platte- landsgemeenten. Ook de rijkspolitie heeft een dubbele taak: handhaving der openbare orde en een justitiele taak. De burgemeester dient gezagsbe- voegdheid te hebben in verband met de handhaving der openbare orde, maar de rijkspolitie staat on der ander gezag wanneer het be- treft de opsporing van strafbare feiten. Er moet ten deze een ver- standige samenwerking zijn. De minister was verder van oor- deel, dat door de nieuwe wet Nood- voorziening Gemeentefinancien aan verschillende bezwaren tegemoet gekomen zal worden. Een grotere vrijheid aan de gemeenten en pro- vincie dan daarin geregeld, kan thans niet worden gegeven. Hij hoopte, dat als door een stij- gende conjunctuur de uitgaven stij- gen, ook de inkomsten dat zullen doen. De gemeenten zullen vrij zijn in het steunen van culturele uitin- gen. De Minister verklaarde, dat er thans al brieven uitgaan naar ge- meentebesturen, waarin wordt me- degedeeld, op welke uitkering z?) zullen kunnen rekenen. Uit de vermakelijkheidsbelasting viel meer te halen dan geschiedde, zonder dat er schade zou worden aangericht. Z.i. zijn de gemeenten misschien niet diligent genoeg ge weest. Meer heeft hij eigenlijk niet bedoeld te zeggen in de Memorie van Antwoord. De violist Jehudi Menuhin heeft het Tilburgs studentencorps „St. Olof" toegezegd, ter gelegenheid van de lustrumfeesten op 18 Mei in de Metropole Schouwburg in beslo- ten kring een recital te geven. De Bjjzondere Raad, van Cassa- tie heeft Woensdag het doodvon- nis, dat het Amsterdamse Bijzon- der Gerechtshof heeft uitgespro- ken over de commandant van het Landwachtcommando, W. A. van der Spek, die op 1 Mei 1945 voor het Raadhuis te Zwaag drie ge- vangenen met een pistoolschot had doodgeschoten, bevestigd. De Raad verwierp het beroep, omdat voor v. d. S. geen verzach- tende omstandigheden aanwezig werden geacht. Van der S. beant- woordde het vonnis met een min- zaam glimlachje. De procureur-fis- caal had veertien dagen geleden tot verandering van het vonnis in le- venslange gevangenisstraf geconclu- deerd. De Raad wijzigde de doodstraffen, die het Hof heeft uitgesproken over de medewerkers van Van der S.: D. Jonker uit Oudkarspel en P. Mayer uit Oudesluis in levenslange gevangenisstraf. omdat de Raad aannam, dat deze landwachters heb ben gehandeld' onder de verderfe- lijke invloed van hun commandant. Het beroep van de landwachter G. J. Alders uit Amsterdam, die even- eens tot deze groep behoorde en door het Hof was veroordeeld tot levenslang, werd verworpen. De bonaanwijzing voor 1 ei op 11 Maart a.s. komt te vervallen. In plaats hiervan zal op 4 Maart e.k. een bon voor 2 eieren (alle leeftij- den) worden aangewezen. (Van onze speciale verslaggever) „IEDER VRIJ NEDERLANDER wil nu lezen het ter opvoering ver- boden stuk van J. Slauerhoff: Jan Pietersz. Coen. Reserveert reeds nu uw exemplaar bij de boekhandel! Ingen. i 1.90." Deze adver- tentie in kader in een groot landelijk blad op de morgen van het gala-feest ter gelegenheid van de plechtige opening van de Boe kenweek, gaf reeds op enigszins nuchtere wijze de steer weer, die er heerste onder de honderden gerokte auteurs, journalisten, uitgevers en otiiciele boekenmensen, die met hun dames de grote zaal van de Stadsschouwburg bevolkten, toen regisseur Corel Briels in zijn kort voorwoord de hoop uitsprak, dat hij of zij, die op enigerlei wijze grieven had tegen deze remplagant- voorstellincf en van plan was dit te laten blijken, verzocht werd de zaal te verlaten. Er was enig gestommel op de zij- galerijen, en toen kreeg Nel Stants rediviva haar eerste ovatie. Zoals men weet, had Amsterdam s burge meester de opvoering van Slauer- hoff's: „Jan Pieterz. Coen'' vijf da gen voor de premiere verboden. En als gevolg daarvan had de Commis- sie voor de propaganda van het Nederlandse Boek met de besturen van de Vereniging van Letterkun- digen overleg gepleegd en hen ge- adviseerd eerst na afloop van de toneelvoorstelling op de gala-avond te verschijnen. Enkele letterkundi- gen hadden aan deze oproep gevolg gegeven en kwamen de boeken- minnende menigte eerst na het mid- dernachtelijk uur completeren. Nel Stants' come back op de plan- ken in Schimmels „Het Kind van Staat" werd algemeen als een bui- tengemeen succes beschouwd. Haar Prins van Oranje, in travestie voor- gedragen, droeg de kenmerken van rijpe bezonkenheid, en de beheerst- heid in stem en gebaar van deze actrice bij de gratie Gods garan- deerde van de eerste tonelen af een volledig succes. Tot dit succes werkten echter eveneens niet weinig mee Henk Schaer, die de koude en harde Jo- han de Witt-rol vertolkte, en Paul Huf met zijn Lord Arlington. Gezien de zeer korte tijd van voorbereiding. voldeed de opvoe ring van dit oud en gewild stuk alleszins, alhoewel het spelen op de souffleuse vaak merkbaar en hin- derlijk was. Zowel acteurs als toeschouwers moesten met dit min of meer ge'im- proviseerde stuk genoegen nemen. En dat deden zij dan ook, maar dat- gene wat de clou van de avond moest zijn, Slauerhoff's stuk over Hoorn's gro'otste zoon J. Pz. Coen, was afwezig en werd door de goede bedoelingen en de sportiviteit van Nel Stants en haar secondanten niet voldoende vergoed. Bloemen waren er echter volop, toen de heer Lefebvre, voorzitter van de Commissie voor de Propa ganda van het Nederlandse Boek, aan het einde woorden van hulde sprak. Rendez-vous der schrijvers In de rotonde bij het orkest van Jan Corduwener ontmoetten elkan- der de prominenten der Nederland- Te Londen is bekend geworden, dat Engeland en Frankrijk bin nenkort de 14 andere rr.,»ringen van West-Europa, die bij het Eu- ropese herstelprogramma betrok- ken zijn. zullen uitnodigen om in de week na 15 Maart een confe- rentie te Parijs bij te wonen, mils de driemogendhedenconferentie over Duitsland dan geeindigd zal zjjn. Hiertoe zou zijn besloten na- dat Berthoud en Mariolin. die de hoofdsteden van West-Euiopa hebben bezocht, rapport hadden uitgebracht. Een ..werkgroep" zou als basis voor deze conferentie de oprichting vaii een organisatie voorbereiden, die de ontvangst van de Ameri- kaanse hulp in het Europese her stelprogramma nader zou regelen. Een woordvoerdar van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de conferen tie, welke te Parijs zal worden ge- houden waarschijnlijk kort zal zijn. Dinsdagavond om ongeveer kwart over elf werd een gepantserde smokkelauto met een tweekoppi- ge bemanning en een lading van 7 koeien, onder Moergestel ge- j ramd door een pantserwagen van de Koninklijke Marechaussee. De inzittenden van de smokkelauto konden worden gearresteerd. Ook de koeien vielen in politiehanden. De smokkelwagen, die naderde in de richting Belgie, had slechts een smal kijkgat in de zware bepant- sering aan de voorzijde. De wagen was echter na de bot- sing dusdanig ontwricht dat het de inzittenden niet gelukte er uit te ontkomen. Persoonlijke ongelukken bleven aan beide zijden achterwege. De wijze waarop de 7 koeien in de relatief kleine laadbak waren ge- pakt, was van zulk een aard, dat van dierenmishandeling jjesproken kan worden. De aanhouding van deze wagen kwam tot stand door de samenwer king van de drie opsporingsdien- sten, die thans met succes de be strijding van de pantsersmokkel- auto's op een nieuwe wijze hebben ter hand genomen. HOLLYWOOD, 25 Febr. (AP) In een huizen- en gebouwencomplex in Hollywood is Woensdag brand uitgebroken. De brand ontstond in een atelier voor filmopnamen en honderden bewoners der gebouwen vlogen radeloos de straat op. De schade wordt op een millioen dollar geschat. lijkt het met de fondsvorming voor de minimumprijzen. Ongeveer tien jaar geleden was er het be- kende plan-Groen, om lonende afzet voor tuinbouwproducten te berei ken. Dit hield fondsvorming in. Nu, eindelijk, komt het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen met een voorstel, om tot deze fonds vorming te komen, en nu ageert de L.T.B.,onder leiding van de heer Groen tegen dit voorstel! Het kan raar lopen in de wereld! Toch is deze gang van zaken heel begrijpelijk. Want als twee hetzelfde willen het blijkt ook hier weer dan is het nog niet hetzelfde. De L.T.B. staat, volkomen terecht, op het standpunt. dat deze zaak ge regeld moet worden gemeenschap- prtijk door het C.B. en de standsor- ganisaties. En de K.N.B.T.B.. de machtige Katholieke Boeren- en Tuinders- bond heeft zich volkomen achter de L.T.B. geschaard. Hij sprak zich zonder voorbehoud uit tegen het voorstel van het C.B. Dat is: niet tegen de fondsvorming. maar tegen de w ij z e, waarop het C.B., (dat altijd tegen fondsvorming ge weest is) die zaak nu regelen wil. Het besluit van de K.N.B.T.B. bete kent compleet oorlog in de tuin- bouwordening. Een vreedzame oorlog, met een principiele onder- grond. Het gaat om de blijvende erken- ning van de standsorganisaties, als ordeningsschakel in het agrarische bedrijfsleven. De standsorganisaties zijn, nog be- trekkelijk kort geleden, door haar kampioen, mgr. dr. Poels, genoemd als de onmisbare instellingen, wier taak het is. ertoe bij te dragen, dat hersteld wordt de verbroken een- heid tussen godsdienst en le ven. Dat wil in dit geval zeggen. dat de christelijke beginselen voor het maatschappelijk leven, die uit de grondslagen van de Christelijke godsdienst zijn afgeleid. de begin selen van rechtvaardigheid en naas- tenliefde. vol-uit geldend moeten zijn en bli.iven in de ordening van het sociaal-economisch leven. Dat geldt ook dus, als de economi- sche voorwaarden voor het tuin- bouwbedrijf worden vastgesteld. Dat kan, dat mag niet worden over- gelaten aan een Vaktechnische in- stelling. gelijk het Centraal Bureau is, of dient te zijn. Het wil ons toe- schijnen dat op het ogenblik in de tuinbouw zich een principiele strijd gaat afspelen, die om ziin fundamen tele -betekenis ook andere sociaal- economische groepen, met name de middenstand, raakt. Een principiele strijd, in de scha- duwen. welke vooruitgeworpen worden door de komende strijd over de uitwerking van de plannen voor de publiekrechtelijke bedrijfs- organisatie. i/m se litteraire upper ten. Ed Hoornik met zijn vrienden, en Han Hoekstra, de „conferencier'' van ,,De Inktvis", het cabaret met psycho- en andere logica. Gerard de Brabander, de wildeman in zijn daagse pakje. Men drukte de hand van een uit- gever uit Heerlen en een collega- journalist uit de Domstad. Nel Stants werd in meer intieme kring gehuldigd, en de heer Lefebvre liep als een zorgzame vader rond temid- den van al deze verbroedering. De avondtoiletten der dames mis- ten iets der vooroorlogse zwier en van vele heren werd gezegd, dat zij een smoking geleend hadden. Wat deed het er toe. De buxus en geu- rende bloempjes, die om de pilaren van de rotonde gewonden waren, roken er niet minder heerlijk om. Er heerste nog wat wrok om het onsympathieke besluit van de Am sterdamse burgemeester. De burge meester was desondanks aanwezig, statig geflankeerd door minister mr. dr. P. J. Witteman en de commissa- rissen der Koningin in de provin- cies Noordholland en Utrecht. De Gala-avond verliep gemoede- lijk, maar het ontbreken van de be- langrijke rede van de dichter A. Ro land-Hoist over Slauerhoff werd als een gemis gevoeld. „De Inktvis" tenslotte kon het niet nalaten burgemeester d' Ailly toch nog een zetje te geven. door J. Pz. Coen in een grappig rijmpje even aan het woord te laten. En zo werd de Boekenweek inge zet. De Vlaamse letterkundige Ernest van der Hallen is te Lier op 48-ja- rige leeftijd overleden. Van zijn hand verschenen ver- scheidene dichtbundels, romans en reisverhalen, Ernest van der Hallen was in de kring der Vlaamse ka tholieke jongeren een bekende fi- guur. Hij schreef o.m. ..De aarde roept", „De wind waait", „Kroniek der onnozele kinderen" en een le- vensbeschrijving van Charles de Foucauld. PARIJS, 25 Februari (A.P.) Bidault, de Franse minister van buitenlandse zaken, heeft tijdens de wekeljjkse lunch van de Anglo- Amerikaanse persvereniging ge zegd, dat de Franse regering zich ernstig bezorgd maakt over de crisis in Tsjecho-Slowakije, die een bedreiging voor de vrede vormt. Deze crisis, aldus Bidault, kan gevaarlijk worden, omdat Tsjecho-Slowakije een sleutel- positie in Europa inneemt. Dit was de eerste verklaring van een lid van de Franse regering over de Tsjechische crisis. „Thans, slechts negen jaar later, zo ging Bidault verder, is Praag opnieuw een centrum van spanning. Er is misschien niet veel tijd meer, maar in ieder geval wordt het tijd, dat de volkeren opnieuw voor de vrede gaan werken, dat zij gaan samenwerken om de kloven tussen de landen te overbruggen. Wij wil len vrede, maar geen vrede zonder vrijheid. De West-Europese landen zijn vastbesloten samen de demo cratische beginselen te beschermen. Het is daarom echter noodzakelijk, dat wij het onder eikaar eens wor- den, want ons gebied is klein. Maar desondanks geloven wij in de be ginselen van menselijkheid en naas- tenliefde, in achting voor de men- selijke persoonlijkheid en eerbied voor onze tegenstanders. Er bestaat geen democratie, waar men de op positie doodschiet en ophangt." Voorts zei Bidault, dat Frankrijk tot opdracht heeft met Engeland Woensdag is sinds 1 Januari het duizendste schip te Rotter dam gearriveerd, n.l. het met cement geladen Ned. s.s. Jura, komende uit Londen. Verled^n jaar kwam eerst op 23 Maart het duizendste schip binnen, n.l. de „Roepat" en in 1946 was het nog later. Toen was 't op 7 April de Engelse motor- schoener ..Goldfinch". Er kan dus geconstateerd worden, dat het scheepvaartverkeer over Rotterdam met sprongen voor- uit gaat samen te werken voor de unificatie van „wat van Europa over is". Het is niet onze schuld, indien Europa tot 16 staten wordt terug- gebracht, omdat anderen op de een of andere manier gedwongen wor den verstek te laten gaan, zei Bi dault. Hij vervolgde: ..Dit is het kleinste Europa, dat wij ooit gekend hebben. Wij zullen een dergelijke inkrimping nooit goedkeuren. Maar voorlopig moeten wij wel met de zestien landen werken". Hij voegde er aan toe, dat de deur voor anderen altijd open zou zijn, om aan het herstel van Europa mee te werken. De Zweedse regering heeft de Zweedse ambassade te Moskou 'en de Zweedse lega- tie te Warschau, in verband met het verdwijnen van de be manning van het Zweedse vrachtschip „Kinekulle" en van het vrachtschip „Iwan" met bemanning, die beide 18 Fe bruari de Poolse haven Stolp- mude uitgevaren zijn, opdrpcht gegeven onderzoekingen in te stellen in het onder haar res- sorterende gebied. De Zweedse bladen ..Aftonbla- det" en ..Svenska Dagbladet" oppe- ren de mogelijkheid, dat er van Sovjetrussische zijde is opgetreden. Men grondt deze veronderstelling op de berichten, volgens welke de Kinnekulle een Poolse vluchtelin- ae en de Iwan twee gevluchte Est- landers aan boord gehad zou heb ben. Kort geleden is weer toestemming verleend voor de export van 10 mil. lioen eieren naar Frankrijk nadat de export hiervan in verband met de monetaire moeilijkheden van dit land tijdelijk was- stopgezet. Ook met Engeland .is een overeenkomst aangegaan voor de levering in Fe bruari van 20 millioen eieren. De ex-burgemeester Van Haarlem S. L. A. Plekker zal op 17 Maart voor de eerste Kamer van het Haar- lemse Tribunaal terecht staan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1