Katholieke Arbeidersbeweging in het Bisdom Haarlem Schaakmeesters in voile wapenrusting Jacbt opAljechirt's erfenis Djokjo goat begrijpen ENIGE JAARTALLEN Fen belangrijke gedenkdag „De grote verwildering" NIEuW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 2 Maart 1948 HET ZAL op 4 Maart a.s. 60 iaren geleden zijn, dat op initia- tief van W. C. J. Passtoors te Amsterdam, de NederL R.K. Volksbond werd opgericht. Geplaatst in het licht van de latere ontwikkeling kan gezegd worden, dat dit feit het uitgangspunt was van de geschiedenis van de Nederlandse Katholieke Arbei dersbeweging, welke wij thans kennen. Daarom heeft de vol- tooi'ing van dit 12e lustrum betekenis niet slechts voor het Bisdom Haarlem, maar is het interdiocesaan van nationale betekenis. 1888 4 Maart 1948 De historie van de Ned. R.K. Volksbond kan in vier perioden worden gedeeld. De eerste pe- riode (18881906) omvat de algehele zelfstandigheid van de bond; de tweede ziet hem als deel uitmakend van de Fe- deratie van R.K. Diocesane Volks- en Werkliedenbonden (19061925); de derde kent hem als een der bonden aan- gesloten bij het R.K. Werklie- denverbond (19251945); de vierde als diocesaan orgaan van de Nederlandse Katholieke Arbeidersbeweging onder de naam, vermeld in het opschrift De stichting van genoemde Fe derate vond plaats op initiatief van de Ned. R.K. Volksbond. De oorspronkelijke doelstel- ling van de bond en zijn sa- menstelling spreken karakte- ristiek uit de eerste statuten. Als doel van de bond werd aangegeven; „door samenwer- king zijn leden in de geest en volgens de beginselen van de R.K. Kerk, vooral de werkmans- stand en de kleine burgerij te beveiligen tegen de sociale dwalingen van onze tijd". De samenstelling sprak o.a. uit de bepaling: „als gewone leden van de bond zullen wor den toegelaten alls R.K. man- nen, die de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en aan het be- ^tuur van yoldoend zedelijk en godsdienstig gedrag voorko- men". Doet de doelstelling thans wat negatief aan, er werd reeds de eerste jaren krachtig positief werk verricht. Daarvan getuigden de be langrijke congressen van 1893 (Eerste Vakcongres); van 1895 (Tweede Vakcongres); en van 1900 (Katholiek congres voor sociale belangen). De aanduiding „V a k c o n - gres" moet eigenlijk als te beperkt worden beschouwd. Op grond van verschillende punten, die op de omvangrijke agenda's voorkwamen, kan beter de aanduiding zijn, als bij het congres van 1900. Bij dit laatste congres de aanteke- ning dat Passtoors daar de mededeling ontving, dat hij benoemd was tot Geheim Ka- merheer met kap en degenvan Z. H. de Paus. Hieruit sprak,- naast persoon- lijke waardering ook ongetwij- feld de hoge pauselijke instem- ming met het werk van de Volksbond. Het noemen van de beide eerste congressen her- innert tegelijk aan de grote bondsactiviteit tot het stichten van vakverenigingen en aan hetgeen verder op dit gebied werd gedaan. Het ontwikkelingswerk had grote aandacht, terwijl het cul- turele ontspanningswerk zich demonstreerde in tal van zang- Wonderbaarlijke genezing VAN ROMEINSE IONGEN NA VERSCHIJNING VAN ST. DOMINICUS Go en extra benzine meer voor reizen naar Frankruk en muziekverenigingen en in rederijkerskamers. Daamaasl kwamen er-tal van instellingen op gebied vqn voorzorg (ziekte, weduwensteun, arbeidsbemid- deling, wintervoorraad, spaar- banken, enz.) tot stand. Vele van deze instellingen waren in de aanvang, naar huidige maatstaf, primitief, doch ze ge tuigden van sociale activiteit en vormden mede een grond- slag voor het werk waarop de katholieke arbeiders heden met groot gevoel van eigen- waarde kunnen wijzen. De Ka tholieke Arbeidersbeweging van Nederland me| haar organen en instellingen vormt thans een katholiek sociaal-economisch en cultureel complex, dat als zodanig zijn weerga in het bui- tenland niet heeft. Tot de op- bouw daarvan heeft de Ned. R.K. Volksbond in zestig jaren zijn aandeel bijgedragen. Daarom is er aanleiding tot feestelijk herdenken. De viering wordt ingeluid met het doen opdragen van een H. Mis met algemene H. Communie der le den in alle 176 plaatselijke af- delingen. Tot de verdere plannen be- hoort het bijeenbrengen van een grondkapitaal voor het stichten van een rusthuis voor moed,ers en een grootse her- denkingsdag te 's-Gravenhqge, in September a.s. Tenslotfe zij nog vermeld, dat het bondsbestuur aan de heer Jos. van Seggelen opdroeg het schrijven van een boek, handelend over de bondsge- schiedenis gedurende die zes tig jaren. Het ligt in de opzet, het boek tegen de herdenkings- dag te doen verschijnen. naar Z. H. de Paus Waar werd oprechter trouw 2* -- 11 Verleden week Zondag was het zo koud en vroor het zo hard. Net 7 dagen later kan men in Nederland het ongewone schouw- spel zien van een druk bezocht strand, alsof het lente is. Kwart millioen brieven Aan de vooravond van de grote slag (Van onze schaakmedewerker) MICHAEL BOTWTNNIK, de 36-jarige Russische schaakmeester, is er fel op gebrand de erfenis van de enige jaren geleden gestorven dr. Aljechin, de wereldtitel schaken over te nemen. En de papieren van deze electro-technisch ingenieur staan zeer gunstig genoteerd voor het toumooi, dat op 2 Maart in de Haag- se Dierentuin wordt geopend. Lichamelijk en mentaal voelt hij zich op het ogenblik prima, terwijl hij zich de laatste maanden geheel op de komende slag op Caissa's jachtdomein heeft voor- bereid, en wel zo, dat hij, zoals zijn vrouw Gayanne, danseres in het Bolskay-theater te Moskou, heeft verklaard, nauwelijks nog enige tijd had voor haar en zijn dochtertje Olga. De belo- ning was, dat beiden naar Nederland. do schaakmeester mochten vergezellen Zorin heeft zijn taak volbracht Lumen in coelo' Het grote probleem Maar geen capitulatie J uit de geschiedenis der sociale kwestie ORTHODOXE BISSCHOP VAN SERAJEWO krijgt 11 jaar dwangarbeid Boksen Nederlandse overwinningen J- Op vliegveld Twente, Nederlands grootste militaire vliegvel heeft de overdracht van het commando plaats gevonden do majoor J. C. Petschi aan iuitenant-kolonel vliegerwaarnemer J. van der Werft Overzicht tijdens het defile voor de scheidem en nieuwe commandant. Dezer dagen hebben de Romeinse bladen met veel stelligheid bericht over een wonderbaarlijke genezing van een 13-jarige jongen, welke geschied zou zijn op voorspraak van St. Dominicus, zo meldt K.N.P. Het betreft hier Dominico Mar- cozzi, die in het San Giovanni hos- pitaal wegens een zeer ernstige buikvliesontsteking een operatie moest ondergaan en na zijn thuis- komst zieker werd. tot hij op ze- kere morgen op sterven lag. De dokters hadden hem al opge- geven. toen hij plotseling ophield met ijlen bij het zien van een vi- sioen. Terwijl zijn. gezicht zich ge- heel ontspande, maakte hij met de rechterhand een kruisteken en be- gon te bidden. De jongen zei, dat hij een mens had gezien, die In het wit gekleed was en een zwarte mantel om had: in de linkerhand hield hij een boek en op zij droeg de verschijning een rozenkrans. De kleine Marcozzi zag dit visioen op drie achtereenvolgende dagen. De dqrde dag zei de verschijning: „Ik ben St. Dominicus en ik ben geko- men om een wonder voor je te doen. Je behoeft alleen maar rus- tig iets te drinken om voortaan gezond te ziin." Van dit ogenblik af was de jongen weer in staat gewoon spijs en drank tot zich te nemen: een paar dagen later was hij volkomen genezen en ging weer nanr school. Van dit bi.izonder feit is een pro- ces-verbaal opgemaakt. dat gete- kend werd door de behandelende geneesheer; het zal voor nader on- derzoek aan de kerkelijke over- heid worden voorgelegd. Nu de bevoorrading van benzine in Frankrijk inmiddels is verbeterd, is de enkele weken geleden toege- stane vergunning aan automobilis- ten voor reizen naar Frankrijk extra benzine mede te nemen, ko- men te vervallen. Bekend om zijn ingeboren drang naar avonturen en ontdekkingen houdt A. den Doolaard zich het liefst bezig met alles, wat de kleine mens groot kan maken err wat de natuur in al zijn grootsheid aan de wereld kan openbaren. Hij is en blijft de volkse roman- ticus, die met grote halen en forse trekken zijn woorden bij elkaar voegt en er eigenlijk heldenliederen van maakt, zoals eertijds de zwer- vende zangers hun romantische ge- beurtenissen en reisverhalen vertel- den onder de schouw der kasteel- heren. of op de waagpleinen van steden en dorpen. Deze schrijver is geen uitgespro- ken litterair ziener, wel een onder- zoeker in het rijk van daden en ge- beurtenissen, diehij dan weet te beschrijven als bijna geen tweede in Nederland. Zijn boeken vormen steeds een schakel in het ontbrekende in iede- re mens: de kans, om alles wat hij in stilte verlangt te kunnen en te bezitten. In de stille Uren, dat hij worstelt met de personen uit de „Orient-Expres*>, of geniet van de zeven zigeuners en hun bruilofts- feesten. of meeleeft met de berg- gids, die de Mont-Blanc zal en wil veroveren zal hij zichzelf vergeten en alleen maar zien en denken als de figuren uit deze bijna volkssagen. Er is nu juist een derde druk verschenen van „De grote verwil dering", dat A. den Doolaard in 1936 schreef, toen hij op een gegeven ogenblik zo sterk werd aangegrepen door de verhalen van het Zwitserse volk over de demon in de Mont- Blanc, dat hij onmiddellijk begon te schrijven. Het resultaat was frap- pant, want dit boek werd weer iets, zoals Den Doolaard alleen kan ver halen. Forse taal, beeldspraak, na- tuurbeschrijvingen van de bergen en dalen rond Chamonix, waar het gegeven speelt en waar de schrij ver zelf maanden leefde met gidsen en alpenherders, dat alles is- natuur- lijk en volks, gewoon, zoals 't leven daar geleden en gestreden wordt en zoals de mensen daar hun idealen en hun dromen hebben. Boven alles uit heerst de ruwe berggod de Mont-Blanc, die alle bewoners in zijn geheimzinnige macht houdt en die de waaghalzen naar zich toetrekt, om hen dan te vernietigen. Het gegeven speelt in de vorige eeuw, een zestigtal jaren na de eerste geslaagde poging om deze grootste aller Europese bergen te beklimmen. De hoofdpersoon Jacques Barmat is de held, die deze roekeloze daad volbracht, maar die later toch, door „de wraak der berg- ■geesten wordt getroffen", zoals de bewoners dat vertellen. Het is een schoon en rijp boek vol van sterke karakters en vol kleinmenselijk gevoel naast grote mannelijke daden, maar vooral is het sterk door de begrijpende taal en de symbolische handelingen, die meer dan 6en vergelijking mogelijk maken. T. v. d. H. De Cultuurdienst van de KA.B. heeft een plan in uitvoering. waar- bij ruim 260.000 leden van de Ka tholieke Arbeidersbeweging in de gelegenheid worden gesteld zelf 'n schrijven aan Z. H. de Paus te ver- zenden bij gelegenheid van de 53e herdenking van de uitvaardiging van Rerum Novarum en de 13e ver- jaardag van Quadragesimo Anno, de twee grote sociale zendbrieven, welke met Divini Redemptoris de rondwet voor al het werk van de K.A.B. uitmaken. De viering yan deze herdenking valt dit jaar samen met het Hoog- feest van Pinksteren. Op die dag zullen de leden, hun aan de Heilige Vader in dit schrijven gedane be- loften inlossen, ter H. Tfel naderen, bidden voor de grote geestelijke en materiele nood, waarin de moege- streden mensheid verkeert en het voornemen hernieuwen om persoon- lijk in de Katholieke Arbeidsbewe- ging bewust mede te bouwen aan de komst van een nieuwe, christe- lijke maatschappij. (Eigen bericht) BERGEN OP ZOOM. 2 Maart. Op 29 Maart zal het echtpaar Stol- werk-Schutteler een zeer bijzonder jubileum vieren. Op die dag her denken de twee oudjes de dag, dat zij 70 jaar geleden in het huwelijk traden. Een groot stadsfeest zal bij deze gelegenheid worden georgani- seerd, terwijl de gehele bevolking vnn deze Zuidelijke stad zal bijdra- gen aan een stadscadeau. In 1848 verscheen het Communis- tisch Manifest van Marx. In 1891 de encycliek „Rerum Novarum" van Paus Leo XIII. Twee jaartallen uit de laatste honderd jaar, die in vlam- mend rode letters in de historie van de sociale kwestie zijn aangetekend. Vlammend-rood van haat en van liefde Waarom, zo werpt men wel op, kwam de kreet van liefde van de Kerk ruim 40 jaar na de roep van haat uit het revolution- naire kamp? Wij hadden het voorrecht, deze vraag onlangs in enkele vergade- ringen te behandelen in politiek verband. Maar het heeft ook nut, dit in een korte samenvatting te doen ter gelegenheid van het zestig- jarig feest van de Kath. Arbeiders beweging in ons Bisdom. Want ook in het milieu der kath. arbeiders zal men deze moeilijkheid wel ontmoeten: de Kerk schoot te- kort op maatschappelijk terrein. Maar dan is het toch goed, op te merken, dat dit een historische on- jujstheid is. Zeker, het was 43 jaar na het Communistisch Manifest, dat de Kerk bij monde van Leo XIII. in Mei 1891, officieel met Haar voile gezag gewichtige uitspraken deed, die „belangrijker waren dan het winnen van grote veldslagen". Maar voor 1891 was er, ook van de zijde van de Kerk in het bij zonder, en van invloedrijke katho- lieken in het algemeen, al heel wat meer gebeurd. Alvorens dit na te gaan, mag echter deze belangrijke opmerking voorafgaan: de agitatie van Marx c.s. was een reactie op de gevolgen van de grote geestelijke en sociale stromingen (individua- lisme, rationalisme, liberalisme etc.), die al geruime tijd in de 18e eeuw Kerk en godsdienst vijandig gezind waren. Het streven, om de invloed van de Kerk op maatschappelijk terrein te verminderen en uit te schakelen, had „succes". En nu is het een geliefd bedrijf, dat we ken nen uit de jaren van de bezetting: men schakelt eerst de Kerk uit en verwijt haar dan, dat zij geen in vloed heeft °P het maatschappelijk gebeuren! De waarheid, die Christus voor alle mensen op de wereld kwam brengen, liet zich in de verschil lende stormtijdvakken van de Kerk wel terugdringen, maar niet over- weldigen. Bovendien heeft de Kerk haar eerste taak nooit verwaarloosd: leidster der zielen te zijn. In de hoogtepunten van de storm tegen de Kerk veroordeelde Pius IX o.a. de liberalistische denkbeelden in de z.g. ..Syllabus", om maar een feit te noemen. Nauwelijks was Leo N*III in 1878 aan het bewind. of hij begon die schitterende reeks ehcyclieken, die de oorzaken van de kwalen van het geestelijke en maatschappelijke le ven aanwezen; maar ook gaf hij het geneesmiddel aan: terug naar de leer van recht en liefde op alle ter- reinen van het particuliere en open- bare leven. En toen hij door de grote uiteenzettingen over de rech- ten en plichten van de samenleving, van de staat en de burgers enz., (Immortale Dei) de bodem voor betere maatschappe.lijke op- vattingen had bereid. predikte hij de katholieke leer over het arbei ders vraagstuk in de „Rerum Nova rum", met onvergankelijke duide- lijkheid Hij plaatste, zoals pastoor Nolet dit schrijft in zijn Kerkgeschiedenis, de Kerk weer midden in het open- bare leven en de wereld luisterde; zij zag in deze woorden van het Hoofd der Kerk de bevestiging van wat, vele jaren voordien, was gezegd. Niet alleen door Leo XIII, toen hij het in 1842, als bisschop en enige jaren later als a a r t sbisschop van Perugia, kras en onverbloemd opnam voor de verdrukten. Maar reeds in 1832 zestien jaar v66r het Communistisch Manifest ontvouwde het katho- lieke lid van de Beiersche Landdag een „progressief" sociaal program en in hetzelfde jaar, dat Marx zijn oproep deed, hield de beroemde bisschop van Ketteler in zijn kathe- draal van Mainz zijn zes beroemde preken over de sociale kwestie en zijn program werkte hij in 1862 uit in zijn vermaarde rede op de Lieve Vrouwenheide bij Offenbach. Hij sprak de taal. die Leo XIII in „Re- rum Novarum" spreken zou. En in de loop der tientallen jaren, v 6 6 r d a t de Paus met zijn alles- omvattende verantwoordelijkheid moeilijke knopen ontwarde, waar ook de katholieke wereld door m ningsverschillen verstrikt zat, ha den vele grote katholieke geest< zich voor een oplossing van de ve en diepingrijpende sociale moeilij heden ingezet. Wie denkt er niet a; Albert de Mun, aan kardinaal M ning, aan von Vogelsang en zove anderen, en in latere tijd in o land. Mgr. Schaepman, Ariens anderen. Bij (fit alles vergeten wij niet, d de sociale kwestie zich toespitste een tijd, toen nog op de voorgroi stond, dat zij vooral van godsdiei stige aard was. Een zaak van liefc enger begrepen als liefdadighei meer dan een van rechtvaardighei In de kwestie van meer-maatscha pelijke aard, in de vraag of ook staat een taak heeft voor de b scherming van de arbeid en c arbeider, heeft ..Rerum Novarun het beslissende woord gesproken c dat is later uitgewerkt. ..Quadragesimo Anno" was in 19; het sluitstuk van een tijdvak, waa in de katholieke sociale actie a een constructieve stoomwals in b weging was gekomen. Zij was teg' lijk een oproep tot nieuwe activite op een ander front, tegen het kap talisme. Dat is een ander verhaa De geschiedenis van de sociale eve luties uit de laatste honderd jar Iaat voor de objectieve toeschouwe zien, dat het Marxistische documet van de haat is bedolven door d christelijke documenten van c liefde. Om zijn gevolgen eist h< echter blijvende en stijgende - werkzaamheid der christelijk-socia! actie! H. n. Botwinnik's schaakstijl is in te- genstelling met zijn beheerst op- treden uiterst vermetel, doch hij kan zich dat veroorloven, want hij beheerst alle phasen van een schaak- strijd, zoals slechts weinig anderen. Trouwens, zijn landgenoten en te- genstanders in dit gigantische tour- nooi, Paul Keres en Wassili Smys- lof, hebben in feite een kleine voor- sprong op de buitenlandse titel- candidaten, de Amerikaan Samuel Reschewski en onze landgenoot dr. Max Euwe, met zijn 46 jaren de nestor van het gezelschap. Een voorsprong omdat zij Rus zijn. Im- mers de Russische staat waarborgt het materiele welzijn van zijn schaakgroten, voor Westerse be- grippen een ongekende weelde. Dr. Max Euwe heeft onlangs in het maandblad van de vereniging Ne- derland-USSR daarover het een en ander gezegd. Om in zijn behoeften te voorzien moet de schaakmeester uit andere Ianden, al simulterend van de ene uithoek der wereld naar de andere ijlen, zich aftobbend met allerlei voor het schaakspel, onbelangrijke aangelegenheden, om daar tussen- door van tijd tot tijd een tournooi ts spelen, waar hij misschien kan constateren, dat zijn uithoudings- vermogen, fantasie of nauwkeurig- heid door de voorafgaande beslom- meringen en kunstemakerijen zo danig hebben geleden, dat hij zijn vooraanstaande plaats aan een jon- gere, eveneens begaafde, maar min der in beslag genomen collega heeft moeten afstaan, Schaakmeesters, die daarenboven een betrekking hebben, staan qua verzorging stukken achter bij hun Russische collega's. Vadertje Staat regelt voor de Rus de bezigheden, zorgt voor een evenwichtige tijds- indeling. Natuurlijk gaan ook de Russische spelers van tijd tot tijd op tournee (ngdig voor de propa ganda), maar daarnaast blijft tijd en gelegenheid over voor schaak- studie, voor rust en zelfsvoor een andere werkkring. Depressie te boven In het bovenstaande heeft dr. Euwe, wellicht onbewust, een klacht omtrent hemzelf willen neerleggen. Het vorige jaar heeft hij een ge- weldige inzinking doorgemaakt, te wijten aan allerlei bijzondere om- standigheden. Schakers zijn nu een- maal, zoals alle denkers, zeer fijn- gevoelige mensen, en er is slechts weinig toe nodig om hen uit hun evenwicht te stoten. Meen echter niet, dat Euwe reeds bij voorbaat is verloren. ■.Geen sprake van. De laatste maanden heeft hij zich duchtig voor het duel op de 64 velden ge- traind, hij gevoeli zich op en top fit en zal vol vertrouwen aan de start verschijnen. En de andere candidaten? Wel, Paul Keres is een schaakmeester bij de gratie van Ca'issa, een brillant speler met een verrukkelijke stijl, waarbij de aanval immer domi- neert. Keres is geen onbekende voor Nederland. Hij werd geboren in Estland. kwam als student reeds in wedstrijden in Nederland uit. Keres is getrouwd en heeft twee kinderen. Een verlegen, ietwat slungelach- tige indruk maakt de 28jarige Was sili Smyslof ,de jongste van de Rus sische schaakgroep. Die verlegen- heid is echter maar schijn. Wassili heeft reeds vele lauweren geoogst, is een uiterst sportief tegenstandeh en is wat men noemt een veelzijdig begaafd jongmens. Behalve schaken heeft hij in Rusland ook een naam als pianist. Samuel Reschewski. het voorma- lig schaakwonderkind, is van ori- gine een Pool. Hij vertrok echter reeds vroeg naar de nieuwe wereld en is thans Amerikhan, waar hij behalve met schaken. veel geld verdient als accountant. Deze kam- pioen der V.S. is een zeer gevaar- lijk tegenstander, sluw en venijnig op tactisch gebied. meedogenloos ten opzichte van zijn tegenstanders. Diverse andere schaakfiguren zul len voorts dit tournooi bijwonen: Alexander Kotof, Abe Yanofsky. als verslaggever voor Canada en Amerika. Tart'akower. Sir Thomas e.a. De Joegoslaaf Milan Vidmar, hoogleraar aan de universiteit van Jjiebljana. treedt als arbiter op. De deelnemers zullen vier maal tegen elkaar uitkomen, zodat in totaal een heroische kamp van 20 ronden op het programma staat. De afge- broken Dartijen zullen merendeels in het Kurhaus worden gespeeld. Maandagavond 1 Maart worden de deelnemers officieel door het Haagse gemeentebestuur ontvangen in het Raadsgebouw aan de Java- straat. Op deze avond zal tevens de loting van de volgorde van uitko men op de wedstrijden geschieden. De vice-minister van buitenland se zaken van de Sowjet-Unie Zorin, die enkele dagen geleden naar Praag is gekomen om de aankomst van 't Russisch graan te controleren en tegenwoordig te zijn bij de oprich- ting van de Russisch-Tsjechoslo- waakse vereniging, heeft Zaterdag Praag per vliegtuig verlaten. Bij het feest der katho lieke arbeiders past hul- de aan de roemrijke na- gedachtenis van Paus Leo XIII, de Paus der Werklieden, die door zijn wereldvermaarde sociale activiteit het fun dament legde voor het sociale verenigingsleven, zoals dat zich later nog weer in moderne zin ontwikkeld heeft. Hij was waarlijk het „Lu- men in Coelo", het Licht aan de Hemel, dip zeker- heid gaf in de verwar- ring, welke in de loop der jaren op geestelijk terrein heerste, een ze- kerheid, die nog houvast biedt in de huidige tijd, nu de dwalingen,. die de samenleving teiSleren, niet minder groot zijn dan in de jaren der - genrijke regering van deze grootste onder de Pausen. (Van onze correspondent) B at a v i a, Febr. 1948 In de stroom van communique s en tegen-communique's van rede- voeringen en verkiarmgen van n-- derlandse en republikeinse zijde, uit pro- en contra-krantenartikelen in de botsing der memngen van „Indie-gewortelden en progressieve „new comers" is het verre van ge- makkeliik om de ontwikkelinp te peilen of de situatie vast te stellen van de buidige ve vo ding ,i in Indonesie. Op den punt is men het overigens vrij eens, er grijpt een kenteiing plaats. In Djokja gaat men langzaam begrijpen, waar het om gaat. Lang zaam nog, met veel strubbelingen en traag-aandoende gevaren. Wan- neer we, echter de besluiten na- gaan, die de laatste weken door het nieuwe kabinet onder leiding van de (in de republiek als ..strongman" uitgeroepen) vice- president Mohammed Hatta, dan blijken enige rationele stappen te zijn gedaan en een even rationele houding te zijn aangetoond. Nu wordt uitgevoerd, hetgeen eigen lijk door het kabinet-Sjahrir na de ondertekening van de overeen- komst van Linggadjati tot stand zou moeten zijn gebracht. De defensie-leiding van de T.N.I, is geheel gereorganiseerd. De avontuurlijke. romantische en fanatieke elementen zijn op de achtergrond gedrongen om plaats te maken voor personen met meer koel verstand. Uit berichten van Nederlandse en Republikeinse autoriteiten zowel uit een commu nique van de Commissie voor Goe- de Diensten blijkt, dat het Ren- ville-bestand wordt nageleefd. dat de evacuatie van T.N.I.-eenheden uit Nederlands gebied vlot verlo- pen is en dat de demarcatie-lijn wordt geeerbiedigd. Natuurlijk zijn er altijd nog enige gewapende groepen, die zich niet aan de be- velen onderwerpen. Tegen deze groepen dient nog te worden op- getreden. Berichten. die wijzen op een ver der biidraaien van de republiek, spreken ervan, dat gewezen repu blikeinse ambtenaren in dienst mo- gen treden bij de Nederlanders en de republiek heeft verzocht om deel te mogen nemen aan dq voor- lopige raad. die voorbereidingen treft voor de vorming van de fe derate Indonesische regering. Zo is de koers van de reoubliek. Zoals elke andere revolutionnaire regering in de geschiedenis, zietnu nok die van de rennhliek zich ge- dwongen om een n^deelte van de revolutionnairen. aanvankelijk met haar samen hebben gestreden, te elimineren. Mohammed Hatta heeft deze logische consequentie ingezien. De koers Zo is de koers. Onder omstandj.g- heden. is de vorming vap de rege ring van de Verenigde Staten van Indonesie slechts een kwestie van tijd. Overal worden nu veilfgheids- corpsen opgericht. die het civTele bestuur helpen bij de handhaving van de veilighpid. Productie en opbouw kunnen ernstig, ter hand worden genomen. Zijdelmgs beteng- rijk is dan nog het feit, dat, dank zij de reis van Mr. van Hoogstra- ten, een min of meer grote kans bestaat op he* "erkriigen van Amerikaanse dollarlening voor In donesie. Dit zijn enige feiten, waaruit. zij het dan nog aarzelend en steeds met de nodige voorzich- tigheid. kan worden geconcludeerd, dat de Republiek na de onderte kening van de Renville-ovpcpp"- komst een nieuwe richting heeft ingeslagen, een richting, die voert naar samenwerking, naar vrede, opbouw en welvaart. Capitulatie? Bij lezing van deze laatste ont wikkeling, concludere men niet te snel. Op het eerste gezicht lijkt de capitulatie volkomen. Door de on-1 dertekening van de Renville-over- eenkomst hebben de republikeinen op korte termijn misschien terrein verloren, maar gezien de mogelijk- heden op langere ternjijn meer ge- wonnen dan verloren. Op belang rijke punten heeft Djokja nu ze- kerheid. Als vaststaand kan nu worden aangenomen, dat er een souverein en onafhankelijk Indone sie komt. De destijds door de re publiek ingeroepen internationale interventie garandeert nu de toe- zeggingen op de Renville. En dit is winst voor de nauwelijks drie jaar geleden geproclameerde republiek. BELGRADO. 2 Maart (A.P.). De van Amerikaanse afkomst Ortho- doxe Bisschop van Serajewo, Vojis- lav Nastich, werd door een Ge- rechtshof tot 11 jaar dwangarbeid veroordeeld, op beschuldiging zijn land verraden te hebben, terroristi- sche organisaties hulp verleend te hebben en de leiding gehad te heb ben van de vijandelijke propaganda. Nastich zou volgens de openbare aanklager gepreekt hebben tegen 't Joegoslavische leger. de regering die naar hij zei dee Kerk vervolgde en tegen het Vijfjarenplan. Te Rotterdam won de welter' Jan deBruin gisterenavond verdiend in tien ronden op punten van de En- gelsman Ric Sanders. De Rotter- dammer Job Roos sloeg de Deen Jens Nielsen in 5 ronden k.n. De Ohstenrijkse zwaargewicht kampioen Joe Weidin heeft gisterenavond een uitstekend debuut gemaakt in de Royal Albert Hall met een overwin- ning op de Londenaar Alf Brown. BIJ EEN HERDENKING als van het zestig jarig jubile de K.A.B. in het Bisdom Haarl standsorganisatie van de kat: lieke arbeiders-in-zeer-brede-zin past een ernstig woord over f zaak, welke mgr. dr. Poels aanro de, toen hij in November van vorig jaar promoveerde tot doc honoris causa aarf de Katholh Economische School te Tilburg. De „sociale kwestie" is allang n meer een kwestie van de arbeid of van de arbeid in min of mi engere zin alleen! Zij is uitgegro tot een complex van veelomvatter problemen, van zedelijk-godsdii stige, sociale, politieke, economise en cultu'rele aard. Er is veel ken en ontwikkelvt, vorming en vo lichting nodig, om in de wir-v van problemen de juiste koers houden. Op dit gebied heeft de stands ganisatie een steeds beter begrei taak. Een taak die de grondslag 1 voor de vervulling Van de nog scl ner en hoger roeping die Mgr. Po haar steeds heeft voorgehouden: band te herstellen tussen de chris lijke godsdienst en het openb; maatschappelijk leven. zoals dat de bloeitijd van de Middeleeuv. bestond. Poels wees er op, dat in lane met een gemengde bevolking het onze) bijv. de nieuwe vorrr van (straks publiekrechtelijke) 1 drijfsorganisatie, structuren zijn v ^een op z.g. neutraliteit gebouv. maatschappij. Het meest prob; middel om het communisme te 1 strijden acht ook dr. Poels 1 scheppen van goede, gezonde soci toestanden: „Zonder sociale gerei tigheid is en blijft maatschappeli. vrede of rust in de maatschappeli; orde, een loutere utopie. Wij mo| echter niet vergeten, dat ook de ciale gerechtigheid zelf een uto zal blijven, wanneer de ziel van 1 maatschappelijk leven niet is door Christus gepredikte en dc Zijn volgelingen beleefde liefde de evenmens en de menselijke j meenschap. Ook daarom: Hervorm de mens de hervormde mens zal zelf menselijke maatschappij hervorm God geve, dat eindelijk de Katl lieken eens gaan beseffen, wat 1 wezen en de verstrekkende betel nis is van onze Katholieke stani organisaties, zei dr. Poels in dit v band. De Katholieke standsorga saties zijn, in eerste instantie, structuur van onze Katholie volksgemeenschap, die, door h: Katholieke levensopvatting en v reldbeschouwing. ook in landen n gemengde bevolking een ware vepsgemeenschap is. Het zijn or Katholieke standsorganisaties, in eerste instantie, bij ons Katholi volksdeel zelf het liberalisme m< ten uitdrijven, dat de Christelij godsdienst losrukt van het op( baar maatschappelijk leven en i onder het mom van supernatural me in de Kerk zelf trachtte binn te sluipen. Neen, wij Katholieken isoler ons daarom niet van onze niet-1 tholieke landgenoten. Wij zijn ge klasse-strijders. Wij zijn volgeling van Christus, die ons in alle mt sen, ja zelfs in onze vijanden br( ders en zusters leert zien. Voor de opbouw van de voor or gemengde bevolking nodige ma; schappelijke structuren, zijn wij 1 alien tijde bereid tot federatie samenwerking met alle mensen v goede wil. die niet het Christendc bestrijden! Deze gedachten van Mgr. Poe de strijdvaardige sociale apostel, recht als een groot-Nederlander j eerd. brengen wij bij het veelzc gende feest van de K.A.B. in c bisdom gaarne in herinnering. 1 een ere-saluut aan de ervaren str ders, als een aansporing tot het hi dige geslacht der K.A.B.-ers, die oude problemen slechts kenn „van horen zeggen" en als een k roenstoot voor de jongeren, opc zij in hun medehulp aan de opl< sing van dit probleem een idea zien. yBHH

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3