Schaaktournooi om wereldtitel geopend Belasting-ontduikers berecht H.R.C. besluit de competitie met een zege op V.V.E. De wedloop duurt voort Geen verlaging hondenbelasting HEDEN: EUWE-KERES Geen vier doch vijf ronden Jong geluk Zei U iets? Marktberichten Stenen voor Horstenburgstraat Verkoop bouwterrein aan Veiling NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD Dinsdag 2 Maart 1948 PAG. 5 Zouaven. speelt in N. Niedorp gelijk Nagekomen uitslagen Afd. Noord-Holland Grasshoppers wint van Randers Provinciale Stolen van Noord-Holland llli '0 Ml De heren Van der Meer, Jonckheer en Iransquin, leden van de Curacaose delegatie ter Ronde Tafel-conferentie in Den Haag, zijn Vrijdagmiddag met een vliegtuig van Schiphol naar Curacao teruggekeerd. RAAD OBDAM |N DE GEMEENTELIJKE ZALEN van het gebouw in de Java- straat te Den Haag vond gisterenavond de officiele opening plaats van het toumooi om het wereldkampioenschap schaken, waarvan het eerste gedeelte in den Haag in de loop van de maand Maart wordt georgani3eerd. De burgemeester van de residentie, mr. W. A. J. Visser, sprak voor een groot aantal ge- nodigden de weikomstrede uit. Het hoogtepunt van de avond was de lot in f?. welke rioor mr. Vis ser persoonlijk werd verricht en waarbij ieder der vijf deelnemers zijn nummer uit een schaal trok. Toen Botwinnik het nummer een trok, ging er een daverend gelaeh op, .aangezien de aanwezigen dit een symbool vonden voor het uit- eincjelijk resultaat van het tournooi. En menigeen dacht hetzelfde, toen dr. Euwe het lot nummero twee te voorschijn haalde. Deze loting vond plaats onder het spervuur van een buitengewoon groot aantal foto- grafen en filmoperateurs, waarbij wij ons niet aan overdrijving schuldig maken indien wij de ver- gelijking treffen. dat het getal gro- ter was dan na de overwinning van Barbara en Scott bij het Olym- pisch kampioenschap. Belangrjjke wijziging. De organisatie van het tournooi om het wereldkampioenschap heeft een belangrijke wijziging onder- gaan. Op voorstel van de Russische schaakautoriteiten is door Bot winnik, Kcres. Smyslov, Reshevs- ky en Euwe besloten in plaats van vier ronden. vijf ronden te spelen. waarvan de eerste twee zoais bekend. .in Dpn Haag en de resterende drie in plaats van twee ronden, te Moskou. Aangezien de KNSB. geen ver- dere consequenties op zich kon ne- men sprak het vanzelf, dat de vijfde ronde in Rusland zou moe- ten worden gespeeld., hetgeen be- tekent, dat het tweotde gedeelte van de match om het wereldkam pioenschap te Moskou een week langer zal duren dan oorspronke- lijk was voorzien. Ook de wed- strijdleider prof. Vidmar is met het voorstel accoord gegaan. Omtrent de motieven van deze verlenging van de match kunnen wii nog het volgende mededelen: De Russen waren zeer teleurge- steld, dat Fine hiet meespeelde, waardoor het aantal deelnemers van zes naar vijf moest worden terug- gebracht. In totaal zouden er vier ronden worden gespeeld, met an- dere woorden, voor elke deelne- mer stonden er dus 16 partijen op het programma. Ten einde de geluksfactor zoveel mogelijk uit te schakelen achtte men het juister het aantal te spe len partijen te vergroten, hetgeen men met vijf ronden heeft gedaan. aangezien nu iedere deelnemer 20 partijen op zijn programma heeft staan. Aan de andere kant vergeet men, dat er een nieuwe geluksfactor is bijgekomen, immers. met het spe len van vijf ronden is de verde- ling over wit en zwart niet gelijk. Het wedstrUdrooster Het wedstrijdrooster voor het eerste gedeelte van het toumooi Vol goede moed trokken de Zoua ven derwaarts, met een tweetal in- vallers, voor Cees Sneeboer, die deze week naar Indie vertrok en voor Nantes, die door plotselinge om- standigheden verstek moest laten gaan. G. Besseling en Vriend Jr. namen hun plaatsen in en niet on- verdienstelijk. J. Smit fungeerde in deze wedstrijd als lijiksbuiten. Deze combinatie der Zouaven laat direct pittig spel zien en is herhaal- delijk voor het doel der gastheren, waar de doelman door resoluut in- grijpen elk gevaar in de kiem smoorde. Uiteindelijk is er toch een trefkans als de jeugdige midvoor 'n goed aangegeven bal vrij speelt en keurig naar Smit plaatst, die on- houdbaar scoort (01). Aan de an dere zijde moet v. d. Zel. goed ge- steund door de beide Bakkers, zijn kunnen tonen, want ook de aanval- len van N.N. zijn niet van gevaar ontbloot. In het veld is Z. echter ,de meerdere. Dan zien we Vriend doorbreken, doch de doelman werpt zich resoluut op de balEven hier- na weer 'n aanval. Druif, de doel man, is niet klemvast en Smit doel- punt wederom. De scheidsrechter had echter voor corner gefloten. 'n Dissonant in dit overigens goede fluitconcert. Na de rust zet N.N. alles op alles, doch 't lukt niet. Ook Zouaven pro- beert het weer, doch de achterhoede van N.N. weet 't gevaar te bezwe- ren. Weer komt N.N. terug, 't harde schot weet v. d. Zel echter te keren, de bal wordt echter niet tijdig gfc- noeg weggewerkt en de spil Peere- boom doelpunt onhoudbaar. 11. 'n Vinnige strijd ontwikkelt zich om de leiding. Kansen lego. J. P. Duin mist 'n juweel van een kans en de laatste minuten verstrijken on der hoogspanning, doch geen doel- punten. N OUDE T1JD sloten „letter- lievende geesten", zoals men zei, zich aaneen in „rederijkers- kamers", die dikivijls zeer sier- lijke namen droegen als „in lief- de bloeyende". Gelukkig is de poezie het leven nog niet uit en nog altijd breekt jong geluk door, zelfs in de koude dagen van een late winter. Wat is dat toch voor iets mysterie-vols, dat een jongen en een meisje elkaar vinden? Dat zij een ideaal in el- kanders ogen iezen en iets hoop- vols in hun hart opstijgt? Het is een lente voor hun ziel, als dit jonge geluk wordt geboren en zij met onzegbare vreugde ont- dekken, voor elkander bestemd te zijn. Wat heeft de V oorzienig- heid van God, die toch een Va- der is, fijn gezorgd voor de poe zie in het leven van Zijn kinde- ren! Laten zij ervan genieten en dit mooie bewaren, hoog en gaaf, zoals zij het ontvingen. Dan zal Hij het verder maken! MARCUS om het wereldkampioenschap is, in verbbnd met het resultaat van de loting, welke tot resultaat had: 1. Botwinnik: 2. Euwe; 3. Smyslov; 4.. Reshevsky; 5. Keres. als volgt samengesteld: Dinsdag 2 Maart le ronde: Euwe-Keres en Smyslov- Reshevsky; Donderdag 4 Maart 2e ronde: Keres-Smyslov en Botwin- nik-Euwe; Maandag 8 Maart 3e ronde: Smyslov-Botwinnik en Re- shevsky-Keres; Dinsdag 9 Maart 4e ronde: Botwinnik-Reshevsky en Euwe-Smyslov; Donderdag 11 Mrt.: 5e ronde: Reshevsky-Euwe en Ke- res-Botwir.nik; Maandag 15 Maart 6e ronde: Keres-Euwe en Reshevs- ky-Smyslov; Dinsdag .16 Maart 7e ronde: Smyslov-Keres en Euwe- Botwinnik; Donderdag f18 Maart 8e ronde: Botwinnik-Smy'slov en Ke- res-Reshevsky; Dinsdag 23 Maart 9e ronde: Reshevsky-Botwinnik en Smyslov-Euwe; Donderdag 25 Mrt. lOe ronde: Euwe-Reshevsky en Bot- winnik-Keres. De eerstgenoemden spelen met wit. 4e klasse A Dindua—HCSV 3—3 Res. 2e kl. A Stormv. 2Alkm.. Victr. 2 12 AFC 3—HFC 2 4—1 Blauw-Wit 3Ajax 3 41 Res. 3e kl. A WFC 3—AFC 4 3—1 West-Frisia 2—QSC 2 1—2 CNF 2VSV 3 1—2 Res. 3e kl. B Zilverm. 2Purmerst. 2 12 Vollewijckers 3OWO 2 52 Alkm. Victr. 3—Asseqdelft 2 1—0 Res. 3e kl. C Zaandijk 2—HRC 3 30 Res. 3e kl. E ZSGO 2—Volendam 2 1—1 DWV 4—Helder 3 2—2 Olympia 2—DWS 4 1—0 Mad joe 2VVB 2 22 Noordholland 4 K Grasshoppers3DWB 2 32 4 M. St. Bavo 3—Valken 4 1—1 KennemerlandVVGA 00 AMVJBl. Wit W. 5—0 Z Geel-Zwart a—Tex. Boys a 0—4 Stand per 29 Febr. 1948: W.-Frisia 2 19 16 1 2 33 QSC 2 18 13 4 1 30 VSV 3 17 10 2 5 22 Zeeburgia 3 16 8 3 5 19 OSV 3 15 7 3 5 17 ZFC 3 15 5 3 7 13 WSV '30 2 17 5 3 9 13. KFC 4 14 5 2 7 12 AFC 4 16 5 2 9 12 WFC 3 16 6 0 10 12 Kennemers 2 17 4 2 11 10 CNF 2 16 1 1 14 3 Zaterdagmiddag-competitie 21 Febr. A: ZCFC I—HCSV 2 1—5 j Dindua 2Vrone 3 52 i Juniores; F: Dindua aW.Frisia b 20 Adspiranten: R: W.Frisia cDindua b 70 W.-Frisia dDindua a 11 Zondag 22 Februari Juniores: C: W.Frisia aSchagen a 71 D: A lcm. V. bBKC a 3—0 G: GVO a—DREO a 2—1 I: DWB aSpanbroek a 21 J: Woudia aRKDVO a 10 Adspiranten: It: Schoorl aAlcm. V. b 110 L: Bergen bAlkm. B. c 26 L: Graftdijk aAlcm. V. c 0 1 Q; Sporters aW.Frisia a 14 U: Strandv. aWW a 13 W: DWB aAlw. Forw. b 11 Y: RKAFC b—Holl. T. a 3—0 SVW aKolp. Boys a 13 Kolp. Boys kampioen DD: WW c—Zwaagdijk b 1—13 RKDVO b—WW b 0—5 FF: Zeevogels a—RKAFC d 21 Berdos bKolp. Boys b 23 HH: SRC c—SRC b 0—7 JJ: RKAFC a—Volendam a 0—1 W. B. S. V.-NIEUWS BEEMSTER. Tegen Purmer- land 1 wist ons eerste elftal een 31 overwinning te behalen en stijgt hierdoor weer enige plaat sen. P. is een stevige ploeg maar veel spel zat er niet in. W. begon met* veel enthousiasme. maar toch duurde het nog een kwartier al- vorens W. de leiding nam. De spil schoot een bal hoog in en de P.- keeper stompte de bal in eigen doel 10. Tien minuten later volgde er een mooie W.-aanval, totdat onze rchtbuiten voorzette en linksbuiten Timmer kopte van dichtbij in, 2-0. Bij een W.-aanval kon de back nlets anders doen dan de bal uit doel slaan. De toegewezen penalty werd feilloos benut, 3-0. Na de thee bleek P. van keeper te heb- ben gewisseld, die er heel wat be- ter in was. A1 spoedig wist P. de eer te redden, 31. Aan beide zij- den werden enige kansen gemist, zodat er in de stand verder geen verandering meer kwam. Onze adsp. moesten het tegen de beter spelende Volendam-adsp. met 41 afleggen. In een vlot en open spel der ,Gr. waartegenover een te kort spel der R. was wel een van de oorzaken dat de puntjes niet mede naar de Kaasstad gingen. Tweemaal voor de rust wist Gr. het net te vinden wat zeer zeker was verdlend. Toch was R. zeker niet minder doch Gr. had vrouw Fortuna op haar hand. Direct na de aftrap was Gr. in de aanval en hun snelle spel werd na 7 min. beloond in een keurig doelpunt. Na ongeveer een 30 min. spelen werd de doelverdediger der R. ge- blesseerd Kort daarna het tweede doelpunt. Met deze stand ging de rust in. In de tweede helft werd Koster vervangen door Blom. Het bleek dat htf het doelverdedigen nog niet had verleerd. Verschillende safes werden door hem verricht en vele malen ontsnapte beide doelen aan doorboring. Een kwartier voor het einde maakte de R. een tegenpunt na een keurig samenspel. D.R.E.O.—MEERVOGELS 1—2 In een aantrekkelijke wedstrijd is het DREO niet gelukt Meervogels de voet dwars te zetten. Meervogels kreeg het echter niet cadeau. Er waren twee aan elkaar gewaagde ploegen aan het werk. Men zou haast zeggen twee kampioenspre- tendenten. Beide partijen hebben zich ten voile gegeven. Reeds direct ontspint zich een vinnige strijd met Meerv. meer in de aanval. Het DREO-doel ontsnapt meermalen aan groot ge vaar, een beetje geluk hebben ze mee. Langzaam komt DREO echter los. Mooie aanvallen worden opge- zet, doch de goede afwerking ont- breekt. Hieraan is de heel goed spe lende achterhoede van Meerv. ech ter niet vreemd, vooral de keeper is prachtig op dreef. Meerv. is over 't geheel iets sterker. Een doelpunt kan niet uitblijven. Van dichtbij scoort hun midvoor en geeft daar- door zijn ploeg de leiding. Nog voor de rust maakt DREO echter gelijk. Na de rust is DREO het meest in de aanval, doch schijnt langzamer- hand wat af te zakken. De steeds actieve Meervogels maken hier ge- bruik van en weten ongeveer tien minuten voor het einde de winnen- de goal te maken. Met deze stand (12) komt het einde. Het was een pracht wedstrijd, waar de vele sup porters van beide kanten van heb ben genoten. DREO jun. verloren van CVO jun. met dezelfde cijfers, n.l. 21. D.W.B. 1—M.O.C. 1 5—1 Niemand van de talrijk aanwezige toeschouwers zal hebben verwacht, dat DWB in haar thuiswedstrijd zo overtuigend revanche zou nemen op de 5—4 nederlaag te Oostwoud. On geveer een kwartier te laat wordt de bal aan 't rollen gebracht. De partijen gaan gelijk op, het is ver- kennen van beide kanten, aanvallen over en weer. welke stranden op de stevige .backs. Tot vijf minuten voor rust was de stand nog steeds 00. DWB is sterker geworden, maar vlotten wilde het niet. Nu wordt een aanval afgewerkt: de mid voor van DWB werkt een bal in t het doel, 10. Na de rust*een sterk aanvallendr thuisclub, die MOC volkomen in bedwang houdt. De linksbuiten van DWB, tactisch en technisch in uit- stekende vorm, schept kansen, die de midvoor der thuisclub uitstekend afwerkt. Binnen 10 minuten is de stand 30. MOC geeft de moed niet op en zwoggt en slooft, zonder enig resultaat. De roodgebroekte back van MOC gaat het in de voorhoede proberen, maar wederom is het# succes aan de andere kant, 40. Het publiek is enthousiast, het davert j langs de lijn. DWB, in goede vorm, is tot iets in staat. Nog is het niet genoeg, DWB voert de score op tot 5—0. MOC ziet het taai volhouden uiteindelijk beloond met een aardig doelpunt, waardoor de eer gered is. Het was de laatste thuiswedstrijd van DWB. Een waardig slot. SRC II—SCHAGEN in 0—5 Voor deze belangrijke wedstrijd. waarbij voor beide elftallen het kampioenschap op het spel stond. was varTzelfsprekend grote belang- stelling. Het begin was prachtig. Van beide zijden vlot spel met ver schillende malen SRC in de meer- derheid. Als na 10 minuten spelen de linksbuiten de toegespeelde bal in de touwen wist te schieten. ging er een groot gejuich op in de SRC- gelederen. Het was echter de scheidsrechter niet ontgaan dat de bal even hands gestuit was, dus.. resultaat nihil. De overige aanval len op de Schager veste strandde op een prima verdedlging. Bij een heen en weer schieten in het SRC- doelgebied wist de linksbinnen van Schagep zijn kans te benutten en gaf zijn club de leiding, 01. Met deze stand ging de rust in. Als Peetoom in het begin der tweede helft een corner zo scherp voor brengt dat „zat" zonder dat er iemand aan te pas kwam, had SRC. een zodanige morele tik te pakken' dat deze met zo'n prachtig tempo begonnen wedstrijd uitdoofde als een nachtkaars. Enkele opgelegde kansen werden door SRC nog glans- rijk verprutst. Schagen wist de stand geleidelijk op te voeren tot 0—5 en heeft verdiend gewonnen. Daar waag ik het nog 'n keer: Zo juist even de radio aan ge- had. Een mijnheer vertelde rechtstr&eks vanuit - Engeland, dat Joe Louis daar gedurende vier weken boksdemonstraties gaf voor het luttele bedrag van 200.000 gulden! En het gekke is, dat die mijnheer, die fen boks- redacteur is of zo iets, toegaf, dat niemand in Engeland be- greep, waarom dit ,,krankzinni- ge" bedrag betaald moest wor den voor een paar boksdemon straties, en als de liefhebbers dit krankzinnig vinden wat moe- ten wij er dan van zeggenOn- langs las ik dat de leden van het Internationale Hof van Justitie een jaarsalaris hebben van f54.000. Het leek me niet gek! Maar de wereld blijft toch altijd zichzelf: een bokskampioen ver- dient dat bedragje per week! Louis moest voor de microfoon komen en brabbelde een paar woorden. Hij is er spaarzaam mee, zei de reporter. Natuurlijk! Het is veel voordeliger, royaal te zijn met m e p p e n. Verschenen is de memorie van antwoord op het algemeen versiag van de afdelingen der Prov. Staten van Noord-Holland betreffende de begroting der provinciale inkomsten on uitgaven dienstjaar 1948. Het totaalbeeld der begroting mag tot tevredenheid stemmen, nu be- halve over het batig saldo van de dienst 1945 over slechts f 141.078.54 uit het reservefonds behoeft te wor den beschikt. Aangezien daarin dan nog ruim 3»/2 millioen overblijft en de dienst 1946 vermoedelijk weder om een batig saldo van ongeveer f 1.000.000 zal opleveren, is er voor ongerustheid met het oog op de naaste toekomst geen aanleiding. Ged. Staten achten het echter hun plicht ook het oog te richten op een verder verschiet en zij willen de Staten niet verhelen, dat de ge- dachte aan de diensten 1950 en vol gende hen ongerust maakt. Dit alles in aanmerking nemende zijn Ged. Staten van oordeel, dat een uiterst voorzichtig financieel beleid geboden is. De vrees van hen, die ook de gegrondheid der thans op het ontwerp der commissie-Oud gebaseerde ramingen in twijfel trek- ken, delen zij mtussen niet. Zij hou- den voor zeker, dat dit ontwerp niet in ongunstige zin zal worden ge- wijzigd. Ged. Staten zijn van oordeel, dat er onder de huidige omstandighe- den, althans in een aantal van de belangrijkste takken van bedrijf, eerder een tekort dan een teveel aan arbeidskrachten is. Weliswaar doet zich nog steeds werkloosheid voor, doch deze treedt in het alge meen alleen op bij het wisselen van betrekking en is dan veelal slechts van kortstondige duur. Naar de mening van Ged. Staten Rijksadvocaat was niet mals Er bestond werkelijk animo voor de zitting van de Rijksadvocaat in het Alkmaarse Gerechtsgebouw. Op de kop af waren er 30 verdachten gedagvaard, die alien op de een of andere wijze de belasting hadden ontdoken. Hendricus Br. uit Castri- cum was op het; station te Alkmaar door enkele CCD-ambtenaren aan- gehouden, toen hij in een koffertje 5 flessen sterke drank vervoerde. Bij een bij hem thuis ingesteld onder- zoek bleek, dat Br een distilleertoe- stel in zijn bezit had, waarmede hij zelf jenever stookte. Verdachte gaf te kennen, dat hij alleen stookte voor intieme familiefeestjes, doch de politierechter meende. dat dit excuus wel wat te na'ief klonk. De Rijksadvocaat eiste een voorw. ge- vangenisstraf, door de Officier te bepalen, een boete van f 300.plus verbeurdverklaring van de in beslag genomen drank en het toestel. De Officier eiste 3 mnd. voorw. met een* proeftijd' van 3 jaar en voor de geldboete een vervangende hechte- nis voor de tijd van 2 maanden. De uitspraak luidde 2 mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaar, f 150 of 50 dagen plus verbeurdverklaring. De Alkmaarder Jacob L. had in Rozendaal 29 pakjes Belgisohe shag gekocht, waardoor hij zich in een klap aan drie strafbare feiten schul dig maakte. De R.A. vorderde twee maal f 100.boete en een voorw. gevangenisstraf door de Officier te bepalen, alsmede verbeurdverkla ring. De vervangende hechtenis voor de boete luidde „of 2 maal 40 da- gen", terwijl de Officier voorts 1 maand voorw. met een proeftijd van 2 jaar eiste. De politierechter maak te er 3 maal 2 maanden voorw. met een proeftijd van 2 jaar van. Ook Martinus H. uit Anna Pau- lowna had in Belgische shag gehan- deld. H. werd veroordeeld tot 2 maal f 100 of 40 dagen en 1 maal f 50 of 20 dagen plus verbeurdverklaring. Aan de lopende banu Vervolgens kwamen er ruim 20 ontduikers van de wegenbelasting aan de beurt. Het merendeel had verstek laten gaan. Achtereenvol- gens moesten verschijnen: H. v. d. B., Wieringermeer, uitspraak f 10 of 5 dagen; W. B.. Rijswijk. f 40 of 16 dagen; P. B., Haarlem, f 100 of 14 dagen; P. B., Haarlem, f 150 of 60 dagen; C. D„ Blokker, f 10 of 5 dagen; J. J., Zwaag, f 10 of 4 dagen; bestaat dan ook vooralsnog geen behoefte van provinciewege nieuwe ontginningen of nadere werkverrui- I mingsobjecten ter hand te nemen. Aan de Staten wordt door Ged. Staten machtiging gevraagd tot het geven van uitvoering aan de defi- nitieve salarisregeling, voor zover mogelijk onder gelijktijdige vast- stelling van de nieuwe pensioen- grondslagen. Een daartoe strekkend ontwerp-besluit zal in de vergade- ring van 9 Maart worden behan- deld. Daarnaast zal de Staten nog in deze zitting een voorstel bereiken tot wijziging van het bestaande provinciale kinderbijslagreglement door overneming van de Rijksrege- ling, welke een aanmerkelijke ver- hoging voor de daarbij betrokken ambtenaren met zich zal brengen. +y; i "ISgSgg»"" v.: - - - - Ook de laatste wedstrijd is door H.R.C. gewonnen en hiermede zijn ze dan als goede tweede, na hun eeuwige rivaal Zaandijk, geeindigd. De laatste wedstrijden van H.R.C. waren zeer goed en we durven dan ook gerust te zeggen. dat, als H.R.C. de volgende competitie evengoed speelt, als ze de laatste weken ge speeld heeft. ze onherroepelijk kam pioen van hun afdeling zullen wor den. DiroeA na de aftrap werd er aan« beide Jflden hard gewerkt. Bij een scrimmage sloeg Stins de bal met de hand weg en de scheidsrechter die het blijkbaar niet gezlen had gaf een corner. Nieuwstadt kreeg eenmaal een goede kans, toen de Vries hem een mooie trekbal gaf. nadat hij zich eerst fraai had vrij- gespeeld. doch zijn schot ging over de lat. Even voor de rust werd de druk op het doel van V.V.E. zo groot dat er wel een doeolpunt moest ko men en het kwam dan ook. Een paar minuten voor de rust speelde de back de bal te zacht terug op z'n keeper en de Vries was er direct bij 01. Na half-time werd er vrij vinnig gespeeld. H.R.C. was direct in de aanval en er werd enige keren goed op doel .geschoten maar de keeper bleek uit het goede hout gesneden. Vooral het harde schot van v. Da- len en de mooie kopbal van Nieuw stadt hield hij goed. Ook werd hij verscheidene malen bijgestaan door Vrouwe Fortuna bijv. toen v. Dalen buiten zijn bereik op de paal schoot en de terugspringende bal juist in zijn handen schoot. In het middenveld werd er door beide teams behoorlijk gecombineerd en uit een dier combinaties schoot Rijkers on doel. Nu beging de kee per van V.V.E. een grote fout, in- nlaats dat hij hem ving. sloeg hij hem naar de vrijstaande Nieuw stadt. die van de geboden kans zeer darkbaar gebruik maakte 02. Na dit tweede doelpunt van II. kwam V.V.E. verwoed opzetten. Kooy kreeg enkele gevaarlijke schuivers die hij goed hield. In deze periode ontstonden er voor beide doelen verscheidene hachelijke situ- aties. Vlak voor het einde kreeg de midvoor van V.V.E een goede kans om de achterstand te verkleinen, maar hii treuzelde te lang. Dit was voor V.V.E. de laatste kans. C. de J., IJmuiden, f 20 of 8 dagen; W. K., Assendelft, f 60 of 24 dagen; F. M., Den Helder, f 10 of 4 dagen; H. P.. Bergen, f 10 of 4 dagen; W. van R., Weert, f 20 of 8 dagen; C. R., Alkmaar, f 15 of 8 dagen; P. S., Schagen. f 50 of 20 dagen; F. S., Beverwijk, f 15 of 6 dagen; S. S., Wervershoof, f 10 of 4 dagen; J. V., St. Maarten, f 5 of 2 dagen; J. de W„ Br. op Langedijk, f 15 of 6 dagen; Th. de W., Zijpe, f 10 of 4 dagen; H. W„ Amsterdam, f 2 of 1 dag; D. IJ., Hoorn. f 4 of 2 dagen; C. H., Hoorn, f 10 of 4 dagen. BAVO-NIEUVVS. URSEM. Na de gedwongen rust kwamen er weer twee van de vijf elftallen binnen de lijnen. Het 3e speelde niet onverdienste- lijk tegen de Valken en wist een gelijk spel uit het vuur te slepen. De junioren schoten geweldig uit hun slof en gaven het keeper- tje van de Grashoppers achtmaal het nakijken en nul tegen. Zondag geen wedstrijden vanwe- ge het 40-urengebed. De eerste ronde van de Gouden Kruiswed- strijden is uitgeloot. Het eerste speelt thuis tegen Forward 3. zodat die zich toch wel in de volgende ronde zullen plaatsen. Het 2e speelt uit tegen Kolping Boys. En jongens. denk er om. we verwach- ten jullie «k voor d^ tweede keer te zien starlen, misschien wel tegen het eerste. VERBETERINC. POSTBESTEIXING HOOGWOUD. Het gemeente- bestuur ontving dezer dagen He me- dedeling. dat het destijds gedaane verzoek tot invoering van 'n avond- bestelling in de dorpen Aardswoud en de Gouwe door de Hoofddirec- teur van de Posterijen is goedge- keurd. Deze nieuwe regeling gaat in Maandag 1 Maart DOKTER POOL TERUG UIT INDONESIE HOOGWOUD Vrijdagmiddag arriveerde dokter Pool per Con stellation op het vliegveld Schip hol, na een verblijf in militaire dienst in Indonesie. HUGO BOYS-NIEUWS HEERHUGOWAARD NRD. Af- gelopen Zondag is het eerste op bezoek geweest bij Rangers 1in Den Helder en wist, zoals wij ver- namen, maar net op e'n kant af te winnen. De eindstand was dan ook 32. We hadden meer van jullie verwacht, jongens; maar enfin, er waren ook twee invallers. Hot 2de en de adspiranten waren vrij. De junioren zijn naar Vios jun. geweest en wisten ook de puhten mee naar huis te nemen. Dat is best gegaan, jongens, want jullie misten ook twee van de beste spelers en toch wisten jullie het nog tot een 31 over- winning te brengen. MEERVOGELSNIEUWS AKERSLOOT In een spannen- de en forse. maar in de beste ver- standhouding gespeelde wedstrijd is het Meervogels gelukt, de kleinst mogelijke overwinning op DREO te behalen. Het moet vermeld worden dat keeper Schoen in topvorm was. Hij heeft een zeer groot aandeel in deze overwinning. Over de wedstrijd zie men apart verslag. HEILOO, 1 Maart. Witlof le oort 2234, 2e soort 1519; spruit- kool le soort 6580, 2e soort 2741; boerenkool 711; groene kool 15-22; peen 811; appelen 4350. Alles i 'er kg. I ALKMAAR, 1 Maart. Vee- ■narkt. 14 vette koeien, 269 nuch- tere slachtkalveren en 3 vette scha- pen. Alles Centrale. ALKMAARSE EXP.-VEILING, 1 Maart. Andijvie 100106; winter- peen 515.30; boerenkool 2—9; wor- teltjes 723; groene kool 712; spruitkool 5—87; rode kool 519; gele kool 67; uien 3246; bieten 6—12; witlof 1540; knolselderie 512; selderie 2.505.—; selie 14. peren 5061 en appelen 1542. ZWAAG. 1 Maart. Uien 27-A2; bieten 6—6.20; prei 55; gele bewaar- kool 6—6.60; rode kool 15.20—17.80, spruitkool 2549. witlof 1843, breekpeen 11.3015.20, Goudreinet- ten 45—80, Present van Erigeland 93; Jonathan 781.06; Winterjan 2354; Gratiool 42. WOGNUM. 1 Maart. 10.500 kg witlof I 34—40, II 23—32, III 12—22; 1750 kg spruitkool 16—97, gele kool 66.30, uien 2543, Goudreinetten 4584; St. Remy 3650; breekpeen 610.10; Winterjan 45, rode kool 10.30—15.40; bieten 6—6.30. HEM. - Maart Zuiderkogge Rode kool 1314; spruiten 1863; witlof I 36—39; idem II 26—29, krp- ten I 6.10; uien 2345; Winterjan Nauwelijks bekomen van de com- munistische staatsgreep in Tsjecho- Slowakije en nog in grote onzeker- heid verkerend omtrent het lot van de alom geachte president, dr. Be- ncsj, heeft de wereld opnieuw te aanhordn gekregen hoe de Sovjet- penetratie, langzaam maar zeker voortschrijdend. haar lange grijp- armen heeft uitgestrekt naar het zo vaak omstreden gebied, dat Fin land heet. Ondanks de heldhaftige weerstand die de Finnen tot tweemaal toe aan de aanvallende Russen hebben ge boden, is niet voorkomen kunnen worden, dat een volkomen econo- mische afhankelijkheid werd be- werkstelligd. Thans dreigt de Finse president Pasikivi een tweede dr. Benesj te worden door de eis van Rusland, een verdrag van weder- zijdse militaire bijstand te sluiten. Intussen wacht de wereld op het in werking treden van het plan- Marshall, dat het enige antwoord is op de steeds toenemende expansie- politiek der Russen.De voorstan- ders van dit plan in Washington hebben alle reden om over de vor- deringen, tot nu toe gemaakt, te- vreden te zijn. De betreffende staatscommissie heeft met alge- r mene stemmen 1 't ontwerp-her- 'IET I stelprogramma WERELD- I voor Europa I GEBEUREN I goedgekeurd en met het debat in de Senaat zal vandaag een aanvang worden ge maakt. Dit ontwerp, waarvoor se nator Vsncjjtnberg voornamelijk ver- antwoordelyk is, kan in zekere op- zichten als een verbetering worden beschouwd van het originele voor stel, dat door het .State Depart ment" werd ontworpen en doer de president aan het Congres werd voorgelegd. De wijzigirgen hebben, zonder dat het esscntiSle karakter van het programma ei door wovdt aangetast. de kansen op een snel en pemakkelijk passertn van Senaat en Huis van Afgavaardigden aanzien- lijk verhoogd. De schatting, van 13250 millioen gulden voor de eerste12 maanden komt ongeveer overeen met de ge- 'middelde behotften Het programma zal zich over vier en een half jaar uitstrekken. Niets wijst er op. dat controle op de binnenlandse politiek wordt verlangd. Ondanks dit heeft Henry Wallace, candidaat voor het presidentscliap, zijn kritiek laten horen en hij betitelde het program ma o.m. als een manifestatie van „economische imperialisme". Ook buiten het Congres zijn er gunstige tekenen merkbaar voor het herstelprogramma. Zowel het ver- bond van industriele organisatie en de Amerikaanse arbeidersfedcratie hebben zich voor het programma uitgesproken. Aan deze zijde van de oceaan heeft het plan-Bevin tot vorming van een West-Europese Unie boven- dien, volgens Marshall's eigan woor den, „een grote hoop" bij de Ame- rikanen doen ontstaan. Zo valt er goddank ook in het Westen een reactie ten goede te conslateren ter stuiting van de Oostelijke expansie- politiek. Het is moeilijk de situatie anders te schilderen voor oegenen, die de stabilisatie van de wereldpositie, het herstel van de normale ontwikke- ling der wereldhandel en het voor komen van de chaos, die thans de wereldvrede bedreigt, voorstaan. Sic transit. 2248; Jonathan 77, Goudreinet 71 —75. BEVERWIJK. 1 Maart Was- peen 1 828; witlof 1 en 2 30—42; rabarber 40—43; spruiten gesch. 66 1.06, idem ongesch. 5675; boe renkool 727; prei 1 951.06: idem 2 6577; knollen 1 1521. idem 2 715; rode kool 12-16; gele kool 7 9; groene kool 1635. kroten 2 9; breekpeen 1017; uien 25—43. sjoloten 4045. PURMEREND. 1 Maart. Witlof 16—39; rode kool 1121; sav. kool 78.50: spruitkool 1254. boerekool 4; bieten 67.50; wortelen 713; uien 1236, prei 76—94. winterjan 4157, Reinette. goud 45, Present v.n Engeland 39—107. zoete Belle- fleur 36; Brabantse Bellefleur 24 51. Alles per 100 kg. BLOKKER. 1 Maart. Uien 35 39; witlof 1836; spruitkool 1835; rode kool 1316. gele kool 66.60: Bramley 3758; Gieser Wildeman 4855; Winterjan 4552; St. Remey 32—50. t De raad dezer gemeente kwam onder voorzitterschap van burgem. der Boer in openbare zitting bijeen. Aanwezig waren alle leden. De no- tulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd. Mededelingen. In de overbruggingsregeling zijn 10 personen. In Wijk A zullen 5 lichtpunten worden aangebracht. Getracht zal worden voor Wijk B ook enige verruiming in deze te verkrijgen. Wegens conversie obli- gatie Publiekrechtelijk lichaam van een obligatie Amsterdam wordt voorgesteld een obligatie N.S. te ko- pen. Wordt goedgevonden. Verhuur oude school aan de R.K. Onderwijsvereniging te Haarlem en verlening van subsidie aan deze Vereniging. Zoals bekend was bij de oprichting de Lagere Tuinbouw- school in handen van de Gemeente. Na de bevrijding is dit beheer overgegaan naar genoemde vereni ging. Dit is altijd de bedoeling ge weest. Echter aangezien het onder- houd en de kosten van de school voor rekening van de Gemeente blijven en leerlingen uit andere ge- meenten ook de school bezoeken, werd met meergenoemd bestuur overeengekomen om een huursom vast te stellen en daar tegenover een subsidie te verlenen naar het aantal leerlingen, dat uit onze gemeente de school bezoekt. Het Gemeentebe- stuur bedoelt met een en ander te bereiken dat in onze gemeente en de buitengemeenten naar het aantal leerlingen die uit de verschillende gemeenten komen te samen voor het onderhoud enz. van de school zorgen. De datum van ingang van (Jp7P Werd fin 1 ,Tuli 1946. Het totaal aantal leerlingen bedraagt heden 88, waarvan 28 uit de ggmeente Obdam. De heer H. de Wijs informeert naar de huur. waarop de voorzitter antwoordt van f 400,—. De Raad ging hiermede accoord. Wijziging gemeenschappelijke re geling met de gemeente Hensbroek inzake de brandweer. Ged. Staten stellen enige wijzigingen in deze re geling voor n.l. B. en W. van Obdam dragen zorg, dat He inwoners weten waar zij eventuele brand moeten melden; dat brandkranen en brand- putten in goede staat worden ge- houden en dat de Gemeente wordt aangewezen in de regeling, die voor de bekendmaking van de gemeen schappelijke regeling in de Ned. Staatscourant zal zorgen. B. en W. tekenen hierbij aan. dat brandput- ten in onze gemeente ontbreken. Ons college stelt zich yoor om enige kopeinden van de sloten, die voor bluswater zullen moeten dienen, indien deze kopeinden vervuild zou den zijn, er uit te keuren.WVangeno- men. Aankoop stenen en aanleg van een gedeelte straat in het uitbrei- dingsplan. De Gemeente kan ge- bruikte stenen kopen. waardoor het mogelijk is de gehele Horstenburg straat te bestraten. (Een crediet werd reeds door de Raad hiervoor bij de begroting 1948 beschikbaar gesteld). Tevens is het ook mogelijk om een gedeelte straat aan te leg- gen langs de te stichten opslagplaats voor kratten van de veiling in het uitbreidingsplan. B. en W. stellen voor bij suppletoire begroting toe te staan f2700 te putten uit de re serve die voor straataanleg in het uitbreidingsplan aanwezig is. De heer de Wiis juicht dit voor stel toe, tevens informeert hij naar de afwatering. Wordt daar meteen in verwerkt, aldus de voorzittei Ged. Staten wertsen ingevolge de bepalingen van de Gemeentewet ad- vies te ontvangen van de raden der gemeenten inzake: 1. De toekenning van een gratificatie aan de secreta- rissen en ontvangers over 1947 van f50 mits de betrokken functionaris- sen een bepaalde loonnorm niet overschrijden (alleen de ontvanger komt voor deze uitkering in aan merking); 2. De toekenning van een kindertoeslag voor de secretarissen en ontvangers, onder intrekking van vroegere regelingen, groot 3% van de bruto-wedde, met een minimum van fl50 en een maximum van f205 per kind beneden 18 jaar en voor die van 18, 19 en 20 jaar voor zover deze kinderen studerende zijn. De toelage die door genoemde func- tionarissen werd genoten op 1 Mei 1945 zijnde minimaal en maximaal resp. fl40 en f200 blijven genieten, zolang de kinderen, waarvoor deze toelage werd gegeven, nog niet resp. 18, 19 of 20 jaar zijn geworden. Het maximum, voorhebn geldende zijn de f216, wordt verlaagd tot f205 en gaat in op 1 April 1948. Opgemerkt dient te worden, dat iemand f6000 ontvangt, de kinder- toelage zou zijn fl80: ontving deze ambtenaar op 1 Mei 1945 f200, dan blijft dit laatste bedrag gehand- haafd. Voorgesteld wordt Ged. Sta ten te adviseren in gelijke geest als door hen is voorgesteld. Goedgevonden. IntKkking van de verordening inzake de vermakelijkheden en op nieuw vaststelling van deze veror dening. Na de vaststelling van de verordening door uw Raad, zijn er van regeringswege weer nadere voorschriften gekomen. waardoor onze verordening dan ook prompt werd terugsezonden. Naar aanlei ding van die nadere voorschriften stellen B. en W. nu voor deze op te nemen in de opnieuw vast te stel len Verordenin". binerrter*- voorstellingen 40 pet., ioneel- en muekvoorstel 1ng«hvee+,->-! - bel en andej-e vpem"'-"'"1 die een eultureel en opvoedkundig karakter drafted 20 pet. D8B6ings. bals. lunaparken. kermisinrichtin- tingen. eircusvooratellingen, oneret- tes, sonrtevenementen b.v. boks- wedsfriiden enz. 50 pet. Dp heer Joh. Dekker zou voor bioscoop en bals lager gesteld willen zien De voorzitter antwoordt. dat dit onmo- geliik zal eaan. Ts er echter een mogeliikheid om dit lager te stel len. dan zal hij hiervoor de voile medewerking geven. Verkoop van bouwterrein aan de Veilingsvereniging De Tuinbouw alhier. Deze vereniging wil een bergplaats voor kratten enz. stich ten in het uitbreidingsplan en wel aan de geprojecteerde lossval. B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten en het door de veiling benodigde bouwterrein over te dragen tegen f 5.25 per M2. B. en W. vragen hier bij machtiging omde plaats van de opslagplaats in overleg met de koper vast te stellen. Werd goed gekeurd. Voorstel tot aanleg van een brandkraan in de Kerkweg. Nu de waterleiding in de Kerkweg wordt doorgetrokken, komt het B. en W. nuttig voor aan het eind van die straat. dat tevens een kruispunt van wegen zal worden. een brand kraan te plaatsen. Werd goedge vonden. Van de heer H. Putter was een schriftelijke vraag binnengekomen. om de sirerfe boven het dak van 't stadhuis te plaatsen. daar het thans niet mogelijk is bij brand de sire- ne te horen. Werd goedgevonden, dat de sirene boven het dak van de klokkekamer geplaatst zal wor den. Naar aanleiding van de brand te Soierdijk. waar ook de spuit van Obdam tegenwoordip was. hoewel ze geen dienst behoefde te doen. in- formeerde de heer Commandeur. hoeveel brandweermannen er bij tegenwoordig waren. daar in Spier- dijk verteld wordt. dat er maar zegge en schrijve een brandweer- man bij de Obdammor snuit aan wezig was, wat op zich zelf bespot- telijk zou wezen Gelukkig kon de voorzitter mededelen. dat er acht brandweermannen bii de souit aan wezig waren. waardoor de blaam van ons keurig corps op schitteren- de wijze werd weggenomen. Aisnog werd een schriiven be- handeld van de LTB afd. Obdam. wsarin werd verzocht om verlaging van de hondenbelasting. Door de heer De Wiis werd dit verzoek toe- gelicht. door hem werd gewezen op het grote nut van de honden als rattenvangers. Toen kwamen de tongen los en op zeer humoristisehe wijze werd over de hondies gespro- ken met als resultaat: de belasting bliift op hetzelfde peil. Hierna sluiting.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5