Vijf en tachtig millioen toeslag voor de lichtere gronden SOLDATEN STEMMEN BIJ VOLMACHT m „Zuivering" in Tsjecho-Slowakije neemt in omvang toe Voor Alkmaor en omgeving Geen nabetaling voor groenten Belgische Dakota stort neer op het vliegveld van Londen NEGENTIEN SLACHTOFFERS Ook in Frankrijk,factie-comite's" Dertig duizend kiezers van over zee! Paasikivi stelt zeven vragen aan maarschalk Stalin Herdenking van de Pauskeuze Duizenden bedrijven onder „nationale" hiding WOENSDAG 3 MAART 1948 43e JAARGANG NUMMER 11470 BUREAUX: DE UITVOERING VAN DE MOTIE-GROEN Landbouw niet tevreden De motie-Groen Naar het voorbeeld van Tsjecho-Slowakije maar onder andere naam Handel in afkeuringen De „Ajax" verging in hevige storm Gewipte toreador. Ook Zuid-Frankrijk heeft zijn stierengevechten. In het befaamde stadje Aries werd 6en toreador de verliezende partij. De stier wist de degenstoot, waarmee iedere „corrida" besloten dient te worden, handig te ontwijken, nam zijn belager op de hoorns en slingerde hem over de borstwering temidden van het ontstelde publiek. De stem- of verschijnplicht A.R.-PALADIJNEN TEGEN „DWANG" RUSSISCHE INVLOEDEN IN EUROPA Schoen-industrie te Waalwijk WIL OPHEFFING DER DISTRIBUTE Van der Horst Jr. PLEEGDE DE MOORD TE ZEVENBERGEN Weer 23,8 millioen dollar opgenomen Communisten hit sen Finse arbeiders op Zal Rusland na Tsjecho-Slowakije en Finland het verdere deel van Europa met rust laten? Het berieht over de communistische „verdedigings-comite's" in Frankrijk zal deze vraag ontkennend doen beantwoorden. Receptie op de Internuntiatuur Geen plaats voor oppositie Bankbiljettencirculafie steeg met 62 millioen Is Benesj ziek? Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draaisingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank ELDERS IN DIT BLAD geven wij de officiele mededeling weer inzake de nieuwe prijzen voor de akkerbouwproducten. Hier volgen nadere bijzonderheden uit het officiele berieht inzake de uitvoering van verschillende punten uit de motie-Groen voor zover men van ..uitvoering" spreken kan. Uitgaande van een aanstaande verhoging der basis-uurlonen van 64 tot 68 cent en een tegelijkertijd in te voeren verlaging der tarieflonen, waar- voor het College van Rijksbemiddelaars nadere voorstellen zal doen, zijn nu definitieve prijzen vastgesteld voor melk en voor de akkerbouwproducten van de oogst 1948. WEL OVERLEG MAAR GEEN OVEREENSTEMMING In verband met het feit, al- dus deelt ons de afd. Voorlich- ting van het Ministerie van Landbouw mede, dat sommige prijzen, onder meer de rogge- en melkprijzen, zo zijn vastge steld, dat onder de tegenwoor- dige omstandigheden van de minder goede productiegebie- den een voldoende netto be- drijfsoverschot niet kan worden verkregen, heeft de regering zich voorgesteld boven deze prijzen nog extra-toeslagen te verlenen, welke toeslagen dan in het bijzonder ten goede zou- den moeten komen aan bepaal- de gebieden of bepaalde be- drijfstypen. Voorstellen tot financiering van deze toeslagen zullen door de Minister van Fincm- cien aan de Staten-Generaal worden gedaan. Na goed- keuring van deze voorstel len zullen de toeslagen wor den uitgekeerd op basis van in overleg met de georgcmi- seerde landbouw vast te stellen normen. DE MOTIE-GROEN heeft al heel wat beroering gebracht. Met spanning zagen in het bijzonder de land- en tuinbouwers uit naar de resultaten van deze met algemene stemmen door de Tweede Kamer aangenomen motie, die een con- structief einde bracht van een min of meer negatieve interpellatie- Von deling. Het eerste doel van de motie- Groen is bereikt: het vastgelopen contact van de regering met de ge- organiseerde landbouw is, na enige vertraging, hersteld. Dat was be- langrijk! Voor zover de directe resultaten nu te beoordelen vallen, is het ge- volg voor de materiele uitkomsten van de land- en tuihbouw niet ge- heel bevredigend. In dit verband is bereids, via een mededeling van het A.N.P., gebleken, dat de Stich- ting voor de Landbouw teleurge- steld is. Men wijst er in de kringen van de Stichting op, dat de her- haalde verklaringen in de officiele mededeling van het Departement van Minister Mansholt, dat er „over- leg gepleegd is met de Stichting", de indruk zouden "kunnen wekken, dat er ook overeenstemming is bereikt. Dit is echter niet het geval. en dat is zeker te betreuren. In deze tijd is niets zo belangrijk dan rust in de sociale en economische verhou- dingen. Het spreekt natuurlijk van- zelf, dat die rust bevorderd wordt door eenstemmigheid in de inzich- ten van regering en het (in dit ge val agrarische) bedrijfsleven! Intussen dient men ook te beden- ken, dat de regering tenslotte de verantwoordelijkheid heeft te dra- gen. Niemand kan, niemand mag die overnemen. Er stond in de mo tie-Groen tenslotte niet voor niets nog. een belangrijk ding: de rege ring zou de resultaten van haar overleg met de georganiseerde land bouw mededelen aan de Twee de Kamer. Dit zal nu dus moeten gebeuren. En dan is de Tweede Kamer de plaats. om met de rege ring van gedachten te wisselen over het standpunt, dat zii gemeend heeft te moeten innemen. Natuurlijk zijn de agrarische organisaties vrij om op haar eigen terrein onder haar eigen verantwoordelijkheid haar inzichten toe te lichten en te verdedigen. Maar de beslis- s i n g dient te vallen in het Par- lement. Dit kan, als het de verant- woording daarvoor meent te kun nen aanvaarden, zich in een bepaal de richting, eventueel tegen het standpunt van de regering uitspre- ken. Dat de Kamer nog een hartig woordje zal te zeggen hebben over de kwestie van het niet-uitbetalen van de groenten, die beneden de minimumprijs verkocht zijn e.d., daar kan men wel zeker van zijn. Evenzeer als men open oog moot hebben voor de enorme moeiliik- heid, om financiele dekking te vin- den voor de grote uitgaven, die met het g e h e e 1 van de verschillen de nu aangekondigde agrarische maatregelen gemoeid zijn! De nieuwe melkprijs VOOR DE MELK, waarvoor sinds November 1947 een voorlopige prijs was vastgesteld, is thans de definitieve prijs bepaald en wel op 13,3 cent per kg melk van 3,3 pet. vet. Dit zal betekenen, dat de win- terprijs op 20 cent gehandhaafd blijft, doch dat de zomermelkprijs, welke ongeveer eind April ingaat, op 17,5 cent per. kg melk van 3,3 pet. vet zal worden vastgesteld. Ten slotte zal de bestaande toeslag voor de in het Westen des lands voor directe consumptie geleverde melk met ongeveer 0,5 cent per kg melk worden verhoogd. Ook bij deze prijs- vaststelling is rekening gehouden met de in te voeren verhoging der basis-uurlonen, aldus het officiele berieht van het departement. Toeslagen ad f 85 millioen Naast deze prijzen zijn in het bij zonder ten behoeve van bepaalde melkveehouders en van bedrijven op de lichtere gronden de volgende toeslagen gedacht: a. een toeslag van 17 millioen gul den als compensatie voor de in de zomer 1947 voor vele gebieden, mede door de bijzondere weersom- standigheden, onvoldoende gelde- lijke uitkomsten van de melkvee- houderij; b. een toeslag van 40 millioen gul den als compensatie voor de in 1947 onvoldoende bedrijfsuitkomsten van bepaalde bedrijven op de lichtere gronden; c. een toeslag van 11 millioen gulden voor 1948 als compensatie voor de ook in dat jaar nog te ver- wachten onvoldoende uitkomsten op de lichtere gronden; d. een toeslag van 18 millioen gulden ter ondersteuning van de voor vele bedrijven op de lichtere gronden onvoldoende melkprijs in de periode November 1947 tot eind October 1948. De wijze, waarop deze totaal 85.000.000 gulden vragende toesla gen zullen worden besteed, zal na overleg met de Stichting voor de Landbouw worden bepaald. Op de wens van de georganiseerde landbouw, om ook nog een toeslag te verlenen ten behoeve van het kleine bedrijf op de lichtere gron den, ter compensatie van de naar hun mening onvoldoende bedrijfs uitkomsten in 1946, heeft de rege ring gemeend afwijzend te moeten beslissen. Evenmin acht de regering vol doende gronden aanwezig om over te gaan tot een uitbreiding van de vergoedingsregeling voor groenten, welke in 1947 heeft ge- golden. Een nabetaling zal dus niet volgen. PARIJS, 2 Maart (Reuter. De ..France Soir" meldt, dat, volgens een te Belgrado uitgegeven bulle tin van de Kominform, in Frank- rijk „communistische verdedi- gingscomite's" zullen worden op- gericht, „naar het voorbeeld van die in Tsjecho-Slowakije". Volgens de ..France Soir"_ wordt in het bulletin verklaard, dat de communistische activiteit in Frank- rijk omvat „een verdedigingsunie in de verschillende takken van de nationale economie en verdedigings- comit6's onder de verschillende groepen van de bevolking, arbeiders, boeren, kunstenaajs en handelslie- den". Het berieht zegt verder: „Deze organisaties hebben ten doel de Franse economie en politieke onaf- hankelijkheid te verdedigen tegen- over de zich ontwikkelende tenden- ties van Brits-Amerikaans imperia- lisme". Communistische verdedigingsco- mite's zouden zijn opgericht in een 70-tal vliegtuigfabrieken in Frank- rijk, terwijl andere comite's „zijn opgericht of worden opgericht in de autobouw- en electrische ener- gie-indsutrie". Een vertegenwoordiger van Jules Moch, de Franse minister van bin- nenlandse zaken, verklaarde tegen- over een correspondent van Reuter, dat de oprichting van „zogenaamde verdedigingscomite's in het gehele land door de Franse communistische partij voor de regering niet als nieuws was gekomen. Deze comite's, aldus de vertegenwoordiger, gelijken vreemd genoeg op de actiecomitd's, die de communistische partij in Tsjecho-Slowakije aan de absolute Te Enschede heeft de marechaus- see 4 personen gearresteerd, die te gen beloningen van duizenden gul dens aan dienstplichtigen inlich- tingen en aanwijzingen gaven, die moesten strekken tot afkeuring voor de militaire dienst. Zelfs wer- den door een arts, die ook in het complot zat, valse doktersverkla- ringen afgegeven. Deze arts, C. A. G. B.. is samen met vader en zoon S. plus nog een vierde persoon naar het Huis van Bewaring te Al- melo overgebracht. Over het vergaan van de „Ajax", de grootste Nederlandse bok, wordt nader gemeld, dat de ramp onge veer 100 mijl ten Oosten van Algiers gebeurde tijdens een zware Ooster- storm. Het gevolg hiervan was, dat de 300 ton metende drijvende bok kapseisde en zonk. De drie runners, die zich aan boord van de „Ajax" bevonden, konden worden gered. Reeds eerder had een storm in de Noordzee een verdere sleep be- lemmerd, zodat in de Engelse ha ven Falmouth op beter weer werd gewacht. De bok was bestemd voor Indo nesia, om in de verschillende ha vens van de Archipel gezonken schepen te lichten. Voorlopig valt aan het zenden van een nieuwe bok niet te denken. macht geholpen hebben. De Franse politie en de veiligheidsdienst zijn volledig op de hoogte van het be- staan van deze verdedigingscomite's in Frankrijk. De vertegenwoordiger van de mi nister zeide verder, dat de medede ling in het bulletin van de Komin form, dat kortgeleden in de Parijse voorstad Issy les Moulineaux „een congres van verdedigingscomite's in de vliegtuigindustrie" was gehou den, „geheel juist" was. Hij voegde er aan toe, dat de Franse autoritei- ten in de „zeer nabije toekomsf" geen ernstige moeilijkheden ver- wachten". DE TWEEDE KAMER heeft twee wetjes behandeld betreffende de verkiezingen. Het voornaamste was dat inzake het stemmen door militairen. Hierin wordt voor circa 30.000 man in Indie de mogelijkheid geopend hun stem uit te brengen. Er is een voorlopige oplossing ge- vonden, daar men de militairen moeilijk met de stembus in de rim- boe kan gaan achtervplgen. Zij zul len bij volmacht kunnen stemmen. Het voorstel werd, na enige strub- belingen met een amendementje over het aantal volmachten, aange nomen. De kieswetwijziging was voor sommigen een mooie gelegenheid om politieke stokpaardjes te berijden. Minister Witteman, die dit ontwerp zonder enige moeite aanvaard kreeg, zei, dat de Kieswet voor hem een kaartenhuis is, waar hij met geen vinger aan zou willen raken, om het zeer losse bouwsel niet in elkaar te gooien. Voor de finesses, van deze POLEN RUSLAND ZONE VSJECHf^r -4ri.A/vr/SCWf^a,FRAMI<Rl.lk j W OCEAAN m CMC N IF ZWARTE Z U ID SLAV I E'3>BULGAR U §7 SPAN J E TURKUE MIDDELLAMDSt ALGERIE PUR 1BI6IV PELT wet moet men een knobbel hebben en die had de minister niet. Maar hij had een Centraal Stembureau ter beschikking, dat de zaak op goudschaaltjes had afgewogen en het resultaat was, dat hij dit onno- zele wetje, dat slechts enkele redac- tiewijzigingen inhoudt, aan een de finitieve hernieuwing van de gehele materie vooraf heeft doen gaan. Men zal er dus mettertijd nog breed- voerig over kunnen praten, wanneer de nieuwe Kieswet in de Kamer komt. De anti-revolutionnairen hebben zelfs vandaag al hun stem tegen de wijziging laten horen, die o.m. een verhoogde boete inhoudt van f 5. voor degene die bij algemene ver kiezingen niet opkomt. Voorheen was deze boete f 3.en de A.R.'s zijn tegenstanders van de opkomst- dwang bij verkiezingen. Toen zij dit bij monde van de heer van den Heuvel uitspraken, viaren er aan- stonds gevoelige snaren geraakt. De C.H.'s kwamen betogen, dat op-' komstplicht hun heilig was. als com plement van de evenredige verte- genwoordiging; de Partij van de Arbeid nam het nog veel ernstiger op en stuurde de heer Burger de katheder op, die de verkiezingen een essentiele factor in onze par- lementaire democratic noemde en de boete liefst nog hoger wilde stel len. Niet om kiezersdwang op te leggen, maar uit staatsrechtelijk oogpunt, om nl. een duidelijk inzicht te krijgen in de reden waarom deze of gene niet zou komen stemmen. Voor de rechter zal dit duidelijk moeten blijken en wanneer er ele- menten in het land zijn. die moge- lijk politiek zo corrupt zijn, dat zij kiezers beletten om van hun kies- recht gebruik te maken, zou dit een aardige controle zijn! Gisterenavond om 22.14 Ned. tjjd is een Dakota van de Bel gische luchtvaart met 19 passa giers en een bemanning van drie koppen aan boord, die op weg was van Brussel naar Londen, op het vliegveld te Londen brandend neergestort; 16 passagiers en de drie Ieden van de bemanning kwam«n om het leven. De drie nog in leven zijnde passagiers werden uit het vliegtuig gewor- pen. Twee hiervan zijn zwaar gewond. Er heerste een dikke mist en toen de Dakota het vliegveld naderde seinde het toestel, dat het vermoe- delijk een noodlanding' zou moeten maken. De mist beperkte het uit- zicht tot ongeveer 160 meter. Vol gens ooggetuigen dook het toestel met de neus in de grond en vloog in brand. De drie passagiers, die door de schok uit het toestel ge- slingerd werden liepen zware brandwonden op. Dokters, ver- pleegsters en brandweerlieden snel- In een overzicht betreffende de schoen- en lederindustrie in 1947 deelt de Raad van Bijstand van de Kamer van Koophandel te Waal wijk mede, dat de schoenindustrie nog steeds grote moeilijkheden on- dervindt met machines en onder- delen. Tekort aan personeel belem. mert de goede gang van zaken. De export van schoenen stuit nog op grote hindernissen. De schoenen- productie bedroeg bij de geenque- teerde bedrijven in het district over 1947 ongeveer 6 millioen paren. Kleinere bedrijven zijn hierbij bui ten beschouwing gelaten. zodat mag worden aangenomen, dat het dis trict het vooroorlogse peil heeft overschreden. Er is dan ook alle reden om aan te dringen op ophef- fing der schoenendistributie en af- schaffing der fabricage-voorschrif- ten. den naar het toneel van de ramp, dwars door het weiland heen, maar zij konden het toestel niet bereiken als gevolg van de hitte van de brand Zij moesten daarom hulpeloos toe- kijken. Onder de passagiers van de Da kota bevonden zich 11 Engelsen, zes vrouwen, van wie twee van En gelse nationaliteit bevinden zich onder de doden. De anderen waren: een Rus, twee Italianen, een Cu- baan en een Pool plus de Belgi sche bemanning van drie koppen, de drie overlevenden zijn Britten. De Justitie te Breda heeft Dins- dag het onderzoek beeindigd in de moorcteaak, welke Zondagavond te Zevenaar is geschied en waarvan de 21-jarige A. Kers het slachtoffer werd. Politioneel onderzoek en sectie op het lichaam van het slachtoffer heb ben uitgewezen, dat niet de vader maar de zoon Ginnes van de fa- milie Van der Horst de moord moet hebben bedreven. Beiden waren ge- wapend met een mes, toen zij K. aanvielen, maar er is komen vast te staan, dat het mes van de zoon de jongeman K. dodelijk heeft ge wond. De zoon is nu te Breda op- gesloten. Zijn vader werd op vrije voeten gesteld. De Nederlandse Bank deelt in de toelichting op de verkorte balans van deze week mede, dat sedert de vorige opgave, op het crediet van 195 millioen dollar, door de Inter nationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling aan Nederland ver- leend, verschillende bedragen wer den opgenomen tot een gezamen- lijke waarde van 23.8 millioen dol lar. In totaal is thans over dit cre diet beschikt tot een bedrag van 107 millioen dollar. Bij het internatio- nale monetaire fonds werd sedert de vorige opgave geen vreemde va luta met guldens gekocht. De Finse president, Joho Paasi kivi, heeft in zijn antwoord op het Sowjet-RusSlsche voorstel tot het sluiten van een verdrag van weder'zijdse militaire bijstand en van vriendschap Maarschalk Sta lin een zevental vragen doen toe- komen. Enige van deze vragen zijn: Wel ke verplichtingen zal het voorge- stelde verdrag de Finse strijdkrach- ten, die reeds sterk zijn verminderd Ter gelegenheid van de 9e ver- jaardag der keuze van Z. H. Paus Pius XII, heeft de Internuntius bij het Nederlandse Hof, Mgr. Paolo Giobbe, Dinsdagmiddag een drukbezochte receptie gehouden waarop tal van Ieden der hoge geestelijkheid, diplomaten en offi ciele persoonlijkheden hun geluk- wensen kwamen aanbieden. Het Tsjecho-Slowaakse minis- teijje van binnenlandse zaken heeft aangekondigd. dat verschil lende Ieden van de Nationale Vei ligheidsdienst vervolgd zullen worden wegens ..militaire opstan- digheid". Julius Duris. de communistische minister van landbouw, heeft een zuivering van alle bezitters van ge- confiskeerd land gelast. Indien zij „onbetrouwbaar" bevonden werden of zich verzetten tegen het nieuwe regiem zou het land hun ontnomen moeten worden. Er moest echter zorg voor worden gedragen, dat de landbouw bleef functioneren, zo voegde hij er aan toe. Volgens officieuzC schatting be- draagt het aantal personen, dat ten- gevolge van de zuivering ontslagen of verplaatst is naar posten met minder verantwoordelijkheid, ver- scheidene honder'dduizenden. In een Moravische staalfabriek werden 1100 personen ontslagen omdat zij weigerden een verklaring van loy- aliteit aan het nieuwe regiem te te- kenen, zo wordt uit betrouwbare officieuse bron vernomen. Het amb- tenarenapparaat en de genationali- seerde industrie was tot nu toe, naar men zegt, te sterk bezet. 500 grote ondernemingen, waar- onder hotels, grossiersfirma's en levensmiddelenbedrijven, alsmede andere ondernemingen met meer dan vijftig employe's zijn onder staatsbestuur gesteld. Dit betekent een stap naar de nationalisatie. zo heeft de nieuwe minister van bin nenlandse handel. Frantisek Kraj- cir, verklaard. In Bohemen zijn 11.477 nationale bedrijfsleiders benoemd voor 244 likeurstokerijen, 92 pharmaceuti- sche fabrieken, 13 fabrieken van vetten en olien, 450 constructiebe- drijven, 650 zagerijen, 15 drukke- rijen en 13 leer- en rubberfabrieken Deze bedrijven zijn genationali- seerd. Volgens het orgaan van de jeugd ..De Mlada Fronta" zijn nationale beheerders benoemd in talrijke gro te hotels, terwijl 12 nachtclubs ge- i sloten zijn op last van de jeugd- bond. Deze bond heeft tevens de zwarte voorraden van de nachtclubs in beslag laten nemen. Verzocht zal worden genoemde hotels in te rich- ten voor studenten en jonge arbei ders. Ook de grossierderijen worden genationaliseerd. 500 hiervan heb ben sinds Maandag een nationale beheerder aan het hoofd. Rudolf Slansky, secretaris-gene- raal van de communistische partij in Tsjecho-Slowakije, heeft op een vergadering van leidende partijle- den verklaard, dat er geen plaats is voor een revolutionaire oppositie, noch in de regering, noch in het nationale front. De actie-comite's zijn permanente organen van het volk en van de volksdemocratie, zo zeide Slansky volgens het Tsjeche- slowaakse persbureau. De actie-c mite's hebben het recht de samen- stelling van de nieuwe organen van de Nat. Soc. en de Volkspartijen goed te keuren en zich te bemoeien met de zuivering van de Soc. Dem. Partij. De comite's houden ook toe- zicht op pers en propaganda om infiltratie van revolutionaire ele- menten te voorkomen. De Duitse politie te Furth am Wald (am Zone) nabij de Tsjecho- slowaakse grens heeft verklaard- dat 46 Tsjechischhe vluchtelingen in de laatste dagen in verzekerde bewaring zijn genomen. De vluchte lingen zouden bijna alien tot de ..intelligentia" behoren. Ook te Markt Redwitz, verder naar het noorden, zijn 25 Tsjechen geinter- neerd. Onder de hoge gasten werden op- gemerkt, de Kardinaal-Aartsbis- schop van Utrecht, Z. Em. Dr. J. de Jong, vergezeld van zijn beide vica- rissen-generaal, Mgr. Th. riuurde- man en Mgr. J. A. Geerdinck; Z. H. Exc. Mgr. Huibers, bisschop van Haarlem, vergezeld van zijn vicaris- generaal, Mgr. N. L. A. Ammerlaan, de Deken van 's-Gravenhage, Ka- nunnik W. J. Pompe; de hoofdaal- moezenier, Kolonel Mgr. H. J. J. M. van Straelen; de huisprelaten van de Paus, Mgrs Jos. Postma, Th. Bek- kers en dr. Th. Verhoeven; Pater Hyacinth Hermans, de Minister- President Dr. L. J. M. Beel met de ministers A. H. J. L. Fievez, dr. Jos J. Gielen. mr. J. B. Jonkman, mr. C. G. W. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout; de chef van het protocol van het ministerie van buitenlandse zaken, mr. J. Visser; burgemeester mr. W. A. J. Visser van Den Haag en oud-burgemeester mr. S. J. R. de Moncny; wethouder Feber; de voorzitter der Eerste Ka mer prof. mr. R. Kranenburg; de staatsraden prof. mr. P. J. M. Aal- berse en dr. N. L. Deckers; de de- ken van het corps diplomatique Leon Nemry. ambassadeur van Belgie, met de ambassadeurs van Frankrijk, China. Canada en Ame- rika; de gezanten van Finland, Noorwegen. Zwitserland, Spanje, Luxemburg. Zweden, Venezuela, Turkije en Zuid-Afrika; de zaakge- lastigden van Roemenie en Oosten- rijk; de consul-generaal van Frank rijk te Rotterdam, Paul Bechet; en verscheidene Ieden van deze ambas- sades en gezantschappen Voorts de oud-gezant te Brussel en Rome, Jhr. Mr. C. van Nispen tot Sevenaer; de president van het Internationale Ge- rechtshof J. C. Guerrero en de- vice- president J. Basdevant, alsmede enige Ieden van dit hoge rechtscol- lege; de luitenants-generaal Jhr. W. Roell en W. van Hogenhuijzen, vice- admiraal Jhr. van Hoboken; de opperceremoniemeester van H. M. de Koningin, mr. G. C. D. Baron van Hardenbroek; de secretaris van H. M. Kolonel H. Monchen; luite- nant-generaal J. J. G. en generaal- majoor H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst; prof. F. Sassen, raadad- viseur van het ministerie van on- derwijs, kunsten en wetenschappen; de directeur der K.L.M. dr. A. Pies- man en tal van anderen. volgens het vredesverdrag. opleg- gen? Welf effect zal het op de open- bare mening hebben? Zal het ver drag de betrekkingen tussen beide landen verbeteren jot verslechteren? Welke terugslag zal het verdrag op het vredesverdrag hebben? En wat is de betekenis van bepaalde clau- sules in de verdragen met Roemenie en Hongarije die door Stalin als voorbeeld voor het verdrag met Finland werden genoemd? Alle Finse politieke partijen, be- halve de volksdemocraten, die voorstanders van het verdrag zijn, voeren nog besprekingen over Sta- lins voorstel. De leiders van deze partijen verklaarden Dinsdagavond, dat het verdrag niet welkom is, doch dat het onmogelijk is te wei- geren het te bespreken. De Finse Sociaaldemocratische Partij, die de grootste van het land_ is, heeft naar aanleiding van het' Sowjetrussische voorstel tot het sluiten van een verdrag van weder- zijdse bijstand en vriendschap, ver klaard, dat de meerderheid van de partij de ov&rtuiging is toegedaan, dat Finland buiten de grote-mo- gendhedenbloks dient te blijven. De partij veroordeelt de „provo- catieve propaganda" van de commu nisten, die de arbeiders in de fa brieken* opzetten te eisen, dat de re gering het verdrag zal sluiten. ..De zaak wordt n'et bevorderd door provocatieve maatregelen buiten het parlement om", aldus de verklaring. De Volksdemocraten (communis ten en uiterst linkse socialisten) be- stempelen het Russische verzoek als „de roepstem van een vriend en er is geen reden om hierop geen acht te slaan". De verkorte balans van de Ned. Bank van deze week meldt een stijging van de bankbiljettencircu- latie van niet minder dan 62 mil lioen gulden. De circulatie be- draagt nu weer 2959 millioen gulden waarmede men weer op het peil van 12 Januari ji is gekomen. Volgens Radio Hamburg heeft een woordvoerder van het Tsje cho-Slowaakse departement van voorlichting verklaard, dat presi dent Benesj ziek geworden is. Hij zou zich thans op zijn landhuis buiten Praag bevinden en het zou niet zeker zyn, wanneer hij naar de hoofdstad zou kunnen terug- keren. De geruchten, dat president Benesj ernstig ziek is, werden Dinsdag te Praag niet bevestigd. Van betrouw bare zijde wordt medegedeeld, dat hij binnen enkele dagen naar Praag zal terugkeren, als zijn gezond- heidstoestand dit hem veroorlooft. Na zorgvuldig onderzoek door officiele en officieuze kringen heeft Reuter's correspondent te Praag de verzekering gekregen, dat dr. Ripka en Prof. Krajina niet zijn gevlucht, doch zich nog te Praag op vrije voeten bevinden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1