Euwe's stelling moeilijk houdbaar OM ERIC'S LIEFDE DE NIEUWE PRIJZEN RADIO Amerikaanse luchtmacht moet worden uitgebreid UIT DE KERMIS DER WERELD voor de akkerbouwproducten Vrijheid of slavernij- mmmm Voor broodgranen een weinig verhoogd Zei U iets? Een Magna Charta" voor de wereld verdediging Wereldkampioenschap schaken Reshevsky in tijdnood forceert remise MIJHHARDT Naar wij vernemen: De schoen NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 3 Maart 1948 PAG. 3 Ongeveer 47.000 Londense schoolkinderen houden momenteel een wedstrijd met uit Nederlandse bloembollen gekweekte bloe- njen. Deze bloembollen zijn destijds door het Centrale Bloembol len Comite aan de Londense kinderen uitgereikt. Hollandse experts zullen de bloemen keuren en 100 prijswinnaars mogen een gratis reisje maken naar Nederland. Een lange rij van. schoolkinderen met hun bloemen voor County Hall, waar de bloemen tentoongesteld zullen worden. Oude man verbrand Conflict in bouwbedrijven Gevangenbewaarder in. de eel Bioscoop contra staat Wmm De beroemde Italiaanse motorrenper Raffaele Alberti heeft weer verschillende snelheidsrecords voor motoren gebroken. Hier ziet u hem op een 75 c.c. motor, waarbij de renner horizontaal lig- gend de streng gestroomlijnde motor bestuurt EuweKeres afgebroken in een minder gunstige stelling voor onze landgenoot, en SmyslovReshevsky remise. Dat zijn de, deels voorlopige, resultaten van de eerste ronde van de schaak- wedstrijd om het wereldkampioenschap. Ten gerieve van onze lezers geven wij hierbij een wedstrijd- diagram, waarin de uitslagen der partijen ingevuld kunnen worden. Culturele en meteorologische samenwerking Zesde lustrum Tilburgse studenten vereniging ZEN U WTABLETTEN [kalmeren Uw zenuwen De St. Bavo jubileert Een dure steur FEUILLETON door HARRIS BURLAND Rekening houdende met de invoe- ring van de beoogde wijzigingen in de landarbeiderslonen en zich onder meer baserende op de kostprijsbe- rekeningen van het Landbouw-Eco- nomisch Instituut, heeft de regering voor de oogst 1948 de volgende richtprijzen voor de akkerbouwpro ducten vastgesteld (tussen haakjes de prijzen van 1947): Tarwe f 21.per 100 kg (f 20. Rogge f 21.— (f 20.—).. Gerst f 19.— (f 19.—). Haver f 17.50 (f 17.50). Groene erwten f 30.(f 26. Schokker erwten f 31.tot f 39. (f 31.— tot f 35.—). Capucijners (f 42.50). Grauwe erwten (f 50. Bruine bonen f 45.(f 45. Witte bonen (f 50. Veldbonen f 21.(f 21. Waalse bonen (f 21. Duivebonen (f 21.tot f 25. Koolzaad f 70.- (f 50. Blauwmaanzaad f 70 tot f 80). Karwijzaad (f 50.tot f 75. Lijnzaad f 45.(f 50. Geel mosterdzaad (f 35.tot f 55.—). Bruin mosterdzaad (f 80. Kanariezaad (f 25.tot f 40. Fabrieksaardappelen f 4.75 (f 4.75) Suikerbieten f 32.per 1000 kg (f 34.—). Voor de consumptie-aardappelen ligt het in de bedoeling te komen tot een enigszins lager algemeen prijspeil, echter met dien verstande, dat wijzigingen van de prijsverhou- dingen en van de bewaarlonen wor den voorbehouden. In afwijking van de calculaties van het Landbouw-Economisch In stituut, welke calculaties een ge- ringe verlaging van de kostprijzen der meeste akkerbouwproducten aantoonden. zijn de richtprijzen voor de broodgranen een weinig verhoogd. De regering lost hiermede De 79-jarige J. Rozenkamp te Hel- lendoorn was met enige kinderen aan het z.g. „vuurtjes branden". Hierbij geraakten de kleren van de oude man in brand. De man liep zylke ernstige verwondingen of), dat hij in het ziekenhuis te Zwolle, waarheen hij vervoerd was, be- zweek. PROGRAMMA DONDERDAG 4 MAART HILVERSUM I (301 M.) K.R.O. 7.06^ Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws: 9.0§ Voor de vrouw; 9.05 Ochtendcon- cert. N.C.R.V. 10.45 Orgelspel. KRO De Zonnebloem, radioziekenbezoek; 11.25 Niet vasten en toch vasten; 11.45 Liederen van Hugo Wolf; 12.00 Lunchconcert; 12.03 Vioolrecital; 12.30 Weeroverzicht; 12.33 Lunch- concert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuw eh Kath nieuws- 1325 Lunchconcert; 13.45 Hors d'oeuvre; NCRV 14.00 De Varianten: 1A3U Orgel; 14.40 Voor de vrouw: 15.00 Zangrecital; 15.30 Cyclus Nederl. Strijkkwartetten; 17.00. Radio Jeugd Journaal; 17.50 Pianorecital; 18.15 Land- en Tuinbouw; 18.30 Progr. Nederl. Striidkrachten; 19.00 Nieuws 19.15 NCRV kwartet; 20.00 Nieuws: 20.15 Italiaansche Steravond; 21.30 Familiecompetitie; 22.15 De vaart der volkeren; 22.30 Nieuws: 23.00 Yehudi Menuhin. viool; 23.57 Slui- ting en Wilhelmus. HILVERSUM IT (415 M.) AVRO 7.00 Nieuws; 7.30 gram.pl.; 8.00 Nieuws en gram.pl.: 10.30 Voor de vrouw: 10.30 Voor de kleuters; 11 gram.pl.; 12.00 Or gel con cert; 12.30 Weerpraatje: 12.33 In 't soionne- tje"; 12.38 Piano; 13.00 Nieuws; 14.00 Voor de vrouw; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 ..Van 4 tot 5": 17.00 AVRO kaleidoscoop; 17.30 The Skymasters: 17.50 Rege- ringsuitzending: 18.00 Nieuws: 18.15 Sportpraatje; 19.00 Het klokje van 7 uur.... voor de kleuters; 20.00 Nieuws; 20.05 Echo van de dag; 20.15 Radio Philh'arm. Orkest. Internationaal Service Canadian Broadcasting Cornoration ..Canada roent Nederland" Golflengte 16.84 en 19.58 M. Programma voor Maart 1948 's Zondags 7.308 uur i.m. Nieuws van de week. Klassieke of semi- klassieke muziek. 's Maandags 5.305.45 uur n.m. Voor de vrouw. 7.308 uur n.m. Poli- tiek over'zicht. Algemeen praatje. 's Dinsdags 7.308 uur n.m. Land- bouw- en oogstoverzicht. 's Woensaags 5.304.45 n.m. Kin- ieruitzending. 7.308 uur n.m. Nieuws. Cultured overzicht en Weekbrief. 's Donderdags 7.30—8 uur n.m. we- kelijks Boy Scout Nieuws. Bont en goud. 's Vrijdags 7.308 uur n.m. Ar- beidsoverzicht. Wetenschap in Canada (lezing). "s Zattrdags 7.30—8 uur n.m. Under Blue Canadian Skies. Populaire muziek. haar toezegging in, dat het prijsver- schil fussen broodgranen en voeder- granen van de komende oogst groter zal worden dan het thans bestaande verschil, terwijl de op basis van de calculaties van het Landbouw-Eco nomisch Instituut verlaagde richt prijzen voor suikerbieten en aard- appelen, een juistere verhouding scheppen tussen de prijzen van de broodgranen en de hakvruchten. Zoals uit het bovenstaande blijkt, zijn voor een aantal producten voor de komende oogst geen richtprijzen vastgesteld. Het ligt niet in de be doeling de prijsvorming dezer pro ducten, door bepaalde maatregelen, eventuele voorschriften voor de af- zet in binnen- of buitenland uitge- zonderd, te binden. Het conflict in de Amsterdamse bouwbedrijven duurt nog steeds voort en dreigt zich zelfs uit te breiden. Het gaat hier om het feit, dat de lonen door de werknemers te laag geacht worden, ondanks de vaststelling ervan door het College van Rijksbemiddelaars. De patroons kunnen zich de grieven wel inden- ken, doch willen in ieder geval de loon- en prijspolitiek. der regering steunen. Een nieuwe C.A.O. is bij werkgevers- en werknemers-orga- nisaties in bespreking. Het Partijbestuur van de K.V.P. heeft het aan de Kring- besturen laten weten: houdt bij de candidaatstelling rekening met het ongewenste van cumu- latie van belangrijke en veel tijd vereisende functies. Met name werd genoemd het ongewenste van vereniging van het Kamer- lidmaatschap met de functie van lid van Gedeputeerde Staten. In een bepaalde Kringencombina- tie „ergens in Nederland" ver van onze gewesten komt die cumulatie-combinatie nog voor. En met het oog op de komende verkiezingen heeft men gezegd: die meneer moet kiezen of de- len, dat kan zo niet blijven. Maar nu zegt die meneer: ik zal overwegen toat ik zal doen. Dit nu lijkt me onaannemelijk. Als straks de verkiezingen ach- ter de rug zijn, is het te veel gevraagd van de personalistische instincten van zulk een mens, om.... zo maar een baantje van zes mille weg te gooien. Terwille van de goede orde zou ik zeggen: deze l eer moet tegen de verleiding beschermd wor den. En vodr de definitieve can didaatstelling moet vast staan, wat hij zal kiezen, of het een, of het ander. Want men kan, ondank$ alle argumenten, met geen mogelijkheid een goed lid van Gedeputeerde en tegelijk een goed Kamerlid zijn. En de eis is toch, dat beide goed worden waargenomen? Een 31-jarige hulpgevangenbe- waarder van het Huis van Bewaring te Haarlem is door de politie ge- arresteerd, verdacht van oplichting en verduistering. Hij zou in zijn functie familieleden van gevange- nen bezocht hebben en hun mede- gedeeld hebben dat hij levensmid- delen en cigaretten kwam halen voor zijn „client". Wanneer de fa- milie bedoelde goederen aan hem meegaf, zou hij een en ander te eigen bate hebben aangewend. De politie onderzoekt, of hij uit eigen beweging, dan wel op verzoek der gevangenen naar de families ging. Vrijdag 5 Maart zal voor de Haagse rechtbank in kort gedlng worden behandeld een vordering van de Bioscoop-Mij. Tuschinsky te Amsterdam tegen de Staat der Ne- derlanden en de Minister van Eco- nomische Zaken als gedaagden. Het gaat hier om de prijzenbe- schikking bioscoopvoorstellingen 1948, die Tuschinsky wenst opge- schort te zien tot een uitspraak is gevallen of deze beschikking bin- dende kracht heeft. Volgens eiseres zou door de nieuwe beschikking de door het publiek te betalen prijzen dezelfde blijven, terwijl dan negen procent der recettes in de gemeentekassen zullen overgaan. In een rapport van de gezamen- lijke Raad van het Amerikaanse CongTes voor Luchtvaartpolitiek worden twee verschillende plan- nen voor de uitbreiding van de luchtmacht voorgesteld. Het ene plan voorziet in een luchtmacht, bestaande uit 35000 vliegtuigen, waarvan meer dan 20.000 voor de luchtmacht en 14.000 voor de ma rine bestemd zouden zyn. Dit eerste plan zou in 1952 gereed moeten zijn en in staat moeten zijn een mogelijke aanval van een sterke vijand onmiddellijk te vergelden. Het tweede plan, dat in 1954 uit- gevoerd zou kunnen zijn, houdt in Keres koos Steinits-variant Het was voor velen een verras- sing, dat de eerste twee partijen beiden Spaans werden geopend. Het lot had gewild, dat evenals in het A.V.R.O.-tournooi 1938 Euwe met Keres begon en ook thans met wit. De partij vorderde slechts Lang- zaam, na twee uur spelen waren 12 zetten gedaan. Wij schrijven dit toe aan het feit dat Keres in de Steinitsvariant een oude, weinig bekende voortzetting koos. Spaans Wit: dr. M. Euwe Zwart: P. Keres. 1. e2e4 e7—e5 2. Pgl—f3 Pb8—c6 3. Lflb5 a7—a6 4. Ld5—a4 d7—d6 De gemoderniseerde Steinitz- variant. 5. c2—c3 Lc8—d7 6. d2d4 Pg8e7 De zet waarop wij hierboven doelden. 7. La4—b3 h7—h6 Nodig ter verhindering van Pg5. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. Pbl—d2 Pe7—g6 Pd2—c4 Lf8e7 0—0 0—0 Pc4e3 Le7—f6 Pe3—d5 e5 x d4 Pf3 x d4 Tf8e8 Pd5 x f6 Dd8 x f6 f2—f3 Pg6f4 Pd4 x c6 Ld7 k c6 Lcle3 Ta8d8 Zwart wilde blijkbaar D5 door- zetten, hetgeen wit met de nu volgende manoeuvre verhinder de Ddl—d2 dwong het paard tot de terug- tocht, daar g5 niet aanlokke- lijk was. Pf4g6 Df6e7 De7d7 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 28. 29. 30 31. 32. 33 34 Zwart gooit dere boeg. Lb3 x a4 Dd2—c3 f3—f4 b2—b3 Dc3—f3 Hiermede Lc6a4 het over een an- 34. 35 36 37 38. 39. Dd7 en a* f7—f6 Kg88—h7 Da4d7 b7—b5 verliest wit een be- langrijk tempo. Zwart probeert nu op andere wijze door te breken. Df3d3 b5 x c4 Dd3 r c4 Wit richt zijn oog op zwarts zwakke a-pion, maar wordt nu verrast door een fijne zet van Keres. Te8 x e4 Een fraai schijnoffer. waarme- de zwart het initiatief neemt. Tel x e4 d6d5 Dc4 x a6 d5 x e4 Ld4e3 Dd7—g4 Da6c4 Td8—d3 Le3—cl Pg6—h4 Dc4 x e4 gedwongen, daar Dg2: dreigt mat. f6f5 c7c6 Td3c3 Tc3—c5 Tc5 x cl De4—b7 Db7 x c66 Dc6—d5 Dd5d2 h2—h3 Wit kan het kasteel niet nemen op 39. Tel: volgt Pf3+ en wit verliest de koningin en na 39. Del: volgt mat. 39Dg4g3 40. Dd2—e2 Dg3 x f4 41. Tfl x cl Df4 x cl 42. Kgl—h2 Hierna gaf Keres de 42ste zet in enveloppe af. Afgebroken stelling: Wit (Euwe Kh2. De2, Pa2. b3. g2 en h3. Zwart (Keres) Kh7. Del. Ph4. Pf5. g7 en h6. Woensdagavond wordt de party om 5 uur in het Kurhaus voortge- Le3d4 Tal—el 80TWINNIK RUSLAND EUWE NEDERLAND SMYSLOF RUSLAND RESHEVSKY VER STATEN KERES RUSLAND I8 Ronde 2-5 an 3-4 2* Ronde 5-3 en 1-2 3e Ronde 3-1 en 4-5 4e Ronde 1-4 en 2-3 Ronde 4-2 en 5-1 6e Ronde 5-2 en 4-3 78 Ronde 3-5 en 2-1 8e Ronde 1-3 en 5-4 9* Ronde 4-1 en 3-2 1Qe Ronde 2-4 en 1-5 SPEELT 2-5 OAN HEEFT 2 WIT EN 5 ZWART (4BI7IV. PELT Russen remise! In de partij Smyslov-Reshevsky werd een bekende variant van de gesloten verdediging van de Span- jaard te zien gegeven. De openings- zetten geschieden dan ook in snel tempo. Daarna vorderde het spel van de zijde van Reshevsky slechts langzaam. met het gevolg. dat hij Voor 22 zetten reeds meer dan twee uur bedenktiid had gebruikt en Smyslov slechts 50 minuten. Na ruil van gnk"i° offiriey°n hield rl """l en men was geneigd op dat ogen- blik aan hel witte spel de voo.i-.eur te geven. Maar zij, die de Ameri- kaan kennen. weten dat hij in tijd nood op zijn best is. Hij consolideerde zijn stelling, veroverde een pion, maar er ble- ven raadsheren van ongelijke kleur en bij de 41e zet was remise een feit. In schaaktechnische kringen was men gisterenavond na het afbre- ken van de partij tussen Euwe en Keres van mening, dat de stel- iing voor onze landgenoot moei lijk te houden zou zijn. Reshevsky deelde ons na afloop van de partij tegen Smyslov mede. dat hij zeer tevreden was over het resultaat van 'zijn eerste partij. ge- zien ook de moeilijkheden. veroor- zaajft door het feit, dat hij v?.e meer tijd had verbruikt dan zyn tegenstander. Het aantal toeschouwers was de eerste avond zeer groot. Opmerke- lijk was het grote aantal buitenlan- ders. die van hun belangstelling blijk gaven. RIL-VERHAAL De 20-jarige Angela Zammit uit Darwin werd gillend 's nachts wakker. Een bijna 4 meter lange python- slang kroop over haar gezicht en trachtte zich een weg onder het muskietennet, dat de wieg van haar ba by bedekte, te banen. Ze liet haar zaklan- taarn schijnen haar echtgenoot slaagde er in de python met be- hulp van een bijl te doden. Spulbaas is al drie nachten in angst- zweet badend wakker geworden. VAN ALLES WAT Een uit Duitsland ge- boortige molenaar is in Londen begonnen met het vervaardigen van Parijse hoedenmo. dellen. Zullen dat even intemationale worden. dopjes GEEN STOTTERAARS MEER Een 12-jarige jongen die twee maanden ge- leden geen boodschap kon doen, zo erg stot- terde hij. stak gisteren vlot een 10 minuten durende rede af. Hij werd door een nieuwe geneesmethode volkomen genezen". Ge- bleken is n.l. dat stot. teren niet door de ze- nuwen wordt veroor- zaakt. doch uit een spierafwijking voort- komt. Spoedig zal stotteren slechts in historische geneeskundige werken te vinden zijn. GGGod- dank. LEKKER BORRELTJE De 33-jarige James Forrester uit Londen stelde een cocktail sa- men en iverkocht er duizenden flessen van. Nu blijkt in deze cock tail chloroform ver- werkt te zijn. De sa- mensteller is wegens bedwelming van dui zenden in de befaamdc „bak" opgeborgen en zonder.- cocktail. WIE HOOG KLIMT Frank Smatra, de bc- rooemde zanger heeft in de afgelopen 5 jaar 22 millioer^ gulden ver- diend. Hij heeft ech ter thans zoveel tegen- slag, deft zijn mana ger hem verzocht heeft met 250 gulden per week toe te wil len komen. Arm zan- gertje. SPULBAAS een luchtmacht van dezelfde sterk- te, die echter de vijand bezig houdt tot dat de industriele capaciteit in actie komt. Het rapport waarschuwt, dat er reeds wapens bestaan met grotere vernietigingskracht dan atoombom- men en verklaart verder, dat bij afwezigheid van een ..Handvest voor de wereldverdediging", de V.S. een zodanige luchtmacht moeten handhaven, dat een plotselinge aanval op het Amerikaanse volk geen succes kan hebben en dat een dergelijke aanval snel en met ovef weldigende kracht beantwoord moet worden. Het rapport maakt gewag van de mogelijkheid van het verspreiden van radio-actieve stofwolken en bacteriologische besmetting en wijst er op, dat „een nationale verdedi ging.op de traditionele wijze niet meer mogelijk is". „Zolang het ge- ringste straaltje hoop over is, moe ten de Verenigde Naties geen po- gingen nalaten en in naam der vrije wereld moet een plan opgesteld worden om het evenwicht van de vrede te handhaven. Het bezit jan een overweldigende strijdkracht is echter de zekerste bescherming te gen nederlaag en slavernij." „Het moordend karakter van de nieuwe wapens maakt een oorlog tot een openlijke uitnodiging tot massavernietiging. Daarom is het enige antwoord een „magna char ta" voor de wereldverdediging." DE TWEEDE KAMER heeft zich gistermiddag door 'n aantal wets- ontwerpen heengewerkt, waar van de strekking zeer verschil- lend was. Er kwam meteorlogie en staatkunde en tert slotte ook nog een flinke portie rechtskun- de bij te pas, terwijl zelfs minis ter Gielen ook nog even de goed- keuring van een wetje in ont- vangst kwam nemen, n.l. dat be- treffende het verdrag van cultu rele intellectuele betrekkingen met Frankrijk, dat de mogelijk heid opent van de uitwisseling van leerkrachten tussen ons land en Frankrijk. t Het wil bevorderen het toeken- nen van studiebeurzen voor be- gaafde studenten, die in Frankrijk hun studie voort zetten en omge- keerd voor Franse studenten in ons land, het instellen van een lecto- raat in de Nederlandse taal- en let- terkunde aan de Sorbonne te Pa- rijs, uitwisseling van concerten, ten- toonstellingen enz. De minister zal op verzoek van de Kamer een over- eenkomstig verdrag met Engeland nu ook met spoed sluiten Zonder discussie werd een voor- stel aangenomen tot deelname aan intemationale overeenkomsten inza- ke weerstations op de Noord-Atlan- tische Oceaan. Veel reden tot over- leg had de Kamer hier ook niet. De schepen, waarvan. er een voor Belgisch Nederlandse rekening wordt onderhouden, om de meteoro- logie te dienen, vertegenwoordigen een zo evident belang voor onze moderne communicatiemiddelen, dat wij het ons tot een eer mogen rekenen onze ateen daartoe te mo gen bijdragen en onze meteorologen de nodige ervaring bij deze drij- vende weerstations te kunnen geven 24 en 25 April 1948 viert de R.K. Studentenvereniging St. Leonardus van de R. K. Leergangen te Tilburg haar zesde lustrum. Willen alle oud-leden ten spoedigste hun na- men en adressen opgeven aan het secretariaat: Boerhavestraat 76 te Tilburg, daar- ons archief door oor- logsomstandigheden. grotendeels is verloren gegaan. Nadere medede- lingen zullen U dan worden toege- zonden. zullen van de zomer, als het ten- minste weer zo warm wordt, ijsjes verkrijgbaar zijn van 5 en 10 cent. Hoera, hoera en het mooiste is dat ze niet duurder mogen zijn dan 20 cent en toch dezelfde samenstelling moeten hebben; is de kerktoren van ae Ned. Herv. kerk te Eemnes zodanig ver- vallen, dat grote brokken naar be- neden ploffen, zonder Hat tot res-* tauratie wordt overgegaan. Want de kerk staat op de monumenten- lijst; moet de volgende week een aan tal textielhandelaren, grote en kleintjes, terecht staan, omdat ze hoge lonen aan de arbeidsters heb ben betaaid. Deze moesten hierme de worden gelokt. Het is al precies als met het ..hulp in de huishou- ding"-vraagstuk; zal Mr. J. le Poole in aanmer- king komen om Mr. Dr. J. in 't Veld, de juist beedigde minister van Wederopbouw, in de Eerste Kamer op te volgen; werd een motorrijder, insjecteur van een levensverzekering. in Rot terdam, doodgereden, omdat hij te roekeloos met zijn motor manoeu- vreerde; stak een schipper een muzikant neer bij de Rotterdamse haven, toen er een zware woordenwisse- ling ontstond; is de oud-Voorzitter van de coop, zuivelfabrieken in Frtesland, de heer M. Anema te Leeuwarden. na korte dngesteldheid overleden. Een paar dagen tevoren had de overle- dene nog een vergadering geleid; wordt met onverminderde hevig- heid de strijd tegen de zwarthan- delaren voortgezet, hetgeen een aantal van deze donkere heren on- dervond, toen ze met grote voor- raden textiel en -punten werden gearresteerd. Uit met de pret; zijn de veertien jourrialisten aan boord van de Volendam, w.o. onze Mr. Edelman, nog steeds niet zee- ziek. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Haarlemse „nieuwe St. Bavo" aan de Leidsevaart zal de Bisschopskerk een groots kerkelijk feest beleven. Kardinaal De Jong zal op 9 Mei a.s. de Pontificale Hoogmis opdragen. HET WERELD- GEBEUREN |^J OEST Marcus er niet voor zorgen, dat er elke dag een stukje in de krant kwam, hij zou er waarachtig ernstig over nadenken, in schoenen te gaan doen. De ervaring bewijst, dat dit beslist een goed vak is, waar wel wat in zit. Je kunt iemand de schoen laten aantrekken, die hem past, en zelf is men als ge- routineerd vakman er op be- dacht, zich niets in de schoenen te laten schuiven. Maar nu, he- laas, waar verdenkt men Mar cus al niet van? Waarom doet men alsmaar pogingen, zijn be- weerde anonimiteit te doorbre- ken? Vraagt men aan de schrij- ver van „Zei U iets?" of hij soms Lucas is? Of zal Marcus maar bedeesd gaan zwijgen? Hij is nog niet aan de pensioen- gerechtigde leeftijd toe. Voorlo- pig blijft hij dus maar in schoe nen doen, geestelijk dan. Hij heeft ze voor iedereen, ook voor Antoons. MARCUS. Wat ook de inhoud en vorm van Stalin's brief aan Finland moge zijn, er kan weinig twijfel over bestaan, dat, na de door de Russen geinspi- reerde staatsgreep in Tsjecho-Slo- wakije, inwilliging van de Sovjet- eisen door Finland een totale ab- sorptie van dit land in de Russische machtsconcentratie betekent. De mate van onafhankelijkheid, die verondersteld werd door het on- langs gesloten vredesverdrag gega- randeerd te worden,* zal geheel ver loren gaan op dezelfde manier als dit is geschied in Hongarije, Roe- menie, Tsjecho-Slowakije en de an dere Russische satellieten. Het is niet geheel zonder beteke- nis, dat de dag, waarop het Kremlin drastische eisen aan Finland stelde, samenviel met de vijftienae ver- jaardag van de historische Rijksdag- brand te Berlijn. Die melo-drama- tische en schokkende gebeurtenis schijnt thans vdr weg, doch, zoals de Ecgelse minister Herbert Morri son terecht opmerkte, bestaat er een „schrikbarende overeenkomst" tus sen de Hitler-techniek van toen en de techniek, die de Russen na de oorlog hebben aangewend om hun macht over grote gebieden in Europa uit te strekken. Door de wijze van optreden der z.g. vijfde colonnes en het meedogen- loos negeren der rechten van sou- vereine volkeren en minderheden, hebben de Russen het nazi-voor- beeld opgevolgd en zelfs overtrof- fen. Het resultaat hiervan is, dat de oorlogsmoede, verarmde en ge- schokte wereld zich opnieuw ziet gesteld voor het probleem: wat te doen tegen de niets-ontziende en vastbesloten bedreiging van die vrijheden, welke president Roose velt, Churchill en Stalin zich tot doel stelden in de oorlog tegen Hitler. Het is thans duidelijk wat er ge daan moet worden. Marshall heeft de weg aangewezen en 16 Europese landeh hebben hun richting hier- naar bepaald. Het Europese herstel- programma, dat yians dqor de Ame rikaanse Senaat wordt behandeld en de Westerse Unie. die zowel door Engeland, Frankrijk en de Benelux- landen wordt voorgestaan, moeten tezamen de middelen verschaffen, de Russische bedreiging te weer- staan en deze uiteindelijk op te heffen. Wanneer het dringend was deze plannen te volvoeren, dan is het thans honderdmaal dringender dit te doen. De laatste gebeurtenissen in Tsjecho-owakije en Finland hebben grotendeels de laatste op posite in Amerika tegen het Euro pese herstelprogramma opgeruimd. Zowel in het Witte Huis als in Downiygstreet no. 10 behoren deze gebeurtenissen de pogingen, een Westerse Unie tot stand te brengen, te stimuleren. Wat Lincoln indertijd over Ame rika zeide, is ook op het continent van toepassing. Mer^ kan ook hier in de hedendaagse omstandiglieden niet half slaaf en half vrij zijn. Als het vrije gedeelte zorgt resoluut en bekwaam op te kunnen treden. d^n moet het wel over het slaaf-ge- deelte kunnen triomferen, daar de mensheid toch altijd de voorkeur geeft aan vrijheid boven slavernij. Sic transit. De stoomtrawler ..Maria" te IJmuiden vOerde in IJmuiden een steur aan van 165 kilo. Deze were! als fijne vis geveild en bracht f 3.60 per kilo op, hetgeen een totale be- somming vormt van 594 gulden. i het eerst voor haar verborgen ge- I houden had en hem van het ergste Vallon ging het dorp door in een kunnen gaan verdenken. En de j 1TTUnrl Tinl* mnfon fn 1 ni rtonliib 49 razende bui. Hij had zich weten te bedwingen, totdat de kleine man begonnen was. de eigenaardigheden van zijn gezicht op te sommen, die natuurlijk onweerspreekbare ken- tekenen waren van zijn persoon- lijkheid. Hij vervloekte zijn nood- lot, dat hem in het licht van de lampen had doen staan. voordat hij het gezicht van de ander'had ge- zien. Was dat niet het geval ge- weest, dan had hij die zot zijn eigen weg laten gaan en had hij zich achterbaks kunnen houden. totdat de ander het dorp verlaten had. Hij wilde nu, dat hij aan Simone zijn ware naam gezegd en een of an dere reden verzonnen had, waarom hij van naam veranderd was. Ze kon het hem immers niet kwalijk nemen, dat Landes op zee verdron- ken was? Hij had afdoende bewij- zen van zijn dood kunnen bijeen- brengen en zo haar geweten op dat punt geruststellen. Waarschijnlijk zou ze hem er zelfs dankbaar voor geweest zijn, hoewel het van de an dere kant 'ook niet heel waarschijn lijk was, dat een vriend en compag- non van haar man spoedig haar vertrouwen Zou hebben gewonnen. In elk geval. nu was het een onmo- gelijkheid om het haar te zeggen. Ze zou het te verdacht vinden, dat hij eigenlijke waarheid mocht zij 'nooit te weten komen. Richet moest zijn mond houden. Hij moest worden omgekocht, of anders op welke ■wijze ook tot zwijgen worden ge- bracht. De wildste plannen schoten hem door het hoofd. Hij wist niet welke weg hij het best kon inslaan. Maar voor dat hij bij de Cantri's kwam, had hij besloten. dat hij Richet die- zelfde avond in elk geval nog moest spreken en met hem tot een of andere schikking zien te komen, voordat deze gelegenheid had, iets rond te strooien. Hij begreep. dat Richet een zo waardevol geheim niet om niets zou meedelen. Daar- voor was cfet rossige kereltje te veel zakenman Zolang het geheim bewaard bleef, was het heel wat waard; werd het eenmaal bekend, dan was het ook waardeloos. Hij was er de man niet naar, er geen geld uit te slaan en Jean Vallon van zijn kant was vast besloten, hem tot stilzwijgen te nopen. Hij bereikte het hotel, waar de Cantri's logeerden en zag dat er licht op hun zitkamer brandde. Hij keek op zijn horloge. Het was 10 uur. Hij bleef aarzelend staan en kwam tot het besluit. dat het beter was, dadelijk naar Richet te gaan en de zaak goed op poten te zetten. Haastig keerde hij zich op zijn schreden terug, liep het logement „Het Wapen van Tregat" voorbij en begaf zich naar het strand. Daar stak hij een sigaar aan en maakte zorgvuldig 'n plan op: In de verte zag hij de lichten van Richet's auto nog fel schijnen oyer de weg en hij wachtte een kwartier om te zien of de wagen soms in be weging kwam. Maar hij bleef staan waar hij stond en Vallon verloor zijn geduld. Hij besloot, dan toch maar naar de Cantri's te gaan. Met Richet zou hij in 't eerste uur toch niet rustig kunnen praten. Hij zou eerst wat willen rusten en eten en hij ging allifcht niet voor twaalf uur naar bed. Hij had dus nog tijd ge- noeg. Hij vpnd Simone en haar vader in hun zitkamer. Simone zat heel hui- selijk te stoppen en haar vader las een krant, die een volledig verslag bevatte van de moord op Margau. Simone was niets In haar schik met het bezoek. doch haar vader wel. Na een poosje over koetjes en kalf- jes gesproken te hebben. geeuwde hij 'n paar maal opvallend en zei toen: ,.Ik ga vast naar kooi. Jij blijft niet langer dan een half uur op, hoor Simone! Wel te rusten kinde ren!" Simone toonde duidelijk, dat ook zij veel liever ten ruSte was gegaan en Vallon nam zich daarom voor, niet langer dan tien minuten te blijven. ..Je moet me dit late bezoek niet kwalijk nemen. Simone", begon hij, maar ik kom voor iets heel gewich- tigs". Ze glimlachte zwakjes. „Ik ben natuurlijk blij dat je komt. Mahr wat vand^ag gebeurd 4s, heeft me nogal overstuur ge- maakt en ik ben dus bang, dat ik geen al te prettig gezelschap zal zijn". ..Ik heb de gehele dag met mijn stalknecht het bos van Tregat door- zocht, in de hoop enige sporen van juffrouw Margau te vinden. En we hebben dit gevonden. Weet je soms of dit van haar was?" Hij nam de armband uit zijn zak en legde hem op tafel. Simone keek er enige seconden naar, alsof ze 'n geestesverschijning zag. Haar ge- laat werd lijkbleek en met een gil vloog ze tenslotte overeind. „Waar heb je hem gevonden?" vroeg ze schor. „Dat is.... dat is een trueeen valse streek het isZeg me dadelijk de waar heid? ..Herken je het ding? Ik dacht wel dat je het haar misschien had zien dragen. We hebben het, zoals ik al zei. in het Ttfegatbos gevonden. Maar ik ben toch bang, dat we er niet veel verder mee zijn". Ze streek met de hand over het voorhoofd, alsof ze haar gedach- ten bijeen wilde houden en hield •zich met de andere hand aan de ta fel vast. Ze zag er uit. of ze flauw zou vallen en Vallon trad op haar toe en nam haar in de armen. ..Lieveling", zei hij, ,.maak je niet zo van streek, Solange zal waarschijnlijk. Ze rukte zich van hem los en staarde hem met ontzetting aan. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3