MINISTER DREES IS HUIVERIG voor progressieve kinderbijslog West-Europa dient zich economisch, politiek en militair te organiseren Finse regering aarzelt nog om te onderhandelen Voor Alkmaar en omgeving De Sovjet-Unie moet in de gaien worden gehouden KATHOLIEKE STUDENTEN PROTESTEREN Hij vreest „verstoring van de juiste proporties" DONDERDAG 4 MA ART 1948 43e IAARGANG - NUMMER 11471 BUREAUX: Spaak in de Belgische Kamer Het grote gevaar Tegen communistische overheersing Tsjechische Nationale Vergadering rEntree-kaartjes-Parlement' Russische minister afgezet DENEMARKEN bij 16-landenconferentie EUROPA NOOIT AAN AMERIKA" zegt hoofdredacteur van de Prawda te Brussel Roofoverval op boerderij SOCIALE ZAKEN IN DE EERSTE KAMER Vijftien doden bij explosie te Haifa Bevin naar Parijs Geen bruinkool naar Frankrijk - 2 ENGELAND aan het pot verteren Amerikaanse lening geheel opgenomen. 0 Nieucu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. No ordhollands Buiten God is 't nergens veilig Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank SPAAK, de Belgische premier en minister van buitenlandse zaken, hdeft Woensdag in de Kamer gesproken over de bui tenlandse politiek. Er was grote belangstelling, niet alleen op de publieke tribune, maar ook van de zijde der diplomaten. Spaak merkte op, dat, nu Oost-Europa door de Sovjet-Unie volkomen is georganiseerd. hij niet zou weten, waarom Rusland ons niet zou toestaan hetzelide te doen door ons economisch, politiek en mili tair te organiseren. Onder langdurig applaus betoogde Spaak, dat het voor een democratic onmogelijk is een agressieve poli tiek te voeren. Spaak verklaarde. dat naar zijn mening het jaar 1947 niet gelukkig geweest was wat de buitenlandse politiek betreft, zowel wat Duits land als de Ver. Naties aangaat. Hij memoreerde alle weigeringen van de Sovjet-Unie. Hoopgevende pun- ten achtte Spaak het Marshall-plan en het plan-Bevin. Marshall bedoel- de allereerst met zijn plan, dat ge- heel Europa zich zou organiseren. In de tweede plaats moeten de ge- troffen landen samenwerken, opdat de V.S. hen in de gelegenheid kun- nen stellen overeind te komen. Het plan is tegen geen enkele natie ge- richt. Geen enkel verwijt van im- perialisme mag hier gey it worden. „Is het niet vervat in termen, die het stempel dragen van een grote adeldom en mildheid?" (Applaus) Spaak herinnerde er aan, dat Frankrijk en Engeland de gelegen heid hebben aangegrepen om de Sovjet-Unie te verzoeken, met hen de middelen,te beramen tot het or ganiseren van een internationale conferentie, maar de weigering van Rusland heeft die van de Oost-Euro- pese landen tot gevolg gehad. „Het veto van de Sovjet-Unie heeft je- gens de Ver. Staten van Amerika de beschuldiging van inmenging In de binnenlandse aangelegenheden van andere naties doen ontstaan." Spaak wees tevens op het spoed- eisende karakter van de Amerikaan- se hulp. Hij vreesde, dat Europa zich in een moeilijker toestand dan die van de moeilijkste oorlogsjaren zou gaan bevinden, indien de hulp MET BETREKKI^G tot het com- munistische gevaar noteren wij uit de laatste 24 uur een aantal fei- ten, die ons tot voldoening stem- men. Men zal zich herinneren, dat wij de laatste maanden herhaalde- lijk hebben aangedrongen op een positief standpunt in de bestrijding van het communistische gevaar en dus ook op het terrein der wetge- ving maatregelen te ngmen, niet langer vrij spel te laten aan de vijf- de colonne. De Partij van de Arbeid maakt er meriens van: zij roept naar aan- leiding van de gebeurtenissen in Tsjecho Slowakije op tot waak- zaamheid en werkzaamheid, in het beset van de gevjften die ons be- dreigen, en zij nodigt voorts in een tweede oproep de partijgenoten uit, zich ernstig te beraden over de vraag, of nog vcrder met commu- nisten kan worden samengewerkt. Met belangstelling wachten wij de resultaten daarvan af! Er is ten tweede een resolutie van de Nijmeegse studenten, die alle studenten oproepen tot het vormen van edn from tegen het coiniaunis- me. waarbij aangedrongen wordt over te gaan tot opheffing van de C.P.N., vorming van een vrijwillige landstorm „om een eventuele bin nenlandse staatsgreep te voorko- men" en voorts om alle mogelijke hulp te verlenen aan de uitgeweken Tsjechische studenten. Er komt dus, eindelijk, wakker geschud als men is door de ramp, welke Tsjecho Slo wakije trof, actief verzet tegen het grote gevaar. Voorts heeft ook minister Spaak in Belgie nog eens gewezen op de noodzaak van practische maatrege len, ook door de Marshall-hulp, nu, zoals hij het terecht ziet, „Europa in groot gevaar verkeert". En Belgie weet van communistische woelingen mee te praten! In Italie vervolgens weren de communisten zich geducht. in ver- band met de komende verkiezingen op 18 April. Er is veel te doen over de ook door ons gepubliceerde brief van kardinaal Schuster van Milaan. welke de communisten natuurlijk geredelijk uitleggen als bemoeienis van de kerk met de politiek. Wij zullen ons daardoor niet van de wijs laten brengen. De laatste berichten uit Italie doen trouwens ten overvloede blijkeh, dat het Va- ticaan zich volkomen achter de kardinaal steit. De ..Osservatore Romano" schrijft, dat de Kerk te- kort zou schieten in haar plicht, indien zij zou blijven zwijgen over een ketterij, die onder politieke vlag vaart. Dat, tenslotte, een man als prof. Romme, in de ..Volkskrant" van hedenmorgen er op wijst, dat het gaat om het daadwerkelijk tegengaan van de werkelijke vijfde colonne, die wroet tegen onze de- mocratische rechten en vrijheden, verwondert ons niet. Hij heeft in- derdaad van meet af aan in woord en geschrift gewezen op deze nood zaak, omdat het niet langer aan gaat, degenen, die de democratie willen vermoorden, vrijheid te ge- ven, daartoe de democratie te be- nutten. Het communisme is misda- dig en moet als zodanig worden er- kend en behandeld. niet in de „eerstkomende maanden, ja misschien zelfs weken" zou ko men. Naar mijn mening, zo vervolgt Spaak, is het aanbod tot samenwer- king, door de Europese landen te Parijs gedaan, onvoldoende. De re sultaten van de conferentie der zes- tien landen zijn niet bevredigend. Anderzijds merkt Spaak op, dat het van belapg is, dat de Verenigde Staten inzien, da't „de internationale betrekkingen op een gezond systeem gebaseerd moeten zijn". Gden evenwicht kan bereikt wor den, indien wij voortdurend genoopt zijn. de V.S. producten af te kopen, zonder dat wij hun op onze beurt producten kunnen verkopen. Spaak verwonderde zich over de „hartstochtelijke strijd, die dooi* alle communistische landen op in- temationaal plan gevWrd is'. Het is zaak na te gaan, of de Sovjet- Unie een „gevaarlijke politiek" voert. Daarom moet men de poli tiek van de Sovjet-Unie trachten te begrijpen. Spaak herinnert aan de woorden van maarschalk Stalin, waarin deze tot uitdrukking bracht, dat marxis- tische en kapitalistische economie kunnen samenwerken. Spaak ge- looft, dat Stalin oprecht is geweest. Laat ons niet te pessimistisch zijn, zo zegt hij, maar laat ons pogen een wereld, die van ons gescheiden is maar waarmee wij moeten samen- leven, te begrijpen. Van deze denkbeelden uitgaand heeft Belgie een handelsaccoord met de Sowjetunie gesioten. Wij voeren geen tweeerlei politiek. La^t ons hopen, dat het mogelijk is onze goe- de handelsrelaties met Oost-Europa voort te zetten. Bevin's rede vormt volgens Spaak een belangrijke gebeurtenis in de geschiedenis der wereld en van Groot-Brittannie. De tijd van negatieve politiek is voorbij. De heer Bevin heeft ons een poli tiek, militair, cultureel en econo- ,misch verdrag voorgesteld. Belgie heeft. eensgezind met de Benelux in gunstige kin geantwoord. Wij moeten het Westers verdrag sluiten »en wel allereerst het politiek verdrag, aldus Spaak. Wij hopen de onderhandelingen binnen het raam van het Handvest der Verenigde Naties te plaatsen.- In deze geest zal de Benelux de besprekingen voe ren. Het verblijf van de president van Finland, Paasikjvi, is op het ogenblik een druk bezocht oord. De ministers gaan en komen om besprekingen te voeren over het door Rusland gedane verzoek. Minister Vesterinen (links) en Takki arriveren. De officiele Tsjecho-Slowaakse pers deelt mede, dat slechts par- lementsleden, die een verklaring van loyaliteit tekenen en toege- laten worden door het parlemen- taire actie-comite, hun. zetels de volgende week in het parlement kunnen innemen. In politieke kringen noemt men de nationale vergadering daarom een zuiver „entree-kaartjes-parlement". Men verwacht dan ook te Praag, dat bij de behandeling van de nieu- we regeringspolitiek in het parle ment vele leden afwezig zullen zijn. Sommige leden hebben reeds be- dankt en enkelen wachten nog het onderzoek af van de parlementaire commissies van hun partijen. Tot de afgetredenen behoren, zoals men weet, Mgr. J. .Sjramek, de vroegere vice-voorzitter van de Kath. Volks- partij, terwijl mevr. Zeminova, een vooraanstaand socialiste, nog niet is toegelaten tot de hervormde gele- deren van haar partij. AFP meldt nader, dat twaalf le den van de christelijke volkspartij door de partijfractie als afgevaar- digden in de nationale vergadering geschorst zijn, in afwachting van een uiteindelijke beslissing van het actie-comite van de nationale ver gadering. De parlemfintsfractie der christelijke volkspartij heeft een- stemmig besloten de regering-Gott- wald zonder voorbehoud te steunen en het regeringsprogram te aan- vaarden, zo meldt het orgaan der partij „Lidova Demokracie". Het communistische blad „Rude Pravo" heeft medegedeeld, alat de communistische partij gemiddeld duizend nieuwe leden per dag wint. In Februari werden 50.000 nieuwe leden ingeschreven, waardoor het aantal leden op 1 Maart tot 1.400.000 gestegen is, aldus het blad. Te Bratislava, de hoofdstad van Slowakije, reorganiseert Jan Sevcik, de democratische staatssecretaris voor defensie, d^ Slowaakse demo cratische partij, welke by de vorige verkiezingen tweederden van het aantal stemmen won. Waarnemers achten het mogelijk, dat de partij ontbonden zal worden. De hervormde gemeenteraad van Bratislava bestaat uit 16 commu nisten 9 Slowaakse democraten, 5 sociaal-democraten, 2 leden van de vrijheidspartij (nauw verwant aan i/l de sociaal-democratische partij) en vertegenwoordigers van de vakver- enigingen, het verzet .en andere organisaties. Het eerste besluit van de raad was het „Churchillplein" van Bratislava te. herdopen in het „Vakverenigingsplein". Het actie-comite van de organi- satie van Tsjechische oorlogsvete- ranen heeft dr. Lay Sychrava als hoofdredacteur van het laatste on- afhankelijke dagblad in Praag, de „Narodni Osvobozeni", ontslagen. Sychrava is in kringen van de Europese verzetsbeweging zeer be- kend. Hij bracht 5 jaar in een Duits concentratiekamp door. Hij is pas uit Lake Success teruggekeerd, waar hij de zaak van de persvrij- heid verdedigde. Het actie-comite van de organi- satie van Slowaakse oorlogsvetera- nen heeft Jan Lichner, staatssecre taris in de eerste regering-Gottwald en tijdens de oorlog lid van de Tsjecho-Slowaakse regering te Lon- den, geroyeerd, evenals generaal Kristin en generaal Ambrus. De laatste diende. bij de Tsjechische eenheid van de RAF. Deze maatregelen sehijnen geno- men te zijn volgens de algemene richtlijnen, dat personen, die tijdens de oorlog in Engeland vertoefden, vervangen moeten worden door hen, die in Tsjecho-Slowakije bleven of in de Sovjet-Unie werkten. HELSINKI, 3 Maart ,(A.P.) De Finse regeringsleiders namen Woensdagavond een aarzelende houding aan met betrekking tot het plegen van onderhandelingen met de Sovjet-Unie over een mi litair pact tegen Duitsland. De gehele dag was de president Paasikivi in bijna voortdurende bespreking met zijn nauwste raad- gevers. Van betrouwbare zijde werd meegedeeld, dat het kritieke punt in de besprekingen was of een verdedigingspact tegen Duitsland op dit ogenblik wel nodig was, omdat er geen onmiddellyke mo- gelijkheid van een Duitse agressie bestaat. Een ander punt was of het pact strookte met het kortgeleden ge sioten vredesverdrag met Rusland en Engeland. In een verklaring".van het volks- front, een combinatie van commu nisten en radicaal-socialisten, werd Woensdagavond gezegd, „dat niets in het pact in botsing komt met een mogelijk (defensie) pact tussen Fin land en de Sovjet-Unie". De regeringspartijen hebben nog steeds geen antwoord gegeven op het verzoek van de president om op te schieten, hoewel, zoals reeds gemeld werd, hij „ongeduldig" be- gon te worden. In de verklaring van het volks- front werd voorts gezegd: „Integen- deel, in het gehele vredesverdrag wordt fen dergelijke samenwerking verondersteld, Roemenie en Honga- rije hebben hetzelfde gedaan. De Tass meldt, dat Alexander Wassi- lywitsj Lyoebimof, Sowjet-Russische Minister van Handel sedert Maart 1946, van zijn functie is ontheven, ..wegens zijn onbevredigende presta- ties". Tot zijn opvolger is benoemd Wassily Zjavorenkof. Sovjet-Unie kan haar grenzen bij een eventuele aanval zeer goed ver- dedigen, maar Finland heeft de hulp van de Sovjet-Unie nodig". Zeggende, dat de Finse betrek kingen met de Sovjet-Unie „een zaak van leven" voor de Finnen betekenden, besloot de verklaring met: „Dit (defensie) pact kan die betrekkingen alleen maar verbete- ren". In verschillende kringen werd ge zegd, dat Paasikivi niet erg enthou- siast was over het pact. Denemarken heeft de Engels- Franse uitnodiging. deel te nemen aan de conferentie van de 16 landen van het plan-Marshall, die 15 Maart te Parijs wordt geopend, aangeno- men. Gustav Rasmussen, de Deen- se minister van buitenlandse zaken, zal zijn land vertegenwoordigen. ZASLAVSKI, de hoofdredacteur van de Prawda, heeft tijdens een lezing te Brussel voor de Vereniging voor Belgisch-Russische toenadering verklaard, dat Europa nooit aan Amerika zal toebehoren. Het so- cialisme zal de eindoverwinning be- halen. Er wordt veel over oorlog ge sproken. Men spant samen tegen de Sovjet-Unie en bereidt een oorlog voor. Het Russische volk blijft ech- ter kalm. omdat het op zijn militaire kracht vertrouwt. Zaslavski zei nog, dat de Prawda een oplage heeft van 2.250.000 exemplaren en dat dit aan tal nog opgevoerc) zou kunnen wor den, indien men over meer papier beschikte. Hij wees het verwijt af, dat de Sovjet-pers in dienst zou staan van een partij. Politieke par tijen stemmen overeen met klassen- tegenstellingen en in de Sovjet-Unie bestaat slechts een klasse. Behalve de Utrechtse studenten, die reeds eerder een protest-mee ting hebben gehouden, waarbij heftig werd geprotesteerd tegen de communistische overheersing in Tsjecho Slowakije hebben nu ook de Katholieke Studenten van Nijmegen en Amsterdam, in het byzijn van professoren een bij- eenkomst gehouden, tijdens welke op de scherpste wljze afkeuring werd uitgesproken tegen de ge beurtenissen in het betrokken land. De Nijmeegse studenten verza- melden zich in hun verenigingsge- bouw, waar de vergadering onder leiding stond van de heer A. Bors- boom, hoofdredacteur van het stu- dentenblad de „Vox" opende de bij- eenkomst, waarbij tegenwoordig waren de rector-magnificus, vele professoren en honderden studen ten. Er werd verdedigd een resolutie, waarin adhesie betuigd werd aan de studenten der Praagse Univer- siteit en protest werd aangetekendj tegen de besluiten der Tsjecho Slo waakse regering. Tevens werd in de resolutie een petitie opgenomen, die eerst langs de andere Universiteiten gaat, aan de Nederlandse regering, om grond- wettige maatregelen te treffen, waardoor het communisme en zijn mantelorganisaties in Nederland verboden zouden worden. Prof. dr. G. Brom sprak namens de professoren. Hij huldigde de studenten voor hun initiatief en betuigde adhaesie aan de motie. De motie werd bij acclamatie aan- genomen, waarbij tevens werd be- toogd, dat steun aan de Tsjecho Slowaakse studenten zou verleend worden en ook andere organisaties zouden worden uitgenodigd deze motie te steunen. De vergadering Te Beusichem bij Culemborg is een roofoverval gepleegd. Drie man- nen kWamen kort na middernacht per auto bij de boerderij van de heer A. van Wijk. die zich reeds ter ruste had begeven. Op het geklop deed de vrouw des huizes open. De mannen zeiden van de CCD te zijn en een onderzoek te willen instel- len naar een clandestiene slachting. De heer van Wijk, die door zijn vrouw was gewaarschuwd. vroeg de mannen om hun legitimaties, waarop hem een revolver werd voorgehouden. Onder deze bedrei- ging moesten de bewoners lijdelijk toezien. hoe hun woning werd door- zocht. De pseudo-ambtenaren maak- ten zich meester van een portefeuil- le en een geldkistje, tezamen met 'n bedrag van ongeveer f 7.000. Met hun buit verdwenen ze in hun auto. De heer van Wijk waarschuwde di rect daarop de politie. Later is bij de brug van Vianen een auto aan- gehouden met een drietal personen, die men van deze overval verdenkt. Zij zijn te Beusichem Lngesloten. Nader wordt bericht, dat de roof overval is uitgevoerd door Utrech- tenaren, die bij de politie zeer on- gunstig stondeh aangeschreven. Bij hun aanhouding hadden zij de ont- vreemde portefeuille bij zich, welke 3500 aan pontanten en een be drag aan waardepapieren bevatte. De rovers zijn hedenmiddag met de bewoners der boerderij geconfron- teerd. Zowel de heer van Wijk als zijn vrouw hebben de overvallers pertinent herkend. De boerin was eerst kort geleden uit het ziekenhuis ontslagen en was nog geheel over- stuur. Ex-Koning Michael van Roe menie bevindt zich op het ogenblik met zijn verloofde, Prinses Anna de Bourbon Par ma in Parijs, waar hij een onbezorgde tijd doorbrengt, ver van alle politiek. (Van onze parlementaire redacteur) PROFESSOR MOLENAAR. die lid van de Eerste^Kamer is, had zijn leerlingen in het staatsrecht aan de Leiase Universiteit een leerzame middag willen bezorgen en hen het parlement eens in de voile fleur van zijn wetgevende bezigheden willen tonen. Er kwam een stoet van jeugdige vrouwelijke studenten, op de publieke tribune zitten, maar zij zijn ongetwijield tot de overtuiging gekomen, dat men staatkunde maar liever bij een vlot docent moet leren. De behandeling van de begroting van Sociale Zaken in de Senaat is daar zeker niet geschikt voor, althans niet de begroting voor 1948, al staan daar nog zoveel belangrijke zaken in, die door een bekwaam man als minister Drees worden verdedigd op een manier die onverbeterlijk kan zijn.uit een' ambtelijk' oogpunt, maar die verre van fleurig is te noemen. De minister sprak over de loon- en prijspolitiek en hij waarschuwde voor de simplistische voorstelling van communistische zijde, dat daar waar hoge winsten geboekt worden, ook hoge lonen moeten worden be- taald. Het is veel verstandiger de hoge winsten door belastingen of prijsverlagingen, voor zover rede- lijk is, weg te nemen en ze het ge hele volk ten goede te laten. komen. Hij had voorts met belangstel ling de beschouwing van mr. van Spaendonck over de redelijkheid van een progressieve kinderbij- slag gelezen. Maar erg warm kon de minister er nog niet voor lopen. Zijn stemming is er vermoedelijk thans niet naar geweest om voor iets goeds warm te lopen. Wel begon hij met te erkennen, dat de grote gezinnen, waarvan de kin- deren nog niet verdienen, het toch in deze hebben. tijd wel bar moeilijk De druk van de schaarste aan goederen en de moeilijkheid, die iedereen ondervindt om de eindjes aan elkaar te knopen, komen even zovele malen verzwaard op deze gezinnen neer „als zij meer con- sumptieve leden tellen", om in de dorre termen van <het ministerie van sociale zaken te spreken. Dat ziet de minister wel in, maar hij ziet een ander bezwaar, nl. dat de ver- hoging van het destijds reeds ge stegen bedrag van de kinderbijslag niet meer in de juiste proporties dreigt te blijven tot dat deel van de inkomsten, die de minister reele verdiensten noemde. De redenering lijkt ons erg zwak, want bij sociale maatregelen gaat men er in principe van uit, dat er een rechtvaardige verdeling moet zijn van wat ver- diend wordt. De realiteit, die de minister in het gedingbrengt, zien wij op de eerste plaats in een realiteit van de nood, die er heerst. Temeer daar hier sprake kan zijn van een voor- lopige regeling. Verdwijnt straks de schaarste en de duurte wij zul len toch zeker weer eens normalere tijden tegemoet gaan dan zou de positie van de grote gezinnen, die de minister zo goed geschetst heeft, weer gunstiger kunnen zijn. Dan kan de minister aan de realiteit zijn hart weer ophalen en de noodmaat- regel afschaffen. De zaak zal binnenkort nog wel aan de orde komen, want er ko men in de Tweede Kamer nog meer kinderbijslagzaken ter tafel, met name de regeling voor de kleine zelfstandigen, waarover advies bij de Stichting van de Arbeid wordt ingewonnen. Zoals gezegd, bij alles wat de mi nister aanroerde bleef hij deze mid dag erg op de vlakte en hij profi- teerde kennelijk van het feit, dat bijna alle sprekers zijn beleid had den geprezen, met uitzondering van de communisten, aan wier- adres dan ook enkele stekelige opmer- kingen loskwamen, die duidelijk maakten, dat het de bedoeling is de sociale politiek van ons land zo in te richten, dat de arbeiders als vrije persoonlijkheden behandeld worden en dat zij niet als object van staats- zorg worden gezien. Hij deelde voorts mede, dat de wet op de bedrijfspensioenfondsen binnenkort verwacht kan worden. De wet op het ziekenfondswezen is in voorbereiding. Hierbij wordt ge- dacht aan een vereveningsfonds, waardoor de niet verplicht verze- i-n..rion. die thans de voile premie moeten betalen, tegemoet wordt ge- ion iaste van hen, die, door- dat zij als werknemer staan inge schreven, de premie met hun werk- gever delen. In antwoord op dr. Wibagt, die op meer preventieve maatregelen van gezondheidszorg had aange drongen, zei de minister, dat het met de gezondheid vaq^ons volk zeer gunstig staat. De sterftecij- fers kunnen, evenals trouwens het gehele sociale beeld, de toets der critiek met vrijwel alle landen ter wereld doorstaan. Zij zyn zelfs lager dan voor de oorlog en dat na alle slytage, die wij in die verschrikkelyke jaren hebben ge leden. Bij de bespreking van het nijpend tekort aan verpleegsters wees de minister de bewering van de hand, dat de oorzaak hiervan in de on- gunstige salarispositie zou zijn ge- legen. Zijn eerste argument was, dat ook in het buitenland .zich overal hetzelfde verschijnsel voordoet, hoe wel daar vaak heel andere salarie- ringen gelden. Ten tweede meende hij, dat wanneer een verpleegster, die intern is en dus alles vrij heeft, nog een minimumloon van f 25. per week schoon kan overhouden, geen klagen heeft. De Kamer heeft de begroting z.h. st. SSngenomen. Te Haifa is gisteren een vracht- wagen met ongeveer 165 kg explo- sieven voor een blok Arabische hui- zen in de vlucht gevlogen, waardoor aanzienlijke schade werd aangericht .en vijftien personen om het leven kwamen.^ De politie gelooft, dat de joden voor deze explosie aansprake- lijk zijn. Te Jeruzalem hebben gis teren als Arabische politie-agenten vermomde personen het politie- bureau in het oude stadsgedeelte overvallen en daar 75 geweren en enkele stenguns gestolen. Officieel is te Londen meege deeld, dat de Britse minister van buitenlandse zaken, Bevin, de ple- naire vergadering van de zestien- landenconferentie, die 15 Maart te Parijs begint, zal bijwoncn. werd gesioten met het zingen van het Wilhelmus. De bijeenkomst van de katholie ke studentenvereniging „Sanctus Thomas Aquinas" stond onder voor zitterschap van de praeses van „Thomas" de heer C. F. J. Lampe. Een motie werd aangenomen. Hierin werd gezegd, dat de jong- ste gebeurtenissen aan de Univer siteit van Tsjecho Slowakije een ernstige inbreuk vormen op de vrij heid van het Tsjecho Slowaakse onderwijs. Zij spreken hun diepe bewonde- ring uit voor de moedige houding der Tsjecho Slowaakse studenten, die voor de tweede maal in tien jaar tijds voor de vrijheid van hun Universiteiten de strijd hebben aan- gebonden en zegden hun Tsjecho Slowaakse collega's alle morele en andere daadwerkelijke steun toe, welke zij als Nederlandse studen ten kunnen bieden. Inmiddels heeft de Tilburgse Ho- geschoolgemeenschap, bestaande uit docenten, studenten en afgestudeer- den van de Katholieke Economische Hogeschool. haar sympathie be tuigd met de studenten van de Universiteiten, die protestvergade- ringen hebben belegd. Ook de Eco nomische studenten spraken met diepe verontwaardiging over de aanslagen op de vrijheden in Tsje cho Slowakije, terwijl ze nadruk- kelijk wezen op het gevaar van de aanwassende communistische dicta- tuur. KERKRADE, 3 Maart. De Lim- burgse bruinkoolmijnen ondervinden in belangrijke mate de terugslag van de devaluatie van de Franse franc, daar Frankrijk, dat sedert medio '47 een groot gedeelte van de Nederlandse productie afnam, de bruinkoolleveranties heeft afgezegd. Door deze maatregel wordt het meest de bruinkoolmijn ..Herman" te Eijgelshoven getroffen, welke bij na geheel op de export naar Frank rijk was ingesteld. De productie van deze mijn ligt momenteel vrijwel geheel stop. Twee derde van het personeel is dezer dagen ontslagen. De ontslagenen konden echter dade- lijk te werk worden gesteld op ver schillende steenkoolmijnen. S§8 STO -. De nieuwe Imam van Yemen, Abdul ah Bin Ahmed Al Wa- zit, wiens troepen op het ogen blik de hoofdstad in bezit hebben. Het Amerikaanse Ministerie van Financien heeft Woensdag mede gedeeld, dat Engeland de lening van 3.750.000.000 dollar, die aan dat land door de» V.S. op 15 Juli 1946 werd verstrekt, geheel heeft op genomen. De laatste honderd mil- lioen dollars werden Maandag op genomen. In plaats van, zoals men oorspronkelijk had verwacht, drie tot vijf jaar, heeft het slechts 19 maanden geduurd, alvorens de lening was opgebruikt. Over het crediet werd met gemid deld bijna 200 millioen dollars per maand beschikt. Volgens de door President Tru man op 15 Juli 1946 ondertekende overeenkomst. moet Engeland met de terugbetaling van het geld be- ginnen op 31 December 1951 en ge- durende 50 jaren jaarlijks aflossen, tenzij de V.S. vrijstelling verlenen. De jaarlijkse betalingzal ong. 140 millioen dollars bedragen. Volgens de overeenkomst moeten de V.S. vrijstelling van betaling verlenen op verzoek van Engeland. wanneer in enig jaar het internationale mone- taire fonds verklaart, dat Engeland's inkomsten uit export en diensten aan buitenlanders in de vorm van verzekering en scheepvaart kleiner zijn dan het minimum, dat Engelapd nodig heeft om voor essentiele in- voer te betalen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1