De meerderheid van het Finse Parlement tegen militair pact met Rusland Tsjecho-Slowakije's buitenlandse blijft ongewijzigd politiek Voor Alkrpaar en omgeving Wel bereid te onderhandelen over verdrag van vriendschap Het ongeval op de Afsluitdijk Staat West-Java zal voortaan „Negara Pasoendan" heten Jhr. van Vredenburch en Neher Acht procent der bedrijven blijft in particuliere ZATERDAG 6 MAART 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11473 BUREAUX: 't Voornaamste bolwerk COEDERENTREINEN botsen bij Deventer Kees Broekman, de bekende schaatsenrijder, is in zijn woon- plaats de Lier op grootse wijze gehuldigd voor zijn prachtige successen die hij in Oslo heeft behaald. De bekende rijder Piet Keizer huldigt zijn opvol- ger met een krans. 2 doden7 zwaar gewonde Geen dispensatie huwelijk Michael-Anne? Michael filmster? Wetsontwerp Oorlogsschade IN DE AIDELINGEN MV2 mille sleutelgeld De Nederlandse Vrouw 18981948. In Amsterdam is men be- gonnen met het plaatsen van handtekeningen en het geven van een bijdrage voor bovengenoemde tentoonstelling. Hier ziet men enige vrouwen hun handtekening plaatsen. Wiranata Koesoemah principieel tegen afscheiding van de Republiek Renville-overeenkomst erkend Overeenstemming te Londen? inzake Duitse kwestie Vijfmogendheden- pact GETEKEND IN DEN HAAG? Brusselse conferentie tot heden uitgesteld Gedelegeerden van het Opperbestuur In plaats van VERKLARING VAN GOTTWALD ill - H Vliegtuigen zonder propeller. Een afdeling P 84 „Thunderjets een nieuw type jager van de Amerikaanse luchtvloot, voorzien van straalaandrijving en speciaal geconstrueerd voor operaties in de Poolstreken. PALESTINA VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD 15.000 eieren in beslag genomen Collegiaal Orgaan PRESIDENT BENESJ NIET ZIEK IJSSELMEER nog niet ijsvrij Eindhovense drukkerij IN DE VLAMMEN Schade vijf ton Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct Noordhollands Buiten Ood is t nergens veilig Buiten Ood is t nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE MEERDERHEID van het Finse Parlement heeft zich gisteren uitgesproken tegen een militair bondgenootschap met Rus land. Men wilde echter wel onderHandelingen openen over een verdrag van vriendschap en wederzijdse bijstand. De oppositie tegen een militair pact kwam van de zijde der conservatieve, liberate en agrarische partijen. Volgens de grondwet moeten alle zes partijen haar goedkeuring geven, alvorens de regering met onderhandelingen kan beginnen. Finland's presidentiele paleis, ge- teisterd door de stormen, die over de met ijs verstopte haven van Hel sinki woeden, was Vrijdagavond 't toneel van hevige bewogenheid, ter- wijl president Juho Paasikivi zijn antwoord op Stalin's verzoek tot 'n verdrag van wederzijdse bijstand overwoog. De naaste adviseurs, onder wie Karl Enckell, minister van buiten- landse zaken, hebben met de pre sident geconfereerd en volgens welingelichte bronnen kon gisteren- avond, na een week van beraad- slagen, de benoeming worden ver- wacht van een Finse delegatie, om met de Russen te onderhandelen. In welingelichte kringen wordt van de redenering uitgegaan, dat de Finse regering nu sneller zou handelen teneinde te trachten aan de demonstraties van het door de communisten beheerste volksfront voor aanvaarding van een verdrag dat Finland met het oostelijk blok IN EEN ONBEWAAKT ogenblik heeft men onlangs van de zijde van de Partij van de Arbeid gezegd, dat men, met name de K.V.P., de bestrijding van het communisme alleen aan de P.v.d.A overliet. Dat was en is volslagen onjuist, zoals met verschillende argumenten kon worden aangetoond. De Partij van de Arbeid heeft tot voor zeer kort in deze zaak een zeer opportunistisch standpunt inge- nomen en doet dat, in de grond van de zaak, nog, hoe sterk afwijzend men nu ook tegenover het commu nisme mag staan. Niet ten onrechte b.v. heeft „Trouw" dezer dagen gewezen op hetgeen in de Amsterdamse ge- meenteraad gebeurd is met betrek- king tot de stichting van een nieu- we de zevende faculteit aan de gemeentelijke universiteit. Hier zal onderricht gegeven worden in politiek en journalistiek en nu wer- den aan deze faculteit vier hoog- leraren benoemd, die nagenoeg alien communisten of communistisch-ge- tinten waren! O.a. omdat de wijze van de be noeming niet reglementair was, stak de Kroon, onder verantwoordelijk- heid van minister Gielen, daar een stokje voor, maar het rode dage- lijks bestuur van de hoofdstad vond toen een voorlopige uitweg, door de betrokken professoren „een leerop- dracht te verlenen". Nu heeft de A.R. heer Roosjen een interpellate aangevraagd en de vraag is nu, of de Partij van de Arbeid, die hier de voornaamste verantwoordelijkheid draagt, op de w o o r d e n van de Partijleiding ook de d a d e n zal laten volgen. Men verklaarde immers, alle samen- werking met de communisten in dit opzicht te willen afzweren! Het zal ook in ander opzicht aan de P.v.d.A. zijn te bewijzen, dat men ernst wil maken met de bestrijding van het communistische gevaar. En dat het niet alleen opportunisme is, dat haar leidt. Het zal een toer zijn. Want de P.v.d.A. staat niet op die sterke eensgezinde geestelijke grondslag. waarop de Katholieke Volkspartij kan bogen. Deze wees en wijst sa- menwerking met 't communisme af op grond van haar beginsel, van haar geestelijke overtuiging, van haar natuurlijke afkeer van het godloze bolsjewistische stelsel, dat practijken en methoden voortbrengt, waar men onmogelijk „mee huizen kan". Daarom bewijst de nieuwste, tra- gische loop van zaken zo zonne- klaar gelijk de kringvoorzitter, burgemeester Nolet, deze week op de vergadering te Alkmaar zo hel- der uiteenzette dat het zo goed gezien geweest is, om de eigen zelf- standige katholieke partij te hand- haven. Zij is, althans in de poli- tieke orde, het voornaamste bolwerk tegen het communistische gevaar En omdat die politieke orde in de huidige omstandigheden ongeveer alles omvat, kan de Kath. Volks partij in het algemeen als het vooi naamste bolwerk van katholiek Nederland tegen het bolsjewisme beschouwd worden. Laten wij, oren en ogen open, daar onze gevolgtrekkingen uit ma ken. In verband met de komende verkiezlngen heeft de KVP grote plannen op stapel. Zij kunnen slechts met succes worden uitge- voerd, als van de zijde der duizen- den georganiseerden wordt meege- werkt en als degenen, die nog niet bij de Partij zijn aangesloten, niet- temin hun steun en medewerking geven. De Katholieke Volkspartij het sterkste bolwerk tegen het commu nistische gevaar dat is een ver- antwoorde leuze, die ten voile werkelijkheid worden kan, als ka tholiek Nederland zijn taak en zijn plicht begrijpt. vast aaneen zou sluiten de grootste kracht te ontnemen. Het is de communisten Vrijdag overigens «iiet gelukt op een ver gadering van spoorwt f -arbeiders een resolutie ter ondersteuning van het pact te doen aannemen. Welke zijde willen jullie kiezen die van het kapitaal of van ka- meraad Stalin? vroeg een spre- ker van het volksfront de ca. 1000 arbeiders. Een kreet Stalin werd overstemd door het geroep van geen van beiden. Het schijnt duidelijk, dat de Fin- nen zullen proberen een zo beperkt mogelijk verdrag te krijgen, Het liberale in het Zweeds gestelde blad Nya Pressen schrijft. het is duide lijk, dat de meerderheid van ons volk de neutraliteit van het land wenst te verdedigen. Het is daarom de taak van de onderhandelaars de mogelijkheid van een vriendschapsverdrag met de Sovjet-Unie te bestuderen, dat niet het karakter van een onmid- dellijke militaire alliantie draagt. Zelfs bij het aanvaarden van ze- kere mfltiaire verplichtingen inge- val van een aanval tegen het oosten door Duitsland of door mogendhe- den, die met Duitsland ver!/mden zijn, aldus het blad, bestaat er een groot verschil of deze verplichtin gen onbeperkt zijn of begrensd tot een uit neutraliteit voortkomende verantwoordelijkheid, om elke po- ging de Sovjet-Unie via Fins grond- gebied aan te vallen, af te slaan. Deze verplichting is zo duidelijk als glas. maar het is een heel ver schillende zaak als wij door een verdrag gebonden worden tot het zenden van gewapende troepen naar andere strijdtonelen. UTRECHT, 6 Maart. Heden- nacht om 2 uur zijn op de splitsing van de lijnen DeventerAlmelo Hengelo en DeventerZutfen nabij Deventer twee goederentreinen met elkaar in botsing gekomen. De locomotieven van beide trei- nen, alsmede enige wagons, ont- spoorden. Een leerling-machinist werd licht gewond. De oorzaak van het onge- luk is onbekend. Daar de spoorba- nen Deventer-Almelo en Deventer- Zutften zijn versperd, zullen reizi- gers over deze routes met veel ver- traging rekening moeten houden. Vrijdagmorgen vond op de Af sluitdijk, enkele kilometers ten O. van het Monument een ern- stig auto-ongeval plaats. dat aan de 55-jarige mevr. van Toorn uit Sneek en de 60-jarige heer Sik- kens, eveneens uit Sneek het le- ven kostte, terwijl de heer van Toorn, 35 jaar oud en eigenaar van een rubberfahriek levensge- vaarlijk werd gewond. Het had zich als volgt toegedra- gen. De Haarlemse groentenhande- laar Koejemans, die met zijn zware beladen vrachtauto kort achter een eveneens uit de richting Den Oever komende melktank-auto reed, werd door het plotseling sterk afremmen van de tankwagen, genoodzaakt naar het midden van de weg te zwenken. Op dat moment naderde de heer van Toorn met zijn luxe auto uit de richting Friesland. Door de dichte mist ontdekte hij de vracht- wagen niet voordat beide wagens met een hevige slag tegen elkander vlogen. De luxe auto werd practisch ver- gruizeld. Enkele dijkwerkers die o.l.v. kan- tonier van de Kreke in de nabij- heid werkten snelden naar de plaats des onheils en poogden de slacht- offers te bergen en ontboden zie- kenauto's en politie. De bovengenoemde vrachtauto- chauffeur Koejemans bleek vrijwel ongedeerd, maar was door het ge- beurde totaal van streek. Ziin auto werd aanzienlijk beschadigd. A1 spoedig waren de wachtmees- ters de Vroom en Kuipers met hun manschappen, de verkeerspolitie ujt Alkmaar en ziekenauto's ter plaat- se. terwijl de Zeereerw. Heer Pas- toor uit Hippolvtushoef de gewon de geestelijke bijstand verleende. Hoeveel pogingen echter ook wer- den aangewend om geneeskundige hulp te krijgen bleef dit vrilbhte- loos. De doktoren gaven geen ge- hoor. Tenslotte verleende een pas- serende Inspecteur van de Volks- gezondheid uit Utrecht zijn mede werking. Nadat beide slachtoffers naar het lijkenhuisje te Hippolytushoef wa ren vervoerd. werd de heer Toorn per brancard-auto van het Witte Kruis naar het ziekenhuis te Sneek vervoerd. Nadien werden de auto- wrakken resp. naar Sneek en Har lingen gesleept. Volgens de deskundigen is hier van schuldvraag geen sprake. Het ongeval is uitsluitend te wijten aan de mist. Volgens de nieuwsdienst van de ..National Catholic Welfare Con ference" te Washington, de offi- ciele spreekbuis van de katholie ke kerk in de Ver. Staten, zou Z.H. de Paus geweigerd hebben dispensatie te verlenen voor het huwelijk van Prinses Anna van Bourbon-Parma, die katholiek is met ex-koning Michael van Roe- menie, lid van de Grieks-Ortho- doxe kerk. Deze weigering van Z.H. de Paus zou er op wijzen, dat de noodzake- lijke voorwaarden voor het verle nen van dispensatie ontbreken, te weten, dat prinses Anne gelegen- heid moet hebben haar kerkelijke plichten na te komen en dat alle kinderen opgevoed moeten worden in het katholieke geloof. Reuter verneemt echter weer te Rome uit welingelichte bron. dat. hoewel de ten behoeve van Michael en Anne gegeven verzekeringen omtrent de godsdienstige opvoeding van de kinderen niet aan de eisen van de katholieke kerk voldoen, het niet uitgesloten is, dat toch aan de eisen zal worden voldaan. Ex- koningin Helena, de moeder van ex-koning Michael, zou in een re cent schrijven aan het Vaticaan nieuwe verzekeringen hebben ge geven, die wel een toestemming voor een gemengd huwelijk moge lijk maken. Detroit, 5 Maart (AP) De ste- delijke Opera van Detroit heeft Vrijdag aan ex-koning Michael van Roemenie een aanbod van 1000 dol lar per week gedaan, als hij de hoofdrol wil zingen in de „Desert Song" en andere stukken. De Opera deelde mede, dat er te- vens pogingen werden gedaan om Prinses Anna van Bourbon-Parma te engageren voor de rol van Xenia in de „Desert Song". Het belangrijke wetsontwerp in- zake vergoeding oorlogsschade, zal naar wij vernemen, zo enigszins mogelijk, nog vocr de verkiezin- gen door de Staten Generaal in behandeling worden genomen. De afdelingen hebben het ontwerp de ze week voor het eerst bestudeerd en de indruk is, dat het nog zeker gen maand zal duren, voordat men hiermede zover is, dat het ontwerp op de agenda van de Tweede Ka- mer zal kunnen verschijnen. De houding van de K.V.P. tegenover het wetsontwerp zou, wanneer onze eerste indrukken juist zijn. van dien aard zijn, dat het niet mo gelijk moet worden geacht, dat men met het ontwerp, zij het na het aanbrengen van de verschillende amendementen, in zee zou kunnen gaan. De candidaat-huurder van een huis aan de Indramajoeweg (wijk Menteng. Batavia) deed bij de po litie aangifte, dat een tussenpersoon die hem het huis had aangeboden, een sleutelgeld verlangde van fl2.500. DE STAAT WEST-JAVA zal voortaan „Negara Pasoendan" heten en niet „Negara Djawa Ba- rat", aldus besloot de derde West- Java-conferentie, als voorlopig parlement, tijdens de laatste zit ting. Besloten werd tevens een centrale en stedelijke commissie te benoemen tot bijstand van de Overheid in de bestrijding van de woningnood. Met 52 stemmen werd een motie-Soejoso aangeno- men, waarin de vergadering zich uitsprak voor de volledige erken- ning van de op de Renville geslo- ten overeenkomst, vooral het ar- tikel betreffende de volksstem- ming. De heer Wiranata Koesoemah heeft zijn benoeming tot Wali Nega- ra van West-Java geaccepteerd. Aan een vertegenwoordiger van Antara deelde hij mede, principieel tegen een afscheiding van West-Java van de Republiek te zijn. De heer Koesoemah was er van overtuigd, dat de Republiek geen bezwaar zou hebben tegen zijn aanvaarding van het ambt. Hij zou in West-Java meer voor zijn land kunnen doen dan tot nu toe het geval was. Aan het slot van de laatste zitting van de West-Java-conferentie heb ben nog het woord gevoerd Hilman Djajadiningrat, de regeringscommis- saris voor bestuursaangelegenheden en de voorzitter van het voorlopige Parlement, de heer Djoearsa. De heer Djajadiningrat zeide o.m., dat wel is gebleken, dat rust, orde, vei- ligheid en welvaart de doelstellingen van het Parlement zijn. „Ik koester", zeide hij, „de voile hoop, dat de regering der Negara Pasoendan haar taak ernstig en goed zal volbrengen in het belang van volk en land". De heer Djoear sa zeide o.m., dat het Parlement nu uiteengaat totdat de nieuwe Wali Negara zal zijn gei'nstalleerd. „Laat" zei hij, „het volk weten, dat wij cen eigen regering hebben, overeenkom- stig de wens van het volk." De heer Djoearsa zeide: ..Hoewel men zegt, dat ons Parle ment nog niet volwaardig is, zullen wij alles in het werk stellen om hierin verbetering te brengen." Hij noemde de resultaten van deze elf dagen vergaderen zeer belang- rijk en stelde tenslotte een commis sie in, die hem zal bijstaan bij de regeling van het behuizingsvraag- stuk van het Parlement. De voorlopige Volksvertegenwoor- diging ging uiteen na een gebed. waarin werd voorgegaan door net lid Hadji Djanidi. Het Franse Persbureau AFP meldt uit Londen, dat de confe- rentie aldaar over Duitsland he- den na twee Iange zittingen prac tisch geeindigd is. Men is tot over eenstemming gekomen over het federate karakter van Duitsland, over de toekomstigc internationa- lisatie van het Ruhrgebied en over het met elkaar in overeen stemming brengen van de econo- mische politiek in de drie weste- lijke zones, aldus AFP. Volgens Reuter heeft de conferen- tie, bijgewoond door de vertegen- woordigers van Engeland, Frank- rijk, de V.S. en de Benelux, Vrijdag haar werk voltooid. Vandaag zal een communique worden uitgege- ven. Men neemt aan, dat men een gro te mate van overeenstemming heeft bereikt over de te nemen stappen ten einde de Franse zone van Duits land op een lijn te brengen met de Engels-Amerikaanse zone zonder dat het tot een fusie komt. Waarnemers geloven, dat men een stap nader is gekomen tot een poli tieke organisatie van West-Duits- land en het beheer van het Ruhr gebied, doch dat er nog belangrijke meningsverschillen zijn. Brussel, 5 Maart (AP) In di- plomatieke kringen in Brussel werd heden de mening geopperd, dat de ontmoeting der vijf ministers van buitenlandse zaken om het uiteinde- Iijk verdrag te tekenen. misschien in Den Haag zou plaatsvinden. Van andere zijde werd vernomen, dat de ministers van buitenlandse zaken gebruik zouden maken van de conferentie over het plan-Marshall in Parijs, om het verdrag daar te te kenen. Van geen enkele gezaghebbende zijde in Brussel konden echter he den mededelingen verkregen wor den waar en wanneer het verdrag getekend zal worden. De tweede bijeenkomst van de Vijflandenconferentie te Brussel, die Vrijdagmiddag om 1 uur ge- houden zou worden, is uitgesteld tot hedenmorgen 10 uur. Dit houdt verband met het nog niet aanwezig zijn van Gladwyn Jebb, de Engelse gedelegeerde, die door de mist verhinderd is te Hoek van Holland aan land te komen. I PRAAG, 5 Maart (Ceteka) Tegenover een correspondent van het Poolse Arbeids-Nieuwsbureau en vertegenwoordigers van het Italiaanse blad „Unita" en het Franse „Ce Soir" heeft de Tsje- cho-Slowaakse premier Klement Gottwald verklaard, dat er geen wijziging in de Tsjecho-SIowaak- se buitenlandse politiek zal plaats hebben. De recente gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije beschouwde hij als een overwinning van de volks- democratie in Tsjecho-Slowakije en een succes voor het democratische kamp in de gehele wereld. De internationale reactie, aldus de minister, moet de hoop opgeven, Tsjecho-Slowakije te gebruiken als basis voor complotten tegen andere volksdemocratisohe landen van O.- Europa. Ook in de handelspolitiek zal geen wijziging komen. In de eerste zitting van 't nieuwe kabinet heeft Gottwald Vrijdagmor- gen te kennen gegeven, dat, „nadat de gramschap van het volk de reac- tionnaire ministers en hun aanhang had verwijderd, het gewijzigde ka binet in een gezonder atmosfeer kon werken". Het vertrouwen des volks mag niet beschaamd worden, vervolgde Gottwald. De regering moet een bruikbaar orgaan zijn, daar er grote taken zijn. De door sabotage ver- loren gegane tijd moest deze rege ring inhalen en zij moet voldoen aan de verlangens, die het volk de laatste dagen geuit heeft. De rege ring zou, naar Gottwald vertrouw- de, laten zien, hoe een waarlijk democratische regering behoort te arbeiden. Volgens het orgaan van de Slo- waakse nationale raad, ..Narodna Obroda", kan de Tsjecho-Slowaakse regering thans op 181 van de 300 leden van de nationale vergadering „vast rekenen". Onder hen bevin- den zich 93 Tsjechische en 21 Slo- waakse communisten. Slechts acht procent van de Tsje cho-Slowaakse economie zal in han den van particulieren blijven, als het plan voor de nationalisatie, twee weken geleden opgesteld door een congres van arbeidsraden en vak- verenigingen, is uitgevoerd, aldus Ceteka. Lettergieterijen en drukke- rijen, welke eigendom zijn van poli tieke bladen, zullen eveneens gena- tionaliseerd worden en onder een centraal beheer komen te staan, onder toezicht van het ministerie van voorlichting. Andere drukke- rijen zullen slechts genationaliseerd worden als zij meer dan 50 em ploye's hebben. Deze maatstaf geldt voor alle ondernemingen. De onder- nemingen, die chemische en phar- maceutische producten en medische instrumenten fabriceren, aldus meldt het communistische blad „Rude Pravo" nader, zullen echter alle genationaliseerd worden. De grossiershqndel en de buitenlandse handel zullen geheel door de staat in handen worden genomen. De Amerikaanse resolutie, waar in wordt aangedrongen op aanvaar ding van het Palestijns Verdelings- plan en een onderzoek van de vijf grote mogendheden wordt verzocht inzake de vraag, of Palestina een bedreiging voor de vrede vormt, is gisteren door de Veiligheidsraad met acht stemmen voor en 3 ont- houdingen aangenomen. Eerder werd het Belgische voor- stel tot vorming van een commissie der grote vijf verworpen. Door de politie te Harlingen zijn 15.000 kippeneieren, die van Dok- kum naar Harlingen vervoerd wer den. om daar aan de winkeliers te worden afgeleverd, in beslag geno men. De eieren waren niet geklas- sificeerd in de juiste groepen. Hier- door werden de eieren tegen te hoge prijzen verkocht. Proces-ver- baal is opgemaakt. Met ingang van 1 Maart j.l. zijn benoemd tot gedelegeerden van het Opperbestuur in Indonesie met gelijke rang en waardigheid als ministers: Jhr. Mr. H. L. F. K. van Vredenburch en oud-minister L. Neher. Zoals men weet was het aanvan- kelijk de bedoeling een collegiaal orgaan in het leven te roepen om de Lt. G.-G. bij te staan bij de uit- oefening van het algemeen bestuur teneinde zijn zware taak te ver- lichten en zijn verantwoordelijkheid mede te dragen. Dit werd aangekon- digd in de regeringsverklaring van 23 September van het vorige jaar aan de Tweede Kamer. In de rege ringsverklaring van 13 Januari van dit jaar werd het Collegiial Orgaan opnieuw ter sprake gebracht. Toen verklaarde de regering zulks naar aanleiding van intussen met Batavia gevoerde gedachtenwisse- ling dat het Collegiaal Orgaan vooral zou moeten worden gezien als een instelling tot vergemakke- lijking van de goede, verstandhou- ding tussen Den Haag en Batavia en tot versteviging van het contact tus- President Benesj heeft een be- richt tegengesproken, dat, naar Reuter meldt, afkomstig was van het Tsjechoslowaakse Departe- ment van Voorlichting en dat in- hield, dat hij ziek zou zijn. Het bureau van Benesj maakt bekend, dat desbetreffende berichten in buitenlandse bladen „ongegrond zijn". Mensen, die president Benesj Donderdag op zijn buiten hebben bezocht, verklaren, dat zij hem veel beter vonden en dat hij, naar men verwacht in bet begin van de vol- gende week naar Praag zal terug- keren Ook de berichten in buitenlandse bladen, volgens welke de president stervende zou zijn en de minister van Onderwijs. prof. Zdenek Ne- jedley, zijn opvolger zou worden. zijn van officiele zijde geheel onge- grond genoemd. De Urker botters 52 en 141 heb ben Vrijdag getracht Urk te berei- ken. Zij kwamen echter niet verder dan de hoek van het IJ, waar zij op een circa 12 cm dikke ijsbarriere stuitten. Onverrichterzake keerden zij naar Amsterdam terug. Woensdag trachtten een stoom- boot en drie motorschepen van Zwartsluis uit Amsterdam te berei- ken. Ook zij moesten naar hun uit- gangspunt terugkeren. sen Nederland en Indonesie. In dit orgaan zouden vraagstukken van algemeen bestuur van Ned. Indie collegiaal behandeld worden. voor- zover zij tevens de algemene belan- gen van het Kor.inkrijk raken. In deze geest en tevens om te voorkomen, dat de indruk zou wor den gewekt alsof het Collegiaal Or gaan de aan de voorlopige federale legering toegedachte taak minder belangrijk zou maken en op het gebied der inwendige aangelegenhe- den zou optreden heeft de Neder landse Regering na voortgezette gedachtenwisseling met de Indische regering en met de heren Neher en van Vredenburgh thans voorlo- pig deze oplossing gekozen, dat de heren Neher en van Vredenburch worden aangewezen als „gedelegeer- den van het opperbestuur" om met de Landvoogd overieg te plegen, telkens wanneer diens algemeen bestuur de algemene belangen van het Koninkrijk raakt Een hevig uitslaande brand heeft het uitgebreide complex der N.V. Vrijdag's Etiketten, Boek- en Handelsdrukkerijen aan de Gagelstraat 2 te Eindhoven grotendeels in de as gelegd. Tien minuten over acht Vrijdag avond werd door een voorbijganger het vuur in de aan de straat gele- gen kantoorruimte opgemerkt. Om half negen stond het gebouw reeds in voile vlam, zodat een vonken- regen over de Mathildelaan sproei- de. Aangewakkerd door de Oosten- wind dreigde het huizencomplex aan de Christinaweg ook mede te gaan branden. De Eindhovense brandweer, die spoedig met veel materiaal ter plaatse was en met 12 stralen de brand bestreed, kon dit verhinderen. Telkens bij ontploffin- gen van benzine en olievaten ging een wolk van vuurwerk de lucht in. Aan blussen viel niet meer te denken. De offsetdrukkerij, waarin 40 machines onder welke juist uit Engeland gearriveei de. ging in de vlammen op. Het was een ruine van verbogen ijzer en verkoolde balken. Om kwart voor tien woedde het vuur nog hevig. Bij deze firma is een 130 tal druk- kers en zetters werkzaam. Wegens de uitgevallen productie van Duits land had deze etikettenfabriek volop orders. Zij had grote voorraden pa pier opgeslagen, alsmede drukink- ten en olien en vetten De oorzaak van de brand is on bekend en de schade kan nog niet getaxeerd worden, maar zal niet ver onder het half millioen bfijven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1