I- I I Ere-tentoonstelling Joh. Plas EH Onze troepen in de Tropen r FILMS VAN DE WEEK ALKMAAR EN OMSTREKEN k p N.H.D.-journaal Marktberichten PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zoterdag 6 Moart 1948 r I 01 ,c jr II k i n Hi - llY-'. Oproep aardappel-actie H.O.V. Laatste Abonnements- concert BRIEF UIT INDIE Onze agenda WIENER BLUT K.A.B. hoekje A.F.C.-nieuws Schoencreme Wrijfwas Poetsextract Beter dan ooit Bij het kampioenschap van Vitesse K.F.C. FILMKEURINC Assurantiemensen opgelet! Retraite De Oranjevereniging s l 'U I: I! 1' I i I. di E r e 1 I.! 1 f] 'i; i 1 1 i I I f j i t1 ini [i! I si br: I.1 'I t Hedenmiddag werd in het kleine atelier van ..Doorwerken!' op de Geest (hoek Kanisstraat) de retro- spectieve ere-tentoonstelling ge- opend van het werk van Jon. Bias, de nestor van de Alkmaarse schil- ders, die vandaag zijn bOste ver- jaardag viert. Xoen wy de schiider enige weken geieden op zyn atexier een bezoek orachten, kon hy ons sxechts een beperkte selectie van zijn werk laten zien; op deze tentoonsteiling werd deze coxiectie aangevuid xnei een aantai werken uit particuiier cezit, voornamelyk doekcn en pa- r eelljes uxt de jaren 1937 t.m. 1939 en het is merkwaardig, dat dit werk tot het beste gerekena kan worden, wat Joh. Pias tot ausver geniaakt beeft. Zo werden wij getroixen uoor het paneeltje „De Woude" mo. 29). dat een juweeitje is van toon en stemming, lemanu, die zo schiide- ren kan, verdient ten voile de pu- biieke waaidering. Ook het andere werk uit die periode teit bekoor- lijke paneeitjes, zoals Begrafenis (no. 17), Landschapje (no. 3), Bloemstraat (no. 9) en West-Graft- dijk (no. 20) Dit is werk uit de tijd, dat Pias spontaan en eenvoudig zijn schii- dersnatuur uitieefde en de juiste toon en kleurenverhouding wist te treffen. Zijn landschapjes uit die tijd (St. Pancras, no. 22) zijn ware stem- mingstukjes. Ook maakte hij een goed portret, zie: Kees (no. 23). Vein latere tijd dateren zyn stal- interieurs en dierenschetsen; koeien (32) en moieninterieur (15) zyn daar goede voorbeelden van. We zien hier verder zijn kleurrijke havengezichten (8 en 14) en zijn werk van religieuze inslag, Hof van Olijven (18), Begrafenis (21) en Meditatie (27). NED. KATH. BOND VAN WERKMEE&TERS B1JEEN De Ned. Kath. Bond van Werk- meesters en ander leidinggevend personeel hield gisterenavond in het „Wapen van Ileemskerk" een vergadering, waarby door dhr. Kee, hoofdbestuurder van ge- noemde bond, op duidelyke wijze de diverse standpunten van de bond werden uiteengezet. De voorzitter van de afdeling Alkmaar, de heer Bakkum, opende de matig bezochte vergadering en sprak een kort welkomstwoord tot de aanwezigen. Het was de heer Kee, die op klare wijze een uit- eenzetting gaf van het streven en doel van deze bond. Ieder leiding gevend personeelslid hoort in deze bond thuis en al moet hij daarvoor dan ook een andere organisatie verlaten, dan mag dit toch geen beletsel vormen om over te gaan. Spreker ging na deze korte in- leiding over tot een meer algemeen beeld. Voor een leiding-gevende is katholiek zijn alleen niet voldoen- de. Hij moet ook een voorbeeld zijn in het dagelijks leven, want ook hier moet hij zijn invloed naar vo- ren brengen. Bij al deze overwe- gingen moet men echter van een belangrijk punt uitgaan: vorming van een rechtspositie voor ieder- een. Hierdoor wordt een voedings- bodem voor het communisme ver- meden en krijgt het zijn kans niet om te groeien. In ons land is mede door de steeds meer uitgebreide sociale wetgeving altyd doelbewust ge- streefd naar een goede rechtspo sitie voor de arbeider. De sociale wetgeving is dan ook zeer verbe- terd. Dit is echter hoofdzakelijk te danken aan de georganiseerde wer- kers, want de meeste voorstellen komen uit hun midden. Ook de po- sitie van de leiding-gevende perso- neelsleden moet verbeteren. want het is toch onaanvechtbaar. dat het leidinggevend personeel veel zwaar- der werk verricht en veel grotere verantwoording draagt dan de ge- wone arbeiders. Noodzakelijk is het daarom. dat er een publiekrechterlijke bedryfs- organisatie komt. raaar voorlopig is het zover nog niet. Om een be gin te maken is het nodig zich bij de juiste organisatie aan te slui- ten, als men een goede behartiging van zijn belangen wenst. Tot nog toe is de positie van het leiding gevend personeel moeilijk vast te stellen. Na een korte pauze behandelde de heer Kee nog enkele gestelde vragen. waarna de vetrzitter, de heer Bakkum, deze leerzame ver gadering kon sluiten. ATHLETTFKT IEFIIEBBERS ATTENTIE! Na ons verslag van gisteren is ons gebleken. dat er nog wel enige belangstelling bestaat voor de R.K. A.V. ..Olympus". Daarom zullen wij even de namen opgeven voor die- genen. die zich eventueel willen aanmelden of nadere in'!"Ktingen wensen. Voor de afd. he- I is dit de heer A. Gerfen n a. bo handel Poa. Payglop, tel. 2892 en dhr. P. Venneker. Houtweg 17. Voor de da mes zi.jn de adressen: mej. A. Kunst Kanaaldijk E 17 en mej. J. Robert, dr. Schaepmanplein 7. DE DIE SEE VASTGELOPEN Voor alien die betrokken zijn bij de Dieselactie, een onprettige Hi ding. De organisatoren van de Diesel-actie. die Zondag de film over het Maria-congres zouden brengen, lieten ons weten dat door een abui" bii het verhnnr- kantoor, de Hispano-film in ge- breke is gebleven de film op tijd te leveren. Men zal dus zi.in geduld een week op de proef moeten stellen. Inmiddels kon, mede door de be- middeling van de filmredacteur van dit blad. beslag worden gelegd op een prachtige film, eveneens van het Mariacongres, vervaardigd door de heer Pans uit Maastricht, welke nu op Zondag 14 April vertoond zal worden. Zij. die onverhoopt dien dag geen gebruik zouden kunnen maken van deze gelegenheid. kun nen hun geld oo Zondag aan de zaal van het Gulden Vlies terug halen. Overigens gaat alles in de- zelfde zaal en op dezelfde tijden, maar dan een week later door. Met een week vertraging zal de Diesel dus op het station van bestemming aankomen. GEPROMOVEERD Aan de Universiteit te Amsterdam promoveerde tot doctor in de medi- cijnen, op een proefschrift getiteld „Oestrogene stoffen en tumorvor- ming", de heer W. Swager, geboren alhier. VERGADERING GEMEENTERAAD De loco-burgemeester, de heer G. van Slingerland, is voornemens om op Vrljdag 12 Maart a.s. een ge- meenteraadsvergadering te beleggen, 's middags om 2 uur. Dat al zijn werk niet van hei- zelfde genre is, bewijst zijn in licnte toon gehouden Strandgezicht (33), dat als premie onder de kunstlie- vende leden van „Doorwerken" wordt verloot. Al met al een tentoonsteiling, die onze 60-jarige schiider zeker tot eer strekt en die zeker waard was om in het Stedelijk Museum te worden gehouden; dan zouden do vele genodigden, die bij de opening hedenmiddag aanwezig waren, ook meer ruimte gehad hebben om zich te bewegen en de tentoonsteiling te bezichtigen. De heer de Wolf maakte een aardig affiche; tot 14 Maart kan men aan deze bezienswaardige ere- tentoonstelling een bezoek brengen. Het bestuur van de buurtvercni- ging „Bloemwijk" heeft gemeend gehoor te moeten geven aan de op- loep welke pater Henri de Greeve en ds. Spelberg door de radio tot het Nederlandse volk hebben ge- richt, om de Nederlanders in Duits- land met voedsel te helpen. In vele plaatsen reeds werd een aardappel- ccmite opgericht, dat, gesteund door giften van de bevolking, in staat was belangrijke hoeveelheden van dat zeer voorname volksvoedsel naar onze hongerende landgenoten in de vreemde te sturen. Ook Alkmaar's bevolking kan dit mooie werk steunen. Teneinde alle voor deze actie belangstellenden samen te brengen, heeft het bestuur van ..Bloemwijk" een vergadering uitgeschreven, waarop alle buurt- verenigingen op de eerste plaats en ook anderen worden uitgenodigd. Men zal zeker voor dit sympathieke doel, waarvoor tal van personen van alle richtingen hun beste krachten geven, iets willen doen. Het bestuur van ..Bloemwijk" ver- wacht dan ook, dat de opkomst Dinsdagavond om 8 uur in 't Wapen van Heemskerk zo groot is, dat de actie met succes kan worden aan- gepakt. DE VERSCHIJNINGEN TE BEAURAING Donderdagavond zal de Zeereerw. Pater Martens O.Praem. uit Beau- raing in het Gulden Vlies een le- zing met lichtbeelden geven over de wonderbare verschijningen van de H. Maagd aan een 5-tal kinderen. Het comite te Poeldijk „Pro Maria", waarvan deken Kuys voorzitter is, heeft Pater Martens uitgenodigd om in het hele land lezingen over dit zeer aantrekkelijke onderwerp te houden en bereidt ook bedevaarten naar het genade-oord Beauraing voor. Zoals men weet hebben de verschijningen in 1932 en 1933 in het zuidelijk gedeelte van de Ar- dennen plaats gehad en in 1943 werd de devotie door Z.H. de Paus goed- gekeurd. Voor verdere bijzonder- heden betreffende deze avond ver- wijzen wij naar de advertentie in dit nummer. PREEK Zondagavond in de kerk ge- weest. Komt weinig voor in ons vak, tenminste 's avonds. Meestal is er wat anders te doen, de krant moet toch 's Maandags ook vol! We hadden ons voorgenomen aandachtig naar de meditatie te gaan luisteren. In het begin lukte dat wel. Maar onze aandacht werd spoedig getrokken door een, aan- vankelijk zacht, maar allengs sterker wordend gefluister van een tweetal dames. Het bleek commentaar op de preek te zijn. Na iedere volzin werden wij en de andere omzittenden er gratis en ongevraagd op onthaald. Een en ander begeleid door heftig knikken of schudden van hoofden, die blijkbaar zeer los op de romp stonden. Wij hebben er ons aan geergerd en vele anderen met ons. En alsof de maat nog niet vol was, bij het uitgaan van de kerk kwam er nog commentaar op de wijze van preken, de zinsbouw en zelfs op het uiterlijk van de predikant. Preken is een moeilijk vak en de een kan het beter dan de ander. Maar je luistert niet naar een preek omdat je de pastoor of de dominee zo aardig vindt, ook .niet om welluidende volzinnen te ho- ren, maar louter en alleen om mede te leven met datgene, wat de predikant onder de aandacht wil brengen. Volgende keer beter! Op Vrjjdag 12 Maart a.s. geeft de Haarlemse Orkest Vereniging haar laatste concert van de serie van 6 abonnementsconcerten in dit sei- zoen. Kees Hartvelt dirigeert dit concert, waaraan onze meester-vio- list Herman Krebbers zijn solisti- sche medewerking zal verlenen met het vioolconcert van Paganini. Als inleiding brengt het orkest een uitvoering van de Fantasie sur deux airs populaires Angevins van Guillaume Lekeu, gevolgd door het reeds genoemde vioolconcert van Paganini. Het concert zal dan wor den besloten met de Symphonie no. 5 (uit de Nieuwe Wereld) van Dvorak. R.K. WANDERSPORTVERENIGING H. V. Z. Nee, dit is niet zomaar 'n naam,. Het is een bloeiende R.K. Wandel- sportvereniging voor Alkmaar en Omstreken. Juist U, lezer die van wandelen houdt, hebben we nodig. Misschien heeft U nog nooit van ons bestaan gehoord. Of U weet 't wel, maar U voelt niet voor „ge- dwongen" wandelen. Welnu breek met al deze vooroordalen en kom geheel vrjjblijvend eens meewan- delen. Wij starten a.s. Zondag om 3 uur vanaf de Paardenmarkt. Alle inlichtingen over onze ver eniging kunt U verkrijgen bij de secretaris; P. Bakkum, Zoutstraat 1, Alkmaar. Zoals bekend zijn de laatste we ken enkele boten met militairen vanuit de Tropen „huis toe" geva- ren en het interesseert u misschien wel te weten, waar een gedeelte dezer jongens hun laatste dagen, weken of soms zelfs maanden in Indie hebben doorgebracht, nl. bij het Subsistenten Bataljon K.L. te Meester Cornelis, de K.W. Ill- school, voormalige H.B.S., die daar- toe in gebruik is genomen. Alle militairen van de K.L., die door lichaams- of zielsgebreken on- geschikt voor de verdere dienst in de Tropen zyn verklaard, worden overgeplaatst naar het Subs. Bat. K.L. Dat zich daar dus vogels van diverse pluimage bevinden, laat zich gemakkelijk begrijpen, het is daar geheel anders dan bij een normaal onderdeel. Een vriend of kennis, die men ergens in de binnenlanden van Java of in het uiterste hoekje van Sumatra waant, kan men hier plotseling ontmoeten, want ook mi litairen van ver afgelegen onder- delen, die in Batavia in een der Militaire Hospitalen door een spe cialist behandeld moeten worden, vinden hier tijdelijk onderdak; bo- vendien zij die op doorreis of dienst- reis zijn, enz. Voor de afgekeurden, zij die dus voor verdere dienst in de Tropen ongeschikt zijn verklaard, is het verblijf bij het Subs. Bat. nu juist niet zo prettig, vooral, zoals meer- malen is voorgekomen, wanneer men 2, 3 of 4 maanden, ja soms zelfs nog langer moest wachten, alvorens het vertrek naar het lieve vaderland plaatsvond. Immers, deze jongens zijn bij hun kameraden, waar ze lief en leed mee deelden, vandaan, doen geen dienst meer, vervelen zich gruwelijk en in het kampement is te weinig ontspan- ning voor hen. Er wordt hard aan gewerkt om dit te verbeteren en gelukkig kan er de laatste weken iets meer geboden worden, maar het is ook nodig, ja dringend nood zakelijk voor deze geestelijk en/of lichamelijk geschokte jongens. De gehele dag niets anders doen dan wat in de cantine rondhangen, op hun veldbed liggen of in de stad of in kampongs rondzwerven, leidt tot verkeerde dingen en de nadelige gevolgen blijven niet uit. Hier heerst ook lang niet die goede ka- meraadschap onderling, zoals men die bij de onderdelen op de buiten- posten aantreft, nee, dat is een er.orm verschil. Dat „dolce far- niente" bevalt ook iedereen lang niet en velen beseffen wel dat „le- digheid des duivels oorkussen" is. Ze kankeren nog meer dan normaal en hoe kan het anders? heb ben maar 6en verlangen: terug naar Holland en wel zo spoedig mogelijk. De Aalmoezenier van dit onder deel, Pater G. Visser (afkomstig uit Bovenkarspel!) weet 6ok best wat hij hier te doen heeft. Talrijke kleine en grote moeilijkheden heeft hy op te lossen, maar hy werkt on- vermoeid en met groot enthousias- me aan het zieleheil van onze jon gens. Hij is de eerste in Indie, die speciaal voor onze militairen een Maria-congregatie te Meester Cor nelis heeft opgericht, die onder zijn bezielende leiding zeker tot grote bloei zal geraken. De dokter heeft het hier 6ok al niet gemakkelijk en over gebrek aan belangstelling tijdens zijn spreekuren lang niet te klagen! Trouwens een ieder, die bij de Staf van dit onderdeel is ingedeeld, weet best wat hij te doen heeft. Hier wordt zeer hard gewerkt om zo goed mogelijk voor de komende en gaande man te zorgen en de repa- triering vlot te doen verlopen. Dat lang niet altijd alles naar wens gaat, is niet hun schuld, integendeel. Begin Maart zal het hospitaalschip „De Grote Beer" weer naar Neder- land vertrekken en daarmede ook weer een aantai jongens uit uw omgeving. Zij hebben niet alleen hun plicht gedaan en de hitte van de dag gedragen, maar bovendien met ziekte en narigheden te kampen gehad. De laatste maanden in Indie waren voor hen niet zo prettig, laat de eerste maanden in Holland voor hen dubbel aangenaam zijn! Nu reeds klopt hun hart vol verlangen naar het ogenblik waarop het in het hoist van de nacht reveille zal zijn, om zich gereed te maken voor de afmars naar de haven van Tand- jong Priok en dannaar huis! D. VAN VEEN. Meester Cornelis, 15 Febr. 1948. CINEMA: „De stad op stelten" 14 jaar. VICTORIA: „De weg naar Sa cramento", 14 jaar. HARMONIE: „Adam had vier zonen", 18 jaar. A.B.T.: „De verborgen schat", 14 jaar. „Mensenjacht in Doodsvallei", 14 jaar. APOTHEKEN: Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindelaaa 100, telef. 3628. Deze bekende operette van Joh. Strauss trok weer een stampvolie zaal en wanneer de Hoofdstad-Ope- rette een werk van de walskoning serveert, dan is over het algemeen de zaak wel in orde. Het min of meer frivole gegeven drijft wel zeer aan de oppervlakte en heeft niet veel te betekenen, maar de geniale Strauss wist er door charmante muziek binding aan te geven, zodat men en vocaal en instrumentaal een kostelijk stuk muziek te horen kreeg. De bezetting was ditmaal prima. Ruth Roden en Chris Reu- mer bevestigden weer hun oude roem en tevens was er een aange- name kennismaking met nieuwe sterren, nl. Tini Alma uitnemen- de stem en Herm. Valsnes, ook zeer goed; maar hij kan zijn partij wat in lichtere toon houden, m.a.w. meer Weens, gracieus. Fritz Steiner en Paul Harder waren weer on- overtrefbaar en hadden een dave- rend succes. Paul Harder deed nog een interessante openbaring om- trent de beroemde „Schone Blaue Donau". Eerst was ze blauw toen bruinnu rood...., maar ze wordt weer blauw! Verder was de zangeres Claire Clairy weer perfect en had ontzag- lijke bijval. Voor het oog was ook gezorgd, de decors en costumes wa ren zeer mooi en de beschikbare toneelruimte was uitstekend benut. Tenslotte moet ons een extra compliment van 't hart voor het orkest o.l.v. Pirn de la Fuente; hier werd niet routineus gespeeld, maar werkelijk met overgave gemusiceerd en dit heeft m66r tot het succes van de avond bijgedragen dan menig bezoeker zich realiseerde. In een woord, de orkestbegeleiding was subliem. Alweer een herinnering aan een eerste klas operette-opvoe- ring, waarvan het zwaartepunt wel de lichte muze vormde. W. Schreurs. WEGGEBRUIKERS Het langzame verkeer dient uiterst rechts te rijden. Vorige week hebben we beloofd, dat we terug zouden komen op de culturele taak van onze beweging. Er is reeds vastgesteld dat het ver- zorgen van goed verantwoorde, hoogstaande avonden, slechts een onderdeel van deze taak is. Enkele practische punten welke onze voile aandacht moeten heb ben, zijn de volgende: besteding van het arbeidsloon, het scheppen van sfeer in huis, door aankleding van de woning, gezinsgebruiken omgangstaal en vormen in deze zo kleine gemeenschap. De arbeiders- vrouw moet smakelijk kunnen ko- ken en de kledingstukken goed kunnen verstellen. De arbeidersjeugd moet ontspan- ningsgelegenheid hebben, beschaaf- de omgangsvormen aanleren, en in staat zijn zich te kunnen bewegen in een gezelschap van andere stan- den, terwijl het vrijetijdsprobleem ook nog om de hoek komt kijken, gevoel voor de schoonheid van de kunst moet worden aangeleerd. Kort en goed, de gehele stand moet regelmatig omhoog getrokken wor den. De genoemde voorbeelden zijn met talrijke te vermeerderen. Hier liggen actiepunten voor de gehele beweging, veel ervan zullen we met eigen organen moeten aanpakken, weer andere dingen zullen in over- leg moeten geschieden met organen buiten onze beweging. Maar in de vele gevallen ligt de plicht tot ini- tiatief bij de K.A.B. Nog eenmaal komen we op dit onderwerp terug. ,hij" „haar" te schaken, doch het blijft bij een poging. Dan komt het mannetje van de burgerlijke stand roet in het eten gooien. Het schijnt dat de zoons by de verkeerde ouders beland zijn. In kort geding wordt de zaak uitge- zocht en de zoons moeten van wo ning veranderen. Nu wordt de ver- liefde jongeman de broer van zyn a.s. bruid. Een ander proces brengt (en slotte de waarheid aan het licht. A. B. T. Mensenjagers en diamant- zoekers In het A.B.T. weer het traditio- nele programma. De kogels zaten ook deze avond weer los in de re volvers, paardenhoeven klepperden weer in wilde cadans over de rots- achtige bodem van de Wild West. En zoals gewoonlijk kwam het er op een schot meer of minder niet aan. Althans op het witte doek! In Mensenjacht in de Doodsvallei krijgen we deze week de strijd van het recht tegen de misdaad, een dankbaar onderwerp. De held van het verhaal helpt brave oliezoekers hun recht te vinden en vaart daar zelf wel bij. Niet onaardig is de tweede film, waarin tal van prachtige natuurop- namen van de wildernis in Afrika. Diamant-zoekers beleven allerlei gevaarlijke avonturen, je zit te grie- zelen op je stoel! Maar, zoals er by ho6rt, eind goed al goed. In het voorprogramma een span- nende voetbalwedstrijd. De A.B.T.- habitu6's kunnen volop tevreden zyn. VICTORIA-THEATER „De weg naar Sacramento" voert naar het romantische Mexico. Het land der onbegrensde mogelyk- heden. Ditmaal is het een moord die gewroken moet worden, en dit ge- schiedt natuurlijk na de nodige in trigues en avonturen. Jorge Ne- grette geeft in zijn moeilijke dub- belrol zeer sterk spel en laat de be zoeker genieten van zijn kristalhel- dere stem. Prachtig zijn ook de na- tuuropnamen uit dit aan romantiek zo rijke land. Vooraf interessant binnen- en buitenlands nieuws en een aardig filmpje over de Australische oer- wouden. CINEMA AMERICAIN „De stad op stelten" De Cinema heeft deze week een programma waarvan men van de ene lachbui in de andere valt. Een zot voorfilmpje, speciaal voor de jeugd, begint al dadelijk met een grootscheepse aanval op de lach- spieren. De hoofdfilm „De stad op stelten", doet het niet minder. Ergens in een klein plaatsje leven twee gezinnen naast elkaaar en de ruzies zijn niet van de lucht tussen de beide papa's. Het toevaK!) wil, dat de zoon van de ene papa verliefd is op de dochter van pa no. 2. Op allerlei slinkse manieren moeten de twee geliefden elkaar opzoeken, want natuurlijk mogen de vaders het niet weten. Ten laatste tracht HARMONIE Deze week draait in de Harmonie een uitstekende Amerikaanse film, waarin Ingrid Bergmann op nobele wijze een nobele rol vertolkt. Zij is hier de gouvernante in het gezin van 'n zekere Adam die vier pracht zoons had, die de oorlog in gaan en daarvan ook weer terugkeren, zij het niet zonder pijnlijke souvenirs. In het gezin, waar de gouvernante de plaats van de jong gestorven moeder inneemt, aan wie zy de be- lofte gedaan had voor haar zoons te blijven zorgen, worden de ideale verhoudingen verstoord door 'n vamp van 'n vrouw, die als echtge- note van een der vier zoons in deze zuivere sfeer komt en er nadat haar schandelijk gedrag aan het licht komt, gelukkig weer uit verdwijnt- Ingrid Bergmann geeft ontroerend en sympathiek spel. Voor niet te jeugdige personen 'n aanbevelens- waardige film. In het actuele journaal het 8e" beurde in Tsjecho-Slowakije met 'n commentaar dat voor Moskou niet vleiend is; maar 't is oprecht. De M.G.M.-gooi-en-smijtfilm ontsiert 't programma. AMERICAIN Leven van President Roose velt Over deze filmbiografie schreven wij reeds in ons blad van Zaierdag 7 Februari j.l. Er is heel geen reden om op ons oordeel terug te komen, --i«el men 7.->1 er goed aan den dit eenvoudige, doch daarom niet minder treffende beeld, dat ons van het leven en werken van deze onvermoeide werker voor de vrijheid en vriend der mensheid wordt geschetst, te gaan zien. Roosevelt is ongetwijfeld een der grootste mannen van onze tijd ge- weest. Het is nuttig, om ons nog een enkele maal te bezinnen op dat, wat hem bezielde. De Nederlandse tekst van de film, die bij Polvgoon-Profilti werd na- gesynchroniseerd. maakt het bele ven van deze Roosevelt-geschiede- nis mede aantrekkelijk. Voorts zyn Randers 1AFC 1. AFC 4Foresters 2. AFC 5Foresters 4. Junioren: GVO a—AFC a. Adspiranten: AFC aVitesse a. AFC b—KSV a. USVU b—AFC c. AFC eBerdos b. AFC dKolp. Boys b. ZAP b—AFC f. VZV b—AFC g. AFC h—ZAP c. AFC'ers, Zondag de klap op de vuurpijl. Het bezoek van AFC bij onze stadgenoten! AFC'ers, doe je plicht, er hangt alles vanaf. Het vierde en vijfde doen ook hun plicht. De junioren en adspiranten zorgen ook voor iets aparts. A.s. Zondag gaan wij alien naar de Randers. Clubgenoten en suppor ters, geeft het elftal een morele steun door je aanwezigheid. AFC- ers, succes! HARMONIE „ST. CAECILIA" De leden van de R.K. Harmonie „St. Caecilia" worden er alsnog aan herinnerd, dat er in de St. Lauren- tiuskerk een H. Mis zal worden op- gedragen voor het oud-bestuurslid wijlen de heer G. Schouten, op Zon dag a.s. om 7 uur. VAN ULSEN OVER DE K.L.M. BERGEN. Dezer dagen hield de Bergense K.L.M.-vlieger en chef- vliegdienst Europa, der K.L.M., H. v. Ulsen, een lezing over de K.L.M. voor de Berger Luchtvaartclub. De heer v. Ulsen, die sinds enige tyd beschermheer van de club is, vertelde op interessante wyze over het leven als piloot, over de K.L.M. in de oorlog en over de toekomst der K.L.M. Haar expansie wordt slechts tegengehouden door het ny- pende materieelgebrek. De eerste DC 6 wordt de volgende maand uit Californie verwacht. Met behulp van meegebrachte in- strumenten besprak de heer v. Ulsen de navigatiemethoden. Na een dankwoord van de voor zitter der B.L.C. werden nog enkele zweefmodellen van de B.L.C. beke- ken. Het was een interessante avond voor de B.L.C-ers. STICHTING 1940—1945 BERGEN De vertoning van de film „Zij, die wij vereren", Donder dagavond in de Rustende Jager ge geven ten bate van de Stichting, is een groot succes geworden. Ondanks de uiterst korte termijn van voor- bereiding was de zaal voor drie- kwart bezet. Een in de pauze ge houden collecte voor de Stichting had de zeer bevredigende opbrengst van f 99.terwyl ook een aanmel- ding als contribuant voor een groot bedrag op de collecteschaal lag. Aan- meldingen als contribuant worden altyd gaarne in ontvangst genomen door de afd. Bergen, N. Sluyter, Dorpsstraat 23. Tenslotte past nog een woord van dank aan de directie van de Rustende Jager voor de spontane medewerking aan deze voorstelling verleend. VOETGANGERS, OPGELET! HEILOO De gemeente heeft bij de kruising HerenwegStationsweg speciale overgangsplaatsen voor voetgangers aangewezen. Bedoelde plaatsen zijn gemarqueerd door witte strepen (dus ook 's avonds duide- lijk zichtbaar!). Op dit kruispunt, dat bij het toenemende verkeer zeer gevaarlijk is. is dit een goede maat- regel. Voetgangers worden er op attent gemaakt, dat men nu ook niet op andere plaatsen mag over- steken. GEVAARLIJK SPEELTERREIN HEILOO Wij maken de ouders er op attent, dat het zeer gevaarlijk is om de kinderen bij de riolerings- werkzaamheden te laten spelen. De diepe „loopgraaf", waarin de riool- buizen geplaatst worden (plm. 2</j meter diep!) en het hoog op de kant opgeworpen zand leveren te veel gevaar op! Wij verwijzen hierbij nog naar het ongeluk van gepas- seerde Donderdag. Men zij gewaar- schuwd! HEILOO Het programma van HSV voor Zondag a.s. luidt: OFC 1—HSV 1. Meervogels 2HSV 2. HSV adsp. aMeervogels a. Limmen adsp. bHSV b. GEMEENSCHAPSZIN LANGEDIJK Dat er in deze harde wereld toch ook nog een flinke dosis hulpvaardigheid en kameraadschap aanwezig is, wordt thans in de gemeente Langedijk bewezen. Enige weken geieden brandde te Zuid-Scharwoude de bakkery van de heer J. C. v. d. Zel geheel uit. De verzekering was voor de hui- dige omstandigheden te laag, zodat de betrokkene zwaar gedupeerd was. Reeds direct na de brand kwam er van vele zijden hulp op- dagen, zodat het gezin, dat plotse ling van al het nodige verstoken was, zich weer enigszins kon red den. Een hulpactie, die later op touw gezet werd, ondervond de steun van practisch alle ingezetenen. De Langedyker Vrijwillige Brand- weer spant echter wel de kroon. Het overgrote deel van dit 60 man sterke corps heeft besloten, bij het afbreken van de verbrande resten en bij de opbouw van het nieuwe pand per lid een man twee dagen ter beschikking te stellen. De uit de rui'nes te voorschyn gehaalde bruikbare gereedschappen en bak- kerijmachines worden door de brandweerlieden in hun vrye tyd schoongemaakt en zo nodig gerepa- reerd. De vaklieden, leden van de Vrijw. Brandweer, hebben boven dien bouwmaterialen, o.a. steen, hout, lood, zink, electrische mate- rialen enz., tegen inkoopsprijs ter beschikking gesteld, opdat hun mede-lid straks zyn bedrijf weer zal kunnen voortzetten, zonder al te zwaar belast te zijn. Alle hulde voor zoveel gemeenschapszin! wij getuigen van de grote momen- ten in het leven van de President van Amerika. waardoor ons duide- lijk wordt, welke belangrijke rol hij in de wereldgeschiedenis heeft ge speeld. Deze belangrijke, teehnisch goed vrrzorgde film, wordt vanaf Maan- dag vertoond. Van harte aanbevolen. CASTRICUM De grote belang stelling, waarin Vitesse zich alom mag verheugen, dateert vooral van na de bevrijding, toen zij door de werkelijk prachtige resultaten op 't groene veld de aandacht op -zich vestigde. Reeds in het eerste seizoen na de oorlog kwam Vitesse heel dicht bij het kampioenschap der 4de klasse. Het volgende seizoen echter bracht de Castricummers het zo begeerde kampioenschap en de wijze waarop zy dat behaalden, was werkelijlc de belangstelling waard. De promolit- wedstrijden leverden al evenmin moeilykheden op en zo startte Vi tesse dit seizoen in de derde klasse. Al aanstonds deed deze club van het plaatsje aan de duinrand van zich spreken en velen met ons zul len ongetwijfeld de prestaties van deze club wekelijks hebben gevolgd. Zou er een club zijn, die Vitesse van de kop, welke zij direct stout- moedig had veroverd, zou weten te verdringen? Daarin is geen enkele mededinger geslaagd en de over- winning op GVO zette de kroon op het werk. Het succes van deze bloeiende vereniging, waarvan ook de reserve- elftallen een goede plaats innemen, is zeker een felicitatie waard. Zondag 7 Maart a.s. zullen be stuur en spelers van het eerste elf tal, ter gelegenheid van het be- haalde kampioenschap, recipieren in Hotel Broksma en wel van 5 tot 6.30 uur. RAADSAGENDA CASTRICUM -i- De agenda voor de op Woensdag a.s. te houden ge- meenteraadsvergadering, welke des avonds om half acht zal beginnen, bevat o.a.: een voorstel tot het ver lenen van subsidie aan de Christe- lijke School ter regeling van de oorlogsschade, een subsidie-voorstel voor de R.K. Meisjesschobl en een voorstel tot het verlenen van voor- schotten aan de bijzondere lagere "cholen. Voorts zal de Woonruimtewet nog op het tapijt komen. In de vacature van ambtenaar van de burgerlijke stand zal moeten voorzien worden. Op de voordracht staan de heren H. Koelman en S. de Jong. Een der belangrijkste punten is verder de vermakelijkheidsbelasting. Voorgesteld wordt deze als volgt te regelen: Voor vertoningen, vallende onder de"louter culturele, zoals con- certen, toneel, ballet, tentoonstellin- gen, lezingen en ook sportwedstrij-- den. twintig procent. Voor filmvoor- stellingen veertig procent en voor andere vermakelijkheden vyftig procent. JONGEREN AFD. K.V.P. CASTRICUM. 22 Maart a.s. or- ganiseert de jongeren afd. der K. V. P. een propaganda-avond waar een bekend spreker zal optreden, opgeluisterd door verschillende de- clamatie's. Dus alle jongeren van de leeftijd van 18 tot en met 30 jaar worden verwacht des avonds 8 uur in de grote zaal van het Jeugdhuis, Overtoom. DE EGMONDSE MIDDENSTAND BIJEEN EGMOND AAN ZEE. Op ini- tiatief van de Burgemeester kwam de Egmondse Middenstand byeen in de zaal van de „Vergulde Valk". De burgemeester hield een inlei ding. waarin hij in het kort zou be- handelen het verleden, heden en toekomst van de gemeente. Aangaande het eerste punt deel- de spr. mede. dat Egmond aan Zee met zijn ruim 700-jarige historie 'n belangrijke plaats innam, getu'- de belangstelling die de graven Egmond en de abt van Egmon^.- binnen voor het zeedorp hadden. Voorts merktespreker op, dat Egmond aan Zee niet te klagen heeft met de wederopbouw, ver- geleken met andere plaatsen. Bin- nenkort zullen er weer 28 arbei- derswoningen gebouwd worden. Het herbouwplan is goedgekeurd. Als de middenstand die ontwik- keling wil bijhouden, dan zal zij zich moeten organiseren en een sterke eenheid moeten vormen. Eg mond zal straks onder de badplaat- sen een voorname plaats innemen en het is aan de ingezetenen om die kans te benutten en de uitbrei- ding van zaken niet over te laten aan buitenstaanders. In de pauze kwam het bestuur van de voormalige Middenstands-. Winkeliers- en Handelsvereniging naar voren en deelde de burge meester het bestaan van deze ver eniging mede. De burgemeester was hiermede niet op de hoogte, wat geen wonder is. want de vereniging was zgn. slapende. Er werd besloten deze vereniging weer nieuw leven in te blazen en op bredere basis het werk aan te vatten. Het gevolg hiervan was, dat er zich nog een 27-tal nieuwe le den opgaven. Binnenkort zal er een vergadering worden gehouden. en zal tot de verkiezing van een nieuw bestuur worden over gegaan. De burgemeester dankte de aan wezigen voor hun spontane mede werking en sloot de vergadering met de leuze van de vereniging: Eendracht doet cleijne zaeken bloijen In magt en oock in welstand groeijen BURGERLIJKE STAND EGMOND AAN ZEE. Geboren: Gerrit, zoon van Dirk Dekker en Eva A. Ekkelboom; Paul, zoon van Jannes Jan Blok en Catriena Voort- huijzen; Hendrik, zoon van Jelle de Vries en J. Dokter; Cornelia An- neke, dochter van S. W. Boom en A. van der Plas; Dirkje, dochter van Koendert Broek en Geurtje Hubert; Engelbert, zoon van Arie de Groot en Guurtje Dekker; Johannes Cor nelis, zoon van W. C. van Loenen en Krijna Prins; Petronelle Christi na Maria, dochter van M. D. Hout- man en P. M. C. Evers; Ingrid, dochter van Cornelis Groen en Elise G. Giinther; Dorothea Sophia Ma ria, dochter van Albertus Dekker en Sophia C. Huyzer. Ondertrouwd: Christiaan Prins en Neeltje Wyker; Job Zwart en Ca- trien Blom; Klaas Gravemaker en Catharina Maria Zwaan; Wilhelmus Degen en Maria Stam; Petrus Jo hannes Dekker en Klazina Glas; Hendrik Visser en Aaltje Stam. Getrouwd: Albert Stam en Maria Agatha de Groot; Teunis van Dyk en Janny Krab; Job Zwart en Cathrien Blom; Christiaan Prins en Neeltje Wyker; Klaas Gravemaker en Catharina Zwaan. Overleden: Simon Groen, 84 jaar; Johannes Cornelis Dooms, 75 jaar; Klaas Schol (overl. te Alkmaar), 75 jaar; Kniertje Broek, 73 jaar. OPENBARE SCHOOL BLIJFT EGMOND a. d. HOEF. Ged. Staten van Noordholland hebben de instandhouding van de openbare lagere school alhier goedgekeurd met dien verstande dat bij verdere daling van- het aantai leerlingen in de toekopist deze goedkeuring niet meer mag worden verwacht. ALKMAAR. Harmonie: „Adam had vier zonen", 18 jaar. Cinema: „Stad op stelten", 14 jaar. „Leven van President Roosevelt", alle leeftijden. Victoria: „De weg naar Sacramento", 14 jaar. A.B.T.,,De verborgen schat", 14 jaar. „Mensenjacht in Doodsvallei" 14 jaar. BERGEN. Rustende Jager: „Huis der verloren kinderen", 18 jaar. NRD-SCHARWOUDE. Tivoli: „Belle van de Yukon", 18 jaar. „Casa- nova Brown", ontoelaatbaar. SCHAGEN. Royal: „Onze corres pondent meldt", 18 jaar. ,,'t Zit in de lucht", 14 jaar. ST. MAARTENSVLOTBRUG. Ho- man: ..Zwevende gratie", 14 jaar. BREEZAND. Apollo: „Lumi6res de Paris", 14 jaar. „Zoon van Monte Christo", 14 jaar. DEN HELDER. Tivoli: „Ali Baba en de veertig rovers", alle leeftijden. De Witte: „De nieuwe baas", ontoelaatbaar. HOORN. 'Winston Theater: „De ha ven der verleiding", 18 jaar. Victoria: „Het lied van Berna- dette", alle leeftyden. MEDEMBLIK. Scala: ..Elephant Boy", 14 jaar. „Uit het bagno ont- vlucht, ontoelaatbaar. Op Woensdag 17 Maart a.s. des middags 2 uur en op Donderdag 18 Maart a.s. des middags 2,30 uur zul len belangrijke vergaderingen ge houden worden te resp. Alkmaar in het ..Gulden Vlies" en Hoorn in Hotel Geel, uitgeschreven door de onderafdelingsbesturen van de grootste organisatie der assurantie- tussenpersonen, de welbekende Ver eniging M.A.A. Er is de laatste tyd nogal het een en ander gepasseerd in verzekeringskringen en het zal voor ieder belangstellende interes sant zijn te vernemen hoe de toe- stand zich heeft ontwikkeld. Naar het bestuur ons mededeelde is de vergadering voor iedereen toegan- kelijk. Wij verwijzen naar de elders in dit blad voorkomende adverten. tie. Z.H. Paus Pius XI schreef: Bijna ontelbaren kwamen van een goed verrichte retraite terug „op Chris- tus gegrond en opgebouwd", ver- vuld van licht, verzadigd van vreug- de en overstelpt van die vrede, „die alle begrip te boven gaat". Aan de directie van het Retraite- huis Bergen kunt u zich nog op geven voor de volgende retraiten: 24—27 Maart: Heren Onderwijzers 1013 April: Heren K.A. 1316 April: Dames boven 30 jaar 2023 April: Gehuwde dames. 2427 April: Verloofde jongem. 27—30 April: Gehuwde dames. 47 Mei: Gehuwde dames. 811 Mei: Militieplichtigen. WIERINGERMEER Na de in- leidingsbijeenkomst van vorig jaar te Middenmeer, waarbij de gehele Wieringermeer vertegenwoordigd kon zijn en waarbij geen definitie- ve resultaten zijn bereikt, was het wachten op de vergaderingen van de dorpen afzonderlijk. Tegen 6en Oranjevereniging kwamen bezwa- ren van gereformeerde zijeia. In middels heeft Wieringerwerf zijn vergadering gehad (zie elders ver slag). A.s. Maandag 8 Maart is nu Slootdorp aan de beurt en binnen kort ook Middenmeer. Alle bewo- ners van Slootdorp en omgeving (volgens postraon) worden 8 Maart in de Noodschool verwacht. Toont uw belangstelling. Het wordt zo zoetjyesaan tijd om de definitieve plannen te maken. BNOEMING WATERSCHAP EGMOND BINNEN. Tot se cretaris van het waterschap „De oningepolderde landen" is wegens bedanken van de heer C. Schotvan- ger benoemd de heer J. J. van Don te Egmond aan de Hoef. NIEUWE ONDERWIJZERES EGMOND AAN DE HOEF Tot onderwijzeres aan de R.K. Meisjes- school alhier is met ingang van 1 April a.s. benoemd mej. C. van Don te Utrecht. WITTE KRUIS LIMMEN. Door het bijeen brengen van vrijwillige bijdrage heeft zich de mooie som gevormd van f 583.Hiervoor zullen enige ledikanten met toebehoren. waar aan de afd. zo dringend behoefte heeft, worden aangeschaft. BIOSCOOP IN LIMMEN Het ligt in de bedoeling van de directie van het Corso-theater (te Castricum) om binnenkort hier we kelijks 1 of 2 filmavonden te orga niseren. HEILOO, 5 Maart. Spruitkool le soort 901.40, 2e soort 3556; witlof le soort 2640, 2e soort 15— 19; prei 6576; boerekool 1519; sjalotten 4146, peen 1014, rabar- ber 2835. Alles per kg. OBDAM, 5 Maart. Aangev.: 5700 kg rode kool 18.8024.20; 50.500 kg gele kool 9—9.20; 10.500 kg peen B 16.80—20, C 18.50—21.10; 1520 kg witlof I 44—50. II 34—40; 825 kg uien 5354.50; 15 kg sprui- ten 77. WOGNUM, 5 Maart. Witlof I 47—57. II 35—46. Ill 22—34; spruit kool 23112; gele kool 79; rode kool 12.20—17.70; bieten 6—6.10; Goudreinetten 43100; St. Remey 4058; Winterjan 35—41; uien 35. HEM, 5 Maart. ..Zuikerkogge" Witlof I 43—53, II 33—47; sprui- ten 4556; prei 61; kroten I 6.10— 6.50; gele kool 7.207.40; uien 43 47; peen 22. Winterjan 2852. ALKMAARSE EXP.VEILING. 5 Maart. Winterpeen 12.5018.10; boerenkool 817; worteltjes 10-31; spruitkool 22114; rode kool 7.50 25; gele kool 610; prei 6281; uien 2657, bieten 1013. witlof 2262: rabarber 49; knolselderie 16, selderie 59; appelen 4674 en peren 5062 OBDAM. 5 Maart. 5700 kg rode kool 18.80—24.20; 30500 kg gele kool 9—9.20: 10500 kg peen B 16.80—20, C 18.50—21.10; 1520 kg witlof I 44—50, II 34—40; 825 kg uien 53—54.50; 15 kg. spruiten 77. ZWAAG, 5 Maart. Spinazie 81 87; uien 3258; bieten 7.507.60; prei 68; gele bewaarkool 68.30; rode kool 1521; spruitkool 0.82 1.02: witlof 2156; breekpeen 15 20.30; knolselderie A 2224, B 10 18; goudreinetten 0.561.05; Present van Engeland 0.401.26; zoete appel 43—54; Jonathan 0.57—1.06; Winter jan 21—61; Gratiool 47. WARMENHUIZEN, 6 Maart. Aangevoerd: 77.500 kg rode kool 12 22.80; 109.900 kg gele kool 79; 2000 kg witte kool 20.10—20.40; 100 kg uien 4648.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2