DE GERAFFINEERDE GOEBBELS NEW-YORK IN PAASTOOI OM ERICS LIEFDE de ware schuldige TIEN S.A.-MANNEN KNAPTEN T ZAAKJE OP Scepticisme en Christelijke vernieuwingsdrang Om financiele gelijkstelling van onderwijs voor Suriname en de Antillen Het werk van missie en zending Aardbei-nylons, „beauty-spots' en veterschoentjes NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zoterdog 6 Maart 1948 PAG. 3 Zij kregen hun grote beloning: geliquideerd in (slot) GESCHONDEN WERELD Kanttekeningen bij de Ronde-Tafel-Conferentie (Van onze New-Yorkse correspondents) Een ware schaakwoede is op het ogenblik over Nederland los- gebroken. De in Den Haag gespeelde wedstrijden worden op alle mogelijke manieren „geanalyseerd". Het werk moet maar wach ten en.de aardappelen zullen wel aanbranden. Waarom blij? ,,Onze Jongens Overzee" Massamoord op honden? Fireflies" voor Marine luchtvaarfdienst De moord te Rotterdam FEUILLETON door HARRIS BURLAND LANGE TIJD is het alleen Goering geweest die als de ware aanstichter van de Rijksdagbrand gokL Het is de verdienste van dr. Gisevius, dat hij in zijn boek „Tot het bittere einde" (Uitgave Eemink Zn., Utrecht) onaantastbaar bewiismateriaal bijeenbrengt, dat de geraiiineerde dr. Goebbels brandmerkt als de ware schuldige. Deze fanatiekeling beoogde hi&rmee echter veel meer, dan in de eerste uren van de beruchte brandnacht duidelijk werd: met duivelse vooruitziende blik gal hij door deze brandstichting de stoot tot de door hem zo vurig begeerde revo- lutie, welke de ondergang betekende van het gehele democrati- sche systeem in Duitsland. De man, die het geval-Rall en daarna de ontdekking van de ware schuldige van de Rijksdagbrand aan het rollen bracht, was de ongeveer 25-jarige Reineking, sehrijver bij een kantongerecht in de provincie Brandenburg. Op een goede dag kwam er plotseling een aangename afwisseling in zijn juridische woes- tenij. Een getuigc-preventief gede- tineerd, omdat hij pas gesnapt was bij een diefstal met braak, en Rail geheten, wilde perse een verklaring afleggen. De man sprak heel open- hartig over de Rijksdagbrand en het waren heus niet alleen praatjes van horen zeggen. Klaarblijkelijk was hij een der medeplichtigen, die het verloop van de brandstichting tot in de kleinste bijzonderheden wist te beschrijven. Dat hij niet loog, bewezen nadere bijkomstigheden, welke hij opsomde, de namen, die hij noemde enz. Geen wonder, dat de kantonrech- ter, die diep onder de indruk was, het als zijn plicht beschouwde deze uiterst belangrijke verklaringen in een proces-verbaal vast te leggen en dit op de snelste wijze naar Leipzig te sturen. Nauwelijks had de rechter zich verWijderd, of ook Reineking, die juist het proces-verbaal getikt had, ging op stap. Enkele uren later meldde hij zich in het hoofdkwar- tier van de Berlijnse S.A. Karl Ernst zelf aanhoorde zijn verklaringen en toen was hij dageniang het middel- punt van een koortsachtig werkende troep, die allereerstde brief met het proces-verbaal moest ach- terhalen. De eenvoudige S.A.-man Reineking werd binnen korte tijd bevorderd tot Standartenfuhrer in de staf van Karl Ernst en in deze hoedanigheid was het, dat hem de liquidatie van Rail werd toever- trouwdPer saldo ging het om de handhaving van .een staatsge- heim! Einde 1934 werd Reineking wegens staatsgevaarlijke uitlatingen in Dachau opgesloten. een paar maanden later stond zijn naam op de grote dodenlijst. Wat Rail verteldc Maar laten we nu Rail zelf, de stem uit het graf, ook eens aan het woord komeh. Het is precies zoals een ieder het zich wel ongeveer heeft voorgesteld. Rail behoorde tot de elite der wilde vechtersbazen, wier opdracht het in de woelige dagen van 1932 was „incidenten" te organiseren. Daarbij bedienden zij zich o.m. van een ontvlambare vloeistof, die zo was samengesteld, dat er een speling van 1 tot 2 uur bleef, voordat de zelfontbranding geschiedde. Zo kon het gebeuren, dat de ene aanplakzuil na de andere, ondanks scherpe politiebewaking, in een laaiende fakkel veranderde. Op een avond tegen het einde van Februari werden tien S.A-mannen bij Brigadefuhrer Karl Ernst ont- boden, die eerst geweldig tegen ze had staan snauwen en schreeuwen, om daarna plotseling heel vriende- lijk te worden. Hij zei, dat ze nu eens een „fijn zaakje" zouden op- knappen, werkelijk eens iets heel bijzonders, en dat zij uitverkoren waren er aan mee te doen. In de volgende dagen zouden zij de mar- xisten een vernietigende slag toe- brengen. Alles was voorbereid. Er mankeerde alleen nog maar een aanleiding. Daarvoor moesten zij nu zorgen. Zoals zij wisten, wilden de communisten heel Duitsland in vlammen doen opgaan. Zij, de nazi's, zouden slechts de Rijksdag, die el- lendige kletstent aansteken. Later zouden zij beweren, dat de commu nisten de brandstichters waren. Voor de politie behoefden zij zich geen zorgen te maken. Sturmbahnfiihrer Heini Gewehr, een deugniet van 25 jaar, zou het bevel voeren over de stormtroep. Een eigenlijke generale repetitie had niet plaats. Daaren- tegen organiseerde men zoiets als een „plattegrondspel". De tekeningen van het Rijksdag- gebouw werden uitgespreid en op het papier marcheerden de brand stichters achter Heini Gewehr aan. Alleen die vertrekken werden uit- gekozen, welke licht brandbare voorwerpen bevatten en gemakkelijk te bereiken waren. Dit „plattegrond- spel" werd in de enkele dagen. die tot aan de gala-voorstelling ver- streken, dikwijls herhaald. Op de avond van de brand haalden zij bij een drogist, toegewijd partijgenoot, een kubusvormige bus met licht- ontvlambare brandstof, om vervol- gens in de kelder van het paleis van de president van de Rijksdag, Goering, te wachten op het afge- sproken teken. Plotseling kwam Karl Ernst met veel lawaai naar beneden en stuurde de kerels met een paar krachttermen weg. Van toen af ging alles bliksemsnel. Via de onderaardse gang kwamen zij in/ het Rijksdaggebouw en .volvoerden hun opdracht. Geen mensen, die toe- vallig aanwezig waren, liepen schreeuwend voor de vurige geesten weg. Geen bode alarmeerde haastig de politie. Geen fluitjes gilden. Geen schoten vielen. Zelfs later waren er geen complicaties; niets, niets behalve dat de drie groepen het hun opgedragen werk uitvoerden en dat zij elkaar ongeveer tien mi- nuten later zeer tevreden in de gang weer ontmoetten. Toen zij bij Karl Ernst op het appdl kwamen, kregen zij slechts hoogwaarderende woor- den te horen. Opnieuw werden zij aangemaand tot geheimhouding en er stond hun een grote belo ning te wachten. Toen deze niet zo heel vlot afkwam, speculeerde Rail, de aaftsoplichter, er op, dat er lie- den waren, die maar al te graag zijn verhaal zouden horen en daar voor wel behoorlijk zouden willen betalen. Maar ook in 1933 waren er al Reineking's, die hem naar de hel wensten, die zich zelfs gaarne ter beschikking stelden om hem bij deze reis een handje te helpen. De meeste brandstichters overieefden de Rhom-putch (30 Juni) niet; de laatste, die overboord ging, was Heini Gewehr; hij sneuvelde in het Oosten als officier bij de politie. En van der Lnbbe dan? Hoe ter wereld is het mogelijk, dat van der Lubbe in dit duivelse spel verzeild geraakte? Het is wel als zeker aan te nemen, dat hij door Ernst alleen gebruikt werd om de aandacht van de werkelijke brand stichters af te leiden. Deze half- blinde jongen klauterde op het moment dat Heini Gewehr met zijn mannen hun taak reeds volbracht hadden langs de muurlijst naar boven, sloeg de vensterruit in, rende als een amokmaker door het ge- bouw heen en weer, strooide haas tig zijn vuurmakers over de wandel- gang en liep vanzelf in de armen van de politie. Het verdere verloop weten we reeds. Marinus van der Lubbe, die op de 27ste Februari 1933 laat op de avond de rol speelt van historische kabouterman, is niet meer, maar ook niet minder, dan een grilligheid van de wereldge- schiedenis. Als onvergetelijk facto tum vervulde hij de functie, die hij nooit gezocht, zelfs niet egis be- grepen heeft. Goebbels, vader der gedachte De meest sensationele wending kwam voor Gisevius, toen hij als conclusie van zijn nasporingen moest vaststellen, dat niet Goering, maar Goebbels de eigenlijke brand- stichter was. Goebbels was het eerst op de gedachte gekomen; hij had de eerste besprekingen met Karl Ernst gevoerd; hij had een oogje in het zeil gehouden bij het uitkie- zen van de bendeleden; hij had ge- garandeerd, dat niemand huiszoe- king zou houden in het S.A.-hoofd- kwartier of in het paleis van Goering. Deze laatste had slechts aan alles zijn goedkeuring gehecht, toen de propagandachef er geheim- zinnig op had gezinspeeld, dat de Fuhrer begreep, dat er iets bijzon ders moest gebeuren, maar Hitler wilde verrast worden. Op de avond van de Rijksdag brand zat de Rijkskanselier bij Goebbels aan tafel, toen het bericht van de brand binnen kwam; tot op dat moment was er voldoende ge- legenheid geweest voor de sluwe „Dohtes" zijn Fuhrer voor deze klucht klaar te stoven en hem te prepareren voor zijn aanval van razemij, die leidt tot vaststelling van de beruchte Februari-verorde- ningen. Met de Rijksdag ging in Duits land het gehele democratische sy steem in vlammen op. Met vlam- mende voortekenen en als een na- tuurramp kondigt de nationaal-so- cialistische revolutie zich aan. Als een storm zal zij van nu af over DuiVand heengieren. Te Londen is een wedstrijd gehouden tussen 27.000 schoolkin- deren met het kweken van de mooiste bloemen uit Nederlandse bloembollen. Hier de uitdeling van de eerste prijs, een prachtige zilveren beker, die gewonnen werd door kinderen van de Oat- ford Secondary School, Londen. I. Het was begrijpelijk, dat tij- dens en na een oorlog als de we reld er nog geen te aanschou- wen gaf, vele denkers en schrij- vers en zoekers naar de verbor- genheden van de m'enselijke geest zich bezonnen op de toe- komst van een zich naar de on dergang spoedende beschaving. Sommigen van hen wachtten het einde van de oorlog nauwe lijks af om reeds hun visie op het geestesmerk van morgen te geven. Onder hen ontmoeten wij de Nederlandse cultuur-filosoo] Johan Huizinga, die drie maan den voor de bevrijding op 72- jarige leeftijd overleed. Huizinga, staande aan de rand van twee tijdperken, schreef op de vooravond van zijn dood een merkwaardig essay over de II (slot) De miSsie-scholen konden dus wel subsidie krijgen," maar alleen indien zij neutraal waren. Op zich- zelf was dit nog niet eens zo erg, want de bepaling luidde dat niets geleerd mocht worden wat in strijd was met godsdienstige opvattingen van andersdenkenden. Daar de schoolgaande jeugd van de missie- scholen vanzelfsprekend R.K. was, deed zich dit dus niet voor. Maar de financiele steun van bestuurs- zijde bleef uit. In de felle strijd die ontbrandde en waaruit a pro- pos de Curacaose pers in feite ont- stond: Civilado, De Vrijmoedige, De Wekker, Amigoe di Curacao BEHALVE de daling van de le- vensmiddelenprijzen, is toch steeds de „new Look" een van de belangrijkste gesprekptmten van de New Yorkse vrouw. Vorig jaar be- gon men zich al met onzekere stap- pen op het pad van deze nieuwe mode te begeven; maar de pas uit- gekomen voorjaarstoiletten van dit jaar zijn al van een definitieve new look. Zelf had ik nooit gedacht, dat de vrouwen zich weer zouden laten leiden naar deze hoogst on- handige en dure mode; maar jawel hoor, voordat we het weten zitten we alweer vrolijk in onze wijde rokken. smalle middel en opgevul- de heupen, net zoals onze ouders er in hun jeugd bijliepen. Gelukkig dat deze nieuwe voorjaarskleding iets flatteuser is dan die welke de modehuizen er vorig jaar in tracht- ten te brengen. Toen was er dan ook een grote oppositie. Zelfs liepen de dames" in badpakken rond met grote borden, dat ze nooit zouden overgaan tot de lange rokken. Van dergelijke vertoningen merk je nu niets meer (Het zou trouwens erg koud zijn in de sneeuw!), maar ik geloof wel, dat iedereen er nu in berust en er zich op gaat instellen. Met Pasen is in New York de zgn. Easter Parade en of het nu regent of hagelt. iedereen komt toch op zijn Paasbest te voorschijn en wandelt langs 5th Avenue om zich ie laten bewonderen. Ook verdringt men zicl® rond de fotografen, in de hoop ook nog op een plaatje in de courant te komen. Hiermede wordt het lenteseizoen geopend; bontjas- sen worden opgeborgen en lichtere kledij komt te voorschijn. Toen we een week geleden nog midden in de hoge sneeuw zaten, begonnen de grote modehuizen zich toch al op de lente voor te bereiden. Grote shows werden er gehouden en het nieuwste van het nieuwste werd vertoond. In sommige dingen volgt men de Franse mode, maar toch het meeste wordt door New York zelf gecreeerd en daar zijn ze ook verschrikkelijk trots op. Om maar van boven af aan te beginnen met de hoeden. Deze zijn zacht van kleur en stof, meest stroo met ruches van wit organdie, of bloemen. en met weelderige voi les. Ook ziet men weer de grote A iiiss1'" 'V? platte hoed met voile om de kin gestrikt. De kleinere hoedjes wor den achter op het hoofd gedragen. Veel mantelpakken zullen dit jaar weer gedragen worden. De meesten met wijde klokrokken en korte jasjes, opgevuld op de heu pen om ze breder te doen lijken en. sommigen geplisseerd of dik ge- plooid van achteren,als het begin van de ..queue". De lengte is voor sportpakken 14 inches van de grond en voor namiddagtoiletten 12 iif- ches. Ook worden er veel deux-pie- ces gedragen als jurk, met dezelfde opvulsels en plooien. Uit Engejfmd ge'importeerd vindt men de eeuwig in de mode blijvende tailored man telpakken van mooie tweeds. Te- vens zijn boleros weer sterk verte- genwoordigd. Ook blouses zijik uit grootmoeders tijd overgenomen: meest wit katoen, opengewerkt met strikjes en lintjes in zwart fluweel en wijde mouwen met overal ru ches en kantjes. Ze staan vrouwe- lijk aantrekkelijk. maar hebben grote bezwaren in de was. Jurken en middagtoiletten ziin ook allemaal met wijde rokken in pasteltinten, met wijde mouwen. Men ziet ook veel de driekleurige jurk, het bovenstukin een lichter tint dan de rok en met een fel ge- kleurde brede ingehaalde ceintuur afgezet. De jassen zijn wijd, veel met pel- lerines of capes. Toch worden man telpakken het meest gedragen. Bij het geheel behoren natuurliik perfecte dunne Nylon-kousen, die nu in alle kleuren verkrijgbaar zijn. Op de shows werd -het meest een aardbeienkleur vertoond, die ik heel lelijk vond. maar wat weer 't nieuwste was. Om het geheel hele- maal antiek te maken, zie je nu en dan zelfs al dames lor*m met de beroemde „tache de baeute" (beauyspot) op de wang! Wat schoenen betreft: deze zijn min of meer hetzelfde. veel met 'n open hiel. Ik heb echter al enige excentrieke exemplaren met de ouderwetse hoog geveterde schoei- QE V1ERDE ZONDAG van de Vasten draagt de naam „Laetare" naar de eerste woor- den van de Introitus uit de Mis en dit betekent „Verheug u, wees blij"! Wij worden uitgeno- digd, blij te wezen. Waarom datWaarom blij? En h°e blij? Er is inderdaad veel dat weinig opwekkend is: de toestand in de wereld, misschien narigheid en zorg in ons eigen leven. En dan toch blij wezen? Ja, juist daar- om, meer dan anders! Blijheid is de druppel olie in de machine. Wees weer eens blij, dat zal u over veel dingen heen helpen. Zie weer eens hoger dan dit aardse, waar we elke dag in zit ten. Zie eens naar God, naar Christus. Hij is morgen opnieuw in de H. Mis tegenwoordig en Hij deelt fat Brood uit, dat Zijn Lichaam is, ook aan u. Daar ligt uw kracht voor de komende week. Daar ligt uw reden tot blij-zijn: Christus onder ons, Christus in ons! MARCUS. sels met hoge hakken zien rondlo- pen, maar ik geloof toch niet dat dat erin zal komen. Zo bereidt New York zich voor op het hete voorjaar. Hopelijk schijnt de zon dit keer op Paas- morgen en gaat het niet hagelen zoals het vorig jaar, zodat je niets dan piekharige, verfomfaaide en natgeregende tragische figuren zag staan op de plaatjes in de courant van de volgende morgen! stond de ambtenarij veelal aan de kant dergenen die geen financiele steun wilden geven. De Missie voerde deze strijd tegen een over- macht, waarin vooral de vrijmetse- larij en enkele niet-practiserende katholieken een rol speelden. De strijd bleef voortduren tot 1907. toen door verwerping van het neutraliteitsbeginsel het missie-on- derwijs zijn karakter wettelijk zag erkend. Momenteel kent Curacao een bijna volledige financiele ge- lijkstelling; het voorbereidend on derwijs derft deze nog. Door de verschillende omstandig- heden in Suriname verliep de on- derwijsstrijd daar enigszins anders; van een financiele gelijkstelling is daar nog in mindere mate sprake dan op de Antillen. Ook in Surina me is het bijzonder onderwijs aan het openbaar onderwijs voorafge- gaan. Toen de plantage-directeuren zich in de tweede helft van de 19e eeuw er nog tegen verzetten, be gonnen de Moravische broeders Hernhutters) en de R. K. Missie met volksonderwijs. Het is aan de beschavingsarbeid van zending en missie te danken, dat zowel de An tillen als Suriname een christelijk stempel dragen en vastgegroeid zijn in de Nederlandse cultuurge- meenschap, voor wat Suriname be treft zelfs in onze gemeenschap. In Suriname wordt 15 pet. van de totale begroting voor het onder wijs besteed. n.l. 1.457.583 gld; Op een bevolking van 190.000 zielen zijn thans 148 scholen met 661 on- derwijzers en 27.194 leerlingen. Het aantai leerlingen. dat hiervan bij- zondere scholen bezoekt, is ons mo menteel niet bekend. Op de Antillen wordt ongeveer 10 pet. van de totale begroting voor het onderwijs besteed. n.l. 3.052.500 gld. Op een bevolking van onge veer 143.000 zielen zijn er omstreeks 23000 schoolgaande kinderen. Hier van bezoeken plm. 19000 een R.K. bijzondere school en olm. 700 een neutrale biizondere school. Wat de Nederlandse Antillen be treft. hebben die op Uruguay na het laagste aantai analfabeten van het hele Westelijke halfrond. n.l. 4 pet. (in de Ver. Staten is het cij- fer 11 pet.). In Suriname. waar door de enorme uitgestrektheid en de aanwezigheid van ongecivili- seerde stammen niet voor alien ge- woon onderwijs kan wordeji gege- ven, bestaan de zgn. Boslandscho- len, die meer beschavingsscholen zijn. Zowel in Suriname als op de An tillen wordt het R.K. bijzonder on derwijs gegeven door fraters en zusters, met aanvulling van leken- personeel. Zou de financiele gelijk stelling verdwijnen. dan is er geen sprake van, dat maar een deel van dit onderwijs zou kunnen blijven bestaan. Bepaalde anti-clericale tendenzen streven er wel naar het bijzonder onderwijs te duperen, mede omdatvelen niet eens weten wat bijzonder onderwijs is. Vooral voor de Antillen, waar vrij- wel de gehele schoolgaande jeugd een R.K. school bezoekt, gelden bij zonder onderwijs en katholiek on derwijs biina als svnoniem. Terwijl juist op die Antillen ook neutrale bijzondere scholen bestaan, zoals de Willem de Zwijgerschool op de Isla en de in oprichting zijnde (ge- reformeerde) school met de bijbel. die op Mundo Nobo zal komen. Zeer velen zien in het bijzonder onderwijs ..clericaal" onderwijs en wensen hiermede af te rekenen. Deze anti-clericale tendenzen zijn terug te brengen tot twee oorza- ken. de gewone wortel (vrijmetse- larij. vrees voor roomse machts- weilust e.d.) en de anti-Nederland- se geest. waarbij paters en ander missiepersoneel als propagandisten van de Nederlandse geest worden gezien. De heer Wijngaarde is daarvan. voor wat Suriname be treft, zeker een exponent, zoals de heer Jonckheer, ware hij niet ver- trokken, dit voor Curacao zou zijn geweest. Wil men voor Suriname en de Antillen die typische uiting van de Nederlandse democratic, welke de vrijheid van het onderwijs is, bewa- ren. dan dient zowel de vrijheid zelve als ook de consequentie er- van, n.l. de volledige financiele ge lijkstelling, als grondrechten in de rijksgrondwet te worden vastge- legd. „De Ge'illustreerde Pers N.V." te Amsterdam gaf een goedverzorgd drukwerk uit, in de vorm van een illustratie over het werk van de jongens in Indie. Zeer goede arti- kelen, verslagen, reportages en ver- halen over sport, gebruiken op Bali, de schoonheid van het Indische landschap, de radio, de omgang met de bevolking, de marine, de Niwin, het Rode Kruis enz. vormen de in- houd van dit kleine boekwerk, dat kwistig verlucht is met fraaie en actuele foto's over het leven der troepen in de prachtige sub-tropi- sche natuur. Een moppenpagina be- sluit deze uitgave, welke voor de civiele prijs van 65 cent wordt aan- geboden. In de gemeente Doornspijk (Gld.) is de laatste tijd een dertigtal hon den door vergiftiging om het leven gekomen. Het is gebleken. dat ze steeds stierven nadat zij rond gelopen hadden op de beboste jachtterrei- nen in de buurt van Doornspijk. De rijkspolitie heeft een beroep gedaan op apothekers en drogisten in de omgeving om er dadelijk melding van te maken wanneer iemand vergift koopt. Naar wij vememen heeft de Ne derlandse regering bij de „Fairey Aviation Company" in Engeland veertien „Firefly"-vliegtuigen be- steld. Deze veertien vormen een aanvulling van de vijf en zestig ..Fireflies" welke de marinelucht- vaartdienst thans bezit. kansen op herstel van deze be schaving. Deze kansen zijn vol- gens hem miniem, en hoe hij ook zoekt en vorst en waarheen hij de blik ook wendt, nergens vindt hij een genoegzaam be- trouwbare grondslag waarop hij die beschaving der komende tij- den kan funderen. De naaste aanleiding tot de catastrophe van 1939 was vol- gens hem het falen van de Vol- kenbond als gevolg van het niet toetreden der Verenigde Staten. De negen of veertien Ameri- kaanse senaatsleden, die tegen het lidmaatschap van de Vol- kenbond stemden, hebben een zo zware schuld op zich geladen. „als slechts zelden op particu- liere politieke personen is ko men te rusten". Huizinga is van mening, dat het heil van de ko mende tijd moet gezocht worden in de federatieve aaneensluiting van beperkte sociaal-economi- sche politieke eenheden onder de hoede van enkele imperia. Dit is een van zijn weinige posi- tieve aanduidingen, en hoewel deze niet van belong is ontbloot, is zij niet origineel. Een andere oorzaak van de huidige antithese der geesten is het verloren gaan van het ver- trouwen tussen de staten. Is het wonder, dat dit vertrouwen af- neemt naarmate de ethische normen worden prijsgegeven? Berusten verdragen niet op vertrouwen en is er zonder vertrouwen nog wel economisch leven mogelijk? De goodwill, de welgezindheid en het wederzijds vertrouwen kunnen dus ver- minderen, doch niet verdwijnen, aangezien dan de samenleving qua talis onmogelijk zou zijn. Huizinga geeft hierop een hoop- voller geluid, niet uit de kracht van zijn visie, doch gedwongen door een stee'nharde logica. Ook het beeld, dat hij ophangt over de reddende functie van een herlevende kunst is tamelijk comber. Slechts in fiet voorbij- gaan raakt hij het vraagstuk der individuele herorientering aan. „Teneinde de bezieling te verwerven die de onmisbare ba sis is van alle ethiek, van alle vertrduwen en verantwoorde- lijkheid, van alle gevoel voor recht en menselijkheid, moet de mens weer levendig en alge- meen gaan beseffen, dat hij een wezen is, dat leeft uit genade en streeft naar verlossing"De mens moet dus beginnen met zichzelf te veranderen. En al- hoewel hij er aan toevoegt, dat de mens er niet spoedig toe komt zichzelf te veranderen, mag men in dit op de voorgrond plaatsen van de persoonlijkheid toch een mogelijkheid vinden om uit de impasse der ethische ontreddering te geraken. Waar Huizinga spreekt over de nood- zakelijkheid van een ontluiken der persoonlijkheid als voor- waarde voor een hergeboorte der cultuur, toont hij zich nog toegankelijk voor een positieve levenshouding en toont hij aan anderen het middel waarmede zij 'zijn scepsis kunnen bestrij- den. V. de J. De man, die Maandagavond op de Coolhaven de vrouw, met wie hij samen gewoond had, vermoord- de en daarna de hand aan zichzelf probeerde te slaan, is thans buiten levensgevaar. Hoewel hij zichzelf aan de keel ernstig verwondde, blijkt toch geen slagader te zijn geraakt. De man kan echter nog alleen met ja-knikken en neen- schudden op de hem door de po litie gestelde vragen antwoorden. Alles wat men tot nu toe te weten is kunnen komen is, dat hij een slecht leven bij de vrouw moet hebben gehad. Van de moord zelf verklaart hij zich niets te kunnen herinneren. 52. „Jij bent er altijd gauw met je revolver bij geweest, Lebert", zei hij „Ik wilde. dat ik nu de kans maar eens kreeg", antwoordde Vallon grimmig. Eindelijk bereikten ze de top en lag het wijde panorama van zee en moerassen voor hen. De zon was nog slechts een donkerrode bal en boven aarde en zee kwam een dik- ke mist op. Boven op de top stop- te Richet de machine. De motor was op onrustbarende wijze gaan- kloppen. „Ik moest de lampen nu maar aandraaien". zei hij. ..We zullen ze wel nodig hebben tussen al die hoge bomen." Hij stapte uit, om de koplampen te controleren. Er stond eeri stevige zeebries op de top. Tegen de roze gloed van de zons- ondergang zag hij zich een reusach- tige gedaante aftekenen, bruin van het hoofd tot de voeten en ogen- sclfijnlijk met een dichte» haarmas- sa bedekt. Vallon zag, dat het Eric Ts»>gat zeker niet was. Richet wrong zich als een rat in een val. „Schiet!" gilde hij. „Schiet dan toch in hemelsnaam!" Vallon hief zijn revolver op. Het volgend ogenblik legde hij het wa- pen met een grijnslach op de zitting naast zlph en trok de handrem los. De wagen begon zich langzaam vooruit te bewegen. Richet wilde zich nog met een hand vastgrijpen, maar kon zich niet houden. Toen gilde hjj als een gewond dier. De wagen schoot langs de helling omlaag. Twee honderd meter ver- der zette Vallon de rem aan en de wagen stond stil. Hij keek om, maar zag niets, doch hoorde nog wel een langgerekten doodskreet. Hij hief zijn revolver op en loste zes scho ten in de lucht. Daarna liet hij de rem weer los en de wagen gleed de helling af in de toenemende duisternis. HOOFDSTUK XXI, De oude mijn op Tregat's landgoed Het laatste licht van de dag ver- glom aan de horizon, toen Tregat zich van de goederentrein bij de halte van Tretou. waar deze stop- pen moest, liet afglijden. Hij had vier en twintig uur op die goede- renwagen gelegen en de helft van die tijd op een zijspoor gestaan op dertig kilometer afstands van zijn bestemming. Hij wist nog niet dui delijk. wat hij zou kunnen aanvan- gen. Hij was immers een vervolg- de, die niet openlijk aan enige red- dingspogingen kon deelnemen, of hulp verlenen bij" de opsporingen van Solange. Voordat hij de havenplaats ver- liet, had hij een avondblad gekocht waarin hij gelezen had, dat het vermiste meisje nog steeds niet ge- vonden was, ofschoon men de om- trek in alle hoeken en gaten onder- zocht had en alle manrien uit de omtrek zich beschikbaarw. gesteld hadden, om mee te zoeken. Hij las ook over de dood van George Richet en hoe Jean Vallon de heuvel was komen afrijden in een auto, die hij niet wist te sturen, noch tot staan te brengen en hoe hij, op gevaar af van zijn macht over het stuur te verliezen, zich had omgewend en zijn revolver op de moordenaar had leeggeschoten. Er stond een hele beschrijving in over de dodenrit langs de helling door een man, die geen verstand van auto's had en die de wagen slechts met de uiterste inspanning op de weg had kunnen houden. Ooggetuigen uit Tretou verhaalden, hoe hij als een pijl uit de boog door het dorp gevlogen kwam en hun nog had toegeroepen, naar de top van de heuvel te gaan. om een man in doodsnood te helpen. Doch dit verhaal maakte* niet veel indruk op Tregat, omdat zijn gedachten zich slechts met Solange konden bezighouden. Misschien was ze nu reeds dood! Dat ze na zo veel dagen nog in leven zou zijn, was immers hoogst onwaarschijn- lijk. Heel de lange nacht toen hij op de goederenwagen lag, hadden die gedachten hem gekweld. Er scheen geen enkel straaltje van hoop te zijn overgebleven. Toch was hij vastbesloten, Solange te vinden dood of levend en aan eigen veiligheid dacht hij niet meer. Als ze dood was, zou hij haar wreken.... verschrikkelijk wreken "Onopgemerkt sl()op hij van de spoorbaan naar de bossen terug. Voor zijn vertrek uit de haven had hij uit voorzorg zich overvloedig van voedsel voorzien en hij had 'n zak bij zich volgepropt met aller- lei etenswaren. Hij wist immers niet, hoe lang het duren kon, eer hij ergens voedsel kopen kon? Maar in vier en twintig uur had hij zijn dorst niet kunnen lessen. Zijn mond en keel waren kurkdroog. Hij be- gaf zich regelrecht naar de kleine waterval in het» bos en dronk met lange teugen. Na zijn dorst gelest te hebben. at hij wat. dronk nog- maals en begon zijn tocht door het duistere bos. Hij wilde langs het moeras gaan en zo verder naar Huize Tregat. Daar verwachtte hit enig spoor te viqden van het mon ster; er misschien wel mee handge- meen te worden. Maar eerst moest hij weten, waar Solange was! Het kostte hem twee uur, om de bossen van Tregat te bereiken. De maan was reeds opgekomen en door het dichte tnaderendak drong het licht zwakjes door. Het kostte hem zelfs moeite, de stammen der bomen te onderscheiden en eerst na veel zoeken ontdekte hjj de oude schacht van de Tregat-mijn. Het was doodstil in het bos en zijn voetstappen klonken krakend door de stilte. Ergens in de verte krijste een uil. doch verder scheen er geen enkel levend wezen wakker. Eindelijk, na lang zoeken. bereik- te hij de voet van de heuvel en, na dat hij enige schreden teruggegaan was, vond hij de overblijfselen van het net. Bij het betasten van de stukgesneden touwen ontzonk hem alle moed. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3