DE BOUWNIJVERHEID INNEDERLAND 1 D Jan Masarijk: „Onze plaats is aan de zijde der Russen" Oude beschaving ontdekt De Pietjes Leiding van Beheersinstituut beheerde" fen eigen bate Een lichtend baken NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Zaterdag 6 Maart 1948 PAG. 5 De jammerlijke resten van het Dakota-toestel der Belgische lucht- vaartmaCTtschappij „Sabena", dat bij dichte mist te Londen een mislukte noodlanding maakte. Negentien der twee en twintig inzittenden verloren daarbij het leven. lets over wederopbouw en materiaalprijzen „BELGA" OP HET MATJE Devaluate berichten tegengesproken Drukkerijbrand te Velsen Nog een ongeval op de Afsluitdijk Radiovraaggesprek over rattenbestrijding „Hoe is de st-and Mieke" op de film MINISTER IN 'T VELD Opent tentoonste'Sing te Brussel NATIONALE ZANGHULDE aan H.M. de Koningin „Karel Doorman," naar Engeland terug EEN SLANG WERD MOEDER Denkt hij nog wel aan zijn vader f Marinierskapel naar Indonesie Keren Middenstanders J Nieuws van de „Willem Ba- rendz". Nu er alleen Hollandse zeelui op de W.B. varen is de stemming er zeer goed en de medische verzorging onder lei ding van dr. Kraan staat op hoog peil. Het behandelen van een patient. Dr. Kraan met baard, Broeder Dierenand, staande links, rechts Broeder Krebbes. Dr. P. Julien in Afrika TIJDSCHRIFTEN Zei U iets? Brifse koninklijke familie op reis Twee gesneuvelden in Indonesie Massagraven onfdekf in Indonesie Vijondelijk bezif onderling verkocht Bon voor zoehfe zeep J Advertentien NET R.K. MEISJE, vaste arbeider Het Voetbaldrama OORD OLLANDS AGBLAD Onlangs zag bij de Landsdrukkerij te 's-Gravenhage een publicatie van het Centraal Bureau voor de Sta tist iek over de bouwbedrijvigheid en de bouwmaterialen het licht. Dit verslag heeft weliswaar betrekking op October van het vorige jaar. maar is er niet minder interessant door. Uit het verslag blijkt, dat het aantal in de maand October begon- nen woningen ruim 1000 lager was dan in September. Het aantal in die maand voltooide woningen was in beide maanden ongeveer even 'groot. Het aantal wqningen, dat in de pe- riode Januari t.m. October 1847 klaar kwam (in totaal 6307 wonin gen) blijkt slechts 1/5 deel te zijn van het aantal, dat in 1938 in de- zelfde periode gereed kwam, een voor ons volk zeker teleurstellcnd resultaat. Uit de cijfers blijkt verder, dat de bouwactiviteit zich in het 3de kwartaal van het vorige jaar in sterke mate heeft ontwikkeld in de richting van de woningbouw. Het aantal begonnen woningen heeft in de periode van Januari tot October 1947 bedragen 97 pet. van de overeenkomstige periode in 1938. Het geproduceerde bouwvolume be- droeg echter slechts ongeveer 1/3 gedeelte van dezelfde periode van 1938. Deze langzame gang van zaken kan echter niet worden geweten aan een te geringe productie en invoer van bouwmaterialen, zoals nogal eens gebeurt. Vergelijking van de cijfers met die van 1938 doet nl. zien, dat, voor wat betreft de bouwmaterialenvoor- ziening, voor dit jaar (1947 dus) een bouwvolume van 50 pet. van 1938 zeker gehaald had kunnen worden, in plaats van de bereikte 33 pet. In de maand October 1947 had dit zelfs aanmerkelijk hoger dan 50 pet. kunnen zijn!! Wat de productie van bouwmate rialen betreft, uit het verslag blijkt, dat rond 31 millioen straatklinkers van het waalformaat werden gepro- duceerd. Dit is het hoogste aantal sedert de bevrijding. Ook de productie van metselsteen bereikte een record: 73 millioen stuks. Van kalkzandsteen bedroeg de productie bijna 2/3 van de ge- middelde maandproductie van 1938, nl. 32 millioen stuks. De afleverin- gen bleken echter de productie te overtreffen, met als gevolg afne- ming van de voorraad. Met andere bouwmaterialen het- zelfde: de dakpannen-industrie en de productie van schelpkalk b.v. bereikte eveneens hoogtepunten. En de prijzen? De indexcijfers der groothandels- prijzen van de bouwmaterialen spreken een duidelijke taal. We willen even vergelijken de prijzen in December 1945, December 1946 en October 1947, dus practisch gedurende 3 jaren achtereen. Van waalklinkers waren deze prijzen resp. 211,2, 270,2 en 270.2 (gedurende het laatste jaar dus geen stijging in prijs). Metselsteen (ge- Naar aanleiding van de door het Belgische persagentschap „Belga" doorgegeven onjuiste berichten over een yoorstel op de vijflandenconfe- rentie te Brussel tot herziening van de pariteit der valuta, heeft de Bel gische ministerraad Vrijdagmiddag een communique uitgegeven. waarin niet alleen de berichten categorisch werden tegengesproken, doch zelfs het persagentschap ter verantwoor- ding wordt geroepen en alle facili- teiten, die de regering het agent- schap verleende, worden ingetrok- ken. Vrijdagmiddag brandde de boven- verdieping van de drukkerij „Sin- jewel" te Velsen geheel uit. Een grote partij materiaal en de licht- drukkerij gingen hierbij verloren. De brandweer uit Velsen had met zes stralen binnen het uur de brand onder de knie. Het bedrijf zal en- kele maanden stagnatie ondervinden Weinige uren na het ernstig on geval nabij het monument op de Afsluitdtijk, dat twee mensen het leven kostte, vond ongeveer 3 km. van Den Oever af wederom een soortgelijk ongeval plaats. Nu ech ter gelukkig zonder dat een van de betrokkenen letsel opliep. De toedracht was echter bijna hetzelfde, Ook nu werd het achter- ste van twee motorvoertuigen, dit- maal luxe auto's, verplicht door het remmen van zijn voorganger naar het midden van de weg te zwen- ken, terwijl van de tegenoverge- stelde kant met ong. 30 km snelheid een andere auto naderde. De wel- haast nog dichtere mist dan van Vrijdagmorgen benam ieder uit- zicht. Voor beide bestuurders kwam de botsing dan ook totaal onver- wacht. Beide wagens werden zwaar ge- havend aan de voorzijde, doch de cabines bleven intact en dat was het behoud voor de inzittenden, resp. een zakenman uit Zuid-Hol- land en een gezin uit Leeuwarden. De politie was snel ter plaatse om het verkeer te regelen en een onderzoek in te stellen. Dit laatste wees ook nu de mist als de veroor- zaker aati. velsteen) achtereenvolgens 227, 273,6 en 284,6; asbestcement-platen on- veranderd 175. Van dakpannen zijn de indexcijfers resp. 205,5, 241,5 en 267,2, een voortdurende, en boven- dien niet onbelangrijke, prijsstijging dus. Cement daalde iets. De index cijfers zijn hier resp. 182.4, 296 en 278,4. De prijzen van de deuren gingen eveneens voortdurend om- hoog: 333,3, 386,9 en 410,7. Staafijzer legde er nog een schepje op: 126,5, 293 en 305,6. Tenslotte, lynolie spant de kroon: 305, 1034,8 en 1358,7!! Uit het bovenstaande blijkt, dat de prijzen van vele bouwmateria len in 1946 aanmerkelijk, in 1947 over het algemeen minder gestegen zijn; cement daalde zelfs iets. Lijn- clie vloog echter omhoog!! Bouwen is duur. Ot wist u dat wel? Op Maandag 8 Maart a.s. 's avonds te 7.45 uur zal over de zender Hil- versum I een vraaggesprek gehou- den worden met dr. L. W. Caudri, zooloog bij de plantenziektenkun- dige dienst te Wageningen en mr. D. Breebaart, burgemeester van de gemeente Zijpe (Nrdh.) over „Rat- tenbestrijding". Poly goon zal een zestal filmpjes vervaardigen van de Zondagavondse ..Hersengymnastiek" van de AVRO De filmpjes over ..Hoe is de stand Mieke?" zullen dan in het voor- programma van de bioscopen wor den opgenomen. De Nederlandse Minister van We deropbouw, mr. dr. J. In 't Veld, heeft Vrijdagavond in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel, de tentoonstelling „Stedebouw en huis- vesting in Nederland" geopend. De Belgische Minister van Onder - wijs, Kamiel Huysmans, heette de vele genodigden welkom en zette zijn toehoorders het belang voor Belgie van deze expositie, welke onder auspicien van de gemengde technische commissie tot uitvoering van het cultureel accoord tussen Nederland en Belgie is georgani- seerd, uiteen. Op 31 Augustus a.s. zal in de Re- sidentie een zanghulde gebracht worden aan H.M. de Koningin. Hierbij zullen koren uit het gehele land vertegenwoordigd kunnen zijn, nl. gemengde, vrouwen- en mannen- koren, deze laatste voor zover niet aangesloten bij de Kon. Bond van Mannenzangverenigingen. Opgave voor deelname, onder vermelding van het aantal stemmen, kunnen worden gezonden aan de heer H. Bos, Regentesselaan 26 te s-Gravenhage. Hr.Ms. vliegkampschip „Karel Doorman", dat onze marine van de Engelse in bruikleen heeft gehad, keert Maandag 8 dezer naar Enge land terug. Onder commando van kapitein Luit. ter Zee J. M. Logger zal het schip met een bemanning van 550 koppen des middags tussen drie uur en half vier van de werf Wilton-Feijenoord te Schiedam ver- trekken. Deze bemanning keert in Mei terug met het grotere vlieg kampschip ..Venerable", dat in het begin van die maand te Plymouth zal worden overgenomen door die Ned. Kon. Marine. Wat men wetenschappelijk tot nu toe uitgesloten achtte is thans ge- beurd. Een boa constrictor in Dier- gaarde-Blijdorp te Rotterdam heeft in gevangenschap gepaard en later 17 jongen ter wereld gebracht. Naar wij van de zijde der Dier- gaarde Blijdorp vernemen, is het nooit eerder voorgekomen, dat na paring in gevangenschap van boa's ook boa constrictortjes werden ge- boren. De vraag die zich thans voordoet is: Heeft men hier te doen met een uitzonderingsgeval of vergiste de wetenschap zich? Het jonge leeuwtje uit dezelfde diergaarde. dat eindelijk te Oude Wetering in een zogende fox terrier een moeder gevonden had, is niet in leven kunnen blijven. Hbewel het de melk gretig tot zich nam, gaf het plotseling de geest. Dr. Paul Julien vertrok in Augus tus 1947 met een grote uitrusting naar Afrika, met het doel onder- zoekingen te verrichten bij enkele bosjesmanachtige rest-stammen van de Oost-Afrikaanse steppe, die, zo veronderstelde hij, een sleutelposi- tie innemen in de gecompliceerde bevolkingsgroepen van dit wereld- deel. Zij bestaan vooral uit Sanda- wi- en Masai-stammen. Het gold hier het zgn. rhesus-on- derzoek. een nieuw bloedgroepsy- steem. niet alleen van betekenis voor de medische wetenschap, maar ook voor de volkenkunde, dat in 1940 werd ontdekt. Oorspronkeliik was dit onderzoek alleen mogeliik geacht in goedingerichte laborato- ria, doch Paul Julien heeft bewe- zen. dat dit zelfs in de onher- bergzaamste en koudste streken van een nauwelijks ontdekt gebied mogeliik is. De doctoren Snaander en Van Loghem stelden de nodige sera sa- men, die uitstekend hebben vol- daan en na deze succesvolle tocht staat tweederde van het bloed- groeponderzoek op Nederlandse naam. Om de onderzoekingen te laten slagen. was Dr. Julien verplicht ziin verbliif op zeer grote hoogte in te riahten. o.a. on de vulkaan- hellingen van het Kivu-eebied. dat op meer dan 2000 m. hoogte ligt. De onderzoeker had nooit zpveel koude geleden. beweerde hii,als hier in de bergen van Afrika en vooral de negers hehben een zware tiid moeten doormaken Proeven werden genomen in dikke ondoor- drinebare mist en met verklenm- de vingers. terwiil een panr dui- zend meter lager in de dalen de Afrikaanse zon de vlakten ver- brandde. Oude beschavingen Bij de Sandawi-stammen deed de leider van deze dertiende expedi te belangrijke ontdekkingen die Praag, 5 Maart (A.P.) Jan Masaryk, de minister van buiten- landse zaken van Tsjecho-Slowa- kije, is blijkbaar zijn vader, Theo Masarijk, de grote democraat en humanist vergeten. In een rede, die hij Donderdagavond hield voor de ambtenaren van het mi- nisterie van Nationale Verdedi- ging en die in de geheel onder controle staande pers werd gepu- bliceerd, heeft hij duidelijk doen blijken, dat de gebeurtenissen van de afgelopen twee weken zijn goedkeuring hebben. Hij zeide dat ,.wij de Russen dankbaar moeten zijn, die ons toestaan aan hun zij de te staan" ..Duitsland zal steeds onze vijand zijn", aldus verklaarde Masarijk. ,.Wij zouden gaarne zien, dat een verenigd Duitsland weer deel uit- maakte van de familie der volkeren, doch er zijn 2.000.000 Duitsers pal aan onze grenzen en wij moeten voor hen op onze hoede zijn." „Wij moeten ons met de Sovjet- Unie vcrenigen. Onze plaats is aan de Russische zijde. Wij moeten dankbaar zijn indien Rusland ons toestaat daar een plaats in te ne men." Wij hebben jeen bloedloze revolu- tie gemaakt, aldus zei de minister van buitenlandse zaken, en wij zijn een nieuwe phase in de geschiede- nis binnengetreden. Toen de toestand zich toespitste, heb ik mij geen moment afgevraagd De Marinierskapel der Kon. Ne derlandse Marine onder leiding van de eerste luitenant der Mariniers Gijsbert Nieuwland zal einde dezer maand met het troepentransport- schip „Kota Baroe" naar Indonesie vertrekken. De uit 53 leden bestaan- de kapel zal, met het oog op de ju- bileumfeesten, in Augustus in het Vaderland terugkeren. De kapel treedt niet slechts op als harmoniekorps, doch neemt een vol- ledige symphoniebezetting mee. Te- vens kunnen een band zomede strijkjes en kleinere ensembles ge- vormd worden. Op deze wijze zal de tournee zich niet behoeven te bepalen tot de gro te centra, doch kan ook geconcer- teerd worden voor de strijdkracht- ten op kleinere posten. Sluit U aan bij de retraite die in het Re- traitehuis te Bergen wordt gehouden van 69 Maart a.s. Geeft U spoedig op. Tel. 2081 K 2208. DEZER DAGEN is de bekende onderzoeker dr. Paul Julien van zijn dertiende en, naar hij zeli verzekerde, grootste tocht in Oost-Afrika op vaderlandse bodem teruggekeerd. In hooidzaak is ook deze expeditie bedoeld geweest om proeven van bloed- onderzoek te nemen en dank zij bepaalde sera, die Nederlandse arisen hadden bereid, is ook deze tocht zeer belangrijk gewor den. Tevens heeft dr. Julien sporen ontdekt van zeer oude be schaving in Afrika, waarvan de bewoners in dat gebied zelf niets wisten. Een poging, om door te dringen in het gebied van de legendarische Kindiga, is niet geheel gelukt, omdat deze ge- bieden zo goed als ontoegankelijk bleken te zijn, terwijl de be- volking ervan uit hele kleine groepen bestond, die zich sterk vermengd hadden met andere stammen. De legendarische ver- halen zullen vermoedelijk alleen maar ontstaan zijn in de ge- dachten van de reizigers uit deze gebieden. wezen op een zeer oude beschaving van deze stammen. In het bergachtige land werd n.1. een zeer grote grot gevonden, waarvan de granieten wanden hier en daar waren opengehakt, zodat het daglicht volop naar binnen kon stromen. In de zolde- ring vond hij een reusachtige steen geklemd tussen twee blok- ken graniet en wanneer op deze steen werd geslagen, resoneerde het zo sterk door de lange gan- gen van het hoi en vervolgens door de gaten in de buitenwan- den, dat het geluid tot op verre afstand te horen was. Dit bracht Dr. Julien op de gedachte, dat hier in oer-oude tijden mensen gewoond zouden hebben en hij begon met opgravingen. Tussen halfvergane beenderen, die niet meer konden worden ge- identificeerd, vond hij stenen werk- tuigen, zoals pijlpunten en mesjes. Andere grotten in de omgeving droegen tekeningen en voorstellin- gen van dieren op de wanden, die sterk deden denken aan de teke ningen van de bosjesmannen. Hij meende deze overblijfselen te kun nen toeschrijven aan de zgn. Bush- mannoide-volken. die in vroegere tiiden in Oost-Afrika hebben ge woond. De tegenwoordige bewoners wis ten van dit alles niets af en zeker niet van hun beschaafde voor- ouders. Binnen afzienbare tijd zullen over al deze onderzoekingen en over andere ervaringen in Afrika verschillende boeken van de hand van Dr P. Julien verschijnen. Het eerste zal vertellen van de pyg- meeen. waar enige onderzoekingen gehouden werden. terwijl voorts 'n serie lezingen op het programma staan. Maar ook Afrika staat weer op de nominatie voor de veertiende expeditie. De vorige keer hadden we het over parasieten die de mens en vooral aan het kind inwendig het leven onaangenaam maken, laten we nu eens meer aan de oppervlak- te blijven en het hebben over, wat deftig heet: levend onrein. In de meeste gezinnen met kin- deren zijn deze lieve Pietjes geen onbekenden: op de scholen, bij het spel, delen de makkers elkander deze rijkdom mede, en dan zit moe der er weer mee opgescheept. In de oorlogstijd hebben we werkelijk te doen gehad met waarlijke pie- tenplagen van formaat, er waren gezinnen die, hoezeer ze ook hun best deden, ermee vergeven werden en de bestrijding bracht toen grote moeilijkheden mede. Vlooien, plat- luisjes, luizen in allerlej vorm, kleur en varieteit werden ongaarne geziene gasten in milieus, waar men vroeger deze wezens slechts uit het woordenboek kende. Telkens als de plaag zowat overwonnen was, be gon het leed van voren afaan, door- dat weer een van de kinderen ge- infecteerd was. Nu is het jeuken en krabben op zich zelf al erg genoeg; erger is, dat dergelijke parasieten de over- brengers kunnen zijn van ernstiger ziekten. Vlektyphus, pest en derge lijke worden overgebracht door on- gedierte, en hoewel de beide ge- noemde ziekten geen gevaar ople- veren in onze samenleving, is het toch wel zaak om deze onaange- name gasten met kracht te bestrij- den. Die bestrijding is aanmerkelijker geworden sinds men beschikt over middelen als DDT, en ook over nog sterker werkende preparaten van Nederlandse vinding (b.v. TJ 188). Past men deze preparaten toe vol- gens voorschrift. dan is het heel eenvoudig om snel en afdoende verlost te worden van de plaag. In het algemeen echter moet men be- denken, dat deze verdelgingsmid- delen met zorg moeten worden toe- gepast en enige tijd nodig hebben om in te werken. Ook als de kuur schijnbaar volkomen succes heeft gehad, is het wenselijk om na enige dagen een herhaling der behande- ling te geven. Het komt voor, dat speciaal bij niet heel nauwkeurige behandeling, niet alle „nazaten" der plagers gedood worden en deze kunnen na een paar dagen weer ac- tief en lastig worden. Van belang is echter ook. dat men tracht de bron op te sporen van het ongemak. Heel vaak is, vooral bij kinderen, de infectie- plaats de school en in die gevallen is het gewenst, dat de onderwijzer, resp. de onderwijzeres en de zuster van het Wit-Gele Kruis een tip krijgen. opdat zo nodig een hele klas, of desnoods een hele school in behandeling kan worden geno men. Men moet echter niet te snel zijn met de schiild te schuiven op de school, waar soms „van die rare kinderen" komen. Heel vaak is de bron der Pietjes dichterbij te zoe- ken, met name bij huisdieren en bij dieren uit de buurt waar de kinde ren spelen. Neem niet te snel aan dat uw keurige Fido en uw aller- nefste Minet geen ongedierte heb ben: al zijn natuurlijk uw huisdie ren heel erg netjes, ook zij hebben vriendjes en vriendinnetjes en aan- gezien de liefde blind is, zijn ze in dat opzicht niet kieskeurig met als gevolg, dat de best verzorgde huis dieren nog wel eens een broed- plaats worden van levend onrein. Het is dan zaak om ook de huisdie ren onder behandeling te nemen en ook hier de grondigheid te betrach- ten die ook bij <fe behandeling van mensen noodzakelijk is. waar mijn plaats was. Mijn plaats is bij de Tsjechen en de Slowaken, het volk, dat ik liefheb. Hij bracht hulde aan hen, die in Tsjechoslowakije zelf en in het bui- tenland deel hadden genomen aan het verzetswerk gedurende de Duit- se bezetting. Verzet tegen Hitler? Ja, maar ver- zet tegen uw eigen broeders? neen, zei hij. Hij doelde hier blaarblijke- lijk op voormalige ministers als b.v. Prokop Drtina, die aan de commu- nisten teeenstand bood en toen trachtte een eind aan zijn leven te maken. Masarijk zei, dat hij niet ver- wachtte nog een andere oorlog mee te zullen maken. Hij besloot zijn rede met de woorden: „U kunt op mij rekenen. Ik ben een van U". In „HET KATHOLIEK BOCW- BLAD" konden wij kennis nemen van de resultaten der HBO-oplei- ding. Hoger Bouwkundig Onderwijs, te Tilburg, dat tien jaar reeds haar poorten vbor de a.s. architecten openstelde. Het blijkt allerwege, dat deze instelling in een grote be- hoefte voorziet. terwijl men over het algemeen genomen kan zeggen, dat de resultaten door deze school bereikt, zeer gunstig zijn. Naast een artikel over de beeldhouwer Kees Schrikker trekt een nieuwe uitvoe- rige kroniek de aandacht waarin allerlei bouwnieuws vermeld wordt. Nog even naar Praag. Waar het hart vol van is, niet waar? Naar Praag, aan de hand van Parool, dat er een schoon ver- haal over had. Hoe kreeg de minderheid de massa klein? Heel eenvoudig. De ene massa is in- derdaad de andere massa niet. En Tsjecho Slowakije heeft in de loop van de geschiedenis al heel wat meegemaakt. Er is eerst de beroemde „penetratie". Dan de infectering van het ambtenarencorps, de politie en de invloed van de rode vakbe- weging. Caveant consules, in Nederland! Naast de druk van politie doet de broodroof de rest. Dat gaat heel gemakkelijk in de genationaliseerde be- drijven, schrijft de man van „Parool" met droge ogen. Men moest massaal naar de rode de- monstratie, de bedrijfsleider voorop. Kaarten mee. Wte vol- gens de controle niet gekomen was, werd de volgende dag ont- slagen. Heel gewoon. De wille- keurige distributie deed de rest. De partijgenoot kreeg een lap stof, wie geen lid was, mocht blij zijn met een paar slechte sokken. En, zegt het verslag, bij de komende verkiezingen werkt men niet met strooibiljetten, maar met „onderbroeken". Met het logische gevolg, dat de oppo- sitie komt te staan in haar h e m d cier van justitie eiste tegen V. 9 maanden gevangenisstraf met af- trek. Tegen de adjunct secretaris K. B. 8 maanden met aftrek tegen de ambtenaar L. S. 9 maanden met aftrek, tegen de afdelingschef A. B. 8 maanden met aftrek, terwijl de eis tegen M de J. chef van de huis- houdelijke dienst 126 dagen met af trek luidde. Uitspraak volgt op 19 Maart. Koning George, koningin Eliza beth en prinses Margaret van En geland zullen in het begin van het volgend jaar een bezoek aan Austra lia en Nieuw-Zeeland brengen, zulks op voorstel van de premiers der beide dominions. De reis zal over zee worden gemaakt. De regering maakt bekend. dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Serg. W. Pellen uit Leeuwarden. Gesneuveld 29 Februari 1948. Koninklijk Nederlands-Indisch Le- ger: Militie Vaandrig Inf. R. C. L. Aernout uit Ned.-Indie. Gesneuveld 28 Februari 1948. Koninklijke Marine: Geen verliezen gerapporteerd. In het regentschap Madjalengka zijn in het na de evacuatie der re- publikeinse troepen voor het eerst betreden gebied door Nederlandse militairen twee massagraven ont dekt met de lijken van Chinese in- gezetenen van het onderdistrict Madjawier. Het betreft hier de lij ken van meer dan 100 personen. Van 's morgens tien uur tot over 7 in de avond is de Utrecht- se rechtbank gisteren doende ge weest licht te brengen in de naar bet oordeel van de Officier van Justitie ..waarlijk chaotisehe toe- standen", die er in de afgelopen zomer heersten bij het Amers- foortse beheersinstituut. dat zoals bii de behandeling bleek. de in beheer eenomen goederen voor een goed deel voor zichzelf be- beetde. De candidaats-notaris mr. J. A. L. Visser had zich met een viertal on- dergeschikten voor de Officier van Justitie mr W. H. O 'erbeek te verantwoorden. wegens de wijze, waarop hij de goederen beheerde. ..Met ppn gevoel van schaamte over miin Nederlandersehap". aldus de Officier van Justitie. ..moet ik het schandalige feit vaststellen. dat een Joodse. Duitse vrouw. bij vergissing uit Nederland gezet. bij terugkeer haar boel leesrgeroofd vindt door een Nederlandse regeringsinstantie, die de tradities heeft voortgezet van diegenen. waarvoor zij indertiid uit Duitsland gevlucht was." De getui- gen vertelden. dat mevrouw Soel slechts een paar dagen haar woning in Amersfoort had verlaten, toen de vergissing werd bemerkt en zij daar terugkeerde. Zo was het eveneens met andere onder beheer gestelde zaken ge- gaan. De eigendommen van naar Kampen overgebrachte personen, voorlopig staatseigendom geworden, werden uit het magazijn gehaald en onderling verkocht. Een bij een Duitser in beslag genomen koffer textiel en een bontmantel werden op last van V. in plaats van naar het magaziin naar zijn bureau ver- voerd, teneinde, naar hij zeide. in een rustige omgeving tot inventari- sering over te gaan. Later zijn ze zelfs naar de woning van V. overge bracht. waar de goederen verbleven tot het in October misliep met het beheersinstituut en het verduisterde weer vlug naar het magazijn ver- huisde. Ook andere onderling ver- kochte of verdeelde goederen van allerlei aard zijn toen weer in het magazijn terechtgekomen. De offi- Kinderen tot en met 4 jaar dubbel Gedurende het tijdvak van 8 t.m. 20 Maart is bon 180 algemeen gel- dig voor het kopen van 250 gr. zachte zeep. Bon 680 algemeen geeft gedurende dit tijdvak recht op 500 gram zachte zeep. I HET WERELD- GEBEUREN Veel is er te schrijven over da Amerikaanse senator Arthur Van- denberg. Sinds hij de grote voor- stander van het plan Marshall werd is een groot gedeelte van de bevol- king der V. S. hem als een ernstig candidaat voor het presidentschap gaan beschouwen. We zullen ons wat senator Van- denberg betreft thans bepepken tot het toelichten van de speech, die door hem in de senaat werd gehou den tijdens de behandeling van het Europees herstelprogramma. „Het programa", zo verklaarde hij, „is een welkom baken in de donkerste nacht van de wereld, maar wanneer dit baken toch moet worden aangestoken, dan is het be- ter dit te doen voor het te laat is". Deze woorden zijn speciaal befe- kenisvol met het oog op de recente gebeurtenissen in Europa. Sinds Marshall in Harvard het eerste voor stel tot een nieuwe poging deed om Europa's economie nieuw leven in te blazen. is de noodzaak hiervoor sterk gebleken. Alleen het feit reeds, dat Rusland zo heftig tegen het plan reageerde en haar satellie- ten voor het merendeel tegen hun wil in eenzelfde oppositie dreef, toonde aan hoe dringend nodig het was, dat Europa voor een catastro- fe gered moest worden. Wanneer in het Kremlin een Europees herstelprogram als een dreiging beschouwd werd. dan was dit alleen mogelijk omdat West- Europa zonder een dergelijk pro gramma in een chaotisehe toestand zou komen te verkeren. die een communistische infiltratie en ver- overing maar al te zeer zou verge- makkelijken. Zoals senator Vandenberg op- merkte, dicteerde Moskou binnen vier weken na Marshall's Harvard- speech nieuwe overeenkomsten en deed een beroep op alle commu- nisten ter we reld, het ..plan Marshall" te saboteren. De Kopiinform werd opgericht teneinde richtlijnen aan te geven; de satellieten gehoorzaamden en in Frankrijk en Italie, waar de communistische partijen vrij sterk zyn, werden stakingen georgani- seerd en alles in het werk gesteld deze landen te verhinderen aan Marshall's oprdep gehoor te geven. In Noord-Griekenland werd de mi- litaire druk op een legale rege ring verzwaard. Waarlijk, zoals Vandenberg het uitdrukte. „is een grote sabotage onderweg". In Tsiecho-Slowakije hebben we de daadwerkeliike ge- volgen gezien. Finland wacht een zelfde lot, terwijl in Oostenrijk ook dezelfde symptomen in die rich- ting vallen waar te nemen. Over de gehele wereld hebben krachten tot afbraak en wanorde hun instructies ontvangen en het zou dwaas zijn anders te veronder- stellen. Tegenover deze sombere. onheil- spellende poging een wereld-chaos te scheppen, staat daar een groep van zestien landen, die het grootste gedeelte der beschaafde wereld omvatten en die zowel op cultu reel als industrieel gebied de verst gevorderde volkeren bezitten. Tot hun beschikking staat nog steeds een groot en uitgestrekt koloniaal territorium. Teneinde hen te assis- teren bij het herstel van hun kracht en welvaart. is het Euro pees herstelprogram opgesteld. dat zo warm door Vandenberg in de Amerikaanse Senaat werd aanbe- volen. Het programma is niet tegen Oost-Europa gericht, doch voor het welzijn van West-Europa. Zo staat de republikein en vroe ger isolationist Vandenberg tegen over het plan Marshall. Zijn hui- dige positie wijst op de geweldige ommekeer. die er plaats heeft ge- grepen in de Amerikaanse publieke opinie inzake buitenlandse poli- tiek. Deze is nodig geweest. doojdat de huidige situatie in Europa de vestiging van een duurzame vrede, de algemene welvaart. de nationale belangen van de Ver. Staten en het bereiken der doelstellingen van de Ver. Naties in gevaar brengt. Senator Vandenberg's jongste verklaringen ziin in dit opzicht dubbel belangrijk. Sic transit Een vriiwillige daad van naastenliefde gevr. door beslist nette R.K jongelui die al zeer lange tiid naar inwoning in Alkmaar zoeken en teleurstelling op teleurstelling onder vinden. Vrijblijvend inl. en kennismaking onder no. 11688. bur. van dit bl. Mevr. KERSSEMAKERS Kennemerstr.weg 70, Alk. maar vraagt een voor dag en nacht. Meer- dere hulp aanwezig Gevraagd in R.K. gezin met drie kinderen besch. meisje, bekend met koken kinderjuffr. aanwezig, ver- eist prima refer. S. van der Hagen, L. de Colignv- laan 4, Haarlem. Tel. 19952 Een flink meisje gevr. voor de dag van 86 uur Hoog loon. Mevr. Van der Meer, Langestraat 86. Alk maar. Gevraagd door D. GOOTJES Jzn., Basserweg B 1, Heerhugo- waard-Zd. Flinke dienstbode gevr. voor dag of dag en nacht S. Knecht, Nrd. Schar- woude. Gevraagd: R.K. meisje voor de dag of dag en nacht, wegens huwelijk der tegenwoordige. Wibo's Levensmiddelen. le Ka- naalstraat 13. Alkmaar. Handige naaister gevraagd voorn. voor kinderjurken en veranderen. Brieven onder no. 11655, bureau van dit blad. Mevr. KEIJZERDE WIT Kennemerstraatweg A 166. Heiloo. vraagt een flinke NETTE WERKSTER voor de Vrijdag. Aanmel- den na 3 uur. Gevraagd: HULP voor de morgenuren voor direct. Aanmelden: Mevr. WINTERWijdeman ifp-npmer Straatweg 498. Heiloo. R.K. vriendin gezocht, 1ft. 1618 jaar. Omgeving Bergen-Alkmaar. Brieven onder letter T. Kantoor- boekhandel Thomas, Ber. gen. R.K. onderwijzeres zoekt ongemeubileerde kamer zonder pension, liefst cen trum Alkmaar. Br. onder no 11715, bureau van dit blad. Te koop aangeb.: een zo goed als nwe kindercom- mode, licht bleu, f 50; kinderbox met vloer f 25; Duitse piano bruin eiken, f 450. Jansen, Vermeer- straat 21. Alkmaar. Te koop: z.g.a.n wasma- chine-motor, 120 volt. Event, ruilen voor idem 220 volt. Adres: A. Mast. Dijk F 23. Scharwoude. post Avenhorn. TE KOOP: 7 ton Witlof- penen en 3 ton peen. JAC. KRUIJER, 't Veld 165. O.Niedorp. TE KOOP: Kinderwagen creme, z.g.a.n.. en Wringer met bok. Adres: G. VA DER. Middenweg D 117 B, H.H.Waard (.N.). TE KOOP: zwart kamga- ren PAK, als nieuw, maat 50, enige Philips Radio's. nieuw en gebruikt, een paar Werkschoenen, mt. 42, (nieuw), Fototoestel, merk Zeiss. J. BOS, Kerkweg. Waarland. Te koop: pl.m. 15.000 kg Mangelwortelen bij A. P. TOOGEBOOM. Fuik 12 te Warmenhuizen. Te koop gevTaagd door particulier radiotafel. di van en een in goede staat zijnd vloerkleed. Br. met prijsopgave o. no. 11651, bureau van dit blad. Te koop een prima DKW motorruwiel. R.T. 1938. Brieven onder no 11653, bureau van dit blad. Te koop prima kachel- blokken en aanmaakhout voor centrale verwarming. Tevens een jongensjas voor de 1ft. 1720 jaar. voor 30 punten. St. Ja- cobstraat 17. huis-adres: Visserslaan 1. Alkmaar. Te koop een knil bieten- blad en 34000 kg. sui- kerbiet bii J. Schilder, Zuidervaart. Stompetoren. Te koop een ruim halfdr. stamborkzeug bij P Ur- sem. Veenhuizermidden- weg F 25. Feerhugow. Nd. Te koon Rud Sacks SP 10. voetploee. zo goed als nw. f 55. B 26. Zd. Scharwou de. Te koop 400 zware iepen takkenbossen met knep- Del- en 250 iepen rijzen bij H. Schotten. Westerw. 22. Bergen N.H. Te koop: 1 demi heTenias (doordrager): 1 pitriet reiswieg; 1 damesfiets m. nieuwe banden: C-ners. Slaviseh eiken ledikant. W J. Boersen. Bloemhan- del, Luttik Oudorp. hoek Bierkade, Alkmaar. Te koop: 6000 kg Voerbie- ten, groenkraag en een nartijtie zaaislabonen. d.z.d. J. PANCRAS. Westerweg C 131, Nieuwe Niedorp. TE KOOP: z.g.a.n. uiu sehuifbare TAFEL. Hout- til 2. Alkmaar. Na 6 uur. Alle soorten ERWTEN en BONEN te koop aaneebo- den. Huiswaard 15, te Alkmaar. TE KOOP: Een FREES- MAGHINE, 70 cM. werk- breedte. Prima staat. Te bevragen onder no. 11709 Bqr. van dit blad. Te koop wegens plaatsge- brek: pr. Old. Fin. Uit- schuiftafel. z.g.an. Billijke prijs. Overdiepad 19 te Alkmaar. TE KOOP: Ameublemen- ten, Dressoirs, kamer- en keukenstoelen, buffet, sa- Ion- en schuiftafels, een- pers. Ledikanten, Haard- bankje, Linoleum en Bu- reaustoel. ST. ANNA- STRAAT 22. ALKMAAR Te koop: 1 getailleerde Damesmantel, mt. 44. 20 p. en f 10.—; 1 geruit wollen Rokje, mt. 40, 10 pt. en f 5. Ridderstraat 15, Alk maar. Na 6 uur. Te koop: Een in goede staat zijnde Electr. Was- machine. A. LIGTHART Schoolstraat 6, Alkmaar. Te koop: KINDERWAGEN prijs f 40.Adres: Kenne merstraatweg 521 A. Heiloo Te koop aangeboden: Een lichte Van Delft's Kinder wagen. Adres: Perron- itraat 4a, Alkmaar. Te koop: Een prima spe- lend RADIOTOESTEL, f 45.Te bevragen bij JAC. DE ROER, Ruiter- itraat U 111, Ursem, telef. 2202 235. Te koop Paoli, Soprani accordeon, 4-korig. gebo- gen klavier. 120 bas. Cla- rissenbuurt 37. Alkmaar. Een aardig geschenk voor jonge mensen: Verkrijgbaar aan onze bureaux, prijs f2.40. De krant voor Noordholland boven 't Y

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5