m Federate interim-regering van Indonesie Paus Pius veroordeelt de wed loop naor de macht Voor Alkmaar en omgeving Thons elf departementen van algemeen bestuur Hinderpaal to terugkeer naar economische orde VIER PUNT EN Brusselse conferentie legt fundament Economische Unie DE SAMENSTELLING DER INTERIM-REGERING Samenwerking met communisten VAN STUDIE Vijfmogendhedenverdrag eind deze week getekend Extra vetrantsoen van 2j0 gram Met Pasen 4 eieren Textielfabrikanten Finland gaat in op Stalin's verzoek DINSDAG 9 MA ART 1948 43e IAARGANG - NUMMER 11475 BUREAUX: Te Gombong op Java gaf dit Ambonnees fluitorkest 'n nummertje ten beste ter gelegenheid van de beediging van 3 K.N.I.L.- officieren. De president van Uruquay, Don Luis Batlle Berres, en de presi dent van Argentinie, generaal Perron, ontmoetten elkaar op de La Plata-rivier, de grens tussen de twee genoemde landen, en hielden daar een^t^spreking, waarbij o.a. ook de invasie van Argentinie op de Falklands-eilanden ter sprake kwam. Tijdens het ontmoeten van de twee jachten, schudden de presidenten elkaar de hand. BETAALDEN TE HOGE LONEN Nederlandse zeevis op Antwerpse mesfhoop ELISE SOER OVERLEDEN De interim-regering voor Indonesie ziet er als volgt uit: Lt.-gouverneur-generaal Dr. VAN MOOK, voorzitter; RADEN ABDOELKADER WIDJOJOATMODJO: secreta ris van staat voor algemene zaken en plaatsvervangend voorzitter. Dan volgen elf departementen van algemeen bestuur met aan het hoofd een ..secretaris van staat": Justitie: Mr. DZOELKARNAIN; Financien: E. W. ALONS; Binnenlandse zaken (voorheen binnenlands bestuur): H. VAN DER WAL. Gezondheid (voorheen dienst volksgezondheid): Dr. J. E. KARAMOY; Opvoeding, kunsten en wetenschappen: Prof. Dr. P. A. HOESEIN DJAJADININGRAT (hieronder vallen ook de eul turele aangelegenheden, welke voorheen deel uitmaakten van het departement van sociale zaken); Economische zaken: Mr. J. E. VAN HOOGSTRATEN. Visserij (tevens bosbouw en veeteelt): M. WISAKSONO WIRIODIHARDJO. (Dit departement is afgesplitst van he) departement van economische zaken); Waterstaat en wederopbouw: Ir. A. M. SEMAWI; Verkeer, energie en mijnwezen: Ir. C. J. WARNERS. (Deze laatste twee departementen zijn afsplitsingen van het huidige departement van verkeer en waterstaat); Sociale zaken: B. KRIJGER; Scheepvaart: B. S. VAN DEINSE. De bijzondere taken, waarmede een secretaris van staat is belast, zijn: le. Binnenlandse veiligheid: RADEN SOERIA SAN- TOSO (omvattend coordinatie van alle politionele gezags- apparaten, alsmede de voorbereiding van een toekomstig departement van defensie); 2e. Zelfbestuurszaken: PANGERAN KARTANEGARA ■(wellicht zal deze bijzondere taak a'anleiding geven tot vor- ming van een afzonderlijk departement); 3e. Buitenlandse zaken: Prof. HOESEIN DIAJADI- NINGRAT (die dus twee functies heeft. Deze taak dient tot voorbereiding van een departement van buitenlandse zaken). Onderdelen van de regeringstaak, waarvan de leiding voorlopig blijft zoals zij is, vormen voorts: Oorlog: Lt.-generaal S. H. SPOOR; Marine: vice-admiraal A. S. PINKE; Hoofdparket: Mr. H. W. FELDERHOF. Tot adviseurs-generaal zijn benoemd: Mr. A. H. C. GIEBEN voor justitie; Dr. R. W. VAN DIFFELEN voor opvoeding, kunsten en .'etenschappen. V Voor de hongerende kinderen.... Een ongewoon gezicht in de Conferentiezaal van de Verenigde Naties. Gewoonlijk zitten daar 's werelds leidende staatslieden en diplomaten, thans waren. het kinderen, bijeengeroepen ter bespreking van het vraagstuk der hongerende kinderen in de wereld. De conferentie was ge- organiseerd door de UNAC (United Nations Appael for Children1. De jeugdige gedelegeerden uit 26 landen bijeengekomen, be- sloten tot de wereldactie van een dag loon voor de hongerende jeugd. INFORMATIE-CENTRUM VAN HET BEDRIJFSLEVEN voor uitvoering Marshall-plan Weer nieuwe bouwconflicten Twents Tribunaal in Hilversums ziekenhuis Jeugdige moordenaar bekent Oud en Maf-ser nemen 400 dassen mee Nieuuj Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. oordhollancls Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank NOG VOORDAT de ramp van Tsjecho-Slowkaije een feit was geworden, werd in kleine kring in ons gewest gediscussieerd over de vraag, in hoeverre samenwerking tussen katholieken en communisten mogelijk zou zijn. Daarbij werd opgemerkt, dat, wat de politieke orde betreft, de reso- lutie van het Eerste Partijcongres der Katholieke Volkspartij politieke samenwerking met communisten niet volstrekt afwees. Is dit nu nog wel houdbaar, luidde de vraag. Wat stond er in die resolutie? Wat de samenwerking betreft, dit: zij is, op welk levensgebied ook, als regel niet goorloofd. ..omdat het communisme in zijn totaliteit onver- enigbaar is met het Christendom". Zij kan nochtans in bepaalde om- standigheden toelaat.baar worden aldus de tekst van de motie „in- dien bij weigering van samenwer king een groter kwaad zou ontstaan dan door de samenwerking zelve. Samenwerking in welke vorm dan ook op het terrein van de vrije sociale en politieke organi- saties, moet in de huidige situatie volstrekt ontoe1 a atba ar worden geacht. De mogelijkheid van samenwer king is dus slechts een zeer theo- retische. Men houde er rekening mee, dat zij, in October 1947, ge- opperd is op een politiek con- gres en dat men in de politiek eigenliik nooit kan zeggen: „nooit". Men denke aan Frankriik, aan Ita- lie. aan Belgie. Daar hebben de ka tholieken met de communisten in de regering gezeten. Zij zijn er, god- dank, van teruggekomen. zij konden er. goddank, van terugkomen. Bij ons in Nederland nu is de vraag niet, af wij zullen theoreti- seren over de kwestie. hoever wii met de samenwerking eventueel zullen gaan. Wij hebben. als katho lieken op de eerste plaats. te zor- een, dat het bij ons zover niet komt, en dat kunnen wij, goddank, nog! Wij kunnen vanuit de verte de toestanden in andere landen gemak- kelijk beoordelen. Maar in de ge- noemde landen verkeerden de ka tholieken practisch „om een gro ter kwaad te voorkomen" in de noodzakelijkheid. mee te doen met een regering, waarin ook communis ten zitting namen. Wij hebben het in de hand, nu nog. die ellendige dwangpositie van dat ..noodzakelijk kwaad", te voor komen. Op de eerste plaats door onze persoonlijke levenshouding. Op de tweede plaats door activiteit in het godsdienstige. sociale en politie ke leven. Door de steun van onze persoonlijke medewerking aan alle goede werken en construc- tieve cfcties! Een bijzonder punt, dat eigenliik aparte behandeling eist, is de uit- SDraak in de bedoelde resolutie. dat ,.de omstandigheid, dqt communis ten op grond van de bestaande staatsregeling in onze openbare lichamen zitting hebben. meebrengt. dat samenwerking met hen in deze lichamen kan worden getolereerd in die gevallen. waarin uit een weige- riiig een groter onheil voor ons land en volk zou voortkomen". Dat brengt ons midden in de p r a e t ij k, on de eerste plaats vanweee „de bestaande staatsrege ling". De vraag zou gesteld kunnen worden. of.juist om deze kwestie de bestaande staatsregeling dan niet moet worden herzien! De kwestie, welke wii hier al maanden lang aan de orde hebben gesteld! De kwestie ook die de katholie ken in de Amsterdamse gemeente- raad uitzondering, die de regel bevestigd er toe gebracht heeft. deel te nemen aan een college van B. en W„ waarin ook een commu nist zitting heeft. - De kwestie ook. die katholieke raadsleden voor de vraag stelt nu klemmender dan ooit of zij zitting kunnen blijven nemen in de raadscommissies, waarin ook com munisten zitting hebben. Altegader kwesties van de prac- tijk, op grond van de huidige staats regeling. die derhalve dring end herziening eist. Niet, om de kwes ties te ontgaan, maar om de zaken tegenover het communistische ge- vaar principieel zuiver te stellen. Dit is nog beter dan een verbod van de C.P.N., waarvan men het nuttig effect tenslotte problematisch kan achten. uitvoering te garanderen. Er zou bijv. meer vergaderd moeten worden minstens eenmaal per week dan bij de Raad van departements- hoofden gebruikelijk is. BAT A VI A, 8 Maart (Aneta) De interim-regering, waarin de voorlopige federale raad voor Indonesie is opgegaan, bestaat behalve uit de luitenant-gouvemeur-generaal uit elf secretarissen van staat (hoofden van departementen van algemeen bestuur), twee secretarissen van staat met een bijzondere taak, voorts de commandant van het leger als hoofd van het departement van oorlog, de commandant zeemacht als hoofd van het departe ment van marine en de procureur-generaal. In totaal bestaat zij, de luitenant-gouvemeur-generaal en zijn plaatsvervanger niet meegerekend, dus uit zestien leden. Voor de status en bevoegdheden der interim-regering koos de voor lopige Federale Raad de combinatie: Lid interim-regering verantwoor- delijk departementshoofd. Daar deze combinatie het nieuwe college wat betreft verantwoordelijkheid en om- vang van zijn taak nog belangrijk boven de rand van departements- hoofden uitheft, zouden aan deze oplossing enige voorwaarden wor den verbonden, teneinde efficiente De directeur-generaal van algeme- ne zaken, Raden Abdoelkadir Wid- jojoatmodjo, is benoemd tot secre- taris van staat voor algemene za ken. Als zodanig treedt hij bij af- wezigheid van de landvoogd (voor- zitter van de interim-regering) op als diens plaatsvervanger. Enkele huidige departementen werden gesplitst. De hoofden van de departemen ten van oorlog en marine, resp. de commandant van leger en de com mandant Zeemacht, zijn opgenomen als lid der interim-regering zonder omzetting hunner ambten in die van secretaris van Staat. Dit houdt ver- band met de ingewikkelde materie ter zake, waarbij onder meer instan ces in Nederland zijn betrokken, zodat afwikkeling daarvan op een termijn van een enkele maand on- uitvoerbaar was. Behalve de elf departementen van algemeen bestuur zijn er drie bij zonder taken, die de werkkracht van een secretaris van staat opeisen. De secretarissen van staat, hoofden van algemeen bestuur, worden, waar zulks wenselijk blijkt te zijn, ter- zijde gestaan door een adviseur- generaal, in welke functie thans twee personen benoemd zijn. Moge lijk zal de functie van adviseur- generaal beperkt blijven tot de overgangsperiode, zulks ter latere beoordeling op basis van de prak- tijk. De adviseur-generaal is een er- varen Nederlandse departements- figuur, die de nieuwe Indonesische staatssecretarissen in hun kwaliteit van departementshoofd bijstaan. De kwestie van de aanstelling van eventuele Secretarissen-Generaal bij de Departementen zal in de komen- de maanden opgelost worden, zodra de interim-regering zal zijn ge- installeerd en daarmede de princi- piele hoofdzaak haar beslag heeft gekregen. die hierin bestaat, dat de Indonesiers een overwegend aandeel hebben in de regering van het eigcn land: de toekomstige Verenigde Sta- ten van Indonesie. De voorlopige federale raad werd ingesteld op 13 Januari en had als vooraaamste taak het voorbereiden van een interim- regering en een SenaaL De eerste zou in de overgangstijd naar de Verenigde Staten van Indonesie het regeringsbeleid mede bepalen en uitvoeren, de laatste zou een meervoudige functie vervullen als forum voor de interim-regering, adviserend lichaam en „constitu- ante". In overeenstemming met het be- ginsel van de souvereiniteit van het koninkrijk in de overgangs periode blijft uiteraard de grond- wettelijke positie van de Luite- nant-Gouvem.-Generaal en daar mede zijn dejure verantwoorde lijkheid onveranderd. Daamaast echter zal ook naar buiten duide- lijk dienen te spreken, dat de defacto regeringstaak zal berusten in handen van de Lt.-gouvemeur- generaai plus de interim-regering. Zulk een daadwerkelijke deel- name aan het beleid is op korte ter mijn te verwezenlijken zonder om- slachtige procedure van grondwets- herziening, omdat immers met toe- passing van de noodregeling D G5 thans alle wetgevende arbeid ge- schiedt „in overeenstemming met de raad van departementshoofden", welke verantwoordelijkheid auto- matisch kan worden overgedragen op de interim-regering, welker le den de positie van departements hoofden hebben. DE DWAZE WEDLOOP van de landen naar de macht is, naar Paus Pius XII,geIooft, een hinder paal op de wegfcaar terugkeer tot economische orde. De H. Vader heeft, volgens A.P., aan afgevaar- BRUSSEL, 8 Maart (A.P.) De Engelse, Franse en Benelux-ver- tegenwoordigers hebben vandaag de fundering gelegd voor een grootscheepse economische Unie en een tolunie voor West-Europa. Na een bijeenkomst van drie uur is een redactiecommissie het laat op de dag eens geworden over de definitieve tekst van de helft der artikelen, die in hun verdrag op genomen zullen worden. Volgens officiele personen zou t verdrag voor het eind van deze week gereed zijn, om ondertekend te worden. Eric Beckett, het Engelse lid van de uit vijf leden bestaande redac- tie-commissie zei na de bijeenkomst dat deze zes artikelen algemene principes inzake sociale diensten bevatten. Hij gaf hier mee te ken- nen, dat de vijf landen van plan zijn binnenlandse aangelegenheden, zoals ouderdomsrente, werkloos- heidsverzekering en gezondheids- programma's te standaardiseren. De Franse gedelegeerde, Roland de Margerie, deelde mede. dat een van de doelstellingen van het pact is de vijf sociale en economische systemen die thans zeer verschil- lend zijn te harmoniseren, om de basis voor een mettertijd te stich- ten economische en douane-unie te kunnen leggen. Hij voorspelde. dat men binnen 48 uur het meeste werk achter de rug zou hebben. Eerst moeten de verschillende hoofdsteden geraad- pleegd worden over de besluiten, die hier genomen werden. Intussen zet de conferentie haar werk voort inzake economische kwesties en andere clausules, waar in de plaats van kolonien in de groepering bepaald wordt. De Fran se en Britse gedelegeerden zagen tegen vanavond of morgenochtend instructies hierovgr uit Parijs en Londen tegemoet. Een hoge Franse autoriteit waar- schuwde tegen de neiging als resul- taat van de huidige besprekingen de definitieve vorm van een tolunie te verwachten i.v.m. uiteenlopende politieke en economische systemen van de deelnemende landen. Engeland, zo zette hij uiteen, heeft zijn verbintenissen in het imperium zijn systeem van handelsvoorrecnten binnen het imperium. Frankrijk heeft zijn nog niet duidelijk aan- gegeven verbindingen -met de Franse Unie. Nederland en Belgie hebben een verschillend loon- en prijspeil. Het doel is de verschillende sy stemen meer met elkaar in overeen stemming te brengen, waarna een tolunie makkelijk kan ontstaan, zei hij. dig-den van de nationale conferen tie in zake de buitenlandse han- del in een toespra-ak verteld, dat de goederen een object voor spe culates geworden zijn en niet aileen materiele goederen maar, ongelukkigerwijze ook de mens zeif, die in vele gevallen verlaagd wordt tot de status van een arti- kel, dat geexpioiteerd moet wor den." Met leedwezen. aldus de Paus, slaan wij de politiek gade, die aileen maar een wedloop naar macht en heeemonie is. De wanorde aanhalend. die lange tijd en in vele landen op het gebied van de economische uitwisseling heeft geheerst, zei de Paus, dat dit voor een deel toe te schrijven is aan meningsverschillen. Sommigen stellen de terugkeer tot een wereldeconomie. zoals die in de vorige eeuw bestond, voor. Anderen zijn voorstanders van regionale unies.... van op zichzelfstaande economien. Maar deze verschillen, aldus de Paus, hebben wortels en oorzaken, die dieper zitten dan een ecnvou- dige beschouwing van de huidige economische werkelijkheid zou doen denken. Z.H. noemde vier punten ter be- studering op: 1. Economisch leven betekent so- ciaal leven. Het vraagstuk is, om binnen het bereik van alle leden van de maatschappij „de materiele voorwaarden voor hun eulturele en geestelijk leven te brengen"; zijn toevlucht nemen tot een soort ma- gisch automatisme is een hersen- schim. 2. Het economische leven en het maatschappelijk leven zijn het leven van de mens en kunnen bijgevolg niet worden gedacht zonder vrij- heid, niet de fascinerende maar be- drieglijke formule van een honderd jaar geleden. waarin een zuiver ne- gatieve opvatting van de vrijheid tot uiting kwam, noch ook de pseudo- vrijheid van onze dagen, bestaande in onderwerping aan reusachtige organisaties. maar de waarachtige en gezonde vrijheid van mensen, die vorderen, dat de sociale ordening van de economie hun vrijheid waar- borge en bescherme. 3. Een nationale economie is een natuurlijke eenheid en bijgevolg zijn internationale economische betrek- kingen. al hebben zij een positieve en noodzakelijke functie, toch van lager orde. In dit licht moeten de voordelen van regionale unies zorg- vuldig worden bezien. 4. Boven alles is noodzakelijk dat overwonnen worden: het fatale uti- liteitsbeginsel als grondslag en maatstaf van het recht; die kiemen van strijd, die aanwezig zijn in al te schrijnende tegenstellingen en de geest van het koude egoisme. Eerst dan is het mogelijk te komen tot broederlijke samenwerking onder de volken, op de veilige grondslag van hun autonomie en onafhankelijkheid In de week voor Pasen zal het rantsoen voedingsvetten voor eenmaal worden verhoogd. Boven het normale rantsoen komt voor houders van A-, B- en U-kaarten een toeslag van 250 gr. boter of margarine of 200 «gr. vet. Voor de houders van D- en E- kaarten bedraagt de toeslag 125 gr. boter of margarine of 100 gr. vet. Deze extra verstrekking is moge lijk, doordat de voedingsvettenposi- tie zich de laatste tijd een weinig verbeterd heeft tengevolge van de onder de invloed van de zachte win ter meegevallen melkproductie. Deze verstrekking houdt geen ver- band met de tengevolge van het instellen van de keuzebon onstane verschuiving in de consumptie van voedingsvetten. Zij is mede bedoeld als compensatie voor de verlaagde rantsoenen melk en kaas in de afge- lopen winter. De gunstige ontwikkeling van de eierenproductie maakt het moge lijk in de week voor Pasen de voorgenomen verstrekking van drie eieren te verruimen. Er zal per 18 Maart een bon worden aangewezen, recht gevende op vier eieren voor alle leeftijdsgroe- pen. De Almelose economische poli tic rechter behandelde Maandag- middag de geruchtmakende zaak tegen de Twentse textielfabrikant de gebr. van Heek cn G. W. Wis- selink, die aan de spoelsters uur- lonen hadden uitbetaald van 65 tot 70 cent, terwjjl dit volgens de C.A.O. maar 48 cent had mogen bedragen. Het College van Rijks- bemiddelaars, die boven het con- tractloon een toeslag van 20 pCt. hadden goedgekeurd, hadden even- als de werkgevers gepoogd een be- vredigende regeling te treffen voor een maximum uurloon voor deze categorie arbeidsters. Mr. A. van Eck, getuige-deskun- dige en gemachtigde voor de fabri- kanten, gaf het tenlastgelegde toe. maar verklaarde. dat deze lonen economisch verantwoord waren, en zeide er van overtuigd te zijn dat zo de wettelijk goedgekeurde lonen zouden worden uitbetaald de spin- nerijen stil zouden Ijomen te liggen De officier van Justite, eiste daar zoals hij zeide, het hier een eerste vetvolging betrof tegen de Gebr van H. een geldboete van 8000 gld en vier weken voorw. gevangenis- strfa en tegen G. W. Wisselink 3000 gld. en drie weken voorwaardelijk. De verdediger betoogde dat de fa- brikanten zich op overmacht be- roepen. Uitspraak op 15 Maart. Tjjdens een Mlnisterraad van anderhalf uur, waaraan ook werd deelgenomen door president Paa- sikivi, heeft de Finse regering be- slotcn een delegatie te benoemen om onderhandelingen te voeren over een militair en vriendschaps- verdrag met de Sovjet-Unie. In een officieel communique wordt gezegd, dat aan Rusland zal worden voorgesteld de onderhandelingen te Moskou te houden. Vandaag zal het Finse kabinet opnieuw bijeenkomen om de Finse vertcgenwoordigers te benoemen. De inhoud van het antwoord van Paasikivi wordt streng geheim ge- houden totdat Helsinki weet, dat het antwoord in handen van Stalin is. Met uitzondering van de com munisten en de radicaal-socialisten is de publieke opinie in het alge meen tegen een militaire overeen- komst met de Russen. Dat Finland voorstander is van Moskou als plaats der onderhandelingen wordt ver- klaard door het feit, dat anders ts Helsinki uitgebreide veiligheids- maatregelen genomen moeten wor den. Naar uit Antwerpen wordt ge- meld heeft de eerste zending Ne derlandse zeevis, die dezer dagen van Urk uit naar Belgie was ver- zonden, niet de juiste bestemming gekregen. De zending vis, die door de exporteurs op onvoldoende wijze verzorgd was en niet de gewenste sortering bevatte en bovendien aan de grens vertraging had ondervon- den, werd in Antwerpen voor de consumptie afgekeurd en vernietigd Te Boxtel is op 94-jarige leeftijd overleden mej. Elise Soer, een der eerste vrouwelijke leden van de Mij der Nederlandse letterkunde. Elise Soer werd geboren te Den Helder en werkte na het behalen van de acten M.O. Nederlandse taal en letterkunde, geschiedenis en aardrijkskunde bij het middelbaar onderwijs te Den Haag, Middelburg en Leiden. Zij verwierf bekendheid door letterkundige bijdragen aan verschillende bladen en tijdschriften en door een achttiental romans o.a. 't Hoge huis en Fata Morgana. Zij verwierf de gouden Juliana-medail- le ter gelegenheid van een prijs- vraag bij de 18e verjaardag van onze kroonprinses. Toen zij zich in Lochem vestigde zette zij haar literaire arbeid gerui- me tijd voort. Bij de bevrijding van Lochem verscheen o.a. nog een rijm- prent met een gedicht van haar hand. Het Informatie-Centrum van het Bedrijfsleven in verband met het plan-Marshall, heeft dezer dagen een aanvang gemaakt met zijn werkzaamheden. Alle organisaties van werkgevers en' werknemers werken daarin samen. Het Informatie-Centrum verstrekt alle inlichtingen aan het Bedrijfsle ven en onderhoudt het contact met de overheid. De leiding van het centrum is opgedragen aan ir. S. H. Visser. Het is gevestigd in de Javastraat 2b te 's Gravenhage. De reeks stakingen in de bouw- nijverheid- te Amsterdam is Maan- dag opnieuw met enkele nieuwe conflicten uitgebreid. Maandag- morgen zijn de arbeiders voor de fa. van Swieten, werkzaaam aan het filiaal van de Amsterdamse Bank aan de Leidsestraat niet weer op het werk verschenen, bij Wijnand Fockink en de Oranje Nassau-kazer- ne, die resp. bij de de fa. Ter Braak en het Ingenieurs-bureau „Bouw-i nijverheid" te Oegstgeest in uitvoe ring zijn. is het werk eveneens neer- gelegd. De tegelzetters in Amster dam, totaal ongeveer 50 personen bij een 6-tal aannemers en bouw- materialenhandelaren, zijn Maan- dagmorgen ook niet op het werk verschenen. Deze gespecialiseerde vaklieden zijn ontevreden over de wijze waarop hun positie in de ar- beidsovereenkomst is vastgelegd. 14 Dagen geleden maakte het Tri bunaal te Enschede een verre reis naar Hilversum om daar in het sa natorium ..Lommerrijk", een aan 'n ernstige ziekte lijdende politieke delinquent M. Vis te horen. Deze had zich in de bezettingsjaren in Enschede aan vele gevallen van verraad schuldig gemaakt. nadat hij zich met behulp van de S.D. in il- legale kringen had ingedrongen Het tribunaal legde Maandag een interneringsstraf van 10 jaren op, daarbij overwegende dat er geen enkele verontschuldiging kan wor den aangevoerd voor de reeks van afschuwelijke misdaden welke V heeft bedreven. Gisterenruiddag heeft de 21-jarige M. W. uit Amsterdam, die verdacht wordt van de moord op de 10-jarige Anneke Hagel en thans wordt ver- pleegd, tegenover de Officier van Justitie bij de Amsterdamse Arron- dissementsrechtbank in het Wilhel- minagasthuis een volledige beken- tenis afgelegd. De Nederlandse burgemeesters Oud van Rotterdam en Matser van Arnhem, die verschillende Ameri- kaanse steden bezoeken, hebben van de burgemeester van Grand Rapids 400 dassen ten geschenke ge kregen. Deze Amerikaan.se burge meester had tijdens zijn bezoek van vorig jaar aan Nederland een groot gebrek aan textiel opgemerkt en hij hoopte, dat de 400 dassen de tex- tielnood zouden verlichten en als banden van vriendschap zouden worden aanvaard.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1