JEUGD-ZIELKUNDE STATENKRING DEN HELDER I Landbouwhuishoudschool .te Langendijk Laatste nieuws A PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 9 Maart 1948 ALKMAAR EN OMSTREKEN Lt. de Boer sprak voor de Kajotters ;o.» 4- Nederlandse Bridgebond Parenwedstrijd f N Onze agenda VJ dAmterrein Katholieke Gemeenteraadsleden hijeen N.H.D.-journaal K.V.P. pleit voor gelijksteHing Marktberichten Vissers visten mijnen op Puis Houdt de doodstraf Ronde van Nederland Tegen het communisme N HEEL HET LAND ontketent zich een grote actie tegen het communistische gevaar. Vooral de jeugd is zeer fel. Jongeren in de Katholieke Ac- tie, in diverse andere jeugdver- enigingen en in de Jongeren- organisatie van de K.V.P. uitten hun protesten in moties, waar in scherpe maatregelen van overheidswege worden ge- vraagd en ook op een verant- woorde sociale politiek wordt aangedrongen. De Katholieke voortrekkers in Amsterdam doen een beroep op alle andere jeugdorganisa- ties, om met hen pal te staan voor de vrijheid van de jeugd. Nieuwe protestmeetings van gecombineerde jeugdverenigin- gen zijn aangekondigd. De Kring Leiden zal op de Partijraad van de K.V.P., welke a.s. Zaterdag wordt gehouden, een motie indienen, waarin verzocht wordt, bij de komen- de grondwetsherziening de communistische invioed in de bestuursorganen buiten te slui- ten. Ook de Kring Overijssel heeft een motie aangenomgn, welke op de a.s. Partijraad aan de orde komt, en waarin o.a. de C.P.N, veroordeeld wordt. Londense besluiten zijn onwettig Protestnota van Moskou Hatta Donderdag bij Van Mook CURACAOSE VOLKS- COMITE zendf telegram aan Koningin Emissie Philips Truman stelt zich candidaat Opbouw R.K. Universiteit Va L on ijr aa er loi ca; ell ae el; or el ee Mi ni ij ro /a: 10 ijk ta< ni la, E las le ;el ne fit e ;e\ jer laj ?er do >oi J en fit* vij! ia* eg ier ils iei na lit lie na De Me na* wOl he« zie wi: Su DV» ne du lei oo lei hi: lo1 hi de vc ni zo ze ee va B€ da he in ve in dc ar Iv H. X re zi. h( aa d< ni cl w di Ft E. D dt h; st n; al U w h B d. ct V* h ti H V H B N E E E F E B G E ft E E ft 1 H Zaterdagavond en Zoudagmor- gen hebben de toekomstige Ka- jotters-leiders een begin gemaakt met de drie-wekeyjkse cursus, die als doelstelling heeft de a.s. lei- dere te vormen tot degelijke en goed geschooide voorvechters. O.m. sprak Zondagmorgen luite- nant de Boer de leiders in spe toe. Als onderwerp had hij „de Jeugd- zielkunde" bij de kop genomen, een materie, waar de aanwezigen grote interesse voor bleken te be- zitten. Lt. de Boer begon met er op te wjjzen, dat het leider-zijn bij de Ka jotters niet een los begrip moet zijn. maar men moet iets van de doelstellingen weten. Nadat spr. op klare en duidelijke wijze had uit- eengezet, hoe men de mens ziet als - ziel en lichaam en ook de ziel en het lichaam weer had onderver- deeld kwam hij bij de tweede 01,- derverdeling van de ziel, waartoe men psychologie bestudeert. Deze psychologie aldus spr. kan al- gemeen en meer speciaal worden bekeken en met dit laatste wilde spr. zich bezig houden. De psycho logie van de baby tot en met het 21ste levensjaar; de Jeugd-zielkun- de. Deze 21 jaren verdeelde spr. in 3 periodes van elk 7 jaar. Van 1 t/'m 7 jaar is de speelperiode, van 8 t/m 14 jaar is de leerperiode en van het 15e tot en met het 21-ste jaar leven we in de pubcrteits- of rijpings- pefiode. De speelperiode Alvorens op deze periode in te gaan gaf spr. nog enige practische voorbeelden in het alge.neen. Hij wees er op, dat vrijgezellen en oude vrijsters in de ogen van de moeder nog altijd een 15-16 jarig kind zijn. Wanneer een jong paartje is ge- trouwd en de eerste nacht aan- breekt, dat het bruidje van huis weg is. zal de moeder om het „ver- lies" van haar dochter huilen. Een moeder kan zich dan nog niet los maken van haar kind, ondanks het feit. dat die dochter al volwassen is. Vanaf de geboorte tot het 21ste jaar wordt het kind opgevoed naar zelfstpndigheid. Hoe eerder een kind zelfstandig is, des te beter is de opvoeding geweest. Dit groeien naar de zelfstandigheid gaat met verschillende phasen gepaard. Zo wanneer een kindje plm. 4 jaar is, openbaart zich de eerste opstandig- heidsoeriode. Het kind krijgt het z.g. ..ik-bewustzijn" en wordt lastig. Lt. de Boer merkt t.a. hiervan op, dat kinderen. die op die leeftijd niet lastig zijn, ook niet normaal zijn. Het is dus een fout van de ouders. wanneer ze het hun kind kwalijk gaan nemen. Op die leeftiid gaat het kind spelen met zijn wil. Dat is een rijpingsproces. dat van- zelf gaat. De leerperiode Wanneer het kind ongevger het 7e levensjaar heeft bereikt. krijgen we de „vraagpen'ode", beter gezegd de leerperiode. Het kind van die leeftijd vraagt aan een stuk door, omdat het wil leren. Absoluut fout is het. om op die vragen geen antwoord te geven, ook al kost het wel eens moeite. Immers, als de kinderen straks groter geworden zijn en moeilijke levensproblemen krijgen te verwerken, komen ze ook niet meer vragen, „want vader en moe der zeggen toch niets!" In deze pe riode is het kind volkomen objectief ingesteld. Alles willen ze te weten komen en alles wat de ouderen zeggen. wordt zonder critiek aan- vaard. In dit verband noemde spr. de oprichting van de Hitlerjugend. De jonge Duitse kinderen werden WEGGEBRUIKERS Bij verandering van richting dient men Ujdig tevoren een duidelijk teken te geven. Kijk uit! KAJOTTERS-NIEUWS De eerste groepsbijeenkomsten zijn goed geslaagd. Er waren jon- gens bij, die een half uur moesten looen om hun plaats van bijeen- komst te bereiken. Maar ze waren er, allemaal. Dat is een goed teken Wij deinzen niet terug voor moei- lijkheden. het is juist een stimu- lans om harder aan te pakken. We moeten nu allemaal wat meer moeite doen, om ons doel te berei ken en er is al veel bereikt. Waar moesten we de toneelrepetities hou den en de zangrepetities? Waar moest de band repeteren en waar konden we ons spaargeld depone- ren? Voor dit alles moest een op- lossing gevonden worden en alles is opgelost. Hieruit blijkt de ware Kajottersgeest! Kajotters, morgen- avond zijn we weer allemaal pre sent op de groepsbiieenkomst. waar we bij ingedeeld zijn. Strijd alien mee voor onze K.A.J. BIJ DE POLITIERECHTER Voor de Politierechter had zich gisteren te verantwoorden Antoon V. uit Alkmaar, van beroep kellner. V., die enkele weken terug ook al terecht had gestaan voor het ver- handelen van koffie, werd nu weer beschuldigd van verduistering van een lap stof. die een collega van hem wilde verkopen. waartoe deze collega de stof aan V. had gegeven, die er wel een gaa^e voor wist. Eerst had verd. de V geniild voor een lap ziide en de zijde had hij verkocht. Het geld had V. gehouden. De politierechter vond het een ge- mene streek en veroordeelde V. tot 3 maanden eevangenisstraf. Joh. R.. die onlangs uit het zie- kenhuis was ontvlucht en daarna In Amsterdam enkele kleine dief- stallen hdd gepleegd, kreeg er nu nog 6 weken gevangenisstraf bii. Zij was ingesloten en zou op 26 Maart a s. vrii gekomen ziin, dit voor een veroordebng van de Amsterdamse rechtbank. J. v. d. E uit Castricum had van zijn zoon een electromotortje in bruikleen ontvangen. doch zoonlief had het apparaat ontvreemd. De Of- ficier elste f 50,of 25 dagen. uit- spraak f 35.of 14 dagen. Een viertal inwoners van Cam- nerduin. Jacob V., Dirk K.. Pieter K. en Cornelis S. had op hot strand aangespoelde palen, eigendom van dc gem Schoorl. ontvreemd De vier jutters werden veroordeeld tot elk f 10 of 6 dagen Petrus K. uit Wlnkel had een beetje ruzie gehad met een plaats- genoot. K. wilde zijn plaatsgenoot een hak zetten en liep met een kwa- de kop naar de Rijkspolitie om te vertellen, dat hij 10 hi. gerst mistte. Dit was echter een verzinsel. De Of- licler elste voor dit feit f 100.°f 40 dacen. Dc no'itWeehtor maakte er f 75.of 18 dagen van. Theodorus D. uit Castricum. die door een stoplicht was gereden, werd veroordeeld tot f 50,of 15 dagen. in die leeftijd gewoon opgefokt tot het nazidom, omdat de kinderen alles klakkeloos accepteerden wat de leiders hun voorlegden. De puberteitsjaren. In de jaren van 14-21 komt het ik-bewustzijn" weer naar voren, doch nu op een andere manier. De puberteit, aldus lt. de Boer, is niet alleen een lichamelijke rijping. maar vooral ook een geestelijke. In die jaren zijn de jonge mensen onder- hevig aan grote emoties. Zij zijn ontzettend critisch en krijgen een grootheidsgevoel. Zij zoeken naar hei^hevige en willen hun kracht ge- bruiken. terwijl ze hun problemen en moeilijkheden in voile eenzaam- heid willen uitvechten. In die jaren wordt er een groot spel gespeeld met de waarden, die er in het leven zijn. Ook ontkiemt dan het idea- lisme in de jonge harten. doch spr merkte terecht op, dat dit idealisme gepaard moet gaan met de nuchtere reallteit. om vruchtbaar te zijn. Uit het applaus viel wel op te merken, dat It. de Boer de interesse van zijn gehoor had weten op te wekken en de cursusleider. de heer J Praat, uitte namens alien enige hartelijke dankwoorden aan het adres van de heer de Boer, die op populaire wijze dit wetenschappe- lijke, doch daarnaast hoogst inte- ressante onderwerp had behandeld. 7 ftlaart vond de slotzitting plaats waarin fel gestreden werd voor de plaatsing in de gewestelijke wed- strijden. In de le klasse wisten de nos. 1 en 2 van de ranglijst ieder in hun groep de kop te nemen, zo- dat in de uiteindelijke uitslag hier geen wijziging kwam. De dames Kohler en Boom van RKABC wis ten met een 2de plaats haar eind- plaats van 7 op 5 te brengen ter wijl de fam. Kool (BBC) met een 3de plaats van 13 naar 8 opscho- ven. De Kogarkoppels maakten het slecht en vielen resp. van de 9de op de 14de en 6de op de 13e plaats. In de tweede klasse konden de hoogstgeplaatsten zich niet hand- haven. No. 1 viel naar de 4de plaats No. 2 naar de 6de, waarvan de nos. 3 en 4 profiteerden en zich opwerk- ten tot resp. de le en 2e plaats. Het koppel Bonte-Kuiper. Oostzaan werkte zich op van de lOe tot de 3e plaats. De totaalstand luidt in de le kl.: Kampioen H.H. PlasVink, Alk maar; 2. fam. Luyt. Krommenie: 3 en 4 h.h. Visser. Alkmaar en De Lange. Bergen; idem h.h. Kroon en Schaafsma. Schasen; 5. dames Koh ler en Boom. Alkmaar; 6. h.h. v. Dalen—Duitserhoff. Krommenie; 7. fam. Bloemraad. Krommenie; 8. fa- milie Kool, Bergen; 9. h.h. Klaasse en v. Rik. Castricum; 10 en 11. h.h. Boom en Entjes. Tuitiehorn: id. h.h. Burqpr Sr en Burger Jr. Tuitjehorn; 12. h.h. Kuiper en dn Herder Wie- ringen; 13. h.h. Boldine en Klerk, Koog a d. Zaan; 14. h.h. Visser en Sehuddeboom. Koog a.d. Zaan; 15. h.h. Bakker en Peters, Castricum. 2de klasse: Kampioen h.h. Rans- huizen en Lambalk Alkmaar: 2. ..mej. Pieterse en hr. Kevsper. Alk- Snaar; 3. h.h. Bonte en Kuiner. Oost zaan; 4. h.h. Groot en Hoff, Tuitje horn; 5. h.h. Bos en Tesselaar, Tuit jehorn; 6. dames Halbersma en de Jager, Krommenie; 7. h.h. Kuyer en v. Straten, Tuitjehorn: 8. fam. Loos. Zaandam; 9. h.h, Maarlevpld en Schoori, Alkmaar; 10. h.h. Diepe- rinclj en Kok. Oostzaan; 11. h.h. Otten en Boontjes,»Schagen; 12. da mes Jansen en Igesz. Schagen. Aan de gewestelijke wedstrijden. beginnende Zaterdag as. kunnen voor dit district in iedere klasse 6 paren geplaatst worden. Alhoewel de kracht van de Amsterdammers zeker niet onderschat mag wordfn, mag uit de constante vorm. waarin onze leidende districtskoppels speelden de verwachting worden getrokken, dat zij ook daar een be- langrijke rol zullen spelen. GALA-VOORSTELLING TER GELEGENHEID VAN T lO-.TARIG TONEELJUBTLEUM VAN FIE CARELSEN Vrijdag 19 Maart des avonds 8 u. zal Fie Carelsen in 't Gulden Vlies gehuldigd worden t.g.v. haar veer- tig jarig toneeljubileum. Dit zal ge- schieden na afloop van de voorstel- ling „Die lieve Christabel" te geven door de Haagse Comedie (Dir. Cees CINEMA: „I%t leven van president Roosevelt", alle leeftijden. VICTORIA: „De weg naar Sa cramento", 14 jaar. HARMONIE: ..Adam had vier zonen", 18 jaar. A.B.T.: „De verborgen schat", 14 jaar. „Mensenjacht in Doodsvallei", 14 jaar. WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur, vergadering aard- appelenactie. ATELIER DOORWERKEN Geest hoek Kanisstraat van 25 uur Ere-tentoonstelling Joh. Plas APOTHEKEN: Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindelaan 100, telef. 3628. Laseur" en waarin zullen optreden: Fie Carelsen, Cees Laseur, Piet Bron. Marien Meunier. Elly Bakker, Elisabeth Andersen, Koos Simonis, Pirn Dekker en Hanny Simons. Zoals men uit de courantenver- slagen heeft kunnen vernemen, is de huldiging van deze eminente ac- trice in Den Haag tot een grootse manifestatie geworden. Talrijke vooraanstaande figuren hebben haar toegesproken. terwijl zij met bloe- men en geschenken overladen is. Hoogtepunt van die avond was de mededeling, dat zij benoemd was tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Voor de jubileum-avond in Alkmaar heeft zich bereids een Co mity samengesteld. welk Comity haar op een haar waardige wijze zal huldigen. Binnenkort worden hier- ov£r nadere bijzonderheden gepu- bliceerd. K.J.M.V.'ers Woensdag a.s. komt er nu eens geen officiele spreker We doen het nu weer eens zelf. Wie er moeten spreken.' bliift nog een verrassing. Wij hopen, dat er niemand zo laf is om weg te blijven, want we moeten toch allemaal leren onze mond open te doen En daarom kan je het beter eerst eens onder vrienden proberen. Dus allemaal aanwezig, om onze leden te horen spreken. Neem je vriend, die nog geen lid is. ook eens mee, laat hem eens ken- nismaken met onze vereniging. Dus tot Woensdagavond half ne- gen met je vriend!! JAARVERGADERING K.V.P. AFD. ALKMAAR Tegen het einde van deze week kunnen de leden van de afd. K.V.P. te Alkmaar een uitnodiging tege- moet zien voor de jaarvergadering, welke Woensdag 17 Maart a.s. om 8 uur 's avonds in Victory-hotel dngang i.d. Borchstraat) zal wor den gehouden. Het bestuur heeft er naar ge-. streefd de agenda zo aantrekkelijk mogelijk te maken; behalve de ge- wone onderwerpen van de jaarver gadering, komen enkele actuele punten op de agenda voor, o.a. een korte causerie van een der raads- leden over de taak van het raads- lid. Men notere de datum 17 Maart en houde deze avond vrij. U komt toch deze keer? BtJRGERLIJKE STAND Geboren: Bert z. v. J. Winkel en A. J. van der Berg; Pierre F. z. v. F P. Nieuwenhbf en C. Jacobs; Wilhelrrvna A. H. d. v. P. Huybers en A. G. E. Ligthart; Cornelia K. A. d. v. K. Weerstand en A. van Schey- en; Erna d. v. A. Nauta en M. Kieft; Carla d. v. J. L. Kleverlaan en N. Glas: Albertus z. v. A. P. van Beek en W. Hop. Gehuwd: Antoon H. Jansen en Maria A. A. J. Proot. Overleden: Antje de Vries, oud 76 jaar, weduwe van A. Zwakman. EGMOND AAN ZEE De vier- kante eentimeter-actie te Egmond aan Zee heeft een bedrag van totaal f 472.opgeleverd. NOG 28 ARBEIDERSWONTNGEN EGMOND AAN ZEE ar wij vernemen. zullen nabij de gasfabriek indien de materialenpositie zulks toelaat. dit jaar nog 28 arbeiders- woningen worden gebpuwd. K.A.B. EGMOND a ,d HOEF Donder- dagavond 11 Maart houdt de afd. Egmond a. d. Hoef in de zaal P. Mooij haar jaarvergadering. Op grote opkomst. ook van niet geor- ganiseerden. wordt gerekend. De districtsbestuurder, de heer van Jaarsveld zal enige belangrijke on derwerpen bespreken. Op een laatst gehouden vergade ring van de Statenkring Den Hel- der der KVP was reeds de wense- lijkheid naar voren gebracht om te komen tot de heroprichting van de vereniging van katholieke ge meenteraadsleden in deze kring. Er werd toen vooral gewezen op het feit. dat in deze tijd voor de ge meenteraadsleden nogal eens vraag- stukken aan de orde komen, die enige studie en voorlichting vra gen. Naar aanleiding hiervan had zich een comite gevormd. bestaan- de uit de gemeenteraadsleden de heren C. Roozendaal te Warmen- huizen, A. Strooper te Heerhugo- waard en W. Dekker te Schagen. Op initiatief van dit comite werd op Zaterdag 6 Maart j.l. in het cafe De Rode Leeuw te Schagen een vergadering T>elegd. woarbii alle kath. gemeenteraadsleden. burge- meesters. secretarissen en ontvan- gers in de Statenkring Den Helder waren uitgenodigd, waarbij de Edelachtb. heer H. Nolet, hurge- meester van Harenkarspel en War. menhuizen het woord zou voeren. Des middags omstreeks kwart voor drie ooende de heer C. Roozendaal die de leiding op zich genomen had. deze bijeenkomst. Na een woord van welkom uitte hij zijn vreugde er over dat zeer velen aan de ooroep gevolg hadden ge geven. (Uit alle gemeenten in de Statenkring Den Helder behalve Bergen en Texel waren katholieke vroede vaderen aanwezig.) Spr. zeide, dat de opkomst bewijst, dat men er sympathiek tegenover staat, om weer een vereniging van ka tholieke gemeenteraadsleden op te richten. Spr. bracht nog in herin- nering. dat voor de oorlog in dit gewest een actieve vereniging van kath. gemeenteraadsleden bestaan heeft, waarvan de heer C. Kramer te Zuid-Scharwoude de stuwkracht en eminente voorzitter was. Spr. wijdde nog enige woorden van eer- biedige hulde aan de heer C. Kra mer, die ons tijdens de oorlog door de dood is ontvallen. Nadat de voorz. nog het nut uiteen had ge- zet van een vereniging van kath. gemeenteraadsleden werd tot op richting besloten. Hierna ging men over tot het vaststellen van een reglement. Ar- tikelsgewijs werd het conceptregl. behandeld. Als naam koos men Ver eniging van Katholieke Gemeente raadsleden in de Statenkring Den Helder. Het concept leverde geen critiek op, alleen bij het artikel, waarin bepaald wordt, welke ge meenteraadsleden als lid kunnen toetreden, werd enige discussie ge- voerd. Tenslotte werd besloten dat alleen die gemeenteraadsleden als lid kunnen worden toogelaten, die gekozen zijn op een lijst van de KVP. zodat zgn. dissidenten niet kunnen 'worden opgonomen. Ook werd besloten. dat kath. burgemees- ters. secretarisen en ontvangers in d.eze kring als buitengewoon lid kunnen toetreden. Vervolgens werd een bestuursverkiezing gehouden. Zonder dat vooraf candidaten ge- steld waren, werd bij de eerste stemming met meerderheid vanr stemmen het volgende bestuur ge kozen: C. Roozendaal te Warmen- huizen, A. Strooper te Heerhugo- waard, W. Dekker te Schagen. Jac. Woel te Langedijk en P. Luijckx te Den Helder. Tot voorzitter werd benoemd de heer C. Roozendaal. Hierna sprak de heer H. Nolet over het onderwerp: Wat is de juiste houding van een goed R.K. gemeenteraadslid. Spreker behan-e delde dit onderwerp ter eerste in het algemeen, ten tweede: a. in de raadsvergadering. b. in de fractie en c. bij de wethoudersverkiezing. Met de grootste aandacht werd de inleiding van bujgemeester Nolet gevolgd en velen hebben daardoor een beter inzicht gekregen, wat het zeggen wil een goed R.K. gemeen teraadslid te. zijn. Enkele vragen werden op bevredigende wijze be- anatwoord. Nadat de contributie ge- regeld was. sprak de voorzitter nog enige woorden ter aanbeveling tot het nemen van een abonnement op het door de KVP uitgegeven orgaan De Gemeenteraad. BUREN Een goede buur is beter dan een verre vriend, aldus een wijs spreekwoord, dat wij vroeger op school hebben geleerd. In deze tijd echter lijkt dit spreekwoord minder tot zijn recht te komen. Vraagt u het maar eens aan de mensen die ..samenwonen". Die verkiezen tegenwoordig een verre vriend boven een ..goede" buur! Alkmaar is gelukkig ook in dit penibele geval weer toonaange- vend. Van Alkmaar de victorie! De Alkmaarse samenwoners heb ben nooit geen ruz^e. De ka'as- koppen zijn rustige" lieden, wars van twist en nijd. Daar zouden de Wormerveerders een voorbeeld aan kunnen nemen. Want wat ge- schiedde? Een bejaarde weduwe, die een tameli.jk ruim huis in Wormerveer bewoont, had geheel uit eigen vrije wil inwoning ge nomen. In het begin leek het aar- dig en de verstandhouding was vned. Maar was het Bredero niet, die de wijze opmerking maakte: Het kan verkeren!"?? Op een kwade dae stond daar een inspecteur van politie bij de weduwe op de stoen. Hij belde aan en vertelde. dat hij een plukje haar van de weduwe. moest heb ben. De weduwe stom ver- baasd kamde heur haar en gaf °en dotje aan de inspecteur. die het dotje tussen duim en wiisvin- ger in een envelonpe deed en daarop de naam van de weduwe sehreef. Ook de andere bewoners "an het huis moesten deze opera- be ondergaan. Achteraf bleek. dat de boven- buren in een nannetie boerenkool "en paar baren hadden gevonden. Nu moet de Wormerveerse politie uitvissen van wie die haren zijn. vandaar de operatie! DAMMEN HEILOO. Voor het clubkam- pioenschap werden de volgende par- tijen gespeeld: J. de Geus—A. Kroon 11; C. AdrichemK. Tuinman 02; S. de GeusH. Verver 20; J. Geuze- broekC. de Graaf uitgesteld; J. SprenkelingA. Dekker uitgest. De afgebroken partij' H. Server C. Adrichem 1i. De stand is nu: 1. H. Verver 17 p. gesp. 22 p. 2. J. Geuzebroek 16 19 3. A. Dekker 16 19 4. K. Tuinman 15 18 5. J. Sprenkeling 17 17 6. C. de Graaf 16 16 7. J. de Geus 17 16 8. S. de Geus 15 12 9. A. Kroon 14 10 1Q. C. Adrichem 17 11 De spanning groeit! immers Ver ver verloor van S. de ueus en speelde remise tegen Adrichem. Nu bestaat er n kans dat Geuzebroek, Dekker en Tuinman gelyk in pun- ten komen te staan. Verver heeft nog 'n afgebroken partij tegen Tuinman onderhanden. Hij staat er gunstig voor. Aiieen als hij deze partij wint, is hij kampioen. Ook aan de siaart is er 'n hevig gedrang. Hier waart het dsgradaue spook rond. Wie zijn de siachtof- fers? Kroon, Adrichem of S. de Geus? Twee moeten er oegraderen! Woensdagavond a.s. wordt te Limmen teventueel te Heiloo) de laatste damwedstrijd voor de Ken- nenrerkring gespeeld tussen Lim men en Heiloo. Alhoewel ae uitslag geen invioed meer kan uitoeienen op de stand (HDC is reeds kampioen), zal Lim men toch alles op alles zeiten om Heiloo een nederiaag toe te bren gen. Aan boord 1 spelen Dekker en Geuzebroek. Wij verwachten hier 'n zeer spannende strijd! WAARSCHUWING SINT-PANCKAfa. kondagmid- dag zijn op hef land van de heer M. schapen achtervolgd door een hond. Een lammetje van vier maan- den werd 't slachtoffer, terwijl een ander schaap de sioot ingejaagd werd. De rijkspolitie was terstond aanwezig en een eis tot schadever- goeding zal worden ingediend, ter wijl streng tegen de eigenaar van de hond zal worden opgetreden. Moge dit geval een waarsfhuwing zijn voor alle houders van honden om de bepalingen van de poiiiie- verordening strikt op te volgen. K. J. B. HEILOO. Woensdag 10 Maart a.s. staat ons een zeer interessante avond in het Brunogebouw te wachten. Een Passieavond van het eerste soort. K.J.B.-ers, nu wij spe ciaal deze weken het lijden van Christus overwegen, mogen wij deze gelegenheid niet aan ons voorbij laten gaan Derhalve heeft het be stuur gemeend voor de leden. die deze avond bijwonen, een vergeve- dtng op de toegangsprijs te ver- strekken. n.l. 50 pet. Deze kaarten worden 's avonds aan de zaal afge- geven. K.J.B.-ers, toont je belang- stelling. OFC IHSV I 4i1 In een forse, doch z££r fair ge- speelde wedstrijd heeft HSV in OFC haar meerdere moeten erken- nen. Op zichzelf zou dat niet erg zijn. als HSV haar uiterste krach- ten had ingespannen. Er lag ech ter over alle linies een naatheid. die onbegriipelijk is. Een uitzondering hierop maakten kgeuer" Dekker, Co Keeman en Zoon. die werkelijk 'n prima partij speelden. Het terrein was zeer slecht be- speelbaar. Het gaat er weer be- denkelijk uitzien. temeer daar een van de pretendenten voor de on- derste plaats gelijkspeelde. OFC lieeft haar kans gegrepen en eaat weer 'n woordie meespreken. Voor de rust had O. reeds 'n 2-0 voorsorong, welke in de tweede speelhelft opgevoerd werd tot 4-1. Jan Sehuyt scoorde het tegenpunt. Scheidsrechter Entius leidde per- ter* Middenvoor Dekker liep nog 'n lichte hersensrhudding op en moest 10 rhinuten v66r bet einde bet veld verlaten. Naar wij vernemen is zijn toestand goed. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWF.RPEN SINT PANCRAS. Gevonden: Touwen tas met inhoud, bruine zeil- doeken fletstas bij P. v. d. Werff, gevlamde vulnen bii Mulders manu- faeturenhandel, gebreide dameswant bij Diikhuizen, verder nog enkele kinderwanten, een huissleutel en handschoenen. Verloren: Dubbela fietstas, een aluminium kinderwagenwieldop. Inlichtingen bij de Rijkspolitie te St. Pancras. SVW I—GEEL ZWART I 1—4 'T ZAND. De spelers van ons eerste hebben blijk gegeven, dat ze de les van strijd tegen Zeemacht goed hebben begrepen, en wisten in een tamelijk harde en snelle wed strijd de beide punten mee naar huis te nemen. L. Koopman opende de score uit een corner, terwijl C. Driehuis voor de andere drie doel- punten zorgde. Het grote verschil met de strijd van verleden week was wel dat de geest weer goed was. dat alle jon- gens zich weer volledig gaven. In een vrij langdurige en ietwat lansdradige zitting heeft de raad Maandag de rest van haar agenda afgewerkt, waarbij ter sprake kwamen de plannen om een Christelijke Landbouwhuis houdschool od te richten. Dit on derwerp heeft de gemoederen wel even in beroering gebrarht, doch van een stormachtige zitting kun nen we niet spreken. Besloten werd een perceel ge- meente-water, groot 6084 m2 op bij- zondere voorwaarden te verkopen aan de heer L. Kouwen Nz. te Br. op Langendijk. Aangenomen werd het voorstel van B en W. om bij de N.V. Bank voor Nederlandse ge meenten een lening aan te gaan van f 20 000 inplaats van de aan- vankeliik begrote f 94.000. Aan de heren H. Schelhaas en H. A. D. J. Brouwers. amb'tenaren van de burgerliike stand, werd in ver band met tijdens de bezetting ver- leende ontslagen. rechtsherstel ver- leend. Dit was ook het geval met de heren L. G. van Erkelens en P. Bergen. De lonen van de gemeen- tewerklieden werden herzien en vastgesteld in een zestal groepen. lopende van f 1800 tot f 2496. Voor ongehuwden zal 5 pet. moeten wor den afgetrokken overeenkomstig de rb'ksregelingen. De Burgem^ester voegde hier nog aan toe dat de regelingen door het Georeaniseerd Overleg waren goed- gekeurd. De beslissing van^ Ged. Staten moet nog worden afgewacht. De heer J. Stoop (K.V.P.) vond het vreemd dat een en ander weer zo lang heeft moeten duren, maar de burgemeester was in deze weer afhankelijk van hogere machten. De exploitatie van de gasfabriek zal gezamenlijk met de gemeente St. Pancras worden gevoerd. Er komt een commissie van drie, vor- mende het dagelijks bestuur. Taak en salariering der - commissieledem, alsmede van die van de directeur werden door de raad nader gere- geld en de beide raden zullen ieder jaar de rekening en verantwoording nazien. Reeds in October 1947 berejkte de raad een verzoek tot steun bij de stichting van een Chr. Landbouw huishoudschool. Het bliikt bii nader onderzoek, dat er voldoende be- langstelling voor is. Er zijn 41 ge- gadigden voor het onderwijs, ter wijl bet vereiste aantal 24 is. Een dergelijke inrichting wor^t door het Christelijk bevolkingsdeel als een behoefte gevoeld. De katholieken hebben hun eigen landbouwhuis- houdonderwijs in Bergen, de neu- tralen in Alkmaar en Schagen en het is, gezien in het kader van de gelijkstelling van het onderwiis. ze ker niet te veel geeist als de Chris- tolijken ook een eigen school voor dergeliik onderwijs zouden krijgen. vooral daar er in deze streken nog geen onderwijs op Christelijke ernndslag is. Naast de christelijke raadsleden werd het voorstel verdedigd door de K.V.P. De P.v.d.A. en de OP.N. stemden tegen. STILLE OMGANG 'T ZAND Belangstellenden worden erop gewezen. dat men zich nog tot uiterlijk Woensdag 10 Maart bij de heer P. Zomerdijk kan opge- ven voor deelname aan de jaarlijk- se Stille Omgang naar A'dam, tegen betaling van een plaatsbewijs voor de bus van f 3 25. Men moet er wel rekening mee houden dat ieder voor zijn eigen ontbijt zorgt. KERKELIJKE ZENDING 'T ZAND Zondag 7 ftlaart j.l. werd aan G. Doedens de Kerkelijke Zending van Katholieke Actie in het Bisdom Haarlem verleend. Ingezonden. SLECHT ONDERWIJS IN T VELD? Dank 'voor de geboden gelegen heid om enige aantekeningen te kunnen maken bij het Gemeente- raadsverslag van Oude Niedorp, opgenomen in Uw nummer van 28 Februari 1.1. Het suggestieve hoofd boven het verslag zal zeer zeker weinigen ont- gaan zijn. De nuchtere lezer zal echter na lezing een voorstelling van de onderwijstoestand in 't Veld hebben vej-kregen, die met de wer- kelijkheid niets gemeen heeft. Naar aanleiding van een der agendapunten ..aanvraag voor reis- kostenvergoeding voor een viertal leerlingen van de op 1 Februari j.l. opgeheven school voor V.G.L.O, te Oude Niedorp. kwam de vraag naar voren of deze johgens niet op de R.K. Jongensschool te 't Veld Nieu- we Niedorp geplaatst konden wor den. Het antwoord hierop had moe ten luiden: Zonder meer, neen". De iongensschool is 6-klassig en heeft voor de toevoeging van een 7de en 8ste leerjaar aan het leer- plan de toestemming van het De- partement nodig. Het was een ge- ringe moeite geweest dit te weten te komen. Of was het raadscollege onkundig van de opheffing van het V.G.L.O, instituut in zijn gemeente? De gelegenheid was echter maar wat mooi om eens een politiek val- letje op te zetten, waarin men zo onnozel was ooknog te trappen. Nu vielen de klappen maar op de verkeerde ruggen. Waarom is men niet vroeger met klachten ge komen, er was misschien nog succes te behalen geweest met het ppgehe- ven instituut. Nu kwam de Jjn- gensschpol in het debat verzeild en regende het aanklachten en ver- dachtmakingen op haar arme hoofd. waaruit men zou besluiten, dat daar nu zo ineens niets deugde. en er waren er ook nog die vonden „dat die Inspectie dan ook maar een wassen neus was". Alvorens op de ..klachten" van de heren te repliceren, allereerst de raad: ..Niet praten over zaken. waarvan men niet op de hoogte is" 1 Twee schoolverzuimen in het afge'onen jaar en dat nog wel over 4 scholen dat zal de Commissie tot Werjng van Schoolverzuim wel Seen nachtwerk bezorgd hebben en getuiet van een ii^tens schoolbezoek. dat dient geprezen te worden. 2. ..Van onderwiisvernieuwing hoort de beer Stadegaard geen woord" (misschien begriipt hii er nog minder van). In dit stadium •kan deze klacht raoeilijk ten nadele van de school pleiten: velen zijn nog zoek~nde en cursussen staan op staoel. alles moet zijn tijd hebben. Belangstellenden worden verwezen naar het Kath Rcboolblad van 25 Febr. 1.1. ..Landelijke regeling". 3 ..Als kinderen naar andere scholen gaan, zijn ze achter". Deze bewering zoals ze hier staat is niet minder dan een pertinente onwaar- heid. Van de L.L. dezer school die zich aanmelden od een lag. land- of tuinb. school, ambachtsschool, Ulo, en dergelijke. worden geen candi daten afgewezen en zij volgen met rapporten. die sommigen hunner succes het onderwijs: getuige de nog graag hun onderwijzers komen tonen Dat ze poot-aan moeten spe len zit heel ergens anders in: 't Vele huiswerk dat alien meekrij- gen. Men kan natuurlijk niet van alle jongens hetzelfde verlangen. Van jongens die o.a. met hun 12de jaar pas de 3de klas lagere school ach ter de rug hebben (en die zijn er in 't Veld ook) kan men moeilijk verwachten dat ze een jaar daarna de deuren van het lyceum binnen- stappen. Er zijn echter genoeg oud-leerlin- gen en ouders die de ongemotiveer- de en door niets bewezen klachten kunnen ontzenuwen. Toen in oorlogstijd de Jongens school leerlingen aannam uit alle windstreken. kon niet geconsta- teerd worden dat hun ontwikke- lingspeil hoger lag dan dat der Velder jeugd. Wel vaak het tegen- deel. Welke consequenties trekken de heren wel uit het feit dat kin deren uit naburige parochies onze school bezoeken. met voorbij gaan van hun eigen parochieschool? Heren van de Raad, komt Uw deskundigheid toetsen ter plaatse. Men staat, voor u klaar en de Raadsvoorzitter heeft u de plaats gewezen waar het klachtenboek ligt. HET PERSONEEL DER R.K. JONGENSSCHOOL 't Veld C 104, Nieuwe Niedorp. WOGNUM. Witlof I 43—52, II 35—41, III 17—32; spruitkool 42-102; gele kool 6.109.10; rode kool 15.40- 21.40; St. Remie 3958; uien 4253; bieten 3.206; rapen 4.605.40; win- terjan 3751. ZUIDERKOGGE, 8 Maart. Gele kool 7—10.50: St. Remie 48—53; Goudreinetten 76; uien 4245, sprui- ten 45—50. LANGEDIJKER GROENTECEN- TRALE, 8 Maart. 6500 kg rode kool 21.90—23.80; 221.000 kg gele kool 9—9.70; 200 kg witlof 45.50— 45.60; 225 kg witte kool 20.50. OBDAM, 8 Maart. 2700 kg rode kool 21.60—22.60; 12.000 gk gele kool 7—9.20; 31.000 kg peen B 18.30—19.30 C 18.60—20.30; J00 kg uien 50.70— 54.70; 2000 kg witlof I 37—46, II 27—33, III 25.35.000 kg spruiten 00 *no ZWAAG, 8 Maart. Uien 28—54; bieten 67.60; prei 5965; gele be- waarkool 7.30—11.30; rode kool 15 21.60; spruitkool 8095; witlof 26-50, waspeen 6.5021.60; knolselderie A 1420; B 17.Goudreinetten 0.38 '1.00; Present van Engeland 0.281.05 Jonatahn 72; Winterjan 4059; Gra- tiool 4446. BLOKKER. 8 Maart. Witlof 30 45; spruitkool 4065; spinazie 78; rode kool 18—20.20, groenekool 6 8.2C, Goudreinetten 551; Wildeman 5062; Winterjan 4558, St. Remey 45—60. ALKMAAR, 8 Maart. Veemarkt Aangevoerd en overgenomen door de Centrale: 29 vette koeien en 245 nuchtere slachtkalveren. HEILOO, 8 Maart. SpruitkoQl le 70—97, 2e 34—52; witlof: le 32— 41, 2e 1524; uien 4855; boerekool 1419; peen 915. groene kool 26 31; prei 6574. Alles per kg. ALKMAAR, 8 Maart. Winter- peen 13.8018.10; boerekool 13.10 16.50; worteltjes 931; spruitkool 28 84; rode kool 1326.50, gele kool 611.50; prei 4281; uien 3653, bieten 610; witlof 1757; rabar- ber 51 per kg; selderie 10.50; selie 15.50: peren 5162 per 100 kg. TEXEL, 8 Maart. Aangeyoerd: 8 biggen 40—70; 2 kalveren 3045; 1 koe 450475. Voor levering: 25 koeien, 34 kalveren en 3 rammen. BEVERWIJK. Spinazie 97—1.17; radijs 2021; waspeen I 2031; wit lof I 4450; II 374!spruiten gesch. 1.001.50; ongesch. 7092, boeren kool 15—33, rode kool 20—25, gele kool 7—12, prei I 40—77, II 42—52, knollen I 15—20. II 8—12, uien 44-52, kroten 57, breekpeen 1520. BEEMSTER, PURMEREND EN O. 8 Maart. Witlof 1251, rode kool 1323, spruitkool 1424, boerenkool 18, bieten 68, wortelen 24, uien 4768, prei 3252, Winterjan 4668 Jonathan 30—1.09, Bramly Leedling 16—43. WARMENHUIZEN, 9 Maart. 36.000 kg rode kool 19.2027; 93.600 kg gele kool 79.90; 400 kg witte kool 12; 7200 kg peen 1116; 11 gk uien 49.8050, grove 50, drielin- gen 13.10. AVENHORN, 8 Maart. -» 30 kg spruitkool 104; 775 kg rode kool 21; 22.850 kg gele kool 9—9.50; 355 kg uien gew. maat 5052.60; 55.000 kg gr. en ftl. bieten 6.3960 kg witlof 1 40—45, II 31—40; 17.500 kg peen: II 20.60—21.80,. Ill 21.10—22.50, IV 18.40—18.80, afw. 7.80—12.20. Vrijdagnacht maakte de beman- ning van de Scheveningse trawler Sch. 118, schipper M. Taal, angstige ogenblikken mee, zo meldden bin- nengekomen vissers. De logger was ong. 60 mijl uit de Deense kust vis- sende en was bezig met het halen van het trawlnet. Toen ong. nog 40 meter gehaald moest worden, kwam een mijn onder water tot ontplof- fing. met gevolg. dat een grote wa- terzuil zich verhief en zich over het schip stortte. Ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Ook andere trawlers, welke op dezelfde hoogte visten, kregen mijnen in het vistuig. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft het doodvonnis tegen de Am sterdamse verhuizer A. Puis beves- tigd. Zoals bekend maakte P. zich schuldig aan arrestatie van Joodse landgenoten en haalde in dienst van de „Einsatzstab Rosenberg" op grote schaal huizen van gearresteerde en gedeporteerde joden leeg. Zijn me- deplichtige de Amsterdamse agent F. M. W. Meyer, die te Amsterdam tot 18 jaar weri ve'.ocrdeeld hoor- de eveneens zijn beroep door de Raad van Cassatie verwerpen. De Sportcommissie van de Belgi- sche Wielerbond deelt mede dat de volgende renners gemachtigd zijn deel te nemen aan de ronde van Ne derland van 24 April t/m 2 Mei a.s.: Gilbert Caupain, Joseph Did- den, Jean Baptiste Verpoorten, Jo seph van der Heist, Louis Michiels, Louis Saen, Albert Hendrichx, Eugene Kiewit, Constant Lauwers, Odile vjm den Meerschaut, Emile Rogiers, Auguste van Mirlo, Daniel Tallieu, Henri Renders, Louis Poels, Karel de Baere en Hardy. Als re serve is aangewezen Jean Lesage. De Sovjet-ambassadeur te Lon- den, Zarubin, heeft Zaterdag een nota aan het Britse mlnisterie van buitenlandse zaken overhandigd, waarin wordt verklaard, dat de Sovjet-regering de op de Londense conferentie inzake Duitsland ge nomen besluiten als onwettig be-' schouwt. Een gelijkluidende nota heeft de S.U. aan de regeringen van de V.S. en Frankrijk overhandigd. BATAVIA, 9 Maart (A.P.) Van- daag werd meegedeeld, dat de vice- president van de republikeinse rege- ring, dr. Mohammed Hatta, Donder dag op uitnodiging van v. Mook naar Batavia zal gaan voor het plegen van overleg. Vermoedelijk betref- fende de deelneming van de repu- bliek aan de interim regering. Van Nederlandse zijde werd ge- weigerd te bevestigen, dat het be- zoek van Hatta op uitnodiging plaats vindt, maar men liet weten, dat hij Donderdag verwacht wordt voor ..rechtstreekse besprekingen" met Van Mook. Het Curagaose Volkscomit<j heeft zich telegrafisch tot H.M. de Konin gin gewend met de verklaring de demarche van de democratische partij bij de V.N. en de Pan-Ameri- kaanse Unie diep te betreuren en streng af te keuren. Het Volkscomite spreekt zijn „onwankelbaar vertrou- wen in een eerlijke en zeer spoe- dige vervulling van de beloften, ge- daan in de koninklijke rede van 7 December 1942", uit en verklaart te onderschrijven, hetgeen dr Da Costa Gomez enige dagen gelnden in Nederland naar voren heeft ge bracht met betrekking tot de stap der democratische partij. De N.V. Philips' Gloeilampenfa- brieken hebben de uitgifte aange kondigd van fl8.447.000 6 pet Cum. Pref. Winstdelende Aandelen ad f750.aan toonder S 120 pet., uit- sluitend voor houders van 6 pet cu- mulatief preferente winstdelende aandelen, zowel in de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken (niet in het bezit der Vennootschap zijnde), als in de N.V. Gemeenschappelijk Bezit van Aandelen Philips' Gloeilampen fabrieken en f52.220.250. Gewone aandelen ad f750.aan toonder 200 pet. uitsluitend voor houders van gewone aandelen. Voorts de uitgifte van f75.000.000 3'/. pet., 25- jarige Obligation in stukken van nominaal flOOO.aan toonder tot de koers van 101 pet. De inschrijving op de Aandelen vindt plaats op Dinsdag 23 Maart. De inschrijving op de Obligation vindt plaats op Dinsdag 16 Maart a.s. WASHINGTON, 8 Maart (Reuter) President Truman heeft officieel medegedeeld, dat hij zich bij de presidentsverkiezingen candidaat stelt voor de democratische partij. Mede in verband met het feit, dat de Amerikaanse architect R. Hume op verzoek van het Amerikaanse comitO van actie zich bereid heeft verklaard als adviseur op te treden voor de uitvoering der opbouw- plannen van de R.K. Universiteit te Nijmegen, vernemen wij thans dat het bestuur van de St. Radboud- stichting aan vier Nederlandse ar- chitecten verzocht heeft medewer- king te verlenen bij de uitvoering van de plannen voor de herbouw en uitbreiding der R.K. Universiteit te Nijmegen. Uitgenodigd zijn ir. J. Deur uit Nijmegen, ir. M. J. Gram- pre Oliere, ir. J. van der Laan en ir. C. Rouderoien.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2