Keres op koninginnevleuge! door Reshevskv verslagen 1 OM ERICS LIEFDE SMYSLOV VERBETEN RADIO Instelling Indonesische Senaat was nog niet mogelijk UIT DE KERMIS DER WERELD Naar aanleiding van: Het voornoamste bolwerk m NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Dinsdag 9 Maart 1948 PAG. o Wereldkampioenschap schaken TTOEN gjsterenavond om half zes de partijen voor de derde ronde in de Dierentuin te Den Haag een aanvang namen, concentreerde zich de aandacht der aanwezigen op het gevecht Reshevsky-Keres. -De Rus, die nog geen punt verloor, en de Amerikaan die nog niet verslagen was. Het werd een felle, en vooral op het einde, snelle strijd, welke in het voordeel van de Amerikaan beslist werd. De partij SmyslovBotwinnik werd afgebroken in een niet onverdienstelijke stelling voor Smyslov. Zo heeft deze derde ronde dan de ban der Russen verbroken, en als Euwe daar in zijn eerstvolgende partij tegen Smyslov nog een beetje aan meewerkt, zal er een prachtige open strijd ontstaan, die pas beslist zal worden in de laatste ronden te Moskou. ReshevskyKeres Deviezen voor toerisme noar Engeland Frans schip aan de grond De data voor Moskou Zonder mededogen gaat de strijd in de oude stad Jerusalem tussen Joden en Arabieren voort en noch de Joden, noch de Arabieren hebben respect voor de heilige gebouwen en cultu- rele waarden, die deze stad al zovele duizenden jaren bezit. Spoedige vorming aangekondigd van voorlopige federate vertegenwoordiging Louis van Gasteren gehuldigd Henri Beiletable Soldatenpatroon Handelsbesprckingcn met Rusland Zei U iets? Posities Nederlandse passagiersschepen Nieuw model toeslagkaarten Hoornse boot bereikte Hoorn niet Eerste haven met Radar De zevende faculteitde K.V.P. ir en het communisme Sanering, zaak van bedrijfsorganisatie NIET VAN POLITIEKE PROPAGANDA Student Nationalisme in de knel J Krasnapolsky geeft 9 pCt. dividend FEUILLETON door HARRIS BURLAND De partij werd ,West-Indisch ge- opend en had het volgende ver- loop: 1. Pgl—f3, Pg8f6 2. c4c6, b7b6; 3. d4—d3. d2— d3; om e4 te kunnen' laten volgen. 3g7g6. Zwart maakt er een dubbele fi- anchetto van. 4. e2e4, d7—d6; 5. Pbl—c3, Lf8 g7; 6. d3d4. Nu is het plotseling een Indisch driepionnenspel geworden. 60—0; 7. Lfl—e2, Lc8—b7; 8. Ddlc2, e7e5; 9. d4 x e5, d6 x e5: 10. Lcle3. Weliswaar staat pion e5 ongedekt, maar na 10. pe5, zou Zwart met pe4 de pionterugwinnen. 10Tf8e8: 11. 0—0, Pb8— d7: 12. Tfldl, c7—c6. Zwart wil pd5 niet toelaten, maar zijn pionnenstelling wordt aan deze zijde zwak en Reshevsky trekt dan ook dadelijk ten aanval. 13. b2b4, Dd8e714. Tal—bl. Pd7f8; 15. a2a4, De7—c7; 16. b4 b5. Te8d8; 17. Tdl x d8; Ta8 x d8: 18. a4a4. De Witte stelling verdient thans de voorkeur. 18. vf6g4; 19.a5 x b6. a7 x b6; 20. Le3—g5. f7—f6: 21. b5 x c6, Lb7 x c6; 22. Lg5—d2. f6f5; 23. Ld2—g5. Td8e8; 24. h2—h3. f5 x e4; 25. pc3 x e4, Lb7 x e4: Dc2 x e4. pg4ffi: 27. Dc4—e3, Pf8—d7; 28. Dc3b3, Te8b8. Beide spelers verkeren in bevige tijdnood en het is bewonderenswaar- dig hoe Reshevsky thans een mat- aanval schept. 29. Lg5e3 Alles wordt op de zwakke -b-pion gericht. 29Pd7c5; 30. Db3—c2, Tb8a8; 31. Pf3—g5. Ta8—e8; 32. h3h4, e5e4; 33. Pg5—b3. Te8— d8; 34. Ph3f4, Td8—d6; 35. h4«-h5, g6g5; 36. Pf4d5, Pf6 x d5; 37. c4 x d5, h7h6; Het is duidelijk, dat Zwart pion d5 niet mag nemen, wegens Lc4. 38. Le3 x c5, b6 x c5; 39. Dc2 x e4, Lg7—d4; 40. De4—e8t, Kg8—g7; 41. Tblb8. Zwart geeft 't op. Uit een West-Indisch verdedigde d4-opening, overgaande in een In- In verband met het bereiken van een bevredigende regeling van een aantal hangende kwesties, heeft de Nederlandse regering besloten met ingang van 1 Mei 1948 een beperkt contingent ponden sterling voor het toeristenverkeer met Engeland ter beschikking te stellen. Aan toeristen zullen bedragen van maximaal 30 pond st. worden toege- wezen, met dien verstande, dat zij per dag ten hoogste 3 pond st. zul len mogen uitgeven Oversehrijdt het totaalbedrag der aanvragen het beschikbare contingent, dan ge- schiedt de toewijzing door middel van een systeem van loting. In verband met de Olympische spelen, welke medio 1948 te Londen zullen worden gehouden, is voorts een afzonderlijk beperkt contingent ponden-sterling vastgesteld voor bezoekers, die onder auspicien van het Nederlands Olympisch Comite deze spelen ten dele kunnen bijwo- nen, terwijl voor reizen naar Enge land voor het bezoeken van familie of aanverwanten in de eerste of tweede graad van bloedverwant- schap eveneens een afzonderlijk contingent zal worden gereserveerd. Het Franse stoomschip „Dijon" komende van Antwerpen, is bij Baalhoek (Walsoorden) aan de grond gelopen doch is op eigen kracht vlot gekomen en zet zijn reis voort. De uitgevaren sleepboten behoefden geen assistentie te verle- nen. disch driepionrjenspel, ontstond gecompliceerde spelling, waarin een Wit het initiatief had, met een aanval op de Koninginnevleugel zette hij de Zwarte stelling onder druk en met een fraaie slotaanval in hevige tijdnood besliste hij de partij te zijnen gunste. Een leven- dige bijval viel Reshevsky ten deel. De partij SmyslovBotwinnik was een GruenfeldIndische, waar- bij de platgetreden paden spoedig werden verlaten. Smyslov speelde als een leeuw en zijn tegenstander moest alle zeilen bijzetten om niet in het nadeel te komen. Bij de 35ste zet zag Smy slov eindelijk het loon voor zijn harde werken in de vorm van een pion, De partij werd onderbroken in een moeilijk te beoordelen stel ling. Wit '(Smyslov) Kf2,- Tb3 en el, Lb2, Pe5, pionnen b4, c5, f4, g3 en h2. Zwart (Botwinnik) Kg8, Te7 en e8, Lg7, Pd5, pionnen b7, c6, g5 en h7. De stand luidt thans; 1. Keres 2 pt. uit 3 partijen. 2. Reshevsky l'/i pt. uit 2 partijen. 3. Botwinnik 1 pt. en 1 afg. partij (uit 2). 4. Smyslov pt. en 1afg. partij (uit 3). 5. Euwe 0 pt. uit 2 partijen. Naar het A.N.P. verneemt, zal *t tweede gedeelte van het tournooi om het wereldkampioenschap scha ken op 10 April te Moskou begin- nen en tot en met 18 Mei duren. Alle deelnemers vertrekken ge- zamenlijk met officials per trein J van Nederland naar Rusland op 28 T of 29 Maart a.s. WOENSDAG 10 MAART HILVERSUM I (301 M) NCRV 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 8.00 Nieuwsen gr.- platen; 9.00 Ochtend- zieke/ibezoek, 11.00 Pianorecital; 12.05 Amati-trio; 12.30 Weerover- zicht; 12.33 Metropole-orekst; 13.00 Nieuws; 13.15 Sangh en Spel, 13.45 Stafmuziekcorps A'damse politie; 15.00 Gemengd Omroepkoor; 15.45 Voor de Kleuters; 16.00 Orgel; 16.15 Voor onze jongens en -meisjes; 17.30 Over Maatschappelijk werk; 17.35 Nederlands Strijkorkest; 18.00 Onze Nederlandse Koren Cn Korpsen; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.45 Engelse les; 20.00 Nieuws; 20.05 Programma proloog; 20.20 Concertgebouworkest; 21.30 Lijdens- overdenking; 22.00 Liederen van Claude Debussy; 22.30 Nieuws; 23.45 Om 't wereldkampioenschap scha ken: 23.55 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II (415 M) VAR A; 7.00 en 8.00 Nieuws en gr. platen 8.50 Voor de huisvrouw; 10.20 Onze keuken; 10.50 Voordracht; 11.05 Po- pulair non-stopprogr.; 12.00 Carlo Carcanola en zijn orkest; 7.30 Het weerpraatje; 12.33 Voor het platte- land; 12.38 The Kilima Hawaiians; 13.00 Nieuws; 13.20 The Ramblers; 14.15 Jeugdconcert; 15.Q0 „De scheepsjongen van Bontekoe". hoor- spel voor de jeugd; 15.45 Voor de zieken; 17.15 Gr. platen; 18.00 Het Nieuws; 18.15 Vara-varia, 18.20 Uit „de Troubadour", opera van Verdi; 19.15 Nieuws uit Indie. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws 20.05 Dingen van de dag; 20.45 ,.Ge- gist Bestek" hoorspel; 21.35 Con certgebouworkest; 22.30 Elisabeth Schumann zingt; 22.45 Poezie; 23.00 Nieuws; 23.15 Gr. platen. De uitwerking van de totstand- koming der interim-regering voor Indonesie geschiedde door 't werk- comite van de voorlopige fede- rale raad, waarin zitting hadden prof. Hoessein, Addoelkadir, San- toso, Wisaksono, vijf departe- mentsdirecteuren. oud-minister Neher en prof. Enthoven als ad- viseur voor staatsrechtelijke aan- ge'egenheden. De voorstellen van dit werk- comite betroffen in de eerste plaats de status en bevoegdheden der interim-regering. ten tweede de positie van de senaat. Ten aanzien van het eerste punt kwam men o.m. tot 'splitsing van departementen. zoals reeds hierbo- ven uiteengezet. terwijl men ook tot de slotsom kwam, dat. waar zulks nog niet uit te voeren was. de lei- ding in handen moest worden gf- laten van Nederlandse directeuren van departementen. die daarmede intrede zouden doen in de interim- regering. Voor snelle inwerking worden thans Indonesische krach- ten ingeschakeld. zodat op korte termiin een ruimere keuze voor regeringsfuncties zal bestaan. Voorts zal de interim-regering niet een eigen secretariaat hebben. doch ge- bruik maken van de algemeen se- cretaris met de algemene secretarie. Ten aanzien van het vertegen- woordigend lichaam. dat het forum voor de interim-regering (advise- rend lichaam en constituante) zal zijn. kan het volgende worden ge- meld: De eerste gedachten gingen uit naar het Amerikaanse systeem, waarbij het parlement zou bestaan uit een huis van afgevaardigden en een senaat. Zolang echter tot samen- stelling op democratische wijze van het huis- van afgevaardigden niet kan worden overgegaan. is deze ge- dachte moeilijk te verwezenlijken. De kwestie van de vertegenwoordi ging der deelstaten in de senaat is slechts een van de vraagstukken. die in dit stadium nauwelijks be- vredigend kunnen worden opgelost. Zaterdagavond was een voile Stadsschouwburg te Amsterdam ge- tuige van de jubileumvoorstelling van Louis van Gasteren. waarin hij de gerigraalsrol speelt in Ustinov's ..Het huis der illusies" in een verta- ling van Paul Huf. Na de voorstel- ling werd van Gasteren ter gele- genheid van zijn 40-jarig toneelju- bileum gehuldigd. Bloemen, kran- sen, een schilderij, telegrammen en vele hartelijke woorden vertolkten de gevoelens van zijn vrienden en collega's. O.a. spraken wethouder mr. A. de Roos, mr. van Schaick, voorzitter van 't bestuur der Stich- ting Amsterdams Toneelgezelschap, Albert van Dalsem, Louis Saalborn en Rika Hopper, woorden van waar- dering voor de mens en kunstemaar die van Gasteren heeft getoond te zijn, hem dankend voor zijn kunst, zijn voorbeeld en zijn steun. In verband hiermede zal het werkcomite aan een straks bijeen te roepen conferentie van ver'e- genwoordigers der deelstaten voorstellen doen tot instelpng van een ..voorlopige federale vertegen woordiging", die een voor de over- gangsperiode aanvaardbaar com- promis-karakter zal dragen. Dit college denkt men zich als samengesteld uit dertig leden. Het college zal permanent bijeen mce- ten zijn en zal vertegenwoordigers van alle deelstaten onder zijn leden moeten tellen zonder zich strikt te liouden aan de geldende regels van de Amerikaanse senaat ten aanzien van de representatie. Het college zal tevens het podium voor de min- derheden moeten bieden. Voor dit forum zal de interim-regering kun nen treden. Verwacht wordt, dat een conferentie om over boven- staande materie te beslissen op korte termijn bijeen zal worden geroepen. Reeds dikwijls heeft men gezocht naar een geschikte en meer moder- ne Patroon voor onze militairen. Een Belgisch Leger-aalmoezenier heeft nu het plan geopperd daar Kapitein Henri Beiletable voor te nemen. Ofschoon H. Beiletable nog wel niet tot de eer der altaren ver- heven is, zou hij inderdaad een ge schikte en voor de militairen aan- trekkelijke figuur zijn. Afkomstig uit Venlo is hij zelf vanaf zijn 14de jaar soldaat en tekent hij bij het 14e Regiment Infanterie te Maastricht. Volop heeft hij de moeilijkheden en gevaren van het soldatenleven mee- gemaakt. Op 24-jarige leeftijd be- keerd heeft hij getoond, dat men ook als soldaat een heilige kan worden. Als stichter van de Aartsbroeder- schap der H. Familie geniet Henri Beiletable ook in ons land grote vermaardheid. Het vorig jaar trokken ruim 5000 Nederlandse le den der H. Fafnilie naar Hoei in Belgie om bij het eerste Eeuwfeest hun Stichter te eren. Naar wij vernemen zal het Algemeen Secre tariaat der H. Familie te 's Herto- genbosch dit jaar zelfs negen Be- devaartreizen naar Hoei organi- seren. Op uitnodiging van de Sowjetre- gering zal door de Nederlandse re gering een handelsdelegatie naar Moskou afgevaardigd worden, die aldaar.besprekingen zal voeren over de aankoop van een hoeveelheid tarwe in compensatie tegen bepaal- de Nederlandse producten. De be-, sprekingen, die in een voorberei- dend stadium gevoerd werden met de handelsvertegenwoordiging der USSR in Nederland zullen in de tweede helft van Maart aanvangen. De handelsdelegatie zal ter plaatse eventueel eveneens de mogelijkheid onderzoeken om met de USSR een handels- en betalingsovereenkomst af te sluiten, zoals reeds door enige andere West-Europese landen in de laatste tijd is geschied. De Nederlandse Communisten houden zich tot nog toe „sjaa- kies" wat de groeiende tegen- stand tegen hun beginselen en methoden betreft, sinds Praag de wereld heeft wakker geschud. Alleen mijn vriend Gerben Wa- genaar heeft zijn mond even voorbij gepraat. Op een meeting van de C.P.N, te Amsterdam, waar ook Paul de Groot sprak, om Koos Vorrink te beantwoor- den, hetgeen zeer tarn geschied de, moet Gerben W. gezegd heb ben: „Wat in Tsjecho-Slowakije geschiedde is een voorbeeld voor Nederland." Zo staat het in het verslag van het A N.P. Het staat echter niet in het verslag van de Waarheid. Terwille van de waarheid of vanwege de schaamte? Het zou toch wel nut- tig zijn, te weten, of het gezegd is, ja dan nee. Ook omdat het de vraag is, of men, zelfs binnen het leader van de bestaande wet- geving. zoiets straffeloos bewe- ren kan. Maandag 8 Maart 1948: ..Alhena", Rotterdam-Buenos Aires pass. 6 Maart Finisterre. „Bloem- fontein", Kaapstad-Amsterdam, 7 Maart te Southampton. „Congo- stroom", 7 Maart van Antwerpen naar West-Afrika. „Cottica", 8 Maart van Paramaribo te Trinidad. „Groote Beer", Batavia-Amster- dam, pass. 8 Maart Perim. „Johan de Witt", Batavia-Amsterdam, pass. 7 Maart Kaap Guardafui. „Karos- sa", Amsterdam-Batavia, pass. 7 Mrt. Malta. Maessuycker", 6 Maaiyt van ^atavia naar Singapore. „Nieuw- Amsterdam", Rotterdam-New York, 7 Maart 11.10 uur van Southampton. ..Noordam", Rotterdam-New York, pass. 8 Maart 6 uur Scillies. „Si- bajak", Rotterdam-Batavia. 7 Maart van Sabang. ..Veendam", Rotter dam-New York, 7 Maart 13.50 uur van Southampton. „Westerdam", 6 Maar van New-York naar Rotter dam. „Willem Ruys", Rotterdam- Batavia. 7 Maart te Singapore. Zuiderkruis". Rotterdam-Batavia. 7 Maart van Port Said. Met ingang van 12 Maart zal een nieuw model kaarten voor a.s. moe- ders, zieken en personen, .die bij- zondere arbeid verrichten, in ge- bruik worden genomen. De bonnen van deze kaarten dragen geen num- mer, doch zijn voorzien van een letter en wel zodanig, dat'alle bon nen van een strook, bestemd voor 114 dagen, dezelfde letter dragen. Verder zijn de bonnen voorzien van de aanduidmg van het daarop ver- krijgbare artikel en de hoeveelheid daarvan. De tekst op de bonnen is dus b.v. vlees a 200 gram, brood a 400 gram, melk a 5 liter enz. Elke veertien dagen zal in de bonnenlijst vertneld worden, dat van deze kaar ten de bonnen van strook a, strook b enz. zijn aangewezen. Hoewel de tekst dezer bonnen enige overeenkomst vertoont met die der rantsoenbonnen, zijn zij slechts 14 dagen geldig. De bonnen der toeslagkaarten zijn overigens door de kleur gemakke- lijk te onderscheiden van rantsoen bonnen. Zij zijn n.l. uitgevoerd in iroen of paars en groen. Hoewel een kustvaaarder er gis- termorgen nog niet in slaagde door het ijs buiten de Oranjesluizen bij Amsterdam op het IJsselmeer te breken en onverrichterzake terug- keerde, vertrok een boot van de dienst AmsterdamHoorn uiteraard zonder passagiers, om te trachten zich een doorgang te banen door 't' op vele plekken nog 12 cM dikke ijs. l^ang niet het geHele IJsselmeer is nog met ijs bedekt. Op de meeste plaatsen is reeds open water, doch in de hoek tussen Marken, Amster dam en Muiden kon zich tot dus- verre nog geen schip wagen. Vier kleinere motorschepen van ong. 200 ton zijn er hedenmiddag in geslaagd de tocht nan Amersfoorten Baarn naar de hoofdstad over het nog steeds met. ijs bedekte IJssel meer te volbrengen. De Hoornse boot tnoest tegen e£n uur onverrichter zake terugkeren. Nog deze maand zal de haven van het plaatsje Douglas op hej; eiland Man met een radar-installatie wor den uitgerust. Liverpool volgt enkele weken daarna. ONS ARTIKEL van Zaterdag: Het voornaamste bolwerk, heeft enige lezers in hun pen doen klim- men. Van twee instemmingen ma ken wij met waardering gewag; de opmerking van een hunner. de heer P. G. te L., behandelen wij elders in een artikel. Daarin vindt ook de heer J. v. d. Plas Jr. te Hoorn (Am sterdam) een gedeeltelijk antwoord op enkele vragen, die hij stelt in een ingezonden stuk. dat wij tot ons leedwezen wegens de lengte niet volledig kunnen. opnemen. Het gaat bij hem om twee zaken: de benoeming van de hoogleraren aan de zevende faculteit en de be- wering, dat de K.V.P. het voor naamste bolwerk tegen het commu nisme is. De heer v. d. Plas komt na enkele opmerkingen van wat het wel en niet is. tot de conclusie, dat de af- wijzende beslissing van de Kroon gebaseerd is op de overweging. dat de hoogleraren (die de Amsterdam- se Raad benoemde aan de nieuwe politieke cn gociale faculteit der Gemeentelijke Universiteit) weten- schappelijk niet competent geacht werden; en daarna. dat de verant- woordelijke minister de politiek in de zagk betrok. En. zegt hij. ver- menging van wetenschap en politiek brengt ons toestanden als thans in Praag. Maar, zijn in de historie weten schap en politiek niet vaak ver- mengd? Dat is zeker geen uitvin- ding van de communisten. Het ligt voor de hand, dat de heersende macht, voor zover zij invloed uit- oefent op de ontwikkeling van de wetenschap, dit doet in haar lijn. Dat noemt zij dan natuurlijk geen „politiek", maar het is 't in wezen wel. Zou het niet kunnen zijn dat minister Gielen de zaak zo ook be- kijkt? Waarom zou dat bij hem „po- litiek" zijn en bij de promotors der benoemden per se niet? In elk geval is de bevoegdheid, om dergelijke benoemingen door Hoger Gezag te doen bevestigen, niet voor niets ge- geven. En in elk geval was de be slissing en de voordracht van het Amsterdamse Gemeentebestuur niej van eenzijdigheid vrij te pleiten. Men mag o.i. zakelijk vast stellen dat sinds de bevrijding met 'de befaamde „progressiviteit" al zo- veel ongelukken zijn gebeurd, dat het 'n deze tijd volkomen redelijk is toe te zien. of niet onder het mom van progressiviteit een lading wordt binnengehaald, waarop de ontplooide vlag niet past. Wanneer wij vercolgens beweerd hebben, dat de K.VP. het voor naamste bolwerk is tegen het Com munisme, dan betekent dat niet. wij ons daarop verhovaardigen. Wij hebben dit feit, niet voor het eerst, gemotiveerd, vastgesteld. De Katho- lieke Volkspartij is tegen het Com munisme uit beginsel de P.v.d.A. uit opportuniteit. Daar is eigenlijk alles mee gezegd. En wij richten ons daarbij aller- eerst tot de katholieken, maar laten niet na te herhalen. dat de inzich- ten van de katholieke staatkunde „om hun innerlijke redelijkheid ook door niet-katholiexen aanvaard kunnen worden". Met andere bona- fide partijen werken wij daarbij gaa. ne samen t. in zoverre waarJe ren wij ook het initiatief van de K.V.P.- en P.v.d.A.-jcngeren, die in Amsterdam gezamenlijk protesteer- den. Maar het zou ook begrijpelijk zijn geweest, als ze het afzonderlijk hadden gedaan. Omdat beiden niet hetzelfde uitgangspunt hebben. Der- halve is hun samengaan uitgelopen in een meer-vage motie, dan an- ders het geval zou zijn geweest. Met moties alleen bestrijdt men boven- dien het Communisme niet. Daar- voor zijn ook overtuigende daden nodig, gefundeerd in principiele verantwoording, meer dan in oppor tuniteit. De K.V.P. zo betoogt vervol- gens de heer'v. d. Plas, (nu nog po- 'litiek-dakloos) die zegt een afkeer te hebben van politieke naijver, die meent te staan, zie toe, dat zii niet valle. Zie naar Prcag. AecoorcT mits de inzender beseft, wat het betekent, dat men ons in Tsjecho- Slowaakse katholieke kringen onze eigen zelfstandige katholieke partij b e n ij d t..Gezamenlijk het bolsje- wisme bestrijden!" Accoord. Maar men late ons daarnaast onze eigen stijl, en onze eigen pretentie, op grond van de waar h e i d, die onze propaganda bij tijd. en wijlen niet behoeft te verwaarlozen! ZOCT Afrikaanse inboorlin- gftn zijn enthousiast over de goede kwali- teit der zoutzakken, waarvan ze onderbroe- ken maken. Geen won der. dat Afrika zoveel zout invoert. SPORT 't Internationaal Ama teur Athletiekverbond heeft de Internationale Athletiekfederatie be- schuldigd inbreuk te hebben gemaakt op de Amateur Olympische fe- deratie door het Athle- tiek federatief verbond die een zijtak is van 't -Internationaal Olym pisch verbond, ooglui- kend toe te l£ten. Als men niet altijd Spul- baas had overtuigd, dat sport de sleutel is voor internationale vriend- schap. dan zou hij rtis- schien hieraan gaan twiifelen. Doch nu ziet hij toch de a.s. Olym pische Spelen met „spor- tief" vertrouwen tege- moet. HIJ LIET DE HOND UIT Mijnheer Wilkinson kocht een speciaal af- gerichte bulldog om dieven te weren. Toen Wilkinson zijn „hondje" even uitliet. verdween voor 15.000 gulden aan juwelen. Wat igen hon- den van dieven en wat een dief van een hond. NUTTIG Kinderen van de En gelse boeren hebben ver- zocht op School onjler- wezen te worden in het invttllen van formulie- ren, waarmee het mi tt isterie van landbouw de boerderijen over- stroomt. Wat moeten de kinderen der Neder landse belastingbetalers dan wel niet voor on- derwijs vragen? VAN DE REGEN IN DE DROP Parijse tegenstanders van belastingverhogin- gen hebben een belas- tingkantoor opgeblazen. Nu kost het nog een nieuw kantoor boven- dien. SPULBAAS In de afgelopen week hield de directeur van het Economisch Insti tuut voor de Middenstand, dr. F. L van Muiswinkel, voor de Vakraad van de Ned. Kath. Middenstands- bond een voordracht, waarin hij uit- voerig het onderwerp ..Aationalisatn- en de Sanering" in het kleinbedrijf besprak. Hij nam vierkant stelling tegen de opvattingen van dr. ~E. J. Tobi en tegen het rapport van de commissie voor de middenstand van de Partij van de Arbeid. ..Het is een vergis- sing te menen. dat rationalisatie van het kleinbedrijf. speciaal van de detailhandel, belangrijke prijsverla- ging ten gevolge zou kunnen heb ben. Overbezetting, aldus dr. van Muiswinkel, van het bedrijf is niet altijd de eigenlijke oorza&k van ho- gere prijzen." Het bckende voor beeld van de sanering van de melk- handel in Kopenhagen. waarbij de melkprijs met 18 pet. daalde, rafel- de hij aan de hand van concrete cij- fers uiteen en toonde daarmede aan dat juist andere factoren dan de sanering van de handel hier pri.is- verlagend hebben gewerkt. Sanering en rationalisatie moeten wij nastre- ven, maar de lichte verbeteringen, die daaruit voortvloeien. zullen in eerste instantie ten®goede moeten komen aan de positie van de mid denstand zelve. Werktijden van 14 16 uur zijn momenteel voor de Middenstand nog vrij normaal. Aan deze onsociale toestand zal in de eerste plaats een einde moeten ko men. Door van sanering een poli tiek actiepunt te maken, streeft men het doel voorbij en het verhoopte resultaat, de prijsverlagende wer- king zal bitter tegenvallen. Wij zullen, aldus dr. van Muis winkel, deze aangelegenheid be- driifs economisch moeten bezien en de baten van een rationalisatie voor de fundering van een gezond mid- denstandsbedrijf moeten aanwen- den. Dr. van Muiswinkel wees er ver- volgens op. dat men onder sanering eigenlijk alleen maar verstaat het verwijderen van een aantal onder- nemers uit de branche. maar daar- door worden de overhlijvende be- drijven nog niet gezond. Spreker legde de nadruk op de belangrijke taak. die dj; organisaties en het Economisch Instituut voor de Mid denstand in deze hebben. Het the- ma van de sanering zal met grote deskundighied in elke bedrijfstak o#)zichzelf moeten worden bekeken QE JODEN zijn in het Evange lie van vandaag verbaasd, dat Christus toch optreedt als Leraar, ofschoon Hij geen on- derricht heeft genoten. Maar Zijn leer is van goddelijke oor- sprong. Wij daarentegen moeten, als we ergens met gezag, over willen spreken, eerst de dingen bestuderen. En daar zijn we nooit te oud voor, zegt zowel het spreekwoord als de ervaring. Student b lijven we allemaal, ons leven lang. Student is niet alleen de min of meer baarde- loze jongeling van rond twintig lentes. Deze knaap bezit nog de aantrekkelijkheid van zijn leef tijd: hij is vol geestdrift en ijver voor zijn vak. Met de plichtsbe- trachting van een bezadigd ambtenaar trekt hij elke morgen en middag ter studie en vul* hij zijn hoofd met gedegen weten schap. Hope des vaderlands, zal hij later in de praktijk van het leven een leider en voortrekker zijn op zijn gebied. De student is de man van de toekomst. MARCUS. Het is kenmerkend en tegelijker- tijd betekenisvol voor de dagen, waarin we thans leven, dgt alle po litieke gebeurtenissen. omwente- lingen en wijzigingen in het licht worden bezien van. en in verband worden gebracht met de communis- tische staatsgreep in Tsjecho-Slo. wakije. Zo kunnen we ook thans niet anders datgene wat zich mo menteel in Hongarije afspeelt als een vervolg beschouwen op de Praagse ommekeer. Ook in deze zuidelijke nabuur van Tsjecho-Slowakije hebben de communisten op het eerste gezicht onder redelijke voorwaarden met de andere partijen gedurende een zekere periode samengewerkt. Ook daar kwam op een gegeven mo ment ..complot" op ..eomplot". z.g. door de andere partijen gei'nspi- reerd. aan het licht en de rijen van deze partijen. waarvan de Sociaal Democratische de grootste en de enige was, die een samenwerking met de 'communisten had getracht tot stand te brengen. glink gedund. Enkele Sociaal'Democraten sche- nen zichzelf terug te hebben getrok- ken, anderen verzoehten opname in de communistische partij, doch werden geweigerd. De linkse vleugel-coalitie, door de communisten zo snel en daad- werkelijk on der control a gebracht. heeft Hongarije reeds heel SDOe- dig eesoeiali- seerd. De meest radicale wiizi- waarsehijnlijk wel het dat aan millioenen I HET WERELD GEBEUREN ging is grondbezit. kleingrondbezitters is toegekend en aan welke maatregel eeuwenoude landgoederen werden ongeofferd. Aan de spoorwegen. die voor de oorlog reeds door de Staat werden beheerd. heeft het nieuwe regiem kolenmijnen, zwar.l industrie. zowel electriciteits- als landbouwbedrij- ven en banken toegevoegd. Het grootste gedeelte van de zwa- re industrie en de controle der re gering zal tot het einde dezer beta- lingen voortduren. Het is zo goed als zeker. dat ook dan het particu- lier eigendomsrecht niet zal wor den erkend. De geringe verbetering van de levensstandaard gedurende 1947 wijst er in ieder geval op. dat het beroep om grotere productie niet onbeantwoord is gebleven. Tegelijkertijd hebben de regeer- ders vrijwillig de terugkeer naar een grotere consumptie uitgesteld door een groot gedeelte van het na- tionale inkomen in investeringen op Tange termijn te beleggen. Dwang tot sparen is de leuze ge worden en het zijn weer de arbei- ders, die hiervan de last te dragen hebben Zelfs met hun buikriemen flink .dichtgesnoerd zal, het toch nog vele jaren duren, vooraleer de Hongaren zich als een volledig gemdustriali- seerde natie kunnen noemen. De communistische leiding paart dus aan een nationalistisch streven niet de kracht zich van een satella- tische afhankelijkheid te ontdoen. Een reden te meer voor de .,nog niet de kracht zieh van een satelli- landen het communisme in interna tionaal verband als een bedreiging voor elk nationalisme te blijven be schouwen. Sic transit In de Maandag gehouden com- missarissenvergadering van de N.V. Hotel, Cafe-Restaurant ..Krasna polsky" te Amsterdam is besloten aan de jaarlijkse vergadering van aandeelhouders, niettegenstaande de tesuggang van de baten der exploi- tatie, voor te stellen over te gaan tot uitkering van 9 procent (v.j. 6 pro- cent) dividend over het boekjaar 1947. 54. Meer dan eens zag hij, dat hij in een soort hal stond, waarop ver- scheidene zijgangen uitkwamen. Binnen vijf minuten was hij ieder spoor bijster en luisterde hij tever- geefs naar enig geluid, dat hem de aanwezigheid van zijn vijand ver- raden kon. Toen begon hij zich van het gev«tarlijke van zijn eigen toe- stand bewust te worden. Hij wist met geen mogelijkheid, langs wel ke weg hij gekomen was. Hij had vergeten zijn weg te tekench, om de terugweg te kunnen vinden. Hij zat in een doolhof van gangen. Maar Tregat maaakte zich niet bang. Hij had voedsel genoeg bij zich en water droop overal uit de rotsen. Hij besloot te blijven zoe- ken, tot hij niet meer kon. Hier was in elk geval het monster, dat hij zocht. Misschien dat 't hem nog ontsnapte, maar hij zou doen, wat in zijn vermogen was. om het te vinden. En de mogelijkheid be- stond toch ook, dat Solange hier ergens verborgen was. Hoewel hij haar dan waarschijnlijk niet meer levend zou vinden! Zo dwaalde hij uren lang rond door, de duistere gangen. zonder.iets te zien, of te horen. Zijn lucifers waren bijna op en hij voelde zich akelig en uitgeput. Eindelijk kwam hij aan een door- gang die omlaag scheen te leiden. Twee honderd meter verder kwam er een scherpe bocht naar links en toen hij die hoek om was, zag hij 'n flauwe lichtschemering in de verte. Hij bleef staan luisteren, doch hoor- de niets. Hij trok zijn schoenen uit en sloop onhoorbaar over de rotsen. Op 20 meter afstand van dat licht gekomen, zag hij, dat het uit een een zijwahd straalde en veel weg had van kaarslicht. Maar als dit zo was dan "stond de kaars toch ver- dekt opgesteld in een nis of achter een stuk rots. Plotseling stapte h(j in een plas water en het geluid weerklonk ake lig door de gangen. Bijna tegelijker tijd ging het licht uit. Hij verwenste zijn onvoorzichtig- heid, liep snel verder en kwam aan de hoek, waarachter hij licht had zien komen. Hij sloeg rechtsom en meende iets te horen bewegen. Hij stak zijn hand uit en voelde langs de wand, om de weg te vinden. Op- eens voelde hij iets harigs, tegelij kertijd weefklohk een vreselijke gil en viel een zwaar lichaam tegen de grond. Toen was het stil. Hij stak een lucifer aan en zag een ineengedoken lichaam aan zijn voeten liggen. Hij bukte zich en be- keek het gelaat. Het was Solange Margau. HOOFDSTUK XXII Het paleis der doden Tregat vond naast haar een lan- taarn staan, stak die aan en zette deze op 'n uitstekende rotsblok. Hij keerde terug naar het water, vulde zijn pet er mee en sprenkelde het in haar gezicht. Enige minuten later opende ze de ogen en huiverde. Daarop staarde ze hem aan, alsof ze haar eigen ogen niet geloven kon ep uitte een kreet van verrassing. ..Eric!" kreunde ze, zich oprich- tend en het haar uit haag ogen strij- kend. „Eric, o. Goddank, dat je gekomen bent! Maar jongen, hoe. ik dacht, dat je het land uit was., ik begrijp er niets van.... En.... vader dan?" „Je vader is dood", zei Tregat zachtjes, ..dat las ik in de kranten. Daaruit wist ik ook, dat jij verrrtist werd. Dacht je. dat ik toen nog het land uit kon gaan? Ik ben dadelijk teruggekeerd. Die krant was vier dagen oud. Goddank, dat ik nog op tijd ben gekomen en je gevonden heb! Ik had het niet durven hopen.. ik ,.Hoe lang ben ik hier al?" vroeg ze overeind komend, „ik ben de tijd helemaal kwijt. Het is niets als een eindeloze nacht voor me geweest.. ik weet niet, waar ik ergens ben., ik heb uren ver in 't donker rond- gewaald, zoekend naar licht.. och.. het was toch zo verschrikkelijk!" Ze verborg het gelaat in haar handen. Tregat kwam naar haar toe en wilde haar in zijn armen nemen en hliar betuigen, dat hij haar nu tegen alle gevaren beschermen zou. Maar ze trok zich van hem terug en keek hem angstig aan. „Neen, Eric", zei ze zwakjes, „dat is voorbijMaar.waar ben ik ergens?" „Je bent in de oude mijn", ant- woordde hij kalm, waarvan de in gang in de bossen achter het huis ligt. Maar, Solange.... hoe kom jij hier?" „Ik kan niet over de gebeurtenis sen van die avond praten", zei ze, het was a^schuwelijk. Nadat hij nadat vatferwerd ik ook beet- gepakt en ik dacht niet anders, dan datverder weet ik niets meer, totdat ik in het donker tot bewust- zijn kwam. Gelukkig had ik een doosje lucifers in mijn mantelzak en daar mee trachtte ik, een uitweg te vinden. Ik verwachtte elk ogen- blik het monster, dat vader ver- moord had, terug te zien. Ik schrok van elke druppel water, die op de grond viel.... o. Eric.... wat ben ik dankbaar, dat je gekomen bent., maar toen je mijn haar aanraakte, dacht ik „Maar zeg eens. wat heb je gege- ten?" onwerbrak hij haar. „Ik heb eten bij me." „Ja, dat lijkt veel op een won der", antwoordde ze. „Ik ben op mijn omzwervingen in een hoi ge komen, waar een vrij dieP gat in de wand was en daar vond ik een lantaarn. 'n stuk of zes kaarsen, een pak lucifers en een hele voorraad etenswaren in blik. beschuit, vlees en zo meerik had wel voor 'n maand genoeg." „Dat is niet zo toevallig als je wel denkt". zei Eric, die terstond aan de nachtelijke bezoeken van Vallon dacht, „maar waar is dat voedsel?" „Ik zal je er heen brengen. Het is hier dichtbij. Ik heb de wanden ge- merkt en kan de weg gemakkelijk terugvinden. Maar ik begrijp niet, waarom ik nergens een uitgang heb kunnen vinden." (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3