I'i p h ii1 5 lb BERGEN AAN ZEE VLAGT m M Op bezoek bij het Indische Instructie-bataljon Bergen wil zijn G.E.B. behouden 5 U ALKMAAR EN OMSTREKEN K.N.1.L.-instructeurs in de kaasstad N.H.D.-Journaal J Adres aan Kamerleden Wederopbouw officieel begonnen Welk weer morgen? Feitei\ van vandaag Sombere woorden van Van Zeeland De bloembollen- export :J' PAG. 2 N1EUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD -Woensdag 10 Maart 1948 ll: I 11 Ii 1 hi m i i:;i h I pi K Ii rt v tf I r Fh! 2 De aardappelactie |onge bedevoarfgonger K.V.P.-jongeren Belangrijk! PATER HELLING O.P. 25 jaar priester WEGGLBRUIKERS J Een wagen (en handkar) moet voorzien zijn aan de achterzijde van een rood licht Breken Dr. Ir. Ringers onderscheiden Nieuwe stations-rijwielsta II ing WAS BETER DAN OOIT I Uitspraken Meervoudige Kamer f Onze agenda GEMEENTERAAD HEERHUGOWAARD WETHOUDERSBENOEMING Razzia te Brussel op deviezensmokkelaars Rijwieldief te Zaandam in arrest Oorlog kan ieder ogenblik uitbreken HANDEL PROTESTEERT TEGEN HET PRIJZENBESLUIT Hoofdprijzen Staatsloterij ft r 1: c k. i e j t IS ;l P i i.; i ill' U r' [l c'l tl, I Ml' i i.' ii r r 1' c I Maandag en Dinsdag is een groot aantal officieren en onder- offieieren van het K.N.I.L. in Alkmaar aangekomen om een negental dagen de gang van zaken bij het Indisch Instructie Bataljon. dat zoals men weet reeds gerui- rae tjjd hier gelegerd is, na te gaan. Naar ons is gebleken betreft het hier officieren en onderofficieren, die jarenlang in de tropen dienst hebben gedaan en thans, hetzij kor- tere of langere tijd in ons land met verlof verblijven. Zij zijn alien opgeroepen om ken- nis te nemen van de werkwijze van het Ind. Instructie-Bataljon en te- vens om van hun eigen ervaringen het een en ander mede te delen aan de troepen opdat, deze er later als zij weer anderen moeten instru- eren, er hun voordeel mede kunnen doen. Het ligt in de bedoeling dat deze officieren en onderofficieren, alien tijdelijke verlofgangers, voor een jaar in dienst komen in ons land en door het K.N.I.L. gedurende deze ti.id hier worden gedetacheerd. Voorts zullen zij het voor Indie be- stemde kader'alsmede de troepen zelfstandig moeten instrueren wat betreft de gevechtsmethodes in de tropen en al wat daarmede samen- gaat. Vanzelfsprekend wordt ook ,.wat des vredes is" zoals taal en gewoonten der volkeren, waaronder men zal leven. onder de aandacht gebracht. Een drietri demonstratie-pelotons zal overal in den lande, waar zulkj nodig blijkt, demongtraties geven waaruit de a.s. Indie-gangers mede hun wetenschap zullen kunnen put- ten. Het lijkt ons een zeer goede ziens- wtjze van de Generale Staf, om op een dergelijke wijze onze jongens over al wat Indie betreft te instru eren; wie toch kunnen het beter vertellen dan zij. die een jarenlan- ge diensttijd in de tropen achter de rug hebben? Deze werkwijze zal er zeker toe leiden dat eventuele Aan de oproep, dezer dagen in de plaatselijke pers gedaan betreffer.- de' de aardappelactie. die door de buurtvereniging ..Bloemwijk" n.a.v. de radio-oproepen van pater de Greeve en Ds. Spelberg. ter hand was genomen. hebben Dinsdagavond een zestal buurtverenigingen ge- hobr gegeven. Er werd een voorlopig comity sa- mengesteld dat naar alle waar- schijnlijkheid Donderdagavond a.s. wanneer de verschillende vertegen- woordigers der verenigingen we- derom bij elkaar komen. nu ter. huize van de heer Jonker, Eikelen- bergstraat 2, wel zal worden uit gebreid Verder wordt crop gewezen dat gebleken is dat hot voedsel, door verscheidene* comite's reeds naar Duitsland gestuurd. inderdaad enkel en alleen de afdaar wonende Ne- derlanders ten goede komt. Een en ander wordt verdeeld door Neder- landse instanties, zoals de consula- ten e.d. Zij, die met de werkzaamhcden van het aardappelcomite symoathi- seren en.hun steurt willen verlenen. kunnen zich in verbinding stellen met het secretariaat v»n ..Bloem wijk", Boomkampstraat 24. Alkmaar. LIEF VAN DEN BOSCH NAAlt AMSTERDAM Hebben wij onlangs melding ge- maakt van het feit dat een dertig- tal Alkmaarders te voet naar Am sterdam trok, om aldaar aan de Stille Omgang deel te nemen. op zich een flinke prestatie, nu kwgm ons ter ore, dat de jeugdige Alk- maarder C. Koopman, die momen- teel de M.T.S. te Den Bosch be- zoekt, geheel te voet van Brabant's hoofdstad naar Amsterdam is ge- gaan. De jonge man is s morgens om zes uur vertrokken en arriveerde 's nachts na twaalven doodmoe in de hoofdstad Daarna begon hij zijn ommegang. die waarlijk een offer moet zijn geweest. Dat de knaap overigens een flinke tippelaar was, bleek wel uit 't feit, dat hij 63 km. achter elkaar heeft gelopen alvorens aan rusten te den- ken. Menige wandelaar en pelgrim kan aan deze enthousiaste Stille Omgar.ger een voorbeeld nemen. Bravo! In Paviljoen Kinheim komen de K.V.P.-jongeren. afd. Alkmaar, Vrij- dagavond w v ter vergadering bij- een. Het bestuur heeft op de Zater- dag j.l. gehouden bestuursvergade- ring een zeer b'elangrijke agenda kunnen opstellen. Op 21 Maart wordt er in Amsterdam een jonge- renappfel gehouden. waar natuurlijk zoveel mogelijk leden mee naar toe gaan. Voorts is er een zeer belang rijk organisatieplan te bespreken, dat zeker aller belangstelling waard is en zal hebben! De heer v. d. Ende komt nog een praatje maken en zal het o.a. hgbben over de communis- tische staatsgreep in Tsjechoslowa- kije. Jullie giet dus, dat het pro- gramma van deze avond meer dan de moeite waard is. Tenslotte nodigt het bestuur alle j.V.G.-ers. K.J.M.V.-ers, Kajotters en leden van andere organisaties uit om op deze avond kennis te komen maken met het werk van de K.V.P.- jongerenafdeling in Alkmaar. Dus leden en belangstellenden worden Vrijdagavond om 8 uur verwacht in paviljoen Kinheim. Het Bestuur. Op 1 April a.s. zal de Zeereerw. Pater Helling O.P. momenteel werk- zaam aan de parochie van St. Domi- nicus aan de Laat alhier, de dag herdenken dat hij voor vijf en twin- tig jaar de H. Priesterwijding ont- ving. Zoals men weet heeft pater Helling al heel wat jaren onder de Alkmaarse bevolking met vrucht mogen werken, en ook in de jaren, waarin hij als pastoor te Leeuwar- den werkzaam was, is men hem niet vergeten. Vooral ook het bekerings- werk had de bijzondere belangstel ling van deze ijverige zoon van St. Dominicus en wij verwachten, dat vele van hun belangstelling en v-oardering blijk zullen geVen. De eigenlijke feestviering zal ats vinden op Zondag 4 April a.s. verliezen tot het uiterste minimum bperkt zullen blijven. De K.N.I.L. officieren zijn onder gebracht bij de burgerij, sOmmige hebben hun gade medegebracht, de onderofficieren hebben een onder - komen gevonden in het R.O.G. ge- bouw achter het postkantoor. Naar wij vernamen zijn de K.N.I.L.-mannen, waaronder er bij zijn, die zich pas enkele weken in ons land bevinden, zeer tevreden over de hartelijke ontvangst, die hun in Alkmaar ten deel is geval- len. De dagen worden gevuld met les sen, oefeningen en demonstraties en 's avonds, als de dienst achter de rug is, dan is er nog wel even ge- Iegenheid wat te winkelen, waarvan naar wij bemerkten, gretig gebruik werd gemaakt. Wij twijfelen er niet aan, of de K.N.I.L. officieren en on derofficieren zullen aan Alkmaar een prettige hiAinnering bewaren. Tijdens de begrotingsdebatten in de Alkmaarse Raad deden commu- nistische woordvoerders pogingen om de E.V.C. in het Georganiseerd Overleg te doen opnemen. Maar het ging niet door evenmin als in an dere gemeenten, twee uitgezonderd. Op 'n E.V.C.-bijeenkomst te Am sterdam vertelde de EVC-secretaris, met een zure-druivengezicht, dat hij eigenlijk maar heel blij was, dat ze niet met dat Overleg te maken hadden, want dan zouden ze diena- ren moeten worden van en aan een tafel moeten zitten met verachtelijke reactieknechten als Beel c.s. En de E.V.C.-ers ter vergadering applaudisseerden. Het was echter bepaald een regie- fout. dat de EVC-voorzitter daarna verklaarde, dat men in Amsterdam toch maar de deuren van het G.O. had weten open te breken. En weer applaudisseerde de EVC- zaal! Wat willen ze nu eigenlijk? In de EVC of alleen maar breken? Ik ver- moed het laatste en denk dan aan de moker in de halve maan van de sikkel. Maar brekers kunnen we in deze tijd van wederopbouw niet gebruiken; ook niet in het G.O. Dr ir J. A. Ringers, president van de Raad van Bestuur van het Kon. Instituut van ingenieurs, is bevor- derd tot commandeur in de Orde van de Ned. Leeuw. WILLEM ANDRIESSEN SPEELT BEETHOVEN De Alkmaarse kamermuziekver- eniging geeft op Woensdag 17 Maart a.s. haar laatste concert van dit sei- zoen, waarop de meester-pianist. Willem Andriessen zal concerteren. Ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van deze toonkunstenaar is er voldoende over de muzikale kwaliteiten van Andriessen, die tot een der grootsten van ons land be- hoort. geschreven, ongetwijfeld zul len er daarom nu velen zijn, die van dit buitengewoon.concert zullen w'llen genieten. Er wordt dan ook verwacht, dat deze Beethoven-avond zeer goed bezocht zal zijn. Bij een groot aanbod van- rijwie- len aan de bewaarplaats van de heer D. Albers, StationsWeg, alhier, moes'ien vele „karretjes" gestald worden op een terrein van de Ned. Spoorwegen en waren zij vaak blootgesteld aan weer en wind. Nu zal aan deze ongewenste toestand een einde komen, doordat aan de overzijde van de oude stalling aan de zijde van het stationsemplace- ment een nieuwe stalling wordt ge- bouwd, plaats biedende aan 400 fietsen. Het gebouw wordt 36 meter lang en zal van verschillende ge- makken voorzien^ worden. Eeri en ander betekent voor fietsend Alk maar, vooral voor de geregeld naar en van de trein moetende reizigers. een aanmerkelijke verbetering. SCHO°NMAAKTIJD IN 'T LAND BIJ DE HAND. De Meervoudige Kamer deed Dinsdagochtend uitspraak in de vol- gende zaken: Roel D. uit Velsen 2 x f 80.subs. 2 x 30 dg.; Jan. R., Enk- .huizen, f 300.of 60 dg. en f 2 of 2 dg.; Hendrik V., Urk, vrij- spraak, Riekeld de V., Urk, 3 x f 200 subs. 3 x 30 dg.; Pieter de V., Hen drik de V. en Willem K., alien van Urk. vrijspraak; Jacobus V., Am sterdam, 1 jaar; Johannes K., Den Helder, 10 maanden met aftrek van voorarrest eh ter beschikkingstel- ling van de regering; Wijnandus Ja cobus de V., Den Haag, f 300.of 60 dg. met verbeurdverklaring, van de in beslag genomen goederen. De nieuw behandelde zaak tegen Thomas van R. uit Amsterdam ging nu niet bepaald van een leien dakje Hij werd er van beschuldigd onder invloed van sterke drank een auto bestuurd te hebben. Het kon niet uitblijven en het bleef ook niet uit of van R. kreeg een botsing. Hij vloog namelijk tegen een brug- leuning op en wel met zo'n kracht, dat zijn linker voor-buitenband 30 —40 meter verderop in een sloot langs de weg werd gevonden. Van R. wijte dit nu aan vermoeidheid, daar hij, naar hij tenminste beweer- de ruim 60 uur aan een stuk achter het stuur van zijn auto had gezeten. De officier van Justitie, mr. Hol- sten, eiste een nader onderzoek en zou nog enkele getuigen op laten roepen. Ook de garagehouder K uit Hoorn, waarvoor van R. reed, moet op de volgende zitting verschijnen Van R. had namelijk beweerd, dat de wagen. waarmee hij gereden had, niet deugde. Uitspraak over 14 dg PASTOR ANGELICUS BERGEN Vanavond zal in de Rustende Jager" alhier de mooie Pausfilm ..Pastor Angelicus", die 'n prachtige indruk geeft van het le ven in Vaticaanstad en vooral van de figuur van Z.H. de Paus ver- toonfl worden. BTLJARTCLUB BERGEN—SCHOORL Zondag j.l. werden de sluitings- wedstrijden van deze club gespeeld in Hotel „De Rode Leeuw" te Schoorl. Er werd zoals gewoonlijk hard en sportief gespeeld. De win- naar werd dit jaar Schoorl met 3066 Caramboies tegen 2814 caram- boles van Bergen. De hoogste serie bedroeg 32 en Verd gemaakt door N Min en W. Zoom. Het hoogste gemiddelde was eveneens voor W. Zoom en het grootste aantal gewonnen partijen voor N. Min. Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan ontvingen de leden "een herinneringsmedaille en werd burgemeester Jochems het ere-voorzitterschap aangeboden, het- welk door hem onder dank werd aanvaard. CINEMA: „Het leven van president Roosevelt", alle leeftijden. VICTORIA: „De weg naar Sa cramento", 14 jaar. HARMONIE: ..Adam had vier zonen", 18 jaar. A.B.T.: „De verborgen schat", 14 jaar. „Mensenjacht in Doodsvallei", 14 jaar. ATELIER DOORWERKEN Geest hoek Kanisstraat van 25 uur Ere-tentoonstelling Joh. Plas APOTHEKEN: Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindelaan 100, telef. 3628. OPENING NIEUWE KAPPERSZAAK BERGEN Gisterenmiddag had de officiele openingplaats van de dameskapsalon van de hee| L. Ur- sem. Het is een geheel naar de eisen des tijds ingericht bedrijf, bestaande uit 6 cabines en een fraaie winkel- ruimte. Een viertal etalages biedt de dames een keur van cremes en parfums. De inrichting werd aan- gebracht door de fa. Houtenbos. Het schilderwerk door de fa. Beu- kers Zn. De verlichting, voornamelijk be staande uit Phili-nea, werd aange- bracht door de fa. Meijer. Wij me- nen, zonder iets af te doen aan de capacfteit van de andere salons, dat deze inrichting een aanwinst voor Bergen is. Gisterenmiddag kwam de gemeen- teraad voltallig bijeen. De agenda, bestaande uit 28 punten, werd bijna geheel doorgehamerd en er waren slechts weinig punten by, die van belang waren. Vooraf sprak de burgemeester de nieuwjaarsrede uit, waarin hij o.m. het volgende memo- reerde. Op 1 Jan. 1947 bedroeg het aantal inwoners 6061 en op 1 Jan. j.l. was dit aantal gestegen tot 6135. Negentig ingezetenen zijn momen teel in militaire dienst, waarvan 50 in Indie. De voorzitter stond even stil by de militairen J. Does en S. Brink, die het afgelopen jaar hun leven voor het vaderland hebben verloren. Ook keek spr. even terug op het woningvraagstuk en de volksgezondheid, waarvan hij me: uitgebreid cijfermateriaal een over- zichtelijk beeld vormde.. Een onnoemlijk aantal punten werd achter elkaar doorgehamerd, waarvan nog veelal voor kennisge- ving aangenomen. O.a. was van Ged. Staten toestemming verkregen tot aanschaffing van een motorrijwiel ten behoeve van de gemeente-archi- tect. De inrichting van een kamer voor het hoofd der school (aange- vraagd door't bestuur van de school voor christelijk nationaal onderwijs) tot een bedrag van f 456.75 kon ook de goedkeurng van Ged. St. weg- dragen Voorts stelde de raad aan het schoolbestuur in de parochie van de H Familie een bedrag van I f 989.10 beschikbaar voor aanschaf- fing van 9 schoolbanken. i Aan de heer K. Komen werd op zijn verzoek m.i.v. 1 April a.s. eer- vol ontslag verleend als ambtenaar van de- burgeqjijke stand, wegens zijn benoeming in de Haarlemmer- meer De heren C. van Diepen en B. v. d. Heide krijgen een tegemoet- koming voor hun schoolgaande kin- deren van 1 ct. per k.m. per kind, terwiil de heer A. Groen een ver- goeding krijgt van f 50.—, wegens het bezoek van zijn zoon aan de Ulo in Alkmaar.. De commissie tot nazien van de begrotingen en rekeningen werd ge- vormd uit de heren van Graft, van Langen en Schouten. Ter beteuge- ling van het grote aantal in de ge- meente aanwezige honden. wer*l de belasting voor luxe honden op voorstel van B. en W. verhoogd tot f 15.per jaar. Het G.E.B. te Bergen wordt, even- als dat te Alkmaar. Hilversum en andere plaatsen gedreigd met naas- ting door de Provincie. Door alle gemeenten, die in eenzelfde situatie verkeren, is thans een actie op touw gezet tegen het Regeringsbesluit, om in Noordholland de Gem. Elec- triciteits Bedrijven aan het P.E.N, over te doen. In een dezer dagen te Den Haag gehouden vergadering van belanghebbende gemeenten werd besloten om als laatste red- middel een adres tot de leden der Staten-Generaal te richten, met het verzoek alsnog een onderzoek te doen instellen naar de wenselijkheid van stroomdistributie door de be- trokken gameenten, zoals dat in 1938 door de toenmalige Minister van Waterstaat was toegezegd. Het rechtsgeding, gevoerd tussen de gemeente Alkmaar en de Provin cie heeft geen bevrediging geschon- ken aan de gemeenten, daar* dit het leveringscontract zuiver juridisch beschouwde. Nu de Regering zich achter de provincie schaart en ver wacht wordt. dat in andere provin- cies hetzelfde zich zal gaan afspelen als in Noordholland wil men daar nog niet is uitgertiaakt, of overname van de Gem. Electr. Bedrijven ook uit bestuurlijk, economisch en tech- nisch oogpunt gewenst is, willen de Noordhollandse gemeenten zich elk afzonderlijk met een adres tot de Kamerleden wenden; de andere provincies zullen dit doen via de Ver. v. Ned. Gemeenten. In de gisteravond gehouden Raadsvergadering van Bergen werd besloten 'n dergelijk adres tot de Kamerleden te richten, waarin de verschillende bezwaren tegen over came van het G.E.B. door de Pro vincie werden ontvouwd. Vooral werd stelling genomen te gen de poging om het bedrijf tegen de boekwaarde over te nemen. het- geen als een onbillijke schadeloos- stelling werd beschouwd. Voorts werd aangevoerd, dat naasting van het bedrijf een hogere Rijksuitkering tengevolge zal moe ten hebben. De Raad veklaart zich in het adres tot overleg bereid en vraagt een objectief onderzoek, als destijds door de Minister toegezegd. Het adres zal vergezeld gaan van een afschrift van het uitvoerig be- zwaarschrift, dat de Raad 7 Juli '47 aan Ged.«Staten zond. In de vacature Miltenburg werd de heer Driessen (die momenteel buitenslands vertoeft) met algeme- ne stemmen tot wethouder gekozen, nadat hij door de heer Ellis namens de Kath. fractie was voorgedragen. De heer Ellis dankte de Raad voor het in de heer Driessen gestelde vertrouwen. De voorzitter zei. dat hij en weth. Brak de heer Driessen met zeer veel vreugde in het colle ge zullen begroeten en verwachten, dat hij een waardig opvolger van de heer Miltenburg zal zijn. Aan het begin van de vergadering werd de heer B. Min begdigd en door de voorzitter met 'n hartelijk woord verwelkomd. De heer Ranzijn was wegens lich- te ongesteldheid afwezig met be- richt van verhindering. In de Com missie van het G. O. werd in de va cature Driessen de heer Min met 11 stemmen gekozen. Op verzoek van Ged. Staten werd de gemeentelijke bouwcredietrege- llng op enkele punten gewijzigd; B. en W. meenden echter het aflos- singspercentage op 1% te moeten handhaven, hoewel Ged. Staten an- ders hadden geadviseerd. Voor het ontwerpen van plannen voor de restauratie van de Rui'ne- toren werd f 500,uitgetrokken; de heer Ellis vroeg, of Gemeentewer- ken dit werk niet kon doen, doch de voorzitter wees erop, dat het toren- plan past in het restauratieplan van de Kerk zelf, zoals dit door de heer Rogaards is ontworpen. Was dit niet het geval, dan zou den B. en W. dit plan zeker aan G.W. opdragen. Aan de Ver. van Chr. Nat. School- onderwijs werd f 4500 vergoed voor herstel oorlogsschade. De voorschotten. ingevolge de L.O.-wet werden als volgt vastge- steld: Berger Schoolver. f 1921,72; Ver. v. Chr. Nat. Schoolond. f 1400,88: St. Adelbertusschool f 3352,59; St. Ursulaschool f 5160,45; Berger Schoolver. (ulo) f 2451,40 en St. An. tonius (ulo) f 3633.84. Bij de rondvraag drong de heer Ellis aan op spoedige uitvoering van de nieuwe nummering van Berger- weg en Loudelsweg; de heer Sluis wees op blaffende honden, die de nachtrust verstoren, waarop de voorzitter een herziening van de verordening toezegde; de heer Min wees op de gevaarlijke verkeers- situatie aan het kruispunt Ooster- wegNieuwe Bergerweg; ook hier Komt verandering aldus de voorzit ter. BURGERLIJKE STAND H.H. WAARD Geboren: Caro lina E. d. v. A. Swinkels en C. J. Jongkind, Gerardus N. z. v. E. G. Stoop en A. W. Hoogewerf; Reiniri- us G. A. z. v. C. van Langen en A. Vlaar; Theodorus C. M. z. v. A. Smit en C. P. Berkhout; Jacobus G. z. v. J. C. van Langen en C. J. M. de Wit. Nicolaas F., z. v. J. C. van Langen en C. J. M. de Wit; Johannes A. z. v. N. van Schagen en C. M. M. Hol land; Catharine A. d. v. Th. P Hoogland en A. A. Bleeker; Maria E. d. v. W. J. de Koning en C. B. Wokke: Johanna C. d. v. J. Stoop en H. Beerse; Christina F. M. d. v. J. H. Jansen en J. Stet; Jacobus E z. v. A. G. Stuijt en W. M. Lange- dijk; Simon J. z. v. J. Smit en E. Biersteker; Petrus C. z. v. J. de Boer en J. C. Sijs; Jacob z. v. E. Glas en N. van der Werff; Antonius P. z. v. Th. Ottenbros en M. J. Schilder- Everarda J. M. d. v. J. E. A. Ren- sen en C. J. Burger; Theodorus J z v. J Eeken en J. Brantjes; Johanna G. M. d. v. P. D. A. Franzel en A, M. Karsten; Margaretha M. d. v J Konijn en E. M. Breed; Maria M. Lr J?' X' B' J- F- Sutman Meijer en M. E. C. M. van Oerle; Agatha M. M. d. v. N. Bijvoet en E. Smit. Ondertrouwd: Paulus A. Groot, 27 j.. landbouwer te Heerhugowaard en Margaretha Smit, 22 j„ dienstbode te Heerhugowaard. Gehuwd: Johannes F. Stuijt en Margaretha A. van der Gragt; Wil lem Visser en Vrouwkien Slende- broek. Hugo-Boys I—Callantsoog I 2—1 H.H.WAARD. Tot 10 min. voor het eind was de stand 1—1. maar door een prachtige voorzet van de rechtsbuiten werd het 2—1. De junioren brachten het er met een gelijk spel af. Het was zeer jammer, dat 1 min. voor t eind door VSV de gelijkma- ker gescoord werd. De adspiranten deden het niet zo goed en verloren van hun zuidelijke plaatsgenoten. (Heden) Woensdagavond om 7 uur precies, training in de zaal van de heer Jac. Groenhoud. Kunnen op jullie allemaal rekenen? wy S.V.W.—GEEL-ZWART 1—4 Ruim een half uur later dan was vastgesteld neemt deze wedstrijd een aanvang. Voor de rust is het een aantrekkelijk partijtje voetbal. De SVW-ers werken wel hard, maar de Geel-Zwart-achterhoede weet de aanvallen af te slaan. Na een 20 minuten spelen een aan- val van Geel-Zwart, die beloond wordt met een goed doelpunt van haar middenvoor. Kort daarna weet dezelfde speler de SVW-keeper weer te passeren. SVW zet nu alles op alles, maar onbegrijpelijk mist haar voorhoede tweemaal vlak voor het Geel-Zwart-doel. Na de rust denken we SVW met de wind mee wel in de aanval te zien en inderdaad, het lijkt er op als de stand 12 wordt. Maar dan begint Geel-Zwart weer een woord- je mee te spreken en zij weet de stand op 14 te brengen. Hierin Dinsdagmiddag vertrok van het raadhuis te Bergen een illuster ge- zelschap teneinde de wederopbouw van Bergen a. Zee in te luiden. Bergen a. Zee was voor deze gelegenheid feestelijk versierd met onze Nederlandse drickleur. De burgemeester, dr W. Huy- gens, raadsleden, dr Groenewegen, het bestuur van V.V.V., de hoof- den van het streekbureau Noord- Holland-West, ir v. Roggen, v. d. Rykswaterstaat. de heer D. J. Scheffel, seer. Kamer v. Koophan- del, directie Expl. Mij. Bergen a. Zee en bestuur Paal 33 verzamel- den zich rond de plaats van aan vang. De burgemeester heette alle aan- wezigen van harte welkom bij deze officiele opening. Spr. zag hierin 'n herdenking van de glorie, opge- bouwd door de familie Van Runen en de Exploitatie Maatschappij Ber gen a. Zee, een glorie, welke door de bezettter wreed werd vernietigd. De droeve puinhopen, aldus spr., spreken voldoende. Het zal voor het gemeentebestuur van Bergen slechts een streven zijn deze vergane glorie te doen herleven. De aangebrachte schade te herstellen. Er waren vele momlijkheden. Men werd ongedul- dig. Zelfs ontkwam men niet aan de indruk, dat de toestand te Ber gen a. Zee beschamend was als re- creatie-oord. Een der moeilijkheden was wel het teruggaan van de kust- lijn. Prof. Tijssen te Delft en des- kundigen van de Rijkswaterstaat maakten hun studies. Het resultaat was dat het oorspronkelijk gepro- jecteerde plan een groot aantal me ters moest worden teruggelcgd. Hierdoor zou een •achterstelling bij andere kustgemeenten kunnen wor den geconcludeerd. Over het alge- meen maakt Bergen als geheel ggpn slecht figuur. Bergen heeft zich snel uitgebreid. De schade vooral in Ber-- gen a. Zee was groot. De huisvesting in Bergen is een groot vraagstuk. Het zal niet moge lijk zijn. het beschikbare contingent te gebruiken speciaal voor Bergen a. Zee. Niettemin staat Bergen in zijn geheel in het centrum der be langstelling. De burgemeester ver- zocht vooral de inwoners van Ber gen a Zee zich niet te beschouwen als stiefkinderen. Bergen is een ideale gemeente met ideale mensen aldus spreker. De uitvoering van de thans aan- gevangen werkzaamheden zijn vol- komen afhankelijk van de energie van de aannemer de heer Klos en ziin werknemers. De burgemeester verricht hierna de symboligehe handeling. de eerste 'Pade. Dan wordt de dragline in •""rking gesteld. De thee wordt geserveerd in pa viljoen Trianon, waar tevens een maquette, gemaakt door de heer J. P. Blauw en verschillende tekenin- gen en foto's werden tentoongesteld. Dr Huygens brengt dank aan de heer Spijker, hoofd subbureau Nrd- van het Streekbureau Nrd-Holland West en de heer Blauw, de initia- tiefnemers van dit centrumplan. De heer v. Roggen van de rijks waterstaat blijkt een stille werker te zijn voor behoud van onze kust- lijn, Dr Groenewegen gaf al zijn krachten het plan tijdig gereed te doen zyn. V.V.V. had verschillende wensen, o.a. het zuiveren van het strand, het opruimen van puin langs de Zeeweg. het verplaatsen van de keet van de wederopbouw. Hieraan zal de nodige aandacht worden be- steed. De verlichting van Bergen a. Zee zal in de toekomst niet noe- menswaardig kunnen worden ver- beterd. Getracht zal worden een im- provisorische verlichting aan te bren gen. N.V. Philips zal t.z.t. %odra de materiaalpositie dit toelaat, een ad- vies uitbrengen voor een moderne verlichting. Bergen Binnen zal zijn oude en ouderwetse karakter behou den. Bergen a. Zee zal herrijzen als een moderne badplaats; een bad- plaats herbouwd na 1948 Niettemin zal het een parel zijn tussen de Noord-hollandse badplaatsen. De heer Roggeveen, voorz. V.V.V. wenst dr Huygens geluk met het behaalde resultaat. Ir Heida meent te spreken in de trant van ir de Vassy, die thans in Zwitserland verblijft, de burgemees ter in het bijzonder te feliciteren. Slechts de energie en het doorzet- tingsvermogen van de burgemeester deden bevoegde instanties alle mo- gelyke steun verlenen. Weliswaar is nog niet alles goedgekeurd, aldus spr., doch met de kracht welke dr Huygens ontwikkelde. kan een ver- dere opbouw moeilijk uitblijven. Bergen a. Zee had zijn bijzondere sfeer. Spr. hoopt, dat deze behou den zal blijven, indien men slaagt in de bestaande plannen. Namens Paal 33 werden mevrouw Huygens bloemen aangeboden. Dr Huygens wordt een zilveren asbak -net inscriptie aangeboden. De heer Scheffel, seer. v. d. Ka mer van Koophandel merkt op, dat het hem dikwijls pijn deed in an dere badplaatsen een z.g. betere vooruitgang te constateren. Met zeer veel waardering zag hij de eerste -pacle steken. Moge Bergen a. Zee werkelijk groeien tot een badplaats «n als recreatie-oord voor degenen, die na vele moeiliike jaren behoefte hebben aan rust. Spr. hoopt dat ook het bedri.ifsleven zich verder zal '-unnen ontplooien. Men scheidde in de overtuiging, dat Bergen en Ber gen a. Zee slechts zouden zijn 6£n gemeente met een belang. komt geen wijziging en 'heeft SVW deze wedstrijd weer verloren. Ze hebben hard gewerkt, maar Geel- "'wart was ze de baas. En nu a.s. Zondag komt Egmon- -h'a op bezoek in Heerhugowaard. Dan moet er toch weer eens ge wonnen worden S.V.W.-ers, want zo niet dan gaat het er slecht voor jul lie uitzien. NIEUWE PASTOOR HEERHUGOWAARD-N. Zoals wij uit bevoegde bron vernemcn, krijgt onze parochie een nieuwe pastoor. Pastoor Ulleman, die slechts een jaar en negen maanden hier werkzaam is geweest, vertrekt naar Purmerend en is daar als rector aangesteld. Zijn wens was om geen grote afscheidsavond te geven, daar- voor was hij te kort in deze paro chie. Hij betreurde het, zo weinig voor Heerhugowaard te hebben kunnen doen. Nu komt er een andere pastoor uit de Zuidermeer. Laatst- genoemde is een grote vriend van pastoor Ulleman Het inhalen van de nieuwe herder zal plaats hebben op Vrijdagmiddag om 4 uur. Alle paro- chianen worden verzocht dan de vlag uit te steken. De optocht zal beginnen bij de zuidelijke grens onzer parochie en vergezeld gaan van verkenners, gidsen en welpen. ook ruiters en versierde fietsen zul len hier aanwezig zijn. We mogen hopen, dat dit alles goed mag sla- gen en het weer gunstig zal zijn. AANVULLING RAADSVERSLAG LIMMEN In het raadsvers'lag van Zaterdag jl. staat: Bij de inge- komen stukken was een schrijven van de K.A.B. en de Middenstands- veremging, in verband met het nij- pend gebrek aan woongelegenheid in de gemeente. Hier kan aan worden toegevoegd, dat ook de afd. L.T.B. hieraan zijn deel heeft. KATH. VERKENNERS HEILOO. Aan het verzoek van de nopman, om een bezoek te bren- gen aan het vernieuwde H.K. (hoofdkwartier), hebben wij gaarne gevolg gegevem. Naast het veilinggebouw staat een oude boerderij en hierin is 'reeds geruime tijd de St Clemens-Willi- brord-groep ondergebracht. Waren het eerst twee „kamers" waar de vijf ..troepen", n.l. Eekhoorns, Hout- duiven. Kieviten, Meeuwen en Zwa- luwen bezig gehouden Werden, dit is nu een ruimte geworden. Onder leiding van de aalmoezenier kap Adank en hopman De Wildt is men aan het werk getogen. Muurtjes w®rden gesloopt. 'n schouw gemet- seld. In de hoeken werden ..hokjes" gemaakt van takken en boomstam- men. waar de genoemde vyf troepen afzonderlijk worden ondergebracht. De wanden zijn ook met boom- stammen bedekt. zodat het geheel 'n gezellige indruk maakt die tot de verbeelding der verkenners spreekt. Dan is er nog de ..stafkamer"'. Hierboven staat ..taboe". Deze ..ka mer" is dan ook verboden voor de verkenners. Hier zetelt de hopman en de aalmoezenier wanneer deze aanwezig is. Tafel, stoelen en armstoel zijn zelfvervaardigd van boomstaifimen. A.s. Woensdag wordt het H.K. in- gezegend. Zondagochtend zullen die- genen. die materialen belangeloos beschikbaar gesteld hebben en be langstellenden in de gelegenheid gesteld worden het hoofdkwartier te bezichtigen. Het is de moeite waard! Wij wensen de aalmoezenier, hop- man en alle verkenners veel succes met en veel plezier van hun ..nieu we' hoofdkwartier. RAADSVERGADERING UITGESTELD SINT PANCRAS Daar voor het merendeel der raadsleden de be- legde vergadering op Woensdag a.s. ongelegen komt, is deze uitgesteld tot Dinsdagavond 16 Maart om half acht op het gemeentehuis. USVV I—NNIEDORP I 1—0 Het Is ook in deze wedstrijd ge- iukt om de punten thuis te houden. De wedstrijd stond wat spelpeil be- trbf niet op hoog peil. maar aan spanning was er geen gebrek. Voor de rust was L. het meest in de aan val, maar de N.N.-verdediging wist steeds erger te voorkomen. N.N. gaat zo af en toe ook tot de aanval over, doch ook zij kan het net niet vinden. Als Schrijver mooi naar de vrijstaande v. Leeuwen kopt, geeft deze met een kogel L. de leiding (10). Na de rust stelt N.N. alles in het werk om .de achterstand in te halen. Er waren wel verschil lende kansen. aan beide kanten; het rechte schot ontbreekt echter. Watervogels II—LSW II 11—0 T,SW 3—Ale V 7 4—8 Holl. T b—LSW c 5—0 Holl. T c—LSW d 1—0 STILLE OMGANG WIERINGERMEER Sinds de laatste mededeling zijn er weer en kele wijzigingen gekomen in de di verse routes. Wij verzoeken de deel- nemers hiervan goede nota te nemen Vier bussen rijden door de Polder. Bus I: Leider C. Westdorp. 20.30 te Wieringerwaard bij caf4 Breed, Jodenkamp, hoek Ulkeweg Nieuwe Sluizerweg. hoek Molenweg, Sloot- dorp (hotel), Westerterpweg, Scha- gerweg. Middenmeer. Bus II: Leider H. v. Heerwaarden. 20.30 hoek Oeverseweg. Wierweg, hoek Oeverseweg-Schelpenbolweg. Schelpenbolweg. hoek Frieseweg, Domeinkantoor. Middenmeer. Bus III: Leider H. Scholten. 20.30 van Slootdorp, Medemblikkerweg, Westermiddenmeerweg, hoek Tus- senweg. hoek Wagenpad. Wagenpad, Medemblikkersluisweg. Middenmeer Bus TV: Leider G. Hofmeijer. 20.45 via Wieringerwerf. Verbindingsweg, Zeugweg naar stopplaats brug Oos- terkwelweg bij Stam, via Zuider- kwelweg, Schervenweg, Medemblik kerweg, Middenmeer. Bij aankomst te Middenmeer kort Lof in de kerk. Met aandrang wordt gevraagd eoed te luisteren naar de leiders. Vanaf Middenmeer is de heer P. Hoffer de hoofdleider. Vooral in Amsterdam dient nauwkeurig gelet to worden op de aanwijzingen. aan- gezien we wegens het mistige weer van vorige week veel deelnemers van afgelopen Zondag verwachten. Door een niet ontvangen brief van ons te Den Helder kunnen wij niet bij die groep aansluiten. We wach- ten nog op bericht uit Amsterdam wat betreft de kerk, die ons toa- gewezen wordt. In de straten rondom de Beurs heeft de Brusselse politie Maandag- middag een uitgebreide klopjacht gehouden op handelaars in devie- zen. Alle straten werden afgezet en een 400-tal personen, die zich in de cafe's ophielden. werden in vradht- auto's naar het hoofdbureau ge bracht, waar zij aan een onderzoek aan den lijve onderworpen werden. Zeven processen-verbaal werden opgemaakt wegens handel in vreem- de valuta. Een persoon had een klomp goud bij zich van een kg., ter- wijl op een ander 190 goudstukken werden gevonden. Bij het doorzoeken van de cafe's viel de politie een grote hoeveel* heid deviezen en gouden munten in handen, die de bezoekers daar uit angst voor een gerechtelijke vervol- ging hadden achtergelaten. De Zaandamse politie heeft de 45-jarige W. de Gooyer uit Zaan dam aangehouden in verband met rijwieldiefstallen gepleegd in de maanden September tot en met December 1947. De G. heeft 13 ver- kopen van rijwielen op de Amster- damse bloemenmarkt toegegeven. Van deze 13 rijwielen zijn er zes teruggevonden. De G. beweerde de fietsen te hebben gekocht van de 25-jarige Zaandammer C. H. Holt- kamp. H. ontkende dit ten stelli^- ste. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond: KOUDE NACHT! Koude nacht met weinig wind en plaatselyk vorming van nevel of mist. Mqrgen overdag weer wat toenemende bewol- king, doch droog weer en on- geveer dezelfde temperatuur als vandaag. Naar Zuideiyke richtingen draaiende wind. DE BISSCHOPPEN van Tsje- cho-Slowakije hebben in een brief aan de regering ver- klaard, dat zij trouw hun plicht zullen blijven vervul- len tegenover God, de Kerk, het land en de staat. EEN BISSCHOP uit Mexico heeft aan Z.H. de Paus de problemen van het diocees Yucatan voorgelegd en ver- klaard, dat de godsdienstige toestand in Mexico bevredi- gend is. HET VERDRAG van de W.- Europese Unie zal waar- schijnlijk tussen 15 en 19 Maart ondertekend worden. DE BRITSE VLOOT is, vol- gens een verklaring van mi nister Alexander, paraat, om indien nodig, met een be- paalde opdracht toegerust, binnen zeven a tien dagen zee te kiezen. Hij wenste dat de gehele wereld hiervan nota zou nemen. EEN AMENDEMENT in de Amerikaanse senaat heeft tot strekking, de hulp aan het buitenland uit te breiden tot een wereldomvattend hulpplan. „De na-ooriogse politiek is een volledige mislukking en de wed- loop der bewapening is met reu- zenschreden hervat. Ik ben er van overtuigd, dat thans niemand oor log wil, nochtans is het oorlogs- gevaar groot. De wereld is ver deeld in twee blokken en een oor log kan ieder ogenblik uitbreken zonder dat iemand hem welover- wogen heeft gewenst", aldus sprak Maandagavond Paul van Zeeland, oud-premier van Belgie en lid van de Commissie van Goede Diensten, tydens een voordracht voor de Nationale Raad der Belgische Vronwen. Het economisch aspect der wereld is al niet veel gunstiger, aldus Van Zeeland. Het economisch evenwicht in de wereld moet hersteld worden want anders zullen de Europese lan- den ten gronde gaan. Azie heeft volgens spreker enerzijds het on- wrikbaar verlangen zijn onafhanke- lijkheid te heroveren, edoch is an- derzyds aangewezen op hulp door de Europese landen. Naar Van Zeeland verder ver klaarde bestaat er slechts een enkel middel om aan alle dreiging het hoofd te bieden: de unificatie van West-Europa met, in twee fazen, de douane- en de munt-unie. .De internationale economie zal op deze Unie afgestemd moeten wor den en er zullen concessies gedaan moeten worden. Deze regionale or- ganisatie zal de kern moeten vormen van een uitgebreidere: eerst een Europese, daarna een wereldorgani- satie. De voorzitter van de Bond van Bloembollenhandelaren heeft in een brief aan de minister van iand- bouw, visserij en voedselvoorziening S. L. Mansholt, geprotesteerd tegen het prijzenbesluit, dat aan de bloem bollenhandel een ernstige schade zou hebben berokkend. .,Het laat zich nu aanzien, dat de verminderde kooplust van het Ame rikaanse publiek, welke toe te schrijven is aan de teruggang van de algemene economische toestand, in het seizoen 1948 een lagere im port van bloembollen ten opzichte van 1947 ten gevolge zal hebben", aldus de voorzitter van de Bond van Bloembollenhandelaren. Door de verlaging van de mini- mum-exportprijzen zou volgens de voorzitter van de bond geen grotere omzet te verwachten zyn, ten eer ste pmdat voor de gecontingenteer- de landen, die ongeveer 60 procent in de jaren 1930, '31 en '32 hoege- naamd geen invloed heeft gehad op de quantitatieve omzet. Hij sprak als zijn mening uit, dat in 1948 de geschiedenis zich zal herhalen en dat de door de minister ingestelde prijsvermindering het land en in het bijzonder het bloembollenbedrijf, f 5.500.000 zal kosten aan devieze*. Tet opleggen van te lage prijzen werkt de mogelijkheid in de hand om kapitaal naar het buitenland te verplaatsen. „wanneer 't geoorloofd is bloembollen te exporteren tegon minimum regeringsprijzen, die lager zijn dan de werkelijke prijzen op de binnenlandse markt, is het dui- delijk, dat iedere exporteur genood- zaakt is meer te maken in het bui tenland en de geboden gelegenheid zal aangrijpen om dit meerdere daar te laten, vooral wanneer het Ameri kaanse dollars betreft. Indien de export in 1948 het totaalcijfer van 1947 zou bedragen. dan mag men er op rekenen. dat er op bovenom- schreven wijze minstens 5 procent dus f 3.500.000 uit ons land ver- dwijnt. Dit bedrag vormt met het deviezenverlies van f 5.500.000 een totaal van 9 millioen gulden", aldus de briefschrijver. *s GRAVENHAGE, 10 Maart. 4e klasse, 2e lljst: f 5000.16495 f 2000.15657 flOOO.— 1626 3264 7438 12630 f 400.— 12081 14432 18320 f 200.— 5537 12291 17639 f 100.— 2489 3061 5150 5357 7014 9699 11957

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2