BELGIE - NEDERLAND SOCIALE LIEFDE STOP OM ERIC'S LIEFDE v De kansen van het communisme in Italic Opt 7/7 DE KERMIS DER WERELD Aan de vooravond van IS 1 imisme en pessimssme in Vaticaanse kringen Het hoedje vormt de tekroning als het teken gegeven wordt! •i I "prsir Roiwe 3AG. 4 NIEUW NOORDHOLLANDS PAGBLAD - Woensdag 10 Maart 1948 a f'i i! HI! ,'i[ 1 m, r I: J Voor jaar op de grote groentekwekerijen. De grote glasramen van de z.g. „platglasbakken", die in de winter in de schuren opgeborgen zijn, worden voor de dag gehaald om ze opnieuw te plaatsen voor het trekken van jonge groente. Deze platglas- bakken worden veel gebruikt voor komkommerteelt, jonge plantjes en aardbeien. Met de hoofden van de arbeiders achter het glas lijken het op de foto net wandelende schilderijen. 1 Mineur-stemming bij onze Zuider-buren gasyliegje Het vliegdekschip „Karel Doorman", dat we van Engeland in „bruikleen" hebben gehad, is onder commando van kapt.-luite- nant ter zee Logger naar Engeland teruggebracht. 550 koppen zijn er aan boord, die in Mei a.s. terug zullen keren met een groter van Engeland gekocht vliegkampschip de ..Venerable". VAN VROUW TOT VROUW VOOR DE VROUW En richt zich daarom naar het nieuwe silhouet Catalina-vliegboot te Poso gezonken OtA DE bQERELPTITg:!- (lM 3 RotODEfO) gnTWlMMlK q _R£SH£VlKy Belangrijk voor alle motorrijders fODgr. VO UV£ feuilleton door HARRIS BURLAND -I 1 I- Pi, Ii? t 111, N 1 i" tfi I r (Van onze bijzondere Correspondent) TAAN WASHINGTON, Londen en Den Haag perplex van de J ontwikkeling der politieke toestanden in Tsjecho-Slowakye, n Vaticaanse kringen is men niet minder bezorgd over dit steeds neer en meer opdringend communistisch regiem in de richting 'an Italie zelf. De bezorgdheid van het Vaticaan gaat op de serste plaats uit naar het lot van de katholieke kerkprovincie 'an Slowakije. Gezien het verloo'p der feiten in Roemenie, Bul- rarije, JoegoSlavie, Oekraine, Hongarije en Polen, behoeft er ■ver het toekomstig lot der Slowakijse katholielien geen twijfel 3 bestaan. Verparte of openlijke kerkvervolging zal het tweede >edrijf vormen van de triomfpolitiek van de arbeidersrepubliek. Het Vaticaan weet echter ook eslist. dat over Slowakije heen de nperialistische gedachten van ioskou's regeringsapparaat naar alie heenstuwen. Door een even- lele instelling van een communisti- ■he regering in Italie zou niet al- •en het gehele Nabije Oosten on er de onmiddellijke invloed van ioskou vallen, maar zal ook de in- •rnationale. machtige invloed, die an het Vaticaan tegen het com- mnisme uitgaat, lam gestagen or.den. Tenminste zo denkt en oopt Moskou. De optimisten. die in Vaticaanse nngen niet ontbreken. achten het immunistisch gevaar voor Italie et onmiddellijk areigend. oor hen heeft Togliatti. de leider an de Italiaanse coinmunisten. zijn ans in 1945 onbenut voorbij laten Jan. In die tijd bezat Italie een ^eer zwakke politiemacht, waren communicatiemiddelen van het nd nog zeer gebrekkig en beza- ■n de communisten daarenboven ikele sleutelnosities in het mini- e.rie: Togliatti zelf was in dat jaar inister van iustitie en het mini- erie van binnenlandse zaken. aaronder de politie ressorteert ad als titularis de toen ter tijd terst linkse soeialist Romita Maar dert Jttni 1947 heeft De Gaspari ikele krachtzetten gedaan: commu- sten en socialisten geen leden eer van het ministerie. het tegen- 'ersestelde dus van hetgeen in de atste dagen in Slowakije eesehied zuiverine van het politiekorps tor verwiidering van communis- :che elefhenten met behulp van n formaliteitsexamentie, waar- n alle politiemannen zich hebben oeten onderwernen. de benoeming in een christendpmocratische •aoMfiguur. Scelba, tot minister in binnenlandse zaken en dienten- ■volee zuivering in de hoogste noen van het burgerli.ik bestuur. Grimmend en grommend heeft tgliatt.i daarop allerlei middelen •dacht om de voor zijn partii ver- ren machtsnositie te herwinnen. diende hit in December 1947 bii Constituerende Vergadering een =tsvoorstel in tot vorming van •drijfsraden in de fabrieken. In •ze laatste ziin de communisten de meerderheid en deze raden uden dus niets anders ziin dan n communistisch maehtsmiddel l aan het katholiek ministerie n communistisch regiem op te ingen. Do Gaspari heeft dit ge ar omzeild door de behandeling n het wetsvoorstel tot na de aan- lande verkiezingen van de beide mers uit te stellen. Togliatti >rkt intussen aan de hervorming n ziin nartii in een para-militaire ganisatie. De overgrote meerder- id van ziin volgelingen. ongeveer millioen. behoorden in de laatste rlogsmaanden tot de benden oar-' anen van bet Aoeniins hergland i wil ziin mannen onderschei- agstekenen eeven Dp nartisanen. ■s communisten van Bari moeten n roodblauw hemd aantrekken. een fabriek in Verona krijgt een leveringsorder voor duizenden veld mutsen in verschillende kleuren met rood als dominerende, een kleer maker in Genua krijgt een opdracht voor het maken van 500 uniformen voor de volkspolitie. Maar Scelba slaat dit para-militaire plan aan stukken door een streng en alge- meen verbod van Slle organisaties met militjyre inslag. Scelba gaat nog verder en keert aan zijn politie mannen premies uit voor het ont- dekken van verboden wapenen en militaire Kledingstukken. De pre mies verwekken sedert enkele we- ken wonderen: massa's wapenen en uitrustingstukken worden aan het licht gebracht. De optimisten in Vaticaanse kringen worden door dit alles in hun optimisme nog ver- sterkt. Maar in dezelfde kringen zijn er ook pessimisten, Italie zal op 18 April a.s. ter gelegenheid van de algemene verkiezingen voor de volksvertegenwoordiging op de proef worden gesteld. Hierbij kun- nen zich verrassingen voordoen, want Jhet Italiaans, aan veranderin- gen zeer onderhevig temperament is niet te berekenen. Het Vaticaan en het Italiaans Episcopaat nemen daarom hun voorzorgsmaatregelen. De kardinaal-aartsbisschoppen van Milaan en Venetie hebben hun ge- lovigen duidelijk verboden hun stem aan communistische candida- ten te geven. De Paus, als Primaat van Italie en Bisschop van Rome laat geen gelegenheid voorbijgaan de kiezers op hun plicht te wijzen. Aanvankelijk was er voor Sep tember van dit jaar in Rome een nationaal congres belegd van 300.000 Italiaanse jongemannen van de katholieke actie. We vernemen van een goed ingelichte bron. dat dit congres vervroegd zal worden en reeds in de aanstaande Paas- week. dus vlak voor de verkiezin gen zal plaats vinden. Het parool op dit congres zal niet anders zijn dan: stemt op de christen-demo- craten. Alle voorzorgsmaatregelen zijn genomen. De regering blijft wakend toezien op elke activiteit van de communistische partij. Door in de eerstvolgende weken de ontwikke ling van politiek en godsdienst in Slowakije te volgen, zal de wel- denkende Italiaan volop in de ge legenheid zijn de ware betekenis te vatten van het door alle communis tische leiders beloofde paradijs der arbeidersrepublieken! DEZELFDE DATUM, waarop het voorlopig Nederlands elital te Rotterdam een oefenwedstrijd speelde tegen een B-ploeg, kwamen de Rode Duivels in het veld tegen de sterke Zwitserse ploeg BieL De Belgen wonnen met 21. Doch deze zege schijnt de Belgische Keuze-Copimissie nog geen bevrediging te hebben geschonken, want sindsdien is er bijna een week verlopen zon- der dat het officiele Belgische elftal voor de wedstrijd tegen Ne- derland op 14 Maart in het Deurne-stadion te Antwerpen, bekend werd gemaakt. 'TOOM Washington verkoopt thans atomen tegen spotprijzen. Een twin- tigduizendste van een ons radio-actieve car- bon-atomen kost maar f 125,Bij de Ameri- kaanse kruidenier ziet men grote reclamebor- den, waarop staat: ..Vergeet bij uw bood- schappen de atoomtjes niet!" en „Hebt u uw wintervoorraad atoom al ingeslagen?" VEREEUWIGEN Amerika blijft uitvin- den. Thans nemen de Yankee-bakvissen klei- ne koffertjes mee als ze uitgaan. In vijf minuten tijd kunnen ze een grap uit een revue, een aria uit een opera, dansmuziek e.d. op de gramofoonplaat vastleggen om thuis nog vele malen ervan te kunnen genieten. Spulbaas zou zo'n kof. fertje wel eens in de rij op het distributie- kantoor willen gebrui- ken. DE BOORD EN HET COSTUUM De Tjechische radio heeft medegedeeld, dat het bondgenootschap met Rusland de Tsje- chen niet mag verhin- deren Westerse boord- jes te dragen. Spul baas: De moeilijkheid is echter dat Westerse boordjes slechts staan op 'n Westers costuum. DE GESCHIEDENIS BEWIJST Het gezegde, dat de bewoners van Algiers dom zijn, wordt weer- legd door de geschied- schrijvers, die o.m. verhalen, dat eens de oude Beij van Algiers, nada* hij door de Fran- se koning was ge- waarschuwd dat een expeditie naar Algiers zou worden gezonden om de gehele stad te vernietigen, antwoord- de: „Stuur de helft der kosten van zo'n expeditie naar mij en ik vernietig de stad zelf." Dat humor in het dagelijkse leven beter te vinden is dan in ..schuinmarcherende" blaadjes bewijst het aantal taalbloempjes, dat door een kennis voor Spulbaas verza- meld werd. Deze vriend werkt op een gasfabriek en was belast met de behan deling van aanvragen voor verhoging der gas- en electriciteits- rantsoenen. Hier volgt gasvliegje no. 1: en daarmee moet ik dus vijf grote men- sen bewassen, bekoken bestrijken." SPULBAAS De stemming in Belgie is op het ogenblik niet bepaald optimistisch. In het algemeen rekent het publiek voor 90 op een nederlaag, een merkwaardig symptoom, omdat een dergelijke uiting van neerslachtfg- heid in vroegere jaren nog nimmer is voorgekomen bij onze Zuiderbu- ren. ,Dat neemt niet weg, dat men op een revanche voor de slechte resultaten van het vorige seizoen is gebrand. Deze revanche-gedachte heeft het Belgische voetbalpubliek waarschijnlijk zo pessimistisch ge maakt in zijn critiek op de samen- stellers van het Belgische elftal./ De ploeg. welke uit de bus zal komen. m6et winnen. omdat ditmaal de schande van een nederlaag tegen i TOT DE SOCIALE LIEFDE. be- i den tegen de tien geboden Gods. De hoort allereerst de liefde tot j mens is volgens zijn innerlijk we- God, de liefde tot de naaste om God en de liefde tot de gemeen- schap; niet de liefde die alleen aal- moezen geeft, maar de liefde waar- in het recht gehandhaafd en ge- waarborgd is. Met de woorden „so- ciale liefde", wordt nog al eens ge- sold; het wordt dikwijls gebruikt om daden goed te praten, welke in haar wezen niets anders zijn zon- Viet de nieuwe vrouwelijke len. die in het ..Wetboek der 5de" staan opgetekend, moet k onze hoed veranderen. Zij n neus de oude niet meer n. want als haar draagster h modieus gaat kleden. tooit een andere vrouw, dan zij •voon was, een vrouw in een 3l ruime rok of in een heel iwe en in een kort jasje met l kwiek uitstaand schootje t is daarom niet meer dan re- ijk, dat onze aandacht van en jurk nu ook eens naar /en, naar de bekroning van :e kleding gaat. De meeste 'djes zijn klein, er zijn ook ■te, natuurlijk, maar zij moe- gereserveerd worden voor japonnen met een nauwe rok dat zij met de wijde jurk 'n kolossaal geheel zouden vor- n. De garnering van de gro- hoed is heel eenvoudig, en echt. De kleine hoofddeksel- s komen er beter af, wat dat reft; zij krijgen een vrolijke siering van fleurige bloe- n. van veren. bijv. van. de ?nt. en van brede, zachte linten. voile, die ook weer van de par- is, wordt graag onder de kin tgeknoopt. Het materiaal van de ■rjaarsdopjes en de grotere hoe- i is stro en vilt. De kleuren van lentehoed zijn: beige, caramel, itgroen in verschillende tinten en s en haar plaats is meestal: recht het hoofd. De haardracht. die i bij de nieuwe hoed, ja bij het e nieuwe silhouet moet aanpas- is ook iets veranderd. De iase manequins die op lalloze defoto's verectiwigd ziin en ons zodoende tot voorbeeld kunnen die- nen, dragen het haar vaak naar achteren met een wrong of krul in de' nek. Ook het hoge kapsel is by haar in ere. Men zal zich misschien afvragen hoe het model van de voorjaarshoed nu precies is. Wij hebben het over stro en vilt, over zachte pastelkleuren en linten en bloemetjes gehad, maar hoe is nu eigenlijk de vorm van de hoed? Het eerste antwoord kan kort maar krachtig luiden: heel gevarieerd. de aller eerste vereiste is, dat de hoed bij de nieuwe kleding past. Dit maakt het begrijpelijk. dat modisten en modistes, in navol- ging van de kledingontwerpers, ;oms naar „de goede oude tijd" teruggaan. Er zijn echter ook modellen uit de laatste jaren, zo- als de kleine dappere toques, waarvan er rechts beneden een te zien is.Het on'twerp is van vilt en werd gemaakt door de Fransman Legroux, die het een versieiNig gaf van toefjes serin- gen en een diamanten clips. De stro-kleurige voorjaarshoed links- boven is van Jean Pascal Lor- riaux. Zij werd gegarneerd met een voile van zwarte kant, waar- in fluwelen nopjes hangen. De Parisiennes dragen op het ogenblik ook heel „ondiepe" to ques. die van vilt. fluweel of andere slof gemaakt worden en op een oor willen zweven. Ook de kleine baret is nog steeds in de gratie en tot slot noemen wij de ronde hoedjes van de Franse modiste Maud Roser, die niet meer zijn dan dakjes van stro en heel origineel ..toits de Paris" werden gedoopt. zen voor liefde gemaakt, maar als we de geschiedenis nagaan vanaf het begin der tijden. dan zullen we moeten todgeven. dat de moderne wereld een aanklacht is tegen de liefde. Er wordt tegenwoordig zo veel gesproken en geschreven over ..vernieuwing, wederopbouw, gees- telijk herstel en innerlijke verdie- ping, doch de tijd waarin we leven is een tijd van verwarring en ver- bijstering. Goddank gaat men in- zien dat de sociale en-maatschappe- lijke verhoudingen zo niet kunnen blijven. We leven nog steeds in een tijd van grenzeloze liefdeloosheid en egoiisme. Het leed van de oorlog was verschrikkelijk: nu in deze na- oorlogse tijd is de nood onder ons volk nog groot. De sociale liefde moet nu op de voorgrond treden. Er zijn mensen die jaren achtereen niets anders dan ellende hebben gekend, die ook Zondags met lege magen naar de Kerk gaan en daar goed gevoede en goed geklede me- demensen zien; we mogen van zul- ke gevallen wel van een wonder spreken, dat die mensen blijven ■bidden en vertrouwen. Maar wie zijn nu verantwoordelijk? Ieder is verantwoordelijk. die de ellende kent en niets doet om ze weg te nemen: ook wij vronwen en moeders zijn verantwoordelijk, wij, die kunnen zorgen dat de verhou dingen verbeteren, wij die mis schien met een kleinigheid een an- der rijk kunnen maken. Verant woordelijk is ieder van ons, die overvloed bezit en die overvloed verbrast, terwijl misschien een paar straten verder een gezin woont, die niet weten, hoe ze aan droog brood voor hun kinderen zullen komen. Er zijn nog zoveel gezinnen, die niet voor hun kinderen de bonnen kun nen besteden, die gedwongen wor den hun bonnen te verkopen.... Dergelijke toestanden mogen in onze tijd. die zich de sociale noemt, niet voorkomen. Christus heeft ge- zegd: „Gij zult Uw naasten liefheb- ben". Aan de liefde moet men be- merken, dat ook wij kath. vrouwen leerlingen van Christus zijn. Er be- staat in iedere stad. in ieder dorp, zelfs op het platteland een R.K. V rouwenbeweging. Iedere arme, iedere verkleumde. iedere hongeri- ge moet weten, dat is een bewe- ging waar ,.R.K." voor staat, dus mijn kinderen behoeven niet half gekleed of zonder eten naar school te gaan. Wij Kath. vrouwen die zich verenigd hebben in de Kath. vrou- wenbeweging staan niet machteloos. Wij kunnen alles doen om derge lijke gezinnen te helpen en te steu- nen. Voor ons moet alles staan in het teken van de liefde. Wij vrouwen kunnen zijn als de lichtprocessie, die door de nacht van de egoi'stische wereld gaat, ieder roepend, die in de strijd van het leven naar'licht en hulp zoekt. Van ons Kath. vrouwen moet de sociale liefde uitgaan. De Paus roept de vrouwen op,- de moeders, om me- de te helpen aan de opbouw van een betere maatschappij. Hij vraagt mo derne Heiligen, zoals een Margare- tha Sinclair, een Gemma Galganni. Wflnt. zo zegt de Paus, bij de uit- oefening van de sociale liefde kun nen we geen slappelingen gebrui- ken. Voorbeeld. Het voorbeeld van de sociale liefde heeft Christus ons zelf gege- ven. Zijn gehele leven van de Krib- be tot aan het Kruis, Zijn daden, Zijn woorden, zijn geweest 6&n voorbeeld van oprechte sociale lief de. Zijn liefde was aantrekkelijk, om dat ze zo eenvoudig was. Niemand vreesde Hem te naderen, de moe ders Snellen naar Hem toe met de kinderen; Jezus omhelst en zegent ze. Overal waar Hij voorbij komt vindt Hij zieken en armen en alien helpt Hij, die op Hem vertrouwen. Denken we eens aan de parabels van de verloren zoon, de Pharizeer en de tollenaar, de goede Herder, de overspelige vrouw en Maria Magda- lena. Omdat Hij de mensen liefhad verkondigt Hij een leer van liefde: ..Gij zult uw naasten liefhebben, ge- lijk u zelven". Deze leer van liefde wekt bewondering in onze tijd en men vraagt zich af: is sociale liefde noodzakelijk? Wij vrouwen en moe ders kunnen de sociale liefde uit- oefenen in ons gezin, door ons te c-nthouden van alles wat met de naastenliefde in strijd is, b.v. het schenden van de eer en de goede naam van den naaste. Onze sociale liefde moet uitgaan naar de stille armen, de gebrekkigen en hulpbe- hoevenden. De sociale liefde kan zo gemakkelijk georganiseerd zijn in de Katholieke vrouwenbewcging, "mdat het terrein van de sociale liefde zo groot is. de heerschappij van het lijden zo universeel dat de persoonlijke liefde nooit bij machte is alle ellende te verzachiten. De sociale liefde moet krachtig worden door organisatie. Ook onze kinde ren kunnen wij heel jong in aanra- king brengen met de sociale liefde. Ga eens met uw kinderen naar 't weeshuis. laat daar uw kinderen eens iets brengen bij die stumperds, die zoveel moederliefde moeten mis- sen. Onze groot geworden jongen kan in de vasten best e£n keer per week een doosje sigaretten missen of een keer minder naar de film gaan, en het geld besteden voor een arme zieke man. Onze dochters kunneh best een keertje iets van hun zakgeld missen, om eens iets extra's te kopen voor een arm ziek kind. Deze sociale liefde is noodza kelijk. Met een beetje goede wil kunnen wij ontzettend veel leed le- nigen. De sociale liefde moet alge- meen zijn niemand m-ogen wij van deze liefde uitsluiten. Laten wij al ien proberen deze liefde uit te oefenen, dan is de tijd nabij waar op Willem Nieuwenhuis doelde in zijn prachtig toneelstuk ,.de Triomf der Levenden", wanneer alle terug- Nederland wel een revolutie zou kunnen veroorzaken in het ganse Belgische voetbalapparaat. Geen wonder, dat de Keuzecommissie naar alle kanten speurt om de juis- te krachten bijeen te trommelen. Het blijkt niet mee te vallen, gezien het beangstigende stilzwijgen na de oefenwedstrijd tegen de Zwitsers. Aanval de grote zorg De moeilijkheid schijnt de forme- ring van een krachtige voorhoede. Volgens mededeling uit Brussel staat Decleyn weer als middenvoor genoteerd. Freddie Chaves heeft de laatste wedstrijden dermate teleur- gesteld, dat het zo goed als zeker is, dat hij voor een plaats in het landenteam niet in aanmerking komt. Als buitenspeler worden Thierifayt en Lembrechts stellig gekozen. Eerstgenoemde heeft in 2 wedstrijden vier doelpunten ge- scoord. Op de roodharige v. d. Audenaer- wat't maken van doelpunten betreft Deze Antwerp-speler bezit 'n mag- nifiek schot en is daarbij uiterst snel. Doch ,v. d. Audenaerde zal al evenmin de gezochte homogeniteit in de aanval kunnen brengen en juist dit euvel, waarvoor nog im- mer geen oplossing is gevonden, baart de Keuzecommissie vandaag aan de dag duizend-en-een kopzor- gen. Minder moeilijkheden levert de middenlinie op. waar Henriet. de kleine bewegelijke gymnastiekle- raar uit Chfirleroi zeker van zijn plaats is. Voorts maakt ook Pieran- ge uit Olimpic een grote kans op de spilplaats te worden opgesteld. in de verdediging zoekt men tever- geefs naar een figuur van kwaliteit als een Pannaye, een back van su- perklasse in zijn beste jaren. Pannaye, reeds op jaren, speelt nog immer. Niet meer als back, maar als.... voorhoedespeler. Te weinig franken Het premiestelsel speelt natuur lijk ook een rol bij de samenste\- ling. Verschillende spelers blijven liever voor hun club spelen. waar zij meer franken per wedstrijd ver- dienen dan in een officiele landen- wedstriid. waar de Bond aan elke speler 700 francs uitkeert, een grijp- stuiver inderdaad in d\t land van overweldigende luxe, maar ook van schrikbarend hoge prijzen. De wedstrijd zal geheel over de radio worden uitgezonden. Naar wij vernemen zal de heer Aad v. Leeu- wen als verslaggever optreden. De uitzending vangt aan om kwart voor drie. De persdienst der KLM deelt me- de. dat een Catalina-amphibievlieg- tuig van het departement van ver- keer en waterstaat in Indonesie, dienst doend voor het intersulaire bedrijf der KLM tijdens een char- tervlucht op 8 Maar te Poso. Mid- den-Celebes op de startplaats be- schadigd is en gezonken. Passagiers de heeft men alle hoop gevestigd i en bemanning zijn ongedeerd. Bij sommige bestuurders van mo- torrijtuigen schijnt ten onrechte de mening te hebben postgevat, dat op een door de politie gegeven stop- teken het motorrijtuig niet tot stil- stand behoeft te worden gebracht. Het kwam althans de laatste tijd nog al eens voor dat een bestuurder van een motorrijtuig op een door de politie gegeven stopteken zijn rij- tuig niet tot stilstand bracht en meerdere malen zelfs met verhoog- de snelheid doorreed. met gevolg dat later proces-verbaal werd op- gemaakt wegens het misdrijf, om- schreven in art. 184 van het Wet boek van Strafrecht. Op juridische gronden volgde een enkele maal tegen zo'n bestuurder een vrijsprekend vonnis. Bestuurders van motorrijtuigen schijnen uit het lezen van couran- tencommentaar op een dergelijk vonnis ten onrechte de conclusie te hebben getrokken dat zij toch niet gestraft worden indien zij niet aan het door de politie gegeven bevel tot stoppen voldoen met gevolg dat kerende opstandigen zullen zingen: ..Aarde uwe kinderen willen spelen, Drinken aan uw verjongde borst, Mensheid, wij gaan uw wonden Koning, wij lessen uwen dorst, Leiden, 2 Maart 1948. helen, enkelen doorreden en de politie van haar vuurwapen gebruik moest ma ken om zo'n bestuurder tot andere gedachten te brengen. Dit feit deed zich inzonderheid des nachts voor, d.w.z. tussen een half uur na zonsondergang en een half uur voorzonsopgang. Motorrijtuigbestuurders maak ik er opattent, dat ik mijn personeel instructie heb gegeven om tussen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang op navermelde wijze aan te geven dat een motorrijtuig tot stilstand ge bracht moet worden. Het rijkspolitiepersoneel, gekleed in uniform met witte rechteronder- mouw, plaatst zich, zodanig op de weg dat het in de lichtbundel van het motorrijtuig valt en geeft dan tijdig een stopteken met een rood licht gevende lantaarn, welke op en neer wordt bewogen. Mocnt een motorrijtuigbestuurder niet aan het aldus gegeven stop teken voldoen, dan moet wel wor den aangenomen, dat opzettelijk om enige duistere reden wordt door- gereden. De, politie zal- er dan toe overgaan om met gebruikmaking van alle ten dienste staande midde len, (zo nodig ook vuurwapenen), de motorrijtuigbestuurder te dwin- gen zijn motorrijtuig tot stilstand te brengen. In dit geval zal de ver- ontschuldiging ,.Ik dacht met lifters te doen te hebben*", ook niet op- gaan. De belangrijke diefstallen en an dere ernstige feiten van de laatste tijd, waarbij practisch steeds ge bruik werd gemaakt van motor rijtuigen. noopt de politie tot deze strenge maatregel over te gaan. Opgemerkt zij, dat de politie des daags bij deze contrdle geen witte ondermouw zal dragen, daar zij dan voldoende kenbaar is aan haar uniform. HEILOO, 4 Maart 1948 De Districtscomm. der Rijkspolitie. Mr J. P. VAN DER STEUR. De Kapitein, 55. Ze bracht hem naar hagp v'oor- raad en bij nader onderzoek viel het Tregat op, dat er een blik bis cuits bij was van hetzelfde merk, dat hij na het diner bij Vallon op tsfcl had zien komen en waarvan zijn gastheer toen gezegd had, dat het zijn lievelingsmerk was. Hij be- sloot Solange alles te verteilen. wat hy van Vallon wist en hij deed dat zo beknopt mogelijk. Toen hij klaar was, schudde ze het hoofd en keek hem aan, alsof ze er niets van be- greep. „Wat ik bovenal niet begrijp", zei ze, ,.is dit: wat heeft Vallon hier te maken? Voor zijn plezier komt hij hier toch zeker niet. En nu, met dat monster.... o, ik moet er niet aan denken, dat we het nog eens zou den ontmoeten „Ik zou niets liever willen", ant- woordde Eric grimmig. „Zolang het niet gevangen of gedood is, zal ik mijn onschuld niet kunnen bewijzen. Ik ben van plan het te doden. Je bent immers niet bang, Solange, zo- lang ik bij je oen?" Ze keek hem even aan en glim- lachte. „Neen. Eric, ik ben niet bang, sa- men met jou. Maar wat is het, een mens of een dier? En hoe komt het hier?" Eric zweeg. Hij wilde haar de waarheid niet verteilen. Geen mens mocht weten, wie dit schepsel eigenlijk was. Dat was hij aan Si- I mone verplieht. „Heb je er geen idee van?" vroeg ze na een poosje. ,.Jawel", antwoordde hij, „ik denk, dat het een krankzinnige is, woester dan een beest. En daarom moeten we in de eerste plaafc trachten hier weg te komenjij tenminste. Als ik jou in veiligheid gebracht heb, dan keer ik hier weer terug." Ze begonnen hun tocht. Na iedere twintig meter maakten ze een te ken op de rotswand met een purttig stuk leisteen. Ze wisselden nauwe- li.jks een woord. Solange was er te uitgeput voor en Tregat's gedach ten waren z6 bitter, dat hij ze lie ver voor haar verborgen hield. Hij begreep maar niet, wat er tussen hen gekomen was en waarom So lange zich zo teruggetrokken be- toonde. ofschoon hij haar nu toch werkelijk van de dood gered had. Na een uur vruchteloos zoeken, kwamen ze in een gedeelte der mijn, waarin ze naar hun weten, nog geen van beiden waren ge weest. Het was een hoog hoi, zo heog, dat het flauwe licht van de lantaarn de zoldering nauwelijks bereikte. Ze gingen er dwars door- hcen en kwamen toen weer aan 'n nauwe doorgang. Een koude lucht- stroom kwam - onverwachts door deze doorgang en deed de kaars in de lantaarn flikkeren. „Daar moet een verbinding met de buitenlucht zijn", zei Tregat. Ze bleven even staan en ad'emden met welbehagen de frisse lucht in. Dan gingen ze de gang in. Het was een heel nauwe tunnel, die steil omlaag liep. De zoldering droop van het vocht en de wanden schitterden, alsof ze met kristallen bedekt waren Tregat krabde er met zijn nagels langs en proefde dat het een zouten smaak had. Daaruitmaakte hij op, dat ze wellicht onder de zeespiegel waren. Maar nergens was iets te ontdek- ken dat op erts leek en hij was bang, dat het een doodlopende gang zou blijken, die door de mijn- werkers onvoltooid gelaten was. Maar naarmate ze daalden, werd de frisse luchtstroom sterker en Tre gat verbeelde zich, dat hij de zilte geuren der zee ruiken kon. Het scheen, dat ze bij een opening kwa men. Eindelijk bereikten ze een gang, die z6 nauw was, dat Tregat er zich slechts met moeite doorheen kon wringen. De bodem was met pum bedekt en de zoldering zo laag dat hij zich diep moest bukken. Hij bekeek de wanden bij het licht van zyn lantaarn wat nauwkeuriger en floot zachtjes tussen de tanden. „Dit moet kort geleden uitgegra- ven zijn", wendde hij zich om tot Solange, „hoogstens een jaar gele den. Hij deed nog enkele schreden vooruit en bleef toen opeens staan. VdOr zijn voeten gaapte een don- kere afgrond. Met een enkel woord beval hij Solange te blijven stil- staan en kroop zelf behoedzaam op handen en voeten vooruit tot aan *r de rand. Bij het licht van zijn lan taarn zag hij, dat een lange reeks stenen treden langs de wand van de afgrond naar beneden voerde. De diepte was ongeveer vijftien me ter en beneden meende hij bij het licht iets wits te onderscheiden. „Houd mijn hand vast, Solange", zei hij, „en blijf vlak tegen de wand Ik zal voorop gaan. Het is volko- men veilig. Of zal ik je dragen?" „Neen, ik houd je liever vast.... ik ben niet bang". Trede voor trede daalden ze om- zichtig af en bereikten de bodem, waar hun voeten wegzonken in een dikke laag wit zand. Trdgat bukte zich en raapte een handvol op. Het bestond uit schelpengruis en ver- droogd zeewier en was z66 fijn en droog, dat het tussen zijn vingers weggelopen was, voordat hij het nog goed had kunnen bekijken. Bij nader onderzoek, zag hij, dat on- telbare voetstappen in alle richtin- gen over het zand liepen. Ze gingen langs de rotswand ver der en zagen, dat de onderkant er van door het zeewater blijkbaar was uitgehold. Nu en dan kwamen ze langs ronde stenen in het zand. Het *was duidelijk, dat in lang ver- vlogen tijden de zee dit wijde hoi had bespoejd. Na ongeveer vijftig meter bleven ze plotseling verwon- derd staan. In de rotswand was een laag ,ge- welf uitgehouwen en diep daarin weggedoken was een ruw houten, deur, zwaar met ijzer beslagen. Tregat greep het verroeste handvat beet en probeerde het om te draaien Maar het lukte niet. Toen duwde hij met zijn voile gewicht tegen de deur. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4