Gladde Reshevskydoor tijdsoverschrijding geslagen Nieuwe Britse voorstellen RADIO op de Brusselse conferentie Finse delegatie bestaat voornamelijk uit linkse politici „lndien wij nu niet winnen Boeren-Piet" speelde hoofdrol bij inbraak te Barneveld Een goed begin Euwe's aanval sloeg niet door NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 10 Maart 1948 PAG. 5 Wereldkampioenschap schaken Voetbal BELGISCH ELFTAL SAMENGESTELD OLYMPISCH NASPEL in Noorwegen PROGRAMMA Betreffende bijstand aan Overzese gebiedsdelen Zei U iets? Spoedig vertrek naar Moskou, want Sovjets zijn ongeduldig zal in Italie nooit meer gestemd worden Boerderij in de vlommen Boeren-emigranten naar Australie „Nigeria" feruggekeerd Stamhoofden en andere notabelen in Centraal Indo-China Inel- den plechtige begroetingsbijeenkomsten ter ere van de Franse Hoge Commissaris Emile Bollaert. Deze had zich aan vele inge- wikkelde ceremonien te onderwerpen. Zijn schoenen werden met ossebloet bespat, hij moest vijf soorten rijstwijn drinken en ten- slotte werd hem een speciale armband-der-verbondenheid om de arm gegespt. Hier ziet men hoe de H.C. zich aan deze be- werkingen onderwerpt. 102-farige overleden Onbekende schilderijen van Prins Maurifs en Charlotte de Bourbon naar Nederland ZWARTHANDELAAR trachtle zelfmoord te plegen Bankbiljet'f'en.circultie met 26 millioen gedaald Stoomboot-verbindingen met Urk weer normaal Prins Aschwin naar de Ver. Staten Dienstplicht in. Amerika? G^rechtelijk onderzoek tegen ,,Belga" begonnen Naar wij vernemen: Groot deel van buit terecht RiiksbenrvtMelaars Blind VOOR DE VIERDE RONDE van het wereldkampioenschap schaken bestond van de zijde der kenners zeer grote belang- stelling. Men was vanzelfsprekend benieuwd, of het Euwe dit- maal zou gelukken zijn eerste punt te behalen of althans een remise te bereiken. Onze nationale schaakvertegenwoordiger speelde tegen de jeugdige Smyslov. De eerste 14 zetten geschied- den in bliksemsnel tempo. Het was een Spaanse opening, waar- van Smyslov de gesloten verdediging koos. Bij de 12de zet was de zgn. Tschigonniopstelling bereikt, waarbij zwart het cen trum handhaafde en gereed stond voo» een actie op de konin- ginnevleugeL Daarentegen beheerste wit meer terrein in het centrum, hetgeen tot aanvalskansen op de andere vleugel kon leiden. De algemene indruk was, dat Smyslov behoorlijk uit de opening was gekomen, maar daarna begon Euwe een grote kracht te ontwikkelen om geleidelijk een superieure stelling te kriigen. Toen meende hi) helaas met een dubbel paardoifer de partii te kunnen beslissen. De aanval sloeg echter niet door en de bi) de onderbreking bereikte stelling bood niet veel hoop op behoud. De partij BotwinnikReshevsky was een Nimzo-Indische, waarin de Amerikaan het zijn tegenstander lastig maakte. Beide spelers ge- bruikten echter - geweldig veel be- denktijd en ten slotte werd hiervan de gladde Amerikaan die zich anders in tijdnood kiplekker ge- voelt de dupe. Bij de 32ste zet overschreed Reshevsky de tijd. De stand luidt nu: 1. Botwinnik 2 punten 1 af- gebroken partij (3). 2. Keres 2 punten (3). 3. Reshevsky ll/> punt (3). 4. Smyslov 'ft punt 2 afge- broken partijen (4). 5. Euwe 0 punten 1 afgebro- ken partij (3). Hier volgt de afgebroken partij Eu\VeSmyslov. Zwart: Smyslov e7—e5 Pb8c6 a7a6 Pg816 Lf8e7 b7b5 0—0 d7d6 Wit: dr. Euwte 1. e2e4 2. Pgl—f3 3. Lflb5 4. Lb5a4 5. 0—0 6. Tilel 7. La4b3 8. c2c3 9. h2h3 Wit wil de penning van Pf3 ver- hinderen, voordat hij d4 speelt. 9 Pc6a5 10] Lb3—c2 c7—c5 11. d2d4 Dd8c7 11. d2—d4 Dd8C7 12. Pbld2 Pa5c6 Tot hier is alles reeds talloze malen gespeeld en de zetten geschiedden dan ook met sneltreinvaart. 13. d4 x e5 Een weinig bekende zet. 13 d6 e5 14. Pd2fl Lc8—e6 15. Pfl—e3 Ta8—d8 Zwart kan met de uit de opening bereikte stelling tevreden zijn. 16. Ddle2 g7g6 Klaarblijkelijk wil Zwart zijn paard f6 naar h5 brengen. Voor de interlandwddstrijd Belgie —Nederland, die Zondag a.s. te Ant- werpen zal worden gespeeld, werd het Belgisch elftal heden als volgt samengesteld: Doel: Meert (S.C. Anderlecht) Achter: Aernaudts (Berhem Sport) en Anoul (F.C. JLuik) Midden: de Buck (Aalst). Erroelen (S.C. Anderlecht) en Henriet (Charleroi). Voor: Lemberechts (F.C. Mechelen), van Steelant (St. Nicolas), Mer- mans (S.C. Anderlecht), Chaves d'Aguilar (Gent) en Thirifays (S.C. Charleroi). Reserves: Daenen (F.C. Tilleur), Andries (F.C. Mechelen). Cop- pens (F.C. Mechelen) en Vanden Audenaerde (Antwerpen). Zoals reeds eerder gemeld werd. zal de wedstrijd door de Zwitser Scherz geleid worden. Grensrech- ters zijn de Luxemburgers Eischen en Reis. De ski-wedstrijd over 50 km. van St. Moritz heeft in Noorwegen een naspel gekregen dat ongetwijfeld nogal opzien zal baren. De Noor Leif Haugen heeft. zoals achteraf vastgesteld werd, zijn ski's geruild voor die van een onderweg op post staande vriend. De president van de Noorse ski federatie Harald Romcke en het hoofd van de Noor se vertegenwoordiging generaal Hel- seth waren hiervan op de hoogte, doch zij verzuimden er de wedstrijd- leiding van in kennis te stellen. Leif Haugen was reeds gediskwalificeerd en thans heeft de algemene verga- dering van de Noorse ski federatie 't vertrouwen aan president Romcke opgezegd. Dit gebeurde te Lilleham- mer waar tevens een andere presi dent gekozen werd. DONDERDAG 11 MAART HILVERSUM I. 7.45 Piano; 8.15 Pluk de dag; 9.05 Modern och- tenconcert; 10.15 Morgendienst 11.00 Zonnebloem; 11.10 Ramen open. 11.30 Lydisimus; 11.45 Orgelkoraal; 12.03 Muzikale melange; 12.33 Lunch concert; 13.45 Hors d'oeuvre; 14.00 Musette; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Piano-recital; 15.30 Strijkkwartetten 17.00 Jeugdjournaal; 17.30 Kameror- kest; 18.15 Land- en tuinbouw; 19.30 Declamatie; 20.15 Engelse steravond 21.30 Familiecompetitie; 22.00 Met band en plaat; 22.45 Avondover- denking; 23.00 Concertgebouwdrkest 23.30 Slotaccoord. HILVERSUM II. 7.15 Gram.; 7.30 Ochtendrythme; 8.15 Gram.; 9.15 Morgenwijdlng; 9.35 Arbeidsvitami- nen, 10.35 The Three Men Suite; 11.00 Filmmuziek; 11.20 Solisten- cbncert; 12.38 Piano; 13.15 Metro- pole-orkest; 14.00 Voor de vrouw, 14.30 Ook wij zijn Amerika; 15 00 Voor zieken en gezonden; 16.00 Zang 16.35 Gram.; 17.00 Kaleidoscoop; 17.30 Skymasters; 18.15 Sportpraatje 18.30 Cabaretrevue; 19.)5 W'erken van Poncjjielli; 20.15 Radio Philhar- monisch-orkest: 21.00 Glasgow Or pheus Choor; 21.30 Hoorspel; 22.30 Ensemble; 22.45 Rond het Zuider- zeevraagstuk; 23.15 Wereldkampioen schap schaken; 23.30 Orkset. 17. Pf3—g5 Le6—c8 18. Lcl—d2 Kg8—g7 19. Taldl h7—h6 20. Pg5f3 Lc8—e6 Nadat 't paard is weggejaagd, keert de raadsheer onmiddellijk naar zijn gunstige plaats terug. 21. a2a4 Dc7b8 22. Ld2cl Td8 x dl 23. Tel x dl Tf8—d8 Zwart biedt opnieuw ruil der kas- telen aan en Wit gaat hier grif op in. Le7 x d8 de raadsheer b2—b3 Pf3 x e5 Pc6a5 24. Tdl x d8 Zwart moet wel met terugnemen. 25. a4 x b5 a6 x b5 26. Pe3d5 Pf6—g8 Zwart mag niet 2 x op d5 staan, wegens Dd2 met aanval op d5 en h6. 27. Lcl—e3 c5—c4 Gedwongen. daar de pion op c5 niet beschermd kon worden. 28. 29. Het is duidelijk, .dat Zwart het paard niet mag nemen, wegens 30. Ld4 en Zwart verliest zijn Koninjin. 29c4 x b3 30. Lc2—bl Db8—b7 31. Le3d4 Kg8—h7 32. Pd5—f4 Le6c4 33. Pe5 x g6 Een verrassend offer, dat echter niet doorslaat. Vermoedelijk had Euwe die oj» dat ogenblik een voortreffelijke stelling had beter Dg4 kunnen spelen. Zwart mag na- nuurlijk de Koningin niet nemen, 33. f7 x g6 34. Pf4 x g6 Kh7 x g6 35. e4e5t Kg6f7 36. De2h5t Kf7—f8 37. f2f4 Ld8b6 38. Dh5—f5t Kf8e7 39. Df 5h71 Ke7d8 40. Lc5 x b6t Db7 x b6t 41. Kglh2 Db6e3 42. Dh7—f5 afgebroken c3, De afgebroken stelling is: Wit (Euwe) Kh2, Df5, Lbl, pi e5, f4, g2 en h3. Zwart (Smyslov) Kd8, De3, Lc4, Pa5 en g8, pi b5, b3 en h6. Engeland heeft glsteren een nieuw voorstel aan de Brusselse conferentie voorgelegd, dat vol- gens Reuter bepalingen bevat voor de uitbreiding van de wederzijdse bijstand tot de Overzeese gebieds delen. Bit voorstel Is aan de Be- nelux-delegatie overgelegd en na de pienaire sitting van glsteren werd hierover beraadslaagd door de delegaties. Het Britse voorstel, dat gisteren door sir George Rendel tijdens de pienaire zitting ter tafel is ge- bracht, is opgesteld in overleg en met goedkeuring van Frankrijk. 't Nieuwe voorstel zou de essentiele bepalingen van het verdrag raken en betrekking hebben op politieke. economische en militaire problemen De Benelux-delegaties zullen zich over dit nieuwe Britse voorstel met hun respectieve regeringen ver- staan. De kwestie der overzeese gebieds delen werd tijdens de pienaire zit ting van Dinsdag niet ter sprake gebracht. De heer Wauters, persattache van het Belgische ministerie van bui- tenlandse zaken, deelde mede dat de nieuwe Engelse voorstellen waarschijnlijk een kleine wijziging in de teksten, zoals deze reeds door de redactiecommissie zijn opgesteld noodzakelijk maken, doch zouden een belangrijke vooruitgang bete- kenen. De redactiecommissie zal heden- morgen opnieuw bijeenkomen, ter- wijl om 11,30 uur een pienaire zit ting zou worden gehouden. Na het trage verloop van Dins- dagmorgen is tijdens de middag- zitting van de Vyflandenconferen- tie aanmerkelijke voortgang ge- maakt ten aanzien van verscheidene punten van het accoord. Wederom kon een aantal paragrafen naar de redactie-commissie worden verwe- zen. Voortgang werd gemaakt ten aan. zien van de aangelegenheid der onderlinge hulpverlening en over- eenstemming werd breikt met be trekking tot het onderling overleg^ tussen de partners der westerse unie"" na de totstandkoming van het ver drag. Naar een Nederlands woordvoer- der tegenoven de correspondent van het ANP verklaarde, betreft het hier een basisaccoord waarvan de details na tekening van h»t ver drag nader zullen worden uitge- werkt. Naar deze autoriteit opmerk- te, ,is niet te verwachten dat de conferentie nog deze week zal ein- digen. De heer Van Langenhove, voor- zitter der Benelux-delegatie, sprak na afloop der vergadering namens de andere delegaties categorisch het bericht van een Amerikaans pers- bureau tegen volgens hetwelk de Vijflandenconferentie van de Ver. Staten garanties zou hebben ge- vraagd. „Deze bewering." aldus de heer Van Langehove. „mist iedere grond." Omtrent het tijdstip van beeindi- ging der conferentie bestaat nog geen zekerheid. Men streeft er wel- iswaar naar gereed te komen voor de 15de van deze maand, de datum waarop de conferentie van 16 te Pa- rijs een aanvang zal nemen. doch zekerheid hiaromtrent bestaat geenszins. Er doen zich steeds weer nieuwe gezichtspunten voor, die alvorens men ze in behandeling kan nemen, ruggespraak met de respectieve regeringen vereisen. Op economisch gebied is bij de onderhandelingen de meeste voor uitgang geboekt. Wij zijn niet alleen de Chine- zen van Europa genoemd, maar ook een land van krentenwe- gers. En nu stond het zo, dat we bijna onze functie van krenten- wegers zouden kunnen vervul- len. Er zijn nl. krenten in het land! En dat tegen Pasen. Het doet ons smachten naar echt paasbrood. Maar wij hebben al- weer buiten de ambtelijke waard gerekend. Er komen vol- op eieren, maar krenten ho maar. Een geleerde vriend waarom zou ik geen geleerde vriend hebben? vertelde me, dat de „schimmel-radius" van krenten groot is en hij schrok van de mededeling, dat men de kleine voorraad krenten opslaat, tot er meer zal zijn. De beschik- bare hoeveelheid is n.l. te klein, om iedereen iets te geven. Mis- schien is het wel waar. Mis- schien moet men bijv. wel eens bedenken, dat een half ons voor elke Nederlander bijna tien mil lioen halve onsjes, dat is een millioen vond, zou zijn, en dat is heel wat. Maar toch zou ik er voor zijn, om de beschikbare vooraad niet te laten bederven. De kwestie van de verdeling is heel moeilijk. Ik denk graag aan de ziekenhuizen. En verder zou het billijk zijn, een kleine portie te verdelen onder de joumalis- ten! Omdat die nooit krenterig zijn! (Doch ook 'n typo zegt graag: hij is krent!" zetter) DE FINSE DELEGATIE, die naar Moskou vertrekt voor on derhandelingen over het verdrag met Rusland, heeft bianco vol- macht. De delegatie, die onder leiding staat van de premier Mau- no Pekkala zal met spoed ver- trekken, daar, naar verluidt, het Sovjet-gezantschap ongeduld heeft getoond. Hoewel de delegatie bianco vo.l- macht heeft moet een ontwerp-ver- drag door bet ffinse parlement zijn goedgekeprd, voordat het bindend wordt. Tot de aangewezen. delegatie be- horen twee deskundigen, Urho Kek- konen, een directeur van de Finse Bank, en Johan Soderhjelm, voor- zitter van de Bond van Houtbedrij- ven. De minlsteriele sectie Van de delegatie is overheersend links: alleen de minister van buitenland- se zaken, Enckell, is partljloos; de Vermoedelijk door kortsluiting ontstond Dinsdagavond brand in de nieuwe boerderij van de landbou- wer H. J Zandvoort. te Rosmalen. In allerijl heeft men. met behulp van de buurtbewoners, de kinderen uit het brandende perceel kunnen redden. Enkele koeien kwamen in de vlammen om, slechts een gering aantal runderen kon worden ge- red. De brandweer kon, wegens ge. brek aan water niets uitrichten, zodat de boerderij totaal is uitge- brand. Nagenoeg de gehele huis- en landbouwinventarls gingen verloren. De eerste groep van 40 Neder- landse boeren-emigranten voor Australie zal op 25 Maart a.s. uit ons land vertrekken. Deze uitzen- ding is een uitvloeisel van de des- tijds tussen de Australische rege- ring en de Sticnting Landverhui- zing Nederland gesloten overeen- komst. Wegens de schaarse scheepsver- bindingen met Australie is het nog niet bekend wanneer een tweede groep zal kunnen vertrekken. Op 12 Maart a.s. vertrekt het eerste emigrantenschip van dit jaar naar Canada met 750 emigranten aan boord. Er zullen tot Septem ber nog 12 afvaarten plaats hebben om de ongeveer 10.000 emigranten die dit jaar aan de beurt komen. over te brengen. De Britse kruiser Nigeria is van zijn kruistocht door het Zuidpoolge- bied in de haven Port Stanley (Falklandseilanden) terruggekeerd. Het schip zal zich binnenkort naar Zuid-Afrika begeven. andere drie ministers, Pekkala, Svento en Leino, behoren tot de uiterst-linkse partij der volksde- mocraten. De parlementaire sectie is even- wichtiger samengesteld: Peltonen vertegenwoordigt de sociaal-demo- craten. die gematigd links zijn en veelvuldig critiek op de Sowjet- Unie hebben. Een groep Finse militaire des kundigen onder leiding van de Finse opperbevelhebber, Generaal Arne Sihvo, zal de Finse delegatie naar Moskou vergezellen. De agrariers. vertegenwoordigd door Kekkonen. worden als liberaal gekenschetst, terwijl de Zweedse Volkspartij, vertegenwoordigd door Soderhjelm. gematigd conservatief wordt genoemd. President Paasikivi had ook leden der conservatieve en liberale partij en willen laten deelnemen. hoewel deze partijen zich tegen het openen van onderhandelingen hadden ver- klaard. Het Finse blad .Hufvudstadsbla- det", het orgaan van de Zweedse Volkspartij. schrijft. dat men Mos kou tot plaats vgn onderhandelen heeft gekozen om volksdemonstra- ties te Helsinki te voorkomen. Zul- ke demonstrates, aldus het blad. zouden de zaak van Finland seha- den omdat de pleinen niet de ge- schikte plaatsen zijn om de buiten- landse politiek van het land te re- gelen. Een correspondent van Reuter meldt dat de Finse autoriteiten de bewaking langs de grens met Zwe- den Dinsdag hebben versterkt na dat ruim 700 Kareligrs. die geSvacu- eerd zijn uit de door Finland afge- stane Oostelijke gebieden, kans hadden gezien de grens te over- schrijden. Twee personen zijn gearresteerd omdat zij pamfletten hadden ge- drukt met het opschrift: ..Het ver drag betekent dat u hetzelfde lot als Tsjecho-Slowakije beschoren zal z|jn". Van de delegatie maken ook fi- nanciele en economische deskundi gen deel uit. Sommige waarnemers zijn van mening, dat de delegatie zal trachten economische voordelen te verkrijgen, in het bijzonder ver- mindering van herstelbetalingsleve- ranties. In de ouderdom van biina 102 jaar is de heer A. de Haan. de oudste inwoner van Gennep over- leden. In 1946 werd op feestelijke wijze zijn honderdste verjaardag gevierd. HET DOFFE GEROMMEL van de verkiezingsstrijd in Italie wordt zo nu en dan onderbroken door een speels vuurwerkje. Het anti-communistische humoristisch weekblad ..Capdido" drukte op 29 Februari een couponnetje af, waarop het woortl „IDIOOT" prijkte. Bij wijze van verklaring stond eronder: „Dit couponnetje uitknippen en bewaren! Wie op 19 April niet gestemd zal hebben, moet het op zijn voorhoofd plak- ken." Evenwel heeft het ais ernstige ondergrond, dat ieder Italiaanse staatsburger op 18 April ter stem- bus moet gaan. Op Zondag 29 Februari verklaar de de Christen-Democratische Eer ste Minister De Gasperi dan ook te Ancona, „dat het noodzakelijk is om deze keer te winnen, want dat anders in Italie nooit meer gestemd zal worden." Ook verklaarde De Gasperi: „Indien ik tegen de com- munisten spreek, is het niet van- wege hun economische plannen, waarover onderhandeld en een ac coord bereikt kan worden, doch ik spreek tegen hen voorzoverthet hun ideologie, hun geest, hun geloof be treft." Vanwege de straffe linkse partij. discipline is het duidelijk, dat alle leden van het Volksfront (bestaande uit de communisten, fusiesocialisten en enkele kleinere linkse groepen) zullen stemmen. Daarom wordt °°k door de Christendemocraten een in tense propaganda gevoerd, opdat niemand hunnerzijds zich van stem- Mr. J. K. van der Haagen, chef van de afd. Oudheidkunde van het Min. v. O., K. en W. en Mr. L. J. F Wysenbeek, directeur van het Stede- lijk Museum ,.Het Prinsenhof" te Delft hebben. met het doel om voor de op 5 Juni as. in Het Prinsenhof te Delft te openen tentoonstelling ter Herdenking van de Vrede van Munster 1648—1948 expositiestuk- ken td* verwerven, een kort bezoek gebracht aan musea in Munster, Siegen en Kassel. Zij hebben hun doel ten voile bereikt. Niet alleen konden zij de hand leggen op meer algemeen bekende schilderijen. zo als het Kasselse portret van Willem van Oranje, doch ook op enige tot nu toe in Nederland vrijwel onbe- kende stukken. Zo vonden zij in het „Sieger Landesmuseum" een portret van Prins Maurits als 12- jarige jongen, zowel artistiek als psychologiSch van het allergrootste belang. Uit ditzelfde museum wisten zij een even fraai portret van Char lotte de Bourbon voor de tentoon stelling te verwerven. Het zal zeer interessant zijn deze portretten tij dens hun verblijf hier te lande aan een nauwkeurig kunsthistorisch on- derzoek te onderwerpen, waarbij niet uitgesloten geacht wordt, dat hun maker to nu toe onbekend wordt vastgesteld. Deze zullen naast de welbekende -schilderijen uit de Munsterse Vredeszaal te Delft worden gegxposeerd. Een 29-jarlge Amsterdamse schoen- maker kwam op 4 Maart op bezoek bij zijn ouders. Op hun verzoek haalde hij voor 4 gezinnen de distri- butiebescheiden, doch hij keerde niet bfj zijn ouders terug. Hij ver- borg de stamkaarten in zijn elgen woning en verkocht 13 levensmid- delen- en textielkaarten aan "een bekende marktkoopman in de Al bert Cuypstraat voor f 520.De politle wist de schoenmaker aan te houden bij zijn zwager. Bij zijn aan- houding nam de schoenmaker arse- nicum in. doch niet voldoende om ..zijn doel te bereiken". Hij bekende de diefstal te hebben geoleegd. Het grootste deel van het geld bleek hij reeds te hebben verteerd De schoenmaker heeft een volledige bekentenis afgelegd. Ook de markt koopman is aangehouden. ming onthoude. Zo heeft de Italiaan se Katholieke Actie in alle steden Burger-comite's" gesticht, teneinde de onverschilligheid van de katho- lieken ten aanzien van de verkie- zingen te bestrijden en te overwin- nen. Een van de daartoe uitgegeven vlugschriften toont twee hazen, waaronder de slagzin: „Deze twee stemmen niet, want het zun allebei hazen." Ook is een voorlichtingsfilm, getiteld „De plicht tot stemmen" in voorbereiding. In „Noi Uomini" (Wij, Mannen), het orgaan van de mannen der Ita liaanse Katholieke Actie schreef hun voo^zitter, Prof. Gedda: „18 April betekent de laatste loopgraaf van het Katholicisme in Italie. Wij moeten onze loopgraaf verdedigen en wy moeten winnen. Houdt dit voor pgen: „De laatste loopgraaf". Uit de verkorte weekstaat van de Ned. Bank blijkt, dat de omloop van de bankbiljetten, die de vorige week met niet minder dan 62 miL- lioen was aangegroeid tot 2959 mil lioen thans weer tot 2933 millioen gulden is teruggelopen. Met ingang van heden zullen alle stoombootdiensten tussen Urk Enkhuizen. UrkKampen, Urk Amsterdam. Urk-Lemmer en Urk- Emmeloord volledig worden hervat. Tevens gaat dan de zomerdienst in. Prins Aschwin van Lippe-Bies- terfeld. de broer van Prins Bern- hard is gisterenavond om 19.15 uur per KLM van Schiphol naar New York vertrokken. Prins Aschwin is voornemens in de Ver. Staten verschillende uni- versiteiten te bezoeken. De senaatscommissie voor de ge- wapende machten der V.S. heeft. na met gesloten deuren de ministers van de nationale verdediging te land ter zee en in de lucht en de drie chefs van de generale staf gehoord te hebben, besloten onmiddellijk over te gaan tot het houden van audities over het wetsontwerp ter invoering van de militaire dienst plicht. Volgens het door de regering voorgelegde program zouden de kosten in het komende belastlngjaar 880 millioen dollar bedragen. plus 661 millioen voor de, uitvoering van een program voor de opleiding van reservisten. De procureur des konings beeft opdracht gekregen een vooronder- z®ek in te stellen tegen het Belgi sche agentscbtfb Belga naar de wij ze, waarop dit bureau aan het ge- wraakte bericht is gekomen, waar in melding frerd gemaakt van ge- ruchten, volgens welke een der de legaties ten vijflandenconferentie een ontwerp zou hebben ingediend, krachtens hetwelk de valuta's der vyf landen een wyziging zouden ondergaan. Met dit onderzoek is Dinsdag- morgen een begin gemaakt en een amtenaar van het parket heeft zich ten kantore van het agentschap ge meld. is de eerste, na de oorlog, nieuw gebouwde haringlogger in Wou- brugge van stapei gelopen. - herdenkt het O.L.Vrouwe Glide te Holthees op 6 Juni a.s. haar 600- jarig bestaan met folkloristische feesten. werd op de plaats naby de Woeste Hoeve, waar 117 Nederlanders drie jaar geleden het leven lieten, een korte herdenkingsplechtigheid ge-4 houden. zal uit Brits Columbia een voorraad van 700.000 kisten haring naar Grie- kenland, Italie en Oostenryk wor den gestuurd. Voor 3 millioen men- sen betekent dat „een zootje". heeft de Zweedse prins Karel Ber- nadotte op doorreis naar Brussel de nacht in Amsterdam doorgebracht. dat het ^chuurtje nabij Venlo, waar in door een zekere Kankorat werd handel gedreven, zowel op Duitse als Nederlandse bodem scheen te staan, oorzaak was van menig „grensgescnil", met eigenaar incluis de lucht in is gevlogen. Kankorat wilde een mijn demonteren. Het bleef echter bij „willen". zal op 21 en 22 April de Nederl. Bond van Bierhandelaren in Maas tricht een tweedaags congres hou den. dat de IJmuiden 16, die voor het eerst sedert de oorlog weer bij Ms- land heeft gevist, met 1500 kilo buit is teruggekeerd. is tegen de zeer beruchtc verrader Dickers uit Den Bosch, die o.m. ka- pelaan Koopmans by een ontvluch- tingspoging had neergeschoten, de doodstpaf voor het Bosse Byz. Ge- rechtshof geSist. Zondag zyn de daders gear resteerd van de Inbraak, die in de nacht van 27 op 28 Februari J.l. werd gepleegd bij de Cooperatie- ve Landbouw- en Boerenleenbank te Barneveld, waarbij een bedrag van f 64000.uit de kluis werd ontvreemd. De hoofddader blcek- een 62-Jarige Amsterdamse auto- geenlasser P. de J. te zijn, die in de onderwereld bekend staat als „Brandkasten-Piet" of „Boeren- Piet", die de kluisdeur heeft ge- forceerd. De wijze waarop de grote stalen kluisdeur was opengebrand. wees op grote vakkundigheid van de daders van deze inbraak. De politie vond bij haar onderzoek een groot aantal aanwyzingen, n.l. een Rotterdamse krant, twee tramkaartjes uit Rotter dam en de verpakking van een pet afkomstig van een Rotterdamse fir- ma, die alle op zeer in het oog val- lende plaatsen waren gedeponeerd. De grote vakkundigheid waarmee de kluisdeur was opengesneden, maakte het niet waarschijnlijk .dat zulke duidelijke indicaties zoudel) worden achtergelaten. In alle grote steden werden naspeuringen ver- richt met het resultaat, dat de da ders konden worden gearresteerd en een groot deel van net geld kon worden achterhaald. Zelfs bij het forceren van de kluisdeur werden pogingen gedaan de politie op een dwaalspoor te brengen: Piet snijdt als regel kaarsrechte vierkantjes uit de brandkasten. die hij aan zijn krachttoeren onderwerpt, doch dit- maal was een onregelmatige snede aangebracht. In zijn woning stonden grote bloemenmanden, die van het gestolen geld waren gekocht, even- als het opklapbed en de dekens, waarin Piet bij zijn aanhoudlng nog rustte. Hij zal thans wel de gelegen- heid krijgen weer enige jaren toe te voegen aan de ongeveer 20. die hij in de gevangenis heeft doorgebracht De uitermat<x hgyige activiteit, die in het buitenlandse politieke leven aan de dag wordt gelegd, werpt ons vele onderwerpen voor een beschouwing m onze schoot. Desondanks willen we de jongste verklaring van Generaal De Gaulle en de moeiiykheden waarin de Uno- commissie voor Palestina verkeert, even tef behandeling laten wachten om onze ogen te richten op de voor de West-Europese landen zeer be langrijke conferentie, die te Brussel wordt gehouden. Het opstellen van een nieuw ver drag tussen de Benelux-landen. Frankrijk en Engeland, is een goed begin. Het ontwerp gaat yerder dan het verdrag van Duinkerken, daar het vormen van een West-Europese Unie een der voornaamste facto n ervan is. Het verdrag van Duinkerken was goed beschouwd slechts een veront- schuldiging voor de fout door En geland en Frankrijk gemaakt om gedurende de laatste twee oorlogen niet samen een front te vor men, speciaal gedurende de periode dat de Duitse dreiging duideiyke vor- HET WERELD- GEBEUREN men aannam. Het verdrag werd thans bovendien aangevuld door een besluit tot eco nomische samen werking. De huidige omstandigheden nood- zaken fle totstandkoming van een economisch, zowel politiek als mili- tair pact, teneinde het communis- tisch opdringen. of dit nu door de z.g. „koude oorlog" of andere mid- delep geschiedt, een halt toe te roe pen. Zo te moeten denken en te hande- len is te betreuren, maar wanneer men geen fatale pfrecedenten door onnadenkendheid en inactiviteit wil scheppen, wat anders kan men dan doen? In het ontwerp-pact valt niets provocatiefs te bespeuren, ook al beweren de communisten dit, tenzij yet provocatief is de rol van een lam te spelen in het bijzijn van een wolf. Ook door het charter der Ver. Naties werdt het sluiten van regionale overeenkomsten toege- staan. Zelfs wanneer de communistische dreiging niet bestond, dan zou het verstanjig zijn in deze wereld van schaarste de hulpbronnen, zowel van het continent, als van overzee te bundelen. Nu echter deze drei ging wel degeluk bestaat de ver klaring van ex-koning Michael van Roemenie over zijn gedwongen troonsafstand is maar al te zeer en duidelijk bewijs is het nutteloos een halt toe te roepen" of „een ltin te trekken" tenzy er iets bestaat waarmee ..geroepen" of ..getrokken" kan worden. De Brusselse conferentie Is daar om het begin van een proces. dat snel en verstrekkend moet zyn. Nooit mag vergeten worden. dat 't doel van, deze maatregelen niet is oorlog te veroorzaken. doch slechts vrede en vriiheid te handhaven. Het is niet onze fout. dat succes in dit streven afhangt van kracht. Deze kracht moet gevonden worden en daarom 'hopen we, dat tiidens de samenkomst van de 16 Europese Marshall-landen op 15 Maart a.s. vruchten in deze rlchting zullen openbaar worden en dat zoveel mo- gelijk landen zich bij de Unie waar- aan tltens in Brussel door vijf lan den vorm wordt gegeven. zullen aansluiten. Bovendien zal. wanneer de Mar- shall-hulp komt. het daaruit voort- vloeiende economische herstel een flink bolwerk zijn tegen de commu nistische samenzweringen. Zonder iets te willen afdoen aan de kracht. die de Westerse mogend- heden dan zullen kunnen ontwik kelen. Tykt ons een Amerikaanse garantie. waarover thans de bench- ten spreken, niet overbodig. We moeten niet vergeten dat de tweedy wereldoorloe mede werd veroor- 'aakt door de weigering van Ertge- !and en Amerika een dergeliike ga rantie aan Frankrijk toe te kennen. Tenslotte kunnen we niet nalaten er noemaals ot> te wiizen. dat in alle landen van West-Eurooa een nationale eenheid op nolitiek. eco nomisch en sociaal gebied een eer ste vere'ete is om ook daadwerke- liik de Westerse Unie tot steun te ziin. De politieke partllen moeten thans de grote verantwonrdeiiikheid be- seffen. die on hen drukt en die van hen verlanpt. dat zii de nationale eenheir) laten paan boven alle nsrtiibelangen. e.d. Moge de ernst van deze tijd dit mede bewerkstelligen SIC TRANSIT Met ingang van 15 Maart 194R is aan prof. mr. Josephus Jitta te Den Haag. on zijn verzoek eervol ont- slag verleend als lid van het col lege van rijksbemiddelaars onder dankbetuiging van de -door hem als zodanig bewezen diensten en js met ingang van genoemde datum mr. G .Tansen te Amsterdam be- noemd tot lid van vorenbedoeld college. QE BLINDE uit het Evangelie van vanmorgen (en gij die met meer zien kunt, omdat het licht uit uw ogen is verdwenen, laat u dit prachtig Evangelie nog eens langzaam en met eer- bied door een der Uwen voor- lezen) was dat vanaf .zijn ge- boorte. De weelde van te zien had hij niet gekendMaar gij die dit wel gekend hebt en daar nu van beroofd bent, hoe zwaar zult ge dit voelen. Doch daar staat ge nu in het Evangelie van deze dag vopr dezelfde Christus, die de blinde genas. Gij gelooft in Hem zoals hij. Kniel neer zo als die man toen en zeg wat hij zei. In dit geloof komt ge in con tact met Christus. Er gaat een invloed, een werking van Hem op u uit. Er zal een rust, een ze* kerheid, een blij vertrouwen in u zijn. Ge weet u in Zijn hand, die altijd alien ten goede leidt voor wie Hem liefhebben. Christus k&n het lichamelijke wonder ook aan U doen. Doch laat dit vertrouwvol aan Hem over en sta open voor het Licht dat Hijzelf is. MARCUS.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5