MATERIEEL EVENWICHT in de partij ReshevsKy-Euwe 1 OM ERIC'S LIEFDE Kader der Rotterdamse E.V.C. tegen houding van hoofdbestuur De meeste landbouwproblemen zijn nog in studie Economisch witboek RADIO Wereldkampioenschap schaken Kerk-hof V eroordeling van de communistische infectie in de vakbeweging Utrechtse jongeren tegen communisme MinisterMansholt zegt nietteminspoed toe Zei U iets? J NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Vrijdag 12 Maart 1948 Jongen doodgereden Geen audientie UIT DE EERSTE KAMER Landelijke leiding zal zich heden beraden Marie van Eysden-Vink Zondag 84 jaar STOCKHOLM Anti-Russisch centrum VAKBONDEN- CONFERENTIE TE LONDEN TEN E1NDE Adviescommissie ingesteld Politieke delinquenten naar overzee CONCRES TE PARIJS Van. de Franse „Verdedigingscomite's" Ceen flikkerlic^ten PAG. 3 TWEE-JARIG KIND bij brand omgekomen PROGRAMMA FEUILLETON 57- TWEE AFGEBROKEN PARTIIEN zijn het resultacrt van de vijfde ronde van het tournooi om het wereldkampioenschap. Het gelukte Euwe na een ruil van de zware stukken materieel een evenwaardige stelling te bereiken. De kansen van Keres tegen Botwinnik zijn in het stadium, waarin de partij is afgebroken, npg zeer moeilijk te bepalen. Botwinnik bezit een pion meer, doch de stelling is te ingewikkeld, om hieruit voor een van beide partijen reeds winstkansen te distilleren. Zeer groot was de belangstelling in de Dierentuin voor de partijen van de vijfde ronde tussen Bot winnik (met Zwart) en Keres en Reshevsky (Wit) tegen Euwe. Het verloop van de partij Res hevskyEuwe was als volgt: Half-Slavisch: Wit: Reshevsky Zwart: Euwe d2d4 c2c4 Pgl—f3 Pblc3 e2e3 Lfl—d3 a2a3 Ddlc2 Lcld2 10. Lb3 x c4 11. 0—0 d7d5 e7e6 Pg3—16 c7c6 Pb8d7 Lf8—b4 Lb4a5 Dd8e7 d5 x c4 e6e5 0—0 Tot hier is de partij volkomen ge- lijk aan die tussen Botwinnik en Euwe uit de tweede ronde. Botwin nik speelde toen 12. Talel. 12. d4—d5 c6c5 Aldus geeft Zwart zijn tegenstan- der een vrije pion. waarvan echter nog zal moeten blijken, of dit een voordeel betekent. Met ruil op d5 zou Zwart Wit's ontwikkeling in de hand werken. 13. d5d6 De7d8 14. Tal—dl Ta8—b8 Zwart wil zijn b-pion voorwaarts brengen. 15. Pc3d5 Pf6 x d5 16. Ld2 x a5 Dd8 x a5 17. Tdl x d5 e5e4 18. Pf3—g5 b7b5 19. Lb4a2 Da5—b6 20. Pg5 x e4 Lc8b7 21. Td5—d2 Ogenschijnlijk kan Wit met 21. Pc5 nog een pion verdienen, maar na 21Ld5, 22. Pd7, Db7; 23. Pb8 La2; 24. Pc6. Tb8; 25. Tel, Ld5 is hetnaard verloren.- 21. c5c4 22. La2—bl Nu moet Zwart rekening houden met een eventuele matdreiging op h7, vandaar 22g7—g6 Om zich bij voorbaat van deze zorg te ontdoen. at 23. Dc2—cf Tf8e8 24. Pe4f6t Pd7 x f6 25. Dc3 x 16 Db6c6 Even een kleine matdreiging op gz. 26. e3e4 Te8e6 27. Df6f4 De enige zet om pion d6 te be- schermen. materieel gelijke stelling te berei ken. De positie van de witte stuk ken is echter gunstiger en het is de vraag of Euwe deze stelling op de duur zal kunnen houden. De partij Keres-Botwinnik is de vreemdsoortigste welke wij ooit in een dergelijk tournooi gezien heb ben. In het centrum ontstond een volkomen ineengeschoven pionnen- stelling. Keres begon een actie op de Koninginnevleugel, welke voor- lupig zonder resultaat bleef en ver- loor inmiddels een pion op de an- dere 'vleugel. De afgebroken stelling is nog in gewikkeld en het is de vraag. of het voordeel van Zwart voldoende is, om daaruit winst te halen. De afgebroken partijen worden Zaterdagavond voortgezet. QiE LITURGIE van vandaag heeft ons in Rome naar het grote stads-kerkhof gebracht en daarom juist is er in de twee Lezingen van de Mis sprake van doden-opwekkingen. Als Chris- tus nit had geleefd en Hij in ons land had verbleven zoals eens in Palestina, zouden we dan niet naar Hem toe zijn gegaan en Hem gevraagd hebben te komen, zoals Martha en Maria? Spreken we Christus wel eens over onze doden? Nemen we Hem wel eens mee naar het graf, waar zij rus- ten? Is dat eigenlijk nodig, Hem mee-nemen? Want is het niet z6, dat zij, onze dierbaren, in Hem rusten en in Zijn vrede hun slaap sluimeren? Eens zullen zij en wij in de kracht van Zijn Verrijzenis opstaan ten leven op de jongste dag. Naar het li- chaam. Naar de ziel zullen wij met Hem verrijzen met Pasen Bereid uw Paasjeest voor! MARCUS. Woensdagmiddag is de 7-jarige D van der Hove te Rotterdam bij het plotseling oversteken van de weg onder e€n vrachtauto terecnt gekomen en vrijwel op slag gedood 27. 28. Tfl—dl 29. h2h4 30. d6d7 31. g2g4 Tb8d8 a7—a5 h7h5 Te6e7 Le7 x d7 Indien Zwart eerst op g4 nam, zou Wit met 32. Dg4 pion d7 voor de derde maal dekken. 32. g4 x b5 Td7 x d2 33. Tdl x d2 Td8 x d2 34. Df4 x d2 g6 x h5 35. Dd2—g5t Dc6—g6 36. Dg5 x g6 Het materieel evenwicht is hersteld 37. f2—f4 b5b4 Begrijpelijk dat Zwart gebruik wil maken van zijn meerderheid op de Koninginnevleugel en tegelijk zijn pionnen op Zwart brengen. 38. a3 x b4 a5 x b4 39. Kglf2 ^4-c3 40. b2b3 Kg8—f7 41. Kf2—e3 afgebroken Deafgebroken stelling luidt: Wit (Reshevsky) Ke3, Lbl, pionnen b3, e4, f4 en h4. Zwjrt (Euwe) Kf7, Lb7, pionnen b4, c3, g6 en h5. De afgebroken stelling van de partij Keres-Botwinnik luidt: Wit: (Keres) Kh2, Ddl, Tb2, Lh3, ni a5, b5, c4, d3, e4 en g3. Zwart: (Botwinnik) Kb8, Df6, Tf7, Pg5, pi a7, b7, c5, d4, e5, g6 en h5. De partij Reshevsky—Euwe had elf zetten lang hetzelfde verloop als de partij Botwinnik—Euwe. Toen week Reshevsky af en schoof zijn d-pion door, Euwe achtte het beter en waarschijnlijk terecht om niet op d5 te ruilen en zijn c-pion door te schuiven. Reshevsky kreeg nu een vrije pion op d6, welke de ontwikkeling van Zwartenlgs/"ns belemmerde. Tenslotte wist Euwe na ruil van de zware stukken een Scheveningen bereidt zich al weer voor op de a.s. haringvangst. Overal langs de Scheveningse binnenhavens kan men de boet- sters druk bezig zien met het boeten der netten. OP HET DOMPLEIN te Utrecht is een openlucht-bijeenkomst gehouden, waar de jongeren van deze stad protesteerden tegen de gebeurtenissen in Tsjecho Slowakije. Men verscheen niet in een uniform noch met vaandels van veJenlf™" gen De twee drie duizend deel- nemers kwamei* daardoor met als lid van een bepaalde organisatie. doch ieder voor zichzelve. Nadat het eerste couplet van het Wilhelmus was gezongen spraken het besuiurs- lid van de Nieuwe Koers <Sociaal Democratische Jongeren organisa- tie), Fred. Meester. en Jan t.oos- sens, voorzitter van de kring Utrecht van de Jongeren organisa- tie in de Katholieke Volkspartij over de belangstelling welke hier te lande gewekt is door de gebeurte nissen in Tsjecho Slowakije. Zij we- zen op de grote waarden van het rechtsherstel, waarin wij bier te lande leven en op de beljoeft-, wel ke er bij de jongeren bestaat om te demonstreren voor de democrati sche vrijheden. Jan Goossens, die het argument dat Tsjecho Slowakije zover hier vandaan ligt, struisvo&ei- politiek noemde, sprak zijn bewon- dering uit voor de Tsjechische jon geren waarmede de jeugd hier zo meeleeft .Tot onze jeugd zei hij: Weest op uw hoede en steunt de regering in de opbouw van ons land. Deze opbouwarbeid zal tever- geefs zijn, wanneer het volk met innerlijk weerbaar is." Een voorge- lezen resolutie van ongeveer de- zelfde inhoud als van die welke Zaterdag j.l. bij de jeugdbeweging in Amsterdam aangenomen, werd met applaus ontvangen. De samen- komst werd gesloten met het zingen van het zesde couplet van het Wu- helmus. ZH Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 16 Maart - - —on audientie verlenen. DE EERSTE KAMER heeft een korte bespreking gewijd aan de begroting van Landbouw enz. Minister Mansholt deed uitko- men, dat eigenlijk alle problemen nog in studie zijn. Van de zes sprekers vermelden wij het betoog van de heer Verhey, die opmerkte, dat de regeringsmaatregelen inzake de uitvoering van de motie-Groen onvoldoende waren. Er is z.i te weinig tegemoet gekomen aan de verlangens uit de kringen van de land- en tuinbouw, die hij gerechtvaardigd acht. Er is onrust op het plat- teland, de boeren zijn balorig en zouden kunnen weigeren, maat- regelen uit te voeren. Men houde er rekening mee, dat de boe ren en tuinders niet meer vragen dan een passend bestaan: Is het wel juist te zeggen, zoals de minister doet, dat de toestand van de landbouw sinds 1936 verbeterd is? De heer Verhey vreest toenemende staatszorg en wijst op het groot aan tal amb- tenaren. Aan de uitbreiding moet paal en perk gesteld worden Voor de kleine boeren is de over- geschieden. bevindt men zich nog bruggingssteun onvoldoende. Het vraagstuk van de bezitsspreiding in de landbouw moet bestudeerd wor den. In verband met de kwestie van de industrialisatie stelt de heer Verhey in het licht, dat er behoefte bestaat aan kleine, eenvoudige am- bachtsscholen op het platteland. In verband met de Ruilverkavelings- wet tenslotte moet het Pachtbesluit worden herzien. De minister van landbouw, visse- rij en voedselvoorziening, de heer Mansholt, merkte in zijn antwoord op, dat het aantal ambtenaven van zijn departement 5000 minder is dan in 1945/46. De heer Verhey had het totaal aantal gesteld op 19.000: de minister deelt mede, dat het aantal 14.673 bedraagt en op het ogenblik misschien enkele honderden min der. Het zal eerder bij de 13.600 liggen. Spr. merkt overigens op, dat het niet uitsluitena ambtenaren voor de landbouw betreft; ook die voor de voedselvoorziening zijn er onder begrepen. De kwestie van de dwangpacht bij de ruilverkaveling vraagt een spoedige regeling; dergelijke maat- regelen moeten voorzichtig worden gehanteerd. Socialisatie van de eigendom van de grond acht de regering et nodig. maar zij wil komen tot een goed gebruik van de grond. Dat zal geschieden in over- leg met de organisaties en door middel van een wet. Men zal tot nationalisatie van de landbouw op goede percelen moeten komen: dat dient met spoed te ge schieden en de maatregelen zullen in overleg met de organisaties. ook plaatselijk, moeten worden getrof- fen. Decentralisatie is daarbii nodig. Ten aanzien van de moeilijkheden van de jjjeine verpachters is de regering diligent, maar zij ziet de goede oplossing nog niet. De minister herinnert aan de maatregelen, die na het overleg in- gevolge. de interpellatie-Vondeling en de motie-Groen genomen zijn en hij verklaart niet te hebben ver- wacht, dat deze regeringsmaatrege len eenalgemene tevredenheid zou den verwekken. Iedere partij denkt steeds aan het kortste eind te trek- ken. Men moet zeer voorzichtig zijn met de klachten door de groepen zelf geuit. Wat de landbouw betreft zegt de minister, dat het algelopen jaar be- trekkelijk ongunstig is geweest voor verschillende delen des lands. Het is echter onjuist dit alleen aan de prijsstelling te wijten; rekening moet worden gehouden met de strenge winter en de droge zomer. Het is bezwaarlijk zich te baseren op de resultaten van een dergelijk iaar- j Wat er ten aanzien van de finan ciering der mechanisatie dient te U ET KADER der Rotterdamse E. V. C. heeft een dezer dd- gen met 47 tegen 8 stemmen een resolutie aangenomen, waarin ge- zegd wordt, dat met diepe ver- ontwaardiging de handelingen en het drijven van de C. P. N. bin- nen de E. V. C. is waargenomen. Hierdoor zo gaat de resolutie verder verkeert de organisa- torische zelfstandigheid van de E. V. C. in groot gevaar terwijl bovendien daardoor een verderfe- Hjke moraal wordt gekweekt en de kameraadschap en de een- heid worden bedreigd. Vaststel- lende, dat het grootste deel der E. V. C.-leidine haar voile mede- werking aan deze C. P. N.-tak- tiek verleent, besluit de resolutie o.m., dat de plaatselijke E. V. C,- leiding geen enkele inmenging, hetzij direct of indirect van wel ke politieke partij ook, in de or- ganen der E. V. C. te Rotterdam zal worden geduld; dat geen enkele bestuurswijziging of aanvulling op last van de lande lijke leiding der E. V. C. zal wor- deni aanvaard, doch dat de beslis- sing over deze zaken uitsluitend in handen van de bij de Rotterdamse E. V. C. aangesloten arbeiders te laten, waarbij er voor gezorgd zal worden, dat pogingen van een van buitenaf door een politieke partij georganiseerde oppositie, welke binnen de E. V. C. door een be- langrijk deel der leiding worden ondersteund, evenmin succes zullen hebben. als de poging, welke het vorig jaar de C. P. N. deed, om de Rotterdamse bedrijfsgroep Bouw- vak te veroveren; het plaatselijk bestuur te Rot terdam opdracht en volmacht te ge- ven tot het nemen van al die be- sluiten en maatregelen, welke het in de geest van het tot nu toe door haar gevoerde beleid nodig acht; de Rotterdamse E. V. C., verte- genwoordigd door haar door de ar- beiders zelf gekozen bestuurders, doet tenslotte een beroep op alle eerlijke. goedwilende leden en bestuurders der E. V. C. in het gehele land, om zich achter hun Rotterdamse kameraden te Plaat: sen en hun beweging van bederf en vernieling te redden. Het dagelijks bestuur der lan delijke E. V. C. heeft deze reso lutie met kracht van de hand ge en ar- geschieden, bevindt men in het stadium van studie en over- leg met de organisaties. De minister zegt niet in te zien. dat de prijzen voor 1948 geen verhetering zouden inhouden. Overtollige arbeidskrachten op de kleine bedrijven moeten naar zijn oordeel, door -middel van ambachts- onderwijs o.a., in een andere werk- kring worden overgebracht. Wat het militaire oefenterrein bij Havelte betreft verklaarde de mi nister tenslotte, dat alle zorg be- tracht zal worden om het terrein daar aan te leggen, waar de minste schade aan landbouw en natuur ge- daan zal worden. De oud-actrice Marie van Ey^ien- Vink zal Zondag 14 Maart haar 84e verjaardag vieren. Mevrouw van Eysden. die zich nog steeds in een goede gezondheid verheugt. wenst deze dag onopgemerkt te laten voor- bijgaan. Het Russische ..litteraiye tijd- schrift" schrijft, dat het yoorgestelde verdrag tussen de Sovjet-Ume en Finland „spoedig de deur zal sluiten waardoor de Zweedse partners van Wallstreet hun vnenden va" overkant van de Atlantische Oceaan tot aan de grenzen van de Sovjet- Unle lieten komen". De vijanden der wereld aldus het blad „agiteren tegen het ver drag en hebben van Stockholm een centrum van anti-Russisch gefhn gemaakt. Het Finse volk ziet in het nieuwe verdrag met de USSR een waarborg voor onafhankelijkheid en vrijheid en een bijdrage tot het versterken van de vrede in het Noorden en in de gehele wereld De conferentie te Londen 'van vakverenigingsleiders uit de Mar- shall-landen, die Woensdag is ge- eindigd, heeft besloten een advies commissie samen te stellen van 10 leden, met Londen als zetel. Deze commissie heeft tot taak de belangstelling voor het Europese herstelprogram gaande te houden. De adviescommissie bestaat uit: 1 Nederlander (de heer E. Kupers voorzitter). 1 Engelsman, 2 Fransen. 1 Italiaan. 1 Noor, 1 Duitser (Britse zone), 1 Zwitser en 2 Amenkanen. Op de eerste bijeenkomst van de adviescommissie, die na afloop van de conferentie plaats vond, werd Vincent Tewson, secretaris van de Algemene Raad van de T.U.C., tot secretaris gekozen. In een verklaring, die na afloop van de conferentie werd uitgegeven, wordt gezegd, dat de gedelegeerden een politiek gericht op het tegen- over elkaar stellen van Oost en West ten zeerste afkeuren. wezen. Vandaag zal de landelijke raad van de E. V. C. bijeen ko men „om maatregelen te nemen tegen alien, die door hun hoo ding twist en tweedracht in de E. V. C. trachten te zaaien daardoor de strijdvan de beidersklasse bemoeilijken." Het kader van de afd. Rotterdam van de E. V. C. metaalnijverheid heeft in een spoedvergadering het besluit van de plaatselijke E. V. C.- afdeling tot afscheiding van de lan delijke E. V. C. besproken. Ook dit kader van de afdeling Rotterdam heeft vastgesteld. Sat dit besluit zoals het n.l. in een aangenomen resolutie heet op zeer ondemo- cratische wijzo, is genomen. zonder de leden der E.V.C. afdeling Rot terdam. hierin gekend te hebben, terwijl het hoofdbestuur der E. V. C. niet in staat gesteld werd zich te verweren tegen de bescnuldigingen. Het bovengenoemde kader ver- oordeeld ten scherpste de houding en het streven „der scheurma- kers" en sprak zijn volledig ver- trouwen uit in het hoofdbestuur der E. V. C. Met de „Tabftn" van de Mij. „Ne- derland" vertrok een tweede groep politieke delinquenten naar Indone- sie om daar op 2-jarig Gouverne- mentscontract aan het werk te gaan- Hun bestemming is Nieuw-Guinea, waar deze groep van 99 vrijwilligers mede zal werken aan het opruimen van Amerikaanse legervoorraden, die op slagvelden en in dumps ach- terbleven. Deze groep bestaat voor- namelijk uit jongeren, die door de stichting toezicht politieke delin- Vpienten uit een groot aantal gega- digden werden geselecteerd. Buiten de driemijlszone van het rijk in Europa worden deze mensen aan boord van het schip voorwaardelijk in vrijheid gesteld onder beding, dat zij het vrijwillig gesloten contract in Indonesie nauwgezet zullen na- komen. De eerste ploeg politieke delinquenten, die in 1947 vertrok, voldoet zo goed, dat men het heeft aangedurfd een tweede groep op deze wijze reclasseringskansen te geven. De Franse „Verdedigingscomite's" ingesteld „ter verdediging der be- langen van handel- en handwerks- liieden alsmede van de kleine indu- strielen en beoefenaars van vrije beroepen" zouden Woensdag te Pa- rrjjs een congres houden, om „nieu- we methoden van actie uit te wer ken", zo deelt het communistische blad ,,1'Humanite" mede. Het blad meldt voorts, dat een delegatie naar het parlement gezonden is wegens „de brutale interventie van de po- litie op een regionale bijeenkomst van handels- en handwerkslieden te Parijs uit protest tegen het belas- tingplan van de regering". Aangezien eigenaars van ingevoer- de auto's, voorzien van flikkerlich- ten bij voortduring onderhevig zijn aan veroordelingen tot geldboeten wegens Het gebruik van niet geldige richtingaanwijzers, heeft de KNAC zich opnieuw tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend met het verzoek ten deze op billijkheids- en utiliteitsgronden de nodige maat regelen te willen treffen. Twee projessoren, Duynstee en Pompe, hebben in Utrecht ge~ debatteerd over de vraag, of de C.P.N, verboden moet worden. Pompe is er tegen. Hij vindt, dat je zoiets niet mag doen vanwege de vrijheid. Als wij dat doen, zegt hij o.m., halen we een „stuk totalitarisme binnen". En als morgen prof. Pompe ge steld, hij dorst het later dan een half uur na zonsondergang met de fiets zonder licht rijdt en bekeurd wordt, is de agent die dat doet, dan de vertegenwoor- diger van een stuk binnenge- haald totalitarisme? Wat zou een verbod van de C.P.N, anders zijn dan ten maatregel van wet en orde? Wij hebben al lang ge~ noeg toegelaten, dat „tot op Ze- kere hoogte door sommigen mis- bruik werd gemaakt van de vrijheid" (Pompe) Dat kan immers ook te ver gaan..En nu kan het zijn, dat een verbod van de C.P.N, haar „een aureool ver lenen zou", maar dat weerhield de Bisschoppen toch niet, omdat het noodzakelijk was, de C.P-N. voor katholieken te verbieden, dat weerhield prof. D' Ailly niet, de vertoning van een recent to- neelstuk te verbiede£ en dat weerhoudt geen enkele verstan- dige Overheid verboden in te stellen voor dingen, die in het algemeen belang ontoelaatbaar moeten worden geacht. Nee, de kwestie van het verbod van cte C.P.N. of iets dergelijks lijkt mij geen kwestie van Pom pe of Duynstee, maar van pomp en of verdrinken! In Engeland is een economisch overzicht voor 1948 gepubliceerd, dat over het algemeen ietts minder somber is, dan aanvankelijk ge- vreesd werd. Toch vallen twee on- zekere punten te bespeuren. Allereerst of de Marshall-hulp toereikend zal zijn. Verwacht wordt, dat begin 1949 de toegestane bedra- gen voor 1949 reeds „op" zullen zijn en beperkingen van de invoer is het enige middel dat redding kan brengen. Dit echter brengt niet al leen een ernstige werkloosheid en een ontsporing van de gehele En- gelse economie met zich mee. doch ook het intrekken van de Engelse voorgenomen bijdrage voor het Europese herstelprogramma. Deze omstandigheden in aanmer- king nemende, is het duidelijk waae om Rusland hemel en aarde beweegt het Marshall-plan te saboteren. En hoewel deze pogingen geen resui- taat schijnen te hebben, dient ook Engeland zich paraat te houde1- voor elke eventualiteit. Bovendien heeft de Marshall-hulp ook tot doel Engeland zowel als de andere 15 landen de kans te geven een blijvend herstel te bewerken met behulp van eigen middelen. waarvan de productie een der be- langrijkste is. Daarom kan Ense- land niet doodgewoon, zoals het dat met de Amerikaanse lening deed de dollars opmaken. In het witboek wordt hierop de "nadruk gelegd en de font van vorig jaar volmondig erkend. Wat nu wordt voorgesteld te doen had jammer genoeg met betrekking tot het Amerikaans crediet vorig jaar gedaan moeten worden. De tweede onzekerheid be staat in hoever re vertrouwen moet worden gesteld in de verschillende begrotingen en ramingen. optimisme van het eeono- overzicht voor 1947 wordt I HET WERELD- GEBEUREN Pforfoc, Ingez. mededeeling Dinsdagmiddag ontstond er te Venlo een snel om zich heen grij- pende brand in een nissenhut, die als paardenstal en bergplaats voor stro en hooi diende. Enkele kinde- ren hadden er met lucifers gespeeld. Een van hen, het tweejarige meisje H., werd door de verschrikte kin- deren achtergelaten. De ijlings toe- snellende moeder wist echter de vlammen van /le reeds brandende kleren van het kind te doven. Het bleek echter, dat zich nog een twee de kind, een tweelingbroertje van het meisje, in de fel brandende stal moest bevinden. De snel ter plaatse aanwezige brandweer stelde met behulp van zuurstofapparaten. red- dingspogingen in het werk. Twee brandweerlieden bekwamen daarbij brandwonden. Toen men het kind vond, was het reeds door het vuur gedood. Weet u het al? De lente is gekomen. De eerste kuikens, m de buitenlucht gebroeid, zijn er al. Moeder en kinderen werden direct in de ren gedaan. Het misch thans aangevallen, maar tenzij het huidige document weer in die rich- ting dwalende is moet dit jaar in vele opzichten belangrijke verbete- ringen met zich meebrengen. Het tekort aan dollars zal on- danks de invoerbeperking vrii groot zijn. een reden temeer om de Mar- shall-huln als noodzakelijk te zien. De striid rond de Engelse balans voor 1948 zal hard zijn en het valt nog te bezien of het in verhouding met 1947 betrekkelijk ..klein" na- delig saldo, zoals het witboek thans voorspelt;# zo maar voetstoots als vaststaand kan worden aangeno men. Slechts een opleving van de mul- tilaterale handel met de niet-dol- larlanden kan de mogelijkheid ope- nen surplus-producten uit te voe ren en daarvoor in dollars betaald te krijgen. Het succes van de Marshall-hulp heeft voor Engeland daarom nog een tweede betekenis. n.l. omdat hierdoor ook de andere landen eco nomisch weer in evenwicht zullen worden gebracht. Het tekort zal niet geheel door verhoogde productie gedekt kunnen worden Slechts door verlaging van kapitaalinvesteringen. vermindering van de bestuursonkosten en gedeei- telijk door de consument kan dit misschien bereikt worden. Aangezien de totale consumptie lager moet ziin. zullen de verhogin- gen der salarissen van de ene groep der bevolking een evenredige ver mindering moeten veroorzaken van de consumptie-kracht van enkele andere groepen. In deze omstandig heden dfent op het anti-sociale ka- rakter van hogere lonen of winst- verdelingen, tenzij door betere re sultaten van de productie. niet de nadruk worden gelegd. geheel ge- scheiden gezien van het effect hier- van op een mogelijke inflatie. Een van de minst bevredigende hoofdstukken van het witboek is dat wat het ..inflationaire vacuum" behandeld. Dit tekort is slechts 30 millioen pond sterling minder dan in 1947 en bedraagt ongeveer 575 millioen pond. Aangezien andere maatregelen ontbreken moet dit be- drag. om inflatie te voorkomen. worden biieengebracht door middel van vrijwillig sparen. In hoeverre vorig jaar de spaarduiten het va cuum hebben .gevuld wordt niet vermeld. Er is wel reden aan te ne men. dat dit jaar meer gespaard zal worden, hoewel direct hieraan moet. worden toegevoegd. dat het totale tekort nooit geheel door de spaar- zin der Engelsen weggewerkt zal kunnen worden. Vermindering van kapitaal-inves- teringen, waarover in het witboek niets gezegd wordt. of verhoging der belastingen. of een reductie van de regeringsuitgaven. zijn de enige overblijvende middelen om inflatie ♦e voorkomen. Dit dilemma op te lossen is de ♦aak van Sir Stafford Crips. Tot*slot is onze mening over het witboek, na het doorgezwoegd te hebben, dat bet niets bevat. waar door getwijfeld zou moeten worden fan de capaciteit van het Engelse volk om zijn economische kracht en stabiliteit te herwinnen Niette- min toont het aan, dat Engeland nog moeilijke tijden voor de boeg heeft, vooraleer capaciteit kan ver- vangen worden door voltooiing. SIC TRANSIT ZATERDAG IS MAART HILVERSUM I. 7.45 Maria ter ere; 8.15 Pluk de dag; 9.05 Ochtend- concert; 10.15 Gram., 11.00 Zonne- bloem; 11.10 U vroeg het zelf; 11.45 Glasgow Orpheuskoor; 12.03 Orgel; 12.33 Lunchconcert; 13.00 Ned. Strijdkrachten; 13.50 Film en To- neeb 14.10 Filmmuziek; 14.40 Ned. Kamerkoor; 15.15 Concert. 16.00 Dansmuziek; 16.30 Gregoriaans; 17.00 Wigwam; 18.00 Pianoduo, 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 19.30 Muzikale aardrijkskunde; 19.50 Banden die binden; 20.05 De gewo- ne man; 20.30 Lichtbaken; 21.00 Driekwartsmaat; 21.30 Hoorspel; 22.00 Wereldkampioenschap schaken 22.0 Orkest zonder naam; 23.25 Het Concertgebouworkest. HILVERSUM n. 7.15 Gram; 8.18 Lichte morgenklanken; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Hoorspel; 11.00 Voor de continubedrijven; 11.00 Hoorspel; 11.50 Potpourri; 12.00 Tango-rumba-orkest; 12.33 Orgel; 13.20 Ramblers; 14.00 Bonte vogel- vlucht; 14.15 Harmonieorkesten; 15.15 Veel gevraagde platen; 16.15 Binnen zonder kloppen; 16.45 Arti- stieke staalkaart; 17.15 Volkscon- cert; 18.15 Sportpraatje; 19.00 Champoli; 20.15 Weekend-orkest; 20.45 Laat de mensen zingen; 21.30 En nu.... Ok<§; 22.30 Hoorsnel; 23.30 Jan Corduwener. door HARRIS BURLAND Er stond een inschrift op. Tussen twee pijlers doorgaande, zagen ze iets. dat geleek op een grote sar- cophaag van wit marmer. De dek- steen van bijna dertig centimeter dikte, was gebroken en de ene helft er van lag op de grond. Tregat ging er heen en liet het licht van zijn lantaarn in de dood- kist vallen. Ze was halfvol met grijs stof. waaruit hier en daar enkele stukken zwart metaal opsta- ken. die veel op oud ijzer geleken. Hij greep er een beet en trok het uit de stof. Zodra het in het licht der kaars kwam, begon het te schit- teren met al de kleuren van de re- genboog. Het zat vol juwelen van het zuiverstf water. Tregat bekeek het ding nauwkeurig. Het was rond van vorm en waarschijnlijk een halssieraad geweest. Hij haalde zijn zakmes voor de dag en schraapte het metaal af. totdat het een gele gloed vertoonde. Het was ongetwij- feld zuiver goud. Toen zette hij de lantaarn op de andere helft van de deksteen en sambn haalden ze uit 't stof in de kist een menigte sieraden te voor- schijn, die genoeg schenen te zijn, om de gehele nationale schuld van hun land te delgen. Bekers en va- zen en ketens en armbanden van allerlei vorm en zonder uitzonde- ring met edelstenen bezet. En tus sen al die schatten van een ver- gane weelde. troffen ze nu en dan delen van het gebeente van de dode. die er begraven was. In de opwinding van het ogen blik hadden ze vergeten, dat hun kaars zo goed als opgebrand was en dat ze dus binnen enkgle minu- ten in het donker zouden staan. Toen ze niets meer in de stenen doodkist vonden, keek Tr£gat met een glimlach naar de schatten die op de grond lagen verspreid. „Weet je, wat dit wil zeggen, So- lange?" „Een massa geld," antwoordde ze zuchtend. ..Het wil zeggen, dat. nadat fk aan de regering haar deel heb afge- staan ik een schatrijk man ben en...." Hij hield plotseling op. In zijn opwinding dacht hij niet aan al wat was voorgevallen. ..Daar ben ik blij om, Eric'zei Solange. haar gelaat van het licht afkerend. „Heel, heel blij!" „Ja.. maar voor jezelf. Solange? ..Ochi.voor mij blijft het het zelfdemaar ik ben blij om jou." Tregat fronste de wenkbrauwen en schopte naar de hoop juwelen. Een gouden bokaal vloog kletterend tegen een" der pilaren. ..Neern het me niet kwalijk", zei hij, zich beheersend, „ik had er niet aan gedacht. Ik zal niet meer over de toekomst praten. Maar alleen gelet op het verleden, zie je dan, wat dit voor. mij betekent?" Solange schudde het hoofd. Ze deed zelfs haar best niet. om aan het verleden te denken. De droeve toekomst nam al haar gedaehten in b0slcl££ ..Vallon! Dit verklaart veel* Die tombe was nog half vol! Hier ligt het geheim van zijn rijkdom. Nu be- grijp ik, wat hij hier moest uitvoe- renhoe hij tegenover Cantri staat.... waarom hij zo graag mijn landgoed kopen wil.... alles! Maar hij zal hier niets meer weghalen! En hij zal heel wat belasting „0Erickijk eeijs..., de lantaarn!" onderbrak ze hem ge- jaagd- Grote hemel.. we moeten weg! „Het zal wel te laat zijn!" sta- melde zij. „Ik heb nog twee doosje lucifers. Daar moeten we het njee zien te doen. Kom maar dadalijk mee, So lange. Teruggaan is nu onmogelijk. We moeten vooruit. Er moet aan de andere zijde een opening zijn! Dat is onze enige kans!" Ze haastten zich weg van de tom be, maar voordat ze enige mdters verder waren, flikkerde de kaars voor het laatst op en doofde uit. Tregat stak een lucifer aan. maar de tocht in de spelonk woei hem uit. Nog een en nog een, maar ofschoon hij ze in zijn hand tracht- te^ aan te houden was het licht toch zo zwak. dat het slechts diende, om de duisternis des te sterker te doen voelen. Eindelijk legde hij zijn hand ep Solange's arrm en zei: ..Zo geeft het niets. We moeten terug gaan." Tastend in de duisternis van pi- laar tot pilaar bereikten ze de tombe. Opeens zagen ze een klein licht- je zich bewegen in hun richting. Tregat trok Solange naar zich toe en ze verscholen zich athter een der dikke kolommen, die het ge- welf droegen. Nu en dan verdween het licht. maar toch kwam het tel- kens naderbij en na een poosje hoorden ze zachte voetstappen op het zand. Achter het licht bleef het stik- donker en eerst, toen het heel dich- bij was, zagen ze. vaag de gedaante vafl een man, die het licht droeg. Hij kwam naar de tombe toe, zette zijn licht op de dekplaat en keek er in. Toen viel het licht voor het eerst op zijn gelaat. Het was Jean Vallon. Ze zagen hoe zijn gelaat van woede en angst vertrok. Hij greep de lantaarn. liet het licht op de hoop juwelen vallen en zwaaide de lan taarn rond naar alle kanten, alsof hij hoopte te ontdekken, wie er aan zijn schatten geraakt had. Tregat en Solange kropen nog dieper weg in de schaduw van de kolom. Toen .keek Vallon naar de voetstappen in het zand, haalde zijn revolver te voorschijn en kwam recht op hen toe, Tregat zou zeker op hem toe- gesprongen zijn, met gevaar van neergeschoten te worden. als So lange hem niet had tegengehou- den. Niemand zei een woord. Toen trad Vallon enige passen terug en zei met onderdrukte woede: ..We hebben overa^naar u gezocht, juf- frouw Solange. Ik ben blij, dat u in zo veilige hoede bent.bij de moordenaar van uw vader!" (Wordt vervolgdi 4

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3