De staatsgreep in TsjecKo-SIowakije: waarschuwing voor Nederland mm toch voor de Veiligheidsraad Voor Alkmaar en omgeving BRUSSELSE CONFERENTIE TEN EINDE TSJECHO-SLOWAKIJE Gezagsgetrouwe Nederlanders als vrijwilligers bij de politie Naar een West-Europese Raad Gaan de aapjes schaars worden in de Oost? Geen Burgerwacht en geen B.V.L. ZATERDAG 13 MAART 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11479 BUREAUX: Andriessen opent de Partijraad In onze geestelijke v/apenrusting voeren wij constructieve politiek Overheid mag niet werkloos toezien Chili neemt Pa pa nek's klacht over VIJFTIEN JAAR voor vergiftigen van haar man Versterking van het gezagsapparaat der Overheid TEKENINC PACT VOLCENDE WEEK Ontsnapte S.S.'ers gegrepen Amerikaans schip gestrand Lagerhuis-leden dienen voorstel in VERDRAG VAN BRUSSEL OUDERWETS Logboek van een troepenschip Wekfca zal de intocht der paashazen beginnen. Deze Paasfoto toont u de opmars ,,En jullie hebben er zelf om gevraagd" SCHENDING - VAN GEHEIMEN Van der Goes vraagt maatregelen DE OVERDRACHT VAN AMERIKAANSE EFFECTEN Nieuwe kaarten voor brandstoffen De eerste stap Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) AJ.KMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank (Van onze eigen redacteur) HEDENMORGEN kwam de Partijraad van de K.V.P. te Utrecht bijeen. De partijvoorzitter, de heer W. J. Andriessen, stelde in zijn openingsrede vast, dat er op dit ogenblik grote spannin- gen te constateren zijn; spanningen zowel in het eigen land, als in Europa en in de werelcL Er is allerwege een intense ac- tiviteit te constateren. niet het minst in de diplomatieke wereld. Er is angst en onrust; maar ook vastberadenheid en enthousiame, welke op allerlei wijzen tot uiting komen. Door de geslaagde greep. welke de communisten. jnet behulp van Rusland. in Tsjecho-Slowakije hebben ondernomen, is wederom een vrij volk uit de rijen der Euro- pese naties verdwenen, zucht een millioenenvolk onder de terreur van een systeem, waarin voor de vrijheid geen plaats meer is. Het Finse volk schijnt enige hoop te herkrijgen, door de druk welke, volgens de pers, Amerika op Rus land uitoefent. Of het resultaat hebben zal? Wij kunnen alleen God bidden, dat het Finse volk een ramp als het Tsjecho-Slowaakse niet mag treffen, opdat niet nog meer aan het Russische imperialis- me ten offer valt. Aan de hand van citaten uit de magistrale encycliek „Divini Re- demptoris" stelde spr. vast, dat de door hem gebezigde term „ramp" niet te sterk was. Is het wonder, aldus de heer An driessen. dat er allerwegen, ook in onze partij, het heftig en heilig ver- langen bestaat ons goede Vaderland voor deze dodelijke besmetting te vrijwaTen? Het is volkomen begrij- pelijk, omdai men weet en gevoelt, dat het hier gaat om de hoogste goederen der mensheid. AJleen God weet. welk een hel van lijden dui- zenden mensen in Tsjecho-Slowakije te wachten staat. Er zijn geen gronden om te ontkennen, dat het Nederlandse communisme met dat van het Oosten kan worden vergeleken, derhalve zjjn we nu gewaar- schuwd en vrijheidlievend Neder land weet, welk een gevaar het in zich herbergt. Dit gevaar moeten ons volk, onze Overheid, onze organisaties, onze partij, moeten wij ieder individueel, onderkennen. Een werkloos toezien van de Overheid zou niet alleen niet worden begrepen, maar ook on- verantwoord .zijn. Uiteraard moet met de inperking van de vrijheid voorzichtig worden omgesprongen, mogen maatregelen dienaangaande niet ontaarden in een onredelijk aan banden leggen. Doch wanneer, naar katholieke opvatting ook de Staats- gemeenschap een inharent deel is van de door God gewilde wereld- orde, terwijl die gemeenschap er is om de mens zijn persoonlijkheid te kunnen doen ontplooien, zijn plich- ten, door God hem gegeven, op de door Hem gewilde wijze te kunnen vervullen. zijn levensroeping te kun nen bereiken, dan heeft de Overheid de plicht om. aan het optreden van hen, die dat willen verhinderen, op redelijke wijze paal en perk te stel- len. Hieraan zullen de KVP en de Kath. Kamerfractie zonder enige twijfel hun medewerking verlenen. Zij zal zich daarbij herinneren, dat waar de communisten de baas zijn e 1 k e afwijkende mening, elke an- dere organisatie niet wordt geduld. In het licht van de jongste ge-' beurtenissen en de houding door net Partij bestnur van de UPN te- genover deze gebeurtenissen aan- genomen, lijkt het geboden, dat onze vertegenwoordigers in de col leges van de lagere organen, daar waar nodig, in overleg met de vertegenwoordigers van andere partijen, nagaan of de samenwer- king met vertegenwoordigers van de CPN in de hier bedoelde colle ges, niet moet worden gebroken. Daarnaast moeten wij ons indivi dueel van de volstrekte onaanvaard- baarheid van het communisme door- dringen en ons realiseren, welke verwoestingen aangericht zullen worden wanneer ze de touwtjes in handen krijgen. Deze individuele be- wapening is onoverwinnelijk en zal tot de beste resultaten leiden. Er is geen aanleiding om ons terng te trekken, wanpeer de com munisten in labrieken en werk- plaatsen, in kantoren of in treinen van hun mening doen blqken. Wanneer zij op de werkbanken springen, doen wij het ook. Met dezelfde overtuiging, waarmee zij hun ideologic verdedigen, moeten wij het ook doen. Vormen zij groepjes op pleinen en hoeken van straten. waarbij een van de heren zjjn wijsheid ten beste geeft, dan is ook onze plaats daartussen. Niet in het defensief, doch in het of- tensief llgt onze grootste kracht. Wanneer wij ons in onze geeste lijke wapenrusting steken en wij strijden met hetzelfde vuur, elan en dezelfde overtuiging, dan wordt door ons volk het woord van Paul de Groot uitgesproken in een bijeen- komst op 4 Maart in de Diamant- beurs te Amsterdam: ..Gottwald heeft zich niet vergist", als een leu- gen gebrandmerkt. Dan treden onze Nederlandse mannen en vrouwen niet toe tot de comity's van Wel- vaart en Nationale onnfhankelijk- heid, maar zien zij daarin het klak- keloos overnemen van methodes welke ook in Tsjecho Slowakije zijn toegepast. Een vastberaden, rustig en over- tuigend optreden moeten wij stel- len tegenover hun optreden. Er is geen aanleiding voor pessimisme, deraitisme, onrust, angst en een emlgratie-psychose. Er is aanlei ding voor zorg, doch deze moeten wij rustig onder de ogen zien. Een dergelijke houding wekt ver- trouwen en geeft resultaten. Naast dit alles moeten wij doorgaan met een christelijke, vooruitstrevende politiek te voeren. In dezelfde ency cliek, waarin de Paus het communis me bestrijdt, houdt hij een vurig pleidooi voor het toepassen van de sociale rechtvaardigheid. Wij heb ben geen andere taak dan deze richtlijnen te volgen. Zo zal het wetsontwerp op de pu- bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie binnen luttele weken de Staten Ge- neraal worden aangeboden; reeds is de bezitsspreiding onderwerp van studie en zal aan de hervorming der onderneming intense aandacht ge- schonken moeten worden. Op deze wijze voeren wij een constructieve politiek. welke krachtens haar aard de beste bestrijding van het com munisme inhoudt. De verkiezingen De nabije toekomst zal ons voor gewichtige beslissingen plaatsen. De grote verbondenheid tussen de West- Europeese staten heeft op meer dan een gebied vergaande consequenties doch wij zullen die hebben te aan- vaarden als een logisch gevolg van door andere veroorzaakte omstan- digheden. De komende verkiezings- strijd is van uitermate groot gewicht zelden zal ons volk voor een belang- rijker uitspraak komen te staan; immers: die uitspraak zal ons doen zien hoe het reageert op de com- munistische activiteit. Indien ooit dan is n u de grootst mogelijke eenheid geboden en is minder dan eoit laksheid en half- heid toelaatbaar. Onder omstandig- heden als welke wij nu leven rede- neert men niet, doch doet men; kib- belt men niet, doch marcheert men mee in de grote legertros. Dan al leen ontstaat die onweerstaanbare kracht, waarrvan ons katholieke volksdeel ook in het verleden zo vaak blijk gaf. Laten wij ons aan de jongste geschiedenis van Tsjecho Slowakije spiegelen en ons daarbij Goseling's woord herinneren, dat onze eenheid 's lands kracht is. Het is daarom. aldus besloot de partij voorzitter zijn rede, dat ik een drin- gend beroep doe op de discipline van onze partijleden en van de ka- tholieken. Wanneer straks de par- tijinstanties hebben gesproken, wan neer de verkiezingslijsten zijn vast- gesteld, dan schare men zich daar- achter. Dan trekke men als een eenswillend leger naar de stembus. zich daarbij herinnerend. dat poli tiek en levensbeschouwing geen ge- scheiden grootheden zijn. Lege plaats aan een ministerstafel. In de eerste zittmg van het Tsjecho-Slowaakse parlement, na de dood van Jan Masarijk, die minister van buitenlandse zaken was, had men op de plaats, die hij tussen zijn collega's innam, rode en witte bloemen neergelegd. CHILI heeft besloten de recente gebeurtenissen voor de Veilig heidsraad te brengen. Dit werd gisteren medegedeeld door de pre sident Gabriel Gonzalez Videla. De president voegde hieraan toe, dat hy de Chileense afgevaardig- de by de V.N. had opgedragen de aanklacht van de Tsjecho Slo- waakse dr. Jan Papanek tot de .hunne te maken. Zij moesten het geval voor de Veiligheidsraad brengen. Papaneks klacht had het secretariaat der V. N. voor procedure-moeilijkheden gesteld. Videla zei, dat de door Papanek voorgedragen feiten „de veiligheid en de wereldvrede in gevaar bren gen". 4 Hij bracht in herinnering, dat Chili de betrekkingen met Tsjecho Slowakije verbroken heeft, welke daad „niet gericht is geweest tegen De arrondissemensrechtbank te Amsterdam veroordeelde de 31-jar. mevr. E. L. L.K„ uit Hilversum, conform de eis tot een gevangenis- straf van 15 jaar met aftrek. De veroordeelde had in April van het vorig jaar haar echtgenoot vergif- tigd door hem een rattenverdel- gingsmiddel in zijn pap toe te die- nen. Haar minnaar, de 26-jarige A. F. U. werd wegens medeplichtig- heid aan de misdaad ook tot 15 jaar gevangenisstraf, conform de eis, ver" oordeeld. het Tsjecho Slowaakse volk, dat thans onderdrukt en gemarteld wordt door een tyrannieke, onver- zoenlijke minderheid, maar tegen 'n regiem, dat zijn eigen graf graaft". De Veiligheidsraad zal het Chi leense voorstel om de kwestie van Tsjecho Slowakije te bespreken a.s. Woensdag behandelen, aldus wordt officieel medegedeeld. VAN BEVOEGDE ZIJDE wordt medegedeeld, dat de regering heeft besloten ter versterking van het potentieel van het gezagsapparaat der overheid aan de rijks- en de gemeentepolitie een aanzienlijke uitbreiding met vrijwilligers te geven. In de rijkspolitie zullen ongeveer 10.000 vrijwilligers als reserve war den opgenomen. De gemeentepolitie zal met vri^^"S reserve verdubbeld worden. Daarnaast overweegt de regering nog andere maatregelen tot waarborging van de openbare vei ligheid. Toetreding tot de politie in vrij- willigersverband zal alleen kunnen geschieden op basis van vrijwillige. individuele Hjstand aan het bevoegd gezag in het kader van de nor male politiedienst. Van enig optreden dezer vrijwilligers in eigen zelfstandig korpsverband zal geen sprake zijn. Zij zullen wanneer het bevoegd gezag zulks nodig oordeelt, individueel in werkelijke dienst bij de politie worden opgeroepen. De opleiding en oefening zullen even- eens in het normale politieverband plaats vinden. Voor toetreding tot de reserve- politie komen uitsluitend in aan- merking gezagsgetrouwe Ne derlanders, die niet militair dienst- plichtig zijn of indien zij wel mili tair dienstplichtig zijn. wat officie- ren betreft de leeftijd van 45 jaar, wat onderofficieren en korporaals betreft de leeftijd van 40 jaart wa» manschappen betreft de ieeltijd van 28 jaar hebben bereikt. Perrc- nen, die 65 jaar of ouder zijn kun nen niet worden toegeiaten. B jzon- derheden inzake beloning, vergoe- ding van inkomstenderving, verze- kering tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen en ante.-; sociale voorzieningen zullen binnenkort r.a- der bekend gemaakt worden. In dit verban.l wordt, mede naar aanleiding van ar.dersluidende me- dedelingen, welke kort geleden door middel van de pers en van circulai- res van particuliere zijde zijn ver- strekt. van bevoegde zijde hieraan toegevoegd. dat het met in net voornemen der regering ligt. te komen tot een heroprichting van fle vroegere Bijzondere Vrijwillige Landstorm en de Vrijwillige Bur- gerwachten, maar dat ook op de voormalige leden dier instituten een beroep zal worden gedaan om mede te werken aan de verwezenlijking van bovenomschreven doeleinden. De te Brussel gehouden conferen- tic van de delegaties der vijf West-Europese mogendheden is gisteren geeindigd. Na afloop werd het volgende communique uitgegeven: ,,De diplomatieke vertegenwoor digers van de vijf mogendheden, die van 4 tot 12 Maart te Brussel zijn bijeen gekomen, hebben hun arbeitf beeindigd. Zij hebben een ontwerp-pact uit- gewerkt, dat zal worden voorge- legd aan de resp. regeringen en dat in het bijzonder clausules zal be- vatten, betrekkipg hebbend op de sociale, economische en culturele kwesties en kwesties betrekking hebbend op de onderlinge bijstand in het kader van het handvest van de V. N. Het pact zal waarschijnlijk in de loop van de volgende week te Brus sel worden getekend door de mi nisters van buitenlandse zaken. Na- dat alle regeringen het pact zullen hebben goedgekeurd. zal de inhoud door de resp. regeringen tegelijker- tijd worden bekend gemaakt". Zelden heeft een conferentie zich in zulk een hartelijke sfeer afge- speeld. verklaarde van I.angenhove, de Belgische gedelegeerde na de voorlezing van het communique. Er waren op bepaalde punten welis- waar enkele meningverschillen, doch deze moeilijkheden werden snel opgelost. Na^r van Langenhpve nog me- dedeelde hebben de negen plenaire zittingen in totaal nie meer dan 14 uur geduurd. De politie van Velsen heeft in t djiinterrein twee mannen aangehou- den, die in een tent huisden. Het tweetal had zich uitgegeven voor Duitsers, maar bij onderzoek bleek, dat het twee uit het gesticht te Heiloo ontsnapte SS-ers zijn. On- middellijk zijn zij naar het oord van herkomst teruggebracht. Gistermorgen is het Amerikaan- se s.s. ..Southstar" op de Louwers- gronden ten Oosten van Schiermon- nikoog gestrand. Onmiddellijk vertrokken -rie sleepboten van de fa. Doeksen uit Terschelling en de motorredding boot ..Insulinde" van de N.Z.R.M. naar de strandingsplaats, om hex 8182 brt. schip vlot te slepen het- geen vannacht na zeer veel moeite gelukt is. De Southstar kon op eigen gele- genheid opstomen naar Bremen. Agence France Presse meldt uit Londen, dat drie-en-zeventig le den van het Britse Lagerhuis, uit alle partijen, een resolutie hebben ingediend, waarin aangedrongen (Van onze eigen redacteur) AAN BOORD s.s. „VOLENDAM" „PIET, breng je een aapje voor me Riee?" Even hebben Piets lippen getrild. Hij voelde zijn hart klein worden. Misschien was hij liefst weggekropen, ergens in een hoekje. Maar zoiets hoeft een ander niet te weten. Afscheid nemen is tenslotte toch ook niet het dagelijks werk van een Nederlands soldaat. En dan hou je je groot en onverschillig. „Een aapje? Daar kun je van op an", heeft hij met een grijns geantwoord. „In blik, hoor". Het is merkwaardig, hoe weinig ruimte het afscheid van een Indie- vaarder de vaderlandse humor schijnt te laten. had driemaal geblazen het ver- treksignaal. Het grote avontuur ging beginnen. Hij had gelijk, het is inderdaad een avontuur van formaat zo'n In- die-reis en hij vond het een. pracht avontuur. - Wij zitten nu ergens op de At- lantische Oceaan. terwijl ik dit schrijf en nog worden er mopjes op het aapje getapt en als u dit leest zijn wij Port Said al weer een stuk voorbij, maar misschien is het aap je, dan nog niet dood. Want het zal ook in het feestlied van het Volen- aamcabaret prijken en misschien wordt dit nog wel eens, tot in leng- te van dagen, het lijflied van de 2400 man, die dit troepenschip be- volken. Maar een ding is zeker: als Piet en de andere jongens, die ooit naar de Oost zijn vertrokken, allemaal een aapje meebrachten voor hen, die ze het in eeh zwak ogenblik be- loofden, dan kwamen alle demobi- lisatieschepen met een Rijnaak vol van die olijke langstaarten achter zich aan naar huis toe en zouden de apen z6 schaars worden in het ver- re land overzee, dat het zo zoetjes aan de moeite zou gaan lonen om met een apenspul daar de pasars. de markten, af te gaan, als beziens- waardigheid. Maar dat hoeft niet, want in de Merwehaven al had Piet weer bra- nie en hangt hij met zijn tweedui- zend makkers over de verschansing. Hij mikt een peukje over de reling dat kan hem straks, op zee, een duw kosten, want het is gevaarlijk gooit nog gauw een laatste prent- briefkaart op de wal, die een of an dere goeie ziel wel zal posten en maakt een gijntje tegen zijn buur- man. Zo zijn de jongens. Een soldaat verstaat over het al- gemeen beter de kunst van afscheid nemen dan een burger. Onder deze laatsten zijn er, die de beker tot de laatste druppel schijnen te willen drinken. Met hele gezelschappen zijn ze naar de Merwehaven geko- men om het schip uitgeleide te doen. Op motorbootjes scharrelden zij rond het schip en krioelden op de kade, want het is geen kleinigheid om onder een paar duizend man diegene te ontdekken, die je zoekt. Maar het hart is vindingrijk. En zij die achterblijvCn zijn onuitputtelijk in het vinden van een middel om zich te doen herkennen. Je kunt een oranjewimpel meebrengen. Of des- noods e.en hele oranjevlag. Je kunt een sCheepsroeper gebruiken of een stok met een appel erop. De man die dat bad uitgedacht was tenmin- ste een originele vent met ideeen. En heb je geen opvallende rode' mantel, dan kun je ook een bedde- laken nemen en daar levensgroot de naam opschilderen van de soldaat, die je uitgeleide doet. Het uitgeleide. Uitgeleide hebben ze ons gedaan tot in Hoek van Holland toe. In het donker brandden bij Schiedam en Vlaardingen grote afscheidsvuren langs de waterkant en in het rossige schijnsel zagen wij mensen staan wuiven naar de vertrekkenden. In de Hoek gingen vuurpijlen sissend de lucht in als een laatste groet. „Ik ben blij, dat fret afscheid ach ter de rug is", zei soldaat Van Unen van 11 R.I. tegen mij, terwijl wij nog langs de kade lagen. ..Een af scheid moet kort zijn en krachtig". Dat is mannentaal. De stoomfluit We hebben waarachtig nog een verstekeling aan boord ook. En het mooie is, dat ik hem twee dagen lang op het dek heb zien rondlopen zonder te weten. dat b ij het was. Nog voor we los waren van de ka de, riep onze chef-redacteur het me van de wal toe. „Die krijgen we wel te pakken voor we in Batavia zijn grijnsde een lid van het scheepsper- soneel. die het hoorde. achter mijn rug. En ze hebben hem te pakken gekregen! Bijna had hij overboord gemoeten, en dat bet tenslotte niet gebeurd is. is te danken aan de jon gens, die dreigden mee overboord te springen. Het was een klein, zwart hondje, zo een uit het straatsiamboek, u weet wel. die zijn snuifneus steekt in alle asbakken. Geen hoogedel ras, maar wat doet dat ertoe. hij had nu eenmaal het bart van de jongens van het elfde gestolen en dusEn dus heeft men van Blackie maar een officiele scheepshond gemaakt. Het was een moor verhaal en Jo Leeuwenstein van de geneeskundige troepen. die te IJsselstein woont in de St. Nicolaasstraat 6, vertelde het me, samen met zjjn maat op het voorschip ergens in de Golf van Bis- kaye. „Een hond verzuipen, da's schof- tig", zei Joop, de ruim-steward van ruim D-drie. die erbij stond. Zijn ronde zeemanshart kwam in op- stand. Ze hebben een beste aan die Joop, geloof ik, de jongens van de geneeskundige troepen in dat ruim. Onder zijn berscherming zullen ze het wel hijsen op deze reis. wordt op de stichting van een West-Europese economische, soci ale en militaire raad, die de be- voegdheid zou hebben de polittelt van zyn leden op deze gebieden te coordineren. Deze raad M>u voorts tot taak hebben de handel tussen de leden-staten te ontwik- kelen en de deviezen te stabili- seren. De parlementsleden zullen aan- dringen op een spoedig debat over de resolutie in het Lagerhuis. In de resolutie wordt gevraagd o.m.: 1. Onmiddellijke stappen, m overleg met het Britse gemenebest, om een west-Europese politieke Unie te vormen, „sterk genoeg om de Europese democratic en de waar- den van de westerse beschaving" te redden en om een handelsgebied te vormen, groot genoeg, tezamen met de koloniale gebieden, om zijn sa- menstellende delen in staat te stel- len tot het tot stand brengen van 't economisch herstel en stabiliteit. 2. Een snel uit te voeren politiek ter verzekering van een onmiddel lijk en effectieve samenwerking tussen de landen van West-Europa en een politiek, waardoor op de duur een Europese federatie tot stand komt. 3. De onmiddellijke instelling van een raad van West-Europa, be- staande uit vertegenwoordigers van de zestien landen, die deelnemen aan het plan-Marshall en West- Duitsland. Deze raad zou de alge- mene lijnenvan een gemeenschap- pelijk optreden vaststellen. 4. De Europese federatie zou een constitutie moeten hebben, geba- seerd op de principes van gemeen- schappelijk staatsburgerschap, poli tieke vrijheid en een representa- tieve regering. De ondertekenaars hopen niet al leen aan de Britse regering. maar aan alle regeringen van Europa, aan wie afschriften van de resolu tie worden gezonden, een richtlijn te geven. Zij zijn van mening. dat in een verdeeld Europa de afzon- derlijke landen niet kunnen voort- bestaan. Een woordvoerder van de bewe- ,ging noemde het vljfmogendhe- denverdrag voor een Westerse Unie, waarover men te Brussel heeft onderhandeld, ..niets meer dan een ouderwets verdrag tussen een aantal afzonderlijke staten, waarbij de staten in geheel geen souvereiniteit opgeven". Zy wil-. len uiteindelijk een geheel ver- enigd Europa, maar zij wiflrti „voor het te laat is iets doen voor West-Europa". Spaak, de Belgische minister-pre sident en minister van buitenland se zaken, is in de Brusselse Univer- siteit door een dicht opeengepakte menigte luide toegejuicht toen hij het verdrag voor een West-Europe se Unie. waarvan een ontwerp gis teren aan de vijf betrokken mo gendheden is voorgelegd, „een be- langrijk ding" noemde. Spaak stelde de vraag: ..verkeren wij in een hopeloze situatie? Is een derde wereldoorlog op handen? En antwoordde: ,,neen". Hij verklaar de overtuigd te zijn. dat de vrede bewaard kan worden, indien „wu verenigd onze kalmte bewaren en een bewijs leveren van begrip. voor namcliik met betrekking tot de Sov- jet-Unie". Het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters heeft aan de mi nister van justitie schriftelijk de volgende vraag gesteld: Is de minister bereid, dc spoedige totstandkoming te bevorderen van een aanvulling van titel XVII van het wetboek van sti%frecht betref- fende schending van geheimen, waardoor de, strafbaarheid van da- ders en medeplichtig£n bij het be- kendmaken van bescheiden. berich- ten of inlichtingen, afkomstig van het openbaar gezag en zijn organen en door deze niet voor bekendma- king vrijgegeven, buiten twijfel wordt gesteld? De Nederlandse Bank deelt mede, dat zij dezer dagen een eerste aanwijzing zal doen van Amen- kaanse effecten, welke door inge- zetenen aan haar zullen moeten worden overgedragen. De verkoopprijzen, welke zullen gelden indien verkoop en levering binnen de vereiste termijn hebben plaats gehad, zullen worden vast- gesteld op basis van het gemiddelde der koersen te New York van de tien beursdagen. voorafgaande aan vorenbedoelde datum. t Tegelijk met de uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen zullen gedurende het tijdvak van 14 Maart t/m 8 Mei a s. nieuwe brand- stoffenkaarten TA 806 worden uit- gereikt. De brandstoffenkaarten TA 806 worden uitgereikt tegen gelijk- tijdige afgifte van het volledig m- gevulde aanvraagformulier, dat de distributiediensten tijdens de laatste verstrekking van bonnenkaarten hebben afgegeven, terwijl het res" tant der oude kaarten TA 707. waar- op de bon reserve 2 moet voorko- men. dient te worden overgelegd. De kaarten moeten worden afge- haald bij de distributiediensten der gemeenten van inwoning. Omtrent de uitreiking aan kamerbewoners zullen nog nadere mededelingen volgeq. UIT DE officiele mededeling, wel ke van regeringszijde is gedaan, en die elders in dit blad wordt ver- meld. blijkt, dat de regering een eerste stap gezet heeft op de weg naar bestrijding van de versterking van de extremistische, lees commu- nistische, invloed. Er komt geen vrijwillige land- storm, en geen burgerwacht, maar er komen vrijwilligers bij de politie, en het zullen alleen gezagsge trouwe Nederlanders zijn. die voor dit vrijwillige bijzondere dienstverband in aanmerking ko men. De betrokkenen treden niet af- zonderlijk als vrijeorps op, maar alleen in het verband van de be- staande rijks- en gemeentepolitie- corpsen. Daarmede is een eerste concrete maatregel genomen, waarvan men kan betwisten, of ze van negatieve of van positieve aard is. Ze is er in elk geval en er blijkt uit, dat- de regering inziet, dat er in verband met de strevingen van het commu nisme iets gebeuren moet. Natuurlijk is de taak van de re- eering hiermee niet af. Zij zal ver- dere maatregelen. van positieve en negatieve aard, moeten overwegen. Zij zal in haar overwegingen en onderzoekingen met name moeten betrekken de vraag. welke andere concrete maatregelen tegen het Communisme moeten worden geno men. Geen vals vrijheidsbegrip mag de regering daarvan weerhouden Wii erkennen geen absolute vrijheid. wij kennen slechts een begrip van vrij heid, dat behalve rechten. ook plichten aanvaardt. en dat in zich zelf door die plichten en door een gevoel van verantwoordelijk- heid zich beperkt weet. Bovendien heeft de regering tot taak nog intenser dan tot nu toe. een positieve sociale en economi sche politiek van rechtvaardigheid en naastenliefde te voeren, waar door zij zoveel mogelijk de commu nisten de wind uit de zeilen neemt. - Zoveel mogelijk. Opbieden tegen de perfide communistis«4ie propaganda kan zij, mag zij en-behoeft zij niet. Maar, zij kan wel meehelpen. door een goede voorlichting en een be- tere psychologische instelling van vele van haar organen. de propa ganda contra de extremistische waanvoorstellingen in juiste banen te leiden. De qprste stap is gezet. Wij wach ten op de volgende. Want het ex- tremisme van links is na deze ecrstt stap heus niet verslagen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1