Zat de „Soldatenmoeder" in 'n plunjezak? VIER MltLIOEN K. DE HEER aan Volksherstelcigaretten MYSTERIE OP DE „VOLENDAM" OP ZOEK NAAR. TRUU J bekw. timmerman Waarlandspolder NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Zaterdog 13 Maart 1948 PAC. Truus froch in Nederland? Zei U iets? Nederlands Volksherstel in liquidatie Meer dan 1500 Britse mannen en vrouwen (w.o. soldaten, politie en regeringsleden) zijn in Palestine in de havenstad Haifa scheep gegaan naar Engeland. Troepen van de zesde Airborne divisie begeven zich aan boord van de Franconia. Voor hen zit de diensi er op. Bemanning „Oranje" smokkelde sigaretten Vaticaan heeft functionaris ontslagen Motorsport Ploegen samengesteld Welk weer morgen Vijf gesneuvelden in Indonesie Naar wij vernemen HEREN VAN DE K.A. Weet U, dat Z.H. Paus Pills XI in zijn retraite- encycliek 'n apart hoofd- stuk wijdt aan de retraite voor de leden van de K.A. Daarin zegt de Paus: „Met niet minder zorg dringen Wij er op aan, dat de talrijke korp- sen der Kath. Actie door de geestelijke oefe- ningen op geschikte wij- ze worden gevormd tot geoefende gelederen, om dat zij als de allernuttig- ste, om niet te zeggen noodzakelijke deelnemers in 't apostolaat der gees- telijkheid moeten worden beschouwd." Van 1013 April wordt er in het retraitehuis te Bergen een retraite gege ven voor de heren van de K.A. U kunt zich opgeven aan: de Directie van het retraitehuis, Bergen N.H. V Marktherichten K.F.C. FILMKEURING Familieberichten 2 flinke meisjes Prima CHAUFFEUR Te koop: een gesloopte stenen schuur Advertenties LOURENS, Arts, Alkmaar AFWEZ1C K KOSTELIJK, 10 beste werkpaarden Drie schildersknechts R. BEUKERS Bloemkoolplanten Schutsluis BEHANC5EL- PAPIER Adverteert in dit blad (Van onze eigen redacteur) Aan boord s.s. „Volendam" ER LOPEN op het ogenblik veertien joumalisten xond aan boord van de „Volendam" als snuffelende jachthonden, ze aluipen geheimzinnig van ^>or- naar achterschip met lange speumeuzen •n beloeren elkaar onafgebroken van onder gefronste wenk- brauwen, uit angst, dat de een iets ontdekt zou hebben wat de ander nog niet in de gaten hqd. De atmosfeer is tot het uiterste geladen en de temperatuur is geste- gen vrywel tot het kookpunt. Want er is nieuws, echt onvervalst, hot- news. Misschien ook is het de eerste aanval van tropenkolder, dat moet de toekomst nog uitwijzen, maar in ieder geval is het de sensatie van de dag: er moet een verstekelinge aan boord zijn. T6ch! Ik heb U reeds verteld, hoe onze chef-redacteur het me toeschreeuw- de van de kade nog v6or ons ver- trek. Maar er stonden op dat ogen blik zoveel mannen in battle-dress voor m'n neus, dat er geen doorko- men aan was en ik geen kans kreeg om hem te vragen, of hij iets meer wist. En zo dacht ik aanvankelijk, dat het raadsel verklaard was door de aanwezigheid van het hondje, dat door de jongens aan boord was ge- smokkeld. Maar zo eenvoudig was de zaak niet. Het moet een vrouw zUn. die hier op dit schip, de hemel weet in welk duister hoi, in een bun ker of onder de schroefaskoker, zit weggekropen, om de tocht naar het verre land, waar de klapper- boom gedijt, mee te maken. De gedachte hieraan heeft ons een electrische schok door onze journa- listieke harten gejaagd. Besef het goed, lezer, wat dit betekent voor een journalist: hier zit „moord- copy" in! Zo'n schip is als een ruishoorn, waar je de zee in kunt horen. Het is vol van geruchten. die de wind schijnt aan te voeren. Want ie kunt de herkomst ervan nooit opsporen, en dus de betrouwbaarheid ervan niet nagaan. Zo heeft het gerucht al gewild, dat vdj de „Zuiderkruis zouden hebben ingehaald. Maar onze gezagvoerder in hoogst eigen persoon wist er niets van. Daarna lag diezelfde „Zuiderkruis" met pech in de haven van Algiers en zouden wij hem gaan slepen. Wij zijn Algiers echter niet binnengelo- Pen- - En nu is daar Truus Want zij heet Truus, ze is hoog blond en ik zou er gemakkelijk nog een paar bijzonderheden aan toe kunnen voegen, hoewel ik zelfs haar schaduw nog niet gezien heb. Ge ruchten Pardon, een van onze collega s zweert bij de baard van zijn groot- vader, dat hij haar wel aan boord gezien heeft. 't Was achferaf alleen maar jammer, dat hij toen van de hele affaire nog niets afwist. anders had hij ze eigenhandig voor de „C.O.T." gesleept en had het drama een ontijdig einde gevonden nog v6or het begon. Nu doen wy geen van alien een oog dicht uit angst, dat iemand het raadsel zal ontsluie- ren zonder dat wij er bij zijn. De C.O.T. dit even ter verduidely- king is de Commanderenji Offi- cier Troepen, Overste Heldoorn. uit den Haag, de ongekroonde koning van dit drijvende militaire konink- rijk waarmee onze journalistieke republiek een weliswaar souvereine, doch zeer reele unie vormt, zodat deze koning tegelijk 'het vrijwillig erkende staatshoofd van onze repu bliek is geworden. En om de zaak nog gecompliceerder te maken dan bij welk statuut, waar ter wereld ook bezit onze republiek ook nog een president, de fameuze overste Waringa uit Bergen op Zoom, die het nooit verder stuurde dan tot prins, zij het dan, dat hij deze roem- ruchte titel niet minder dan zeven- tien keren met ere droeg: Prins Car- naval van Bergen op Zoom. Ik zal ongetwijfeld nog wel eens in de ge- legenheid zijn u van de illustere da- den te vertellen van deze krijgsman aan wiens goede zorgen wij zijn toevertrouwd. Geruchten rondom Truus? Aanwijzingen zijn er, lezer, geen geruchten, niet minder dan aanwij zingen. Ik ga met opzet het feit voorbij, sinds het verhaal in be- perkte kring de ronde ging doen, Truus plotseling al niet minder dan z e v e n keer werd gesignaleerd. Daar hecht u natuurlyk niet de ge- ringste waarde aan en ik al even- win. Maar ik zal u het verhaal zelf vertellen opdat u zult kunnen oor- delen. Het vijfde bataljon van het elfde R.I. verheugde zich in het kostelijke bezit van een soldaten- moeder. Truuske, zo heet deze glo- rie van de troep, en ze komt uit een of andere metropool uit de buurt van Weert. Elk bataljon zou zich duim en vinger mogen aflikken. zo zeggen haar beschermelingen, die haar op de handen droegen, wnnneer het een dergelijke soldatenmoeder be- reid kon vinden, het te adopteren. Want Truus heeft zich geweldig voor haar jongens uitgesloofd. Toen het vaststond, dat zij naar Indie moesten, lieeft zij plenty gelds by elkaar weten te tromme- len. Allemaal voor de mannen. Je moet er de verhalen van de jon gens over horen, op het voorschip. En ook andere vertellers bij wie men voldoende critische zin kan verwachten, bevestigen, dat zij met het zeer ronde sommetje van zes- duizend gulden bij Philips moet zijn binnengestapt en er met niet min der dan zes fijne tropenradio's, hon- derd knijpkatten en handen vol electrische scheerapparaten weer uitkwam. Wle doet het Truuske na? Maar nog was haar hart niet ge- rust. Ze wilde mee met de jongens. Daarom vroeg ze langs de legale weg officieel verlof om met de troep mee te mogen gaan naar Indie, wat ze. begrijpelijker wijs niet werd toegestaan. Om deze voor haar zeer bittere pil wat te vergulden, ging ze tenslotte maar mee naar Rotter dam. Haar plan gaf Truus echter zo gauw maar niet op. „Jongens", zo moet ze gezegd hebben, deze voortvarende solda tenmoeder, „ik laat jullie wet at" leen. Ik ga mee naar IndiS. In Port Said zien jullie me weer". En nu begint het mystene. De schim van Sherlock Holmes heeft het op z'n minst eigenaardige feit vastgesteld, dat Truus bij het ver- trek van de ..Volendam" niet op de kade aanwezig was. Althans, ze werd er niet gesignaleerd, zoals de technische term luidt. Eerste raadsel: waar was toen Truus, die er zelfs een reis naar Rotterdam voor over had om haar jongens uitgeleide te doen? -Dit kwellende mysterie liet de schim van Sherlock Holmes in Hol land geen rust. En dies zond deze een telegram naar de „Volendam": ..Vermoedelijk een verstekelinge aan boord". Nu is het helemaal niet uitgeslo- ten, dat iemand zich aan boord van een zeeschip versteekt, maar zo heel eenvoudig is het toch ook weer niet om zich daar elf dagen lang, tot Port Said, verborgen te houden. Ze moest daarbij beslist hulp gehad hebben en men zou zo zeggen, dan van iemand, die iets a* weet van de geheime hoeken en gaten, die er op zo'n schip ongetwijfeld voorhanden zijn. En dan: hoe zou zij aan boord gekomen zijn? Er was een alleszins behoorlijke militaire controle bij de inscheping. Tweede raadsel: Is Truus dan in een plunjezak verborgen aan boord gesmokkeld? Dat lykt toch ook niet In aanslulting aan de be- richten van onze redacteur aan boord van het s.s. „Volen" dam" over mej. Truus van Geneighen, de „soldatenmoe- der", vernemen wij nader, dat Truus Dinsdagmiddag 9 Maart nog in Tungelroy, haar woonplaats, is gezien. Op het ogenblik vertoeft zy niet in het ouderlijk huis. Waar zij zich wel bevindt, konden de ouders van de on- geveer 28 jaar oude dochter niet met zekerheid zeggen. Zij maken zich echter weinig ongerust. Het gebeurt wel meer dat Truus enige dagen verdwynt om dan weer, ge- heel onverwacht, boven water te komen. Het ziet er naar uit, dat dit niet aan boord van de Vo lendam" zal zijn. zo heel waarschijnlijk. In ieder ge val: Als Truus werkelijk aan boord is, dan: hoeden af voor Truuske. Dan is het knap, gedaan. Het gezamenlijk vernuft dat de ..Volendam" kan opbrengen en, lezer, maakt U zich daarvan mot een te gering denkbeeld is tot de volgende onaanvechtbare conclusie gekomen: ,,Zit Truuske al weer goed en wel op de vaderlijke hofstee in de zandstreken van Weert, dan is er geen vuiltje aan de lucht, en kun nen we op de Volendam" weer rustig slapen. Een telegram van deze strekking van ons schip gezonden aan de schim Van Sherlock Holmes werd intussen slechts in zoverre be- antwoord, dat nogmaals de verzeke- ring werd gegeven van de aanwij zingen die er voor haar vermoede- lijke aanwezigheid aan boord be- stonden. Dus toch aan boord? Daar zitten we nu, dobberend op de zilte baren, met een Truus- mysterie. Een zout-water-mysterie. Waar zit die Truus? Het laat ons niet met rust. Het kost onze ziele- vrede, onze nachtr onze eetlust. Als Truus aan boon* is, dan zullen we haar vinden, koste wat het kost. En als het kan nog v6or Port Said. Want dan sluit de mail. We hebben zelfs al een lid van de bemanning, dat een even goed goochelaar is als een telepaat, in de arm genomen, maar ook hij staat machteloos te- genover dit Truus-mysterie. Toch is de zaak onhoudbaar: veertien jour- nalisten met hun neus op een echt geheim, zonder dat zij het kunnen ophelderen, dat is te gek. Het eind van het Hed is: iedereen verdenkt iedereen. Zware theorieen worden opgezet, duizelingwekkende hypo- thesen worden opgebouwd en even stoutmoedig verworpen. Er zijn er zelfs, die hangen aan de wortels van de boom, die deze vreemde vrucht voortbracht en die zeggen dat alles slechts een reusachtige grap is. Maar hoe dan ook, het mysterie moet opgelost worden. En daarom vermoeden wij, dat u over de ontknoping nog wel iets meer zult horen. Later. Mijn vrienden Van het „Vrije Volk" hebben een geestige uit- vinding gedaan. Zij toorneh te- gen de ondermijnende arbeid van de E.V.C. en noemen deze het Excercitieterrein Voor Com~ munisten. Dat is aardig gevon den. Maar hoe lang is het geleden, dat andere vrienden van het Vrije Volk op het punt stonden, een fusie a an te gaan met deze E.V.C.met dit voor- portaal van het communisme; want het is met die E.V.C. altijd, mis geweest, nu eens meer, dan eens minder openlijk. En toch heeft het N.V.V. de fusie-moge- lijkheid met de E.V.C. openlijk gepropageerd en in beginsel aangegaan. Op het nippertje is het, door de stakingsmethoden o.a. van deze her en, duidelijk geworden, dat het N.V.V. zich daaraan niet kon wagen. Maar het was bijna zover geweest. Omdat socialisten zich uit op- portuniteit zo lang mogelijk op de vlakte houden, past hun nu enige bescheidenheid. Immers, dat excercitieterrein was voor de ware democratische socialis ten allang verboden gebied, het lag vol voetangels en klemmen, om niet te zeggen willekeur-mij- nen en terreur-booby-traps. E.V.C. excercitie-terrein voor communisten, best; maar niet vandaag of gisteren voor het eerst! NEDERLANDS VOLKSHERSTEL heeft zijn liquidatie aangekon- digd in een slotvergadering te Utrecht, waar de secretaris- generaal van de stichting mej. mr. M. Tjeenk Willink verschiHen- de interessante gegevens heeft verstrekt over de werkzaamheden in de loop der jaren na de bevrijding. Uit al deze gegevens blijkt nogmaals, dat Nederlands Volksherstel veel nuttig werk heeft kunnen doen, zowel met het aanknopen van buitenlandse betrek- kingen, om daadwerkelijke steunverlening te verkrijgen, als met het ondersteunen van zeer velen, die dit nodig hadden, bijzonder in de getroffen gebieden in het Zuiden van het land. De schrijver van een veelgele- zen boek. Na de gebeurtenis- sen in Tsjecho-Slowakije en Finland is Victor Kravchenko's opzienbarend werk „Ik verkoos de vrijheid", actueler dan ooit. Hij liet in zijn onthullingen geen twijfel bestaan omtrent Mos- kou's ware aangezicht. Hier zien wij de voormalige Sovjet- functionaris, terwijl hij getuige- nis aflegt voor het Comite voor on-Amerikaanse activiteit. H. K. H. Prinses Juliana woonde de vergadering bij in Haar kwali- teit van ere-voorzitster, terwijl, eveneens Minister-President Dr. L. Beel en andere autoriteiten aanwe zig waren. In een lange rede toonde Mej. Mr. Tjeenk Willink aan, dat de Stich ting, ontstaan uit de behoefte, on- middellijk na de oorlog te kunnen optreden, veel nuttig en idealistisch werk heeft kunnen doen, al wilde zy niet verbergen, dat van het te- veel aan na-oorlogse idealisme ty- dens de werkzaamheden niet veel is overgebleven, juist, omdat de actie tijdens de oorlog een nood- zakelijk reactie teweeg bracht en bovendien de conclusie moest wor den getrokken, dat veel persoon- lijkheden uit het verzet met zeer grote verdiensten, toch niet altijd op konden tegen de administratieve, staatsrechterlijke en preciese gang van zaken, die een geordende staat nu eenmaal moet bezitten. Over de werkzaamheden zeide Mej. Mr. Tjeenk Willink, dat reeds in de eerste maanden na de bevrij ding 55.000 repatrierenden konden worden geholpen, waartoe 2 nood- ziekenhuizen en 8 noodtehuizen met ieder een capaciteit van 1000 bedden, moesten wordeft geexploi- teerd. De oorlogsschade aan particu- liere eigendotnmen beliep volgens berekenlngen van Mei 1940 f 2.650.000.000, berekend naar ver- vangingswaarde f 7.616.000.000. Wanneer het betreffende wets- voorstel zal worden aangenomen vergoedt het Rijk f 4.600.000.000. Nederlands Volksherstel kon uit vrywillige bydragen f 26.000.000 bijeen brengen. De hulp uit het buitenland in de vorm van tex- tieluitzendingen beliep het formi- dabelc bedrag van f 75.000.000, zo dat, aldus de spr. ons land alle reden heeft tot zeer grote dank- baarheid voor deze grote gaven. In 1945 alleen konden ruim 29.000 hongerkinderen naar Engeland, Bel- gie, Denemarken, Zweden en Zwit- serland. Aan landelijke instellingen werd f 2.100.000 besteed. De tot- standkoming van provinciale op- bouworganen ging in verscheidene provincies met moeilijkheden ge- paard. In Noordholland o.a. is men nog steeds niet tot besluit gekomen hoe en of een provinciaal orgaan voor sociaal en sociaal-cultureel werk tot stand moet komen. De cigarettenactie, aldus Mej. Mr. Tjeenk Willink, is tot nu uit- stekend' geslaagd, want er werd reeds een bedrag van f 3.850.000 ontvangen, waarvan f 3.100.000 be steed werd met hulpverlening die verband hield met oorlogshande- lingen. Het fonds noodgebieden kon van Nederlands Volksherstel f 3.572.000 uitgekeerd krygen, ter- wyi f 3,000.000 werd verdeeld over die Nederlandse gemeenten, die meer dan 20 procent oorlogs schade hadden opgelopen. Tenslotte deelde de voorzitster nog mede, dat van het Departement van Sociale Zaken een subsidie werd ontvangen van f 4.702.000, Nu Nederlands Volksherstel in li quidatie is gegaan zullen de gelden worden overgedragen aan de Ne derlandse vereniging voor maat- schappelijk werk, om besteed te worden voor de bevordering van de maatschappelijke zorg in Neder land. Bijgevoegd werd nog dat het fonds noodgebieden zal blijven voortbestaan, zolang dit nodig wordt geoordeeld. Zes leden van de bemanning der „Oranje", het vlaggeschip van de my. ..Nederland", stonden Vrydag wegens sigarettensmokkel voor de Amsterdamse economische politie- rechter terecht. De assistent-baga- gemeester had 83.000 sigaretten, die door hem zelf en de .5 anderen op de thuisreis van Indie in Port-Said voor Engelse ponden waren ver- kocht, in Amsterdam van boord ge smokkeld. Hem werd 4 maanden op- opgelegd. De straffen tegen zyn ka- meraden varieerden tussen 3 maan den en voorwaardelijke gevangems- straf met geldboete. Deze laatsten was het onrechtmatig in ontyangst nemen van sigaretten ten laste ge- legd. HET GEVAL-PRETTNER, de ex- prelaat, die om*zijn onwaardig gedrag uit de geesteiyke stand is gestoten, heeft nog een gevolg. dat de linkse pers in Italie opnieuw aanleiding geeft, deze gebeurtenis- sen op te zwepen tot een schandaal. Bepaalde communistische en andere anti-katholieke bladen zien er zelfs niet tegen op, de persoon van de H. Vader in het geding te brengen, hoewel de Paus Prettner niet kent en waarschijnlyk nooit gesproken heeft. Van een bescherming van de onwaardige prelaat Prettner-Cip- pico door de Paus is dan ook abso- luut geen sprake en er is te minder aanleiding voor de anti-katholieke hetze. om de objectiviteit van het Vaticaanse onderzoek in twijfel te trekken, omdat het Pauselijke blad ..Osservatore Romano" de eerste ge weest is, die berichten over de ge- beurtenissen bekend gemaakt. heeft. Op 28 Januari is Mgr. Guidetti afgetreden als administrateur van de bezittlngen van de H. Stoel. Hij vroeg ontslag. omdat hij betrokken was geraakt bij enkele van de fi- nanciele manipulaties van Signor Prettner. Er wordt op gewezen. zo wel in een afzonderliike officiele mededeling van het Vaticaan. als in de ..Osservatore", dat de admini- «tratie van de bezittingen van de H. Stoel generlei kennis d ro e g van deze transacties van Prettner. die zich aan verschillende oplichteriien heeft schuldig gemaakt en vervalsingen had gepleeed. waar van in een beoaald geval Mgr. Gui detti te goeder trouw het slaeht- offer is geworden. Nadat de'ze pre laat op 28 Januari. was afgetreden, heeft de industrieel Rossini mede- delingen eedaan in verband met een grote geldzending. men spreekt van 400 millioen lire, die aan het Vati- caans Beheersbureau gezonden wa ren en waarmee de falsificaties van Prettner in verband staan. Prettner heeft een document vervalst. dat door Guidetti gehonoreerd zou zi'n. Het onderzoek duurt nog voort. De Vaticaanse autoriteiten aarzelen niet in te griipen en hebben niets.te verbergen ook al is de eesehiede- nis van Prettner vanzelfsprekend zeer pijnlijk. Intussen is Sergio Guerri door Z H de Paus benoemd tot administrateur van de eigen- dommen van de H Stoel, als op- volger van Mgr. Guidetti. De K.N.M.V. heeft thans ten- einde in de races een zeker even- wicht te krijgen drie ploegen van motorrenners samengesteld. die aan de Speedwav-rennen in compe- titieverband zullen deelnemen. De ploeg voor Noord-Holland. die haar thuiswedstrijden in het Sta- dion te Amsterdam en te Lisse zal houden. bestaat uit de renners van Aartsen. Hartman. de gebroeders Boef. Coumans, Baas, Metselaar en de Rijk. Voor Zuid-Holland. met de thuis wedstrijden in het Feyenoord-Sta- dion te Rotterdam en op de Speed- waybaan te Rijswijk, komen uit de renner Steeman. Bosman. van Gor- cum, van Riiswijk, Thijsse, Buur- biard en de laat. De centraleploeg, thuiswedstrij den in het sportpark te Hilversum en vermoedelijk te Geleen CL.l. be staat uit de renners Ietsberts. Kops. Bisschoo de Geus. van Doornik, v. Diik. Willard en de Goederen. Elke ploeg bestaat uit 6 renners en 2 reserves. De wedstriiden. waarvoor de data nog wordt aange- wezen. zullen worden verreden in competitie-verband met puntenstel- sels. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zondagavond. ZELFDE WEERTYPE Plaatselijk ochtend mist. Na een iets koudere nacht mor gen overdag ongeveer de- zelfde temperatuur als van- dag. Over het algemeen wei nig bewolking en droog weer. Meest zwakke wind uit uiteenlopendc rlchtlngen. In de afgelopen week zijn de na- volgende verlfezen gerapporteerd. Koninkiyke Landmacht: Sold, le kl. L. de Jager. Scheve- ningen. Gesneuveld 5 Maart 1948. Korp. G. van Soest. Stellendam. Gesneuveld 5 Maart 1948. Sold. J. B. Temmink, Raalte. Ge sneuveld 2 Maart 1948. Sold. A. B. Verheij. Sliedrecht. Gesneuveld 7 Maart 1948. Koninklijke Marine: Kok le kl. W, de Groot. stbnr. '06745. Den Helder. Overleden t.g.v. oorlogsverwonding 10 Maart 1948. Koninkiyk Ned. Indisch Leger: Geen verliezen gerapporteerd. ALGEMENE VERGADERING ST. BONAVENTURA Op 31 Maart. 10 uur, houdt de Katholieke Lerarenvereniging Sint Bonaventura (seer. Johan de Witt- straat 35. Leiden) haar Algemene Vergadering in het Victoryhotel te Alkmaar. Besproken zal worden: het Rapport van de Commissie ter bestudering van de instelling van een lichaam met verordenende be- voegdheid op Onderwijsgebied. m- leider de Zeereerw. Pater Drs. A. Wessels S.J. PURMEREND, 12 Maart. Wit- lof 2965; rode kool 1829; sav. kool 13—15; spruitkool 17—42; boe- rekool 15; bieten 6; wortelen 8—10 uien 56—64; drielingen 42, prei 33 54 Winterjan 4270; Reinette, goud 52; Present van Engeland 40 117; zoete Bellefleur 82; Jona than 38—120. Alles per 100 kg. ALKMAAR. Harmonie: „Het Lied van Bernadette", alle leeftijden. Americain: „Melodie van dc moord", 18 jaar. Victoria: ..Hyena's", 18 jaar. A.B.T.: „Op 't nippertje", alle leeftyden. HOORN. Winston Theater: Tot de laatste man", alle leeftijden. Victoria: „Het Lied van Berna dette", alle leeftijden. LUTJEBROEK. City: „De enige weg", 18 jaar. BERGEN. Rustende Jager: ,.De blonde nachtegaal", 14 j. ..Eerste liefde", 18 jaar. MEDEMBLIK: ..Intermezzo", 18 jaar en ,.De drie Jantjes" (keuring onbekend) NOORD SCHARWOUDE. Tivoli: ..Huis der verloren kinderen"; 18 jaar. ..Dood in de wolken", 14 j. DEN HELDER. Tivoli: ..Gevaarlijk spel". 18 jaar. De Witte: Jeri cho", 18 jaar. ,.'t *Recht van dc sterkste", 14 jaar. SCHAGEN. Royal: ..Hawaii Calls", 14 jaar. BREEZAND. Apollo: ..Alles op de pof". volwassenen. ..Berucht", vol- wassenen. NIEUWE NIEDORP. Prins Maurits: „Aloma van de Zuidzee", 14 jaar. BLOKKER. 12 Maart. Uien 42—56. witlof 36—60, spruitkool 40—63, spinazie 89—95, rode kool 2428, gele kool 6—7.40, prei 63. druiven 4.30. Present van Engeland 84i.5i, Goudreinetten 651.03, Signe Tillisch 62—1.12, Bramaey 44—56, Giezer Wildeman 5070, Winterjan 4068. Gratio 45 56, Dekkers Glorie 60—75, Provisiepar 45—60 Jonathan 88—1.42, St. Remis 40—60. OBDAM. 2600 kg rode kool 23,10—24.60, 13.100 kg gele kool 11.1012.40, afw. 5.105.40. 19.000 kg peen b 18.5020.30. c 19.10 20.30 200 kg uien 52.10, 5000 kg witlof I 57—66 II 48—56, III 28—43 230 kg spruiten 611.03. WOGNUM. 2500 kg witlof I 59—66. II 51—58, III 34—50; spruit kool 33—1.06; gele kool 8—9.90; rode kool 29—30, Winterjan 45—62; Prov. peer 4156; St. Remis 5263; uien 41—57; breekpeen 14—23; rapen 3.90—4.10; prei 32—61, bieten 6 ZUIDERKOGGE. Kroten 6-6.50 Winterjan 38—63. Gratio 48, Goud reinetten 86, rode kool 2022, uien 46—55, spruiten 3059. ZWAAG, 12 Maart. Spinazie 55—85, uien 40—48, bieten 6—7.30, prei 29—57, gele kool 7.1010.20, spruitkool 39—91, witlof 32—62, breekpeen 13.20—18.80, andijvie 77— 86; sla 19—22; Goudreineten 461.06 Pres. v. Engeland 42—1.35; Cox Or. 431.16; Zoete Ermgaard 3565; Jonathan 41—1.32; Gieser Wildeman 66; Winterjan 32—62; Gratio 33—55 HEILOO, 12 Maart. Spruitkool I 761.25, II 3258; witlof I 3854; II 22—34; boerekool 1118; peen 10 —17; prei 33—58, rabarber 2834; rode biet 7—10; spinazie 90—97. Alles per kg. ALKMAAR, 12 Maart. Spina zie 5272; winterpostelein 3035; worteltjes 531; winterpeen 13.10 18; boerekool 2—13; spruitkool 16— 81; rode kool 14—28, gele kpol 6— 10, prei 26—57; uien 40—62; bieten radijs 23; selderie 68.50.Stoofpe- 69; witlof 24—64, rabarber 5157 ren 5567 per 100 kg. WARMENHUIZEN, 13 Maart. Aangev.: 53.900 kg rode kool 21.40— 28.80; 34.800 kg gele kool 9—12.20; 1.300 kg witte kool 14.7015.10; 1400 kg peen 16.7017.60; 25 kg uien 57. BEVERWIJK. 12 Maart. Spi nazie 82—89; rabarber 5465; ra- dUs 2022; waspeen 1 1530; was- peen 1 50 58 en 2 40—50; spruiten gesch. 43—1.06 en ongesch. 36—65; prei 1 40—65 en 2 29—37; boere kool 4_20; rode kool 23—27; gele kool 7—12; knollen 1 24—28 en 2 1015, breekpeen 1320; uien 55 58; sjalotten 45—56; kroten 6—8. Voor de vele blijken van belangstelling en deelne- ming. ontvangen tijdens de ziekte en bij het heengaan van onze dierbare zorg- zame moeder, a.s. be- huwd-moeder, zuster en behuwdzuster NEELTJE HARTEVELD Wed. van Comelis Mulder betuigen wij onze harte- lijke dank. Uit aller naam: JO C. MULDER Alkmaar, Maart 1948 Brouwerstraat 18. Gevnaagd een R.K. Meisje voor de morgenuren. Br. no. 11898, bur. v. d. bl. zal de Nederlandse organisatie van de ..world friendship association blyven bestaan, ondanks het feit, dat de Londense oorsprong is opge- heven. Wereldvriendschap is het enige ideaal, als het hiermede maar kon worden bereikt. Helaas, he- laas heeft de motorpolitie een wilde ach- tervolging moeten doen achter een dronken autobestuurder aan. De zijspan-agent laveerde op de tree- plank van de slingerende wagen mee, maar moest er afspringen om dat drank en woede te fel waren. Nummer is overigens bekend; werd de pilote Ida Veldhuyzen van Zanten het vliegerkruis en het kruis van verdienste toegekend. Zij wist tijdens de bezetting naar Engeland uit te wyken en vloog daarna 583 uren aan solovluchten. Hoed af voor deze jongedame; brak in Arnhem een brand uit in een fabriekscomplex, waarin ver schillende bedrijven ondergebracht waren. De brandweer had grote moeite bij het blussen; brachten Belgische wethouders een bezoek aan verschillende grote be- volkingsbureaux in ons land, om zich op de hoogte te stellen van de wijze van werken. Vlaamse burge- meesters deden hetzelfde. Welke ge- meenteraden stemdep ook weer te gen salarisverhoging van hun be- volkingsambtenaren? arresteerde de politie een Tilburgse organisator van smokkel in tapijten naar en van Belgie. En dan bewe- ren ze steeds maar dat de smokkel- benden zo'n beetje zijn opgerold en als maar komen er nieuwe by; t moeten zy, die hun kolenbonnen 78 en 81 hebben opgestuurd naar de Niwin voor 1 cm2 Damgrond nog even geduld hebben, en dan krijgen ze hun certificaat; heeft men in Burger's dierenpark te Arnhem een koningstijger die ern- stig ziek was en die men koste wat kost niet wilde verliezen, ingespo- ten met penicilline met wonderlijke resultaten. ..Roland" gromt en bruit tenminste als nooit te voren in zijn ijzeren kooi. Tot onze diepe droef- heid overleed heden na een langdurig. ge- duldig gedragen liiden voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster- venden onze geliefde echtgenote. zuster. be- huwdzusteF en tante, mevrouw Cornelia Uyten(iaal geb. Pater in de ouderdom van 49 jaar. Alkmaar, 12 Maart '48. Condolatie-adres: Voordam 3. M. Uijtendaal C. Pater J. Pater-Kievit Margriet De gezongen H. Uit- vaartdienst zal plaats hebben Maandag 15 Maart des morgens 9 uur in de kerk van de H. Laurentius te Alk maar waarna de be- grafenis te 11 uur, van- uit de kerk in het fa- miliegraf op het R.K. Kerkhof St. Barbara, alhier. Rozenkransbidden des avonds 7 uur in de ka- pel van het St. Elisa beth Ziekenhuis. Op verzoek van de overledene geen bloe. men, gaame H:H. Mis- sen. Gevraagd: in Hotel-Cafe-Restaurant, fn- of extern. Brieven Boekhandel IDEMA. Nieuwstr. Medemblik NH Biedt zich aan: R.K. Boe- renarbeider of Bedryfslei- der, huis moet disponibel zijn Hoog loon geen ver- eiste. Br. onder no. 7768 Bur. van dit blad. B.z.a. een net R.K, meisje 20 jaar voor dag en nacht. Liefst Alkmaar of omg. Adres N. Vriend, Drie- boomlaan 103, Hoorn. NETTE WASVROUW gevraagd. Br. no. 11893, bureau v. d. blad. Te koop 2 klampen hooi, geen dykhooi. Bij J. B. Zutt te Eenigenburg. B.z.a. R.K, Landarbeider zo nodig met zoon en dochter. Huis moet disp. zijn. Adres: Jac. Venneker Zuidervaart 405, Stompe- toren. Voor direct gevraagd in klein. gezin een R.K. DIENSTBODE Br. no, 7788 bur, v. d. bl, Gevraagd: 30 a 40 jaar Chauff. Instituut Lubra. Noordholl. Autoryschool F. J. LUBBERS, H. Hugowaard Aanmelden na 8 uur des avonds of Zondag de ge- hele dag. 17 M. lang, 7,50 M. breed, gebikte Belg. stenen en bybeh. hout, bedekt met vlakke pannen. Kan zo opgebouwd worden. Voor alle doeleinden geschikt. Tevens te koop een partij gebikte en ongebikte wit te stenen. Adres: M. Genet, Stolpen, post Scha- gebrug. I Te koop aangeboden een beste jonge stamboek zeug bij P. Hoogeboom, Fuik 2, Warmenhuizen. Te koop een beste verse koe, uit t.b.c.-vrije stal. - J. Veldman, Middenweg B 213, Heerhugowaard Te koop: 15.000 kg Voer- bieten bij Joh. Beers Kz. Rustenburgerweg G 293, H.H. Waard Zd. Te koop: rode-, gele- en bloemkoolplanten. Lever- baar. N. Besseling. Zwaag 7. JONGEMAN, 19 jaar, in het bezit van rijbewijs A, zoekt een hem passende betrekking. Br. onder no. 11865 Bur. v. d. blad. MAANDAG 15 MAART Gevraagd G. ENGEL, Obdam Katholieke Boerendochter 45 jaar, zag zich gaarne geplaatst als Hulp in de huishouding of Huishoud- ster. Liefst boerderij of buiten. Er zal meer gelet worden op gezellig tehuis dan hoog loon. Br. on der no. 11857 Bur. v. d. bl. Te Alkmaar wordt aange boden een gratis opleiding als Assistente-Dansleraar voor net R.K. meisje van tenminste 18 jaar. Br. no. 11723 bur. van dit blad. ZUID-SCHARWOUDE Telef. 518-K 2260 Heeft te koop staan: w.o. 5 tuig- en^werkpaar- den van 5 jaar; 4 zware werkpaarden Belg. van 5 6 jaar; licht werkpaard 8 jaar f400. Alles onder garantie. Aan bekenden op proef. Billijke prijzen. Te koop: Een makke zware HIT, vijf jaar oud, bruine merrie. Bij P. STE- KELBOS, Oterleek. Aangeboden: prima Kam- garen Pak, jas en broek, maat 48; prijs f 55. en nieuwe rijlaarzen. maat 41 Marrechaussee BLEE- KER. Baansingel 22 A, te Alkmaar. AANGEBODEN: Insohrli ving op Winkler Prins, tegen sterk gereduceerde prijs. Br. onder no. 11879 bur. van dit blad. Ter overname aangeboden: Prima Jaarsma-haard, 300 kubiek; 's avonds tus sen 79 uur. Dorps- straat 28, Bergen. ,tel. 2155 Te koop aangeboden: NATIONAAL KASREGISTER Brieven ond. no. 1098 Ad- vertentiebur. DE VRIES. Zaandam. Te koop een 'klamp riet, 2 j. oud. goede stroing bij S. Klaver, Zuidervaart 402 Zd. Schermer. Te koop: 4000 kg bestge- wonnen Iandhoei. GEBR. BOOTS. U 59. Ursem. GEVRAAGD voor direct: EGMOND-BINNEN Te koop alle soorten: Voor direct en later, by G. NOORT, Kenn.straat- weg 40, Alkmaar. Tel. 2763 Heeft u te koop: Lompen, papier, flessen. metalen, zolder-opruimingen. Het van ouds vertrouwde adr. J. J. Wiebes, Koningsweg 68, Alkmaar. Te koop R.S.K. Radio, nieuw van f 360 voor f 275 en Volksontvanger voor f 105. Alles met garantie. Telefunken voor f 60. Bij S. Koning. Stroet B 173, St. Maarten. o Het dagelyks bestuur van de Waarlandspolder, brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat de van Waarlandspolder van- af 16 MAART e.k. tot na- dere aankondigingj voor al het scheepvaartverkeer zal zijn GESLOTEN. Het dag. bestuu* voornoemd. KOUDWATERVERF enz. Boterstraat 15, ALKMAAR

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5