Geen verbod C.P.N. - wij zullen haar verslaan DE KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ EN HET COMMUNISME Voor Alkmaar en omgeving GEZINSPOLITIEK IN DE GEEST VAN BEEL, MAAR NOG WARMER! Jan Masari jk beg raven Twee jonge zigeuners pleegden moord op Bussumse antiqair r M MAANDAG 15 MAART 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11480 BUREAUX: Romme over het communisme Ambtenarenverbodcommunisten uit de aetherciviele staat van beleg, uitsluiting uit Kamercommissies Ceen enkele gemeenschap ,,Twee zonder stuurman" In de geest van Beel Oorlogsschade Grootse plechtigheid in Pantheon Senaat keurt hulp aan Europa goed Republikeinen blijven aandringen. op verlaging Landbouw tegen plan Burgerveen Niet vaag Aan boord van het troepentransportschip „Volendam" gaat het soldatenlevep gewoon door. Onder grote belangstelling van de opvarenden en strikt volgens het aan de wal gebruikelijke cere- monieel worden acht nieuwe officieren door de militaire com mandant, overste L. A. Heldoom,*beedigd. Daders achter slot en grendel 16 landen-bijeenkomst begin* vandaag Met de „Kota Inten" naar Canada. Uit alle delen van ons land vertrokken emigranten naar Canada. Een groep Zeeuwse emi- granten aan boord. m®. ^lllp De koning van Zweden, over wie de laatste dagen het gerucht de ronde deed, dat hij dood was, is in Parijs aangekomen op rijn doarreis naar Zuid-Frankrijk. Hier ziet u hem bij het verlaten van zijn trein in Parijs. Uit 'praak van de Partijraad nen Ink, Truus nog niet gevonden ALWEER EEN PROJECTIEL 13-jarige jongen gedood Prins met Prinsesjes in Zwitserland Vertrek Surinaamse delegatie In het bad gestorven Veertien doden bij scheepsramp Autobus met 44 inzittenden omgeslagen Nieuuu HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2-50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Bui ten God is 't nergens veilig Bui ten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank war*# ..THANS IS DOOR DE OVERHEID gelukkig de voomaamste stop gezet in de strijd tegen het goddeloze communisme, door te be- sluiten dat het potentieel der gewapende macht aanzienlijk wordt versterkt Mits er meteen afdoende wordt gehandeld, geeit deze beslissing ons de zekerheid, dot de overheid dan over voldoende machtsmiddelen beschikt, waartegen het geweld van de Com- munistische Partij Nederland met haar mantelorganisaties en de hele santekraam het onder alle omstandigheden zal afleggen aldus vezklaarde prof. Romme Zaterdagmiddag onder luide bij- val der honderden afgevaardigden op de Partijraad van de K.V.P. En de leider der Tweede Kamer-fractie vervolgde: Ik hoop, dat we spoedig nader zullen horen over de andere maatregelen, welke de regering in beraad heeft. Hierbij dacht hij aan: inwerkingstelling van het ambte narenverbod wering van de communisten uit de aether; invoering van de Wet op de ci viele staat van beleg; uitsluiting van communisten uit het werk der Kamercommissies; beperking der democratische vrij- heden voor de C.P.N. Wij willen geen verbod der CPN, omdat wij ons kunnen veroorloven de communisten bij de verkiezingen te verslaan en hen zodoende veel harder te treffen dan door een on- middellijk verbod. De reactie van Nederland op de gebeurtenissen in Tsjecho-Slqwakije bewijst, aldus prof. Romme, dat de intense gevaarlijkheid van het com munisme voor velen in ons land thans openbaar is geworden. Maar voordien hebben de katholieke afge vaardigden in het Parlement reeds meerdere malen waarschuwend hun stem verheven. Reeds in 1945 heeft Romme in het Noodparlement een woord van Churchill over de verraderlijke elementen in het Communisme aangehaald en dat mocht toen niet in de „Handelingen" worden op- genomen! In September 1946 heeft hij in de Kamer opnieuw op het Communistisch gevaar gewezen. Hij wilde maar zeggen, dat zijn inzichten daaromtrent niet van vandaag of gisteren waren. In November 1947 werden, in over- leg met de fractie, maatregelen te gen het communisme bepleit, als zijnde een „andere dictatorische be- weging". In Februari 1948 sprak mr. Kropman in de Eerste Kamer, dat, indien het communisme zich onbe- lemmerd kan uitbreiden, wij geraken tot verval van geestelijke waarden, dat tot de chaos leidt, welke uitein- deliik tot de ondergang voert. Uitvoerig stond prof. Romme dan stil bij de door de regering getroffen maatregelen en die, welke hij nood- zakelijk achtte om tot een doeltref- fende bestrijding van het gehate communistische gewroet te komen en welke Wij aan het begin van dit verslag reeds vermeldden. Geen land is ons gelijk in afweer- mogelijkheden tegenover de commu nistische infiltratie, ook dank zij de kracht van de massale arbeidersbe- weging Een aanbod, als in 1946 door de C.P.N, gedaan om met de P.v.d.A. en de K.V.P. een regering te vormen, zou nu alleen maar een hoongelach verwekken. Aan intrede van de C.P.N, in de regering denkt in ons land niemand; wel moeten wij het „nulla communio", geen enkele ge meenschap, hier doortrekken z6, dat wij alles op alles zetten om een einde te maken aan elke samenwer- king. Wij zullen heel nationaal Ne derland oproepen, om hen te doen zien. dat ons volk anti-communis- tisch is in merg en been en niets wil toegeven aan deze „anti-nationale vlegels". Dit zal betekenen een weldaad voor Nederland en' heel West-Europa En om deze dure plicht goed te kun nen vervullen bidden wij, zo besloot prof. Romme zijn rede met volledig Godsvertrouenw: „God zij met ons!" Behalve over het communisme, sprak prof. Romme nog over enkele andere punten van het parlemen- taire werk. Een belangrijke stap is gezet in de richting der Grondwetherziening; uit het feit, dat slechts twee leden der commissie van dertien zich tegen deze herziening uitspraken, kan men afleiden, dat de scheur, die de Indonesische politiek in ons volk trok, iets van haar scherpte gaat verliezen. Deze minderheid (Schouten, A.R.) en Stokvis (CPN) zijn als de ..twee zonder stuurman", welke kwalijk .de finish zullen halen. Aan de Unie- vorming wordt thans alle aandacht besteed. De omschakeling in de toekomst betekent voor Nederland ongetwij- feld het brengen van offers; de rege- ling met de West is er een voorbeeld van; onderschikking is vervangen door neven-schikking, maar de prijs zal zijn: een koninkrijk met Neder- landse staatsburgers in het Weste- lijk en Oostelijk halfrond. Vergroting van ons eigen zetel- tal is volgens spr. geen dwaze wensdroom en geen platte verkie- zingsleus; onze versterking is het beste bolwerk tegen het ver- vloekte communisme. Bij de uit- breiding van genoemd steunvlak stelt spr. voorop handhaving van het program in de geest van het Kabine-Beel, doch nog liever in die van de persoon Beel, daar- bjj lettend op een consequente doorvoering van de gezinspolitiek, welke uit nationaal oogpunt onze redding betekent, omdat het gezin behoort tot onze beste nationale cultuurmonumenten. Inderdaad zijn er bedenkingen tegen dit kabinet, in die zin, dat wij een warmere instelling zouden wensen tegenover het gezin en zijn zorgen; in die huidige toestand kan onze fractie niet berusten. Wij willen uitbreiding van de kinderbijslag tot de zelfstandigen en verhoging van de progressieve bijslag voor loontrekkenden. Ten aanzien van de oorlogsschade houdt de fractie vast aan een inte- graal herstel der materiele oorlogs schade, tenzij overtuigend kan wor den aangetoond, dat deze niet ge- heel direct kan worden verwezen- lijk. In dat geval zal tot een diffe- reritatie moeten worden overgegaan, welke sociaal verantwoord is. Bij de dekking van de kosten moeten de sterkeren wel is waar meer bijdra- gen dan de zwakkeren, maar het gaat volgens spr. niet aan, dat bij de schade-uitkering de sterkeren krap- per .worden behandeld dan de zwak keren. De Amerikaanse Senaat heeft Zondagmorgen vroeg, na een de- bat van meer dan 11 uur, het wetsontwerp voor het verlenen van hulp aan Europa, met 69 te gen 17 stemmen goedgekeurd. Het ontwerp gaat nu naar het Huis van Afgevaardigden. Onder de voorstellen en amende- menten bevond zich een voorstel van senator Joseph Ball (republi- kein) tot het oprichten van een li- chaam buiten de V. N., dat in staat zou zijn alle leden-staten te verde- digen tegen agrassie of omverwer- ping, die hun onafhankelijkheid of vrijheid zou bedreigen. Het veto zou in deze internationale opperste raad niet van toepassing zijn. Het voor stel werd verworpen evenals een voorstel tot instelling van een finan- ciele neven-instantie voor het we- reldherstel. Men verwacht, dat het Huis van Afgevaardigden ernstige pogingen zal doen, de voor het Plan-Marshall uitgetrokken som te verlagen. De republikeinen zouden voorstellen het Plan-Marshall en de fondsen voor China, Turkije en Griekenland met elkaar te verenigen. De Stichting van de Landbouw heeft zich in een schrijven gericht tot de minister van Verkeer en Wa- terstaat in verband met de plannen van dr. Plesman tot het stichten van een centrale luchthaven bij Burger veen. In dit schrijven worden ver- schillende bezwaren tegen dit plan ontwikkeld. De Stichting is van me- ning, dat wanneer dit plan werke- lijkheid zou worden honderden H.A. zeer vruchtbare cultuurgrond, des- tijds aan het water ontworsteld, eer- lang aan de Landbouw en de Voed- selvoorziening onttrokken zouden worden. De Stichting verzoekt daar- om bij de beoordeling van dit plan de belangen van.de Landbouw vol doende zwaar te laten wegen. Zaterdagavond zijn te Amster dam de twee daders van de in de afgelopen week gepleegde moord op de 71-jarige antiquair KoltBik uit Bussem gearresteerd. Het zijn twee zigeuners uit het woonwa- genkamp te Bussum, n.l. de 23- jarige A. Adel en de 21-jarige J. Wijs, beide muzikanten. Reeds enkele dagen geleden had de politie twee andere zigeuners ge arresteerd. Aangezien echter is ge- bleken, dat zij niet bij de moord betrokken zijn geweest, zijn deze twee in vrijheid gesteld. De gear- resteerde Adel ontftent nog steeds doch zijn kameraad Wijs heeft een volledige bekentenis afgelegd. Bo- vendien is er een getuige, die de beide mannen op de avond van de moord aan het huis van de anti quair hebben gezien. Volgens verklaringen van Wqs belden beide zigeuners Maandag- avond 8 Maart om half elf bij de antiquair aan. Toen deze opendeed vroegen zij of hier de heer Jansen woonde. De oude Koldijk. merkte op, dat hij op een dergelijk laat tijdstip niet meer met zo'n vraag Zaterdagmiddag is het stoffelijk overschot van Jan Masaryk ter aarde besteld. Bij de plechtigheid in het pantheon van het Nationaal Museum te Praag, welke aan de begrafenis vooraf ging, was pre sident Benesj tegenwoordig als- mede het gehele corps diploma- tuque. Verder waren aanavezig de leden van regering en parlement en vertegenwoordigers van alle kerkeljjke gezindten, universitei- ten, rechterlijke macht, leger en departementen. De communistische minister-pre sident, Clement Gottwald. hield een herdenkingsrede. De tragische dood van Jan Masaryk, aldus Gottwald, kwam voor mij en mijn politieke vrienden als een donderslag bij heldere hemel. Ik kan getuigen, dat Masaryk zich van 't begin van de crisis af duidelijk van de uitlokkers er van gedistancieerd heeft. Gott wald zeide verder, dat Masaryk „ge- heel en al instemde met de nieuwe regering". Gottwald herhaalde de beschul- diging, dat de verwijten uit het westen de gevoelige Masaryk er toe gebracht zouden hebben zich het leven te benemen. Hij eindigde met te zeggen: „In Masaryk is niet alleen een groot staatsman en een groot Tsjechoslowaak heengegaan, doch ook een goed, een te goed mens." De plechtigheid werd besloten met het zingen door een kinder- koor van het lievelingslied van wij- len president Thomas Masaryk: Ploeg uw land, mijn zoon." Na de plechtigheid ppm president Benesj, die er bedroefd uitzag, af- scheid van de familie. Mevrouw Benesj omhelsde Alice Masaryk. De kist met het stoffelijk over schot werd vervolgens door leger- officieren naar buiten gedragen en op een affuit geplaatst. terwijl door rondcirkelende vliegtuigen militair saluut werd gebracht. Een militaire auto, behangen met het Tsjecho- Slowaakse rood-wit-blauw, was voor de affuit gespannen. Achter de kist liepen, op de weg naar het Czernin-paleis, de familieleden van wijlen Jan Masaryk en mevrouw Benesj alsmede minister-president Gottwald als vertegenwoordiger van de president van de republiek. Van het Czernin-paleis, het depar- tement van buitenlandse zaken, af werd het stoffelijk overschot per auto overgebracht naar het kerkhof van het dorp Lany, onder geleide van familieleden en enige officiele genodigden. Clementis, onder-minister van buitenlandse zaken, sprak op het kerkhof de grafrede uit. Hedenmiddag om 15 uur begint de conferentie der 16 Marshall-landen te Parijs. In de loop van Zondag zjjn reeds talrijke afgevaardigden per auto, spoor en vliegtuig aangeko- men. Minister baron van Boetzelaer is ook te Parjjs gearriveerd. He- denmorgen zou de Franse minister van buitenlandse zaken, Bidault. be- sprekingen voeren met zijn buiten landse collega I. i wenste te worden lastig gevallen waarop het tweetal heenging. Om half e6n des nachts kwamen zij terug. Wijs merkte een open- staand raam op de eerste verdie- ping op. Aangezien hij trapeze- werker in het circus is geweest kostte het hem weinig moeite langs de gevel omhoog te klimmen, Een- maal boven gekomen trok hij Adel naar zich toe,, waarna beiden zich door het huis naar beneden bega- ven. De oude antiquair sliep in de achterkamer. Hij werd wakker door het gerucht, trok op onderzoek uit en trof de beide inbrekers aaq. Naar Wijs verklaart, was het daar- op Adel. die de grijsaard met een smidshamer, welke hij bij zich droeg een hevige slag op het hoofd gaf De oude man viel op de grond, doch kwam terstond weer overeind Ook na een tweede slag met de ha- mer bleef de antiquair zich verwe- ren. Adel, die bovendien een sten- gun bij zich droeg, velde de grijsaard daarop met en derde he vige en doodelijke slag. Vervolgens namen de mannen de portefeuille met f 350 uit een der kledingstukken, die over een stoel hingen en doorzochten de kamer. Bij de arrestatie trof men op Wijs slechts 6en cent en op Adel nog f 5 aan. De rest van het geld was in Amsterdam verbrast. J- EDE IN VERBAND met verschillende ter zake ingekomen moties e.a. heeft de Partijraad van de Katholieke Volkspartij, na de rede van prof. mr. C. P. M. Romme en na een korte gedachtenwisseling met alge- mene stemmen de volgende, door het Partij- bestuur aangenomen, resolutie aangenomen: „De Partijraad van de Katholieke Volks partij, in zijn vergadering van 13 Maart 1948 te Utrecht bijeen; Kennis genomen hebbend van de instemmende hou- ding der Commu nistische Partij Ne derland tegenover V de verraderlijke staatsgreep in TsjechoSlowakije; Aansluitend aan de waarschuwende woor- den van de voorzitters der Katholieke Eerste- en Tweede Kamer-Fractie in de jaren 1946 1948 tegen de grote gevaren van het com munisme, alsmede herinnerend aan de reso lutie van het Partijcongres van October* 1947, waarin het communisme andermaal op het scherpst is veroordeeld; Begroet met voldoening het besluit van de Regering, om het machtsapparaat der Overheid zodanig te versterken, dat, bij snelle en doeltreffende uitvoering van dit besluit, aan communistisch geweld onder elke omstandigheid de kop kan worden in- gedrukt; Dringt met klem bij de Regering erop aan, door wettelijke maatregelen de openbare veiligheid ook verder te waarborgen, met kracht te waken tegen elke intimidatie en terreur en te komen tot afdoende veiligstel- ling der democratische orde en vrijheden; Ondersteunt krachtig de versterking van vrijheid en veiligheid en het herstel der wel- vaart, door internationale, regionale overeen- komsten; Draagt het Partij- bestuur op ,door alle dienstige mid- delen te bevorde- ren, dat aan sa- J menwerking met communisten, ook de uitvoerende organen der provincien en gemeenten, in navolging van de onafge- broken practijk in het Rijk, een einde wordt gemaakt; Roept geheel Nationacd Nederland op: a. actieve steun en medewerking te verle- persoonlijk zowel als gemeenschappe- aan de door de Regering te treffen maatregelen: b. bij de komende verkiezingen een dui- delijke nederlaag aan de Communistische Partij Nederland toe te brengen; c. op alle terreinen van het maatschappe- lijk en staatkundig leven het communisme in al zijn vormen daadwerkelijk te bestrijden; En besluit, deze resolutie ter kennis te brengen van Regering en Volk van Nederland. in Het schijnt nu wel vast te >taan, dat de soldaten aan Doord van de „Volendam" niq£ verrast zullen worden door het plotseling verschij- nen van Truus v. Geneighen. Na de datum van inscheping is zij bij haar ouders geweest en heeft zij nog een gesprek gehad met de paStoor van Tungelrooy. Ook is zij door enkele vriendinnen gezien. Zij is dus niet aan boord. Maar waar is zij dan wel? Niemand heeft daar nog een antwoord op kunnen geven en de leger- autoriteiten, die de oorsprong van de geruchten willen op- sporen, hebben nu de mare- chaussee opdracht gegeven de verblijfplaats van Truus op te sporen. Een vijftal kinderen vonden bij 't spelen op het strand van Terschel- ling een projectiel. Zij namen het gevaarlijke voorwerp mede en toen zij in het dorp Hoorn aankwgmen ontplofte het projectiel waardoor 't 13-jarige zoontje van het hoofd der school op slag werd gedood en nog drie andere kinderen zwaar werden gewond. De toestand van een hun- ner is levensgevaarlijk. Per extra boot werden de drie gewonden naar het ziekenhuis te Harlingen overge bracht. Prins Bernhard is met zijn twee oudste dochtertjes per vliegtuig in't Zwitserse kanton Valais aangeko men, waar hij begroet werd door staatsraad Pitteloud. Per trein zijn de prins en de prinsesjes naar Zer- matt vertrokken. Naar wij vernemen zal de Suri- naamste delegatie van de Ronde- Tafelconferentie op Woensdag 24 Maart per vliegtuig naar Suriname terugkeren. Zaterdagavond vonden huisgeno- ten de heer J. M. te Valkenburg dood in de badkuip liggen. De heer M. bleek aan hartverlamming te zijn overleden. REYKJAVIK, 14 Maart (Reuter). Veertien leden der bemanning van de trawler ,.Epine" uit Hull zijn omgekomen bij de stranding van het schip op klippen aan de West- kust van IJsland. Vier man zijn ge- red van de kust uit. Een spoelde le- vend aan. Tot dusver zijn drie li- chamen aangespoeld. De geredden maken het redelijk wel. DE RESOLUTIE, welke de Katho lieke Volkspartij Zaterdag in do vergadering van de Partijraad aan genomen heeft, tegen het Commv - nisme is niet vaa-g, maar we! r u i m. In een korte discussie, welke er over gevoerd is, werd terecht tegen over enkele pogingen, om er wijzi- gingen in aan te brengen en met name bepaalde gevallen te noemen, opgemerkt, dat dit eerder een be perking dan een versterking zou inhouden. Tot tal van concrete maatregelen laat deze resolutie ruimte zonder zich uitputtend te binden (en daai - door te beperken). Het nemen van concrete maatregelen hangt nu een- maal van verschillende omstandig heden af. De resolutie begroet met vreugde de versterking van het gezagsappa- raat, (door een schrijffout jl. Zater dag in ons blad mogelijk voor „ne- gatief" gehouden, terwijl bedoeld was preventief). Wel werd terloops betwijfeld, of deze maatregel voldoende zal zijn, wat wij ook niet geloven, omdat zeer wel zal kunnen blijken, dat groter aantallen vrijwilligers nodig zijn, en dan zal uitbreiding van het aantal zeker te verwachten zijn. Maar de -^- ruime, maar niet vage resolutie verlangt bovendien meer dan versterking van- het ge- zagsapparaat. Zij dringt met klem bij de Rege ring aan op wettelijke maatregelen, om de openbare veiligheid ook ver der te waarborgen, met kracht te waken tegen elke intimidatie en te komen tot „afdoende veiligstelling der democratische orde en vrijhe den". Met belangstelling zien wij tege- moet welke „dienstige middelen", het Partijbestuur zal aanwenden om in provincies en gemeenten een eind te maken aan samenwerking met communisten. Voor die samen werking zijn bij ons weten, slechts in het uitzonderlijke geval van de samenstelling van het College van B. err W. in Amsterdam de katholie- ken verantwoordelijk. In enkele an dere gevallen (wij kennen het da- gelijks bestuur van Rotterdam en het college van Ged. Staten van Noordholland) hebben de katholie- ken er, na veel wrijving in berust, dat, zonder hun directe medewer king ook een communist, naast een katholiek zitting nam. Verder zijn er wij weten het in ons gewest in tal van plaatsen gevallen. waarin communisten, met uitschakeling van katholielfen in bestuurscolleges werden gekozen met medewerking van de P.v.d.A- Dit waren vaak bijzonder pijnlijke gevallen. met pijnlijke consequen- ties in de dagen die nu aangebroken zijn. Zal het P.B. contact zoeken met de leiding van de P.v.d.A., dat deze althans zo concreet mogelijk manifesteert, dat zij tenminste de gevolgen van die samenwerking se- rieus wenst te beperken? Eenmaal gekozen wethouders kan men niet op legale wijze verwijde- ren; van illegaal is natuurlijk geen sprake! Men kan wel bijv. in een motie zijn vertrouwen in de be- trokkenen opzeggen. Een bijzonder positief geluid klinkt tenslotte in de drieledige slot- oproep aan Nationaal Nederland. Hierin zit duidelijk de tendenz van het vertangen naar een nationaal anti-communistisch front, dat mits het 20 positief mogelijk werkt, slechts kan worden toegejuicht. Ook op „alle terreinen van het maatschappelijk leven", zoals de re solutie zegt, een toevoeging die haar een opmerkelijke wijdere strekking buiten de politieke orde geeft! OUDESLUIS. Een grote auto bus, van een touringcarondernemi r uit Amsterdam, bevolkt met 44 werknemers van een Amsterdamse confectiefabriek die te Groningen de opening van een zusterbedrijf zouden bijwonen, geraakte j.L Vrij- dag in de zachte berm van de Ooster Grootsloot en sloeg om. Het was in meer dan een opzicht een wonderbaarlijk ongeval. De veroor- zaker van dit onheil was een be- stuurder van een miezerig D.K.W.- autotje die, in de overweging dat de weg evengoed van hem was, de busschauffeur veel te weinig ruim te gaf. Toen het zware gevaarte eenmaal de berm raakte, waarin tot overmaat van ramp een nog niet geheel gedicht „loch" ,een door de bezettingstroepen gemaakt man- gat) zat, was er geen houden meer aan. Langzaam schoof de bus op het slootje af en legde zich vervolgens behoedzaam met het dak tegen de andere slootkant. In de consterna- tie liepen enkele inzittenden blau- we ogen en zeer lichte kwetsuren op, welke aldra door de opgeroepen artsen van Sloten en Verheul wc den gerepareerd. Het eigenwijze D.K.W.-chauffeurtje was echter on- verwijld doorgereden, zodat de we- genpatrouille uit Alkmaar. die ook spoedig ter plaatse was, nog wel wat garen zal moeten spinnen alvo- rens deze makker is gevat. Alle passagiers zijn tenslotte overgestapt in de beide andere excursiebussen. om in Den Oever in een nagezonden voertuig de reis te vervolgen. Het is ons echter een raadsel hoe geschoolde chauffeurs het in hun hoofd kunnen halen, om met bussen van ruim 2.50 m. breed; (voor B- wegen verboden), deze weg op te gaan. Zij hadden tenminste de gro te weg door de Wieringermeer moeten houden. Het gaat dan ook niet aan zich er dan af te maker met de woorden: de regering heeft deze bussen gekocht en moet dan ook maar zorgen, dat de wegen ge- schikt worden. ..Een weg van am- per 3 meter, vrijwel zonder berm. is voor hen geen pad. Rest ons nog te vermelden dat do NACO uit Alkmaar 'n enorme hef- installatie zond, om de practisch onbeschadigde bus in het rechte spoor te helpen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1