Verdrag van vijftig jaar tot het verlenen van militaire hulp bij gewapende aanval Truman stelt voor de militaire dienstplicht tijdelijk opnieuw in te voeren Voor Alkmaar omgeving Gemeenschappelijk streven naar hogere Oud-minister Dr. G. Huysmans hedennacht overleden Een natie is verantwoordelijk voor de critieke situatie PRIJS VOOR VREDE MOET BETAALD WORDEN Dr. Beel in de Tweede Kamer a Vijfmogendhedenpact te Brussel getekend standaard en sociale zekerheid INSTELLING VAN PERMANENTE CONSULTATIEVE RAAD Sint Jozef De vijf ministers over het Verdrag SCHOENEN blijven op de bon Feiten van vandaag Wat kunnen we doen? Verdrag van Brussel meer dan mogelijke militaire bijstand Welk weer morgen Tsjecho-Slowakije op de agenda Scherpe koersdaling op New-Yorkse beurs Ambassade-ambtenaar werd zwart-handelaar 12.000 gulden gestolen Ergerlijke bonnenhandel te Nijmegen Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 18 MA ART 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11483 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank HET VIJFMOGENDHEDENVERDRAG tussen Belgie, Frankrijl: Groot-Brittannie, Luxemburg en Nederland is gisterenmiddcr om vijf uur te Brussel getekend. Even voor vijf uur kwamen d vijf ministers van buitenlcmdse zaken onder het applaus Van ck vele aanwezigen de marmeren zaal binnen. Zii poseerden eer ogenblik voor de talrijke fotografen en cineasten en daarna, pre cies om 17 uur, zette Spaak als eerste zijn handtekening onde- het belangrijke document. Hiema tekenden achtereen- volgens de ministers van bui- tenlandse zaken Bidault, Bech, van Boetzelaer van Oosterhout en Bevin, alsmede de Belgische minister van financien Eyskens, de Franse ambassadeur te Brussel, graaf de Hauteclocque de Luxemburgse gezant te Brussel, Robert Als, de Neder- landse ambassadeur te Brussel, Baron van Harinxma thoe Sloo- ten en de Engelse ambassa deur te Brussel, Sir George Rendel. Aan het Verdrag, dat bestaat uit 10 artikelen, gaat een verklaring vooraf, waarin de ondertekenaars hun vertrouwen bevestigen in de fundamentele rechten van de mens, in de waardigheid en de betekenis van de menselijke persoonlijkheid en in de overige beginselen gehul- digd in het Handvest van de Ver- enigde Naties. Zij verklaren beslo- ten te zijn de persoonlijke en staats- burgerlijke vrijheid, de constitutio- nele tradities en de eerbied voor de weft, welke hun gemeenschappelijk erfdeel vormen te versterken en te handhaven. In deze geest zullen de partijen de economische, sociale en culturele banden, die hen reeds verbinden, nauwer aanhalen. Zij zullen loyaal samenwerken en hun pogingen verenigen om in West- Europa een hechte grondslag te leg- gen voor de wederopbouw der Euro- pese economie. Elkander bijstand te verlenen in overeenstemming met het Handvest van de Verenigde Naties, om inter national vrede en veiligheid te handhaven en weerstand te bieden aan iedere aanvalspolitiek; de maatregelen te nemen, die no- dig geacht worden in geval van her- vatting van een aanvalspolitiek van de zijde van Duitsland; geleidelijk in hun streven andere staten te betrekken, die bezield zijn door dezlfde idealen en dezelfde doeleinden beogen; en daartoe een verdrag wensen te sluiten, dat hun samenwerking op economisch, sociaal en cultureel ge- bied, alsmede de organisatie van hun collectieve zelfverdediging re- gelt. Artikel 1 van het Verdrag luidt: Overtuigd van de nauwe gemeen- schap harer belangen en van de noodzakelijkheid zich aaneen te sluiten teneinde het economisch her- stel van Europa te bevorderen, wil- len de hoge verdragsluitende par tijen haar economische activiteit op dusdanige wijze organiseren en co- ordineren, dat deze het grootst mo- gelijke resultaat zal opleveren door opheffing van tegenstellingen in haar economische politiek, door har- monisering van haar productie, en door ontwikkeling van haar onder- linge handelsverkeer. MORGEN is het de feestdag van Sint Jozef. De patroon van de Kerk, de patroon der werklieden. de bijzondere beschermer van het Goddelijk Kind en van de Heilige Moedermaagd. Elf jaar geleden op Sint Jozefs- dag tekenend feit! publiceerde de H. Vader zijn encycliek tegen het Godloos Communisme, dat hij haarfijn ontleedde en in alle scherp- te en duiaelijkheid liet zien. En de Paus heeft toen glashelder aangetoond, dat dit stelsel er op uit is, alle' waarden te vernielen, die door Sint Jozef op bijzondere wijze worden beschermd: godsdienst en kerk, gezin en huwelijk, rechtvaar- digheid in bezit en arbeid. Maar dat niet alleen. In deze en cycliek heeft Z.H. ook met name Sint Jozef aangeduid als de bijzon dere beschermer van al deze chris- telijke waarden in de strijd tegen het bolsjewisme. En de Paus schreef, dat men Sint Jozef, als de bescher mer van de waarden, die in de H. Familie van Nazareth worden ge- symboliseerd, in sterke mate moet aanroepen, om goddelijke hulp te verkrijgen in de strijd tegen het godloze stelsel, dat nu weer zo sterk en geraffineerd van zich doet spre- ken. Morgen is het de feestdag van St. Jozef. Laat ons tot Sint Jozef gaan, om onder Zijn aanvoering de hemel een heilig geweld aan te doen, op- dat God de wereld moge bescher- men tegen het bruut geweld en de alles-vernietigende agitatie van de godlozen, die Kerk en godsdienst, gezin en huwelijk, rechtvaardig be zit en de menselijke waarden van de arbeid meedogenloos belagen. De samenwerking beoogd in het vorige lid, die met name zal wor den verwezenlijkt door de consul- tatieve raad voorzien in artikel 7, zal er niet toe leiden, dat op het terrein van de werkzaamheid van andere economische organisaties waarin de hoge verdragsluitende partijen zijn of zullen zijn vertegen- woordigd, dubbel werk wordt ver- richt en de arbeid dezer organisa ties wordt belemmerd; integendeel al zij de werkzaamheid dezer orga nisaties ten goede komen. In artikl 2: De hoge verdragslui tende partijen zullen gemeenschap pelijk er naar streven, zowel langs de weg van rechtstreeks overleg als in de gespecialiseerde organisaties, de, lvensstandaard van hun volken te verhogen en op harmonische wij ze de nationale werkzaamheden op sociaal terrein te bevorderen. Artikel 4. Indien een der hoge verdragsluitende partijen 't voor- werp zou zijn van een gewapende aanval in Europa, zullen de an dere hoge verdragsluitende par tijen, in overeenstemming met de bepalingen van artikel 51 van het Handvest. aan de aldus aangeval- len partij alle militaire en andere hulp en bijstand verlenen welke in haar vermogen ligt. Artikel 5. Alle maatregelen geno- men ter toepassing van het vorige artikel moeten terstond ter kennis worden gebracht van de Veiligheids- raad. Zij zullen worden opgeheven zodra de Veiligheidsraad de nodige maatregelen zal hebben genomen om de internationale vrede en vei ligheid te handhaven of te herstel- len. Artikel 6. De hoge verdragsluiten de partijen verklaren, ieder voor zover haar betreft, dat geen der verbintenissen, op het ogenblik van kracht tussen haar en een der an dere hoge verdragsluitende partijen of met een derde staal, in strijd is met de bepalingen van dit verdrag. Zij zullen geen bondgenootschap aangaan en aan geen coalitie deel- nemen, gericht tegen enige ar.dere hoge verdragsluitende partij. Artikel 7. Ten einde onderling overleg te plegen omtrent alle vraagstukken, die het onderwerp van dit verdrag uitmaken, zullen de hoge verdragsluitende partijen een consultatieve raad instellen, die al dus zal worden georganiseerd dat hij zijn werkzaamheid permanent kan uitoefenen. De raad zal bijeen- komen telkenmale hij zulks nuttig zal achten. Mr. Baron van Boetzelaar van Oosterhout, minister van buiten- landse zaken, tekent het Vijfmogendhedenpact te Brussel. Onmiddellijk na het onderteke- nen van het Vijfmogendhedenver- drag hebben de ministers van bui- tenlandse zaken het woord gevoerd. Minister Spaak zei, dat men zon- der grootspraak mag verklaren, dat door de middelen en de mogelijk- heden van de vijf landen samen te brengen, wij de gelijke zullen zijn van de grootste mogendheden. Minister Bidault verklaarde, dat isolering, vrees en wantrouwen de vrede altijd in gevaar heeft ge bracht. Minister Bech van Luxemburg zei met fierheid en ontroering dit verdrag te hebben ondertekend. Bevin legde er de nadruk op,s dat het verdrag door de vijf niet is ge tekend op grond van motieven ge richt tegen wie dan ook. Het or- gaan. dat de vijf landen in het le- ven willen roepen. zou deze. landen in staat stellen meer bij te dragen tot het werk van de organisatie der Ver. Naties. Minister van Boetzelaer zei, dat het de wens van de Ned. Regering is, dat dit verdrag zo ruim moge- lijk gelnterpreteerd zou worden. Indien de landen van de Benelux hun lot verbinden met dat van de grote mogendheden, lijkt het ons billijk, dat zij hun stem kunnen laten horen wanneer het gaat om het nemen van besluiten, die een bedreiging van de wereldvrede zou- den kunnen inhouden. De Neder- landse minister was de enige mi nister, die Gods zegen inriep over het Verdrag. Artikel 8. De hoge verdragsluiten de partijen zullen, zolang dit ver drag van kracht is, alle rechtsge- schillen beslechten door deze voor het Internationale Gerechtshof te brengen, enkel onder de reserves die ieder harer gemaakt mocht heb ben bij de aanvaarding van de be- paling inzake de verplichte recht- spraak, en zulks slechts zolang die reserves zullen worden gehand- haafd. De hoge verdragsluitende partijen zullen bovendien alle andere ge- schillen aan een verzoeningsproce- dure onderwerpen. Artikel 9. De hoge verdragslui tende partijen kunnen, na gemeen overleg, iedere andere staat uitnodi- gen tot dit verdrag toe te treden op de voorwaarden, die tussen haar en de uitgenodigde staat zullen worden overeengekomen. Artikel 10. Dit verdrag zal be- krachtigd worden en de akten van bekrachtiging zullen zo spoedig mo- gelijk worden nedergelegd bij de Belgische regering. Het verdrag zal in werking treden op de datum van de nederlegging van de laatste akte van bekrachti ging en zal gedurende 50 jaren van kracht blijven. Naar wij vernemen, hebben het bestuur van de vakgroep schoen- industrie en het bestuur van de vakgroep detailhandel besprekingen gevoerd met het rijksbureau voor huiden en Ieder en met de minis ter van economische zaken. On- danks het feit, dat de vakgroepen van mening zijn, dat de opheffing van de schoenendistributie volko- men veranwoord zou zijn, blijft men van regeringszijde een ande re mening toegedaan, zodat de schoenen voorlopig nog op de bon blijven. Hedennacht is in de ouderdom van 45 jaar in het Ziekenhuis „St. Joannes de Deo" te 's Gravenhage overleden de oud-Minister van Economische Zaken, dr. G. W. M. Huysmans. Dr. Gerard Willem Marie Huys mans werd 29 April 19"2 te Eind hoven geboren, Hij studeerde aan het Canisius-college te Nijmegen en vervolgens aan de Economische Ho- geschool te Rotterdam, waar hij in 1926 promoveerde op het proef- schrift „Termijnhandel in valuta". Na enkele jaren directeur te zijn geweest van de Rotterdamse Bank- vereniging te Heerlen, werd hij in 1932 benoemd tot eerste direeteur van de Centrale Coop. Boerenleen- bank te Eindhoven. Hij was o.m. lid van de Staatscommissie voor het Bankwezen. en van de Staatscom missie in zake de financiering van de Invaiiditeits- en Ouderdomsver- zekeringen. In 1936 werd hij onder - voorzitter van de afd. Grootbedrijf der Kamer van Koophandel en Fa- brieken te Eindhoven en lid van het dagelijks bestuur van het Eco- nomisch-Technologisch Inst. voor Noord-Brabant. Na de bevrijding van het Zuiden des lands trad dr. Huysmans eerst op als adviseur voor financiele za ken van het M.G. in Noord-Brabant 23 Februari volgde hij ir. J. van den Broek op als Minister van Fi nancien in het Kabinet Gerbrandy. Dit ministerschap duurde tot 24 Juni 1945. In Augustus 1946 werd hij opnieuw minister en wel van Economische Zaken in het Kabinet- Beel. In deze functie bezocht dr. Huysmans o.a. Stockholm, Leuven, Indonesie, Brussel, en Geneve. Dublin, Basel Van Sept. 1947 tot Nov. 1947 kon dr. Huysmans zijn ambt niet ver- vullen, daar hij voor een operatie in een ziekenhuis moest worden op- genomen. Er volgde geen algeheel herstel en dr. Huysmans zag zich genoodzaakt 13 Januari zijn ontslag aan te vragen. Van zijn hand verschenen „Veer- tig jaren landbouwcrediet" en tal rijke publicaties in economische vakbladen. De overledene was Offi- cier in de Orde van Oranje-Nassau en Ridder fn de Orde van de Ned. Leeuw. Hij was ook begiftigd met het Grootkruis van de Kroonorde van Belgie. TRUMAN heeft gisteren zijn met grote spanning tegemoet ge- ziene rede gehouden voor het Amerikaanse Congres, waarin hij voorstelde, in verband met de kritieke toestand in Europa, tijdelijk de militaire dienstplicht in de Verenigde Staten opnieuw in te voeren. De President stelde eveneens voor, de algemene militaire oefening ten spoedigste ten uitvoer te leggen en de „werkzaamheden met betrekking tot het hulpprogramma voor Europa spoedig te voltooien". Deze voorstellen, aldus de presi dent, dienen beschouwd te worden als „de meest spoedeisende stappen om de vrede te beveiligen en oorlog te voorkomen". De verantwoordelijkheid voor de ..critieke toestand" ligt hoofdzake- lijk bij een natie, die „niet alleen geweigerd heeft om samen te wer- ken bij het sluiten van een recht- vaardige en fatsoenlijke vrede maar die, nog erger, metterdaad getracht heeft die vrede te verhinderen". „Een land heeft het werk van de Ver. Naties hardnekkig tegenge- werkt door voortdurend gebruik te maken van het recht van veto", zo zeide Truman. „Doch dit is nog niet alles. Sinds het einde der vijande- lijkheden hebben de USSR en haar agenten de onafhankelijkheid en het democratisch bestel van een gehele serie landen in Oost- en Midden Europa vernietigd. Het klaarblijkelijke voornemen om deze politiek voort te zetten met betrek king tot de overgebleven vrije lan den van Europa, heeft de critieke situatie, waarin dit werelddeel he- den verkeert, te weeg gebracht." „De tragische dood van de re- publiek Tsjechoslowakije heeft een schok doen gaan door de ge hele beschaafde wereld". „Thans wordt druk uitgeoefend op Finland, waardoor het gehele Skandinavische schiereiland in gevaar wordt gebracht." „Griekenland heeft te lijden van een directe aanval van rebel- len, die actief worden gesteund door zjjn door de communisten overheerste buren." „In Italie onderneemt een com- munistische minderheid vastbera- den en agressieve pogingen om het land onder haar overheer- sing te brengen." „De methoden verschillen, doch het schema is maar al te duide- lijk." „In het aangezicht van deze toe- nemende dreiging zjjn er bemoedi- gende tekenen, die erop wijzen, dat de vrije landen van Europa zich nauwer verenigen ten behoeve van hun economisch welzijn en van de gemeenschappelijke verdediging van hun vrijheid." „Op economisch terrein zijn er goede vorderingen van de beweging voor wederzijdse hulp om de voor waarden te herstellen, die noodza- kelijk zijn voor het behoud van de vrije instellingen." „In Parijs zijn 16 landen, die sa menwerken in het Europese herstel- program opnieuw bijeengekomen om een organisatie te stichten voor het economisch herstel van West- Europa." „De Ver. Staten hebben de pogin gen van deze landen sterk ge steund." „Toen ik dit program vorig jaar December bij het Congres indiende, heb ik nadruk gelegd op de nood- zaak van spoedige actie. Iedere ge- beurtenis, die sindsdien in Europa is voorgevallen heeft de grote nood- zaak voor het aanvaarden van dit wetsontwerp onderstreept". HET AMERIKAANSE CON GRES gaat niet op Paasreces met het oog op de noodza kelijkheid voor 31 Maart tot een uitspraak over het her- stelprogram voor Europa te komen. TWEE ..WELLINGTONS" van het Britse leger zijn in de lucht met elkaar in botsing gekomen. Beide toestellen stortten brandend neer. Acht personen kwamen hierbij om het leven. IN DE VOORMALIGE Ita- liaanse Arsia-mijnen te Pozzo Littorio in Joego-Slavisch Istria heeft Zondag een door mijngas veroorzaakte explo- sie plaats gehad. 71 mijnwer- kers kwamen om het leven, terwijl honderden werden ge- wond. Onder de slachtoffers bevinden zich vele Duitse krijgsgevangenen en Italia- nen. Nog tien mijnwerkers worden vermist. De kwestie Tsjecho-Slowakije is gisteren met negen tegen twee stemmen op de agenda van de Vei ligheidsraad geplaatst. Sovjet-Rus- land en de Oekraine waren de te- genstemmers. Gromyko aclitte de behandeling van de Chileense aan- klacht in strijd met het Handvest van de Ver. Naties en een flagrant ingrijpen in de aangelegenheden van Tsjecho-Slowakije. Het feit, dat president Truman in zijn rede tot het congres geen voor- stel deed tot uitbreiding van de be- wapening veroorzaakte een scher pe daling van de aandelenkoersen van vliegtuig- en scheepvaartbe- drijven en van de katoenprijzen op de New Yorkse. beurzen. (II). Er is op de vergadering van de Partijraad van de K.V.P. aange- drongen op anti-communistische ac tie ook op maatschappelijk terrein. De voorzitter, de heer Andriessen, liet in zijn openingsrede uitkomen, dat wij, in en buiten de politiek, niet met lege handen behoeven te staan. En in de resolutie wordt gevraagd om dienstige middelen, om actief tegen het communistische gevaar in te gaan en er wordt ook aangedron- gen op activiteit op maatschappe lijk terrein. Tenslotte wordt ieder- een opgeroepen, zich bij het anti- communistische front aan te sluiten en groepsgewijs en persoonlijk me- de te werken. Dat kan natuurlijk niet allemaal alleen in en door middel van de Katholieke Volkspartij. Wij vragen ons af, of hier niet iets anders moet gebeuren. Wanneer het waar is, dat wij op alle terreinen van het maatschappelijk leven tegen de communistische propaganda in moe ten gaan, dan dienen wij op alle terreinen paraat te zijn. Missen wij op dit moment, bij de veelheid en soms wel wat overdre- ven veelsoortigheid van ons katho- lik organisatieleven, niet een uit- gesproken centraal punt, waartoe men zich in een geval als dit kan wenden en waarvan de zo hoog nodige leiding kan uitgaan? Wij denken er niet over, om iets n i e u w s te willen organiseren met dure bureaux e.d., maar we zouden wel willen vragen, of niet tot sa menwerking van de verschillende bestaande katholieke organisaties en instellingen kan worden overge- gaan, die op een bestaand adres van een of ander bestaand organisatie- bureau, hun zetel zouden kunnen vestigen. Vandaar uit zou dan de centrale leiding naar gewestelijke en plaatselijke afweer-comity's kun nen uitgaan. Ligt hier een taak voor het lan- delijk comite van de Katholieke Actie, om het initiatief te nemen, gezamenlijk met de grote centrale katholieke organisaties over te gaan tot een goed-georganiseerde, wijd- vertakte beweging, die doet wat gedaan kan worden? Niet alleen protesteren, maar vooral werken, initiatieven nemend en actie aan- moedigend. Er valt, in het groot en in het lclein genoeg te doen! Maar er moet organisatie en leiding zijn. „De U.S.S.R. en haar satellieten werden uitgenodigd om in het Euro- pees herstelprogram samen te wer ken. Zij hebben deze uitnodiging af- gewezen. En meer dan dat, zij heb ben openlijk hun hevige vijand- schap tegenover het program ver- klaard en zij pogen agressief het plan schipbreuk te doen lijden." „Zij zien het als een der voor- naamste hindernissen voor hun plannen de vrije gemeenschap van Europa te onderwerpen". „Zij willen niet, dat de Ver. Sta ten Europa helpen. Zij willen zelfs niet dat de 16 landen samenwerken om zich zelf te helpen." Over het Vijfmogendhedenpact, dat gisteren te Brussel werd ge tekend, zei Truman onder applaus van het Congres: „Ik vertrouw er op, dat de Ver. Staten met de daartoe dienstige middelen aan de vrije landen die steun zullen ge- ven, die door de toestand noodza- kelijk is geworden." „Ik ben er zeker van, dat de vastbeslotenheid van de vrije lan den van Europa om zich zelf te beschermen geevenaard zal wor den door een gelijke vastbesloten heid onzerzijds hen daarbvj te helpen." Ik geloof, dat wij thans een punt hebben bereikt, waarop de positie van de Ver. Staten onmiskenbaar duideljjk moet worden gemaakt." „Er zijn tijden in de wereldge- schiedenis, waarin het veel Ver- standiger is te handelen dan te aarzelcn. In handelen schuilt enig risico dat is er altijd, doch er schuilt meer risico in, als men in gebreke blijft te handelen." Bij zijn aanbeveling algemene militaire opleiding ten spoedigste door een wet in te stellen zeide Tru man: „Wij hebben ervaren, dat een gezond militair systeem in vredes- tijd noodzakelijk is om de vrede te handhaven. Aanvallers hebben in het verleden oorlog ontketend, daar zij ten onrechte vertrouwden op Amerika's klaarblijkelijk gebrek aan militaire macht. Hoewel zij door deze misvatting naar de onder- gang zijn geleid, hebben wij een verschrikkelijke prijs moeten beta- len." „We moeten ons er op instellen de prijs des vredes te betalen, anders zullen wij zeker de prijs des oor- logs hebben te betalen". Truman wees nogmaals op „de hechte trouw van de Verenigde Staten aan de Verenigde Naties" en hij deed een beroep op de Sowjet- Unie om oprecht samen te werken voor het behoud van de vrede. „De deur is nimmer gesloten achter de Sowjet-Unie of enige andere natie, die oprecht wil meewerken aan het behoud van de vrede en de deur z a 1 ook niet gesloten worden. Truman besloot zijn rede met een beroep op de leden van het Congres om alle overwegingen van partij- politiek opzij te zetten. „De situatie in de wereld is te ernstig en de ver antwoordelijkheid van dit land is te groot om partijstrijd toe te staan, die onze invloed op het behoud van de vrede zou verzwakken." Minister - President dr. Beel heeft in de gisterenmiddag voort- gezette vergadering van de Twee de Kamer een regeringsverkla- ring afgelegd over het te Brus sel getekende Vijfmogendheden pact. Hierin zei dr. Beel, dat dit verdrag, niet alleen voor Neder land, maar voor de gehele verde- re ontwikkeling van Europa van de grootste betekenis kan worden Het thans aangenomen verdrag beoogt o.a. in geval een der 5 ver- dragslanden, Belgie, Frankrijk, Gr. Brittannie, Luxemburg en Neder land aan een gewapende aanval bloot staat, omiddellijk gemeen schappelijk de militaire en andere bijstand der overige verdragstaten te doen verlenen. De vijf staten geven aldus de mo- gelijkheid van neutraliteit, die on der het handvest van de Verenigde Naties bij onenigheid der vijf gro te mogendheden, althans theoretisch nog bestaat, prijs, waartegenover zij echter, bij aanval in Europa, van de onmiddellijke bijstand der overige verdragstaten verzekerd kunnen zijn een zekerheid, die het handvest niet verschaft. De drie Benelux-landen hebben gemeend, dat. in aanmerking geno men de politieke en militaire ont wikkeling, de veiligheid hunner landen het noodzakelijk maakte, militaire samenwerking met gelijk- gezinde staten te aanvaarden. Zjj hebben echter gemeend, dat het verdrag meer zou moeten in houden dan een wederzijdse toe- zegging tot militaire bijstand. Zij zijn van oordeel geweest, dat voor de vijf landen, die in zo hoge mate zich door gemeenschappelij ke politieke, economische, cultu rele en geestelijke opvattingen kenmerken, net ogenblik geko men was zich nauwer aaneen te sluiten, teneinde aldus een kern te vormen tot bescherming van hun gemeenschappelijke bescha- ving en ter bevordering van hun gemeenschappelijke belangen. Zjj hebben van de aanvang af de on- derlinge militaire bijstand willen beschouwen als met deze gemeen- schappelijkheid ten nauwste ver- bonden. In die zin hebben de drie Bene lux-landen getracht, het verdrag op te stellen en het stemt tot vol- doening te kunnen constateren, dat dit streven succes heeft gehad. Het verdrag richt zich tegen geen enkele andere staat, het beoogt in tegendeel bij te dragen tot een har monische ontwikkeling der Europe se samenleving. Toetreding van an dere staten is geenszins uitgesloten. Een ambtenaar bij de Nederland- se ambassade te Buenos Aires is door de Haarlemse politierecht. tot vijf maanden gevangenisstraf ver- oordeeld omdat hij 36.000 sigaretten in Buenos Aires gekocht, naar Ne derland had gezonden en zwart had verkocht. Hij voerde aan dat hij geld nodig had om te trouwen. Zijn carriere is door deze affaire ver- woest. De politierechter hield daar- mede rekening, aangezien de ernst van het feit een zeer strenge straf zou vergen. Wel menen de Benelux-landen dat eerst de aaneensluiting der vijf staten zich moet consolideren en verdiepen, alvorens tot uitbreiding kan worden overgegaan. Het verdrag zal u zo spoedig mo- gelijk ter goedkeuring worden aan- geboden. In afwachting daarvan leg ik u hierbij de volledige tekst er- van over, met de bede, dat de ge- wichtigste stap. die de Nederland- se regering heeft ondernomen, onder Gods zegen bevorderlijk moge zijn voor het welzijn van ons vaderland en de vrede in de wereld. Aan de regeringstafel hadden mede plaats genomen de ministers Vos, Lieftinck en Jonkman. De beraadslaging over deze re- geringsverklaring zal hedenavond plaats hebben. De beraadslaging wordt samengevoegd met de inter- pellatie-van der Goes van Naters. In een slagerij aan de Leeuwen- straat te Hilversum hebben inbre- kers een bedrag van f 12.000 aan bankbiljetten, geborgen in een geldkistje, alsmecie verschillende gouden sieraden, buitgemaakt. Een grote hoeveelheid vleesbonnen bleef onaangeroerd. Vijf ongure personen uit Nijme gen zijn aldaar aangehouden, die bij arme, dikwijls kinderrijke gezin- nen in de volkswijken grote par tijen levensmiddelen- en textiel- bonnen opkochten en deze weder doorverkochten aan Amsterdamse zwarthandelaren. Men is er nog niet in geslaagd de hand te leggen op de Amsterdamse opkopers. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bflt. geldig tot Vrijdagavond. KRIMPENDE WIND. Matige tot krachtige, naar Z.-Westelijke richting draaien- de wind. Weer toenemende bewolking met later plaats ljjk enige. regen. Vannacht kouder. Morgen overdag wei- nig verandering in tempera- tuur.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1