1 RADIO OM ERIC'S LIEFDE David UIT DE KERMIS DER WERELD Communisten nemen geen Nederlands standpunt in en Goliath Dom Huyben ten grave gedragen Keres wint Sana|>iriii bant pijnen nit! Plekker ontsloeg 66 ambtenaren J Meisjes in uniform Indrukwekkende plechtigheid te Egmond Zei U iets? Daarom komen zij niet op de Rondetafel- conterentie DE NIEUWE STAATSREGELING Maar uitreiking van bonkaarten aan onderduikers oogluikend toegelaten Voor Sint Jozef De bonnenlijst NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Donderdog 18 Maart 1948 PAG. i i if SCHAAKTOURNOOI Overmacht aan pionnen bsslissend DE WEST IN DE TWEEDE KAMER prograMma Brand bij de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij. CEZINSHER EN ICING 800 Vrouwen en 500 kinderen naar Indie Zeer Oude Genever Likeuren Dry Gin FEUILLETON door HARRIS BURLAND I HET WERELD GEBEUREN Zal Finland, de laatste en reeds verzwakte brug tussen Oost en West, een nieuw Tsjecho-Slowakije wor- j den? Nu Zaterdag a.s. de Finse 1 delegatie naar Moskou vertrekt, om aldaar onderhandelingen te voeren over een Russisch-Fins vriend- j schaps- en militair verdrag. is het deze vraag waar de wereld zich momenteel mee bezig houdt. Of- schoon de anti-communisten in het Finse kabinet geen besprekingen van militaire clausules wensen, kan gezien de aanwezigheid van de Duits-getrainde generaal Erik Hein- richs in de delegatie rustig wor- den. aangenomen, dat dergelijke clausules wel besproken zullen worden. Hoewel het grootste ge- deelte der bevolking zich tegen een verdrag keert, zijn er enkele opti- mistische Finnen, die het naar de oppervlakkige schijn beoordelen, nl. naar het verlangen van de Sovjet- Unie om zijn veiligheidsgordel in het Westen te sluiten. Dit moeten we als symptoom beschouwen van een verschil tussen Finland van 1939 en nu. Bovendien waren de leden van de delegatie in 1939 alien anti-com munisten, terwijl thans de commu- nistische minister van binnenlandse zaken, Leino, mee naar Moskou trekt. Hierdoor kan van eensgezinde houding tijdens de besprekingen geen sprake zijn en kan aangeno men worden, dat met eventuele Finse plannen de Russen volledig op de hoogte zullen worden ge- bracht. Het pact kun- nen we 't beste beschouwen als een poging der Sovjets om de onafhankelijke geest der Fin nen te breken. Die geest is gehard en onwankel- baar geworden door duizend jaren van vijandschap tegen de Russen. A1 zijn de Finnen ook zodanig ont- •wapend, dat zij een militair vacuum vormen, hebben toch de Russen hun eeuwenoud wantrouwen ten op- zichte van de Finnen niet verloren en zijn de Finnen van hun kant niet minder waakzaam geworden. Daarom geven we Finland nog niet op. Dit standnunt wordt gedeeld door de Finse financiers, leiders der vakbonden, politici, diplomaten en zakenlieden. In het ijzeren-gordijn-beker-tour- nooi zijn thans acht wedstrijden ge- speeld. De communisten hebben er 5 gewonnen (Polen, Bulgarije. Hon- garije, Roemenie en Tsjecho-Slowa- kije) en drie verloren (Turkije, Perzie en Griekenland)Er bestaat een klein kansje. dat Finland het scoringsbord in 54 zal veranderen. We gaan zelfs verder door aan te nemen. dat voor het geval Finland wegens onaangename clausules het pact niet wenst te ratificeren, Stalin niet militair zal ingrijpen. Allereerst is er in Finland niet van een pro-Russische stemming sprake, zoals b.v. in Tsjecho-Slo wakije het geval was. De vakbon den staan niet onder communisti- sche controle en de sociaal-demo- craten, machtig Russisch wapen in de andere „door staatsgreep geval- len" landen, zijn in Finland anti- communistisch en anti-Sovjet. Zij hebben zich reeds krachtig uitge- sproken voor vrije democratische methoden in de huidige crisis. Dit alles wil niet zeggen, dat de communisten zich niet op deze si- tuatie terdege voorbereiden. Zoge- naamde „touristen", voornamelijk gerecruteerd uit de Russisch spre- kende Sovjet-Kareliers en georgani- seerd in op Nazi-vijfde-colonne- leest geschoeide groepen, overschrij- den dagelijks de grens om de com- munistische brigades te versterken. De Finse autoriteiten kunnen deze Kareliers niet tegenhouden, daar het onder het bestaande verdrag met Rusland verboden is iemand, in het bezit van een Russisch pas- poort te stoppen, te ondervragen of te fouilleren. De Finnen zijn het David-en- Goliath-spelletje moe en zij zijn r.iet van plan het nog eens opnieuw te spelen. Tot op heden is er nog van geen enkele hulp dan monde- linge sympathie-betuigingen van Amerika en Engeland sprake. In feite was de eerste reactie van Amerika op Stalin's voorstel aan Finland een embargo op de staal- verschepingen naar dit land. De Finnen hebben dit als een teken beschouwd, dat Amerika hen reeds als verloren waant en verdere ver- schepingen naar Finland ziet als een cadeautje voor Rusland. Vanzelfsprekend is een wijziging in de Amerikaanse politiek moge- lijk. Een communistisch Sovjet- Finland is een bedreiging voor Scandinavie, waarvan de veiligheid en democratic de laatste tijd punten van Amerikaanse interesse uit'zijn gaan maken. Ook de berichtencampagne, zo vaak aan een staatsgreep vooraf- gaande, is begonnen en heeft niet geschroomd de grote Finse vrij- lieidsstrijder. maarschalk Manner- heim, als vyrwerp van zijn vun- zige arbeid uit te kiezen. Een vlucht van deze zeer tegen de communis ten gekante ex-premier zou inder- daad een even grote slag voor het Finse moreel betekenen als Masa- rijk's dood voor het Tsjechische was. Maar uit de lucht gegrepen berichten zijn toch uitermate ge- schikt een zekere deining door de volksmassa's te veroorzaken. Sic Transit. Dat had. die auditeur-militair ook niet moeten zeggen: „Schertskorps", toen hij sprak over 't verpleegsterskorps land- macht. Die aardige meisjes lopen rond in uniformen met sterren en strepen, zijn verpleegsters, maar weten niet hoe of ioat. Een liep er weg en kwam voor de krijgsraad. Gevolg: sarcastische woorden van de heren militairen. Tweede gevolg: hoze protes- ten van de dames militairen naar het ministerie. \yij arme burgers wachten ge- laten af, of zij nu dames zijn, of militairen of dames-militairen. En of zij als legeronderdeel naast Marva en V-H.K. zullen marcherew met „stars and stripes", of in leuke verpleeg- sterspakjes. Die auditeur-militair in Den Haag was toch een geestig man. „Schertskorps". De K.L.M. zal voortaan op haar intercontinentale lijnen miskoffers ter beschikking aan R.K. geestelijken stellen om hen de gelegen- heid te geven gedurende reisonderbrekingen op de tussenhavens de H. Mis te lezen. De K.L.M. is de eerste luchtvaartmaatschappij die dergelijke faciliteiten aan reizende geestelijken verschaft. Wij dansen op een vulkaan, maar widansen. Dat is een bekend woord uit de historie. Klonk het op het congres van Wenen, het Congres, dat danste? Klonk het in Napels, zoals een ander beweert, in 1830, toen een Frans diplomaat het op een bal in het Koninklijk Paleis zei tegen de Hertog van Orleans? In ieder geval, het klonk, het heeft geklonken en als men de tegen- woordige maatschappij aan- schouwt, is men geneigd te zeg gen: het klinkt weer. Want aan de ene kant is er gevaar, aan de andere kant luchthartigheid. Nu is het Verdrag der Vijf weste- lijke mogendheden getekend en dat geschiedde te Brussel als een symbool, als een signaal, in de balzaal van Waterloo, de befaamde plek, waar de grote slag woedde, die een gevolg was van het dansende congres in Wenen. Wij dansen op een vul kaan. Maar wij dansen. Mocht het nu, in de geest van de nieu- we Westerse Unie, niet zijn de ondergang, maar de v r e de te- gemoetl Onder overweldigende belang- stelllng werd Woensdagmorgen uit de Benedictijner-priory te Egmond de dezer dagen overle- den Prior, Dom Dr. J. Huyben, ten grave gedragen. Onder de vele aanwezigen merk- ten wij op prof. dr. A. van Giffen; Jonkheer Ruys de Beerenbrouck; de commissaris der Koningin van Overijssel, de heer de van der Schuuren, voorts de deken van Alkmaar, de Hoogeerw. Heer J. Jacobs; verscheidene pastoors en geestelijken uit de omtrek. prof. Henneman alsmede vele katholieke burgemeesters uit Noord-Holland. Terwijl de monniken de psalm „Miserere Mei" aanhieven, werd 't stoffelijk overschot van de over leden Prior onder klokgelui door een achttal paters en broeders van de St. Adelberts-priory uit de ka- pittelzaal door de kloostergang naar de kapel gedragen die te klein bleek alle belangstellenden te be- vatten. De plechtige H. Mis van Requiem werd onyedragen door de a'_t van de St. Paulus-abdy te Oosterhout, Dom M. Mahler O.S.B. met assis- tentie van desub-prior van Eg mond. Dom R. Schutte als Presbv- ter-assistens, de paters Dom A. Ruys en Dom A. Beekman als de troondiakens, terwijl als diaken fungeerde Dom N. Visser en als subdiaken Dom J. Schopman. Indrukwekkende lijkrede Na de plechtige H. Mis sprak prof. mr. W. Duynstee C.S.S.K., hoogleraar te Nij'nercn, de lijkrede De hoogleraar, een persoonlijk vriend van de overleden prior, loemde Dom Huvben als mens en als monnik en noemde hem de hoeksteen van het grote bouw- werk, de Egmonder priory. Dom Hnyben heeft door zijn voorbeeld en door zijn liefde tot God en de hem toevertrouwde schare monni ken bewezen een goed en waardig zoon van de grote St. Benedictus te zijn geweest. Zijn geest was niet anders dan die van de Vader der Westerse monniken. Spreker be- treurde het, dat het grote werk, het herstel der Benedictijner-abdy te Egmond, niet door de verscheiden prior kon worden voleind. God heeft anders gewild en de betrek- kelijk nog jonge monnik tot Zich geroepen. Dc overleden prior was een figuur, die sterk deed denken aan zijn geestelijke vader, St Bene dictus. Van jongsaf aan zich aan- getrokken voelend tot de grote hei- lige, spreidde Dom Huyben een evenwichtigheid van geest en een rust van gemoed ten toon, die zel- den bij een mens wordt aange- troffcn. Daarbij was de overleden prior, die een twintig a vijfentwnitig jaar geleden bekend werd door zijn ar- tikelen over ascese en mystiek in het tijdschrift ,.La Vie Spintuelle een man van grote wetenschap en iemand met een ruime blik. zijn gedegen kennis o.a. van het vroeg- middeleeuwse strafrecht, deed hem een plaats innemen onder de mam nen der wetenschap, toch bleef nil eenvoudig en stelde hij zich nooit op de voorgrond. Als mens en als monnik was hij, in en buiten hei klooster, een geziene figuur. In alles was hij een vader voor zijn mon niken en toen hij een twaalftal jaren geleden geroepen werd om de oude Benedictijner-abdij te eg mond te herstellen, wijdde hi.) zich met hart en ziel aan deze zware taak, gaf zelfs een groot deel van zijn geliefd wetenschappelijk werk op om zijn plichten te kunnen vol- brengen. Na de plechtige uitvaartdienst trok de stoet van monniken, met in hun midden het stoffelijk overscho. van de geliefde prior, naar de do- denakker, gelegen achter het kloos ter op de oude abdij-grond. waar eertiids de monniken in de absis der Egmonder-abdij-kerk werden begraven. Een lange rij van geeste lijken en steeds groter wordende stoet van belangstellenden volgde de lijkbaar, waarop in een eenvou- dige houten kist, gekleed in het orde-gewaad. de prior ten grave gedragen werd. Terwijl de monniken met hun dierbare last de lange weg afleg- den, zongen zij het „In Paradisum deducant te Angeli" en terwijl de laatste klanken van de klooster- klok door de wind over Egmonds historische gronden werden ver- spreid, verrichtte onder indruk wekkende stilte de abt van Ooster hout de beaarding, waarna de mon niken en de vele vrienden van de overledene een laatste groet brach- ten bij het geopende graf. Nadat de monniken in hun zwar- te gewaden in een lange rij, met de gedoofde kaarsen in de hand, over de oude abdij-grond naar hun klooster waren teruggekeerd, ver- lieten de vele bezoekers, diep onder de indruk, het eenvoudige klooster- kerkhof. De afgebroken partij Smyslov- Keres werd gisteravond in het Kurhaus voortgezet. Na de 57e zet van Keres, a4a3 gaf Smys- lov de partij op. De partij, welke was onderbro- ken in de volgende stelling: Wit (Smyslov): Kgl, Db2. Tel en el, Lf2 en g2, Pc3, pi d4, f3, g3 Zwart (Keres): Kg8, Tb7 en d8, Lc4, Pd6 en f6, pi a5, b5, e6, g5 en.h6; 41. Pc3e4 Pd6 x e4 42. f3 x e4 Pf6—g4 43. Tel x c4 Ogenschijnlijk wint Wit een stuk 43bc4: 44. Db7:, maar na 43Pf2: 44. Kf2:, Tf7t 45. Kgl, bc4: zou Zwart de kwaliteit hebben gewonnen. Intussen behoeft Wit na 43Pf2: het paard niet te nemen, maar kan 44. Tc2 spelen. 43Dg6h5 Een niet verwachte zet, maar daar- mede houdt Zwart zijn tegenstan- der in de greep. 44. Tc4c2 Dh5 x h2t 45. Kgl—fl Tb7f7 46. Tel—e2 Wit moet materiaal laten aanruk- keq om de onder druk gezette Lf2 te beschermen. 4 6Dh2 x g3 Zwart heeft nu drie pionnen voor zijn officier en bovendien aan bei- de vleugels twee zeer sterke ver- bonden vrije pionnen. 47. Db2—c3 Wit moet Pe3t; 48. Te3:, De3:, ver- hinderen en tracht tevens zich van wat druk te bevrijden. 4 7Dg3 x c3 Zwart gaat grif op ruil in en be- reidt nu algehele ruil der stukken voor, omdat hij berekend heeft, dat hij met zijn pionnen moet winnen. 48. Tc2 x c3 Td8f8 49. Tc3c2 Pg4 x f2 50. Te2 x f2 Tf7 x f2t 51. Tc2 x f2 Tf8 x f2t 52. Kfl x f2 a5a4 53. Lg2—h3 Kg8—f7 De Witte raadsheer kan" niet meer bijtijds bij de a- en b-pionnen komen. 54. 55. 56. 57. VRIJDAG 19 MAART HILVERSUM I. 7.30 Morgen- gebed; 8.15 ..Pluk de dag 9.00 Hoogmis, Zusters Augustinessen te Utrecht; 10.40 Geraldo en zijn or- kest- 11.00 De Zonnebloem en „Als de ziele luistert"; 11.45 Gram, pla ten; 12.33 Het orkest zonder naam; 13 50 Majoor aalmoezenier Goos- sens; 14.30 ..Het voorste legioen 16.30 Internationaal cabaret; 17.15 Gram, platen; 17.45 Wat het buiten- land leest; 18.00 Matrozenkoor; 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten; 19 30 Oude melodieen; 20.12 De Zil- vervloot; 21.00 Omroeporkest, ka- merorkest; 21.50 Bijbels luisterspel III; 22.45 De Goede Week; 23.15 Gram, platen. HILVERSUM II. 7.15 Gram, muziek; 8.18 Opera-progrramma s; 10.00 Morgenwijding; 10.30 Voor de vrouw, 10.45 Grieg-programma; 11.30 Orgelspel, Joh. Jong; 12.33 Sport-agenda; 13.15 Musette-orkest; 13.45 Filmfavorieten; 14.20 Gram, platen; 15.20 Vaudeville Stnjkor- kest; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Rotterdams Philh. orkest; 18.15 Vrolijke muziek; 18.40 Omroepkoor 20.00 Nieuws in het kort; 20.30 De taak der vrouw; 21.00 Gram, ver- derkmuz1^k??2ai52SwingPand Sweet dat zij 23.15 Vrijdagavond-concert. den, zoals s*el gebleken BIJ DE BEHANDELING van de gewijzigde staatsregeling voor Suriname en de Antillen gister- middag in de Tweede Kamer zijn twee amendementen op het Voor- gestelde algemene kiesrecht aan genomen, zodat voortaan, zowel in Suriname als op de Antillen een aetief en passief vrouwen- kiesrecht wordt ingevoerd. Ver der nam de Tweede Kamer de ge- hele ontworpen staatsregeling aan. Minister Jonkman beantwoordde allereerst de sprekers van Dinsdag- middag. In antwoord op wat de hr De Kort nopens de practische toe- passing van de gelijkstelling van het onderwijs had opgemerkt, zeide de minister, dat naar zijn mening, de gelijkstelling werd uitgevoerd voor zover de middelen dat gedo- gen. Dat het bijzonder onderwijs niet werd achter gesteld bij het openbaar onderwijs. blijkt volgens de minister hieruit, dat de toestand van het openbaar onderwijs min der gunstig is dan van het bijzon der. Vervolgens besprak de minis ter de twee hoofdzaken, n.l. het College van Algemeen Bestuur ten aanzien waarvan hij het met de hr Meyerink eens was. Het college draagt weliswaar een tweeslachtig karakter, omdat zijn leden zowel vertrouwensmannen van de Staten moeten zijn als van de gouverngur, maar dit is onvermijdelijk in een overgangsneriode. Ten aanzien van het tweede punt, de samenstelling van de Staten. handhaafde de mi nister het territoriale beginsel vol gens hetwelk Aruba met een ge- ringer inwonertal toch evenveel zetels toegewezen krijgt als het eiland Curacao. Volgens ditzelfde stelsel krijgen trouwens ook Bonai re. Saba, enz. hun zetels. Inzake het kiesrecht meende de minister, dat het principe van autonomie meebrengt, dat men ter plaatse zal uitmaken, of ook het vrouwenkiesrecht dient te worden ingevoerd. Mej. Tendeloo kwam later met haar amendement, dat ondertekend was door een aantal leden van de KVP en de PvdA. Bij de stemming bleek. dat 57 voor t' algemeen vrouwenkiesrecht waren (KVP. Vrijh. en Dem., Communis ten en freule Wittewaal van de C.H., en enkele leden van de PvdA) Tegen stemden 19 leden (A.R.. C.H. en PvdA). Het amendement-de Kort dat hierna in stemming kwam en algemeen kiesrecht voor de Neder- landse Antillen beoogde, werd z.h. stemming aangenomen. Scherp was het antwoord. dat minister Jonkman de heer Wage- naar (CPN) toevoegde op zijn vraag, waarom geen leden van de rommunistische fractie aan de Ronde Tafel waren uitgenodigd. De minister zeide, dat de rege- ring in zulke gevallen een keuze moet doen uit personen, die een Nederlands standpunt innemen, althans een standnunt dat geacht wordt een Nederlands standpunt te zjjn. De ervaring. aldusa de mi nister, heeft geleerd, dat men de communisten niet mag rekenen onder hen, die het staatsdeel Nederland vertegenwoordigen. Ook voor de komende Ronde-Ta- felconferentie met Indonesie wor den daarom geen communisten uitgenodigd. De heer Wagenaar meende, in een enigszins brie- sende toespraak, de minister te mogen verwiiten, dat hij geen be- wijzen op tafel legde voor zijn bewering. dat de communisten geen Nederlands standpunt inna- men. want dat men dan evengoed de katholieken kon zeggen, geval van Prettner Cippico! (hoon gelach). De heer De Kort trok zijn amen dement voor uitbreiding van de Raad van Advies in en merkte in antwoord op wat de minister over de gelijkstelling gezegd had, op, dat als de middelen het niet gedogen, het tekort zal moeten drukken zo wel op het openbaar als op het bijzonder onderwijs. Op Aruba en Curagao zijn m- middels 26:623 handtekeningen ge- plaatst onder het petitionnement aan H.M. de Koningin inzake de gelijkstelling van het onderwijs. En de redactie-commissie van de Ronde-Tafel-Conferentie heeft niet minder dan elf resolution ontvan- gen, waarin de resultaten van de ze conferentie zullen worden vast- gelegd. d4d5 e6 x d5 Lh3d7 Kf7—f6 Ld7c6 d5 x e4 Lc6 x b5 a4a3. Wit geeft 't op. De raadsheer blijft gebonden aan de a-pion, h- moet Lc4 spelen en dan is de Koning machteloos tegen de overige drie pionnen. De geleerden zijn het er nog niet over eens of Smyslov de partij niet had kunnen houden, n.l. na 43 Dg6h5 door 44. h4 inplaats van Tc2 te spelen. Uit voorlopig onder- zoek is n.l. gebleken, dat Keres dan heel goed zou hebben moeten spe len om remise te maken. Doch om deze mening te staven, zal een diepergaand onderzoek nodig zijn. In elk geval heeft Keres na 44. Tc2 een fraaie afwikkeling gekozen en daarbij juist berekend, dat zijn overmacht aan pionnen van beslis- sende kracht was. LIEVER NIET HANGEN Kurt Gross, een 23- jarige Pool, die ter dood is veroordeeld heeft de Amerikaanse regering gevraagd hem als piloot te gcbruiken voor de volgende atoombom, die men wil proberen Hij ver- klaardc: „Aan hangen heb ik echt een hekel' Hoe is't mogelijk! ZOETE WRAAK Een boer in Kent heeft reeds verschillen- de nachten een gramo- foonplaat afgedraaid. waardoor het geluid van een „gillend" var- ken wordt veroorzaakt. Reeds vijf maal zijn er C.C.D. ambtenaren op af ge komen om de boer van clandestien varken-slachten te be- schuldigen. Reeds vijf maal zijn ze in een zorgvuldig gegraven sloot met „drek" te- rechtgekomen. Wat had die boer zijn slinger! KENAU'S DORP In Afrika bevindt zich een dorp, Mfiki genaamd, waar alleen vrouwen wonen. Voor de eerste keer gedu rende de laatste vijf jaar belooft de oogst goed te worden. Meer dan ooit zijn de vrou wen ervan overtuigd het zonder mannen af te kunnen. KENAU'S MAN „Een echtgenoot be hoeft niet groot, schit- terend of rijk te zijn. Hij moet goed, trouw, teerhartig, vlijtig, een voudig. bescheiden, ge- duldig en vooral be- hulpzaam zijn. Het meeste valt te zeggen voor een echtgenoot, die weet hoe de vaat te wassen". Verklaring op een vrouwencon- gres. Goddank in Ame rika., want stel je voor dat Spulbazin dat con gres had bijgewoond! VI.T'G Binnenkort zal het eerste deel van de oor. logsgeschiedenis 1914 1918 verschijnen. Nu kunnen we tenminste te weten komen wat oorlog is. SPULBAA Koker a 25 tabletten 40 ct. In welvoorziene Apoth^en^Drogisterijen, In de afgelopen nacht laaiden op het terrein van de Nederlandse Dok en Scheepsbouw Mij. in Amsterdam Noord, plotseling vlammen uit het kleine tijdschrijverskantoor, dat binnen enkele minuten als een fak- kel brandde. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, spoot drie stralen water in de brandhaard, en wist uitbreiding van de brand naar andere gebouwen te voorkomen, maar kon er uiferaard niet in sla- gen het kantoortie Van de onder- gang te reHden. Fen half uur later was de brand geblust. Het Haarlemse Tribunaal maak- tc gisteren een aanvang met de behandeling van de zaak tegen de voormalige N.S.B.-burgemeester van Haarlem S. L. A. Plekker. Zo als men weet is Plekker ernstig ziek, zodat hem onlangs de laatste H.H. Sacramenten zijn toegediend. Het Tribunaal bepaalde zich er gisteren toe tot het horen van enke le getuigen. Op een later te bepalen dag zal het zich naar het huis van de beklaagde begeven. De eerste getuige, G. M. Nieuwen- huys, de schrijver van het boekje „Vijf jaren oorlog over Haarlem", dat als basis heeft gediend voor het verzamelde bewijsmateriaal tegen Plekker, bevestigde tijdens zijn ver- hoor de verschillende conclusies, die tijdens het vooronderzoek uit de gegevens werden getrokken. De heer van Egmond, chef van de afde- ling personeelszaken, legde verkla- ringen af over de wijze waarop Plekker is opgetreden tegen het fiG" meentepersoneel, waarbij ook het ontslag van 66 amtenaren ter sprake kwam. Getuige noemde dit ontslag een novum, daar geen enkele Ne derlandse burgemeester tot een der gelijke daad is overgegaan. De directeur van het distributie- bureau, de heer Driels, legde enige gunstige verklaringen over Plekker af, die zeer goed zou hebben gewe- ten, dat aan onderduikers bonkaar ten werden verstrekt, doch, tegen de wil van de N.S.B.-wethouders er voor had gezorgd, dat de onderdui kers werden geholpen. Sloepenrol aan boord van de „Volendam". Geregeld worden aan boord van dit troepentransportschip oefeningen gehouden en het aantreden met zwemvest voor de aangewezen sloep is er een van. Misschien is uw zoon er ook bij. Ook Mr. B. W. Stomps, voorzitter van de bond van ex-politieke ge- vangenen in de bezettingstijd, door de verdediging gedagvaard. ver- klaarde, dat men altijd op Plekker kon rekenen als het er °P aan kwam joden te helpen en hij gaf daarvan verschillende voorbeelden. Hierna werd de zitting voor onbe- paalde tijd verdaagd. Woensdagmiddag is de „Johan van Oldenbarnevelt" uit de haven van Amsterdam naar Indie vertrok- ken met aan boord 1300 passagiers: 800 vrouwen, waarvan het meren- deel moeders, met 500 kinderen on der de 12 jaar, die alien in het ka- der der gezinshereniging naar Indie naar man en vader, verhuizen. Deze kindertransporten zijn de grootste, die ooit over zee vervoerd zijn. Uitgebreide maatregelen zijn getroffen om, bij eventueel optre- dende besmettelijke ziekten, de zieke kinderen in ge'isoleerde ruim- tes onder te brengen. 20 Hofmeeste- ressen, 2 jeugdleiders en een voor deze reis speciaal uitgebreide me- dische dienst met een groot aantal verpleegsters zullen de kinderen tijdens de reis verzorgen. 70U ER wel een katholiek zijn die niet van Sint Jozef houdt? En die niet morgen zijn feest mee-viertHet ts te hopen dat morgenochtend de kerk zo vol is als het maar enigszins kan. Sint Jozef verdient het, dat we op de ochtend van zijn feestdag eens een kwartiertje eerder uit ons bed stappen om naar de H. Mis te gaan. Wat is het een goede gewoonte, als's avonds te voren in onze huisgezinnen daar aan herinnerd wordt. En nu is Sint Jozef aan de beurt om eens speciaal door ons ge-eerd te worden. De goede Heilige is waarlijk bescheiden. Hij vraagt niet veel! Dat is zijn aard niet. Wel: te geven en te zorgen. Hebt u dat nooit ondervonden? Laten wij van onze kant dan ook eens wat doen: morgenochtend naar de Mis. En misschien is er mor- genavond nog wel Lof ook. Ter ere van Sint Jozef. MARCUS Voor het tijdvak van 21 Maart t.m. 3 April 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONKAARTEN KA. KB, KC 804 259 Algemeen ong. 225 gr. huis- houdzeep of 180 gr. toilet- zeep 260 Algemeen 100 gram bloem o' zelfrijzend bakmeel of kin- dermeel 261 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak 262 Algemeen 1600 gram brooc (geldig t.m. 27 Maart a.s.) 263 Algemeen 200 gram brood (geldig t.m. 27 Maart a.s.) 264 Algemeen 4 eieren 265 Algemeen 750 gram suiker. boterhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram versnaperingen 254 Reserve 800 gram brood (gel dig tm. 27 Maart a.s.) 258 Reserve 400 gram brood (gel dig t.m. 27 Maart a.s.) 270 Algemeen 500 gram sinaasap- pelen (voorinlevering) BONKAARTEN KD, KE 8U4 759 Algemeen ong. 450 gram huis- houdzeep of 360 gram toi letzeep 760 Algemeen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kin- dermeel of kinderbiscuits 761 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak 762 Algemeen 400 gram brood (gel dig t.m. 27 Maart a.s.) 763 Algemeen 200 gram brood (geldig t.m. 27 Maart a.s.i 764 Algemeen 4 eieren 765 Algemeen 500 gram suiker boterhamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop, enz. of 500 gram versnaperingen 755 Reserve 400 gram brood (gel dig t.m. 27 Maart a.s.) 758 Reserve 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kin- dermeel of kinderbiscuits 770 Algemeen 1 kg sinaasappelen voorinlevering) TABAK- EN VEKSNAEEKINUEN- KAARTEN enz. QA, QB, QC 802 25, 26, 29 Tabak 2 rantsoenen si- garetten of kerftabak 27 Versnaperingen 200 gram ver snaperingen of 200 gram suiker. boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. 30 Versnaperingen 100 gram ver snaperingen of 100 gram suiker. boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 19 Maart worden gebruikt. De bonnen 270 en 770 Al- gemeen (sinaasappelen), welke op de bonkaarten voorkomen boven aan de kaart. moeten uiterlijk op 27 Maart bij een handelaar in groente en/of fruit worden inge- leverd. Nie» aangewezen en vermetigd kunnen worden de bonnen: 212, 214, 215, 714 en 715 Melk. 229. 221 222. 725 en 727 Reserve, 210 en 710 Algemeen. 62. Zijn vervolger was hem vlak op de hielen, maar toch gelukte het Vallon een deur voor diens neus dicht te slaan. De deur was echter niet bestand tegen de geweldige kracht van het monster en Vallon was er niet in geslaagd de sleutel om te draaien. Beiden verdwenen buiten de kring van het licht en een sner- pende kreet weergalmde door de gangen en gewelven. groeide aan tot een langgerekt angstgehuil en stierf toen uit tot een doodse stilte Tregat nam de sleutel, die nog aan zijn kant in het slot stak er uit en gaf die aan Solange. „Als ik er doorheen ben, sluit de deur dan aan deze kant. Dan ben je veilig. tot ik terugkom." Ze wierp de sleutel weg en ging zelf het eerst de deur door. „Ik ga met je mee. Ik ben met bang, hier te blijven, maar ik wil liever mee. Ik zou toch niet kun nen blijven wachten, terwijl jij daar bij hen bent!" Tregat verloor geen tijd met redeneren, doch rende een smalle gang door, die in een grote spe- lonk uitkwam. Het licht van de lantaarn was als een gloeiende spij- ker in de holle ruimte en Tregat kon niets onderscheiden. als een kring van glimmende rotswanden. Hij hoorde het plassen van het wa ter, dat het hoi in en uit scheen te stromen en de lucht was vochtig en zilt. Een koele wind sreek hem langs het gezicht en hij hoorde hem suizen en gieren langs de hoge gewelven. Hij stak zijn hand uit en greep Solange bij haar arm. De rotsen waren glibberig en hij moest haar er bijna overheen dragen. Hij zag niets meer van de vluchtelingen en ieder geluid werd overstemd door hem ruisen van het water en het loeien van de wind. De lantaarn begon te flikkeren en gaf slechts weinig licht. Plot seling. boven het ruisen der ele- menten uit, klonk er een gil, en rtog een en weer een! Tregat snel- de vooruit en toen hij een groot rotsblok langs gegaan was, zag hij een schouwspel. dat hem verstijfd van schrik deed staan. Op korte afstand v6or hem uit stond een donkere, reusachtige ge- daante op een hellend rotsvlak. De linkerhand was achteruitge- strekt als om zich in evenwicht te houden. In zijn rechterhand had hij Vallon bij een zijner enkels vast en zwaaide hem in het rond boven zijn hoofd, zoals een jongen dit met een slinger doet. Achter hem scheen de rotsvlakte een eind te nemen en er was niets als som- bere duisternis. Tregat duwde Solange de lan taarn in handen en riep haar toe, te blijven staan, waar ze was en de ogen te sluiten. Toen sprong hij vooTwaarts. Maar voordat hij de plek bereikt had, liet het monster zijn slachtoffer los en vloog Vallon de duistere diepte in. Tregat hoor de 'n plons en het volgende ogen- blik vloog het monster hem zelf naar de keel, zijn voet gleed uit en hij werd tegen de grond ge- smeten. Solange gilde van angst en kon zich niet bewegen van schrik. Toen ze even later haar ogen durf- de opslaan. zag ze dat Tregat zijn tegenstander om het middel had gevat en hem laugzaam omver duwde, totdat ze beiden op de grond lagen in dodelijke omar- ming. Het werd in de ogen van So lange een bijna bovenmenselijke strijd. Tien minuten lang trachtten de strijders, elkander er onder te krijgen en elkaar bij de keel te grijpen, zonder elkaar los te laten. Maar zodra e6n van beiden die po ging waagde. sleurde de ander hem weer tegen de grond en begon de worsteling van voren af aan. Een- maal gelukte het Tregat, zijn vijand goed beet te krijgen en kneep hij hem de keel dicht met zoveel kracht. dat de ogen van Landes uit hun kassen puilden. Maar deze. krankzinnig van woe- de. trok Tregat naar zich toe en sloeg zijn tanden in diens schou- der eh beet. Tregat wist hem op een andere wijze beet te vatten en worstelde langzaam overeind, waarbij hij zijn tegenstander mee omhoog trok. Daarop trachtte hij. hem van de been te krijgen, maar de krank- zinnige toonde een onbegrijpelijke kracht en zijn naakte voeten gaven hem meer houvast op de glibbe- rige stenen. Plotseling. als op een afgespro- ken teken, lieten beiden elkaar los. Een enkel ogenblik staarden ze elkander aan, hijgend en bevend van inspanning met fonkelende ogen en klauwende handen. Toen sprong Landes op zijn te genstander af met 'n vreselijke kreet. Tregat sloeg hem met de vuist vlak in het gelaat met zo veel kracht, dat hij tegen de grond sloeg en enkele meters over de slibberige rotsen weggleed. Maar voordat Tregat bij hem was, sprong hij alweer overeind en het gevecht werd met verbitterde woede voort gezet. Maar ten slotte werden hun bewegingen langzamer en vertoon- den beide strijders tekenen van uit- putting. Tregat bleef. ondanks zijn pijnlijke verwondingen, berekenend en vol overleg en dit gaf hem een voordeel boven de brute kracht van zijn vijand. Na een verwoede aanval van Landes lagen ze beiden weder tegen de grond. Opeens ont- glipte Landes aan de greep van Tregat, schoot een eind voort tot over de rand der rots en verdween in de diepte. De strijd was ge- eindigd. Tregat strompelde overeind en staarde naar Solange, als door een zee van bloed. Hij wankelde en viel op de rotsen. Hij richtte zich op een arm overeind en riep haar naam. Toen ze naar hem toekwam. scheen het vale licht van de kaars te ver- flauwen tot een dikke duisternis. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3