I I Opbloei of verval der Kerk DE BERNADETTE-FI HOEDEN De schoolvoetbal rolde weer w V.V.V. „Noord Kennemerland gereed voor het zomerseizoen ALKMAAR EN OMSTREKEN r IIP Religieuse crisis een gevolg van de mod erne beschaving J GERARD WORM De Missie en de belasting Marktberichten Tal van attracties PAC. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAP - Vrijdag 19 Maart 1948 ii 8 li:1 I 1 fl:' in 'l1 I c C.P.N.-raadslid bedankt Onze agenda Massief gouden Verlovings- ringen Oud-burgemeester Eyma overleden Tentoonstelling M. H. ten plattelande M/W/AW.V Communie- pakjes Plusfours- pakken h \V/AW A\\/A'\V ii ti; i Raad Egmond Binnen VOORTAAN VRIJSTELLING MOGELIIK INCEZONDEN „Kleinigheden in de bouwnijverheid" SCHOORL I' HI i i i De vastenbrief van de Parjjse Kardinaal Suhard, getiteld „Op- bloei of verval der Kerk", werd onlangs door Anton van Duinker- ken in „De Tijd" genoemd: „Een stuk voor de toekomst". En hy voegde eraan toe: ..Latere genera- ties zullen de eigeniyke bedoeling dezer brief ten voile kunnen be- grypen. De verspreiding van dit schryven is een belangruke daad van katholieke actie." Dit in aanmerking nemende was het een goede gedachte van het Districtsbestuur der K.A. dit be- iangrijke document eens nader on- der de loupe te nemen. Rector dr. F. Holthuizen heeft Donderdag- avond de voornaamste punten van dit schryven sainengevat en aan een uitvoerige, instructieve bespreking onderworpen, die zeker niet zal na- laten vruchtbaar te werken op de verzamelde leden der K.A. Rector Holthuizen besprak eerst het karakter van de Kerk, die ge- lijktijdig en Goddelijk en menselijk is. Wat de bovennatuurlijke waar- den betreft, blijft de Kerk dan ook onveranderlijk. Maar ten aanzien van het tijdelijke kan en moet de Kerk zich aanpassen aan het tijds- beeld. Zo zien wij derhalve aan de ene kant een vasthouden aan be- paalde begrippen en dogma's, die de Kerk plaatsen boven de tijd, aan de andere kant echter zoekt de Kerk steeds weer naar een organi- satie, die de noden van de tijd kan opvangen en oplossen. Er is een nauw verband tussen de religieuse crisis van onze dagen en de ontwik- keling van de moderne beschaving. Deze religieuse crisis is een alge- meen verschijnsel, ook andere gods- diensten hebben er onder te lijden. Daar staat echter tegenover dat, vooral in de jongere werelddelen, er een grote opleving van het gods- dienstig leven valt te constateren. Techniek en ontspanning bleken maar al te vaak een der voornaam ste oorzaken van geloofsafval, daar- om zal het de taak van de Kerk moeten zyn om via deze middelen. HOORN. De heer J. A. van Wilsum heeft in de gemeenteraads- vergadering medegedeeld. dat hij als lid van de C.P.N, bedankt heeft en derhalve zijn ontslag als raadslid zal nemen. Wie volgt? KEGELKAMPIOENSCHAPPEN De wedstrijden om het kegelkam- pioenschap A.K.B. hebben een span- nend verloop. De deelname in de juniorenafdeling is dit jaar zeer groot en er wordt zwaar gestreden. „Met z'n Tienen" stond Woensdag- avond met 596 aan de kop. Gister- avond echter slaagde „Alles Om" uit Purmerend er in met 1 hout verschil de leider van de kop te verdringen. Voor de seniorenafdeling kwam gsiteravond Z.E.K.Z.? uit en wierp 664 hout. BURGERLIJKE STAND Geboren: Antonia J. J., d. v. J. G. v. Zanten en A. C. Schoen. Ondertrouwd: Gerrit Luijt en T. van Leeuwen; Barend Mol en Nel T. Filius; Jan Bos en Ev. Eriks; Petrus H. Klaver en Bregitta Blom; Nicolaas Laan en Maria Velseboer. de wereld weer een christelijk aan zien te geven. Een grote taak in deze is weggelegd voor de K.A. en de spreker wekte zijn gehoor dan ook op alle middelen te gebruiken, die ons ten dienste staan om de sfeer van de wereld te veranderen in een waarlijk christelijke. Uit deze inleiding ontsproot een langdurige discussie, waarbij vele begrippen helderder geformuleerd werden en op vele vragen een anf- woord werd gegeven. De K.A. had een leerzame avond. CINEMA: „De andere", vol- wassenen. VICTORIA: ..Zonen der Zuid- zee", 18 jaar. HARMONIE: „Het lied van Bernadette", alle leeftijden (geprolongeerd). A.B.T.: „De Kangeroe-Bok- ser", 14 jaar. „WAPEN v. HEEMSKERK", 8 uuf, Schola Publica. HARMONIE: 8 uur Volks- •universiteit. ..GULDEN VLIES": 8 uur, Galavoorstelling Fie Carel- sen. APOTHEKEN: Wanna, Ritse- voort 5. NACHTDIENST TAXI'S: Chr. de Vries, Frieseweg 4, tel. 4237. In onze speciale hoe- denafdeling met dag- licht, brengen wij U een prachtige Voor- jaarscollectie, in de nieuwste kleuren en modellen IN DE HOUTTIL Herenmodes - Heren- hoeden - Herenkleding UITSLAG VERKOPING ALKMAAR. De Woensdag door Notaris G. A. Verkade in het ..Gul den Vlies" gehouden veiling had 'i volgende resultaat: Het perceel woon- en winkelhuis met erf. Magdalenastraat 3, werd opgeboden tot f 6110.en op f 400.- afgemijnd door de heer D. Schoone- wil. aannemer te Alkmaar. Het perceel woon- en winkelhuis met bakkerij en erf, Magdalenen- straat 7, werd opgeboden tot f 4910.- en niet afgemijnd Het perceel woon- en winkelhuis met erf, Achterstraat 39, werd opge boden tot f 4100.en op f 200. afgemijnd door de heer P. Out. In combinatie werden de voor- melde percelen Magdalenenstraat 7 en Achterstraat 39. tezamen in bod op f 9.210.afgemijnd door de heer C. Bel, op f 5.doch voor de totale som van f 9215.niet gegund. Het perceel woonhuis met erf, a.d. Geest nr. 24, werd opgeboden tot f 2610.en op f 100.afgemijnd door de heer S. Smit, makelaar te Alkmaar. De percelen Dr. Schaepmanplein nrs. 9 en 10 werden niet aangebo- den. PAAS-NOVENE KATH. ACTIE ALKMAAR. In overleg met de Hoogeerw. Deken en de Pastoors der parochies zal er voor de a.s. Pasen door geheel Katholiek Alk maar een novene worden gehouden ter bekering van die katholieken, die hun Paasplichten niet meer ver- vullen. De novene begint op de feestdag van St. Jozef, Vrijdag 19 Maart, en zal bekroond worden door een al- gemene H. Communie op Paasmor- gen. Aan de zieken in de ziekenhui- zen zal worden verzocht, hun lijden tot deze intentie* op te dragen; ook zij, die thuis verpleegd worden. kun nen op dezelfde wijze dit mooie doel steunen. De welwillende medewerking van de rectoren der Alkmaarse gestich- ten en tehuizen is toegezegd en wij mogen verwachten, dat heel Katho- i'ek Alkmaar in de komende dagen de Hemel geweld zal aandoen. Hebben wij de vorige week de film van King, naar Werfel's boek over het leven van Bernadette. reeds de nodige aan- dacht geschonken, verschillende oor zaken dwingen ons er nader op terug te komen. Wij hebben geenszins de mogelijk- beid uitgesloten, dat op de film „Het lied van Bernadette" nog wel wat critiek te leveren zou zijn. Deze is dan ook van verschillende zijden gekomen. Over de filmische kwaliteiten is men het algemeen wel eens; bedoel- de critiek gaat meer uit naar de religieuze zijde van het geval. Daar- over zou inderdaad wel het een en ander te zeggen zijn. De voornaam ste grief die men uitte was, dat het in de film uitgebeelde kloosterleven niet aan de werkelijkheid beant- woordde. Dat is ook de voornaamste klacht, door ,.De Bazuin", het blad van de Dominicanen, geuit. Overi- gens zijn de bedenkingenjin dit blad (wel wat erg laat) tegen de Berna- dette-film geuit, bijna letterlijk die van Pater van der Kooy, die in „Stemmen uit Lourdes", in het De cember-nummer van 1947, „Het lied van Bernadette" aan een scherpe critiek onderwerpt. Wij zijn het, wat A. v. G's betoog betreffende die ongelukkig getroffen kloostersfeer, - het geheel met de* schrijver eens. Ook voor Pater v. d. Kooy's rede- nering is veel, zo niet alles te zeg gen. Er zitten in de film inderdaad verscheidene onjuistheden. en als men er op gaat letten zal men als theoloog en kerkhistoricus ze met rissen aan kunnen wijzen. Men vergete echter niet, dat de film gemaakt is naar het boek van I Franz Werfel, een boek, dat met 1 open armen ontvangen werd en waarop vrij weinig critiek kwam. Eventuele fouten dienen m.i. dan ook meer bij de schrijver van het Lied, dan bij de verfilmer gezocht te worden. De film wordt ook niet aangediend als een specifiek katho lieke film, een religieuse film, maar louter als een speelfilm, die het le ven van Bernadette tot onderwerp koos. Dat er fouten zijn gemaakt, valt niet te verwonderen, daar de bron, het boek. geschreven werd door iemand, die allerminst bevoegd kan worden geacht over kerkelijke aangelegenheden te schrijven, om de doodeenvoudige reden, dat de man niet katholiek was en betrekkelijk weinig van het katholieke geloofs- leven afwist. Een goed half jaar heeft de Ber- nadettefilm in ons land gecircu- leerd en we hebben mogen consta- RECLASSERINGSRAAD WORDT INGESTELD ALKMAAR. Naar wij vernemen zal in Alkmaar de volgende maand officieel een reclasseringsraad wor den ingesteld, die o.a. de bevoegd- heid zal krijgen te oordelen over uitgebrachte reclasseringsrapporten en het celbezoek in de strafgestich- ten zal regelen. In deze raad zullen zitting hebben, naast een lid van de rechterlijke macht, de directeuren der beide strafinrichtingen en de ambtenaar der reclassering, afgevaardigden van de R.K. Reclasseringsvereniging, de Prot.-Christelijke Reclasseringsver eniging. het Leger des Heils en het Genootschap tot reclassering. ter'en, dat men meer de filmische kwaliteiten dan de religieuze heeft bekeken. En met dat al zijn de be- zwaren. die nogal laat helaas, voor- namelijk van geestelijke zijde tegen de film zijn geuit, zeker niet on- gegrond. Dit alles is voor mij en vele an- deren weer eens te meer een be- wijs, dat wij katholieken nu einde- lijk de filmproductie zelf eens ter hand behoren te nemen. Het is meer dan hoog tijd! L. S. WEGGEBRUIKERS Slingerend en gearmd rij- den en het rijden, terwijl men de voeten van de trappers houdt, is strafbaar ..DAMLUST" P. Beers no. 1 in de tweede wintercompetitie. ZUID-SCHARWOUDE. Voor de onderlinge wedstrijd werden nog enige inhaalpartijen gespeeld. P. Beers ging voort op het pad der overwinning en gaf Jac. Grootjes klop. Hieraoor plaatste Beers zich onbereikbaar voor de andere spelers op de eerste plaats. Beers en Huy- tema zullen thans drie partijen moeten spelen om uit te maken wie kampioen van ..Damlust" zal zijn. Dit is nodig. omdat Huytema in de eerste wintercompetitie als no. 1 eindigde. A. Goudsblom zag geen kans een nuntie van Huytema machtig te worden, waardoor laatstgenoemde op de tweede plaats beslag legde. Abr. v. d. Welle stelt alle pogih- gen in het werk om de laatste twee plaatsen nog te ontlopen en deed een stap in de goede richting door van C. Schuffelen te winnen.'" De uitslagen voor de vierkampen waren: Th. de HaasJ. Zijp 20 P. SchuffelenP. v. d. Molen 11 A. FlorisP. Balder 20 N. JolG. Vroling 02 Jac. BerkhoutW. Glas 20 W. de JagerJ. Engeringh n.b. EGMOND AAN ZEE Op 68- jarige leeftijd is, vrij plotseling, overleden, de heer C. J. Eyma, oud- burgemeester van Egmond aan Zee." De heer Eyma aanvaardde in 1910 het ambt van burgemeester alhier. Hij onderscheidde zich in zijn func- tie door zijn volkomen eerlijkheid en onpartijdigheid. Tijdens zijn bur- gemeesterschaD kwam in 1914 een eigen waterleidingbedrijf tot stand. In 1917 bouwde de gemeente zelf een electrisch net. daar het P.E.N, zulks niet aandurfde. De gemeente werd tijdens zijn ambtsperiode steeds meer omgeschakeld van vissersdorp tot badplaats. hetgeen door hem, mede in ziin functie als voorzitter van de V.V.V., bevorderd werd. Hij bekleedde voorts verschillende maat- schapnelijke functies. was o.a. be- stuurslid van de olaatseliike com- tnissie der N.Z.H. Redding Mii.. Witte Kruis, Nutssnaarbank enz. Als groot natuurliefhebber bezat hy een unieke verzameling vogels en was hij medewerker van 's Rijks en an dere instanties on het gebied der ornithologie. In 1941 werd hij door de bezetter ontslagen en een half •jaar later geTnterneerd in St. Mi- chielsgestel. Dit heeft deze vrii- heidslievende figuur een zware knak gegeven en toen hij in Mei 1945 in ere werd hersteld. was de inmiddels 65-iariee burgemeester niet meer de oude. Op zijn verzoek kreeg hii eer- vol ontslag. na met een onderbre- king van vier jaar. viif en dertig jaar de gemeente te hebben be- stunrd. Bii zijn zilveren jubileum in 1935 werden ziin verdiensten voor de gemeente geeerd doordat het vroegere Schoolplein herdooot werd in Burgemeester Eymaplein. Een monumentale bank met inscriptie bewaart daar de herinnering aan hem voor het nageslacht. Thans waait de vlag van het gemeente- huis halfstok. De begrafenis vindt plaats Zaterdagmiddag twee uur on algemene begraafpalats te Egmond aan Zee. temidden van het duin- landschap, dat hem zo lief was. SINT PANCRAS Dezer dagen hadden wij het genoegen een onder- houd te hebben met mej. Dijkstra. De stichting Maatschappelijk Hulp- betoon ten Plattelande hield in onze gemeente een tentoonstelling. De opening had plaats door burgemees ter Kroonenburg. Daarbij waren o.m. a^nwezig burgemeester Bakker van Oudorp, de hoofdassistent van de Landbouwconsulent uit Alkmaar, de besturen van de verschillende plaatselijke verenigingen en ver schillende genodigden. Het doel der tentoonstelling wordt door middel van tekeningen. platen en foto's naar voren gebracht. Ter verduidelijking wordt er af en toe een film gedraaid omtrent de huis- houdelyke voorlichting, om de da mes aan te sporen een cursus te volgen. Deze film wordt enkele ma- len op een dag gratis door 't onder- wijzend personeel onzer gemeente gedraaid. Het doel is nl. om die ge- zinnen te helpen, die in moeilyk- heden geraakt zijn op huishoudelijk gebied vooral. Dit alles gebeurt in de nauwste samenwerking met de gemeentebesturen, kerken, wijkver- pleging en andere plaatselijke ver enigingen. De stichting Maatschap pelijk Hulpbetoon rapporteert haar verslag o.a. aan het Departement van Landbouw en Sociale Zaken. Verder nog de gezinsverzorging. In het bijzonder wordt Hier de sociale gezinsverzorging belicht, d.w.z. de hulp aan het a-sociale gezin. De verpaupering tegen gaan is het stre- ven. Een ander deel van de tentoon stelling is gewijd aan de huishoude- lijke voorlichting. Hier worden nut- tige wenken gegeven: goede voeding, opvoeding. arbeidsbesparing en de woninginrichting, t.b.c.-bestrijding enz. Voorts hebben zich bij de ten toonstelling ook aangesloten de R.K. Huishoudschool te Bergen en de Landbouwhuishoudschool uit Alk maar. De mooie handwerken en naaistukken tonen hoe goed deze opleidingen zijn. Ook de Volkshoge- school had een stand met prachtige photo's. In de loop van deze dagen be- zochten de kinderen van de lagere scholen van Sint Pancras en Oudorp deze tentoonstelling. Verder zagen wij op deze tentoonstelling nog ver- seheidene maatschappelijke werk- sters uit Noord-Holland en dames uit Oudorp, Koedijk en Pancras. Men gaat nu naar Noord-Schar- woude en Broek op Langendijk. Ste'J'jAifJui. wingtsfacfiltnl ALKMAAR - TEL 3812 Alletn Lo. de Breedstraet De eerste ronde is voorbij op enkele wedstrijden na dh wij kun nen dus alvast de balans opmaken. Het Lyceum deed het niet daverend. Alleen haar 3de elftal wist de over- winning te behalen. ULO Beverwi.jk was weer sterk favoriet. Haar 3 elf- tallen zegevierden over de hele li- nie. Zouden de 2 wisselbekers die in Bverwijk staan, daar voor de 2de maal een ereplaats krijgen? Doch zover is het nog lang niet. Er kan nog van alles gebeuren en de span ning komt er danig in. ULO Alk maar zag 2 elftallen winnen en 2 elftallen verloren de strijd. In afd. D. een der aardigste afdelingen boekten we enige verrassende uit slagen. Wie zou gedacht hebben dat Heiloo de sterke Willibrordus- school zou kloppen? De uitslag 21 wijst er wel op dat het er danig ge- spannen heeft. Intussen is Willi- brordus I sterk favoriet voor de verliezersronde. Dat Meester Kager goots is op z'n jongens laat zich denken. De Aloysiusschool versloeg Egmond. Het volgend jaar beter jongens. Jullie doen van het jaar pas voor het eerst mee en Meester Winter vertelde mij dat jullie maar driemaal in de duinen hebt kunnen oefenen. Maar je weet, er is nog 'n verliezersronde. En daar hebben die Oudorpers de Adelbertusschool ge- kraakt. Meester Wentink schaamt zich. Volgend jaar wordt dat beter jongens. dat weet ik zeker. Ook VGLO II wist ietwat geflatteerd te winnen van Bavo I, waardoor zij ook de tweede ronde bereikt heb ben. In afd. E wist Oudorp II even- zo de overwinning te behalen. Met 20 werd Heiloo II geklopt. Oudorp deed het dus heel erg goed. Enkele wedstrijden worden nog Vrijdag ge speeld. o.a. Ad^lbertus IIBavo II en de BLO tegen Aloysius II. En dan bereiden we ons voor op de 2e ronde. Dan komt de school uit Schoorl nog aan de beurt. De vol gende keer daarover meer. Hier dan nog de uitslagen. Afd. A: Lyceum IBeverwijk I 01; Ulo Alkm. ILyceum II 51. Afd. B: Ulo Alkm. IILyceum III 12: Ulo Alkm. IllBeverw. II 02 Afd. C: Ulo Alkm. VILyceum VI Afd. D: Aloysius IEgmond I 30 50; Lyceum VBeverw. Ill 05. Willibrordus IHeiloo I 12; Bavo IVGLO II 14; Oudorp IAdel- bertus I 91. Afd. E: Adelbertus IIBavo II uitgasteld; Egmond IIWillibrordus II vervalt door het niet kunnen uit- komen van de eerste: BLO I Aloysius II uitgesteld; Heiloo II— Oudorp III 02. 25-JARIG BESTAAN BEGRAFENISVERENIGING ..MEMENTO MORI" SINS PANCRAS. Ter gelegen- heid van dit feit werd er een ver- gadering gehouden in cafe „Rust Wat". Na het huishoudelijk gedeel- te volgde een kleine pauze. Het be- stuur zat in de bloemetjes en het meest ongewone was wel de aanwe- zigheid van de dames van de be- stuursleden en Zuster van Noppen, welke waren uitgenodigd om deze jubileumvergadering bij te wonen. De voorzitter heette alien van harte welkom. ook de genodigde oud- bestuursleden, de Bond van de Be- grafenisvereniging Langedijk en Omstreken was vertegenwoordigd door de heren Vinke en Heitsma, aan welke heren dank werd ge bracht voor de mooie bloemenmand. De voorzitter geeft nu enkele mo- menten weer welke in de afgelopen 25 jaar zijn voorgevallen en wenst ook de drie jubilarissen, de heren D. Bruin, W. KeiJer en A. Stam- mes van harte geluk met hun 25- jarig jubileum. Hierna gaf de secre- taris een overzicht van de werk- zaamheden van de vereniging. Nu werden de sprekers van deze avond in de gelegenheid gesteld om hun felicitaties over te brengen. De he ren Vinke, Jb. de Vries, Verduin, Bijpost en Kunst maakten hiervan gebruik. Hierna bood de heer Jb. de Vries de drie jubilarissen een bloemstuk aan namens het bestuur, welke dankbaar werden aanvaard en waarvoor de heren het bestuur hartelijk dankten. De vierde jubiia- ris van de avond was de Voorzitter zplf. Het hlopmstnk van Hp Rond werd aangeboden door de heer Ver duin, de man die ook veel voor de vereniging heeft gedaan. De voorzitter sloot hierna met een woord van dank voor de gezellige en aangename wijze waarop verga- derd was. EEN WAGON AARDAPPELEN VOOR DUITSLAND Waarlander tuinders vergaderden. WAARLAND. De L.T.B. hield in de zaal van de heer W. Jonker zijn jaarvergadering. Na een woord* van welkom geeft de voorzitter de heer Joh. Dekker Mz. een kort over zicht van 't afgelopen jaar vooral wat betreft de teelt en de prijzen van de tuinbouwproducten. De prij zen liepen somtijds ver uiteen, en kele producten waren soms onver- koopbaar, daarentegen brachten an- deren fabelachtige prijzen op. Vol- gens spreker mogen wij, behoudens de gele kool, tevreden zijn. Door de secretaris de heer H. Dekker Sr. werd het jaarverslag uitgebracht, waarin vermeld werdt dat er zo veel van de voorzitter gevraagd wordt, daar deze iedere week een vergadering heeft bezocht om de belangen der tuinders te behartigen. Verder werd met voldoening geme- moreerd dat thans alle tuinders ter plaatse in de L.T.B. zijn georgani- seerd. Dit is de laatste keer ge- weest dat Riekus Dekker het ver slag van de Waarlander afdeling der L.T.B. heeft uitgebracht, want hij heeft gemeend wegens zijn leeftijd het secretariaat te moeten neerleg- gen. Van deze gelegenheid maakte de voorzitter gebruik om namens alle leden de scheidende secretaris zijn welgemeende hulde en dank te brengen voor alles wat hy geduren- de 15 jaar als secretaris gedaan heeft. Als stoffelijk blyk van waar- dering bood hij hem een kistje siga- ren aan. Nadat de penningmeester reke- ning en verantwoording heeft ge daan werd een commissie tot het nazien der bescheiden benoemd, gekozen werden de heren M. Bruin en C. Danenberg. By de bestuurs- verkiezing werd de voorzitter de heer Jo Dekker Mz. met algemene stemmen herkozen; terwyl inplaats van de heer H. Dekker Sr. de heer Jn. Bruin Smz. gekozen werd. Be- sloten werd zes personen te benoe- men tot afgevaardigde naar de ver gadering der Noorder Markt Bond. Het voorstel om gezamenlijk zacht fruit te verbouwen, leverde wel discussie doch geen beslissing op. Het zou voor deze volkrijke plaats wel aan te bevelen zijn om met de teelt van klein fruit een begin te maken. De propagandist der L.T.B. de hr. Peraer gaf hierna een duidelijke uiteenzetting over het doel en wer- king der Cooperatie voor de L.T.B. Spreker zegt dat in alle Bisdommen van Nederland behalve in het Bis- dom Haarlem bloeiende Katholieke Cooperaties op land- en tuinbouw- gebied zijn en zeide tenslotte dat het nu aan de daad van de 13000 le den der L.T.B. is of deze in ons Bis- dom zal slagen. Hierna gaf de heer Peraer nog enige wenken over de verbouw van zacht fruit. Tijdens de rondvraag kwam de aardappel-actie voor de hongerlij- dende Nederlanders in Duitsland ter sprake. Als er 100 leden zyn die hiervoor elk 100 kg beschikbaar wil stellen, dan hebben we een spoor- wagon bij elkaar. Wie aan dit mooie werk van daadwerkelijke naastenliefde wil meedoen kan zich opgeven by de secretaris. Geldelyke steun is ook van harte welkom. Een en ander moet geschieden v<56r 20 Maart a.s. VISKOTTER VAN 50 TON TE WATER GELATEN GRAFTDIJK. Alhoewel een schip van 50 ton te water laten niet zo'n buitengewoon vermeldenswaar- dige prestatie is, meenden wij toch, dit keer hiervan eens melding te moeten maken, vooral omdat dit op Graftdijk gebeurde. Het betrof een viskotter van 50 ton, welke gebouwd werd voor reke- ning van H. Koster en Zoon te Wie- ringen. De schroef met as en koker werden geplaatst door de fa. Laan en Kooy te Wieringen, die tevens de 200 P.K. motor, een Diesel Krom- hout, zal plaatsen. Het timmerwerk zal worden verzorgd door F. Bakker te Wieringen. Het was het grootste schip dat van deze kleine werf te water werd ge- laten, het tweede voor rekening van Koster en Zoon, tevens het 354e schip door de fa. v. d. Beldt gebouwd in haar 26-jarig bestaan. Graftdijk. een klein plaatsje, weet zich door haar werf een naam te veroveren, die in geheel Noord-Hol land bekend is, vooral bij de stoere Wieringer vlssers, waarvan de oude heer Koster een waardige vertegen- woordiger bleek. die bewees een grote dosis echte Hollandse onder- nemingsgeest te bezitten, door in deze tijd een zo'n kostbaar schip te laten bouwen. Wij wensen de heer Koster veel succes met zijn vaartuig en hopen dat de visvangst groot zal zijn voor hem en voor ons deviezenpotje. EEN GOEDE VANGST TUITJENHORN. Door de Gebr. Boerdijk, beroepsvissers te Kalver- dijk, werd een snoek gevangen van ruim 24 pond. KATH. THUISFRONT TUITJENHORN. Door bemid- deling van de kruidenier J. Zutt ontving Thuisfront voor de jongens in Indie 5 pakjes Shag van de Fa. Douwe Egberts. Hoewel het de fa. ten strengste verboden is tabaks- artikelen af te geven zonder daar- voor officiele toewijzingen in ont- vangst te nemen, vond de Directie het doel zo sympathiek, dat zij uit persoonlijke voorraad toch gratis 5 pakjes shag beschikbaar stelde. Wie volgt? Op verzoek van het Thuisfront- comite stelden tal van tuinders gra tis bewaarkool beschikbaar, in totaal ruim 9000 kg. Het was een hele ver zameling van diverse soorten en kwaliteiten. zodat het niet mogelijk was ze op de veiling te Warmenhui- zen aan te bieden, maar door be- middeling van de groentenexporteur J. Burger werden ze verkocht op de groentenmarkt te Utrecht. De onkostenrekening werd zo laag mo gelijk gehouden, met als resultaat, dat de kool een netto bedrag ople- verde van f 290.—. Alle goede ge- vers en medewerkers hartelijk dank R.K.V.V. KOLPING BOYS OUDORP. Het eerste en tweede elftal spelen beiden om het gouden kruis tegen Alkmaar 2 en St. Bavo 2. Ons eerste elftal zal het in Alkmaar wel redden, maar het tweede heeft het moeilijker. Toch geven wij de onzen een behoorlijke kans, vooral na de keurige overwinning van vo rige week op Vios 2. De a-adspiranten, ons kampioens- elftal, zijn wederom vrij. Volgende week zullen ze weer kunnen spelen. Onze b-tjes leverden vorige week keurig werk door AFC e te kloppen. De stand van de kepgroep is thans als volgt: AFC e 15 II 1 3 23 48-17 Kolp. Boys b 13 10 1 2 21 25-8 SVW b 12 9 1 2 19 37-10 Thans komt opnieuw een kam- pio^nscandidaat. nl. SVW 6, op be- zoek. Zou het lukken? T VELD. Door de jongens van de zesde klas der R.K. Jongensschool te 't Veld zijn omstreeks Kerstmis_ ..prikkaarten" verkocht. De op- brengst kwam ten goede aan Kath. Thuisfront. Nu hebben drie der leer- lingen 'n prijs in de wacht gesleept nl. Piet Idema, Jan Wit en Japie Floris. Bravo voor deze jongens die zo ijverig in de weer zijn geweest. Leeftijd 6 en 7 jaar, fLV V met korte broek alle leeftijden Ji Nieuwe sortering J Z1ELFBINDERS V HOORN •IICUWSTtIO ALKMAAR LAAT 118 De raad der gemeente Egmond- Binnen vergaderde dezer dagen. Tot toelating als raadslid van C. Apeldoorn werd besloten en het nieuwe lid werd daarop beedigd. Hierna werd besloten tot aankoop van 5915 m. grond van C. Baltus te Egmond-Binnen voor f 11.410 en van 445 m. grond van N. Koning voor f 667.50, door de R.K. woning- bouwvereniging St. Joseph, die voor dat doel aan de gemeente om de nodige contanten verzoekt, teneinde na aankoop daar 18 woningen te bouwen, waarvan er 8 dit jaar ge- reed kunnen komen. De heer Simons gunde Egmond- Binnen de woningen wel, doch hij vond het een teleurstelling voor de Hoef. Spr. vroeg of er voor de Hoef niets kan worden aangekocht. De voorzitter antwoordde hierop, dat voor dit jaar het volgende bouwplan is gedacht: 8 woningen voor Egmond-Binnen en voor de Hoef nieuwbouw voor oorlogs- slachtoffers. Immers van de 17 oor- logsslachtoffers vallen er 16 onder de Hoef. Deze zijn kort geleden verzocht eindelijk eens te beslissen of zy aan hun herbouwplicht wiP len voldoen. De resultaten hiervan zyn vrij gunstig. Van de heer van Nieuwkuik is bijv. reeds een plan binnengekomen. De oorlogsslachtof- fers.zullen dan, voor zover op de oude plaats geen herbouw mogelijk °S de °Pengelegen stukken langs de Egmondstraatweg kunnen bou wen. In principe is dit reeds goed- gekeurd. heer Simons merkte op dat de Hoef hiermede niet vooruit gaat, doch de voorzitter gaf de verzeke- ring dat door de bouw voor oor- logsslachtoffers de ergste noodtoe- stand in de Hoef zou worden opee- heven. Het punt werd met algemene stemmen aangenomen. De raad ging accoord met de van hogerhand vastgestelde regeiing van verplaatsingskosten, toekenning van gratificatie 1947 en verhoging kindertoelage voor secretarissen en ontvangers. De gemeentewoning perceel Oude Veert 447 wordt met ingang van 1 April aan twee ge- zinnen verhuurd n.l. Docter en de Boer. De voorzitter brengt een woord van dank aan het raadslid J. Klok voor de aanleg van een plant- soen op de Krijt. Ten aanzien van de rekening 1944 wordt besloten aan een administratieve opmerking van Ged. Staten tegemoet te ko men. Binnengekomen verzoeken van de R.K. bijzondere schoolbesturen be treffende het bedrag ad f 16.43 per leerling kunnen wegens het ver- strijken van de termijn 1 Maart momenteel niet meer in behande- ling worden genomen. Voorts informeerde de heer Apel- doorn naar een binnengekomen verzoek om in de kom Egmond- Binnen een eigen strandvonderij te verkrijgen waarop echter geant- woord werd, dat de strandvonderij uitsluitend tot de competentie van de Burgemeester behoort. Voor de gemeente zijn daaraan geen reve- nuen verbonden. De heer Wittebrood informeerde nog naar de verbeteringen aan de Schoolstraat en Julianaweg. De voorzitter zette uiteen dat is ge- wacht tot goedkeuring van het rio- leringsplan. Nu dit voorlopig is af- gewezen, zullen nog dit jaar de ge- noemde wegen worden verbeterd. De heer Klok adviseerde de kas- tanjebomen te doen vervangen door anderen hetgeen thans nog met weinig kosten mogelijk is. Accoord. Hierna ging de raad in comity. HOORN. In de gem. Hoorn was het tot nog toe geen gewoonte, voor wedstrijden, uitvoeringen e.d. welke georganiseerd werden ten bate van de Missie, vrijstelling te geven van de belasting op de ver- makelijkheden. Nu gisteren in de gemeenteraad het bekende voorstel tot verhoging van deze belasting aan de orde kwam, welk voorstel overigens zonder discussie en zon der hoofdelijke stemming werd aangenomen, heeft de heer Smits, in overleg met de katholieke raads- fractie, een amendement ingediend om in het vervolg ook de Missie voor vrijstelling in aanmerking te doen komen. In verband met het systeem van de verordening, en om de behandeling van de zaak niet onnodig ingewikkeld te maken, had dit amendement ten doel, in art. 5 van de verordening de bepaling op te nemen, dat vrijstelling niet al leen zou worden gegeven voor lief- dadige, maar ook voor zuiver-gods- dienstige doeleinden. Met een klei ne wijziging namen B. en W. dit voorstel over. Er staat nu in de verordening. dat van toneelvoor- stellingen. e.d., waarvan de op- brengst uitsluitend wordt aange- wend voor een zuiver godsdienstig en/of voor een liefdadig doel. op aanvraag. door B. en W. vrijstelling kan worden verleend. Aangenomen kan nu worden. dat voor voorstel- lingen e.d. ten bate van de Missie afgezien van het omstreden be- grip liefdadigheid, buiten twijfel 'n zuiver godsdienstig doel! vrijstel ling zai worden gegeven. Daarmee wordt, zoals in de toelichting tot het ingediende amendement is ge- zegd. voldaan aan een verlangen, dat in katholieke kringen bleek te leven. Dat deze kwestie op deze wijze in gemeen overleg tussen B. en W. en de raad is opgelost, kan ongetwijfeld tot verheuging stem- men. WARMENHUIZEN, 19 Maart. 39.100 kg rode kool 21.5028; 63.600 kg gele kool 913; 2700 kg wite kool 12.90—13.50. LANGEDIJK, 19 Maart. 9900 kg rode kool 24—26.80; 191.000 kg gele kool 9.50—11.80; 1000 kg witlof 56—60.40; 3300 kg bieten I 6—6.70. AVENHORN, 18 Maart. 35 kg spruitkool 45—65; 1450 kg rode kool 24.4028; 3000 kg gele kool 5.80 9.50; 115 kg uien gew. maat 4855; 8070 kg witlof I 57—66; II 47—57; 6700 kg peen II 18.80—20.30; peen III 18.50—21.90. KERKKOORREPETITIE 'T ZAND Men deelt ons mede, dat deze week de kerkkoorrepe- titie zal worden gehouden in de school, en wel op Donderdagavond half acht. In verband met de plech- tigheden van de Goede Week en Pasen worden alien verzocht tijdig aanwezig te zijn. Alhoewel ik het artikel van de heer Wester niet gelezen heb, wil ik toch gaarne antwoorden op het hierop aansluitende artikel van de heer C. Langendijk Jr., H.H.Waard. Inderdaad, zoals de heer Langen dijk zijn artikel beeindigt, zal een en ander op een zeer brede basis bezien moeten worden, temeer als men zich realiseert, dat indien de steenindustrie metselsteen zou gaan fabriceren in de afmetingen, die de heer L. noemt van 21x7'/jxl0, dit honderdduizenden guldens zou kos ten aan aanmaak van steenvormen, steenplankjes enz. Hierbij komt, dat deze omschake- ling naar een ander formaat, althans in de eerste tijd van fabricage, pro- ductievermindering zal betekenen, hetgeen in de huidige schaarste al zeer zeker ongewenst is. Hierbij komt, dat de prijs in dit formaat per steen in verhouding al- tijd hoger zal liggen. dan het thans gebruikelijke Waalformaat, daar meer brandstof benodigd is. Uiteraard zijn nog verschillende andere bezwarende factoren aan te voeren, doch wil met de genoemde volstaan. Hoogachtend. G. J. TERWINDT, Steenfabrikant, Bergen (NH) SCHOORL. De vereniging voor vreemdelingenverkeer „Noord-Ken- nemerland" te Schoorl hield dezer dagen haar 38ste voorjaarsvergade- ring in hotel „De Rode Leeuw". onder voorzitterschap van de heer W. W. van de Garde Jr. De vrij talrijke aanwezigen. on der wien de burgemeester Mr. C. A. J. Jochems, kregen allereerst voorgezet het door het bestuur op- gemaakte programma van reclame en organisatie: wederom zijn 2000 folders ter perse. Wandelwegen zijn door bemiddeling van de A.N.W.B. weer uitgezet. De banken worden zo goed mogelijk opgeknapt. Lid- maatschapsbordjes zullen spoedig de huizen van de leden sieren. Wat de papiermanden betreft: het be stuur durft om financiele redenen momenteel geen nieuwe aan te schaffen. zodat de oude zullen wor den hersteld. De Naco-busdienst zal met ingang van 10 Mei doorrijden naar Cam- perduin. Een verzoek van de verkeers- inspectie aan B. en W. van Alk maar om de bussen van de N.H. A.D.O. „Bergen-Binnen" N.V. langs het station Alkmaar te mo gen laten rijden, ten eerieve van de treinreizigers. werd afgewezen tot grote verontwaardiging van de vergadering. Het bestuur heeft het plan opge- vat om twaalf verschillende nieuws- bladen uit te nodigen dit voorjaar de duinen in Schoorl te komen be- zichtigen. Dit zal min of meer offi cieel geschieden. Schoorl is nog lang niet genoeg bekend en men meent op deze wijze hierin verandering te brengen. Voorts zullen in het a.s. seizoen weer duinwandelingen worden ge houden onder de deskundige leiding van het Staatsbosbeheer. Zangver- eniging en fanfarecorps zullen con- certen geven. Een toneelavond staat mede op het programma, alsmede 'n fotowedstrijd, ja zelfs een bridge- drive. De directie der NetL Spoor- wegen liet weten, dat het niet in de bedoeling lag gedurende de zo- mermaanden de tram weer voor reizigersvervoer in dienst te stellen. Het ligt in de bedoeling te ad- verteren in de grote bladen en in het ..Spoorboekje", terwijl geinfor- meerd zal worden naar de kosten van foto-reclame in spoorwagons. De penningmeester, de heer J v. Wijk. bracht verslag uit van de fi nanciele toestand der vereniging. De rekening sloot met een bedrag van f 2300.met een verliespost van f 285.Het saldo bedroeg per 1 Januari 1948 f 783.64. De secretaris deelt in zijn jaar verslag mede. dat Schoorl in het af gelopen seizoen behoorde tot de 4 gemeenten. die de meeste vreemde- lineen hadden geherbergd. Het ledental is groeiende en steeg tot 134. Het volgend jaar zal de ver eniging 40 jaar bestaan en het ligt in de bedoeling dit feit feesteliik te herdenken. De begroting. difi in de najaarsvergadering was aange- houden. in verband met verhoging vai? de contributie, werd vastge- steld op een bedrag van f 2100. De contributie is wel vastgesteld op 5.doch daarboven werd een progressief bedrag opgelegd al naar gelang men voordeel heeft bij het vreemdelingenverkeer. Besloten werd in de loop van dit jaar een contactavond te houden vo°r de leden met hun dames. Op de gebruikelijke rondvraag kwamen verschillende wensen naar voren, die aan het gemeentebestuur zullen worden doorgegeven. slot vande avond was een eindeloos gedelibereer over de in- gevoerde verhoging der contributie.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2