OM ERIC'S LIEFDE r MINIMUMPRIJZENFONDSEN IN DE TUINBOUW RADIO UIT DE KERMIS DER WERELD Slagvaardige Reshevsky forceert remise D De ^Noordermarktbond" vergaderde OUD-MfNISTER DR. HUYSMANS IN DE TWEEDE KAMER HERDACHT Stichting van de Landbouw krijgt medezeggenschap J Zei U iets? Vooraanstaand Engels Communist wordt katholiek Wereldkampioenschap schaken Voor Botwinnik winst niet zeker Beeld van veiling laatste tijd gunstiger Sint Jozef NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Vrijdag 19 Maart 1948 PAG. 3 ""N PROGRAMMA Loslippigheid kostte doden. Veevergiftiging te Woudenberg AANSLAG OP PROF. CEYL? Tijdbom ontploft te Cent Rantsoenbonnen. Textiel C 82 EEN LELIE VOOR ST. JOZEF TSJECHO-SLO W AKIJE OPENDE HEM DE OGEN (Van Michael de la Bedoyere) Friese boter naar Engeland Zwanenburg Organon geeft TA pCt. dividend Ter inzage Geen radiopraatjes meer Het eerste kievitsei Vliegramp in Florida feuilleton door HARRIS BURLAND IVjE GISTERENNACHT overleden oud-minister van economische zaken. Dr. G. W. M. Huysmans, is bij de aanvang van de giste- renavond gehouden vergadering van de Tweede Kamer herdacht. President van Schaik zei, dat alien getroffen waren door het ont- stellende bericht van het nog zo onverwacht overlijden van de, tot voor korte tijd minister van economische zaken in Uw kabinet, mijn- heer de minister-president. A1 werden zijn sociaal-economische denkbeelden en opvattingen geenszins door ieder onzer gedeeld, toch was dit voor de Kamer geen beletsel hem een hoge achting toe te dragen. Kundig en ervaren, had hij een sterk ontwikkelde en gezonde werkelijkheidszin, die hem in staat stelde, de moetlijkste vraagstukken tot een practische en aan- vaardbare oplossing te brengen. Ofschoon man van vaste beginselen, was hem bij de toepassing daarvan alle doctrinairisme vreemd. En door zijn eenvoud en aangename omgangsvormen wist bij zelfs de harten te veroveren van hen, die zijn principiele tegenstanders waren. Wij rouwen om een onzer figuren uit deze gecompliceerde na-oor- logse tijd, die, thans in de kracht van zijn leven tot God geroepen, met zijn werkkracht en doorzettingsvermogen in de benarde om- standigheden van het ogenblik aan den lande nog grote diensten had kunnen bewijzen. Onze deelneming richt zich speciaal tot zijn vrouw en kinderen, die in hem een trouwe en steunende echtgenoot en een liefderijke en voorbeeldige vader verloren. Moge de gedachte, dat het eeuwige geluk hem zal zijn ten deel gevallen hen enigermate troosten in het zware verlies, dat zij hebben geleden. De Kamer, van ganser harte delende in de rouw, waarin zijn gezin is gedompeld, zal zich de heer Huysmans blijvend herinneren als een man, die het vaderland met inzetting van al zijn krachten en onbaatzuchtig heeft gediend. De Minister-President, dr. X., J. M. Beel, sloot zich namens de Kege- ring bij deze woorden aan, opmerkend o.m. dat het heengaan van dr. Huysmans een verlies is voor diens gezin maar ook voor het land. De leden hoorden de toespraken staande aan. In dc gisteir te Utrecht gehou den algemene jaarvergadering van het Centraal Bureau van de Tuin- bouwveilingen in Nederland, welke zeer druk bezocht was, werd na uitvperige discussie be- sloten de voorstellen van het hoofdbestuur om over te gaan tot instelling van minimumprijzen- fondsen voor door het bestuur aan te wijzen groepen van pro- ducten. Door de standsorganisaties wa ren amendementen voorgesteld om a) voor elk fonds een commissie te benoemen, waarin behalve de voorzitter van het C.B.. drie leden door het bestuur van het C.B. en drie door de organisatiecommissie ..Groenten" uit de stichting van de landbouw in onderling overleg zou- den worden aangewezen uit de kring van de bij het betreffende product of groep van producten be- lang hebbende leden; b) Regelingen, welke het alge- meen beleid van de tuinbouw ra- ken door het bestuur alleen moge- lijk te maken in overeenstemming met de Org. Commissie „Groenten" uit de stichting van- de landbouw. Het H.B. ontraadde deze amende menten, hoewal het zich met de grondgedachte: een nauwere sa- menwerking tussen het C.B. en de standsorganisaties geheel kon ver- enigen; het achtte de amendemen ten onaannemelijk. omdat daardoor het C.B. hare zelfstandigheid zou verliezen. Het bestuur van het C.B. ver- klaarde zich wel bereid wat de be- vordering van de afzet betreft. met de standsorganisaties samen te werken, doch onder voorwaarde, dat de zelfstandigheid der veiling- organisatie onaangetast blijft. Het bestuur stelde echter een compro- mis-amendement voor, dat luidde: „Een regeling, ontworpen door een producten-commissie, is slechts van kracht, nadat daaromtrent overeenstemming is bereikt met de organisatie-commissie ..Groenten" uit de stichting voor de landbouw. Nadat dit bestuursamendement met 303 tegen 155 st. (33 bianco) was aangenomen, werd z.h.st. tot fondsvorming besloten. Een amendement-Obdam. ver- dedigd door de heer De Wijs, om de fondscommissie samen te stellen als door de standsorganisaties ge- vraagd was, kwam, na aanneming van het bestuursamendement, niet meer in stemming. Afzet-fonds Aangenomen werd ook een voor- stel van het bestuur om. evenals vorig jaar. voor het tijdvak van 1 April '48 tot 1 April '49 weer 1% van het bruto-bedrag der geveilde producten te heffen voor het fonds ter bevordering van de afzet, werd z.h.st. aangenomen. Een voorstel-Blokker om slechts '/i% te heffen, vond niet voldoende steun. De voorgestelde statutenwijzi- ging i.v.m. te treffen regelingen. die de afzet der producten betreffen, werden goedgekeurd, evenals een voorstel tot dienovereenkomstige wijziging der veilingreglementen. Het voorstel om het bestuur op te dragen kadercursussen te orga- niseren voor het geven van vak technische voorlichting, werd. na dat de afgevaardigden van Venlo, Obdam e.a. erop gewezen hadden, dat het C.B. zich hier op het ter- rein der standsorganisaties begaf, door het bestuur ingetrokken, hoe- wel daarna bleek. dat dit niet naar het gevoelen was van de sneerder- heid der vergadering; van be- stuurszijde werd echter toegezegd. dat het bestuur er nog op terug zal komen. Overeenkomstig een voorstel van Warmenhuizen zegde het bestuur toe de pogingen voort te zullen zetten, om bij de bevoegde instan- tites er op aan te dringen, dat pro ducten, die in het buitenland te plaatsen zijn, zo spoedig mogelijk worden verkocht en afgeleverd. Op 27 Maart 1943 werd het kaart- systeem van het Amsterdamse be- volkingsregister door 9 mannen op- geblazen, waardoor gegevens van duizenden Amsterdammers voor de Duitsers verloren gingen. Onder de ze 9 mannen bevonden zich de beeldhouwer Gerrit v. d. Veen en de letterkundige W. Arrondeus. De loslippigheid van de huis- knecht van Arrondeus heeft echter tot gevolg gehad, dat enige maan- den later 'n twintigtal personen werd gearresteerd en bijna alien doodgeschoten. Voor deze loslippigheid zal de huisknecht op 9 April a.s. voor het Bijzonder Hof te Amsterdam moe- ten terecht staan, evenals een vriend van hem en de N.S.B.-er P. Th. Theuniszen, die het nieuws inder- tijd had opgevangen en doorgaf aan de S.D. Jonkheer van der Goes van Naters voelt niets voor een na- tionaal kabinet. Hij heeft het in een redevoering gezegd. Hij voelt alleen voor een kabinet, waarin de Partij van de Arbeid het tempo en de mate van de vooruitstrevendheid aangeeft. Nu heb ik geen verstand van politiek en dat laat ik dus daar. Maar ik vraag me, als eenvoudig man, die straks ook weer in ze- ker stemhokje zijn plicht zal moeten doen, aft of het nu wel aangaat, om dit al zo drastisch te beweren, nog voordat er een stem is uitgebracht. J a, zelfs spreken de ministers in de offi- ci6le stukken nog steeds van de „mogelijkheid, dat dit jaar ver- kiezingen zullen worden gehou den". Zeer zeker zullen er ver- kiezingen zijn, maar ministers houden altijd hun formele fat- soen en zij spreken dus niet zul- ke boute taal, als de voorstellen, welker aanneming pas zal be- slissen over de ontbinding van de Kamer, waarvan verkiezin- gen het gevolg zullen zijn, nog niet eens zijn gedrukt. Ik wil maar zeggen, dat men helemaal geen verstand van politiek be- hoeft te hebben, om te weten, dat jonkheer van der Goes van Naters ietwat voorbamg is ge- weest. Want ook in de politiek schijnt het toch zo te zijn, dat je nooit weet, hoe een verkiezings- koe een kabinetshaas vangt In Woudenberg en omgeving heerst onrust onder de veehouders, want sedert Vrijdag j.l. doen zich bij het rundvee vergiftigingsverschijnselen voor, waaraan reeds verscheidene koeien zijn bezweken. Zo verloor de heer van Egdom te Woudenberg vijf kostbare stamboekkoeien en de heer Top acht. Een onderzoek ingesteld door de Rijksseruminricrfting te Rotterdam heeft aan het licht gebracht, dat de oorzaak van deze vergiftiging waar- schijnlijk gezocht moet worden in een verontreiniging van het voeder- meel, dat de getroffen veehouders alien van dezelfde handelsvereni- ging hebben betrokken. In de nacht van Dinsdag op Woensdag omstreeks 3 uur, is in het bekende lokaal ..Roeland" te Gent, waar juist Dinsdagavond Prof. Geyl uit Utrecht had gesproken, een tijd bom ontploft. De bom, van tamelijk groot kali- ber, was door onbekenden in de kelder geplaatst. De aangerichte schade is aanzienlijk. In de vloer van de gelagkamer was een opening van ong. 5 vierkante meter geslagen Er zijn geen gekwetsten. Prof. Geyl had in genoemd lokaal een lezing gehouden over het „Ne- derland en Vlaanderen" en volgens „De Nieuwe Gids" zou hij op dezelf de plaats hebben gestaan als die waar de bom is ontploft. Het lokaal „Roeland" was sinds jaren de vergaderplaats van Vla- mingen en flaminganten. In enkele kranten wordt gemeld, dat in Gent het gerucht gaat dat in deze zaal politiek onzuiveren bijeen plegen te komen. De waard van het zaaltje kon geen enkele opheldering geven om- trent de toedracht. Het plafond van de zaal is gedeeltelijk weggeslagen, de ruiten zijn gesprongen en de mu- ren gescheurd. De zware voordeur is uit zijn hengsels geslagen en de straat op geslingerd. De rantsoenbonnen voor textiel, voor textiel, voorzien van de letter voorzien van de letter en cijfers „C 82", welke tot 31 October 1947 werden uitgereikt, zijn na 10 April a.s. niet meer geldig. De rantsoen bonnen voor textiel met de opdruk „D 82" blijven tot nader order geldig Er zijn weinig heiligen in Gods Kerk, waarvan zo weinig bekend is, als van St. Jozef. En toch is de voedstervader van Jezus een der bekendste heiligen. W ij weten eigenlijk genoeg van hem om hem onze verering te schenken. De H. Schrift weet weinig van deze voorbeeldige huisvader, de verstandige bestuurder van het H. Huisgezin te vertellen. We lezen er slechts. dat St. Jozef rechtvaardig was. Van zijn leven weten we wei- ni(j meer en ook omtrent zijn dood weet de H. Schrift ons niet veel te vertellen. Dat wijst erop, dat St. Jozef wel een figuur geweest is, die sterk op de achtergrond bleef tij- dens het leven van de Zaliemaker.. Een ding weten wij zeker: Hij heeft de dood niet behoeven te vrezen want hij ontsliep in de armen van zijn maagdelijke echtgenote en van zijn Goddelijke pleegzoon. En toch is, ondanks het feit, dat wij van deze belangrijke figuur in het verlossingswerk zo weinig we ten, St. Jozef. die wij ons als een man op leeftijd voorstellen, een bij- zondere persoon geworden in het geestesleven van iedere katholiek. Zo klein zijn we niet, of we horen al vertellen van Sint Jozef. Met een zeker ontzag kijken de kinderen rond de Kersttijd in het stalletje naar St. Jozef; hij is het voorbeeld van de vaderlijke sterkte, van het mannelijk beleid. Het kan zijn nut hebben. van tijd tot tijd de figuur van St. Jozef, die ondanks zijn ogenschijnlijke onbe- duidendheid, wel degelijk aan de (hemelse) weg timmerde, nader te bezien. Hij, die tot de pleegvader van Gods Zoon was uitverkoren was groot in het kleine. We weten DOUGLAS HYDE, redacteur van de Londense Daily Worker, heeft bedankt als lid van de Com- munistische partij en zijn betrek- king bij de voornaamste commu- nistische krant in Groot-Brittan- nie opgezegd. Naar wij vernemen is de heer Hyde voornemens zich te laten opnemen in de Katholieke kerk en ontvangt hiervoor momenteel onderricht. Sinds het begin van de week vertoeven onze beide prinsesjes in Zermatt (Zwitserland), waar zij genieten van het prachtige win- terweer. Reeds de dag na aankomst begonnen de beide prin sesjes hun skilessen. Het gaat al goedDe beide prinsesjes maken een afdaling. E PARTIJ KERES—RESHEVSKY, een gewijzigde Steinitzvariant van de Spaanse opening, ging weldra lcmgs onbekende paden. Keres oefende druk uit op de zwarte stelling en geduren- de enige tijd zag het er voor Reshevsky niet zo behaaglijk uit. Maar de Amerikaan wist zich op zijn bekende slagvaardige wijze te bevrijden en bij de 2„0ste zet was er van een bepaald voordeel voor Keres geen sprake. Vier zetten later werd op voor stel van Reshevsky tot remise besloten. Nog met een bord vol stukken, hetgeen velen verbaasde. Smyslov, die met zwart tegen Botwinnik speelde, gai zijn 45ste zet in couvert al. ZATERDAG 20 MAART HILVERSUM I. 7.45 Maria ter ere; 8.15 Opgewekte melodieen; 9.05 Ochtend-concert; 10.00 Klein, klein kleutertje; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Benjamino Gigli; 12.03 Licht programma; 13.30 Lunchconcert met Zwitserse melodieen; 13.50 Film en toneel; 14.20 Engelse les voor be ginners; 15.15 Debutanteconcert; 15.45 KRO-kiosk; 16.30 Schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 De Wig wam; 18.15 Journalistiek weekover- zicht; 19.30 Piano-duetten; 19.50 Banden, die binden. klankbeeld; 20.30 Lichtbaken; 21.00 De klok heit negen; 22.15 Klein orkest; 22.45 Avondgebed, waarna Kath. Nieuws; 23.25 Gram, platen. HILVERSUM II. 7.15 Gram, platen; 8.18 Lichte morgenklanken; 10.20 Radiofeuilleton; 10.55 Muziek bij de arbeid; 12.33 Benjamino Giegli; 13.20 Bioscooporgel Cor Steeyn; 14.15 Harmonie-orkesten; 15.15 Gram, platen; 16.15 Amateurs; 16.45 Artistieke staalkaart; 17.15 Concert Radio Philh. Orkest; 18.15 Sportpraatje; 19.00 Pianomuziek; 20.15 Radio-cabaret v. Willy v. Hemert; 22.00 Hoorspel; 22.30 The Ramblers, 23.15 Schaaknieuws; 23.30 Gram, platen. BotwinnikSmyslov speelden de Gurnfeld-variant van de Oost-Indi- sche verdediging. Ook hier waren de spelers weldra op onbekend ter- rein. Smyslov verdedigde zich goed en hoewel Botwinnik zich inspan- de om voordeel te behalen hij gebruikte bijna 2 x zoveel bedenk- tijd gelukte hem dit niet. Bij de 32ste zet besloot Zwart de kwaliteit te geven voor 2 pionnen. Of deze pionnen een aequivalent zijn voor de kwaliteit zal eerst een nauwkeurig onderzoek kunnen leren. De stand luidt thans: 1. Botwinnik 4 1 afg. partij (6) 2. Keres 4 (7) 3. Reshevsky 3'/j (6) 4. Smyslov 2'/- 1 afg. partij (7) 5. Euwe 1 (6) Het verloop van de partij Keres- Reshevsky was als volgt: SPAANS Wit: KeresZwart: Reshevsky e7e5 Pb8c6 a7a6 d7d6 Steinitzverdediging. 1. e2e4 2. Pgl—f3 3. Lflb5 4. Lb5a4 De gewijzigde 5. c2c4 Een weinig gebruikelijke voortzet- ting, afkomstig van de Tsjechische meester Duras, welke Keres gaarne toepast. 5Lc8—g4 6. Pblc3 Pg8e7 7. h2h3 Lg4 x f3 8. Ddl x f3 Pe7—g6 9. Pc3d5 Ta8—b8 Zwart wil b5 spelen, maar Wit ver- hindert dit op geestige wijze 10. Pd5b4 Pg6—e7 Het paard gaat terug tot dekking van Pc6 11. Pb4c2 Dd8d7 12. d2d3 Pe7c8 13. Lcl—d2 Lf8e7 14. Df3g3 De stelling is voor Zwart niet zo eenvoudig. Op de rochade zou Lh6 kunnen volgen en Zwart is gedwon- gen tot Lf6. waarna Wit met 00 en f4 kan voortzetten. 14Le7f6 Wel de enige in aanmerking ko- mende zet. 15. Talcl Pc8b6 16. La4—b3 Dd7—d8 0—0 Pb6d7 a2a3 Pd7c5 Lb3a2 0—0 heeft er zich aardig uitge- 17. 18. 19. Zwart werkt. 20. 21. b2—b4 Pc5e6 Ld2—e3 Pe6f4 Een pionoffer? Ja, maar niet uit philanthropische overwegingen. Op 22. Lf4, ef4: 23. Df4: volgt Lg5, en Zwart wint de kwaliteit. 22. Dg3—f3 Pf4 x d3 23. Tel—bl Pd3—f4 24. b4b5, remise op voorstel van Zwart. De eindstand was: Wit (Keres): Kgl, Df3. Tbl en fl, La2 en e3. Pc2, pi a3, b5, c4, e4. f2, g2 en h3. Zwart (Reshevsky): Kg8. Dd8. Tb8 en f8, Lf6, Pc6 en f4, pi a6, b7, c7, d6, e5, f7, g7 en h7. In de Harlinger haven zal Zater- dag aanstaande een zending van 350 ton Friese boter naar Engeland verscheept worden, waarmee de eerste stap weer gezet wordt op de boterexport naar dat land. Douglas Hyde volgde als redac teur van de Daily Worker in be- langrijkheid direct op de hoofdre- dacteur T. Rust, die zelf op een na het voornaamste lid van de Com- munistische partij van Groot-Brit- tannie is; de enige die bbven hem staat is H. Pollitt. Hyde heeft zijn hele leven voor de Communistische partij gewerkt en is al ongeveer 8 jaar aan de re- dactie van de Daily Worker. Hij is thans 37 jaar. In een verklaring die hij heeft uitgegeven heeft Douglas Hyde me- degedeeld dat teleurstelling over de ontwikkeling van het internationale Communisme de voornaamste oor zaak was voor zijn ommekeer. De praktijk van het huidige Com munisme beantwoorat T\et aan de socialistische idealen, die hij jaren geleden leerde. De staatsgreep onlangs in Tsjecho Slowakije gaf definitief de doorslag. Zich bewust van zijn gevoel van de practische mislukking van het Communisme als een sociaal ideaal zocht Douglas Hyde reeds enige tijd naar de werkelijke inspiratiebron voor zijn sociale opvattingen. Aldus ging hij steeds meer het sociaal idealisme van de Katholieke Kerk waarderen. Hoe meer hij erover las, des te duidelijker werd het hem, dat dit 7-Un werkelijk doel was. De wijze welke leidde tot het ontslag van de redacteur van de Londense Daily Worker en zijn hoop in de Kerk te worden opgeno- men vinden een interessante pa rallel in de bekering enige maanden geleden van de heer Bulenez, de hoofdredacteur van de New Yorkse Daily Worker. In de heden gehouden vergadering van Commissarissen en de Raad van Bestuur der N.V. Zwanenburg— Organon te Oss. is besloten aan de algemene vergadering van aandeel- houders voor te stellen over het boekjaar 1947 een dividend van 7'/i pCt. uit te keren. Op onze bureaux zijn ter inzage de passagierslijsten -van de Grote Beer, die 22 Maart te Amsterdam wordt verwacht. van de Tabinta, die 24 Maart wordt verwacht te Am sterdam en van de Johan de Witt, die 26 Maart te Amsterdam ver wacht wordt. De tekenaar H. Rutgers te Hilver- sum, destijds berucht om zijn radio praatjes ..De stormer spreekt tot de jeugd" had zich ten tweede male voor het Goois Tribunaal te ver- antwoorden, omdat de hoge autori- teit het fiat-executie had geweigerd op een eerder gewezen advies: drie jaar internering. Deze straf werd te laag geacht. omdat R. als propagan dist voor Kriegsmarine en Waffen S.S. veel strenger gestraft diende te worden. R. legde een volledige bekentenis af. Hij zeide uit eerlijke overtuiging tot zijn daden te zijn gekomen. Thans zeide hij te weten. dat hij geheel verkeerd had gehandeld, hetgeen hij in zijn interneringstijd had leren zien. IDE ALE ECHTGENOOT Wat is een ideale echtgenoot? De win- naar van een prijs- vraag met deze vraag als opgave zeide: hij, die zo rijk is als Croe sus, zo knap als Apol lo, zo wijs als Salomon, zo geduldig als Job zo trouw als Washington en vriendelijk tegen zijn schoonmoeder. UW NAAM IS VROUW In Amerika houden de feministen een kruistocht voor een vrouwelijke president. Mrs. Whitehurst, hun leidster heeft echter verklaard: „Vrouwelij- ke kiezers zullen nooit 'n vrouw steunen, want vrouwen zien niet graag andere vrouwen opklimmen". Wat een zelfkennis! ZO ERG IS HET Typering van de toestand in Praag en de perscensuur. Een buitenlandse corres pondent beide zijn krant op en zeide: „Ik kan U zelfs niet ver tellen of het hier goed weer is'. i MEDEWERKING De leden van de Unocommissie in Pales. tina moeten hun eigen eten koken, daar de Arabieren en Joden weigeren hen te hel- pen. Vrede op aarde. SPRINGERIGE BRANDSTOF In Derby en Bauburg (Eng.) zijn explosieve stoffen tussen de steenkool gevonden. In deze steden warmt men zich nu in angst en vreze. 40 TON HOOFDPIJN De 23-jarige Fred Stevenson werd door een 40 ton zware ma chine in Leeds tegen de grond geslagen. Hij ging naar huis met een beetje hoofdpijn en een geschaafde rug. Van een harde kop ge sproken. DUIM OM TAND Een zwemmende in- boorling in Umtali werd door een kroko- dil bij zjjn been gegre- pen. Hij greep de kro- kodil bijn zijn keel, kon zijn been losrukken maar verloor zijn duim. Goede ruil, want je kunt beter met je be- nen dan met je duimen lopen. SPULBAAS het alien, Jozef was in zijn tijd, in de ogen van zijn tijdgenoten, iemand, die tot de kleine luiden behoorde. Dat hij afstamde van een t koningsgeslacht, zeide de mensen niets meer. We kennen dat ver- schijnsel zo goed! Adeldom van geest, het is door ons mensen, ook nu, vaak zo weinig geteld, als ze niet gepaard gaat met een goede geldbuidel en flink deposito! Jozef was een werkman, hij moest met zijn handen de kost verdienen en dat ging tweeduizend jaar gele den misschien wel iets moeilijker dan nu. Toen geen sociale wetten, geen vakorganisaties, die voor je belangen op de bres stonden. Maar Jozef sloeg zich, zoals vele anderen, er door en hij had nog goed zijn brood ook! Wat Jozef in z ij n dagen mede- maakte, vele huisvaders van nu kennen het, hebben het aan de lij- ve ondervonden. Armoede, verban- ning, teleurstelling. Maar hij droeg het, als een man. St. Jozef, die pas in de vijftiende eeuw, en dan nog door toedoen van een Sinte Brigitta en een Bernar- dinus van Sienna, een algemene verering genoot, is de patroon van een goede dood. Vooral in de twin- tigste eeuw, nu de dood als het ware iedere dag op de loer staat oorlog. honger en meer van die apocalyptische rampen, ze zijn he- laas niet denkbeeldig meer kan St. Jozef nog heel wat mensen uit de moeilijkheden helpen. We kun nen Jozef weinig meer aanbieden, in ruil voor een goede dood, dan een lelie, een lelie van zuiverheid van leven. L. S. Het eerste kievitsei is Donderdag- middag gevonden door de landbou- wer G. J. ter Maat te Varsseveld. Het zal aan H.M. de Koningin worden aangeboden. Een bommenwerper B-29, komen- de van Spokane (staat Washington) is bij dichte mist tijdens de landing te Tampa in Florida over de kop geslagen en in brand gevlogen. Er zijn tien doden en vier gewonden. Woensdagmiddag vergaderde het bestuur van de veilingvereniging „De Noordermarktbond" onder voorzitterschap van de heer J. Klif- fen, die er in zijn openingsrede op wees, dat het beeld aan de veiling de laatste weken heel wat gunsti ger is. Het gaat met de gele kool wat beter "dan 'n maand geleden. Sommige artikelen, o.a. uien, bren gen 'n zeer hoge prijs />p. Ook de rode kool is aardig opgelopen. De vooruitzichten voor 1948 ziet spr. niet zo somber, daar er meer pers- pectieven zijn, speciaal voor de voorziening van Duitsland van groenten. Spr. hoopt dat Duitsland behouden zal blijven voor groen- tenafzet. Momenteel gaat cr ook jonge groenten been. Mededclingen De omzet over de maand Febru- aii 1048 bedroeg f 634.071.17. De keurmeester, de heer J. Duy- ves, heeft een cursus gevolgd op dit gebied en slaagde met de mees- te lof, zowel voor groenten als voor fruit. Spr. feliciteerde als voorzit ter van de Veiling, de geslaagde en de veiling. Te beginnen Maandag 22 Maart wordt de gele kool vrij geveild en krijgt de tuinder de prijs welke hij op do veiling maakt. De tuinders dragen dan dus zelf de risico. De afgelopen weken hebben de tuinders f 6.resp. f 7.per 100 kg. voor de gele kool uitbetaald gekregen. De meeropbrengst is ge- reserveerd. Het bestuur sprak zich uit voor een toeslag per week op het product. Hierdoor profiteren de tuinders die het eerste van hun product af waren niet van die tuin ders die hun product langer heb ben bewaard. Medegedeeld werd dat er nog een mogelijkheid bestond voor export van gele kool naar Tsjecho-Slowa- kije. Men durfde hier echter niet op in te gaan daar men niet wist hoeveel gele kool er momenteel nog aanwezig is. Aan de Proeftuin te Hoorn zal dit jaar wederom een subsidie worden gegeven van f 100. Medegedeeld werd dat de totale omzet aan de veilingen in Noord Holland over 1947 had bedragen f 57.767.357.— tegen f 52.118.596.40 in 1946. l^pide jaren had de ..Noor dermarktbond" de hoogste omzet van de Noordhollandse veilingen. Machtpercer.tage De tuinders, die gebruik maken van het veilingfust. moeten hier voor extra machtgeld betalen. Het dagelijks bestuur zal aan de hand van voorschriften welke gelden aan de grote fustveilingen hiervoor na- dere voorschriften vaststellen. De algemene vergadering van de Noordermarktbond zal worden ge houden op Zaterdag 24 April 1948 om 1.30 uur in de Burg te Noord Scharwoude. Eventuele voorstellen moeten worden ingediend voor 3 April. Met de Cooperatieve Afzetvereni- ging voor pootaardappelea zijn er nieuwe moeilijkheden gerezen. De Cooperatie heeft een commissie be- noemd om deze moeilijkheden te bespreken en vroeg bij monde van haar secretaris of ook de Noorder marktbond drie leden wilde benoe men in deze commissie. Het bestuur betreurde dat deze geschillen zijn gerezen en hoopte dat alle geschil len in onderling overleg zouden worden opgelost. In deze commissie zullen namens de Noordermarkt bond zitting nemen de heren J. Kliffen, C. Keeman en Kl. Oude- man. ONZE LIEVE VROUW, die zijn maagdelijke Bruid is, is geen Heilige zo groot als Sint Jozef. Waarom? Omdat hij na de H. Maagd, die de Moeder van onze Goddelijke Verlosser is, het dichtst bij Gods Zoon staat. en het innigst met Hem verbonden is. Sint Jozef toch heeft als taak gekregen als vader te zorgen voor het Goddelijk Kind. Merk- waardige werken van God! Een arme, eenvoudige, bescheiden man, die van het werk van zijn handen moet leven, wordt door God tot de hoogste taak uitgeko- zen. Wat heeft Sint Jozef die helemaal aanvaard zo, gelijk hij zelf was! Stil, zonder veel druk- te heeft hij gedaan wat hij doen moest, in stipte plichtsbetrach- ting. Het zijn de waarlijk klei- nen, de verbor.genen, die groot zijn in Gods oog! De mensen maken lawaai en ophef, de waarlijk-Heiligen doen op hun plaats, waar dan ook, rustig en simpel hun plicht. MARCUS 63- 4. i v» Hij kwam na een poosje tot be- wustzijn en vond Solange over zich heen gebogen, bezig met een natte doek zijn wonden te betten. Hij was duizelig en de donkere rotsen schenen om hem heen te draaien. „Ben je wat beter, Eric?" vroeg ze en haar stem klonk als van heel ver weg. „ja, wel watmaar ik heb denkelijk veel bloed Verloren", zei hij zwakjes. „Die wond aan ]e schouder heb ik verbonden, maar verder zijn het enkel maar schrammen, al zullen ze wel veel pijn doen". „Ik denk, dat het van overspan- ning is, Solange, ik wist wel, dat ik sterk was, m.aar ik zou niet graag nog eens zo vechten. Hij is dood, laten- we nu maar gaan". Over de rotsen voortstrompelend, bereikten ze de wand van het hoi en daarlangs op de tast voortgaan- de, stieten ze op een gat in de rot sen, waarin ze weer voorraad von- den opgelegd; kaarsen, 'n fles bran- dewijn, lucifers en enige strookjes grauw metaal. Tregat stak de kaarsen bij zich, haalde de kurk van de fles, liet So lange drinken en nam zelf een flin- ke teug. Bij het bekijken van de metaalstroken, begreep hij opeens waarvoor ze dienen moesten. Hij streek een lucifer aan en hield die tegen een der staafjes. Ogenblik- kelijk schoot een heldere, witte vlam omhoog en verlichtte de spe- lonk tot in de uiterste hoeken. hij, de stekend, ..Magnesiumdraad", zei overige staafjes bij zich „dat kan te pas komen". Zwijgend vervolgden ze hun weg langs de rotswand. Maar hoe verder ze kwamen, des te duidelijker klonk 't klotsen van het water en vochtig schuim woei hun voortdurend in het gelaat. Tregat stak nog een staafje aan en bij dat licht zagen ze vlak onder hun voeten een btede, snelvlietende stroom voorbij jagen en zover het licht reikte, was die stroom geheel overdekt met allerlei wrakstukken. Toen begreep hij, dat die de stroom moest zijn, waarover Vallon gesproken hadhet graf van duizenden mensen en schepen de stroom, waaruit Temare zijn schatten had opgevistEen eind verder stak hij nog een magnesium staafje aan en een vreemd toneel vertoonde zich aan hun ogen. Hoog opgestapeld, tot wel zes meter bo- ven het water, lag een dam van wrakstukken. Daar achter was het water zwart en onbeweeglijk en ge heel bedekt met overblijfselen van schepen. Gebroken masten staken een eind boven de oppervlakte uit. Hier en daar was de kiel van een schip te zien of staken scheepsrib- ben als een reusachtig geraamte boven het water uit. Losse planken, vaten en k-isten dreven in de poel rond en nergens was meer een open plekje water te zien. Vlak onder hun voeten lag een smalle strook zand. Een oude, met ijzer be- slagen geldkist lag er openge- barsten. waaruit een hoop goud- stukken waren gerold. Dit alles zagen ze in enkele ogen- blikken. Toen was 't staafje onge- brand en Tregat wierp het laatste stukje op de grond, om zijn vingers te sparen. Op hetzelfde ogenblik schoot een vlammetje onder zijn voeten op en een sputterende vuurstreep schoot langs de bo- dem voort, als een dunne, kron- kelende slang. Vijftig meter verder schoot een vuurstraal omhoog. een geweldige knal volgde, een dof ge- rommel, een luchtstoot, die de lan- taarn deed uitgaan en beiden wer den tegen de grond geslingerd. HOOFDSTUK XXVI De poel Het eerste ogenblik waren ze te verbijsterd, om zich te kunnen be- wegen. Een dikke zwaveldamp kwam naar hen toegedreven en het geklots der golven was plotseling niet meer hoorbaar. Tregat dacht eerst, dat de ontploffing hem doof gemaak had, maar toen hij duidelijk het tikken met zijn hak op de rots- grond kon horen, begreep hij, dat dit niet gebeurd was. Hij tastte naar de lantaarn en stak deze weer aan. De lucht was vol damp en hij kon geen twee meter ver zien. Hij kroop overeind en zocht So lange. Ze zat half versuft en staarde wezenloos om zich heen. Ze kuchte heftig door de verst'kkende rook. TrGgat hield haar opstaan. „Wat is er gebeurd?" vroeg ze met zwakke stem. „Ik weet het niet. Maar blijkbaar heeft hier een lont gelegen die ont- brand is, doordat ik dat stukje mag nesium weggooide. Denkelijk door Vallon aangelegd, om de toegang tot de spelonk op te blazen. Als dat zo is Hij stak nog een stukje magne sium aan en het witte licht scheen als een witte wolk voorbij te drij- ven. Maar plotseling gaf hij een schreeuw van schrik. De smalle strook zank aan zijn voeten was verdwenen en het water spoelde nu tegen de rotsen. Ogenschijnlijk over- zag hij de betekenis er van en hij greep Solange bij haar arm. Ze snelden over de rotsen, tot ze weer bij de muur van het hoi kwa men. In enkele minuten waren zij bij de nauwe gang, die naar de uit- gang moest leiden. Tregat snelde er binnen, maar vond zijn weg na enkele passen versperd door grote stukken rotsen en puin. De gang was ingestort door de ontploffing. Ze zaten in het hoi ge- vangen. ..We moeten terug. Solange", riep hij. „Het zal nog wel goed aflopen. Het water zal niet zo heel veel rij- zen, denk ik." Maar toen ze bij de poel terug- kwamen, stond het water reeds te gen de plek, waar ze zoeven ge staan hadden. Verstomd van schrik bleven ze een ogenblik staan kij ken. Tregat zon op een middel. om hen te redden. Een stuk drijfhout spoelde vlak voor hun voeten aan. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3