Scherp Kamerdebat over rol van Rusland in de wereldpolitiek WARE SITU AT IE IN OOST-EUROPA Amerika niet meer achter't Verdelingsplars Voor Alkmaar en omgeving DE TijdeHjk beheerschap voor geheel Palestina voorgesteld J f a Brits mandaat over Palestina toch 15 Mei ten einde Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredact©ur: Fr. Otten. Direct eur E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prij^ goer editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 20 MA ART 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11485 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Communisten worden niet meer benoemd in de Commissie voor Buitenlandse Zaken NADAT Gerben Wagenaar in de morgenuren namens de com- munistische fractie in de Tweede Kamer het Bureau Natio- nale Veiligheid, Celebes en Bekassi, benevens het Vaticaan in de rol van iascistenasyl en Pater de Greeve ter sprake had ge- bracht en een visioen aan de Kamer had meegegeven van fas- cistische legioenen tegen een historische achtergrond van de burgeroorlog in Spanje, heeit mr. Sassen het nieuwe Vijfmogend- hedenpact in een reeler licht gezien. Hij noemde het een bewijs, dat men thans definitief in de intemationale politiek van het principe van machtsevenwicht is afgestapt en zijn toevlucht heeft genomen tot het streven naar machtconcentratie. Hierop zal een werkelijk rechtsbesef gebouwd moeten worden, aldus de heer Sassen, terwijl Europa zich ook economisch zal dienen te coordineren. Jongeren-appel VOOR DE KRINGEN DEN HELDER, AMSTERDAM EN HAARLEM N A EEN FEL DEBAT, waarin duidelijk de positie'van Rusland in het huidige intemationale spel gesteld werd, waarbij de critiek op de communisti sche methoden en praktij- ken de heren C.P-N.'ers ge- harnast uit hun tent lokte, heejt de Tweede Kamer de motie-v. d. Goes, gesteund door alle bonafide partijen, om de Communisten niet meer te benoemen in de commissie voor Buiten landse Zaken van de Tweede Kamer, aangeno- men met 57 tegen 7 stem- men. Dat is weer een stap tegen de bolsjewistische penetratie. v__ J m Twee bekende Nederlandse kunstenaars, n.l. de schilder Jack Hamel en de kunstsmid Jan Hooft, zullen met hun beide woon- scheepjes, die als tentoonstelling zijn ingericht, de reis naar Indonesie beginnen, om daar met hun kunst te exposeren. Via Belgie, Frankrijk en de Middellandse Zeekust naar het Suezka- naal. Vandaar naar Aden en dan met woonschip en al op een zeeboot om de laatste grote plas over te steken naar Indonesie. Minder Amerikaanse films in Frankrijk De Consultatieve Raad Palestijnse kwestie in nieuw stadium DE DELEGATIE van de Verenigde Staten bij de Verenigde Na- ties heeft gisterenavond officieel medegedeeld, dat de Ame rikaanse steun voor de voorstellen van de algemene vergadering de verdeling van Palestina is ingetrokken en dat een ttfde- voor lijk beheerschap voor geheel Palestina is voorgesteld. Radiografisch overgebrachte foto. President Truman tijdens zijn belangrijke verklaring voor het congres op 17 Maart j.l., waarin hij o.m. dienstplicht voorstelde, dit met het oog op de intema tionale toestanden. Rechts achter hem zit Joe Martin en links Arthur Vandenberg. CLEMENTIS Opvolger van Masarijk Prijsvraag Niwin Oplossing in montagebouw? MINISTER IN 'T VELD IN LIMBURG HUIS-COMMISSIE aanvaardt Marshall-plan Twintig gewonden bij autobotsing MILITAIRE CREDIETEN door Fran.se Assemblee goedgekeurd Drie gesneuvelden in Indonesie GEDEELTELIJKE MOBILISATIE in Noorwegen Oostenrijkse kinderen aangekomen MET PASEN naar de bollenvelden Tijdens begrafenis op de vlucht Smokkelkoning gearresteerd Generaal Spoor in ons land Een zomerjurk die allerlei ken- merken van de nieuwe mode vertoont. De lange wijde rok, voorzien van een brede aan- gerimpelde strook is met een mooi groot bloempatroon be- drukt. Opzij is hij even opge- nomen om een witte onderrok te laten zien, die hetzelfde open borduurwerk heeft als het wit- batisten bloesje. Zwart band- fluweel zorgt voor de verdere garnering. Alles bij elkaar een charmant en door en door vrouwelijk geheel. NA HET AMERIKAANSE BESLUIT Rabbijn Silver: een rampzalige capitulatie Feit en van vandaag EEN WERVELSTORM bij Cheribon heeft deze week grote schade aangericht in het regentschap Cheribon. Door de hevige windvlagen, die ongeveer een uur aan- hielden, werd een persoon gedood en enkele anderen gewond. 240 huizen werden vernield en 52 andere hui zen liepen lichte schade op. Ruim 1600 personen werden dakloos. Van bestuurszijde is aan de getroffen bevol- king rijst uitgedeeld. GISTERENAVOND heeft in het Parkhotel in de Engelse sector van Wenen, waar Engelse officieren gehuisvest zijn, een ontploffing plaats gehad. De oorzaak is niet bekend. Een persoon werd gedood, 11 personen werden gewond, onder wie 4 Engelse officieren. Geen herwaardering textiel Melkrantsoen van 4 op 5 liter De ruimere melkproductie maakt het mogelijk het 14- daagse melkrantsoen voor vol- wassenen, houders van A- kaarten, van 4 liter op 5 liter te brengen en wel met ingang van 24 April a.s. Het ligt nog niet in de bedoeling de melk- distributie op te heffen. Prinses Juliana naar Zwitserland SOESTDIJK, 20 Maart. - He- denochtend is Prinses Juliana met de twee jongste prinsesjes van vliegveld Soesterberg per vliegtuig naar Zwitserland ver- trokken. Onderzoek naar Mad. Joliot Curie gelast De mijnwerkersstaking in de Ver. Staten Welk weer morgen? Nieuuu Noordhollands De KVP was dan ook voor de motie-van der Goes, welke het rege- ringsbeleid wil richten op het deel- nemen aan een werkelijke rechts- gemeenschap van democratische sta- ten in federaal verband, waarbij gezag dient te worden opgedragen aan een of meer boven-nationale organen, in het bijzonder op mone- tair-economsich gebied en op dat der defensie. De motie-van der Goes, om de communisten uit de Kamercom- missie voor buitenlandse zaken te weren, wilde de heer Sassen gaar- ne uitgebreid zien tot alle Kamer- commissies. „Het is de bedoeling, dat de regering, wanneer zij in deze Kamercommissies contact zoekt met de volksvertegenwoor- diging, daar ook de stem van Ne- derland aantreft", luidde de moti- vering, welke tot menig fel com- munistisch protest aanleiding gaf. Er was nl. in de loop van het debat al meerdere malen op gewe- zen, dat de houding der communis ten alle gelijkenis begint te verto nen met de houding Van de N.S.B. destijds en dus met landverraad ge- liik kan worden gesteld. Toen dit hoge woord er eenmaal uit was, vlogen de protesten over en weer en Wagenaar heeft met zijn partij- genoot Hoogkarspel gedaan Wat hij kon om de bewering, dat een com munist nooit iets wat het landsbe- lang betreft zou overbrieven. er in te hameren. De laatste heeft boven- dieh met behulp van een citaat uit het Engelse blad de ..Economist" petracht aan te tonen. dat wat in Tsjecho-Slowakije gebeurd is, een normale gang van zaken was. ..Een eontinuatie" was de fraaie term, die hiervoor gebezigd werd. Nadat de heer Serrarens in de middag tijd had gekregen om de ..Economist" ook eens door te bladeren, haalde hij nota bene uit precies hetzelfde exemplaar een stuk van de Praagse correspondent aan. waarin de ware toedracht van deze communistische staatsgreep in zijn ware gedaarte beschreven werd! MORGEN, Zondag 21 Maart, be gin van de lente! Een symboli- sche dag voor de Jongeren. Vandaar dan ook, dat de Jongerenbeweging van de K.V.P. in de kringen den Helder, Amsterdam en Haarlem, een Jongeren-appel houdt in de grote zaal van „Krasnapolsky" te Amster dam, des middags om twee uur. Als 6prekers treden op minister prof. dr. J. R. M. v. d. Brink, het Kamerlid mr. E. Sassen en namens de Jonge ren Frans Burmanje uit Amster dam. Wij sporen de jongeren uit ons gewest aan, deze leerzame mid dag te bezoeken.' Aan de zaal, zo vernemen wij, zijn nog kaarten ver- kfijgbaar. Er wordt grote belang- stelling verwacht en de opkomende J.O. uit ons gewest zal zich, naar verluidt van de berichten, niet on- betuigd laten. Molotof-plan contra Marshall-plan. Ook de heer Kortenhorst heeft, in een zakelijk en van gedegen kennis getuigend betoog, de ware situatie van Europa uiteengezet en een ver- gelijking getrokken tussen Oost- Europa, dat onder de roofbouw van de Russische economische systemen zucht en het Westen, dat weliswaar is uitgeput door de oorlog, maar nu zijn enige en laatste levenskans door Amerika krijgt aangeboder in de vorm van het van communis tische zijde heftig bestreden Mar shall-plan. We moeten het feit onder het oog zien, aldus de heer Korten horst, dat wij midden in een ver- schrikkelijke oorlog zijn gewikkeld, zij het dat daarbij geen wapens ge- bruikt worden. Men bevecht elkaar met economische wapens. Het is geen revolutie meer in oude roman- tische stijl met revolverschoten, maar een dramatisch spel, waarbij de communisten de order uit Mos- kou hebben gekregen om deze laat ste kans voor Europa onmogelijk te maken. Stakingen, overdreven loon- eisen en andere destructieve midde- len om dit doel te bereiken is hun recept. Zij volgen daarbij dus orders van een andere mogendheid en een vergelijking met de NSB is op zijn plaats. Nadat de minister tien minuten had gesproken en daarin de Kamer al even weinig bevredigend geant- woord had als gisteren het geval was, werd de motie-van der Goes inzake het weren van communisten uit de Kamercommissie met 59 tegen 7 stemmen aangenomen, de tweede vnotie werd, slechts gedeeltelijk, in dezelfde verhouding goedgekeurd. Het tweede deei zal later behandeld worden, wanneer het pact in de vorm van een wetsontwerp door de Kamer zal worden besproken. In Frankrijk zal men meer films uit eigen land en minder Ameri kaanse films vertonen, zo heeft de Nationale Vergadering besloten. Amerikaanse uims zullen slechts 24 weken per jaar in het land ver- toond mogen worden in plaats van zoals voorheen 36 weken. Voorts zullen de films strenger gekeurd worden op de invloed. die zij op jonge mensen kunnen hebben. Woensdag zullen gedelegeerden van Engeland, Frankrijk en de Be- neluxlanden te Brussel samenkomen om de Consultatieve Raad, waarin het Vijfmogendhedenverdrag voor- ziet, in te stellen. De verklaring van de Amerikaan se delegatie werd afgelegd in een vergadering van de „vier grote mo- gendheden", waarbij ook Sir Alex. Cadogan (Groot-Brittannie) tegen- woordi); was. Wanneer de Veiligheidsraad het Amerikaanse voorstel aanvaardt, zal een speciale zitting van de al gemene vergadering beroepen moe ten worden ter bespreking van de Palestijnse kwestie in haar geheel. China en Frankrijk hebben doen verstaan, dat zij het Amerikaanse voorstel zullen steunen. Andrei Gromyko (Sowjet-Unie) verklaarde: „Het is in flagrante te- genspraak met de resolutie van de algemene vergadering. Ik kan noch rechtstreeks noch indirect mijn goedkeuring er aan geven voordat ik nadere instructies heb ontvan- gen." Hier volgen de dne voornaamste pun ten van de verklaring, die War ren Austin, de gedelegeerde van de V.S., in de Veiligheidsraad zal af- leggen: 1. Het door de algemene vergade ring voorgestelde plan kan niet sla- gen als niet elk der integrerende delen ervan uitgevoerd kan wor den. Men schijnt het er in het al- gemeen over eens te zijn, dat het plan thans niet met vreedzame middelen kan worden uitgevoerd. 2. Wij menen, dat terstond ver- dere stappen ondernomen moeten worden om niet alleen de vrede te handhaven, maar ook verdere gele- genheid te verschaffen om overeen- stemming tussen de betrokken par tijen te bereiken t.a.v. een toekom- stige regering voor Palestina. Wij geloven, dat tot dit doel een tijde- lijk beheer van Palestina door de Beheersraad van de V.N. moet wor den ingesteld. Hiertoe zou een spoe- dige bijzondere zitting van de alge mene vergadering nodig zijn. waar- voor de Veiligheidsraad een ver- zoek tot de secretaris-generaal zou moeten richten. 3. Wij zijn van mening, dat de Vei ligheidsraad, in afwachting van de voorgestelde bijzondere zitting van de algemene vergadering de comm. voor Palestina moet instrueren haar pogingen om het verdelingsplan uit te voeren, te staken. Gromyko maakte bezwaar tegen het gedeelte van de verklaring van Austin, waarin gezegd wordt, dat men het er algemeen over eens schijnt te zijn, dat het verdelings- plan thans niet met vreedzame mid delen kan worden uitgevoerd. Wat zijn delegatie betrof, was dit niet t geval. Secretaris-generaal Trygve Lie herinnerde eraan, dat de kwestie van een beheer van Palestina aari- vankelijk door de speciale commis sie voor Palestina was besproken, doch dat deze mogelijkheid tenslot- te werd opgegeven. omdat men van mening was, dat zij door beide par tijen zou worden bestreden en de V.N. derhalve grotere strijdmachten nodig zouden hebben om een rege- ling uit te voeren. Lie vroeg of het voorstel der V.S., indien het van kracht zou worden, ook door de grote mogendheden zou worden uit gevoerd. Austin antwoordde. dat de V.S. bereid waren ieder besluit van de V. N. te steunen. Dr. Vladimir dementis, com munist, is tot Tsjecho-Slowaaks minister van buitenlandse zaken benoemd. Verwacht wordt, dat een van de eerste taken van de nieuwe minister van buitenlandse zaken zal zijn het reorganiseren van de buitenlandse dienst, opdat deze in overeenstem- ming wordt gebracht met de nieu we politieke toestand in het land. Politieke waarnemers te Praag verwachten, dat de buitenlandse politiek van Tsjecho-Slowakije nog sterker op het Oosten zal worden ingesteld. Dr. Clementis, die 48 jaar is, een communist, was plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken in de regering van voor de crisis en ook in de huidige regering. Naar men ons mededeelt is in verband met de belangstelling de inzendingstermijn van de grote prijsvraag van .Nederland helpt Indie" verlengd tot 1 Mei a.s. De Commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft met 14 tegen 8 stemmen haar goedkeu ring gehecht aan het Europees herstelplan ad 5.300.000.000 dollar, dat Zondag j.l. reeds door de se- naat is aanvaard, het wetsontwerp zal nu aan het Huis van Afge vaardigden worden voorgelegd. De democraten verzetten zich te gen het ontwerp op grond van hun bezwaar tegen het opnemen van de maatregelen voor hulpverlening aan Griekenland. Turkije en China in een en dezelfde wet. Het bedrag, dat gemoeid is met gecombineerde wetsontwerp, waar in dus zowel de hulp aan Grieken land, Turkije en China als aan Europa is vervat, beloopt in totaal 6.205.000.000 dollar. Dit gecombineer de wetsontwerp werd met algemene stemmen door de commissie aan vaard. Een autobus van de Veluwse auto- busdiensten is op de weg Ede-Lun- teren geslipt en tegen een boom ge- reden. De autobus was met 40 mensen van Ede op weg naar Harderwijk, toen de chauffeur op de weg Ede Lunteren piotseling moest remmen voor een uitwijkende auto. De auto bus slipte en botste met zo'n vaart tegen een boom, dat de boom door de motorkap tot op de plaats van de chauffeur doordrong. Deze bleef als I door een wonder gespaard, want hoewel de chauffeurszitting totaal vernield werd, kwam hij er met de schrik en enkele ongevaarlijke kneuzingen van af. In totaal werd een twintigtal per- sonen gewond, van wie twee vrij ernstig. Deze werden naar het zie- kenhuis te Ede overgebracht. Vier anderen werden per auto naar huis vervoerd, terwijl de overigen, na verbonden te zijn, op eigen gelegen- heid hun weg konden vervolgen. De Franse Assemblee heeft giste ren met 418 tegen 183 stemmen de militaire credieten ten bedrage van 55 milliard francs voor de maanden April en Mei goedgekeurd. Communistische afgevaardigden beschuldigden de regering ervan het Franse leger ter 'eeschikking te stellen van de Angelsaksische mach- ten. Toen andere afgevaardigden de communist Villon van spionnage be schuldigden kwam het bijna tot handgemeen. De regering maakt bekend. dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke landmacht: korp. H. J. F. Ruts uit Tilburg. Gesneuveld 10 Maart 1948. Sold. L. Vollmuller uit Utrecht. Gesneuveld 10 Maart '48 Kon. Nederl. Indisch leger: Bal cold. 2e kl. Infie Ketoe Wadre uit Ned. Indie. Gesneuveld 10 Maart '48 Koninklijke marine: heeft geen verliezen gerapporteerd. Minister In 't Veld bracht giste ren een bezoek aan de geteisterde gebieden van Noord- en Midden- Limburg en deelde bij die gelegen- heid mede, dat hij de oplossing van het woningbouwprobleem vooral ziet in montagebouw. Een montage- woning zal voor drie-kwart gelden wat de beoordeling van de arbeids- productiviteit betreft, omdat hierbij minder geschoolde arbeidskrachten nodig zijn. Een hogere individuele arbeidsprestatie wil men o.a. bevor- deren door een meer geregelde ma- teriaalvoorziening. Het bouwvolume zal niet alleen voor woningen benut kunnen wor den, maar er dienen ook scholen, ziekenhuizen. kerken e.d. gebouwd te worden. Voor de bouw van to- rens zal echter geen toestemming verleend worden. Tenslotte deelde de minister mede, dat alle luxe ver- meden zal worden en ter besparing scholen e.d. een semi-permanent ka- rakter zullen krijgen. De Noorse regering heeft nieuwe maatregelen aangekondigd ter ver- sterking van de Noorse defensieve paraatheid. Deze behelzen o.m. ver- lenging van de dienstplichttijd voor degenen, die momenteel hun dienst plicht voor 9 maanden vervullen. De verlenging is voor 3 maanden. Ten tweede kunnen officieren en man- schappen, die hun dienstplicht reeds vervuld hebben, opgeroepen worden voor herhalingsoefeningen. ten 3de kunnen ook zij met een speciale op- leiding voor enige tijd opgeroepen worden of langer in dienst gehouden worden dan de gebruikelijke 12 maanden. In het laatste geval zal de oproeping beperkt zijn. De nieuwe maatregelen zijn niet van algemene aard, doch dragen meer het karakter van een gedeel- telijke mobilisatie. Het duizendste Oostenrijkse kind van de 2000, die dit jaar drie maan den in Nederland komen doorbren- gen, is in een groep van 180 jongens en 219 meisjes via Venlo in het kin- derkamp ..America" bij Horst-Seve- num aangekomen. Zij hadden van JJonderdagmorgen 10 uur tot Vrij- dagmiddag half vijf moeten reizen en trekken, om het eerste rustpunt op Nederlandse bodem te vinden. De crocusvelden beginnen thans kleur te vertonen. Verwacht mag worden, dat zij met Pasen volop in bloei zullen staan. De narcissen be ginnen hier en daar te kleuren. In dien het weer niet te koud wordt zullen er met Pasen reeds verschil- lende narcisvelden in bloei staan. De hyacinthen zullen omstreeks 10 April hun pracht vertonen. Het grote bloemencorso, georga- niseerd door de bollenstreek, zal gehouden worden op Zaterdag 17 April. Het zal de Rijksweg rijden van de grens HillegomVogelen- zang tot de Zuidgrens Sassenheim, bij het viaduct. Voorts zal er dit jaar zeer veel werk gemaakt wor den van mozaleken in de bollen- streek Vanaf 4 April zullen er des Zon- dags extra stoptreinen naar de bol lenstreek rijden. Ter gelegenheid van een begra fenis te Tegelen had een politieke delinquent, familielid van de over- ledene, verlof gekregen om onder bewaking van wachtposten uit het kamp Vught de begrafenis bij te wonen. Tijdens de tocht naar het kerkhof zag hij de kans schoon en nam de benen. Zijn vrijheid was echter van korte duur. Enige uren later werd de Venlose politie ge- waarschuwd. dat zich een persoon op verdachte wijze ergens in een schuurtje ophield. Het bleek de ont- I snapte SS-er te zijn, die weldra weer 1 gezeten tussen bewakers op de trein naar Vught gezet werd. De Rotterdamse politie heeft de hand kunnen leggen op een berucht smokkelaar uit Huybergen. die de bijnaam van ..Smokkelkoning der pantserwagens" droeg. Deze koning werd reeds lang ge- zocht in verband met de Braspen- ninx-affaire. Na zijn arrestatie bekende hij vele paarden over de Belgische grens ge- smokkeld te hebben. Vrijdagmiddag is It. generaal S. H. Spoor, opperbevelhebber van de Nederlandse strijdkrachten in Indo nesie per vliegtuig in Nederland aangekomen. In gewoonlijk welingelichte kringen te Londen verklaarde men Vrijdagavond aan te nemen, dat de Britse regering. ondanks de verandering van het besluit van de Ver. Staten ten aanzien van het verdelingsplan. zal blij- ven bii haar besluit het mandaat over Palestina per 15 Mei te be- eindigen en de evaeuatie der Brit se troepen uit het H. Land per 1 Augustus te voltooien. Algemeen is men te Londen van gevoelen, dat een plan tot instelling van een beheerschap, zelfs indien men aanneemt, dat er een geschikte macht om het beheer te voeren ge- vonden zal worden. weinig meer kans heeft op uitvoering in de hui dige omstandigheden als het ver delingsplan. Volgens opvatting van sommigen zou achter de standpuntverandering van Amerika als motief kunnen schuilen de verwachting dat Groot- Brittannie toch nog de verantwoor- delijkheid voor het handhaven van de orde in Palestina zou willen blij- ven dragen. Men verwacht echter, dat een dergeliike gang van zaken noch bij het Britse publiek. noch bij het parlement steun zou vinden. Onder de delegaties te Lake Suc cess bestaat het gevoelen, dat aan de Britten misschien verzocht zal worden het bestuur over Palestina. zij het dan ook alleen de facto en niet de jure, na vijftien Mei voort te zetten, teneinde de periode te overbruggen. voordat de beheers raad het bestuur zou overnemen. Rabbijn Silver van het Joods Bu reau verklaarde in de Veiligheids raad: ..Het voorstel van de regering der Verenigde Staten alle pogingen tot uitvoering van het verdelings plan op te schorten en een tijdelijk beheerschap over Palestina in te stellen, is een schokkende verande ring van standpunt, Het is duidelijk uit de verklaring van de Ameri kaanse delegatie. dat de reden voor het annuleren van het besluit van de algemene vergadering der V.N. met overweldigende meerderheid genomen is gelegen in een be- dreiging van de zijde van enkele ledenstaten, dat besluit met geweld te keer te gaan. Dit zal een ramp- zalig capituleren betekenen van de zijde der wereldorganisatie voor be- dreigingen en intimidatie, hetgeen geheel haar toekomstige effectivi- teit als instrument voor regeling van intemationale geschillen en handhaving van de wereldvrede zal vemietigen." Volgens Silver zal het instellen van een beheersraad evenzeer met geweld moeten uitgevoerd worden als het besluit tot verdeling. Ondanks verschillende geruchten, die de ronde doen, is zeker niet bin- nen afzienbare tijd te verwachten, dat er een herwaardering van tex tiel zal plaats vinden. Alleen zal er een aanpassing gezocht worden van de puntenwaarde van een aantal producten aan het stofverbruik. Mevrouw Irene Joliot Curie, vrouw van Professor Frederick Curie, vooraanstaand Frans atoom- deskundige en lid van de Franse communistische partij. is door ae Amerikaanse immigrajie-antontei- ten op Ellis-Island gedetineerd. Mevrouw Joliot Curie was uitge- nodigd door het Comite van anti- fascisten en refugies van New-York. Het doel van het bezoek was. aldus een door het comite uitgegeven ver klaring: het Amerikaanse volk op de hoogte te stellen van de onmid- dellijke behoeften van de Spaanse republikeinen in ballingschap. Het comite is onlangs op de lijst van organisaties geplaatst. die niet loyaal worden geacht en de bedoe ling zouden hebben de staat omver te werpen. De voorzitter van het comite van anti-fascisten, die haar bij aankomst op het vliegveld opwachtte, noemde deze detinering „een schandelijke belediging voor het fatsoen en het verstand van de wereld en een smaad voor het Amerikaanse volk". De Amerikaanse functionarissen in Frankrijk hadden haar voor haar reis een visum verleend. Nader werd vernomen dat de Procureur-Generaal der V.S. gelast heeft mevr. Joliot-Curie vrij te la ten. Dit is geschied op erewoord, zonder borgstelling. Een vooraanstaand lid van de Franse communistische partij M. Magnien heeft pertinent ontkend, dat zij lid zou zijn van de commu nistische partij. in tegenstelling met haar echtgenoot. De affaire wordt door het Depar- tement van Justitie der VIS. in over- weging gehouden. De Amerikaanse regering neemt reeds maatregelen om het lopen van goederentreinen te beperken voor het geval de reeds vijf dagen duren- de staking van Lewis' mijnwerkers- bond voort zal duren. Dit zou onmiddellijke invloed heb ben op de verscheping van voedsel en materiaal naar het buitenland. Bijna 15.000 arbeiders in de staaj- en vervoerbedrijven zijn ten gevolge van de mijnwerkersstaking zonder werk geraakt en aan het einde van de week dreigt werkloosheid voor vele anderen. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zondagavond: ZUIDWESTELIJKE WIND! Matige, later vrij krachtige wind uit zuidwestelijke rich- ting. In de nacht en pchtend nog enkele verspreide opkla- ringen en hier en daar tijdelijk nevel of mist. Later op de dag, voornamelijk in het noord- westeljjk gedeelte van het land, enige regen. Ongeveer dezelfd e temperatuur als van daag. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1