K.V.P.-jongeren uit Noord hoi land TRIEST AAN ITALIE TERUG? houden geslaagd massaal-appel 1948 Voor Alkmaar en omgeving Minister Fievez laat protest horen j tegen lat defaitisme r Grondbezit in Tsjecho-Slowakije verbeurd verklaard Russen lopen kwaad weg uit geallieerde Bestuursraad MAANDAG 22 MAART 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11486 BUREAUX: Onze neutraliteit is prijsgegeven Wat kunnen we doen? Minister Fievez Trouw aan de Regering Het K-V.P.-jongeren-appel 1948 verzond de volgende telegrammen: Aan H. M. de Koningin: De Jongeren in de K.V.P. uit geheel Noordholland, in appel bij een in Krasna polsky te Amsterdam, be- tuigen Uwe Majesteit, in dit Uw jubileumjaar, aan- hankelijkheid en trouw. Aan de Ministerraad: De Jongeren in de K.V.P. uit de provincie Noord holland, in appel bij een te Amsterdam, zijn vast- besloten de Regering met alle middelen te steunen en met U Nederland te voeren naar een schone toekomst. V. Ook de Kerk getroffen Gerrit de Stotteraar gearresteerd Prinses Juliana is met de bei- de jongste prinsesjes in Zer- matt aangekomen. Bij aan- komst op het vliegveld Sion bij Zermatt werd dit leuke plaatje gemaakt. Voorstel van Westelijke Grote Drie aan Rusland en Italie SLAG VOOR HET COMMUNISME TyjTV Sjgjf Verffabriek uitgebrand Welk weer morqen? Duitsland niet meer onder vierzijdige controle Finse delegatie vertrokken De Paus van Rome Kolenexport in Amerika stopgezet Meisje door jeep doodgereden Aufomobilist door gemaskerde overvallen Nieuw Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank1 Noorderbank (Van onze eigen redacteur) EEN GROOT SUCCES was het Jongeren-appel 1948 op Palm- zondag gehouden in de grote zaal van Krasnapolsky te Am sterdam voor de kringen Amsterdam, Haarlem en Den Helder. Uit alle streken van Noordholland, uit de steden en uit de meest afgelegen dorpen waren ze gekomen: frisse jonge vrouwen en mannen, die in de stampvolle zaal en op de tribunes, begeesterd door het gloedvolle betoog van Frans Burmanje, de heldere rede van Mr. van Wijk en de bemoedigende woorden van minister Fievez, meermalen door applaus, zang en ovaties uiting gaven aan hun enthousiasme. De ouderen kunnen er zeker van ziin en het Kader van de K.V.P. verheugd, dat de belangstelling en het denken over de politieke vraagstukken onder onze katho- lieke jongeren zich beginnen te ontplooien. Deze prachtig ge- slaagde appeldag, op de eerste dag van de Lente, doet dan ook de beste verwachtingen koesteren voor de toekomst. Maar het zou onjuist zijn te me- nen dat hetgeen op deze appeldag is gezegd alleen bestemd zou zijn voor de jeugd. Integendeel. Ook de ouderen doen goed kennis te ne- men van alles wat op deze eerste Lentedag werd betoogd. Zowel het geen Frans Burmanje, de eerste spreker zeide over de taak van de jongesen in de maatschappij, de Amsterdamse wethouder, mr. Van Wijk, die mr. Sassen verving, be- toogde over het Federalisme en hetgeen minister Fievez, die de plaats innam van de eveneens ver- hinderde minister Van der Brink, aanvoerde tegen de enigzins heer- sende geest van defaitisme en over de houding, die we moeten aanne- men tegen onze gedemobiliseerden, moet ook door de ouderen ter har- te worden genomen. (III) Het manifest van de Ka- tholieke Arbeidersbeweging heeft de bestrijding van het communis- tisch gevaar nog weer eens buiten het politieke veld concreet aange- geven: gij, die nog geen lid zijt van uW organisatie, treedt toe en werkt mee, en gij, die reeds zijt toegetre- den, onderzoek uw activiteit! Waar deze strijd tegen een vijand die op alle gebieden zijn grijparmen uitstrekt, zeer zeker ook buiten de politieke orde moet worden gestre- den, geeft de K.A.B. hier een der beste middelen aan: Katholiek Ne- derland moet in zijn uitgebreide en rijkgeschakeerde organisatieleven actief zijn. Dit betekent op de eerste plaats, dat men de voor zich geeigende ver- eniging moet steunen. Meent vooral niet, dat dit alleen geldt voor de ka- tholieke arbeiders. Het geldt voor werkgevers en boeren, voor mid- denstanders en tuinders, voor vrije beroepen en voor vrouwen, voor de jeugd en de ouderen, voor de „ge- wone" man en voor de intellectu- elen! Het is eigenaardig, vaak te erva- ren, hoe uitstekende mensen en brave katholieken, die er veel voor over zouden hebben, om het com- munistische gevaar te bestrijden, die in elk geval ach en wee roepen over het verschrikkelijke van dat alles en over het onbegrijpelijke van de gebeurtenissen, waarbij een minderheid soms in overwegend „katholieke" landen, een meerder- hid terroriseert, er niet aan denken, om zelf hun eerste en eenvoudigste plicht te doen, door de diverse ka- tholieke verenigingen te steunen! Als ze nog lid zijn men kent ze bij honderden, die papieren leden, wier nut slechts bestaat in het be- talen van een vaak geringe contri- butie! dan is het voor de goede toon naar buiten, maar medewer- ken, ho maar! Zij zijn nooit op hun post, zij trekken zich nergens iets van aan, zij laten het kleine troepje anderen maar ploeteren, en.... ver- wonderen er zich dan over, dat vroeg of laat plotseling een gemene vijand voor de deur staat. Dan moet je ze horen! „Had het bestuur dat nu niet anders kunnen doen". „Had de regering niet eer- dere en betere maatregelen kunnen nemen". Enz. enz. Alsof een bestuur van welke organisatie dan ook, ten- slotte veel kan uitrichten zonder medewerking van de leden. Alsof het billijk is, verwijten te richten aan de regering, wanneer men per- soonlijk in activiteit en besluit- vaardig inzicht tekort schiet. Hoort eens, protestmoties en resoluties en anti-communistische congressen zijn op hun tijd prachtig, maar zij halen niets uit, wanneer wij niet alien zonder onderscheid paraat z ij n op het brede veld van de ka- tholieke openbare actie, hoe ook genaamd. godsdienstig, sociaal, po- litiek, cultureel, economisch, overai. En het harde woord moet er maar weer eens uit: al die weekla- gers, die zelfs nu nog niet weten, of ze „de werkers van het laatste UUr" zullen zijn, al die achterblij vers en weifelaars, die halfslachti- gen en critische stuurlui 'aan de wal, zijn medeschuldig als het eens verkeerd zou lopen. Want toen het tijd washebben zij niet ge- wild! Minister Fievez, die de laatste spreker was, heeft allereerst zijn vroegere ambtgenoot, oud-minis- ter dr. Huysmans, herdacht. Staan- de hoorde de vergadering de ge- voelvolle woorden van de minis ter aan. die er op wees, dat bin- nenkort ons volk zal beseffen, wat het in dr. Huysmans verlo- ren heeft. Op verzoek van de mi- nister werd een kort gebed ge- stort voor de heden ten grave ge- dragen oud-bewindsman van eco- nomische zaken. Minister Fievez, die hiema onder daverend applaus het spreekgestoel- te beklom, zeide, dat er geen en- kele dag Voorbij gaat, dat de mi nisters uitnodigingen bereiken. Dan is het een opening van een tentoonstelling, dan de onthulling van een monument. Doch in ne- gen van de tien gevallen moet voor de uitnodiging worden bedankt. Immers wij leven thans in een tijd, waarin door ieder moet worden gewerkt. Dat geldt niet alleen voor de bouwvakarbeider maar ook voor een minister. Maar een uit- zondering vormt het Jongeren- appfel. 't Is voor mij, zo vervolgde de minister, telkens een verkwik- king temidden van de katholieke jongeren te zijn. Hoewel spr. verzocht is te spre- ken over de demobilisatie, wil hij echter eerst toch een ander pad in- slaan Naast hetgeen mr. Van Wijk had betoogd over het Federalisme, wilde de minister ook van zijn kant ingaan op de historische gebeur- tenis van drie dagen geleden, de tekening van het Vijflandenpact van Brussel, het Verdrag van West- Europese samenwerking. Dit ver drag betekent voor ons een keer- punt in de geschiedenis. Wij heb ben hiermede onze, tot nu toe zo gekoesterde, neutraliteit prijsge geven. Aan Amerika heeft men vroeger dikwijls zijn isolationisme verweten. Ons isolationisme was on ze neutraliteitspolitiek. Gelijft neu traliteit onmogelijk is in de dingen van alle dag zo is dit ook onmo gelijk waar het gaat om de ver- houding tussen de volkeren. Alleen samenwerking kan ons redden uit de ellende van onze tijd. Deze samenwerking is echter nog niet volledig bereikt door het zetten van handtekeningen. Hiervoor is ook nodig. de bewuste medewerking van alle Europeanen in het belang van honderd millioen mensen. Sa- menwerken betekent ook iets op- offeren. Wij moeten thans iets prijs- geven zij het ook om in de toe komst meer te winnen. Van communistische zijde wordt thans gezegd, dat dit verdrag te gen Rusland is gericht. De minis ter antwoordt hierop. dat het niet te verwonderen is, dat men bij dit verdrag ook aan Rusland heeft gedacht. Maar het pact is niet tegen Rusland maar tegen agres- sie gericht, dus ook tegen agressie van Rusland. Van groot belang acht spr.. dat dit verdrag zich richt op het be reiken van sociale gerechtigheid. Want door deze samenwerking en met behulp van het Marshall-plan wordt de voornaamste voedingsbron van het communisme aangetast en kan het gevoel van veiligheid weer terugkeren. Minister Fievez waarschuwde in dit verband tegen de geest van defaitisme, die hier en daar valt waar te nemen. Spr. zeide wel degelijk de gevaren van de dag te zien en daaruit zijn con- ciusies te trekken. „Ik ben geen struisvogel maar ook geen alar- mateur", zo vervolgde de minis ter. Wij hebben goede kansen voor de vrede. Zou dit niet het geval zijn, dan ware ons werk bijna overbodig. Maar dan vind ik het zo intens laf, dat velen er. over piekeren en ook in de practyk willen brengen dit land te verlaten. er is er al een ge- weest, die mij op de schouder heeft geklopt en gevraagd heeft: „JU kunt het weten. Wanneer krij- gen we oorlog? Ik kan dan ver- dwijnen." Er zijn ouders, zo zei de minister verder, die hun zoons aan buitenlandse universiteiten laten studeren om hen zo veilig te weten. „Ik wil tegen deze laf- heid tegen dit verlaten van het schip dat nog lang niet zinkt en ook niet zinken zal een ernstig protest laten horen." (Daverend applaus). Spr. bracht een woord in herinnering van Lincoln: If we don't hang together, we'll all hang separately! (Als we niet samen- hangen dan zullen we afzonder- lijk hangen. (Applaus* (Vervolg op pag. 2) Het is aan de Amsterdamse po litic gelukt de beruchtige 27-j. inbre- ker Gerrit de Stotteraar te pakken. Voorbijgangers betrapten deze ..zware jongen" toen hij bezig was zich toegang te verschaffen tot een perceel in de Bios van Treslongstr. te Amsterdam. Weinig gesticht over deze ..burgerlijke belangstelling" trok hij zijn revolver en hield hier mede zijn belagers van het lijf. De politie arriveerde echter weldra per jeep en ..Gerrit de Stotteraar" zocht zijn heil in het Marktkanaal. Al zwemmende richtte hij zijn wa- pen op de agenten. Toen deze echter het dreigement met een waarschuwingschot beant- woordde wierp Gerrit zijn revol ver in het kanaal en trachtte over het terrein van de Markthallen aan de andere oever te ontkomen. Hij kon het echter niet opnemen tegen de snelle jeep van de politie, hij werd gegrepen en zit thans onder goede bewaking in een eel van het bureau Adm. de Ruyterweg. Zoals bekend heeft Gerrit de Stotteraar talloze diefstallen op zijn geweten. Aan het begin van dit jaar werd hij gearresteerd en opge- sloten in het bureau Spaarndam- merstraat. He gelukte hem echter op 22 Januari te ontsnappen. PRAAG, 21 Maart (AP) Het Het Tsjechische parlement heeft tjjdens een buitengewone zitting op Zondag een wetsontwerp aan- genomen voor een wijziging in het grondbezit. Men mag voortaan niet meer dan 50 ha grond bezitten. Alles wat daarboven ligt, wordt ver beurd verklaard. Boeren, die geen land hebben, zullen in de gelegen- heid worden gesteld de verbeurd- verklaarde grond tegen gunstige voorwaarden te kopen. Onder deze maatregel vallen een groot aantal kerkelijke lan- derijen. ingevoige de nieuwe landbouw- wetten wordt ook de grondbelasting en zullen kleine boeren leningen van de staat krijgen. WASHINGTON, 20 Maart (Reuter) De V.S., Engeland en Frankrijk hebben de Sovjet-Unie en Italie voorgesteld, dat het vrije gebied van Triest aan Italie wordt teruggegeven. In een te Washington uitgegeven communique van de V.S., Engeland en Frankrijk wordt gezegd, dat de bespreking in de Veiligheidsraad heeft aangetoond, dat overeenstem- ming over de verkiezing van een gouverneur voor Triest onmogelijk is. Er zijn bewijzen te over, aldus het communique, dat de Joegosla- vische zone van Triest feitelijk bij Joego-Slavie is ingelijfd door han- delingen, die niet de wens van de mogendheden respeeteren om het gebied een onafhankelijke en demo- cratische status te verlenen. Onder de huidige omstandigheden hebben Engeland, Frankrijk en de V.S. besloten, dat de tegenwoordige regeling de handhaving van de fun- damentele rechten der bevolking van het vrije gebied van Triest" niet kan waarborgen. De welbekende racemaniak in Engeland, Mr. R. G. J. Nash, heeft het probleem van tekort aan benzine op originele wijze opgelost. Uit zijn museumverzameling van oude auto's heeft hij een elec- trische auto uit het jaar 1898 gehaald en rijdt daar dagelijks mede naar zijn werk. Als bijzonderheid dient nog te worden ver- meld, dat deze auto heeft toebehoord aan Koningin Alexandra, die de auto vroeger geregeld gebruikte. Terugkeer van het gebied onder Italiaanse souvereiniteit is aanvaard als de beste oplossing ter voldoening aan de democratische aspiraties van het volk en voor het herstel van vrede en orde in het gebied. Het voorstel is aan de ambassades van de Sovjet-Unie en Italie te Washington gezonden en zal ter goedkeuring aan de Veiligheidsraad worden voorgelegd. De Brits-Frans-Amerikaanse nota is Zaterdag aan de ambassadeurs van de Sovjet-Unie en Joego-Slavie te Londen ter hand gesteld, aldus meldt A.F.P. Reuter's diplomatieke correspon dent meldt nader: De verklaring van de drie westerse mogendheden heeft de inzet van de Italiaanse algemene verkiezingen op 18 April aanstaande ten zeerste opgejaagd. Het vrije gebied van Triest, dat krachtens het vredesverdrag werd ingesteld, is voor de Italiaanse kie- zers thans de prijs geworden. welks toekomst zal afhangen van de uit- slag der verkiezingen. De verklaring der westerse mo gendheden is te Triest ingeslagen als een bom, meldt AFP. Zij wekte verbazing in geallieerde kringen, en tevredenheid in Italiaanse krin gen. Een woordvoerder van de Sovjet-Russische delegatie bij de V.N. noemde de verklaring „dui- delijke propaganda". Volgens Radio Milaan hing Za- terdagavond overai in Triest de Italiaanse vlag uit en de straten waren vol mensen, die Italiaanse vaderlandse liederen zongen. Van de zijde van Joego-Slavie was Zondagavond geen officieel ant- woord bekend naar aanleiding van het voorstel der drie westelijke ge- allieerden tot het teruggeven van de haven Triest aan Italie. Radio Moskou heeft het voorstel een poging genoemd „om het vredes verdrag met Italie achter de rug van de Sovjet-Unie om te herzien". De radio voegde er aan toe, dat „open- lijk werd toegegeven", dat het voor naamste doel van het voorstel de beinvloeding der Italiaanse verkie zingen zou zijn. Reuter meldt voorts, dat een woordvoerder van het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken het zeker achtte, dat de Sovjet-Unie accoord zou gaan met het voorstel, maar hij weigerde dit optimisme nader toe te lichten. Hij betwijfelde of Groot-Brittannie of de V.S. di- recte stappen zouden nemen an ver band met het teruggeven van voor- malige Italiaanse kolonien. De secretaris-generaal van de communistische partij, Rudolf Slans. ky, deelde op een partij-bijeenkomst in Moravska Outrave mede, dat 93 procent van de Tsjechische indu- strie binnen enkele weken genatio- naliseerd zou worden. De lyetsont- werpen voor de nationalisatie van alle ondernemingen van meer dan 50 personen zullen binnen twee we ken aan het parlement worden voorgelegd. Hij voorspelde dat deze zeer snel zullen worden aangeno- men. Tijdens de tweede ..Premier Gott- wald-week", een campagne ter ver- sterking van de communistische partij, was het ledental gegroeid met 55.597 nieuwe leden, aldlis werd Zondag op het hoofdkwartier van de partij bekend gemaakt. Er werd niet medegedeeld, hoe- veel leden de partij in haar geheel telde, doch in Praag bedroeg het ledental 284.000. Het doel van de campagne is twee millioen leden in het gehele land. Zaterdagavond om kwart over tien brak brand uit in de verf- malerij van de Firma Vettewinkel aan de Prins Fendrikkade te Am sterdam, welk pand onmiddellijk grenst aan de St. Nicolaaskerk. Grote rookwolken stegen op uit de malerij en reeds bij de aan- vang deden zich kleine ontplof- fingen voor. De brandweer rukte met groot materieel uit. De rook wolken onttrokken de St Nico laaskerk geheel aan het oog. Eerst tegen kwart voor twaalf werd de toren van de kerk weer zicht- baar. Duizenden liters lijnoiie, verf, Iak en chemicalien waren in de vlammen opgegaan. De eerste verdieping brandde ge heel uit en door de enorme hitte werd grote schade toegebracht aan de apparatuur van de verfmalerij. die op de 2de en 3de verdieping "tond opgesteld. Zaterdagavond laat was de schade nog niet te schatten. doch gezegd kan worden, dat deze zeer aanzien- li.ik is. De heer Vettewinkel kon nog niet opgeven hoeveel materiaal in de vernielde delen van de fabriek was opgeslagen. In het geheel waren dertien brand weerwagens te hulp gesneld. De strijd tegen het vuur werd onmid dellijk van alle kanten aangebon- den. Een grote menigte sloeg, door de politie op een flinke afstand gehou den, de brand gade. Burgemeesters d'Aillv was op een schuit in de Oudezijdskolk geklau- terd en ging later met de brand- weermannen de brandende en ro- kende kelder binnen. Hij liep een nat pak op. De oorzaak van de brand is niet bekend. Broeiing wordt mogelijk geacht. De schade wordt door ver- zekering gedekt. De belendende percelen. waaronder de onmiddelliik aan de verffabriek grenzende St Ni colaaskerk. hebben geen schade op- gelopen. Zij werden gedurende de blusschingswerkzaamheden voort- durend natgehouden. Door 't snelle optreden der brandweer is de kerk aan een groot gevaar ontsnapt. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond. KOUDE NACHT Koude nacht en ochtend met hier en daar nevei of mist. Morgen overdag wat toene- mende bewolking, doch droog weer. In het Noorden tijdelijk nog matige, overigens meest zwakke wind tussen West en Noord-West. De Finse delegatie naar Moskou voor onderhandelingen oyer een verdrag met de Sovjet-Unie is Za terdagavond per trein vertrokken. Duizenden Finnen zongen voor het station te Helsinki het volkslied: „Wij houden van ons land" 0 De Finse premier,* Pekkala, die de delegatie zou leiden, was door ziekte verhinderd Zaterdag met de delegatie naar Moskou te vertrek- ken. Hij hoopt zich in de loop dezer week bij de delegatie te voegen. Het vertrek der delegatie viel samen met de bekendmaking, dat de Sovjet-Unie 140 millioen marken meer van Finland eist. Dit bedrag vertegenwoordigt dividenden van aandelen in vroegere Duitse onder nemingen in Finland en interest van 1945—1947. Zaterdagmiddag heeft de Sovjet- Russische delegatie in haar geheel de vergadering van de geallieerde bestuursraad verlaten, nadat Soko- lofski een memorandum ter tafel had gebracht van de regeringen van Polen. Tsjecho-Slowakije en Joego-Slavie, waarin beschuldi- gingen aan het adres van de wes telijke machten met betrekking tot hun maatregelen in West- Duitsland geuit worden. De wes telijke mogendheden weigerden over dit memorandum -te discus- sieren. De Britse generaal Robertson be- schuldigde de Sovjet-delegatie ervan dit memorandum als een propagan- damiddel te willen benutten. Wan neer ik dit memorandum lees, vraag ik mij af of deze resoluties de me- ning weergeven van deze millioe- nen mensen, die tijdens de oorlog zulke grote vrienden van ons zijn geweest. In feite zijn wij voor een van hen de oorlog ingegaan, aldus Robertson. Na scherpe woordenwisseling nam Sokolofski het memorandum van de agenda terug, daar de drie andere delegaties bleven weigeren erover te discussieren. De Sovjet-bevelheb- ber legde voorts een lange verkla ring af van de Sovjet-Russische mening over de Londense bespre- kingen over wat hij noemde „het zogenaamde plan-Marshall". Hij be- schuldigde de westelijke machten ervan de resultaten dezer bespre- kingen geheim te willen houden voor de Sovjet-Unie en de gehele wereld en eiste van zijn collega's dat zij zouden zeggen, welke instruc- ties zij van hun regeringen hadden ontvangen. Ook in deze trad generaal Robert son op als woordvoerder voor de drie westelijke bevelhebbers en hij eiste op zijn beurt inlichtingen over de bedoeling van „door de Sovjet- bezetting eenzijdig genomen maat regelen", o.m. de instelling van de economische commissie en van de Duitse volksraad. Sololofski zeide aan het einde van de lange en heftige discussie, dat hij door de weigering van de andere gouvemeurs om de gevraagde in lichtingen te verstrekken verplicht was een verklaring af te leggen. In deze op schrift gestelde verklaring beschuldigde hij de westelijke mo gendheden opnieuw van ..inbreuk op de vierzijdige overeenkomsten inzake het bestuur van Duitsland door hun Londense besluiten". ..Door hun actie", aldus Soko lofski, ..hebben de westelijke machten bewezen, dat zij hun over- eenkomst voor de controle van Duitsland hebben verbroken. Dit bevestigt, dat de bestuursraad als orgaan van de vierzijdige controle niet meer bestaat. Dit is zeer dui- delijk gemaakt door de houding der drie mogendheden in de laat ste bijeenkomsten. Hel is duide- lijk, dat de actie, die zij hebben ondemomen of zullen ondernemen als gevolg van de Londense con ference, niet kan worden be- schouwd als een wettige actie". IN HET LAND van de Zouaven volgt men om meer dan een re- den de berichten over de politieke ontwikkeling in Italie met een be langstelling, wier intensiteit even- redig is aan de bezorgdheid, welke daarbij past. Italie is immers ook het land van de Paus van Rome, al is dan ook de onafhankelijkheid van de Ker kelijke Staat gegarandeerd bij het Verdrag van Lateranen. Maar dat verdrag hangt af van de Italiaanse Staat en de wisselende machtheb- bers kunnen dat in zekere zin ma- ken en breken. Bezorgdheid over het lot van de Kerkelijke Staat, en in verband daarmede van de H. Stoel en de Paus hoezeer de H. Vader ook zijn geestelijke macht zou kunnen blijven uitoefenen zonder gegaran deerd grondgebied is tot uiting gekomen in een uitlating van de democratische afgevaardigde Do nald O' Toole in Amerika, die er op heeft aang'edrongen, dat de Vere- nigde Staten de toekomstige veilig heid van de Paus zouden garande- ren: een eventuele overval van fa- natici lees: communisten op het Vaticaan, zou een wereldramp zijn en Amerika moet volgens O' Toole „de machten van het kwaad" ernstig waarschuwen, dat het, gezamenlijk met de andere mo gendheden van het Westerse blok, voor de veiligheid van de Kerke lijke Staat en van de H. Vader ga- rant zal staan. Dit bericht zou in verband gebracht kunnen wor den met een, wel wat alarmerende, noodkreet uit Rome van een schrij- ver in „De Linie", die de belang stelling van de Nederlandse pers voor de gebeurtenissen in Italie blijkbaar wel wat onderschat en over sommige dingen, waarover hij kennelijk niet goed is ingelicht, wat al te opgewonden schrijft, om ge heel serieus te worden genomen. Bovendien zijn er ook vele ver- standige en tot oordelen bevoegde mensen, die menen, dat de gehele situatie in de wereld op dit mo ment, gediend is met alles, behalve met het kweken van een alarm- stemming of angstpsychose. Dat de verkiezingen in Italie, op 18 April a.s., niet alleen voor Italie van groot belang kunnen zijn, is in ons land zeker niet onbekend geble- ven. Dat de figuur van de Paus we- derom het mikpunt is van een ge mene lastercampagne, weten we. Ook al zou het een wat al te ..stera verhaal" zijn, te beweren, zoals de schrijver doet, „dat het lot van de Kerk, van het Vaticaan, van de Heilige Vader zelf op 18 April zai worden beslist", een feit is hei, dat de toestand in Italie gespannen is en dat het bij de verkiezingen daar om meer gaat dan om de rege- ringsmeerderheid van Italie alleen En toch is, wat wij hier kunnen doen, weinig meer maar ook niet minder dan voor het behoud van de rechtvaardigheid in het land van de Paus, voor het gezonde inzicht van de Italiaanse katholieken die gemakkelijk de meerderheid kun nen halen, als ze willen en voor de bescherming van de rechten en de vrijhi^jn van de Heilige Kerk en de Paus van Rome, bidden zoals zovelen reeds doe n, en waar- toe wij reeds herhaaldelijk hebben aangespoord. Wij herhalen dat nog eens, nu, volgens deze „ooggetuige", de Hei lige Vader zonder omwegen wordt bedreigd: „Stromen vuil, laster, leu- gen en schande worden over Hem en de ganse Kerk uitgestort, „schan- dalen" worden onthuld, vuiligheden verzonnen, op een waarlijk duivelse manier, en over dat alles ligt dan een s c h ij n van echtheid, een s c h a d u w van waarheid. En nu de strijd in het laatste sta dium begint te komen, wankelen, volgens hem, millioenen Italianen in hun overtuiging. Schudt de katho lieken van de Benelux wakker, vraagt de schrijver, want het gaat nu om de allerlaatste kansen hier Nogmaals, wij kunnen slechts bid den, dat allereerst de katholieken van Italie wakker geschud zullen worden, voordat het telaat is. Maar dat bidden van ons, katholieken hier is dan toch ook wel dringende plicht! Zondag te middernacht is in alle Amerikaanse havens de versche- ping van vetkolen naar het buiten- land stilgelegd als gevolg van de mijnstaking. Als de staking voortduurt. vreest men, dat de pogingen om Europa te helpen ernstig zullen worden be- lemmerd. Talrijke industriele be- drijven, die kolen als brandstof ge- bruiken, hebben het productietem- po verlaagd. Zondagmiddag is te Rotterdam - 5-jarige Nelly den Hoed door ec jeep aangereden en gedood. De bestuurder, die de macht ove zijn stuur kwijt was en bovendic plotseling voor een auto moest uit- wijken, reed het wandelpad or waar het meisje met haar moede liep te wandelen. Het kind werd 1" meter meegesleurd en was op si a' dood. Naar eerst thans bekend wordt heef een tot dusverre onbekend ge- bieven, gemaskerd individu in de nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. onder de gemeente Duivendrecht een fabrikant uit Leidsendam, met revolver gedwongen zijn wagen in de steek te laten, waarop de ge maskerde instapte en er in voll vaart vandoor ging. Zowel van d- overvaller als de auto, een zo goed als nieuwe Mercury, ontbrak Maan- dagmorgen nog ieder spoor. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1