GROTE BEER BRENGT LIEF EN LEED Koekoek opnieuw kampioen V r Commissie van Publieke Werken bestaat 75 jaar 1300 jongens uit Indie keerden terug ALKMAAR EN OMSTREKEN Orpheus naar Brussel Zei U iets? Niet pAC. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Moondog 22 Maart 1948 KEGELEN Wielrenvereniging „Alcmaria Victrix" Onze agenda VJ SCHOOLVOETBAL Programma voor Woensdag 24 Maart Het Vredesmonument Teraardebestelling oud-burgemeester Eyma K.V.P.-jongeren massaal-appel va ge eei wi! im mi En tev ac' F dez Ha; ..'t stic var aar ork ove var rag in het een uui zici ver Jip F rs. pod als de roy vrij pla wij. een par H goll voo hU nen ben ret de i een ver ied< een ste doo sole hij daa nog wer acci en 1 pub mir ten D spri gen vee noe mal pre: kro avo dig. zich Zo is dan Zaterdagavond de grote strijd gestreden tussen de twee oude rivalen in de superklasse: Koekoek en OKA en opnieuw is Koekoek er in geslaagd het kampioenschap van de AKB te veroveren. Hiermede is het kampioenschap bij die club te- recht gekomen, welke er het meeste recht op heeft. Niettemin was de strijd zeer spannend, al was het ge- worpen hout een teleurstelling. Als men hierbij vergelijkt het hout van de kampioen der seniorenklasse ZEKZ?, dan valt dat wel zeer op en dan blijkt tevens, dat een club als ZEKZ? in de superklasse thuis hoort. Nu was er ongetwijfeld een factor, welke van invloed is geweest op het gemaakte hout. Want het besluit der wedstrijdcommissie om de beide clubs gelijktijdig te laten go.oien. had voor de talrijke kijkers zijn bekoring. maar bracht de kege- laars onder hoogspanning en niet alle werpers hebben zich aan deze druk kunnen ontworstelen. Er viel nogal eens een poedeltje, meer dan men van superklasse-gooiers mag verwachten. Zoals reeds gezegd. de strijd had een spannend verloop. Bij het wis- selen der banen de strijd ging over twee banen, waarop door iedere deelnemer 15 ballen werden gewpr- pen had Koekoek zich een kleine voorsprong van ruim 20 hout weten te verzekeren. De eerste gooier van OKA slaagde er echter in deze voor sprong van Koekoek zo goed als teniet te doen, door op zijn tegen- standers een 20 hout uit te lopen. De spanning was hiermede geheel teruggekeerd en de strijd weer ge heel open. Deze spanning bleef ook bij de tweede en derde gooiers van beide vijftallen. die elkaar niet zo heel veel ontliepen. Wel had Koekoek een kleine voorsprong. maar dat was van nog geen betekenis. De vierde man van OKA. een van de beste werpers toch. stelde wel zeer teleur, zo dat Koekoek een II II H 8.30 te I zom koo logi 12.3 Naa Emi 15.4 Har per! mua Om dra; Met Nie- H hari Mat 12.3: tets pas.< Kin 20.1 tern Hay H nasi 11.1 12.5 15.0: 18.0< Pro krai kaai ..He vrij der< H ten; 10.2: grai Leu 12.0- Mill grai Inte schc 18.3! proi 21.0 bot Gra 1 D ED< Exc Spa D Vit< Ens Qui Waj Zw; D Ein' Hel Wil TSC De D T.ee Emi D Ble W Het Alkmaarse mannenkoor „Or- pheus" brengt, zoals wij reeds eer- der berichtten, gedurende de Paas- dagen een bezoek aan Brussel, zulks op uitnodiging van het Brusselse mannenkoor Cercle Choral Edouard Bouwens, dat in de loop van dit jaar een tegenbezoek aan Alkmaar zal brengen. Op Tweede Paasdag zal het koor officieel ontvangen worden door 't Brusselse gemeentebestuur en ten stadhuize worden verwelkomd door burgemeester Meulemans. Voorts zal een bezoek worden gebracht aan het Graf van de Onbekende Sol- daat, waar een krans gelegd zal worden en waar Orpheus zijn man- nenzang ia\ laten horen. Ook staat op het program de op- name van Brussels ereburger, het beroemde Manneke-Pis in het gilde van de Alkmaarse kaasdragers; het manneke zal bij deze gelegenneid in 't traditionele kaasdragerscostuum met hoed gestoken worden. Indirect een aardige reclame voor onze we- reldberoemde kaasmarkt. Om 1 uur Tweede Paasdag zullen de Alk maarse zangers en hun dames, voor zover zij meegaan, aanzitten aan 'n feestmaaltijd. welke gepresideerd zal worden door de oud-minister mr Jul. Hoste. Des avonds wordt in het Cqnservatorium een concert gege- ven, waaraan behalve de Cercle Choral Ed. Bouwens en ..Orpheus" ook het koor van l'Art Vocal Bru- xelles en de K M. Zang en Vermaak uit Leuven zullen medewerken. Het Alkmaarse mannenkoor „Or- pheus" werd in 1906 opgericht en telt circa 150 zingende leden; het staat sinds 1936 onder leiding van de eminente koordirigent Karel Bohne. die zich een waardig opvol- ger heeft getoond van zijn grote voorgangers Fred. Roeske en Nico Hoogerwerf. ..Orpheus" nam aan tal van zangconcoursen deel en bereik- te successievelijk de hoogste of ere- af deling. waarin het koor een le prijs verwierf. Behalve in Alkmaar en vele plaatsen van de omgeving, concerteerde „Orpheus" ook in Haarlem en eenmaal in 't Concert- gebouw te Amsterdam. Het is dii- maal niet de eerste keer, dat het koor een buitenlandse trip maakt; in 1931 gaf het een concert in So- lingen. Van de werken, die ..Orpheus' in de loop der jaren opvoerde, kunnen wij noemen de oratoria ..Paulus", ..Josua" en .,De Schopfung". Bekende solisten als Laurens Bogt- man Annie Woudt, Louis Zimmer man, Herm. Leydensdorff, Sam Swaap, Alb. Sluyter en vele ande- ren verleende aan de concerten van „Orpheus" medewerking. De laatste wedstrljd van de voor- jaarscompetitie was een rit over 100 km, waarvoor 13 renners aan de start verschenen. In het begin van de koers werden er verschillende uitlooppogingen ondernomen, maar deze hadden geen succes, zodat tot ongeveer 65 km de hoofdgroep bij elkaar bleef; alleen door pech en andere oorzaken telden we toen al enkele uitvallers. Van de overge- bievenen zetten J. Hennink, Jb. Pool en J. Mol een offensief in, met het resultaat dat zij een voorsprong yer- kreg^n. Hierin kwam geen verandering meer en het was Jan Hennink, die tenslotte als eerste over de eind- streep ging. Tijd over 100 km 2.50.19 2e. Jb. Pool, 3e. met 2 min. achter- stand J. Mol en 4e. H. Ton. De rest had opgegeven. Door deze uitslag is Jan Hennink winnaar geworden van de voor- jayscompetitie over 5 wedstrijden, hij behaalde 9 pt.; 2e. J. Mol 7 pt.; 3e. Jb. Pool 6 pt.; 4e. J. Ottenbros 4 pf,; 5e. J. Pronk 2 pt.; 6e. K. Een- hoorn en H. Kokkes 1 pt. De junioren reden een wedstrijd over 18 km. Hier was de uitslag: 1. J. Bloemen, 2. J. v. d. Koelen, 3. J. de Boer. Tweede Paasdag starten J. Hen nink, J. Mol, Jb. Pool, H. Ton, J. v. d. Wetering, K. Middelbeek en J. de Bruijn in de Ronde van N.-Holland. JONGE SCHILDERS EXPOSEREN Gedurende de week na Pasen ex- seren in de zaal van „Debutade" ie Hoorn de jonge schilders Henk v. d. Idsert uit Alkmaar en Nico Berk- out uit Bergen; de eerste met schil- -rijen en tekeningen, de laatste et aquarellen. De tentoonstelling wordt Zaterdag om 3 uur geopend. flinke voorsprong kreeg en de span ning weg was. De uitslag was: Koekoek I 952 hout, OKA I 852. Over 2 maal 10 ballen was 't resultaat 605 en 600. In de seniorenklasse gaat ZEKZ? fier aan de kop en veroverde het kampioenschap op verdiende en eer- volle wijze met 665 hout. Kegelaars als de Lange en Scheepmaker heb ben niet weirtig tot dit fraaie resul taat bijgedragen. In de juniorenklasse, waarin een groot aantal vijftallen uitkwamen, was de strijd zeer spannend. Op de Lat, Purfnerend, heeft hier de lei ding met 597 hout. met 1 hout ver- schil op Met z'n Tienen, dat in deze wedstrijden met beide vijftallen prachtig op dreef was. Bij de dames staat WIK aan de spits met 530 hout. HOCKEY Dames I wint met 10 De eerste overwinning van het eerste dameselftal in dit seizoen is dan toch eindelijk een feit gewor den, al is het dan maar met de hakken over de sloot. Het was pret- tig, dat men per auto de verre reis naar Rotterdam kon maken. Het veld was hobbelig en een stormachtige wind bemoeilijkte het spel. Met twee invalsters moest men ten strijde trekken. Maar het ging. De midvoor, Edel Zoetbrood, was uitstekend op dreef en uit een fraaie voorzet van Lies Rolff schoot ze prachtig op het doel, helaas lets te hoog en precies tegen de lat. De aanvallen van Alkmaar werden echter steeds heviger en na verschil lende pogingen van de rechtsbuiten, gelukte het deze toch ten laatste een puntje te maken. RBC verweerde zich terdege en na de rust maakten zij het de Alk- maarders zeer moeilijk. De aanval len van Alkmaar gingen veelal te niet door een voortdurend offside, de backs van RBC waren hier sterk in. Het bleef 10 en met een zucht van verlichting werd de terugreis aanvaard. Het was" gelukkig niet voor niets geweest. Het tweede dameselftal won van Hurley met 60 en zal nu, om promotiewedstrijden te kunnen spe len, nogmaals moeten spelen tegen IJsvogels, die in dezelfde situatie verkeren. Het derde herenelftal speelde ge- lijk tegen Te Werve II met 11. Het was sterker, doch wist dit helaas niet in doelpunten tot uitdrukking te brengen. CINEMA: „De andere", vol- wassenen. VICTORIA: „Zonen der Zuid- zee", 18 jaar. HARMONIE: „Het lied van Bernadette", alle leeftijden (geprolongeerd) A.B.T.: „De Kangoeroebokser", 14 jaar. APOTHEKEN: Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: Adr. Louwe, Geestersingel 26, tel. 2290. NIEUWE BONNEN: Morgen H tot Helder. 2—0 0—3 2—0 1—1 1—5 3—3 0—1 3—2 MR. COUVEE VOOR HET TRIBUNAAL Het Utrechts Tribunaal adviseer- de tegen mr. G. J. Couvee, gewezen president van de Utrechtse recht- bank en raadsheer bij het Econo- misch Hof te Den Haag, een inter- nering voor twee jaar, gerekend van 4 October 1946 af tot 4 October 1948, voorts tot ontzetting uit de politieke en burgerlijke rechten voor 't leven en verbeurdverklaring van een be- drag van f 15.000. A.F.C.-NIEUWS MFC—AFC AFC 5Schoorl 3 AFCjun. aADO jun. a Meervogels aAFC a Meervogels bAFCc LSVV b—AFC d AFC g—AFC f AFC h—SRC b De twee seniorenelftallen hebben het lelijk laten zitten. Het eerste heeft er voor gevochten, maar de kansen konden niet benut worden; dit is een reden te meer om je se- rieus te gaan trainen en je vooral te gaan trainen op je zwakke pun- ten, dit is ook voor het tweede, derde, vierde, vijfde en junioren van toepassing. 'Junioren, wij zagen jullie aan de gang, maar het ver- band was zoek. Jongens, trainen, trainen en nog eens trainen, dan wordt het volgend seizoen iets goeds. De adsp. kwamen zonder een nederlaag uit de bus. Keurig ge- daan, jongens, een pluim. Gaat zo door. AFC I zorgt in de komende be- kerwedstrijden een goed figuur te slaan. Eind goed, al goed. Wij brengen nu reeds onder uw aandacht, dat a.s. Zaterdag ons club gebouw geheel vernieuwd wordt heropend. Het ziet er keurig uit. Wij wensen de heer Beemster van- af deze plaats reeds proficiat. Dus AFC-ers, na de vasten komen de clubavonden er weer. Hierover ge- ven wij dan nog bericht. De PPC-er Het is dit jaar 75 jaar geleden. dat de Alkmaarse gemeenteraad besloot tot instelling van een vaste commissie van de fabricage en wel met ingang van 1 Januari 1874. Zo'n commissie was bedoeld om B. en W. bij te staan in hun werk. De wet van 29 Juni 1851 Staats- blad 85 regelde een en ander. Of er al of niet een commissie van bijstand zou komen voor een bepaalde tak van dienst hing af van burgemeester en wethouders. Oordeelden deze, datzij de hun opgedragen taak zelf wel konden volbrengen, dan kwam er geen commissie; werd het werk hen te zwaar dan konden zij de raad voor- stellen een commissie samen te stellen. Veel haast had het toenmalige college van B. en W. niet, want er kwam natuurlijk ook nog zo iets bij van uit handen geven van een stukje macht; B. en W. en vooral de burgemeester, hadden practisch het lief en leed van gemeente in hun macht en vooral publieke werken was een belangrijk object, waar- door velen konden staan of vallen. Voordat de commissie werd sa- mengesteld, werden af en toe com- missies ad hoc benoemd, om over bepaalde onderdelen advies te ge ven. Dit dateerde van 1707, maar toen noemde men publieke werken het Bouwheerschap en waren er „fabrieksmeesteren", die dit beheerden. Het instituut Fa- brieksmeesteren was er reeds vroeg en hoe het werkte en waar- om men er soms alles voor deed, om deze functie in handen te krij- gen, bleek in 1707. De nieuwe burgemeesters brach- ten het Bouwheerschap in de vroedschapsvergadering van 24 De cember ter sprake, nadat reeds op 21 Depember een commissie voor deze zaak was benoemd. De 27ste December kondigden burgemeesteren op het stadserf aan dat met Nieuwjaar de Fabrieks- meesteren niet meer zouden wor den gecontinueerd en ook geen nieuwe te wachten waren. Het publiek beweerde, dat zij zich onbehoorlijk zouden hebben bevoordeeld, door het inbrengen van rekeningen van vacatien, die men nooit placht te vorderen, strange boeten voor verzuim, enz. enz. Aan de andere kant scheen de burgemeester drie vroedschappen, voor de functie in aanmerking wilden komen, dit niet te gunnen, om daardoor de macht in handen te houden. Eikelenberg en de andere stads- b^zen werden 31 December ontbo- den en hen werd naar de staat van het werk en de arbeiders gevraagd. Men moest op 3 Januari 1708 rapport uitbrengen. Eikelenberg bracht een uitvoerig rapport uit; wees on de hoedanigheden der werklieden, hun gezinnen, dienst- jaren, enz. en voorkwam hierdoor hun ontslag. In de 19e eeuw werd een direc- teur van gemeentewerken aange- steld, die verschillende werkzaam- heden overnam. Keren wij nu weer terug tot ons onderwerp: de commissie van pu blieke werken. Tien jaar nadat de wet was aan- genomen. werd door een der raads- leden (25 September 1861) de heer J. G. A. Verhoeff. een voorstel in- gediend tot instelling eener vaste commissie. 29 October bereikte de raad een schrijven van B. en W. dat de 30ste werd behandeld en waarin 't voorstel werd afgewezen. De raad besloot de stukken in handen te stellen van een com missie. met alle gevolgen. welke aan een commissie zijn verbonden. want deze bracht nooit rapport uit. Tot deze ontdekking kwam men 20 November 1872 en men besloot toen een nieuwe commissie te be- noemen van 5 leden, om over deze zaak te rapporteren. Deze commissie, waarvan ook de heer Verhoeff deel uitmaakte, kwam met haar rapport gereed op 25 Februari 1873. Het- rapport gaf in overweging B. en W. te verzoeken aan een vaste commissie. bestaande uit le den van de raad. op te dragen hen bij te staan in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatse- lijke werken en eigendommen. De voorzitter liet in de vergade- ring, waarin dit rapport aan de or- de kwam (12 Maart) direct voelen, dat er een stukje macht aan zijn invloed zou ontgaan, want de com missie kon alleen worden benoemd als B. en W hun taak te zwaar achtten. De Raad moest hierop geen invloed uitoefenen en in het voorstel lag min of meer opgeslo- ten. dat men niet tevreden was met het Been door B. en W: gedaan werd. Na heen en weer praten kwam de conclusie van het rapport in stemming en werd deze met 7 tegen 3 stemmen aangenomen. In de vergadering van 15 October 1873 werd de verordening vastge- steld. regelende de werking van de vaste commissie van bijstand, wel ke op 1 Januari 1874 haar werk zou beginnen. De eerste commissie bestond uit drie door de Raad aangewezen le den en een door B en W. aan te wijzen voorzitter, die echter geen lid van de commissie zou zijn. Artikel 9 bepaalde. dat de com missie elke eerste Dinsdag van de maand des avonds om 7 uur zou vergaderen en verder zo vaak de voorzitter zulks nodig achtte of 2 leden dit verlangden. Op 17 December werden in de commissie aangewezen P. A. v. d. Drift, wethouder als voorzitter en de heren Bruinvis. de Lange, Stuart en Conijn als leden. Het is een der belangrijkste corn- missies van biistand. want zij be- handelt uitbreiding en onderhouds- werken der stad en kan daardoor zowel tot voor- als tot nadeel der gemeente werkzaam zijn. GEVONDEN VOORWERPEN over het tijdvak van 116 Maart 1. Gedeponeerd aan het Bureau van Politie te Alkmaar en aldaar te bevragen op Maandag. Woens- dag en Vrijdag van 11.30 tot 12.30 u. Inlegvel: herenportemonnaie; he- renhandschoen: kinderwantje; ro- zenkrans: portemonnaie: kinder- want; wollen want; tennwbal; lips- sleutel; want; handschn (bruin); sleutels met ring: manlelceintuur; witte want; ring met sleutels; shawl; lipssleutel: kinderwantje; armbandje (double); koffersleutel- tje; paar wollen wanten: witte want; kinderhandschoentje: leren handschoen: zak cement- inlegvel; dames handschoen (glariM- dames- want; tasje met inh.; re-V:ter want; duimstok: kaartje wol- -'m-muts- sleutel- ceintuur; brll in doos; glac£ damechandschoen; handsehoen: pr wollen wanten: dameskous; jon- genspet; linker want. 2. Als gevonden aan het Bureau van Politie aangegeven, alwaar op bovengenoemde tiidstipnen 't adres van de vinder is te bekomen. Passer; wollen shawl; autoped; paar wanten; pakje margarine: lin ker handschoen: kinder -lantje; portemonnaie met inh.: 4tui met foto's; portemonnaie met inh.; wol len want; want; nummerbord: bankbiljet riiwielbinnenband; munt biljet; damesnortemonnaie met in- houd; hek van laadbak; wanten; portemonnaie met inh.; alpinomuts padvindersriem; etui m. vulpotlood; portemonnaie m. inh.; vulpen; zeil- tjes; sleutels aan ring; paar motor- handschoenen: zakje met knikkers; bril; wollen want; gekleurde shawl; imitatie-liossleutel; halsketting m. hanger; alpinomuts; padvindersem- bleem; gymr.astiekschoen; knip- mesje; snoer kippenringen; kinder wantje; zilveren ring met steen; portemonnaie met inh.; vloermat; badhanddoek met zwempak; dam.- vulpen; paar gymn. schoenen; 6tui met rozenkrans; paar hoge schoe nen; grote bal; glacd herenhand- schoen; schapenwollen want; pijp; motorhandschoen; pr gymnastiek- schoenen; dames armbandhorloge. Afd. A. ULO. Beverwijk IULO Alkmaar I, terrein F 2.3t)3.30 u., scheidsrechter N.N.; Lyceum II ULO Hoorn I terrein A 2.303.30 uur, scheidsrechter N.N. Afd. B ULO Alkmaar IV—ULO Alkmaar V terrein A 1.302.30 u. scheidsrechter L. Boeters. Afd. C ULO Alkmaar VII—ULO Alkmaar VIII terrein B 1.302.30 uur, scheidsr. Br. Marcianus. Afd. D Egmond ISchoorl I ter rein B 4.305.30 scheidsrechter W. G. Rupert; Oudorp IAJoysius I terrein E 2.30—3.30 sclfbidsrech- ter Br. Terentius; VGLO IIHei- loo I terrein D 2.003.00 scheidsr. Th. Wentink; Bavo IWillibror- dus I terrein B 2.303.30 scheidsr. Br. Oswald. Afd. E Adelbertus IIBavo II ter rein 8 3.304.30 uur scheidsrech ter H. de Wit. De Alkmaarse ULO gaat met haar eerste naar Beverwijk en zal pro- beren het sterke Beverwijk I te kloppen, dat na haar zege op Ly ceum I een goede stap deed naar de wisselbeker. Lyceum II krijgt ULO Hoorn op bezoek, een nog onbekende tegen- stander waarvan wij kunnen zeg- gen: een open strijd. In afdeling D beleven wij op nieuw een interessante serie wed strijden. Door het inschakelen van Schoorl I konden van de 4 verlie- zers der lste ronde door loting 3 verliezers namelijk: Egmond I, Wil- librordus I en Bavo I weer in deze volgende ronde geplaatst worden en hebben zij opnieuw 'n kans voor de wisselbeker. Adelbertus I moet wachten op de verliezersronde. Ja, jongens, er was ein school die er uit moest loten en het lot viel op jullie. Bavo I is blij vanwege haar geflatteerde nederlaag tegen VGLO II, dus jongens van de Bavo nu zijn jullie aan de beurt om de Willi- brordusschool te kloppen, of dat lukken zal? Het laatste kwartier wordt uitgezonden door het Nieuw Noordhollands Dagblad. De Aloy- siusschool gaat naar Oudorp I. De school van meester Nuyens, die de vorige keer maar liefst negen goals fabriceerde. Ook deze wedstrijd is er een waarnaar we met grote be- langstelling uitzien. Mijnheer Ver- beem zorgt voor een klein verslag- je. En dan ..last but not least" de dappere Adelbertjes tegen de Ba- vo-benjamins. Wie gaat er winnen? Bavo?! Jongens van Broeder Oswald, dat niet hi! Spelen maar jongens. Tot Woensdag en meteen dan maar een nrettige vacantie en een 7alife Paas. L. R. Het bestuur van het Genootschap van de Stille Omgang heeft aan de Delftse beeldhouwer Etienne op- dracht gegeven voor het maken van het monument, voorstellende Chris- tus als Vorst van de Vrede, dat een plaats krijgt vodr de St. Joseph- kerk. Zo mogelijk zal het monument onthuld worden op het feest van Christus Koning. JAARVERSLAG 1947 NUTS- SPAARBANK Aan het zojuist verschenen jaar- verslag der Nutsspaarbank te Alk maar ontlenen wij het navolgende: Het boekjaar 1947 vertoont voor onze instelling een opmerkelijk ver- schil met het voorafgaande jaar. Bedroeg in 1946 de terugloop van het inleggerskapitaal ruim f600.000, in 1947 beperkte zich de teruggang tot f43.000. De terugloop in 1946 werd echter voornartielijk veroor- zaakt door afschrijvihgen op de in- leggersrekeningen naar het 3% Grootboek 1946 en teh behoeve van 2'/i Spaarcertificaten, in totaal f800.000, waaruit volgt dat, zonder deze toevallige omstandigheid, in 1946 het kapitaal van de inleggers met f200.000 zou zijn toegenomen. In de teruglobp over het jaar 1947 ad f43.000 wordt stellig weerspie- geld een verminderde mogelijkheid om te sparen, terwijl ook het be- staan van een mindere geneigdheid iets op zij te leggen, niet kan wor den ontkend. De diep in het particu- liere bezit ingrijpende monetaire en fiscale maatregelen, welke door de Regering dringend noodzakelijk worden geacht tot bestrijding der inflatie, hebben uiteraard mede in het afgelopen jaar, niet tot bevor- dering van de spaarzin bijgedragen. Al moge dan in dit tijdsgewricht aansporingen tot sparen begrijpelij- kerwijze niet overal een onverdeeld gunstige weerklank vinden, aan te nemen is, dat dit slechts een tijde- lijk verschijnsel zal zijn, voort- spruitende uit omstandigheden, wel ke slechts indirect met de spaarge- dachte verband houden. Overtuigd dat sparen als bron van volkskracht nu, meer dan ooit noodzakelijk is, wordt zonder ophouden voortge- gaan met de vervulling van onze taak: het bevorderen van de spaar zin te alien tijde met alle ten dienste staande middelen. In de loop van het jaar 1947 werd op de spaarbankboekjes inge- legd f3.280.922,72 en terugbetaald (3.323.860,76. Na bijschrijving van de over 1947 verschuldigde rente ad f204.167,97 bedroeg het aan inleggers verschuldigde kapitaal flO.396.293,63. Het aantal inleggers steeg van 24455 met 1151 tot 25606, waarvan 5760 elders (voornamelijk in de om- liggende gemeenten) woonachtig zijn. Als wij er hier aan herinneren, dat in 1927 het aantal inleggers 4000 bedroeg, in 1937 13000, terwijl in het nieuw aangevangen boekjaar het getal 25000 alweer met meerdere honderdtallen is gepasseerd, dan blijkt dat er voor onze instelling bij de aanvang van de tweede eeuw van haar bestaan nog immer een breed arbeidsveld aanwezig is. Uit het'statistisch overzicht wordt duidelijk dat dit arbeidsveld inder- daad breed is, immers van het in leggerskapitaal, groot f J0.400.000 be- hoort zeven millioen gulden aan personen en instellingen te Alk maar, terwijl ruim drie en een der de millioen gulden toebehoort aan inleggers elders gevestigd voorn.l. in de dorpen in de omgeving. Uit de in het verslag opgenomen balans en verlies- en wjnstrekening blijkt, dat over 1947 de bedrijfswinst f58.197.28 bedroeg (vorig jaar was dit f65.302,37). De reserve bedraagt thans f805.535. De balans per 31 December 1947 geeft aan in actief en passief een bedrag van fll.282.629,16. Het verslag bevat nog tal van bijzonderheden o.m. omtrent de maatregelen tot het aanwakkeren van de spaarzin. De wexkelijk ver- rassende resultaten bereikt met het sparen op tal van Lagere scholen, waarvoor de leerkrachten geheel belangeloos medewerking verlenen, getuigen van een voortreffelijke sa- menwerking tussen school en spaar- bank. Door het aldus bevorderen van de spaarzin bij de jeugd wordt in geen geringe mate opvoedend werk ver- richt. Voor de waarde hiervan tonen de ouders kennelijk een bijna Vol- iedig begrip, immers 2323 kinderen op een totaal van 2968 ingeschreven leerlingen doen aan dit wekelijks schoolsparen mee, zijnde 78%. De medewerking van de school valt hier wel bijzonder te waarderen. Onder grote belangstelling is Zaterdagmiddag op de Algemene Begraafplaats het stoffelijk over- schot van de oud-burgemeester van Egmond, de heer C. J. Eyma. naar zjjn laatste rustplaats ge bracht. Door de afgevaardigden van verschillende groepen werd b(j het graf nog even kort gespro- ken. Ook vele inwoners van de gemeente Egmond waren by deze droeve plechtigheid tegenwoordig. Ongeveer twee uur arriveerde de droeve stoet op de Algemene Be graafplaats, waar zich reeds een groot aantal belangstellenden had verzameld. De lijkbaar werd door een achttal leden van de N.Z.H.R.M. naar de geopende groeve gedragen. Egmond's burgemeester, de heer M. Nielle, sprak als eerste, Hij dank- te hier de overledene nogmaals voor alles, wat deze voor de gemeente had gedaan. De heer Eyma, aldus de heer Nielle, was een met het wel en wee van Egmond en voelde de noden van de bevolking in alle op- zichten juist aan. Juist daarom was i hij als burgemeester zeer geliefd. Namens B. en W„ de gemeenteraad en de gehele bevolking van Egmond hoopte spreker, dat de heer Eyma thans de rust zou krijgen, die hij altijd gewenst had, ep dat de familie berusting mocht vinden bij de dood van deze onvergetelijke man. Namens de ambtenaren van Eg mond werd het woord gevoerd door- de gemeentesecretaris, mr. Spit, die memoreerde, dat de overledene in hart en nieren ambtenaar is ge weest, temeer daar hij zelf als amb tenaar op de laagste plaats is be- gonnen. In de 35 jaar, dat de heer Eyma burgemeester is geweest, was hij altijd rechtvaardig en bescherm- de de belangen van de ambtenaar. 16 jaar lang, aldus spreker, heb ik met hem samengewerkt en deze samenwerking is altijd prettig ge weest. terwijl ik van de heer Eyma ten alle tijde de voile steun heb gehad. Een eerlijk, oprecht, trouw en rechtvaardig mens is met hem heengegaan. Ook namens het hoofdbestuur van de N.Z.H.R.M. werd een woord van waardering gebracht aan de over ledene, die bijna 40 jaar voorzitter is geweest in Egmond. De grootste lof werd hier gesproken voor zijn wijze van werken, waardoor hij zich een voortreffelijk voorzitter heeft getoond, die thans ten zeerste ge- mist zal worden. De Zeer^erw. Heer Pastoor Zwart herinnerde aan de tijd, dat zij bei- den als gijzelaars gevangen waren gezet. Juist dit was de trots van oud-burgemeester Eyma, dat uit een zo kleine gemeente nog gijzelaars werden gehaald. Met hem is een goed mens heengegaan. De Zeere_erw. Heer van Zanten, oud-kath. pastoor, sprak tot de fa milie enige woorden van troost. De heer Eyma was niet alleen burge meester, maar ook burgervader en dat blijkt wel uit het feit, dat hij al zijn mensen kende. Nadat een broer van de overle dene nog enige ontroerende woor den had gesproken, bedankte de zoon van de heer Eyma voor de belangstelling, welke hier aan zijn vader bij deze laatste rustplaats was bewezen. BURGERLIJKE STAND ANNA PAULOWNA. Geboren: Jacobus Cornelis zv D. C. Geerligs en N. Vlaming; Cornelis Gerardus Leonardus zv H. L. Looijesteijn en M. v. Diepen; Elisabeth Sipkje dv W. Nutterts en G. Blaauw; Nicolaas Adrianus Cornelis zv L. P. Veul en E. A. Blom; Simon Wijtze zv G. v. d. Veen en G. Veenekamp; Johannes zv L. Nieuwenhuizen en Th. Bilstra; Maria Anna Afra dv C. G. Conijn en A. M. Broers; Bauke Herman zv H. Meilink en J. Span; Reinder Jilt zv J. J. Top en S. Moerman; Alida Theresia dv L. B. Pijnacker en G. v. d. Berg; Gerardus Jacobus zv G. J. Slootweg en A. E. Oudshoorn; Maria Romania Antonetta dv J. B. Lievens en J. M. v. Regenmortel; Irma Maria Silphia dv C. L. Duijzer en I. M. Segers; Martina Jacoba dv Ph. Hijman en A. C. Klap; Herman- nus Johannes zv P. C. Neijens en E, Neuvel; Leo zv J. J. v. Rozelaar en R. Worms; Adriana Johanna dv H. Elfering en J. M. Heemskerk; An- nemarie Albertina Jessica dv N. A. Disselkoen en F. J. Wickman; Wil ly dv G. J. C. Hendriksen en H, Plagmeijer; Johan Jacques zv J. C. Waiboer en C. A. van Dijke; Hen- drik Johan zv M. Oudshoorn en H. J. Melius; Jan zv R. J. Moorman en M. Brouwer. Ondertrouwd: D. J. Gouwenberg en M. E. Harmsen; C. Muntjewerf en H. Grin: C. Maters en C. Los; K. J. van Waggendorff van Rijn en P. de Ridder; W. Muntjewerf en G. ter Burg. Getrouwd: F. J. van Rijn en M. M. v. d. Vlugt; A. Kies en A. Raven; F. Snip en G Hemmes. Overleden: Pieter Sievers, oud 79 jaar, wedn. van Sj. de Boer; Engel- berta Mania Appelonia Zandbergen, oud 37 jaar, echtgenote van C. P. Suijkerland; Emma de Buck, oud 62 jaar, echtgenote van Jb. de Bree; Simon Frederik Lips, oud 66 jaar, echtgenoot van A. Groot. (Van onze eigen verslaggever) pNKELE DAGEN VROEGER dan verwacht werd bracht de Grote Beer Zaterdag 1300 jongens uit Indie in hun vaderland terug. Op 28 Februari was het troepentransportschip met 378 zieken aan boord uit Batavia vertrokken het schip loopt 18 en na een voorspoedige reis lag het Zaterdagmorgen voor IJmuiden. Daar hadden zich reeds honder- den familieleden bij de Schutsluis verzameld en hun geduld werd niet lang op de proef gesteld. Tegen 8 uur werd boven de duintoppen de witte toren van Grote Beer zicht- baar, voorafgegaan door de zwarte rookpluim van de sleepboot Sten- tor. Bij het naderen van de sluis ging er een luid hoera op aan de wal, waar ve'en met vlaggen, dundoek en f lere herkenningstekenen naar de jongens op de schuit ston- den te zwaaien. Een militaire kapel speelde het Wilhelmus en daar weerklonk* weer een luid hoera aan weerskanten. Al spoedig hadden de jongens aan boord hun familieleden aan de wal in de gaten en voorzover mogelijk schreeuwden zij elkaar het laatste familienieuws toe. Het °P- onthoud te IJmuiden duurde vrij lang. daar gewacht moest worden op de Amerikaanse kruiser Fresno, die een beleefdheidsbezoek van tien dagen aan Amsterdam kwam brengen. Toen dit grijze gevaarte met 'n 650 Amerikaanse Jantjes aan boord ook in de sluis lag, kon ge- schut worden. Intussen was menig geel pakje sigaretten Miss Blanche Virginia over boord gegooid, terwijl ook van de wal geschenken ter verwelkoming over de railing wer den gewerkt, zoals bloemen en zelfs 'n fles ouwe klare, die met 'n luid "hoeratje werd ontvangen en door de soldaten al spoedig soldaat was gemaakt. De militaire kapel verkortte overigens op aangename wiize het wachten. Bij de Pont te Velsen, die de stoomfluit liet blazen ter verwelko ming, werden onze jongens door de mensen aan de wal weer hartelijk toegejuicht, evenals bij aankomst in de Amsterdamse haven. Tegen drie uur arriveerde het grijs-witte hospitaalschip aan de Javakade, waar alles voor de ont- vangst in gereedheid was gebracht. Wie hier niets mee te maken had, werd van het terrein geweerd en dat was 'n goede maatregel. Had men de familieleden van de 1300 op- varenden hier toegelaten, dan zou dit 'n geweldige stagnatie bij de ontscheping veroorzaakt hebben, die nu, ofschoon zij uren vorderde, vrij vlot verliep. In IJmuiden wa ren reeds mannen van de Repatri- eringsdienst en douane-ambtenaren aan boord gegaan, om het vertrek naar huis voor te bereiden. Honderden autobussen uit alle delen van het land, stonden op het emplacement van de Mij Nederland gereed, om de repatrierenden nog dezelfde dag naar de plaats hunner bestemming te brengeq. Nadat het schip gemeerd was speelde de Militaire Kapel het Wil. helmus, waarna de Lt. ter Zee lste klas Baron van Boetzelaer de op- varenden namens H. M. de Koningin verwelkomde, alien een prettig ver- lof en de zieken een spoedig herstel toewenste. De Gen. Majoor A. H. Nijhoff sloot zich hierbij aan namens de Minister van Oorlog en van Marine ad-interim. Het eerst werden de zieken gede- barkeerd. waarbij bleek, dat de Groote Beer behalve lief ook leed bracht; er waren er, die een arm of een been misten; anderen liepen met ledematen nog in verband of kwamen met krukken van boord; enkele tientallen moesten per bran card vervoerd worden. Er waren er ook enkelen, wier zenuwen door hetgeen zij in Indie hadden meege- maakt, zwaar geschokt waren. Uit een onderhoud, dat wij aan boord met de Chef van dp uit 68 man be staande medische staf hadden bleek, dat er 378 zieken in de militaire hospitalen van Soerabaja en Batavia aan boord waren gegaan; tweederde hiervan waren gedurende de reis in zoverre hersteld, dat zij als genezen konden worden ontslagen; er wa ren nog 70 liggende patienten, waar van er 47 naar hospitalen werden vervoerd. Allen, die daartoe maar enigszins in staat waren, werden naar huis gebracht en blijven voor zover nodig nog onder medische controle. Ook de Aalmoezenier, de W. E. Heer J. A. van Gestel, zelf herstel- lende, stond ons even te woord. Hij vertelde ons, dat de stemming aan boord aanvankelijk rustig, zelfs down was; later werd dat beter en vooral de laatste 14 dagen heerste er een prettige stemming. Enkele jon gens, die wat omlaag gezakt aan boord waren gekomen, waren tijdens de reis weer in het goede spoor ge komen. Met de ontspanning was een R.A.O.-Officier belast; er werden smalfimvoorstellingen gegeven en de Mariniers en de Landmacht had den een eigen cabaret georganiseerd. Hoewel de ruimte aan boord niet overvloedig was, liet de materieie voorziening, vooral de voeding wei- nig of niets te wensen over. Wel is gebleken, dat er behoefte was aan sociale voorlichting voor de gede- mobiliseerden, doch gedurende vol gende thuisreizen. zal 'n speciale officier van de Repatrieringsdienst met deze voorlichting belast wor. den. Onder de autoriteiten, die ter verwelkoming aanwezig waren, be- vond zich ook de Hoofdaalmoeze- nier J. de Sain die met de alien hem bekende jovialiteit vele oude ken- nissen begroette. Zoals wij reeds schreven, verliep de ontscheping vlot. De jongens, die het verst moesten, de Zeeuwen, Limburgers en Brabanters mochten het eerst van boord; in de grote Holland-loods moesten eerst nog enige formaliteiten vervuld worden. Enkelen haHden geen behoorlijk uniform meer en moesten dat voor deze laatste dag nog even aantrek- ken. De Minister wilde zijn jongens netjes afleveren. Allen moesten ook de controle van de Mil. Politie pas- seren en enkelen wachtten de on- aangename verrassing van een ar- restatie. Verder kregen zij alien 'n z.g. Regeringspakket, bestaande uit 'n «okertje, 'n snoepje, wat appelen enffn lunchpakket voor de bus-reis; ook distributiebescheiden, soldij en onderscheidingen, voorzover ver- diend, werden hier in ontvangst ge- nomen. Niwin-dames serveerden koffie met koek en eindelijk kon den de jongens dan met hun baga- ge, die door mannen van de Repa trieringsdienst van boord was ge- sjouwd, in de bus stappen, die hen helemaal huistoe bracht. Voor velen vooral voor jongens van het K.N.I.L. was het een blij weerzien na tien of meer jaren. De niet-communistische raads- jracties in Amsterdam zitten met de stukken van twee sovjet- wethouders. Wat zouden ze er graag van af nu! Maar dat is niet zo eenvoudig. Wat zit, dat blijft zitten, en je krijgt ze al leen weg met een staatsgreep-a- la-Gottwald e.d. Nu men al overtuigd is, dat de heren van Moskou een uitnodiging om af te treden, wel naast zich neer zullen leggen, overweegt. men, en dat kan dan wel hun werkzaamheden in te perken Het college kan een nieuwe werkverdeling invoeren en zo de invloed van de c.p.n.'ers in sleutelposities verminderen. Zo wil men hen o.a. voortaan be- lasten met de zorg voor de be graafplaats en de reiniging. Dat is een geestige noot in het lugu- bere drama, Misschien komen de heren aan de rand van het graf tot bezinning. En misschien begrijpen ze dat de bolsjewie- kenpolitiek net zo onaangenaam riekt als de faecalien, die de ge- meentelijke reinigingsdiensten hebben te verwerken. Er valt in de Nederlandse politiek op het ogenblik trouwens genoeg v uilni s op te halen! (Vervolg van pag. 1) De minister sprak vervolgens over de dienstplicht, waarvan hij erkende, dat deze voor de betrok- kenen een zwaar offer betekent. Het landsbelang eist echter dit of fer en de minister spoorde de jon- geren aan dit offer, als het van hen gevraagd wordt, blijmoedig te brengen. U zult er niet slechter van worden. Er is gelukkig niet veel meer overgefcleven vsn het vroegere standpunt. aldus de mi nister, dat het leger de vloot en de kazerne de pest zijn voor onze jon- gens. De lichtingen van na de be- vrijding zijn van veel frisser geest een betere mentaliteit en getuigen van meer realistischer zin, dan die van voor 1940. Dit achtte de mi nister een buitengewoon verheu- gend feit, vooral omdat men tegen woordig zoveel hoort spreken van verwording. Spr. wees hierbij ook op de betere geestelijke verzorging dan voorheen. Vroeger maar vier aalmoezeniers; thans is aan iedere garnizoensplaats een aalmoezenier verbonden. Belangrijk vond de mi nister eok de Katholieke Actie in het leger en hij wekte de jongeren op zich hierbij aan te sluiten. Aan het slot van zijn rede sprak minister Fievez over de houding die ons volk moet aannemen tegen. over de gedemobiliseerden. De juiste houding is: gewooni tegen hen te zijn. Het is echter een ere- plicht van ons volk het demobili- satieprobleem op te lossen. Hier ligt met alleen een taak voor de Over- heid maar voor ieder van ons. Tot in lengte van dagen moet onze warmte uitgaan naar hen, die in Indonesie hun plicht deden en wij moeten door onze daden tonen te waarderen, wat deze mensen voor ons geweest zijn. Voor de pauze had Frans Bur- manje als eerste spreker de jonge ren opgewekt hun best te doen een persoonlijkheid te worden. Dit houdt echter ook in, aldus spr., dat wij onze plicht doen tegenover de gemeenschap. Het gezin achtte spr. het beste middel om ons hierin te trainen. Mr. Van Wijk, de tweede spr., sprak over het Federalisme. Dit is in West-Europa te verwezenlij- ken, aldus spr., door d'» christelijke levenshouding. Wanneer het Fede. ralisme in West-Europa is ge slaagd dan is een uitgangspunt ge vonden voor uitbreiding over de gehele wereld. Met het zingen van het Wilhel mus werd de bijeenkomst gesloten. POLITIENIEUWS ANNA PAULOWNA. Gevon den: 1 muntbiljet van f 2,50; 1 ro- zen krans van witte kralen; 1 grijze pet. Verloren: 1 herenportem. met f 80, 1 rode schoudertas met enig klein geld; 1 portem. met enkele centen; 1 paar bruine lederen handschoe- nen; 1 nieuwe duimstok. BURGERLIJKE STAND WIERINGEN. Geboren: Jacob Cornelis zv G. Mereboer en A. M. Lont. Overleden: Maartje de Vries, oud 78 jaar, wed van J. Sluis; Jacob Bakker, oud 63 jaar, echtg. van N. Tijsen; Guurtje Vries, 70 jaar wed. van Jn Kool. Dat was toch niet het eerste kievitsei, daar uit Varsseveld, toen het op 18 Maart werd ge vonden. Welnee, op 12 Maart, dus zegge en schrijven 6 dagen eer- der vond een jongen van 12 jaar het eerste ei en zond het onmid- dellijk naar H. M. de Koningin, waarvoor hij reeds een dankbe- tuiging heeft ontvangen. Maar het allereerste ei vond een andere jongen van dezelfde leeftijd in Lienden (Betuwe). Hij liet het liggen, want wat re- deneren schooljongens toch ver- standig hij wilde wachten op nog twee eieren, ook voor Prin- ses Juliana en Prins Bernhard. Heel mooi, maar toen hij later ging kijken, waren er noch drie, noch 6en ei. Er was helemaal niets meer. Dus had hij het eer ste ei niet gevonden, hoewel het dorp al bijna feest vierde. Het tweede was dus het eerste en die van 18 Maart het tweede. Ieder jaar komen er drama's van dat ene kievitsei en het beestje zelf lacht maar en strijkt haar lok nog eens op. ,,Wie doet me wat."

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2