GROMYKO BESCHULDIGT AMERIKA van chantage en brutale pressie Amerikaanse zone blijft onder militaire controle Voor Alkmaar en orrgeving Amsterdamse C.P.N, protesteert tegen de „reactionnaire" motie Minister Vos met 47 millioen gulden uit Londen terug DE VOETWASSING op Witte Donderdag ggg De Gasperi en graaf Sforza houden zegetocht in Rome WOENSDAG 24 MA ART 1948 Scheldpartij in de Veiligheidsraad Campagne tegen Rusland herinnert aan Goebbelspropagandakeuken Austin wil onderzoek in Praag Wethouder Seegers: „Wij denken er niet aan onze plaats te verlaten De natuur en de leer De Britten vinden. hem J een dure bezoeker Radiorede Mevr. Spoor Aardappelen naar Engeland Regering: Geef textielpunten! Een ruggenprikker Overheidspersoneel a.s. Zaterdag vrij! Toch meer zelfbestuur voor de Duitsers MM Gaan we met de Pasen naar de bloemenvelden of niet? Met Pasen gaan we, want de felle kleuren van bloeiende crocussen zijn nu reeds te zien. Hier het wieden of schoffelen van een zeld- zaam mooi bloeiend crocusveld. Geroofde auto terecht Frankrijk staat geen bases af WAAR INVLO ELKAAR EDSSFEREN RAKEN DE GRONDSLAGEN VAN ONS VOLKSBESTAAN Regering voert gedachtenwisseling Motorwedstrijden te Alkmaar TRIESTI1 Duitse instructeurs bij het Engelse leger Wat kunnen we doen? Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur- Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; f 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. nun.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. No ordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) f BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank TIJDENS de voortgezette behandeling van de kwestie Tsjecho- Slowakije in de Veiligheidsraad kwam het tot een grote scheldpartij, waarbij de Sovjet-afgevaardigde Gromyko alles uitsprak wat hem in de mond kwam. „Het is voor niemand een geheim meer", zo sprak Gromyko, „dat Amerika in het geval van Italie een politiek van chantage en brutale pressie gebruikt Hij ontkende, dat de Sovjet-Unie een aandeel had gehad in de gebeurtenissen van Tsjecho-Slowakije, waaraan hij toevoegde, dat de Westelijke mogendheden zoveel lawaai maken over deze gebeurtenissen, omdat zij gedwarsboomd zijn in hun plannen de regering te Praag de wet voor te schrijven. De V.S., vervolgde Gromyko, zijn bezig met een expansiepolitiek. Zo- als duidelijk blijkt uit hun inter- ventie in Italie, Frankrijk en Grie kenland. Zij proberen hun eigenlij- ke expansionistische zienswijzen te verbergen door te klagen over de Sovjetinmenging in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen. Het is de oude welbekende methode, die hierin bestaat, dat de diet roept „houdt de dief". Het ogenblik is gekomen om die methode aan de kaak te stellen door hen te ontmaskeren, die in werke- lijkheid expansie bedrijven. Die de elementaire rechten van kleine en zwakke landen en volken met de voeten treden, die op andere landqn allerlei soorten economische pressie uitoefenen om een stelsel van mili- taire en strategische bases te vesti- gen, verspreid over de gehele we reld met het doel zich uit te brei- den, ten koste van andere volken. Er is niets absurder dan de ten- lastelegging van Chili, dat Rusland zich mengde in de aangelegenheden van Tsjechoslowakije. Chili is slechts een marionet, welke de ka- stanjes uit het vuur haalt voor de „financiele en industriele koning van Wall Street". Het was een publiek geheim. ai- dus Gromyko, dat de Verenigde Staten onlangs de reorgamsatie van de Franse regering zonder raadple sing van het Franse volk en tegen zijn bij de verkiezingen tot uiting gebrachte wil in hadden doorgedre- ven. Ook de reorganisatie van de Italiaanse regering, welke tot re- sultaat had, „dat een van de meest populaire partijen uit het ^ejstuur van het land verwijderd werd was geschied onder pressie van de Ver enigde Staten, en dat eveneens door de regerende Amerikaanse knngen algehele controle werd geoefend op de binnen- en buitenlandse politiek van de Griekse regering. Is het in het licht van deze feiten, aldus Gromyko, geen dwaasheid te beweren, dat de wijzigingen in de regering van Tsjecho-Slowakije het resultaat waren van inmenging door de Sovjet-Unie. Deze fantasie kon wedijveren met de sprookjes van „duizend en een nacht". Het voorleggen van de kwestie Tsjecho-Slowakije aan de Veilig heidsraad kon slechts begrepen worden in het licht van de algeme- ne Brits-Amerikaanse politiek in Europa, die uitgevoerd worden on der de naam van het zogenaamde plan-Marshall, een politiek is van expansie. De Amerikaanse afgevaardigde. Warren Austin, noemde de Bus- sische aantijgingen zo fantastisch en propagandistisch, dat hij ze niet de moeite waard achtte er op in te gaan. Austin zei, dat besehuldigingen „van een hoogst ernstige aard" te gen Rusland geuit zijn in verband met de Tsjechische staatsgreep, maar tot dusverre was er niet ge- antwoord op een van deze be sehuldigingen. Hij zei, dat de Russen proberen de aandacht van de werkelijke kwestie af te leiden. Austin vroeg Gromyko, waarom de Russische onderminister van buitenlandse zaken, Zorin, vlak voor de communistische machtsgreep in Praag aankwam. ..De Veiligheidsraad is tenvoUe gerechtigd na te gaan, wat Zorin in Praag deed", verklaarde Austin. Hij voegde hieraan toe, dat in- dien Zorin besprekingen voerde met Gottwald en andere communis tische leiders de rr/ 1 dit behoorde te weten. Austin vroeg vervolgens, dat de huidige regering in Praag een ver- klaring zou geven, waarom Tsjecho- Slowakije plotseling van een demo- cratische in een politiestaat veran- derd is. Verwelkomen de inwoners van Tsjecho-Slowakije de overheersing door in Rusland opgeleide ambtena- ren? vroeg Austin. Hij verwees naar de berichten, dat president Benesj drie redevoeringen had voorbereid, welke hij van de communisten niet mocht houden en vroeg: „Waarom heeft de president geen verklaring afgelegd voor zijn volk in de crisisdagen? Waarom zijn re- dacteuren verdwenen? Waarom heeft de Tsjechische minister van buitenlandse zaken zelfmoord ge- pleegd?" „Er is te veel gebeurd, wat met In overeenstemming is met het Tsje- cho-Slowaakse volk. Er is te veel gebeurd om ts kunnen volstaan met oppervlakkige antwoorden of ver- dere ontwijkingen", vervolgde Austin. PIE SOCIALISTEN. die in ons land zoals ze in de P.v.d.A veremgd ziin nogal eens menen, dat zij ae andere partner moeten ..meesleu- ren" of, om een andere uitdrukking van'prof. Schermerhorn te gebrui- ken, ..al genoeg last hebben van de KV P.", menen het soms heus wel goed bij hun streven, om met ae katholieken samen te werken. Alleen maar: de natuur is ook bij hen sterker dan de leer. Als er wetsontwerpen komen van de socia- listische ministers, hetzij op "nan- cieel of agrarisch of verkeersggbied of meer speciaal op het terrein van sociale zaken, dan ontmoet men als regel een socialistische tendenz. Soms moet men bijzonder waak- zaam zijn tegen een indirecte, ge- ruisloze socialisenng, gelijk wij ont- moeten in het wetsontwerp op de oorlogsschade, in de uitvoering van de loon- en prijzenpolitiek. m som- mige landbouwmaatregelen. in ae ordening van het veryoerswezen enz. De natuur was sterker dan cV leer (van de politieke mogelijkhe- den) toen minister Vos indertijd met zijn Wet op de Bedrijfschappen kwam. En zij is dat weer, nu mi nister Drees zyn nieuwe regeling voor de werkloosheidsverzekermg aanhangig heeft gemaakt. Op een buitengewone verbondsvergadenng van de K.A.B. zijn daar harde noten over gekraakt. Natuurlijk wenst men een ,.spoe- dige" wettelijke regeling van een algemeeri verplichte verzekenng tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid, maar de K.A.B. heeft terecht bezwaar tegen de te grote bevoegdheden. die het wetsontwerp voor de Overheid reserveert, waar- door de zelfwerkzaamheid van de bedrijfsgenoten weer te sterk wordt beperkt. Het is vreemd, dat dit gebeurt na de nederlaag, die de socialistische ordeningspolitiek van minister Vos heeft geleden; terwijl bovendien be- zwaarlijk kan worden ontkend. dat de regeling van de werkloosheids verzekermg nogal j.vat te maken zal hebben met de organen van de pu- bligkrechtelijke bedrijfsorgamsaties, op het ogenblik bij minister v. d. Brink op stapel staat. De uitvoering van de werkloos heidsverzekermg zal zich toch moe ten aansluiten bij de regeling van de P.B.O. en in principe is de rich- ting daarvan gekozen: zij is de so- lidaristische, niet de socialistische. De K.V.P. zal van haar kant. m de lijn van de katholieke sociale beweging. paraat moeten zijn, op- dat ook in deze aangelegenheid de leer (van de politieke mogelijkhe- den) het wint van degenen, die het maar niet kunnen laten in een niet- socialistische regering de wet te la- ten stellen door hun socialistische natuur! MINISTER VOS, onze minister van verkeer eii waterstaat, is gisteren in Engeland geweest om tezamen met zijn Britse collega Arthur Barnes de betaling te re- gelen van de diensten, welke Ne- derlandse schepen tijdens de oor- log verrieht hebben. De minister kwam gisterenavond per K.L.M.- toestel weer op Schinhol terug met een cheque voor 4.742.709 p. sterling, d.i. ruim 47 millioen gul den. in zijn zak. Bij een vorig be- zoek had de minister reeds een cheque van 8.5 millioen pond ont- vangen. Ik ben altijd blij u te zien, zei minister Barnes, maar u bent een tamelijk dure bezoeker. Na het eer- ste bezoek vertrekt u met een che- aue van 8.5 millioen pond sterling en na het tweede met een van bijna 4.750.000 pond ik verbaas me er niet over, dat uw regering u naar Groot-Brittannie blijft sturen. Minister Vos deelde bij zijn aan- komst mede, dat het bedrag hoofd- zakclijk gebruikt zal worden voor de wederopbouw van onze seheep- vaart. De minister voegde er aan toe, dat de verrekening geen in- vloed heeft op het scheepsbouwpro- gramma van Nederland, dat reeds van tevoren was vastgelegd. Het totaal bedrag van het tegoed was 90 millioen gulden, hieibij zijn ook inbegrepen bedragen. die door verzekering waren gedekt. In tegen- woordigheid van de Nederlandse ambassadeur. jhr mr E. FM. J. Mi- chiels van Verduynen, heb ik met i"N E GOEDE WEEK kent vele schone tradities en liturgische ge- bruiken; sommige, zoals de voetwassing van Witte Donderdag zijn echter in de loop der eeuwen in onze streken min of meer in vergetel'reid geraakt. Kerkelijke en wereldlijke autoriteiten ver- richtten in de Middeleeuwen de voetwassing bij een twaalftal per- sonen, mcestal ouden van dagen, die tot de armste stand behoorde. Na afloop van de plechtigheid werd dan voor deze „Apostelen" een feestmaal aangericht en de kardinalen, bisschoppen, abten, herto- gen of graven waren hun gastheer. Wat is de inhoud van dit ge- bruik? Niets anders dan Christus' eigen woorden: „Een meuw gebod gecf ik U, dat gij elkander zult beminnen". De pnmaat van Beiyie, kaidinaal van Roe?/, houdt de schone traditie in ere en op buvenstaande ajbeelding sehenkt hij, na de voeten van twaalf bejaarde mannen gewassen te hebben, zijn gasten een groat kren- tenbrood en wat. franken. De afdeling Amsterdam van de C P.N. heeft gisterenavond in de Apollohai een protest-meeting ge- organiseerd tegen de motie, die vandaag namens alle niet-commu- nistische fracties in de gemeente- raad zal worden ingediend en waarbij de communistische wet- houders Seegers en Polak zullen worden uitgenodigd hun zetels ter beschikking te stellen. Behalve de beide C.P.N.-wethou- ders werd ook het woord gevoerd door de fractie-voorzitter H. Gort- zak Blokzijl, de landelijke voorzit- ter van de E.V.C. en door de lande lijke secretaris van de C.P.N., Paul de Groot. Tussen deze sprekers door be- klommen ook nog twee arbeiders het podium, die ieder, als vertegen- woordiger van een groot bedrijf, ae 10000 aanwezigen toespraken. Zy deelden mede, dat in de Nederland se Dok- en Scheepsbouwmaatschap- pii en in de Amsterdamse Droogdok mij, vandaag „het juiste antwoord op de motie" zal worden gegeven. Henk Gortzak maakte voorts be- kend, dat de arbeiders van de me- taalgieterij Holland vandaag als protest een dag in staking zullen gaan. Ook de andere sprekers dron- gen er op aan, dat iedere communist vandaag in Amsterdam een ,,klin- kend protest" zal laten horen tegen het reactionnaire plan" de com munistische wethouders te verzoe- ken hun zetels af te staan. Wethouder L. Seegers zeide: ,.Als morgen de motie wordt besproken, zullen wij voor een klinkend ant woord zorgen. Bovendien zullen w J hun zeggen. dat wij er met aan denken om deze plaats te verlaten, zolang het werkende yolk van Am sterdam van oordeel is. dat wyl in de gemeenteraad voor dit volk nog goed werk kunnen vernchten. De reactie kan thans niet verdragen, dat in de Amsterdamse gemeente- On Vriidag 26 Maart houdt Mevr. Spoor de echtgenote van de leger- commandant in Indie een radmtoe- !ES ^en%JveT|e\i^ Deze toespraak wordt uitgezonden tijdens het programma voor de strijdkrachten in Indie en 18 te lande te beluisteren op golfleng- te 1875 M. tussen 17.00 en 17.45 uur raad communisten er bij zitten als pottenkijkers, wanneer hij plannen beraamt om het levenspeil van de bevolking te verlagen.. Onze tegen- standers zeggen, hun motie in te dienen in naam der democratie, maar dit is een pertinente leugen. die de ware motieven moet camou- fleren." B. Blokzijl: „Alle arbeiders van Amsterdam moeten het gemeente- bestuur laten weten, dat met m de raadzaal besjist wordt, doch dat de Amsterdamse arbeidersklasse net laatste woord in deze zaak heeU- De wethouder van gemeentebe- drijven B. S. Polak: ..Verwijdermg van de communisten zal tot gevolg hebben, dat ten nadele van de Am sterdamse bevolking de gas-, electn- citeits- en tramtarieven zullen wor den verhoogd." j„ Paul de Groot: „Wij juichen de gebeurtenissen in Tsjecho-Slovakije toe omdat daar de voorwaarden ziin vervuld, waarvan onze voorva- deren hebben gedroomd: de Indus trie aan de gemeenschap, de grond aan de boer In de kapitalist aan de deur. Spoediger dan verwach- ten zal de meerderheid van het Ne derlandse volk zich voor het com- munisme uitspreken en de macht tot zich trekken." LONDEN, 23 Maart (A..P) De Engelse Minister van Voedselvoor- zipiling John Strachey heeft van- daag bekend gemaakt, dat Enge land onderhandelingen heeftge voerd over de aankoop van 100.000 ton Nederlandse aardappelen en dat de verscheping ervan reeds begonnen. Reeds 20.000 ton is in Engeland aangekomen en het plan is, dat voor midden Mei de rest verzonden zal Z ^Stranchey deelde ten slotte n\e<^ dat voedsel-importen uit Nederland dit jaar voorts zullen omvatten. 4000 ton kaas. 5000 ton geconden- seerde melk. 2000 ton boter, 5000 ton bacon en i3 millioen dozijn eieien. De Nederlandse moderne Midden- standsbond te Den Haag, in congres bijeen. heeft de Minister van Eco nomische Zaken telegrafisch ver- zocht met de meeste aandrang nog voor de Paasdagen textielpunten beschikbaar te stellen, zo mogelijk 40. De behoefte in de gezinnen is groot en de detailbevoorrading vol- doende, aldus de Nederlandse mo derne Middenstandsbond. mijn Britse collega, minister Barnes de zaak afgewikkeld. Met voldoe- ning kan ik zeggen, dat beide par tijen tevreden zijn over het tempo, waaimede deze gecompliceerde fi- nanciele aangelegenheid wordt af gewikkeld. Door de politie te Winschoten is een man gearresteerd, die zich aan een wel zeer vreemdsoortige balda digheid schuldig maakte. Hij stak namelijk voorbijgaande vrouwen en meisjes met een speld in de rug en wel op 'n niet bepaald zachtzinnige wijze. •s GRAVENHAGE, 24 Maart. Alle rijksdiensten zullen, voor zover mogelijk, aanstaande Zaterdag ge- sloten zijn. De verloren geganear- beidsuren dienen echter te worden ingehaald. Aan de gemeentebesturen is ver- zocht, een dienovereenkomstige ge- dragslijn te volgen. Het Witte Huis heeft gisteren bekend gemaakt, dat het Ameri kaanse leger de controle oyer de Amerikaanse zone van Duitsland zal blijven uitoefenen, zodat de oorspronkelijke plannen van het Amerikaanse Ministerie van Bui tenlandse Zaken om het burger- lijke bestuur omstreeks Juni a.s. over te nemen, niet door gaan. De tekst van de verklaring van het Witte Huis luidde: „Op 27 Januari kondigde het De- partement van Defensie aan, dat overeen was gekomen, dat het Mi- nisterie van Buitenlandse Zaken de verantwoordelijkheid voor de niet-militaire zijden van de Duitse bezetting zou overnemen, en dat de overdracht van deze verantwoorde lijkheid zou plaats vinden op of om streeks 1 Juli 1948. Na een overzicht van de huidige situatie is besloten, dat het niet aan- bevelenswaardig zou zijn om ver- anderingen aan te brengen in onze huidige bestuursregelingen voor Duitsland. Deze beslissing zal geen nadelige uitwerking hebben op de vorderin- gen in de richting van het ontwik- kelen van het verantwoordelijk- heidsgevoel der Duitsers voor zelf- bestuur en administratief initiatief. Generaal Clay blijft als militair Gouverneur en als Opperbevelheb- -ber van de Amerikaanse strijdkrach ten in Europa." Bijna 3 dagen lang heeft de poli tie gespeurd naar de bij de overval te Duivendrecht geroofde donker- blauwe, nieuwe Mercury-Eight, ter wijl deze al die tijd aan de Heren- gracht te Amsterdam stond gepar- keerd. Zaterdagmiddag j.l. schijnt de gemaskerde bandiet, die de eige- naar in de vroege ochtenduren on der bedreiging van een revolver ge- d won gen had zijn wagen in de steek te laten, deze Mercury reeds voor de Forumbank aan de Herengracht te hebben neergezet. Het was de portier van deze bank, die zich meende te herinneren, dat er vier heren uitstapten. Een van hen sloot de portieren, waarna alien zich rus- tig wandelend verwijderden. In gezaghebbende kringen te Parijs zijn de berichten, volgens welke Frankrijk aan de Ver. Staten bases in zijn overzeese gebieden zou hebben afgestaan, absurd genoemd. Een grote menigte heeft Dins- dagmorgen de Italiaanse premier Alcide de Gasperi en de Italiaanse minister van buitenlandse zaken. Carlo Sforza, na hun besprekin gen met de Franse minister van buitenlandse zaken. Georges Bi- dault, bij hun terugkeer geest- driftig verwelkomd. Leve Triest", hoorde men telkens. 'in en rond het station, waar de Gasperi en Sforza aankwamen, vona de geestdrift zijn culminatiepunt. Overal zag men vlaggen, waar- onder de Italiaanse kleuren en die van graaf Sforza's kleine, maai actieve republikeinse partij. Sforza kwam het eerst aan. Hij sprak een kort woord voor de Ita liaanse radioluisteraars. Wat hij zei was door het lawaai van de menigte bijna niet te verstaan. Het kwam echter hierop neer: Indien ik iets ten gunste van een Italiaans-Frans accoord heb kunnen bereiken en er in geslaagd ben de kwestie-Triest in dit nieuwe aspec. te brengen, is dit dank zij de Das- peri". De minister-president arriveerde een half uur later. De Gasperi zag er vermoeid, maar gelukkig ui Het geroep „Viva Triesta Italiana^ Viva de Gasperi" en „Viva Sforza 'was niet van de lucht. Een micro- foon werd de premier voorgehouden, die midden in de dringende menigte begon te spreken. Hij zei, dat het nog wat vroeg was om iets definitiefs te zeggen over deuitwerking van het voor- stel om Triest aan Italie terug te geven. ,Wij weten nog niet wat er gaat gebeuren", zei hij, „wij moeten nog afwachten en geduld hebben". Hij prees graaf Sforza voor de r0J die deze in de ontwikkelingen had gesneeld. Naar wij vernemen werd gisteren een gedachtenwisseling gehouden tussen enige ministers onder leiding van de Minister-President en een aantal vertegenwoordigers van het geestelijk, culturele en maatschap- pelijke leven in Nederland betref- fende verschillende actuele vraag- stukken. Daarbij werd bijzonder aandacht besteed aan de vraag, door welke positieve middelen de grond- slagen van ons volksbestaan kunnen verstevigd worden. De K.N.M V. ontving de departe- mentale machtiging om yergunmng te verlenen v6or de traditionele grasbaanraces op Tweede Paasdag in het Alkmaarse Sportpark. Het spreekt vanzelf dat in motorsport- kringen het besluit om voor deze race toestemmmg te verlenen met vfeugde wordt begroet, temeer om dat men hierin een gunstig voorte- ken ziet met het oog op de behan- deling van het door de K.N.M.V. aangevraagde minimum programma voor het komende seizoen. OOSTENRIJK Udine zia« 5, o oZ SLA VIE Umago Fiume HI Vrijstaat Triest Grens van 1939 Grens von 19 A 6 CARTO-4 830 Engeland heeft een beroep op Duitse krjjgsgevangenen met tech- nische ervaring van winterveld- tochten aan het Sowjet-Russische front opgedaan, om advies te ge ven bij wintermanoeuvres van het Engelse leger. Aan de Engelse Minister van Oor- log Shinwell is in het Lagerhuis de vraag gesteld, of dit niet een schen- ding van het internationale recht is. Hij antwoordde, dat hij zich niet bewust was van enige schending: „In elk geval doen wij het." Volgens Shinwell moet Engeland gebruik maken van elke technische ervaring, die dienstig is voor de doelmatigheid van het leger. Voor komende training in het binnenland acht men het wenselijk inlichtingen te krijgen over veldtochten in uiterst koude streken. Een Labourlid bracht te berde, dat het ..een laakbaar iets" is om Engelse manschappen door ex-nazi- officieren te laten opleiden. (IV) Partij van het gezin dat wil de K.V.P. als haar ere-titel zien, nu, in deze tijd, minstens zo auidc- lijk en sprekend als in 1937, toen het program van de vroegere R.K. Staatspartij uitsprak. dat werk- zaamheid van de Staat gencht moet ziin op het scheppen van de yooi- waarden, waardoor het gezin m zedeliik, maatschappelijk en econo- misch' opzicht tot voile ontploonng kan komen. Zulke waarheden van het PJ"°Sram van 1937 toen de Katholieke Partij zich in haar program letter- lijk reeds de uitgesproken volks- p a r t ij noemde zijn nu nog aCActueel, met de waarheden van de Pauselijke encycliek ..Casti con- nubi'i" over het christelijk huwelijk 1 (Dec 1930), waarin wij lezen, aat er vdor alles, met inspannmg van alle krachten, naar gestreefd moot worden dat in de burgerlijke maat- schappij dusdanige economische en sociale toestanden geschapen wor den dat alle huisvaders, zo wel voor zichzelf als voor vrouw en kinderen, overeenkomstig hun rang en stand, de noodzakelijke levensbehoeften kunnen verdienen en verknjgen, want de arbeider heeft recht op zijn loon. En verder o.a. kunnen degenen, die de zorg voor het staatsbestuur en het algemeen welzijn dragen, zulke noden van gehuwden en huis- gezinnen niet achteloos voorbijgaan zonder de Staat en het algemeen welzijn grote schade toe te brengen. Zij moeten het lenigen van de nood der belioeftige gezinnen „als een der voornaamste zorgen van hun ambt beschouwen". Waar nu recente onderzoekingen hebben aangetoond, dat de sociale ongunst van het huidige lonen- en pnjzensysteem vooral drukt op de kinderrijke gezinnen, daar is ook tegen bolsjewistische waandenkbeel- den op dit gebied een actieve politiek op dat terrein een van de positieve en constructieve middelen, die we tegen het communisme kun nen dus moeten aanwenden en waarbij wij actieve initiatieven ver- wachten van de K.V.P. Actieve gezinspolitiek. in morele en materiele zin. is de beste en meest doeltreffende bestrijding van het communisme. Want het communisme wil „de maatschappelijke orde geheel en al omverwerpen en de grondslagen, zelfs van de christelijke beschaving. vernietigen", en het christelijk gezin is de steun van die maatschappelijke orde en de stut van de christelijke beschaving. Het communisme ontkent „elke heilige verplichting van het mense- lijk leven" en beschouwt huwelijk en huiselijke samenleving slechts als een zuiver burgerlijke en kunst- matige instelling; een actieve ge zinspolitiek echter, die zowel zede- lijk als stoffelijk gericht is. schept de voorwaarden voor het volbrengen van die heilige verplichtingen van het menselijk leven, het ware huwe lijk en het gezonde gezinsleven. Wat kunnen we, wat moeten we doen, om het communisme te be- strijden? Op die vraag luidt het ant woord o.m.: actieve gezinspolitiek voeren en daarom steun verlenen aan de partij. die in de strijd voor die actieve gezinspolitiek vooraan staat!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1