BELGISCHE KANT DOOR DE EEUWEN EN DE STEDEN 1 Westerse neme eigen weg Finonciele qeliikstelling vonhetonderwijs in de West m mm 3 r OM ERIC'S LIEFDE Vernieuwing der geesten en instellingen Na Brugge en Londen, Lausanne en Praag thans Den Bosch! VRUCHT SAMENWERKING Hi lot van Italie Meer dan bondgenootschap Wat de Kamer besprak en de Ronde-Tafel-Conferentie besloot Witte Donderdag De schoolstrijd in Frankrijk NIEUW NOORDHOLLANDS XGBLAD - Woensdag 24 Maart 1948 PAG. 3 Brusselse cravat in applicatie (2de helft 19de eeuw). ,s HET KWAAD ER ZEGEVIERT *y'v jj Zakdoek in kloskant-applicatie (2de helft 19de eeuw). Vijftien jaar geeist tegen „Ali Baba" ig&SXSPv&i JS Montgomery naar Duitsland Ex-koning Michael van Roemenie is een ervarec piloot. Hier ziet men de gewezen monarch als be- stuurder van een vier- persoons vliegtuig boven New-York. il feuilleton door HARRIS BURLAND (Van onze redacteur) ER MAG GESPROKEN WORDEN van weer een nieuwe natio- nale gebeurtenis voor Brabants hooidstad. Die nationale ge- beurtenis, en we bedoelen ermee de a.s. tentoonstelling van Bel- gisch kantwerk, danken we aan de goede relaties en nauwe betrekkingen tussen Brugge en Den Bosch. Op een persconfe- rentie. dezer dagen in den Bosch gehouden, hebben dr. J. Bau- wens uit Den Bosch en de heer Julien Blontrock, directeur van het Stedelijk Toerisme te Brugge, dit nog 'ns nadrukkelijk beloogd Ziehier een verklaring op die driedubbele vraag. 1. De spellewerkkant is ontstaan uit de passementen, soort galons door de passementiers meestal uit goud- of zilverdraad met klossen en op een lederen kussen gevloch- ten. Wat nu een passement van een kloskant onderscheidt is enkel de stof waaruit beide vervaardigd wor- den. De eerste kanten waren dus passementen uit vlasgaren vervaar digd. 2. Hoe oud is de kloskant? Ook daarop is het antwoord niet moeilijk te geven. De kloskant is ontstaan op het einde der XVde eeuw. 3. Het is moeilijker om met ze- kerheid te bepalen welk het geboor- teland is van de spellewerkkant. Het is zo goed als zeker dat Italie de bakermat der naaldkant mag worden genoemd, en men kan met even grote waarschijnlTjkheid be- vestigen dat Vlaanderen deze eer, voor wat de kloskant betreft, mag opeise"h. De voornaamste gronden waarop Die nauwe banden zijn weer de vrucht van de samenwerking die luistert naar de naam Benelux en in welk kader de befaamde kant- expositie van 17 April tot 10 Mei onder auspicien der Bossche afde- ling in het Prov. Genootschap van Kunsten en Wetenschappen aan de Bethaniestraat zal worden gehou den. Een befaamde expositie inder- daad. Na Brugge volgden nog Lon den, Lausanne en Praag en ondanks alle aanvragen besloot men er mee op te houden, maar voor Den Bosch werd nog een uitzondering gemaakt. En daarom coute que coute moet deze expositie slagen, zo betoogde dr. Bauwens. Brugge mag dit van ons verlan- gen en Den Bosch stelt haar uitver- kiezing op hoge prijs. Dr. Bauwens, „Sabine", de oudste kantwerk- ster te Brugge; ze hanteert de klos reeds 77 jaren. ►/k de voorzitter der commissie .publi- citeit voor deze tentoonstelling ac- centueerc^e mede hoe goed en nut- tig het is» dat een dergelijke expo sitie nu niet in Den Haag of Am sterdam, maar in de provincie ge houden wordt. .H. M. de Koningin heeft 't be- schermvrouweschap willen aanvaar- den; dit geeft op zich zelf al een nationale tint; voorts zitten talrijke autoriteiten in de diverse comite's o.a. de ministers van O. K. en W. van beide landen, de beide gezan- ten, de burgemeesters van Brugge en Den Bosch, de consuls-generaal, personen met naam op cultureel ge- bied enz. Alle rangen en standen zullen in de gelegenheid worden gesteld de tentoonstelling te bezoeken. Op 21 en 28 April zullen speciale avonden worden opgeluisterd met kamermuziek in costuums en en tourage van bepaalde tijdvakken. Op een namiddag zal een „tea" wor den aangeboden en vojrts zal de expositie worden opgeluisterd door een verzameling schilderijen uit Brugge en musea uit Nederland waarop de meesters het kantwerk hebben afgemaald. Dat wordt weer een prachtige bijdrage voor de steeds grotere toenadering tussen Nederland en Belgie, zo zeide dr. Bauwens tenslotte. Causerie Julien Blontrock Over kant en over Brugge, over de komende expositie en de exposi- ties die reeds gehouden zijn. heett daarna de heer Julien Blontrock nog een causerie ten beste gegeven. Van Brugge uit, bestond niet zoveel enthousiasme" voor de voorbije ten- toonstellingen; het was meer toege- vendheid, maar nu gaat dat anders worden en ook deze spreker onder- liinde dan weer voornamelijk de culturele betrekkingen Belgie—Ne derland en meer speciaal Brugge- Den Bosch. Brugge is steeds geweest, de stad der Vlaamse kant; sinds ceuwen- oude tijd werd daar het kantbedrijf uitgeoefend meer speciaal met klos kant. De kloskant: waaruit, wanneer en waar! die gedachte steunt zijn: enerzijds een schilderij van Hans Memling, gemaakt te Brugge, voor een Brugse iamilie, op het einde der XVde eeuw en thans bewaard in het „Mu- see du Louvre" te Parijs. Het is de oudste schilderij die we kennen waarop kloskant voorkomt. Wat er ook van zij het staat vast dat er vanaf 't begin der XVIde eeuw veel kant in Brugge gemaakt werd. Het kantwerk was eerst het werk der rijken en kasteelvrouwen. Kei- zer Karel die een beschermer der kant was,,zorgde er voor om er een volksnijverheid van te maken. In de kantnijverheid zijn weinig of geen namen bekend; al de kunst- werken zijn van onbekende mees ters, van eenvoudige volksvrouwen die met een fijne bedrevenheid en taai geduld ons hun gewrochten hebben nagelaten. Echte kunstenaars die volks vrouwen. Om maar een enkel voorbeeld aan te halen: In de ten toonstelling zult u b.v. een kant kunnen bewonderen waarop 12 millioen punten worden geteld. Dit heeft eventjes 12000 uren ar- beid gekost en het hele stuk weegt 125 gram. Welk een summum van kunstzin en van geduld. De tentoonstelling te 's-Hertogen- bosch zal een volledig overzicht ge ven van de verscheidene genres Bel- gische kaAt, zowel historische als moderne, en van de toepassing er van in de kledij. Medegedeeld werd nog, dat er ook een verzameling kant zal te bezich- tigen zijn van de hertogin de Ven- dome, zuster van wijlen koning Al bert. Wat de schilderstukken be treft, noemen we een portret van de vrouw van Jan van Eyck, door Jan van Eyck zelf geschilderd. Het Centraal Museum te Utrecht en het museum Boymans hebben hun me- dewerking toegezegd en met het museum te Brussel is men in onder - handeling. Tenslotte gelijk een Benelux- voorstander betaamt attendeerde de heer Blontrock zijn auditorium nog op de H. Bloedprocessie op Maandag 3 Mei a.s. te Brugge, de oudste en prachtig%te processie van het vasteland, die haar ontstaan dankt aan de Kruistochten. Karaal Micara, Prefect van de H. Coegatie der Riten en Bis- schopn Velletri, heeft ter gele- genheran het feest van St. Jozef een herlijk schrijven uitgegeven. Hierint de kardinaal de beteke- nis vaie Vastentijd uiteen en vcs- tigt her 'nogmaals de aandacht op, dale eeuwige gelukzaligheid het dc van het leven op aarde is. In band met de huidige toe- stand italie zegt hij, dat men zich nauwels kan voorstellen wat het lot varit land zou zijn, indien de machtevan het kwaad er zouden zegeviei Het irbeeld van de gebeurte- nissen andere landen vormt een genoegim ernstige waarschuwing. het zoin Italie het einde beteke- nen vaalles wat de katholieken lief is. ware christenen moeten handelemet hetzelfde geloof en dezelfdmoed als de eerste chris tenen; cvoor eeuwig geldende be- loften, a hen gedaan, staan goer fatalism toe. De herderlijke brief vervolgt.Wij zullen altijd met de Paus ene kerk zijn, afgezien van alles wfkan gebeuren." Ook ze Italiaanse kardinaal geeft ritlijnen voor de houdmg van zijnelovigen ten aanzien van de a.s vkiezingen. Hij stelt vast, dat het ociaal-communisme geba- seerd is>p het athe'istische mate- rialisme,etwelk reeds een tijd ge- leden de de kerk veroordeeld1 is, omdat it iedere godsdienstige waarheiontkent, en voorts, dat het niemand eoorloofd is om zijn ziel bloot te ellen aan 'n gevaar, waar- door hij ijn geloof kan verliezen. Dit allesin acht nemend, aldus kardinaalMicara, moet ledereen er in toeemmen, dat een katholiek niet in c rijen kan treden van diegenen,die genoemde leer ver- kondigen;dat het ongeoorloofd is op enigeni wijze met hen samen te werkeren die leer op welke wij- ze dan oc te verbreiden of bij de verkiezinfn zijn stem te geven aan hen die" eze leer verbreiden (Van onze bijzondere medewerker) WESTERSE UNIE is dus tot stand gekomen. Vorige week gekeurd. Het is meer danken mditair ver- drag, meer dan een bijstandpact, meer dan een vriendschapsverdrag, meer dan een economische over- eenkomst, meer dan erng bondge nootschap dat onze geschiedenis tot dusver heeft gekend. Het is "ider- daad een Westerse ^me geworden. De Vijf hebben zich verbonden tot vrede. in positieve zin; tot geza- menlijke inspanning voor het ves- tigen van een gezond, meuw ™aat- schappelijk bestel, van vrtfheld, welvaart, sociale zekerheid, ook en vooral in het arbeidsproces. Dat hebben zij zelfs welbewust voorop gesteld. Pas daarna komen de bepalingen van militaire aard. Immers, voor- dat men de verdediging regelt moet men weten wat men verdedi- gen wil. En dat zijn de doeleinden van de vrede niet ,|n de betekenis van ..afwezigheid van oorlog maar in de zin van St. Thomas v. Aquino „de rust der orde". Vroegere ver- dedigingsverdragen regelden met wat verdedigd moest worden, maar hoe er verdedigd moest Het voorwerp der verde- slechts worden. diging was- dan het ^ondgebied van een staat of van een aantai staten, de grenzen dus. Dat spraK zo vanzelf, dat men het met eens behoefde neer te schrijven. oenoeiu werkelijkc eenheid Het Pact van Vijf spreekt daar- entegen nergens meer van staats- grenzen Het handelt over een ze- delijke, sociale. culturele en econo mische orde. die de Vijf sam|" willen opbouwen, versterken en handhaven. Het denkt met meer in staten maar in maatschappelijke structuren. Het is niet gemaakt om de bestaande stand van zaken te handhaven, want die is in veitrlei opzicht verre van fraai. De Vijf Regeringen draaien daar ook geen doekjes om. Zij erkennen, dat er tegenstellingen zijn en hun econo mieen, die moeten worden opgehe- ven. Zij stellen ook zelf vast, dat de levensstandaard hunner volken moet worden opgevoerd. Wat met name verheugend is, is dat zij zich niet meer beschouwen als Vijf, elk op zichzelf staande afgesloten grootheden. Zij spre- ken niet meer over de economi sche activiteiten van elk hunner, maar van hun gezamenlijke, eco nomische activiteit. Zij reppen niet over de levensstandaarden van elk volk apart, maar van de ene levensstandaard hunner vol ken. Dit alles was zeker in de geest der Benelux, maar het is hoopgevend, dat dit ook de geest van West-Europa is geworden. Wat nu de verdediging aangaat van de gezamenlijk gestelde vrede het is al een grote stap voormt, dat de Vijf besloten hebben tot de collectieve zelfverdediging elke gewapctide aanval in Europa met alle gezamenlijke ^iddelen, de militaire en andere. ...Da^oorvoor voorkomen, dat da. vijf stuk voor stuk zouden kunnen worden aan 0pnakt en stuk voor stuk de voet zouden worden gelopen. Maax ook met vijven zijn zij ee wereldmacht, zoals Amerika Geen „derdc macht" Pr is een tijd geweest, waarin velen ervan droomden, Europa, o tenminste West-Europa te maken tnt een Derde Macht me evenwicht zou kunnen houden tus sen Oost en West. Die droom i- ve vlogen. De werkelijkheid is anders, is harder gebleken. Zonder steun van een der werelcl- machten kan het klein geworden West-Europa zich met alleen m iVandhaven Van welke kant die steun zou moeten komen is duide- lijk: niet van de SovJe^_I^nJJ; deze Westerse Unie al bedelft on der een stortvloed van toor^- N'® van de Sovjet-Ume ook l!mdat ^j niet alleen gaat om militaire macht maar om de geestelijke ener maatschappij, die chnstelijk, vrij en menselijk wil blqven. Slechts wanneer die ^onds^" gen niet meer zouden worden be- dreigd, van buiten af of van bin- nen uit, zou de wens, Europa tot een „Derde Macht" te maken, weer verwezenlijkbaar kunnen worden. Wei een „derde weg" Thans zal het Marshall-plan het economische hulpmiddel zijn weer welvaart en vrede in Europa vestigen. En Trumans woorden aan v»p+ hpcin van di+ artikel ver- Velen stellen soms de waaruit, wanneer en waar kloskant ontstaan? vraag: is de k IA WAT WIJ enige dagen geleden schreven omtrent de toan- N ciSle qeliikstelling van het o^ar ^n ^zo^on^s in de West - een en ander n.a.v. de Ronde Tafel-Conferentie. waar dit ter sprake kwaxn - is op -de slotvergadenng van de eerste phase dezer Conferentie een resolutie aangenomen. Deze resottie ifde 16de van een reeks, waarin de be=ele«twjrfj- vervat aan de hand waarvan de achterbhivendekemgroepuit d Ronde Tafelconferentie een ontwep-M^ondw^zrf moeten oordeeL dat. t-ii uuinv»r....- opstellen. De resolutie in haar eindredactie luidt als volgt: is van Conferentie Nederland-Suriname-Curacao or,v0eding in het kader van de grondrechten van de vnjheid v^ opvoedmg en de mogelijkheid van uitwerking hiervan door de landen na der gemeenschappelijk onder ogen behoort te worden gezien zelf doen uitmaken. Minister Jonk- De HELE VASTEN was het aldoor maar paars in onze kerken en nu zelfs zijn de krui- sen en beelden bedekt. Maar m het wit. Het is een bUjde feeste- Hjke dag, het feest van „het Gastmaal des Heren zoals zo prachtig gezegd wordt in ons Missaal. „Witte Donderdag zeggen wij in de dagelijkse gang van zaken. Onze Heer heeft op het Laatste Avondmaal ae H Eucharistie ingesteld en aw ons gegeven. Zijn Allerheihgst Uchaam en Bloed, waardoor wg verlost zijn en het goddelyk Ieven ontvangen. Nooit z" we dit hoog genoeg waar^e! Laat dit blijken! Viert deze hex- Ugh dagen mee! In Uw persoon- lijk leven, in Uw bezigheden moet er lets temer ken zijn, dat het nu de „Goede Week" iSMARCUS DE SCHOOLSTRIJD in Frankrijk houdt de laatste tijd weer sterk de gemoederen bezig. Terecht beklagen de ouders, wier kinderen het bij- zonder onderwijs volgen, zich over een wetgeving, die hen dwingt be- lasting te betalen voor scholen, die hun kinderen niet -bezoeken, ter- wiil zij bovendien nog hun eigen scholen moeten bekostigen. zodat zij praktisch twee a dnemaal meer moeten betalen dan de ouders die hun kinderen naar de openbare school sturen. De omstandigheden, waarin net bijzonder onderwijs in Frankrijk verkeert, worden ovengens treurig ge'illustreerd door het volgende felt, in een brief aan Mgr Bornet Hulp- bisschop van Kardinaal Gerlier, Aartsbisschop van Lyon, hebben verschillende ouderverenigingen.van de parochiele scholen in St. Etienne en omgeving hun wanhoop over de materiele toestand van het oijzon- der onderwijs uitgesproken. Te St. Etienne b.v., waar 4500 kinderen de parochiele scholen bezoeken, is een jaarlijks budget van 25 millioen francs Om hierin zo mogelijk te voorzien is 'n inschrijving geopend. In Noord-Frankrijk is er voorts een ..affaire des kermesses" aan de gang. Te Guingamp zijn de geeste- lijken Augel en Auger voor het ge- recht gedaagd. omdat zij weigerden vermakelijkheidsbelasting te betalen over de opbrengst van een fancy- fair, die ten bate van de bijzondere school was georganiseerd. Van hun kant geven de vnenden van de Openbare School en de voor- standers van het la'icisme ook geen kamp. In de loop van de debatten in de Onderwijscommissie, die door de Nationale Vergadering werd in gesteld, hebben zij zelfs twee winst- punten geboekt. Het eerste betreft de openbare scholen in de genatio- naliseerde steenkolenbekkens. De commissie verwierp een rapport van de MRP-afgevaardigde Cayol, die weigerde om de la'icisering van cio scholen, zoals dit reeds geschied was in het mijngebied van de de- partementen Pas-de-Calais en Nord, uit te strekken tot de scholen in de overige mijnstreken. Het tweede punt, waarover in de commissie he- vig gedebatteerd werd. betreft cen wetsontwerp met betrekking tot t technisch onderwijs. Wei wordt hierin voorgesteld, het bijzonder ondferwijs toe te laten, doch de staat ziet geen mogelijkheid om er zelf de lasten voor te blijven dragen en wil vrijgelaten worden ten aanzien van subsidies. Enige ministers maakten dan ook bezwaren tegen sdbsidie- ring, terwijl anderen vreesden, dat later het technische onderwijs op bijzondere scholen toch weer aan een sterkere controle onderworpen zal worden en de subsidies wellicht te eniger tijd zullen ophouden. Uit deze debatten willen de ob- jectieve Fransen echter de lering trekken dat het steeds meer nodig wordt, een terrein te vinden. waar op de tegenstanders elkander kunnen ontmoeten en een verzoenende op- lossing zullen kunnen bewerkstel- ligen, aldus voegt het K.N.P. daar- aan toe „Ali Baba en de 40 rovers" noem- de de advocaat-fiscaal bij de Rot- terdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof de 38-jange voormalige opperstormleider bij de motor-WA. H. Schoots, die met 30 NSKK-gezellen, waarover hij het commando voerde, in Friesland in September 1944 de bevolking had geterroriseerd. Maandagmiddag hod hij zich te verantwoorden voor zijn dienstneming bij de vijand en voor de talloze roofpartijen, die hij in die provincie had georganiseerd. Daar hij, behalve zijn dienstneming bij de Duitsers, nog meer op zijn kerf- stok had, werd een nader onderzoek ingesteld, waarbij zijn activiteit m Friesland aan het licht kwam. De advocaat-fiscaal eiste tegen hem 15 jaar gevangenisstraf met aftrek. Verdachte ontkende dat hij de ..misdragingen" van zijn onderge- schikten had goegekeurd. of daar- van ook voordeel had gehad. Het vorderen van auto's zou hij in op- dracht van de „Ortskommandan- tur" hebben gedaan. Zoals de lezer zich herinnert, Suriname en op de Nederlandse An- tillen theoretisch bestaat; maar in geen van beide gebiedsdelep, even- min trouwens als in Nederland, is deze gelijkbekostiging practisch ge- heel doorgevoerd. Zoals wij even- eens schreven, bestaat er in Sun- name en op de Antillen een streven om met de financiele gelijkstelling af te rekenen, hetgeen fnuikend zou zijn voor het bijzonder onderwijs, dat zowel- in Suriname (missie en zending) als in Curasao (missie) vooraf gegaan is aan het openbaar onderwijs en nog immer de grote meerderheid der schoolgaande jeugd trekt. Als men weet, dat op de Cu- racaose begroting plm. 3millioen voor onderwijs wordt uitgetrokken en dat er van de 23.000 schoolgaande kinderen ongeveer 19.000 een katho- lieke school bezoeken, dan gevoelt men wel, hoe het onderwijs er ma- terieel voor zou komen te staan, in dien de financiele gelijkstelling zou worden opgeheven. Er is over de financiele gelijk stelling van het onderwijs in de West deze week veel gesproken. Eerst Woensdag in de Tweede Ka mer, waar de staatsregelingen voor Suriname en Curasao werden be- handeld en aangenomen. DaaJ°P Donderdag tijdens de Ronde Tafel- Conferentie, waar de principes voor de komende rijksgrondwet moesten worden uitgestippeld. Terwijl te- midden der discussies een telegram binnenkwam, dat op de eilanden Aruba. Bonaire en Curacao liefst 26 623 handtekeningen werden ver- zameld om gelijkstelling te hand haven en voor zover nodig door te voeren. In de Kamer drong dr. De Kort (KVP) erop aan, haast te maken met de volledige doorvoering van de gelijkstelling. Gerben Wagenaar (C.P.N.) wilde dit door de West man verklaarde in zijn antwoord (doeipnd dite~->al pn 1 leen) dat de practische toepassing gebonden is aan „zoveel de midde- len het gedogen", waarop Dr. de Kort terecht opmerkte dat dit een merkwaardige interpretatie was, omdat als de middelen het niet ge dogen, zowel het openbaar als het bijzonder onderwijs het tekort ge- lijkelijk moeten ondergaan. Wel trachtte minister Jonkman aan de hand der feiten aan te tonen. dat zover doenlijk getracht wordt, de gelijkstelling een feit te doen zijn en bovendien wees hij erop, dat het bijzonder onderwijs er in Suriname beter aan toe is dan het openbare. De ontwerp-staatsregelingen, zo als die na deze discussies z. h. st. werden aangenomen, laten fnder- daad de practische uitvoering in handen van de gouverneurs van Suriname en Curagao (art. 159 en 160). Hierbij wijzen Wij erop, dat de Woensdag aangenomen staatsre gelingen alleen bedoeld zijn, om de overgangsperiode te overbruggen tot de nieuwe staatsstructuur begint ^te werken, waarbij de autonome rechtsgemeenschappen (gebiedsde- len) eigen grondwetten zullen op stellen. Men gevoelt wel, dat de kwestie van scherper belang wordt, als het inderdaad zover komt, dat de be- volkingen van Suriname en de An tillen hun eigen grondwetten gaan maken. Zaak is het, voordien vast te leggen, dat de financiele gelijk stelling een grondrecht is, waaraan landelijk niet mag worden getornd. De discussies omtrent dit hier gestelde probleem kwamen pas Donderdag, toen de 16e resolutie in bespreking kwam. De heer Meije- rink (AR) wenste duidelijker for- mulering van het beginsel der fi nanciele gelijkstelling. Hij stelde een amendement in de ontwerpreso- lutie voor. De laatste zinsnede in de aan het begin van dit artikel ver- melde resolutie luidde oorspronke- lijk dat „het beginsel van de finan ciele gelijkstelling nader gemeen schappelijk onder ogen behoort te worden gezien". De heer Meijering stelde voor, deze zin als volgt te lezen: ,.het beginsel van de financi ele gelijkstelling en de mogelijk heid van uitwerking hiervan ge meenschappelijk onder ogen behoort te worden gezien." Professor Romme verklaarde zich hiermede accoord, al had hij nog liever zo gelezen, dat „het beginsel van" wegbleef, zodat dus de gelijk bekostiging zelve rechtstreeks in het geding was. Dr. de la Try Ellis, adviseur van Curacao, hield een uit- voerig betoog. om aan te tonen waarom gelijkbekostiging voor het bijzonder onderwijs zo klemt en zeide, dat deze reeds een kwart eeuw geleden was ingevoerd, en wel met groot succes. Ook de heer Gerharts (Bonaire) was voor gelijk stelling. Dr. Buiskool, ((Suriname), daarin gesteund door de jeugdige radicalist Percey Wijngaarde (Su riname), stelde tenslotte voor, ach- ter de door Meijerink ingelaste zin snede nog toe te voegen: „door de landen". Hiermede ging de vergadering ac coord, zodat men tot de in het be gin van dit artikel aangegeven re solutie besloot. Insiders gevoelen wel, dat dit „door de landen", nl. door Suriname en de •Antillen, een uiterst gevaarlijke invoeging is, om dat hiermede de inhoud van de re solutie aanzienlijk wordt verzwakl: het gaat hier dus thans met om de financiele gelijkstelling, maar alleen hierom, dat ginds, door de landen, dus door de, wat de heer Gerharts noemde, onervaren volksleiders het beginsel der gelijkstelling onder ogen zal worden gezidh! van verleden week voor het Con- gres juist over het Pact van Brussel gesproken hewijzen da Washington begnjpt, dat het deze West-Europese Vijf met in de steeK kan laten, als het er op aan komt, deze Westerse Unie te beveiligen metterdaad. In een opzicht zal Europa, zal ook deze Westerse Unie wel een „derde weg" moeten blijven bewandelen- Noch een communistische, noch een kapitalistische maatschappij-orde zal de hare kunnen worden. Haar orde zal moeten zijn die, waarnaar de grote Pauselijke encyclieken de weg wezen. En wat daarvoor aller- eerst nodig is, stelde Quadragesimo Anno scherp: de vernieuwing der instellingen. Zeventien jaar, nadat die eis klemmend werd gesteld, kwam dit pact van Vijf dat inderdaad de grondslag legt voor nieuwe Inter nationale instellingen en van eeti nieuwe geest. Moge God de staatslieden kracht, wijsheid en besluitvaardigheid geven, om in die nieuwe geest beleidvol, kloek en snel die nieuwe instellingen te vol- tooien als goede instrumenten van de rechtvaardige vrede. Volgens een bericht van de Daily Express uit" Berlijn zal veldmaar- schalk Montgomery, chef van de Britse generale staf, aan het eind van de week een bezoek brengen aan Duitsland en eventueel aan maarschalk 'Sokolovsky, de Sovjet- Russische militaire gouverneur. Xiltn 67. Tregat voelde een nieuw leven door zijn aderen stromen. Solange scheen hem niet zwaarder dan een veertje te zijn. Hij had de treden wel op willen vliegen. Maar hij be- dwong zich en klom met zijn kost- bare last in de armen, voorzichtig van tree op tree. Na tien .minuten zag hij boven zich een zwakke Ucht- schemering. Het geruis was langza- merhand aangezwollen tot het klox- send golvengeloei, dat tegen de rotsen omhoog steeg. De koele zee- wind drong nu en dan naar binnen. Eindelijk bereikten ze de boven- ste trede en baanden zich 'n weg tussen een hoge hoop rotsblokken door Tregat moest Solange op de grond zetten en zich eerst een doorgang banen tussen de rotsblok ken heen, die gelukkig niet zo zwaar waren. dat hij ze met gemak- kelijk opzij kon werpen. Hij be- reikte nu een klein hoi, dat weer in een ander uitkwam, welks uit- gang versperd werd door stukken leisteen, die van boven neergeval- len waren. Maar ze lieten een smal- le kier vrij en daar wisten ze zich doorheen te wringen en stonden nu in de vrije lucht onder de blote hemel. Alleen een mijnwerker, die onder vallend gesteente bedolven is ge weest, of een levend begravene. die op het laatste ogenblik. verlost werd uit zijn graf. kan zich voorstellen, hoe onmetelijk groot hun vreUgde was. Het was als het herrijzen tot een nieuw leven. Over de heuvels in de verte aan de andere zijde van het moeras van Caperduis schoten de eerste stralen der opgaande zon. Hun top- pen waren goud gekleurd en aan de hemel dreven roze wolkjes. Over de zee hing een lichte nevel, die als een waaiende sluier in de ochtendbries zweefde, Voor hun ogen, zo lang gewend aan het flau- we kaarslicht, scheen de baai een gulden sprookjeswereld. Boven hun hoofden rezen de rotsen omhoog tot over de honderd meter. Een halve kilometer naar links strekte zich de lange bocht van een zeewering uit, eenzaam en verlaten maar toch een bewijs, dat ze in de levende wereld teruggekeerd waren Het was de zeewering van Lafihan. Geen van beiden zei een woord, maar ze ademden de frisse morgen- lucht. Toen viel Solange op__ de kmeen en vouwde haar handen samen in gebed. Zwijgend viel Tregat naast haar neer en zo bleven ze geruime tijd naast elkaar geknield, de he mel dankend, omdat hun leven was gespaard. Toen ze weer opstonden. was hun eerste gedachte. naar water* te zoeken. Ze kenden beide de kust tussen Gartuche en Lafihan en ze sloegen terstond de richting van het eerste dorp in, tot ze aan de plek kwamen, waar een beekje van de rotsen omlaag klaterde. Ze dronken met lange teugen al smaakte het water ook wat bitter. Daarna aten ze hun laatste etens- voorraad op en overlegden, wat hun nu te doen stond. Ze besloten, dat Solange, die zich weer geheel opgeknapt gevoelde, naar Lafihan zou gaan en daar de eerste trein naar Tretou nemen. Tregat zou zich verborgen houden, tot dat hij van haar, bericht ont- ving, hoe het intussen met zijn zaak stond. Voordat hij zich in het open baar vertoonde, moesten ze toch eerst weten, in hoe verre de laatste moorden soms nog aan hem gewe- ten werden. Het was laag water, zodat ze sa men tot vlak'bij Lafihan langs het strand konden lopen. Bij het afscheid vroeg hij haar aan niemand iets over hem te ver- tellen. tenzij tegen de politie en dan nog slechts als het zeker was, dat zijn onschuld algemeen werd aangenomen. Vooral drukte hij haar op het hart, dat ze tot geen prijs iets tegen Simone mocht vertellen over Vallon's geschiedenis. Hij keerde op zijn schreden terug en toen hij aan zijn schuilplaats teruggekomen was, stak hij zijn pijp op en ging zitten roken. Nooit had deze hem zo heerlijk gesnaaakt. Een uur later scheen de zon stra- lend over de zee en haar licht drong zelfs door in het hoi, waar Tregat zat te wachten. De stilte, die onder de grond in bet duister zo vrese- lijk was geweest, deed hem nu wel- dadig aan. De zee klotste tegen de rotsen en zong hem bijna in slaap Tregat lag er naar te luisteren me1 meer genot, dan waarmee hij ooit naar de schoonste muziek had ge- luisterd. Opeens hoorde hij een stuk rot; achter zich omlaag storten. Hi. keerde zich met een ruk om, maai I zag niets. Maar een ogenblik later hoorde hij een luid gekreun, grote stukken leisteen rolden naar bene- den en het was net, alsof iemanc I met de uiterste moeite trachtte zich een weg te banen tussen he puin dat verderop in het hoi lag Hij stak snel zijn lantaarn aan er liet haar in het duister schijnen. De eerste ogenblikken kon hi niets onderscheiden. Even later ech ter vertoonde zich boven het opge hoopte puin een bebloed en ge kneusd gelaat erf riep een zwakki stem erbarmelijk klagend: „Water. in 's hemelsnaamwater!" Tregat stond verlamd van ont zetting. Het was Landes. Hij hat I zijn spraak teruggekregen en hi keek weer als een redelijk men uit zijn ogen. HOOFDSTUK XXVIH Landcj - ..Water!" herhaalde de ongeluk I kige, terwijl hij tevergeefs zijn besj deed, om over een hoop rotsblokke J heen te kruipen, ..water!" Zijn ster t was schor-hijgend en zijn tong hin I hem een eindje uit de mond, als d tong van een dorstige hond. Tr£ga I staarde hem aan, alsof hij een c I ander wild dier was. dat plotselin de gave der spraak had verkregei (Wordt vervolgdl

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3