Paasboodschap van de Katholieke Sociale Organisaties en de Katholieke Actie Een imposante verzameling attracties vormt moderne onderwijs-tentoonstelling Voor Alkmaar en omgeving Meer dan ooit is concentratie van alle krachten tegen het veldwinnende communisme noodzakelijk! Honderd jaarKatholiek Onderwijs op „Houtrust" r De toestand in Italie Protest Solidair Europa Weerbare democratie Werkzaam Christendom „SCHOOLSTAD" GEOPEND Straatnamen spreken een duidelijke taal J Werkschoenen Volksrechtbanken in Tsjecho-Slowakije ZATERDAG 27 MAART 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11491 BUREAUX: Communisten te Sjanghai gearresteerd De gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije hebben ook in ons volk een schok teweeggebracht. Men kan betwijfelen of deze gebeurtenissen onverwacht ge- komen zijn. Ingewijden menen te weten, dat zij precies vol- gens bekende plannen zijn ver lopen. Maar het is goed, dat ons volk in zijn geheel thans wak- ker, klaar wakker is geschud. Waar staan wij met Europa? Waar staan wij in de wereld van 1948? Het is zaak ons opnieuw te orienteren; ons rekenschap te geven van de nieuwe verhou dingen, waarin wij zijn ge- plaatst; ons klaar te bezinnen op onze veremtwoordelijkheid, onze roeping, en onze taak in Nederland en Europa van van daag. Wlachtsverschuivingen tussen de werelddelen Europa organiseert zich! Zelfverdediging der democratie Radicale hervormingspolitiek Strijdbaar, maar dienend Christendom Het teken, waarin wij zullen overwinnen Het wrak van het lesvliegtuig, dat Donderdag bij Katwijk neer- stortte en waarbij de twee inzittenden werden gedood „*n Belachelijk idee" MEN ZOU ZICH de tentoonstelling over het katholieke onder wijs, die heden, Paaszaterdag in de Houtrusthallen te Den Haag is geopend, kunnen denken als een instructieve verzame ling documenten, statistieken en geschriften, van groot belong voor iedereen die in kort bestek wil zien wat op dit gebied van vrijheid in ons land in een eeuw niet zonder moeite verworven is. Hoe onze grootste mannen voor dit goed van het vrije bij- zondere onderwijs hebben gevochten en hoe zij tenslotte bereikt hebben, dat Nederland het onderwijsland van heel Europa is geworden. HEDEN is in de „Hout- rust"-hallen te 's-Gra- venhage de grote katho lieke onderwijstentoon- stelling „Schoolstad" door minister Gielen ge opend, in het bijzijn o.a. van Kardinaal de Jong en tal van andere hoge kerkelijke en wereldlijke autoriteiten. „URBI ET ORBI" De Pontificale H. Mis in de St. Pieter kunnen weer worden aangevraagd Benesj spreekt' op zeven April Finse regering beraadslaagt Nieuuj Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank r\tE ZORGELIJKE TOESTAND in Italie blijft de geesten bezig houden. Er is geen reden, om de mensen in een paniekstemming te brengen. Daar is nog nooit iets goeds uit gebrouwen. Wat er op 18 April in Italie zal gebeuren, hangt op de eerste plaats af van de kiezers daar. Zij kunnen, als zij hun plicht doen. gemakkelijk een zege aan de Christen-Democra- ten bezorgen. Dat dit de vorige maal niet geschied is, was veroor- zaakt door hun lamlendigheid. die nu op krasse wijze tot de orde ge- roepen moet worden door de uitla- ting van de Paus zelf, dat het een zware zonde is, zijn stemplicht te verzuimen. Deze verkiezing is op de eerste plaats een binnenlandse aangelegen- held van de Italianen. Daar hebben wij ons dus niet mede te bemoeien. Men herinnere zich maar, wat wij terecht verwijten aan degenen. die zich met de binnenlandse aangele- genheden van andere landen inla- ten! Maar, er zit aan die verkiezing meer vast, in verband o.a. met de aanwezigheid van de H. Stoel te Rome. Die zou in gevaar kunnen komen. Nu zijn er angstige zielen, die meer angstig dan gelovig zijn en die yergeten, dat Onze Lieve Heer zijn eeuwige bescherming aan de Kerk heeft toegezegd: Ik ben met U alle tijden. En: de poorten der hel zullen Haar niet overweldi- gen. Toch zou een eventuele verkeerde gang van zaken de onafhankelijk- heid van de Kerkelijke Staat in gevaar kunnen brengen. Dat zou diep-betreurenswaardig zijn. Een herhaling van het schandaal van 1870 zou de christelijke wereld in de gegeven omstandigheden niet gauw dulden. Maar zelfs dan zou het voortbe- staan van de Kerk, zoals gesugge- reerd is, niet op het spel staan. Wij zijn hier eerder geneigd de vraag te stellen: Wat vreest gij, kleingelo- vigen? De Kerk bleef ook bestaan in de periode van de kerkelijke sta- tenroof tot het ogenblik van het her- stel in 1929. En kort na 1870. toen de grote Leo XIII Paus was, schit- terde de Kerk schoner dan ooit te voren ook in het openbare leven. Onze conclusie is, dat wij de toe- stand in Italie moeten bezien met gezonde realiteitszin en met de ogen van het geloof. Dat geloof. be- leden ook als het universele bezit, dat aan geen grenspalen is gebon- den, zal ons er toe brengen, in onze persoonlijke &n in onze gemeen- schappelijke intenties de grote belangen te betrekken, die nu in Italie aan de orde zijn. Het geloof, dat bergen verzet, laat zich niet in een soort panische schrik verleiden tot een idee ge- opperd in ,.de Linie" om ons mi- litair weerbaar te maken voor een eventueel ingrijpen daar(!), maar spreekt zich uit in de eenvoudige woorden van de mijnwerker, die zich ook bij de readies in het ge- noemde weekblad schaart, en mede- deelt, dat hij tot 18 April met zijn gezin elke avond de Rozenkrans bidt voor een goede uitslag. Die man spreekt ook verder de gezonde taal van het eenvoudige, maar stoere geloof, als hij zegt: „Ik heb geen zorg over mijn kinderen of ze een baantje krijgen, maar of ik ze kan opvoeden tot mensen van karakter, schoonheidszin en gods- vrucht, want wij mensen van nu zijn verantwoordelijk voor de men- sen van morgen". En dan niet wach- ten wachten. waarop? Maar: bidden. Met de Rozenkrans in de hand. „Als in een bepaald tijdperk Maria in het bewustzijn der gelo- vigen leeft, wat kan ons dan nog deren." Een citaat. ook uit „de Linie" van deze week! HET IS JAMMER, dat m verband met de publicatie van de Paas- boodschap van georganiseerd Ka~ tholiek Nederland van een protest moet worden gesproken. Het Katholiek Nederlands Pers- bureau zond op Dinsdag 23 Maart aan alle Katholieke dagbladen de tekst van deze boodschap, met ver- zoek, deze in het nummer van Paas- zaterdag te willen opnemen. Een dag later werd dit verzoek onder- steund en herhaald door het Ka tholiek Bureau voor maatschappe- lijk en cultureel overleg van de sa- menwerkende verenigingen. De publicatie van de Boodschap was dus bedoeld voor Zaterdag, dat is vandaag. Niettemin nam een blad. met name het „Utr. Kath. Dagblad" deze boodschap, gedeeltelijk, op in zijn nummer van Donderdag j.l. En daarin vonden andere bladen weer, enigszins verklaarbaar, aan- Ieiding, een, nog meer gecompri- meerd deel van de Boodschap op te nemen in hun nummer van V r ij- dag. Wij hebben gemeend, dat niet te moeten doen. Wij achten het on- juist, een afspraak te schenden en evenzeer om eenzijdig een stilzwij- gende overeenkomst voor een be paald dag van publicatie, te verbre- ken. Wij protesteren tegen deze on- collegiale houding, die om meer dan een reden de opzet van de Bood schap niet tot zijn recht doet komen. En wij zullen ons protest nader ter bevoegder plaatse doen horen. De politie te Sjanghai heeft hon- derd tot honderdtwintig personen gearresteerd. Zij was op zoek naar de organisatoren van een complot, dat de communisten zouden hebben beraamd om het werk van de open- bare diensten van de stad te onder- breken. De politie zou documenten hebben gevonden, waarin onthuld werd, dat de communisten van plan waren paniek in de stad teweeg te brengen, teneinde de macht in han- den te krijgen. 1945 heeft ons de bevrijding, maar niet de vrede gebracht! De verjaging van de bezetter heeft een f druk van ons afgenomen en ons het gevoel van een ontzaglijke opluchting gegeven: maar niet het evenwicht aan de gemoederen en niet de rust aan de geesten. Als na 1914-'18, verkeert de gehele wereld opnieuw in een toestand van gisting en kolking. Met dit verschil, dat de eerste wereld- oorlog en zijn naweeen kinderspel lijken, wanneer men ze zet naast de gruwelen en de gebeurtenissen, waarvan wij de getuigen zijn. Het heeft de schijn, alsof een vorig geslacht de oplossing van zijn vraagstukken aan ons heeft overgelaten! Hel heeft de schijn, alsof '14-'18 enz. slechts een tarn voorspel is geweest. De hervormingen en de reconstructies, die cmderen voor ons slechts vagelijk hebben aangeduid, zullen wij in hun onverbiddelijke feitelijkheid tot stand hebben te brengen. Wij hebben letterlijk te nemen, wat letterlijk is bedoeld: „Deze wereldoorlog, en alles wat ermee samenhangt, is de ineenstorting van een maatschappelijke orde." (Pius XII, Kerstmis 1942). Het Europa van de 19e eeuw is geliquideerd. Het Europese „we- reldbeeld", zoals het te voorschijn kwam uit de Franse Revolutie en de Napoleontische oorlogen, behoort voorgoed tot het verleden. Europa is bijna aan de broeder- krijg bezweken. Duitsland, dat tot driemaal een verdwaasde worp deed naar de overheersing van Europa, heeft zich zelf geruineerd en het Westen bloot gesteld aan het recht- streekse contact met de massale Europese-Aziatische vastelands- macht. Het toneel der wereldpolitiek is verplaatst. Het evenwichtsspel der Europese „grote mogendheden" heeft afgedaan. Techniek en ver- keer hebben ons in intercontinen- tale verhoudingen geplaatst. Het wereldbeeld wordt beheerst door de verhouding Amerika-Rusland, met daar tussen in de volken van Europa en die van hun overzese zusterlanden. De Russische heersers-van-nu ma ken gebruik van een ideologie, die hun uit Europa is verstrekt, om hun eigen volken in een moderne staat van slavernij te houden en door 5de colonnes aangrenzende landen in hun politieke invloedssfeer te doen brengen. De volken van Amerika, die ge- nealogisch en geestelijk uit de onze zijn voortgekomen. zijn solidair met die van het oude Europa in de af- wijzing van die ideologie en van de machtspolitiek, waartoe zij het voertuig is. De Marshall-hulp is het levende, het tastbare en klinkende bewijs van de actieve belangstelling van Ame rika voor Europa, van de solidari- teit van het nieuwe Westen met het oude. De oproep tot organisatie. de voorwaarde van organisatie, die in het Marshall-plan is vervat, is in Europa verstaan. Wij prijzen ons gelukkig, dat Ne derland door het Be-Ne-Lux-beleid ten deze mede een gelukkig voor- beeld en een vruchtbaar aankno- pingspunt heeft gegeven. De samenwerking der Marshall- landen wordt beklonken! Daarbinnen hebben de 5 mogend heden van het Pact van Brussel met hun overzeese krachtbronnen een kern gevormd van verdergaande solidariteit en samenwerking op economisch en cultureel, op staat- kundig en militair gebied. Europa zal zich handhaven, als wij Europeanen tonen ons te willen handhaven! Het individualistische, in zijn ab solute souvereiniteiten opgedeelde, Europa is dood. De volken van Europa hebben een toekomst van zelfstandig bestaan in de verwezenlijking der beginselen, waaruit de katholieke sociale be- weging leeft en werkt: de dienst- baarmaking aan de levende mens van het gehele samenstel van na- tuurlijke gemeenschapnen, waarvan de mens als scherisel Gods het doel en middelpunt blijft. De verkrachting van Tsjecho-Slo wakije heeft terecht in al zijn krin- gen ons volk in actie en verzet ge bracht. Het initiatief der regering ver- dient de medewerking van alle ge- zagsgetrouwe vaderlanders voor de vorming en versterking van het machtsapparaat, dat elke extremis- tische actie zal weerstaan. Mogen ons staatkundig bestel en onze staatkundige samenleving zich op korte termijn zuiveren van alle zwakheid en halfheid ten opzichte van het communistische mogelijke landverraad. De democratie heeft niet alleen 't recht, zij heeft de dure plicht om zich te wapenen en te weer te stel len, om het rechts- en staatsbestel tegen ondermijning te beschutten. Alleen een vermolmde democratie, die de formele vrijheden individua- listisch als afgoden aanbidt, kan zich weerloos prijs geven aan overweldi- ging door doelbewuste en schaamte- loos-openhartige autoritaire en ter- roristische groepen. De democratie heeft in de eerste plaats de rechtszekerheid en de geestelijke vrijheid, d.w.z. de gods- dienst- en gewetensvrijheid, tegen misbruik van de z.g. politieke vrij heden te beschermen. Tegenover het hedendaagse com munisme dient de democratie waak- zaam en weerbaar te zijn als tegen over een vijand van buiten. Tegenover Nazi-Duitsland heeft Nederland als zo vele anderen, ach- ter het nevelscherm van zijn neu- traliteit, struisvogelpolitiek gespeeld Ten overstaan van de Russische machtspolitiek en van de commu nistische vijfde colonnes is Europa thans Gode zij dank klaar- wakker! Nederland in het bijzonder heeft het recht en de plicht om zich tegen terreur van het communisme te weer te stellen, omdat Nederland wellicht verder dan enig ander land en meer bewust!, is voortgeschreden op de weg der contra-individualisti- sche en contra-kapitalistische maat- schappij -hervorming. Als ergens de arbeidersstand iets, en veel, heeft te verliezen en te ver- spelen, dan is het hier! Vormt niet het hedendaagse com munisme een der meest weergaloze en duivelse verschijnselen van be- drog en volksmisleiding, die de we- reldhistorie heeft opgeleverd? Als sociale heilsleer van Europa naar Rusland uitgevoerd, tracht het com munisme uit Rusland naar Europa terug te keren, als een systeem van rechteloosheid en vertrapping van de mens, dienstbaar aan politiek im- perialisme. Voor de waarachtlge en volle- dige ontvoogding van de vierde stand moet en zal Nederland krachtdadig voortgaan in het pro- ces der realistische maar radicale structuurvernieuwing; organisatie der bedrijfstakken op publiekreehtelijke grondslag. met volwaardige zeggenschap van de arbeid; zo breed mogelijke spreiding van de mogelijkheid tot particu- liere eigendom; herordening der rechtsverhou- dingen in de ondememing. De „Nieuwe Gemeenschap" zal van woord tot feit moeten worden gemaakt! Dit is de zin van de vooruitstre- vende politiek, die, onder krachtig voorgaan van de katholieken. ge lukkig ook na de jongste oorlog in Nederland mogelijk is gebleken, voortbouwend op de arbeid van vo rige geslachten: politiek van voor- uitstreven in christelijke richting, niet alleen op het terrein der eco- nomisch-sociale verhoudingen, maar ook in de herordening der verhou dingen in Europa. ook in de ont- wiklceling der Rijksverhoudingen in Indonesie en in de West! ,.Er is geen tegenstelling of keuze: liefde of recht; er kan alleen sprake zijn van de vruchtbare synthese; liefde en recht." (Pius XII). In de sociale hervormingsarbeid, mar ook in de handhaving der orde, spreekt de Christen het woord, en stelt hij de daad der naastenliefde. Het is niet altijd even gemakkelijk om aldus te worden begrepen. Toch moet al het werken en bidden, toch moet heel het apostolaat van ons Christenvolk erop zijn gericht om aldus te worden verstaan. Wij haten het communisme. Om dat wij de communist als onze broe- der beminnen. Die broederliefde tussen mensen moet vooropstaan; zij moet voelbaar en tastbaar blijven, ook bij de betuiging van afschuw van een vloekwaardig stelsel. De roeping ener nieuwe christe lijke beschaving is de verwezenlij king ener broederlijke gemeenschap onder -de mensen om aan zovelen, als God wil roepen. het bereiken van hun geestelijke bestemming mo- geliik te maken. Aan deze bevordering van het Riik Gods kan al ons werken en streven uiteindelijk alleen zinvol dienstbaar zijn. Maar dan drukt op ieder van ons de dure en de heilige plicht om te trachten een levende en brandende fakkel van liefde te zijn. Op alle plaatsen, waar wij werkzaam zijn gesteld, niet alleen in de getuigenis van het woord, maar vooral in's le- vens daad-werk'eljjke praktijk, in handel en bedrijf, in heel onze om- gang met evenmens en volk. Niet alleen het Duitse volk be- hoeft zich schuldig te verklaren: de Christenen van Europa weten zich schuldig in het aangezicht van God en van de geschiedenis. Het God-loos communisme dankt Rusland aan het Europese geestes- leven. Als in Rusland het Christendom in zijn massale beoefening is ver- worden en ontaard, moet het Euro- peese Christendom dan niet in al te veel opzichten eveneens rouw- moedig schuld bekennen? Voor Europa, waaraan de Voor- zienigheid de wieg van het Chris tendom toevertrouwde en het zicht- baar middelpunt van Gods Kerk, voor dat Europa ligt de toekomst, als voor ieder onzer persoonlijk, in de Koninklijke weg van het Kruis. De verdediging van het Westen zal het meest vruchtbaar en effec- tief kunnen geschieden in het maat- schappelijk en persoonlijk offensief van een daden- en liefde-rijk Chris tendom. dat zal getuigen van de Geest van God voor mensen en vol ken van West en Oost in alle we relddelen! Het is in deze zin, dat de ka tholieke sociale organisaties en de Katholieke Actie van Neder land zich beroepen en gerech- tigd hebben geacht hun noodza kelijk tijd- en maanwoord op dit ogenblik in de vorm van een leken-Paasboodschap te spreken. „Christus is verrezen", luidt met Pasen een oud-vaderlandse en oer-christelijke groet. In christelijk Godsvertrouwen voegen wij daaraan toe: Europa zal herrijzen! De blijde boodschap van het Paasfeest luidt, dat voor elke mensenziel, voor iedere mens in West en Oost, naar Gods wil de verrijzenis is weggelegd! Centrum van de Ned. Kath. Vrouwenbeweging. Nederlandse Kath, Arbeiders- Beweging. Werknemende Middenstand in Nederland. Ned. Kath. Boeren en Tuin- dersbond. Ned. Kath. Middenstandsbond Alg. Kath. Wergevers -Ver- eniging. St. Adelbertus-Vereniging. Ned, Kath. Jeugdbeweging. Nationale Leiding van de Kat.h Actie. ,,'n Belachelijk idee!" Met deze woorden kenschetste de vroegere Ierse president Eamonn de Valera tegenover journalisten de suggestie, dat de Paus Zijn zetel naar de Ver. Staten zou verplaatsen, indien de verkiezingen in Italie op een over- winning der communisten zouden uitlopen. De Valera sprak de te Washington verspreide geruchten tegen. dat hij de leidende figuren in de Ver. Sta ten met het oog op een dergelijke mogelijkheid zou hebben gepolst. „Ik heb met niemand een derge- lijk dwaas denkbeeld besproken. en ik heb ook niet de minste bedoeling gehad zulks te doen". Er zou inderdaad een goede ver zameling documenten en cijfers over ons onderwijs te maken zijn. Niet iedereen echtier stelt belang in statistieken, hoe interessant die ook zijn. De organisatoren hebben het dan ook anders aangepakt. Zij hebben een zodanige varieteit van materi- aal bijeengebracht, dat de 1800 vierkante meters Houtrust, waar tien dagen geleden nog een dikke ijskorst de vloer bedekte, die maar niet weg wilde smelten, thans in een leerzame attractietent is her- schapen. Zij hebben er een wereld- je van belangwekkende en interes- sante aanschouwelijkheden bijeen gebracht, die de belangstelling ook van niet-experts zal trekken. U maakt mij niet wijs, dat een jongen van veertien jaar, al heeft hij reeds tien jaar onder voortref- felijke leiding op de schoolbanken de meest leerzame dingen in zich opgenomen, een intens belang stelt in figuren als Le Sage ten Broek, Mgr. Zwijsen of Dr. Nolens. De straatnamen in Schoolstad Wij maken ons echter sterk, dat wanneer hij straks op deze tentoon stelling een moderne Hispano Sui- za-vliegtuigmotor mee uit elkaar heeft mogen peuteren in de Le-Sa- ge-ten-Broekstraat, of wanneer hij het inwendige van een jeep heeft mogen bekijken in de Mgr. Zwij- senstraat, waar het onderwijs aan een ambachtsschool op aanschou- welijke wijze zal worden getoond, dat er in zijn achterhoofd dan wel voor jaren iets van de namen van deze grote katholieke emancipators zal blijven hangen. Juist genoeg wellicht om hem later het begrip voor hun voortref- felijk werk voor ons katholieke le ven voor de geest te brengen. Zij immers zijn het geweest, die het mogelijk hebben gemaakt. dat in 't beroemde vrijheidsjaar 1848 de ba sis werd gelegd voor een eigen ka tholiek onderwijs en hun opvolgers hebben met de onderwijzers, die de achteruitsteliing in salariering geduldig hebben gedragen aan de opbouw van dat onderwijs ver der voortgewerkt. En naar deze mannen nu zijn de „straten" in de ze ..schoolstad" op Houtrust ge- noemd! Imposant gebouw Het is een imposant gebouw ge worden, dat katholieke onderwijs. Het is uitgegroeid van de kleinste kleuterschool tot de Universiteit waar de spes patriae gevormd wordt en het heeft zijtakken in alle richtingen. Er wordt met een ein- deloos geduld en een steeds toene- mende efficiency gewerkt aan het onderwijs voor de blinden. de doof- stommen. de debielen. Er wordt katholiek land- en tuinbouwonder- wijs gegeven en er wordt aan meis- jes geleerd hoe zij met de naald moeten werken. hoe zij moeten ko- ken en andere huishoudelijke plich ten als een goede moeder vervul- len. Deze tentoonstellin? nu vormt 'n beeld van dit katholieke onder wijs, met ziin praehtige sebolen, ziin internaten. zijn seminaria, zijn irestiehten voor doofstommen en blinden, ziin liefdezusters en breeders en zijn wetenschappe- iiike specialisten. Deze frisse tentoonstelling met tal van attracties en nuttige zaken, geschiedenis in woord en beeld. de levende materie met kleuterklasjes in vol bedrijf met een ijverige juf- frouw voor de banken en een bord waarop de strafregels niet ontbre- ken, dat alles heeft het onderwijs te darken aan een instelling, die de niet direct bij het onderwijs ge- interesseerden nauwelijks zullen kennen; n.l. het R.K. Centraal Bu reau voor Onderwijs en Opvoeding van Mgr. Verhoeven. Iedere onderwijsman weet wie Mgr. Verhoeven is. maar de werk- zaamheden van zijn bureau zijn nog te weinig voor het voetlicht getreden sinds jaren geleden het episcopaat het besluit nam dat er een instelling moest komen, die de schoolbesturen ter ziide zou kun nen staan met voorlichting op aller- lei onderwijsgebied. Thans echter heeft het zijn kans gehad, om te laten zien van wat er aan materiaal in al die jaren is verzameld en ver- werkt. Men heeft met dit materiaal ge- woekerd. Men heeft ook anderen laten woekeren en zo zijn er de laatste dagen in Houtrust heel wat schotjes gezet, waarbinnen ijverig gehamerd is, waar iedere tak van onderwijs zijn mannen naar toe heeft gestutSrd, die er bezig zijn ge weest tot vandaag vijf minuten voor de opening, waarbij minister Gielen met vele autoriteiten uit de onderwijskringen aanwezig heeft willen zijn. De minister en het varken! De minister heeft zijn ogen uit- gekeken. In de huishuidschool wer^ vlak voor zijn neus een heel var ken uit de koelkast getoverH en de schooljuffrouw begon hem eens haarfijn uit te leggen hoe hij zo'n knaap volgens de regels van de mo derne opvoedingsleer in het zout moet zetten en wecken. Hammetje bij hammetje en botje bij botje. Deze aardige kant van het onder wijs had.de minister in al de jaren van zijn leven als bewindsman nog niet bestudeerd. Een eindje verder vroeg men hem in de bioscoop bin- nen te gaan en er enkele documen- taire filmpjes over het onderwijs te zien. Nauwelijks daaruit verlost kwam hij via de van Bommelstraat in 'n afdeling terecht, waar hem een in- telligentietest werd afgenomen, die zelfs voor een minister altijd iets sensationeels heeft. vooral als na afloop de puntenlijst overhandigd wordt. Vervolgens heeft de minis ter aan zijn vrouw een „School- stad-briefkaart" verzonden in het postkantoortje van de tentoonstel ling, waar men met eigen „School- stad"-stempels de postzegels voor verwoede postzegelverzamelaars, en waartoe ook de minister behoort, een bijzondere waarde geeft, die enig is in de geschiedenis der PTT. Als de minister een jeugdig be- zoeker geweest was, dan had hij nog in de vacantietent zijn boter- ham moeten opeten en na afloop het marionetten-theater mogen zien, dat hier voor schoolkinderen, die straks uit alle delen van het land zullen samenkomen, doorlo- pende voorstellingen zal geven. Hij heeft echter wel ziin eigen brood- je gebakken in de bakkerij van de ambachtsschool en het genoegen gesmaakt van een zelf gebakken ministerieel vers kadetje. Wat in honderd jaar bereikt is Hij heeft een ogenblik op het Ko- ningin Wilhelminaplein het beeld van Hare Majesteit, ter ere van haar gouden jubileum ontworpen door Jacques Kreykamp. bewon- derd en tussen het groen en de zo aardige wandversieringen van de vele andere kunstenaars ook de statistieken bekeken. die duideliike taal spreken voor een onderwijs man over dat wat wij katholieken in die merkwaardise honderd ja ren van 1848 tot 1948 bereikt heb ben. Wij zijn er zeker van, dat de minister nog eens terugkomt, want alles heeft hem in hoge mate ge- hoeid. Missehien wanneer straks de Nijmeegse studenten hun culturele avond met Oekrai'nische dansen ge ven. of wanneer de schoolkinderen uit Wassenaar hun kinderoperette over het drama van Walcheren zul len opyoeren. dat vermoedelijk ..Willemientje en de Weerwolf" zal heten. Maar niet alleen de minister zal geboeid zijn. Ook de duizenden, die niet zo in het onderwijs thuis zijn als hij. zullen hier prettig rond- wandelen in de dreven van dit stuk katholieke emancipatie, waaraan wij in de eeuw der vrijheid sinds Thorbecke onze Grondwet herzag, met zoveel succes hebben gewerkt. Als een charmante historische film trekt die eeuw hier aan ons voorbij met frisse muurschilderingen, bloe- men, levende onderwijsexempelen. staaltjes van ambachtskunst, fijn handwerk en hier en daar een sta- tistiekje als finishing touch voor de paedagogische fijnproevers Radio Vaticana deelt mede, dat de uitzending op Eerste Paasdag "an de Pontificale H. Mis in de St. Pie ter te Rome met daarna de Pause- lijke Zegen „Urbi et Orbi", fen half uur vroeger zal beginnen dan was aangekondigd. De uitzending begint dus om 9 uur Nederlandse tijd op de golflengten 19.87 M., 31.06 M. en 221 M. Het C.D.K. deelt mede, dat op nader plaatselijk bekend te maken dagen tussen 1 en 16 April a.s. we- derom aanvragen om werkschoenen kunnen worden ingediend door hen die sedert 30 Juni 1947 geen bon voor werkschoenen (of Engelse werkschoenen) hebben ontvangen. Arbeiders in bedrijven met minder dan 5 arbeiders moeten individueel een aanvraag indienen. Voor arbei ders in bedrijven met 5 of meer ar beiders moet het bedrijf collectief aanvragen. Dr. Benesj, President van Tsjecho- Slowakije, zal op 7 April zijn eerste openbare rede sedert de jongste ka- binetscrisis houden, aldus meldt het Tsjecho-Slowaakse Persbureau. Hij zal spreken in de historische Vladis lav-hall van de Praagse Universiteit wanneer deze haar 600-jarig be staan viert. 150 buitenlandse universiteiten hebben de uitnodiging om de viering bij te wonen, aanvaard, waarvan 22 in de V.S. In totaal waren er 300 uitnodigingen verstuurd. De Tsjecho-Slowaakse Nationale Vergadering heeft het wetsontwr/p tot wederinstelling van de volks rechtbanken en tot verlenging van de rechtskracht der wet op de ver- gelding goedgekeurd. De Minister van Justitie, Cepicka, deelde in de Nationale Vergadering mee, dat er „grote ontevredenheid was ontstaan, doordat de vroegere Volksrechtbanken slechts in een zevende van de 132.000 gevallen, waarin verraad ten laste werd ge legd, een veroordelend vonnis had- den geveld". De Tsjecho-Slowaakse Volkspartij heeft weer verschillende vroegere vooraanstaande leden geschrapt, waaronder de naar Duitsland uitge- weken vroegere Minister van Volks- gezondheid dr. A. Prochazca. De zuiveringscommissies der or ganisaties van oorlogsveteranen en partisanen moeten alien, die ..vijan- dig staan tegenover de volksdemo- cratie of niet progressief zijn", uit- stoten. Na een dringende oproep van de Finse President, Paasikivi, is de Finse regering bijeengekomen om een rapport te bespreken, uitge- bracht door de delegatie, die thans te Moskou onderhandelt met de Sowjet-Unie over een verdrag van wederzijdse bijstand. Molotof, de Sowjet-Minister van Buitenlandse Zaken, presideerde tijdens de besprekingen, die Don- derdagavond tussen de Sow jet en Finse delegaties te Moskou werden gehouden, aldus meldt radio Stock holm.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1