Euwe wist weg naar winst niet te vinden 10.000 DENEN EN NOREN voor verdediging van het H. Land Amerika wil luchtbases ET- Haags tournooi ten einde NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD Zaterdag 27 Maart 1948 PAC. 3 PASEN Hoogfeest van het Kerkelijk Jaar |N HET BEGIN van onze christelijke jaartelling vier- den de Apostelen en de eerste christenen alleen maar het Paasfeest. Voor hen werd het leven van Christus, dat de meesten van hen voor een deel hadden medegemaakt, met deze dag besloten. Het verlossingswerk werd op deze dag eigenlijk pas voltooid. Maar niet alleen Christus verrees uit het graf, ook de Kerk kreeg op die dag nieuw leven, want met Pasen werd de Kerk ieder jaar opnieuw verrijkt met nieuwe leden. Dan ontvingen immers de doopleerlingen na een lange voorbereiding het H. Doopsel en werden zij opgenomen in de gemeenschap der heiligen. Zij ontvingen het eeuwige leven. JOODS VOORSTEL A AN DE UNO Britse troepenmoeten De diepe betekenis van het Paasfeest hebben wij, christe nen uit het Westen, eigenlijk voor een groot deel verloren. Kerstmis, Pinksteren, H. Sa- cramentsdag, op zich mooie en zinvolle feesten, hebben het Paasfeest voor een groot deel op de achtergrond ge- drongen. Zo was het niet in de Oosterse Kerk, daar is nog steeds Pasen het feest. De uitzinnige vreugde, die dan b.v. tot uiting komt in de Russische Kerk, doet ons mis- schien vreemd aan, maar als we de geschiedenis van dit feest tot op de oorsprong na- gaan, dan zullen wij iets gaan begrijpen van de vreugde, die dan op ieders gelaat straalt bij het uitspreken van de Paas- groet: „Christus is verrezen! Ja, Hij is waarlijk opgestaan.' Deze groet vinden wij ook in de Metten van Pasen, de kortste van het jaar. Destijds ging het grootste gedeelte van de Paasnacht met deze cere- monieen heen, die wij nu op de morgen van Paaszaterdag vieren. Dit deel van het bre vier heeft geen nachtwake en we vinden er geen hytnnen. Wei zal de lezer een belang- rijke preek over het Paasfeest tegenkomen van de H. Grego- rius, waarin deze spreekt over de heilige vrouwen, die bij het graf van de Zaligmaker geko- men, dit ledig vonden. Zij za- gen er een engel, zinnebeeld van het eeuwige leven, ter rechterzijde van het graf ge- zeten. Dan krijgen we ook de Lau- den te lezen, die voor ons het verrijzenislied der Kerk zin gen. Dit morgengebed, gebe- den op de mooiste uren van de dag, herinnert met het ont- waken van de natuur aan de opheffing van de mens uit de zonde. Onder de Paasmis brandt de pas gewijde Paaskaars, sym- bool van de verrezen Chris tus. Willen wij Pasen vruchtr baar vieren, dan dienen wij eigenlijk de Hoogmis bij te wonen. Alles wat de Kerk ons met Pasen te zeggen heeft, vinden wij in enkele korte ge- beden samengevat, de gehele betekenis van het Paasfeest ligt erin weerspiegeld. Het mooiste deel van de Mis is de sequentia ,,Victimae Paschali laudes", die in de middeleeuwen 'n plaats kreeg in het Misformulier en waaruit de Paasspelen ontstonden. Het is eigenlijk een tweegesprek tussen de Kerk en Maria Mag- dalena, zoals blijkt uit de woorden: ,,Dic nobis Maria, quid vidisti in via?" „Zeg ons toch Maria, wat zaagt gij op de weg?" „Ik zag het graf van "Hem, die leeft en de glorie van Hem die verrezen is." St. Paulus zegt: ,,Als Chris tus niet verrezen is, is ons ge- loof een ijdele waan." Met de aanvaarding of verwerping van dit dogma staat of valt dan ook het gehele Christen dom. Staat of valt ook onze chriptelijke beschaving! COM PLOT TEGEN EX-KONING MICHAEL? Voorzorgsmaatregelen getroffen TITO SPRAK TOT ITALIANEN Voorstel der Grote Drie een „verkiezingstruc" De K.V.P. en Rijkseenheid Minder kaas voor de Britten IN EUROPA EN AZIe GOEDE VRIJDAC IN JERUZALEM De Matthaeus-passion te Naarden Inbraak bij juwelier te Tilburg Tornado in Oklahoma T PASEN, HET FEEST VAN HET LICHT! Zoals met Kerstmis het Licht in de duisternis scheen, zo gaat nu, na de heilige lijdensweek, de zon der Verrijzenis voor ons op, om in eeuwigheid haar warme stralen over ons uit te gieten. Met Pasen staan wij voor de voltooiing van het grote verlossingswerk en vieren wij het feest der feesten, het hoogtepunt van het Kerkelijk Jaar. Zo ook werd het Paasgebeuren gezien door de kunstenaar Henk Asperslagh, die dit jaar voor ons blad de Paas-plaat tekende. Wereldkampioenschap schaken ANNA PAUKER OVER EX-KONINC MICHAEL Ook het Vaticaan moet het ontgelden Oud wapentuig naar Ifalie Ontstellend sterftecijfer De uitvoering van de motie-Groen Amerika controleert uitvoer van vliegtuigen ,,De Linie" en „de Tijd" Jerusalem, 26 Maart (AP) Het Joodse Agentschap heeft van daag by de Ver. Naties een voor- stel ingediend om 10.000 Deense en Noorse soldaten, die thans in Noord Duitsland liggen, vanaf 15 Mei, de datum waarop het Britse mandaat afioopt, in het gebied van Jerusalem te stationeren. Duel van dit voorstel is de moge- lijke ..slag om Jeruzalem" te voor- komen, leven en eigendommen alsmede de heilige plaatsen van alle religie te beschermen. „Indien iets van dien aard gedaan wordt zal Jeruzalem tenminste niet in het betwiste gebied liggen, on- verschillig welke maatregelen er al of niet met betrekking tot andere Palestijnse gebieden genomen wor den" zei de woordvoerder van het Joodse Agentschap. „Het is onze plicht om de wereld te waarschuwen voor wat er buiten de schuld van de Joden in Jeruza lem kan gaan gebeuren indien er niets gedaan wordt", voegde hij er- aan toe. „Wij houden evenwel niet vast aan de gedachte om speciaal Scan- dinavische troepen te gebruiken", voegde de zesman hieraan toe. „Doch de Unie is de verantwoorde- lijke instantie om uit te maken wel ke troepen hier naar toe gezonden moeten worden, en wij zijn dit niet." „Over zeven weken zal het be- stuur der Engelsen hier ophouden en, tenzij er ten spoedigste doeltref- fende maatregelen genomen worden, zal de stad Jeruzalem in een slag- veld herschapen worden." „Voor zover ons bekend is hebben de Arabieren uitgebreide plannen ontworpen om Jeruzalem af te snij- den en te isoleren en de stad mili- tair in handen te krijgen. Thans zijn wij getuigen van de eerste fasen van dit plan, dat na het vertrek der Engelsen in voile werking zal treden. Wij van onze kant hebben door noodzaak gedwongen een plan voor een tegenactie uitgewerkt om de 100.000 joden, die hier leven, te be schermen en de vitale weg naar de kustvlakte open te houden. Wanneer er, onder deze omstan- digheden verdere wanordelijkheden plaats zouden vinden, wederzijdse beschietingen of straatgevechten, Volgens een correspondent van de „Daily Mirror" te Washington wordt het leven van ex-koning Michael van Roemenie bedreigd. In Hotel Shoreham te Washington, waar hij verblijft, zou zijn lijfwacht tot 15 leden van de geheime dienst en de politie uitgebreid zijn. Deze verster- king kwam onverwacht in de ver- trekken van de ex-koning, die „bleek bevend en niet meer opge- wekt als gewoonlijk" was. Michael zou niet meer in het Hotel mogen blijven, waar vele congresleden, re- geringsfunctionarissen en leden van de Sow'jet-Russische missie verblijf houden, doch tijdelijk „naar een ge heime plaats, die veiliger is dan Washington", worden gebracht. Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medege- deeld, dat het, na het ontvangen van „berichten over geruchten" omtrent een complot om ex-Koning Michael te vermoorden, maatregelen neemt om hem te beschermen. Tito heeft een rede gehouden op het festival van de ftaliaanse minderheid in Istrie. Hg zei, dat Joego-Slavie altpd bereid zou zyn op vreedzame wgze moeilijkhe- den te regelen, die tussen de twee ianden zouden rijzen. Het voorstel van de drie westeiyke mogend- heden om Triest aan Italie af te staan, kenschetste hij als „een verkiezingstruc", die tot doel had het Italiaanse volk te verhinde- ren „als een aaneengesloten massa zijn vrijheid en onafhankelijkheid te verdedigen." Het Joego-Slavische Persbureau Tanjoeng meldt, dat Tito's gehoor bestond uit een groep vertegenwoor- digers van Italiaanse arbeiders uit de landbouw en de industrie, die het festival bijwoonden en een tocht door Joego-Slavie hadden ge- maakt. Tito verklaarde te hopen, dat de vertegenwoordigers zich ver- gewist hadden van de vriendschap- pelijke gevoelens van het Joego- Slavische volk tegenover zijn buren, Italie inbegrepen. Alle democrati- sche krachten, zo zei hij, moeten zich verenigen om tegen de propa ganda van oorlogshitsers te strijden. De vertegenwoordigers hebben zich ervan kunnen overtuigen, dat er geen gewapende Joego-Slaven aan de grens staan om Triest binnen te vallen. Mede naar aanleiding van daar- omtrent verschenen persberichten. heeft het Partijbestuur van de K VP zich, in de loop van zijn ver- gadering van Woensdag 25 Maart, bezig gehouden met de vraag, of b e s t u u r sleden der K.V.P. een b e s t u u r sfunctie kunnen bekle- den bij het Comite Rijkseenheid. Het Partijbestuur verklaarde zich volkomen accoord met de betref- fende persoonlijke opmerkingen, door prof. Romme gemaakt in de vergadering van de afdeling Amers foort. waarbij prof. Romme ver klaarde deze functies volstrekt on- verenigbaar te achten na het aan- nemen van het nieuwe verkiezings- program hetgeen in de Partij- raadsvergadering van 3 April a.s. zal worden vastgesteld en dat een goedkeuring inhoudt van de tot dusver gevolgde Indonesische poli- tiek. Het Partijbestuur besloot tevens aan de Partiiraad te vragen. in deze een defintief standpunt te bepalen. LONDEN, 26 Maart (AP) De Britse minister van Voedselvoorzie- ning heeft vandaag bekend gemaakt dat met ingang van 4 April het kaasrantsoen van 56.7 gram tot 42.52 gram per persoon per week ver- minderd zal worden. dan was er geen garantie mogelijk voor de bescherming van iemands leven en eigendom of voor bescher ming van de heilige plaatsen hier. hoewel de joden de grootst moge lijk zorg in acht zouden nemen om heilige plaatsen te ontzien", aldus voegde de zegsman hieraan toe. Kenneth Royal, Amerikaans mi nister van het leger, deelde de Se- naatcommissie mede: „In geval van elke redelijk mogelijke oorlog zou geen deel van het Centraal Eura- ziatische land op doelmatige wijze met een strategisch bombardement bereikt kunnen worden van bases op of bij het Noord-Amerikaanse continent of op de Philippijnen uit. Zelfs van enig eiland in de Atlanti- sche Oceaan of van Japan of Alaska uit zou een herhaald en intensief strategisch bombardement slechts gedeelten van Centraal Eurazie kunnen bestrijken. Hieruit volgt, dat aanvalsbases met toestemming van de betrokken landen op het vasteland overzee moeten liggen, veel dichter bij de vijand dan ons eigen land. Het is van betekenis, dat dat deze basis dus moeten liggen plaatsen, die door zee van Amerika gescheiden zijn, hoewel zij mis- schien over land bereikt kunnen worden door een grote legermacht van welke vijand ook". Stuart Symington, de Amerikaan se minister van luchtvaart, ver klaarde, dat het huidige gevechts- vliegtuigtype Superfort B29 door een nieuwe tanktechniek „in be- perkte operaties van punten als Alaska en Labrador kan starten, elk gedeelte van de Sovjet-Unie kan bombarderen en terug kan keren naar Amerikaanse bases zoals de Philippijnen, Alaska of Labrador". „Dit is echter van geen doorslag- gevend belang en het is daarom noodzakelijk bases te verkrijgen, die dichter bij de vijand liggen dan de zojuist genoemde". Bases zijn vol gens Symington ook nodig „om controle van de lucht uit te krijgen over vijandeiiik gebied een con trole, die essentieel is voor aanhou- dende en beslissende luchtoperaties" JERUZALEM, 26 Maart (AP). In Jeruzalem is het vandaag op Goede Vrijdag sinds weken niet zo rustig geweest. Geen schot werd gehoord. Verzonken in hun gebeden trok- ken de christenen van Jeruzalem langs de „Lijdensweg van Chris tus" naar de plaats waar Jezus is gekruisigd. Een Arabische prelaat, de Patri arch van Jeruzalem, mgr. Ajllad leidde de diensten, die bij elk van de „staties van de Kruisweg" wer den gehouden. Alle vuurmonden in de Heilige Stad zwegen en de gelovigen, een duizend minder dan in de dagen, toen er nog vrede was in Jeruzalem stonden met gebogen hoofden in de oude straten, die in de vuurlijn lig gen van de mitrailleurnesten. De jaarlijkse processie begon op de plaats, waar Pontius Pilatus Christus berechtte en hem aan de menigte uitleverde. Van de plaats der veroordeling leidden priesters in lange gewaden hun kudde naar de plaats. waar volgens de overlevering, de Vredes- vorst het kruis opnam. vervolgens naar de plaats, waar hij voor het eerst viel, waar hij zijn moeder ontmoette, waar Simon gemaand werd het kruis over te nemen. waar Veronika zweet van zijn ge laat wiste, waar hij voor de tweede maal viel, waar hij sprak tot de wenende vrouw aan de voet van de Calvarienberg en waar hij strui- kelde en voor de derde maal viel. In de Grote Kerk te Naarden werd de Matthaueus Passion van Johann Sebastian Bach uitgevoerd onder auspicien van de Nederland- se Bachvereniging. Voor dit jaarlijks terugkerende wijdingsvolle gebeuren bestond buitengewoon veel belangstelling. Uit vele delen van ons land waren de liefhebbers naar Naarden ge- trokken. Behalve door vele vooraanstaande personen uit de muziekwereld werd de Matthaeus Passion bijgewoond door de Britse ambassadeur, Sir Philip Nichols, vice-admiraal Wal ler, de Spaanse en de Deense gezant, familieleden van de Australische gezant en een aantal leden van het Internationaal Hoger Gerechtshof. In de nacht van Donderdag en Vrijdag werd ingebroken bij de juwelier H. Vermeer te Tilburg. Terwijl de bewoners sliepen, zijn inbrekers, na eerst een ruit aan de achterzijde van het pand te hebben ingedrukt, de woning binnpnge- drongen. Om in de winkel te ko- men. moest nogmaals een ruit wor den ingedrukt. Tal van gouden en zilveren sieraden, waaronder voor- werpen die in reparatie waren ge- geven. vormden de buit, waarvan de waarde wordt geschat op 25.000 gulden. Aan kasgeld wordt voorts een bedrag van 40 gulden vermist, terwijl ook een tas, inhoudende 125 gulden, verdwenen bleek te zijn. Van de dader ontbreekt tot dus- verre elk spoor. OKLAHOMA CITY, 26 Mrt (AP) Het midden en oosten van de staat Oklahoma zijn gisterenavond door een tornado geteisterd. waarbij minstens 13 personen om het leven kwamen. Verschillende boerendor- pen werden door de storm getroffen De grootste schade werd aange- richt in de nabijheid van Wetumka, 75 mijl ten Oosten van Oklahoma City, waar 7 mensen werden gedood Op het vliegveld Tinker, nabij Oklahoma werden 84 vliegtuigen vernietigd of beschadigd. Binnen een week is het vliegveld nu reeds voor de tweede maal door een tor nado getroffen. Zo is thans het tournooi om het wereldkampioenschap schaken. voor zover dit het gedeelte betreft, dat in Nederland zou gespeeld worden, ten einde. Het lag in de lijn der verwachtingen, dat Botwinnik als voorlopige kampioen uit deze kamp der meesters te voorschijn zou ko- men. Hij was van de beginne af favoriet. Euwe stelde in hoge mate teleur. De insiders zullen nog moe ten uitmaken, wat de oorzaak is van zijn falen en waaraan het lag, dat hij driemaal een goede winst- kans niet benutte. Inmiddels is het tournooi nog niet op de helft en kan men te Moskou nog op verrassingen rekenen. De deelnemers, die thans reeds twee- maal tegen elkaar zijn uitgekomen, zullen elkander in Rusland's hoofd- stad nog driemaal ontmoeten. want voor iedere meester staan 20 par- tijen op het program. Euwe maakt op het eerste gezicht met zijn IVj punt uit 8 par.tijen niet veel kans meer op de titel, maar hij is zgker in staat op het lijstje een betere plaats in te nemen. dan hij thans doet. Mogelijk. dat hij zich in vreemde omgeving van zijn inzin- king zal weten te herstellen. De eindstand van het eerste ge deelte van het tournooi luidt: 1. Botwinnik 6 pt uit 8 part. 2. Reshevsky 4V« pt uit 8 part. 3. en 4. Keres en Smyslov 4 pt uit 8 part. 5. Euwe l'/i pt uit 8 partijen. Vrijdagmiddag is in de Dieren- tuin de partij Euwe-Reshevsky voortgezet, welke was onderbroken in de volgende stelling: Wit (Euwe): Kfl. Df5, Td3 en g4. Lei, Ph5, pi a4. e5, f3 en h4. Zwart (Reshevsky): Kh8, Da2, Tf8 en h2, Pe6, pi a5, c6, f7, g7 en h6. De ingesloten zet van dr Euwe was 41. Td3e3 waarop Zwart, zoals verwacht werd antwoordde 41Th2—hit 42. Tg4gl Da2h2 Dwingt Wit een maatregel tp tref- fen tegen de matdreiging op gl. 43. Df5g4 g7g6 Zwart had eerst de witte Koningin van de f-lijn verjaagd en valt nu het witte Paard aan. De mogelijk- heid tot winst wordt voor Wit aan- merkelijk beperkt, alles een gevolg van de afgegeven zet 41. Te3 in platas van 41. Kgl. Immers als Ph5 wordt verplaatst. heeft Pe6 vrij spel, b.v. 44. Pf6, Pf4 en dit Paard mag niet genomen worden, wegens Tgl: mat. Wit besluit daarom het stuk terug te geven, met de hoop door zijn gunstiger pionstelling nog kans op winst te houden. 44. Te3e2 Thl x gl 45. Dg4 x gl Dh2 x git 46. Kfl x gl g6 x h5 Zwart heeft zijn officier terug, maar zijn pionnen zijn zwak. 47. Te2e4 Kh8—h7 48. Lei x a5 Het materieel evenwicht is hersteld en de witte pionnen zijn beter. 48Tf8b8 49. Te4b4 Tb8—a8 50. La5b6 Kh7—g6 51. a4a5 Wit heeft juist tijd om aldus zijn a-pion te dekken, voordat Zwart pion e5 aanvalt. 51Kg6f5 52. Tb4e4 Ta8—a6 53. Kgl—f2 Pe6f4 54. Te4c4 c6c5 55. Kf2g3 Pf4d5 56. Lb6d8 Euwe had nog juist een minuut tijd voor zijn laatste zet, maar de winst kans is voorbij. 56Ta6a8 57. Ld8b6 remise Velen hadden gehoopt dr Euwe zijn eerste winstpunt te zien behalen en bij het allerbeste spel zou dit ook het geval hebben kunnen zijn, maar om te beginnen was zijn ingesloten zet niet de beste. Echter ook daarna was nog winst mogelijk, Euwe heeft echter helaas de weg naar winst niet gevonden en hoewel hij in het eindspel nog zijn uiterste best deed, de slimme Amerikaan liet zich niet verschal- ken en Euwe moest zich met remise tevreden stellen. BOEKAREST, 26 Maart (AP). De Koemeene minister van Bui tenlandse Zaken, Anna Pauker, heeft vanavond over de radio ex- Koning Michael „de grootste land- eigenaar en bloedzuiger van het volk genoemd". „Wij zijn blij", zo vertelde zij, „de last van de Monarchic van onze schouders geschud te hebben". Zondag zullen er in Roemenie parlementsverkiezingen gehouden worden. Tussen deze en die in Ita lie bestaat, volgens de minister van Handel Gheorghioe-Dez, ..een fun- damenteel verschil. Terwijl wij in Roemenie vrije verkiezingen heb ben, vinden deze in Italie plaats met behulp van Amerikaanse bajo- netten en vliegkampdekschepen, millioenen Amerikaanse dollars en preken van het Vaticaan". Ook in de rede van Anna Pauker moest de katholieke kerk het ont gelden. Zij zei: ..Agenten van het buitenlandse imperialisme, dienaren van de katholieke kerk en de hoof den van een godsdienstige sekte (welke zij niet met name noemde) willen ons overtuigen van het goede van het imperialistische juk." WASHINGTON. 27 Maart (AP) Op het ministerie van Buitenl. Za ken werd gezegd. dat 20—25 dui zend ton „gedemilitariseerde" mu- nitie en tanks de laatste vier maan- den uit de Amerikaanse bezettings- zone van Duitsland naar Italie ge zonden zijn. De functionarissen legden er de nadruk op, dat het materiaal be- stemd is voor schroot voor de Itali aanse industrie en niet voor wapens Een Duits student, die uit Russi sche krijgsgevangenschap is terug- gekeerd heeft medegedeeld, dat het sterftecijfer onder de Duitse krijgs- gevangenen in de Sovjet-Unie ont stellend groot is. Molotof heeft be- weerd, dat er in Rusland nog 800.000 krijgsgevangenen zouden zijn, ter wijl er ongeveer 400.000 in vrijheid zijn gesteld. De Duitse zegsman haalde echter een bericht aan uit de „Prawda" van 25 Aug. 1945, waarin stond dat het Rode Leger in totaal zes mil- liien Krijgsgevangenen hud kunnen maken. De student schat het sterfte cijfer op 80%, hetgeen 4.800.000 zou betekenen. Voor de tweede maal werd in de afgelopen week een orienterende bespreking gehouden tussen enige hoofdambtenaren van de directie Voedselvoorziening en het secreta- riaat van de Stichting voor de Landbouw. Deze bespreking had be trekking op de verdeling van de gelden, welke de regering naar aan leiding van de motie-Groen in het vooruitzicht heeft gesteld. President Truman heeft strenge controle op de uitvoer van vliegtui gen en vliegtuigonderdelen bevolen. Zij worden geklassificeerd als es sentieel oorlogsmateriaal. M AANDAG jl. releveerden wij ■Vleen en ander uit een barre den V ln "de Linie" van verie- den week Zaterdag, waaruit de in- druk werd gewekt. alsof de katho lieke pers in Nederland - iaat no?".* d Vari de geheIe wereW - nnf te slaPen rondom de Ital« g V?n de toestand in italie, waar op 18 April a.s. verkie zingen plaats hebben die meer dan Deennnn^aanfe, beleken hebben. De noodkreet leek ons nogal op- gewonden en in de „Tijd" van ji Woensdag werd nu ..onthuld". dat schrijver van deze particuliere brief werdad„°Vf£leg -toch gepubliceerd van Romemse correspondent cren- 1S' Men zou 20 zeg gen. de Tijd" en „de Linie" et"nner de se trouver ensemble. „De Tijdz&t er een beetje mee en riep zijn man te Rome tot de orde, blijkens hetgeen in een be- schouwing met toelichting in het Amsteraamse blad van Woensdag 11 werd medegedeeld. Uit een en ander kan geconclu- deerd worden, dat de briefschrijver in de Linie" toegeeft. dat het een beetje vreemd is, dat deze particu liere brief openbaar werd gemaakt, ook, omdat hij „geen voldoende ob- jectief beeld geeft van de toestand", ten tweede, dat deze brief niet vrij te pleiten viel van overdrijvng en sensatie. Deze twee feiten dienen, los van alle franje, goed in het °og te wor den gevat. De barre noodkreet, die geeigend was, gevoelige zielen tot ongerustheid, ja, tot paniek'te bren- gen, blijkt nu, volgens de schrijver van die noodkreet zelf, niet vol doende objectief te zijn en niet vrij van sensatie en overdrijving. Hier- mede wordt de zaak al'een eind tot haar juiste proporties teruggebracht. Dat ..de Tijd" van mening is. dat het niet tot de taak van haar cor respondent behoort, een ander blad tot opwinding te brengen, is meer een aardig toegiftje, temeer. als we daaraan vastknopen de vriendelijke toevoeging van „de Tijd", dat zulks onnodig is. aangezien de redactie van ..de Linie' ujt zichzelf reeds op- gewonden genoeg is. Dit laatste blijft uiteraard voor rekening van ..de Tijd". Wij behoeven ons verder over de toestand van „de Linie" geen zorg te maken. Die lui daar zijn mans genoeg. al staat nergens geschre- ven, dat iedereen het altijd met hen eens moet zijn. Rest de toestand in Italie. Die blijft zorgelijk genoeg. Dat wisten wij echter ook zonder de noodkreet van ..de Linie", want de katholieke pers had reeds wekenlang felle bij- zonderheden over de ontwikkeling gegeven. Blijkens de mededelina van de briefschrijver had ,.de Linie" dit tot nog toe niet gedaan. Dat is ook een deel van het iieheim van de noodkreet. En dat mag ook wel even gezegd worden. v

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3