HET FEEST VAN KIPPEN EN EIEREN Het verhaal van Marco Ramondo WIND IN DE POLITIEKE ZEILEN r r PAASDAG-IDYLLE J Bergense schilders exposeren bij f/Debutade" in Hoorn r wind-eieren, N1 V N1EUW NOORDHOLLANDS DACBLAP - Zoterdag 27 Maart 1948 PAG. 7 De leghorns zwermen weer over de Veluwe chenen we nooit: de Paashaas, bloeiende vel- den en Paaseieren. Zij horen bij ons, omdat ze een deel van ons zelf zijn geworden. Leest zelf maar. Geen maar rijke voeding Wat omvat de reservepolitie Nico Berkhout Vervolg van 7e kolom deze pagina Interieur - aquarel Klazientje, de dochter van Hein de barbier Bespeelde devoot het vermolmde klavier En ze zong van Marie Magdalene. Ze staakte haar spel, want opeens ging de bel. „Ga mee", riep Jan Knol, ,,'t is bij enen!" Toen schoot ze in haar nieuwe jas Op de dag dat het Pasen was. „Wat dacht je? We gaan naar het Udelermeer. Ik heb toch zo'n zin om te varen dit keer, Klazientje, je zult wat beleven!" Jan Knol had z'n Zondagse pet opgezet En z'n overhemd keurig gesteven. Hij was volkomen in z'n sas Op de dag dat het Pasen was. „Jan Knol, kan je varen of is het een smoes?" „Laat ddt maar aan mij over, lekkere snoer, Ik ben niet de eerste de beste „Maarals ik eens zink en misschien zelfs verdrink. Dandan eten de vissen m'n resten Klazientje liep van de angst uit de pas Op de dag dat het Pasen was. „Verhipte Jan Knol, ik vaar niet met jou mee. Ga jij maar alleen met je schuit naar benee. Ik houd nog teveel van het leven. Ik blijf op de kant van het schapenland Enen zal je een afscheidszoen geven." Jan Knol zat meteen in zak en as Op de dag dat het PaBen was. ..Klazientje, ik laat je heus niet in de steek. Hoewel me een zoentje niet schadelijk leek, Zeg ik nu vaarwel aan de baren. Die boot laat me koud; en als jij van me houdt Ga ik van m'n leven niet varen!" Gearmd verlieten de twee toen de plas Op cie dag dat het Pasen was. JAAP TOES Wm Henk v. d. Idsert Portret - olieverf Paasverhaal door WIM VAN EEKEREN Triest niet zo triest meer en weg I open met weglopen beantwoord Een week buitenland J (Van onze speciale verslaggever) ZE HEBBEN het indertijd op alle mogelijke manieren ge- probeerd. Kippenhokken weg, vergunningen voor het aantal, ma'is en gerst achterhouden en tenslotte de kippen zelf weg. Ja, ze hebben het geprobeerd, maar daar moest het dan ook bij blijven. Want de kippen zijn niet weg, ook de hokken niet en het voer komt weer (mondjesmaat, vooruit) maar het is er toch. Nu is het daar aan de Veluwe-zoom iedere Donderdag feest: Het ieest van het dragen der eieren, het voorzichtig uittellen, om de teerheid van omhulsels en het met een diepe lach van intens genoegen inpakken. Dat gaat zo iedere Donderdag, week in week uit. Het feest van kippen en eieren. V.. Drie dingen verloochent de Neder- lander met het Paasfeest nooit: de paashaas, de bloeiende crocussen en de paaseieren. Zelfs in de donkerste ogenblikken van zijn leven zullen op het feest der Verrijzenis de eieren op tafel komen en zullen een paar bloemen de rand van het bord sieren. Dat is de goedheid van het leven, dat op deze ogenblikken warm in ons lichaam tinkelt. Paaseieren op deze dagen beteke- nen, dat eerst dan recht wordt ge- daan aan de verlangens van het menselijk hart, o zo klein en warm bij deze kleine luxe, De wekelijkse parade. Daarom is het in Barneveld iedere Donderdag een stralende dag, on- danks de drukkenke prijzen en de tegenwerking der bedrijfschappen. Want op deze grootste eierenmarkt van het land paraderen de boeren en boerinnen uit Barneveld, Nij- kerk, Lunteren, Doorn, Ede, Wage- ningen en wat er meer op de Be- tuwe te vinden is, met hun volge- pakte manden en hun zorgvuldig gesorteerde kisten. Dat wil wat zeggen: de grootste markt van het land. Er staat een oude eierenhal, anno 1903 is er sier- lijk-barok op gekalkt waar de ex- portvoorraad wordt vertroeteld als de goudstaven van de Rijksbank en recht er tegenover werd vlak voor de oorlog een nieuwe markthal op- getrokken, liefst 47 meter lang en 30 meter breed. Daar verzamelen de boeren zich in het gelid achter de lange banken. waar de grote manden met hun 500 eieren ook al in het gelid op de ko- pers wachten. De kopers komen in hele zwermen op deze begeerde buit af. Uit alle provincies van het land zijn ze hier on de Veluwe. voor een paar uur- tjes neergestreken en ze weten van loven en bieden. Maar ja prijzen zijn prijzen te genwoordig en beneden de tien cent gaan ze niet weg. Moet dat? Ach. met Pasen redeneert men niet over lonen en priizen want de eieren moeten de ontbiittafel sieren, evengoed als de Paashaas bij de kinderbordjes en dq tuiltjes cro cussen links en rechts van het cou- vert. Ze weten het wel de boeren van dp Veluwe-grond met hun zwart- ziiden oetie op en hun wit-ge- schuurde klompen netjes op rij in de markthallen. Ook de kooplui denken aan de Paasdagen en het handelen verloopt vlotter dan ooit. Barneveld begon vorig jaar De cember voor het eerst weer met de eieren-aanvoer. Het waren er nog niet zoveel, ongeveer honderd-dui- zend stuks, maar dat petal lien snel omhoog en nu op Witte Donderdae was de aanvoer gestegen tot vilf millioen. De kippen lepgen vonrt Allemaal ter ere van de Paasda gen. want de hneveelheld voor Am sterdam wordt al on zeq millioen pesehat Daar kan zeif<. de hal van Barneveld niet in e£n keer voor zorgen Maar ook de kippen blijven hun best doen. Wat zei Werumeus Runing ook weer over de hoer. die steed' maar vnortrlloegde' Vr, gatiw deze diehter net niet zo dmk meer met ziin wiin neeft. moet hit pok eens een balla de maken on de Rarneveldse witte bruine en blauwe legboma want oo'- de kinnen leppen voort. Tn allp oe-iatandigbeden Ja. ze bebben zo nroberen nit te roeien de witte VaVainar* Hie bent, ne bennen en de blanw-planzende eieren-knninginnen Maar het is met gelnkt. want on bef openbuv Is de nluimveestaDel al weer tot Zowel het corps rijkspolitie als de gemeentepolitie zal voor bij- zondere omstandigheden aanmer- kelyk worden aangevuld met vrywilligers. Daartoc kunnen ge- gadigden, welke wonen in ger meenten met rukspolitie zich mel- den, hetzij by de burgemeester hetzy bij de groepscommandant, en gegadigden welke wonen in gemeenten met gemeentepolitie, hetzij bij de burgemeester, hetzy bij de politiechef. Voor deze reservisten is geen levenspositie by de politie weg- gelegd. Zolang zy geen werkeluke dienst verrichten zal geen loon worden ontvangen. Bij opkomst 'n werkeiyke dienst gescniedt dit wel, terwijl voor die omstandig heden sociale voorzieningen te- vens in voorbereiding zyn. Iedere reservist blijft in eigen be- drijf of betrekking werkzaam, maar verbindt zich om, wanneer de over- heid hem oproept, in politiedienst te komen. Hy zal zo nodig in hoofd- zaak dienst moeten doen in de plaats zijner inwoning. Het geldt hier dus'een reservoir van krachten. Deze vrijwilligers worden gere- gistreerd en officieel aangesteld. Voor aanneming bij de reserve politie komen uitsluitend in aan- merking gezagsgetrouwe Nederlan- ders, die: 1. voor zover zy niet militair dienstplichtig zyn de leeftijd van 21 jaar hebben bereikt; 2. voor zover zij wel militair dienstplichtig zyn: a. voor wat officieren betreft de leeftijd van 45 jaar; b. voor wat onderofficieren en korporaals betreft de leeftijd van 40 jaar; c. voor wat manschappen betreft de leeftyd van 28 jaar hebben be reikt. Personeft, die de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt, kunnen niet tot de reserve-politie toetreden. twee derde van de voor-oorlogse ge- klommen. Dat kan ook niet anders, omdat de Barneveldse bedrijven broedmachines voor zestien duizend kuikens hebben, terwijl de meeste bedrijven vier tot vijfhonderd kip pen bezitten. die een behooriyk aan tal eieren afleveren.( Het is tenmin- ste helemaal niet v'reemd, dat ze met tweeduizend eieren per keer uit de omtrek naar de grote markt in Barneveld komen, vlak onder het standbeeld van Jan van Schaf- felaar, die het vizier van zijn helm maar opgeslagen houdt om al die bruine en witte eieren te bewonde- ren. Grote en kleine, ££n. twee en drie soorten (16, 15 en 14 ct.l alleen voor export of voor eigen gebruik, ze gaan allemaal de handel in, ver- dwijnen in de winkels of over de gr.enzen naar Engeland. Belgie en binnenkort weer naar Frankrijk. Geen windeieren En ding is 2eker, de Barnevelder kippen hebben geen windeieren ge- legd, want het is een rijke plaats, daar aan de Veluwe-zoom. Prach- tige landhuizen, villa's en buitenwo- ningen, waar achter de kippenhok ken in dezelfde trant zijn opgetrok- ken. eenvoudig om jaloers op te worden. Nee. die windeieren vallen nogal mee. er zal af en toe wel een aardig gouden schaaltje om gezeten hebben. al gebiedt de eerlijkheid te zeggen, dat het tegenwoordig wel eens wat moeili.ik is. zowel voor de boeren als voor de kooplui. Maar ook voor de kippen zelf, die nog steeds op hun goede voer zitten te wachten. Ondanks dat alles blijven ze toch hun best doen al die duizen- den hennen, die over de Veluwe uitzwermen. dag in dag uit en die maar door blijven leggen. of het nu somber is om hen heen. of zonnig en of de mensen elkaar in de haren vliegen of tracteren op goede diners Maar Pasen is niet bestemd om zware wolken te zien. nietwaar? De verrijzenis van het goede Het is goed nu te denken aan de verryzenis ook van het goede in het leven, na veertig dagen sober- held (die tegenwoordig overigens nog al meevalt). want ook de kleine luxe in het leven houdt het hart warm. Waarom anders de Paashaas, de crocussen en de Paas-eieren? De Barnevelders hebben een be- lofte gedaan aan alle fijnproevers in Nederland. Want de bruine eieren de echte Barnevelders, die blyven in trek en daar is vraag naar, overal in de winkels. En daarom zullen ze daar op de Veluwe alles doen om de bruine leghorns weer favoriet te maken, hoewel dat niet- binnen afzienbare tijd bekeken zal zijn. Daarvoor zijn er in de pluim- vee stapel toch ook weer te grote gaten gestagen. Maar het wil toch al weer heel wat zeggen. wanneer op een markt- dag vijf millioen eieren binnenko- men. Dan kan de Roermondse vei ling trots iyn op haar cyfer van honderd millioen en de Venlose zes- tig millioen, maar Barneveld wint het er in ieder geval van. Dat ver- tellen de zwart-geklede boeren en de radde handelaren met een zekere triomph, terwijl ze wijde armwieken maken, om hun domein aan te to- nen en het grote rijk van de kip pen te laten zien. Van de bijna drie en dertig mil lioen hoenders voor de oorlog. had Barneveld er ruim twaalf millioen. In drie iaren tijd kon ongeveer twee derde al weer worden bereikt. Met andere woorden: voor de toekomst behoeft men zich om het ei geen zoreen te maken. Trouwens. de bon- nenliist laat het de laatste maanden al zien. Juist daarom was het Witte Don derdag een prettig feest daar te toe- ven midden tussen de vreugde van duizende Paaseieren, die binnen enkele uren over het geh»le land verdeeld werden T.aat Jan van "Jehaffolaan dan maar heel star door het onenvizier kiiken naar al die Hrukto en dat vertinr van honderden hneren en koonlni Want ze weten ook allemaal precies wat ze will en TWEE jonge schil ders uit het mooie Bergen hou- den, op uitnodiging "van het Tekenge- nootschap „Debuta- de" te Hoorn gedu- rende de Paasweek in het V.O.C.-ge- bouw aan de Munt- straat aldaar, een tentoonstelling van schilderijen, aqua- rellen en t ekenln- gen. Wy waren dezer dagen in de gele- genheid reeds op hun atelier te Ber gen dit werk te be- zichtigen. Henk van den ld- sert eigenlijk een Alkmaarder en Nico Berkhout, afkomstig van Hillegom heb ben beiden de blijde, lichte toon van hun werk gemeen, wuar- in net blauw Van Deyssel sprak van de ..blauwe blijd- schap" domineert. ICO Berkhout, die nog maar kort tot dfi Bergense schildcrsbent behoort, vestigde zich het vorig jaar in het eenzame huis „De Ver- brande Pan" tussen Bergen aan Zee en Egmond, waarin de diehter Her man Gorter zijn laatste levensjaren sleet. Daar heeft Berkhout deze winter hard gewerkt, waarvan de lichte aquarellen op deze Paasten- toonstelling het verheugende resul- taat zijn. Berkhout is een autodi- dact; hy bezocht geen kunstacade- mie en had ook geen speciale leer- meester onder zijn reeds-gearrlveer- de kunstbroeders. Matthieu Wieg- man echter stelt veel belang in zijn werk en het was mede op diens ad- vies, dat een Regeringsaankoopcom- missie onlangs een aquarel van hem kocht by een bezoek aan zijn ate lier. Deze oprechte belangstelling van een der grootmeesters van de oude Bergense School vormt voor Berkhout een grote stimulans en het is wellicht ook als gevolg daar- van, dat zyn palet zo licht en vro- lljk is, met als voornaamste ken- merk het dominerende blauw; eigenschappen. die ons ook troffen in de aquarellen, die Wiegman het vorig jaar uit Frankrijk meebracht en die wy zagen bij Buffa in Am sterdam. Hoewel aardig van compositie vonden wij het hierby gereprodu- ceerde ..portret in interieur" niet zijn beste aquarel: het kleurige Bloemstuk met tulpen heeft betere kwaliteiten. Ook de twee aquarellen voorstellende „Het Laatste Avond- maal" behoren tot het beste, wat deze Jonge kunstenaar hier expo- seert; deze schetsen verdienen uit- gewerkt te worden tot ontwerpen voor een muurschildering in kerk of kapel. In al zijn aquarellen slaagt Berk hout er in het licht tot het voor naamste element van zyn werk te maken: in zijn tekeningen is dit minder het geval. Uit enkele van zijn werken blijkt, dat hij zich ook" tot het religieuse onderwerp voelt aangetrokken. Wij twijfelen er niet aan, of Nico Berkhout zal zich later tot belang- ryker werk in staat tonen; zijn de- buut bij Debutade kan verheugend en veelbelovend genoemd worden. nooit gehoord hebben en de groten, omdat het zo mooi is. De Zusters van het Vleesgeworden Woord hebben heden ten dage hun klooster in Corpus Christi. De Oos- tenwind waait nu tegen de hoge kioostermuren, de zeebranding ruist en brengt de bodem het vocht tot de plek, waar het gras het beste groeit. Op elke Paasmorgen passeren de dorpelingen, op weg naar de kerk, de grond, die eens Marco's doodskist was. De kinderen aan hun handen kijken naar hen op en vragen of dit nu de plek is. waarover ze gisteren hoorden vertellen en een enkel bloempje wordt er neergelegd. Het verhaal van Marco Ramondo zal gefluisterd blijven. zolang er mensen in Corpus Christi zijn. En men zal erbij vertellen. dat hij het was. die boosdoeners in de rechte koers wiide brengen, doch op Goede Vri.jdag sterven moest, omdat ze niet naar hem wilden luisteren. En nog steeds weet niemand hoe men aan de naam Corpus Christi is gekomen, doch in de dagen. dat het Pasen worden gaat, fluistert de volksmond het verhaal van Marco Ramondo. Wat Matth. Wiegman was in de Bergense School van v66r 30 jaren, dat is voor ons Idsert in de jonge generatie van Bergense schilders van nu. Hij is een goed portrettist en 'n knap colorist, waarvan de twee ge- noemde monumentale doeken ge- tuigen; dat hij zijn schilderij logisch en harmonieus weet op te bouwen, toont Idsert vooral in zijn voor- treffelijk gecomponeerde stilievens, waarin vooral die met de blauwe stoeltjes van gedegen studie blijk geven. In het wisselend-schone land- schao en het idvllische dorpsschnon rond de RuTnekerk van het schil- dersdorp Bergen vond hij dankbare onderwerpen voor ziin overige doe- ken. die hii hier exposeert. Ook in het werk van Idsert voert het voor de s^hilder zo moeilijke blauw de boventoon. doch over het algemeen is ziin palet meer bezonken en rij- per van Uitwerkiog. Het behoeft geen betoog. dat Id sert al enige spo ten h jger geklom- men is op de artistieke ladder van het kunstenaarsschap; jnaar ook hij is nog long en daar hij steeds vol werklust is. mogen wij van hem nog veel goeids verwachten. Wij wensen beide jonge schilders in Hoorn veel'belangstelling toe en hopen. dat zij niet met al het werk, waarmee zij naar ..Debutade" gin- gen, weer terug in Bergen komen; want dat is niet de bedoeling. Fr. O. IDSERT. die enige tijd lessen gaf aan de leden van Debutade, komt, be- halve met twee te keningen uitste- kend-geslaagde kin- derportretten, waar in hij bizonder sterk is uit met een fraaie collectie doe- ken. Met het grote stilleven, waarin het blauwgestreepte ta- felkleed domineert. vormt het grote da- mesportret de clou van deze collectie. Het zijn gedegen, doorgewerkte doe- ken. die opvallen door hun bezonken doch niettemin le- vend coloriet. Idsert. die na drie jaar academie-oplei- ding zyn eigen weg ging, blijkt sterk verwant aan de mo- derne Franse schil ders; hij waardeert vooral ook het werk van Matth. Wiegman tm, CORPUS CHRISTI LICHAAM VAN CHRISTUS. Aan de Oostkust van Amerika ligt, door de zingende branding van Mexico's Golf be- spoeld, het dorpje, dat deze edele naam draagt. Niemand weet hoe het hieraan is gekomen, alleen de volks mond fluistert, in de dagen dat het Pasen gaat worden, het verhaal van Marco Ramondo en de kinderen luisteren, omdat ze het nog nooit hebben gehoord en de groten, om dat het zo mooi is. Het is lang geleden. Het was- in *de tijd, dat zeeschuimers van alle allooi op snelle ranke viermasters, met de zwarte vlag in top, de Golt van Mexico doorkruisten, rijkge- laden schepen enterden, de beman- ning overboord wierpen en de kost- bare ladingen naar geheime opslag- plaatsen vervoerden. Het was de tijd van Jaco Dormez, de gevreesde ongekroonde piratenkoning, wiens naam het bloed van menig dapper zeeman in de aderen deed stollen en het hart van de kooplieden, die met hun waar naar verre oorden zeilden, met schrik vervulde. Men bewapen- de zich en de schepen, doch de vol- gelingen van Dormez bleken de kracht van een tijger, de vechtlust van een wolf en de wreedheid van een jakhals te bezitten. Niets baatte en de dorpelingen van Corpus Christi waren telkens opnieuw ge- tuige ervan hoe schip na schip als een brandende fakkel aan de hori zon onderging en hoe de rollende golven in de taal van aanspoelend wrakhout hun de drama's kwamen vertellen, die zich keer Op keer op de baren hadden afgespeeld. Jaco Dormez joeg steeds maar verder en ergens achter gevaarlijke riffen vormde zich een grote voorraad- schuur van het rijkste goud, de mooiste zijde en de nobelste juwe- len. Marco Ramondo was plots in de rijen der piraten verschenen. Hij viel op, doordat zijn uiterlijk van dat der anderen verschilde, zijn houding fier en zyn kleding rijk was. Zijn voorname en edele trek- ken wezen er op, dat zijn wieg niet in een arme zeemanshut had gestaan en het piratenbestaan welk nood- lot had hem ertoe gebracht? bleek voor zijn tengere gestalte zwaar, het werk voor zijn smalle bleke handen te ruw en dolk en zwaard te wreed voor zijn evenwichtig hart. In de ruimen trachtte hij zich de aanblik van moord- en braspartijen te be- sparen en bleef stil in zijn hoek staan staren als men brullend en Ho h"it bekeek of zuchtend en zwoegend de zeilen bolde tijdens de jacht op argeloze slachtoffers. Hij was zwijgzaam, liet het vloeken en schelden over zich heengaan. nam niet deel aan dobbelen en gok- ken, doch verdiepte zich in het kleine boek, dat hij in zijn gordel altijd bij zich droeg. En zijn maats noemden hem „de stille". Het was op de avond van Witte Donderdag. toen de vromen van Corpus Christi zich in de kleine dorpskerk op het komend Paasfeest voorbereidden en het lijden van hun Heer en Zaligmaker overdachten. dat de avondnevel in mist overging. die dikker werd naarmate de nacht naderde. Ergens op de Golf zwierf Jaco's vloot, op zoek naar prooi en de De week, die volgde op de tekening van het vijfmogendhedenverdrag en Truman's rede, is er een geweest van voortzetting der koude oorlog en de diplomatieke acties. Het valt niet te ontkennen, dat gevaren de wereldvrede bedreigen. Het doel, dat zowel de regeringen der Ver. Staten als van de 16 landen, die in Parys samen kwamen, trachten te be- reiken, is deze gevaren te bezweren door c-cono- mische stabiliteit en politieke vrijheid in West- Europa te vestigen. die sterk genoeg zal zijn om aanvallen te doorstaan, of die nu van buitenaf of van binnenuit worden gelanceerd. Verder dient een welvaart gegarandeerd te worden, die de volkeren een rustig en menswaardig bestaan zal verzekeren. Met dit doel voor ogen had Truman zijn rede uitgesproken en tekenden vijf landen de Brus- selse overeenkomst. Doch daar is het niet bij gebleven. De regeringen van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk hebben getoond, dat ze de a.s. verkiezingen in ItaliS terecht als de eerste krachtmetlng beschouwen. De linkse so- cialisten van Nenni zijn de schoenpoetsers van Togliatti geworden en de aldus ontstane poli tieke eenheid is met kracht de verkiezings- propaganda begonnen. Hiertegenover staan enkele democratische partijen, die verdeeld niet een gelyke kracht konden ontwikkelen als hun tegen- standers. De communisten gingen zeer ver in hun beweringen. De deelneming van Italie aan het plan-Marshall zou niet door hun verkiezing in gevaar worden gebracht, terwijl Rusland, de.wel- willende helper in de nood, het Italiaanse vredes- verdrag ten voordele van Italie zou herzien. Hiertegenover konden de Italiaanse democraten slechts reclamebiljetten plaatsen, zoals er eer- gisteren nog een onder onze ogen kwam. Op dat biljet werd op pakkende wyze voorgesteld hoe alle Italiaanse krijgsgevangenen uit Amerika, Engeland en Frankrijk waren teruggekeerd, doch hoe er nog ruim 60.000 in Rusland worden achter- gehouden. „Gli altri non tornano?" zo vraagt het biljet: ..Waarom zijn de anderen niet terugge keerd?" buitenaf daadwerkelijk moest worden ingegrepen. Het was echter duidelijk, dat ondanks deze dankbare propaganda der democraten er van Niet alleen om de verkiezingscampagne der com munisten te ontwapenen, doch bovendien om de Russen de gelegenheid te ontnemen de Westerse mogendheden voor te zijn. Als een donderslag kwam Zondag jl. dan ook het voorstel van de Westerse mogendheden uit de lucht vallen, Triest aan Italie terug te geven. Toch waren er nog andere zeer belangrijke.rede- nen, waarom dit voorstel werd gedaan. AUer- eerst had Joego-Slavie onder Tito het na zoveel moeite bereikte compromis lnzake Triest in de war gestuurd. Ten tweede waren de vroegere bondgenoten van Rusland niet langer bereid teruggedrongen te worden in de hoek van een on-activiteit, die zelfmoord zou gaan betekenen. Het is een grove leugen van Joego-Slavische zijde, als in de protestnota aan de Westerse mogendheden gezegd wordt, dat de Triest-over- eenkomst een plan was van Amerika, Engeland en Frankrijk. Deze landen hebben hierin wel toegestemd. doch ze zijn bij hun standpunt ge bleven, dat Triest Italiaans was. Deze nota, die nog meer zeer onlogische ver- wijten bevat, is het bewijs, dat men zich gedwars- boomd voelt in de plannen om Italie rood te laten stemmen, waardoor de Tito-Togliatti-af- spraak, Triest tegen Gorizia te ruilen, met succes officieel zou kunnen worden nagekomen. Nadat Rusland het vertrouwen van de andere drie mogendheden heeft verspeeld. konden deze laatste niets anders doen dan terugkomen op hun twee jaar geleden ingenomen standpunt. Zij houden vol, dat de doelstellingen,. waarvoor de tweede wereldoorlog werd gevochten, bereikt moeten worden. Deze doelstellingen zijn niet o.m. voor de verkiezingen worden gedaan. Dit echter moeten we afwachten. Het tweede land, waar democratie en coramu- nisme, gei'neorporeerd door de Westerse mogend heden en de Sovjet-Unie, elkaar ontmoetten, was Duitsland. Hoewel van officiele Russische zijde de besprekingen van Londen over West-Duits- land in strijd met de overeenkomst van Potsdam waren genoemd, kon toch een meer doelmatige tegenzet worden verwacht. Deze kwam dan ook :n de vorm van het weg lopen door maarschalk Sokolofsky uit de ge- allieerde bestuursraad in Berlijn. De raad werd niet meer „bestaand" genoemd en de nodige be- schuldigingen naar de hoofden der Engelse en Amerikaanse vertegenwoordigers geworpen. Be- schuldigingen geuit door de Russen, die zelf alle partijen in hun zone onderdrukken en zowel een marionetten-volkscongres als een voiksraad heb ben ingesteld. Ja, zelfs bereikte ons enige dagen geleden het bericht, dat vroegere nazi's een plan voor de Russen hebben moeten ontwerpen voor een regering in Oost-Duitsland. Evenals de cen- suur, die de Russische bevelhebber Kotikov in de Berlijnse gemeenteraad poogt in te stellen, zijn dit alle even zovele tekenen, dat het juist de Russen zijn, die de Potsdam-overeenkomst ver- werpen. Het was daarom ook maar juist op tijd, dat de Westerse mdgendheden besloten West- Duitsland in te schakelen in het Europees her- stelprogramma. Hetzelfde programme, dat overal en dus ook in Duitsland op de Russische stier als een rode lap werkt. Wanneer gebeurt wat we verwachten, nl. dat de actie van Sokolofsky de prelude is van een formele ineenstorting van de geallieerde be stuursraad, dan komt de vraag naar voren of de Engelsen. Fransen en Amerikanen in Berlijn zullen blijven of niet. Het antwoord is reeds door Washington gegeven. De Amerikaanse troe- pen blijven In Duitsland. Deze beslissing, zo wordt hieraan toegevoegd, zal geen invloed heb ben op de ontwikkeling van de Duitse verant- woordelijkheid voor het zelfbestuur en het administratieve inltiatief. Hoewel tegengesproken, Ujken de berichten, die een bijeenkomst van de drie minlstets van buitenlandse zaken in Washington voorspellen, het plaatsen van een ras onder tyrannie, zoais niet ongemotiveerd. De toestand in West-Europa, n A oniYl vy-i nnic nn Hit I't-iinl L iL V\ a m h i/In am rl A trtil- r\wi nt vnM L mIam lVff 1 J r de communisten dat in Triest hebben gedaan Terecht heeft de Italiaanse regering het aanbod van Joego-Slavie, te onderhandelen en de ruil Triest-Gorizia tot stand te brengen, afgewezen. In democratische ogen is de zaak van Triest niet meer zo triest en het geeft ons weer meer hoop, dat op 18 April a.s. zal blijken, dat de Westerse mogendheden hun eerste sitcces hebben behaald in hun strijd. het communistische offensief te stuiten. Tenzij en wie staat tegenover de intrige van de wereldpolitiek nog verwonderd? er nieuwe zetten in het Italiaanse schaakspel de toekomst van het plan-Marshall en de recente gebeurtenissen in Duitsland, eisen toch, dat defi- nitieve plannen worden gemaakt, die consequent en nauwgezet doorgevoerd kunnen worden. Intussen hebben de geallieerde b'evelhebbers in Duitsland de sub-commissies weer geboycot. Het weglopen wordt dus met een weglopen be- streden. Generaal Clay heeft de bestuursraad op 10 April a.s. samengeroepen. Als de Russen deze uitnodiging negeren, dan betekent dit het einde van het viermogendhedenbestuur in Duitsland. Sic transit. r roergangers staarden ingespannen op hun kompassen om zeker vhn de koers te zijn en de uitkijkposten in ra en op voorplecht trachtten al turend de witte wand te doorbre- ken, zich bewust van het gevaar der riffen, dat menig schip voor hen deed ondergaan. Het is in die nacht geweest, dat Marco op Dormez' vlaggeschip naar de roerganger ging en hem waar- schuwde voor komend onheil. „De vloot zeilt de riffen van Corpus Christi tegemoet", zo heeft hy hem gezegd en zijn besliste toon heeft de rcerganger aan zijn kunde doen twyfeien en de schipper om raad doen vragen. Deze heeft Marco bij zich geroepen, hem uitgevloekt, in zijn gezicht geslagen tot het bloed te voorschijn kwam en nadat Marco in zijn houding volhardde, hem aan de Steven laten geselen. De beman- ning heeft erbij gestaan, gemompeld en na de reden van dit alles verno- men te hebben, de koppen by el kaar gestoken. De grootsten en oud- sten onder hen hebben de schipper gevraagd de koers te wijzigen. Zy wilden niet ondergaan en hun be- gane wandaden drukten zwaar op liun geweten. Zy gingen dreigen het roer zelf ter hand te nemen, doch hun verzoek werd niet ingewilligd. De in zijn eigen bloed neer- gezakte Marco heeft met zwakke stem voor hen de waarschuwing herhaaid. ..Indien men de koers niet wijzigde, zou men zichzelf, voor de zon opging, de dood en het ver- derf hebben ingestuurd". Hierna baanden zij zich een weg naar Dormez' hut. Deze heeft hen aangezien en verbeten toegesnauwd, zich niet met de navlgatie te be- moeien. Ze hielden aan en Dormez zag doodsangst in hun ogen en hoor- de onrust in hun stemmen. Reeds eerder had hij met muiters te doen gehad en hij wist hoe ze te behan- delen, hij deinsde niet terug voor hen. Hij heeft de mannen voor de mast bijeengeroepen en het dood- vonnis over Marco wegens aanzet- ten tot muiterij geveld. Met uitgestrekte armen aan een spriet genageld heeft men Marco cpgehangen in de top van de mast en terwijl de laatste levenszucht uit zijn stuiptrekkend lichaam weg- ebde, sloegen de kielen der schepen krakend op de riffen van Corpus Christi en de kolken der zinkende wrakken trokken alien mee naar de peilloze diepten. Geen enkele piraat kwam levend uit de door mist toegedekte branding. Slechts het silhouet van de gehangene stak als een kruis boven het water uit. Vissers met hun kleine boten voe- ten op Goede Vrijdag naar de rif fen, hakten de mast, zodat ze Mar co's lichaam konden bergen en de mensen van het dorp waren ver wonderd over de glimlach, die over Marco's gelaat zweefde, alsof hij blijde was gestorven. Zijn uitge- spreide armen bleve^i zoals ze wa ren, stijf in de gewrichten en men begroef hem in de schaduw van een boom op de plek, waar het gras het beste groeit. De gehele Paas-Zater- dag sprak men nog over de vreemde dode, die de grond van Corpus Christi in zijn warmte bewaarde. Reeds vroeg heeft het kerkklokje op die -Paasmorgen de blijde klan- ken van Christus' verrijzenis gewor pen over het strand, de zee op, tot ze stuksloegen op de riffen, die hun koppen vroom luisterend boven het water richtten, alsof ze geen enkel niensenleven hadden geeist. Die van de vroegmis zijn het geweest. die het eerst Marco's graf vonden, de aarde losgewoeld en terzijde gewor- Afn. zonder het lichaam, dat Vrijdag ter ruste was gelegd. Geen plaats is ondoorzocht geble ven en het bericht is van einder tot einder gegaan. Men heeft het graf weer dichtgegooid, doch het gras wilde niet meer groeien op de plek bij de boom waar het gras het beste groeit. Een kale kruisplek bleef het enige tastbare bewijs van Marco Ramondo's verhaal. waarnaar de kinderen. als het Pasen gaat wor den, luisteren. omdat ze het nog Zie vervolg 2e koL deze pagina

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 7