RAUTER Hij neemt alle NOG schuld was toch slechts ondergeschikt STEEPS DEZELFOE op zich, maar Rusland wil Westelijke dwingen Berlijn te mogendheden verlaten HOE VERBETEREN. WIJ DE POSITIE VAN ONZE DEVIEZEN? •1 Voor Alkmaar en omgeving Amerikaans Congres tegen hulp aan Franco-Spanje Geallieerden zetten treinvervoer met Duitse hoofdstad stop Wij krijgen hef nog niet beter dan in 1947 Lot, dat Joden in Duitsland wachtte, was hem onbekend 16 April: speciale UNO-vergadering MYRON TAYLOR BIJ FRANCO Welk weer morgen Truman en Marshall hebben hun zin H! De Britse Pers over de situatie Waakt en bidt ,fAmerikaantjesen „Duits goud worden aangewend om werkloosheid te voorkomen VRIIDAG 2 APRIL 1948 BUREAUX: Over de foekomst. van Palestina Nationale zuinigheidsactie Congrescommissie achter Marshall-plan VOLDOENINC TE LONDEN Rauter voor het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag. Goebbels droomde van een we/eldrijk Een klap als antwoord Nieuuu Hopfdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr, Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K. 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEfTHELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank 0 0 - „EEN VOS verliest wel zijn hjaar, maar niet zijn streken". Dit bekende gezegde is op Rauter van toepassing na de eerste dag van de behandeling van zijn proces. Deze oorlogsmisdadicjer, die de dood van duizenden Nederlanders op zijn geweten heeft. verklaarde* brutaal weg voor zijn rechters, dat hij, waar Hitler, Himmler, Seys-Inquart en andere vroegere nazi-leiders -er niet meer zijn, alle verantwoordelijkheid op zich nam, maar dat hem toch niet alle schuld in de -schQenen moest worden geschoven. Hij beweerde nooit geweten te hebben wat er met de naar het Oosten getransporteerde Joden zou gebeuren. Ook betoogde dit duivelskind, dat hij, als Duits officier, voor een intemationaal ho| terecht moest staan en niet voor een Nederlandse rechtbank. De behandeling van deze recht- zaak had soms meer weg van een debatvergadering. Het ging meer- malen heftig toe tussen de president en de agressieve verdachte, waarbij het talrijke publiek levendig rea- geerde. Rauter durfde zelfs nog heftig uit te varen tegen de maatre- gelen van de Nederlandse'regering ten aanzien van de N.S.B.-gezinnen, die volgens hem Jjeel wat slechter waren "dan de manier waarop hij, Rauter, tegen de gezinnen van de ondergedoken politieambtenaren was opgetreden. In verband met de verklaring van Rauter, waarin hij zich voor alle gepleegde feiten ver- antwoordelijk stelde, merkte de pre- $icfen»terecht op, dat Rauter's hou- ding tijdens dit proces hem niet in overeenstemming met deze verkla ring toescheen. Toen het Hof om tien uur de zaal binnentrad, was Rauter reeds geze- ten. Hij droeg zijn oude uniform maar zonder distinctieven. Na beedi- ging van de tolk, begon de presi dent met de levensloop van de ban- diet, waarbij bijzondere aandacht be^jeed werd aan Rauter's activiteit als aanvoerder van verschillende vrijkorpsen. De strijd*in Oostenrijk tegen Dolfuss noemde Rauter ,.de strijd tegen de dictatuur van de de- mocratische partijen". De eerste getuige. Schreieder. gaf een uitvoerige omschrijving van de fuhcties. die Rauter hier in Neder- land vervulde. Naar zijn mening is Rauter schuldig aan de executjes. maar de radiodiefstallen en geld- boeten zouden op rekening van de Rijkscommissaris geschreven moe- ten worden. Schreieder zei. dat Rauter een coordinerende taak had, maar dit werd door de oorlogsmis- dadiger tegenge'sproken. Hij had slechts een ondergeschikte functie. Hij stond onder Seys Inquart ook al was hij de persoonlijke vertegen- woordiger van Himmler, aan wie hij eerst later, in 1942 geregeld rap- porten stuurde oyer de situatie in Nederland. Aan het emd van de oorlog werd hij door veldmaar- schalk Model benoemd tot com mandant van het Rauterkorps, be- •ftaande uit een S.S.-divisie en ,.Fallschirm"-regimenten. dat bR Arnhem werd ingezet. Hij is dan geen politieautoriteit meer. De jodenvervolgingen Rauter erjcent, dat hij de joden- verordeningen heeft ondertekend en uitgevoerd maar hij nam geen ihi- tiatief. zo zegt hij, dat deed Berlijn. De maatregelen. waartoe hij wel het initiatief nam. pasten, naar zijn me ning in het kader van de door Ber lijn gegeven aanwijzingen en waren noodzakelijk, om die bevelen ,,goed" uit te voeren. Bij de beschuldiging dat Rauter in Zuid-Nederland naar de joden heeft laten zoeken, verklaart hij. dat er in het geheel niet n^r joden ge- z'ocht werd. Dit word slechts voor ..camouflage" gezegd. In werkelijk- heid werd "naar agenten uit London gezocht. die in die dagen boven Belgie uit vliegtuigen waren neer- gelaten. Rauter beweerde het con- centratiekamp ..Vught" gebouwd te hebben om niet van Duitse cojjcen- tratiekampen afhankelijk te zijn. Over de toestand in Duitse concen- tratiekampen had hij slechte erva- ringen, zei Rauter, maar de joden moesten uit Vught weg om de lege- ring van andere Nederlandse gevan- genep te „verbeteren". Met honend gelach van het publiek werd de be- wering van Rauter ontvangen. dat hij niet wist welk lot de joden in Duitsland wachtte. De oud SS-er en oud-Hoofdredac- teur van „Storm": van Etten kwam vervolgens getuigen ovdr een rede over he\ Jodenprobleem, die Rauter hield bij de installatie van Feld- meyer. Over dezelfde rede wordt ook de getuige J. M. W. Winkelman gehoord, die destijds als stenograaf deze rede heeft opgenomen. Rauter betitelde in deze rede de jodenver- volging als ..schmutzige arbeit" die echter ..geschiedkundig van grote betekenis" is en „door de S.S. zon der zwakheid en met alle kracht en middelen moet worden doorge- voerd." Rauter ontkent echter in de bewoordihgen van het stenogra- phisch verslag gesproken te hebben en weigert een man als van Etten, die „eens untersturmfuhrer van de SS was en vrijwillig de eed op Hitler aflegde, doch daar'na deser- teerde", als een betrouwbare ge tuige te erkennen. Rauter kreeg daarop gelegen- heid uiteen te zetten, welke rol hjj, in eigen ogen gespeeld heeft bij de jodenvervolging. Uitvoerig schetste hjj de ,gang van zaken; hjj verklaarde met agressieve stem, dat bevelen uit Berlijn kwa- men en dat hjj zich met de joden- vervolgjng inliet, wanneer dit probleem het terrein van de poli tic raakte. Rauter deed zijn beklag, "omdat hij, naar zijn mening, niet als Chris tiansen behandeld was, die, zoals Rauter zei, veel betej; m de gelegen- heid gestgld is zich voor te bereiden op zijn verdediging. De „Arbeitseinsatz" In de middagzitting werd begon- nen met de behandeling van het tweede punt van de tenlastelegging: Rauter's bemoeienis met de maatre gelen voor de „Arbeitseinsatz". Rau ter gaf toe, dat hij razzia's had la- ten houden en de tweede distribu- tiestamkaart had laten invoeren, om een doeltreffende controle uit te kunnen oefenen. Het had niet in de bedoeling ge- legen, om bij de maatregelen van de tweede distributiestamkaart diege- nen uit te sluiten, die ondergedoken waren, omdat hij dan het verzet ge- stimuleerd zou hebben. De Arbeitseinzats-kontroll dienst was geen vinding van hemzelf. ver klaarde Ravrter. Het bevel tot op- richting kwam van Goering en -Sauckel. Vervolgens werd een verklaring voorgelezen van drs. L. de Jong, chef van het instituut voor oorlogs- documentatie, waarin gezegd werd, dat ten gevolge van bovenvermelde maatregelen 300.000 Nederlanders naar Duitsland werden getranspor- teerd voor ..arbeidsinzet", waarvan er 34.000 niet zijn teruggekeerd. Over de ..arbeidsinzet" in Duitsland wist Rauter niets dan goeds te vertellen. Zeer goede so- ciale voorwaarden en goede lege- ring en voeding vielen de Neder landers daar ten deel. Daardoor werd de werkeloosheid in Neder land ook opgeheven, verklaarde h«. De invoering van de tweede distri butiestamkaart is een uitvinding van dr. S. L. Louwes geweest, ver klaarde Rauter. Deze drong hier op aan, omdat de 250.000 Nederlanders, die volgens verd. vrijwillig, in Duitsland waren gaan werken, hun distributiestamkaarten niet hadden ingeleverd, doch aan hun familie- leden hadden gegeven. Dit zou zeer nadelig op de levensmiddelensituatie gedrukt hebben. De grote razzia's in 1944 te Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht waren het werk van de „Wehrmacht". Rauter vergeleek de arbeidsinzet met de krijgsgevangenschap van Duitse soldaten die, zoals hij zei, in Rusland, in veel slechtere omstan- digheden moeten wfcrken dan de Nederlanders in Duitsland tijdens de bezetting. De meubelroof De door Goering bevolen meubel roof werd vervolgens behandeld. Rauter vertelde, dat Goering zo woedend geworden was over de on- mogelijkheid een einde te maken aan de geallieerde bombardementen op Duitsland, dat hij een grote meu- belroofactie ontwferp. Rauter had voor Goering's plan echter niets ge- voeld, zo zei hij. Daardoor was de confiscatie van meubels alleen als repressaillemaatregel toegepast. Het inbeslagnemen van radiotoe- stellen was niet bedoeld om ze daar- na cadeau te doen aan Duitsland, vertelde Rauter. De president was echter van het tegendeel overtuigd hofewel verd. uitriep, dat hij er niets aan kon doen als Goebbels er met de buit vandoor ging en de radio's naar Duitsland liet overbrengen. Rauter meende bovendien, dat de gevolgen van het inbeslagnemen van radio's rflet zo erg«»had uitge- werkt. omdat hij er van overtuigd was. zo zei hij, dat iedere 'Neder- lander ook daarna "nog naer gealli eerde radio-uitzendingen geluisterd had, een verklaring, die bij het pu- De Veiligbeidsraa.3 heeft giste- ren met negen stemmen voor en twee onthoudingen (van Sovjet- Rusland en de Oekraine), het Amerikaanse voorstel om een spe ciale zitting van de algemene vergadering van de Ver. Naties, ter bespreking van de toekomsti- ge regering van Palestina, bijeen te roepen, goedgekeurd. Het Se- cretariaat-Generaal heefty deze speciale zitting bepaald op 16 April a.s. De vertegenwoordiger van Argen- tinie, die het voorstel warm aanbe- val/ zei, dat indien er mogendheden zijn, die er belang bij hebben chaos in Palestina te scheppen teneinde in het midden-oosten te infiltreren en er een politiek steunpunt te verkrij- gen, zullen wij ons tegenover hen plaatsen. Generaal Franco heeft Donderdag avond een onderhoud gehad met Myron Taylor, de persoonlijke ver tegenwoordiger van Truman bij het Vaticaan, die gisterenmiddag te Madrid is aangekomen. Het onder houd van de besprekingen is met bekend gemaakt, doch naar ver- luidt zal dit heden in de door Franco te presiderfen kabinetszitting besproken worden. bliek de nodige hilariteit veroor- zaakte. Rauter voegde .hier nog aan toe, dat hij zich „moreel" verplicht voelde de radio's in beslag te ne- men om te verhinderen dat het ..hetzen" van Londen uit nog meer slachtoffers zou maken onder de Nederlandse bevolking. (Vervolg op pag. 3) De Minister van Verkeer en Waterstaat, ir. H. Voir, zal heden (Vrijdag) te ongeveer v«f minu- ten over acht over beide zenders een korte radiorede houden ter m- leiding van de nationale zuinig heidsactie der Nederlandse ver- voers- en verkeersbonden. WASHINGTON, 2 April. (Reuter) De Amerikaanse Congrescommissie, samengesteld uit leden van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat, heeft haar goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp tot het verstrek- ken van 6.098.000.000 dollar aan het buitenland in het kader van het plan-Marshall. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. WEER TOENEMENDE WIND. TljdeHjk opnieuw tot storm- achtig toenemende wind tussen Zuid en West. Zwaar bewolkt met regen- of hagelbuien en later enkele verspreide opkla- ringen. Welnig verandenng van temperatuur. EX AMERIKAANSE Congres d.w.z. de gemeenschappelijke zitting van het Hujp van Afge vaardigden en de Senaat, heef besloten Spanje niet op te nemen in het huloplan voor Europa. Zo als bekend had het Huis van Af gevaardigden Dinsdag j.l. met 149 tegen 52 stemmen besloten bet Spanje van Franco wel Marshall- hulp te verlenen. V6or de beslissing van het Con gres van gisteren, had de -secretaris van Truman verklaard, dat de pre sident de clausule betreffende hulp aan Spanje uit het wetsontwerp ge- schrapt wenste te zien. Ook Mars hall had zich tegen opneming van Spanje verklaard met het oog op het effect, welke een dergelijke hulp zou hebben op het Italiaanse volk, dat op 18 April naar de stem- bus gaat. Hulp aan Franco-Spanje zou koren 4>p propaganda molen van de Italiaanse cofhmunisten zijn. De Republikeinse Senator Van- denberg, die eveneens sterk gekant was tegen opneming van Spanje bij het plan, verklaarde na het besluit van het Congres, dat Spanje was los gelaten omdat het ontwerp in de vorm, waarin het oorspronkelijk was opgesteld, het lidmaatschap van de organisatie der deelnemende lan- den open laat voor alle andere lan- den, die eventueel door de thans deelnemende landen worden uitge- nodigd. Men was derhalve van me ning. aldus Vandenberg, dat het de taak en het privilege is van de zes- tien deelnemende landen een besluit ten aanzien van Spanje te nemen. In Britse officiele kringen is hel besluit van het Congres warm toe- gejuicht. Het door het Huis van Af gevaardigden j.l. Dinsdag genomen besluit had ernstige "bezorgdheid ge- wekt in Londen, omdat men vreesde dat het ernstige misverstanden zou veroorzaken tussen de landen die deelnemen aan het herstelprogram. IN POLITIEKE KRINGEN te Berlijn meent men, dat de verscherp- te maatregelen voor het verkeer tussen Berlijn en het Westen de"eerste stop zou kunnen zijn in het kader van het Sovjet-Russi- sche plan om de andere drie mogendheden op de lange duur te dwingen Berlijn te verlaten. Het verkeer van Britse en Ameri kaanse treinen van de resp. zones naar Berlijn is voorlopig stopgezet. De Britten hopen vandaag een bus te laten rijden voor de dringendste gevdllen. Nadat de Britse trein, die gisteren bij Marienborn op een zij- spoor werd gereden, zeventien uur aldaar had gestaan, hebben de Brit se autoriteiten last gegeven, dat de trein onmiddellijk naar Berlijn moet terugkeren. Russische officieren, .onder wie kolonels en brigafle-generaals be- lasten zich persoonlijk met de m- spectie van alle geallieerde voertui- gen, die door de Sovjet-zone rijden. ;-y zijn zeer beleefd doch controle- ren de, papieren .woord voor woord. Duizenden Duitsers gaan inmid- dels ongehinderd uit de Russische naar de Britse zone. Bij de controle- posten verlaten zij de verkeersweg en gaan door de bossen verder, om later weer de weg te nemen. Duitse boeren, die langs de verkeersweg in de Sovjet-zone wonen, noemen de weg de „weg der verschiikkingen jDoel van dit progi^mma^i^ande „flOEWEL HET BEDRAG aan dollars, waarover tz.t. onder hei Europees herstel-programma zal kunnen worden beschikt. nog niet met zekerheid kan v^orden vastgesteld, staat reeds nu vast, dat het algemene verzorgingspeil vooralsnog niet zal kunnen stijgen boven dat van 1947, doch aanvankelijk hoogstens kleine verbeteringen mogelijk zullen zijn" - dit is wel het hart van de nieuwe nota, die de minister van Financien mede namenszim ambtgenoten van Economische Zaken en van Landbouw. Visser i en Voedselvoorziening aan de Tweede Kamer heeft aang inzake de deviezenpositie. Het betoog samenvattend kan het deviezenprogramma van de regering in de volgende punten worden weer- gegeven: 1. Een invoerprogramma diende tot overbrugging van de penode, die ons scheidt van de mwerkingtreding van het Europees herstelprogramma is uitgewerkt en wordt sedert 1 Januari toegepast. -ntAw 2 De deviezenhulp, welke NSHer-- land hopelijk zal worden toegekend onder het ..Europees herstelpro gramma" vast staat. zal wellicht ook weer kunnen worden gerekend op financiele steun van .de zijde van de Internationale Bank voorherstel en ontvtfkkeling ten behoeve van de industrialisatie en de ontwikkeling van de voortbrenging op andere ge- bieden. 3. Het bevorderen van een multi- lateraal transferstelsel tussen de deelnemende landen van het -Euro pees herstelprqgramma. 4. Het streven naar uitbouw der tolunies, zowel in Benelux-verband als daarbuiten. 5. Het herstel van normale econo mische en financiele betrekkingen met Nederlands-Indie hlnnen het kader van de nieuwe politieke' sa menwerking, teneinde zo spoedig mogelijk te geraken tot herstel van driehoeksverkeer met Azie. 6. Verdere sanering van de staats- financien door voortzetting van de consolidatiepolitiek op het ggbied der buitenlandse en binnenlandse consolidatiepolitiek op het gebied der buitenlandse en binnenlandse leningen en het streven naar even- wicht in de staatsbegroting. 7. Het aanmoediggn van de export naar de dollararea met alle midde len, waarbij o.a. wordt overwogen de exporteurs onder bepaalde voor waarden de beschikking te geven over een zeker percentage van de opbrengst in deviezen. 8. Bevordering van de .arbeidspro- ductiviteit, waarin een der voor- naamste deviezenbronnen moet wor den gezien en .welke vooiw-'narde is -voor een geleidelijke verb^tering van de voorziening met gebruiks- en verbruiksgoederen. Wat het ..BJuropeanUlecovery pro gram" (Europees Herstelprogram ma) betreft, wordt erop gewezen. dat dit de bepalende factor voor omvang en dekking van de goede- ren-aankoopprogramma's voor 1948 en volgende jaren zal zijn. deelnemende leden een gelegenheid te schenken hun economie te herstellen en zich economisch zo- danig aan te passen, dat zy na af loop van de periode in het plan bepaald. voldoende economische kracht zullen bezitten »m zich in zekere mate zelfstandig te handha- ven zonder dat verder, buitenge- v/one hulp van buiten af nodig zal Z1 Aan zulk een streven nu kan uiteraard alleen gevolg ge{j geven, voorzover het verenigbaar met "de denkbeelden. welke <Je re gering van de Veremgde Staten koestert met betrekking tot de op- zet van het aldaar opgestelde pro gDe ministers achtten het gewenst hierop de aandacht te vestigen, om dat blijkt. dat. naar veier Jer^ch- ting een uitvoenng van het Euro nean Recovery program zal leiden tot een aanzienlijke verbetering van het huidige consjimptiepeil. Ten aanzien van dit standpunt moet wor den opgemerkt, dat reeds grote be dragen aan deviezen nodig zijn om het huidige consumptiepeil te conti- nueren. In eerste mstantie zullen dus alle krachten moeten worden gewijd aan productieve lnvesterin- gen waaruit blijkt. dat vooralsnog niet mag worden gerekend op een algemene verheffing van het ver- zorgingsfiiveau, doch hoogstens op het aanbrengen van verbeteringen op onderdelen. De dollarvoorziening is nog steqps te beschouwen als de Achilleshiel van de deviezenpositie. Verschil lende ongunstige factoren hebben tot een snellere uitputting van de voorraden aan vrije deviezen geleid dan viel te voorzien, zodat het ogen- blik waarop Nederland niet meer in staat zal zijn de benodigde dol lars ter beschikking te stellen. met rasse schreder> nadert. Aan de an dere kant moet er op worden gewe zen, dat sinds het begin van 1948 een prijsverlaging speciaal ten aanzien van granen heeft plaatsgevonden In de bestaande onzekere atmos- feer stonden de Nederlandse rege ring drie wegen open. In de eerste plaats werd een programma opge steld op basis 'der dollarresources, die in 1948 ter beschikking zullen staan zonder dat op nieuwe crediet- verleriing wordt gerekend. Het aan- vaarden van dit nood-programma zou onvermijdelijk hebben geleid tot een drastische vermindering van economische activiteit en ge- paard zijn gegaan met een met on- aanzienlijke werkloosheid. Deze mo- gelijkheid werd daarom verworpen. - Anderzijds stond aanstonds vast, dat een doortrekken van de lijn van 1947 een dusdanige aderlating van buitenlandse investeringen en edel metaal met zich mede zou brengen, dat ook aan deze oplossing met valt te denken. Het is daarom dat het-Kahinet zich na ampele overweging heeft uitgesproken voor een tussenplan, een programma dat dus hoger ligt dan het noodprogramma, -doch het peil van 1947 niet bereikt. HoeweU* de acute dollarnood ertoe heeft geleid, d^t ook op dit tussenpro- gramma vooralsnog bepaalde kor- tingen moesten worden toegepast, vertrouwt de regering erop, dat na de totstandkoming van het Europees Herstelprogramma een opbouwend beleid zal kunnen worden gevoerd. Er bestaat daar om gegronde hoop, dat dit gekorte tussenprogramma slechts geduren- de enige maanden behoeft te wor den gehandhaafd. Met het oog op de factoren en mede met het doel werkloosheid te voorkomen, achtten de ministers het verantwoord voor deze overbrug- gingsperiode een begin te maken met de liquidatie van Amerikaanse effecten en het uit Duitsland terug- gevoerde, destijds geroofde, goud te verbruiken. terwijl zij in het uiter- ste geval bereid zijn een verdey deel van de goudvoorraad aan te spreken. Zij hebben hierbij de di verse tegenstrijdige belangen zorg- vuldig afgewogen met het doel een maximum effect te bereiken. ge- paard gaande met een minimum aan offers, hoe pijnlijk deze ^offers ook op zichzelf nog mogen zijn. Hoewel het bedrag aan dollars, waarover t.z.t. onder het Europees Herstelprogramma zal kunnen wor den beschikt. nog niet met zekerheid kan worden vastgesteld, staat reeds j nu vast dat het algemene verzor gingspeil vooralsnog niet zal kun nen stijgen boven dat van 1947, doch aanvankelijk hoogstens kleine ver beteringen mogelijk zullen zijn. Veeleer zal het Europees Herstel programma moeten worden gezien als de basis waarop een hoger wel- vaartspeil in de toekomst door pro ductieve aanwending der aldus ter beschikking komende middelen mo gelijk wordt gemaakt. Zij zeggen, dat er zoveel geruchten de ronde' doen, „dat hdt er naar uitziet, dat het kookpunt spoedig zal zijn bereikt". 67 personen werden door de Sov iets uit de Franse militaire trein, welke Berlijn gisterenavond uit BadeTi-Baden bereikte, verwijderd. Enkele minuten nadat de Britse mi litaire trein gisterenavond uit Ma rienborn naar Berlijn was terugge keerd. hebben de Sovjets de spoor- weg tussen Berlijn.en de controle- post te Vorsfelde in de Sovjet-zone (een afstand van 160 kilometer) ge- sloten. Ook de berichten over eva- cuatie van Duitsers duren voort. 800 Duitsers moeten het dorp Walbeck, 8 kiloiheter ten noorden van Ma rienborn verlaten om ruimte te ma ken voor nieuwe Russische grens controle-manschappen. Nader wordt gemeld, dat de Rus- sen een verbod hebben uitgevaar digd voor. het goederenverkeer uit de Sovjet-segtor van Berlijn naar de westelijke sectoren van de stad tussen 23 en 6 uur. De Engelse dagbladen leggen al- gemeen de nadruk op de ernst van het gesehil tussen de Sowjet-Unie en deWestelijke mogendheden over de Sowjetrussische eisen tot verdere controle van ket verkeer tussen Berlijn en de "Westelijke zones. Volgens de ..Daily Telegraph" hebben de Westelijke mogendheden onbetwistbaar het recht in Berlijn te vertoeven. ..Terugtrekking zou de kwaadste soort van sussing van het gesehil zijn, een verraad beteke- nen van de Duitse democraten en over de gehele wereld beschouwd worden als een overwinning van het communistisch offensief', aldus het blad. De ..Yorkshire Post" noemt de Sowjetrussische handelwijze een scherpe terting van het gezag van de andere mogendheden. die aan het bestuur van Duitsland deelne men en is van oordeel. dat lang voortduren van deze impasse „een dreigende situatie" zou scheppen. Te Londen is een bloemlezing uit de dagboeken van 1942 tot 1943 van de minister van propaganda van het Derde Rijk, Joseph Goeb bels, gepubliceerd. Hieruit blijkt, dat Goebbels plannen had voor een groot na-oorlogs „Reich" Noord- vvaarin Zwitserland en Italie opgenomen zoudeq zijn en dat hij de voornaamste stuw- kracht was van de minderwaar- dige politiek van het nazi-regiem. Hij drong bij Hitler aan op alge- hele uitroeiing van de Joden en complotteerde voor de onderdruk- king: van de Roonis-Katholieke Kerk na de oorlog. Hiy stond critisch tegenover de Britse propaganda. Engeland had de oorlog eerder kunnen winnen door beter gebruik te maken van de vlucht van Rudolf Hess naar Enge- land in 1941, meende hij. Hij noem de dit de grootste politieke kans van Engeland. Hoewel Goebbels grootse na-oor- logse plannen voor zijn land had, behoorde hij tot de eerste leiders, die reeds in September 1943 een nederlaag van duitsland voor- zagert. Hij heeft aan Hitler voorge- steld een overeenkomst met Enge land of de govjet-Unie te sluiten, daar Duitsland nog nooit een oorlog op twee fronten gewonnen had. Uit de dagboeken blijkt, dat de minister van propaganda minach- ting had voor de door de Duitsers ingestelde marionettenregeringen. Ook in het Spanje van Franco had Goebbels weinig vertrouwen. 1 van het jongste belangwekkende woord van Z.H. de Paus. In zijn Paasbood- schap sprak de H. Vader wel van angst en gevaren", maar wanneer hij opgewekt had, te waken fen te bidden, zei Hij: ..Deze waak- zaamheid moet g_epaard gaan met een groot vertrouwen. want de Kerk bezit de belofte v=m Christus en het bemoedigende woord: „Vreest niet, want lk heb de wereld overwon- nen." j Daarmee heeft de H. Vader, die niet alleen Rome en Italie, maar de hele wereld overziet, partij gekozen tegen de defaitisten, die menen dat er toch niets meer aan te doen is, dat we machteloos zouden zijn, en ons maar gelaten aan paniek en on- macht moeten overgeven. Zo ziet cle Paus van Rome de zaak niet. En al mag Hij zich in het bijzonder gericht hebfien tot de hut gers van Rome en van Italie, HT] Eprak niettemiu herhaaldelijk ook „tot de gehele wereld". Dot moet deze zich aantrekken, in de geest van Waakt en Bidt. En dan is er geen plaats voor mensen, die menen, dat zij twee heren kun nen dienen. niet meer voor half- slachtigen en weifelaars, men moet kiezen voor of tegen Christus. Geen wankelheid, geen gemak- zucht, geen besluiteloosheid. En dat alles heeft de Paus van Rome ge zegd in verband met de verkiezin- gen in Italie, de komende stembus, die voor- het land van de Eeuwige Stad en van de H. Stoel van zo ver- strekkende betekenis zal zijn. Twee dingen nu zijn er, welke in dit verband de bijzondere aandacht moeten hebben. Ten eerste de ernst, waarmee de Paus van Rome spreekt over de be langen, welke hier voor de Gods- dienst, de Kerk, het Geloof en voor de doorwerking van de christelijke beginselen in het persoonlijke en het openbare leven op het spel staan. Ten tweede, het enorme belang. dat hierbij wederom betrokken blijkt te zijn bij een schijnbaar zo onbe- langrijke zaak als een politieke ver- kiezing. Van de stemmen der. millioenen Italianen kan het afhangen, of de Kerk in moeilijkheden komt, of de Kerkelijke Staat zijn onafhankelijk- heid zal kunnen verliezen, of de H. Stoel ernstig belemmerd zal wor den in de uitoefening van zijn gees- telijke functie. Dit wijst er dan toch wel op: dat „de politiek" geweldig belangrijk is, zo zelfs, dat de Paus heeft. ver klaard, dat wie zijn sterpplicht yer- zaakt, een zware zonde doet. Laten wij, die ook bezig zijn ons in deze ernstige tijd voor te berei den op algemene verkiezingen in Nederland, onze lessen daaruit trckkcn. Wij beseffen dan, dat als de Kerk zich z.g. met de politiek bemoeit, dit niet ten onrechte gebeurt. De politiek bemoeit zich zeer duidelijk en agressief met de godsdienst, dus moet de godsdienst zich bemoeien met de politiek! Derhalve dient een katholiek, die iets van de belangen van zijn gods dienst begrijpt. zich ook met <*e po litiek te bemoeien ente zorgen, dat hij aan de goede kant staat. „Wie niet met Mij is. is tegen Mij". Een and?re keuze ,is er niet. „Waakt en bidt". Het grote uur van het Christelijk geweten, waarin ieder zich v*n zijn Christendom be- wust moet zijn, heeft geslagert! Dat alles geldt niet alleen voor Italie, maar ook voor Nederland! Voor het Bijzonder Gerechtshof moest de AKD-man J. B. Plagge uit Drenthe terecht staan, beschuldigd van arrestatie's en mishandelingen van Nederlanders. Een vijftiental getuigen, waar- onder enige vroegere slachtoffew van verdachte waren opgeroepen. doch Plagge bleef onverstoorbaar en ontkende hardnekkig. Dit maaite een der getuigen zo kwaad, dat hij op verdachte afvloog en hem een slag in het gezicht gaf. De zaalwacht kon alleen een ver der pak slaag verhinderen.- De eis tegen Plagge was levens- lang.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1