Russen zijn bereid opheldering te geven over Hun verkeersbeperkingen RAUTER WIL ZOENOFFER ZIJN, maar voelt zich geen misdadiger Het Verkiezingsmanifest van de K.V.P. door de Partijraad vastgesteld Voor Alkmaar en omgeying •'Britse en Amerikaanse treinen rijden ongehinderd naar Berlijn Meningsverschillen te Moskou over militaire clausules i vlk vecht niet voor mijn leven, maar voor mijn eer" Niet principieel genoeg? OPLUCHTING IN DUITSE Sovjets blijven echter. bij bun stand punt De Radio I Helsinki zendt tegenvoorstellen m Grenscorrecties en classificatie Feiten van vandaar Deens koningspaar naar Nederland? Ook militaire hulp aan Europa DE FINS-RUSSISCHE ONDERHANDELINGEN - MYRON TAYLOR TE ROME AANGEKOMEN Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per nvaand. Advert en tie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam-ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct MA AND AG 5 APRIL 1948 Bui ten God is t nergens veilig (Vondel) 44e JAARGANG - NUMMER 11495 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 .(adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank1 Noorderbank BERLIJN, 4 April (A.P.) Zondag is er enige ontspanning geko men in het conflict te Berlijn, doordat de Russen de Westelijke mogendheden er van in kennis hebben gesteld, dat zij bereid waren tot besprekingen om opheldering te geVten over de ver keersbeperkingen tussen Berlijn en het Westen van Duitsland. Dit was de eerste Russische stap tot hervatting van besprekingen op hoog niveau met de Amerikanen, sinds de Russen op 20 Maart zich uit de geallieerde bestuursraad terugtrokken. gewapende Het Russische antwoord, waarover de, Westelijke® mo gendheden niet te optimistisch waren, kwam in antwoord op een Amerikaanse nota van 31 Maart, waarin de Sovjet-ver- keersbeperkingen van de hand werden gewezen. Van de zijde van het 'Amerikaanse bestuur werd verklaard, dat de Russen blijkens hun antwoord, op hun standpunt blijven staan, maax dat zij bereid zijn „bijzonder- heden betreffende het vervoei van strikt militaire goederen en personen" op te helderen met het Amerikaanse bestuur. De' Russische toenadering kwam 10 uur, nadat de Russen ook op een atider punt aan de Amerikanen hadden toegegeven. Zondagmorgen trokken zij nl. de spi schildwachten uit hoofdbureau voor het de ussische ioorwegen in de Amerikaanse sec tor van de stad terug, nadat de Amerikanen hun tanden haddefi laten zien door een cordon van mi- taire politie rond het gebouw te leggen, dat tot opdracht had Rus sische militairen uit het gebouw te houden. Het cordon, dat zonder waarschu- wine Vrijdag even voor middernacht way gelegd, werd weggenomen vijf uur nadat acht gewapende Russen uit het gebouw waren gekomen. Het gebouw van de directie van de Reichsbahn ligt ongeveer 450 m. binnen de grens van de Amerikaan se sector. Het gebouw wordt door de Russen gebruikt voor de leiding van de spoorwegen in hun zone. In het gebouw werkt een uitgebreide Duitse staf onder leiding van 50 Russen. Verder hebben de Amerikanen Zaterdag als tegenmaatregel een \ferkeerscontrole ingesteld, waar al het Russische verkler tussen Ber lijn en Potsdam geinspecteerd werd. Ook de Britten hebben door mid- del van hun plaatsvervangende mi litaire gouverneur, gqneraal majoor Brownjohn, gewaarschuwd. dat zij zich „niet laten ringeloren". „Het is volkomen duidelijk", zei generaal Brownjohn op een pers- conferentie, „dat de Russen het niet eens zijn met onze aanwezigheid in Berlijn en dat zij proberen onze positie onhoudbaar te maken.'. In de levensmiddelenvoorziening van de Britten en Amerikanen in Berlijn is verbetering gekomen, doordat twee Britse eit een Ameri kaanse goederentrein met levens- middelen zonder inspectie van de Russen naar Berlijn konden rijden. Ofschoon de Russen militaire goederentreinen door hun zone naar Berlijn laten rijden, blijven de Ame rikanen een druk luchtverkeer op Berlijn onderhouden. Zaterdag werden er b.v. 32 vluch- ten tussen Frankfort en Berlijn uit- gevoerd. Er is geen melding gemaakt vap| incidenten tussen Amerikaanse en Russische toestellen in de lucht- vaaptcorridor over de Russische zone. President Soekamo is een campagne begonnen in de republiek teg en' het analphabetisme. Hier ziet u hem les geven in een grote openluchtschool in Djokjakarta. Twee leden van de Finse dele- gatie. die in Moskou onderhande- ingen voert over het door Stalin voorgestelde verdrag van vriSnd- schap en militaire bijstand, zijn Zondag met nieuwe instructies en een persoonlijke brief voor Stalin of Molotof van Helsinki weer naar Moskou vertrokken. Na aankomst der twee gedele- geerden. hgd de- Finse regering de gehele Vrijdagavond tot diep in de nacht geconfereerd. De terugkomst der twee gedelegeerden zou verband houden met meningsverschillen, die tijdens de besprekingen te Moskou zouden zijn gerezen o'ver de militai re clausules van, het voorgestelde verdrag met Rusland. Het is waar- schijnlijk, dat het Finse antwoord, dat de* twee leden naar Moskou zou brengen een tegenvoorstel is. Men wist te Helsinki niet of de tegen voorstellen aandringen op het zo- veel mogelijk behouden van de Fin- INTERESSANT en belangwekkend was de. discussie in de jongste Partijraad van de Katholieke Volks- partil over het radio-vraagstuk. #elwas, bij de behandeling van concept-manifest, het Kamerlid Teulings, dat opmerkte, dat de radio-paragraaf van het Urgentie- program-1946 niet meer beant- woordde aan de eisen der ontwiR- keling van het radio-bestel, na de vaststelling van dit program. Zo hebben we sindsdien de be- kende uitspraak gehad van het Episcopaat. dat de K.R.O. zich weer als vanouds moest organiseren en autonoom de katholieke begin- selen door de radio onverzwakt moest verspreiden. De heer Teulings was, in overeen- stemming met <jrt standpunt, van oordeel, dat gestreefd moeSt wor- den naar een radio-organisatie, ge- baseerd op federatieve samen- werking van de zelfstandige om,- roepverenigingen, met behoud van haar volledige vrijheid, om hun be- ginselen op elk gebied onbelemmerd door de radio uit te dragen. Dat is, Waar het nu geldende pro gram spreekt van een nationaal omroepbestel, de beste bijdrage tot een oplossing van het radio-vraag stuk in national'e zin. ..Afgrijselijk" noemde mr. Teu lings de manier. waarop de omroe- pen thans gebonden zijn aan allerlei ambtelijke voorschriften. Nu staat er niets over de radio in het Manifest; wel staat er, dat het Urgentieprogram-1946 „volledig ge- handhaafd" wordt. Ten aanzien van de radio kan dat niet. Ook is het natuurlijk niet mogelijk, plotseling zonder nadere voorbereiding, een nieuw programmapunt te formule- ren. Vandaar dat mr. Teulings vroeg, of het Partijbestuur deze zaak nog eens wilde overwegen. om nader tot een aanvulling of uitspraak te ko- men. Mr. Teulings stelde de zaak scherp en klaar: zonder meer zouden vele candidaten zich niet aan het oude program kunnen binden. In katholieke kringbn ook m de K.V.P. wordt over deze zaak intussen verschillend gedacht. Er zijn met name uiteenlopende opvat- tingen.over de consequenties van de regeling ener z.g. „nationale" om- roep. Daarop doelde de voorzitter de Partijraad, .toen hij zei. dat net bestuur tegenover dit punt meent de voofzichtigheid te moeten in acht nemen. De zaak zal op de voet gevolgd wOrden en dan zal nage- gaan worden wat er te doen valt. Met deze algemeenheid ging mr. Teulings echter niet accoord. Hi.i kreeg bijval van de Heer Bouman, voorzitter van de Kring Haarlem, Gedeputeerde van Noordholland en bestuurslid van de K.R.O.die er op wees, dat de tekst van de radio- paragraaf in 1946 anders was uitge- vallen dan in het aanvankelijke ontwerp stond. En Teulings zei: er moet een po- sitieCe uitspraak komen die wordt gevoegd bij het Manifest, zodat de candidaten van de K.V.P. voor de Tweede Kamer weten, waaraan zij zich ten aanzien van het radio -vraagstuk te houden hebben. Deze conclusie nam de voorzitter ten slotte over en de Partijraad ver- enigde er zich mee. Hierna kreeg deze belangrijke kwestie voorlopig haar beslag. Het laatste woord is er zeker nog niet over gezegd. Temeer met, daar mr Teulings, zelfs opmerkte, dat opheldering erovdr voor de a.s. Ka- mercandidaten van de K.V.P. nood- zafcelijk was, ook om des gewe- tens willf". V' Een, stroom van Duitsers, die de Russische zone probeert te ont- vluchten, ziet men langs de weg bij Helmstedt op de grens van de Britse en Russische zone. Hun schamele bezittmgen dragen zij bij zich en het vervoer geschiedt of lopdnd of met allerhand oude karren. De laatste maatregelen van de Russische bezet- tingsautoriteiten doen de vluchtelingen. jachten om toch maar nog op tijd er doorheen te kunnen komen, voordat het ijzeren gordijn ook daar volledig zal vallen. NADAT des morgens de procureur-fiscaal, mr. Zaayer, de dood- straf had geeist en de verdediger, mr. van Rijckevorsel, zijn pleidooi had gehouden, heeft Router Zaterdagmiddag het „slot- woord" gesproken, dat maar eventjes twee uur duurde. Hierin herhaalde de bandiet zijn uitspraak, dat hij de bevoegdheid van het Hof niet Icon erkennen en dat alle verwijzingen naar het Volkenrecht door de bezetlende macht moesten worden verwor- pen, aangezien ook het Nederlandse volk zich daaraan niet hield. Aan het slot van zijn uitvoerig betoog zei Rauter, dat hij op grond van het internationale recht nooit ter dood veroordeeld kon worden. Maar om genoegdoening te geven voor de beledi- ging, het Nederlandse volk tijdens de bezetting aangedaah, vroeg hij zich ter beschikking te mogen stellen van de Neder landse regering, om door zijn dood de haat tussen het Neder landse en het Duitse volk op te Jieffen. De huichelaar eindigde met Gods zegen af te roepen ovfer Holland, zij het dan voor „de komende jaren". Daama zijn wij misschien weer afhankelijk van de ,,zegen" van het Duitse volk. De verdediger, mr van Rijckevor sel, bestreed, in navolging van Rau ter, de rechtsmacht van het Hof op grond van de thans in het interna tionale recht' erkende regel: „geerT strafbaarheid zonder voorafgaande wet" en voorts op grond vart het Verdrag van Geneve van 27 Juli 1929, betreffende de behandeling van krijgsgevangenen, krachtens welk verdrag Raute» als generaal door het Hoog Militair Gerechtshof had. behoren te worden berecht en dan nooit meer dan drie jaar gevan- eenisstraf zou hebben kunnen krij- «en. (Van onze eigen verslaggever) P\E PARTIJRAAD van de Katholieke Volkspartjj heeft Zaterdag \J het voorgestelde Verkiezingsmanifest met alg.emene stem- men vastgesteld. Er zijn enkele wijzigingen en aanvulhngen in gebracht, wel op enige sprekende punten, maar met van principiele aard. Het Manifest zal niet zo maar n eendagsvheg zijn. alleen gerijpt voor de verkiezjngspropaganda Het - werd ten overvloede in een motie vastgesteld „de authentieke uitwerking voor de komende wetgevende penode van het Urgen tieprogram-1946". maarmet inachtneming van wat verder ter vergadering besproken is". Vast staat in elk geval, dat de voorlopig aangewezen candidaten. die gebonden zijn aan het Urgentie-program-1946, ook gebonden zijn aan de mhoud van het manifest. (Ep wat er nog verder komt! de kinder- ook moeten het over- Voordat de Partijraad aan de ma- nifestkluif begon, heeft hij zich uit voerig bezig gehouden met een voor- stel tot vereenvoudiging van ner stemhiljet voor de groslijststemming voor de verkiezirig 1948 van candi daten voor de Tweede Kamer, in af- wijking van het in art. 22 van het Kiesreglement bepaalde. De bedoeling is, het stembiljet niet te verdelen in twee helften, met links de candidaten en rechts de plaatsvervangers, die alien een stemhokje vo6r hun naa™ krijgen, maar alle namen, van candidaten en plaatsvervangers, onder elkaar te zetten en'dan bij alien een hokje hokje v66r en. achter de naam. Dit voorstel werd gedaan op ver- zoek van enige kringen, die bij er- varing wisten, dat het nieuw voor gestelde inderdaad eenvoudiger zou zijn. Wel werden nog enige bezwa- ren genoemd die er natuurlijk altijd zijn maar het einde van lied was toch, dat het voorstel aan- genomen werd. Over het Manifest. werd heel wat in het midden, ge- bracht in een discussie van ruim vier uren! De algemene beschouwingen brachtem met prijzenswaardige kort heid een paar interessante punten naar voren. Zo de kwestie of de can didaten naast het program ook het manifest moeten onderschrijven. De voorzitter zei, dat dit zeer ze ker de bedoeling is. Ten overvloede werd deze uitspraak in een motie vastgelgd. Men vond het manifest te uitgebreid en te weinig „aanspre- kend" voor de gewone man; men wilde meer laten uitkomen, dat de Partij allereerst beginselpartij is. De voorzitter wees op de inleiding en het uitgangspunt van het manifest. Van verschuilen voor onze prmcipes is' geeri sprake. Het ontwerp spreekt van een nieuwe oorlogsdreiging; men zou llever spreken van* „internaiionaie spanningen". In de internationale paragraaf zal een formulering worden opgenomen ten aanzien van de grenscorrecties, gelijk in het urgentieprogram staat. De paragraaf over het Rijk in zijn geheel wordt enigszins gewijzigd: het nieuwe rijksverband zal moeten strekken tot de zelfstandigheid en het zedelijk en materieel welzijnvan de volkeren van het Rijk. Een pleidooi van Leiden, om nog enige „principiele" wensen op te nemen, wees Pater Stokman af, wij- zend op de aanwezige activiteit van Minister van Maarseveen en op de studies van het Centrum van Staat- kundige Vorming. De wens naar verdere doorvoering van de onderwijsgelijkstelling werd uitgebreid met land- en tumbouw- onderwijs. De verbetering van bijslagprogressie zal worden toegepast voor heidspersoneel. Belangrijk was de besprekmg va de classificatie. Van verschillende ziiden o.a. door de heer Weel van Zuid-Scharwoude werd be- pleit de classificatie af te schaffen. De voorzitter wilde zover nog met gaan. Hij had reeds eerder voorge- steld, als punt te vermelden: Met kracht te streven naar een recht- vaardige oplossing van het Proble®™ der classificatie en daar bleef het vooralsnog bij. Mevr. v. Nispen tot Sevenaer be- pleitte het betrachten van meer doelmatigheid bij het bouwen van woningen om het leven van de huis vrouw te vergemakkelijken en wdde meer verbruiksgoederen beschikbaar stellen. Limburg pleitte voor regeling voor gezinshulp. Het Mani fest spreekt van „ruime st«hn aan de gezinsverzorging", hetgeen vol- gens de voorzitter de ^gezinshulp insluit. Er komt ook nog een nadere for mulering betreffende „zorg voor de persoonlijkheidsvorming van het kind en vorming van jeugdleiders „De bescherming van het parti- culiere bedrijfsleven" zal uitdrukke- li^k als punt van actie worden ver- mOok is toegevoegd: „vereenvoudi- ging der belastingwetgeving en zui- nig beheer der overheidsfinancien Het Manifest is tenslotte vastge steld Overeenkomstig de aankondi- ging in het openingswoord van de voorzitter, werd- voorgesteld, dat een bestuurslid van een orgaan der K.V.P. geen bestuurslid van een orgaan van het Comite „Rijkseen- heid" kan zijn, nu de Partij zich andermaal, nu in dit Manifest, heeit uitgesproken voor een Indie-politiek, welke door die van Rijkseenheid niet wordt gedekt. (Voor de besprekingen van het radio-vraagstuk zie men het artikel in dit nummer. Red.) Volgens pleiter stond de zaak van Rauter er onvergeljjkelijk veel beter voor dan voor de Duit se generaals, die de bezette Bal kan hebben bestuurd en door het Amerikaanse Tribunaal te "Neu- renberg, bij vonnis van 19 Febr. 1948 zijn berecht. Zulks niet slechts omdat daar tengevolgc van repressailles duizenden mensen zijn gedood en hier slechts tien- tallen, doch vooral, omdat namens onze regering met de vijand als zodanig. overeenkomsten zijn ge- sloten in verband met de over- gave op 15 Mei 1940, bij welke overeenkomsten onder meer on- zerzijds de verplichting is aan- vaard, om onvoorwaardelijk orde en rust te bewaren en voorts de instelling van een DUits bestuur hier te lande is erkend. Het is een reeds uit de grijze oud heid stammende rechtsregel, dat met de vijand als zodanig gesloten over eenkomsten op de meest nauwge- zette wijze behoren te worden na- geleefd, aldus de verdediger. Reeds van het optreden van radio-Oranje midden Juli 1940 af, zijn deze over eenkomsten voortdiu-end onzerzijds geschonden. betoogde pleiter. Van April 1942 af werden voorts via- het ..England-Spiel" opdrachten tot moordaanslagen en daden van gewapend geweld aan de vijand be- kend. terwiil van die tijd af reeds de wapen-..drcfppings" van Engelanu uit begonnen. In totaal zijn 40-000 machinewapenen, waarbij geluid- loos schietende pistolen ..gedrop- P6He't valt niet te verwonderen zo zei mr van Rijckevorsel. dat in deze chaos de vijand uit zucht tot zelf- behoud slechts door afschnkwek- i kende vergeldingsmaatregelen de orde en rust in het bezette gebied kon bewaTen. Men kan een bezet gebied, waarvan 99% anti is, met anders dan met dergelijke maatre gelen in bedwang houden. Een Ne derlandse generaal zou m 8°^® omstandigheden hetzelfde hebben gedaan. zo meende de verdediger. Het breken van voormelde over eenkomsten is naar het bestaande internationaal en naar het bestaande Nederlands recht een daad Y?" vaj" regaande laagheid en oneerlijkheid. waarop bij ons art. 93 wetboek van militair strafrecht de doodstraf is gesteld, aldus mr van Rijckevorsel. Een onbevbngen en onpartijdige beoordeling was volgens pleiter een psvchologische onmogelijkheid voor een Nederlands rechtscollege. al was pleiter ervan overtuigd, dat dit met de beste bedoelingen is bezield. Rauter begon zijn „slotwoord" met zijn excuses aan te bieden voor het geval hij op de vorige dagen onbehoorlijk mocht zijn op- getreden door zijn scherpe ant- woorden en verklaarde, dat het niet in zijn bedoeling gelegen had de naam van H.M. de Komngin en die van het huis van Oranje bij dit jyoces te betrekken. Daarvoor achtte hij beiden te hoog. Na de capitulatie was de Duitse macht de enjge legale macht be toogde verd. en zodra de Ned. re gering in Londen zich hier met meer aan hield, beging zij een oor- logsmisdaad. Alle verwijzingen naar het Vol kenrecht mctesten door de bg?et- Uit de meldingen van de geheime zenders was gebleken dat vanuit Engeland doorlopend pcties georga- niseerd werden, die in strijd waren met het internationale recht. Deze acties namen zo grote omvang aan, zei Rauter, dat de Duitsers deze niet meer met het normale politie- apparaat koriden onderdrukken. „Tragisch" noemde Rauter het dat hij toen maatregelen moest nemen. Rauter betoogde vervolgens, dat hi) niet voor eigen zaMr sprak. De executie kon voor zfi „zusam- mengeschossen" lichaam slechts 'n pijnloze dood betekenen. Doclf liij sprak voor de kameraden, dif on- uer hem gediend hadden, en om hen en hun familie te rechtvaar- digen. Dan besprak hij het recht van de bezetter om gijzeiaars te i»aken, waarbij hij zich beriep op een uit spraak van het Neurenberger Tri bunaal. waauit naar zijn memng t geoorloofde van zijn repressaiile- maatregelen bewezen werd. Rauter vroeg het Hof kenrus te nemen yan de daden van Duitse generaals in de Balkan. Daar waren tienduizen- den gijzeiaars als repressaille neer- geschoten, maar de generaals die daartoe bevelen gegeven hadden, werden tot gevangenisstraf van 7 J. veroordeeld te Neurenberg. Bij de berechting van zijn aan- deel in de jodenvervolging 'moest, zo- betoogde Rauter, dr Harster, de eerste chef van de Sicherheits-Poli- zei als kroongetuige gehoord wor den, want dr Harster, die Rauter als een zeer bekwaam politieambtenaar schilderde, kon verklaren, dat Rau ter geen bevel tot het afvoeren van jpden naar het Oosten gegeven had. Het inbeslagnemen van radio's achtte verd. een geoorloofde maat- regel. Dan gaf Rauter een verkla- ring over zijn verschil.van mening met generaal Von Wiihlisch. Mr. J. Zaayer, de procureur-fiscaal, tijdens zijn requisitoir in de rechts- zaak tegen Rauter. Rauter had bij Von Wiihlisch er op moeten aandringen, om gijze iaars te fusilleren voor de aan- slag op een Duitse onderofficier, omdat er later in dergelijke geval- len veel harder zou opgetreden zyn, wanneer hij niet direct in het begin strenge maatregelen had ge nomen. Als voorbeeld daarvan noemde verd. Putten. Hij had toen 10 „toteskandidaten" willen laten doodschieten, maar die wa ren toen niet aanwezig. Helaas, want dan was het drama van Putten nooit zo erg geworden, meende hij. Rauter verklaarde met ,.bewogen" stem er dagen en nachten te hebben over nagedacht of hij nu door wat hij gedaan had een oorlogsmisdadi- ger geworden was. Hij was echter tot de vaste overtuiging gekomen, dat hij glen „verbrecher" was. en hij meende dat hij en zijn kamera den, voor zover zij in zijn lijn ge- handeld hadden, op grond van het internationale recht nooit ter dood veroordeeld konden worden. Daarom wilde hij een ander voorstel doen. Om voor de belediging, het Neder landse volk tijdens de bezetting aan- gedaan, genoegdoening te gfeven. vrofeg hij zich ter beschikking van de Nederlandse regering te stellen, om door zijn do«d de haat tussen het Nederlandse en het Duitse volk op te heffen „God behoede Holland in .de ko-« mende jaren", zo besloot hij. Daarop kreeg mr J. Zaaijer. de se onafhankelijkheid en neutraliteit maar zeker schijnt het te zijn, dat men in Helsinki nog steeds pro beert de draagwijdte van de over eenkomsten zoveel mogelijk te be- p'erken. De communistische pq£ in sin- land zet inmiddels haar campagne tegen de meerderheid van het Par- lement voort, welke zich verzet te gen de militaire clausules. In poli- tieke kringen houdt men fekening met de mogelijkheid. dat de com- munisten deze week hun druk zul- len vergroten door massa-demon- straties. In Helsinki is medegedeeld dat de militaire verloven mgekort zullen worden. In betrouwbare krin gen wordt gezegd, dat een van de redenen voor deze kortere verloven is. de wachtposten rond de officiele gebouwen te kunnen versterken. Prins-regent Karel van Belgie en premier Spaak zijn Zondag per vliegtuig, voor een officieel bezoek aan de Ver. Staten, te Washington aangekomen. Koning Leopold is heden te Havanna (Cuba) aan boord gegaan van de ,,Eemdijk" van ^e Holland-Amerika-Lijn, teneinde naar Europa terug te keren. Tsjang Kai Tsjek heeft te kennen gegeven te willen aftreden als president van China, teneinde de leiding op zich te nemen van een „heilige oorlog tegen de Chinese qpmmunisten. La ter werd weer gemeld, dat hij op zijn besluit was teruggekomen e# dat hij er op het ogenblik over dacht de functie van minister-president te aanvaarden. KOPENHAGEN, 3 April (A.P.) Koning Frederik en koningin Ipgrid van Denemarken zullen waarschijn- lijk in Juni een bezoek aan Neder land en Frankrijk brengen, dat mis schien gevolgd zal worden door een reis naar Belgie en Groot-Brittannie. Met de opstelling van een defini- tief programma wordt gewacht op antwoord uit de te bezoeken landen. Bij. de Deense koninklijke familie is het gewoonte, dat een nieuwe koning een bezoek aan de Europese staatshoofden brengt. ROME, 4 April (A.P.). Myron Taylor, de persoonlijke vertegen- woordiger van president Truman bij het Vaticaan, is vanmorgen vroeg per vliegtuig uit Madrid aangeko men, waar hij een onderhoud met Franco heeft gehad. Xaylor hoopte spoedig door Z.H. de Paus in audientie ontvangen te worden. Hij weigerde te bevestigen of te ontkennen, dat hij een speciale boodschap van Truman bij zich heeft voor de H. Vader. WASHINGTON, 4 April (A.P.) Verwacht wordt, dat de Ameri-« kaanse regering spoedig zei besluiten of de economigche hulp aan 'West-Europa ver- sterkt zal worden dgor militaire steun. Het wordt niet uitgeslo- ten geacht, dat tijdens het be zoek van de Belgische premier Spaak, een der bouwers van de plannen voor een West- Europese Unie, besprekingen zullen worden gevoerd, die tot het nemen van zulk een beslis- sing zullen bij dragen. Onder autoriteiten te Washington wordt hardnekkig rekening gehouden met de mogelijkheid, dat Spaak en de hoogste Amerikaanse leiders de militaire problemen- onder het oog zullen zien, die gpgeworpen zijn door de vor ming van het blokvan Mars- hall-landgn, welke ^astbesloten zijn de Russische machtsinvloed buiten West-Europa te houden. ne^r^e^evolking"zfchlieH^daar^Eik I procur'eiu-fiscall."" nog het' woord niet aan hield. 1 Hij dankte Rauter voor de correcte manier, waarop deze zijn verdedi- ging gevoerd had' en wendde zich daarna tot het publiek om te ver klaren, dat de artikelen van de ca- pitulatienovereenkomst inhielden, dat Nederland alleen in de over- gangstijd tussen het neerleggen van de wapenen en het weer op gang komen vau het overheidsapparaatf van kracht waren. Hiertegen nam echter de verdediger, mr K. van Rijckvorsel. stelling. Hij betoogde aan de hand van talrijke .voorbeel- den, dat een capitulatie-overeen- komst niet aldus gei'nterpreteerd mocht worcjpn en meende dat Rau ter zich bij zijn verdediging wel de- gelijk mocht beroepen op de conse quenties, die uit de capitulatie voort vloeiden. De president deelde mede, dat -15 April uitspraak zal worden gedaan. Hij voegde er echter aan toe, dat dp volledige uitsprSak wellicht eerst bver 4 weken zou volgen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1